Бэлтгэл бүлгийн математикийн үзэл баримтлалыг хөгжүүлэх GCD "Математикийн нутаг руу аялах тоглоом. Бэлтгэл сургуулийн "Далайн аялал" бүлгийн математикийн хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

Бэлтгэл сургуулийн бүлгийн математикийн хөгжлийн хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Черкасова Г.А.

"Замишевская дунд сургууль" МБОУ-ын туршилтын станцын салбар

Брянск муж, Новозыбковский дүүрэг, Туршилтын станц тосгон

Боловсролын бүс:"Танин мэдэхүй"
Зорилтот:Тоонуудыг давтан харьцуулах, цаасан дээр чиг баримжаа олгох, энгийн бодлого, геометрийн дүрсийг шийдвэрлэх. Санах ой, сэтгэлгээ, анхаарал хөгжүүлэх. Зан төлөв, сахилга бат, математик, сургуулийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:геометрийн дүрс, алаг хуудас, энгийн харандаа, 1-10 хүртэлх тооны багц, тэмдэг. Багшийн хувьд: stant, соронз, даалгаврын карт, математикийн хүүхэлдэй.

Хичээлийн явц

I. Оршил хэсэг

Сайн уу хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр манайд математикийн хөгжил байна. Бид тоо, жишээ, даалгаврын гайхалтай газар руу явах болно. Энэхүү сонирхолтой улс руу явахын тулд та дараахь ажлуудыг шийдэх хэрэгтэй. (урд талын судалгаа)

1. Ширээн дээр 4 алим байв. Бүх алимыг хагас болгон хуваасан. Ширээн дээр хэдэн алим байгаа вэ?
2.Ямар хоолыг дүүргэж болохгүй вэ?
3.Та нүдээ аниад юу харж чадах вэ?
4. Хоёр бамбарууш хэдэн сарвуутай вэ?
5. 2 минутын дотор хоёр төмс чанаж болгосон. 3 төмс чанахад хэр хугацаа шаардагдах вэ?
6. Өнөөдөр лхагва гариг, долоо хоногийн дараа бид театр руу явна. Бид долоо хоногийн аль өдөр театрт очих вэ?
7. Өнөөдөр Даваа гариг, гурав хоногийн дараа Сашагийн төрсөн өдөр. Сашагийн төрсөн өдөр долоо хоногийн хэдэн өдөр вэ?
8. Таван бяцхан бамбарууш
Ээж намайг орондоо оруулав.
Хүн ганцаараа унтаж чадахгүй
Хичнээн хүн сайхан зүүд зүүдэлдэг вэ?
9. Цэцэрлэгээс алхаж байхдаа
Арван хүүхэд гарч ирэв.
Тэдний тав нь зүлгэн дээр суув
Үлдсэн хэсэг нь савлуур дээр байна.
Савлуур дээр хэдэн залуу байна вэ?
10. Хулгана үр тариа цуглуулав
Тэр нэгэн зэрэг хоёр үр тариа зөөв.
Би аль хэдийн таван удаа авчирсан.
Түүний нөөц юу вэ?
II. Үндсэн хэсэг

Самбар дээр ажиллах.
Миний машин дээр дараалсан тоонууд бий. Хоосон зайг бөглөнө үү.
1,2, . ,4,5, . ,7,8, . ,10
2, 4, . , 8, .
10, . , 6, . , 2

(Хүүхдүүд мольберт рүү явдаг)
Тоонуудыг харьцуул.
5 ба 8 8 ба 4 6 ба 3 1 ба 7 7 ба 9 2 ба 2

Асуудлыг бэлтгэх, шийдвэрлэх.
Мобайл дээрх тоон илэрхийллүүд
7+ 2 10 - 2
Үүний тулд даалгавар үүсгэ . (Урьдчилсан санал асуулга, бид хамгийн их таалагдсаныг нь бичээд шийддэг).
Харааны диктант.
Одоо би геометрийн дүрсүүдийг харуулах болно. Таны даалгавар бол тэдгээрийн харагдах дарааллыг санаж, тэдгээрийг өөрийн байранд байрлуулах явдал юм.
Физик. Ганцхан минут.
Нэг, бос
Хоёр, тонгой
Гурав, гурван гараа алгадах,
Дөрвөн гар илүү өргөн
Таван гар даллаж байна
Зургаан сандал дээр чимээгүйхэн сууна.

График диктант.
Бид хуудасны ирмэгээс 8 нүдийг тоолж, цэг тавьсан. Энэ үеэс эхлэн бид ажиллаж эхэлнэ. 3 эс доошоо. Зүүн талд 3 нүд. 1 квадрат доош. Баруун талд 3 нүд. 3 эс доошоо. Баруун талд нэг нүд. 3 квадрат дээш. Баруун талд 5 нүд. 2 квадрат дээш. Зүүн талд 1 нүд. 1 квадрат доош. Зүүн талд 4 нүд. 3 квадрат дээш. Зүүн талд 1 нүд. Юу болсон бэ? (Нисэх онгоц)
Математикийн матрешка хүүхэлдэйтэй ажиллах. (Урьдчилсан судалгаа)
- Аль тоо нь хамгийн том вэ?
- Аль тоо нь хамгийн бага вэ?
- Үлгэрт юу ихэвчлэн гардаг вэ? Аль нь вэ?
- Аль тоо нь сургуулийн хамгийн сайн дүн гэсэн үг вэ?
III. Эцсийн хэсэг.

Жишээ шийдвэрлэх.
Үсэг болон хариулттай тохирох жишээг шийд:
6+3 10 - 3 5+3 4+6 9 - 7
Та ямар үг бодож олов? СУРГУУЛЬ.
Тиймээс удахгүй та бүгд сургуульдаа явж, математик нэртэй улс руу сонирхолтой аялалаа үргэлжлүүлэх болно.
Та бүгд өнөөдөр маш сайн ажилласан, баярлалаа. Хичээл дууслаа.

Ашигласан уран зохиол

1. Михайлова З.А. "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан зугаа цэнгэлийн даалгавар." - М.: Боловсрол, 1990.-94

2. Шалаева Г.Гэртээ, цэцэрлэгт бага зэрэг суут хүмүүст зориулсан математик. - М.: АСТ, Слово, 2009.

Носкова Елена Вячеславовна
Боловсролын байгууллага:МАДО Ушаковскийн "Алтан загас" цэцэрлэг
Ажлын байрны товч тодорхойлолт:

Нийтэлсэн огноо: 2017-02-26 "Violet" бэлтгэл бүлгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн математикийн хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Носкова Елена Вячеславовна Хүүхдийн арифметикийн энгийн бодлого, тухайлбал 10-ын дотор нэмэх, хасах үйлдлийг ойлгомжтой байдалд үндэслэн зохиох, шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх. Асуудлыг шинжлэхийг хүүхдүүдэд заа. 10 доторх тоог урагш болон урвуу дарааллаар засна уу.

Нийтлэлийн гэрчилгээг харах

"Violet" бэлтгэл бүлгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн математикийн хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Зорилтот:Ур чадварыг бий болгоххүүхдүүд 10-ын дотор нэмэх, хасах үйлдэл бүхий энгийн арифметик бодлого зохиож, ойлгомжтой байдалд тулгуурлан шийдвэрлэх.
Даалгаварууд:

1. Хүүхдүүдэд асуудалд дүн шинжилгээ хийхийг заа.10 доторх тоог урагш болон урвуу дарааллаар засна уу.

2. Хүүхдийн харааны болон сонсголын анхаарал, нарийн моторт ур чадвар, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

3. Хүүхэд бүрийн хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэх: математикийн мэдлэг, ур чадварын байнгын сонирхол, шийдэмгий, төвлөрөл, сониуч зан.

Хичээлийн явц:

Хивс дээрх хүүхдүүд.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Залуус аа, өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье. Бид ямар насанд хүрсэн, мэдлэг, зан авирыг харуулах болно.

2. Яриа.

-Өнөөдөр манай хуучны анд Хулгана оргил ирж байна. Тэр юу хийх дуртайг бидэнд хэлээч? Хулгана мэдлэг олж авах дуртай. Хулганыг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (сониуч хүмүүст).

- Хулганы оргил танд бид хоёрт олон сонирхолтой даалгавар авчирсан. Та бүх ажлыг даван туулах болно гэж бодож байна. Бүгд бэлэн үү? Бүгд сайхан ааштай юу? Одоо шалгаж үзье.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. "Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав. Би чиний найз, чи бол миний найз. Гараа чанга атгаж, бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе!"

- Эхний даалгавар: Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Өвлийн гурван сарыг нэрлэ. Одоо хэдэн сар вэ? Долоо хоногийн өдрүүдийг нэрлэ. Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?

3. Математикийн бие халаалт “Хөгжилтэй тооллого”.

- Хоёрдахь даалгавар бол "Хөгжилтэй тооллого".

1-ээс 10 хүртэл тоолъё. 10-аас 1 хүртэл тоол.

Нэг тоогоор тоол. Хоёр тоогоор тоол.

3-аас 7 хүртэл, 2-оос 5 хүртэл тоол. Би ямар тоо алдсан бэ: 1,2,3,4,6,7,8,9,10.

- Даалгаварууд улам хэцүү болж байна. Салхи үлээж, бүх тоо бүхий хөзрүүд тарав.

Бид оньсого тайлах хэрэгтэй. "Олон өнгийн рокер голын эрэг дээр өлгөгдсөн" (солонго).

Солонгонд хэдэн өнгө байдаг вэ? (долоо). 7 гэсэн тоотой картыг ол. 7 тооны хөршүүдийг нэрлэ. 6 ба 8 тоотой хөзрүүдийг ол. Аль тоо нь 6, 8-аас их вэ; бага уу?

5-аас 1-ээс бага бол би ямар тоог таасан бол доо; 2-оос дээш 7.

2-оос их боловч 4-өөс бага тоог нэрлэнэ үү.

— Бүх тоог... гэж хувааж болох уу? (тэгш ба сондгой). Тэгш тоонуудыг нэрлэх; хачин. 1-ээс 10 хүртэлх тоо бүхий картуудыг байрлуулах шаардлагатай бөгөөд ингэснээр нэг цагираг нь тэгш, нөгөө нь сондгой тоотой картуудыг агуулна.

- Сайн байна!

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

3. Шинэ сэдэв.

- Хулганы оргил дахин нэг даалгавар авчирсан бөгөөд хамгийн хэцүү нь. Энэ даалгаврыг зөв гүйцэтгэхийн тулд та маш болгоомжтой байх хэрэгтэй.

Самбар дээр “4 бух, 2 титмиза мөчир дээр сууж байна. Мөчир дээр хэдэн шувуу сууж байна вэ?

- Ямар шувууд мөчир дээр сууж байна вэ? (бухын шувуу ба хөх).

- Салбар дээр хэдэн бухын шувуу сууж байна вэ? (дөрөв). Мөчир дээр үхрийн шувуу байгаа шиг олон улаан саваа байрлуул. Мөчир дээр хөхнийхөө хэмжээгээр шар саваа байрлуул.

- Энэ бол бидний мэдэж байгаа зүйл, өөрөөр хэлбэл асуудлын нөхцөл байдал юм.

- Асуудлын асуултыг хэн хэлэх вэ? Асуултанд хариулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (заавал нэмэх, нэмэх). Саваа холбож, тоол. Асуудлын асуултанд бид хариулж чадна: салбар дээр хэдэн шувуу байдаг вэ? (Мөчир дээр 6 шувуу байдаг).

— Асуудлын шийдэл, хариултыг дэвтэрт хэрхэн бичих вэ?

Нэг хүүхэд самбар дээр ажиллаж, өөрийн үйлдлээ тайлбарлаж байна: 2 дээр 4-ийг нэмбэл 6. Хариулт: Салбар дээр 6 шувуу байна.

— Цаасны зүүн дээд буланд бид нүдийг олоод бичлээ: 4+2=6.

4. Шинэ сэдвийг нэгтгэх.

Хасах үйлдлийн бодлого зохиож, ижил аргаар шийд.

-Сайн байна. Бид эдгээр даалгавруудыг сайн гүйцэтгэсэн. Хулганы оргил маш их баяртай байна. Тэр чамд хийх сүүлчийн даалгавар байна. Тэд цаасны доод буланд цэг тавьдаг. Энэ цэгээс дээш 2 нүд, баруун тийш 3 нүд, дээш 2 нүд, зүүн тийш 2 нүд, дээш 2 нүд, баруун тийш 2 нүд, дээш 1 нүд, баруун тийш 1 нүд, доош 5 нүд, 3 нүдийг зур. баруун талд 1 нүд доош, 1 нүд зүүн, 1 нүд доош, 6 нүд зүүн. Юу болсон бэ? (хөлөг онгоц). Энэ завин дээр Хулганы оргил дэлхийг тойрох аялалд гарна. Баярлалаа гээд сайхан аялцгаая.

5. Хичээлийн хураангуй.

-Өнөөдрийн хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Сайн байна уу залуусаа! Таны төлөө бүх зүйл амжилттай болсонд би маш их баяртай байна.

Офицерова Любовь Анатольевна,

MBDOU TsRR-DS "Крепыш" сургуулийн багш

Ноябрск хот

Зорилтот: танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, сониуч зан дээр суурилсан математикийн хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын. Стандарт бус практик асуудлуудад математикийн мэдлэгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Хөгжлийн. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх: аналоги, системчилэл, ерөнхий ойлголт, ажиглалт, төлөвлөлт.

Боловсролын. Математикийн сонирхлыг хадгалах, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал:

Харандаа, эсгий үзэг, цаас, Математикийн ид шидийн орноос ирсэн Үлгэрийн телеграм, тооны цуврал, тоон тэгш бус байдал бүхий картууд, цэг, тоо бүхий картууд, тоолох саваа, сюрприз (од), соронзон самбар.

Байршил: бүлгийн өрөө.

Урьдчилсан ажил:

Математикийн үлгэр, шүлэг, оньсоготой танилцуулга. Физик сурах минут, ширээний тоглоом. Математикийн агуулгатай яруу найраг сурах

1-р хэсэг Тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөө өглөө шуудан зөөгч надад манай бүлэгт хаягласан цахилгаан утас өглөө. Уншаад үзье

Telegram:

"Сайн уу, эрхэм залуус аа, би та нарт бичиж байна Хөдөөгийн дагина Математикчид. Би таныг Математикийн оронд урьж байна. Гэхдээ энэ улсад хүрэх зам амаргүй байх болно. Үүнд орохын тулд та маш их зүйлийг мэдэх хэрэгтэй бөгөөд мэдлэгээ харуулахын тулд та даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Эдгээр ажлыг гүйцэтгэсэн хүн шагнал авах болно."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та Математикийн орон руу явмаар байна уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл аялалдаа бэлдээд оюуны дасгал хийцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, зөв ​​хариулахын тулд та анхааралтай сонсох хэрэгтэй.

Өгөгдсөн тооноос 10 хүртэл тоолох;

10-аас 0 хүртэл тоолох;

4-өөс их боловч 6-аас бага тоог нэрлэ;

5-аас их боловч 7-оос бага тоог нэрлэ;

5-ын баруун талд байгаа эгнээний тоог нэрлэнэ үү;

4, 6, 8 дугаартай хөршүүдийг нэрлэ;

6-ын тооноос өмнө ирэх тоог нэрлэ;

8-ын тооноос хойшхи тоог нэрлэ;

Хэрвээ зам нь замаас өргөн бол зам ... (нарийн) замаас;

Хэрэв захирагч нь харандаанаас урт бол харандаа ... (богино) захирагчаас;

Хэрэв олс нь утаснаас зузаан байвал утас нь олсноос ... (нимгэн);

2-р хэсэг. Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, та аялалдаа маш сайн бэлдсэн. Бид юу үргэлжлүүлэх вэ?

Бидэнд ямар төрлийн тээврийн хэрэгсэл хэрэгтэйг олж мэдэхийн тулд бид хуудсан дээрх цэгүүдийг дарааллаар нь холбох хэрэгтэй. Мөн та зураг авах болно. Би чамд жаахан санаа өгөөд нэг оньсого асууя.

Нууцлаг:Гайхамшигт шувууны хөх сүүл нь оддын сүрэгт ниссэн үү? (пуужин)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та даалгавраа гүйцэтгэсэн, гэхдээ пуужин хөөрөхийн тулд бид дараах даалгаврыг биелүүлэх хэрэгтэй.

Самбар дээр бичсэн тоон илэрхийллүүд

8+1= 7+2= 4+5= 2+7= 6+3= 8 - 4=

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр тоон дотор нэг нэмэлт тоо байна. Хэрхэн олох вэ? Та даалгавраа хэрхэн дуусгах вэ?

Хүүхдүүд:Эхлээд та тоон илэрхийллийг шийдэж, дараа нь нэмэлт тоог олох хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа. Манай пуужин хөөрөхөд бэлэн байна. Нисье.

1 зогсоол: Задачкина

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дагинууд бүх төрлийн амьтан, шувуудтай амьдардаг бөгөөд аялагчдад янз бүрийн даалгавар өгөх дуртай. Тэд таныг хосоороо ажиллахыг урьж, тоон жишээн дээр үндэслэсэн асуудал гаргахыг урьж байна (хүүхдийн ширээн дээрх жишээ бүхий картууд).

Даалгавар ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг санацгаая?

Хүүхдүүд: Даалгавар: нөхцөл-------асуулт------шийдвэр ------хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв даалгаварт нэг хэсгийг бүхэлд нь хассан бол. Энэ нь өмнөхөөсөө багасч, үлдэгдэл нь энэ асуудлыг шийдэх ямар арга хэмжээ авах шаардлагатай вэ?

Хүүхдүүд:Хасах замаар

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хасах нь өсөх, буурах гэсэн үг үү?

Хүүхдүүд:Бууруулах.

Үлдсэн хэсгийг олохын тулд багасгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв даалгавар нь хэсгүүдийг нэгтгэсэн бол. Хэрэв энэ нь өмнөхөөсөө том болсон бол ямар үйлдэл нь асуудлыг шийдэх вэ?

Хүүхдүүд:Нэмэлт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэмэх гэдэг нь нэмэгдэх үү, буурах уу?

Хүүхдүүд:Өсөх. Хэсэг хэсгүүдийг нэгтгэж, бүхэлд нь ол.

Ширээн дээр сууж буй хүүхдүүд тоон карт ашиглан асуудал үүсгэж, шийддэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ажиллахад хялбар болгохын тулд халаалт хийцгээе.

Биеийн тамирын минут.

Нэг удаа - бөхийлгөж, тэгшлээрэй.

Хоёр - бөхийлгөх, сунгах.

Гурав гурван алга ташилт,

Толгойгоо гурван дохих.

Дөрөв гэхэд таны гар илүү өргөн байна.

Тав, зургаа - чимээгүйхэн суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараагийн зогсоол: Геометр.

Тоолох саваа ашиглан геометрийн дүрс хийх:

5 саваагаар 2 тэнцүү гурвалжин хий.

7 саваанаас 2 тэнцүү квадратыг хий.

7 саваагаар 3 тэнцүү гурвалжин хий

9 саваагаар 4 тэнцүү гурвалжин хий.

9 саваагаар дөрвөлжин, 4 гурвалжин хий.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараагийн зогсоол: Тоон. Та тэмдгүүдийг зөв байрлуулах хэрэгтэй

"илүү их", "бага" эсвэл "тэнцүү"

3-р хэсэг. Доод шугам.Хамгийн идэвхтэй хүүхдүүдийг одонгоор шагнаж урамшуулах

Шинэ асуудлын тухай мэдэгдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Математик яагаад хэрэгтэйг надад хэн хэлж чадах вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ хэнд хэрэгтэй вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та математикийн талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна уу, энэ нь хэнд хэрэгтэй вэ?

Сайн байна. Энэ талаар бид дараа ярих болно.

АШИГЛАСАН АШИГЛАЛТЫН ЖАГСААЛТ

  1. 1. Л.Г. Петерсон, Н.П. Холина "НЭГДЭЭ - алхам, ХОЁР - алхам" Арга зүйн зөвлөмж. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан практик математикийн хичээл. Москва 2009 он
  2. Г.М. Лямина "Цэцэрлэгийн сургуулийн бэлтгэл бүлэг. М.., “Гэгээрэл”, 1975 он.
  3. Т.И. Ерофеева “Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд математик судалдаг” М..., “Гэгээрэл” 2009 он.
  4. М.В. Ильина “Анхаарал, ой санамжийг сургах. М..., 2005 он
  5. 5.С.В. Бурдин "Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх даалгавар"

“Хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр хэвлэгдсэний гэрчилгээ” Цуврал А No 0002332

Тюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Юграгийн сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг сургалтын материалаа нийтлүүлэхийг урьж байна.
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөр, сургалтын хэрэглэгдэхүүн, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай хийх ажлын хэлбэрийг биечлэн боловсруулсан тэмдэглэл, хувилбарууд.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

(2017 оны 2-р сард уригдсан бага ангийн багш нарт зориулсан нээлттэй хичээл).

Зорилго: математикийн сонирхлыг хөгжүүлэх; нөхөрлөлийн мэдрэмж, туслах хүсэл; Хүүхдэд арифметикийн энгийн бодлого зохиох, шийдвэрлэх, 10-ын дотор нэмэх, хасах үйлдлийг үргэлжлүүлэн сургах. 10 хүртэлх тооллогыг урагш болон урвуу дарааллаар бэхжүүлэх, сонсголын анхаарал, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх; хүүхдийн логик сэтгэлгээ; геометрийн хэлбэр, хавтгай дээрх чиг баримжааны талаархи мэдлэгийг дээшлүүлэх; хязгаарлагдмал хавтгайд сансарт хурдан жолоодох чадвар.

Материал: 2 үсэг (ба багц)Математикийн хатан хаан, янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй геометрийн дүрсүүд; Whatman цаас; цавуу мод; тоолох саваа; арифметикийн асуудлыг шийдвэрлэх харааны материал; бөмбөг; 1-ээс 10 хүртэлх үсэг, тоон картууд; картон алтан медаль "Залуу математикч" .

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, өнөөдөр бидэнд маш олон зочид ирсэн байна ..."

Насанд хүрсэн хүн гартаа дугтуйтай бүлэгт орж ирээд: "Чамд зориулсан захидал байна" .

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Маш их баярлалаа. Одоо харцгаая..."

Тэр дугтуйг шалгаж үзээд гайхан хэлэв: “Залуус аа, энэ захидлыг Математикийн хатан хаан өөрөө бидэнд илгээсэн. Энд түүний бичсэн зүйлийг сонсоорой" . Захидлыг уншдаг.

Захидал бүхий дугтуйг тоо, тэмдэг, геометрийн дүрсээр чимэглэсэн байна.

1. Математикийн хатан хааны захидал: “Сайн уу, эрхэм залуус аа! Математикийн хатан хаан танд захидал бичиж байна. Надад таны тусламж үнэхээр хэрэгтэй байна. Миний математикийн хаант улсад ялагдсан, хулигаан хоёр авирсан нь баримт юм. Тэр аймшигтай зүйл хийсэн: тэр миний хотод геометрийн дүрсүүдийг устгасан, тэр тоо огт мэддэггүй. Энэ хөөрхий сурагч саваа тоолох хэв маягийг эвдэж, алдаатай асуудлыг шийджээ!

Миний математикийн хаант улсад бүх зүйл буруу болсон! Манай улсын ард түмэн аймаар айж байна, бидэнд туслах хүн алга.

Эрхэм залуус аа, хэрвээ та зоригтой, ухаалаг, анхааралтай, бэрхшээлээс айдаггүй бол бидний тусламжид яараарай! Математикийн хаант улс аюулд оров.

Таны найз, Математикийн хатан хаан."

"За залуусаа, Математикийн хатан хаант математикийн хаант улсынхаа дэг журмыг сэргээхэд тусалцгаая?"

Хүүхдүүд: "Тийм ээ, бид туслах болно!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Гэхдээ энэ хаант улсад орох нь тийм ч хялбар биш юм; үүний тулд та шалгалтыг давах хэрэгтэй. Бүх бэрхшээлийг даван туулахын тулд та ухаалаг, зоригтой, анхааралтай, ажиглагч байх ёстой гэдгийг санаарай. Гэхдээ хамгийн гол нь бид бүх даалгавраа биелүүлж байж л буцаж чадна. За, та бодлоо өөрчлөөгүй байна уу? Тэгээд явцгаая!

Даалгавруудыг дамжуулах.

1. - Залуус аа, математикийн оронд орохын тулд та дараах асуултуудад хариулах хэрэгтэй.

Зорилго: хүүхдийн уран сэтгэмж, ойлголтыг бэхжүүлэх, даалгаврыг чихээр ойлгох, толгойдоо тоолох, оюун ухаан, хариу үйлдэл үзүүлэх хурдыг хөгжүүлэх.

Журам: Хүүхдүүд ээлжлэн жагсаж, багшийн асуултанд хариулахдаа багш хүүхэд рүү бөмбөг шидэж, бөмбөгийг буцааж өгдөг; (хүүхдийн тоотой холбоотой асуултууд):

  1. Хоёр хулгана хэдэн чихтэй вэ? (4)
  2. Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ? (7)
  3. Гэрлэн дохио хэдэн нүдтэй вэ? (3 эсвэл 2)
  4. Нэг гарт хэдэн хуруу байдаг вэ? (5)
  5. Тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ? (1)
  6. Хоёр нохой хэдэн сарвуутай вэ? (8)
  7. Хоёр гарт хэдэн хуруу байдаг вэ? (10)
  8. Долоо хоногт хэдэн өдөр амардаг вэ? (2)
  9. Шөнө тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ? (0)
  10. Аль тоо 8-аас их, харин 10-аас бага вэ? (9)
  11. Хусанд 3 нь ургаж, нэг нь унасан бол хэдэн алим байдаг вэ? (0)
  12. Вааранд гурван сарнай цэцэг, хоёр алтанзул цэцэг бий. Вааранд хэдэн сарнай цэцэг байдаг вэ? (Гурван Daisy).
  13. Цагаан ороолтыг Хар тэнгист унагавал юу болох вэ? (Энэ нь нойтон болно.)
  14. Хоёрдугаар сард манай хашаанд гурван сарнай, хоёр сарнай цэцэглэв.

Хашаанд хэдэн цэцэг байдаг вэ? (Огт тийм биш. Хоёрдугаар сард цэцэг ургадаггүй.)

15. Хүүхдүүд цасан хүн хийж байв. Үүний дараа радиатор дээр зургаан бээлий хатсан. Хэдэн хүүхэд цасан хүн хийсэн бэ? (гурван).

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Сайн байна, залуус аа, та шалгалтыг амжилттай давж, одоо бид математикийн оронд ирлээ. Энд хамгийн эхний ажил бол та аврагч, барилгачин болох ёстой. Геометрийн дүрсээс бүрдсэн хот бүхэлдээ сүйрсэн ч бид сэргээнэ. Хот юунаас бүрддэгийг санацгаая" .

Хүүхдүүд: "Байшин, оршин суугчид, тээврийн хэрэгсэл, мод, амьтан, шувууд, ургамлаас" .

2. Даалгавар "Геометрийн дүрсээр хот байгуулах"

Зорилго: геометрийн хэлбэрээс хотын хэлбэрээр хамтын хэрэглээ бий болгох чадварыг нэгтгэх; хамтран ажиллах, дүрсийг хурдан бөгөөд зөв наах, бэлэн хэлбэрээс хүн, байшин, тээврийн хэрэгсэл, мод гэх мэт дүрсийг бүтээх.

Материал: Ватманы цаас, янз бүрийн хэлбэр, хэмжээтэй өнгөт цаасаар хийсэн геометрийн дүрс, наалдамхай харандаа.

Ахиц дэвшил: хүүхдүүд геометрийн дүрсээс ватман цаасан дээр аппликейшн хийдэг, жишээлбэл. "сэргээх" сүйрсэн хот: байшин, мод, тээврийн хэрэгсэл, хүмүүс, амьтан, шувууд. Ажил хурдацтай явагдаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Сайн байна, залуусаа! Та гайхалтай архитектор, барилгачид болсон. Математикийн орон амилсан ч бидэнд хийх ажил их байна!

3. Одоо бид дараагийн даалгавраа дуусгах ёстой - өгөгдсөн геометрийн дүрсийг саваанаас гаргаж ав.

(Саяаг тоолох тоглоомын даалгавар).

Зорилго: хүүхдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, даалгаврыг чихээр ойлгох, тоолох саваагаар хэв маяг гаргах; хээг бүрдүүлж буй дүрсүүдийг харж, нэрлэнэ үү.

Материал: тоолох саваа.

Явц: багш хүүхдүүдэд дараахь даалгавар өгдөг.

  1. 3 өнцөг, 3 талтай дүрсийг бүтээ (гурвалжин).
  2. Бүх талууд тэнцүү дүрсийг байгуул (дөрвөлжин).
  3. 2 урт, 2 богино талтай дүрсийг бүтээ. (тэгш өнцөгт).
  4. 5 булан, 5 талтай дүрсийг бүтээ (пентагон).
  5. Гурван саваагаар дүрс бүтээ. Юу болсон бэ? (гурвалжин).

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Сайн байна залуусаа, та маш сайн ажилласан! Одоо та нарын хэн нь хамгийн авхаалжтай, анхааралтай болохыг харцгаая." .

4. Арифметикийн бодлогуудыг эмхэтгэх, шийдвэрлэх

Зорилго: хүүхдүүдийн 10 дотор нэмэх, хасах энгийн арифметик бодлого зохиох чадварыг бэхжүүлэх, шийдлийг жишээ хэлбэрээр бичиж, хүссэн тэмдгийг бие даан сонгох. ("нэмэх" эсвэл "хасах".

Материал: үзүүлэх тоолох материал.

Явц: багш үзүүлэх материалыг үзүүлж, сэдвийг асууна. "Усан онгоцны талаар асуудал гарга" (загас, алим, мөөг, лууван гэх мэт).

6+3 – 6 завь далайд хөвж байсан, 3 завь тэдэнд хэдэн завь байсан бэ?

4+4 (загас)- Аквариумд 4 загас сэлж байсан, бид дахиад 4 загас худалдаж авлаа. Хэдэн загас байдаг вэ?

10-7 (алим)– вааранд 10 алим байсан, 7 алим идсэн. Хэдэн алим үлдсэн бэ?

2+8 (мөөг)– Цэлмэг газарт 2 мөөг байсан, борооны дараа 8 мөөг ургасан бэ?

10-5 (лууван)– Цэцэрлэгт 10 лууван ургаж, 5 лууван сугалж авав. Хэдэн лууван үлдсэн бэ?

Хүүхдүүд асуудлын шийдлийг бие даан бичиж, яагаад тэдгээрийг тавьсан тухайгаа тайлбарладаг. "нэмэх" эсвэл "хасах"

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Сайн байна, залуусаа! Та хэцүү даалгавартай маш сайн ажил хийсэн! Одоо та сонсгол, анхааралаа шалгах хэрэгтэй." .

5. Тоглоом "Хамгийн анхааралтай нь хэн бэ" (биеийн тамирын хичээлийн минут).

Зорилго: хүүхдийн даалгаврыг чихээр ойлгох чадварыг бэхжүүлэх (алганы тоо), үйлдлийг үгтэй харьцуулах; анхаарал, хариу урвалын хурдыг хөгжүүлэх.

Явц: багш хүүхдүүдэд тоглоомын дүрмийг тайлбарлаж, нэг алга ташилтаар хүүхдүүд өрөөг тойрон алхаж, хоёр алга ташилтаар өрөвтас, гурван алга ташилтаар мэлхийн байрлалд ордог. Ялагч бол хэзээ ч алдаа гаргаж байгаагүй хүн юм, өөрөөр хэлбэл. хамгийн анхааралтай.

6. Одоо логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх даалгавар. Ширээнүүдэд суу. (Дэд бүлгүүдээр). Зөвлөгөөний дараа та зөв хариултыг олж дугуйлж болно (Урьдчилан гараар зурсан зураг бүхий А3 хуудас, цувралын ажлын номыг ашигласан "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан сургууль" - "Сэтгэцийн оньсого тайлах" , "Логикийг хөгжүүлэх" , "Хэл яриаг хөгжүүлэх" 6-7 жил). Тиймээс асуултууд: 1. Бөмбөгтэй биш, баруун тийш биш муурыг дугуйл. 2. Богино ханцуйгүй эсвэл цэгэн өнгийн даашинзыг тоймло. 3. Гурвалжин, тэгш өнцөгт дээвэргүй байшинг ол. 4. Хамгийн урт зурдаг харандаагаа ол. 5. Өмнө нь барьж эхэлсэн хашаагаа дугуйл. 6. Хамгийн түрүүнд асаасан лааг ол. 7. Хөшигний ард хэдэн морь байгааг тодорхойл. 8. Хожуулын ард хэдэн шувуу байдаг вэ? 9. Алимыг тоол. 10. Маша, Миша хоёр алим, гурван лийртэй, хүүхдүүд нийт хэдэн ногоотой вэ? 11. Эмээ хэдэн ач, зээтэй вэ? (бэлийг). 12. Аня, Ваня нар хоёр цагийн турш зураг зурсан бэ? 13. Нугасны дэгдээхэй, хулгана, морь хоёр бялууг тэнцүү хуваасан бэ?

7. Ид шидийн орноос гарах даалгаврыг биелүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Гайхалтай залуусаа! Та бүх даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн. За, одоо сүүлчийн шалгалт. Магадгүй энэ нь математикийн улсаас гарах нууц үг учраас хамгийн төвөгтэй бөгөөд ер бусын зүйл юм. Та 1-ээс 10 хүртэлх тооны цувралыг урвуу дарааллаар байрлуулах хэрэгтэй. Хэрэв та дугаараа зөв байрлуулбал нууц үгээ таньж, унших боломжтой болно." .

Зорилго: хүүхдийн тоон картыг урвуу дарааллаар байрлуулах чадварыг бэхжүүлэх (10-аас 1 хүртэл), үе шаттайгаар уншина.

Материал: нэг талдаа тоо бүхий үсэг, тоон картууд (1-ээс 10 хүртэл), нөгөө талд - үсэг.

Хөдөлгөөн: хөзрүүд хивсэн дээр эмх замбараагүй дарааллаар хэвтэж, тоо нь дээшилнэ. Хүүхдүүд ээлжлэн ирж, нэг нэг картыг авч, урвуу дарааллаар тооны цувааг байрлуулна. (10-аас 1 хүртэл), үүний дараа багш хүүхдүүдээс нүдээ анихыг хүсч, картуудыг нөгөө тал руу нь эргүүлнэ. Хүүхдүүд уншдаг "нууц үг" (ар талд нь гэсэн үг бичигдсэн "Математик" ) .

Багшийн хүсэлтээр хүүхдүүд найрал дуугаар, үе шаттайгаар уншдаг "нууц үг" Тэгээд "буцаж байна" гэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: “За, бид гэртээ, цэцэрлэгт байна. Математикийн бүх адал явдал дууслаа. Залуус аа, одоо надад хэлээч, та нарт маш хэцүү байсан уу?"

Насанд хүрсэн хүн орж ирээд: "Чамд илгээмжтэй захидал байна" .

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Маш их баярлалаа. Хэн байж болох вэ?

8. Математикийн хатан хааны захидал: “Эрхэм найзууд аа! Тусалсанд маш их баярлалаа! Та бүх даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн. Та зөвхөн математикийн улсыг аварч зогсохгүй, геометрийн дүрсүүдээс үзэсгэлэнтэй хотыг бүтээж, өмнөхөөсөө илүү сайхан болсон. Миний математикийн хаант улсад туйлын нарийвчлал, дэг журам ноёрхож байна.

Залуу математикчид та бүхэндээ эх орныхоо нийт оршин суугчид болон хувь хүнийхээ зүгээс талархал илэрхийлж, математикийн орны хүндэт зочин цол, медалиар шагнуулж байна! Тэд танд таалагдана гэж найдаж байна. Ахиад уулзъя!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: “Залуус аа, та нар цэцэрлэгтээ олж авсан мэдлэгийнхээ ачаар математикийн орон болон түүний оршин суугчдад тусалсан. Удахгүй та сургуульд явж, тэнд маш олон сонирхолтой зүйлийг сурах болно. Одоо надад хэлээч, өнөөдрийн бидний аялал танд юу таалагдсан бэ? Ямар шинэ, сонирхолтой байсан бэ? Баярлалаа залуусаа, зочидтойгоо баяртай гэж хэлцгээе, бид тантай уулзахдаа үргэлж баяртай байдаг, дахин уулзъя" .

Орой нь та бид хоёр аяллаа дахин санаж, хүүхэлдэйн кино үзэх болно "Суралгүй сургамжийн оронд" .

Бурлият Ахмедпашаева
Бэлтгэл бүлгийн "Математикийн хөгжил" GCD-ийн хураангуй.

GCD « Математикийн хөгжил» В бэлтгэл бүлэг.

Сэдэв: "Үлгэрийн аялал"

Зорилтот:

- Төсөөллийг хөгжүүлэх, оюун ухаан, авъяас чадвар, анхаарал;

Мэдээллийг чихээр хүлээн авч сур.

Сургалтын даалгавар:

1) Нэмэх, хасах жишээнүүдийг шийдвэрлэх, арифметикийн бодлого бодох дадлага хийх.

2) 10-ын дотор тоолох чадварыг бэхжүүлэх.

4) Геометрийн дүрсийг ялгах, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.

5) Жилийн улирал, саруудын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Хөгжлийн даалгавар:

1)Анхаарлыг хөгжүүлэх, санах ой, бүтээлч төсөөлөл, логик сэтгэлгээ.

2) Өөрийн бодол санааг бий болгох, илэрхийлэхэд хувь нэмэр оруулах.

3)Яриа хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

1) Бие даасан байдал, тэсвэр тэвчээр, ур чадварыг хөгжүүлэх

багшийн асуултыг дуустал нь сонс.

2) Нөхөрсөг харилцаа, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролтой хослуулсан бүс нутаг:

Нийгэмшүүлэх

Харилцаа холбоо

Аюулгүй байдал

Эрүүл мэнд

Материал:

Энгийн харандаа, дэвтэр, тооны багц, тоглоом материал"Кюзерийн саваа", хүүхэлдэйн дүрс, үлгэрийн баатруудыг дүрсэлсэн зураг "Пиноккиогийн адал явдал"будах зориулалттай, багшид зориулсан машин, фланелграф, Пиноккиогийн дүрс бүхий картууд, Карабасын зурагтай картууд.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

(Үлгэрийн хөгжим сонсогддог "Пиноккиогийн адал явдал").

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Хүүхдүүд ээ, хэн нэгэн хаалга тогшиж байна!"(Хаалгаа онгойлгож, бүлэгШуудангийн хүн мөрөн дээрээ цүнх барьчихсан орж ирэв).

Шуудангийн ажилтан: Хүүхдүүд ээ, би та нарт үлгэрийн хотоос захидал авчирсан. Буратино танд бичиж байна. (Шуудангийн ажилтан захидлыг багшид өгдөг). Баяртай залуусаа! (Шуудангийн ажилтан явах).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та нар Пиноккиогийн үлгэрийг үзсэн үү? (Тийм)

Буратиногийн захидлыг уншъя. Багш дугтуйг нээж уншина захидал: "Эрхэм залуус аа! Карабас намайг барьж авав - Барабас. Тэр намайг даалгавраа дуусгахаас нааш явуулахыг хүсэхгүй байгаа бөгөөд би даалгавраа биелүүлэхэд хэцүү санагддаг. Надад туслаач. Би шинэ хүүхэлдэйн театрт орохыг үнэхээр хүсч байна."

Залуус аа, та нар Пиноккиод туслаад Үлгэрийн хот руу явахыг зөвшөөрч байна уу? (Тийм)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний эхний даалгавар дуудагдсан "Баяртай Count".

1. Халаах:

10 дотор урагш хойш тоолох; (Хүүхдүүд бөмбөгийг бие биендээ дамжуулж, 1-ээс 10 хүртэлх дугаар руу залгаж, буцааж өгнө).

Багш 5,6,7 гэсэн тоонуудыг дууддаг бол хүүхдүүд - "энэ тооны хөршүүд", харгалзах тоонуудыг үзүүлж, хариултаа тайлбарлах;

Багш 1-ээс 8 хүртэлх дугаарыг дууддаг; 1-ээс 5 хүртэл; 1-ээс 6 хүртэл, хүүхдүүд энэ тооноос 10 хүртэл тоолно;

4 ба 6, 2 ба 9, 7 ба 7 тоонуудыг харьцуул;

Хүүхдүүд ээ, та энэ даалгаврыг маш хурдан гүйцэтгэсэн.

2. Цаасан хуудсан дээрх чиг баримжаа. "График диктант".

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, хараарай! Цэнхэр үстэй охин бол Малвина. Тэр зугтсан

Карабаса, төөрчихлөө. Тэрээр шинэ хүүхэлдэйн театрт орохыг хүсч байна. Бид түүнд замаа олоход нь туслах уу?

Хүүхдүүд дэвтэр нээдэг. Тэмдэглэсэн цэгээс хүүхдүүд зааврын дагуу зурдаг. багш: Баруун тийш 1 квадрат, дээш 3, баруун тийш 1, баруун тийш 3, доошоо 1, баруун тийш 1, дээшээ 1, баруун тийш 1 гэх мэт.

Сайн байна, хүүхдүүд ээ! Тиймээс бид Малвинад замыг зааж өгсөн.

3. Гурав дахь даалгавар. Арифметикийн энгийн бодлого бодох.

Фланелграф дээр Карабас хүүхэлдэйний зургууд гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Карабас хүүхэлдэй ямар нэртэй байсан бэ?

Карабас 7 хүүхэлдэйтэй байсан. Тэр Пиноккиог барьж аваад өөр дээрээ авав. Карабаст хүүхэлдэй олон эсвэл цөөн байна уу? (хүүхдийн хариулт)Энэ нь хэд болсон бэ? Энэ асуудалд ямар нөхцөл байдал үүссэн бэ? Ямар асуулт? (хүүхдийн хариулт)

4. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та ядарч байна уу?

За тэгвэл бүгдээрээ хамтдаа зогсцгооё.

Пиноккио сунгав

Нэг удаа - тэр бөхийв.

Хоёр - бөхийлгөсөн.

Гараа хажуу тийш нь салсан.

(Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх)

Түлхүүрийг нь олоогүй бололтой.

(харамсах дохио).

Түлхүүр рүү

(зүүн - баруун тийш эргэх)

Бид авч чадна

(Гараа өргөх)

Та хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй

(хөлийн хуруун дээр өргөх).

Даалгавар 5. Жишээнүүдийг хурдан бөгөөд зөв шийдвэрлэх (амаар)

(Хүүхэлдэйний зурагнууд фланелграф дээр гарч ирдэг. Хүүхдүүд шаардлагатай тооны хүүхэлдэйг үзүүлж, жишээг шийддэг).

Залуус аа, хэдэн хүүхэлдэй байсан бэ? (3) Би дахиад хэдийг авах ёстой вэ? (4) Энэ нь хэд болсон бэ? Тэгээд. гэх мэт.

Бид ч гэсэн энэ даалгавраа биелүүлсэн.

6 даалгавар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, одоо бид Геометрийн дүрсийн театрт байна. Хэдэн, ямар дүрс харж байгаагаа зурган дээрээс харж, хэлэх хэрэгтэй.

Даалгавар 7.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид Геометрийн дүрсийн театрт дахин нэг даалгавар гүйцэтгэх хэрэгтэй. Бид

та оньсого тааж, дүрс хийх хэрэгтэй.

1. Энд гурван оргил харагдаж байна

Гурван булан, гурван тал,

За, энэ нь хангалттай байж магадгүй юм! –

Та юу харж байна вэ? - (гурвалжин).

2. Бид үүнээс байшин барьдаг.

Тэгээд тэр байшингийн байшингийн цонх.

Бид түүнтэй үдийн хоол идэхээр сууж,

Бид чөлөөт цагаараа хөгжилтэй байдаг.

Гэрт байгаа бүх хүмүүс түүнд баяртай байна

Тэр хэн бэ? Манай найз - (дөрвөлжин).

3. Тоосгоныг шохойгоор зур

Бүтэн асфальтан дээр,

Тэгээд зураг гарч ирнэ -

Мэдээж чи түүнийг мэднэ (тэгш өнцөгт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, та эдгээр гурван дүрсийг хийж, тэдгээрийг нэрлэх хэрэгтэй.

8. "Сургалт"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид нүдний бэлтгэл хийж байна.

(Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)

Нэг - зүүн, хоёр - баруун,

Гурав - дээш, дөрөв - доош.

Одоо бид тойрог руу харж байна,

Дэлхийг илүү сайн харахын тулд.

Нүдний булчинг сургах замаар.

Бид удахгүй харах болно,

Одоо шалгаарай!

Одоо жаахан даръя

Таны нүдний ойролцоо оноо.

Бид тэдэнд маш их хүч чадал өгөх болно,

Үүнийг зуун удаа бэхжүүлэхийн тулд!

(Зүүн рүү хар. Баруун тийшээ хар.

Нүдний дугуй хөдөлгөөн: зүүн – дээш – баруун – доош – баруун – дээш – зүүн – доош.

Дээшээ хар. Доош хар.

Хурдан анивчих)

Даалгавар 9.

Жилийн улирал, саруудын талаархи мэдлэгээ бататгах.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, одоо оньсого тааварлаарай.

1. Нар тусч, Линден мод цэцэглэж байна

Хөх тариа хэзээ боловсордог вэ? (зун).

2. Цэлмэг газрыг хэн цагаанаар цайруулдаг.

Мөн ханан дээр шохойгоор бичдэг.

Өдөн ор оёдог.

Та бүх цонхыг чимэглэсэн үү? (өвөл).

3. Цасан бөмбөлөг хайлж, нуга амиллаа

Өдөр ирж байна

Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (хавар).

4. Талбай хоосон, газар чийгтэй,

Бороо асгарч байна,

Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (намрын).

Залуус аа, жил хэдэн сараас эхэлдэг вэ?

Энэ нь хэдэн сараар дуусах вэ?

Та ямар улирлыг мэдэх вэ?

Намар ямар саруудаас бүрддэг вэ (зун, хавар, өвөл? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, хүүхдүүд ээ!

Тиймээс бид даалгавруудыг гүйцэтгэсэн. Пиноккио Карабасаас өөрийгөө чөлөөлж, найзуудтайгаа хамт эрдэнийн хаалганы ард, гал голомтын ард байрлах шинэ хүүхэлдэйн театрт орох боломжтой болно, учир нь та бүгд идэвхтэй оролцож, бүх зүйлийг зөв хийсэн.

Залуус аа, энэ мэдээг Буратинод хэлээд захиа бичье.

(Багш болон хүүхдүүд захидал бичээд илгээнэ үү).

Залуус аа, та өнөөдөр хаана байсан бэ? Танд аялал таалагдсан уу? Таны хувьд хамгийн хэцүү зүйл юу байсан бэ? Танд юу сонирхолтой санагдсан бэ? Дараагийн удаад очно

өөр үлгэрийн хот руу аялах ба тэнд бусад үлгэрийн баатрууд таныг угтах болно. Тэнд бидэнтэй хэн уулзах нь нууц байна.

Залуус аа, сэтгэл санаа ямар байна? Хэрэв энэ нь сайн бол Пиноккиогийн зурагтай картыг, хэрэв муу бол Карабасын зурагтай картыг аваарай. (Хүүхдүүд карт үзүүлнэ). Миний харж байгаагаар хүн болгон сайхан ааштай байгаа.

Хаалга тогшиж байна. Багш хаалга онгойлгоно. Пиноккио гарч ирэв.

Пиноккио:

Залуусаа, тусалсанд маш их баярлалаа! Би Карабас-Барабасаас өөрийгөө чөлөөлж, найзуудтайгаа шинэ хүүхэлдэйн театр руу яарав. Бэлэг дурсгал болгон та бүхэнд найз нөхдөө дүрсэлсэн зургуудыг өгөхийг хүсч байна. Баяртай хүүхдүүдээ.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!