Хичээлийн дидактик материал. "Өвөл" сэдэвт орос хэлний хичээлийн танилцуулга (2-р анги) сэдэвт толь бичгийн үгс

- "Өвөл" сэдвээр нэмэлт материал

Шинэ үгсийн сан

Нэр үг:

өвөл, арванхоёрдугаар сар, 1, хоёрдугаар сар, мөс, хяруу, хүйтэн, хяруу,цасан шуурга, цасан шуурга, цасан шуурга, цас, цасан шуурга, цасан ширхэг, цасан бөмбөг.

Үйл үг:

өшөө авах, хөлдөх, дүрслэх (хярууны тухай), гинжлэх, уурлах.

Нэмэлт үг:

хүйтэн жавартай, цастай, хүчтэй (хүйтэн, мөс), хүйтэн,мөстэй, цастай, хүчтэй, цасан шуургатай.

Үйл үг:

хүйтэн, хүйтэн, хяруу, үүлэрхэг, цасан шуурга, цастай, цагаан.

Харилцан яриа

Зорилго: ярианы ерөнхий ур чадвар, интонацийг хөгжүүлэхярианы илэрхийлэл.

ЦАСАН ШУУРГА

Өчигдөр чи хаана байсан юм бэ?

Би бүх хашааг тойрон явсан,

I модны үслэг дээл оёж,

Тэр тэднийг үслэг эдлэлээр хувцаслав.

Мөн хүйтэн жавар нь тэдний хувьд утгагүй зүйл юм!

Өө, цасан шуурга, цасан шуурга, цасан шуурга,

Чи өглөө юу хийж байсан юм бэ?

Би гудамжаар тэнүүчилж,

Бүх хашааг шохойдуулсан.

Өө, цасан шуурга, цасан шуурга, цасан шуурга,

Өдрийн цагаар хаана эргэлдэж байсан бэ, алив?

Би өдрийн цагаар хүмүүсийн малгайг урж хаясан,

Тэр хүзүүвч рүүгээ цас шидэв ...

Тэгэхээр тийм Эргэн тойрон үзэсгэлэнтэй болж,

Би тэнгэр, газрыг хольсон!

Өө, цасан шуурга, цасан шуурга, цасан шуурга,

Та өнөө орой хаана байх вэ, за юу?

Би ямар үдэш байх вэ

Би чамд маргааш өглөө хэлье!

Өвлийн саруудын нэрийг давтах

Зорилго:өвлийн саруудын нэрийг нэгтгэх, заахуялдаатай монолог хэллэг.

Багш хүүхдүүдийг хэсгээс нэг хэсгийг сонсохыг урьж байна"Арван хоёр сар" шүлэг

шүлэг бичиж, хүүхдүүдэд заадаг.

Усан онгоц хөвж,

Irekildomskoval12-р сар.

Хуанли эхэлж байна

Нэгдүгээр сарыг нэрлэсэн.

Цагаан цасан шуурганд ороолт буржгар,

Цасанд дарагдаж ирлээХоёрдугаар сар.

В.Степанов

Асуулт, даалгавар:

12-р сард байгальд юу тохиолдох вэ?

Яагаад тэд 1-р сараас хуанли эхэлдэг гэж хэлдэг вэ?

Өвлийн аль сард ихэвчлэн цасан шуурга шуурдаг вэ?

Өвлийн эхний (хоёр, гурав) сарыг нэрлэ.

Өвлийн саруудыг дарааллаар нь жагсаа.

Тоглоом "Юу? Аль нь?"

Зорилго:үгсийн санг баяжуулах, сонголт хийхөгөгдсөн нэр үгийн нэр үг.

Тоглоомын явц.Багш хүүхдүүдийн өмнө зураг тавьж,үүн дээр юу дүрслэгдсэнийг асууж, үгсийг олохыг хүсдэг -

тэмдэг.

Жишээлбэл:

Өвөл (юу?) - цагаан, цасан шуурга, хүйтэн, хяруу гэх мэт.

Үг:өвөл, цасан хүн, бухын шувуу, мөс, цасан ширхгүүд.

Тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ"

Зорилго:дүрмийн яриаг хөгжүүлэх, заахбагасгах үг ашиглан үг бүтээх

дагавар.

Тоглоомын явц.Тоглоом нь бөмбөгөөр тоглогддогХүүхдүүдийн нэг нь хүүхэд гэж дууддаг

энэ үгийг бага багаар ашиглан бөмбөгийг буцаанаэнхрий дагавар, өөрөөр хэлбэл объект эсвэл үзэгдлийг нэрлэх

найрсаг.

Үг:цас (цасан бөмбөг), цасан хүн, салхи, өвөл, мөс, хяруу,

хүйтэн гэх мэт.

Тоглоом "Гэр бүл"

Зорилго:дүрмийн яриаг хөгжүүлэх, хүүхдүүдэд заахтухайн үгэнд холбогдох үгсийг сонго.

Тоглоомын явц.Багш хүүхдүүдэд карт тарааж, тус бүр дээр нь өгдөг"Цас" гэсэн үг бичигдсэн байдаг (тоглоомыг жижиг тоглоомоор тоглодог

Жишээлбэл:

Цасан охин, цасан хүн, бухын шувуу, цас, цасан машин, цастай.

Тоглоом "Хэн том бэ?"

Зорилго:фонемик процессыг хөгжүүлэх, сонгож сурахөгөгдсөн дуу авианы үгс.

Тоглоомын явц.Багш хүүхдүүдэд өрсөлдөөнийг санал болгодог: хэн"Өвөл" сэдвээр [s] дуугаар эхэлсэн олон үг гарч ирнэ. бүрийн хувьд

Зөв хариултыг тэмдэгт өгдөг. Тоглоомын төгсгөлд үр дүнг нэгтгэн дүгнэнэ.

Тоглоом "Шидэт цасан бөмбөг"

Зорилго: харааны анхаарлыг хөгжүүлэх, сайжруулахдууны дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, унших, согогоос урьдчилан сэргийлэх ур чадвар.

графикууд

Ходиг тоглоомууд. Багш фланелграф дээр тавьдаг (эсвэлцаасан дээр, дэвтэрт зурдаг) бичсэн цагаан дугуйлан

тэдгээрийн дээрх үсэг. Эдгээр нь цасан бөмбөг гэдгийг хүүхдүүдэд хэлнэ.Дараа нь багш хүүхдүүдийг аль үгийг нэрлэхийг урина

Хэрэв та хамгийн томоос нь бөөгнөрөл байрлуулбал энэ нь ажиллах болножижиг .

Жишээлбэл: слайд.

Тоглоом "Болгоомжтой байгаарай"

Зорилго:харааны анхаарал, фонемикийг хөгжүүлэхсонсох, багтсан үгсийг сонгох чадварыг бэхжүүлэх

өгөгдсөн дуу, толь бичгийг тодруулах, идэвхжүүлэхлексик сэдэв "Өвөл".

Ходиг тоглоомууд.Багш хүүхдүүдийг бодож үзэхийг урьж байназураг болон [s] дуутай "өвлийн үгс"-ийг олоорой. Бүгд байхад

үгсийг нэрлэсэн бол багш хүүхдүүдийг сонгохыг урьж болноөгөгдсөн авиатай бусад үгсийг дуудаж, тухайн дууны байршлыг тодорхойлно

үг (эхлэл, дунд, төгсгөл).

Үг:чарга, бухын шувуу, цас, цасан ширхгүүд, цасан шуурга гэх мэт.

Унших, цээжээр сурах шүлэг

Өвөл цайруулж эхэллээ.

Би ойг шохойлохоор шийдсэн.

Хэрэмүүд түүнд тусалж эхлэв -

Шохой тэнгэрт цацагдана.

Энд туулай айж байна

Би найзууддаа туслахыг санал болгосон -

Тэр өөрийгөө цайруул

Өвлийн улиралд цайруулахад бүү санаа зов.

Н.Антонова

ОЙ, ХЭЭРИЙН ЦАГААН...

Ой, талбай нь цагаан,

Цагаан нуга.

Цасан бүрхүүлтэй улиасны ойролцоо

Салбарууд нь эвэр шиг.

Хүчтэй мөсөн дор

Гол мөрний ус унтдаг.

Цагаан цасан шуурга

Дээвэр дээр цас оров.

Тэнгэрт одууд гэрэлтдэг

Тэд дугуй бүжиг удирддаг.

Хуучин жил баяртай гэж хэлдэг -

Шинэ жил ирж байна.

Е.Трутнева

Цасан ширхгүүд

Хөнгөн, далавчтай,

Шөнийн эрвээхэй шиг

Ээрэх, ээрэх

Дээр чийдэнгийн дэргэдэх ширээ.

Бид галын төлөө цугларав.

Тэд хаашаа явах ёстой вэ?

Тэд бас мөстэй,

Би дулаацмаар байна.

БА . Бурсов

ӨВӨЛ ИРЛЭЭ

Аз жаргалтай өвөл ирлээ

Тэшүүр, чаргатай,

Нунтаг цанатай,

Хуучин ид шидийн үлгэрээр.

Чимэглэсэн зул сарын гацуур мод дээр

Дэнлүүнүүд дүүжин байна.

Таны өвөл хөгжилтэй байх болтугай

Энэ нь цаашид дуусахгүй!

I. Черницкая

Таавар

Зорилго:сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх, харилцаа холбоог заахмонолог хэллэг (оньсогыг тайлах).

Би мөчрүүдийг цагаан будгаар будна,

Би чиний дээвэр дээр мөнгө хаях болно.

Хавар халуун салхи ирнэ

БА Би хашаанаас хөөгдөнө.

(Өвөл)

Энэ оньсогоонд нэг сар:

Өдөр түүний - бүх өдрүүдийн хамгийн богино,

Бүгд шөнө шөнөөс урт байдаг.

Талбай, нуга руу

Хавар болтол цас орсон.

Зөвхөн бидний сар өнгөрөх болно,

Бид Шинэ жилээ тэмдэглэцгээе.

(Арванхоёрдугаар сар)

Тэр цагаан сүрэгт нисдэг

БА гялалзаж байна.

Тэр сэрүүн од хайлж байна

Алга болон аманд.

(Цас)

Чихийг чинь хатгаж, хамарыг чинь хатгаж,

Хүйтэн эсгий гутал руу мөлхдөг.

Хэрэв та ус цацвал энэ нь унах болно

Одоо ус биш, харин мөс.

Тэр ч байтугай шувуу нисдэггүй,

-аас Хүйтэн шувууг хөлддөг.

Нар зуны зүг эргэв.

Энэ хэдэн сар вэ, надад хэлээч?

(1-р сар)

Тэнгэрээс ууттай цас орж байна,

Байшингийн эргэн тойронд цасан шуурга бий.

Эдгээр нь шуурга, цасан шуурга юм

Асаалттай тосгон руу дайрчээ.

Шөнөдөө хүйтэн жавар хүчтэй,

Өдрийн цагаар дусал дуслах чимээ сонсогддог.

Өдөр мэдэгдэхүйц нэмэгдсэн.

За ингээд энэ хэдэн сар вэ?

(Хоёрдугаар сар)

Үргэлжлэлийг нь гаргах гэж байнаэнэ түүхийн эхлэл

Багш хүүхдүүдийг үлгэрийн эхлэлийг сонсохыг урьж байнатэгээд төгсгөлийг гарга.

Өвлийн амралтаар ээж Сашук эмээ рүү явуулсантосгон. Хөдөө сайхан байна, цас их байна! Та чаргаар ууланд буумаар байна уу?

цанаар гулгах, хэрэв хүсвэл цанаар гулгах, гэхдээ хамгийн гол нь СашаБи цаснаас баримал хийх дуртай байсан, тэгээд нэг өдөр Саша!

цасан цайз барьж байхдаа хэн нэгний гомдоллохыг сонсовхашгирах ...

Дахин ярихад зориулсан текстүүд

* * *

Сэвсгэр цасаар хучигдсан ойн талбархолтос дор хүйтнээс нуугдаж хааяа

алтны шувууд эсвэл хөхний сүрэг нисэх болноКонусаас амттай үрийг гаргаж авахын тулд хушуугаа ашигла. Заримдаа туулай

Тэр клирингийн баганад зогсож, сонсож, ой руу гүйнэ.

Г.Скребицкий

Асуултууд:

Хорхойнууд хаана нуугдсан бэ?

Өвлийн ойд шувууд юу хийдэг вэ?

Өвлийн ойд хэнтэй уулзаж болох вэ?

ЦАСАН ШУУРГА

Цасан шуурга болж, тэнгэр газар хайллаа.тосгоны цасан шуурга их хэмжээний цасан шуурга үүсгэсэн

Тэд сургуулиасаа гэр лүүгээ явлаазамаа алдлаа

нуруугаа сүрэл рүү чиглүүлэн унтав.Нохой уйлж, тусламж дуудаж эхлэв. Тосгоноос

Багш хүүхдүүдтэй хамт ирээд тэд ухаж эхлэвХүүхдэд сарвуу, амаараа тусалсанхүүг ухаж ав. Хонгор минь

ухсан, авчирсановоохой нь үслэг дээлээр бүрхэгдсэн байв. Тэр аврагдсан.

В.Дмитриевагийн хэлснээр

Асуултууд:

Тосгонд цаг агаар ямар байсан бэ?

Baby болон Bug хаанаас буцаж ирсэн бэ?

Замдаа юу болсон бэ?

Хүүхдэд юу тохиолдсон бэ?

Нохой юу хийсэн бэ?

Хэн аврахаар ирсэн бэ?

Жучка хүмүүст хэрхэн тусалсан бэ?

Энэ түүх хэрхэн дууссан бэ?

Дахин ярихад зориулсан текст

Өвөл Өвөл

Халуун зун өнгөрч, алтан намар өнгөрч,цас оров - өвөл ирлээ.

Хүйтэн салхины дор олон удааЦас бөөгнөрөн орж эхлэв...

Зам хөндлөн сунаж, хантааз руу алга болсонтуулайн зам, сарвуу заагч, буржгар

зам дагуу. Хэрэм зам хөндлөн гүйж, хөвсгөрөөрөө чичрэвсүүл, мод руу даллав.Тэдний дээр олон боргоцой байдаг

By боргоцой нь амьд шувуудаар дүүрэн байдаг - хөндлөвч. Мөн доор, хус мод дээр,бөмбөлгүүдийг шиг улаан хөхтэй бухнууд суув.

I. Соколов-Микитовын хэлснээр

Асуултууд:

Жилийн аль үеийн тухай түүх вэ?

Өвлийн ямар шинж тэмдгүүдийг үлгэрт жагсаасан бэ?

Цасанд хэний ул мөр харагдах вэ?

Хэрэм юу хийсэн бэ?

Ямар шувууд боргоцой дээр үсрэх вэ? Юуны төлөө?

Хусан дээр ямар шувууд суурьшсан бэ? Тэд юутай төстэй вэ?

Үнэгүй зар Болзоо Воронеж Төв бүс нутагт. Воронежийн аз жаргалын гэрлэлтийн болзооны агентлаг. АЗ ЖАРГАЛЫН ТӨЛӨӨ гэр бүл, харилцааны төвийн ҮЙЛЧИЛГЭЭНД хандана уу. Цааш унших Үнэгүй сурталчилгаа...

Болзох, Корсаковын сурталчилгаа. Корсаковт танилтай болох нь бүр ч хялбар болсон! Болзох сайт руу орж, бүрэн бүртгэлд хамрагдах шаардлагагүй. Энэ хэсэгт та өөрийнхөө тухай бичиж, нийтлэх боломжтой...

Эсрэг хүйстэнтэйгээ уулзахаас айх айдас нь эрэгтэй хүний ​​аль алинд нь адилхан байдаг бөгөөд хэрэв та танихгүй охинтой харилцахдаа таагүй мэдрэмж төрвөл, хэрэв та ямар ч таагүй мэдрэмжийг олж, арилгах болно.

Танилцсан огноогоор нийцтэй байдлыг тодорхойлох. Тоон судлалын тусламжтайгаар та боломжит түншийнхээ жинхэнэ хөрөг зургийг бүтээх эсвэл хамтарсан хувь заяагаа олж мэдэх боломжтой. Урьдчилан таамаглалыг огноог ашиглан тооцоолж болно ...

Бүртгэлгүйгээр болзоонд нэвтэрнэ үү. Севастополь дахь үзэсгэлэнтэй, тачаангуй охидтой, эмэгтэйчүүдтэй захидал харилцаа, харилцаа холбоо, сээтэгнэх, хайр дурлал, нөхөрлөл, ноцтой харилцаа, хамтарсан...

Захиалагч: 1 мянга Миний тухай: Донецк (БНАСАУ) дахь болзох, харилцаа холбоо, харилцаа холбоо тогтооход зориулагдсан бүлэг. Болзох, хэрэгтэй зөвлөгөө, сонирхолтой. Дэлгэрэнгүйг Захиалагч: 1 мянга Миний тухай: Болзох зорилготой групп...

Та охинтой анх танилцахдаа юу бичиж болох вэ? Сэтгэл зүйчдийн хэлсэн үг, зөвлөгөөний жишээ. Охин, чи миний сая юу харсаныг мэдэх үү? Би нэг охинтой танилцсан залууг харлаа. Дэлгэрэнгүй унших Та юу бичиж чадах вэ...

Отрадный дахь болзооны сайт. Мэдээллийн технологийн салбарын бусад үйлчилгээний нэгэн адил Отрадное дахь охид, эрэгтэйчүүдтэй интернетээр болзох нь бидний амьдралын нэг хэсэг байсаар ирсэн. Та хүмүүстэй танилцсан тухай олон түүхийг сонсох боломжтой...

Үржүүлэх хүснэгттэй адил үгсийн сангийн үгсийг цээжээр мэддэг байх ёстой. Гэхдээ үржүүлгийн хүснэгт нь дэвтэрийн хагас хуудсанд багтах бөгөөд үгсийн сангийн үгс нь асар том толь бичгийг бүрдүүлдэг: тэдгээрийг зааж, сургах хэрэгтэй бөгөөд ихэвчлэн ижил үг рүү буцаж ирдэг.

Энэхүү эх сурвалжийг MS Office PowerPoint 2010 программ дээр "Magic Strip" технологийн аргыг ашиглан бүтээсэн. "Magic Pipe" технологийн техникийн аналог. Энэ нөөцийг фронтын, бүлгийн болон бие даасан ажилд ашиглаж болно. Шалгахын тулд та аалз дээр дарах хэрэгтэй.

Зорилго: зөв бичих чадварыг хөгжүүлэхэд хяналт тавих.
Зорилго: орос хэл сурах үр ашгийг нэмэгдүүлэх; сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; сэдвийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Татаж авах:


Слайдын тайлбар:

Слайд 1
Дидактик материал "Өвөл" сэдэвт толь бичгийн үгс Орос хэлний 1-2-р ангийн UMK ямар ч Илтгэлийн зохиогч: Лидия Петровна Фокина, бага ангийн багш МХУ-ын "Дунд сургуулийн урлаг. Евсино" Искитимский дүүрэг, Новосибирск муж 2016 он

Слайд 2
Залуус аа! Би танд үгийн сангийн диктант бичихийг санал болгож байна. Үгсийг хэлээд дараа нь бич. Шалгахын тулд цасан ширхгийг товшино уу, танд амжилт хүсье!

Слайд 3
i ts sn e жингийн хувьд

Слайд 4
Тэшүүртэй цув

Слайд 5
салхи үлээгч

Слайд 6
12-р сарын сар

Слайд 7
Нэгдүгээр сар хоёрдугаар сар

Слайд 8
Мэдээллийн эх сурвалж Garland Snowflake


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

Тоглоомын арга техник, өөрийгөө шалгах арга техник, тод, чин сэтгэлийн чимэглэл ашиглан үгсийн санг судлах нь ямар ч бага ангийн орос хэлний хичээлийг идэвхжүүлнэ....

Хичээлийн дидактик материал. "Ургамал" гэсэн үгсийн сан

1-4 анги...

Хичээлийн дидактик материал. "Амьтад" гэсэн үгсийн сан

Үржүүлэх хүснэгттэй адил үгсийн сангийн үгсийг цээжээр мэддэг байх ёстой. Гэхдээ үржүүлэх хүснэгт нь дэвтэрийн тал хуудсанд багтах бөгөөд үгийн сангийн үгс нь асар том толь бичгийг бүрдүүлдэг: тэдэнд зааж, судлах хэрэгтэй ...

Сэдэв."Өвлийн үгс"

Зорилго.Өвлийн сэдэвтэй үгсийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх; акротекст зохиож сурах.

Боловсролын материал.Өвлийн байгалийн зураг; үг бүхий картууд; кроссворд.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Тайлбар толь бичгийн ажил

Багш аа.Өнөөдөр бидний хичээл дээр бид дөрвөн улирлын аль нэгний тухай ярих болно. Хэрэв та оньсого тааварлавал аль нь болохыг олж мэдэх болно.

Жилийн энэ үед өглөө харанхуй байдаг,
Нар удаан хугацаанд цонхоор тусахгүй.
Жилийн энэ үед шувууд дуулахгүй,
Жилийн энэ цагийг хүүхдүүд үнэхээр тэсэн ядан хүлээж байна.
Бүх ой, цэцэрлэгт хүрээлэн цасанд дарагдана.
Ээж шүүгээнээс цана авчрах болно.
Хүүхдүүд шинэ жилийн модонд баяртай байна,

Санта Клаус өглөө болтол үдэшлэг хийх болно.

Хүүхдүүд.Энэ өвөл.

У.Та ямар шинж тэмдгээр бид өвлийн тухай ярьж байна гэж таамагласан бэ? Текстээс үгээр дэмжээрэй.

Д."Өглөө харанхуй байна" - богино өдөр, урт шөнө.
- "Шувууд дуулахгүй", "Ой мод, цэцэрлэгт хүрээлэн цасанд дарагдана", "Ээж цана авчирна".
- "Шинэ жил ирж байна."

У.Өвөл хэдэн сар үргэлжилдэг вэ?

Д.Гурав.

У.Өвлийн сарууд ямар дарааллаар болдог вэ? Самбар дээр бичсэн оньсого нь үүнийг тодорхойлоход тусална.

Ширээн дээр:

Д.Арванхоёрдугаар сар Нэгдүгээр сар хоёрдугаар сар.

Самбар дээр өвлийн байгалийн дүрс бүхий зургууд байдаг.

У.Зурган дээрх зургуудтай саруудын нэрийг тааруулж, яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарла.

Хүүхдүүд хариулдаг.

– Өвлийн гол шинж тэмдгүүд юу вэ?

Д.Хүйтэн, хяруу, цас, цасан шуурга.

У.Оросоор бол энэ үг цасолон утгатай. Ямар төрлийн цас байдаг, ямар утгатай болохыг уншина уу.

Хүүхдүүд карт дээрх текстийг гинжээр уншдаг.

– Цасны хамгийн жижиг ширхэгийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Д.Цасан ширхгүүд.

У.Яруу найрагтай ажиллахдаа энэ үгтэй дахин таарна.

II. Акростик дээр ажиллаж байна

У.Өөртөө шүлэг унш.

Ширээн дээр:

- Энэ шүлэг юуны тухай болохыг хэн таасан бэ? Яруу найргийн мөрүүдийн эхний үсгийг дээрээс доош уншвал хариултыг олох болно. Энэ төрлийн шүлгийг акростик шүлэг гэж нэрлэдэг.

Чи бид хоёр ч бас зохиож сурах боломжтой акротекст . Акроттекст нь акростик хэллэгтэй, акроттекст шүлэггүй, харин богино өгүүллэг шиг байдгаараа акростикаас ялгаатай.

Акротекст зохиохыг хичээцгээе.

1-р сонголтын даалгавар:үгнээс акротекст хийх цас.

Даалгаврын II сонголт:үгнээс акротекст хийх өвөл.

Хүүхдүүд эмхэтгэсэн акротекстийг уншиж, хамгийн сайныг нь сонгоно.

- Сайн хийлээ! Та сайн акротекст хийсэн.

III. Кроссворд

У.Өвлийн үгсээр үргэлжлүүлэн ажиллацгаая. Үүнийг хийхийн тулд кроссворд таавар шийдье.

Хүүхдүүд оньсого таамагладаг:

– Босоо эгнээнд ямар үг гарсан бэ?

Д.Цасан бөмбөг.

У.Эдгээр сэжүүр үгсийн аль нь зөвхөн ганц тоонд хэрэглэгддэг вэ?

Д.Хүйтэн, хяруу.

IV. Үг бүтээх ажил

У.Өнөөдөр ангид ямар нэг язгууртай үгс хамгийн их сонсогддог вэ?

Д.Цас, цасан ширхгүүд, цасан бөмбөг.

У.Энэ үг ямар утгатай вэ? цасан бөмбөг?

Д.Үгийг багасгах цасмөн цаснаас хийсэн бөмбөг.

У.Үндэснээс ямар нэр үг үүсч болох вэ цас?

Д.Цасан охин, цасан эмэгтэй, цасан хүн.

У.Үлгэрийн баатруудын нэрс бий болсон өвөлүг?

Д.Өвөө Фрост, эмээ Метелица.

У.Хүмүүсийн болон үлгэрийн баатруудын нэрийг хэрхэн бичсэн бэ?

Д.Том үсгээр.

V. Хичээлийн хураангуй

У.Манай хичээл таалагдсан уу? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та юу сурсан бэ?



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!