Хичээлийн тойм (бэлтгэл бүлэг): "Мэдэхгүй" тоглоом Ганцаарчилсан хичээл. Математик хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй "Мэдэхгүй даалгавар"

Газар нутгийг нэгтгэх:харилцаа холбоо, уран сайхны бүтээлч байдал, танин мэдэхүй, социологи, эрүүл мэнд, уран зохиол унших.

Зорилго: бичиг үсэг, хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагаанд олж авсан мэдлэг, ур чадвар, чадварыг давтах, нэгтгэх.

Даалгаврууд.

Боловсролын.

Эгшиг болон гийгүүлэгч авиа, үсгийг ялгаж сур. (Харилцаа холбоо)

Үг хэллэгт дүн шинжилгээ хийх дадлага хийх, өгөгдсөн загвартай үгийг харьцуулж сурах.

Үгийн эхний дууг тодорхойлох дадлага, үгийн авианы шинжилгээ.

Сонгосон үгсийг ашиглан өгүүлбэр зохиох чадварыг дадлагажуулах.

Хүүхдэд "үг-үйлдэл" гэсэн ойлголтыг бататгах. (Харилцаа холбоо)

Хүүхдүүдийн амьтдын талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх. (Танин мэдэхүй)

Ээлжит тоолох чадварыг сайжруулах. (Танин мэдэхүй)

Хөгжлийн.

Сансар огторгуй, цаасан дээр жолоодох чадварыг хөгжүүлэх, "зүүн", "баруун" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх. (Танин мэдэхүй)

Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах. (Харилцаа холбоо)

Хүүхдийн сэтгэн бодох үйл явцыг хөгжүүлэх: харааны болон сонсголын ойлголт, санах ой, логик.

Хуруу, үе мөчний аппарат, амьсгалын нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. (Эрүүл мэнд)

Харааны үйл ажиллагаа, уран сэтгэмж, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. (Уран сайхны бүтээлч байдал)

Боловсролын.

Мэдлэг олж авах хүсэл эрмэлзэл, сургуульд бэлтгэх. (Нийгэмшил)

Уран зохиолд дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. (Таавар, хэл мушгих, зүйр цэцэн үг) - "Уран зохиол унших" боловсролын чиглэл.

Сайхан сэтгэл, тэсвэр тэвчээр, найз нөхдөө сонсох чадвар, багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх, хамтран ажиллах дадал зуршлыг төлөвшүүлэх. (Нийгэмшил)

Тоног төхөөрөмж.

Зөөврийн компьютер, цаасан дээрх даалгавар, "Мэдэхгүй" ба "Юу ч мэдэхгүй" гэсэн зураг, үсэгтэй картууд, үгстэй, цонхтой байшингууд, даалгавар бүхий хуудаснууд, "Хагас зурсан хүн" дидактик тоглоом, үсгийн диаграм, тавиур дээрх навч. , тоглоом эсвэл амьтны зураг.

1) Зохион байгуулалтын мөч

Өнөөдөр бид зочидтой. Сайн уу гэж хэлье. Сайн уу. Исанмесез.

Өнөөдөр бид бичиг үсэг, ярианы хөгжлийн талаархи мэдлэгээ давтаж, нэгтгэх болно.

Дүрмээ санацгаая: "Өдөр бүр, үргэлж, хаа сайгүй, анги, тоглоом зэрэг дээр бид зоригтой, тодорхой ярьж, чимээгүй суудаг.

Залуус аа, өнөөдөр бид Цэцэг хотоос Данно-оос имэйл хүлээн авлаа. Слайд 1. (Дунногийн зураг). Тэр чам шиг энэ жил сургуульд орох гэж байна. Знайка болон түүний найзууд Дунно сургуульд бэлэн байгаа эсэхийг шалгахаар шийдэж, түүнд хэд хэдэн даалгавар өглөө. Dunno алдаа гаргах, даалгавраа биелүүлэхгүй байхаас маш их айдаг бөгөөд танаас тусламж хүсдэг. Dunno-д бүх даалгавраа алдаагүй гүйцэтгэхэд тусалцгаая? (Бид туслах болно)

Би ч бас түүнийг наашаа ирээрэй гэж мессеж явуулсан.

Дунно хаана байна? Нааш ир. Магадгүй тэр навчны доор нуугдаж байсан байх. Амьсгалын дасгалууд.

Бүгдээрээ хамраараа гүнзгий амьсгаа аваад амаараа хүчтэй үлээцгээе.

Энд Dunno ирлээ.

Бид танд туслах болно.

Эхлэхийн тулд бид хэл, хэлээр амьдардаг байшинг бэлтгэх болно.

Артикуляцийн гимнастик.

Миний араас давтъя.

Са-са-са - соно нисэж байна,

Су-су-су - бид зөгий харж байна,

Sy-sy-sy - бид сононоос айдаггүй,

Су-су-су - бид зөгий хөөнө,

Са-са-са - соно ниссэн.

Даалгавруудыг гүйцэтгэх рүү шилжье.

2) Үндсэн хэсэг

1. Даалгавар 1. Тоглолт: "Таслах, дэвслэх".

Залуус аа, Dunno гэж юу болохыг сануулъя (эгшиг ба гийгүүлэгч). Бид ямар авиаг эгшиг гэж нэрлэдэг вэ? (Хамгийн урт, дуу хоолойгоор дуулдаг, саадгүй дуудагддаг). Эгшиг авиаг нэрлэ. Чи эгшиг эгшиг дуулдаг гэж хэлсэн. За дуулцгаая. Одоо толин тусгалаа аваад юу ярьж байгааг ямар ч саадгүй хараарай. Та ямар гийгүүлэгч авиаг аль хэдийн мэддэг болсон бэ? (Хүүхдүүд гийгүүлэгч авиаг нэрлэнэ). Бид яагаад эдгээр дууг гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг вэ? (Дуу чимээг саадтай дууддаг).

Одоо болгоомжтой байгаарай. Би авиануудыг нэрлэх бөгөөд хэрэв та эгшиг сонсвол алгаа ташиж, гийгүүлэгч авиа сонсвол хөлөө дэвсээрэй.

Үсэг авианаас юугаараа ялгаатай вэ? (Хариулт)

Бид дуу авиаг сонсож, дууддаг ч үсэг харж, бичдэг.

Тоглоом: "Үсгүүд тайлагдлаа."

Бид ямар үсэг олох вэ? (Хариулт)

Сайн байна! Бид энэ даалгавраа биелүүлсэн. Дунно энэ даалгавраа биелүүлэхдээ алдаа гаргахгүй байх гэж би бодож байна.

2. Дараагийн даалгавар бол Знайкагаас ирсэн. Слайд 2. (Знайка).

Бид Dunno-д гэрийн тэжээвэр амьтдын нэрний үгийн тоог тодорхойлж, тус бүрийг нь гэртээ байрлуулахад нь туслах хэрэгтэй. Нэрний 1 үетэй амьтан нэг цонхтой байшинд, 2 үетэй амьтан хоёр цонхтой байшинд, гурван үетэй амьтан гурван цонхтой байшинд амьдарна. (Хүүхдүүд үгийн үений тоог тодорхойлж, нэрлэнэ)!

(Үхэр, хуц, морь, хурга, гахай, ямаа, нохой, гахай, хирс, ...)

Асуудалтай асуудлууд.

Мэдэхгүй ээ, энэ даалгаврыг алдаагүй гүйцэтгэсэнд баярлалаа!

3. Залуус аа, Дунно Цветик хэмээх яруу найрагч найзтай. Тэрээр шүлэг, оньсого бичих дуртай бөгөөд олон хэл ам, зүйр цэцэн үгсийг мэддэг. Цэцэг оньсого асуув. Хоёр гэрлийн хооронд би ганцаараа байна. (хамар)

Чи бид хоёр түүнд зөвхөн таахад туслах төдийгүй хариулт нь ямар дуугаар эхэлж байгааг тодорхойлох хэрэгтэй. (Хүүхдүүд оньсого тааж, эхний дууг тодорхойлж, шинж чанарыг нь өгнө: эгшиг, гийгүүлэгч, хатуу, зөөлөн)

Та ямар оньсого мэддэг вэ?

Хэл мушгихыг хэн мэдэх вэ? Хүүхдүүд хэлээр мушгиа уншдаг.

Сайн байна. Энэ бүхэн хэрэг болно гэдгийг мэдэхгүй.

Одоо амарцгаая.

Биеийн тамирын дасгал.

Бид хурдан гол руу буув
бөхийж, угаасан
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав
Энд бид сэргэж байна.

Бид ширээн дээр суугаад цаас, харандаа авдаг.

Нуруу нь шулуун, хөл нь хамт байна. Өөрийн байрлалаа хадгал.

Цаасан дээр ажиллах.

Таны баруун талд ширээний дээд буланд навчнууд байна.

Объектуудыг нэрлэж, эхний дууг үсэг болгон хувиргаж, хайрцагт бич. Та ямар үг авсан бэ? Солонго. (Би солонго харах дуртай)

Солонго гэдэг үгийг ашиглан өгүүлбэр зохио.

4. "Үг - үйлдэл" гэсэн ойлголтын талаархи даалгавар. Бид үг, үйлдлийн талаар ямар асуулт асуух вэ? Энэ нь юу хийдэг вэ?

Дунногийн найз Туб зурах дуртай. Тэр бидэнд энэ зургийг илгээсэн.

Энд хагас зурсан зураг байна. Зургийг дуусгая, гэхдээ онцгой байдлаар.

Хэрэв та 3 үг - үйлдэл гэж нэрлэвэл нүдийг зурж дуусгаж болно. (Нүд юу хийдэг вэ?) Идэвхтэй хүн нүдээ гүйцээнэ. Хамраа зурж дуусгая. Бид ам, чих, хөл, гараа зурж дуусгадаг.

Маш сайн зурсан зураг болсон.

Тоглоом "Асуул, хариул".

Хөршийнхөө нүдийг олоорой. Зургуудаа аваарай. Одоо нэг нь асууж, нөгөө нь хариулдаг. Хэн асуух, хэн хариулах вэ гэдгээ харилцан тохиролц. Үйлдэл гэдэг үгийг олоорой. Дараа нь эсрэгээр, гэхдээ Татар хэл дээр.

Сайн байна! Мэдэхгүй баярлалаа.

5. Даалгавар 5. Үсгүүдээс үг бүтээ.

Знайка үсэгнээс эхлээд хүн бүрт хэрэгтэй сайхан үгсийг зохиож, Дунно цонхоо онгойлгож, салхи ширээн дээрх бүх үсгийг тарааж, задлав. Данно-д үсэг цуглуулж, үг бичихэд тусалцгаая.

Бид хоёр дэд бүлэгт хуваах хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд "эхний, хоёр дахь" гэж тооцоол. Дунногийн баруун талд байгаа эхний тоонууд руу, Дунногийн зүүн талд байгаа хоёр дахь тоонууд руу оч.

Үсгүүдээс үг бүтээцгээе.

НАЙРАМЛАЛ. МЭДЛЭГ.

Сайн байна! Үсгүүдээс үг хийсэн.

Залуус аа, нөхөрлөл, мэдлэг гэсэн үгээр өгүүлбэр зохиоё.

Мэдлэг, нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийг хэн мэдэх вэ.

Dunno болон ирээдүйн оюутанд зориулсан зарим зөвлөгөө энд байна.

За, бид Dunno-д бүх ажлыг гүйцэтгэхэд тусалсан. Ямар ажил танд хүндрэл учруулсан бэ? Та ямар даалгавраа амархан гүйцэтгэсэн бэ? Чи бид хоёр Дунно даалгавраа хэрхэн даван туулсан тухай Цэцгийн орноос дараагийн мессежийг хүлээж байх болно.

Мөн Dunno танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн байна.

(Зөөврийн компьютерын ойролцоо дугтуйтай, дугтуйнд наалттай медалиуд байгаа)

Анхаарал тавьсанд баярлалаа!

Зочидтой баяртай гэж хэлцгээе. Баяртай! Сайн байна уу!

"Носов мэдэхгүй" - Тиймээс Дунно Петр Николаевичаас ямар нэгэн зүйл зээлж болох байсан. Тиймээс та зүгээр л мөрөөдөгч биш юм. Та далай дээгүүр сэлж оролдож үзсэн үү? Зохиолч өөрөө овогтойгоо таарч байвал бүр ч дээр. "Амьд малгай" Гэхдээ "өргөст хэмх" гэдэг нь хэтэрхий тодорхойгүй тодорхойлолт хэвээр байна. Жишээлбэл, Данног Н.Н.Носовын хүү Петрээс хуулбарласан гэсэн цуу яриа байдаг.

“Амьдрал дахь математикийн үүрэг” - Математик бол бүх шинжлэх ухааны салшгүй хэсэг юм. Шинэ бодлого, жишээ, геометрийн дүрс, томьёо, гэрийн даалгавар. Математик бол шинжлэх ухааны хатан хаан юм. Ухаалаг үгс. Математик яагаад хэрэгтэй вэ? Математикгүйгээр нэг ч мэргэжил хийж чадахгүй. Амьдрал дахь математик. Насанд хүрсэн хүн болсон. Шинжлэх ухаан, математикийн хатан хаан, бид танд маш их талархаж байна.

"Математик ба яруу найраг" - Математик ба яруу найраг. Хэрвээ би хөгжимчин болж төрсөн бол дэлхийн чимээ шуугианыг даван туулахыг хичээх байсан. Л.Ф. Магнитский. Омар Хайям дэлхийн соёлын түүхэнд мөнхөд оров. М.В.Ломоносов. Түүний бүтээлийн бүрэн цуглуулгад зурагтай тэмдэглэл байдаг. Оросын агуу эрдэмтэн М.В.Ломоносов математикийн тухай ярьжээ. А.С. Пушкин.

“Математик ба эрүүл мэнд” - Хязгааргүй буурдаг геометр прогрессийн нийлбэр. Эрүүл амьдралын хэв маяг, геометрийн дэвшил. ТЕГ-ын цуглуулгаас гарсан асуудал. Геометрийн прогрессийн томъёо. Хариултуудыг шалгаж байна. Урагшлах. Хөл бөмбөгийн тоглоом. Хөгжилтэй тест. Бутархай гишүүн. Эрүүл ахуй. Эрүүл амьдралын хэв маяг Сайн сайхан зүйлс асар хурдацтай өсөх болтугай. Нар. Бактери.

“Амьдрал дахь математик” - Эхлээд өөрт байгаа мөнгөө тоол. Гэрт амралт байдаг ... Өдөр тутмын амьдрал. Нийт: 205 рубль. Үр дүн нь 12 хүн. Дэлгүүрт явж байна. Ажил. Би математик ашигласан хэд хэдэн бүтээлийг дурдаж болно. Өнөөдөр бид математикийг өдөр тутмын амьдралдаа хаана, хэрхэн ашигладаг талаар олж мэдсэн. Шинэ жилийн баяраар 4 хүнтэй 3 гэр бүл цугларлаа гэж бодъё.

“Математиктай холбоотой мэргэжил” - Математикийн хичээлд зочлох. Ямар мэргэжлүүд математикийн мэдлэг шаарддаг вэ? Доктор. Математикийн багш. Эрдэмтэн - физикч. Програмист. Хөгжимчин. Архитектор. Дасгалжуулагч. Мэргэжил дэх математик. Математикийн үнэ цэнэ.

Шипулина Наталья
ECD "Дунно сургуульд мэдлэгээ давтахад нь тусалцгаая"

Бэлтгэл бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй « Данно сургуульд мэдлэгээ давтахад тусалцгаая» .

Зорилго:

Үзэл баримтлалыг бататгах "эгшиг"Тэгээд "гийгүүлэгч"дуу авиа, тэдгээрийг ялгаж сур.

Үг хэллэгт дүн шинжилгээ хийх дасгал хийх.

Нэг үгийн эхний ба сүүлчийн дууг тодорхойлох дасгал хий. Бэхлэх мэдлэгхамарсан дуу авиа, үсгийн тухай.

Үсгүүдээс үе, үг бүтээх дасгал хий. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.

Сайхан сэтгэл, тэсвэр тэвчээр, найзыгаа сонсох чадвар, багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Үг хэлэхэд хамгийн хэцүү дуу авианы дуудлагыг бэхжүүлэх.

Сэтгэн бодох чадвар, ажиглалт, төвлөрлийг хөгжүүлэх.

Шууд - боловсролын үйл ажиллагаа:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрхэм залуус аа! Бид тантай үнэнч байна шаргуу ажилласан: бид дуу авиаг сайхан дуудаж, өгүүлбэрийг зөв зохиож, сонирхолтой түүх зохиож сурсан бөгөөд та явахад бэлэн байна. сургууль, суралцах"4"Тэгээд "5". Би үүнд маш их баяртай байна.

Залуус аа, өнөөдөр бид Цэцэг хотоос мессеж хүлээн авлаа Мэдэхгүй(слайдын дугаар 1). Тэр чам шиг энэ жил явах гэж байна сургууль. Знайка бэлэн байгаа эсэхийг шалгахаар шийдэв Сургууль мэдэхгүй, мөн түүнд хэд хэдэн үүрэг даалгавар өгсөн (слайд №2). МэдэхгүйТэр алдаа гаргахаас, даалгавраа биелүүлэхгүй байхаас маш их айдаг бөгөөд танаас асуудаг туслах.

Dunno-д тусалцгааябүх даалгаврыг алдаагүй дуусгах уу? (Бид туслах болно) .

Эхний даалгавар: "Жилийн цагийг тодорхойл" (хүүхдүүд сандал дээр сууна).

Зурган дээр жилийн аль цагийг харуулсан бэ? (хавар)

Та яагаад үүнийг шийдсэн бэ? Энэ зураг дээр цас байна. Өвөл болсон гэж бодож байна. Тэгээд би энд цэцэг харж байна. Магадгүй зун болов уу?

Хавар хаанаас эхэлдэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (Нар хүчтэй дулаарч, дулаарч эхлэв)

Өвөлтэй харьцуулахад цас ороход ямар нэгэн өөрчлөлт гарсан уу? (Тийм ээ, цас харанхуйлж, суларч, анхны гэссэн толбо гарч, горхи урсаж эхлэв).

Мод өөрчлөгдсөн үү? (Мод нүцгэн, гэхдээ цас байхгүй. Мөчир дээр хавдсан нахиа харагдана).

Уран зурагт хаврыг дүрсэлж, хаврын шинж тэмдгийг нэрлэж байгааг хүүхдүүд нотолж байна.

[l] - [l’] гэсэн цэвэр хэллэг нь:

Ла-ла-ла - тэр бидэн дээр ирсэн.

Хавар (Тэд алгаа таших.)

Пло-пло-пло - хашаан дотор

дулаахан. (Тэд хуруугаа нударгаараа зангидаж, тайлдаг.)

Пел-пел-пел - дуслах

дусал (Нэг гарынхаа долоовор хурууг нөгөө гарынхаа алган дээр цохино.)

Ла-ла-ла - цэцэглээрэй, Дэлхий! (Гараа дээш өргөж, гараа эргүүлээрэй - "гар чийдэн".)

Хавар хэдэн сар үргэлжилдэгийг та мэдэх үү?

Тоглоцгооё: Тоглоом "Үгийг хэл".

Өвөл өнгөрчээ

мөн бүгд аз жаргалтай байдаг.

Хавар яарч байна,

Тэгээд сар ... (Гуравдугаар сар)

Түүний ард өөр нэг хүн хаалга тогшиж,

Үүнийг ... гэж нэрлэдэг. (4-р сар)

Гурав дахь сараа санаарай

Тэгээд нэрлэдэг (5-р сар)

Знайкагийн хоёр дахь даалгавар: (хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна).

Бид юу хэлж чадах вэ "хавар"? (урсгал, бороо, өдөр, цэцэрлэг). "Хавар"? (ус, шалбааг, дусал, гэссэн хэсэг, гол). "Хавар"? (үүл, сэтгэл санаа, нар, тэнгэр, өглөө)Энэ үгийн тодорхойлолтыг гаргаж ирээрэй "хавар". Тэр ямархуу хүн бэ? (дулаахан, үзэсгэлэнтэй, эелдэг, эрт).

Та нар яаж энхрийлэн дуудаж чадах вэ? (Нар). Үгийг хувааж үзье "Нар"үе болгон хувиргана. Энэ үгэнд хэдэн үе байдаг вэ? Энэ үгээр өгүүлбэр зохио. Өгүүлбэрт хэдэн үг байдаг вэ? 1 үг, 2 үг, 3 үг нэрлэ...

Залуус аа, бид дуу чимээ сонсдог, гэхдээ бид бичиж, уншдаг уу? (үсэг).

Ямар шувуу хавар эхлэдэг вэ? (оньсого хийдэг)

Бүх нүүдлийн шувууд илүү хар өнгөтэй,

Тариалангийн газрыг өт хорхойноос цэвэрлэж,

Өдөржингөө тариалангийн талбай дээр үсэрнэ

Мөн шувууны нэр нь ... дэгээ

Та өөр ямар хаврын дуучдыг мэдэх вэ? Таагаарай оньсого:

Тулгуур дээр ордон байдаг,

Хашаанд нэг дуучин байдаг,

Түүний нэрийг ... одтой (хүүхэд үгээ самбар дээр тавьдаг)

Үлдсэн хүүхдүүд үгсийг цагаан толгойн үсгээр хуваасан.

Физминутка "Давчин шувууд".

Хаврын улиралд амьтдын амьдрал хэрхэн өөрчлөгддөг вэ? (Тэд хүүхэдтэй).

Гурав дахь даалгавар: "Знайка тоглоом тоглохыг санал болгож байна" (хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог).

Бөмбөг тоглоом "Хэн ямар ээжтэй вэ".

Хүүхэл зурам нь хэрэмтэй

Бүүжин туулайтай

Чоно бамбарууш нь эмэгчин чонотой

Баавгайн бамбарууш нь эмэгчин баавгайтай

Тэмээ нялх тэмээтэй

Бяцхан үнэг үнэгтэй

Зараа нь зараатай

Гахай нь гахайтай

Тугал нь үнээтэй

Унага нь морьтой

Би чамд амьтдад нэр өгье, та нялх хүүхдэд нь нэр өг. (Хавар хандгайн үнээ гарч ирэв ... (тугал); Чоно дээр (чонын бамбарууш); туулайн дээр (бяцхан туулай); баавгайн дээр (бяцхан баавгай); үнэгний дээр (бяцхан үнэг); хэрэм дээр (бяцхан хэрэм); дорго дээр ... (дорго).

Дөрөв дэх даалгавар "Хэн хаана амьдардаг вэ?"

Дараагийн даалгавар бол Знайкагаас ирсэн. Бидэнд хэрэгтэй Мэдэхгүй туслаачамьтдын нэрний үений тоог тодорхойлж, тус бүрийг өөрийн гэрт байрлуул. Нэрийн 1 үетэй амьтад нэг цонхтой байшинд, 2 үетэй амьтан хоёр цонхтой байшинд, гурван үетэй амьтан гурван цонхтой байшинд амьдарна. (хүүхдүүд үгийн үений тоог тодорхойлж, нэрлэнэ).

- Мэдэхгүй баярлалаа, энэ даалгаврыг алдаагүй гүйцэтгэсний төлөө!

Тоглоом "Үгийг өөрчлөх" (бөмбөгтэй).

Үгийн эхний дууг [В] эсвэл [В'] дуугаар солих шаардлагатай бөгөөд шинийг авах шаардлагатай үг:

Режим, титэм, дэгээ, бохь, угаах, Митя, хотон.

Тав дахь даалгавар: "Одоо Знайка таныг үенүүдээс хэрхэн үг бүтээхийг сонсохыг хүсч байна."

Жишээ нь: үхэр, нохой, ямаа, морь, үнэг, шар шувуу.

Дасгал хийх "Санал гаргах".

Залуус аа, та бүхний үгсийг дахин харж, өгүүлбэр бүтээцгээе.

Доод шугам:

За ингээд явлаа Бид Dunno-д тусалсанбүх ажлыг дуусга. Хэрхэн яаж болох талаар Цэцгийн орноос дараагийн мэдээг бид хүлээж байх болно Мэдэхгүйдаалгавруудыг даван туулсан.

Математикийн хөгжлийн бэлтгэл сургуулийн бүлгийн хичээлийн хураангуй "Дунногийн даалгавар"

Даалгаварууд:

1) Хүүхдүүдийн ширээ ашиглах чадварыг бэхжүүлэх; "Dyenisha" блокуудыг ашиглан схемийн дагуу даалгавруудыг гүйцэтгэх; ">", "" тэмдгийг байрлуулах 2) Ажилд сурган хүмүүжүүлэх технологийг ашиглах - интерактив сургалт.

Материал:

Ширээ бүхий соронзон самбар, соронз (цэцэг), "Дениша" блок, тээвэрлэлтийг дүрсэлсэн 2 диаграмм, тэмдэг байрлуулах дугаар бүхий картууд >,

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Dunno өнөөдөр бидэнтэй уулзахаар ирлээ. Түүний нөхдүүд түүнд даалгаврын жагсаалтыг гаргахыг даалгасан бөгөөд эдгээр даалгавар нь түүнд зарим хүндрэл учруулсан. Тэгээд тэр чамаас түүнд туслаач гэж гуйж байна. Бид Данно-д туслах уу?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Данногийн тушаалын газрын зургийг харцгаая. Бид хэдэн даалгавар гүйцэтгэх ёстой вэ?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид аль ажлыг гүйцэлдүүлэхэд тусалсан талаар эргэлзэхгүйн тулд гүйцэтгэсэн ажил бүрийг тэмдэглэгээгээр зурахыг зөвлөж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бүгдээрээ самбар дээр ирээд ээлж дараалан зогсоод над руу хараарай. Данно-д өгсөн анхны тушаалыг сонсоорой: та цэцгийн нуга дахь хаягаар цэцэг тарих хэрэгтэй болно, одоо та бүгд 1-р ширээн дээр очиж, хаяг, цэцгийг авч, ээлжлэн цэцэрлэгт цэцэг тарих болно. нуга.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

За, та даалгавраа биелүүлсэн гэж харж байна. Цэцгээ зөв тарьсан эсэхийг шалгацгаая?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Света, цэцэг авах хаяг чинь юу байсан бэ? гэх мэт. (шалгалт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна уу залуусаа, та Данно-д анхны даалгавраа биелүүлэхэд нь тусалсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Катя, даалгаврын газрын зураг дээр хийсэн даалгавраа зур.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Харин дараагийн даалгавраа биелүүлэхийн тулд хэн хэнтэй даалгаврыг гүйцэтгэхийг хүсч байгаагаа тохиролцож, бүлэг бүрт 4 хүн байх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та бэлэн үү? Сайн байна. Сүүлчийн хүснэгтийг хараарай, Винтик, Шпунтик нар Дунно руу 2 диаграмм, дэлгэрэнгүй мэдээллийг өгсөн. Схемийн дагуу тээврийн хэрэгслийг угсрах шаардлагатай болно. 1-р бүлэг нь диаграмм, дэлгэрэнгүй мэдээллийг авч, 1-р хүснэгтийн даалгаврыг гүйцэтгэх болно. 2-р бүлэг нь өөр диаграмм, дэлгэрэнгүй мэдээллийг авч, 2-р хүснэгтэд байгаа даалгавраа биелүүлэхээр явна. Даалгавраа гүйцэтгэсэн бүлэг нь гараа өргөх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хоёр баг бэлэн байгааг би харж байна. Одоо 1-р бүлгийн ширээн дээр очиж зөв цуглуулсан эсэхийг шалгая, 2-р бүлгийнхэн 1-р бүлгийн хүснэгтэд орцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна залуусаа, тэд тээврийн хэрэгслийг зөв угсарч, хоёр дахь даалгавраа биелүүлэв. Максим, маркер аваад даалгаврын газрын зураг дээр хийсэн даалгавраа зур.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хараач, Данно сэргэж, таны тусламжгүйгээр тэр үүнийг даван туулах боломжгүй байсан гэж хэлэв. Гэвч тэр таныг бага зэрэг ядарч байгааг хараад, амрахыг урьж байна. Хэн биеийн тамирын хичээл хийхийг хүсдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Марина, та ямар төрлийн биеийн тамирын хичээл хийхийг хүсч байна вэ?

Марина:

- "Соно".

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Үүнд танд юу хэрэгтэй вэ?

Марина:

Хүүхдүүд над дээр ирээд тойрог үүсгэхийн тулд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүдийг урьж, биеийн тамирын хичээл хийх нь сайн хэрэг.

Биеийн тамирын хичээл "Соно"

Биеийн тамирын хичээл явагддаг (хөгжмийн дагалдах нь хичээлтэй хамт архивт байдаг).

Өглөө нь соно сэрж,
(бид нүдээ нухаж, сунгана)

Тэр сунаад инээмсэглэв.
(мэхийх байрлалаас, их биеийг аажмаар шулуун болгох, гараа урагш, дээш өргөх)

Нэг удаа тэр шүүдэрээр өөрийгөө угааж,
(хүүхдүүд өөрсдийгөө угаадаг)

Хоёр - тэр сайхан эргэлдэж,
(байрандаа эргэлдэх)

Гурав - бөхийж суугаад,
(тонгойж, бөхийв)
Дөрөв цагт тэр нисэв.
(хүүхдүүд далавч шиг гараа дэвсдэг)

Голын эрэг дээр зогсов
(суу)

Усан дээгүүр эргэлдэв.
(газар дээр нь гүйх)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та амарсан уу? Дараа нь дараагийн даалгавар руугаа орцгооё. Хараач, 3-р ширээн дээр картууд байгаа бөгөөд Данно-д гэрийн даалгавраа Знайка өгсөн боловч Дунно цагтаа дуусгаагүй бөгөөд маш олон карт цуглуулсан. Данно-д картууд дээрх даалгавруудыг гүйцэтгэхэд нь туслахын тулд хэн хэнтэй хосоороо даалгавраа гүйцэтгэхийг хүсч байгаагаа тохиролцож, дурын картыг авч, ширээнд суух хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, картуудыг хараарай, тэдгээр дээр тоонууд бичигдсэн байгаа бөгөөд тэдгээрийн хооронд хоосон нүд байна, та хоосон нүдэнд > тэмдгийг байрлуулах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бүгд бэлэн байгааг би харж байна. Би хажуугийн ширээний залуустай картаа сольж, алдаа гаргасан эсэхээ шалгахыг санал болгож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна залуусаа Дунногийн гэрийн даалгавраа хийж дуусгалаа. Тэр чам руу хараад даалгавраа дахиж хуримтлуулахгүй, тэр даруй дуусгана гэж хэлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Егор, маркер авч, гүйцэтгэсэн даалгаврын газрын зураг дээр даалгавраа тэмдэглэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, дараагийн даалгавраа биелүүлэхийн тулд та хэн хэнтэй даалгаврыг гүйцэтгэхийг хүсч байгаагаа тохиролцож, бүлэг бүрт 4 хүн байх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөвшөөрсөн үү? Бүлэг бүрт хэн даалгаврыг гүйцэтгэх, хэн даалгаврыг хэрхэн гүйцэтгэж байгааг ажиглах талаар тохиролцох хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бүгд бэлэн байгааг би харж байна. Сонсооч, Дунно мөн хичээлийн үеэр байгальтай танилцаж, геометрийн дүрсээр дамжин өнгөрч буй амьтдыг байрлуулахыг хүссэн. Та энэ ажлыг дуусгах хэрэгтэй болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

1, 2-р бүлгүүд, миний ширээн дээр ирээд геометрийн дүрс бүхий уут, цуглуулах амьтны зургийг ав.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Дууслаа. Сайн байна, хэн харсан, нөхдүүд яаж ажил хийснийг бидэнд хэлээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо би та нарт дүрээ өөрчлөхийг санал болгож байна: даалгаврыг гүйцэтгэсэн хүмүүс ажиглагч байх болно, ажигласан хүмүүс гүйцэтгэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та дахиад нэг даалгавар гүйцэтгэсэн байна. Кристина, маркер авч, даалгаврын газрын зураг дээр гүйцэтгэсэн даалгавраа тэмдэглэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Данногийн тушаалын газрын зургийг харцгаая.

Та цэцэг тарьсан уу? (Тийм).
- Та схемийн дагуу тээвэр угсарсан уу? (Тийм).
- Та гэрийн даалгавраа хийсэн үү? (Тийм).
- Амьтдыг геометрийн дүрсээс цуглуулсан уу? (Тийм).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ нь та бүх зааврыг биелүүлсэн гэсэн үг юм. Сайн байна, Dunno баярлалаа гэж хэлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Дунно та нарын тухай Цэцгийн хотод ярихын тулд тэр танаас манай хичээлийн тайланг эмхэтгэхийг хүсч байна. Та санал нийлж байна уу?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэгээд " Корреспондент" тоглоом тоглоцгооё. Хэллэгийн дагуу Данно чамаас сурвалжлагч сонгох болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Лера, шаардлагатай бүх шинж чанаруудыг аваарай. Хараач, мобайл дээр байрлуулсан ярилцлагын алгоритмууд байна. Эдгээр алгоритм дээр үндэслэн та биднээс асуулт асууж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та нар бүгд мундаг байна, Dunno-оос тусламж хүссэн зүйлээ хийсэн. Одоо Dunno-той баяртай гэж хэлцгээе.

Хүүхдүүд:

Баяртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Dunno танд юу гэж хариулна гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:

Баярлалаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэр чамд таалагдсан гэж бодож байна уу, яагаад?

Хүүхдүүд:

Бид хамтдаа, хамтдаа ажиллаж, харилцан тохиролцож, Данногийн бүх даалгаврыг гүйцэтгэсэн учраас энэ нь таалагдсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та нарын хичээл дээр хэрхэн ажилласан нь надад маш их таалагдсан, би бүгдэд нь баярлалаа. Ингээд бидний хичээл дууслаа.

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Америкт Кавказын нуруунд охин хулгайлагдсан тухай "Хууль бус дуу" кино гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид дүрүүдтэйгээ тун төстэй...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!