Асуудлын товч оруулга. Шаардлагатай юу? Эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө

Зорилго:

  1. өмнө сурсан нэмэх, хасах арга техникийг дадлага хийх;
  2. “Арифметик графикийн бодлого” богино тэмдэглэл бичиж сурах
  3. логик сэтгэлгээ, ой санамж, анхаарал, сонирхол, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:бие даасан "Блиц тэмцээн" карт, интерактив самбар, өнгөт харандаа, хэвлэмэл дэвтэр.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Арифметикийн дасгалд дарааллаар тоолъё (Анги нь эгнээнд гурван багт хуваагдана, мөр бүр математикийн илэрхийлэл бүхий картыг хүлээн авдаг).

2. Аман тооллогыг буухиа уралдааны хэлбэрээр явуулдаг

(Мөр бүрт математик илэрхийлэл бүхий карт өгөгдөнө; нэг илэрхийллийн утгыг олсны дараа оюутан дараагийнх руу картыг дамжуулдаг. Даалгаврыг эхлээд алдаагүй гүйцэтгэсэн баг ялна).

20 + 40 = (60)
70 – 40 = (30)
40 + 50 = (90)
50 – 30 = (20)
90 – 30 = (60)
15 – 8 = (7)
19 – 10 = (9)
15 + 27 = (42)
12 – 4 = (8)

2. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга.

1. Өнөөдөр хичээл дээр бид дахин Мирное тосгон руу Маша, Миша нартайгаа уулзахаар явна. Маша бидэнд харамгүй бэлдсэн бөгөөд хэрэв та үүнийг тааварлавал бид ангид юу хийхээ олж мэдэх болно.

Эхнийх нь шалтаг,
Хоёр дахь нь зуны байшин юм.
Тэгээд заримдаа бүхэлд нь
Үүнийг шийдвэрлэхэд хэцүү.

(Энэ бол даалгавар бөгөөд энэ нь ангид бид асуудлыг шийдэх болно гэсэн үг юм).

2. Зөв! Одоо Машад экспресс асуудлыг шийдвэрлэхэд нь тусалцгаая, өөрөөр хэлбэл бид зөвхөн шийдлийг хариултын хамт бичнэ. (Оюутан бүрийн ширээн дээр бодлогын бичвэр бүхий карт байдаг. Багш бодлогын текстийг уншиж, сурагчид шийдлийг бичиж, хариулдаг).

3. Үндсэн хэсэг.

1. Залуус аа, одоо бид шинэ материал судалж эхэлж байна. Маша, Миша хоёрын ярианаас бидний хичээлийн сэдэв юу болохыг тааварлаарай (залуус хоорондын яриа сонсогдож байна).

Яаж ийм хурдан асуудлыг шийдэж чадаж байна аа? гэж Миша эгчээсээ асуув.

Би хурдан тэмдэглэл хийж байна. Энэ нь асуудлын нөхцөл, шаардлагыг санахаас гадна түүний шийдлийг олоход тусалдаг гэж Маша тайлбарлав. (Товч оруулга.)

Зөв. Өнөөдөр бид асуудлын талаар богино тэмдэглэл бичиж сурах болно. "Агуулга" хэсгийг нээгээд бид сурах бичгийн аль хуудас дээр ажиллахаа тодорхойл.

Хүүхдүүд даалгавар №1. Текстийг уншиж, Машагийн хийсэн богино тэмдэглэлийг хар.

Утаснууд дээр 20 хараацай сууж байв. Үүнээс 5 хараацай ниссэн. Хэдэн хараацай үлдсэн бэ?

Суудал - 20 сэрвээ.
Ниссэн - 5 сэрвээ.
Зүүн -?

Тэмдэглэлийн дэвтэрт богино тэмдэглэл бичиж, даалгаврын нөхцөлийг товч бичсэн хэсгийг улаан харандаагаар, цэнхэр харандаагаар даалгаврын шаардлагыг товч бичсэн хэсгийг зур.

Асуудлын нөхцлөөс мэдэгдэж байгаа зүйлийг надад хэлээч (20 хараацай суугаад, 5 нь ниссэн) 20 гэдэг нь юу гэсэн үг вэ? (Нийт хэдэн хараацай байсан бэ).

Энэ нь бүхэл тоо эсвэл тооны хэсэг үү? (Бүтэн).

5-ын тоо юу гэсэн үг вэ? (Ниссэн хараацайнуудын тоо.)

Энэ бүхэл тоо юу эсвэл 20-ын хэсэг үү? (5-ын тоо нь 20-ын нэг хэсэг юм.)

Энэ нь шаардлагатай тоо нь 20-ын хоёр дахь хэсэг болно гэсэн үг юм.Та ямар үйлдэл хийснээр асуудлыг шийднэ гэж бодож байна вэ? (Хасах үйлдлээр.)

Асуудлыг шийд. Хариултаа тооцоод бичээрэй. (Хүүхдүүд дэвтэр дээрээ бичдэг.)

2. Биднийг асуудлыг шийдэж байхад Маша эмээдээ мод тарихад туслахаар явсан бөгөөд Миша дараагийн асуудалд аль богино бичлэг тохирохыг сонгож чадаагүй (гурван богино тэмдэглэл өгсөн).

Арлын том цөөрмийн төвд хэд хэдэн галуу байсан. Тэдэн рүү дахин 5 галуу сэлж ирсний дараа арал дээр 12 галуу байсан.

(Хүүхдүүд асуудлын текстийг уншина). Мишад туслахын тулд улаан харандаа аваад асуудлын тайлбар дахь түлхүүр үгсийг тэмдэглэ. Дараа нь даалгаврын шаардлага дахь түлхүүр үгийг цэнхэр харандаа ашиглан тэмдэглэнэ үү. (Хүүхдүүд "дарвуулт", "болов" гэсэн үгсийг улаан харандаагаар, "байсан" гэсэн үгсийг цэнхэр харандаагаар тэмдэглэнэ. Богино тэмдэглэгээг мөн адил тэмдэглэнэ. Дараа нь бодлогын бичвэр дэх тэмдэглэгээг харьцуулж үзсэний дараа. богино тэмдэглэл, тэд асуудлын тексттэй тохирохыг нь сонгодог.) Сайн байна! Та Мишад маш их тусалсан! Одоо бид Маша болон түүний эмээ мод тарихад туслах хэрэгтэй. Гэхдээ та зөвхөн хөдөлмөрч биш, бас анхааралтай байх ёстой. Та суулгацыг зөвхөн модон дээр бичсэн үг хэллэгийн утгыг агуулсан нүхэнд тарих ёстой.

Суулгац дээр: 6+8, 13-5, 18+3, 9+4, 20+7, 60-40, 10+50, 15-9;

Цооног дээр: 14, 8, 21, 13, 27, 20, 60, 6.

Залуус аа, Машад хэрхэн богино тэмдэглэл бичиж сурснаа үзүүлцгээе. (Хүүхдүүд асуудлын текстийг уншина.)

Эмээ, Маша хоёрыг мод тарихад туслахаар ирэхэд тэд аль хэдийн 6 суулгац тарьсан байсан бөгөөд эмээ хэдэн суулгацтай байсан бэ?

а) асуудлын нөхцөлийг олж, түлхүүр үгсийг улаан харандаагаар тэмдэглэ. Дараа нь даалгаврын шаардлагыг олж, түлхүүр үгийг цэнхэр харандаагаар тэмдэглээрэй.

б) богино тэмдэглэл бичиж, асуудлыг шийдэж, хариултыг бичнэ үү.

4. Хичээлийн хураангуй.

Ингээд бидний хичээл дууслаа. Маша, Миша хоёртой баяртай гэж хэлье.

Бид ангидаа юу хийсэн бэ, Маша бидэнд юу зааж өгсөн бэ?

Слайд 2

Энгийн бодлого Нийлбэрийг олох 123 Тоог хэд хэдэн нэгжээр нэмэгдүүлэх 4 Тоог хэд хэдэн нэгжээр багасгах 5 Үл мэдэгдэх гишүүнийг олох 67 Үлдэгдэл олох 8 Үл мэдэгдэх хасахыг олох 9 Үл мэдэгдэх хасахыг олох 10 Ялгаатай харьцуулах 11 12 Нийлмэл бодлого нийлбэрийг олох 13614 үлдэгдэл 1718 Үл мэдэгдэх гишүүнийг олох 1920 Үл мэдэгдэх хасахыг олох 212223 Гурав дахь гишүүнийг олох 24 Үл мэдэгдэх хасах утгыг олох 2526 Ялгаатай харьцуулах 272829

Слайд 3

Аня 5 таваг, Миша 4 таваг угаасан. Хүүхдүүд хэдэн аяга таваг угаасан бэ? Аня - 5 ц.? t. Миша – 4 т 5 + 4 = 9 (т.) Хариулт: Хүүхдүүд 9 таваг угаасан. Даалгавар №1

Слайд 4

Зогсоол дээр 2 ачааны машин байсан. Орой дахиад 5 ачааны машин ирлээ зогсоол дээр хэдэн машин байна? байсан - 2 жил Ирсэн - 5 жил болсон - ? g 2 + 5 = 7 (г.) Хариулт: Зогсоолд нийт 7 ачааны машин байна. Даалгавар №2

Слайд 5

Ойн захад 5 агч, 4 улиас, агч улиас нийлсэн шиг олон нарс байсан. Ойн захад хэдэн нарс ургасан бэ? Кленов – 5 г улиас – 4 г. d., K. + T. 5 + 4 = 9 (г.) Хариулт: Ойн захад 9 нарс ургасан. Даалгавар №3

Слайд 6

Вася 7 оноотой, Егор 3 оноо илүү байна. Егор хэдэн марктай вэ? Вася – 7 м Егор – ? м., 3 м-ээр > 7 + 3 = 10 (м.) Хариулт: Егороос 10 оноо. Даалгавар No4

Слайд 7

Нэгдүгээр бүлэгт 10 хүүхэд, хоёрдугаар бүлэгт 3-аар цөөрч байна. Хоёрдугаар бүлэгт хэдэн оюутан байгаа вэ? Эхний жилд - хичээлийн 10 хоног. Хоёр дахь жилдээ -? уч., 3 уч.

Слайд 8

Аня 9 сарнайтай байсан. 5 нь ягаан, үлдсэн нь цагаан. Аня хэдэн цагаан сарнайтай байсан бэ? Ягаан - 5 урэх.

9 урэх. Цагаан -? r. 9 – 5 = 4 (r.) Хариулт: Аня 4 цагаан сарнайтай байсан. Асуудал №6

Слайд 9

Мазай өвөө завин дээрээ нэг чулуутай 5 шувуу зөөв. Тэр дахиад хэдэн туулай түүгээд 8 туулай байсан бол Мазай өвөө хэдэн туулай түүсэн бэ? Энэ нь - 5 z байсан. Авсан -? h. Одоо - 8 з. 8 – 5 = 3 (ц.) Хариулт: Мазай өвөө 3 туулай түүсэн. Асуудал №7

Слайд 10

Утаснууд дээр 9 хэрээ сууж байв. 5 хэрээ ниссэн. Хэдэн хэрээ үлдсэн бэ? Энэ бол - 9-р зуун Тэд ниссэн - 5-р зуун. В. 9 – 5 = 4 (в.) Хариулт: 4 хэрээ үлдсэн. Асуудал №8

Слайд 11

Бутанд 7 гүзээлзгэнэ өлгөөтэй байв. Хэд хэдэн жимс боловсорч унасан бол 5 жимс үлдэнэ. Хэдэн жимс боловсорч унасан бэ? Энэ нь - 7 яг унасан - ? үлдсэн - 5 яг. 7 – 5 = 2 (жимс) Хариулт: 2 жимс боловсорч унасан. Асуудал №9

Амьтны хүрээлэнд хэд хэдэн баавгай байдаг. Гурван баавгайг өөр амьтны хүрээлэнд шилжүүлэхэд 6 баавгай үлдсэн байв. Амьтны хүрээлэнд анх хэдэн баавгай байсан бэ? байсан -? м.Тээж авсан - 3 м үлдсэн - 6 м 3 + 6 = 9 (м.) Хариулт: Амьтны хүрээлэнд анх 9 баавгай байсан. Асуудал №10

Слайд 13

Нэг хүү 8 хавч, нөгөө нь 3 хавч барьжээ. Эхний хүү хоёр дахь хавчнаас хэд илүү хавч барьсан бэ? Би - 8 к. > II м – 3 к 8 – 3 = 5 (к.) Хариулт: эхний хүү хоёр дахь хавчнаас 5 хавч илүү барив. Асуудал №11

Слайд 14

Нэг тарвас 5 кг, нөгөө нь 8 кг жинтэй. Нэг тарвас нөгөөгөөсөө хэдэн кг хөнгөн вэ? би ар. - 5 кг уу?

Слайд 15

Сургуулийн хашаанд 6 хус, 4 цөөхөн линден мод байдаг. Сургуулийн хашаанд хичнээн мод байдаг вэ? Хус - 6 хоног уу? Уруулын тосгон - ?д., 4 г Хариулт: Сургуулийн талбайд нийт 8 мод. Бодлого No13 1) 6 – 4 = 2 (г.) – уруул 2) 6 + 2 = 8 (г.)

Слайд 16

Шүүгээнд 2 тогоо, нэмж 3 тогоо, сав, таваг нийлээд олон ваар байна. Шүүгээнд хэдэн ваар байдаг вэ? Сав - 2 ширхэг. Хайруулын таваг -? ширхэг, 3 ширхэг. > Ваар –? ширхэг., K. + S. Хариулт: 7 ваар шүүгээнд байна. Бодлого №14 1) 2 + 3 = 5 (ш.) – хайруулын таваг 2) 2 + 5 = 7 (ш.)

Слайд 17

Таня 3 алимтай, алимнаас 2 лийр илүү, лийрээс 4 бага тоортой. Таня хэдэн жимстэй вэ? Алим - 3 ширхэг. Лийр -? ширхэг, 2 ширхэг. > ? ширхэг. Тоор -? ширхэг, 4 ширхэг.

Слайд 18

Шар – 17к Ногоон – ? к., 6 к-аар хайрцагт 17 шар шоо, шараас 6 бага ногоон, ногоон, шар шоо нийлээд 12 улаан шоо байна. Хайрцагт хэдэн шоо байгаа вэ? Хариулт: Хайрцагт нийт 68 шоо байна. Бодлого No16 1) 17 – 6 = 11 (к.) – ногоон 2) 17 + 11 = 28 (к.) – шар, ногоон хамт 3) 28 + 12 = 40 (к.) – улаан 4) 28 + 40 = 68 (к.)

Слайд 19

байсан - 4 г ба 6 гр үлдсэн - ? г. Бид 4 ширхэг порци мөөг, 6 ширхэг боргоцой олсон. 8 мөөг шөл рүү оров. Хэдэн мөөг үлдсэн бэ? Хариулт: 2 мөөг үлдсэн. Бодлого No17 1) 4 + 6 = 10 (г.) – байсан 2) 10 – 8 = 2 (г.)

Слайд 20

Энэ нь 23 r байсан. Өгсөн - 6 рубль. болон 4 рубль үлдсэн - ? r. Федя аквариумдаа 23 загастай байсан уу? Хүү Ваняд 6 загас, Максимд 4 загас өгчээ. Федягийн аквариумд хэдэн загас үлдсэн бэ? Хариулт: Федягийн аквариумд 13 загас үлдсэн. Бодлого No18 1) 6 + 4 = 10 (r.) – хандивласан 2) 23 – 10 = 13 (r.)

Слайд 21

Энэ бол - 22 х, ирсэн - ? Стало тосгон - 49 х Талбай дээр 22 бор шувуу, 13 хулгана сууж байв. Дахиад хэдэн шувуу ирэхэд 49 шувуу ирсэн байв. Хариулт: 14 шувуу ирсэн. Бодлого No19 1) 22 + 13 = 35 (х.) – 2 байсан) 49 – 35 = 14 (х)

Слайд 22

байсан - 6 к - 3 к. к. Энэ нь 19 к болсон. Өглөө нь 3 завь, орой хэд хэдэн завь уяж, дараа нь усан онгоцны зогсоол дээр 19 завь байсан. Орой хэдэн завь хөлдсөн бэ? Хариулт: Орой нь 10 завь уясан. Бодлого No20 1) 19 – 6 = 13 (к.) – зөвхөн 2) 13 – 3 = 10 (к.) уясан

Слайд 23

Энэ нь - 7 оноо байв. ба 3 б. Ниссэн -? b. Үлдсэн - 5 оноо. Маша 7 цагаан, 3 өнгөлөг эрвээхэйг харав. Хэд хэдэн эрвээхэй нисэхэд 5 эрвээхэй үлдсэн бэ? Хариулт: 5 эрвээхэй ниссэн. Бодлого No21 1) 7 + 3 = 10 (б.) – 2 байсан) 10 – 5 = 5 (б.)

Слайд 24

20-р зуун байсан. Ниссэн - 10-р зуун. Тэгээд? в.Үлдсэн – 6 в. Нисэх онгоцны буудалд 20 нисдэг тэрэг байсан. Өглөө нь 10 нисдэг тэрэг хөөрөв. Орой гэхэд 6 нисдэг тэрэг үлдсэн бол өдрийн турш хэдэн нисдэг тэрэг ниссэн бэ? Хариулт: Өдрийн цагаар 4 нисдэг тэрэг ниссэн. Бодлого No22 1) 20 – 6 = 14 (v.) – ердөө 2) 14 – 10 = 4 (v.) нисэв.

Слайд 25

Энэ нь байсан - 9. Хуурай - ? g.Үлдсэн - 2 жил, 3 жил баглаа цэцэг байсан. Хэд хэдэн улаан лиш хатаж гандахад 2 улаан, 3 ягаан лиш л үлджээ. Хичнээн лиш цэцэг хатсан бэ? Хариулт: 4 лиш цэцэг хатсан. Бодлого No23 1) 2 + 3 = 5 (г.) – 2) 9 – 5 = 4 (г.) үлдсэн

Слайд 26

Гурван ангийн цонхон дээр 35 савтай цэцэг байдаг. Нэгдүгээр ангид 11 ваар, хоёрдугаарт 13, гуравдугаар ангид хэдэн цэцгийн сав байдаг вэ? Хариулт: Гуравдугаар ангид 11 савтай цэцэг бий. Бодлого No24 1)11 + 13 = 24(жил) – I, II ангид 2)35 – 24 = 11(жил) I анги – 11 жил II анги – 13 жил 35 жил III To - ? Г.

Слайд 27

Эмээ жигнэсэн бин. Аав 15 хуушуур, ээж 10. 22 хуушуур үлдсэн бол эмээ хэдэн хуушуур хийсэн бэ? Хариулт: Эмээ нийтдээ 47 хуушуур хийсэн. Бодлого No25 1)15 + 10 = 25 (б.) – идсэн 2)25 + 22 = 47 (б.) - байсан уу? б. Идсэн - 15 оноо. үлдсэн 10 оноо - 22 оноо.

Слайд 28

Харандааны хайрцагт харандаанууд байсан. Тэнд дахиад 3 харандаа, 7 өнгийн харандаа хийхэд 22 харандааны хайрцагт анх хэдэн харандаа байсан бэ? Хариулт: Анх харандааны хайрцагт 12 харандаа байсан. Бодлого No26 1)3 + 7 = 10 (к.) – тавив 2)22 – 10 = 12 (к.) - байсан уу? к. - 3 к, 22 к болсон.

Слайд 29

Музейн танхимд 18 уран зураг бий. Үүнээс 6 нь ландшафт, бусад нь хөрөг зураг юм. Хөрөг зураг ландшафтаас хэд илүү вэ? Хариулт: Ландшафтаас 6 хөрөг зураг илүү. Бодлого No27 1) 18 – 6 = 12 (к.) – хөрөг 2) 12 – 6 = 6 (к.) Ландшафт – 6 к. > Хөрөг зураг – ? руу.

Слайд 30

Цэцэрлэгт бөөрөлзгөнө 15 бут, бөөрөлзгөнөөөс 3 бут бага, үхрийн нүд 11 буттай. Үхрийн нүд, бөөрөлзгөнө нийлээд хэд хэдэн бут сөөг байдаг вэ? Хариулт: 1 бут нь үхрийн нүд, үхрийн нүд, бөөрөлзгөнөтэй харьцуулахад бага байдаг. Бодлого No28 1) 15 – 3 = 12 (к.) – үхрийн нүд 2) 15 + 11 = 26 (к.) – үхрийн нүд 3) 15 + 12 = 27 (к.) – бөөрөлзгөнө, үхрийн нүд хамт 4) 27 – 26 = 1 (к.) Бөөрөлзгөнө – 15 к Үхрийн нүд – ? к., 3 к-т.

Слайд 31

Цэлмэг дээр 8 зөгий, 11 соно эргэлдэж байв. Тэдний 15 нь цэцэг дээр суув. Үргэлжлүүлэн эргэлдэж байснаас хэдэн шавж цэцэг дээр буув? Хариулт: Үргэлжлүүлэн эргэлдэж байснаас 11 шавж цэцэг дээр буув. Бодлого No29 1) 8 + 11 = 19 (n.) – байсан 2) 19 – 15 = 4 (n.) – зүүн 3) 15 – 4 = 11 (n.) Байсан – 8 n. ба 11 n. Суусан - 15 н. Зүүн -? n. дээр? >

Бүх слайдыг үзэх

Даалгаврын богино тэмдэглэл бичих сануулга

1 төрөл. Сонголт А

Вова 5 чихэртэй байсан. Лена Вовагаас 2 илүү чихэртэй. Вова хэдэн чихэртэй вэ?

Өндгөнд - 5 к.

Лена -? к., 2 к.

5 + 2 = 7 (к.)

Хариулт: 7 чихэр.

1 төрөл. Б хувилбар

Аня 6 бөмбөлөгтэй байсан. 2 цөөхөн бөмбөг байна. Аня хэдэн бөмбөгтэй вэ?

Өмнө нь 6 ш байсан.

Талотой -? ш., 2 ш.

6 – 2 = 4 (ш.)

Хариулт: 4 бөмбөг.

2 дахь харагдац

Варя зул сарын гацуур модны 5 дэнлүүг наажээ. Алена 3 дэнлүүг наасан. Охид хэдэн дэнлүү наасан бэ?

Ариад – 5 ф. ? е.

Алена - 3 ф.

5 + 3 = 8 (ph.)

Хариулт: 8 гар чийдэн.

3 дахь харагдац. Сонголт А

Дэлгүүрт 7 хүүхэлдэй байсан. Тэд дахиад 3 хүүхэлдэй авчирсанболсондэлгүүрт?

7к байсан.

Авсан - 3к.

Энэ нь болсон -? руу.

7 + 3 = 10 (к.)

Хариулт: 10 хүүхэлдэй.

3 дахь харагдац. Сонголт В.

Дэлгүүрт 7 хүүхэлдэй байсан. 3 хүүхэлдэй зарсан. Хэдэн хүүхэлдэйзүүндэлгүүрт?

7к байсан.

Борлуулсан - 3к.

Ост.

-? руу.

7 – 3 = 4 (к.)

Хариулт: 4 хүүхэлдэй.

Тайлбар тэмдэглэл

Ийм алдаа гаргахгүйн тулд бид оюутнуудтай хамтран янз бүрийн төрлийн даалгаварт богино тэмдэглэл бэлтгэх дүрмийн талаар "эцэг эхчүүдэд зориулсан санамж бичиг" боловсруулсан. Ийм сануулагч бүтээх санаа хүүхдүүдэд үнэхээр их таалагдсан. Бид аажмаар шинэ төрлийн даалгавартай танилцаж, үүний дагуу үүнийг "санамж" дээрээ нэмсэн. Бид үүнийг бүтээхэд хоёр долоо хоног зарцуулсан.

Загварын ерөнхий "мэгш"-ийн талаар тодорхой ойлголт өгөх боломжтой байсан, тухайлбал: товчлохдоо цэг тавих, хаалтанд нэрийг нь зааж өгөх, хариулт бичих гэх мэт. Дараа нь би "санамжийн загвар" ашигладаг. "Залуус нэг ажлыг "загварын төрлөөр" нөгөөгөөс нь ялгаж сурсан. Хэдийгээр өмнө нь үүнийг хийхэд нэлээд хэцүү байсан.

Анхны эцэг эхийн хурал дээр бид эцэг эхчүүдтэй “санамж бичиг боловсруулах”-аа хуваалцсан. Оюутнууд өөрсдийн бүтээлээрээ бахархаж, эцэг эхчүүд ийм хэрэгтэй бөгөөд ойлгомжтой (эцэг эх, хүүхдүүдэд зориулсан!) санамжийг гайхшруулав.

Төрөл бүрийн лавлах гарын авлагад ижил төстэй даалгаварт зориулсан янз бүрийн форматыг агуулсан байдаг тул богино тэмдэглэлийг форматлах нэгдсэн системийг хөгжүүлэх нь маш чухал байсан. Түүгээр ч барахгүй залуус өөрсдөө энэхүү санамж бичгийг боловсруулсан нь тэдэнд илүү хүртээмжтэй, ойлгомжтой болгосон юм.

Дараагийн сард хийсэн гэрийн даалгавар, бие даасан ажилд дүн шинжилгээ хийх нь (эдгээр сануулгыг хэрэгжүүлсний дараа) дизайны чанар, асуудлыг шийдвэрлэхэд мэдэгдэхүйц нэмэгдсэнийг харуулж байна. Даалгавар дээрх ажлын хурд ч нэмэгдсэн: залуус объектыг хурдан тусгаарлах, харилцаа тогтоох гэх мэтийг сурсан. Энэ сэдвээр эцэг эхчүүдээс ирсэн асуултууд тэгтэй тэнцүү байна.

Эрхэм хүндэт хамт олон (ялангуяа 1-р ангийн багш нар) та бүхэнд ийм санамжийг шавь нартайгаа хамт хөгжүүлэхийг зөвлөж байна.

Анхаарна уу: Даалгаврын төрөл тус бүрийг илүү нарийвчлан авч үзэхийн тулд эцэг эхийн хуралд танилцуулга бэлтгэсэн.

Хүндэтгэсэн: бага ангийн багш Г.ОУ 378-р дунд сургууль

Старикова Ольга Сергеевна

Слайд 1

Даалгаврын богино тэмдэглэлийг хэрхэн бэлтгэх тухай санамж (1-р анги) Улсын боловсролын байгууллагын 378-р дунд сургуулийн бага ангийн багш Старикова Ольга Сергеевна Москва 2011 он.



Математикийн багшийн зөвлөгөө

Гэрийн даалгавар бага сургуульд(Оюутнууд болон тэдний эцэг эхчүүдийн анхааралд)

Гүйцэтгэх үед бичсэн гэрийн даалгаварМатематикийн хувьд ажлаа хэрхэн зөв форматлахаа санаарай.

1. хооронд сэрүүнТэгээд гэражлаасаа ухрах 4 нүд (тав дахь мөрөнд дараагийн ажлыг эхлүүлнэ)

2. хооронд төрөл зүйлухрах дасгалууд 2 том үсгийг тооцохгүйгээр нүдийг доошлуулна.

3. хооронд баганаджишээ, тэгшитгэл, тэгш байдлын ухралт 3 баруун талд байгаа нүднүүдийг дөрөвт бичнэ.

4. Мөрийн дунд огноог бичнэ үү.

5. Бүх даалгаваражил дээрээ бичээрэй нэг нүд доголдэвтрийн ирмэгийн зүүн талд.

6. Бичлэг “Даалгаврын дугаар □.”мөрийн дундуур бичнэ.

Асуудлыг шийдье:

  • асуудлыг анхааралтай уншиж, бодоод үзээрэй;
  • асуудлын нөхцөл, түүний асуултыг дахин унших;
  • богино тэмдэглэл бичих эсвэл диаграмм зурах;
  • асуудлын мэдэгдлээс юу мэдэгдэж байгаа, юуг олох хэрэгтэй талаар бодох;
  • Асуудлын гол асуултанд хариулахын тулд эхлээд юу, дараа нь юу олж мэдэх хэрэгтэй талаар бодох;
  • асуудлыг шийдэхийн тулд ямар төлөвлөгөө ашиглахаа бодох;
  • асуудлыг шийдэх;
  • шийдлийн явц, хариултыг шалгах.
  • Уусмалын доор “Хариулт” гэдэг үгийг том үсгээр нэг нүдэнд бич.

7. At жишээн дээр шийдвэрлэх захиалга үйлдлүүд:

  • жишээг бүрэн эхээр нь бичих;
  • үйлдлүүдийн дарааллыг харандаагаар тойрог дотор тоогоор зааж өгөх;
  • гүйцэтгэсэн үйлдлүүдийг дарааллаар нь бичих (амаар эсвэл бичгээр тооцоолох аргуудыг ашиглан), бууж өг нэг эс;
  • жишээний эцсийн утгыг бичнэ үү.

8. Асуудлыг шийдвэрлэх үед геометрийнсанаж байгаарай, бид бүх зургийг гүйцэтгэдэг захирагчийн дагуу энгийн харандаагаар. Хэмжилтийг үзэг ашиглан гарын үсэг зурж болно. Зургийг зөвхөн ажлын нөхцөл шаардсан үед л зурах ёстой.

Үг "урт", « өргөн"тэгш өнцөгтийг латин үсгээр товчоор бичиж болно АТэгээд В.

Даалгавруудыг гүйцэтгэх жишээ:

1. Богино бичлэг эсвэл диаграммтай холбоотой асуудлууд.

Бөмбөлөг худалдагч нь 27 цэнхэр бөмбөлөг, 9-өөр цөөн ногоон, мөн цэнхэр, ногоон нийлээд цагаан бөмбөлөгтэй. Худалдагч хэдэн хөх, ногоон, цагаан бөмбөгтэй вэ?

Машины цуваа А хотоос 50 км/цагийн хурдтайгаар хөдөлсөн. Яг энэ үед автобус В хотоос цувааны зүг 60 км/цагийн хурдтайгаар хөдөлжээ. Хот хоорондын зай 330 км байвал машинуудын цуваа автобусыг хэдий хугацаанд угтах вэ?

2. Геометрийн бодлого:

Тэгш өнцөгтийн урт нь 12 см, өргөн нь 6 см, тэгш өнцөгтийн периметр ба талбайг тооцоол (хэрэв асуудалд "зурах" гэж бичсэн бол сурагчид дүрсийг зурна, үгүй ​​бол тэд зурна. бүү зур).

Богино тэмдэглэл ба асуудлын шийдлийн жишээ:

Урт (ууд) - 12 см

Өргөн (h) - 6 см

Периметр (P) - ? см

Талбай (S) - ? см 2

P = (12+6) 2=36 (см)

С = 12 6 = 72 (см 2)

Хариулт: периметр 36 см, талбай 72 см 2

3. Тэгшитгэл:

4. Жишээ нь:

Хүүхдээ математикийн хичээлд бэлтгэх үйл явцыг хяна. Бүх оруулгуудыг зөв, цэвэрхэн форматлахад анхаарлаа хандуулаарай. Хамгийн гол нь санаарай: хүүхэд ямар ч үнэлгээ авсан байсан ч тэр одоо сурахад бэлэн хэвээр байна - үүнийг магтаал, зөвшөөрлөөр нь дэмжээрэй. Хүүхэд тань сургуульдаа авсан дүнгээс үл хамааран түүнийг хайрласаар байх болно гэдгийг мэдрэх нь чухал.Энгийн ажлуудыг хийж байхдаа ч гэсэн түүний нүднээс мэдлэгийг сонирхож байгааг анзаарах бүртээ баяртай байгаарай. Хүн хийж байгаа зүйлдээ дуртай байдаг гэдгийг санаарай. Эцэг эхийн анхаарал, зөвшөөрлөөр өссөн жижиг амжилт ч гэсэн урам зориг өгч, сонирхлыг төрүүлж, боловсролын илүү төвөгтэй асуудлыг шийдвэрлэх хүслийг бий болгодог.

Манайх - үндсэн хуудас руу очно уу

Даалгаврын хүснэгт ба хураангуй

Энэ хичээлээр бид бодлогын товч бичлэгтэй хүснэгт хэлбэрээр танилцаж, бодлогын нөхцөл, шаардлагын дагуу хүснэгтийг хэрхэн бүтээх талаар суралцах болно.

Даалгаврын текст юунаас бүрдэхийг санацгаая. Даалгаврын текст нь нөхцөл, шаардлагаас бүрдэнэ. Нөхцөл гэдэг нь өгөгдөл (мэдэгдэж байгаа) санал болгож буй асуудлын текстийн хэсэг юм. Шаардлага гэдэг нь хүссэн даалгавраа (үл мэдэгдэх) томъёолсон даалгаврын текстийн хэсэг юм. Даалгаврын товч бичлэгийг (нөхцөл ба шаардлага) хүснэгт хэлбэрээр танилцуулж болно.

Ийм хүснэгтийг авч үзье.

Энэ хүснэгт нь хоёр мөр, дөрвөн баганаас бүрдэнэ. Энэ нь даалгаврын нөхцөл, шаардлагыг агуулдаг. Богино тэмдэглэл ашиглан бодлогын бичвэрийг бичье: нэг баглаанд 5 сарнай, нөгөө нь 9 сарнай хоёр баглаанд хэдэн сарнай байдаг вэ?

Одоо дараах бодлогын богино бичлэгийг хүснэгт хэлбэрээр хийцгээе: эхний өдөр ажилчдын баг 2000 метр зам, хоёр дахь өдөр 1570 м зам, гурав дахь өдөр 1400 метр замыг засварласан. м.3 хоногт ажилчид хэдэн метр замыг зассан бэ?

Нөхцөл байдлыг авч үзье. Ажлын хэсэг 3 хоног ажилласан нь мэдэгдэж байгаа бөгөөд ажилчид өдөрт хэдэн метр замыг зассан нь тодорхой байна. Нөхцөл байдлыг бүртгэхийн тулд бидэнд 4 хүснэгт багана хэрэгтэй: нэг нь зайны нэгжийн нэр (метр), гурав нь ажлын өдөр бүрийн замын засварласан хэсгүүдийн зайны утгууд. Даалгаврын шаардлагыг бүртгэхийн тулд өөр багана нэмнэ үү. Хүснэгтийн хоёр эгнээ хангалттай. Үүний үр дүнд бид:

Өөр төрлийн асуудлыг хүснэгт хэлбэрээр товч бичье: зогсоол дээр 15 ачааны машин, хоёр дахин олон машин байсан. Зогсоол дээр хэдэн машин байсан бэ?

Асуудал нь машины тухай ярьдаг. Ачааны машин, машин. 15 ачааны машин, 2 дахин их машин байгаа нь мэдэгдэж байна. Зогсоол дээр хэдэн машин байгааг олж мэдэх хэрэгтэй. Хүснэгтэд 4 багана, хоёр мөр шаардлагатай. Хүснэгтийг бөглөцгөөе:

Та мөн ялгааг харьцуулах бодлогуудыг хүснэгтэд бичиж болно. Жишээ нь, даалгавар: Ангид 13 хөвгүүд, охид хөвгүүдээс хэд илүү вэ? Үүнийг хүснэгтэд дараах байдлаар товчхон бичье.

Асуудлыг хүснэгт хэлбэрээр товч бичих нь асуудлын нөхцөл, шаардлагыг илүү нарийвчлан авч үзэх, шийдэл, үйл ажиллагааны зөв дарааллыг сонгоход тусална. Хүснэгтийг захирагч ашиглан энгийн харандаагаар зурж болно, эсвэл хайрцагт байгаа дэвтрийн хуудсан дээр гараар зурж болно, энэ нь маш тохиромжтой.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!