Бэлтгэл сургуулийн бүлгийн харилцааны чадварыг хөгжүүлэх тоглоомын хичээл “Ойлголтын ид шидийн орооцолдол. Харилцааны зангилааны хураангуй

Зорилтот:Ёс суртахууны ухамсар, зан үйлийг төлөвшүүлэх. Даалгаварууд:хүүхдүүдэд нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийн утгыг ойлгож, тайлбарлахыг заах.

Эсрэг утгатай үгсийг нэрлэ - антоним.

Зурган дээр дүрсэлсэн үйлдлүүдийг ойлгож, бодит байдалтай холбох чадварыг хөгжүүлэх.

Нөхөрлөл, харилцан туслалцах мэдрэмжийг төлөвшүүлж, найрсаг харилцааг дэмжих.

Алдаагаа засах, уучлал хүсэх чадвар.

Тайлбар толь бичгийн ажил:үгс - антоним, аминч бус, хулчгар, урвагч, зээ.

Урьдчилсан ажил:Ярилцлага, унших. ёс суртахууны зан үйлийн талаархи уран зохиол, "Миний хамгийн сайн найз" зураг.

Тоног төхөөрөмж:шидэт цээж, бөмбөлөг, дуут үсэг, "Эсрэгээр нь хэл", "Өгүүлбэрийг гүйцээ" тоглоомууд, эерэг ба сөрөг үйлдлүүдийн дүрс бүхий картууд, харандаа, бөмбөг.

Урам зориг:Малвинагийн даалгавруудыг гүйцэтгэж байна.

Залуус аа, энэ юу вэ? (бөмбөг, цээж). Энэ бүхэн хэнийх вэ гэж би гайхаж байна уу? Энд аудио мессеж байна, үүнийг сонсоцгооё:

Сайн байцгаана уу залуусаа, Пиноккио асуудалд оров, муу ёрын Карабас-Карабас үзүүлбэрийн дараа түүнийг цээжинд түгжээд: Бид хүүхэлдэй, бид түүнд тусалж чадаагүй. Залуус аа, Пиноккиод туслаач. Би чамд даалгавар бүхий бөмбөг өгдөг. Хэрэв та тэдгээрийг гүйцээж чадвал цээжийг онгойлгож, хөгжилтэй Пиноккиог чөлөөлөх боломжтой болно. Баярлалаа, Малвина.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, Пиноккиод тусалцгаая? (Тийм.)

V-l: Тэгвэл даалгавруудыг гүйцэтгэж эхэлцгээе. Эхний бөмбөг дээрх даалгавар юу вэ?

Энд Малвина бөмбөгтэй тоглохыг санал болгож байна. Би бөмбөг шидэж, үг хэлэх болно. мөн та эсрэг үгийг нэрлэх ёстой. Эдгээр үгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ (антоним).

V-l: Болгоомжтой бай (сайн, муу, зоригтой, зөөлөн, муу, эелдэг, хулчгар, бүдүүлэг, хүчтэй, сул дорой, ухаалаг, тэнэг). Сайн байна, та даалгавраа биелүүлэв.

Дараагийн бөмбөг дээр Мальвина Лев Толстойн "Хоёр нөхөр" түүхийг сонсохыг санал болгож байна. Би чамд хэлье.

Хоёр нөхөр

Хоёр нөхөр ой дундуур явж байтал баавгай тэдэн рүү үсрэн гарч ирэв.

Нэг нь гүйж, модонд авирч, нуугдаж, нөгөө нь зам дээр үлджээ. Түүнд хийх зүйл байсангүй - тэр газарт унаж үхсэн дүр үзүүлэв.

Баавгай түүн дээр ирээд үнэрлэж эхлэв: тэр амьсгалахаа болив.

Баавгай нүүрийг нь үнэрлэн үхсэн гэж бодоод цааш одов.

Баавгай явахдаа модноос бууж ирээд инээв.

Тэр хэлэхдээ баавгай чиний чихэнд ярьсан уу?

Тэгээд тэр надад муу хүмүүс бол нөхдөөсөө аюулд орсон хүмүүс юм гэж хэлсэн

Залуус аа, энэ түүх юу вэ? (нөхөрлөлийн тухай, хоёр нөхөр. Хэрхэн эхэлснийг санаарай ...

Энэ хөвгүүдийг сайн нөхдүүд гэж хэлж болох уу, найзууд аа?.... Тэгээд баавгай явахад модон дээр сууж байсан хүү юу хийсэн бэ?...

Тэр зөв зүйл хийсэн үү:... Яагаад?

Зовсон нөхрийг хаядаг хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэг юм бэ?... Тийм ээ, залуусаа, тийм байна, нөхрийг гай зовлонд хаядаг хүмүүсийг урвагч, хулчгар гэж нэрлэдэг. Ийм хүмүүсийг хэн ч хүндэлдэггүй, Харин жинхэнэ найз гэж юу вэ?.... (Үнэнч, аминч бус, найдвартай, тэвчээртэй, ойр дотны. Тиймээ, жинхэнэ найз нь зөвхөн баяр баясгалангаар төдийгүй зовлонд ч алдартай. Тэр үргэлж тайтгаруулах болно, харамсаж, тусламжийн гараа сунгаарай, залуус аа, "Найзыг зовлонгүйгээр танихгүй" гэсэн зүйр үг энэ түүхэнд тохирч байна уу (Тийм.)

V-l: Одоо ширээн дээр очоод картуудыг аваад өөр рүүгээ ойртуулж, анхааралтай ажигла. Карт болгон дээр тойрог зурсан, эерэг үйлийг дүрсэлсэн гэж үзвэл улаанаар, муу, сөрөг үйл бол цэнхэр өнгөөр ​​будна.

Бид үүнийг хийсэн. Сайн байна залуусаа. Яагаад улаанаар будсанаа Ванядаа хэлээч... - энэ бол сайн үйлс... Найзуудтайгаа муудалцаж, дараа нь гарцаагүй эвлэрдэг байх. Та бие биетэйгээ эвлэрэхийг хүсч байхдаа ямар үг хэлдэг вэ? (...уучлаарай, би дахиж хийхгүй). Би ийм шүлэг мэддэг - эвлэрэл. Сонсоод, дахиж хэн нэгэнтэй хэрэлдэхгүй байхыг санаарай. (Эвтэй найртай байж, дахиж бүү тэмц …….)

Физминутка

Пиноккио сунгав

1 - тонгойсон, 2 - гараа хажуу тийш нь нугалж, гараа дэлгэсэн нь тэр түлхүүрээ олж чадаагүй бололтой. Түлхүүрийг авахын тулд бид хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

Одоо дараах зүйлийг хийцгээе. дасгал хийх.

Тоглоом "Өгүүлбэрийг дуусга." Би танд нөхцөл байдлыг тайлбарлах болно, та юу хийх ёстойгоо хариулах болно. Би "Хэрэв" гэсэн үгээр эхлэх бөгөөд та "Тэгвэл" гэсэн хэллэгээр төгсдөг. (Хэрвээ охин алхаж яваад чулуун дээр бүдэрсэн, унаад ном унагасан бол... чи түүнийг босож номоо авахад нь туслах хэрэгтэй. Хэрэв та эмээгээ хүнд цүнх үүрч явааг харсан бол танд хэрэгтэй болно. Хэрэв та хүү охиныг гомдоож байгааг харсан бол түүнийг авч явахад нь туслах хэрэгтэй.

Бидэнд дахиад нэг даалгавар үлдлээ. Та энэ үгийг схемийн дагуу гаргаж, авиагаар нь (гийгүүлэгч, хатуу эгшиг) ангилах хэрэгтэй. Та нөхөрлөлийн тухай ямар зүйр үгс мэддэг вэ?

Сайн байна залуусаа. Та нөхөрлөлийн тухай олон зүйр үг мэддэг. Тиймээс бид Малвинагийн бүх даалгаврыг гүйцэтгэсэн бөгөөд энд бид цээжийг нээх түлхүүр юм (Буратино өнөөдөр бидний ярилцсан зүйлээ (нөхөрлөл, үнэнч, эелдэг байдлын тухай) хэлээрэй).

Залуус аа, та нарт туслах найдвартай, үнэнч найзууд байгаасай гэж найдаж байна. Мөн Малвина, Пиноккио нар Пиноккиог аврахын тулд танд бөмбөлөг өгдөг.

Нина Дубровская
"Миний найзууд" бэлтгэл бүлгийн "Харилцаа холбоо" олон нийтийн байгууллагын боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

OO-ийн GCD-ийн хураангуй« Харилцаа холбоо» В сургуулийн бэлтгэл бүлэг.

Сэдэв: "Миний Найзууд» . (Зураг дээр үндэслэн өгүүллэг эмхэтгэх)

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдийг хуйвалдааны зураг дээр үндэслэн бие даан богино өгүүллэг зохиохыг заа.

Төлөвлөгөөний үндсэн дээр хуйвалдааны зураг дээр үндэслэн хүүрнэх түүхийг логик, тууштай зохиож, ярихыг хүүхдүүдэд заа.

Хүүхдийн гадаад төрх байдал, нүүрний хувирлаар хүний ​​нөхцөл байдлыг анзаарах чадварыг хөгжүүлэх.

Хүрээлэн буй хүүхдүүдийн төлөв байдалд үг, үйлдлээрээ хариу үйлдэл үзүүлэхийг төлөвшүүлэх.

Өгөгдсөн үгийн тодорхойлолтыг сонгохдоо үргэлжлүүлэн суралцах; - Илэрхий яриаг хөгжүүлэх.

Төсөөлөл, аман-логик сэтгэлгээ, сонсголын ой санамжийг хөгжүүлэх;

Нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийн талаархи мэдлэгийг бататгах.

Хүүхдэд суралцах чадварыг хөгжүүлэх (асуултанд бүрэн хариулт өгөх, нөхдөө анхааралтай сонсох, үгсийг тодорхой, тод хэлэх).

Хүнд нөхцөлд байгаа бусад хүмүүст туслах хүсэл эрмэлзэл, хүслийг төлөвшүүлэх.

Хүүхдэд хамтын нийгэмлэгийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх бүлэг.

Хичээлийн бэлтгэл: Нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгс унших. тухай яриа нөхөрлөл: "Тэмцэх эсвэл тохиролцох", "Бууж өгсөн хүн илүү ухаантай", "Хэрхэн хэрэлдэхгүй тоглох вэ?". Уншиж байна ажилладаг: Осеевад "Анхны бороо орох хүртэл", G. Tsiferov "Хангалттай тоглоом байхгүй үед", М.Пляцковский "Найрамдлын хичээл", V. Голявкин « Найзууд» . Хуйвалдааны зургийн үзлэг. Энэ тухай үлгэр, үлгэр зохиох найзууд. Нөхөрлөлийн тухай хүүхдийн дууг сонсох.

Материал: хуйвалдааны зураг "Жинхэнэ найз"(Т.А. Ткаченкогийн "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэхүй, яриаг хөгжүүлэх асуудалтай зураглал" номноос); захидал бүхий дугтуй; Илтгэл "Миний Найзууд» . Нөхөрлөлийн тухай дуунуудын аудио бичлэг.

Тайлбар толь бичгийн ажил: Найз, нөхөрлөл. Үнэнч, аминч бус, мэдрэмжтэй, найдвартай, өгөөмөр.

Хичээлийн явц:

I Зохион байгуулалтын мөч. Хөгжим тоглож байна (нөхөрлөлийн тухай)Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Сургалтын дасгал Б. - Чамайг харсандаа баяртай байна. Өнөөдөр бид нөхөрлөлийн тухай ярих болно. Тэгээд би чамайг гэдэг улсад урьж байна "Найрамдал". Надад хэлээч, найз хүн ямар байх ёстой вэ? Найздаа яаж хандах ёстой вэ?

Найрамдлын буухиа. Багш эхэлдэг (гар барих): "Би чамд нөхөрлөлөө илэрхийлэх болно, энэ нь надаас Маша руу, Машагаас Саша руу гэх мэтээр дамжиж, эцэст нь надад эргэж ирнэ. Та бүхний нөхөрлөлийн нэг хэсгийг нэмснээр нөхөрлөл улам бүр нэмэгдэж байх шиг байна. Энэ нь чамайг орхиж, дулаацуулахгүй байх болтугай. Өглөөний мэнд залуусаа! Яриа. Бид бүгд найрсаг залуус. Бид сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд. Бид хэнийг ч гомдоохгүй. Бид яаж халамжлахаа мэддэг. Бид хэнийг ч асуудалд орхихгүй. Бид үүнийг авахгүй, бид үүнийг гуйх болно. Бүгд сайн сайхан байх болтугай, баяр баясгалан, гэрэл гэгээтэй байх болтугай! Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, та нар дэлхийн хамгийн үзэсгэлэнтэй нь юм. Энэ бол миний хичээлд урьж буй сайн, царайлаг хүмүүс юм. Ороод зөв суугаад сонс.

II. -Таны хэн нь найз залуу, найз охинтой вэ? Хэн хамгийн сайн найзынхаа тухай ярихыг хүсч байна. (Хүүхдийн үлгэрүүд)

1. Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд болон тэдэнтэй нөхөрлөлийн тухай багшийн түүх.

2. Шүлэг унших

БИД ӨӨР БАЙНА

Я.Дубенская

Тэд асар том гариг ​​дээр өөр өөр насанд хүрэгчид, өөр өөр хүүхдүүд амьдардаг. Бид гадаад төрх, арьсны өнгөөр ​​ялгаатай боловч мэдээжийн хэрэг бид зарим талаараа төстэй!

Бид бүгд аз жаргалтай байхыг, тэнгэрт шинэ оддыг нээхийг, хүчтэй найзууд байхыг хүсдэг, айхгүй байхыг хүсдэг. "бусад". Найз маань тэргэнцэрт сууж байна, энэ нь юу болсон бэ?

Тэр бидэнтэй уралддаг, Бид хамтдаа голын эрэг дээр загасчилдаг. Бидний хооронд ямар ч саад бэрхшээл, доромжлол байхгүй, Тэр бол хамгийн сайн, бидний хөгжлийн бэрхшээлтэй найз!

Он жилүүд өнгөрч, бид илүү боловсорч, илүү өндөр, илүү ухаалаг болж, эргэн тойрон дахь ертөнц бүхэлдээ өөрчлөгдөнө, гэхдээ үнэнч найз нь ойрхон байх болно!

Хүүхдүүд нөхөрлөлийн тухай шүлэг уншдаг.

Бидний амьдралд найз үнэхээр хэрэгтэй, Найзтай амьдрал бидэнд илүү хөгжилтэй байдаг, Ямар ч хүйтэн цаг агаарт түүний хажууд бид илүү дулаахан байдаг. Бид бүгд чин сэтгэлээсээ, үнэнч нөхөрлөлийг эрхэмлэх ёстой, учир нь та бүхний мэдэж байгаагаар. Үгүй бид найзалж чадахгүй.

В.Бердис

Ойр хавьд хэн нэгэн уйлж байвал нулимс мөндөр шиг урсаж байвал түүн дээр ирээд асуу "Яагаад?"Үүнийг хийх ёстой, хүүхдүүд ээ, ганцаараа уйлах нь муу юм!

IV - Залуус аа, би өнөөдөр өглөө захидал хүлээн авлаа, гэхдээ бүх зүйл нойтон байна, захидал авчирсан шууданчин бороонд баригдсан байх. Хэн бичсэн юм бол оо. Энэ нь хэнээс гаралтай болохыг та сонирхож байна уу? Би одоо уншина. Уншиж байна үсэг:

“Сайн уу, залуусаа! Намайг Оля гэдэг, би нэгдүгээр ангид сурдаг. Манай ангид нэг сайхан хүү байдаг. Би та нарт түүний тухай хэлмээр байна. Түүнийг Миша гэдэг. Миша бол жинхэнэ найз, маш эелдэг хүн юм. Тэрээр хүүхэд, насанд хүрэгчдэд хүнд хэцүү үед, тэд муу, хүнд хэцүү үед үргэлж тусалдаг. Тэгээд Миша намайг муу байхад надад тусалсан. Нэг өдөр ийм зүйл болсон..."

Өө! Тэгээд залуус аа, та захидлыг уншиж чадахгүй, бүх өгүүлбэр нь усаар бүдгэрч байна. Юу бичсэн нь тодорхойгүй байна. Гэхдээ та Олягийн захидалтай хамт илгээсэн зургийг харж болно. Оляад тохиолдсон явдлын талаар өөрөө бодож, энэ тухай түүх бичихийг танд санал болгож байна.

V. Зураг дээр тулгуурлан ажиллах.

1. Зургийг хар, энэ хэзээ байсан гэж та бодож байна вэ? 2. Залуус хаана байна? (залуус хашаанд байна) 3. Хүү яагаад зогсоод дугуйнаасаа буусан бэ? (тэр охин уйлж, хөлнөөс нь цус урсаж байгааг тэр харав.) 4. Охинд юу тохиолдсон бэ? Оля яаж хөлөө гэмтээж чадах вэ? (тэр гүйж, бүдэрч, асфальтан дээр унасан). 5. Тэр хүнд шархтай юу? Та яагаад ингэж бодож байна вэ? (Оля өвдөлтөөс болж уйлж, цус алдаж эхлэв). 6. Гудамжинд гэмтэл авсан бол шархыг юу хийх вэ? (Гол нь шарханд шороо орохгүй байх хэрэгтэй. Үүнд цэвэрхэн алчуур тохиромжтой, цусыг нь арчиж болно. Гэртээ эсвэл эмнэлэгт шархыг заавал иодоор эмчилнэ, гялалзсан ногоон эсвэл эцэг эх, эмч нарын зөвлөдөг бусад эмийг маш болгоомжтой эмчлэх хэрэгтэй.

7. Шархыг цаг тухайд нь эмчлэхгүй бол юу болох вэ? (Хортой бичил биетүүд шархаар дамжин цусанд нэвтэрч болно. Энэ нь шарх болон бүх хүний ​​хувьд аюултай.)

8. Хөлдөө шархтай охин алхахад амар уу? Миша Оляад юу санал болгосон бэ? (тэр Оляад санал болгов туслах: түүнийг гэртээ аваач).

9. Хүү охиныг дугуйны аль хэсэгт суулгаж болох вэ? (их бие, хүрээ дээр)

10. Хүү юу хийсэн бэ? (сайн, зөв, гайхалтай)

11. Ийм хүүг юу гэж нэрлэж болох вэ? (жинхэнэ найз)

12. Залуус аа, таны бодлоор хэнийг жинхэнэ найз гэж нэрлэж болох вэ? (Өөр хүнд туслахаар ирсэн хүн хүнд хэцүү үед түүнийг орхихгүй, хажууд нь зогсдоггүй).

(Жинхэнэ найз байх ёстой байх: "эелдэг", "өгөөмөр", "үнэнч", "шударга", "зоригтой", "өөрийгөө харамгүй", "найрсаг", "үнэнч", "зоригтой", "хариуцах", "найдвартай".

Хүүхдүүд ээ, та үгсийг хэрхэн ойлгодог вэ? "найрсаг", "өөрийгөө харамгүй", "чинээч"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Зөв. Жинхэнэ найз ийм л байх ёстой.

VI. Энэ зургийн ард байгаа түүхийг сонсоорой Настя бэлтгэсэн.

Жишээ түүх:

Зуны дулаахан нарлаг өдөр байлаа. Оля найзуудтайгаа хамт зугаалахаар хашаанд гарав. Зуны улиралд олон хүүхэд хашаандаа цуглардаг байв. Хүүхдүүд хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчинд тоглож, том хүүхдүүд дугуй унадаг байв. Оля болон охид тоглоом тоглохоор шийдэв "Муур, хулгана". "Муур"тэнд Лена байсан, мөн "хулгана"- Оля. Оля, зугтаж байна "муур"- Лена, тэр чулуун дээр бүдэрч унасан. Охин гашуунаар уйлж, маш их өвдөж, хөл дээр нь цус гарч ирэв. Энэ үед Миша унадаг дугуйгаар охид руу явж, юу болсныг хараад холдож чадсангүй. Миша охинд тусламж үзүүлж, халааснаасаа алчуур гаргаж, охины хөлний цусыг арчиж, Оляаг дугуйны тээш дээр гарахад нь туслав. Хүү охиныг гэртээ авчрав. Жинхэнэ хүмүүс ингэж л хийдэг Найзууд!

(Түүхийн дүн шинжилгээ).

VII. Зурган дээрх хүүхдүүдийн талаар өөр хэн ярихыг хүсдэг вэ? (Түүхүүдэд дүн шинжилгээ хийх). VIII. Физминутка

Илүү өргөн, бидний гайхалтай тойрог (буцааж, тойргийг илүү өргөн болго)

Би чиний найз, чи бол миний найз (гараа урагш сунгаж, цээжиндээ дар)

Зүүн, баруун, эргэх (зүүн, баруун тийш эргэх)

Бас бие бие рүүгээ инээмсэглэ

Гараа наранд сунга (гараа дээш өргөх)

Түүний туяаг ав (гараа атгаж, тайлах)

Тэгээд цээжиндээ дар (гараа цээжиндээ дарах)

Миний цээжин дэх энэ туяагаар

Дэлхийг илүү тодорхой хар. (2 удаа давтана)

IX. -Багш аа: Таны урд байгаа ширээн дээр зураг байна. Тэднийг анхаарч үзээрэй. Бид одоо таны түүхийг сонсох болно, гэхдээ эхлээд би хүн бүрт юу ярих ёстойг сануулах болно. Төлөвлөгөө өгсөн түүх:

Зураг дээр хэдэн цагийг харуулсан бэ? -Зураг дээрх хэн бэ? Таны нэр хэн бэ? -Зураг дээр юу болж байна вэ? – Зурган дээрх дүрүүд таалагдсан уу, яагаад?

А - Хэн хэлэхэд бэлэн байна вэ?

Би 3-4 хүүхдээс асуудаг. Багшийн хүүхдийн үлгэрт дүн шинжилгээ хийх.

Багшийн дүгнэлт. Өнөөдөр би бодит байдлын тухай сайхан түүх сонссон найзууд. Найз нөхөрлөлийн тухай багшийн түүх (хувийн туршлагаас).

Оросын ард түмэн эрт дээр үеэс үнэнч, бат бөх нөхөрлөлийг үнэлж, нөхөрлөлийн санааг гаргаж ирсэн найзуудолон зүйр цэцэн үгс. Тэдгээрийг санаж, ямар зүйр үг бидний түүхэнд тохирохыг бодоорой.

Жинхэнэ найз нь асуудалтай тулгардаг.

V. - Та нөхөрлөлийн талаар өөр ямар зүйр цэцэн үгс мэддэг вэ?

Нэг нь бүхний төлөө, бүгд нэгний төлөө. - Жинхэнэ нөхөрлөлд Тэгэхээр: Өөрөө төөр, харин нөхөртөө тусал. -Хэрэв чамд найз байхгүй бол түүнийг хай, олсон бол санаа тавь. - Хуучин найз хоёр шинэ найзаас дээр. -Үгүй хүн найзуудүндэсгүй мод шиг. - Зуун рубль байхгүй, гэхдээ зуун рубльтэй бай найзууд. - Нөхөрлөлийг эрхэмлэдэг газар дайснууд бас чичирдэг. - Нөхөрлөл, ахан дүүс нь эд баялгаас илүү үнэ цэнэтэй. - Найрамдал бол бизнесийн туслах. - Нөхөрлөлийг санаарай, харин мууг март. - Шувуу далавчаараа хүчтэй, хүн нөхөрлөлөөрөө хүчтэй. - Найзууд аа, ус хэзээ ч асгардаггүй.

X. Хамтын үйлдвэрлэл "хүүхдийн ном" (Эвад өгсөн бэлэг. Тэр удаан хугацаанд өвдөж, эмнэлэгт очдоггүй)

Хурууны гимнастик.

Нөхөрлөл. (хурууны гимнастик)Тэд манайд найзууд бүлэг охид, хөвгүүд. (Хуруунуудаа "түгжээ" болго). Бид тантай нөхөрлөх болно Бяцхан хуруунууд. (Хоёр гарын хурууны үзүүрт хүрнэ.)Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - дахин тоолж эхэл. (Бяцхан хуруугаараа хуруугаараа хосолсон хуруунууд.)Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - Бид тоолж дууслаа. (Гараа доошлуул, гар барина

Ажлаа хийж байна.

Хамгийн сүүлд багш л нэмдэг (бүрхүүл дээр наана)номын гарчиг "Бид найз нөхөд, нөхдүүд» .

Шинжилгээ. Ном гоё юмаа. Энэ нь Евад таалагдах болно. Та Еваг баярлуулж байгаа нь сайн хэрэг.

Тусгал:

Багш харуулж байна "Долоон цэцэгтэй цэцэг". -“Долоон цэцэгт цэцэг чиний хүслийг биелүүлж чадна гэж надад шивнэсэн найзууд

Хүүхдүүд багштайгаа хамт хөгжимд ид шидийн үгсийг хэлдэг "Голын дэргэдэх хүүхэд" (Байгалийн дуу хоолой цувралаас)

Нисдэг, нисдэг, дэлбээтэй, баруунаас зүүн тийш, хойд талаараа, урагшаа, эргэн ирж, тойрог хий. Газар хүрмэгцээ л миний бодлоор бол. Эваг эдгэрч, бидэн дээр ир гэж тушаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Би чиний бүх хүсэл биелэх болно гэж бодож байна. Чи бид хоёр Евад маш их хайр, сайхан сэтгэлийг илгээсэн. Бодит НайзуудБие биедээ үргэлж сайн сайхныг хүсэх ёстой.

Мөн биднийг дуудаж болно найзууд. Бүх цаг үед хүмүүс нөхөрлөлийг үнэлж, түүнд санаа тавьдаг байсан.

Эцсийн эцэст, хүн ганцаараа амьдрах нь маш хэцүү байдаг найзууд.

8. Дүгнэлт. Өнөөдөр бид олон түүх сонссон бөгөөд тэдгээр нь бүгд бодит юм найзууд. Ийм улс байгаа нь ямар сайхан юм бэ "Найрамдал". Тиймээс улс орноор бидний аялал дуудлаа "Найрамдал". Танд юу таалагдсан бэ?

Та бид хоёр нөхөрлөлийн тухай их ярьж, нөхөрсөг хүүхдүүд та нарын тухай богино хэмжээний кино хийсэн. Харцгаая.

Танилцуулга үзэх "Миний Найзууд»

ХУРААНГУЙ

By

ХАРИЛЦАА

(нэгдсэн хичээл)

БЭЛТГЭЛИЙН БҮЛЭГТ

МБДОУ No2-ын багш боловсруулж удирдсан

Бондарик Марина Игоревна

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • "Нийгэмшил" ТББ:Хүүхдүүдтэй харилцах, бие биенээ сонсох, сорилтод оролцоход нь урамшуулсэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, асуудалтай байгаа хүмүүст өрөвдөх сэтгэл;
  • OO "Танин мэдэхүй": Холбоо, аналогийг олж сурах, ойн амьтдын талаархи мэдлэгийг шинэчлэх;

- OO "Харилцаа холбоо": Д.И.-ийн танил үлгэрийг бие даан бүтээлчээр ярьж сур. График схемийн дагуу Мамин-Сибиряк "Зоригтой туулай"; үг хэллэгт ижил төстэй үгсийн хэрэглээг эрчимжүүлэх; синоним ба эсрэг утгатай үгсийг сонгох, анхны болон ардын үлгэрийг ялгах чадварт дадлага хийх;

"Урлагийн бүтээлч байдал" ТББ: Уламжлалт бус зургийн аргуудыг (маажих) ашиглан бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

  1. Мамин-Сибирякийн "Зоригтой туулай, ташуу нүд, урт чих, богино сүүлтэй үлгэр" үлгэрийг уншиж, диаграммаар бичээрэй.
  2. "Туулай" зургийн үзлэг.
  3. "Зураг дээрх үг", "Үгийг таах", "Сайн-муу" дидактик тоглоомууд.

Тоног төхөөрөмж: - Аливаа Оросын ардын болон анхны үлгэрт зориулсан чимэглэлийг сонгох (багшийн сонголтоор).

"Зураг дээрх үг", "Үгийг таах", туулай, чонын баг зэрэг тоглоомуудын дидактик материал.

Хар лаваар бүрсэн хуудас цаас (маажих цаас), үзүүртэй саваа, хүүхдийн тоогоор салфетка, хальсалж лууван.

NNOD-ийн тодорхойлолт

(Хүүхдүүд хивсэн дээр хагас тойрог хэлбэрээр зогсож байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бид ид шидийн ойгоос найз нөхдөөсөө захидал хүлээн авлаа (дугтуйг харуулав). Хараач, дугтуй дээр том улаан тойрог байна. Энэ нь юу гэсэн үг вэ? (аюул, бэрхшээл, сэрэмжлүүлэг).

Тийм ээ, чиний зөв. Уг захидалд Чернильдагийн бүх даалгаврыг биелүүлэхгүй бол хорон муу илбэчин Чернильда ойн бүх оршин суугчдыг илбэнэ гэж сүрдүүлдэг гэжээ. Манай найзууд тусламж гуйж байна. Бид тэдэнд туслах уу?

Чернильдагийн эхний даалгавар: энэ зурган дээр байгаа үгийг тааварлаарай. (Цасан ширхгүүдтэй зургийг харуулж байна). Хүүхдүүдийн хариулт... Тийм ээ, та үүнийг тааварлав. Энэ үг нь "өвөл".

"Өвөл" гэдэг үгийн хувьд та холбогдох үгсийг олох хэрэгтэй. Ямар үгсийг холбогдох үгс гэж нэрлэдэг вэ?(ижил төстэй үгс). Хүүхдүүдийн хариулт....

Өвөл цас их ордог болохоор “цас” гэдэг үг “өвөл” гэдэг үгтэй холбоотой гэж бодож байна уу? Үгүй! Яагаад?("цас" гэдэг үгэнд "өвөл" гэдэг үгтэй төстэй сонсогдох хэсэг байхгүй).

Өвлийн тухай эсвэл "өвөл" гэсэн үг хэллэг, зүйр цэцэн үгсийг санаарай. Хүүхдүүд дууддаг ...

Шидтэний дараагийн даалгавар бол түүний оньсого таамаглах явдал юм.

Ямар ойн амьтан нарс модны доорх шон шиг боссон бэ?

Ухаантай үсэрдэг, лууванд дуртай юу?

Энэ хэн бэ? (туулай). Яагаад хэрэм биш, тэр бас сайн харайдаг вэ? (хүүхдийн хариулт) Зөв. Одоо туулайг дүрсэл, гэхдээ илбэчин Чернильда таны ширээн дээр байгаа зурган дээр туулайг дүрсэлж болох бүх үгсийг нуусан. Ширээн дээр суугаад зөв үгсийг олоорой. Тэгээд би чамд туслах болно. Тэр ямархуу хүн бэ?(зөөлөн, сэвсгэр, цагаан, цайвар, жижиг ...).Тэр ямар чихтэй вэ?(урт). Тэгэхээр тэр ямархуу хүн бэ?(урт чихтэй). Тэр ямар шүдтэй вэ?(халуун ногоотой) . Туулай яаж хөдөлдөг вэ?(үсрэх, давхих).Тэгэхээр түүний хөл ямархуу байна вэ?(хүчтэй, зураг - жин).Туулайг юутай зүйрлэж болох вэ?(хөвсгөр, бөмбөг, хөвөн ноосны бөмбөг).Туулай хурдан гүйдэг. "Гүйх" гэдэг үгтэй ижил утгатай үгсийг сонгоно уу.(яарах, яарах, нисэх, зугтах, жиргээ хийх).Туулай ямар зан чанартай вэ?(хулчгар).

"Аймхай" гэдэг үгтэй ижил утгатай үгсийг сонго. Та яаж өөрөөр хэлэх вэ?(айдас, аймхай, аймхай ....)

Одоо "хулчгар" гэдэг үгийн хувьд эсрэг утгатай үгсийг сонго.(зоригтой, зоригтой, зоригтой).

Чернильдагийн дараагийн даалгавар.

Үлгэрийн баатрын туулайн амьдардаг үлгэрүүдийг нэрлэ (хүүхдийн хариулт....) Эдгээр нь ямар үлгэр вэ? (Орос - ардын)

(Би дөрвөн үлгэр, зохиолчийн нэг, жишээ нь "Доктор Айболит"-ийн зурагтай самбарыг харуулж байна. Энд юу илүүдэв? Яагаад? Энэ ямар үлгэр вэ? Яагаад зохиогчийнх вэ? (хүүхдийн хариулт).

Энэ үлгэрийг унших, сонсоход зохиолчийн нүдээр харж байгаа мэт санагддаг. Өнөөдөр та энэ үлгэрийг бусад дүрүүдийн үүднээс ярих хэрэгтэй: чоно, зоригтой туулай эсвэл бусад туулай.

Чернильдагийн сүүлчийн даалгавар: хуучин үлгэрийг шинэ аргаар ярь. Үүнийг хялбар болгохын тулд энэ диаграмыг харна уу.

Хэрэв та "зоригтой" туулай байсан бол юу үзэх вэ. Хүүхдийн түүх (Би түүнд туулайн маск зүүсэн).

Одоо энэ үлгэрийг саарал чонын өнцгөөс ярь (хүүхдийн хариулт, би түүнд чонын баг зүүсэн).

Үлгэрүүд сонирхолтой болж хувирав. Би чамд даалгавар өгч байна: энэ үлгэрийг гэртээ бусад туулайнуудын өмнөөс ярь.

Бид Чернильдагийн бүх даалгаврыг гүйцэтгэсэн тул та амарч болно. Одоо бүх зүйл дарааллаар нь хамтдаа цэлмэг рүү үсэрцгээе (хүүхдүүд хивс рүү гүйж гарав)

Туулай давхиж байна: Үсэр-хоп-хоп, жижигхэн цагаан цас руу. Чоно ирж байгаа эсэхийг мэдэхийн тулд тэд бөхийж, чагнадаг.

Нэг удаа - бөхийж, шулуун,

хоёр - бөхийлгөх, сунгах.

Гурав - гурван алга ташилт, гурван толгой дохих

Бид бага зэрэг амарч, дараа нь ажилдаа орно. (Хүүхдүүд сууна)

Биднийг амарч байхад Чернильда бүгдийг хуурав. Тэр шидэт бэхээр бүх ойг дүүргэв. Бүх амьтад алга болжээ. Хамгийн муу зүйл бол туулайн хувьд юм. Бид түүнд туслах уу? Та нар ч гэсэн шидтэн, ширээн дээрээ шидэт саваатай, тэдгээрийн үзүүрээр шөнийн шидэт хөнжлийг тайлж, шидэт ойд шившлэг хийж болно. Алганы доор салфетка тавиад шидэт бэхний үйрмэгийг тавиур дээр сэгсрэхээ бүү мартаарай. (Хөгжим тоглодог, хүүхдүүд зурдаг; дууссаны дараа тэдний ажлыг фланелграф дээр харуулдаг.)

Ямар сайхан ой мод, ямар сайхан амьтад вэ. Сайн байна залуусаа. Та өнөөдөр сайн ажилласан. Та илүү их хүч чадал олж авахын тулд туулай танд бэлэг илгээсэн - лууван! Амрах. (Хүүхдүүд хоёр дахь өглөөний цайндаа лууванг баяртайгаар идсэн).

"Харилцаа" боловсролын тэргүүлэх чиглэлийг "Нийгэмшил", "Танин мэдэхүй", "Уран сайхны бүтээлч байдал" ОО-той уялдуулан хэрэгжүүлсэн.

Бид ямар ид шидийн ойтой вэ!



Боровкова Вера Александровна, MBDOU "Хүүхдийн хөгжлийн төв - 172-р цэцэрлэг"-ийн ахлах багш, Иваново.
Материалын тодорхойлолт:Би бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг санал болгож байна. Энэхүү хураангуй нь хүүхдүүд нийгмийн нийгэм соёлын хэм хэмжээг ойлгох тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгоход чиглэгддэг.

"Нийгэм, харилцааны хөгжил" боловсролын салбарын боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй
"Спасибоград хот руу аялах" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан.

Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг эерэг нийгэмшүүлэх, хүүхдүүдийг нийгмийн нийгэм соёлын хэм хэмжээтэй танилцуулах.
Даалгаварууд:
Боловсролын
- хүүхдийг зан үйл, харилцааны ёс зүйн үндсэн дүрмүүдтэй танилцуулах;
- цэцэрлэгт болон гэртээ харилцахдаа хүүхдүүдтэй найрсаг байх, яриандаа "эелдэг үг" хэрэглэхийг заах;
яриа, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны харилцан яриа, монолог хэлбэрийг сайжруулах;
Хөгжлийн
- үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах чадварыг хөгжүүлэх;
- нарийн моторт ур чадвар, моторт үйл ажиллагаа, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх;
- хүүхдийн сэтгэл хөдлөл, мэдрэхүйн хүрээг хөгжүүлэх;
Боловсролын
- сайн санааны мэдрэмж, өрөвдөх сэтгэл, хариу үйлдэл, нөхөрсөг харилцааны хэрэгцээг төлөвшүүлэх;
- зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх;
- буян үйлдэх хүслийг төлөвшүүлэх.
Боловсролын салбартай нэгтгэх:
"Биеийн хөгжил"Тоглоомын үйл ажиллагааны явцад бие махбодийн чанарыг төлөвшүүлэх, тоглоомоор дамжуулан эрүүл мэндийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.
"Ярианы хөгжил"Тоглоом, гэр ахуйн үйл ажиллагаа, чөлөөт цагаа өнгөрөөх үйл явцыг зохион байгуулах явцад хүүхдүүдийн бие биетэйгээ болон насанд хүрэгчидтэй харилцах харилцааг хөгжүүлэх, урлагийн бүтээлийг ашиглан өөрсдийнхөө нийгмийн тухай ойлголт, хүний ​​ертөнц, түншийн харилцааны тухай ойлголт, харилцааны хэм хэмжээ. нийгэм дэх зан байдал.
"Танин мэдэхүйн хөгжил"- хүрээлэн буй нийгмийн ертөнц, хүмүүсийн ертөнц дэх зан үйлийн дүрэм, хэм хэмжээний талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох.
"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил"- эргэн тойрныхоо хүмүүс болон хүмүүсийн хоорондын харилцааны талаархи санаа бодлыг үр бүтээлтэй үйл ажиллагаанд тусгах чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдийн нийгмийн зан үйлийг бий болгоход хөгжмийн хэрэгслийг ашиглах.
Тоног төхөөрөмж:дуу хураагуур, хүүхдийн дууны бичлэг, хүүхдийн тоогоор бөмбөлөг, багшийн малгай, хормогч, тоглоомон гурилан бүтээгдэхүүн бүхий таваг, хуудас цаас, өнгөт харандаа, эсгий үзэг, бөмбөг.
Урьдчилсан ажил:
Шүлэг сурах, хүүхдүүдтэй биеийн тамирын хичээл хийх, боловсролын үйл ажиллагаанд зориулж хүүхдийн дуу, таяг сонгох, эелдэг үгсийг давтах.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Сайн байна уу!
Чи надад сэтгэл хангалуун байна уу? Тэгээд чи? Тэгээд чи?
Би бүгдэд нь "Сайн уу!" Гэж хэлэх болно.
Хариуд нь би юу сонсох вэ?
/Хүүхдүүд багштай мэндчилнэ/.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Таны залуусыг хэн гэдэг вэ?
Надад дарааллаар нь хэлээрэй.
/Хүүхдүүд нэрээ хэлдэг/.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Хүүхдүүд та аялах дуртай юу?
Дараа нь бид зам дээр гарлаа!

Бид зам дагуу алхаж байна. Хүүхдүүд алхаж байна
Зам урт, гэр маань хол.
Халуун өдөр байна, сүүдэрт сууцгаая.
Бид царс модны доор сууна. суу
Бид царс модны доор хэвтэх болно.
Хэвтээд амарцгаая. хэвтэх,
Дараа нь бид цаашаа явна.
Өглөө зүлгэн дээр хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр зогсдог.
Бид тоглоом эхлүүллээ.
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв тарах, гүйх,
Тойргийг илүү өргөнөөр тараана.
Одоо бид урсгал,
Уралдаан явуулцгаая.
Бид шууд нуур руу яаран, тойрог дээр зогсоно
Нуур том болно.
Дахин тойрогт ор
Наранд тоглоцгооё. Тэд босоод цааш явна.
Бид бол хөгжилтэй туяа юм.
Бид эелдэг, халуухан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Цэвэрхэн, цэвэрхэн талбайн ард, өтгөн шигүү ойн ард, урт замын ард, элсэн чихэрт уулын ард сайхан хот бий... Баярлалаа.
Та Спасибоград хотод очиж үзсэн үү?
Эелдэг өргөн чөлөөний хаана нь тэд танд эелдэгээр талархаж байна вэ?
Шидэт үг их мэддэг хүмүүжилтэй охид хөвгүүд амьдардаг.

Та бид хоёр энэ хотод телевизээр гарч чадах уу? Яагаад?
/Хүүхдийн хариулт/.

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Үүнийг шалгаж үзье!
Дэлхий дээр онцгой үгс байдаг - тэдгээрийг "эелдэг", заримдаа "ид шид" гэж нэрлэдэг. Яагаад? Учир нь тэд хүмүүст тусалдаг, тэдний амьдралыг илүү эелдэг, илүү гэгээлэг, илүү хүнлэг болгодог. Тэд "Эелдэг үг зөөлөн бялуунаас илүү амттай" гэж хэлдэггүй. Түлхүүр шиг эелдэг үгс хүмүүсийн сэтгэлийг нээж өгдөг. Эелдэг үгсийг санаж, хэзээ хэрэглэхээ бие биедээ хэлэхийг хичээцгээе.

Тоглоом "Хэн илүү мэдэх вэ!"
Багш бөмбөгийг хүүхдүүд рүү нэг нэгээр нь шидэж, хүүхэд шидэт үгийг нэрлэж, хэзээ хэрэглэхийг хэлж, бөмбөгийг багш руу шиддэг.
/Хүүхдүүд өмнө нь сурсан шүлгээ уншина/.

Эелдэг үгс.
Олон сайхан үгс байдаг
Ид шидтэй, эелдэг үгс.
Маш энгийн бөгөөд ойлгомжтой -
Би тэднийг нэрлэхэд бэлэн байна.
"Баяртай, баяртай!" -
Тэд салахдаа хэлдэг.
"Өглөөний мэнд," өдрийн мэнд!" -
Хэлэхээс хэзээ ч залхуу байж болохгүй.
Тэгээд "баярлалаа" гэж хэлээрэй
Сайн зүйлд талархал илэрхийл
Би хэзээ ч мартахгүй -
Би эелдэг хандахгүй.
Ах унтмаар байвал
Би: "Сайн амраарай!"
Танд сайхан зүүд зүүдлээрэй.
Би маш олон сайхан үгсийг мэддэг!

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Бидний байрладаг хот нь маш ер бусын нэртэй байдаг - Спасибоград.
Биднийг "баярлалаа" гэж хэлэх үед бидэнд хэлээрэй.
Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Тийм ээ, олон тохиолдолд. Жишээлбэл, хэрэв танд бэлэг өгсөн бол.
Авахдаа юу гэж хэлэх вэ?
Мэдээжийн хэрэг, "баярлалаа"! Өглөөний цай, өдөр, оройн хоолны дараа цэцэрлэгийн багш, асрагч, гэртээ байгаа ээж, эмээ нартаа "баярлалаа" эсвэл "баярлалаа" гэж хэлэхээ мартахгүй гэдэгт итгэлтэй байна.
Хажуугаар нь өнгөрч буй хүнээс дэлгүүр хэрхэн олох талаар асууж, тэр хүн танд эелдэгээр тайлбарлаж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Мэдээжийн хэрэг та түүнд "баярлалаа" гэж хэлээрэй.
Шүлэг сонс.
/Шүлгийг хүүхэд уншдаг/.

Баярлалаа.
Би "баярлалаа" гэж хэлдэг
Би бүх зүйлд баярлалаа:
Амтат бин хувьд -
Би эмээдээ "баярлалаа" гэж хэлье,
Өвөөдөө - үлгэрийн хувьд,
Ээж - таны хайрын төлөө,
Аав аа, чиний сайхан сэтгэлийн төлөө.
Манай муур хүртэл
Би "баярлалаа" гэж хэлдэг
Би мууранд баярлалаа
Хулгана барихад -
Хулгайч хулгайчид!

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Сайхан Спасиград хотын байшингууд шоколадаар хийгдсэн байдаг. Дээвэр нь чихэр шиг. Байшин болгонд жигнэмэгээр хийсэн хаалт байдаг.
Та энэ ид шидийн хотын бүх гайхамшгийг тоолж баршгүй!
Үсрэлттэй боов жигнэж, хотын зочдыг дайлдаг Бейкер байдаг. Тэд зүгээр л таны аманд үсрэх болно!

Багш тоглоомон гурилан бүтээгдэхүүнтэй таваг аваад хүүхдүүдийг “эмчилнэ”.
Жишээлбэл, Сашагийн хувьд Бейкер юу хийсэн бэ? (kek, cheesecake, bagels гэх мэт). Хариуд нь хүүхдүүд багшид талархаж байна. (Баярлалаа, маш их баярлалаа, баярлалаа).
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Хүүхдүүд ээ, та нар сануулалгүй эелдэг үг хэлснээрээ илүү сайн хүн болдог!
Спасибоградын гайхалтай оршин суугчид дохио зангаа, биеийн байдал, нүүрний хувирлыг ашиглан үг хэлэлгүйгээр ярих дуртай. Бид ч бас оролдох уу? Би шүлэг уншина, та шүлгийн агуулгыг надтай хамт үзүүлнэ.
Бүх оршин суугчид сэрлээ
Тэд суниаж, инээмсэглэв.
Бид хурдан угаалгын өрөө рүү гүйж,
Шүдээ уйгагүй угаа.
Цэвэрхэн самнасан
Бүгд цэвэрхэн хувцасласан,
Товчнууд бэхлэгдсэн
Булангууд нь бүгд хойшоо нугалав.
Ширээг аажмаар заслаа
Бид будаа идсэн. Сайн байна!
Бид амаа салфеткаар арчиж,
Тэд ялаа мөчирөөр таслав,
Аяга тавгаа угаа
Хаа сайгүй арчсан
Тэгээд бид зугаалахаар явлаа,
Бүх зүйлийг хурдан олж мэдэхийн тулд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Спасибоград хотод ид шидийн бөмбөлөг худалдагч байдаг. Тэр чамд зориулж бөмбөлөг бэлдсэн, гэхдээ та тэдгээрийг худалдаж авах хэрэгтэй. Та эелдэг, ид шидийн үгээр бөмбөлөг худалдаж авч болно.
Ирээд хэдэн бөмбөлөг худалдаж аваарай!
(Багш "дэлгүүр" тоглоомын талбай руу орж, хормогч, малгай өмсөж, шидэт бөмбөлөг худалдагч болж хувирав).
Хүүхдүүд бөмбөлөг "худалдан авдаг".

Сурган хүмүүжүүлэгч:
За ингээд Спасибоград хотод хийсэн аялал маань өндөрлөлөө. Танд энд үнэхээр таалагдсан гэж бодож байна!
Тэгээд бид цэцэрлэгтээ буцаж байна. Бид бослоо.
/Багшийн араас хүүхдүүд хөдөлгөөн хийнэ/.

Хөлөө бэлд
Бид зам дагуу гишгэнэ.
Сайн сайхны замд
Халуун, салхи нь аймшигтай биш юм.
Бид зам дагуу алхах болно
Бидний хөл ядраагүй!
Бидний хөл гүйв
Өсгий нь хүртэл гялалзаж байлаа.
Бид яг л тамирчид шиг алхдаг
Хөлөө өндөр өргө!
Зам дээрх овойлтууд энд байна.
Бид бага зэрэг үсрэх болно.
Хөлийн хуруугаараа алхцгаая
Тэгээд бид бүх шалбааг тойрох болно.
Дээд, дээд, дээд, дээд,
Дээд, дээд, дээд, зогсоо!

Энд бид цэцэрлэгт байна. Хүүхдүүд ээ, та нар сайхан сэтгэлтэй, хүмүүжилтэй болсон байна, та үргэлж "баярлалаа" гэж хэлж, бусад хүмүүст баярлалаа гэж найдаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Дугуйлан зогсоод, бие бие рүүгээ инээмсэглэж, хөгшин, маш эелдэг цохтой дугуй бүжиг бүжиглээрэй. (хүүхдүүд "Үнсгэлжин" киноныхоо полька хөгжимд бүжиглэж, алга ташиж, тойрог болон байрандаа гишгэнэ, дугуйлан бүжиглэнэ):
Босоорой, хүүхдүүд ээ,
Тойрог дээр зогс
Тойрог дээр зогс
Тойрог дээр зогс
Би чиний найз
Тэгээд чи миний найз
Сайн хуучин найз.
Ла-ла-ла.

Зорилтот:

хүүхдийн [ю] ба Ү үсгийн хослолын талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх, бататгах, танин мэдэхүйн болон бүтээлч асуудлыг бие даан шийдвэрлэх сонирхлыг хөгжүүлэх, аюулгүй зан үйлийн ур чадварыг хөгжүүлэх (тээвэр, ойд, амьтантай харилцах үед), найрсаг харилцаа, сайн сайхан сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

"Цэцэг - долоон цэцэг" (дэлбээний нэг талд 1-ээс 7 хүртэлх тоонууд, нөгөө талд нь САЙН БИЧИГДСЭН үсэг), даалгавар бүхий 7 дугтуй, гэрийн тэжээвэр амьтдын зураг, үсэг бүтээгч, загас бариул, загас, тоглоом - зулзага, байгаль - улс, ой, гол, галт тэрэг.

Тараах материал:

Үсэг бүтээгч, өнгөт харандаа, энгийн харандаа, ажлын хуудас.

Боловсролын салбартай нэгтгэх:

Уран зохиол унших

Аюулгүй байдал

Танин мэдэхүй

Уран сайхны бүтээлч байдал - хөдөлмөр

Нийгэмшүүлэх

Эрүүл мэнд

Бие махбодийн хөгжил

Гэнэтийн мөч: Юлка муур бэлэгтэй.

Хичээлийн явц:

А: Залуус аа, та сонирхолтой аялалд явахыг хүсч байна уу? Би Smart Games-ийн нутаг руу явахыг санал болгож байна. Энэ гайхалтай улсад бид сонирхолтой амьтадтай уулзаж, тэдэнд тусалж, мэдлэгээ харуулах болно.

Та юугаар аялж чадна гэж бодож байна вэ? (машинаар, автобусаар, унадаг дугуйгаар, агаарын бөмбөлөгөөр гэх мэт)

Үүнийг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (тээвэрлэлт)

А: Зөв. Тэгээд бид чамтай хамт явна.... Үгүй ээ, өөрөө тааж үзээрэй.

Нууцлаг:

Ах нар зочлоход бэлэн байна,

Тэд бие биендээ наалдаж,

Тэгээд тэд холын аянд гүйж,

Тэд зүгээр л утаа үлдээсэн.

(галт тэрэг)

А: Зөв. Энэ бол галт тэрэг. Тэр таныг удаан хүлээсэн ч нийтийн тээврийн хэрэгсэлд биеэ авч явах дүрмийг мэддэг, дагаж мөрддөг хүмүүс л вагонд суух болно.

(Хүүхдүүд дүрмийг хэлээд сууна. "Бид явж байна, бид явж байна, бид явж байна ..." дуу тоглоно)

А: Залуус аа, бид ухаалаг тоглоомын оронд ирлээ. Энэ улс ер бусын бөгөөд нууцлаг юм. Мөн энэ улсын объектууд ер бусын юм. Ямар сайхан цэцэг болохыг хараарай. Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү?

D: цэцэг - долоон цэцэг

А: Тийм шүү, яагаад ингэж нэрлэснийг хэн мэдэх вэ?

D: Янз бүрийн өнгөтэй 7 дэлбээтэй.

Асуулт: Тийм ээ, энэ цэцэг энгийн зүйл биш, үүнд гэнэтийн зүйл нуугдаж байна. Үүнийг танихын тулд бид бүх дэлбээ нээх хэрэгтэй. Хараач, түүний дэлбээнүүд дээр тоонууд байдаг. Даалгавар бүхий дугтуйнууд дээр ижил тоонууд байдаг. Бид бүх дугтуйг нээх хэрэгтэй, тэдгээрийн 7 нь байх ёстой - долоон цэцэгтэй цэцгийн дэлбээтэй ижил тоо. Бид бүх даалгавруудыг гүйцээж, дараа нь ижил тоогоор дэлбээ нээх ёстой. За, эхэлцгээе! Дараа нь 7 дугтуйг хайж, надад авчирч өг, бид тэдгээрийг дарааллаар нь нээж, даалгавраа гүйцэтгэнэ. (Дугтуйг багш хичээл эхлэхээс өмнө нуусан боловч хүүхдүүд амархан олох боломжтой)

Дугтуй №1Тоглоом "Үсгүүдийг нэрлэ"

V .: Бид самбар дээр байрлах үсгүүдийг нэрлэх ёстой: A, O, Z, Y, U, E, E, E, I, Y. -Энд ямар үсэг байна?shnтийм үү? (th) Яагаад? (Тэр зөвшөөрч байна).Та яагаад ингэж шийдсэн бэ? (Онядуулаагүй)

Ямар үсэг дутуу байна вэ? (Ю)

Та энэ захидлын талаар юу мэдэх вэ?(2 дуутай, гийгүүлэгчийг зөөлрүүлдэг)

Үсгүүдээс олоод харандаагаар бүх U үсгийг хайцгаая.(Хүүхдүүд ажлыг хосоороо хийдэг)

- Зөв, та эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн, та 1 гэсэн тоогоор дэлбээ нээж болно. M үсгийг нээнэ үү)

Дугтуй №2

Даалгавар "Үсэг бүтээгч тоглоом"

Y үсэг ямар үсэгтэй төстэй вэ?

(Багш шүлэг уншиж, самбар дээр захидал бичдэг)

О-г өнхрөхөөс урьдчилан сэргийлэхийн тулд би түүнийг шон дээр бэхлэх болно.

Өө, энэ ажилласан ...

Үр дүн нь Y үсэг юм.

Y үсэг хэдэн элементтэй вэ? (3)

Таны ширээн дээр Y үсгийн элементүүдтэй дугтуйнууд байгаа бөгөөд та тэдгээрээс захидал хийх хэрэгтэй.

Та энэ даалгаврыг хэрхэн даван туулж байгааг харцгаая.

Сайн байна.

Тэгээд тэд энэ даалгавраа биелүүлсэн. Бид 2-ын тоогоор дэлбээгээ урж, О үсгийг нээнэ.

Та Y үсэгтэй үгсийг мэдэх үү? (Юлиа, Юра, төмөр, Юннат, Нюша гэх мэт)

Дугтуй №3

Даалгавар "U үсэг хаана амьдардаг"

Төрөл бүрийн объектуудыг дүрсэлсэн зургуудаас та Y үсэг агуулсан зургуудыг олох хэрэгтэй.

Эдгээр үгсийг самбар дээр бичье. (ЮНБОЛ, ТӨМӨР)

ТӨМӨР гэдэг үгтэй ажиллаад диаграмм хийцгээе"ХЭДЭНүе

Хэдэн үсэг

Хичнээн дуу чимээ

Хэдэн эгшиг

Хэдэн гийгүүлэгч

Цохилтот дууг нэрлэ

Нэрийг нь онцолсонгүй

Хатуу гийгүүлэгч

Зөөлөн гийгүүлэгч

Хосолсон гийгүүлэгч

IRON ашиглан өгүүлбэр зохио.

Сайн байна.

Бүх зүйл хийгдсэн. Бид 3-ын тоогоор дэлбээгээ урж, захидлыг нээнэЖ.Л

Та ядарсан байх,4-р дугтуйБидэнд зориулж "Алдаа гаргахгүй" тоглоомыг бэлдсэн

Тоглоом тоглоцгооё. Би үгсийг нэрлэх болно. Хэрэв үгэнд U үсэг орсон бол энэ үсэгтэй картыг, хэрэв U бол U үсэг авна.(Карт тараах)

ЖУЛА

юбка

нухаш

Эмгэн хумс

ТӨМӨР

НУГАС

Жулиа

Сайн байна, хэнийг энэ нэрээр дууддагийг надад хэлээч (охин)

Ухаалаг залуус аа, та нар энд бас мэдлэгээ харууллаа.

Бид 4-ийн тоогоор дэлбээгээ урж, О үсгийг нээнэ

Залуус аа, энэ гайхалтай улсад нэгэн гайхалтай амьтан амьдардаг бөгөөд түүнийг бас Y үсгээр нэрлэдэг. Хэн болохыг таахыг хичээгээрэй.

Эрт урьд цагт Ү үсгээр эхэлсэн араатан байжээ.

Нүүрээ цэвэрлэв.

Б үсгээр эхэлсэн хиппопотам,

Азарган тахиа нь P үсгээр эхэлдэг.

К үсгээр эхэлсэн матар,

Мөн К үсгээр эхэлсэн гахай,

У үсгээр эхэлсэн платипус.

Y үсгээр эхэлдэг ямар амьтан бэ?

Надад хэлээч, энэ ямар амьтан болохыг чи мэдэх үү?(Хүүхдийн хариулт)

Өмнө нь бэлтгэгдсэн хүүхдүүдийн нэгтэй хамт дүрийн уншлага

Тэр урт сүүлтэй юу?

Тиймээ.

Тэр том уу?

Үгүй

Тэр зузаан үстэй юу?

Тиймээ.

Тэр туурайтай юу?

Үгүй

Араатны шүд хурц байна уу?

Тиймээ.

Тэр үед би түүнээс айж байна.

Мөн энэ араатан огт аймшигтай биш юм.

Энэ зүгээр л манай муур.

Тэр яагаад "Ю" дээр байгаа юм бэ?

Миний муурыг Юлка гэдэг.

Хэн гэртээ мууртай байдаг вэ? Тэдний нэр хэн бэ?

Би тэднийг харахыг үнэхээр хүсч байна. Манай Юлка тэдэнтэй дуртайяа нөхөрлөх болно гэж би бодож байна.

Одоо түүнд тэгэх цаг алга. Бидний замд байгаа ойг хар. Найзууд нь ойд төөрчээ. Хэрэв бид оньсого тааварлавал тэдгээрийг олж чадна.

5-р дугтуйндДаалгавар: "Таа"

Би оньсого асуудаг, чи эхлээд анхааралтай сонсож, бод, дараа нь эхлээд гараа өргөсөн хүн хариулах болно. Та зүгээр л хариулах шаардлагагүй, харин хариултыг зургаас олоорой.

Би хэн бэ, та өөрөө таах хэрэгтэй.

Би өвлийн улиралд чарга татдаг,

Цасан дундуур амархан гулсдаг,

Зуны улиралд би тэрэг (морь) татдаг.

Би эзэндээ үйлчилдэг

Эзний гэр бол манаач юм.

Би чангаар архирч, хуцдаг

Би танихгүй хүмүүсийг (нохой) хөөдөг.

Тэр шувуу тосгоны оршин суугч,

Сүрт тахианы удирдагч.

Зөвхөн тэр өт олно,

Хүмүүсээ цуглуулдаг. (Азарган тахиа)

Хөгшин хүн биш сахалтай,

Бух биш эвэртэй.

Тэд үнээ биш харин саах,

Соёогоо түлхэж,

Гэхдээ тэр гутал нэхэдэггүй, (ямаа)

Хонь нь Грозен ахтай, эвэртэй (хуц)

Ямар ч муу цаг агаарт би усыг маш их хүндэлдэг.

Би шорооноос хол байдаг - Цэвэр саарал ... (галуу)

- Та эдгээр амьтдыг нэг үгээр яаж дуудах вэ? Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? Бид ямар аюулгүй байдлын дүрмийг баримтлах ёстой вэ? Тэднийг хэрхэн халамжлах вэ?

- Та уншсаны дараа бүх оньсого хэлж чадах уу?

Хүүхдүүд ажлын номноос оньсого уншдаг.

- Зөв, та эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн, та 5-ын тоо бүхий дэлбээ нээж, D үсгийг нээж болно.

Найзуудтайгаа мөөг түүцгээе. Гэхдээ та ойд зан үйлийн дүрмийг санаж байна уу?

Биеийн тамирын минут

Бид алхаж, ой дундуур алхаж, нэг зулзага олов.

Бид бүтэн сагс мөөг түүв.

Хараач, бидний замд гол байгаа бөгөөд хэрэв бид юу хийхгүй бол түүнийг гаталж чадахгүй

бичсэн

6-р дугтуй

"Үг бүтээх" даалгавар

Хуваагдсан цагаан толгойн үсгээс амьтдын нэрс үгсийг бүтээдэг.

Тэднийг 2 бүлэгт хуваа.

Бид гэрийн тэжээвэр амьтдыг хамгаалдаг, гэхдээ зэрлэг амьтдад хэрхэн хандах ёстой вэ? Чи ямар мундаг хүн бэ, чиний мэдлэгээр бид хурдан голыг гатлав.

Тэгээд хамгийн сүүлд7-р дугтуй"Рабалка" тоглоом биднийг хүлээж байна

Тоглоомын нөхцөл дараах байдалтай байна.

Бид загасны саваагаар загас барих ёстой. Загас бүр даалгавартай. Бүх даалгавруудыг гүйцэтгэсний дараа бид бүхэл бүтэн үгийг зохиох болно.

1 .rebus ороолт 2.rebus ОНИГОО

3 rebus АЯГА

4 ребус БАРАНКА

Мэдээжийн хэрэг бид загасыг суллах болно.

Бид сүүлчийн дэлбээ нээх цаг болжээ. (Y үсгийг нээ)

- Бид ямар үг авсан бэ? Хэн уншиж чадах вэ?

(Хүүхдүүд "Сайн байна" гэсэн үгийг уншдаг)

Мөн би чамайг “Сайн байна” гэж хэлмээр байна. Та бүх даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн. Та өнөөдөр юу хийсэн бэ? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Өнөөдөр юу хийснийг эцэг эхдээ хэлэхээ бүү мартаарай. Мөн бид тэжээвэр амьтдаа авч явах болно. Эцсийн эцэст тэд ойд амьдрах ёсгүй. Мөн Юлка муур танд зэрлэг мөөг, самар өгөх болно.

- Одоо бид гэртээ харих цаг боллоо!

(Багш урд зогсож, хүүхдүүд галт тэрэг шиг ард нь зогсож, хөгжмийн аяны дагуу бүлэгт "үлдээдэг" uppu).



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!