Би ямар сайн багш вэ. Тэд бүх зүйлийг хэтэрхий хатуу хянадаггүй

Багш бол сурагчдад хичээл зааж, хүмүүжүүлдэг хүн юм. Гэхдээ мэдээжийн хэрэг, ийм тодорхойлолт нь багшийн хийх ёстой бүх зүйл, боловсролын үйл явцад юу хариуцах ёстойг илтгэж чадахгүй. Мөн хүн бүр нэг болж чадахгүй. Хүн онцгой шинж чанартай байх ёстой. Багшийн ямар чанарууд нь түүнд мэдлэгийг бусад хойч үедээ өвлүүлэхэд тусалдаг вэ?

Мэргэжлийн бэлэн байдал

Хэрэв бид багшийн чанаруудыг товч дурдвал дараах байдалтай байна.

  • хүүхдэд зориулсан хайр;
  • хүмүүнлэг;
  • оюун ухаан;
  • ажилд бүтээлч хандлага;
  • иргэний өндөр хариуцлага, нийгмийн идэвх;
  • бие махбодийн болон сэтгэцийн эрүүл мэнд.

Хамтдаа тэд багшлах мэргэжлийн бэлэн байдлыг бүрдүүлдэг. Энэ нь психофизиологийн болон онол-практик талыг ялгадаг. Тэд багшийн ур чадварыг тодорхойлох шаардлагыг тодорхойлдог. Сурган хүмүүжүүлэх ур чадвар гэдэг нь багшийн мэргэжлийн үйл ажиллагаа явуулах онолын болон практикийн бэлэн байдлын тодорхойлолт юм. Үүний зэрэгцээ бага ангийн багшид тавигдах шаардлага бусад багш нараас арай өөр байдаг.

Анхны сургуулийн багшийн чанарууд

Орчин үеийн боловсролын тогтолцоонд “бага ангийн багш” гэсэн ойлголт өмнөхөөсөө илүү өргөн хэрэглэгдэж эхэлсэн. Нэгэн цагт түүний чиг үүрэг зөвхөн хүүхдүүдэд анхан шатны мэдлэг олгохоор хязгаарлагдаж байсан бол одоо түүний үйл ажиллагааны хүрээ нэлээд өргөжсөн.

Тиймээс бага ангийн багшийн чанарт тавигдах шаардлага одоо дараах байдалтай байна.

  • тэр зөвхөн багш төдийгүй сурган хүмүүжүүлэгч;
  • хүүхдийн сэтгэцийн физиологийн шинж чанарыг мэддэг байх ёстой;
  • тэрээр өөрийн хураамжийн үйл ажиллагааг зохион байгуулах чадвартай байх ёстой;
  • багш хүүхдүүд болон тэдний эцэг эхтэй идэвхтэй харьцдаг;
  • өөрийгөө байнга хөгжүүлэхэд бэлэн байх;
  • багш суралцах оновчтой нөхцлийг бүрдүүлэх ёстой;
  • оюутнуудад хүрээлэн буй орчинтой харилцахад тусалдаг;
  • орчин үеийн сургалтын арга барил эзэмшдэг.

Бага ангийн багшийг дунд, ахлах шатны багш нартай харьцуулах аргагүй. Тэр үргэлж ангийн багш бөгөөд хэд хэдэн чиглэлээр хичээл заадаг тул түүний чиг үүрэг илүү өргөн байдаг. Мэдээж багшийн мэргэжлийн болон хувь хүний ​​чанар чухал.

Багш ямар ур чадвар, чадвартай байдаг вэ?

Багш хүн ямар байх ёстой вэ? Үүнийг Холбооны улсын боловсролын стандартад заасан стандартууд, түүнчлэн сурган хүмүүжүүлэх ухааны бусад алдартай хүмүүсийн жагсаасан чанаруудаар тодорхойлдог. Жишээлбэл, ийм ажилтан өөрийгөө байнга сургаж, ур чадвараа дээшлүүлэх ёстой. Багшийн мэргэжлийн шинж чанарууд нь дараах байдалтай байна.

  • өргөн цар хүрээтэй үзэл бодол, материалыг чадварлаг танилцуулах чадвар;
  • оюутнуудын бие даасан шинж чанарыг харгалзан сургалт;
  • чадварлаг, илтгэх, тодорхой диктор;
  • тоглолтын үеэр нүүрний хувирал, дохио зангаа ашиглах чадвар;
  • оюутнуудтай ажиллахад анхаарлаа төвлөрүүлэх;
  • нөхцөл байдалд хурдан хариу өгөх чадвар, авхаалж самбаа;
  • зорилгоо зөв тодорхойлох чадвар;
  • зохион байгуулалтын ур чадвартай байх;
  • оюутны мэдлэгийн чанарын хяналт.

Багшийн чухал чанар бол суралцах хугацаандаа болон мэргэжлийн үйл ажиллагааны явцад олж авсан мэдлэг, ур чадвар юм. Мөн багшийнхаа ажилд тэдгээрийг хэрэгжүүлэх чадвартай байх ёстой.

Багшийн хувийн шинж чанарууд

Багш нь боловсролын үйл явцын үндэс болсон онолын үндэслэлтэй байх нь маш чухал юм. Гэхдээ хүн хүүхэд хүмүүжүүлэх, сургах талаар бүгдийг мэддэг байсан ч сайн багш болохгүй. Багш хүн хувь хүнийхээ үүднээс ямар байх ёстой вэ? Мэргэшсэн мэргэжилтэн нь дараахь чанаруудаар тодорхойлогддог.


Багшлах үйл ажиллагаанд манлайлах чадвар

  1. Багшийн үйл ажиллагаа нь тасралтгүй, ирээдүйг харсан шинж чанартай байдаг. Өнгөрсөн үеийнхний мэдлэгтэй тэрээр орчин үеийн техникийг эзэмшиж, шинэ чиг хандлагыг дагаж мөрдөх ёстой. Мөн багш сурагчдын хувийн чадавхийг олж харах ёстой.
  2. Багш, сурагчдын харилцан үйлчлэл нь субъектив шинж чанартай байдаг. Багшийн үйл ажиллагааны "объект" нь өөрийн хэрэгцээ, сонирхлын дагуу өөрийн үйл ажиллагааны субьект болох оюутнууд эсвэл сурагчдын бүлэг юм.
  3. Боловсролын үйл явцад хүүхдийн хүмүүжил, боловсролд оролцсон хүн бүрийн оруулсан хувь нэмрийг үнэлэхэд хэцүү байдаг. Тиймээс сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа нь хамтын шинж чанартай байдаг.
  4. Хүмүүжил, боловсролын үйл явц нь бүх хүчин зүйлийг харгалзан үзэхэд хэцүү байдаг байгалийн болон нийгмийн орчинд явагддаг. Тиймээс багш суралцах оновчтой нөхцлийг байнга бүрдүүлж байх ёстой.
  5. Сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа нь бүтээлч шинж чанартай байдаг. Багш нь даалгаврын стандарт бус шийдлүүдийг байнга эрэлхийлж, оюутнуудын урам зоригийг нэмэгдүүлэх янз бүрийн арга замыг эрэлхийлэх ёстой. Мөн зөвлөгч нь санаачлагатай, ажиглагч, сайн сайхны төлөө тэмүүлдэг байх ёстой.
  6. Багшийн бүх мэргэжлийн үйл ажиллагаа нь хүмүүнлэгийн зарчмууд дээр суурилдаг: хувь хүнийг хүндлэх, итгэл үнэмшилтэй хандах, сурагчдыг өрөвдөх чадвар, хүүхдийн чадварт итгэх итгэл.
  7. Багш ажлынхаа үр дүнг шууд харж чадахгүй.
  8. Багш өөрөө өөрийгөө сургах ажилд байнга оролцож, мэргэшлийн түвшинг дээшлүүлдэг, өөрөөр хэлбэл тасралтгүй суралцдаг.

Багшийн мэргэжил нь олон тооны хүмүүс, тухайлбал хүүхдүүдтэй байнгын харилцаатай байдаг. Тэрээр тэдний үйл ажиллагааг зохион байгуулж, ангид анхаарлаа төвлөрүүлэх чадвартай байх ёстой. Багш нь хүүхдийн нас бүрийн психофизиологийн шинж чанарыг мэдэж, практикт хэрэгжүүлэх ёстой. Мөн багш их хэмжээний мэдээллийг даван туулах чадвартай байх ёстой.

Эсвэл энэ нь дуудлага юм болов уу?

Сурган хүмүүжүүлэх боловсрол эзэмших үү, эсвэл хүүхдийг хайрлах уу, тэдэнд зааж сургах чин хүсэлтэй байх нь юу чухал болохыг тодорхойлоход хэцүү байдаг. Олон хүмүүсийн хувьд багш бол мэргэжил биш, харин дуудлага юм. Учир нь хэрэв та хүүхэдтэйгээ итгэлцсэн харилцаа тогтоохыг хүсвэл өөрөө жаахан жаахан байх хэрэгтэй.

Багш хүн аливаа юманд үргэлж сонирхолтой, үргэлж шинийг эрэлхийлдэг хүүхэд шиг байх ёстой. Багш байна гэдэг бол оюутан бүрийн чадавхийг ялгаж, түүнийгээ хэрэгжүүлэхэд нь туслах чадвартай байх ёстой. Мөн багш нь шавь нартаа амьдралын зөв удирдамжийг төлөвшүүлэхийн тулд оюун санааны өндөр соёлтой хүн байх ёстой.

Амьдралын хамгийн сайн багш бол сурагчдад маш их нөлөөлж, тэдний амьдралыг болон хичээлийг үзэх үзэл бодлыг өөрчилдөг, тэдэнд нээлттэй байх боломжийг олгодог, амжилтанд хүрэх сэдэл өгдөг хүн юм. Оюутнуудад онцгой мэдрэмж төрүүлдэг нэгэн. Олон хүмүүс төгсөлтийн ёслолын өмнөхөн төдийгүй амьдралынхаа туршид дуртай багшаа санаж байдаг. Сургуулийн дурсамжаа хүүхдүүддээ хүртэл ярьдаг. Сайн багшийг юу болгодог вэ? Хэрхэн дурсагдах хүн болох вэ? Хамгийн сайн багш нарын хийдэг зүйлийг хийхийг хичээ. Энд арван гурван чухал ялгаа байна.

Тэд бүх зүйлийг хэтэрхий хатуу хянадаггүй

Цаг хугацаа өнгөрөх тусам түүний оршихуй шаардлагагүй болсон бол багшийг сайн гэж нэрлэж болно. Тэрээр оюутнуудын алхам бүрийг зааж өгөхөөс илүүтэй зөв чиглэлд түлхдэг. Тэрээр багшийн үүрэг бол мэдлэгийн эх сурвалж болохоос түүнийг асран хамгаалагч биш гэдгийг ойлгодог. Ийм багш хэзээ ч өөрийн үзэл бодлыг заадаггүй; Сайн багшид зүгээр л дарангуйлал хэрэггүй - оюутнууд түүнийг дуулгавартай дагахад бэлэн байдаг бөгөөд заналхийлэлгүйгээр суралцах хүсэл эрмэлзэлтэй байдаг. Энэ бол хамгийн сайн арга юм.

Тэд хийж байж сурдаг

Их сургуульд хэдэн оноо авсан, сурган хүмүүжүүлэх онолыг хэр сайн судалж байгаа нь чухал биш. Төрөлхийн заахдаа сайн хүн зааварчилгаа хэрэггүй. Тэрээр өдөр бүр ур чадвараа дээшлүүлж, суралцахад бэлэн байдаг. Эмч, инженерийн нэгэн адил ийм багш нар ажил дээрээ мэдлэг олж авдаг. Нэмж дурдахад тэд мэргэжилтэн болж чадна гэдэгт итгэдэггүй бөгөөд багшийн мэргэжлээр бүх насаараа ажиллахад бэлэн байдаг.

Тэд үргэлж хөгжилтэй байдаггүй

Хүмүүс ихэвчлэн багш нар хүүхдүүдийг зугаацуулж чаддаг байх ёстой гэж боддог ч энэ нь тэдний ажлын нэг хэсэг биш гэдгийг та мэднэ. Багш хүн мэдлэг, ур чадвараа хуваалцах ёстой, түүний зорилго бол заах явдал юм. Заримдаа энэ нь хатуу, заримдаа уйтгартай хичээл өгдөг гэсэн үг юм. Энэ зайлшгүй шаардлагатай. Сайн багш нар суралцах нь үргэлж хөгжилтэй байдаггүй гэдгийг мэддэг бөгөөд тэд сурагчдыг зугаацуулах зорилготой байдаггүй. Энэ бол хамгийн дээд хэмжээнд хүрэх цорын ганц арга зам юм - тайтгарлын бүсээ орхиж, хичээл бүрийг хөгжилтэй байлгахыг хичээхгүй.

Тэд бүгдийг мэддэггүй

Багш хүн бүх зүйлийг эртнээс мэддэг мэргэжилтэн шиг царайлж хичээлдээ орж болохгүй. Өдөр бүр шинэ бүтээл, хэрэглэж болох мэдлэгийг авчирдаг. Тиймээс сайн багш нар үргэлж өөрийгөө хөгжүүлэх ажилд оролцдог. Үүнээс гадна тэд өөрсдийн шавь нараас суралцахад бэлэн байна. Зөвхөн шинэ мэдлэгт нээлттэй мэргэжилтэнг авъяаслаг багш гэж үзэж болно.

Тэд хөтөлбөрт чиглэсэн боловч илүү өргөн хүрээнд сэтгэдэг

Гайхалтай багш бол арвин мэдлэгтэй, зааж буй хичээлдээ сэтгэлээсээ ханддаг. Тэрээр хөтөлбөр, боловсролын стандартын талаар бүгдийг мэддэг төдийгүй оюутнуудад илүү ихийг өгөхөд бэлэн байна. Тиймээс, сайн багш хөтөлбөрөөр хэзээ ч хязгаарлагдахгүй - тэр түүний ач холбогдлыг мэддэг бөгөөд стандартаас амархан давж, батлагдсан үндэслэл болгон ашиглахад бэлэн байдаг.

Тэд оюутнуудыг үйл явцад оролцуулдаг

Бенжамин Франклин хэлбэл оюутан мартдаг, зааж өгвөл санаж чадна, хэрэв та түүнийг үйл явцад оролцуулбал суралцана гэж итгэдэг байсан. Сайн багш эрч хүчээр дүүрэн байдаг. Тэрээр бүх асуултанд хариулж, энэ сэдвийг сонирхоход бэлэн байна, тэр бол тайлбарын эзэн юм. Сайн багштай бол бүх сурагчид, тэр ч байтугай хамгийн даруухан, тайван байдаг.

Тэд төгс оюутан олох гэж оролддоггүй.

Сайн багш аливаа оюутанд хандах хандлагыг хэрхэн олохыг мэддэг. Түүнд ямар ч шошго, өрөөсгөл ойлголт байхгүй. Тэр заримдаа зөв сэдэв дээр анхаарлаа төвлөрүүлэх нь хичнээн хэцүү байдгийг ойлгодог бөгөөд хоцрогдсон хүмүүсийг ч буруутгадаггүй. Бүх хүмүүс өөр өөр байдаг тул суралцах үйл явц нь маш хэцүү боловч сонирхолтой байдаг. Үүнийг багш нар ойлгож, даван туулах чадвартай байх ёстой. Тэд хэзээ ч бууж өгдөггүй бөгөөд оюутнуудын аль нь ч юу ч хийх чадваргүй гэдэгт итгэдэггүй. Багш нь зөв удирдаж чадвал хэн ч сурч чадна гэдэгт итгэлтэй байдаг. Тэр бусдын, ялангуяа хэцүү байгаа хүмүүсийн оронд өөрийгөө хэрхэн тавихаа мэддэг. Сайн багшийн хувьд оюутан бүр чухал зүйл бөгөөд тэрээр дуртай зүйлээ хайдаггүй бөгөөд ангид идеал гарч ирэхийг хүлээдэггүй.

Тэд яаж хүрэхээ мэддэг

Мэдээжийн хэрэг, багш нь ангийн сурагч бүртэй дотно танилцана гэж хүлээхэд хэцүү байдаг. Энэ нь зүгээр л бодитой бус боловч хүн болгонд чин сэтгэлийн сонирхлыг мэдрэх боломжтой хэвээр байна. Маш сайн багш хүн бүрийг биечлэн мэддэг байх албагүй, тэр зүгээр л хүмүүсийг хэрхэн ойлгохыг мэддэг бөгөөд зорилгодоо хамтдаа хүрэхийн тулд тэд тус бүрт хэрхэн нөлөөлөхийг мэддэг. Авьяаслаг багш бол жаахан сэтгэл зүйч, тэр үед зүгээр л найз байж чаддаг. Тэр хүмүүс болон тэдний хэрэгцээг амархан ойлгодог.

Тэд сургалтын үйл явцыг хөнгөвчлөх болно

Сайн багш үйл явцыг хэрхэн хөнгөвчлөхийг мэддэг боловч мэдээллийг хялбаршуулдаггүй. Энэ нь зүгээр л оюутнуудын зөв сэтгэл санааг бий болгодог сургалтын хамгийн тохиромжтой уур амьсгалыг бий болгодог. Түүнд хатуу сахилга бат хэрэггүй - тэр хатуу хяналтгүйгээр хүмүүсийг хэрхэн удирдахаа мэддэг, загнахаас илүүтэйгээр урам зориг өгдөг. Чанартай багш нь сурагч бүр өөрийгөө энэ үйл явцад оролцож байна гэж үзэх уур амьсгалыг бүрдүүлж чаддаг бөгөөд үүний дараа л багш хичээл зааж эхэлдэг. Тэрээр ердийн эсвэл нэг тактикийг баримталдаггүй - тэр янз бүрийн зүйлийг туршиж үзэхэд бэлэн байдаг бөгөөд нөхцөл байдлаас шалтгаалан арга барилаа өөрчилдөг.

Тэд амжилтыг өөрийнхөөрөө хэрхэн хэмжихээ мэддэг

Багш нь сурагчийн хүсэл тэмүүллийг сэрээдэг. Мэдээжийн хэрэг, багш сурагч бүрийн хувьд өөрийн гэсэн хүлээлттэй байдаг - ялангуяа тэд чадах бүхнээ хийх болно. Үүний зэрэгцээ тэрээр ахиц дэвшлийг хэрхэн зөв хэмжихээ мэддэг - хүн бүр хэр зэрэг ахиц дэвшил гаргасан, авсан дүнгээр нь биш. Энэ арга нь хамгийн үр дүнтэй бөгөөд оюутнуудын хэнийг ч урам зоригийг нь хасдаггүй.

Тэд ажилдаа чин сэтгэлээсээ ханддаг

Дундаж багш хэлж, сайн багш тайлбарлаж, мундаг багш үзүүлж, мундаг багш урам зориг өгдөг. Бид бүгд багшлах дуртай төдийгүй урам зоригоор дүүрэн хүнээс суралцахыг хүсдэг. Ийм багш нар зөвхөн өөрсдийн үйл ажиллагааны чиглэлээр хязгаарлагдахгүй, тэд зүгээр л ярилцагчийн хувьд сонирхолтой байдаг. Ийм багш нь оюутнуудтай амьдралын үйл явдлын талаар чатлах, жишээлбэл, хамгийн сүүлийн үеийн тоглолт, зурагтаар гарсан мэдээний талаар санал бодлоо солилцох боломжтой. Ийм хүнтэй та ямар ч зүйлийн талаар ярилцаж болно, тэр бол сонирхолтой яриа өрнүүлж, олон янзын мэдээллээр дүүрэн байх болно.

Тэд оюутнуудаараа бахархаж байна

Та анхны А оноогоо авах эсвэл зүгээр л нэг даалгавраа амжилттай дуусгах баяр баясгаланг санаж байна уу? Тэр өдөр бага ангийн багш чинь юу гэж хэлсэн бэ? Мөн их сургуульд байхдаа таны ажлыг бусдын төлөө хичээх хамгийн тохиромжтой зүйл гэж тодотгох багш байсан уу? Та бага зэрэг ичиж байсан, энэ нь байгалийн юм, гэхдээ тэр үед таны зүрх баяр хөөрөөр дүүрэн байсан. Тохиромжтой багш нь сурагчдыг хэрхэн баярлуулахаа мэддэг, тэдний амжилтыг үргэлж тэмдэглэж, шинэ амжилтад нь урамшуулж, хүн бүр илүү их амжилтанд хүрэх боломжийг олгодог. Агуу багш нар ахиц дэвшилд сэтгэл хангалуун байдаг, тэд үүнийг хэмжих гэж оролддоггүй. Энэ бол авъяаслаг багшийн гол зан чанарын нэг болох шавь нараараа бахархах, үүнийг чин сэтгэлээсээ хийх чадвар байх ёстой.

Тэдэнд зөв сэдэл бий

Оюутнууддаа халуун дотно, хүндэтгэлтэй хандаж, тэдний мэдэх ёстой бүх зүйлийг тэдэнд заах чин хүсэл эрмэлзэлээр дүүрэн байхаас нааш хэн ч багшлахдаа амжилтанд хүрч чадахгүй. Шилдэг мэргэжилтэн нь мөнгөний төлөө мэргэжлээрээ ордоггүй. Тэд дэлхий дээрх ямар нэг зүйлийг өөрчлөхийг хүсч байгаа учраас замаа сонгодог. Багшлах нь маш их урам хугарах боловч хамгийн үр өгөөжтэй байж болно. Заах дуудлагатай төрсөн хүмүүс үүнийг ойлгодог.

Багш ямар чанаруудтай байх ёстой вэ? Энэ асуулт бусад хүмүүсийн ангалыг нээж өгдөг: аль багш вэ? Яагаад, хэнд өгөх ёстой вэ? Хувийн эсвэл мэргэжлийн чанар, тэдгээрийн аль нь илүү чухал вэ? Жишээлбэл, багшаас хүүхдийг хайрлахыг шаардаж болох уу, эсвэл тэдэнд хүндэтгэлтэй хандаж, хичээлээ сайн зааж сургахад хангалттай юу? Багш хүн нийтэч удирдагч байх ёстой юу? Аль багш нь илүү дээр вэ - эелдэг эсвэл хатуу уу? Босогч эсвэл конформист аль нь илүү амжилтанд хүрэх вэ?

Бид эцэс төгсгөлгүй үндэслэл гаргаж, маргаж, нотолж чадна. Учир нь “вакуумд бөмбөрцөг хэлбэртэй багш” байдаггүй. Багш бүр нийгэм, эдийн засаг, соёлын тодорхой нөхцөл байдалд оршдог бөгөөд түүнд тодорхой зорилго тавьж, түүндээ амжилттай хүрэхийн тулд тодорхой чанарууд шаардлагатай байдаг.

Хамгийн тохиромжтой багш ямар байх ёстой вэ? Магадгүй ийм юм болов уу? "Рокын сургууль" киноны хэсэг (2003)

Хэрэв та маргахгүй, харин бусдаас асуу: тэд багшийн ямар чанарыг чухал гэж үздэг вэ? Ийм яриа нь боловсролын зарим оролцогчдод бусдыг шинэ байдлаар харахад тусална.

2015 онд арваннэгдүгээр ангийн сурагч Гохар Саркисяны хийсэн жижиг судалгаагаар бид үүнийг дахин батлав. Гохар үүнийг ахлах сургуулийн сурагчид, тэдний эцэг эх, өөрөө сурч байсан Щелково (Москва мужийн Щелково хот) биеийн тамирын сургуулийн багш нарын дунд явуулсан. Судалгааны зорилго нь “Багшийн мэргэжлийн стандартад тусгагдсан төрөөс тавигдах шаардлага, багшийн тэргүүлэх чанарыг тодорхойлох нийгмийн эрэлт хэрэгцээ”-г харьцуулан судлахад оршиж байв.

Эсвэл үүн шиг үү? "Бид Даваа гараг хүртэл амьдарна" киноны хэсэг (1968)

ОХУ-д багшид тавигдах мэргэжлийн болон хувийн шаардлагуудын жагсаалтыг тодорхойлсон баримт бичиг байдаг - энэ нь 2015 оны 1-р сарын 1-нээс хүчин төгөлдөр болсон багшийн мэргэжлийн стандарт юм. Эдгээр шаардлагууд дээр үндэслэн бид багшаас төрөөс харахыг хүсдэг чанаруудыг тодорхойлж чадна.

Албан ёсны хүлээлтийг бодит амьдралтай харьцуулах нь үргэлж сонирхолтой байдаг. Гохар Саркисян үүнийг хийхээр шийдсэн юм.

Судалгааны санааг өөр өөр сургуулийн багш, сурагчдыг ажигласнаар төрсөн. Тэр үед би өөрөө багш болохоор шийдчихсэн, энэ мэргэжлийг илүү сайн мэдэхийг хүсдэг байсан. Заримдаа хамгийн авъяаслаг, сониуч хүүхдүүд хүртэл сурах сонирхолгүй болдгийг хараад би асуудлын голыг олж, ирээдүйн багшийн хувьд төгс багшийн дүр төрхийг загварчлахаар шийдсэн. Сурагчдыг илүү сайн болоход нь туслах багшийн дүр төрх.

Судалгаанд ахлах ангийн зуу гаруй сурагч, 40 эцэг эх, бага, дунд, ахлах ангийн 25 гимнастикийн багш оролцжээ. Судалгаанд хамрагдсан бүх хүмүүсээс "Идэвхитэй багш ямар шинж чанартай байх ёстой вэ?" Гэсэн асуултанд чөлөөтэй хариулахыг хүссэн.

Судалгаанд оролцогчид эдгээр чанаруудыг бие даан нэрлэж, бичиж тэмдэглэж, юу гэсэн үг болохыг тайлбарлав. Хариултуудыг нэгтгэн хүснэгтэд системчилсэн.

Оюутны үүднээс хамгийн тохиромжтой багш

Судалгаанд оролцсон оюутнуудын 100% нь төгс багш хатуу, тэвчээртэй байх ёстой гэж үздэг. Мөн багш сурагчдын материалыг сонирхох чадвартай байх ёстой гэдэг дээр бүх сурагчид санал нэгтэй байна.

Судалгаанд хамрагдагсдын 80% нь багшийн шударга бус хандлага, хувь хүний ​​хандлагын төлөө ("Хүн бүр шударгаар үнэлэгдэж, илүү сайн үр дүнд хүрэхийг хүсдэг").

Оюутнууд “Шударга” гэдэг үгийг үндэс угсаа, гадаад үзэмж гэхээсээ илүү мэдлэгээр дүгнэдэг гэж тайлбарлав. Бусад санал асуулгад оролцогчдын хариултанд хүлээцтэй байдлыг тодорхойлоход ойролцоогоор ижил үгсийг ашигладаг.

Эцэг эхийн үзэл бодлоос хамгийн тохиромжтой багш

Судалгаанд хамрагдсан бүх эцэг эхчүүдийн хувьд хамгийн тохиромжтой багш бол хичээлээ төгс мэддэг хүн юм. Эцэг эхчүүдийн 100 хувь нь “Мэргэжил, үр хүүхдээ хайрлах” нь тусдаа чанар гэж тодорхойлсон.

Эцэг эхийн асуулгад сурагчид өөрсдөө тодорхойлоогүй зүйл гарч ирэв: халамжлах.

Энэ хайхрамжгүй байдлыг эцэг эхчүүд сурагчдад өрөвдөх сэтгэлтэй ханддаг гэж тайлбарлав. Анхааралтай багш нь нэгдүгээрт, хүүхдүүд тухайн материалыг эзэмшсэн эсэхийг үргэлж анхаарч үздэг, хоёрдугаарт, шаардлагатай үед сэтгэл санааны дэмжлэг үзүүлдэг.

Үзэл бодлоос хамгийн тохиромжтой багш ... багш нар

Харин багш нар тэвчээр, хөдөлмөр л бүхнийг нураана гэдэгт итгэлтэй байгаа бололтой. Судалгаанд хамрагдсан бүх түвшний багш нарын 100% - энэ сэдвээр маш сайн мэдлэгтэй, тэвчээртэй байдаг.

Гэхдээ гол зүйл бол Гохарын хэлснээр багш нарын судалгаа түүний хувьд судалгааны хамгийн сонирхолтой хэсэг болсон юм.

Багш нартай ярилцаж, сэтгэлийг нь мэдсэнийхээ дараа тэднийг шинэ талаас нь харлаа. Нөхцөл байдалд тохирсон “зөв” үгсийг хэрэглэхийн оронд энэ мэргэжлийн бүх бэрхшээлийг үнэнч шударга, илэн далангүй ярьдаг багш нар надад хамгийн их таалагдсан. Багшлах практикт туршлагагүй хүн зүгээр л эргэлзэх тохиолдол олон байдаг нь тогтоогдсон. Мөн хүнийг сайн багш болгож чадах зүйл бол халамж юм. "Хэрэв та дэлхийг илүү сайхан болгохыг хүсч байгаа бол энэ нь танд зориулагдсан" гэж нэг компьютерийн шинжлэх ухааны багш багшийн мэргэжлийн талаар надад хэлсэн.

Гохар Саркисян

Москвагийн Улсын Их Сургуулийн оюутан

Гоар судалгаанд оролцогчдын бүх хариултыг мэргэжлийн стандартын шаардлагад харьцуулсан. Үр дүн нь тогтвортой байв. Мэдээжийн хэрэг, ямар ч стандарт багшаас хошин шогийн мэдрэмж, халамж, хүүхдийг хайрлах, тэвчээртэй байхыг шаарддаггүй. Гэхдээ стандарт бус, амьд харилцаатай хүмүүс бие биенээсээ үүнийг хүлээх эрхтэй.

Миний судалгаа цоо шинэ хариулт өгөөгүй ч энэ мэргэжилд хувийн шинж чанарууд ямар чухал болохыг харуулсан: энэ нь миний санал асуулгад оролцогчдын ярьсан мэргэжлийн бус хувийн шинж чанарууд юм.
Одоо багш болохоор сурч байна, гадаад хэлийг мэргэжлээрээ сонгосон. Одоо би багшийн ямар чанарыг онцолж байна вэ? Хамгийн тохиромжтой багш бол загвар загвар биш юм. Энэ бол сонирхолтой, дур булаам, боловсролтой, бүтээлч эрч хүчээр цэнэглэгдсэн, ижил идэвхтэй, халамжтай, сэтгэдэг хүүхдүүдийг өсгөдөг хүн юм.

Гохар Саркисян

Москвагийн Улсын Их Сургуулийн оюутан

Мөн бид өгөгдсөн сэдвээр яриагаа үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна. Танай нийгэмд багшийн ямар чанарыг үнэлдэг вэ? Аль нь танд хэрэгтэй вэ?

Хүн бүр яаж эдгээхээ, яаж сургахаа мэддэг гэж ярьдаг. Мэдээжийн хэрэг, энэ бол хошигнол юм, гэхдээ хэрэв анагаах ухаанд бүх зүйл тийм ч тодорхой биш бол багшийн үйлдэл нь эцэг эхээс маш их сэтгэгдэл төрүүлдэг.

Мэдээжийн хэрэг, маш олон хүмүүс, маш олон санал бодол байдаг - төгс багшийн дүр төрх хүн бүрт өөр байх болно. Хэрэв таны хувь заяа ингэж эргэсэн бол та өөрөө ямар багш болохыг харцгаая. Хатуу эсвэл хэтэрхий зөөлөн, хөгжилтэй эсвэл ноцтой юу?

Манай шалгалтыг өг, тэгвэл та бүх зүйлийг мэдэх болно! Үр дүнг бичээрэй, эцэст нь бид аль үсэг хамгийн их гарч байгааг тоолохыг хүсэх болно. Өөр хэн нэгний дүр эсгэх гэж бүү оролд, өөрийгөө сонс, санал болгож буй нөхцөл байдалд ямар хариу үйлдэл үзүүлэх нь таны даруу байдал, итгэл үнэмшлийн онцлог шинж чанартай байдаг.


Хэрэв та Юниумд ямар багш нар ажилладаг вэ: эелдэг эсвэл хатуу, хөгжилтэй эсвэл уйтгартай, ерөнхийдөө багш хэрхэн багш болдог талаар мэдэхийг хүсвэл эндээс манай шидтэнгүүдийн талаарх дэлгэрэнгүй мэдээллийг аваарай.


1. Сидоров гэрийн даалгаврын дэвтэрээ хорин тав дахь удаагаа авчирсангүй гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны хариу үйлдэл:


A) "Сидоров, чи гэртээ толгойгоо мартсан уу?"

B) Сэтгүүлд хоёр

А) Сидоров сургуульдаа гэрийн даалгавраа хийх цаг олдог уу?

D) Та Сидоровын асуудалд анхаарал хандуулдаггүй

2. Петров суудлаасаа байнга хашгирч байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны хариу үйлдэл:


A) "Петров, хаалгаа нэн даруй хаа!" (мөн гараараа ширээг цохих)

B) Намайг ангиас хөө

C) Хичээлийг зогсоож, Петровыг үг хэлэх, бусад оюутнуудад сонссон зүйлийнхээ талаар тайлбар хийхийг зөвшөөр

D) Петровт анхаарал хандуулахгүйгээр хичээлээ үргэлжлүүлээрэй



3. Соловьев хичээл дээр юу ч хийдэггүй, Ивановаг ажлаас нь сатааруулдаг гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны хариу үйлдэл:


A) "Соловьев, хурдан дэвтэр аваад бичиж эхлэв!"

B) Эцэг эхээ сургуульд дууд

C) Хичээл бүрт Соловьевт бие даасан даалгавар өг

D) Тийм биш, зүгээр, гэхдээ Ивановаг шилжүүлэн суулгах боломжтой



4. Воробьев таны сандал дээр товчлуур тавьсан гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны сэтгэгдэл:


A) "Воробьев! Яаж зүрхлэв! Би чамайг ална!

B) Воробьевыг захирал руу аваач

C) Бүх зүйлийг хошигнол болгон хувирга, гэхдээ сандал дээрх товчлуур нь тийм санаа гэдгийг тайлбарла

D) Та юу ч хэлэхгүй, гэхдээ дараагийн удаа сандал руу харах болно



5. Та санамсаргүй алдаа гаргасан гэж төсөөлөөд үз дээ, Никитина таныг анзаарч, барьж авсан. Таны хариу үйлдэл:


A) "Чи өөртөө анхаарал тавь, чи хэтэрхий ухаантай!"

B) Та суудлаасаа хашгирав гэж зэмлэнэ

C) Никитина баярлалаа, алдаагаа зас

D) Алдааг чимээгүйхэн зас



6. Данилов таны хичээлийн олон сэдвийг ойлгодоггүй, ангиасаа хоцрохгүй гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны хариу үйлдэл:


A) "Данилов, чи дахиад тэнэг байна уу? Энд анхаарлаа хандуулаарай!

B) Даниловыг засч залруулах сургуульд шилжүүлэхийг эцэг эхчүүдэд зөвлөж байна

C) Даниловтой тус тусад нь ажиллахыг хичээ, дараа нь түүний чадварын талаар дүгнэлт хий

D) Түүнд зохих үнэлгээг нь өг



7. Григорьев Даниловоос ялгаатай нь бусдаас хол түрүүлж, даалгавраа гүйцэтгэсний дараа уйддаг гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны хариу үйлдэл:

A) "Би үүнийг хийлээ, чимээгүй суугаад бусдыг хүлээнэ үү!"

B) Та Григорьевт гадуур суралцахыг зөвлөх үү?

C) Григорьевт илүү төвөгтэй, амбицтай даалгавар өг

D) Түүнийг суу, тэр хэнд ч саад болохгүй



8. Ангийнхан эвшээж, сэдэв их уйтгартай байна гэж гомдоллож байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны хариу үйлдэл:


A) "Энэ бол хөтөлбөр! Бид сонсох ёстой!"

B) Та дараагийн хичээл дээр хэцүү шалгалт амлаж байна

C) Сурагчдын сонирхлыг татахуйц зүйлийг олохыг хичээх

D) Тэдний сэтгэлийн байдал танд хамаагүй, та олон зүйлд дургүй, гэхдээ та тэгдэг



9. Савельева тайланг хэвлэмэл хэлбэрээр ирүүлсэн гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны хариу үйлдэл:


A) "Та үзэг хэрхэн ашиглахаа аль хэдийн мартсан уу?"

B) Хоёрыг тавь

C) Ангийнхантай хэзээ компьютер ашиглахыг зөвшөөрч болох, ямар ажлыг гараар хийх талаар ярилц

D) Хэрэв та тайланг хүлээн зөвшөөрөхгүй бол түүнийг дахин бичихийг зөвшөөрнө үү



10. Бие даасан ажлын үеэр анги шуугиантай, бүгд ярьж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны хариу үйлдэл:


A) "Анги дотор чимээгүй!"

B) Та бүгдэд муу дүн өгнө гэж амлаж байна

C) Зөвхөн ажил хэргийн талаар харилцахыг хүс

D) Анхаарах хэрэггүй


Үр дүнг шалгая:

Таны хариултуудад аль үсэг хамгийн их гарч байгааг тоол. Тэгэхээр.


Хэрэв энэ нь А үсэг бол.

Та оюутнуудаасаа ухамсар хүсч байна. Энэ бол алдаа. Хүүхдүүд риторик асуулт асууж, ангид чимээгүй байхыг зуу дахин асууж, нэг зүйлийг сануулах нь дэмий юм. Тэд багшийн хувийн үлгэр дуурайлал, идэвхтэй байр суурь, тэдний ажилд сонирхолтой байдаг. Тиймээс агаар сэгсрэх нь туйлын утгагүй бөгөөд ийм багштай хамт сурч байсан оюутан танд үүнийг хэлэх болно.


Хэрэв энэ нь Б үсэг бол.

Та бол жирийн хатуу багш юм. Оюутнуудтай харилцах хамгийн үр дүнтэй арга бол тэднийг аймшигт арга замаар айлгах явдал юм шиг санагдаж байна. Ихэнхдээ оюутнууд дүн, эцэг эх нь сургуульд дуудагдах эсвэл захирлын зэмлэлээс үнэхээр айдаг. Гэхдээ энэ нь тэдэнд хичээлдээ дуртай болоход нь тусалдаггүй, тэднийг байнга дээрэлхдэг багшийг сурч, хүндэтгэхийг хүсдэг. Зөвхөн дараа нь хатуу чанга байдлыг арилгах нь утга учиртай.


Хэрэв энэ нь Б үсэг бол.

Та оюутнуудын хүслийг ойлгож, хичээлийг хэрхэн илүү сонирхолтой болгохыг хичээдэг. Та орчин үеийн байж, хүүхдүүдийг ойлгохыг хүсч байна. Энэ бол хүүхдүүд ихэвчлэн ийм багш нарыг хүндэлдэг, тэр ч байтугай хамгийн алдартай хулиганууд асуувал хамтран ажиллах болно. Дашрамд хэлэхэд та үнэхээр багшаар ажиллах ёстой болов уу? Эцсийн эцэст сайн багш нар алтаар үнэлэгддэг!


Хэрэв энэ нь G үсэг бол.

Та зүгээр л заах баримтыг сонирхдоггүй. Та багш биш байгаа нь сайн хэрэг, гэхдээ харамсалтай нь ийм багш нар сургуульд олддог. Багш нь ямар нэгэн байдлаар материалыг идэвхжүүлэхийн тулд юу ч хийхгүйгээр зүгээр л цалингаа хасч байгааг хүүхдүүд маш хурдан ойлгодог. Энэ уйтгартай байна! Үүнийг хэзээ ч бүү хий.


Таны хүүхдүүд мэргэжилдээ үнэхээр хайртай хамгийн сонирхолтой багш нартай уулзана гэдэгт найдаж байна!

Энэ тухай нийтлэлүүдийн гол зөвлөмжүүдийн нэг бол сургуулийн үнэлгээнд бус харин анхны багшийн мэргэжлийн ур чадварт анхаарлаа хандуулах явдал юм. Гэхдээ сайн багш ямар чанаруудтай байх ёстой вэ?

Мэдээжийн хэрэг, та хүүхдийнхээ багшийг бага зэрэг сайн мэддэг болсны дараа мэргэжилтний зөвлөгөөг хэрэгжүүлэх боломжтой. Гэхдээ тэдний ачаар та юуг анхаарах хэрэгтэйг ойлгох болно.

Тэгэхээр сайн багш:

Шинэ зүйл сурах хүсэл бол суралцах хүсэл юм. Багшийн үүрэг бол хүүхдийн хүслийг дэмжих явдал юм. Энд ямар ч ухуулга тус болохгүй: суралцах хүсэл нь насанд хүрсэн хүн үүнийг мэдрэх үед л хүүхдэд сэрдэг.

Олон хүүхэд санал болгож буй мэдлэг нь ямар ч утгагүй болохыг олж мэдээд сурахаас залхдаг. Гэхдээ багш хичээлдээ сэтгэлээсээ хандвал энэ утга нь тусгайлан заагаагүй ч гэсэн тэдэнд илэрдэг.

Сайн багш бол бүх хариултыг мэддэг хүн биш, харин байнга шинэ асуулт тавьдаг хүн юм. Тэр бол үнэний тээгч биш, харин түүнийг хайрлах хайр, түүнийг олох оролдлогын биелэл юм. Түүний хувьд үнэн бол сэтгэл татам үйл явц юм. Хэзээ ч төгс биш, харин сэтгэл татам, сонирхолтой! Мөн хүүхдүүдийн энэхүү сурах хүсэл сонирхол нь татагддаг.

БАГШ НАРЫН АСУУДАЛ


Depositphotos

Мэдээж багшийн ажлыг хүндрүүлдэг хүчин зүйлүүд бий. Тэдний дунд:

  • багш нар дагаж мөрдөхийг шаарддаг эцэс төгсгөлгүй, ихэвчлэн зөрчилддөг зааварчилгаа бүхий боловсролын систем;
  • ангийн янз бүрийн түвшний оюутнуудтай холбоотой суралцах бэрхшээл;
  • сурагчдын эцэг эхтэй зөрчилдөх;
  • хамт ажиллагсдынхаа дэмжлэг дутмаг.

Хичээл хийхээс айдаг хүүхдүүд үүнийг хийрхэх, янз бүрийн өдөөн хатгалгаар нууж, багшид харилцан, ихэнхдээ ухаангүй айдас төрүүлдэг. Эрх мэдлээ алдахаас айж, зарим нь "эрэг чангалж", хичээл дээр уйтгар гуниг, өрсөлдөөн ноёрхохыг үл тоомсорлодог бол зарим нь эсрэгээрээ жолоогоо суллаж, шаардлагыг бууруулж, улмаар хүүхдүүдийг танин мэдэхүйн шаардлагатай ажлаас нь салгадаг. бодох, эргэлзэх, оролдох боломж.

Галия Нигметжанова, хүүхдийн сэтгэл зүйч

Борис Бим-Бад, сурган хүмүүжүүлэх ухааны доктор

Нөхцөл байдлыг даван туулахын тулд багш үргэлж захирагч байх, төвд байх хүслийг даван туулах хэрэгтэй. Дээшээ биш, хүүхдийн хажууд байж чаддаг байх нь чухал. Энэ нь оюутнуудад бие даан ажиллах орон зай үлдээхийн зэрэгцээ тэдэнтэй хамтран ажиллах боломжийг олгодог.

ОЮУТНУУДЫН АСУУДАЛ


Depositphotos

Хүүхэд бүр өөрийн зан чанар, зан чанар, гэр бүлийн орчинтой холбоотой сурахад бэрхшээлтэй тулгардаг. Гэхдээ багш эдгээр шинж чанаруудыг анзаарахгүй, үл тоомсорловол тэд жинхэнэ асуудал болж хувирдаг. Ийм багш нар зөвхөн хүчирхэг сурагчидтай харилцахыг илүүд үздэг бөгөөд сул доройг нь ар тал руу нь түлхэж, тэднийг өөр өөрийнхөөрөө орхидог. Өөр нэг хувилбар бол багш зөвхөн "дунд"-тай ажиллах боломжтой бөгөөд хоцрогдсон болон ахисан түвшний аль алинд нь бууж өгдөг. Ийм багш нар мэдэхгүй...

Сергей Волков, уран зохиолын багш

Манай мэргэжлийн гол чанаруудын нэг бол хүүхэд бүрийг сонсож, сонсох, түүнтэй харилцан яриа өрнүүлэх, түүний хэрэгцээг ойлгох (түүний хувьд тэр бүр үүнийг мэддэггүй), түүнтэй ажиллахад тохиромжтой арга хэрэгслийг сонгох чадвар юм. Би багшийг янз бүрийн багаж хэрэгслээр дүүргэсэн олон халаастай дээлтэй хүнээр төсөөлдөг. Зөв цагт тэр яг энэ хүүхдэд болон тухайн нөхцөл байдалд туслах нэгийг нь халааснаасаа гаргах ёстой. Түүний зэвсгийн нөөц баялаг байх тусам ангид ороход түүнийг хүлээж буй үл мэдэгдэх зүйлд бэлэн байдаг.

Мэдээж бидний ажилд эерэг үнэлгээ бас чухал. Гэхдээ илүү чухал зүйл бол хүүхдийн оюун санаанд орж ирсэн бодол санаа, хичээл дээр харилцах эсвэл хичээл судлах явцад мэдэрсэн мэдрэмжүүд юм.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!