Зөв нэрсийн утгын талаархи асуултын талаар. II

орос хэл. "Сургууль 2100" хөтөлбөр

Мэдлэгийн тогтолцоог бүрдүүлэх хичээл (ерөнхий арга зүйн чиг баримжаа олгох хичээл)

Сэдэв : . Нэр үгийн лексик утга, синоним, антоним.

Зорилтот: - лексикологийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: үгийн утга, полисмантик ба хоёрдмол утгагүй үгс, шууд ба дүрсийн утгатай үгс, синоним, антоним

Төрөл бүрийн толь бичгүүдээс толь бичгийн оруулгуудад дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх: тайлбар, синоним, антоним; толь бичигт хэд хэдэн утга байгаа эсэхийг тусгай тэмдгээр тодорхойлох.

Үг хэллэгдээ утга, илэрхийлэх чадварт нь тохируулан ашиглах чадвартай байх.

UUD үүсэх,

TOUU (Боловсролын амжилтыг үнэлэх технологи)

би. Мэдлэгийг шинэчлэх + сэдэл.

4 5 1. 3.

Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээ.

Та юу бичих ёстой вэ? (Огноо.)

Сэтгэгдэл бичсэн дугаар.

"Сайхан ажил" гэж бич.

Хэлний халаалт.

оньсого таавар:

    Сахлын хутга шиг хурц.
    Зөгийн бал шиг амттай.

    Тэгээд тэр найзаа олох болно,

    Тэгээд тэр дайсан олох болно.
    (Хэрэв тэр байгаагүй бол би юу ч хэлэхгүй байсан) хэл

    Далавч байхгүй
    Би хурдан нисдэг,

    Та намайг өөрөө гаргах болно -

    Та дараа нь барьж авахгүй.
    үг

    Үгэнд агуулагдах утга. Лексик утга

    Гудамжаар алхдаггүй, цонхоор хардаггүй,

Тэр хэнээс ч асуудаггүй, гэхдээ тэр бүгдийг мэддэг.

Хэн нээсэн бол бүгдийг ойлгодог.

Оросын ярианы бүрэн эрхт
ХочоорТоль бичиг

Утгын хувьд ижил төстэй үгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Синоним

Эсрэг утгатай үгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? эсрэг утгатай үгс

Бичсэн үгсийг юу нэгтгэдэг вэ? (ярианы нэг хэсэгт хамаарах - нэр үг, хэсгийн сэдэв)

Бид хичээлийнхээ түлхүүр үгсийг бичсэн. Бидний хичээлийн сэдвийг тодорхойлохыг хичээ. Тэмдэглэлийн дэвтэрт бид бичих болно: Үг ба тэдгээрийн утгыг.

2. 3. 4

Хичээлийн зорилгоо тодорхойлохын тулд бүлгээрээ ажиллана

Та энэ сэдвээр юу мэддэг, юу хийж чадах вэ?

Та өнөөдөр ангидаа юу мэдэж, сурмаар байна вэ?

Танин мэдэхүйн UUD

1. Разалгацгааядиаграмм, зураг чимэглэл, текстээс мэдээлэл авах чадвар.

2. Пмэдээллийг диаграмм хэлбэрээр үзүүлнэ.

3 . Объектуудын мөн чанар, шинж чанарыг илчлэх.

4. Объектуудын шинжилгээнд үндэслэн дүгнэлт гаргах.

5. Шинж чанараар нь нэгтгэн ангилах.

6. Сурах бичгийн тархалтад анхаарлаа хандуулаарай.

7. Зураг дээрх асуултын хариултыг олоорой.

II . Асуудлыг томъёолж байна.

1 3 3

Яриа юунаас бүрддэг вэ? Саналууд нь юунаас бүрдэх вэ? Аливаа хэлэнд байгаа бүх үгс нь түүний үгсийн санг бүрдүүлдэг, өөрөөр хэлбэл LEXICO. Хэлний үгийн санг судалдаг хэл шинжлэлийн салбарыг юу гэж нэрлэдэг вэ? ҮГИЙН ЗҮЙ

Хүн хэдий чинээ олон үг мэддэг, яриа нь баян байх тусмаа өөрийн бодлоо үнэн зөв илэрхийлж чаддаг. Залуус аа, яриагаа баяжуулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Та нарын дунд толь бичиг уншдаг хүн байна уу? Аль нь? Яагаад?

Толь бичиг унших нь ашигтай юу?

Сурах бичигтэй ажиллах

Францын нэгэн яруу найрагчийн бодлыг сонирхоцгооё.

Дасгал дээр текстийг уншина уу. 109. Текст юуны тухай өгүүлсэн бэ? (толь бичиг унших тухай)

Та ямар толь бичгүүдийг мэддэг вэ?

Та толь бичгүүдээс юу сурч болох вэ? (Хүүхдүүдийн таамаглал .) Хичээлийн төгсгөлд бид таны таамаглалыг шалгах болно.

Зохицуулалтын UUD

1. РСурах бичгийн материалтай ажиллахдаа бид өөрсдийн таамаглалыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлдэг.

2. ТУХАЙдаалгаврын дагуу суралцах үйл ажиллагааг үнэлдэг.

3. Пудахгүй болох ажлыг урьдчилан таамаглах (төлөвлөгөө гаргах).

4. Танин мэдэхүйн болон хувийн тусгал хийх.

III . Ур чадварыг хөгжүүлэх.

IV . мэдлэгийн системд сурсан зүйлээ оруулах

В .Тусгал

Гэрийн даалгавар

    4 5 6 1 3

1. Сурах бичгийн дагуу ажиллана.

Жишээ нь. 109.

Оюутнууд дасгалын текстийн дараа даалгавар дээр үргэлжлүүлэн ажиллана .

Диаграммд тохирох өгүүлбэрүүдийг олоорой. Өгүүлбэрийг дэвтэртээ бичнэ үү?

2-р догол мөрийг уншина уу. Өгүүлбэрийн төгсгөлд байгаа тэмдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Эдгээр саналыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Энэ текстийн гол санаа юу вэ?Энэ бодлыг хэрхэн илэрхийлсэн бэ: шууд эсвэл мөрийн хооронд унших уу?

Гол санааг текстэд дараах байдлаар тусгасан болно.Соёлтой хүн бүр толь бичиг рүү байнга ханддаг. Энэ бодлоо тэмдэглэлийн дэвтэрт тэмдэглэе.

Та текстээс ямар шинэ үг олсон бэ?үг зүй

Текстээс энэ үгийн утгыг тодорхойлох боломжтой юу?

Текстэнд одоор тэмдэглэгдсэн үг орсон байна. Энэ нь юу гэсэн үг вэ? (тайлбар толь бичгийг ашиглан үгийн лексик утгыг тодорхойлох).

Тайлбар толь бичгээс үгийн утгыг олоорой. Та энэ дасгалд өөр ямар төрлийн үгтэй таарсан бэ? Тайлбар толь бичгээс бид юу сурах вэ?

2. Тайлбар толь бичигтэй ажиллах.

a) Жишээ нь. 110 - тайлбар толь бичгээс толь бичгийн оруулгатай ажиллах, үгийн оруулгад үндэслэн полисмантик үгийн утгыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.

- өгүүлбэр бүр дэх үгийн утгыг тодорхойлох.

- өгүүлбэрээ зохиож бичээрэй. ( Биднийг ойд ирэхэд аянга цахилгаантай бороо орж эхлэв.

Миний хөрш Саша бол бүх хулигануудын айдас юм.)

"Аянга цахилгаан" гэдэг үг хэдэн утгатай вэ? Тэднийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Шууд утга нь юу вэ? (эх, эх) Аль утга нь дүрслэлийн утгатай вэ? (шууд гэсэн утгаар үүссэн.Нэрийг шилжүүлэх нь ямар нэгэн байдлаар объектуудын ижил төстэй байдлын үндсэн дээр явагддаг). Толь бичгээс ямар утгатай болохыг хэрхэн тодорхойлох вэ? (орчуулгад заасан үгийн утгатай)

153-р хуудаснаас орчуулгатай үгийг олоорой. Утга.

б)

-Одоо ажиллаж байсан үгээ юу гэж нэрлэх вэ? (олон үнэ цэнэтэй)

- Ганцхан утгатай үгийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

-Одоо ямар толь бичигтэй ажиллаж байсан бэ? Та тайлбар толь бичгээс юу сурч болох вэ?

3. Ижил үгсийн толь бичигтэй ажиллах.

Синоним гэж юу вэ?

Синонимын жишээг өг.

a) Жишээ нь. 112 - толь бичгийн оруулгуудаас мэдээллийг "унших", янз бүрийн толь бичгүүдийн оруулгуудыг харьцуулах чадварыг хөгжүүлдэг: тайлбар ба ижил утгатай.

Амаар хийсэн.

Яриа дахь ижил утгатай үгсийг ашигладаг: бодлыг илүү нарийвчлалтай илэрхийлэх, сэтгэл хөдлөлийн өнгийг илэрхийлэх, ижил үгийн үндэслэлгүй давталтыг даван туулах хэрэгсэл болгон ашигладаг.

б) Жишээ нь. 113 - текстээс ижил утгатай үгсийг олох чадварыг хөгжүүлдэг.

Зохиолч эцгийнхээ уур хилэнг ижил утгатай үгээр илэрхийлжээ : аянга цахилгаан, цаг агаар муу, хар салхи, хар салхи, хар салхи, хар салхи, хар салхи . Эдгээр үгсийг дүрслэлийн утгаар ашигладаг. Богино өгүүлбэр нь текстийг сэтгэл хөдлөл, илэрхийлэлтэй болгодог.

Төрөлх хэлээрээ баян
Олон ижил төстэй үгс, залуус аа.
Эмчийг өөр нэр гэж юу вэ? (Эмч, эдгээгч, эскулапан.)


Найзууд та бэлэн байна гэж найдаж байна
Би зочид буудлыг орос үг гэж нэрлэх ёстой юу? (Зочид буудал.)

Энд байгаа хэнд ч хариулт тодорхой байна:
Хоол, зүгээр л өөр арга замаар.
Энэ нь танд хэцүү биш байх болно
Ямар нэг юм таамаглах - ... (Хоол.)


Энд та бага зэрэг бодох хэрэгтэй болно
Тэгээд замаа өөрөөр нэрлэ.
Хурдны зам, замаа март!
Энэ үг маш түгээмэл байдаг - ... (Зам.)

5. Антоним үгсийн толь бичигтэй ажиллах.

Жишээ нь. 114 – Антоним үгсийн толь бичгээс толь бичгийн оруулгад дүн шинжилгээ хийх, түүний бүтцийг бусад толь бичгүүдийн толь бичигтэй харьцуулах чадварыг хөгжүүлдэг.

Амаар хийсэн.

Яриа дахь антоним үгсийг ялгаатай дүрслэл, үзэгдлийг эрс эсэргүүцэх зорилгоор ашигладаг.

Одоо би ангид ярьсан бүх зүйлийг нэгтгэн дүгнэж, бүлгээрээ ажиллахыг санал болгож байна. Бүлэг бүр хоосон цаас, бидний хичээлийн үндсэн ойлголт бүхий картууд, эдгээр ойлголтуудын тайлбар бүхий картуудтай. Энэ бүх материалыг том хуудсан дээр байрлуулах шаардлагатай.

1 гр. - Толь бичиг

2 гр. – толь бичиг, лексикологи, лексикографи

    гр. - синоним

4 гр. - эсрэг утгатай үгс

5 гр. – олон утгатай, хоёрдмол утгагүй үгс

6 гр. – дүрслэлийн болон шууд утгатай үгс

1 ба 2, 3 ба 4, 5, 6-р хуудсыг соль. Нөхдийнхөө бүтээлийг унш. Шаардлагатай гэж үзвэл нэмнэ үү. Бүтээлээ бүх ангидаа танилцуул.

Бүтээлийн танилцуулга.

4 4

Хичээлийн эхэнд толь бичгүүдийг ашиглан юу сурч болох тухай таамаглалаа санаарай. Та өөр юу сурсан бэ? Та ямар ур чадварыг хөгжүүлсэн бэ?

Та өнөөдөр юуг хамгийн сайн хийсэн бэ?

Танд ямар бэрхшээл тулгарсан бэ?

Хяналтын даалгавар:

Ямар толь бичиг өөрийнхөө тухай ингэж хэлж чадах вэ?

    "Миний толь бичиг ярианы нэг хэсэг болох хос үгээр эхэлдэг, гэхдээ эдгээр үгс нь эсрэг утгатай."

    "Надад баярлалаа, та нэг үгийг давтахаас зайлсхийж, яриагаа нарийн, ойлгомжтой болгож чадна."

    Миний зорилго бол үг ямар утгатай болохыг тайлбарлах явдал юм. Бидний хамгийн том нь 17 боть, 120 мянган үгийн утгыг тайлбарладаг.

    Үгсийн эсрэг утгатай үг бичнэ үү.муу муухай, дайсагнал, хэрүүл (сайн хэрүүлээс муу ертөнц дээр), худал хуурмаг, уйтгар гуниг.

Хариултууд:сайн сайхан, нөхөрлөл, амар амгалан, үнэн, баяр баясгалан

    Үгсийн эсрэг утгатай үг бичнэ үү.аав, дэг журам, жуулчин, эх орон, түгшүүр

Хариултууд:аав, тушаал (тушаал, тушаал, заавар), аялагч, эцэг эх, санаа зовох.

    Энэ нийтлэл нь аль толь бичиг вэ: " ЗӨЛӨӨЛ - Өргөн цар хүрээ. Арвич хямгачОросын аялагчид тэднийг магтдаг; тэдний хэлснээр,растоэелдэг байдалбидний өвөг дээдэс мэдэхгүй байсан. Чернышевский, ЦуглуулгаЦар Алексей Михайловичийн захидал"

    Эелдэг байдал - эелдэг байдал, эелдэг байдал, эелдэг байдал, анхаарал халамж, эелдэг байдал, эелдэг байдал, эелдэг байдал, эелдэг байдал

D/z хуудас 104 дасгал 111

Хувийн үр дүн

1. РБид дүрүүдэд хандах хандлагаа харуулах, сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлдэг.

2. ТУХАЙ тодорхой нөхцөл байдалд тохируулан үйлдлийг үнэлдэг.

3. ФБид суралцах сэдэл, зорилготой танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бий болгодог.

Харилцааны UUD

1. РБид бусдыг сонсох, ойлгох чадварыг хөгжүүлдэг.

2. Өгөгдсөн даалгаврын дагуу ярианы хэллэгийг бүтээх.

3 . Өөрийн бодлоо амаар болон бичгээр илэрхийл.

4. Багаар ажиллах чадвартай.

НЭР ҮГ

ЕРӨНХИЙ ОНЦЛОГ.
ҮГИЙН ЗҮЙ, ДҮРМИЙН АНГИ

Жич: Уран зохиолд хиймэл нэрс - бие даасан үгсийг ашиглаж болно (А. Гриний түүхүүдэд: Ассол, Саарал, Эйгл; Л.Кассилээс: график Уродонал Шателайн, гүнж Каскара Саграда) эсвэл үгсийн хослол (Н. Асеев: хүү Үүнийг орхи Үгүй Хүрэх Тэгээд охин IN далдуу мод Нүд).

Зохиогчийн нэрсийн семантик өвөрмөц байдал нь тэдний морфологийн шинж чанарын өвөрмөц байдлыг тодорхойлдог: объектыг хувь хүн болгоход үйлчилдэг эдгээр үгсийг ихэвчлэн олон тооны хэлбэрээр ашигладаггүй. h. Олон тооны хэлбэр. h. Энд ижил нэртэй өөр өөр хүмүүс, объектуудыг тэмдэглэх нь хэвийн байна: IN нэг анги зарим нь Светлана; IN хүүхдийн гэр байсан зургаа Валентин. Олон тооны хэлбэрүүд h. овог нэр нь юуны өмнө гэр бүлийн харилцаатай, бие биетэйгээ холбоотой харилцааг илэрхийлдэг. ах дүүс Жемчужниковууд, эхнэр, нөхөр Добрынинууд, худалдаачид Морозовууд, династ ган үйлдвэрлэгчид Кузнецов; хоёрдугаарт, ижил овогтой хүмүүс (нэртэй хүмүүс): IN хот оршин суух гурван зуун Ивановууд Тэгээд хоёр зуу Петровс; Хоёулаа Тэдминий нэрс: Александров нар Николай Григорьевич(хий).

Нэгдлийн тухай өргөн ойлголттой бол лексик-дүрмийн (гэхдээ үг үүсгэх биш) ангилалд хамаарах хамтын утгатай нэр үг нь объектын цуглуулгыг нэрлэсэн үгсийг багтааж болно. оройнууд, жижиг шарсан мах, хог, тавилга. Ийм бүх үгс нь нэгдмэл байдлыг үг хэллэгээр илэрхийлдэг боловч үгийн хэлбэрээр илэрхийлдэггүй.

Жич: Ганц тоогоор хэрэглэгддэг нэр үг нь хамтын нэр биш юм. h. хамтын утгаар, жишээлбэл: эрдэнэ шиш (эрдэнэ шиш шинэ ургац хураах), өд (эд зүйлс дэр үзэг), дайсан (

дайсны арми) .

Бүх хамтын нэр үгсийн нэг онцлог шинж чанар нь олон тооны хэлбэрийг үүсгэдэггүй явдал юм. h. Энэ дүрмийн үл хамаарах зүйлийг §-аас үзнэ үү.

Нөхрийн нэр үг р., нэрлэх бодис, төрөл. p.un. h. А(мөн зөв бичих - I) залгалттай - цагт(мөн зөв бичих - ю): аяга цайТэгээд цай, хэсэг СахараТэгээд элсэн чихэр, хавтанцар шоколадТэгээд шоколад; см.

Хийсвэр (хийсвэр) нэр үг нь хийсвэр ойлголт, шинж чанар, чанар, үйлдэл, төлөв байдлыг нэрлэсэн үгс юм. алдар, инээд, сайн, олзлолт, сайхан сэтгэл, ойр дотно байдал, ур чадвар, гүйж байна, хөдөлгөөн. Ихэнх хийсвэр нэр үгс нь нэр, үйл үгээр өдөөгдөж, тэг дагаварын тусламжтайгаар үүссэн үгс юм ( хорсол, өвчлөл[энгийн], экспортлох, солих), суф. - аван(мөн зөв бичих - Байна) (гоо сайхан, шинэлэг байдал, хулчгар зан), -ств(О) (үл хамаарах байдал, олонхи, аварга шалгаруулах тэмцээн, сайрхаж байна), -Щин(А)/ -зэрэглэл(А) (хэсэгчилсэн ажил, туртчина[хуучирсан]), - өөрчлөх (реализм, хүмүүнлэг), -Тэгээд|j|- / -sti|j|- (- үсгээр бичих үгс үгүй, -нөлөө) (найрсаг байдал, тайван байдал), --аас(А) (хүчил, сайхан сэтгэл, хоолой сөөх), -purl(А) (цагаан, муруйлт), -in(А) (гүн, саарал үс), -аль нь ч биш|j|- / -eni|j|- / -чи|j|- (- үсгээр бичих үгс tion, -tion, -зангиа) (шийтгэл, тэвчээр, олборлолт, хөгжил), -руу(А) (гал хамгаалагч, өлсгөлөн зарласан, бөмбөгдөлт), -atsi|j|- / -enci|j|- / -ici|j|- / -qi|j|-/- Тэгээд|j|- (- үсгээр бичих үгс ион, -ион, -tion, -ион, -tion, -мөн би) (загварчлал, эмхэтгэл, шилжүүлэн суулгах[мэргэжилтэн], өрсөлдөөн), -тэр хэмжээгээр (массаж хийх), -зараа (төлбөр) болон бусад бага бүтээмжтэй дагаварууд. Хийсвэр нэр үгийн цөөнх нь сэдэлгүй үгс юм: асуудал, оюун ухаан, зан чанар, айдас, гурил, уйтгар гуниг, хүсэл тэмүүлэл, уй гашуу, тухтай байдал, уйтгар гуниг, мөн чанар.

Хийсвэр нэр үгэнд ихэвчлэн олон тооны хэлбэр байдаггүй. h. Олон тооны хэлбэрүүд. з.зөвхөн хийсвэр шинж чанар, шинж чанар, төлөв байдал, үйлдлийг нэрлэхээс гадна тэдгээрийн бие даасан илрэлийг нэрлэж чадах үгсийг бүрдүүлнэ. өвдөлтөвдөлт, хууран мэхлэлтхууран мэхлэлт, мцагт камцагт ки, уйтгар гунигуйтгар гуниг, баяр баясгаланбаяр баясгалан, хөдөлгөөнхөдөлгөөн.

Хөдөлгөөнт нэр үг нь амьгүй нэр үгнээс морфологийн болон үгийн бүтцээрээ ялгаатай. Хөдөлгөөнт нэр үг - эмэгтэй хүн эсвэл амьтны нэр - ихэвчлэн хүн, амьтныг хүйсийг нь заахгүйгээр нэрлэсэн эсвэл (бага тохиолдолд) эрэгтэй хүн, амьтныг нэрлэсэн үгээр өдөөгддөг. багшбагш, оюутаноюутан, сургуулийн сурагчсургуулийн охин, москвичмосквич, ач хүүач охин, поптахилч, арсланарслан, заанзаан, муурмуур, галуугалуу.

Хөдөлгөөнт нэр үг нь дүрмээр бол нөхөр гэсэн морфологийн утгатай байдаг. эсвэл эмэгтэй r. ба цөөн хэдэн нь - орчны утга. r., харин нэр үгийн аль эсвэл өөр хүйст хамаарах нь (дунд r.-аас бусад) утгын хувьд тодорхойлогддог: нөхөр нэр. r. хүн эсвэл амьтныг эрэгтэй, нэр үгийг эмэгтэй гэж нэрлэдэг. r. - эмэгтэй. Хөдөлгөөнт нэр үг. r. хүйс харгалзахгүйгээр амьд амьтан гэж нэрлэдэг. Энэ эсвэл насанд хүрсэн бус амьтны нэр ( хүүхэд), эсвэл нийтлэг төрлийн нэрс нүүр, амьтан, амьтан, шавьж, хөхтөн амьтан, өвсөн тэжээлтэн(үгсийн тухай хүүхэд, амьтанба доор. мөн §-г үзнэ үү). Амьгүй нэр үгсийг морфологийн гурван хүйсээр хуваадаг - эрэгтэй, эмэгтэй, саармаг.

Олон тооны амьд ба амьгүй нэр үгийн парадигмууд. цаг нь байнга ялгаатай байдаг: олон тооны хөдөлгөөнт нэр үгс. h. дарс хэлбэртэй байна. н., овгийн хэлбэртэй давхцаж байна. х.; төрөл . х.: Үгүй ах дүүс Тэгээд эгч нар, Үгүй амьтад; дарс х.: харсан ах дүүс Тэгээд эгч нар, харсан амьтад. Олон тооны амьгүй нэр үг. h. дарс хэлбэртэй байна. н., нэрлэсэн маягттай давхцаж байна. х.; им. х.: тоор, лийр Тэгээд алим худлаа дээр ширээ; дарс х.: худалдаж авсан тоор, лийр Тэгээд алим. Тохиролцсон тодорхойлолтуудын хэлбэрүүд нь заасан ялгааг давтана. Үгүй хамаатан садан ах дүүс Тэгээд хамаатан садан эгч нар, Үгүй үгүй амьтад, харсан хамаатан садан ах дүүс Тэгээд хамаатан садан эгч нар, харсан сонирхолтой амьтадМөн: боловсорсон тоор, чихэрлэг лийр Тэгээд Антоновский алим худлаа дээр ширээ, худалдаж авсан боловсорсон тоор, чихэрлэг лийр Тэгээд Антоновский алим.

Нэгжийн парадигмд h.Хөдөлгөөнт байдал, амьгүй байдлыг нөхөр гэдэг үгээр илэрхийлдэг. r. Би sc., гэхдээ эмэгтэйчүүдийн үгээр биш. болон Лхагва гараг Р.: нэгжээр. h. нөхөр нэр r. овгийн хэлбэрүүд давхцдаг. болон дарс n. Үгүй ах, Би харж байна ах), мөн амьгүйд. - нэрээр нэрлэгдсэн маягтууд болон дарс n. хэрэгтэй харандаа, худалдаж авсан харандаа). Тиймээс дарсны хэлбэрүүд. нэгжээр х h. нөхөр гэдэг үгээр. r. Энэ үг нь амьд эсвэл амьгүй биетийг нэрлэж байгаа эсэхээс хамаарч тогтмол өөрчлөгддөг. Эмэгтэйчүүдийн үгс r. нэгжээр h. Амьд/амьгүй зүйлийг илэрхийлэх томъёолсон дүрмийг дагаж мөрддөггүй. Үгүй ахТэгээд Би харж байна ах, Гэхдээ Үгүй эгч нар, Би харж байна эгч; хэрэгтэй харандааТэгээд худалдаж авсан харандаа, Гэхдээ хэрэгтэй үзэг, худалдаж авсан үзэг. Лхагва гарагийн үгс р., түүнчлэн эхнэрүүдийн үгс. r., нэгжээр h.амьд/амьгүй гэсэн албан ёсны ялгаа байхгүй. Бүх нэр үг r. (амьд ба амьгүй аль аль нь) албан ёсоор нөхөр гэдэг амьгүй нэр үгийн нэгэн адил тодорхойлогддог. r., - нэрээр нэрлэгдсэн маягтууд. болон дарс тэд ижил байна: гарч ирэв үл мэдэгдэх амьтан, харсан үл мэдэгдэх амьтан.

Нөхөр гэдэг үг. r. гулзайлттай - Атэдний дотор гэх мэт, түүнчлэн ерөнхий хүйсийн үгсээр эрэгтэй хүнийг нэрлэсэн тохиолдолд хөдөлгөөнт дүрсийг хүйсийн хэлбэрээр илэрхийлдэг. Нэр үгтэй тохирч, нэр үгийн тохиолдол хэлбэрээр илэрхийлэгдээгүй нэр үгийн n. авсан ном цагт танил залуучууд; холдсон -аас зэвүүн уйлж буй хүүхдүүдМөн: уулзсан танил залуу; санав зэвүүн уйлсан хүүхэд.

Олон тооны хөдөлгөөнт дүрсийг тууштай илэрхийлэх цорын ганц хазайлт. h. дарсны хэлбэр. n., тэдэнтэй тэнцүү. (хүйс биш) үгээр х - гэх мэт хэлц үгийн нэг хэсэг болох хүмүүсийн нэр яв В цэргүүд, авах (хэн-n.) В шуудан зөөгчид, яв В асрагч нар("Синтакс. Үгийн дэд холболт", §,-г үзнэ үү).

Жич: Дуудаж буй хүний ​​хүйсээс хийсвэрлэн авч үзвэл үгс нь ерөнхий юм. r. синтаксийн хувьд нөхөр үгийн үүрэг гүйцэтгэх хандлагатай байдаг. р.; Жишээлбэл, сэтгүүлийн нийтлэлд 60 сая жилийн турш Гуравдагч формацид оршсон загасыг: " Эртний ховдог В ертөнц".

Жишээлбэл, анхны эгшиг дээр үндэслэсэн товчлолууд РОНО(дүүргийн ардын боловсролын хэлтэс), ROE(эритроцит тунадасжих урвал) ба холимог төрөл ( ГОРОНО, ерөнхий дэлгүүр), голчлон саармаг хүйст хамаардаг.

Товчилсон үг бүрийн дүрмийн хүйсийн заалтыг толь бичгүүдээс олох хэрэгтэй.

Зорилго:

  • оюутнуудад нэр үгийн ерөнхий лексик утгыг танилцуулах - эдгээр нь хүмүүс, зүйл, үйл явдал, байгалийн үзэгдлийн нэр юм;
  • Объектуудыг илэрхийлдэг нэр үгсийг танилцуулж, асуултанд хариулна уу: ДЭМБ? , Юу? ;
  • сурагчдын яриа, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  • Орос хэлэнд шаргуу хөдөлмөр, сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:"Үгийн найруулга" сэдвээр дохионы картууд, ярианы хөгжлийн сэдэвт зураг.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

Багш:Гэрийн даалгавраа шалгахын өмнө үгийн хэсгүүдийн талаар бодоцгооё. Үндэс гэж юу вэ?

Хүүхдүүд:Холбогдох үгсийн нийтлэг хэсгийг үндэс гэнэ.

Багш:Юу төгсөж байна вэ?

Хүүхдүүд:Төгсгөл гэдэг нь өгүүлбэр дэх үгсийг холбоход үйлчилдэг үгийн хувьсах хэсэг юм.

Багш:Дагаврыг бид юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Дагавар гэдэг нь үгийн язгуурын араас орж ирж, шинэ үг үүсгэх үүрэгтэй үгийн нэг хэсэг юм.

Багш:Бид угтварыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Угтвар гэдэг нь үгийн язгуурын өмнө орж, шинэ үг үүсгэх үүрэгтэй үгийн хэсэг юм.

Судалгаа хийхдээ бид хүснэгтийг ашигладаг.

Сурагчид сурах бичгээс үгсийг уншиж, найруулгаар нь ангилдаг. оньсого, уурын өрөө, үнэр, нар мандах, бичээсгэх мэт.

III. Нэг минут уран бүтээл

Багш:Өнөөдөр бид уран бүтээлийн экологийн ер бусын мөчийг өнгөрөөх болно. Жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд:Хавар.

Багш:Хаврын эхэн үед бидэн дээр хэн ирдэг вэ?

Хүүхдүүд:Шувууд.

Багш:Манай өдтэй найзууд бидэнд ижил үсэгтэй гурван үсэг авчирсан: n, m, p .

IV. Толь бичиг

Багш:Бид ямар үгсийг толь бичиг гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Баталгаажуулах боломжгүй, гэхдээ санаж байх ёстой үгс.

Багш:Өнөөдөр та улаан лооль хэрхэн улаан болсон тухай үлгэр сонсох болно.

Өргөст хэмх:

Би хөгжилтэй хүн юм!
Би бол ногоон өргөст хэмх!

Байцаа:

Надгүйгээр цэцэрлэг хоосон байна,
Миний нэр байцаа!

Улаан лооль:

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд хайртай
Амтат амтат улаан лооль!

Багш:Эзэмшигч нь түүний бяцхан цэцэрлэгт дуртай байсан бөгөөд өдөр бүр усалдаг байв. Хүнсний ногоо хамт амьдардаг байсан бөгөөд хэзээ ч муудалцдаггүй байв. Гэвч нэг өдөр улаан лооль өөрийгөө хамгийн шилдэг нь гэж үзээд сайрхаж эхлэв:

Улаан лооль:

Би бол дэлхийн хамгийн амттай хүн
Илүү амттай, илүү ногоон!
Би насанд хүрэгчид, хүүхдүүд
Дэлхий дээрх хэнээс ч илүү хайртай!

Хүнсний ногоо:

Хүнсний ногоо найрал дуугаар хэлэв:
"Тэр сайрхаж, сайрхаж, бутнаас унасан!"

Хэрээ:

Кар! Кар! Кар! Гутамшиг! Хар дарсан зүүд!
Бидэнтэй найзлахыг хүсээгүй -
Чи хэнд ч хэрэггүй!

Багш:Улаан лооль ичиж, уйлж, ичсэндээ улайв.

Улаан лооль:

Намайг уучлаарай найзуудаа
Намайг дагуулаад яв!

Багш:Одоо үгсийн сангийн сагсанд орсон үгстэй ажиллацгаая.

1. Толь бичиг:

  • ТУХАЙӨргөст хэмх,
  • TO АХООСОН,
  • П ТУХАЙМ БААЗГ,
  • TO А RTOF Э LH,
  • ТУХАЙГ ТУХАЙҮГС,
  • UR ТУХАЙЖэй,
  • ОБ ТУХАЙШИ.

2. Өгүүлбэр дээр ажиллах

Багш:Залуус аа, диктантаас өгүүлбэр бичиж, өгүүлбэрийн гишүүдийг тодорхойлъё. Өгүүлбэрийн ямар үндсэн хэсгүүдийг та мэдэх вэ?

Хүүхдүүд:Субъект ба предикат.

Багш:Цэцэрлэгт боловсорч гүйцсэн улаан лооль.

V. Таван минут зөв бичих

Багш:Үндэс дэх өргөлтгүй эгшгийг хэрхэн шалгах вэ?

Хүүхдүүд:Үгийн язгуур дахь өргөлтгүй эгшгийг шалгахын тулд тухайн үгийг солих хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр өргөлтгүй үе нь тодотголтой болно.

Оюутан бүрт дутуу үсэгтэй үгс бүхий карт өгдөг, жишээлбэл:

adj...teli, улаан...slivy, look...trills.

Багш:Залуус аа, та дутуу үсгүүдийг оруулж, онцлон тэмдэглэж, үндсийг нь тодруулж, тест үг бичих ёстой.

VI. Шинэ материал дээр ажиллаж байна

Багш:Одоо бид "Ярианы хэсэг"-ийн орноор аялах болно. Бид ярианы ямар хэсгүүдийг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд:Нэр үг, нэр үг, үйл үг, угтвар үг.

Багш:Хүн бүр илтгэлийн жагсаалын хэсгүүдэд жагсдаг.

Оюутнууд ярианы хэсгүүдийн тухай шүлэг уншдаг:

Нэр үг:

Би объектуудыг тодорхойлдог

Би таны яриаг чимдэг

Тэмдэглэл:

Би объектуудыг тодорхойлдог
Тэд надад маш их анзаарагддаг.
Би таны яриаг чимдэг
Чи намайг мэдэх хэрэгтэй, намайг халамжил!

Үйл үг:

Надгүйгээр объектууд юу вэ?
Зөвхөн нэрс.
Тэгээд намайг ирэхэд бүх зүйл ажил хэрэг болно.
Пуужин нисч байна
Хүмүүс барилга барьдаг
Цэцэрлэгүүд цэцэглэж байна
Мөн тариа талбай дээр ургадаг.

Шалтгаан:

Энэ бол гайхалтай өдөр болсон
Тэгээд би угтвар үг сурч байна...
Тэгээд би нүдээ аниад шивнэв.
Сандал дор хөлөө зөрүүлж:
""-ээр" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?
"" төлөө " гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?
"for" болон "by" хоёулаа угтвар үг,
Босго даваад явчихвал сайхан л байна
Мөн зам дагуу яаравчлаарай!
Би ямар шалтаг гаргаж болох вэ?
Угтвар үг сурахгүйн тулд?

(А. Шибаев)

Багш:Өнөөдөр бид нэр үгийн талаар ярих болно. Нэр үгийг ярианы бусад хэсгээс хэрхэн ялгах вэ? Объектыг илэрхийлж, хэн гэдэг асуултанд хариулдаг үгс. Юу? нэр үг гэж нэрлэдэг.

VII. "Ярианы хэсэг" цайзын судалгааны ажил

1. Үг ангилах дасгал.

Багш:Хүмүүс, амьтан, ургамал, байгалийн үзэгдэл - тугал, охин, салхи, гүзээлзгэнэ, дархан, улаан буудай, цасан шуурга, оюутан, хус, аянга, улиас, тэмээ, сармагчин гэсэн бүлгүүдэд хуваарил.

2. Дүрмийн танилцуулга.

Багш:Хүн, амьтныг илэрхийлсэн нэр үгийн талаар асуулт асууна. ДЭМБ?

Хүүхдүүд:Ургамал, эд зүйл, мэргэжлийг илэрхийлдэг нэр үгийн хувьд асуулт асууна: юу вэ?

VIII. Физминутка

Гар дасгал. Хүүхдүүд ширээн дээр сууж, гараа ширээн дээр тавиад, алгаа доошлоно. Хуруугаараа нэгэн зэрэг нугалж, сунгаж зүүн, дараа нь баруун гараараа ээлжлэн урагшлана.

МОРЬ

Энд миний туслахууд байна,
Тэдгээрийг хүссэнээрээ эргүүлээрэй.
Цагаан, гөлгөр зам дагуу
Хуруунууд морь шиг давхидаг.
Чок-чок-чок, чок-чок-чок,
Хөөрхөн сүрэг давхиж байна.

3. Сурах бичгийн дагуу ажиллана.

Асуултанд хариулсан үгсийг ангилах дасгал хий ДЭМБ?, Юу?

Багш:Нэр үгийг хоёр бүлэгт хуваа: нэгдүгээрт, хэн гэдэг асуултад хариулдаг хүмүүс. (хүмүүсийн ажил мэргэжлийг илэрхийлдэг), хоёрдугаарт - юу гэсэн асуултанд хариулна уу? (хэрэгслийг илэрхийлэх): багш, алх, хайч, саальчин, инженер, анжис, хүрз, сансрын нисгэгч, сүх.

4. Сурагчдын бүтээлч ажил.

Загварын дагуу үгийн хослол зохиох дасгал.

Багш:Жишээний дагуу хэллэг үүсгэх: цаг/цонх – цагны үйлдвэр; гайхамшиг/зураг-гайхамшигт зураг; төмөр/хүрз – төмөр хүрз; хүнсний ногоо / дэлгүүр - хүнсний дэлгүүр; зай/өрөө – өргөн өрөө. Нэр үгийн доогуур зур.

IX. Дүгнэж байна

Багш:Нэр үгийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Объектыг илэрхийлж, хэн гэдэг асуултанд хариулдаг үгс. эсвэл юу?

Ушаковын толь бичиг

Нэр, төрөл.Тэгээд огноонэр, нэр, нэр, pl.нэр, нэр, нэр, Лхагва

1. Хүнийг төрөхөд нь өгсөн өвөрмөц нэр, тэмдэглэгээ. Хэн нэгэнд нэр өг. Түүний нэр хэн бэ? "Таны нэр, овог нэр хэн бэ?" Достоевский. Ольга нэртэй колхозчин Иванова овогтой. Түүнийг нэрээр нь дуудсан. Нэр ба овог нэр.

2. зөвхөн нэгж Алдар нэр, алдар нэр (нийгмийн ач тустай хүнийг хүрээлэх); номууд). Нэртэй, том нэртэй хүн. Европ нэртэй эрдэмтэн. Тэрээр физикийн салбарт хийсэн нээлтүүдээрээ нэр хүндтэй болсон.

| Нэр хүнд, хэн нэгний олон нийтийн үнэлгээ. Сайхан нэр.

Хэн нэгний нэрээр ( номууд) - хүндлэл, хэн нэгний эсвэл ямар нэг зүйлийн төлөө. бидний нөхөрлөлийн нэрээр үүнийг хий. хэний өмнөөс ( албан ёсны) - хэн нэгний нэрийн өмнөөс, хэн нэгнийг, хэн нэгний эрх мэдэл, хэн нэгний тушаалыг зарим үйлдлийн үндэс болгон дурдах. Миний өмнөөс түүнд хэл. "Надад Ардын Комиссаруудын Зөвлөлийн нэрийн өмнөөс таныг угтан авахыг зөвшөөрнө үү." Ленин. "Санаачид Бурханы нэрээр ярьж, газрын эзэд ярьж, хөрөнгөтнүүд ярьдаг." Ленин. "Өглөө тэд Пугачевын өмнөөс над руу залгахаар ирсэн." Пушкин. хэний нэрээр ( албан ёсны) - 1 ) хэн нэгэнд хандсан. Над руу захидал илгээнэ үү. Үйлдвэрийн захиралд хаягласан өргөдөл. Төлбөр нь миний нэр дээр байгаа. 2 ) хэн нэгэнд бодит болон зохиомол эрх, үүрэг өгөх. Би эхнэрийнхээ нэр дээр байшин худалдаж авсан. Зөвхөн нэрээр - зөвхөн албан ёсоор, гадаад, нэрлэсэн байдлаар. Тэр нэрээр л дарга, бусад нь тушаал өгдөг. Хэн нэгний нэрээр ( албан ёсны) - хэн нэгэн эсвэл ямар нэгэн зүйлд хамаарах хүч, хүч. Хуулийн нэрээр би чамайг баривчлах болно. хэн нэгний нэр ( албан ёсны) - хэн нэгэнд зориулагдсан, хэн нэгний нэрээр нэрлэгдсэн. Клубын нэр нөхөр.Горький. Октябрийн 15 жилийн ойн нэрэмжит үйлдвэр.

Хэл шинжлэлийн нэр томьёоны толь бичиг

1) Нэр үг, нэр үг, тоонуудын ерөнхий нэр нь дүрмийн ангиллаар нэгдэж, үйл үг, үйл үгтэй үгийн чухал хэсэг болгон ялгаатай (өмнөхөд илтгэх үгсийн баялаг ангиллыг төлөөлдөг төлөөний үг нь хадгалагдан үлджээ. амьд үлдсэн хэлбэрээр ярианы хэсэг - субъект-хувийн төлөөний үг).

| Бет Мерхат |

| Екев-Зив |

| Иехошафатын хөндий |

Ариун сударт богино нэр нь ихэвчлэн өргөн утгыг агуулдаг. Иймээс патриархын хөвгүүдийн нэр нь зөвхөн ойрын удмынх нь нэрийг төдийгүй тэдний удмынхны амьдарч байсан газар нутгийн нэрийг илэрхийлдэг. Эхлэл 10:4-т Яван гэдэг нь Грек гэсэн утгатай; Китим - Кипр; Таршиш - алс холын орнууд, Испани; Эхлэл 10:6-д Мизраим гэдэг нь Египет гэсэн утгатай; Канаан - Палестин гэх мэт. (· Харьц.Езек.27:13). Мөн Эхлэл 25:2,13-14; 1Шастир 1:13-15 ( · Харьц.эртний Палестины ард түмэн).

Ариун Судар дахь нэг хүний ​​нэр нь ихэвчлэн бүхэл бүтэн бүлэг хүмүүсийг - овог, гэр бүл, үеийг илэрхийлдэг ( жишээ нь, см., ). Тэгэхээр, in · Үгүй. 3 Бараг бүх нэр нь бүлэг ( · Харьц. · Урлаг. 18), мөн дотор · Үгүй. 10 - тамга дарсан хүмүүсийн дунд Нехемиагаас эрт амьдарч байсан хүмүүсийн нэр олон байдаг ч тэдний нэр нь тэдний гэр бүлийг илтгэдэг. Мөн Шастирын дээд 9:11-д: "Азариа суурьшсан" гэж бичсэн байдаг, тэр хэдийгээр Иоахимын удирдлага дор тэргүүн тахилч байсан бөгөөд түүний үр удам Иерусалимд суурьшсан ( бас үзнэ үү, A). Шүүгчид 8:2-т Гидеон өөрийгөө (өөрөөр хэлбэл бүх ард түмнээ) өөрийн өвөг эцэг Абиезер (Шүүгчид 6:11), бусад бүх израильчууд - Ефраим гэдэг нэрээр нэрлэсэн. Библид бүх израильчуудыг Израиль гэж нэрлэдэг бөгөөд Адам бол бүх хүн төрөлхтөн юм.

Эндээс харахад эрт дээр үед тодорхой хүнийг эцэг, өвөг дээдсийнхээ нэрээр нэрлэж болно гэдгийг ойлгоход хялбар байдаг. жишээ нь, Хаадын дээд 15:6-д түүний хүү Абиа Рехобоамын нэрээр нэрлэгдсэн ба Дуулал 73; 78; 79-ийг Асафын дуулал гэж нэрлэдэг боловч түүний дараа бичигдсэн байдаг ( см., б). Үүнтэй ижил зүйлийг Давидын зарим дууллын талаар хэлж болно ( бас үзнэ үү,А; , A).

Хуулийн дагуу хүнийг төрснөөс хойш найм дахь өдөр нь нэр өгдөг байсан (Лук 1:59; Лук 2:21), гэхдээ дараа нь өөрчлөгдөж болно (Рут.1:20; Жер.20:3; Иохан 1: 42), тиймээс олон хүнийг Библид өөр өөр нэрээр нэрлэдэг: Азариа - Уззиа, Ана - Мааха, Мефибошет - Мериббаал, Гидеон - Жеруббаал гэх мэт.

Нэрийг нь сэргээж болно (Рут.4:5,10), нэрийг нь устгаж болно (Дуу.9:6; Илч.3:5). Тиймээс Илчлэлт 11:13-т байгаа нэр гэдэг үг нь хувь хүнийг биш, харин үр удмыг бүхэлд нь нэрлэсэн бололтой.

Их Эзэний нэрийг төрөхөөс нь өмнө (Ис.7:14; Ис.8:8; Ис.9:6; Иер.23:6) зөгнөж, түүнийг төрөхөөс өмнөхөн Иосефт хэлсэн (Матай 1:21) . ( см.,А; , )

Кино семиотикийн нэр томъёо

(логикийн хувьд) - аливаа объектыг илэрхийлдэг хэлний илэрхийлэл, хамгийн өргөн утгаар нь ойлгодог - бидний нэрлэхийг хүссэн бүх зүйл, зөвхөн материаллаг объект биш юм. Логик семантикт "семантик гурвалжин" гэж нэрлэгддэг зүйлийг ихэвчлэн авч үздэг: 1) нэр; 2) түүний тодорхойлсон объект (тэмдэглэгээ, тэмдэглэгээ); 3) нэрний утга ("Утга ба утга" хэсгийг үзнэ үү). Орчин үеийн үгсийн ердийн хэрэглээнээс ялгаатай. Логик нь зөвхөн нэр томъёо (үг) төдийгүй өгүүлбэрийг нэр болгон авч үздэг. Нэр томьёоны тэмдэглэгээ нь түүний илэрхийлж буй объект, нэр томьёоны утга нь илэрхийлсэн шинж чанар юм. Өгүүлбэрийн тэмдэглэгээ нь түүний үнэний үнэ (жишээ нь, үнэн эсвэл худал), утга нь түүний илэрхийлсэн шүүлт юм (Философийн толь).

Философийн толь бичиг (Комте-Спонвилл)

Нэр

♦Ном

Ихэвчлэн ямар нэг зүйл, хувь хүн, бодис (тиймээс нэр үг) -ийг ихэвчлэн тогтвортой эсвэл бага хэмжээгээр илэрхийлдэг үг. бодитой), төлөв байдал, хийсвэр ойлголт гэх мэт Үйлдэл, хөдөлгөөн, үйл явцыг үйл үг ашиглан илэрхийлэхэд хялбар байдаг. “Үйлдэл”, “хөдөлгөөн”, “процесс” гэдэг нэрс гэдгийг эсэргүүцнэ. Энэ нь үнэн боловч нэр үгийн хувьд хийсвэр ойлголтыг илэрхийлдэг. "Үйлдэл" гэдэг нь үйлдэл биш (энэ нь бид үг хэлэх эсвэл ямар нэгэн зүйл хийх үед үйлдэл хийж эхэлдэг) үйл ажиллагааны санааг илэрхийлдэг нэр юм;

Фрэнсис Вольф гол бүтээлдээ (“ Дэлхийг илэрхийлэх", 1997) зөвхөн нэрнээс бүрдэх хэлний ертөнцийг бүтээжээ. Энэ бол хэзээ ч өөрчлөгддөггүй хувь хүмүүс, осолгүй бодис, үйл явдалгүй зүйл, болж хувирдаггүй оршихуйн ертөнц юм. Боломжтой байсан бол Парменидын ертөнц, эсвэл үнэхээр байсан бол Платоны үл ойлгогдох ертөнц ийм байх байсан. Гэсэн хэдий ч ийм ертөнц нь юу ч биш эсвэл бараг юу ч биш байх болно - хийсвэрлэлийн ертөнц эсвэл ертөнцийн хийсвэрлэл.

Орос хэлний тайлбар толь бичиг (Алабугана)

нэр, Лхагва

1. Хүнийг төрөхөд нь өгсөн нэр.

* Түүний эгчийг Татьяна гэдэг байсан... Бид анх удаа ийм нэртэй тендерийн романы хуудсыг зориудаар ариусгаж байна (А. Пушкин). *

2. Тухайн хүний ​​хувийн овог нэр, овог нэр.

* Түүнийг Акаки Акакиевич (Н.Гоголь) гэдэг. *

3. алдар нэр; нэр хүнд.

* Дэлхийн алдартай эрдэмтэн. *

4. Алдартай, алдартай хүний ​​тухай.

* Алдартай нэрс. *

5. Аливаа объект, үзэгдлийн нэр.

* Шинжлэх ухааны академийн Пушкины байшингийн нэр (А. Блок). *

6. грамм.Өвөрмөц үгийн ангилал.

* Нэр үг. *

Нэр дээр. Хэн нэгний төлөө, ямар нэг юм.

Дүрмийн толь бичиг: Дүрэм ба хэл шинжлэлийн нэр томьёо

дүрмийн хувьд– урвуу үг, i.e. тохиолдлоор өөрчлөгддөг үг. Тохиолдлын хэлбэрүүдийн утга, хэрэглээний дагуу I ангилалыг 1. нэр үг (харна уу) ба 2. нэр үг (харна уу) гэж ангилдаг. Сонгодог хэлний дүрэм. нэр (номен)-ийг төлөөний үгээс (төлөөний үг) ялгаж, нэр үг, нэмэлт үгийг I. гэж тэмдэглэж, зөвхөн үг-нэр байсан тохиолдолд л, өөрөөр хэлбэл. үг хэллэгтэй харьцах харьцаанаас үл хамааран объект эсвэл объектын шинж тэмдгийг тэмдэглэж, нэрийн үг байсан нэр, нэр үгийг төлөөний үгээр дууддаг (харна уу). Энэ хуваагдал нь дүрмийн бус шинж чанарууд дээр суурилдаг.

Библи: Сэдвийн толь бичиг

А.Хүний нэр

1. Нэр өгөхийн тулд эрх мэдэлтэй байх ёстой:

Эхлэл 2:19; Эхлэл 41:45; 2 Хаад 23:34; Дан 1:7

2. Библийн нэрсийг илэрхийлж болно

Хүүхэд төрөх үед ээжийн мэдрэмж:

Эхлэл 4:1,25; Эхлэл 29:31–35; Эхлэл 30:4-24

Хүүхэд төрөх үеийн аавын мэдрэмж:

Эхлэл 35:16–18; Эхлэл 41:51,52

Хүүхэд төрүүлэх нөхцөл байдал:

Эхлэл 17:17,19; 1 Самуел 1:20

хүүхэд төрөх нөхцөл байдал:

Эхлэл 25:24–26; Эхлэл 38:27–30; Египетээс гарсан нь 2:10

төрөх үеийн түүхэн нөхцөл байдал:

1 Самуел 4:19–22; Иса 8:1-4; Хос 1:6-9

Хүний ирээдүйн амьдрал:

Эхлэл 3:20; Эхлэл 27:36; 1 Самуел 25:25; 1Шастир 22:9; Матай 1:21

Бурханаас шууд өгсөн нэр:

3. Нэрийн өөрчлөлт нь шинэ үүрэг гэсэн үг юм

Абрамаас Абрахам хүртэл:

Сарагаас Сара хүртэл:

Иаковаас Израиль руу:

Симоноос Петр хүртэл:

бидний хувьд шинэ нэрсийн амлалт:

Иса 62:2; Илчлэлт 2:17

4. Итгэгчдийн нэрс

Христэд итгэгчид:

Христэд мэдэгдэж байсан:

Эцэгийн өмнө хүлээн зөвшөөрсөн:

Матай 10:32; Илчлэлт 3:5

амьдралын номонд бичсэн:

Лук 10:20; Фил 4:3; Илчлэлт 20:15

Б.Бурхан ба Христийн нэрс

1. Бурханы нэр Түүнийг дүрсэлдэг

үүнтэй адилхан:

2 Самуел 7:5,13; Дуу 99:6

Түүний мөн чанарыг тодорхойлсон:

Түүний хүчийг илэрхийлдэг:

2. Бурханы нэр хүч чадалтай

биднийг чөлөөлдөг:

биднийг авардаг:

Дуу 53:3; Матай 1:21,23; Үйлс 4:12

бидэнд амьдрал өгдөг:

биднийг зөвтгөдөг:

биднийг ариусгадаг:

биднийг хамгаалдаг:

Сургаалт үгс 18:11

бидэнд тусалдаг:

Дуу 115:3,4; Иохан 14:13,14

3. Бурханы нэрэнд хандах бидний хандлага

Түүнийг алдаршуулж, магтан дуул.

Дуу 67:5; Дуу 98:3; Дуулал 106:47

түүнийг магт:

Дуу 85:12; Дуу 104:3

түүнийг магт:

түүнд залбир:

түүнд баярла:

түүнд хайртай:

түүнийг адислах:

түүнд итгэ:

Дуулал 32:21; Дуулал 51:11

түүнээс айх, айх:

Дуу 85:11; Иса 59:19

түүнийг дууд:

Дуу 115:4; Иоел 2:32

тунхаглах:

амьдрах, үүнд тусгасан:

Дэд хууль 28:9,10; Ром 2:21-24

дэмий битгий дурд:

Египетээс гарсан нь 20:7; Мал 1:6

4. Христийн нэрэнд хандах бидний хандлага

түүний өмнө бөхийж:

түүнд итгэ:

  • логикт - бие даасан объект (зохистой нэр) эсвэл тодорхой ангиллын аливаа объектыг (нийтлэг нэр) нэрлэсэн хэл шинжлэлийн тэмдэг (илэрхийлэл). Нэрийн сэдэв (түүний тэмдэглэгээ) нь эд зүйл, өмч, харилцаа гэх мэт байж болно.
  • хэл шинжлэлд - 1) нэр үг, тэмдэг нэр, тоо, заримдаа төлөөний үгийн ерөнхий нэр... 2) Нэр үгтэй ижил.
  • компьютерийн шинжлэх ухаанд - програм, програмын объект (файл, тушаал, хаяг гэх мэт), компьютерийн системийн объект (жишээлбэл, дэлгэц, хадгалах төхөөрөмж), хэрэглэгчийг (нэрлэх) тэмдэглэсэн тэмдэг эсвэл багц тэмдэгтүүд. , гэх мэт.
  • Ожеговын толь бичиг

    БАМИНИЙ,нэр, pl.нэр, нэр, нэр, Лхагва

    1. Төрөхдөө өгсөн хүний ​​хувийн нэр нь ихэвчлэн амьд биетийн хувийн нэр байдаг. Өөрийн болон. Тэр болон. Иван. I. ба овог нэр. Когон нэрээр дууд. Эртний бурхдын нэрс. Танайх яаж байна? Өгөх ба. морь, муур, гөлөг. Яшка нэртэй сармагчин.

    2. Овог, овог нэр. Дуран дээр амь үрэгдсэн баатруудын нэрс байдаг.

    3. Хувийн алдар нэр; нэр хүнд. Дэлхийн алдартай эрдэмтэн. Худалдан авах ба. Чоныг гүтгэ. шударга ба. Сайн ба.

    4. Алдартай, алдартай хүн. Том нэрс.

    5. Аливаа объект, үзэгдлийн нэр. Зуун настын ургамлыг агав гэж нэрлэдэг. Хүрзийг хүрз гэж нэрлэж байна (орчуулсан: үнэнийг нуулгүй шууд ярих).

    6. Дүрмийн хувьд: урвуу үгийн ангилал. I. нэр үг. I. нэр үг. I. тоо.

    7. нэрДурсамж, хэн нэгний хүндэтгэлд. Вахтанговын нэрэмжит театр. Пушкиний музей. Москвагийн суваг.

    8. нэрхэн нэгэн эсвэл ямар нэг зүйл, гэсэн утгатай хүйс бүхий угтвар үгс х. Эрх мэдэлд тулгуурлан коммунуудад олгосон эрх мэдэл. (албан ёсны). Бүгд найрамдах улсын нэрийн өмнөөс үйл ажиллагаа явуулна. Хуулийн нэрээр шаардаж байна.

    Нэр дээрхэн нэгэн эсвэл ямар нэгэн зүйл, жендэр бүхий угтвар үг. n (өндөр) хэн нэгний төлөө, хэн нэгний эрх ашгийн төлөө. Эх орныхоо алдрын төлөө тэмц. Нөхөрлөлийн нэрийн өмнөөс үйлд.

    Нэр рүүхэн нэгэн эсвэл ямар нэг зүйл, гэсэн утгатай хүйс бүхий угтвар үгс х. зорилго тавьж, олон нийтэд хандсан. Захиралд хаягласан өргөдөл. Өрхийн тэргүүнд хаягласан тушаал.

    нэрийн өмнөөсхэн нэгэн эсвэл ямар нэг зүйл, гэсэн утгатай хүйс бүхий угтвар үгс х. хэн нэгний нэрийн өмнөөс, хэн нэгэнд найдах, найдах. Олон нийтийн нэрийн өмнөөс ярь.

    | adj. хувийн,өө, өө (6 утга хүртэл). Нэрлэсэн бууралт.

    Ефремовагийн толь бичиг

    1. Лхагва
      1. Хүнийг төрөхөд нь өгч, бусдаас ялгарах нэр.
      2. Түүний овог нэр, түүнчлэн түүний овог нэр бүхий хүний ​​хувийн нэр.

    Нэр үг. Лексик ба дүрмийн утга

    Нэр үгийн гол утгын шинж чанар нь объектив байдал юм. Гэхдээ субъектив байдал нь үргэлж өвөрмөц байдлаас хамаардаггүй. ширээ, мод, хүн- эдгээр нэр үгс нь хүүхдийн ойлгоход ойлгомжтой утгатай байдаг гүйх, тэвчээр, өмч хөрөнгө,объектив байдлыг илэрхийлэхийн тулд тэдгээрийг хүүхэд объект гэж ойлгодоггүй хэвээр байна. Эдгээр нь хийсвэрлэл юм. Тиймээс нэр үгтэй анхны танилцах нь тодорхой материал дээр явагддаг. Энэ бол нэр үгийг ярианы хэсэг болгон эзэмших эхний шат юм.

    Энэхүү ухамсрын механизмд хэн гэдэг асуултууд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? Юу?. Эхлээд эдгээр нь нэр дэвшсэн хэргийн асуултууд боловч дараа нь тохиолдлын дагуу өөрчлөгддөг - хэн? юу? гэх мэт. Хожим нь асуулт асуух механизм өргөжиж, бүх нийтийн шинж чанартай болдог.

    Гэсэн хэдий ч А.М. Пешковский үг эсвэл үгийн хэлбэрт асуулт тавихдаа ямар нэгэн дотоод зөн совинтой хүн тухайн асуултад хамаарах үгийн зарим шинж чанарыг ойлгож, нэгтгэх ёстой гэдгийг онцлон тэмдэглэв. Асуулт нь хэл шинжлэлийн авъяас, хэл шинжлэлийн зөн совин гэж нэрлэгддэг бага зэрэг судлагдаагүй чадвар дээр үндэслэсэн бололтой.

    Үгэнд асуулт тавих чадвар нь морфологиос синтаксик харилцаа, өгүүлбэр доторх холболт руу шилжих шилжилт юм. Энэ ур чадвар нь наад зах нь үндсэн гишүүдтэй нь танилцахыг шаарддаг. Энэ бол ярианы нэг хэсгийн өвөрмөц шинж чанарыг танин мэдэх хоёр дахь үе шат юм. Энэхүү логик нь ярианы хэсгүүдийн талаархи ойлголтыг бий болгох эхний үе шатанд тухайн сэдэв, предикаттай танилцахыг шаарддаг. Хоёр дахь шат нь ажиллагаатай; тэрээр илтгэгчийн бодлыг илэрхийлдэг ярианы бүтцэд нэр үгийн үүргийг судалдаг.

    Гурав дахь үе шат нь нэр үгийн байнгын шинж чанартай холбоотой байдаг: энэ нь ялангуяа нэр үгийн дүрмийн хүйс юм - орос хэл дээр үргэлж нэр томъёогоор зөвтгөгддөггүй онцлог юм. ОхинТэгээд хүү- эдгээр нэр үгсийн хүйс нь хүүхдүүдэд эргэлзээ төрүүлдэггүй ч яагаад гэдгийг ойлгоход хэцүү байдаг. таазэрэгтэйлэг, хана -эмэгтэйлэг, эдгээр тэмдгүүд нь дүрмийн шинж чанартай бөгөөд төгсгөлөөр илэрхийлэгддэг: тэг ба -А.Гэвч хэрэг нь бүр ч төвөгтэй: үг хулганаэмэгтэй, эрэгтэй хоёуланг нь илэрхийлдэг. Үг оруулах оролдлого гарч ирдэг нь санамсаргүй хэрэг биш юм хулгана: Нэг өдөр муур хулгана барьж авав(С. Михалков).

    Дөрөв дэх үе шат бол үгийн хэлбэрийг өөрчлөх явдал юм. Олон тооны хэлбэрийг бүрдүүлэх нь хүндрэл учруулахгүй. Тохиолдол бүрээр өөрчлөх, өөрөөр хэлбэл. Хэмжилтийг хүүхдүүдэд ойлгоход илүү хэцүү байдаг: тохиолдлын утга, онцлон тэмдэглээгүй төгсгөлийн үсэг, хэсэгчлэн тохиолдлын хэлбэр бүхий угтвар үгс нь ихээхэн бэрхшээл учруулдаг.

    Хэргийн асуултууд, ялангуяа өгүүлбэрт тохиолдлын хэлбэрийг, тэр ч байтугай өчүүхэн ч гэсэн оруулах замаар өгөгдлүүдийг нэгтгэх нь хөнгөвчилдөг. Бидэнд юу байхгүй вэ? Бидэнд ус байхгүй.

    Эдгээр дөрвөн алхам нь зөвхөн бэлтгэл ажил юм, учир нь "хэл ярианы хэсэг болох нэр үг" гэсэн ойлголт үргэлжилсээр, үзэл баримтлал нь шинэ шинж чанараар баяжиж байна. Гэсэн хэдий ч сургалтын эхний үе шат дуусахад олон төрлийн нэр үгс дүрмийн ажлын системд хараахан ороогүй байна: нийтлэг нэр, үл тоомсорлох нэр, нэр үг. -би,дээр -яа, -яа,гэх мэт субстантивжсэн adjectives хоолны газар, оюутан,гэх мэт үгийн нэр хурдатгал, хамааралгэх мэт олон тооны нэрийн бууралтыг зөвхөн боловсронгуй хөтөлбөрт нэвтрүүлдэг.

    Сэдэв "Нэр үгийн хүйс"

    Бага сургуулийн сурагчид энэ сэдвийг хоёр удаа эргүүлж байна: жендэрийн ерөнхий ойлголтыг дүрмийн категори болгон танилцуулахдаа, 1, 2, 3-р сааралтын төрлүүдийг ялгахдаа. Мөн хожим нь тэмдэгтийг судлахдаа тэмдэг үгийн хүйсийн хэлбэр нь тухайн нэр үг хамаарах нэр үгийн хүйсээс хамаардаг тул түүнтэй тохирдог.

    Өмнө дурьдсанчлан нэр үгийн хүйс нь "эрэгтэй/эмэгтэй" гэсэн ойлголттой сул холбоотой байдаг. Тиймээс энд бас хэл шинжлэлийн ур чадвар, зөн совиндоо найдах ёстой. Арга зүйн уламжлалын дагуу нэр үгийн хүйсийг төлөөний үгээр тодорхойлдог. тэр, тэр, тэр (миний, миний, миний).Гэхдээ энэ техник нь зөвхөн орос хэл нь төрөлх хэлтэй хүүхдүүд эсвэл хоёр хэлээр ярьдаг хүүхдүүдтэй ажиллахад тохиромжтой гэдгийг мартаж болохгүй.

    Иймээс нэр үгийн жендэр дээр ажиллах семантик үндэс нь үр дүнгүй байдаг; та дүрмийн шинж чанар, синтаксийн хослолууд (хэл шинжлэлийн зөн совин дээр суурилсан) эсвэл морфологийн шинж чанарууд дээр ажиллах ёстой: эрэгтэй нэр нь дүрмээр бол нэрлэсэн ганц, саармаг төгсгөлд тэг төгсгөлтэй байдаг. -o, -e, -e,эмэгтэй - төгсгөлүүд -а, -иэсвэл тэг байх ба иш нь үсэгтэй зөөлөн гийгүүлэгчээр төгсдөг б.

    Орос хэл нь төрөлх хэл биш хүүхдүүд нэр үгийн хүйсийг маш их бэрхшээлтэй сурдаг, ялангуяа төрөлх хэлэнд нь ийм ангилал байдаггүй (түрэг хэл гэх мэт).

    Нэр үгийн хүйсийн шинж чанарыг судлахдаа хэлний шинжилгээ, нэр үгийн хүйсийг тодорхойлохоос гадна дараахь дасгалуудыг (аман болон бичгээр) хийхийг зөвлөж байна.

    а) төрлөөр нь эрэгтэй, эмэгтэй нэрийн хос үүсэх мастер- гэрийн эзэгтэй, нэхмэлчин - нэхмэлчин, англи хүн-Англи эмэгтэй.Гүйцэтгэлийн явцад хосууд ажиллахгүй байх тохиолдол гарч болно. жолооч, сансрын нисгэгч;

    б) "Нэр үг + нэр үг" гэсэн тохирол гэх мэт хэллэгийг янз бүрийн тохиолдлын хэлбэрээр судлахдаа "Тэр үгийн хасах" сэдвийг судлах;

    в) нэр үгийн хүйс, хүйс гэх мэт хуваарилалт бүхий толь бичгүүдийг эмхэтгэх;

    г) антонимик үндсэн дээр өгүүлбэр, богино текст зохиох, жишээлбэл: Ах, эгч хоёр адилхан биш байсан: тэр шаргал үстэй, тэр шаргал үстэй;

    д) судалгааны даалгавар: ямар нэр үг болохыг батлах: тал хээр, Ваня, үхэрТэгээд үхэр, хулгана, өвдөлт, Казань, оцон шувуу, өнчин;

    е) судалгааны даалгавар: ярианы аль хэсгүүд нь хүйсийн ангиллаар тодорхойлогддог, тэдгээрт хэрхэн илэрхийлэгдэж байгааг судлах. Ярианы ямар хэсгүүд хүйсээс хамаарч өөрчлөгдөж болох вэ? Яаж?

    Нэр үгийн хүйсийн жишээг ашиглан хэл шинжлэлийн (лексико-дүрмийн) ангиллын тухай ойлголт үүсдэг, учир нь жендэрийн шинж чанар нь үг хэллэгээс бусад бүх чухал хэсгүүдэд тохиолддог.

    Сэдэв "Нэр үгийн тоо"

    Хүйсийн ангиллаас ялгаатай нь нэр үгийн тоо нь бодит байдлыг илэрхийлдэг, i.e. нэгээс олон зүйлийн тоог илэрхийлнэ. Тиймээс хийсвэр нэр үг нь зөвхөн ганц тоотой байдаг - тэвчээр, үнэр.Хэрэв тэдгээрийн заримаас олон тооны хэлбэр үүсгэх боломжтой бол ерөнхий утга алга болж, тодорхой утга үүсдэг. Салхи хадлангийн үнэрийг зөөв- Би янз бүрийн модны үнэрийг амархан ялгаж чаддаг: гацуур, нарс, шувууны интоорын үнэр.Эдгээр семантик нарийн мэдрэмжүүд нь судалгааны сэдэв байж болно.



    Гэсэн хэдий ч уламжлалт сурах бичгүүдэд хийсвэр нэр үгийн лексик-семантик бүлгүүдэд болгоомжтой ханддаг. Гэхдээ хүүхдүүд олон тооны зөв нэрийг тоогоор солих боломжгүй гэдгийг амархан ойлгодог. Байгаль(нуур), Парис, Эрхий хуруу, үхэшгүй Кощей, Сугар(гараг гараг) гэх мэт. Ийм нэр үгийн онцлог нь оюутны судалгааны сэдэв болж чаддаг.

    Олон тооны хэлбэрийг бий болгох практик дасгалууд нь уншсан болон ярианы текстийн ажиглалт дээр үндэслэсэн дүрмийн пропедевтикийн системд нэгдүгээр ангиас эхэлдэг: эхлээд утга, дараа нь олон тооны утгыг илэрхийлэх хэлбэр. "Төгсгөл" гэсэн ойлголт одоо ч байгаа боловч хүүхдүүд олон тооны хэлбэрийг ганц хэлбэрээс ялгадаг.

    Хоёрдугаар ангид хүүхдүүд аль хэдийн албан ёсны шинж чанаруудыг тодорхойлдог. Энэ сэдвээр онолын материал бага байдаг: энэ бол "олон тооны" тухай ойлголт, олон тоог илэрхийлэх арга (хэлбэр), "нэг" ба "олон" гэсэн ойлголтуудын хоорондын хамаарал юм. Энэ хэлбэрийн онцгой тохиолдлуудыг практикт, ялангуяа бичгийн дасгалд авч үздэг.

    Хэлний шинжилгээний явцад олон тооны нэрийг засахаас гадна хамгийн түгээмэл дасгалууд:

    a) ганц тоогоор өгөгдсөн нэр үгийн олон тооны хэлбэрийг бий болгох. Төрөл бүрийн сонголтууд: стресстэй, стрессгүй төгсгөлтэй; хатуу эсвэл зөөлөн суурьтай; янз бүрийн сэдэвчилсэн бүлгүүдийн үгс; хос антоним гэх мэт;

    б) олон тооноос ганц тоо үүсэх: мод, морь, чарга(зөрчилтэй үг) нэр, зураг, тохиолдолгэх мэт;

    в) ганц болон олон тоогоор хэллэг зохиох: тоосгон байшин - тоосгон байшин;жижиг саналууд: Хөвгүүд голд загасчилж байв Хүү загасчилж байв...;

    г) зөвхөн нэр үгийн тоог төдийгүй тооны өөрчлөлтөөс үүдэлтэй агуулгын өөрчлөлттэй өгүүлбэр, текстийн хэсгүүдийг бүтээх: Хүү ... хоёр алгана авчирсан; Хөвгүүд... бүхэл бүтэн хувин загалмай загас авчирсан;

    д) судалгааны даалгавар: ганц тоо байдаггүй нэр үгийн үгсийг сонгох - зөвхөн олон тоо (жишээлбэл, чарга, дүүжин),олон тоо байхгүй (хүйтэн, орон зай)үндэслэлтэйгээр.

    "Олон тооны" сэдвээр ерөнхий дүгнэлт - IV ангийн төгсгөлд судалж буй ярианы бүх хэсэгт олон тооны хэлбэрийн шинж чанарыг тусгасан хүснэгтийг эмхэтгэх хэлбэрээр.

    Сэдэв: Нэр үгийн бууралт

    Сэдэв нь хэцүү, гэхдээ маш их боломжуудтай. Энэ нь ярианы бүтцэд нэр үгийг оруулах механизмыг илчилдэг: хэллэг, өгүүлбэр, текст.

    Мөн онолын хувьд тодотголгүй төгсгөлийн үсгийн алдааг шалгах онолын үндэслэлийг бүрдүүлдэг учраас зөв бичгийн дүрмийн хувьд баялаг юм.

    Нэр үгийн хасалтыг оюутнуудад догматик байдлаар өгч, тохиолдлууд болон тохиолдлын төгсгөлүүдийг тодруулж, бэлэн хасах хүснэгт хэлбэрээр өгч болно (үүнийг өмнө нь хийж байсныг анхаарна уу). Гэхдээ орчин үеийн аргууд нь хүүхдүүдэд бодол санаагаа илэрхийлэх, харилцааны даалгаврыг хамгийн сайн гүйцэтгэхэд бүх тохиолдлын хэлбэрийн үүргийг ойлгоход тусалдаг функциональ хандлагыг сонгодог.

    Бага ангид аль хэдийн хазайлтыг хэлбэрийн өөрчлөлт гэж үздэг, өөрөөр хэлбэл. нэр үгийн төгсгөлүүд, бусад үгстэй харилцах янз бүрийн хувилбаруудыг илэрхийлэх, өгүүлбэрт тэдэнтэй холбох. Түүнээс гадна тохиолдол бүр эдгээр холболтын нэг төрлийг бус хэд хэдэн төрлийн холболтыг илэрхийлж болно: эдгээр нь тохиолдлын утга юм.

    Орос хэл дээр зургаан тохиолдол байдаг бөгөөд шууд бус тохиолдлууд нь угтвар үгтэй байж болно (хүүхдүүд тухайн тохиолдол бүрийн угтвар үгийг мэддэг байх ёстой).

    Энэ сэдвийн онолын материал бол "нэрийн бууралт", "асуулт, угтвар үгтэй тохиолдлууд", "тохиолдлын хэлбэрүүд, жишээлбэл. төгсгөлүүд", "тохиолдлын утга учир" (наад зах нь зарим нь хүүхдүүдэд тохиолдлын функцийг ойлгохын тулд), "стресстэй ба стрессгүй төгсгөлүүд".

    Хэргийн утгыг текстээс, түүний утгаас, өгүүлбэрээс, түүний дотоод холболтоос авч үзэх хэрэгтэй. Кейсийн асуултууд нь хоёрдогч үүрэг гүйцэтгэдэг боловч сургуулийн сурагчдад тохиромжтой бөгөөд хэл шинжлэлийн зөн совин дээр тулгуурлан алдаа гаргадаггүй.

    Текстийн дүн шинжилгээнд үндэслэн тохиолдлын хүснэгтийг байгуулав.

    Текстийн гадна нэр үг бас татгалздаг: ийм байдлаар үгсийг тохиолдол болгон өөрчлөх чадварын хурд, тодорхой байдлыг дадлагажуулдаг.

    Дүгнэлт: Кейсийн хэлбэрүүд нь өгүүлбэр, яриа, текстэд янз бүрийн утга, өөр өөр холболтыг илэрхийлэх боломжийг олгодог.

    Тохиолдлын хэлбэрүүд нь төгсгөлүүдийг ашиглан үүсдэг: хүүхдүүд өөр өөр тохиолдлын төгсгөлийг нэрлэнэ. Оруулсан хэсэгт төгсгөлүүдийг тодруулсан эсвэл -  тэмдгээр тэмдэглэнэ.

    Энэ үе шатанд зөв бичгийн дүрмийн ажил эхэлдэг: онцлогдоогүй үсгийн төгсгөлийг стресстэй хүмүүсээр шалгадаг (фонемик арга: фонемийн сул байрлалыг хүчтэй байрлалаар шалгадаг). Онцолсон үгийн төгсгөл хаварижил төрлийн нэр үгийн өргөлтгүй төгсгөлийг шалгаж болно ном. лийр, цамц.

    "Нэр үгийн хазайлт" сэдвээр гол бэрхшээл хэвээр байна: гурван төрлийн хасалт байдаг (бусад төрлүүдийг бага ангид заадаггүй). Эдгээр төрлүүд нь бүрэн хүртээмжтэй хоёр аргаар ялгагдана: хүйсээр болон нэрлэсэн ганц бие дэх тохиолдлын хэлбэрийн төгсгөлөөр.

    Сургуулийн хүүхдүүд нэр үгийн хүйсийн төгсгөлийн хүснэгтийг аль хэдийн мэддэг болсон: эрэгтэй - тэг төгсгөл, эмэгтэйлэг - төгсгөл -а, -иэсвэл зөөлөн иштэй тэг төгсгөлтэй, саармаг төгсгөлтэй -o, -e, -e(нэр үг - Тэгээд би,-Бид, -бибага ангид уламжлалт түвшинд өгдөггүй).

    Гурван бууралтыг судлах дарааллыг сургалтын зорилго, оюутнуудын бэлэн байдлын дагуу сонгоно: судалгаа эсвэл догматик.

    Эхний тохиолдолд сургуулийн сурагчид хүйсийн хүснэгтээс нэр үгийн жишээг сонгож, бичгээр татгалзаж, төгсгөлийг тодруулдаг; Алдаа гаргахаас зайлсхийхийн тулд стрессгүй төгсгөлгүй жишээг ав.

    Дараа нь тэд харьцуулж, төгсгөлүүдийг шалгаж, төгсгөлүүдээс нь харахад хэргийн маягтуудыг гурван бүлэгт маш тодорхой байрлуулсан эсэхийг шалгана.

    Багшийн зохион байгуулах үүрэг нь ерөнхий дүрмээс гажсан нэр үг байхгүй байх явдал юм. Зөөлөн, хатуу суурьтай тохиолдлуудыг нэн даруй зайлсхийж, хоёр дахь ээлжинд үлдээж болно. Хөдөлгөөнт нэр бүхий тохиолдлыг нэн даруй өгөх шаардлагагүй;

    Судалгааны хувилбарын давуу тал нь нэр үгийн бууралт нь оюутнуудад систем хэлбэрээр шууд харагддаг.

    Догматик арга нь давуу талтай тул 1, 2, 3-р бууралтыг аажмаар нэвтрүүлэх боломжийг олгодог; Төгсгөлүүдийг буулгах, бүртгэх, тодруулах үйл явцын хувьд энэ бүхэн хоёр дахь хувилбарт явагддаг. Эндээс судалгааны цэг, ажиглалт, дүгнэлт, ерөнхий дүгнэлтийг анзаарахад хялбар байдаг.

    Тодруулга хийсний дараа гурван бууралтыг нэг хүснэгтэд нэгтгэн харуулав.

    Зай хэмнэхийн тулд хураангуй хүснэгтийг энд өгөв. Гэхдээ хүүхдүүдтэй ажиллахдаа байгаа тохиолдлуудын утгыг ойлгож, тайлбарлахын тулд асуултуудыг хуулбарлаж, өгүүлбэр, өгүүлбэрт тохиолдлын хэлбэрийг оруулахыг зөвлөж байна. Замдаа угтвар үгийн үүрэг, сонголт ОТэгээд тухай,Нэр үгийн хатуу, зөөлөн суурь, мөн чанартаа төгсгөлүүд байдагт анхаарал хандуулдаг. Тэгээд - энэ бол нэг төгсгөл юм: [akno], . Тохиолдлын хэлбэрүүдийн утгыг гүнзгийрүүлэхийн тулд тэдгээрийг (хэлбэрүүд) янз бүрийн хослолоор танилцуулахыг зөвлөж байна: генитив тохиолдол: юу эсвэл хэн байхгүй, бид юу харахгүй байна, юу мэдэхгүй байна вэ? - Ямар ч хана байхгүй: бид морь харахгүй, цонхны булан харагдаж байна; бидэнд давс байхгүй; Коля Эрхүү хотоос буцаж...

    Тохиолдлын хэлбэрийг бүрдүүлэхэд угтвар үгийн үүргийг сургуулийн сурагчид хэл шинжлэлийн туршилтын аргаар судалж болно: үнэндээ угтвар үггүйгээр угтвар үгийн хэлбэр ажиллахгүй байж магадгүй юм. буцаж- хаана? Хотоос. Би уйдаж байна.Яагаад? Номгүй. Чамгүйгээр...

    Яллах тохиолдол: бид юу харж байна, хэн дуудагдсан бэ? Бид алсад ой модыг харж байна. Бид хөршөө зочлохыг урьсан.Өөр нэг асуудал гарч ирдэг - үгсийн хослол: энэ нь онолын хувьд судлагдаагүй, гэхдээ практик дээр хослолууд нь өгүүлбэр бүрт байдаг.

    Илүү олон шинэ ажиглалтууд. Энэ тохиолдлын хэлбэр нь угтвар үгтэй хэрэглэгддэг тул угтвар үгийн үгийг угтвар үг гэж нэрлэдэг нь харагдаж байна (өө, дотор, дээр).

    Нэр үгийн тохиолдлын хэлбэрт хэрэглэгддэг угтвар үгсийн хүснэгтийг эмхэтгэсэн.

    "Нэр үгийн хазайлт" сэдвийг гүнзгийрүүлэх нь системийг хүндрүүлдэг хувилбаруудыг нэвтрүүлэх замаар боломжтой: няцах боломжгүй нэр үгс. кофе, цув;Нэр үгийг олон тоогоор буулгах; гэх мэт нэр үгийн бууралт оюутан;төрөл гайхамшиг - гайхамшигболон бусад олон гэх мэт.

    Онолын ажил:

    нэр үгийн бүх дүрмийн өөрчлөлтийн ерөнхий байдал;

    Нэр үгийн урвуу үгийн систем дэх албан ба семантикийн хамаарал;

    үг хэллэг, өгүүлбэр дэх синтаксийн холболт ба таслах хэлбэрүүдийн хоорондын холбоо.

    Оюутны дасгалын хамгийн чухал төрлүүд



    Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!