Хүрээлэн буй ертөнцийн тухай хичээлийн хураангуй: “Зэрлэг ан амьтан. Амьд организмууд


Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн тухай сургамж
2-р анги
"Хармони" боловсролын систем

Сэдэв: Хүн бол амьд байгалийн нэг хэсэг юм
Хичээлийн төрөл: хичээл - судалгаа

Эмхэтгэсэн: НЗДТГ-ын 94-р дунд сургуулийн дээд зэрэглэлийн бага ангийн багш
Макутина Людмила Павловна

Зорилго:
1. Хүн, амьтан, хөхтөн амьтдын ижил төстэй, ялгаатай байдлын нотолгоог олж, байгалийн аль хэсэгт хамаарахыг олж мэдэх;
2. Бүтээлч байх чадварыг төлөвшүүлэх;
3. Эргэн тойрон дахь ертөнцөд эелдэг, эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх;
4. Өөрийгөө үнэлдэг зан чанарыг хөгжүүлэх (бүлэгт ажиллах замаар).

Тоног төхөөрөмж:
Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц. 2-р ангийн сурах бичиг-дэвтэр. Зохиогч Поглазова О.Т.
Картууд - бүлэг тус бүрийн хүснэгт.
Амьтдын бүлгүүдийн үйл ажиллагааны өвөрмөц онцлог, нэр бүхий картуудын багц.
Цаг агаар, фенологийн ажиглалтын лавлах загварууд.
Microsoft Power Point дээрх хичээлийн слайдууд.

Хичээлийн явц:

1. Org. Агшин
2. Календарийн минут.
Цаг агаарын урьдчилсан мэдээний хэсэг жижүүр нь лавлагаа график ашиглан цаг агаарын тухай ярьж байна.

3. Мэдлэгийг шинэчлэх.
- Биднийг хүрээлж буй ертөнц олон объектоос бүрддэг. Бүх объектыг ямар бүлэгт хувааж болохыг санацгаая. (Хавсралтыг үзнэ үү. Слайд 1-4).
Хүүхдүүд объектыг сонгож, бүлгийг нэрлэнэ - бүтээгдэхүүн, амьд байгаль, амьгүй байгаль. Слайдуудыг шалгаж байна.
4. Дүгнэж хэлье: Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бүтээгдэхүүн, байгаль гэсэн бүлэгт хуваагддаг.
(Слайд 5). Бүтээгдэхүүн нь байгалийн объектоос юугаараа ялгаатай вэ? (Бүтээгдэхүүнийг хүний ​​гараар хийсэн).
Байгаль амьд эсвэл амьгүй байж болно. Амьд байгалийн объектууд амьгүй байгалийн объектуудаас юугаараа ялгаатай вэ? (Слайд 6)

5. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох
- Бусдыг тааварлаарай. (Слайд 7)
-Хичээлд хэнийг хэлэлцэнэ гэж бодож байна вэ? (хүний ​​тухай)
-Өнөөдөр бид тухайн хүн хаана байгааг тогтоохыг хичээнэ. Та тухайн хүнийг аль бүлэгт ангилах вэ? (хүүхдүүд хүн бол бүтээгдэхүүн биш гэдгийг нотолж, түүнийг мөн амьгүй байгальд ангилж болохгүй).

6. Судалгааны зорилгоо тодорхойлох.
- Өнөөдөр хичээл дээр та "Хүн бол амьд байгалийн нэг хэсэг" гэсэн таамаглалыг батлах эсвэл үгүйсгэхийг хичээх болно.
Та ямар ан амьтдын бүлгийг мэддэг вэ? (Слайд 8) Хүнийг аль бүлэгт ангилж болох вэ? Та хүний ​​өвөрмөц онцлог, ур чадварыг загас, шувуу, амьтан, шавьж гэсэн дөрвөн бүлэг амьтадтай харьцуулах болно. (Слайд 9)
7. Бүлгээр ажиллах.
Анги нь бүлгүүдэд хуваагдана. Бүлэг бүр хүснэгтүүдийг хүлээн авдаг. Дараа нь бүлэг бүрээс нэг сурагч хүснэгтэд шаардлагатай картуудыг сонгоно.
Даалгавар: Хүснэгт бүрийн хувьд бүлэг тус бүрийн онцлог, ур чадвар бүхий картуудыг сонгож, тухайн хүний ​​онцлог шинж чанар, ур чадвартай харьцуул. Үр дүнг хүснэгтэд оруулна уу. Сурах бичигт зүйр цэцэн үгс байдаг: тэдгээрийг уншиж, өөрийн бүлэгт тохирсон нэгийг сонго. Бид үүнийг хэлэх үед тайлбарла.

8. Бүлгийн тайлан.
Бүлэг бүр гүйцэтгэсэн даалгавраа тайлагнана. Хүүхдүүд үр дүнг слайд дээрээс хардаг. Тайлан хийхдээ багш үзэж байхдаа үр дүнг слайд дээр тэмдэглэдэг. (Слайд 10-13). Бүлэг бүр хүн, амьтад нийтлэг шинж чанартай, ялгарах онцлог, ур чадвартай байдаг гэж дүгнэдэг. Энэ нь хүнийг амьтны аль ч бүлэгт ангилж болохгүй гэсэн үг юм.

9. Судалгааны дүгнэлт, хичээлийг дүгнэх.
Хүмүүсийг амьтдын аль ч бүлэгт ангилж болохгүй гэж хүүхдүүд дүгнэдэг ч хүн амьтны ертөнцтэй ижил төстэй зүйл байдаг тул “Хүн бол амьд байгалийн нэг хэсэг” гэсэн дүгнэлтэд хүрчээ. (Слайд 14)
- Тэгэхээр та бид хоёр “Хүн бол амьд байгалийн нэг хэсэг” гэсэн таамаглалыг баталж, няцаасан.

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн тухай сургамж2-р анги"Хармони" боловсролын систем
Сэдэв: Хүн бол амьд байгалийн нэг хэсэг юм Хичээлийн төрөл: хичээл - судалгаа
Эмхэтгэсэн: Бага ангийн багш, дээд зэрэглэл, НЗДТГ-ын 94-р дунд сургууль Макутина Людмила Павловна
Зорилго:

    Хүн, амьтан, хөхтөн амьтдын ижил төстэй ба ялгаатай байдлын нотолгоог олж, байгалийн аль хэсэгт хамаарахыг олж мэдэх; Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх; Эргэн тойрон дахь ертөнцөд эелдэг, эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх; Өөрийгөө үнэлдэг зан чанарыг хөгжүүлэх (бүлэгт ажиллах замаар).
Тоног төхөөрөмж:Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц. 2-р ангийн сурах бичиг-дэвтэр. Зохиогч Poglazova O.T. - Бүлэг тус бүрийн онцлог шинж чанаруудын нэрс бүхий картуудын багц, цаг агаарын ажиглалт, фенологийн ажиглалтын диаграммууд Microsoft Power Point дээр.
Хичээлийн явц:
    Org. Момент Календарийн минут.
Цаг агаарын урьдчилсан мэдээний хэсэг жижүүр нь лавлагаа график ашиглан цаг агаарын тухай ярьж байна.

    Мэдлэгийг шинэчлэх.

Биднийг хүрээлж буй ертөнц нь олон объектоос бүрддэг. Бүх объектыг ямар бүлэгт хувааж болохыг санацгаая. (Хавсралтыг үзнэ үү. Слайд 1-4).

Хүүхдүүд объектыг сонгож, бүлгийг нэрлэнэ - бүтээгдэхүүн, амьд байгаль, амьгүй байгаль. Слайдуудыг шалгаж байна.

    Дүгнэж хэлье: Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бүтээгдэхүүн, байгаль гэсэн бүлгүүдэд хуваагддаг.

(Слайд 5). Бүтээгдэхүүн нь байгалийн объектоос юугаараа ялгаатай вэ? (Бүтээгдэхүүнийг хүний ​​гараар хийсэн).

Байгаль амьд эсвэл амьгүй байж болно. Амьд байгалийн объектууд амьгүй байгалийн объектуудаас юугаараа ялгаатай вэ? (Слайд 6)

    Хичээлийн зорилго тавих

Бусдыг тааварлаарай. (Слайд 7)

Хичээл хэний тухай байх болно гэж та бодож байна вэ? (хүний ​​тухай)

Өнөөдөр бид тухайн хүн хаана байгааг тодорхойлохыг хичээх болно. Та тухайн хүнийг аль бүлэгт ангилах вэ? (хүүхдүүд хүн бол бүтээгдэхүүн биш гэдгийг нотолж, түүнийг мөн амьгүй байгальд ангилж болохгүй).

    Судалгааны зорилгоо тодорхойлох.

Өнөөдөр хичээл дээр та "Хүн бол амьд байгалийн нэг хэсэг" гэсэн таамаглалыг батлах эсвэл үгүйсгэхийг хичээх болно.

Та ямар ан амьтдын бүлгийг мэддэг вэ? (Слайд 8) Хүнийг аль бүлэгт ангилж болох вэ? Та хүний ​​өвөрмөц онцлог, ур чадварыг загас, шувуу, амьтан, шавьж гэсэн дөрвөн бүлэг амьтадтай харьцуулах болно. (Слайд 9)

    Бүлгээр ажиллах.

Анги нь бүлгүүдэд хуваагдана. Бүлэг бүр хүснэгтүүдийг хүлээн авдаг. Дараа нь бүлэг бүрээс нэг сурагч хүснэгтэд шаардлагатай картуудыг сонгоно.

Даалгавар: Хүснэгт бүрийн хувьд бүлэг тус бүрийн онцлог, ур чадвар бүхий картуудыг сонгож, тухайн хүний ​​онцлог шинж чанар, ур чадвартай харьцуул. Үр дүнг хүснэгтэд оруулна уу. Сурах бичигт зүйр цэцэн үгс байдаг: тэдгээрийг уншиж, өөрийн бүлэгт тохирсон нэгийг сонго. Бид үүнийг хэлэх үед тайлбарла.

    Бүлгийн тайлан.

Бүлэг бүр гүйцэтгэсэн даалгавраа тайлагнана. Хүүхдүүд слайд дээр үр дүнг хардаг. Тайлан хийхдээ багш үзэж байхдаа үр дүнг слайд дээр тэмдэглэдэг. (Слайд 10-13). Бүлэг бүр хүн, амьтад нийтлэг шинж чанартай, ялгарах онцлог, ур чадвартай байдаг гэж дүгнэдэг. Энэ нь хүнийг амьтны аль ч бүлэгт ангилж болохгүй гэсэн үг юм.

    Судалгааны дүгнэлт, хичээлийг нэгтгэн дүгнэх.

Хүмүүсийг амьтдын аль ч бүлэгт ангилж болохгүй гэж хүүхдүүд дүгнэдэг ч хүн амьтны ертөнцтэй ижил төстэй зүйл байдаг тул “Хүн бол амьд байгалийн нэг хэсэг” гэсэн дүгнэлтэд хүрчээ. (Слайд 14)

Тиймээс бид “Хүн бол амьд байгалийн нэг хэсэг” гэсэн таамаглалыг баталж эсвэл үгүйсгэсэн.






    1. Юу нь байгаль биш юм

    а) чулуу, үүл, далай, уулс;

    б) амьтан, ургамал, мөөгөнцөр, микроб;

    в) ном, байшин, онгоц, гутал;

    2. Нар бол...

    a) хамгийн том од;

    б) Дэлхийтэй хамгийн ойр орших од;

    в) Дэлхийн хиймэл дагуул;

    3. Дэлхий бол...

    а) сүүлт од; б) од; в) гариг;

    а) уулс; б) тивүүд; в) тэгш тал;

    а) далайд;

    б) мөсөн голд;

    в) гол мөрөн, нууранд;

    а) сүлд; б) туг;

    в) захиалга; г) дуулал;

    а) ургамал;

    б) мөөг;

    в) бусад амьтад;

    а) амьд байгаль;

    б) амьгүй байгаль;

    в) хүний ​​гараар хийсэн бүтээгдэхүүн;

    а) сурах бичигт;

    б) нэвтэрхий толь бичигт;

    в) Үндсэн хуульд;

    _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    Татаж авах:


    Урьдчилан үзэх:

    2-р ангид зориулсан хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи эцсийн тест.

    Овог, нэр ________________________________________________

    Зөв хариултын үсгийг дугуйл.

    1. Юу нь байгаль биш юм

    2. Нар бол...

    a) хамгийн том од;

    б) дэлхийд хамгийн ойр орших од;

    в) Дэлхийн хиймэл дагуул;

    3. Дэлхий бол...

    4. Газар нутгийн хамгийн том талбай нь...

    5.Цэнгэг усны хамгийн их нөөц хаана байдаг вэ?

    а) далайд;

    б) мөсөн голд;

    в) гол мөрөн, нууранд;

    6. Төрийн бэлгэдэл юу вэ?

    а) сүлд; б) туг;

    в) захиалга; г) дуулал;

    7. Махчин амьтан бол... иддэг амьтан юм.

    а) ургамал;

    б) мөөг;

    в) бусад амьтад;

    8. Хүн дэлхийн аль хэсэгт харьяалагддаг вэ?

    а) амьд байгаль;

    б) амьгүй байгаль;

    9. Иргэдийн эрх, үүргийг бичнэ...:

    а) сурах бичигт;

    б) нэвтэрхий толь бичигт;

    в) Үндсэн хуульд;

    10. Дэлхий дээрх бүх далай тэнгисийн нэрийг санаж, бич.

    2-р ангид зориулсан хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи эцсийн тест.

    Овог, нэр ________________________________________________

    Зөв хариултын үсгийг дугуйл.

    1. Юу нь байгаль биш юм

    а) чулуу, үүл, далай, уулс;

    б) амьтан, ургамал, мөөгөнцөр, микроб;

    в) ном, байшин, онгоц, гутал;

    2. Нар бол...

    a) хамгийн том од;

    б) дэлхийд хамгийн ойр орших од;

    в) Дэлхийн хиймэл дагуул;

    3. Дэлхий бол...

    а) сүүлт од; б) од; в) гариг;

    4. Газар нутгийн хамгийн том талбай нь...

    а) уулс; б) тивүүд; в) тэгш тал;

    5.Цэнгэг усны хамгийн их нөөц хаана байдаг вэ?

    а) далайд;

    б) мөсөн голд;

    в) гол мөрөн, нууранд;

    6. Төрийн бэлгэдэл юу вэ?

    а) сүлд; б) туг;

    в) захиалга; г) дуулал;

    7. Махчин амьтан бол... иддэг амьтан юм.

    а) ургамал;

    б) мөөг;

    в) бусад амьтад;

    8. Хүн дэлхийн аль хэсэгт харьяалагддаг вэ?

    а) амьд байгаль;

    б) амьгүй байгаль;

    в) хүний ​​гараар хийсэн бүтээгдэхүүн;

    9. Иргэдийн эрх, үүргийг бичнэ...:

    а) сурах бичигт;

    б) нэвтэрхий толь бичигт;

    в) Үндсэн хуульд;

    10. Дэлхий дээрх бүх далай тэнгисийн нэрийг санаж, бич.

    ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



    Эцсийн туршилт

    дэлхий даяар

    сурагчид___ 2-___ анги

    MBOU 20-р дунд сургууль

    _______________________________________________

    Сонголт 1.

    A1. Байгаль биш гэж юу вэ?

    а) чулуу, үүл, далай, уулс;

    б) амьтан, ургамал, мөөгөнцөр, микроб;

    в) ном, байшин, онгоц, гутал;

    А2. Аадар борооны үед хүний ​​хувьд хамгийн аюултай үзэгдэл юу вэ?

    а) бороо;

    б) аянга;

    А3. Нар бол...

    a) хиймэл дагуул;

    б) Дэлхийтэй хамгийн ойр орших од;

    в) хамгийн том од;

    А4. Бөмбөрцгийн загварын нэр юу вэ?

    б) бөмбөрцөг;

    А5. Төрийн бэлгэдэл юу вэ?

    а) сүлд; б) туг;

    в) захиалга; г) дуулал;

    A6. Хамгийн том газар нутаг нь...

    б) тивүүд;

    в) тэгш тал;

    А7. Газар доороос урсаж буй халуун усны багана нь...

    а) усан оргилуур;

    б) хүрхрээ;

    в) гейзер;

    А8. Аль мэдэгдэл зөв бэ?

    a) Далай бол давстай нуур;

    б) Далай бол хиймэл усан сан;

    в) Далай бол далайн нэг хэсэг;

    а) сайн гэрэлтүүлэгтэй байхын тулд хараа мууддаггүй;

    б) цаг хугацаа алдахгүйн тулд тээврийн хэрэгсэлд;

    в) нуруугаа ядрахгүйн тулд хэвтэх;

    А10. Эрүүл ахуйг сайтар сахих нь...

    а) өндөр, нарийхан болох;

    B1. Миний улсын нийслэл _____________________________________

    B2 Газрын зураг дээр ногооноор тэмдэглэсэн - ________________________________.

    Б.3 Газрын зураг дээр шараар тэмдэглэсэн нь - ________________________________

    4-р улирал Улирал солигдох нь - ___________________________.

    а) амьтны амьсгал;

    б) тамхи татах;

    в) машины утааны хий;

    г) үйлдвэрээс ялгарах хийн ялгаруулалт;

    д) гал түймэр, гал асаах;

    S2. Та эмээтэйгээ хэрхэн харьцдаг вэ?

    a) Эмээ, хаалгыг хаа, ямар нэгэн зүйл үлээж байна.

    б) Эмээ, би танд яаж туслах вэ?

    в) Баба, бялуу жигнэх.

    г) Эмээ, амарч, би ширээгээ цэвэрлэж, аяга тавгаа өөрөө угаана.

    C3. Үг, утгыг нь сумаар тааруулж холбоно.

    A1. Хүн дэлхийн аль хэсэгт харьяалагддаг вэ?

    а) амьгүй байгаль;

    б) ан амьтан;

    в) хүмүүсийн бүтээгдэхүүн;

    А2. Дараахь зүйлсийн аль нь бие вэ?

    б) навч унах;

    в) цасан ширхгүүд;

    А3. Дэлхий бол...

    а) сүүлт од;

    б) од;

    в) гариг;

    А4. Хиймэл биетүүд нь...

    a) хүний ​​гараар бүтээсэн объект;

    б) амьгүй байгалийн бие;

    в) амьд байгалийн бие;

    А5.Ямар дүрмийг баримтлах ёстой вэ?

    a) Зуны улиралд өглөөнөөс орой хүртэл наранд шарах боломжтой;

    б) хар нүдний шилээр нар руу харах хэрэгтэй;

    в) нар руу том нээлттэй нүдээр харах;

    A6. Төрийн бэлгэдэл юу вэ?

    а) сүлд; б) туг;

    A7. Ууланд зам тавьж, тэд...

    а) хонгил;

    в) далан;

    А8. Гол мөрөнд ус ямар байдаг вэ?

    а) давстай;

    б) зогсох;

    в) шинэхэн;

    A9. Та ТВ үзэх хэрэгтэй.

    а) унтахын өмнө;

    б) гурван метрийн зайд;

    в) өдөрт дөрвөн цаг;

    A10 Хүчтэй, авхаалжтай байхын тулд танд...

    в) спортоор хичээллэх;

    B1. Миний эх орон ______________________________________

    B2. Газрын зураг дээрх цэнхэр өнгөөр ​​________________________________________________

    B3. Газрын зураг дээр хүрэн өнгөөр ​​тэмдэглэсэн нь ________________________________________________

    4-р улирал. Өдөр, шөнийн өөрчлөлт нь - ________________________________

    C1.Агаарын бохирдол ямар шалтгааны улмаас үүсдэг вэ?

    а) гал, шатаж буй гал;

    б) гадаа тоглоом;

    в) машины утааны хий;

    г) ном унших;

    д) үйлдвэр, үйлдвэрээс ялгарах хийн ялгаруулалт.

    А2.Хэрвээ ангийнхан чинь өвчний үед тань дээр очвол ямар үг хэлэх вэ?

    a) Би чамайг уриагүй.

    б) Надтай зочилсонд баярлалаа.

    в) Чи ирэх ёсгүй байсан, би маргааш сургууль дээр байх болно.

    г) Таныг ирсэнд маш их баяртай байна. Намайг өвчтэй байхад ангид ямар сонирхолтой зүйл болсныг хэлээч.

    C3. Үг, утгыг нь сумаар тааруулж холбоно.

    ТӨРИЙН ЭВ НЭГДЭЛИЙН БЭЛДГЭД СУРГАЛТЫН ДУУ

    ТОЛБОГДОЛТОЙ ХАВССАН ХАВТАН

    МАНАЙ ТӨРИЙН ТЭРГҮҮН

    ЕРӨНХИЙЛӨГЧ

    ТӨРИЙН АЛБАН ЁСНЫ СҮЛД



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!