Хичээлийн хураангуй Н.Н. Носов

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага дунд сургууль. Стегаловка, Липецк мужийн Долгоруковский хотын дүүрэг

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

2-р ангид уран зохиолын уншлага

сэдвээр: "Н. Носов. Амьд малгай."

Бэлтгэсэн, явуулсан:

Фролова Любовь Васильевна

бага ангийн багш

MBOU дунд сургууль s. Стегаловка

2017 он

Зүйл : Уран зохиолын уншлага

Анги: 2

UMK : "Оросын сургууль"

Сэдэв : Н.Носов “Амьд малгай”

Зорилтот : Бага ангийн сурагчийг ухамсартай уншигч, унших сонирхолтой, унших чадвар сайтай (тодорхой насны түвшинд), унших боломжтой текст, хүүхдийн номтой бие даан ажиллах арга барилтай, тодорхой түвшний мэдлэгтэй хүн болгон төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

    Бага ангийн сурагчийг харуулах ухамсартай уншигч болгон төлөвшүүлэх

унших сонирхол, хүчтэй унших чадвартай (өгөгдсөн түвшинд).

нас), унших боломжтой текст болон хүүхдийн бие даасан ажлын арга

тодорхой түвшний мэдлэгтэй ном.

    Үл мэдэгдэх айдас эргэж болно гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуул

комик нөхцөл байдал.

    Таамаглал дэвшүүлэх, харьцуулах, үзэл бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

4. Шүүмжлэл, ой санамж, төсөөлөл, яриаг хөгжүүлэх.

5. Бие биедээ хүлээцтэй хандах, харилцан хамтын ажиллагааг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл : шинэ материал сурах.

Тоног төхөөрөмж: медиа проектор, дэлгэц, танилцуулгаMicrosoft PowerPoint,танилцуулгаСмарт самбар .

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:

    Хувь хүн төвтэй суралцах;

    аман бүтээлч, бүтээлч үйл ажиллагаа;

    хамтын ажиллагааны сурган хүмүүжүүлэх ухаан (боловсролын яриа хэлэлцээ, боловсролын хэлэлцүүлэг);

    TCM элементүүдийг ашиглах.

UUD мета субьект: хамтарсан үйл ажиллагаанд үүрэг хуваарилах талаар тохиролцох, хамтарсан үйл ажиллагаанд харилцан хяналт тавих, нийтлэг зорилго, түүнд хүрэх арга зам, өөрийн болон бусдын зан үйлийг ойлгох чадвар;

UUD сэдэв: санал бодлоо илэрхийлэх, ажлын төлөвлөгөө гаргах, зургийн төлөвлөгөөнд үндэслэн текстийг нарийвчлан тайлбарлах.

Хувийн UUD: уран зохиолын баатруудын үйлдлийг өөрийн үйлдэлтэй харьцуулах, баатруудын үйлдлийг ойлгох чадвар;

Төлөвлөсөн үр дүн : оюутнууд бүтээлийн агуулгыг урьдчилан таамаглах чадвартай байх; зарим үгийн лексик утгыг тайлбарлах; санал бодлоо илэрхийлэх; баатруудын тухай ярьж, тэдэнд хандах хандлагаа илэрхийл.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалт, урам зориг өгөх мөч. Оюутнуудын сэтгэлзүйн байдал. (Чимээгүй хөгжим сонсогддог)

2. Яриа халаах.

Дулаан зуухны дэргэд муур байна

Түүний дууг дуулдаг:

Өнөөдөр цонхны гаднах өдөр

Гуниг, гуниг, гуниг...

Би халуунд бага зэрэг унтаж амарна,

Мур, Мур, Мур...

Чи надаас их хол байгаа юм шиг шүлгээ уншаад уруул чинь хөдөлж байгааг харж байна.

Ойртсон юм шиг шүлгээ уншаад би шивнэх сонсогдов.

Чи миний хажууд байгаа юм шиг шүлгээ уншаад би чамайг чанга, тод сонсдог.

3. Мэдлэгээ шинэчлэх. "Санааны сагс" хүлээн авалт

Оньсого таагаарай (муурын тухай)

Хамар нь сахалтай,

судалтай үслэг цув,

Байнга угаах

Гэхдээ би усны талаар мэдэхгүй. (муур)

Та энэ амьтны талаар юу мэдэх вэ?

Та түүний талаар юу хэлж чадах вэ?

Тэр ямар бүтээл бичсэн бэ?

Номын тавиур дээр номын сан болон ангийн номын сангаас олж болох зохиолчийн бусад номууд байдаг (Номын үзэсгэлэн).

4. Оюутнуудыг шинэ материалыг ухамсартайгаар эзэмшихэд бэлтгэх үе шат. Контентыг гарчигаар нь таамаглах."Таамаглалын мод" хүлээн авалт

Сурах бичгийг 54-р хуудас руу нээ. Хичээлийн сэдвийг нэрлэнэ үү. Гарчгийг уншаад юуны тухай бүтээл байх талаар бодож үзээрэй?

Дүрслэлүүдийг хар. Та ямар мэдээлэл авсан, юу нэмж болох вэ?

Энэ бүтээл ямар төрөлд хамаарах вэ?

Малгай амьд байж чадах уу?

Бидний хичээлийн зорилго юу вэ?

5. Боловсролын шинэ материалыг сурах үе шат

Анхны танил+ талбайн хөгжлийг урьдчилан таамаглах. "Зогсоор унших" техник

Гэхдээ Н.Носовын “Амьд малгай” зохиолыг уншиж эхлэхээсээ өмнө үзьеутгыг нь тодруулъя.

Тайлбар толь бичгийн ажил

Покер гэж юу вэ?

Покер- зууханд түлш холих зориулалттай бөөрөнхий үзүүртэй төмөр саваа.

Шүүгээний шүүгээ гэдэг үгийн утгыг хэн тайлбарлах вэ?

Хувцасны шүүгээ- цагаан хэрэглэл болон төрөл бүрийн жижиг гэр ахуйн эд зүйлсийн шүүгээ бүхий намхан шүүгээ.

Crack гэдэг үгийг ямар үг орлох вэ?

хагарал- цохих.

PLOT гэдэг үгийг яах вэ?

Доошоо- суухад хэцүү, унах.

Ажилдаа сайхан дүрэлзэж байгаарай (хосолсон унш: багш - "гинжин хэлхээний дагуу", өрнөлийн хөгжлийн төсөөллийн дагуу).

6. Баталгаажуулах үе шат ойлголтболон сурсан зүйлээ анхан шатны нэгтгэх

Юу чамайг аз жаргалтай болгосон бэ?

Юу таны сэтгэлийг хөдөлгөсөн бэ?

- Малгай яагаад "амьд" болсон бэ?

- Таны таамаг үндэслэлтэй байсан уу?

7. Мэдлэг, ур чадварыг ашиглах үе шат, нэгтгэх, нэгтгэх. Агуулгын шинжилгээ. "Chamomile Bloom" хүлээн авалт

Бидний нэг зорилго бол бүтээлд дүн шинжилгээ хийж сурах явдал юм. Үүнийг хийхийн тулд бид 3 хүний ​​бүлэгт ажиллана. Бүлэгт ажиллах дүрмийг санацгаая. Өөртөө зориулж дэлбээ сонгоод ангийнханд сонирхолтой асуулт гарга.

8 Бүтээлийг сонгон унших.

- Би танд зураг эсвэл киноны хэсгээс үзүүлэх болно, та текстээс тохирох хэсгийг олж уншаарай. Болгоомжтой байгаарай. Танд амжилт хүсье.

9. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Би таныг тайвшруулж, муурны зуршлаа санаж байхыг зөвлөж байна.

Муурын зулзага шиг болгоомжтой

Би хөлийнхөө хуруун дээр алхах болно.

Би нуруугаа бага зэрэг бөхийлгөх болно

Би босоод сунах болно.

Мөн тавагнаас сүү

Би хэлээ долоож байна.

Цээж, гэдсээ тавиарай

Би үүнийг муур шиг угаана.

Тэгээд би цагирагт эргэлдэнэ

Тэгээд би дулаан зуухны дэргэд унтчихна.

(хүүхдүүд хөлийн үзүүр дээр алхаж, нуруугаа бөхийлгөж, сунгаж, толгойн хөдөлгөөн хийдэг

дээш доош, алгаагаар гэдсээ цохиж, тонгойж, толгойгоо өвдөг дээрээ буулгана)

10. Бүлгээр ажиллах.

Ширээн дээрх өнгөлөг зулзага танд даалгавруудыг бэлдсэн. Бүлэг бүр өөрийн өнгөт зулзаган дээрээ цуглардаг. Зааврыг уншаад даалгавраа гүйцэтгээрэй. Тайлан бүрийн дараа бүлгийн ажлын үнэлгээ.

1. Улаанууд - интерактив самбар дээр ажиллах: хэлц үг, түүний утгыг тааруулах.

2. Ногоон -самбар дээр: төлөвлөгөөний хэсгүүдийг сэргээх.

    Хоёр хүү ширээн дээр зурж байна.

    Тэд малгай шалан дээр хөдөлж байгааг хараад айдаг.

    Хүү малгайгаа хоккейн модоор цохихыг хүсч байна.

    4. Хөвгүүд малгай руу төмс шидэхээр шийдэв.

    Малгайн доороос зулзага мөлхөж байна.

2. Цэнхэр - Самбар дээр: "Зүйр цэцэн үг цуглуул" ба бидний ажилд аль нь тохирохыг сонго.Түүхэнд тохирох зүйр үгийг сонго:

    Хэрэв та чононоос айдаг бол ой руу бүү яв.

    Долоон удаа хэмжиж, нэг удаа зүснэ.

    Айдас том нүдтэй.

4. Улбар шар - жижиг дүрд тоглож, дүрүүдийг хуваарилах.

Бие даасан ажил 4 мин.Тайлан 7 мин.

Та тус бүлэгт хэний ажлыг онцлон тэмдэглэхийг хүсч байна вэ?

11. Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх.

Тэр яагаад энэ түүхийг санаачилсан юм бэ?

Энэ түүхээс бид ямар сургамж авч болох вэ?

Өгүүллийн эхэнд залуус хэрхэн биеэ авч явсан бэ?

Тэдний зан байдал хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ?

Түүхийн төгсгөлд залуус ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ?

Сайн уншигч байх амархан гэж та бодож байна уу?

Үүнд юу хэрэгтэй вэ? (сайн унш, бод, бодлоо чангаар илэрхийлэх)

Тест (хосоор ажиллах, дэлгэцэн дээр шалгах, самбар дээр нэг хос хийх)

Н.Н. Носов "Амьд малгай"

1. Үлгэрт гардаг зулзага ямар нэртэй байсан бэ?_________________

2. Муурын зулзага хэний төлөө ан хийж байсан бэ? _________________

3. Хөвгүүдийн нэр юу байсан бэ?___________________________

4. Хөвгүүд юу хийсэн бэ? _____________________

5. Залуус малгайны эсрэг юу ашигласан бэ? ___________________________

6. Тэд малгай руу юу буудсан бэ? _______________________

7. Малгайн доороос эхлээд юу гарсан бэ?______________

8. Өгүүллийн дүрслэлийг дарааллаар нь байрлуул.




Зохиолч энэ түүхийг хэнд зориулж бичсэн бэ?

12. Тусгал-үнэлгээний үе шат (хичээлийг нэгтгэн дүгнэх)

Түүхийн гол дүр хэн бэ? Энэ нь хичээлийг нэгтгэн дүгнэхэд бидэнд тусална.

TO (чанар) Түүх ямар зан чанарыг төлөвшүүлдэг вэ?

ТУХАЙ (Үнэлгээ) Хичээлдээ идэвхтэй оролцсон хэнийг магтах вэ?

Хичээл танд юу таалагдсан, юу санаж байсан бэ?

Т (та) Энэ түүх таны хувьд ямар үнэ цэнэтэй вэ?

13. Гэрийн даалгавар .

Таны сонгосон гэрийн даалгавар.

2. Түүхийн үргэлжлэлийг гарга.

4. Зургийг зур: зулзага хэрхэн төсөөлж байсан бэ.

14. Өөрийгөө үнэлэх.

1 Хичээл хэрэгтэй, бүх зүйл ойлгомжтой.

2. Ганцхан зүйл бага зэрэг ойлгомжгүй байна.

3. Та шаргуу ажиллах хэрэгтэй хэвээр байна

4. Тийм ээ, сурахад хэцүү хэвээр байна!

15. Хичээлийн талаарх миний үнэлгээ .

Харилцааны гайхалтай мөчүүдэд баярлалаа. Цаашдын амжилт, амжилт хүсье!

"Ферзиковская дунд сургууль" хотын боловсролын байгууллага

бага сургуулийн багш Анна Викторовна Фроликова

2-р ангид уран зохиолын унших хичээл

Хичээлийн сэдэв: Н.Н.Носов. "Амьд малгай" (2-р хичээл)

Зорилтот: бүтээлийн агуулгад гүнзгий нэвтэрч, түүний санааг илчлэх, гэртээ цаашид дахин ярих түүхийн төлөвлөгөө гаргах.

Хичээлийн зорилго:

    Н.Носовын ажилтай үргэлжлүүлэн танилцах;

    еТексттэй ажиллах, логик хэлхээ үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх;

    баатруудын зан чанар, үйлдлийг шинжлэх чадвар;

    түүхийн төлөвлөгөө гаргах;

    харьцуулах, нэгтгэх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;

    уялдаа холбоотой аман яриа, унших чадвар, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

    унших сонирхлыг хөгжүүлэх, нөхөрлөл, харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмжийг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Боловсролын үйл ажиллагааны үндсэн төрлүүд:

бүтээлийн санаа, зохиолчийн хандлага, уран зохиолын дүрд хандах өөрийн хандлагыг тодорхойлох. Бүтээлийн гарчигт дүн шинжилгээ хийх. Зургийн төлөвлөгөө гаргах.

Материалыг эзэмшихээр төлөвлөсөн үр дүн:

санал бодлоо илэрхийлэх; баатруудын тухай ярих, тэдэнд хандах хандлагаа илэрхийлэх; Ажлын тоймыг зурах, тойм, зургийн төлөвлөгөөнд үндэслэн текстийг нарийвчлан тайлбарлах.

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа:

уншиж буй бүтээлийн талаар ангийнхантайгаа санал бодлоо солилцох,чухал болон чухал бус шинж чанаруудыг тодруулсан объектуудад дүн шинжилгээ хийх. Ижил сэдэвтэй бүтээлүүдийг харьцуул. Бүтээлийн сэдэвтэй төстэй дүрүүдийг харьцуул.

Тоног төхөөрөмж:

Л.Ф.Климанова, В.Г.Горецкий, М.В.Голованова нарын "Уран зохиолын уншлага" сурах бичиг, 2-р анги (2-р хэсэг).

    Хичээлд зориулсан танилцуулга

    Н.Носовын хөрөг

    Номын үзэсгэлэн

    Интерактив самбарт зориулсан даалгавар

Хичээлийн явц.

    Зохион байгуулалтын мөч .

Слайд 2

Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.

Наранд (гараа өргөх), салхинд (гараа хажуу тийш), бие биедээ (толгой эргэх) мэндчилье. Та бүхэнд сайхан сэтгэлийг хүсэн ерөөе.

Слайд 3

Н.Носов өгүүллэгээ яагаад “Амьд малгай” гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ? (Дотор нь зулзага байсан болохоор малгай нь үнэндээ амьд юм шиг санагдсан. Тэр амьд юм шиг хөдөлсөн.)

2. Гэрийн даалгавраа шалгах.

Слайд 4-16

1) туршилт Носовын "Амьд малгай" өгүүллэгээс сэдэвлэсэн.

1. Өгүүллэгт гардаг муурны нэр:

а) Борка;

б)Васка;

в) Чимээгүй.

2. Муур доор унасан:

а) ороолт;

б) цув;

V)малгай.

3. Малгай хаана байсан бэ?

а) ширээн дээр;

б)цээжний шүүгээн дээр;

в) тавиур дээр.

4. Малгай унасан нь:

A)муур түүнийг шүүрэн авав;

б) салхи үлээв;

в) залуус намайг цохисон.

5.Залуус өрөөнөөс хаашаа зугтсан бэ?

а) коридор руу;

б) гал тогооны өрөөнд;

в) тагтан руу.

6. Зугтахын тулд хөвгүүд малгайнаас авав:

A)цанын шон;

б)покер;

в) самбар.

7. Хөвгүүд малгай руу юугаар буудсан бэ?

а) лууван;

б) өргөст хэмх;

V)төмс .

8. Муурын зулзага ямар сүүлтэй байсан бэ?

A)саарал;

б) цагаан;

в) хар.

9. Малгайн дор хэн байсан бэ?

а) гөлөг;

б)муур;

в) хулгана.

10.“Амьд малгай”-ны нууцыг хэн анх дэлгэсэн бэ?

а) Володя, Вадик;

б) Вадик;

V)Володя .

Та даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгацгаая.

Слайд 17

2) Үгээр үг

Хувцаслагч(com)

БУЙДАН(бургас)
ГҮЙЖ ИРСЭН
(зараа)

АЛХСАН(хөдөлгөөн, шавар)
ХАРА(хараач, гурав)

ОДОО(цаг)
ЭЦЭСТЭЭ(төгсгөл, төгсгөл)

ВОЛОДЯ (үхэр)
Нүдээ цавчив(лаг)

ОЙРЛОХ(ДЭМБ)

3) дүрээр унших

Энэ хэсгээс бид юу сурсан бэ?( Васка зулзага ялаа барьж байсан.)

Энэхүү бүтээлийн хэсгээс бид юу сурсан бэ?( Малгай амьд уу?)

Түүхийн энэ хэсэг юуны тухай өгүүлдэг вэ? (Залуус покер, цанын шон авав. Хөвгүүд малгай руу төмс шиддэг.)

Сүүлийн хэсгээс бид юу сурсан бэ?( Малгайны доороос саарал сүүл цухуйв.)

Биеийн тамирын минут.

Та ядарсан юм болов уу?

За тэгээд бүгд хамтдаа бослоо.

Тэд хөлөө дэвсэж,

Гараа алгадав.

Эргүүлсэн, эргэлдсэн

Тэгээд бүгд ширээн дээрээ суув.

Бид нүдээ аниад,

Бид 10 хүртэл тоолдог.

Үүнийг нээцгээе. Нүдээ анивчихъя

Тэгээд бид үргэлжлүүлэн ажиллаж байна.

    Сурсан зүйлээ нэгтгэх.

Слайд 18

Залуус "амьд" малгайтай уулзахдаа өөрсдийгөө хэрхэн харуулсан бэ?

Энэ бол хөгжилтэй, инээдтэй түүх юм, бид зохиолчтойгоо хамт инээдтэй байдалд орсон дүрүүд рүү инээдэг.

Энд байгаа үйл явдал маш хурдан хөгжиж, үйл явдлууд ар араасаа хөвөрнө. Зурган дээр үйлдлийг дүрслэх нь маш хэцүү гэдгийг бид өмнөх хичээлүүд дээр хэлсэн. Гэхдээ зураач хүнд байдлаас хэрхэн гарсаныг хараарай. Үүнийг хийхийн тулд түүхийн зургуудыг үзээрэй.

Зураач үйл ажиллагааны нэг агшинд тохирсон цуврал зургуудыг бүтээсэн бөгөөд тэд хамтдаа юу болсон талаар өгүүлдэг.

Слайд 19-20

1) Бүлгээр ажиллах (интерактив самбар дээрээс шалгана уу)

Түүхэнд болж буй үйл явдлын дагуу эдгээр дүрслэлийг бодож, цэгцлээрэй. Хүүхдүүд бүлгээр даалгавраа ярилцдаг. Дараа нь хүүхдүүд гарч, үлгэрийн зургийн төлөвлөгөөг зурж, зураг дээр ямар ангиудыг дүрсэлсэн болохыг тайлбарлана.

Слайд 21

2) Бүлгээр ажиллах

Төлөвлөгөөний зөв дарааллыг сэргээх.

Өөрийгөө туршиж үзээрэй.

Төлөвлөгөө

1. Васка зулзага ялаа барьж байв.

2. Малгай амьд байна уу?

3. Залуус покер, цанын шон авав.

4. Хөвгүүд малгай руу төмс шиддэг.

5. Малгайн доороос саарал сүүл цухуйв.

Слайд 22

3) Анаграммуудыг шийдээрэй!

натамок (өрөө)

байшин (шүүгээний шүүгээ)

циркона (сагс)

торкашка (төмс)

черогак (покер)

noteokok (зулзага)

Слайд 23 - 28

4) Таавар

Малгай, ялаа, Васка, шүүгээ, покер, төмс, Вадик, Володя, залуус, сагс, зулзага.

Слайд 29

5) "Хэвлэгч" тоглоом

САГС (сагс, кино театр, холтос, рок, кон, бүс, ёроол)

Слайд 30

6) Өгөгдсөн сэдвээр үгс

МАЛГАЙ.

Захидал бүрийн хувьд зулзага хоч гаргаж ирээрэй.

Слайд 31

7) Тоол Н.Носовын “Амьд малгай” өгүүллэгт бид хичнээн олон дүр, эд зүйлтэй тааралдсан бэ?(хүүхэд бүр хэвлэсэн хуудастай)

8) "Хосууд" тоглоом (интерактив)

    Тусгал.

Слайд 32

Та өөрийгөө юу гэж магтах вэ?

Та юуг хамгийн сайн хийсэн бэ?

5. Хичээлийг дүгнэх.

Хичээл дээр юу сурсан бэ?

Танд юу онцгой сонирхолтой санагдсан бэ?

    Гэрийн даалгавар.

Текстийг дахин бичих, зураг зурах.

Уран зохиолын унших хичээлийг хөгжүүлэх

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэг олж авах хичээл.

Маягт:


"1. Хичээл боловсруулах (техникийн зураг)"

Нэр дэвших

“Уран сайхны болон гоо зүйн үйл ажиллагааны зохион байгуулалт

бага сургуулийн сурагчид

хичээл болон хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд"

"Орос" сургууль

Ковалева Марина Ивановна,

бага сургуулийн багш,

MKOU "Покоснинская дунд сургууль"

Сэдэв:"Амьд малгай" Н.Н

Анги: 2

Зүйл:уран зохиолын уншлага

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэг олж авах хичээл.

Маягт: RCMCP технологийн хичээл (унших замаар шүүмжлэлтэй сэтгэлгээг хөгжүүлэх технологи).

Зорилтууд:

Даалгаварууд:боловсролын: хөгжиж буй: боловсролын:

Технологи:

Фронтал, бүлэг.

Нөөц:Зөөврийн компьютер, мультимедиа, хичээлийн танилцуулга, тараах материал, "Уран зохиолын уншлага" 2-р ангийн сурах бичиг, зохиолч Климанова Л.Ф., Горецкий В.Г., тайлбар толь бичиг, бүтээлийн чимэглэл, зохиолчийн хөрөг, бүтээлийн аудио бичлэг.

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

УУД байгуулсан

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.

2. Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох.

(сэтгэл хөдлөл)

3. Мэдлэгийг шинэчлэх.

4.Сэдвийн харилцаа холбоо, хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.

Асуудлын байршил, шалтгааныг тодорхойлох

5.Шинэ мэдлэгийн нээлт.

A) ойлгох үе шат.

B) анхдагч нэгтгэх.

6. Физик. нэг минут.

7. Мэдлэг, давталтыг системд оруулах.

Түүврийн дагуу өөрийгөө шалгах бие даасан ажил.

8. Хүүхдийн үлгэрийг бие даан унших.

9. Хичээлийг дүгнэх.

10. Гэрийн даалгавар.

11. Зэрэг.

12. Тусгал.

Сурагчидтай мэндчилж, хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана. Хичээлийн сэтгэл хөдлөлийг бий болгодог.

Шулуун суу

Хөл хамтдаа

Ширээн дээрх тавиур дээрх үзэг.

Ярилцлагаа эхэлцгээе!

- ?

Малгай бол дэлхийн хамгийн сайн найз юм

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд мэддэг.

Нарны хурц гэрэлд тусалдаг

Мөн загварлаг байх нь тусалдаг.

Энэ нь бороо, цаснаас нуугдах болно,

Тэр бидэнд амжилт хүсье!

Ямар төрлийн малгай байдаг вэ?

Тийм ээ, НОСОВ НИКОЛАЙ НИКОЛАЕВИЧ

Энэ үнэн үү...

"Загасчин ба загасны үлгэр"


"Загасчин ба загасны үлгэр" яагаад зохиогчтой холбоогүй вэ?

Бид үүнийг яах ёстой вэ?

Болъё. Та түүхийг яагаад ингэж нэрлэсэн гэж бодож байна вэ?

Та энэ талаар мэдмээр байна уу?

ПОКЕР гэж юу вэ?

PLOT гэдэг үгийг яах вэ?

Эдгээр үгсийг дэвтэртээ бич

аудио бичлэг.

1-р хэсгийг унших - "Ямар нэгэн зүйл унаж, унасан" гэсэн үг хүртэл

2-р хэсгийг унших - "Тэд гал тогооны өрөөнд гүйж ороод хаалгаа хаалаа" гэсэн үг хүртэл

Залуусыг юу тэгтлээ их айлгасан бэ?

Тэгээд юу тэднийг тэгтлээ айлгав?

3-р хэсгийг унших - "одоо би үүнийг саваагаар хагалах болно" гэсэн үг хүртэл

Хэний таамаг биелсэн бэ?

4-р хэсгийг унших - "малгай үсрэх болно" гэсэн үг хүртэл

Хамтдаа малгай руу явцгаая,

Түүнийг харцгаая!

Бидэнтэй битгий хошигно, малгай,

Битгий харай, бүү харай!

Нууцыг хурдан илчлэх -

Чи амьд байна уу үгүй ​​юу?

Эцсийн хэсгийг уншиж байна.

Тэгэхээр түүхийн гол санаа юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэдэг.

*Тийм ээ...айдсаа даван туулж сур, тэгвэл хүнд хэцүү байдлаас гарах гарцыг олно.

Одоо ажилдаа орцгооё.

Ширээн дээрх дугтуйнууд.

Даалгавар №1 (бүлэгээр ажиллах)

Даалгавар No2 (хосоор ажиллах)

Үргэлжлүүлэх.

АЙДАС ..... САЙХАН НҮДТЭЙ.

Даалгавар №3 (хосоор ажиллах)

Хэн бичсэн бэ?

Үүнийг дахин хэлэхийг хичээ

Өгүүллийн талаар шүүмж бичнэ үү.

Өгүүлбэрийг үргэлжлүүлэх (самбар дээр)

 Би сонирхож байсан ...

 Би үүнийг олж мэдсэн ...

 Би хүссэн...

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг. Үзэл бодлоо илэрхийлэх ( Хичээлийн материал сонирхолтой байх үед, асуултын талаар бодож, хариултыг өөрөө олох боломжтой үед гэх мэт.)

Шүлэг сонсох.

Тэд санал бодлоо илэрхийлж байна.

Сурагчдын нэг нь толь бичгээс үгийн тодорхойлолтыг хайдаг.

(том, жижиг, зун, сүрэл, эрэгтэй, эмэгтэй, өнгөт гэх мэт)

Хүүхдүүд дүн шинжилгээ хийж, хэний толгойн хувцас болохыг нотолж байна.

Шинжилгээ, синтез, мэдээлэл хайх, нотлох, таамаглал дэвшүүлэх

Асуусан асуултад хариулна уу

Үгүй ээ, Украины Киевээс холгүй

Үгүй ээ, аав маань урлагийн хүн байсан

Үгүй ээ, миний хүүгийн хувьд

Үгүй ээ, хөгжилтэй нөхцөл байдалд ордог хүүхдүүд

Үгүй ээ, одоо ч гэсэн интернетэд байгаа

Хөгжилтэй, хөгжилтэй, хөгжилтэй гэх мэт.

Тэд тавьсан асуултанд хариулдаг.

Учир нь энэ үлгэрийг А.С

Бид энэ ажлыг мэдэхгүй.

Ингээд ажилтай нь танилцацгаая

Бид мэдэхгүй

Үгүй, учир нь...

Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох:

-Түүхийг яагаад ингэж нэрлэснийг бодоод тайлбарла.

Хүүхдүүд бичдэг:

Сайхан ажил

Н.Носов “Амьд малгай”

Асуултанд хариулж, үгсийн утгыг тайлбарла.

Төмөр болон бусад галд тэсвэртэй материалаар хийсэн, шатаж буй пийшин, зууханд нүүрс шатаах, мод зөөхөд ашигладаг багаж. Ихэвчлэн энэ нь зузаан төмөр бариул бөгөөд төгсгөлд нь зөв өнцгөөр нугалж (сурагчдын нэг нь толь бичгээс үгийн тайлбарыг хардаг).

Маалинга болон төрөл бүрийн жижиг гэр ахуйн эд зүйлсийн шүүгээтэй намхан шүүгээ.

Унах, суух хэцүү

Хүүхдүүд үг бичдэг

Тэд сонсож, асуултанд хариулж, үйл явдлын хөгжлийг урьдчилан таамаглаж байна.

Хүүхдүүд даалгавар гүйцэтгэдэг

Айдсаа даван туулж сур

Оюутнууд бүлэгт хуваагдана.

Даалгавруудыг гүйцэтгэж эхэл

Хүүхдүүд нэг нэгээр нь самбар дээр гарч, зургаа дарааллаар нь өлгөдөг.

Айдас том нүдтэй -

айдастай байх үед хүн аюулыг хэтрүүлэх хандлагатай байдаг, эсвэл байхгүй газар түүнийг хардаг.

Бодит байдал дээр аюул тийм ч их биш байхад зүйр үг хэлдэг.

Энэхүү зүйр үг нь айдастайгаа тэмцэж, бодлоо удирдахыг заадаг.

Хүүхдүүд ээлжлэн уншдаг.

Хүүхдүүд хоорондоо харилцаж, үг бичдэг.

Хүүхдүүд тэмдэглэлээ уншдаг.

Тэд асуусан асуултад хариулдаг.

Хүүхдүүд сонголт хийж, гэрийн даалгавраа бичдэг.

Тэдний ажлын үр дүнг үнэл.

Хариултын сонголтоо илэрхийл.

Хувийн:

Суралцах үйл явцад эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, сурагчдын ёс суртахууны үнэт зүйлс: сайн санаа, сайхан сэтгэл, хайр;

Зохицуулалт:

амжилттай үйл ажиллагааг чиглүүлэх.

Зохицуулалт:

Дүгнэлт хийх, ерөнхийлөн дүгнэх чадвартай байх,

Харилцааны:

Үзэл бодлоо тодорхой бөгөөд товч илэрхийлэх, ярианы бүтцийг бий болгох чадвартай байх

Танин мэдэхүйн:

Мэдлэгийн системээ чиглүүлээрэй

Танин мэдэхүйн:

Мэдлэгийн системээ удирдах чадвартай байх.

Зохицуулалт:

Сурах даалгаврыг хүлээн авч хадгал.

Харилцааны:

Танин мэдэхүйн:

Текст дэх асуултын хариултыг олох чадвартай байх;

Мэдээллийг нэг хэлбэрээс нөгөө хэлбэрт хөрвүүлэх чадвартай байх (асуултанд хариулт бичих);

Зохицуулалт:

Зорилтот тохируулгын дагуу сонсох чадвартай байх;

Харилцааны:

Өөрийн бодлоо амаар илэрхийлэх чадвартай байх.

Хувийн:

эрүүл мэндээ хамгаалах дүрэм журмыг хэрэгжүүлэх чадвар.

Танин мэдэхүйн:

Бэлтгэсэн мэдээллээ бичгээр болон аман хариулт хэлбэрээр танилцуулах чадвартай байх.

Хичээлийн сэдвээр нэмэлт мэдээлэл олж авах боломжтой

Харилцааны:

Бүлгээр ажиллах, үүрэг хуваарилах чадварыг хөгжүүлэх. Сонсох, сонсох чадварыг бий болгох, санал бодлоо тодорхой, тодорхой илэрхийлэх.

Зохицуулалт:

, илэрхийлэх

Танин мэдэхүйн:

Бэлтгэсэн мэдээллээ бичгээр хариулт хэлбэрээр танилцуулах чадвартай байх.

Харилцааны:

Хосоор ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. Сонсох, сонсох чадварыг бий болгох, санал бодлоо тодорхой, тодорхой илэрхийлэх.

Зохицуулалт:

Дүгнэлт хийх, ерөнхийлөн дүгнэх чадвартай байх , илэрхийлэх уншсан бүтээлийнхээ баатруудад хандах хандлага, тэдний үйлдэл.

Танин мэдэхүйн:

Текст дээр үндэслэн энгийн дүгнэлт гаргах чадвартай байх.

Зохицуулалт:

Сонголт хийх чадвартай байх.

Зохицуулалт:

Дасгал хөдөлгөөнд хяналт тавьж, гүйцэтгэлийн үр дүнг үнэлж, өөрийгөө хангалттай үнэлэх үнэлэмжийг бий болго.

Хувийн:

Өөрийнхөө боловсролын үйл ажиллагаа, ололт амжилт, бие даасан байдлын түвшин, бүтэлгүйтлийн шалтгааныг үнэл.

Харилцааны:

Үйл ажиллагаанд идэвхтэй байх, бодлоо амаар илэрхийлэх чадвартай байх.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"1.Хичээл хөгжүүлэх"

Ковалева Марина Ивановна,

Сэдэв:"Амьд малгай" Н.Н

Анги: 2

Зүйл:уран зохиолын уншлага

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэг олж авах хичээл.

Маягт: RCMCP технологийн хичээл (унших замаар шүүмжлэлтэй сэтгэлгээг хөгжүүлэх технологи).

Зорилтууд:Н.Носовын "Амьд малгай" өгүүллэгтэй танилцах нөхцлийг бүрдүүлэх; унших чадвар, мэдээллийг чихээр хүлээн авах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:боловсролын: түүхийн гол санааны талаархи цогц санааг бий болгоход хувь нэмэр оруулах; боловсролын болон мэдээллийн ур чадварыг бий болгох, хөгжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх: чөлөөтэй, ухамсартай, зөв ​​унших; Илэрхий унших нөхцлийг бүрдүүлэх; хөгжиж буй: урлагийн бүтээлийн тексттэй ажиллахдаа харилцааны болон ярианы чадварыг хөгжүүлэх; бүтээлийг сонсох, унших үед сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх; боловсролын: ёс суртахууны мэдрэмж, ёс суртахууны ухамсарыг төлөвшүүлэх: хүүхдийн багийн эв нэгдлийг сурталчлах, харилцан туслалцаа, харилцан дэмжлэг дээр суурилсан баг дахь найрсаг харилцааг бий болгох, сурагчдын нөхөрлөл, дэмжлэг, харилцан туслалцааны үнэ цэнийг ухамсарлах.

Технологи:тайлбарлах, дүрслэх заах; аман бүтээлч, бүтээлч үйл ажиллагаа; хамтын ажиллагааны сурган хүмүүжүүлэх ухаан (боловсролын яриа хэлэлцээ, боловсролын хэлэлцүүлэг); мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи.

Сургалтын орон зайг зохион байгуулах аргууд:аман, харааны, практик

Боловсролын орон зайг зохион байгуулах хэлбэрүүд:урд талын, бүлэг.

Нөөц:Зөөврийн компьютер, мультимедиа, тараах материал, 2-р ангийн "Уран зохиолын уншлага" сурах бичиг, зохиолч Климанова Л.Ф., Горецкий В.Г., тайлбар толь бичиг, бүтээлийн чимэглэл, зохиолчийн хөрөг зураг, бүтээлийн аудио бичлэг.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

1. Зохион байгуулалтын мөч. Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.

Сурагчидтай мэндчилж, хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана. Хичээлийн сэтгэл хөдлөлийг бий болгодог.

Шулуун суу

Хөл хамтдаа

Ширээн дээрх тавиур дээрх үзэг.

Ярилцлагаа эхэлцгээе!

- Залуус аа, хичээл хэзээ сонирхолтой байдаг вэ? ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг. Үзэл бодлоо илэрхийлэх (Хичээлийн материал сонирхолтой байх үед, асуултын талаар бодож, хариултыг өөрөө олох боломжтой үед гэх мэт)

Тиймээс өнөөдөр та хичээлдээ тав тухтай, тохь тухтай байж, сэтгэл хангалуун ажиллаж, найз нөхөддөө тусалж, олон хэрэгтэй, хэрэгцээтэй мэдээлэл авахыг хүсч байна.

2.Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох (сэдэл).

Сурагчидтай харилцан яриа зохион байгуулдаг.

Малгай бариад шүлэг уншдаг.

(Хүүхдүүд шүлэг сонсдог)

Малгай бол дэлхийн хамгийн сайн найз юм

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд мэддэг.

Нарны хурц гэрэлд тусалдаг

Мөн загварлаг байх нь тусалдаг.

Энэ нь бороо, цаснаас нуугдах болно,

Тэр бидэнд амжилт хүсье!

Та нарын хэд нь малгай гэж юу болохыг мэддэг вэ?

(Үзэл бодлоо илэрхийлэх).

Одоо "малгай" гэдэг үгийн утгыг тайлбар толь бичигт хэрхэн тайлбарлаж байгааг сонсоорой.

(Суралцагчдын нэг нь толь бичгээс үгийн тайлбарыг хайдаг.)

(МАЛГАЙ - ӨНДӨР ХАВХАРТАЙ ТОЛГОЙН ДЭЭД. Ожеговын хэлснээр)

Ямар төрлийн малгай байдаг вэ?

(том, жижиг, зун, сүрэл, эрэгтэй, эмэгтэй, өнгөт гэх мэт)

"Хэний малгай?" тоглоом тоглоцгооё.

Би чамд малгай үзүүлэх болно, чи хэнийх болохыг тааварлах болно.

(Хүүхдүүд таамаглаж дууссаны дараа малгайны зургийг харуулж, толгойн хувцасны эзнийг харуулав).

(Хүүхдүүд дүн шинжилгээ хийж, хэний толгойн хувцас болохыг нотолно.)

3. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Оюутнуудтай харилцан яриа зохион байгуулж, хичээлийн зорилгыг тодорхойлоход чиглүүлдэг

Өнөөдөр бидний хичээл дээр танилцах бүтээлийг нэг гайхалтай зохиолч бичсэн. Та түүний нэрийг мэднэ. Бид түүнтэй өмнөх хичээлүүд дээр уулзаж байсан.

(Шинжилгээ, синтез, мэдээлэл хайх, нотлох, таамаглал дэвшүүлэх NOSOV)

Тийм ээ, НОСОВ НИКОЛАЙ НИКОЛАЕВИЧ

(зохиолчийн хөрөг өлгөөтэй)

Гэхдээ эхлээд Н.Носовын намтар түүхийн гол санааг санацгаая.

(Ассан асуултанд хариулна уу).

Энэ үнэн үү...

Николай Носов Одесс хотод төрсөн үү?

(Үгүй ээ, Украины Киевээс холгүй).

Зохиолчийн аав бас зохиолч байсан уу?

(Үгүй ээ, миний аав зураач байсан).

Николай Носовын анхны түүхийг охиндоо зориулж бичсэн үү?

(Үгүй ээ, миний хүүгийн хувьд)

Н.Носовын бүтээлийн баатрууд насанд хүрсэн хүмүүс байсан уу?

(Үгүй ээ, инээдтэй нөхцөл байдалд ордог хүүхдүүд).

Зохиолч Аугаа эх орны дайны оролцогч байсан уу?

Аливаа зохиолчийн тухай мэдээллийг зөвхөн номын сангаас олж болох уу?

(Үгүй ээ, Интернет дээр хэвээр байна).

Та нар юу гэж бодож байна, энэ зохиолч ямар бүтээлтэй вэ?

(Инээдтэй, хөгжилтэй, инээдтэй гэх мэт)

Кластер дээр ажиллацгаая. Та гарчгийг зохиогчтой нь тааруулах хэрэгтэй.

(Асуултанд хариулна уу. Хүүхдүүд гарчгийг уншиж, зохиогчтой тааруулна).

"Загасчин ба загасны үлгэр"


"Загасчин ба загасны үлгэр" яагаад зохиогчтой холбоогүй вэ?

(Учир нь энэ үлгэрийг А.С. Пушкин бичсэн).

4.Сэдвийн харилцаа холбоо, хичээлийн зорилгоо тодорхойлох. Асуудлын байршил, шалтгааныг тодорхойлох.

"Амьд малгай" гэсэн нэг нэр үлдсэн.

(Бид энэ ажлыг мэдэхгүй).

Бид үүнийг яах ёстой вэ?

(Ажилтай танилцацгаая).

Болъё. Та түүхийг яагаад ингэж нэрлэсэн гэж бодож байна вэ? Та энэ талаар мэдмээр байна уу?

(Бид мэдэхгүй).

Малгай амьд гэдэгт та итгэдэг үү? Мэдэгдэлийнхээ шалтгааныг хэлнэ үү.

(Үгүй, учир нь...)

Залуус аа, таны бодлоор энэ бүтээлийн гарчигнаас юуны тухай болохыг тодорхойлох боломжтой юу?

Бид өөрсдөдөө ямар даалгавар тавьдаг вэ?

(Хичээлийнхээ зорилгыг томъёолох: түүхийг яагаад ингэж нэрлэсэнийг бодож, тайлбарла).

Дэвтэрээ нээж, хичээлийн огноо, ангийн ажил, сэдвийг бич.

(Хүүхдүүд бичдэг):

Тоо

Сайхан ажил

Н.Носов “Амьд малгай”

5.Шинэ мэдлэгийн нээлт.

A) ойлгох үе шат.

Харин Н.Носовын “Амьд малгай” бүтээлтэй танилцаж эхлэхээсээ өмнө зарим үгийн утгыг санацгаая.

(Асуултанд хариулах, үгсийн утгыг тайлбарлах).

ПОКЕР гэж юу вэ?

(Төмрөөр эсвэл бусад галд тэсвэртэй материалаар хийсэн багаж, нүүрс хүрзлэх, шатаж буй пийшин эсвэл зууханд мод зөөхөд ашигладаг. Ихэвчлэн энэ нь зөв өнцгөөр үзүүрээр нь нугалж буй зузаан төмөр бариул юм (сурагчдын нэг нь толь бичигт байгаа үгийн тайлбар).

Цээжний шүүгээ гэдэг үгийн утгыг хэн тайлбарлах вэ?

(Маалинга болон төрөл бүрийн жижиг гэр ахуйн эд зүйлсийн шүүгээтэй намхан хувцасны шүүгээ).

Crack гэдэг үгийг ямар үг орлох вэ?

(Цохих).

PLOT гэдэг үгийг яах вэ?

(Унах, суухад хэцүү).

Эдгээр үгсийг дэвтэртээ бич.

(Хүүхдүүд үгсийг бичдэг).

Багш текстийг семантик хэсгүүдэд урьдчилан хуваадаг.

(Сонсох, асуултанд хариулах, хөгжлийг урьдчилан таамаглах).

Залуус аа. Одоо бид сонсох болно аудио бичлэг.

Унших 1-р хэсэг- "Ямар нэгэн зүйл унасан, унасан" гэсэн үгэнд

-Шалан дээр юу унасан гэж бодож байна?

-Тэгээд дараа нь юу болохыг хэн таамаглах бол?

Унших 2-р хэсэг- "Тэд гал тогооны өрөөнд гүйж ороод хаалгаа хаасан" гэсэн үгэнд

Залуусыг юу тэгтлээ их айлгасан бэ?

Тэд малгай амьд биш гэдгийг ойлгосон уу? Текстээс үгээр батална.

Тэгээд юу тэднийг тэгтлээ айлгав?

Залуус айдсаа даван туулж чадах болов уу?

Унших 3-р хэсэг- "Одоо би түүнийг саваагаар цохих болно" гэсэн үгэнд

Хэний таамаг биелсэн бэ?

Хөвгүүдийн хэн нь илүү зоригтой байсан: Володя эсвэл Вадик? Хариултаа зөвтгөөрэй.

Унших 4-р хэсэг-"малгай үсрэх болно" гэсэн үг.

6. Физик. нэг минут.

(Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг).

Хамтдаа малгай руу явцгаая,

Түүнийг харцгаая!

Бидэнтэй битгий хошигно, малгай,

Битгий харай, бүү харай!

Нууцыг хурдан илчлэх -

Чи амьд байна уу үгүй ​​юу?

Ажил хэрхэн дуусахыг тааварлаарай.

Эцсийн хэсгийг уншиж байна.

Хөвгүүд малгайны нууцыг мэдэхэд ямар сэтгэгдэлтэй байсан бэ?

(Айдас).

B) анхдагч нэгтгэх.

Тэгэхээр түүхийн гол санаа юу вэ?

(Та айдсаа даван туулах хэрэгтэй).

Энэ нь зөв... айдсаа даван туулж сур, тэгвэл хүнд хэцүү байдлаас гарах арга замыг олох болно.

7. Мэдлэг, давталтыг системд оруулах.

Залуус аа, одоо бид Н.Носовын "Амьд малгай" бүтээлтэй ажиллахдаа та хэр анхааралтай байсныг шалгах болно.

Одоо ажилдаа орцгооё.

(Оюутнууд бүлэгт хуваагдана).

Одоо бүлэг бүр даалгавар хүлээн авах болно.

Ажил гүйцэтгэхдээ болгоомжтой байгаарай.

Түүврийн дагуу өөрийгөө шалгах бие даасан ажил.

Ширээн дээрх дугтуйнууд.

Даалгавар №1 (бүлэгээр ажиллах)

(Даалгавруудыг гүйцэтгэж эхлэх).

Эдгээр зургуудыг Н.Носовын "Амьд малгай" өгүүллэгийн үйл явдлын хөгжлийн дагуу байрлуул.

Бид ажлаа дуусгалаа. Одоо бидний даалгавар зөв хийгдсэн эсэхийг шалгацгаая.

(Хүүхдүүд нэг нэгээр нь самбар дээр гарч, зургуудыг дарааллаар нь өлгөдөг.)

Даалгавар No2 (хосоор ажиллах)

Үргэлжлүүлэх.

ЧОНОНООС АЙГААРАЙ – ……ОЙ РУУ ОРОХГҮЙ.

ДОЛООН УДАА ХЭМЖИХ –….Нэг удаа таслах.

АЙДАС ..... САЙХАН НҮДТЭЙ.

Ажилд аль зүйр үг тохиромжтой вэ? Хариултаа тайлбарлана уу.

(Айдас нь том нүдтэй байдаг - айдастай байгаа хүн аюулыг хэтрүүлэх хандлагатай байдаг, эсвэл байхгүй газар түүнийг хардаг.

Бодит байдал дээр аюул тийм ч их биш байхад зүйр үг хэлдэг. Энэхүү зүйр үг нь айдастайгаа тэмцэж, бодлоо удирдахыг заадаг).

8. Хүүхдийн үлгэрийг бие даан унших.

Текстийг нэг нэгээр нь уншъя.

(Хүүхдүүд ээлжлэн уншдаг).

Одоо бид дахиад нэг даалгавар гүйцэтгэж болно.

Даалгавар №3 (хосоор ажиллах)

(Хүүхдүүд харилцаж, үг бичдэг).

Танд юу байгааг харцгаая.

(Хүүхдүүд тэмдэглэлээ уншдаг).

9. Хичээлийг дүгнэх.

(Хүүхдүүд тавьсан асуултанд хариулдаг).

Бидний уншсан түүхийн нэр юу вэ?

Хэн бичсэн бэ?

Таны хэлсэн үг рүү буцаж очоод хариултууд нь зохиогчийн санаатай давхцаж байгаа эсэхийг харцгаая.

10. Гэрийн даалгавар.

Би танд гэртээ санал болгож байна:

(Хүүхдүүд сонголт хийж, гэрийн даалгавраа бичнэ).

Үүнийг дахин хэлэхийг хичээ

Өгүүллийн талаар шүүмж бичнэ үү.

11. Зэрэг.

Онооны хуудсан дээр өөртөө үнэлгээ өг.

(Тэдний ажлын үр дүнг үнэлэх).

12. Тусгал.

Өгүүлбэрийг үргэлжлүүл (самбар дээр).

(Хариултынхаа сонголтыг илэрхийлнэ үү).

 Би сонирхож байсан ...

 Би үүнийг олж мэдсэн ...

 Би хүссэн...

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Хавсралт No2"

Даалгавар №3 (хосоор ажиллах)

АЖЛАХ ҮГ:

ХӨВГҮҮДИЙН МЭДРЭЛ

Өө! гэж хэлээд буйдан дээр үсрэв.

Би гэр лүүгээ явна.

Даалгавар №3 (хосоор ажиллах)

АЖЛАХ ҮГ:Хүсэл тэмүүлэл, айдас, баяр хөөр, айдас

ХӨВГҮҮДИЙН МЭДРЭЛ

Володя, Вадик хоёр өрөөнд сууж байв. Тэд зургуудаа будсан.

Гэнэт малгай шууд түүн рүү мөлхөв. Вадик хашгирах болно:

Өө! гэж хэлээд буйдан дээр үсрэв.

"Би хо-хо!" гэж Володя хэлэв.

Би гэр лүүгээ явна.

Би малгайнаас айдаг. Өрөөн дундуур малгай явж байхыг би анх удаа харж байна.

Вадик Васкаг барьж аваад тэвэрцгээе:

Васка, хонгор минь, чи яаж малгайн доор оров?

Даалгавар No2 (хосоор ажиллах)

Зүйр цэцэн үгийг үргэлжлүүл.

Айсандаа......

Чоноос айдаг....

Долоон удаа хэмжинэ...

Даалгавар No2 (хосоор ажиллах)

Зүйр цэцэн үгийг үргэлжлүүл.

Айсандаа......

Чоноос айдаг....

Долоон удаа хэмжинэ...

Даалгавар No2 (хосоор ажиллах)

Зүйр цэцэн үгийг үргэлжлүүл.

Айсандаа......

Чоноос айдаг....

Долоон удаа хэмжинэ...

Хабалова Наталья Григорьевна
Боловсролын байгууллага: MKOU "Перевозовская дунд сургууль"
Ажлын байрны товч тодорхойлолт:

Нийтэлсэн огноо: 2017-10-23 Уран зохиолын уншлагын хичээлийн хураангуй "Н. Носов. Амьд малгай" Хабалова Наталья Григорьевна 3-р ангийн уран зохиолын унших хичээл: Н.Н.Носов "Амьд малгай" Холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагыг хангасан. Энэ хичээл нь асуудалд суурилсан, мэдээлэл харилцааны заах аргуудыг танилцуулж байгаа бөгөөд үүний тусламжтайгаар оюутнууд асуудлыг олж харах ёстой. Хичээл нь сургалтын практикт орчин үеийн боловсролын технологийг ашигладаг бөгөөд энэ нь оюутнуудын оюун ухаан, бүтээлч, ёс суртахууны хөгжлийн гол нөхцлүүдийн нэг юм.

Нийтлэлийн гэрчилгээг харах

Уран зохиолын уншлагын хичээлийн хураангуй "Н. Носов. Амьд малгай"

3-р ангид уран зохиолын уншлагын нээлттэй хичээл

Хичээлийн сэдэв: Н.Н. Носов "Амьд малгай"

Зорилтот: оюутнуудад Н.Н.Носовын "Амьд малгай" бүтээлийн агуулгатай танилцуулах.

Даалгаварууд:

  • Таамаглал, таамаглал дэвшүүлэх, байр сууриа илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх
  • кластер үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх
  • бүтээлийн хуйвалдааны хөгжлийг урьдчилан таамаглах чадварыг хөгжүүлэх
  • бүтээлийн сэтгэл хөдлөлийн өнгийг тодорхойлох, дүрүүдийн үйлдлийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх
  • үлгэрт болж буй үйл явдлын дарааллыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх
  • Өгөгдсөн дүрслэлийн (текстийн хэсэг) гарчиг сонгох чадварыг хөгжүүлэх
  • үнэлгээнд санал болгож буй дүрүүдээс зөв үгийг сонгох чадварыг хөгжүүлэх;
  • зүйр цэцэн үгийн утгыг бүтээлийн агуулгатай уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх
  • үл мэдэгдэх айдас нь комик нөхцөл байдал болж хувирдаг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах
  • өөрийн болон нөхдийнхөө үйл ажиллагааг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах.

Хувийн:анги болон гэртээ уран зохиолын бүтээл унших сонирхлыг харуулах; хамаатан садныхаа ажилд эерэг сэтгэгдэл төрүүлэх; бусад үзэл бодлын оршин тогтнох боломжийг олгоно.

Зохицуулалт:багштай хамт хичээлийн боловсролын даалгаврыг сэдвийн зорилгод нийцүүлэн боловсруулах; өөрийн үйл ажиллагааны үр дүн, үе тэнгийнхнийхээ ажлын үр дүнг үнэлж, өөрийн үйл ажиллагааг төлөвлөж, үйлдлээ хянах

Танин мэдэхүйн:Багшийн асуултад тулгуурлан жижиг уран зохиолын зохиолуудыг судлахдаа дүн шинжилгээ хийх арга техникийг ашиглах, бүтээлийн мөн чанар, утга учрыг ойлгох, уншиж буй зүйлийг ойлгох, уншсан мэдээллийг дүрслэх хэлбэрээр бичих, үгийн кодыг тайлах, дамжуулахдаа уламжлалт тэмдэг ашиглах. мэдээлэл.

Харилцааны: хосоор харилцан яриа өрнүүлэх; уран зохиолын баатруудын үйл ажиллагааны талаар бодох явцад өөрийн үзэл бодлыг маргаж, ярианы үнэлгээний хэрэгслийг ашиглан түүний сэдлийг харгалзан түүний үйлдлийг үнэлэх; уялдаа холбоотой мэдэгдэл бий болгох; хосуудын үйл ажиллагааны зорилгыг хүлээн зөвшөөрч, хадгалах, янз бүрийн нөхцөл байдалд тэдний зан авиртай зүйрлэх; Насанд хүрэгчидтэй ярилцах, боловсролын ном, толь бичиг, интернетээр дамжуулан шаардлагатай мэдээллийг олж авах.

Тоног төхөөрөмж:

- медиа проектор;

- дэлгэц;

- танилцуулга.

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:

· Тайлбарлах – дүрслэн харуулах;

· амаар бүтээмжтэй, бүтээлч үйл ажиллагаа;

· хамтын ажиллагааны сурган хүмүүжүүлэх ухаан (боловсролын яриа хэлэлцээ, боловсролын хэлэлцүүлэг);

· мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

· хичээлийн идэвхжил нэмэгдсэн;

· сургалтын үр дүнг сайжруулах;

· сурагчдын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч. Оюутнуудын сэтгэлзүйн байдал.

- Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Хичээл нь харилцааны бүх баяр баясгаланг авчирч, таны туслахууд анхаарал, авхаалж самбаа, ур чадвар байх болтугай.

2. Зорилгоо тодорхойлох.

Зургийг анхааралтай ажиглаж, слайд дээр дүрсэлсэн хүн ямар байсныг ойлгохыг хичээ. Нүдэндээ анхаарлаа хандуул, инээмсэглэ. Тэд юу вэ?

Та гэртээ Николай Николаевич Носовын ном байна уу?

Бүтээл нь зохиолчдоос нь илүү насалдаг зохиолчид байдаг. Би эдгээр номыг уншиж, дахин уншихыг хүсч байна. Николай Николаевич Носов бол эдгээр зохиолчдын нэг юм.

Николай Николаевич Носов 1908 онд Украинд жүжигчний гэр бүлд төржээ. Сургуулиа төгсөөд үйлдвэрийн ажилчнаар ажилласан. Николай Николаевич Носов санамсаргүй байдлаар зохиолч болсон: хүүгээ төрөхөд түүнд олон үлгэр ярих шаардлагатай болжээ. Хүү нь өсч том болж, улам олон үлгэр шаардсан. Н.Носовын бүтээлийн төвд алсын хараатай залуус, тайван бус, няцаашгүй зохион бүтээгчид, хийсэн ажлынхаа төлөө ихэвчлэн шийтгэгддэг үе тэнгийнхэн байдаг. Носовын түүхүүдэд амьдралын хамгийн энгийн нөхцөл байдлыг ер бусын инээдтэй сургамжтай түүх болгон хувиргадаг.

Хөгжилтэй түүх хүмүүсийг инээлгэж, инээлгэдэг. Гэхдээ инээд бол ноцтой асуудал юм. Хүүхэд асуудалтай байгаа найз руугаа эсвэл унасан хөгшин эмэгтэй рүү инээх нь огт инээдтэй биш юм. Амьдралын жинхэнэ инээдтэй зүйлсийг харж, эргэн тойрныхоо хүмүүсийн хошигнолыг ойлгож, хөгжилтэй тохиолдлын талаар өөртөө ярьж сурах нь чухал юм. Үүнийг бид Николай Носовын түүхийг жишээ болгон ангидаа сурах болно.

Түүний бүтээлээр хүүхэлдэйн кино бүтээгдсэн.

Өгүүлбэрийг уншина уу. Ямар үгсийн хослол нь сонирхлыг төрүүлдэг эсвэл ер бусын мэт санагддаг вэ? Амьд малгай байдаг гэдэгт та итгэх үү?

Гэхдээ зохиолч үүнийг чадна гэдэгт итгэдэг. Николай Носов та бүгдэд тохиолдож болох олон хөгжилтэй хүүхдийн түүхийг бичсэн. Өнөөдөр бид тэдний нэгтэй танилцах болно. Чам шиг залуусыг гэртээ сууж байхад нь ийм зүйл тохиолдсон.

Бид хаанаас ажиллаж эхлэх вэ?

Үүний тулд юу хийх шаардлагатай вэ?

Би өнөөдөр ангидаа юу сурч байна вэ?

3. Агуулгыг гарчигаар нь таамаглах.

Өгүүллийн гарчигаас өгүүллэг юуны тухай өгүүлж байгааг хэлж чадах уу? (санал болгож буй хариултуудыг самбар дээр бичих)

Малгай бол дэлхийн хамгийн сайн найз юм

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд мэддэг.

Нарны хурц гэрэлд тусалдаг

Мөн загварлаг байх нь тусалдаг.

Энэ нь бороо, цаснаас нуугдах болно,

Тэр бидэнд амжилт хүсье!

-Малгай гэж юу вэ?

-Ямар төрлийн малгай байдаг вэ?

Тайлбар толь бичгийн ажил

Текстэнд үгс байх болно, тэдгээрийн утгыг тодруулцгаая.

Хувцасны шүүгээ- цагаан хэрэглэл болон төрөл бүрийн жижиг гэр ахуйн эд зүйлсийн шүүгээ бүхий намхан шүүгээ.

Покер- зууханд түлш холих зориулалттай бөөрөнхий үзүүртэй төмөр саваа.

хагарал- цохих.

Доош унах -суух хэцүү, унах.

Асуудалтай асуулт:

- Амьд малгай байдаг гэдэгт та итгэдэг үү?

- Н.Н.Носовын түүхээс асуултын хариултыг олъё.

Та аль нь гэж бодож байна вэ?

Зорилго тогтоох

Тиймээс, хичээлийн сэдэв юу вэ?

- Амьд малгай байдаг уу гэсэн асуултад хариулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

-Өнөөдөр хосоороо ажиллахыг хүсч байна.

4.Багш унших + өрнөлийн хөгжлийг урьдчилан таамаглах.

(Багш ба сайн уншсан хүүхдүүд уншиж, бусад сурагчид текстийг дагаж мөрддөг. Унших явцад багш зогсолт хийж, хүүхдүүд хоёр хосоороо үйл явдал цаашид хэрхэн хөгжих талаар боддог.)

1-р хэсгийг унших ("тэд шүүгээний дэргэд малгай харсан" гэсэн үгсийн өмнө)

2-р хэсгийг унших ("Түүний ард Вовка байна" гэсэн үг хүртэл)

Дараа нь малгай юу хийх вэ?

-Залуус айдсаа давж чадах болов уу?

3-р хэсгийг унших ("за, очоод хар" гэсэн үгийн өмнө)

Үгсийн утгын зөрүү байна уу: айх, айж сэгсрэх.Зохиолч ямар илэрхийлэл ашигладаг вэ?

-Залуус өрөөндөө буцах болов уу?

-Хэрвээ малгай дайрвал өөрсдийгөө яаж хамгаалах вэ?

4-р хэсгийг унших ("малгай үсрэх болно" гэсэн үг хүртэл)

-Ажил яаж дуусах вэ? Амьд малгайны нууц юу вэ?

5-р хэсэг (багш хэлдэг)

5. Биеийн тамирын дасгал

Хамтдаа малгай руу явцгаая,

Түүнийг харцгаая!

Бидэнтэй битгий хошигно, малгай,

Битгий харай, бүү харай!

Нууцыг хурдан илчлэх -

Чи амьд байна уу үгүй ​​юу?

6. Бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, сонгон унших.

Танд түүх таалагдсан уу? Яаж? Хөвгүүдийн сэтгэл санаа хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ?

- Хөвгүүд малгайн дор хэн нуугдаж байгааг мэдсэн үү? Текстээс үгээр батална.

- Тэгээд уншигчид уу?

- Түүхийн баатруудын талаар танд ямар сэтгэгдэл төрж байна вэ?

-Тэдний зан чанар ямар байсан бэ?

Баатруудын зан чанар, зохиолчийн тэдэнд хандах хандлагыг ойлгохын тулд Носов хөвгүүдийн үйлдлийг хэрхэн дүрсэлж, тэдний талаар юу, хэрхэн ярьдагийг харцгаая.

- Хөвгүүдийг юу айлгасан бэ?

-Тэд малгай амьд биш гэдгийг ойлгосон уу? Текстээс энэ тухай өгүүлсэн үгсийг олоорой.

-Та айдсыг мэдэрч байсан уу? Хэзээ? Аймшигтай, дараа нь инээдтэй байсан ийм ер бусын түүх танд тохиолдож байсан уу?

Та айдсаа хэрхэн даван туулах вэ?

-Аль зүйр үг үлгэрийн агуулгад хамгийн сайн тохирох вэ?

>> Уран зохиол 2-р анги >> Уран зохиол: Н.Носов. "Амьд малгай"

Н.Н.НОСОВ "АМЬД малгай"

Зорилго: оюутнуудыг Н.Н.Носовын бүтээлүүдтэй танилцуулах; бие биедээ сайхан сэтгэлийг заа.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.

Биеийн тамирын минут

III. Шинэ материал сурах.

1. Сэдвийн мессеж, зорилго.

2. “Амьд малгай” үлгэр дээр ажилла.

1) Багш болон сайн уншдаг хүүхдүүдийн үлгэрийг унших.

Тайлбар толь бичгийн ажил
- Залуус аа, шүүгээ гэж юу вэ? Покер уу? (Хүүхдийн хариулт)

Хувцасны шүүгээ – нэг нэгнийхээ дээр байрлах хэд хэдэн шүүгээнээс бүрдэх тавилга (маалинган даавуу болон төрөл бүрийн жижиг зүйлсийн хувьд).

Покер – зууханд түлш холих төхөөрөмж – шулуун нугалсан үзүүртэй зузаан төмөр саваа.

Түүхэнд бид урт үгстэй тулгарах болно. Тэдгээрийг уншихад хялбар болгохын тулд хамтдаа уншъя (найрал уншлага)

Splash-сайн хандгай
тийм - слайд - сайн - ла
хар
үсрэлт-үгүй
рас-кра-ши-ва-ли
дээвэр дээрээс хэзээ

2) Хүүхдүүдийн мэдэгдэл.

1. Эхний догол мөрийг өөртөө унш.

Муурны нэр хэн байсан бэ?
- Васка хаана сууж байсан бэ?
- Васка малгай дээр хэнийг харсан бэ?
-Түүхийн эхэнд тэр юу хийж байсан бэ?

2. Та хоёр дахь догол мөрийг текстийн төгсгөлөөс эхлэн картуудаас чангаар унших болно.

Карт

Лоп ан олапу-йсолунхюлп от-отч идазоп как, илашылсу оклот ино. Упяльш нэмэлт lapop аксаВ как иледив эн и икнитрак илавишарксар ино. КидаВ и ядолоВ илэдис этанмок ин а.

Энэ үлгэрийн хөвгүүдийн нэр хэн байсан бэ?

3. Унших хэсэг III (х. 54-55).

Би уншдаг, чи намайг дагаж, миний унших хурдыг гүйцэхийг хичээж, зөвхөн нүдээрээ уншдаг.

Уншиж байхдаа би хөвгүүдийн сэтгэлийн байдлыг хэрхэн илэрхийлсэн бэ? (Чичирч буй хоолой, шивнэх, хашгирах, хоолойд аймшиг).


3) Асуултуудын хариулт.

Носовын түүхийн малгай үнэхээр амьд байсан уу?
Зохиолч яагаад түүхийг ингэж нэрлэсэн бэ?
- Өгүүллийн гарчигт сэдэв, гол санаа тусгагдсан уу?
- Орон сууцанд хэн амьдардаг байсан бэ: Володя эсвэл Вадик уу?
-“Амьд” малгайны нууцыг хэн анх дэлгэсэн бэ?
- Вадик малгай эсвэл Володяг төмсөөр цохисон уу?

4) Дүр тус бүрээр унших дасгал хий.

IV. Хичээлийн хураангуй.

Малгай яагаад амьд байсан бэ?
-Та үлгэрт гардаг шиг нөхцөл байдалд орж байсан уу?
- Хэрэв та хөвгүүдийн оронд байсан бол юу хийх байсан бэ?
-Тэгэхээр энэ түүх инээдтэй юм уу, аймшигтай юу?
- Носов ямар зорилгоор бичсэн бэ?
- Бидний уншсан үлгэрийн нэр юу вэ?

Гэрийн даалгавар: таалагдсан ангийнхаа зургийг зурж, үлгэрийн үгээр гарын үсэг зурна уу.

Уран зохиолын уншлага. 1-2-р анги: "Оросын сургууль" хөтөлбөрийн дагуу хичээлийн төлөвлөгөө. "Багш" хэвлэлийн газар, 2011. Агуулга - N.V. Лободина, С.В. Савинова болон бусад.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!