С.Перрогийн "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрээс сэдэвлэсэн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан театрчилсан тоглолтын тойм. "Бяцхан улаан малгайт" жүжгийн тоглоом Бяцхан улаан малгайт үлгэрээс сэдэвлэсэн театрын үйл ажиллагааны тэмдэглэл

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

ерөнхий хөгжлийн 65-р цэцэрлэг

Ворошиловский дүүрэг

Волгоград

"Бяцхан улаан малгайт" сэдвээр хичээлийн хураангуй

бэлтгэсэн:

Леонова Наталья Николаевна

харааны болон урлагийн үйл ажиллагааны арга зүйч

дээд зэргийн мэргэшлийн ангилал

Аркова Ольга Анатольевна

багш

2012


Сэдэв: "Бяцхан улаан малгайт"

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Уран сайхны бүтээлч байдал", "Биеийн тамир"

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:харилцааны, танин мэдэхүйн-судалгаа, бүтээмжтэй, моторт.

Зорилтот: 1. Хүүхдүүдийг "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрийн агуулгатай танилцуулах;

2. Урлагийн бүтээлтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх график технологид;

3.Уран зохиол, дүрслэх урлагт сонирхлыг төрүүлэх.

Даалгаварууд:

    Хүүхдүүдэд үлгэрийн ёс суртахууныг ойлгох, баатруудын үйл ажиллагаанд хандах хандлагыг илэрхийлэхийг заах;

    Урлагийн бүтээлтэй, зураачдын уран зурагтай ажиллах, харааны материалыг ашиглан үлгэрийн найруулга дээр ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

    График материалыг ашиглан харааны үйл ажиллагаанд үлгэрийн ангиудыг хуулбарлах дасгал хийх;

    Олж авсан мэдлэг, ур чадвар, арга барил, зургийн арга барилаа нэгтгэх;

    Хүүхдийн төсөөлөл, сэтгэлгээ, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх;

    Үлгэр дээр ажиллах явцад санаачлага, бие даасан байдал, өөртөө итгэх итгэлийг төлөвшүүлэх; уран зохиол, дүрслэх урлагийн сонирхол;

Төлөвлөсөн үр дүн:үлгэртэй байнга харилцах хүсэл эрмэлзлийг харуулж, үлгэрийн зохиогчийн нэрийг мэддэг, түүний агуулгыг дахин ярьж, үг хэллэгт синоним, эсрэг утгатай үгсийг ашигладаг; үлгэрийн гол дүрүүд, тэдгээрийн онцлог шинж чанар, зан чанарыг нэрлэх; тэдний гадаад төрхийг дүрсэлсэн; харааны үйл ажиллагаанд идэвхтэй, бүтээлч байдлаар илэрдэг; үлгэрийн ангиудыг хуулбарлаж, график материалыг ашиглан хуйвалдаан дээр ажиллах; өөрийн бүтээлч үйл ажиллагааны явцад санаачлагатай, бүтээлч идэвхтэй байх;

Материал ба тоног төхөөрөмж: C. Perrault-ийн "Бяцхан улаан малгайт" ном; үлгэрт зориулсан чимэглэл; аудио бичигч; "Бяцхан улаан малгайтны тухай" дууны бичлэг бүхий диск; цаас; зүү; өнгөт харандаа;

Урьдчилсан ажил:номын сан руу аялал хийх; "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрийг сонсох; бүтээлч буланд ажиллах; г/ "Үлгэр зурах" дасгал; C. Perrault-ийн үлгэрээс сэдэвлэсэн танилцуулга, слайд үзэх.

1. Багшийн танилцуулга:

Багш хэлэхдээ:- Нэгэн удаа нэгэн тосгонд ер бусын хөөрхөн, өхөөрдөм бяцхан охин байжээ. Ээж нь түүнд маш их хайртай, эмээ нь бүр ч их хайртай байв. Нэгэн өдөр эмээ ач охиндоо улаан малгай оёж өгсөн нь охинд маш их зохицож, бүгд түүнийг дууддаг...Юу? (Улаан малгайт)

2. Сэдвийн танилцуулга.

Багшийн яриа.

Тиймээ, тэр охины нэрийг Улаан малгайт гэдэг. Алдарт туульч С.Перрогийн “Бяцхан улаан малгайт” үлгэр ингэж эхэлдэг.

Үлгэрт зориулсан зургуудыг анхааралтай ажигла. Тэд юу вэ? Чи юу харж байна? (тод чимэглэлүүд нь үлгэрийн анги, гол дүрүүдийг дүрсэлсэн)

Та ямар үлгэрийн баатруудыг санаж байна вэ? Нэр (Бяцхан улаан малгайт, чоно, эмээ)

Үлгэрт ямар эерэг баатрууд байдаг вэ? (Бяцхан Улаан малгайт, эмээ, охины ээж).

Эдгээр баатрууд ямар шинж чанартай байдаг вэ? ( нинжин сэтгэл, нигүүлсэл, найрсаг байдал, сэтгэл татам байдал, хөгжилтэй байдал).

Үлгэрт сөрөг баатар байдаг уу? ДЭМБ? (Чоно)

- Чи яагаад ингэж бодоов? ( Учир нь тэр муу, харгис хэрцгий, угаасаа хортой). - Үлгэрийн агуулгыг илүү сайн ойлгохын тулд, үүнийг үзэхийн тулд бидэнд хэн тусалдаг вэ? (зураач). - Тийм ээ, зураач-зураач нь үлгэрт юу бичсэн, гол дүр нь хэн бэ, үлгэрийн гол санаа юу болохыг ойлгоход тусалдаг ( Багш үлгэрт зориулсан хэд хэдэн чимэглэлийг үзүүлдэг). - Хүүхдүүд ээ, үлгэрийн хэсгүүдийг таахыг хичээгээрэй (зураглалыг хараад хүүхдүүд үлгэрийн хэсгүүдийг нэрлэж, харьцуулж, дүн шинжилгээ хийдэг).

3. Практик хэсэг.

Сайн байна, та үлгэрийн ангиудыг зөв тааж, харьцуулж, агуулгыг нь хэлсэн. Одоо би шидэт саваагаа даллаж, чамайг зураач болгоно. Та график материалыг ашиглан үлгэр зохиох ид шидийн ертөнцөд өөрийгөө олох болно. "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрийн аль ангийг дүрсэлсэн болохыг олж мэдэхийн тулд зурахыг хичээ.

Ажиллаж байхдаа биеийн тамирын боловсрол.

« Баба Яга"

Баба Яга сонгогдсон. Тэр тойрог зурж (эсвэл том цагираг тавьдаг) дотор нь үлддэг. Үлдсэн хэсэг нь тойрон шоолж байна.

Эмээ бол зараа

ясны хөл,

Зуухнаас унасан

Миний хөлийг хугалсан

Тэгээд тэр хэлэхдээ:

Миний хөл өвдөж байна.

Хүүхдүүд үргэлжлүүлэн шоолж, тойрог руу гүйж, Баба Яга тэднийг шоолохыг оролдов. Та тойргийн гадна гарч болохгүй.

Тэр гадаа гарав

Тахианы махыг буталсан.

Би зах руу явсан

Тэр самоварыг бутлав.

Би зүлэг рүү явлаа

Би туулайг айлгасан.


Бид үлгэрийн дундуур алхаж байв.

Мэдээжийн хэрэг, бид ядарсан байсан.

Бид бага зэрэг амарна

Гараа өндөрт өргөцгөөе. Хүүхдүүд гараа дээш өргөдөг

Бид үргэлж уйдахгүй амьдрах болно.

Баруун, зүүн тийш эргэцгээе. Их бие баруун - зүүн тийш эргэдэг

Бид дахин зоригтой ажиллах болно.

Хүүхдүүд ширээн дээр суугаад үргэлжлүүлэн зурна.

4. Дүгнэлт (тусгал).

Хүүхдүүд стенд дээр бэлэн бүтээлээ дэлгэн тавьдаг. Багш тэдэнд хандан:

Ямар гайхалтай ажил! Та олон янз байдал, гоо үзэсгэлэн, бүтээлч байдалаараа биднийг баярлуулах үлгэрийг шийдсэн. Сайн байна залуусаа!

Хүүхдүүд багшийн хамт "Бид зураач, зураач" номын буланд зургийн үзэсгэлэнг зохион байгуулдаг.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:хураангуй нь зохиогчийнх юм.

Наталья Калинина
Дунд бүлгийн С.Перрогийн "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрээс сэдэвлэсэн уран зохиолтой танилцах хичээлийн хураангуй.

Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдүүдийг үлгэртэй танилцуулах. Перро"Улаан малгайт"; анхааралтай сонсох чадварыг хөгжүүлэх уран зохиолын ажил, ажлын агуулгын талаархи асуултанд хариулах; чимэглэлийг үзэхдээ ажиглах чадвар, харааны ой санамжийг хөгжүүлэх үлгэр; сонирхлыг төлөвшүүлэх уран зохиол, баатруудыг өрөвдөх сэтгэл үлгэрүүд.

Материал: багц хайрцаг; зурагтай зураг Улаан малгайт; ном Ш. Перро"Улаан малгайт"; бүх хүүхдэд зориулсан цаас, хуванцар, самбар, стекээс хайчилж авсан сагс.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Харилцаа", " Танин мэдэхүй"," Уншиж байна уран зохиол", "Уран сайхны бүтээлч байдал".

Хичээлийн явц:

Багш хүүхдүүдийг түүнтэй нэгдэхийг урьж байна.

IN: Өнөөдөр би манай цэцэрлэг рүү алхаж байтал манай цэцэрлэгийн үүдэнд байхыг харлаа бүлэгэнэ илгээмж байсан (хайрцаг харуулж байна). Энд бичсэн: "Залуусдаа дунд бүлэг". Бид чамтай нээх үү? (хайрцагыг хамт нээнэ үү)

IN: Хараач, энд хэн нэгний зураг байна. Үүн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ? (охин)Тэр юу өмсдөг вэ? (хувцас, толгой дээрх малгай)Түүний хувцас ямар өнгөтэй вэ? (улаан) Түүний гарт юу байгааг хараарай? (сагс)Энэ сагсанд юу байгаа гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

IN: Багцанд өөр зүйл бий. Энэ бол ном (гаргаад үзүүлнэ)Юу хар даа хөөрхөн ном. Зураг дээр хэн байгааг хараарай? (ижил охин)Чи түүнийг яаж таньсан бэ? (хүүхдийн хариулт)Энэ номыг "гэж нэрлэдэг" гэж бичсэн байна. Улаан малгайт". Тэгээд би үүнийг бичсэн үлгэрФранцын яруу найрагч, зохиолч Чарльз Перро.

IN: Энэ номыг хэн бидэнд илгээсэн гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)Магадгүй энэ охинд ямар нэгэн зүйл тохиолдсон юм болов уу? Та мэдмээр байна уу? Дараа нь бид ном унших хэрэгтэй. Бэлтгэлээ хийцгээе.

БИЕИЙН МИНУТ.

Хөлөө бэлдцгээе - хүчтэй дэвсэж, өндөр үсрээрэй.

Гараа бэлдцгээе - тэднийг хүчтэй алгадацгаая.

Бид амаа ярихгүйн тулд чанга хашгирах болно.

Одоо сандал дээр чимээгүйхэн сууцгаая.

Илүү сайн сонсохын тулд чихэндээ массаж хийсэн

Илүү сайн харахын тулд нүдээ алгадацгаая.

Багш хүүхдүүдэд уншиж өгдөг үлгэрмөн номны зургуудыг үзүүлэв.

IN: Залуус аа, таалагдсан уу? үлгэр? Хэний тухай юм бэ? Тэд яагаад охиныг ингэж нэрлэсэн бэ? Түүнд юу тохиолдсон бэ? Бид хэрхэн аврагдсан Бяцхан улаан малгайт ба эмээ? Шинэ номоо номын буланд байрлуулахыг танд санал болгож байна. (хүүхдүүд номоо тавив)

IN: Одоо та түүний сагсанд юу байгааг олж мэдсэн үү? Хар даа, би бас цаасан сагс хийсэн. Хүссэн хүн бүр авч, бялуу хийж болно Бяцхан Улаан малгайт үүнийг эмээ рүүгээ авч явсан.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

“Бяцхан улаан малгайт К.Перрогийн үлгэрт аялал” нэгдсэн хичээлийн хураангуй.С.Перрогийн "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрт аялал. Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: харилцаа холбоо, уран сайхны бүтээлч байдал, аюулгүй байдал.

К.Перрогийн "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрээс хэсэгчилсэн хэсгийг театржуулах. Багш А.Н.Андреева (хоёрдугаар бага бүлэг) бэлтгэж, удирдан явуулсан. Зорилго: хөгжил.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын дунд бүлгийн хүүхдүүдийг уран зохиолтой танилцуулах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйСургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын дунд бүлгийн хүүхдүүдийг уран зохиолтой танилцуулах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдүүдийн талаарх мэдлэгийг нэгтгэх.

"К. И. Чуковскийн үлгэрийн хуудсуудаар" дунд бүлгийн уран зохиолтой танилцах нээлттэй боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Зорилго: К.И.Чуковскийн үлгэрийн гайхамшигт ертөнцөөр дамжуулан хүүхдүүдийг аман урлагтай танилцуулах. (Хүүхдийн бүтээлч байдлын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

С.Перрогийн “Бяцхан улаан малгайт” үлгэрээс сэдэвлэсэн театрын хамтлагт зориулсан нээлттэй хичээлийн хураангуй.К.Перрогийн "Бяцхан улаан малгайт" үлгэрээс сэдэвлэсэн "Галт" театрын клубт зориулсан нээлттэй хичээлийн хураангуй. Зорилго: уялдаа холбоотой яриа, сэтгэл хөдлөлийг хөгжүүлэх.

"Цасан шуурга" дунд бүлгийн хүүхдүүдийг уран зохиол, ярианы хөгжилд таниулах хичээлийн хураангуй.Хүүхдийг урлагт таниулах хичээлийн хураангуй. "Цасан шуурга" дунд бүлгийн уран зохиол, ярианы хөгжил Зорилго: хүүхдүүдэд сэтгэл хөдлөлийг мэдрэхийг заах.

Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд уран зохиол танилцуулах хичээлийн хураангуй 1. Боловсролын үйл ажиллагааны төрөл: театр. 2. Боловсролын үйл ажиллагааны төрөл: ерөнхийлөлт. 3. Сэдэв: Мөөгөнцөр дор. 4. Хүүхдийн нас:.


"Бяцхан улаан малгайт" үлгэрийн сценари нь таныг өнгөлөг тоглолт хийж, гэр бүлээрээ сонирхолтой цагийг өнгөрөөхөд тусална. Хүүхдийнхээ найзуудыг үзэгч байтугай жүжигчнээр урихаа бүү мартаарай, х
илжиг хүүхдүүдэд бэлгэдлийн бэлэг өгөх танилцуулга - чихэр, хүүхдэд зориулсан ном, тоглоом.

Тэмдэгтүүд:

  • Өгүүлэгч
  • Улаан малгайт
  • Модчин
  • Эмээ

1 ҮЗЭГДЭЛ

Урд талд нь хэд хэдэн мод, зүүн талд нь байшин, баруун талд нь өтгөн ой байдаг.

Өгүүлэгч:Нэгэн цагт нэгэн бяцхан охин амьдардаг байжээ. Ээж, эмээ нь түүнд маш их хайртай байсан. Нэг удаа түүний төрсөн өдрөөр эмээ нь ач охиндоо сайхан улаан малгайт бэлэг бэлджээ. Шинэ зүйл нь охинд маш их таалагдсан тул хаа сайгүй өмсдөг байв. Тосгоны хүмүүс түүнийг Бяцхан Улаан малгайт гэж дууддаг байв.

(Ээж сагс бариад гэрээс гарч ирдэг).

Ээж:Бяцхан улаан малгайт, яв, эмээтэйгээ уулз. Түүнд бялуу, цөцгийн тос авчир. Тийм ээ, миний хүүхэд эрүүл эсэхийг олж мэдээрэй.

(Ээж нь Улаан малгайтад сагс өгдөг.)

Улаан малгайт:За ээжээ.

(Бяцхан Улаан малгайт ой руу явж, замдаа цэцэг түүж байна. Ээж нь охин руугаа гараа даллан гэрт оров. Охин ой руу ойртоно. Чоно түүнтэй уулзахаар гарч ирэв).

Чоно:Бяцхан улаан малгайт чи хаашаа явж байгаа юм бэ?

Улаан малгайт:Би эмээтэйгээ уулзах гэж байна. Би түүнд бялуу, цөцгийн тос авчирдаг.

Чоно:Танай эмээ хэр хол амьдардаг вэ?

Улаан малгайт:Үгүй ээ, тийм ч хол биш. Тэнд, тээрмийн ард.

Чоно:Тэгээд би эмээг чинь шалгана. Би энэ замаар явна, чи тэр замаар яв. Бидний хэн нь түрүүлж ирэхийг харцгаая.

Өгүүлэгч:Чоно ингэж хэлээд хамгийн дөт замаар аль болох хурдан гүйв. Тэгээд Бяцхан Улаан малгайт эргэн тойрон эргэв. Тэгээд тэр удаан алхаж, замдаа зогсоод цэцэг түүж байв.

(Хөгжим эгшиглэнэ. Чоно баруун талын модны ард нуугдана. Бяцхан Улаан малгайт замдаа цэцэг түүж, эсрэг зүгт аажуухан алхаж, эцэст нь модны ард алга болно. Хөшиг хаагдана).

ҮЗЭГДЭЛ 2

(Хөшиг нээгдэв. Баруун талын моднуудын урд эмээгийн гэр харагдана. Зүүн талын модны цаанаас чоно гүйж гарав. Эргэн тойрноо хараад хүндээр амьсгалж хаалгыг нь тогшив. Нүдний шилтэй, малгайтай эмээ толгой нь цонхоор харав).

Эмээ: Тэнд хэн байна?

Эмээ:Утсаа тат, хүүхэд минь, хаалга онгойх болно!

(Чоно олс татаад байшин руу яаран оров. Эвдэрсэн хөгжим эгшиглэнэ. Эмээ цонхоор дахин гарч ирэх боловч чоно түүнийг арагш чирэв).

Өгүүлэгч:Чоно эмээ рүү гүйж очоод түүнийг бүхэлд нь залгив. Тэр маш их өлсөж байсан - тэр гурван өдрийн турш юу ч идээгүй. Дараа нь тэр хаалгыг хаагаад Бяцхан Улаан малгайтыг хүлээж эхлэв.

(Цонхон дээр шил зүүсэн, толгой дээрээ малгай өмссөн чоно харагдана. Тэр толгойгоо сарвуу дээрээ тавиад, үе үе хурхирч унтдаг. Бяцхан улаан малгайт зүүн талд байгаа модны цаанаас баглаатай гарч ирэв. цэцэг аваад эмээгийнхээ гэрт очив. Охин хаалгыг тогшив.

Улаан малгайт:Энэ бол би, чиний ач охин. Би чамд бялуу, цөцгийн тос авчирсан!

Чоно:Утсаа тат, хүүхэд минь, хаалга нээгдэнэ.

(Бяцхан Улаан малгайт утсыг татаж, гэрт орох боловч тэр даруйдаа цэцэг, сагс унагаж ухарна. Чоно гарч ирэн түүн рүү ойртож эхлэв. Охин ухарна).

Төсөл боловсруулсан хүүхдүүдийн нас:

  • 6-7 нас (Бэлтгэл бүлэг)

Төслийн ажил хэрэгжиж буй хүүхдийн хөгжлийн чиглэл (цогц):

  • Хүүхдийн урлаг, гоо зүйн хөгжил;

Төслийн төрөл: Бүтээлч

Хийх хэлбэрүүд

  • Үлгэрийн танилцуулга;
  • Харилцан яриа;
  • хүүхэлдэйн кино үзэх;
  • Хөгжмийн дидактик тоглоомууд;
  • Шинж чанар, гоёл чимэглэлийн үйлдвэрлэл;
  • Эцэг эхтэй ажиллах;
  • Театрын үзүүлбэр.

Үргэлжлэх хугацаа: 1 сар

  • Хүүхдэд ахмад настныг хүндэтгэх, дуулгавартай байх, өөрийгөө хянах, нийгэмд биеэ авч явах чадвар, үүргээ гүйцэтгэх чадварыг төлөвшүүлэх.
  • Сайныг үнэлж, мууг буруушааж, урьдчилан таамаглаагүй нөхцөл байдлаас гарах зөв замыг хайж олоорой.
  • Зөв заах, бүтээлийн дүр, үйл явдлын үйлдлийг үнэлэх.
  • Хүүхдүүдэд үлгэрийн зохиолыг театр ашиглан тоглоом болгон шилжүүлэхийг заа.

Зорилго - үр дүн

  • "Бяцхан улаан малгайт" театрын үлгэрийн "Бяцхан хотын нэг өдөр" мэргэжлийн дээд хэмжээний уулзалтын нээлт

Төсөл дээр хүүхдүүдтэй ажиллах үе шатууд

I шат
(асуудлын талаархи мэдэгдэл, хэлэлцүүлэг)

Ажлын хэлбэрүүд

  • Үлгэрийн танилцуулга.
  • Үлгэрээс сэдэвлэсэн яриа.
  • Үлгэрийн талаархи мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох.
  • Хүүхдүүдийн үлгэрийн жүжигт оролцох хүслийг бий болгох.
  • Үлгэрт дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
  • Төлөвлөгөө гаргах, үр дүнг урьдчилан таамаглахыг хүүхдүүдэд заа.

II шат
(мэдээлэл хайх, цуглуулах)

Ажлын хэлбэрүүд

  • Үлгэрээс сэдэвлэсэн хүүхэлдэйн кино үзэж байна.
  • Лавлах зургуудыг ашиглан үлгэрийг дахин ярих.
  • Үлгэр дээр үндэслэн баатруудын бие даасан дүрд суралцах.
  • Үлгэрийн баатруудын (Бяцхан улаан малгайт, чоно, ээж, эмээ, анчин гэх мэт) дүрүүд дээр ажиллах.
  • Хөгжмийн дидактик тоглоом "Дуу хоолойгоор таних", "Алхаагаар таних".
  • Баатруудын онцлог шинж чанартай нүүрний хувирал, дохио зангаа дээр ажиллана. Дуу хоолой үйлдвэрлэх.
  • Үлгэрт зориулсан дуу, бүжиг сурах.
  • Шинж чанар, гоёл чимэглэлийн үйлдвэрлэл.
  • Эцэг эхтэй ажиллах.
  • Бие даасан үйл ажиллагаа.
  • Шинж чанар, үзэмж, хувцас хэрэглэлийг ашиглан үлгэрийн давтлага.
  • Хүүхдүүдэд баатруудын зан чанар, амьтны зуршил, зан үйлийн онцлог шинж чанаруудын талаархи ойлголтыг бий болгох.
  • Үлгэрийн текстийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх. Танин мэдэхүйн чанарыг хөгжүүлэх.
  • Удахгүй болох үлгэрийн жүжигчилсэн тоглолтын үе шатуудыг бататгах.
  • Идэвхжүүлэх арга хэрэгслийг ашиглана уу (байдал, дохио зангаа, нүүрний хувирал, дуу хоолой, хөдөлгөөн), тод дуудлага.
  • Хөдөлгөөний зохицуулалт, илэрхийлэл, ярианы хэмнэл, дуу хоолойны хүч чадал дээр ажиллах.
  • Дикц дээр ажиллаж байна. Санах ой, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
  • Илэрхий дуулахыг заа.
  • Хөдөлгөөнийг хөгжимд дуурай. Бүтээлч санаачилгыг хөгжүүлэх.
  • Бүтээлч бие даасан байдал, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх. Ажилдаа дурлах, харилцан туслах хүслийг төлөвшүүлэх. Сурган хүмүүжүүлэх, харилцан туслалцаа үзүүлэх.
  • Хувцаслалт, шинж чанарыг бий болгоход эцэг эхчүүдийг оролцуул.
  • Хүүхдүүдтэйгээ тоглолтын урилга хуудсаа бэлдээрэй.
  • Хүүхдүүдэд үлгэрийн зохиолыг театраар дамжуулан тоглоом болгон шилжүүлэхийг заах.

III шат
(мэдээлэл хайх, цуглуулах)

Ажлын хэлбэрүүд

  • Уулзалтын үеэр театрчилсан үлгэрийн нээлт
  • "Бяцхан хотод нэг өдөр"

Зураг руу"Бяцхан улаан малгайт" жүжигчилсэн тоглоом

Евгения Ройтман

Сэдэв: « Улаан малгайт» жүжиглэлт

Боловсролын интеграци бүс нутаг: Нийгэм-харилцааны, Яриа, Урлаг, гоо зүйн хөгжил.

Зорилтот: Хүүхдийн сонирхлыг бий болгох жүжигчилсэн тоглоомууд.

Даалгаврууд: үлгэрийг жүжиглэх, үг, үйлдлийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх;

дүрүүдийн онцлог үйлдлийг дуурайх чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдүүдэд жүжигчилсэн тоглолтонд илэрхий дүр төрхийг бий болгох, үйл ажиллагааны дагуу дүр бүтээх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

харилцан ярианы хөгжлийг дэмжих;

ойлголт, анхаарал, сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх;

бие биедээ хайр, сайхан сэтгэл, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

үлгэр унших, дүрүүдэд дүн шинжилгээ хийх, дүрслэлийг үзэх.

Дүрийн баатрууд: Улаан малгайт, ээж, эмээ, чоно, модчин.

Тоног төхөөрөмж: ширээ, бялууны загвар, тогоо, малгай, шил, хормогч, Улаан малгайт, дэлгэц, нүдний шил, чонын баг, малгай, малгай, ортой ор.

Драмжуулах тоглоомын явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн уу залуусаа!

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Театр гэж юу байдгийг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та театрт явах дуртай юу?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, театрт зан үйлийн дүрмийг хэн мэддэгийг надад хэлээч?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та нар ийм ухаантай, хүмүүжилтэй хүүхдүүд юм. Өнөөдөр бидэнд үлгэр бий « Улаан малгайт» . Энэ үлгэрийг Чарльз Пиеро бичсэн.

Түүх өгүүлэгч: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ!

Охид, хөвгүүд!

Та бүхнийг харж байгаадаа баяртай байна.

Би сайн үлгэр ярьдаг хүн.

Үлгэрийн цаг ирлээ,

Тэр биднийг театрт урьж байна.

Чи суу, бүү ич

Өөрийгөө тав тухтай байлга.

Хүн бүр үүнийг харж чадах уу, хүн бүр сонсож чадах уу?

Чих, нүдээ бэлд,

Манай баатрууд танд Чарльз Перрогийн үлгэрийг толилуулах болно « Улаан малгайт» .

Тэргүүлж байна: Хөшиг нээгдэж, үлгэр эхэлнэ.

Нэгэн цагт нэгэн бяцхан охин амьдардаг байжээ. Ээж нь түүнд маш их хайртай, эмээ нь бүр ч их хайртай байв. Ач охиныхоо төрсөн өдөрт эмээ нь бэлэглэсэн улаан малгайт. Түүнээс хойш охин хаа сайгүй өмсдөг болсон. Хөршүүд нь түүний тухай маш их ярьдаг ярьсан:

- Энд Бяцхан улаан малгайт ирж байна!

Нэг өдөр ээж бялуу хийж өгөөд хэлэв охин:

Ээж ээ:- Яв, Улаан малгайт, эмээдээ бялуу, цөцгийн тос авчирч, эрүүл эсэхийг нь олж мэдээрэй.

Тэргүүлж байна: Бэлтгэлээ Бяцхан Улаан малгайт эмээ рүүгээ явав.

Тэр ой дундуур алхаж, саарал чоно түүнтэй уулзав.

Чоно: - Чи хаашаа явж байгаа юм. Улаан малгайт?

Тэргүүлж байна: – гэж чоно асуув.

Улаан малгайт: – Би эмээ дээрээ очоод бялуу, нэг аяга цөцгийн тос авчирдаг.

Чоно: – Эмээ чинь хэр хол амьдардаг вэ?

Улаан малгайт: - Алс,

- Тэр тосгонд, тээрмийн ард, захын эхний байшинд.

Чоно: – Би ч бас эмээ дээрээ очмоор байна. Би энэ замаар явна, чи тэр замаар яв. Бидний хэн нь түрүүлж байгааг харцгаая.

Тэргүүлж байна: Чоно ингэж хэлээд хамгийн дөт замаар аль болох хурдан гүйв.

А Улаан малгайтБи хамгийн урт замыг туулсан. Тэр аажуухан алхаж, замдаа зогсоод, цэцэг түүж, баглаа болгон цуглуулав. Түүнийг тээрэмд хүрч амжаагүй байтал Чоно аль хэдийн эмээгийнх нь гэр рүү давхиж, хаалгыг нь тогшиж байв. хаалга:

Эмээ: - Тэнд хэн байна?

Чоно: - Энэ бол би, чиний ач охин, Улаан малгайт, - Би тантай уулзахаар ирсэн, бялуу, цөцгийн тос авчирсан.

Тэргүүлж байна: Тэгээд манай эмээ тэр үед өвдөж, орондоо хэвтэж байсан. Тэр үүнийг үнэхээр гэж бодсон Улаан малгайт, Мөн гэж хашгирав:

Эмээ: – Утсаа тат, хүүхэд минь, хаалга онгойно!

Тэргүүлж байна: Чоно уяа татаад хаалга нээгдэв.

Чоно эмээ рүү гүйж очоод шууд залгив. Гурав хоног юу ч идээгүй тул маш их өлсөж байв. Дараа нь тэр хаалгыг хаагаад эмээгийн орон дээр хэвтээд хүлээж эхлэв Улаан малгайт.

Удалгүй тэр ирээд тогшив:

Чоно: - Тэнд хэн байна?

Бяцхан Улаан малгайт айж байв, гэхдээ дараа нь эмээ ханиаднаас болж сөөнгө болсон гэж би бодсон, мөн гэж хариулав:

Улаан малгайт: - Энэ бол би, чиний ач охин. Би чамд бялуу, цөцгийн тос авчирсан!

Тэргүүлж байна: Чоно хоолойгоо засаад хэлэв нимгэн:

Чоно: – Миний хүүхэд уяа татвал хаалга нээгдэнэ.

Тэргүүлж байна: Улаан малгайтТэр хаалганы олс татаад онгойлгов. Охин байшинд орж, Чоно хөнжил дор нуугдаж, ярьдаг:

Чоно: - Ач охин, бялуугаа ширээн дээр тавиад, савыг тавиур дээр тавиад миний хажууд хэвт!

Тэргүүлж байна: Улаан малгайтЧонын хажууд хэвтээд гэж асуув:

Улаан малгайт: - Эмээ та яагаад ийм том гартай байдаг юм бэ?

Чоно: – Энэ бол чамайг илүү чанга тэврэх гэсэн юм, миний хүүхэд.

Улаан малгайт:- Эмээ та яагаад ийм том чихтэй юм бэ?

Чоно: – Илүү сайн сонсохын тулд хүүхэд минь.

Улаан малгайт:- Эмээ, нүд чинь яагаад ийм том юм бэ?

Чоно: – Сайн харахын тулд миний хүүхэд.

Улаан малгайт:–– Эмээ та яагаад ийм том шүдтэй юм бэ?

Чоно: – Тэгээд чамайг хурдан идэх гэж байна, миний хүүхэд!

Тэргүүлж байна: Амжаагүй Бяцхан улаан малгайт, амьсгаадах, Чоно түүн рүү гүйж очоод залгихад.

Гэвч аз болоход, тэр үед мөрөн дээрээ сүх барьсан модчид байшингийн хажуугаар өнгөрч байв. Тэд чимээ шуугиан сонсоод байшин руу гүйж очоод Чоныг алав. Тэгээд тэд түүний гэдсийг огтолж, тэндээс ирэв Улаан малгайт, мөн түүний ард эмээ - аюулгүй, эрүүл аль аль нь.

Энэ үлгэр дуусч, сонссон хүмүүст амжилт хүсье!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баатруудад баярлалаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, үлгэр танд таалагдсан уу? Үлгэр юуны тухай байсан бэ?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Бид анхааралтай харлаа « Улаан малгайт»

Үлгэрч бидэнд үлгэрийн баатруудыг агуулсан гайхалтай будах номуудыг өгсөн. Ширээнүүдэд сууцгаая тэднийг чимэглэцгээе.




Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!