Хичээлийн төлөвлөгөө: дуу ба x үсэг. Хэл ярианы хүнд хэлбэрийн бэрхшээлтэй дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй: x авиа ба үсгийн танилцуулга.

Зорилтот:Сурагчдын [X] ба [X`] авианы талаарх ойлголтыг бэхжүүлэхийн тулд тэднийг "X" үсэгтэй танилцуул.

Боловсролын.

  • Оюутнуудын X, Xh дуу авианы харьцуулсан тайлбар өгөх чадварыг бэхжүүлэх.

Боловсролын:

  • Хүүхдүүдийн X, X авиаг үг, өгүүлбэрт ялгах чадварыг бэхжүүлэх;
  • Нарийн, бүдүүн, үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;
  • Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;
  • Хоёр үетэй үгсийн авианы шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх ([X] ба [X`] дуутай үгсийн жишээг ашиглан).

Боловсролын

  • Хүүхдэд хичээлд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх;
  • Урд ангийн хүүхдүүдэд зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: компьютер, проектор, том чектэй дэвтэр, хүүхэд бүрт энгийн болон өнгөт (цэнхэр, улаан, ногоон) харандаа.

Хичээлийн төлөвлөгөө

1. Зохион байгуулалтын мөч. (2 слайд.)

Залуус аа, та өглөө бүр бүлэгт орохдоо тэнд байгаа хүүхэд, насанд хүрэгчидтэй мэндчилдэг. Мөн би танд бие махбодтойгоо мэндлэхийг санал болгож байна.

"Сайн уу" харилцааны тоглоом хийх

Сайн уу, далдуу мод! (Гараа сунгаж, алгаа дээш доош эргүүл.)

Алга таших-алгадах! (3 гар алга.)

Сайн уу хөлөө! ("Хавар.")

Топ-топ-топ! (Тэд хөлөө дэвснэ.)

Сайн уу хацар! (Алгаараа хацрыг нь илнэ.)

Плоп-плоп-плоп! (Хацраа 3 удаа зөөлөн алгадана.)

Булцгар хацар! (Хацар дээрээ нударгаараа дугуй хөдөлгөөн хийх.)

Плоп-плоп-плоп! (3 удаа нударгаараа хацар руугаа хөнгөн цохино.)

Сайн уу хөвөнүүд! (Тэд баруун, зүүн толгойгоо сэгсэрнэ.)

Smack-smack-smack! (Уруулаа 3 удаа цохих.)

Сайн байна уу, шүд! (Тэд баруун, зүүн толгойгоо сэгсэрнэ.)

Товч-товш-товш! (Тэдний шүдийг 3 удаа дар.)

Сайн уу, сайн уу, хэл! (Толгойгоо урагш 3 удаа хазайлгана.)

Чок-чок-чок! (Хэл дээр 3 удаа дар.)

2. Сэдвийн мессеж. (3 слайд.)

– Зальтай шишүүхэй Хома өнөөдөр манайд ирлээ. Хэрэв та зальтай, шишүүхэй гэдэг үг ямар дуугаар эхэлсэнийг нэрлэвэл манай зочин таныг ямар дуугаар санаж байхыг урьж байгааг олж мэдэх болно.

- Зөв! Сайн байна! Өнөөдөр бид [X] ба [X`] дууг санаж, мөн эдгээр авиаг бичгээр илэрхийлдэг "X" үсэгтэй танилцах болно.

3. Дуу авианы акустик-артикуляторын дүрслэл. (4 слайд.)

Биднийг инээх үед X эсвэл Xh ямар дуу сонсогддог вэ: Ха-ха-ха? (X.)Хэ хэ хэ? (Хөө.).

Сурагчид дуу авиаг найрал дуугаар болон тус тусад нь хэлж, шинж чанарыг нь өгдөг.

X авиа нь гийгүүлэгч, хатуу (цэнхэр чипээр тэмдэглэгдсэн), уйтгартай.

Хь авиа нь гийгүүлэгч, зөөлөн (ногоон чипээр тэмдэглэгдсэн), уйтгартай.

– Энэ хоёр авиаг нэг үсгээр тэмдэглэнэ. Энэ ямар харагдаж байгааг хар, энэ захидал ямар байгааг надад хэлээч?

- Одоо хуулбарын дэвтрийг нээж, шинэ хуудсан дээрх бүх даалгавруудыг гүйцээцгээе. (Хуулбарын дэвтэр дээр ажиллах: сүүдэрлэх, хайрцагт X үсгийг бичих.)

4. Тоглоомын дасгал "Зургуудыг байрлуул." (5 слайд.)(Дууны сонсголыг хөгжүүлэх.) - Хома ойн сургуульд сурдаг бөгөөд тэнд олон ажил хийх шаардлагатай болдог.

Тэдний заримыг нь тэр зүгээр л даван туулж чадахгүй. Хома чамаас түүнд туслаач гэж гуйж байна. За, бид туслах уу? Хома өөртэйгөө зураг авчирч, хавтсанд хийж өгөхийг хүсэв. Цэнхэр хавтсанд хатуу X гийгүүлэгчтэй зургуудыг, ногоон хавтсанд зөөлөн X авиатай зургуудыг оруулах шаардлагатай. (Зураг - овоохой, самар, гарам, азарган тахиа, ялаа.)

– Сайн байна, тэд Хомад даалгавраа даван туулахад нь тусалсан.

5. Биеийн тамирын хичээл "Хамстер". (6 слайд.)

– Найз маань биднийг босч, жаахан сунгахыг урьж байна.

Хома, хома, шишүүхэй, судалтай жигүүр (хажуу талыг гараараа үрэх)

Хома эрт босдог, (сунгах)

хацраа угаана (хацраа гараараа үрнэ)

сарвууг үрэх (гар угаах хөдөлгөөн)

Хома овоохой шүүрдэж байна (зөөлөн шүүрээр шүүрдэх)

мөн дасгал хийхээр гардаг (марш)

Нэг (гар урагш)

хоёр (гар дээш)

гурав (гар хажуу тийш)

дөрөв, тав (гар барих)

шишүүхэй хүчтэй болохыг хүсдэг (гараа мөрөн дээрээ бөхийлгөж, нударгаараа зангидсан, гарны булчингууд нь хүчтэй хүмүүсийнх шиг чангардаг).

6. “Нэмэлт үгийг ол” үгийн тоглоом. (7 слайд.)

– Хома таны чих хэрхэн сонсож байгааг шалгахыг хүсч, 4-р сондгой тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

(Багш 4 үгийг хуулбарлаж, хүүхдүүд илүү үгийг нь тодорхойлно.)

овоохой,алхах, Осман, зураач;

Залхуу, өө, сүүл, хими;

Гал тогоо, салют, яруу найраг, Хүйтэн.

- Сайн байна! Чиний чих бүх зүйлийг сайн сонсдог!

7. Хэк, хома гэдэг үгийн дууны шинжилгээ. (8-9 слайд.)

- Оньсого тааварлаарай.

Агааргүй амьдардаг

Мөс шиг хүйтэн

Тэр уухыг хүсэхгүй байгаа ч уудаг.

Хуяг нь гэрэлтдэг боловч дуугардаггүй

Мөн бүх зүйл чимээгүй, чимээгүй байна.

Энэ нь зөв, энэ бол загас юм. Манай найз Хома бол Хэк нэртэй загастай найзууд. Тэр чамаас найзынхаа нэрний дууны диаграмыг бичихэд нь туслахыг хүсч байна. Бид туслах уу? Дараа нь дөрвөлжин дэвтэрээ нээ.

(Сурагчид үгэнд байгаа авианы тоог тодорхойлж, 3 нүдний урттай тууз зурна. Дараа нь тэд дуу тус бүрийг нэрлэж, шинж чанарыг өгч, тэмдэглэлийн дэвтэрт харгалзах өнгийн дугуйлан тэмдэглэнэ.)

Сайн байна уу залуусаа, та манай зочинд тусалсан. Гэхдээ тэр яагаад гунигтай байсан бэ? Тэр нэрээ бичихийг хүсч байгаа байх, гэхдээ тэр чадахгүй. Хомкад ​​туслах уу?

(Сурагчид үгэнд байгаа авианы тоог тодорхойлж, 4 нүдтэй тууз зурна. Хома үгсийг үе болгон хувааж, туузыг хоёр хэсэгт хуваа. Дараа нь авиа тус бүрийг нэрлэж, шинж чанарыг нь өгч, тэмдэглэлийн дэвтэрт харгалзах хэлбэрээр бич. Диаграмын доор хүүхдүүд энэ үгийг энгийн харандаагаар бичнэ. Багш сурагчдад нэрсийг том үсгээр бичдэг.)

Та манай зочин руу залгаад нэрийг нь ямар гоё бичсэнийг харуулахыг санал болгож байна. Хоёр дахь үе дэх эгшиг авиаг онцлон түүний нэрийг хэлье, i.e. онцлон тэмдэглэе. - ХомА. Энэ нь ямар нэгэн байдлаар тохирохгүй байгаа нь бид онцлон тэмдэглэгээг буруу тавьсан гэсэн үг юм. Эхний үе дэх эгшгийг хоолойгоороо тодруулахыг хичээцгээе. - Хома. Тэгээд энд бидний найз байна. Тиймээс бид онцлон тэмдэглэгээг зөв тавьсан. Сайн байна!

8. Хичээлийн хураангуй. (10 слайд.)

Надад хэлээч, бид өнөөдөр ямар дуу чимээг санаж байсан бэ? (Дууны шинж чанарыг давтах). Хичээл дээр сонсогдсон X, Xh авиатай үгсийг санаарай.

“[x], [x′] сонсогдож байна. X үсэг."

Зорилтот: [х], [х′] авианы үе, үг, хэллэгт зөв дуудлагыг бүрдүүлэх, чих, дуудлагын хувьд бусад авианаас ялгах.

Даалгаварууд:

    Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдийг яриан дахь [х], [х′] дууг зөв дуудаж, орос хэлний бусад авианаас ялгаж сургах.

    Үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд байгаа [х], [х′] авиаг тодорхойл.

    Захидал танилцуулна ууX , үсгүүдээс үг үүсгэх.

    Анхаарал, ой санамж, сэтгэн бодох чадвар, моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Зохион байгуулалтын мөч

Сэтгэлзүйн гимнастик

- Хөгшин эмээ шатаар хэрхэн авирч байгааг төсөөлөөд үз дээ, энэ нь түүнд хэцүү, тэр "Өө, өө, өө!" Гэж ёолно. Чи түүнд тусалж, ээждээ энэ тухай хэлсэн. Ээж баярлан: "Аа, аа, аа!" Баярын үеэр та бүжиглэж байсан: "Өө, өө, өө!" Тэгээд бүрэн ядарсан: "Хөөх, хөөх, хөөх!"

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Гайхамшигт тоглоомон Пигги үзэсгэлэнд тавигджээ.

- Өнөөдөр бидний зочин Хрюша. Энэ Пигги үнэхээр онгироо юм! Тэрээр хүн бүрийн тухай бүгдийг мэддэг гэж хэлдэг.

Пигги, чиний нэр ямар дуугаар эхэлдгийг мэдэх үү? ([k] дуутай). Та түүнтэй санал нийлж байна уу?

- "Гахай, онгироо" гэдэг үгнээс хамгийн түрүүнд ямар дуу сонсогдов? (Дуу [x]).

Өнөөдөр бид [x] болон [x′] дууг сонсож, дуудна. [x′] дуу нь [x] дууны ах юм. Тэд маш төстэй бөгөөд нэгэн зэрэг ялгаатай. Өнөөдөр бид тэдгээрийг ялгаж сурах болно.

Дууны шинж чанар.

Онцлог шинж чанар: [x] - гийгүүлэгч (хэл нь агаарт саад учруулдаг), дуугүй, хатуу эсвэл зөөлөн байж болох бөгөөд хөх, ногоон өнгөөр ​​тэмдэглэгдсэн байдаг ("X" үсэг ба түүний дууны тэмдэглэгээг самбар дээр байрлуулсан).

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

- Пиггид [x] дууг бусад дуу авианаас ялгахыг зааж өгцгөөе, "Дууг барих" тоглоом тоглоцгооё.

X, P, M, X, K, R, T, X, L, T, K, X

Ха, хо, пу, ки, хи, та, па, ха, аа, ом, өө, ап, эт, э

Талх, сүү, талх, хөвд, чих, нугас, загас, сүүл, үүл, аяга таваг, их бие.

Үгнээс алдагдсан "Дуу нэмэх" тоглоом.

Пету..., паста..., лопу..., горо..., амралт..., зап..., шоро..., мо..., смэ..., стр....

"Эхний дууг үгээр солих" тоглоом [x] дуугаар.

Салат бол нөмрөг, өлсгөлөн бол хүйтэн, хог бол найрал, жил бол ахиц дэвшил, хог бол магтаал, бужигнаан бол жингээ хасах, Глеб бол талх.

Үгээр "X" гэж хэлэх.

- Пигги танд оньсого хэлэхийг хүсч байна. Тэр хариултууд нь "X" авиаг агуулдаг гэж тэр хэлэв. Бид шалгах уу?

Зөөлөн, анхилуун, амттай шинэхэн, шаржигнуур царцдастай (ТАЛХ).

- Үгийн хаана нь [x] дуу сонсогддог вэ?

Улаан сүлдтэй, үр тариагаа гөвж, чанга дуулдаг. (Азарган тахиа).

Алаг шаахай мэлхий барьдаг, сэгсэрдэг, бүдэрдэг. (НУГАС)

Жижиг, хар, өрөөний эргэн тойронд нисч, чанга дуугарах. (НИСЭХ).

- Энд ямар зураг дутуу байна вэ? (нугас)

- Эдгээр зургуудыг нэрлэе, аль нь сондгой вэ? Яагаад?

Наранцэцэг, гогцоо, дээл, ялааны агарик.

Зураач, жигнэмэг, таваг, хөргөгч.

- Одоо бид Пигги зөв дуудаж сураагүй үгсийг засах болно.

Мута шилэн дээр сууна. (Үгүй, нисдэг). Зургийг зураач зурсан. (Уран бүтээлч). Сафар энд байна. (элсэн чихэр). Заан фоботтой. (их бие).

- Манай Гахайн найз Хомка шишүүхэй байдаг. Түүнтэй хэд хэдэн дасгал хийцгээе.

Биеийн тамирын дасгал.

Хомка - шишүүхэй, шишүүхэй, судалтай жигүүр.
Шишүүхэй эрт босч, хацраа угааж, хүзүүг нь үрнэ.
Хомка овоохой шүүрдэж, дасгал хийхээр гардаг.
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав!
Хомка хүчирхэг болохыг хүсдэг.

"Х" үсгийг танилцуулж байна.

- "X" үсэг ямар харагддаг вэ?

Хуруунаас "X" үсэг: зүүн ба баруун гарын долоовор хурууг гатлана.

Ширээн дээр, хөршийнхөө нуруун дээр савхаар бичиж байна.

"Үг нурсан" дэд бүлгийн тоглоом.

Үсгүүдээс үг бүтээцгээе.

(Дууны дагалдах - гаслах салхи). - Үг нь салсан. Үсгүүдээс үг бүтээцгээе. Хараач, захидлын ар талд дүрс байна. Дүрсэнд тулгуурлан дэд бүлгүүдэд цугларч, үгээ зохио.

1 дэд бүлэг: хөвсгөр. 2 дэд бүлэг: хөвд. 3-р дэд бүлэг: чих. 4-р дэд бүлэг: Хома.

Тоглоом "Амьд захидал" (самбар дээрх соронзон үсэг)

Үгийг зохиоё: чих, овоохой, цуурай, атгах, ялаа.

"Гахайн бэлэг" дасгал.

(Зураг дээр үндэслэсэн).

- Залуус аа, Piggy-д түүний дуртай дууг нэрээр нь бичсэн бэлэг өгцгөөе. Жишээ нь: - Пиггид хоолоо хадгалахын тулд би хөргөгч өгнө. (Хүүхдүүд өгүүлбэр зохиодог)

Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийг Холбооны Улсын Боловсролын Стандарт, оюутнуудын насны онцлогт нийцүүлэн зохион байгуулдаг. Энэ нь бага насны хүүхдүүдийн талхны үнэ цэнийн харилцааны талаархи мэдрэмж, бодлыг янз бүрийн арга зүйн хэлбэрээр, тэр дундаа хүүхдүүдийг тоглоом, дасгал, ном унших зэргээр сэрээдэг.

Боловсролын хүрээ нь талхыг халамжлах, хөдөлмөрч хүмүүсийг хүндэтгэх, Оросын ард түмний уламжлалыг хүндэтгэх ёс суртахууны асуудлын талаар үндэслэлтэй, бүтээлч сэтгэлгээг шинэчлэхэд чиглэгддэг. Хичээл нь Оросын оюун санааны болон соёлын үнэт зүйлс дээр суурилсан иргэншлийг хөгжүүлдэг.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

"Дуу [x], [x"], X x үсэг" сэдвээр бичиг үсгийн хичээл.

Багшийн үйл ажиллагааны зорилго:
бичиг үсэгт тайлагнаж сурах нөхцөлийг бүрдүүлэх; үгсийн фонетик шинжилгээнд үндэслэн [x], , дуу авиаг тодруулж, X, x үсгийг танилцуулах; зөв унших чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:
1. Сэдвийн үр дүн:сурагчдыг шинэ үсэг сурахад түлхэц өгөх нөхцөл байдлыг бий болгох; [x], дуу авианы артикуляторын шинж чанарыг шинжлэх, дуу авиаг үсэгтэй харьцуулах; хосолсон ба хосгүй, хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгч, хосолсон ба хосгүй дуугүй авианы ялгааг мэдэж байх. X үсгийг хосгүй хатуу, зөөлөн гийгүүлэгч гэж тодорхойлж чаддаг байх.
2. Мета сэдвийн үр дүн:
боловсролын үйл ажиллагааны эерэг сэдлийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; шинэ боловсролын материалын сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, боловсролын даалгаврыг ойлгох, хадгалахыг заах, чухал шинж чанаруудыг тодорхойлох объектуудад дүн шинжилгээ хийх; ABC-ээс шаардлагатай мэдээллийг хайх; монолог хэллэгийг хэрхэн бүтээх талаар үргэлжлүүлэн суралцах; Янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэх, хамтын ажиллагааны байр сууриа зохицуулахыг хичээх, харилцаанд эелдэг байдлын дүрмийг ашиглах.

3. Эрүүл мэндийг хэмнэх:

Оюутнуудын насны онцлогийг харгалзан ангид сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгож, өөрийгөө илэрхийлэх нөхцлийг бүрдүүлэх, хүүхдийн сэтгэцийн болон бие бялдрын эрүүл мэндийг бэхжүүлэх, хөгжүүлэх.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:Nechaeva N.V.-ийн засварласан "ABC" хүүхдүүдэд зориулсан; үзэг, өнгөт харандаа; Nechaeva N.V.-ийн найруулсан "ABC" багшаас; проектор, дэлгэц, компьютер.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Слайд 1.

Залуус аа, та яагаад сургуульд явдаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Өнөөдөр хичээл дээр бид бодож, дүн шинжилгээ хийж, уншиж сурах, шинэ дуу авиа, үсэгтэй танилцаж сурах болно. Бидний өнөөдрийн олж авсан бүх мэдлэг нь бидний цаашдын хичээлд хэрэг болох нь мэдээж.

2. Сурсан зүйлээ давтах.
Слайд 2.

Манай хэлний авиаг ямар бүлэгт хуваадаг вэ?
- Эгшиг нь гийгүүлэгчээс юугаараа ялгаатай вэ?
- Гийгүүлэгчийг “дуулахад” юу саад болдог вэ?
- Гийгүүлэгчийг ямар бүлэгт хувааж болох вэ?
- Дуутай, дүлий хоёрын ялгаа юу вэ?
- Гийгүүлэгчийг юу зөөлрүүлдэг вэ?
- Үргэлж зөөлөн гийгүүлэгчийг илэрхийлдэг үсгийг нэрлэнэ үү?
- Үргэлж хатуу гийгүүлэгчийг төлөөлдөг үсгийг нэрлэнэ үү?
- “Зальтай” эгшгийг нэрлэ. Тэд яагаад "зальтай" юм бэ?

"Бүхнийг мэддэг дуу!"

Слайд 3.

Цагаан толгойгоо санаж, "ABC" дууг дуулцгаая.

3. Шинэ материалыг тайлбарлахад бэлтгэх

Слайд 4.

1) Амьсгалын дасгал

Нуруугаа тэгшлээд, гараа хэвлий дээрээ тавиад, хамраараа амьсгалж, нэг амьсгаагаар хэлээрэй.

A I U N

Тэгээд одоо товч бөгөөд гэнэт:

эээээ ккк уууу

4. Шинэ материалтай ажиллах

Хүүхдүүдийн ширээн дээр дөрвөлжин цаас байдаг.

Слайд 5.

- Зааврыг дагана уу.

Би чамд оньсого хэлье.
Дарааллаар нь дагана уу:
Нэг удаа - бид навчийг өргөж,
Хоёр - бид навчийг нугалж,
Гурав - бид дахин эргэж,
дөрөв дэхийг байрлуулсан.
Захидал дотроо нуугдаж байна.
Хэн ухаантай вэ? Үүнийг нэрлэ!

Бид аль үсгийг судлах вэ?

Хичээлийн сэдэв юу вэ?

Слайд 6.

Энэ захидлыг самбар дээр хэвлэе.
-Х үсгээр заасан авиаг хэлье. Энэ дууны талаар та юу хэлж чадах вэ? Үүнийг нотол.

Слайд 7.

Үгсийг нэрлэ.

Эдгээр үгсэд энэ дуу хэрхэн дуудагддаг вэ? (баттай)

Ижил авиаг намуухан дуудах үгсийг бодоорой.

Слайд 8.

91-р хуудасны "ABC"-г нээж, зургуудыг анхааралтай ажигла. [x], [x"] дууг сонсож болох үгсийг нэрлэнэ үү.

Тоглоом "Гурав дахь нь гарлаа".

Үгүүдийг уншина уу.

Аль үг дутуу байна вэ?

Яагаад? (хөөе, дуу нь зөөлөн байна)

Үгийн баганыг унших.

Эхний баганыг уншина уу.

Нийтлэг зүйл юу вэ?

Хосоор ажиллах.

Хосоор ажиллах. Аль үг дутуу байна вэ? Болзолт дохиог харуул.

Хоёр дахь баганыг уншина уу. Нийтлэг зүйл юу вэ?

Үгийн аль хэсэгт х үсэг гардаг вэ?

Хосоор ажиллах. Үгсийг бүлэгт хуваа. Болзолт дохиог харуул.

Ямар үндэслэлээр үг, бүлгүүд хуваагдсан бэ?

Та шаргуу ажилласан тул амрах нь зүйтэй!

  1. Фонемик халаалт бүхий биеийн тамирын хичээл.

Слайд 9.

Та ядарсан байх

Одоо бүгд хамтдаа бослоо.

Объектуудыг нүдээрээ дага.

Үргэлжлүүлсэн ажил.

Слайд 10.

Зальтай туранхай гарам
Тэрээр хотод лангуу нээсэн.
Ядаж уйл, Феррет, ядаж уйл -
Гэнэт лангуу руу бөмбөг орж ирэв!
- Өө-хо-хо тийм ээ өө-ха-ха! –
ТҮЦ дээр сонсогддог.

– Зальтай туранхай Weasel-ийн лангуунд юу зарж болох вэ? 91-р хуудсан дээрх зураг танд туслах болно(Хүүхдийн хариулт.)

Слайд 11.

-Ямар талх байж болох вэ?(Шинэ, анхилуун, шаржигнуур, дулаахан гэх мэт).

Слайд 12.

Талхны тухай текстийг багшийн анхан шатны уншиж, дүн шинжилгээ хийх.

Текст юуны тухай вэ?

Талхны хайрт нэр юу вэ?

Слайд 13.

Зочдыг урьсан нэг ч чухал арга хэмжээ анхилуун үнэртэй талхгүйгээр бүтдэггүй.

Манай улсад, Сочи хотод дэлхийн янз бүрийн орноос олон зочид ирсэн.

Тэдний ирэх нь ямар чухал үйл явдалтай холбоотой вэ?

Олимпийн наадмын хүндэт зочдыг хэрхэн угтах бол?

Слайд 14.

Талх бол амьдрал, эрүүл мэнд, хөдөлмөр, хөгжил цэцэглэлт, эд баялагийн мөнхийн бэлэг тэмдэг учраас Оросын ард түмний уламжлал юм.

Ширээн дээр боов харагдуулахын тулд хичнээн хүн хөдөлмөрлөж байгааг төсөөлөөд үз дээ!

Оюутнуудын текстийг давтан унших.

Текстээс ямар зүйр цэцэн үгс байдаг вэ? Тэднийг олж унш.

Слайд 15.

"БҮХНИЙ ТОЛГОЙД ТАЛХ"»

– Энэ зүйр үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хариултуудыг нь сонсож байна. (Талхгүй бол хоол тийм ч амттай биш юм шиг санагддаг, хэрэв талх байгаа бол аль хэдийн амралт болно.)

« Хагалсан, залхуу биш байсан хүн талх үйлдвэрлэдэг

Энэ зүйр үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

(Тэнгэрээс унахгүй,

Энэ нь гэнэт гарч ирдэггүй.

Ингэснээр талхны чих ургадаг

Энэ нь олон арван гарыг шаарддаг.)

Хүмүүс талхны тухай олон зүйр цэцэн үгс байсаар байна. Тэдгээрийг уншина уу:

Слайд 16.

  • Талх ч байхгүй, өдрийн хоол ч байхгүй
  • Ажил хийхдээ баяртай байгаа хүн талхаар баян болно
  • Давсгүй бол амттай биш, талхгүй бол сэтгэл хангалуун бус
  • Ажил нь гашуун боловч талх нь амттай.

MBOU DOD CDT "Финикс"

"Залуу гэр бүлийн клуб" холбоо.

"Долоо+I" нэмэлт боловсролын хөтөлбөр.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан хэл яриаг хөгжүүлэх, уран зохиолын танилцуулга "Грамотейка" хөтөлбөр.

Хичээл х "ABVGDeyka" сэдвийн талаар (суралцах хоёр дахь жил)

""Х" үсэг. "Х-х" авиа нь гийгүүлэгч юм."

Зорилтууд:

  • Эгшиг ба гийгүүлэгч, хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
  • "Дуу" - "үсэг" гэсэн ойлголтыг ялгах чадварыг бэхжүүлэх.
  • Үг, хэллэг дэх дуу авианы аялгууг сонгох, үг дэх дуу авианы байршлыг тодорхойлох чадварыг бэхжүүлэх.
  • Шинэ "X" үсгийг танилцуулъя.
  • Үг бичих ур чадвараа дадлага хийх.

Хичээлд ашигласан тоног төхөөрөмж, материал.

  • Үзүүлэх материал: улаан, ногоон, цэнхэр өнгийн тойрог; трамвайны зураг; ABC цувралын зураг.
  • Соронзон самбар, соронз, шохой.
  • Дидактик материал: Колесникова Е.В. "5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан "А-аас Я хүртэл" ажлын дэвтэр", Колесникова Е.В. "5-6 насны хүүхдүүдэд авиа-үсгийн шинжилгээг хөгжүүлэх" сургалт, арга зүйн гарын авлага.
  • Энгийн бөгөөд өнгөт харандаа, баллуур.

Арга, техник.

I. Үйл ажиллагааг зохион байгуулах, явуулах арга.

  1. Мэдээллийг хүлээн авах, дамжуулах тал:
  • аман яриа: яриа, түүх
  • харааны: үзүүлэн, дүрслэл
  • практик: дасгал
  1. Сэтгэн бодох тал:
  • нөхөн үржихүй (нөхөн үржихүй): хэв маягийн дагуу хийх үйлдэл.
  1. Удирдлагын тал:
  • багшийн удирдлаган дор ажиллах
  • бие даасан ажил: бүтээлч ажил

II. Үйл ажиллагааг өдөөх, өдөөх аргууд

  • сурах сонирхол: бүтээлч даалгавар, оньсого,
  • үүрэг, хариуцлага: нэгдмэл шаардлага, тэдгээрийн хэрэгжилтэд хяналт тавих, урамшуулах, зэмлэх, мэдлэг, ур чадвар, чадварын нийгэм, хувийн ач холбогдлыг тодруулах.

III. Хяналт ба өөрийгөө хянах аргууд

  • аман: урд болон ганцаарчилсан асуулт, хүүхдүүдийг ажиглах
  • практик: ур чадвар, чадварыг шалгах

IV. Ухамсар, мэдрэмж, хүсэл эрмэлзэлд олон талын нөлөө үзүүлэх аргууд

  • хувийн жишээ арга
  • итгэл үнэмшил: дасгалжуулагч

V. Зан үйл, үйл ажиллагааг зохицуулах, өдөөх арга

  • Түүхийг анхааралтай сонсож, асуултанд зөв хариулж сур.
  • Өгүүлбэрийг анхааралтай сонсож, утгад тохирох сүүлчийн үгийг нэрлэж сур.
  • урам зориг, зэмлэл, шийтгэл, амжилт, итгэлцлийн нөхцөл байдлыг бий болгох, эерэг илрэлийг дэмжих.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш: Сайн уу залуусаа!Өнөөдөр ангид бид дуу авианы талаар дахин ярилцах болно, эгшиг нь гийгүүлэгчээс, авиа нь үсгээс хэрхэн ялгаатай болохыг санаж, шинэ үсэгтэй танилцаж, энэ үсэгт ямар авиа нуугдаж байгааг олж мэдээд "А-аас" дэвтэр дээр ажиллахаа мартуузай. Z руу".

II. Үндсэн хэсэг.

Эгшиг ба гийгүүлэгч, хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчийг ялгах.

Багш: Залуус аа! Бидний эргэн тойронд байгаа бүх зүйл сонсогдож байгааг та бид мэднэ!

Өдөр бүр бид тантай хамт өөр өөр дуу чимээг сонсож чадна! Жишээлбэл, нохойн архирах арга: р-р-р..эсвэл тэргэн дээр хүүхэд уйлах нь: а-а-а...Дуу нь эгшиг ба гийгүүлэгч юм. Бид ямар авиаг эгшиг, ямар гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг вэ?(хүүхдийн хариулт)

Багш: Тийм шүү, Бид эгшиг авиаг дуулж, зурж чаддаг бөгөөд ямар ч саад бэрхшээл саад болохгүй, гэхдээ гийгүүлэгчийг дуулж, зурж чадахгүй, учир нь ямар нэгэн саад бэрхшээл нь тэдэнд (шүд, уруул, хэл) үргэлж саад болдог. Гийгүүлэгч нь чулуу шиг хатуу, өд шиг зөөлөн байж болно.

Одоо би танд "Дууг таах" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Би та нарын хүн бүрд зориулж дууг нэрлэх бөгөөд та энэ нь ямар дуу авиа болохыг тодорхойлохыг хичээх болно - эгшиг эсвэл гийгүүлэгч, хатуу эсвэл зөөлөн.

Урд талын судалгаа.

Багш сурагчаас бүрэн хариулт хайж байна (жишээлбэл: "хатуу гийгүүлэгч").

Багш: Сайн байна залуусаа, та маш сайн ажилласан! Залуус аа, бид дуу чимээг харж чадах уу?(хүүхдийн хариулт)

Багш аа : Тийм ээ, бид зөвхөн дуу авиаг сонсож, дууддаг, гэхдээ бид тэдгээрийг тодорхойлж чадна. Бид эгшиг ба гийгүүлэгчийг хэрхэн тодорхойлох вэ?(хүүхдийн хариулт)

Багш "дуу тоглуулагч" -ыг самбар дээр өлгөдөг.

Багш аа : Зөв! Бид улаан тойрог бүхий эгшиг, цэнхэр тойрог бүхий хатуу гийгүүлэгч, ногоон тойрог бүхий зөөлөн гийгүүлэгчийг тэмдэглэдэг. Одоо "Дохиочид" тоглоом тоглох цаг болжээ. Би та бүхэнд улаан, ногоон, цэнхэр аяга өгөх болно. Хэрэв би эгшигт авиаг нэрлэвэл та улаан тойрог өргө, хатуу гийгүүлэгч цэнхэр байвал зөөлөн гийгүүлэгч ногоон байна.

Багш хүүхдүүдээс сонголтоо зөвтгөхийг хүснэ.

Багш: Сайн байна! Тэгээд одоо чи бид хоёр жаахан амрах болно.

Биеийн тамирын минут.

Бид хөгжилтэй залуус(байрлах алхамууд)

Залуус бид бол акробатчид!(байрлах алхамууд)

Нэг үсрэлт, хоёр алга таших(үсрэх, алгадах)

Бид бүх хичээлээ үсэрч чадна! (нэг байрандаа үсрэх)

"Дуу" - "үсэг" гэсэн ойлголтуудын ялгаа.

Багш: За залуусаа! Сандал дээрээ суу. Хичээлээ үргэлжлүүлье.

Та нарын хэн нь надад хэлж чадах вэ: эгшиг ба гийгүүлэгчээс гадна биднийг юу хүрээлж байна вэ?

Хүүхдүүд: Захидал!

Багш: Зөв! Үсэг нь дуу авианаас юугаараа ялгаатайг хэн санах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, бид зөвхөн дууддаг, дууддаг, гэхдээ бид үсгийг нь бичиж, хардаг.

Урд талын судалгаа.

Багш сурагчдаас ээлжлэн ярилцаж, дуу авиаг нэрлэх эсвэл самбар дээр үсэг бичнэ. Хүүхдийн даалгавар бол сонголтоо тайлбарлаж хариулт өгөх явдал юм. Үсгийг авсан хүүхэд үүнийг юу гэж нэрлэх, түүнд хэдэн авиа "амьдрах" (нэг эсвэл хоёр) байгааг хэлж, тэдгээрийг дуудаж, эгшиг эсвэл гийгүүлэгч эсэхийг хэлдэг. Дараа нь тэр самбар дээр очиж, эдгээр дууг тодорхой өнгөт дугуйгаар (эгшиг - улаан, хатуу гийгүүлэгч - цэнхэр, зөөлөн гийгүүлэгч - ногоон) зааж өгдөг.

Дараа нь дууг сонсоод самбарт гарч чадаагүй хүүхдүүдийн судалгаа гарч ирдэг. Багш хүүхдийг дуудаж, ямар нэг үсэг эсвэл дууг нэрлэж, тэдгээрийг самбар дээр зааж өгөхийг асууна. Түүгээр ч барахгүй ямар нэгэн дууг хэлэх үед хүүхэд "нуугдаж" байгаа үсгийн доорхи тойрог руу заадаг.

Үгийн тусгаарлалт. Үгийн график загварчлал (тэгш өнцөгт).

Багш: Гайхалтай! Залуус аа, бид дуу чимээг хардаггүй, гэхдээ тэд бие биетэйгээ найзууд бөгөөд өөр өөр үгс үүсгэдэг гэж та надад хэлсэн. Залуус аа, "зараа бол дуу эсвэл үг үү?" Гэсэн асуултанд хариул.(хүүхдийн хариулт)

Багш: Энэ нь зөв, ийм үг юм. Би бас "со-сул-ка", "бороо" гэсэн нойтон үгийг мэднэ. Та ямар үг мэддэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш: Бид хоорондоо ялгаатай, өөр хоорондоо төстэй биш өөр өөр үгсийг нэрлэсэн.

(Багш "со-сул-ка" ба "бороо" гэсэн үгсийг алга ташин хэлэв)

Багш: Үг нь урт эсвэл богино байж болно. Бид ямар үгсийг урт, аль нь богино гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш: Одоо бид урт, богино үгсийг тодорхойлох болно.

(Багш хүүхдүүдэд үе хуваах хэлбэрийг өгч, хүүхдүүд байрандаа, нэг хүүхэд самбар дээр байна - үгийг алга таших, үгийн хэдэн үеийг тодорхойлох - дүрсэлсэн тэгш өнцөгтийг аль болох олон хэсэгт хуваана. үг).

Багш аа : Гайхалтай ажил!

Багш нь хичээлийн эхний хагаст хүүхдүүдэд талархаж, тэднийг галт тэргэнд байрлуулж, эцэг эх нь хүлээж байгаа завсарлага руу хөтөлдөг.

Өөрчлөх.

"Х" үсгийг танилцуулж байна.

Багш аа : Тэгээд одоо би чамд бардам шишүүхэйний тухай түүхийг яримаар байна. Анхааралтай сонс!

Нэгэн удаа шишүүхэй амьдардаг байжээ. Орой бүр олон шишүүхэй толгод дээр цугларч түүний гайхалтай түүхийг сонсдог байв. "Итгэнэ үү, үгүй ​​үү" гэж шишүүхэй яриагаа эхлүүлж, "нэг өдөр би дэлхийг бүхэлд нь дайран өнгөрч, Африкт гарч ирэв. Ийм хүйтэн байдаг - манайхаас ч дор! Гарангуут ​​заан тэвшээ мушгиад гонгиноод зогсож байхыг харлаа. Би түүнд: "Чи яагаад уурласан юм бэ?" Та Хомяковыг хараагүй биз дээ? Тэгээд тэр: "Ойнк-ойнк, oink-oink!" Би уурлаад их биенээс нь барьж аваад сайн эргүүлээд модны орой руу шидэв. - Хөөх! гэж шишүүхэй хашгирав. "Би цааш явж байна" гэж шишүүхэй үргэлжлүүлэн хэлэв - хөл доорх цас - шаржигнах, хагарах. Би харж байна - Африк даяар хоёр том могой хэвтэж, унтаж, хурхирч байна! Би чимээгүйхэн мөлхөж, тэдний сүүлийг зангидсан! Тэгээд...би...- Юу, тэгээд яах вэ? гэж шишүүхэй нэгэн дуугаар асуув. - Би... тэгвэл... - Битгий хойшлуул! - шишүүхэй гуйв. -Сайн байна! - бардам шишүүхэй гомдсон. - Та хэзээ ч харж байгаагүй зүйлийн талаар санаа гаргах нь тийм амархан гэж бодож байна уу? Ямар түүх вэ! Та түүхийг анхааралтай сонссон уу, шишүүхэй бардам шишүүхэйний түүхийг сонсохоор хаана цугларсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш аа : Шишүүхэй Африкт хэнтэй уулзсан бэ? (Заан)

Багш аа : Заан юу хийсэн бэ?(Гүнс)

Багш аа : Энэ үнэн үү, үгүй ​​юу?(Үгүй)

Багш аа : Шишүүхэй өөр хэнтэй уулзсан бэ? (могой)

Багш аа : Могойнууд юу хийсэн бэ?(Африк даяар хурхирсан)

Багш аа : Энэ үнэн үү, үгүй ​​юу?(Үгүй)

Багш аа : Гайхалтай, та маш анхааралтай байна! Одоо энэ асуултанд хариулна уу: "Шүүшүүхэй", "бардамнах", "хурхирах", "хурхих" гэсэн үгсийн эхэнд сонсогдох чимээ юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш аа : Зөв! Энэ авианы талаар хэн танд хэлэх вэ, энэ нь ямар дуу авиа вэ: эгшиг эсвэл гийгүүлэгч, хатуу эсвэл зөөлөн гийгүүлэгч? (хүүхдийн хариулт)

Багш аа : "Х" авианы дүүг хэн нэрлээд түүний тухай ярьж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш аа : Бид “X” болон “XH” авиаг харж чадах уу? (хүүхдийн хариулт)

Багш аа : "Х" ба "Н" авианууд "Ха" үсгээр далдлагдсан.

Багш "Ха" үсгийн зургийг самбар дээр өлгөв.

Багш аа : Ха хайч шиг харагдаж байна

Гэхдээ ажил дээрээ хэвтээгүй.

"Ха" үсэг өөр ямар харагддаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш аа : Одоо харандаа ашиглан "Ха" үсгийг бүтээцгээе? Бидэнд хэдэн харандаа хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш аа : "Ха" үсэг өөр ямар үсэг болж хувирах вэ?(T,L,G)

Багш аа : Одоо "Ха" үсэг ямар үгэнд нуугдаж байгааг харцгаая?(Хүүхдүүд "Ха" үсгээр эхэлсэн зураг дээрх объектуудыг нэрлэж, үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлно: үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд)

Багш аа : Амрах цаг!

Биеийн тамирын минут.

шишүүхэй шишүүхэй, шишүүхэй,

Судалчлагдсан торх.

Хомка эрт босдог

Тэр хацраа угааж, хүзүүгээ үрнэ.

Шишүүхэй овоохойг шүүрддэг

Тэгээд цэнэглэхээр гардаг.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав!

Хомка хүчтэй болохыг хүсч байна!

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. "X" үсгийг засах даалгавар.

Багш: Залуус аа, одоо та бид хоёр "А-аас Я хүртэл" дэвтэр дээр ажиллах ёстой.

(Багш хүүхдүүдэд аль хуудсан дээр дэвтрээ нээхийг хэлж, самбар дээр тоог бичнэ.)

Багш: Улаан дөрвөлжин дэх "нэг" тоон дээр хуруугаа байрлуулна уу.

(Багш хажуугаар нь явж, оюутнууд энэ дугаарыг зөв олсон эсэхийг харна.)

Багш: За, та хуруугаа авч болно. Улаан дөрвөлжин дэх 1-р дугаарын доор зураач бидэнд сайхан зургийг дүрсэлж, "Х" эсвэл "Х" гэсэн танил авиа байгаа эсэхийг тааж мэдэх сонирхолтой оньсого хүртэл бэлдсэн.

Багш аа : Эхний оньсого сонсох:

Мөсөн тавцан дээр уйлж байна,
Оюутан хаалга руу гүйж байна.
Бүгд: "Шайба цохи!"
Хөгжилтэй тоглоом...

Хүүхдүүд: Хоккей!

Багш: Зөв!

Х-хоккей. Танил дуу байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Багш: Энэ ямар сонсогдож байна вэ?

Хүүхдүүд: "X"!

Багш: Хаана байна?

Хүүхдүүд: Үгийн эхэнд.

Багш аа : Эгшиг үү, гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд: Би зөвшөөрч байна!

Багш аа : Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Хүүхдүүд: Сайн байна!

Багш: Энэ нь зөөлөн болж байна уу?

Багш аа : Хоёр дахь оньсого сонс: оньсого:

Хэрэв та олс татвал
Энэ нь винтов шиг чанга харваж,
Дээд талд нь тод усан оргилуур,
Зочид болон бэлэгний хувьд,
Конфетти яарах болно
Бидний мэдэхгүй зам дээр.
Энэ баярын найз охин
Үүнийг ...... (CAPPER) гэж нэрлэдэг.

Хүүхдүүд: Салют!

Багш: Зөв!

X жигнэмэг. Танил дуу байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Багш: Энэ ямар сонсогдож байна вэ?

Хүүхдүүд: "X"!

Багш: Хаана байна?

Хүүхдүүд: Үгийн эхэнд.

Багш аа : Эгшиг үү, гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд: Би зөвшөөрч байна!

Багш аа : Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Хүүхдүүд: Сайн байна!

Багш: Энэ нь зөөлөн болж байна уу?

Биеийн тамирын дасгал (хурууны гимнастик).

Энэ хуруу унтахыг хүсч байна

Энэ хуруу нь орондоо үсрэх,

Энэ хуруу нойрмоглов

Энэ бяцхан хуруу аль хэдийн унтаж байна.

Чимээгүй, бяцхан хуруу минь, битгий чимээ гарга,

Ах нараа бүү сэрээ!

(Ижил гимнастикийг хоёр дахь алган дээр хийдэг.)

Хуруунууд дээшээ! Өө!

Бид Парус руу явах цаг боллоо!

Багш: Одоо улаан дөрвөлжин дээрх хоёр дугаар дээр хуруугаа тавиарай.(Багш зааврыг зөв дагаж мөрдөж байгаа эсэхийг шалгана.)Сайн байна! Хуруугаа ав. Улаан талбайн хоёр дугаарын доор зураач бидэнд зориулж таван давхар байшинг дүрсэлсэн. Энэ байшинд "Ха" үсэг амьдардаг. Энэ байшингийн дээвэр дээр энгийн харандаагаар энэ үсгийг цэгээр нь зурцгаая. Бид энгийн харандаа авч, "Ха" үсгийг цэгээр дугуйлж, дотор нь хэдэн дуу авиа байгааг санаарай, нэг эсвэл хоёр. “А, о, у, у, е” эгшигүүд “Ха” үсгийг зочлохоор ирж, хамтдаа дуу дуулдаг. "А, о, у, у, е" эгшгийн өмнө "Ха" үсгийг бичиж, дуунуудыг уншъя.(Хүүхдүүд, багшийн тусламжтайгаар үүссэн үеийг уншина.)

Багш: Энэ ямар сонсогдож байна вэ?

"Ю, я, э, э" эгшигтэй ажиллах нь ижил төстэй байдлаар хийгддэг.

Багш: Одоо хоосон дөрвөлжинд "X" үсгийг бичиж, үгсийг уншъя. Тэр хаана нуугдсан бэ: үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд?

Ажлын байрыг цэвэрлэх.

Өөрийгөө хянах: хүүхдүүд ажлын байрныхаа цэвэр байдлыг шалгана (ширээ, сандал, шал).

III. Хичээлийн үр дүн.

Багш хүүхдүүдтэй хамт хичээлээ дүгнэж, хүүхэд бүрийн үйл ажиллагаанд эерэг үнэлгээ өгдөг.

Багш: Өнөөдөр бид эгшиг нь гийгүүлэгчээс, үсэг нь авианаас юугаараа ялгаатай болохыг санаж, шинэ "Х" үсгийг судалж, энэ үсэгт ямар авиа нуугдаж байгааг мэдэж, үгсийг үе болгон хувааж, урт, богино үгсийг тодорхойлсон.

"А-аас Я хүртэл" ажлын дэвтрийн даалгаврууд та бүхэнд таалагдсан гэж найдаж байна. Таны ажилд баярлалаа. Энэ хооронд бидний хичээл дууслаа. Галт тэргэнд жагсана уу. Баяртай!

(Багштай салах ёс гүйцэтгэх үед хүүхдүүд галт тэрэг шиг ангиас гарна.)


Сэдэв. "Өвөл. Дуу ба X үсэг."

Залруулах боловсролын зорилго. Өвөл, түүний шинж тэмдгүүдийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. "Өвөл" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (холбоотой үг үүсгэх). Дууны шинжилгээ, үгийн нийлэгжилтийн ур чадварыг сайжруулах. Шинэ X үсгийг танилцуулах. Үгийн бүтцийг сайжруулах. Саналын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Залруулах, хөгжүүлэх зорилтууд.Харилцан яриа, харааны анхаарал, сэтгэлгээ, фонемик ойлголт, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Залруулах, боловсролын зорилго.Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн сайхан сэтгэл, бие даасан байдал, санаачлагатай байх чадварыг бий болгох. Байгальд хайр, хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж."Бүх жилийн турш" цомог, "Өвөл" сэдэвт сэдэвчилсэн зураг, дуу хураагуур, П.И. Чайковскийн "Өвлийн өглөө", захидлын хайрцаг, дасгалын дэвтэр, харандаа бүхий сав.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Зургийг хараад нэрлэ. (Цасан ширхг, цасан хүн, цасан охин, цасан бөмбөг).

Та зургуудыг зөв нэрлэсэн байна. Цасан ширхгүүд, цасан охин, цасан хүн, цасан бөмбөг гэсэн үгс ямар үгнээс гаралтай болохыг бодоорой?

Цас гэдэг үгнээс гаралтай өөр хэдэн үгийг санаарай.

Цасан доороос анх гарч ирэх цэцэгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Цаснаас ямар эмэгтэйг бүтээсэн бэ?

Цасанд дарагдсан бол цэцэрлэгт хүрээлэн ямар харагдах вэ?

Их хэмжээний цас орох үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Бид яагаад цасны тухай их ярьдаг юм бэ?

Өвөл ирсэн тул бидний хичээл өвлийн тухай ярихад зориулагдана.

2. “Өвлийн цэцэрлэгт хүрээлэнд” уран зургийн үзлэг.

Зурган дээр жилийн аль цагийг харуулсан бэ?

Дэлхий ямар харагддаг вэ?

Газар дээр хэвтэж буй цасны талаар та юу хэлэх вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? Хариултаа цас гэдэг үгээр эхэл.

Тэнгэрийг дүрслээд өгөөч, энэ ямар байдаг вэ? Хариултаа тэнгэр гэдэг үгээр эхэл.

Та модны талаар юу хэлэх вэ? Тэд юу вэ? Хариултаа мод гэдэг үгээр эхэл.

Бид модонд ямар шувууг харж байна вэ?

Бидэнтэй хамт өвөлждөг шувуудыг бид юу гэж нэрлэдэг вэ?

Өвөлжөө гэдэг үг ямар үгнээс гаралтай гэж та бодож байна вэ?

Та өөр ямар өвөлждөг шувууг мэдэх вэ?

Хүүхдүүд цэцэрлэгт хүрээлэнд юу хийж байна вэ?

Тэд яаж хувцасласан бэ? Яагаад?

Хүүхдүүд өвлийн цэцэрлэгт хүрээлэнгээр зугаалах дуртай гэж та бодож байна уу?

3. Үгэнд хуваах.

Зурган дээр жилийн аль цагийг дүрсэлсэн бэ?

Та ямар өвөлждөг шувуудыг харсан бэ?

Хүүхдүүд хэн хараагүй болсон бэ?

Өвөл, бух, толгойт, цасан хүн гэсэн үгсийг үе болгон хуваахын тулд алга ташилт ашиглана уу.

Цасан хүн гэдэг үгээр өгүүлбэр зохио.

4. Нүдэнд зориулсан дасгал.

Миний гарт юу байгааг хараач?

Би цасан бөмбөгийг хөдөлгөх болно, чи үүнийг зөвхөн нүдээрээ хардаг.

5. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллах.

Навч ав, чи юу харж байна вэ?

Хуудас дээр харуулсан объектуудын нэгний тухай оньсого сонс.

Хоёр шинэ агч

Хөлийн ул нь хоёр метр урт.

Та тэдэн дээр хоёр хөл тавьж болно -

Тэгээд том цас дундуур гүй.

Одоо цанын тоймыг зурж, ямар ч харандаагаар буд.

6. "Цасан хүн" дасгал.

Алив, анд минь, зоригтой бай, найзаа, тэд дугуйлан алхаж, дүр эсгэж байна

Цасан бөмбөгөө цасан дээр өнхрүүл. тэдний өмнө цасан бөмбөг өнхрүүлж байна

Энэ нь өтгөн бөөн болж хувирах бөгөөд таны өмнө том тойрог зур

Тэгээд бөөн нь цасан хүн болно. 3 бөөгнөрөлөөс цасан хүнийг зур

Түүний инээмсэглэл үнэхээр тод! инээмсэглэж байна

Хоёр нүд, малгай, хамар, шүүр. тэдний юу ярьж байгааг харуул

Гэхдээ нар бага зэрэг шатах болно - тэд аажмаар тонгойдог

Харамсалтай нь! - Мөн цасан хүн байхгүй. гараа дэлгэж, мөрөө хавчина

7. Х авиа ба үсгийг танилцуулах.

Өвөл нь хүйтэн, цас хөл дор, цасан ширхгүүд хэврэг байдаг. Хүйтэн, шаржигнуур, эмзэг. Бүх үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ?

Үүнийг давт. Хамтдаа, нэг нэгээр нь.

Х авиаг хэлэхэд хэлний үндэс дээшилж, амнаас агаар чөлөөтэй гарахаас сэргийлдэг. Тэгэхээр энэ ямар дуу чимээ вэ?

Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Дуугүй эсвэл хоолойтой юу?

Бид үүнийг ямар тэмдэгтээр илэрхийлэх вэ?

Бичгийн хувьд дуу авиаг X үсгээр илэрхийлнэ. Х үсгийг олоорой.

8. X дууг сонс.

X авианы тэмдгийг аваад үгэнд х дуу орсон бол түүнийг дээшлүүлнэ.

Шишүүхэй, гал тогоо, намуу, хөвд, талх, хатаах, морь, үслэг, халва, уурхай, муур, сойз.

9. Үсгийн бүртгэлтэй ажиллах.

Кассын машиныг нээж, X үсэг хаана байгааг олоорой.

AH-г нийтэлье. Би хэдэн дууг нэрлэсэн бэ?

Аль нь эхнийх вэ? Хоёр дахь нь юу вэ?

Үсэг зохиож, диаграммыг гарга.

ХУД. Энэ юу вэ?

Хөвд гэдэг үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ?

Эхний, хоёр, гуравдугаарт нэрлэнэ үү.

Бид үсэг, тэмдэгтүүдтэй ажилладаг.

10. Хичээлийн хураангуй.

Бид жилийн аль цагийн тухай ярьж байсан бэ?

Бид ямар шинэ дуутай танилцсан бэ?

Хүүхдийн ажлын үнэлгээ.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!