Хичээлийн тэмдэглэлийн ялгаа ба s. Сэдвийн ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй: Эгшиг авианы ялгаа, үе дэх I, Yy үсэг.

Татьяна Мизина
Сэдвийн ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй: Эгшиг авианы [ба], [s] болон үе дэх Ii, Yy үсгийг ялгах.

Дэд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй

дээр сэдэв: ", [s] ба Үе дэх Ii ба Yy үсэг, үг, өгүүлбэр"

Сэдэв: « Эгшиг авианы ялгаа [ба], [s] ба Үе дэх Ii ба Yy үсэг, үг, өгүүлбэр."

Зорилтот: дуу авиаг ялгах [болон], [s] ба үсэг ба, с.

Даалгаврууд:

Залруулах:

1. Хүүхдэд үг хэллэгээр нь ялгахыг заа дуу чимээ [болон],[s].

2. Фонемик мэдрэмж, анхаарлыг хөгжүүлэх.

3. Ур чадварыг хөгжүүлэх үг хэллэгдүн шинжилгээ ба харааны ойлголт, уялдаа холбоотой яриа.

сэдвээр үгсийн санг баяжуулах "Хүнсний ногоо"Тэгээд "жимс".

Боловсролын:

1. Хүүхдийг зөв уялдуулахыг заа [ба] ба [s] дууг I ба Y үсэгтэй.

Боловсролын:

1. Сурах сэдэл, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: i-s үсэг, зураг, бөмбөг, сагс, хэл эргүүлэх, зурагт хуудас бүхий үсэгөөр өөр өнгө, хэмжээ.

Хичээлийн явц.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Оюутнуудын сэтгэлзүйн байдал. Ажлын таатай орчин бүрдүүлэх.

Сайн уу залуусаа!

Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Хичээл бидэнд харилцааны баяр баясгаланг авчрах болтугай.

Залуус аа, өнөөдөр хичээл дээр та олон сонирхолтой даалгавар, шинэ нээлт, туслахуудаа олох болно болно: анхаарал, авхаалж самбаа, авхаалж самбаа.

Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ,

Хичээл эхэлж байна.

Үсэгтэй чимээ гарч ирэв,

Эмх журам сэргээхийн тулд.

Олон нэрлэсэн хүн сууна зүйлс: (бялуу, харандаа, бут, ширээ).

II. Үндсэн хэсэг.

1. Танилцуулга сэдэв.

Тохирох үгсийг сонгон өгүүлбэрүүдийг гүйцээнэ үү.

Муур баригдсан ... (хулгана).

Тэд Нинад теди худалдаж авав (баавгай).

Юу үгс өөр өөр дуу чимээтэй байдаг?

Өнөөдөр ангичи бид хоёрыг ялгаж сурна дуу чимээ [s], [болон] ба үсэг s, болон дотор үе, үг, өгүүлбэр.

2. Харьцуулсан шинж чанар дуугарна.

Бидэнд хэлэхэд юу тусалдаг

A) дуу [s]

б) дуу [болон]

Тэд хэр төстэй вэ? дуугарна, тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Тэд хэр төстэй вэ? үсэг, тэд юугаараа ялгаатай вэ?

3. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

a) Санаж, тодорхой давт үг хэллэгянз бүрийн цохилтын байрлал бүхий гинж.

чи

шээх шээх

beep beep beep

sy-si-si-si

б) Тоглоом "эсрэгээр".

Би үүнийг хэцүү гэж нэрлэх болно үе, мөн та зөөлөн бөгөөд эсрэгээр: Би зөөлөн, чи хатуу.

Would -, vi -, dy -, pi -, bi -, you -, di -….

4. Корреляци үсэгтэй дуу авиа.

a) шалгалт үсэг(өөр өөр зурагт хуудас үсэг, өөр өөр өнгө, хэмжээ үсэг).

Тэдний дундаас олоорой захидал, гэсэн утгатай дуу [s], дуу [болон](хэвлэсэн, жижиг, том үсгээр харуулах).

б) Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

Сонсооч үе, дуу чимээхослолууд ба зөвхөн бичнэ үү эгшиг:

Vli, kty, kri, media, ardor, pli, see.

Шалгалт: самбар дээр карт өлгөх үсэг: Мөн, s, and, and, s, and, and.

5. Үе дэх авиа, үсгийг ялгах.

a) Тоглоом "Барьж ав дуу чимээ» .

Хэрэв сонсвол дуу чимээ[болон] – хэрэв байвал алгаа таших дуу [s] - гишгэх.

Үг: загас, утас, сүлжих, хүүхэд, бяслаг, зүү, Daisies.

6. Биеийн тамирын дасгал:

Та ядарсан юм болов уу?

За тэгээд бүгд хамтдаа бослоо.

Бүсгүй бөхийв

Шулуун, сунгасан,

Тэгээд одоо тэд хойшоо бөхийв.

Бид гар, мөрөө сунгаж,

Биднийг суухад хялбар болгохын тулд

Мөн огтхон ч битгий ядраарай.

Миний толгой бас ядарч байна.

Тиймээс түүнд тусалцгаая!

Баруун, зүүн, нэг ба хоёр,

Бод, бод, толгой.

Хэдийгээр дасгал богинохон ч гэсэн бид бага зэрэг амарсан.

7. Үгийн дуу авиа, үсгийг ялгах.

a) - Өнөөдөр бид дэлгүүрт очно (самбар дээрх үг "дэлгүүр"- олон төрлийн бараа зардаг толь бичиг.

Энэ дэлгүүрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (бүх нийтийн, супермаркет). Хэт их зүйл худалдаж авахгүй байж яаж эсэргүүцэх вэ?

Үүнд бидний суралцдаг оюутнууд туслах болно эгшиг(Би, Ү). Бид эд зүйлсийг сагсанд хийнэ (хулуу, амтат гуа, өргөст хэмх, хаш, чавга, тоор, жүрж, нимбэг)дагуу тайлбартай сонсогдож байна: "Би худалдаж авч чадна, учир нь дуу чимээ(ба, s)үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд сонсогддог."

б) Тэмдэглэлийн дэвтэрт үгсийг хоёр баганад, нэг сагсанд багтсан зүйлсийг бич дуу - Y, өөр хүнээс дуу - би.

хулуу чавга

амтат гуа тоор

өргөст хэмх жүрж

хаш нимбэг

в) Нэгдүгээр сагс, хоёр дахь сагсанд байгаа зүйлсийг хараад ерөнхий үгээр нэрлэнэ үү (хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ). Хүнсний ногоо, жимснээс юу бэлдэж болох вэ?

8. Үг бүтээх ажил.

Чавганы шүүс (Аль)- чавга.

Нимбэгний шүүс (Аль)- нимбэг.

Тоорын шүүс (Аль)- тоор.

Жүржийн шүүс (Аль)- улбар шар.

Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ ямар ашиг тустай вэ?

9. Нүдэнд зориулсан гимнастик:

Цэцэг унтаж байв (нүдээ аниад тайвшир)

Тэгээд би гэнэт сэрлээ (нүдээ анивчих).

Би дахиж унтахыг хүсээгүй, (гараа дээш өргө - амьсгалаа, гараа хар,

Тэр сэргэж, сунгав,

Тэр дээш хөөрч, нисэв. (зүүн, баруун тийш харах).

10. Өгүүлбэр дэх дуу авиа, үсгийг ялгах.

Манайд нэг хүүхэд ирэв. Тэрээр богино хэмжээний шүлэг унших болно. Шүлэг цээжилж, давтаж, бичээрэй дэвтэр:

Хүүхэд их хөөрхөн байсан

Тэр гараа савангаар угаасан.

III. Үр дүн ангиуд.

Аль нь авиа, үсэг ялгаж сурсан?

Та яагаад ялгаж сурсан бэ?

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ анги?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Сайн байна! Таны ажиллах арга надад үнэхээр таалагдсан.

MBDOU "Хосолсон 8-р цэцэрлэг" "Цасан цагаан"

Хийсвэр

шууд боловсролын үйл ажиллагаа

"Танин мэдэхүй" боловсролын чиглэлээр

ерөнхий хөгжлийн бүлэгт

6-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан

Сэдэв: "[Y] ба [I] дууг ялгах"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Банщикова Ю.С. 2012

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдэд [ ы ] ба [ и ] дууны акустик-артикуляцийн шинж чанарыг өгөхийг заах;

Дуу үсгийн шинжилгээ, синтез хийх чадварыг бэхжүүлэх;

Үгүүдийг үе болгон хуваах чадварыг бэхжүүлэх, үгэнд хэдэн үеийг тодорхойлох;

[ ы ] ба [ и ] дууг ялгах;

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

Харилцааны чадварыг хөгжүүлэх - багаар ажиллах, хэлэлцээр хийх, насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадвар.

Тоног төхөөрөмж:

Хүүхдийн тоогоор сэдэвчилсэн зураг, үгийн эхэн, дунд эсвэл төгсгөлд байгаа дууг тодорхойлох карт-схем, үений тоог тодорхойлох зураг, сүүдэрлэх хүүхдийн тоогоор үсэг.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын мөч (шуналчдын ирэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, мольберт руу явцгаая, хар л даа, өнөөдөр манайд “Шунагч” ирлээ. Тэр бүх зүйлийг маш их хүсч байна гэж хэлдэг (багш энэ үгийг ганц тоогоор дууддаг, хүүхдүүд үүнийг олон тоогоор дууддаг), би түүнд ялаагаа хэлэхэд тэр надад ялаа гэж хариулдаг

Үнэгний цох цох

Нугас-нугас-зөгий

Баавгай нь тоншуул

Буга-бугын туулай-туулай

Чоно-чоно-загас

Хэрээ хэрээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үг бүрийн төгсгөлд бид ямар дуу авиа гаргасан бэ?

Хүүхдүүд: бид [Y] ба [I] дууг дуудсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Та нар мундаг юмаа, "Шунагч"-тай баяртай гэж хэлээд ширээ рүүгээ явцгаая (Мэдэхгүй багшийн сандлын хажууд сууна) Өө, залуусаа, бидэнтэй уулзахаар ирсэнийг хараарай.

Хүүхдүүд: Мэдэхгүй гэж хариулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус Dunno гийгүүлэгч, эгшиг хоёрыг ялгаж чаддаггүй гэж хэлэв. Дунно-д тусалъя, бидний гарт утас байгаа гэж төсөөлөөд үз (хүүхдүүд утсыг татаж байгаа дүр үзүүлж, [Y] ба [I] дууг дуудаж, гараа хажуу тийш нь аажмаар дэлгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний утас тасарсан уу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд чи бид хоёр чимээ гаргахад агаар саадтай тулгарсан уу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв утас тасрахгүй, агаар ямар ч саад тотгор учруулахгүй бол эгшиг, гийгүүлэгч гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Эгшиг (хүүхдүүд хариултаа тайлбарлах ёстой)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эгшиг авиа ямар өнгөтэй болохыг хэн хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүд: (хүүхдийн хариултыг сонсох)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, эдгээр дуу авианы дуудлага хэрхэн ялгаатай болохыг хэн тааж чадах вэ (багш [Y] ба [I] дууг уруулаараа ээлжлэн харуулдаг; хүүхдүүд таах гэж оролддог), [I] дуу нь инээмсэглэл, дуу авиа юм. [Y] бол цонх (уруул нь ангайсан).

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, мэдэхгүй ээ, бид танд эгшиг ба гийгүүлэгчийг хэрхэн ялгах талаар тусалсан уу?

мэдэхгүй: тийм - маш их баярлалаа. Гэхдээ энд би чам руу явах замдаа хэд хэдэн карт, зурагтай дугтуйтай байгаа бөгөөд тэдгээр нь юунд зориулагдсан болохыг би ойлгохгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дунно дугтуйгаа өг, залуус бид хоёр чамд туслах болно. Залуус аа, хар даа, энд диаграмм, зураг байна. Тэднийг юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: (хариултуудыг сонсох)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, та [I] эсвэл [Y] дуу хаана байгааг тодорхойлох хэрэгтэй - үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд (нэг зургийг хүүхдүүдтэй хамт задалж, дараа нь хүүхдүүд бие даан хийдэг). даалгавраа гүйцээж, хөрштэйгээ диаграм, зураг солилцож, бие биенээ шалгахад урь. Хүүхдүүдтэй өмнө нь ярилцсаны дараа, хэрэв дуу нь үгийн эхэнд байвал бид эхний квадратыг хаадаг, үгийн төгсгөлд сүүлчийн квадратыг хаадаг, хэрэв дуу нь хоёр, гурав дахь бол бид хаадаг. дунд дөрвөлжин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид үсэг, дуу авианы талаар юу ярьсан бэ? Бидний харж, бичиж буй үсэг, бидний сонсож, дууддаг дуу чимээ, гэхдээ мэдээжийн хэрэг, дуу авианы талаар юу ярьснаа санацгаая. (самбар дээрх I ба Y үсгийг эргүүл). Эдгээр нь ямар үсэг вэ, тэдгээрийг юу гэж нэрлэдэг вэ, тэд ямар харагддаг вэ? (хүүхдүүдийн бүрэн хариултыг сонсоорой).

мэдэхгүй: хүүхдүүдэд баярлалаа, тэднийг түүнтэй тоглохыг урьсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, шалны дэвсгэр дээр очоод үсгээ агаарт зурахыг хичээцгээе. Багш хүүхдүүд рүү нуруугаараа зогсож, хүүхдүүдэд давтахыг харуулна (эхлээд баруун гараараа, дараа нь зүүн, зүүн хөл, баруун хөл, нүд). Хүүхдүүдээс хоёр хоёроороо зогсохыг хүс: "Найзынхаа нуруун дээр захидал бичиж, байраа соль."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо залуус галт тэрэг болж: "Захиаг таагаарай." Би сүүлчийн хүүхдийн нуруун дээр захидал бичдэг, тэр үүнийг гинжний дагуу дараагийнх руу дамжуулж, эцэс хүртэл үргэлжлүүлнэ, сүүлчийн хүүхэд ямар үсэг байсныг таах ёстой. Сайн байна, та маш сайн ажилласан, Данно ч чамтай тоглоход үнэхээр их таалагдсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: 3 зураг хавсаргасан, нэг, хоёр, гурван үетэй байгаа мобайлд анхаарлаа хандуулаарай. Залуус аа, Дунно бидэн рүү яаран очиход урьдын адил бүх зүйл холилдсон. Халим гэдэг үг хоёр үетэй, тахиа гэдэг үг нэг үетэй, цаг гэдэг үг гурван үетэй гэсэн. Үг бүр хэдэн үетэй байгааг хэрхэн шалгах вэ?

Хүүхдүүд: Хүүхдүүдийн хариултыг сонс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, аль үг нь хамгийн урт вэ, яагаад? Аль нь хамгийн богино вэ, яагаад?

Хүүхдүүд: Хүүхдүүдийн бүрэн хариултыг сонсоорой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Guys Dunno бүх зүйлийг ойлгосон ч найзууддаа гэнэтийн бэлэг бэлдсэндээ бухимдсан хэвээр байгаа боловч дахин бүгдийг хольж хутгасан гэжээ. Хүүхдүүдийг ширээн дээр урь.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, анхаарлаа хандуулаарай, ширээн дээр [Y] ба [I] гэсэн дуу бүхий хоёр карт байрлуулсан бөгөөд (хэд хэдэн буруу зураг); ширээ. Таны даалгавар бол нэг удаад нэг зураг авч, хүссэн дуугаараа сагсанд хийх явдал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар үнэхээр мундаг юм аа, Дунно таалагдсан уу, бүгдийг санаж байсан уу? Залуус аа, Dunno-д бэлэг өгцгөөе. Хүүхдүүдээс Y ба I үсгийг сүүдэрлэхийг хүсдэг.


1-3-р ангийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн тэмдэглэл: Эгшиг ялгах Y сонсогдож байнаБА. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэхТэгээд үүсэхтодорхой фонемик дүрслэл, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх ур чадвар.

Зорилго: хүүхдүүдэд Y эгшиг, аман болон бичгээр ялгахыг заах.

Тоног төхөөрөмж: бие даасан толь, бие даасан сургалтын материал, 1, 2-р эгнээний эгшиг бүхий хүснэгт.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. Сурах зорилго тавих.

Самбар дээр эгшигтэй ширээ өлгөөтэй байнаби болонII эгнээ.

Ярианы эмч. Эхний эгнээний эгшиг хэрхэн үүссэнийг санаж, хэлээрэй. (Оюутнууд ээлжлэн дууддаг). II эгнээний эгшиг хэрхэн үүссэн бэ?

2. Хамарсан материалыг давтах.

Ярианы эмч. Залуус аа, II Е эгнээний эгшиг хэрхэн үүсдэгийг санаж, хэлээрэй. (Оюутнууд хариулдаг.)Э гийгүүлэгчийн дараа орох үгийг нэрлээрэй. Эдгээр үгсийн гийгүүлэгч хэрхэн дуудагддаг вэ? Яагаад?

3. Тусдаа тольтой ажиллах.

Ярианы эмч. Залуус аа, толинд хараад Ү дуу, дараа нь би дууг хэлээрэй. Эдгээр авианы дуудлагаас та юу анзаарсан бэ? I дууг дуудах үед үе мөчний эрхтэнд юу тохиолддог вэ?

Хэл ярианы эмч тайлбарлав:

Бид I дууг дуудвал:

- уруул - "инээмсэглэлээр";

- шүд нь хоорондоо ойрхон, гэхдээ хаалттай биш;

- хэл нь аманд хэвтэж, ирмэг нь араа шүдэнд хүрдэг;

- хүзүү "ажилладаг" (хүүхдийн гар нь хүзүүн дээр нь хяналт тавьдаг).

Ярианы эмч. Ү авиаг дуудах үед үе мөчний эрхтэнд юу тохиолддог вэ?

Хэл ярианы эмч тайлбарлав:

- уруул нь чангардаггүй;

- шүд нээлттэй;

- хэлийг аманд гүн оруулах;

- хүзүү "ажиллах";

-Та ямар дүгнэлт хийж чадах вэ? (Хоёр авиа нь дуудлагын хувьд төстэй.)

Ярианы эмч. Бид хос эгшиг БА Ү-г харьцуулж үзлээ, та юу олж мэдсэн бэ?

Оюутнууд: Ү эгшигүүд нь үг хэллэгээрээ төстэй боловч үсгийн хувьд ялгаатай.

4. Бие даасан дидактик материалтай ажиллах.

Оюутнууд дидактик материалын даалгавруудыг гүйцэтгэж, даалгавруудыг нэг нэгээр нь уншиж, хүндрэл гарвал ярианы эмч тусалж, тодруулж, тайлбарладаг.

1-р даалгаврын хувьд та үеийг дүрслэх ёстой.

- хатуу хоолойтой гийгүүлэгч - т;

- зөөлөн дуут гийгүүлэгч - z;

- дуугүй хатуу гийгүүлэгч - Т;

- дуугүй зөөлөн гийгүүлэгч - З.

Бичгийн эгшгийг тойрог хэлбэрээр тэмдэглэдэг.

- эхний эгнээний эгшиг - хоосон тойрог.

- 2-р эгнээний эгшиг - дүүргэсэн тойрог.

Даалгавар 1.

Үгүүдийг уншиж, тэдгээрийг тэмдэгтээр тэмдэглэ.

Пи, ти, ли, бид, чи, би, ви, фы, зы, си.

- Үг нь ямар үет нуугдаж байна вэ? Үүнийг бичээрэй.

Даалгавар 2.

"Төөрөгдөл" (үүнийг олж мэдээд объект, үйлдлийг бичнэ үү).

Жишээ: халуун сэтгэл - уусан.

Даалгавар 3.

Тоглоом "Нэг ба олон".

Алга болсон үгсийг цэцгийн дэлбээнд бичээд хос болго.

Жишээ: заан - заан.

Y болон өмнөх хатуу, зөөлөн гийгүүлэгчийг заана уу.

Даалгавар 4.

Загварын дагуу үгсийг байшинд байрлуулж, дутуу үгсийг бичиж, хос үүсгэх.

Жишээ: цэцэрлэг - цэцэрлэг.

Үг: цэцэг, араа, гар, утас, машин, гүүр, цаг, муур.

Даалгавар 5.

Үгийн хослолын алдааг засах.

Цагаан цасан ширхгүүд цайвар хөвсгөр

Найрсаг хүүхдүүд, ямар ч цэцэг

Амтат конфетти хөгжилтэй хүүхдүүд

Даалгавар 6.

Зургийг хараад гурван баганад тарааж, I Y үсгийн өмнөх дууг тэмдэглэ.

Тэгээд с ба - с

Даалгавар 7.

Саналыг уншина уу. Эхлээд Ү үсэгтэй үгсийг бичээд дараа нь I үсэгтэй.

Аав нь савантай. Цэцэрлэгт чавга ургаж байна. Ойд чийгтэй байсан. Миша харандаатай. Тахиа үр тариа гахайлдаг. Шөнөдөө ойд чоно улив.

Даалгавар 8.

Y ба үсгүүдийг оруулаад бичнэ үү.

Хоолойноос .. .. зузаан д..м байна.

Машин нь шинэ..э ш..н... .

З..миний р..ба голын ёроол руу явлаа...

М..ша, В..тя – жижиг..ш... .

Н..на өөрөө ойд r..zh..k.. цуглуулсан.

Даалгавар 9.

Текстийг бичиж, I ба Y үсгийг оруулна уу.

Цэцэрлэгт

Орондоо боловсорч гүйцсэн хүнсний ногоо: өргөст хэмх, пом..дор.., сонгино. Н..улаан лоолийг түүж авав..хайрцагт..т. М..ша цуглуулсан.. өргөст хэмх..сагсанд..сайн. Хүүхдүүд... ногоогоо... хонгил руу аваачив.

Даалгавар 10.

Объектын зураг дээр үндэслэсэн өгүүллэг-тайлбарын найруулга.

5. Хичээлийн хураангуй.

НИЙТЛЭЛТ

Ярианы эмч. Залуус аа, бид өнөөдөр юу дээр ажилласан бэ? Та юу сурсан бэ?

Оюутнууд. Ү эгшгийг ялгаж, аман болон бичгээр ажиллалаа.

ТОГЛООМЫН ДААЛГАВАР "Цасан бөмбөг" (д сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэхба ойлголт).

Ярианы эмч. Яг л цасан бөмбөг шиг та бараг ижил бөмбөгийг дуу чимээнээс "сохорч", "цасны дуу" гэж нэрлэж болно. Үүнийг хийхийн тулд тоглоомын өмнөх тохиролцооны дараа - жишээлбэл, зөвхөн эгшиг, эсвэл зөвхөн гийгүүлэгч, эсвэл аль нэг нь цасан авианы бөмбөгийг бүтээх болно - эхний сурагч дууг нэрлэнэ. Бидний сэдэв бол 1, 2-р эгнээний эгшгүүд тул бид зөвхөн эдгээр эгшгийг ашиглах болно.

Нэгдүгээр оюутан А авиаг дуудаж, хоёр дахь оюутан эхний сурагчийн нэрлэсэн авиаг давтаж, өөрийн - Y, A-г нэмнэ. Гурав дахь оюутан эхний хоёр A, J, A авиаг давтаж, өөрийнхөө нэрийг - Y, U, гэх мэт.

Хамгийн том бөөгнөрөлийг "сохлох", өөрөөр хэлбэл хамгийн урт гинжин хэлхээг зөв хуулбарлаж чадсан оюутан ялна.

, багш-ярианы эмч, Затобольск, Казахстан.

Зорилго: Эгшгийг ялгах s-баүе, үг, хэллэг, уялдаа холбоотой ярианд.

  • хүүхдүүдийг хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчийг ялгахад сургах (дуудлага, сонсох, бичих);
  • 2-р эгнээний I эгшгийг ашиглан гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг зааж өгөх дасгал хийх;
  • мотор-сонсголын анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх; аман-логик сэтгэлгээ.
  • –ы, -и, ашиглан үг бүтээх дадлага хийх

Хичээлийн явц.

  1. Зохион байгуулалтын мөч
  2. Нэг-хоёр - толгойгоо дээшлүүл

    Гурав дөрөв - гар нь илүү өргөн

    Таван зургаа - чимээгүй суу

  3. Бэлтгэл үе шат:
    1. Амьсгалын дасгал: Амьсгалах - гараа дээш өргө
    2. Амьсгалах - хажуугаар нь доошлуул (a-a-a-a)

      Амьсгалах - гараа хажуу тийш нь чиглүүл

      Амьсгалах - мөрөө тэврэх (өө-өө-өө-өө)

      Амьсгалах - гараа урагшаа

      Амьсгалах - гараа доошлуул (оо-оо-оо-оо)

    3. Артикуляцийн гимнастик:

    "мэлхий", "хашаа", "хуушуур", "сэвшээ", "могой"

  4. Үндсэн хэсэг.
    1. Хичээлийн сэдвийг зарлаж байна.
    2. Чи юу харж байна, үхэр?

      Хатуу, ширүүн үү?

      "a" тэмдэгтэй бамбарууш

      Нийтэлсэн "карова"

      Та бичээрэй

      "S" үсэгтэй бамбарууш

      Мишка хичээл заах -

      Үүнийг хулгана болго.

      Муур хулгана шүүрч ав!

      Мэдэх хүн гарах болно.

      Эгшиг солихын өмнөх болон дараах үгсийг сонгох, үгсийг утга, үсгээр нь харьцуулах

      ("Мишка" бол хүүгийн нэр, "хулгана" бол зэрлэг амьтан)

    3. - ы-и эгшгийг тодруулж, авианы хэллэгийг тодруул
    4. Би хүүхдүүдийг дууг дуудахад урьж байна " Тэгээд"мөн тус тусын толинд харвал хэл, уруул ямар байрлалд байна вэ? (доод шүдэнд хэл, уруул "инээмсэглэх").

      Дараа нь дуу чимээ гарна с. (энэ дууг дуудахдаа хэлийг шүднээс нь татдаг).

      Тохирох үсгүүдийг харуулах.

      Дууны шинж чанар:

      Y – эхний эгнээний эгшиг

      Би бол хоёрдугаар эгнээний эгшиг. (хоёр дахь эгнээний эгшгийн үүрэг нь урд талын гийгүүлэгчийг зөөлрүүлэх явдал юм)

    5. 4. Дууг ялгах дасгалууд Ү - Биүг хэллэгээр
    6. Бөмбөг тоглоом - "эсрэгээр нь хэлэх":

      байсан - (цохих)

      Саван - (миль)

      Уурласан - (вил)

      Уурлах - (уусан)

      5. Тоглож буй дууг илэрхийлэх үсгийг дээшлүүлнэ.

      Пи, ти, ри, байсан, ки, ди, би, ми, сы, чи, бид, ки, ды, пи.

      Линден, бяслаг, халим, загас, уруул, хэл, гар.

    7. - Давтаж бичээрэй:
    8. Сы-сы-си, ри-ри-ри, ды-ди-ды.

    9. 6. Гарт зориулсан гимнастик:
    10. Хуруу бол найрсаг гэр бүл,

      Тэд бие биенгүйгээр амьдарч чадахгүй

      Энэ бол том, энэ нь дунд,

      Нэргүй

      Мөн бидний сүүлчийн хуруу нь гайхалтай юм

      Долоовор хуруугаа мартчихаж

      Ингэснээр хуруунууд хамтдаа амьдардаг

      Тэднийг холбож үзье

      Дасгалыг хий.

    11. 7. Ялгаварлах Ү - Биүгээр

Байшингийн үгийн зургийг Y - I-ийн дагуу байрлуул.

Гурван баганад байгаа үгсийг дэвтэртээ бич.

  1. Алга болсон үсгүүдийг оруулна уу Ү - Биүгээр, дэвтэртээ бичнэ үү:
  2. R(i)s, m(s)s, m(i)r, s(s)r, r(s)s, l(i)pa, k(i)no, s(s)ro, s( би) ла,

    m(s)sl(s), v(s)l(s), p(s)l(s), p(s)l(s).

  3. "Нэг нь олон." Объектыг олон тоогоор нэрлэнэ үү.

Цомог - цомгууд

Сүлжмэл - сүлжих

Панам - Панамын малгай

Cap - таг

Захирагч - захирагчид

Морь - морь

Дэвтэртээ хосоор нь бичээрэй.

10. “Том юмыг жижиг гэж нэрлэ, үгийнхээ төгсгөлд ямар авиа гарах вэ”:

Загас - загас,

Нүхнүүд - (булга),

чавга - (цөцгий),

сарвуу - (сарвуу).

11. "Сүүлийн дууг өөрчил, хоёр үг бич":

Бэлэг - бэлэг(үүд),

Хамар - хамар (хамар),

Баяжуулалт - баяжуулалт,

Цэцэг - өнгө,

Цэцэрлэгүүд - цэцэрлэгүүд,

Хоосон - хоосон (хоосон).

  1. Өгүүлбэр дэх I-Y ялгаа.
  2. Үг зохиох, өгүүлбэр зохиох

    (Хаврын эрэгт Вилиүүрүүд

    Ойд гэж хашгиравөлссөн чоно.)

  3. Холбогдсон ярианы I ба S-ийн ялгаа.

В.Осеевагийн "Зүгээр л хөгшин хатагтай" өгүүллэгийг уншиж, дахин ярьж байна.

    • Гудамжинд хэн алхаж байсан бэ? (Хүүхдүүд гудамжаар алхаж байв. Урд нь нэг хөгшин эмэгтэй алхаж байв)
    • Хөгшин эмэгтэйд юу тохиолдсон бэ? (Гэнэт хөгшин эмэгтэй халтирч унасан)
    • Хүү юу хийсэн бэ? (Хүү хөгшин эмэгтэйг босоход тусалсан.)
    • Охин түүнээс юу асуусан бэ? (Охин асуув: "Энэ чиний эмээ мөн үү?" "Үгүй" гэж хүү хариулав)
    • Охин яагаад гайхсан бэ? (Яагаад түүнд тусалсан юм бэ?)
    • Хүү юу гэж хариулав? (Энэ бол зүгээр л хөгшин эмэгтэй)
    • Залуусаас хэн нь зөв зүйл хийсэн бэ, яагаад? (Хүү зөв зүйл хийсэн. Бид сул дорой, ахмад настнуудад туслах ёстой.)

Судалсан i-y авиатай үгсийг олох, үгсийн байршлыг тодорхойлох.

14. Хичээлийн хураангуй.

  1. Хоёр ээж таван хүүтэй.
  2. Хүн бүрт нэг нэр.

    Олон жилийн турш тэнцүү

    Тэд өндрөөрөө ялгаатай. (гар, хуруу)

  3. Миний агуйн улаан хаалганууд
  4. Цагаан амьтад үүдэнд сууна.

    Мах, талх хоёулаа - миний бүх олз -

    Би цагаан амьтдад дуртайяа өгдөг. (уруул, шүд, ам)

  5. Үргэлж аманд минь байдаг

Гэхдээ та үүнийг залгихгүй. (Хэл)

(үгсийн дүрслэл ашиглах - оньсого)

Ялгаатай дуу авиаг олох Y _I.

Ашигласан уран зохиол:

  1. Ефименкова Л.Н. “Бага ангийн сурагчдын аман болон бичгийн ярианы залруулга” - М., 2001 он.
  2. Садовникова I.N. "Бага сургуулийн сурагчдын бичгийн хэл ярианы зөрчил, тэдгээрийг даван туулах" - М., Владос, 1995 он.
  3. Ефименкова Л.Н. Садовникова I.N. "Хүүхдийн дисграфийн эмгэгийг засах, урьдчилан сэргийлэх "М "Гэгээрэл" 1972 он
  4. Рау Е.Ф., Рождественская В.И. “Сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан дуудлагыг засах "М.: "Гэгээрэл" 1980 он.

Хичээлийн сэдэв: Ялгаалах S - I.

Зорилтот:Хүүхдүүдийн I ба Y авиа, тэдгээрт тохирох үсгүүдийг бичгээр ялгах чадварыг сайжруулах.

Даалгаварууд: s - i үсэг, дуу авиаг ялгаж сурах;

хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах;

сонсголын болон харааны анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:оюутны тоогоор даалгавар бүхий картууд.

Хичээлийн явц.

    Зохион байгуулалтын мөч. - Сайн байна уу залуусаа. Би дуугаар эхэлсэн үгийг нэрлэсэн хүн сууна.

2. Харгалзах эгшиг (s эсвэл u) дээшлүүлэн үгсийг давт:

найр, зодох, угаах, чи, унт, бид, ертөнц, чи, бяслаг, шуугиан, тоос, буудлагын талбай, хашгирах.

3. Шүлэг сонс.

Өө, Мишкагийн дэвтэрт эмх замбараагүй байдал бий.

Чи юу харж байна, үхэр?

хатуу, ширүүн?

Тедди баавгай

дамжуулан А"карова" гэж бичсэн.

Та бичээрэй

"Баавгай" дамжуулан с.

Мишка хичээл заах -

Хулгана болж хувирна

Муур хулгана шүүрч ав!

Мэдэх хүн гарах болно.

(С. Погореловский.)

sl - v- k-t- n-tk- l-p-

р-б-в-ш-м-ш-п-л-

v-lk-hr-p-l –f-sh-n-

5. Тоглоом "Нэг - олон" (бөмбөг шидэх).

Ярианы эмч нэр үгийг ганц тоогоор дуудаж, оюутан бөмбөгийг буцааж, ижил үгийг олон тоогоор дуудаж, сүүлчийн эгшгийг онцолдог. сэсвэл Мөн,Жишээ нь:

хүрээ хүрээ (ууд),дэвтэр - дэвтэр (мөн),хана стек (ууд)гэх мэт.

Эдгээр v-sh-, эдгээр sl-v- өөрөө- м- тарьсан-. Эдгээр бутнаас жижиг-өөрсдөө хагас мод. М-ш-ж-л- цагаан м-ш-. Люс s-n-e автобустай. Зах зээл дээр маш их зүйл бийгр-бов. Тахианы мах-үр тариа-shk-. Та l-st-ийг номонд бичиж болохгүй.Гудамж цасаар хучигдсан байдаг. Голын ойролцоо чимээ шуугиантай байна. Д-на цүнхэндээ хийж явдагд-ну.

11. Хичээлийн хураангуй: - Өнөөдөр бид ангидаа юу хийсэн бэ?

I болон Y дуунууд ямар төстэй вэ?

I болон Y авианы артикуляторын бүтэц ямар ялгаатай вэ?

Магтаал, урам зориг.

_________________________________________________________

sl - v- k-t- n-tk- l-p- v-lk- l – g-

r-b-v-sh-m-sh-p-l-hr-p-sh-n-

Эдгээр v-sh-, эдгээр sl-v- өөрөө- м- тарьсан-. Эдгээр бутнаас жижиг-өөрсдөө хагас мод. М-ш-ж-л- цагаан м-ш-. Люс s-n-e автобустай. Зах зээл дээр маш олон хотууд байдаг. Тахианы мах-үр тариа-шк-. Та l-st-ийг номонд бичиж болохгүй. Гудамж цасаар хучигдсан байдаг. Голын ойролцоо чимээ шуугиантай байна. Д-на цүнхэндээ d-nu-г үүрээд явж байна.

__________________________________________________________

sl - v- k-t- n-tk- l-p- v-lk- l – g-

r-b-v-sh-m-sh-p-l-hr-p-sh-n-

Эдгээр v-sh-, эдгээр sl-v- өөрөө- м- тарьсан-. Эдгээр бутнаас жижиг-өөрсдөө хагас мод. М-ш-ж-л- цагаан м-ш-. Люс s-n-e автобустай. Зах зээл дээр маш олон хотууд байдаг. Тахианы мах-үр тариа-шк-. Та l-st-ийг номонд бичиж болохгүй. Гудамж цасаар хучигдсан байдаг. Голын ойролцоо чимээ шуугиантай байна. Д-на цүнхэндээ d-nu-г үүрээд явж байна.

________________________________________________________

sl - v- k-t- n-tk- l-p- v-lk- l – g-

r-b-v-sh-m-sh-p-l-hr-p-sh-n-

Эдгээр v-sh-, эдгээр sl-v- өөрөө- м- тарьсан-. Эдгээр бутнаас жижиг-өөрсдөө хагас мод. М-ш-ж-л- цагаан м-ш-. Люс s-n-e автобустай. Зах зээл дээр маш олон хотууд байдаг. Тахианы мах-үр тариа-шк-. Та l-st-ийг номонд бичиж болохгүй. Гудамж цасаар хучигдсан байдаг. Голын ойролцоо чимээ шуугиантай байна. Д-на цүнхэндээ d-nu-г үүрээд явж байна.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!