Саймон бол удирдлагын шийдвэрийн шинэ шинжлэх ухаан юм. Бусад толь бичгүүдээс "Симон, Герберт" гэж юу болохыг хараарай

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Оньсого бол тайлах шаардлагатай илэрхийлэл юм.

Оньсого бол хүүхэд, насанд хүрэгчдийн дуртай ардын аман зохиолын төрөл юм. Оньсого нь хэзээ ч объект, үзэгдлийг шууд нэрлэдэггүй. Тэр тэнд хэвтэж, хэвтэж байгаад гол руу гүйв. (цас)

Ихэнх оньсого нь зүйрлэл дээр суурилдаг. Метафор (Грек хэлнээс - шилжүүлэх) нь далд харьцуулалт юм. Тэнгэрийн дээгүүр өнгөт рокер өлгөөтэй байв. (солонго)

Солонго нь өнгөт цацраг шиг тэнгэрийн дээгүүр өлгөөтэй байв. Солонго = өнгөт рокер

Оньсого хэрхэн “бүтээсэн” 1. Метафор Цагаан харш, улаан тулгуур. (галуу)

Оньсого хэрхэн “бүтээсэн” 2. Дууны дүрс Соёот амьтан царс модыг орилох дуугаар хазаж байна. (харсан)

Оньсого хэрхэн “баригдсан” 3. Харьцуулалт Таван хайрцаг таван шүүгээтэй адил. (бээлий)

Оньсого хэрхэн “бүтээсэн” 4. Шууд асуулт: Хэн утасгүй гүйж байна вэ? (гол)

Бид цасны тухай оньсого бичдэг. Та "цас" гэдэг үгийг өөр үгээр сольж болно. Аль нь вэ? Бид хэлэхдээ: цас орж, худлаа, газрыг бүрхдэг.

Төрөлх нутгийнхаа тухай оньсогоор төгсгөх эссэ бичээрэй. Оньсого тааварыг зургийн хэлбэрээр зур, гэхдээ тэдгээрийг танигдахуйц байдлаар зур. Гэрийн даалгавар

Урьдчилан үзэх:

Хийсвэр

уран зохиолын хичээл

"Нууцын ертөнцөд"

Боловсруулсан:

Орос хэлний багш ба

Уран зохиол

MBOU "1-р дунд сургууль" Сафоново

I.V. Сидоренкова

2015 он

Анги: 5

Сэдэв: уран зохиол

Сурах бичиг: Уран зохиол. 5-р анги. Ерөнхий боловсролын байгууллагын сурах бичиг. Зохиогчид – В.Я. Коровина, В.П. Журавлев, В.И. Коровин. М.: Боловсрол, 2015 он.

Хэсгийн гарчиг, сэдэв:"Ардын аман зохиол"

Хичээлийн сэдэв: "Нууцын ертөнцөд"

Хичээлийн зорилго: оньсого гэж юу болох, түүний онцлог шинж чанаруудыг мэдэх; оньсого үүсгэх арга замууд.

Төлөвлөсөн үр дүн:

танин мэдэхүйн UUD:Шаардлагатай мэдээллийг хайж олох, сонгох, аман хэлбэрээр ярианы хэллэгийг ухамсартай, сайн дурын үндсэн дээр бий болгох, урлагийн бүтээлийн текстийг чөлөөтэй чиглүүлэх, ойлгох, семантик унших;

хувийн UUD : өөрийгөө тодорхойлох, ёс суртахуун, ёс суртахууны чиг баримжаа, өөрийн үйлдэл, үйлдлийг өөрөө үнэлэх чадвар;

зохицуулалтын UUD:зорилго тавих, төлөвлөх, өөрийгөө зохицуулах, оюутнуудын аль хэдийн сурсан болон одоог хүртэл суралцах шаардлагатай зүйлсийн талаар тодруулж, ухамсарлах;

харилцааны UUD:төлөвлөлт багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагаа, ярианы зан үйлийн дүрмийг дагаж мөрдөх, үзэл бодлоо илэрхийлэх, зөвтгөх чадвар.

Сургалтын хэрэгслүүд:компьютер, проектор, сурах бичиг, танилцуулга.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

  • Хичээлийн хүүхдүүдийн сэтгэлзүйн байдал.
  • Ардын хөгжим тоглож байна.

Залуус аа, хичээлийн эхэнд өөрсдийгөө, сэтгэл санаагаа сонсож, тэмдгүүдийн тусламжтайгаар үүнийг тусгацгаая. Таны сэтгэл санаа ямар байна: сайн эсвэл муу?Сайн бол нарыг, муу бол үүл түү.

2. Боловсролын үйл ажиллагааны сэдэл.

Өнөөдөр хичээл дээр таны хувьд ердийнх шиг дүн гарахгүй. Тэдний оронд нар байдаг. Зөв хариулт бүрийн хувьд - чам руу инээмсэглэх нар. Гурав ба түүнээс дээш тооны жетон цуглуулсан хүн хичээлд "5" оноо авна.

3. Мэдлэгийг шинэчлэх.

  • Багшийн яриа.

Бид одоо уран зохиолын хичээлийн аль хэсгийг судалж байна вэ?

"Ардын аман зохиол" гэдэг үгийг тодорхойл.

Өмнөх хичээлээр ардын аман зохиолын ямар төрлүүдтэй танилцсан бэ?

4. Зорилго тогтоох (зорилго тогтоох).

Таагаарай: "Тэр тэнд хэвтэж, хэвтэж байгаад гол руу гүйв" (Цас)

Өнөөдөр бид ямар ардын аман зохиолын талаар ярилцана гэж бодож байна вэ?

Хичээлдээ ямар зорилго тавьж болох вэ?

Хичээлийн гол зорилго юу вэ?

5. Шинэ материалыг хүлээн авах үйл ажиллагааг зохион байгуулах.

Оньсого гэж юу вэ?

6. Сурагчдын шинэ мэдлэгийг нээх.

Нууцлаг – хүүхэд, насанд хүрэгчдийн дуртай ардын аман зохиолын төрөл. Оньсого нь хэзээ ч объект, үзэгдлийг шууд нэрлэдэггүй.

Ихэнх оньсого нь зүйрлэл дээр суурилдаг. Энэ нь объектын шинж чанарыг бэхжүүлдэг - хариултыг өөр зүйлтэй харьцуулж, илүү тод, тод болгодог.

Метафор (Грек хэлнээс - шилжүүлэх) - далд харьцуулалт.

Тэнгэрийн дээгүүр өлгөөтэй өнгийн рокер (Солонго)

Оньсого хэрхэн бүтээгдсэнийг харцгаая.

Оньсого бүтээх арга замууд:

1. Метафор (жишээ)

2. Дууны дүрс (жишээ)

3. Харьцуулалт (жишээ)

4. Шууд асуулт (жишээ)

7. Гадны ярианд дуудлагаар анхдагч нэгтгэх.Бүлгээр ажиллах.

- Оньсого хэрхэн бүтээхийг тодорхойл. Картууд

  • Цагаан хонины жүчээ дүүрэн байна. .
  • Цас шиг цагаан, тэд түүнийг үнсэх болно, гэхдээ тэр хайлдаг.
  • Гэрийг хэн үүрдэг вэ?
  • Зөвхөн шөнийн цагаар юу харагддаг вэ?
  • Тэрээр царс, царс мод идэж, идэж, шүд, шүдийг хугалав.
  • Талбайн голд толь, цэнхэр шил, ногоон хүрээ байрладаг.

8. Мэдлэг, давталтын тогтолцоонд оруулах.

  • Цасны тухай оньсого хийх.

Тэр ямархуу хүн бэ?

Та "цас" гэдэг үгийг өөр үгээр сольж болно. Аль нь вэ?

Цас ямар үйлдэл хийдэг вэ?

Оньсого зохио

9. Стандартын дагуу өөрийгөө шалгах бие даасан ажил.

  • Төрөл бүрийн хуулиудыг ашиглан оньсого зохио.
  • хувцасны тухай,
  • хөгжмийн зэмсгийн тухай,
  • хоолны тухай.

10. Үйл ажиллагааны тусгал.

"Нар" тусгах техник.

Залуус аа, хичээлийн төгсгөлд бид өөрсдийгөө, сэтгэл санаагаа дахин сонсож, тэмдгүүдийн тусламжтайгаар үүнийг тусгах болно. Самбар дээр хавсаргасан нарнаас тойрог байдаг, та шар, ногоон өнгийн туяатай. Цацрагыг наранд хавсаргах хэрэгтэй: шар - Хичээл надад үнэхээр таалагдсан, би маш их сонирхолтой мэдээлэл авсан; ногоон - үйл ажиллагаа сонирхолгүй байсан, хэрэгтэй мэдээлэл алга.

11. Гэрийн даалгавар.

  • Төрөлх нутгийнхаа тухай оньсогоор төгсгөх эссэ бичээрэй.
  • Оньсого тааварыг зургийн хэлбэрээр зур, гэхдээ тэдгээрийг танигдахуйц байдлаар зур.

Оньсого бол харилцан ярианы нэг төрөл юм: нэг нь оньсого хийдэг, нөгөө нь тааварладаг. Эхний хэсэгт байгаа олон оньсого нь шууд асуулт агуулаагүй: тэд юу болохыг таах шаардлагатай объектын нарийн тайлбарыг өгдөг. Түүгээр ч барахгүй эхний хэсэг нь хариултыг заавал өгөх ёстой. Жишээ нь: Гаргүй, хөлгүй ч хаалга онгойдог(салхи).

Заримдаа оньсого нь шууд асуулт хэлбэрээр бүтээгдсэн байдаг. Зөвхөн шөнийн цагаар юу харагддаг вэ?(од); Чуулган дахь хүмүүсийг тэжээж, гэрэлтүүлдэг ямар амьтан бэ?(зөгий).

Ихэнх оньсого тааварт таах шаардлагатай объектын шинж чанарыг гуравдагч этгээдээр тайлбарладаг. Тайлбарыг эхний хүнээр буюу таамаглаж буй объектоор тайлбарладаг оньсого ихэвчлэн байдаг. Жишээ нь:

Тэд намайг зодож, хутгалж, эргүүлж, таслав - Би бүх зүйлийг тэвчиж, сайн сайхан бүх зүйлтэй (газар шороо) уйлдаг.

Харилцан ярианд үндэслэсэн оньсого байдаг:

- Энэ хар уу?

- Үгүй ээ, улаан.

-Яагаад цагаан гэж?

- Учир нь ногоон өнгөтэй(улаан үхрийн нүд).

Таамагласан объектыг үгүйсгэх замаар тайлбарласан оньсого ихэвчлэн байдаг.

Бөөрөнхий, сар биш, Шар, цөцгийн тос биш, Сүүлтэй, хулгана биш(манжин).

Тодорхойлолтыг нөхцөлт хэлбэрээр харуулсан оньсого байдаг.

Хэрэв би боссон бол -

Тэнгэрт хүрэв

Хэрэв зөвхөн гар, хөл байвал -

Би хулгайчийг хүлнэ.

Хэрэв зөвхөн ам, нүд байвал -

Би бүгдийг хэлэх болно(зам).

Оньсого нь уран сайхны илэрхийлэх янз бүрийн арга хэрэгсэл, арга техникийг ашигладаг. Тэдгээрийн дотроос метафорыг хамгийн түрүүнд дурдах хэрэгтэй.

М.А.Рыбникова оньсого нь зүйрлэл нь эдийн засгийн сэтгэгдлийн тойргоос материалаа татдаг гэж тэмдэглэжээ. Гар - хонь,хаана-ла - стек:

Таван хонь овоо идэж байна,

Таван хонь зугтаж байна.

Зүү - гахай, алтан үстэй,анжис - Үхэр талбайг бүхэлд нь эвэрээрээ урж хаяв.Амьтны зүйрлэлд гэрийн тэжээвэр амьтад зонхилж, үхэр, бух, морь (гүү, азарга) байдаг. Тэдгээрийг маш олон янзаар, бүх "бүрэлдэхүүн" болгон ашигладаг: эвэр, сүүл, дэл, туурай, сүү, дахих, архирах, гүйх гэх мэт. Зэрлэг амьтад - баавгай, чоно, үнэг, туулай - цөөн тооны оньсого хийдэг. . Шувууны зүйрлэл элбэг байдаг бөгөөд гэрийн шувууд ихэвчлэн байдаг: тахиа, азарган тахиа, галуу. Тахиа, хязаалан, бүргэд, шонхор шувууд хамаагүй бага харагддаг.

Оньсого дахь метоними нь зүйрлэлээс бага байдаг. Оньсого нь тухайн объектыг хийсэн материалыг нэрлэнэ.

Мод байна(хүснэгт)

Модон дээрх Маалинган(ширээний бүтээлэг)

Маалинган дээр шавар бий,(сав)

Шавар дээрх байцаа(байцааны шөл)

Байцаа дотор гахай байна,(гахайн мах)

Олон янзын харьцуулалтыг оньсогоонд ашигладаг, гэхдээ тийм ч олон биш:

Цас шиг цагаан

Хүн бүрийн нэр төрд(элсэн чихэр).

Зарим оньсогоонд Ариун судар ба Хуучин сүмийн славян хэлний үгсийн санг харьцуулах зорилгоор ашигладаг.

-аас авсан Адам шиг дэлхий;

ТатгалзсанВ гурван залуу шиг галт зуух;

Түүнийг зуухнаас авч, Елиа шиг сүйх тэргэнд суулгав;

Түүнийг Иосеф шиг хурдан захын газар авчирсан;

Түүнийг духан дээр нь тавиад, Есүс шиг толгой дээр нь цохисон;

Тэр агуу хоолойгоор хашгирахад түүний дуугаар нэгэн эмэгтэй ирж,

Магдалена Мариа шиг,

Зэс зоосоор худалдаж аваад гэртээ авчир;

Гэвч тэрээр нас барсан ээжийнхээ төлөө нулимс дуслуулж,

Өнөөдрийг хүртэл түүний яс нь булшилаагүй байна(сав,).

Оньсогоонд ч эсрэг тэсрэг байдаг. Жишээ нь:

Өнгөт даашинзтай хавар ээж.

Өвлийн улиралд нөмөрт ганцаараа (талбай) ээж.

Зарим оньсого нь оньсогоны нэрийг өөрчлөх замаар бүтээгдсэн бөгөөд эхний дууг хадгалсан боловч үгийн төгсгөл ихээхэн өөрчлөгдсөн байна.

Энэ нь пендрагийн үнэтэй.

Дендра пендра дээр хэвтэж байна

Мөн кондре хэлэхдээ:

"Пендра дээр бүү авир.

Нэгээс олон кандра байдаг -

Бас ундра байна"(зуух, өвөө, муур, будаа, нугас).

Дээрх жишээнүүдээс харахад оньсого нь ихэвчлэн холбодог нь тодорхой байна. Хоёр мөрт оньсогоонд мөрүүд нь холбосон байж болно. Олон мөрт шүлэгт шүлгийн схем нь олон янз байдаг. Холбоотой шүлэг:

Талбайд байшин өссөн.

Гэр дүүрэн үр тариа.

Хана нь алтадмал.

Хаалтууд нь бэхлэгдсэн байна;

Байшин чичирч байна

Алтан багана дээр(хөх тариа).

Заримдаа эхний мөр нь холбодоггүй, бусад нь холбодог:

Жижигхэн, бөгтөр.

Би талбайг бүхэлд нь тойрон гүйж,

Би гэр лүүгээ гүйлээ -

Би тэнд бүтэн жил хэвтлээ(хадуур).

Оньсого нь ихэвчлэн эпитет, аллитерац, ономатопея байдаг (жишээ нь, хусуур хурцлахад зориулсан чулууны тухай оньсогоын хувилбаруудыг Уншигчаас үзнэ үү).

Оньсого бүр нь өөрийн яруу найргийн онцлогтой, тусдаа урлагийн бүтээл юм.

Оньсого бол таамаглал шаарддаг объектын богино зүйрлэл юм.

Нэвтэрхий толь бичигт "оньсого бол таамаглагчийн авъяас чадварыг шалгадаг объект, үзэгдлийн яруу найргийн нарийн дүрслэл юм" гэсэн ойлголтыг тэмдэглэсэн байдаг.

Алдарт ардын аман зохиол судлаач В.И.Чичеров "Таавар нь ихэвчлэн асуулт хэлбэрээр өгөгдсөн объект эсвэл үзэгдлийн зүйрлэл юм" гэж бичжээ.

Өөр нэг ардын аман зохиол судлаач В.П.Аникин оньсого нь "ямар нэгэн зүйл, үзэгдлийн нарийн төвөгтэй, товч, ихэвчлэн хэмнэлтэй зохион байгуулалттай хэлбэрээр илгээгдсэн төвөгтэй асуулт" гэж тодорхойлсон.

Оньсого нь Орост алдартай байсан бөгөөд хөгшин залуугүй мэддэг байв. Өвлийн урт үдэш өсвөр насныхан, залуучууд цуглардаг ажлын цугларалт дээр үлгэр, дууны хамт оньсого сонсогддог байв. Одоо бидний ихэнх нь оньсого хийж, таамаглах дуртай.

Нууцлаг байдал хэрхэн үүссэн бэ? Хүмүүс яагаад эдгээр жижиг зүйрлэлүүдийг зохион бүтээх хэрэгтэй болсон бэ? Эдгээр асуултад хариулахын тулд бид эртний цаг үе рүү хандах ёстой.

Ойд орохдоо анхдагч анчин санаагаа нуухыг оролдов. Тэрээр амьтан, шувуудыг өөр хуурамч нэрээр дууддаг байв. Дараа нь энэ зуршил хэвийн болсон. Амьтад сонсохгүй байсан ч болгоомжлолын үүднээс тэднийг зүйрлэлээр ярьдаг байв.

Эхлээд хүн төлөвлөгөөгөө зөвхөн амьтнаас нуудаг байв. Гэвч хожим хүмүүс ой мод, талбай, гол мөрөн өөрийн гэсэн үл үзэгдэх эзэд буюу сүнстэй байдаг гэж боддог болсон. Ойн сүнсийг гоблин гэж нэрлэдэг. Талбай нь өөрийн үл үзэгдэх бурхантай байсан - үд дунд. Энэ байшинд үл үзэгдэх сүнс амьдардаг байв. Угаалгын өрөөнд нэг банник амьдардаг байв. Эдгээр үл үзэгдэх эзэд бас болгоомжилж, тэднийг уурлуулахгүй, санаагаа тэднээс нуух ёстой байв.

Гэхдээ эдгээр сүнснүүд хүнийг тал бүрээс нь хүрээлж байдаг тул маш их зүйлийг нуух шаардлагатай байв. Хүмүүс багаж хэрэгсэл, гэр ахуйн хэрэгсэл, загас агнуур, ан агнуурын эд зүйлсийн талаар үлгэр дууриалтайгаар ярьж эхэлдэг.

Анчид ялангуяа маш олон зүйрлэлийг хадгалж үлдсэн. Жишээлбэл, тэд хэрээ унадаг, муурыг - кассерол, үнээ - rykusha, гахай - намхан нүдтэй гэж нэрлэдэг.

Нууц яриа нь хүмүүст зорилгоо зөвхөн байгалиасаа төдийгүй дайснаасаа нуух боломжийг олгосон. Тиймээс дайчдын дунд нууц яриаг ашигладаг байв.

Эрт дээр үед оньсого тайлах нь маш чухал ур чадвар гэж тооцогддог байв. Олон үндэстнүүд насанд хүрэгчдийн тусгай зан үйлтэй байсан. Эдгээр зан үйл нь мэргэн ухааны сорилтыг багтаасан: оньсого тааварлах, зүйр үг хэлэх чадвар. Хэрэв хүн энэ шалгалтанд тэнцээгүй бол 30-40 настай байсан ч гэсэн хүүхдийнхээ нэрээр дуудагдаж, насанд хүрсэн гэж тооцогддоггүй бөгөөд гэр бүлтэй болохыг хориглодог байв.

Тааварын төрлүүд.

Оньсого бол таамаглахыг хүссэн объект, үзэгдлийн зүйрлэл юм. Үнэхээр! Жишээлбэл, "Матрёшка нэг хөл дээрээ зогсож, ороосон, орооцолдсон" гэсэн оньсого дээр байцаа өгдөг.

Өөр төрлийн оньсого байдаг: "Хүн юугүйгээр амьдарч чадахгүй вэ?" Хариулт: "Нэр байхгүй." Эсвэл: "Дэлхийн хамгийн зөөлөн зүйл юу вэ?" Энэ нь далдуу мод болж хувирав. Эдгээр нь таамаглагчаас ер бусын сэтгэлгээ шаарддаг оньсого юм. Эцсийн эцэст, асар олон тооны хариултаас нэгийг нь өгөх шаардлагатай, гэхдээ хүн бүр санал нийлэх нэгийг нь өгөх хэрэгтэй. Хариулт нь анхны, гэнэтийн байх ёстой; ихэвчлэн инээмсэглэл үүсгэдэг. Мөн инээдмийн хариулттай олон оньсого байдаг. Жишээ нь: "Хамгийн богино нь аль сар вэ?" Хариулт: "Тавдугаар сар" (зөвхөн гурван үсэг).

Эдгээр төрлийн оньсогонуудыг дараах байдлаар нэрлэж болно: оньсого-зохиол, оньсого-тайлбар, оньсого-асуулт. Гэхдээ өөр төрлийн оньсого байдаг - даалгаврын оньсого. Жишээ нь: "Зараа ой дундуур явж, өдрийн хоолонд мөөг олов.

Хоёр нь хус дор, нэг нь улиасны дэргэд байдаг.

Зэгсэн сагсанд хэдэн ширхэг байх вэ?

Эдгээр оньсогоонд санал болгож буй даалгаврууд нь хурдан ухаан, уламжлалт бус сэтгэлгээг шаарддаг: ер бусын зүйлийг ердийн зүйлд, жирийн зүйлийг ер бусын байдлаар харах. Дөрвөн төрлийн оньсого хоёрын ижил төстэй байдал нь тэдгээрийн бүтцэд оршдог. Үл хамаарах бүх оньсого нь хоёр хэсгээс бүрдэнэ: эхний хэсэг нь асуулт, хоёрдугаарт хариулт юм. Энэ нь оньсого-асуулт, оньсого-даалгаврын жишээн дээр маш тод харагдаж байна. Асуултын хэлбэр нь оньсого-зүйрлэл, оньсого-тайлбараар бүрхэгдсэн байдаг.

Оньсогонуудын сэдэв.

Оньсого нь чухал зорилготой байсан. Сурах бичиг байхгүй үед хүмүүс оньсого ашиглан эргэн тойрныхоо ертөнц, тэр дундаа амьтад, зан үйлийн онцлог, дадал зуршлын талаархи мэдлэгийг дамжуулдаг байв.

Хүмүүсийн анхны ажил бол ан агнах, цуглуулах явдал байв. Энэ нь зэрлэг амьтдын тухай оньсого нь түүхэнд эрт дээр үеэс бий гэсэн үг юм. Хүн амьтдыг гаршуулж эхлэхдээ тэдний бүтэц, зан авирын онцлогийг олж мэдээд энэ бүхнийг оньсого болгон бичжээ: "Улаан пальтотой шувуучин эмэгтэй ойгоос тахиа тоолохоор ирэв" (үнэг) эсвэл "Бүх үслэг, дөрөв" хөл, өөрөө сахалтай."

Ургамлын тухай оньсогоонд хүмүүс хүнсний ногоо, мод, цэцгийн бүтцийн онцлогийг анзаарсан: "Цонхгүй, хаалгагүй, өрөө дүүрэн хүмүүс" (өргөст хэмх) эсвэл "Хээрийн овоо шиг, ээмэгтэй охин зогсож байна" (хус).

Солонго, аянга, үүл гэх мэт байгалийн олон үзэгдлийг хүн тайлбарлаж чадаагүй. Эдгээр үзэгдлүүдийн зарим нь түүнд таалагдаж, зарим нь айдас төрүүлж, түүнийг айлгаж байв. Ихэнхдээ хүн "Голын дээгүүр улаан рокер өлгөгдсөн" гэж энэ эсвэл өөр үзэгдэл ямар харагддагийг олж мэдэхийг оролддог.

Тэр хүн тэнгэр ба газрын үзэгдлүүдийн хоорондын хамааралд анхаарлаа хандуулсан: "Тэнгэрт тогших юм бол дэлхий дээр сонсогддог" (аянга).

Олон оньсого нь хүнийг байшин эсвэл хашаанд хүрээлсэн багаж хэрэгсэл, эд зүйлсэд зориулагдсан байдаг: "Шинэ хөлөг онгоц, гэхдээ энэ нь цоорхойгоор дүүрэн байна."

Ийм оньсогоонд хамгийн энгийн объектуудыг заримдаа өөр өөр байдлаар дүрсэлсэн бөгөөд хүмүүс тэдний өвөрмөц байдал, гоо үзэсгэлэнг анзаарч, үнэлж сурсан.

Оньсого нь орчин үеийн амьдралаас аль хэдийн алга болсон олон объектыг барьж авдаг. Ийм оньсого нь бидний хувьд түүхэн сурвалж юм. Тэд зөвхөн өөрсдийнхөө тухай төдийгүй эдгээр объектуудыг хэрхэн байрлуулсан тухай мэдээллээ авч явдаг: "Би морины дээгүүр зогсож, тахианы доор хэвтэх болно" (нуман). Эсвэл "Баба Яга сэрээ ашиглан дэлхийг тэжээдэг, гэхдээ тэр өөрөө өлсөж байна" (анжис).

Цаг хугацаа өнгөрч, олон объект өдөр тутмын амьдралаас алга болжээ. Тэдний тухай оньсого нь ойлгомжгүй болж, хүмүүс асуухаа больсон. Гэхдээ шинэ хүмүүс гарч ирэв: "гадаадад шувуу дуулж, энд мэдээ авчирдаг" (радио).

Оньсого уншсанаар та жирийн хүмүүс мэдлэг, бичиг үсэг, унших бичих чадварт хэрхэн ханддаг байсныг олж мэдэх боломжтой. Энэ номыг маш их үнэлж, үүнтэй холбоотой оньсого зохиосон.

"Бут биш, харин навчтай,

Цамц биш, харин оёсон цамц.

Хүн биш, үлгэр домогч” гэж хэлсэн.

Оньсого бүтээх арга замууд.

Оньсого нь янз бүрийн аргаар бүтээгддэг. Оньсого бүтээх эхний арга бол объектын шинж чанар, шинж чанар, чанарыг дүрслэх явдал юм: "Хар, жижиг, дэлхий даяар өхөөрдөм" (интоорын мод). Эсвэл "Хоёр төгсгөл, хоёр цагираг, голд нь хадаас" (хайч).

Өөр нэг арга бол харьцуулалт юм. Зүйрлэл гэдэг нь нэг зүйлийг нөгөө зүйлтэй харьцуулах дүрслэлийн илэрхийлэл юм. Харьцуулахад хоёр объект байдаг: нэг нь тодорхойлогдсон, нөгөө нь харьцуулагддаг. Бусад шинж тэмдгүүд нь: гэх мэт, адил, гэх мэт үгс байдаг.

"Цас шиг цагаан,

Цох шиг хар

Чөтгөр шиг эргэлдэж байна

Ой руу эргэ" (шаазгай).

Оньсогоонд сөрөг харьцуулах арга байдаг. Энэ техникийг танихад хялбар байдаг, учир нь харьцуулж буй объектын шинж тэмдэг, шинж чанарыг үгүйсгэдэг: "Тэр оёдолчин биш, гэхдээ тэр бүх насаараа зүү зүүж явсан."

Оньсого үүсгэх өөр нэг арга бий - нэг зургийг нөгөөгөөр солих. Жишээлбэл, оньсого дээр "мөөг" гэдэг үгийг өөрийн "Антошка" гэж сольсон: "Антошка нэг хөл дээрээ зогсож байна."

Би нууцлаг ертөнцөд байна.

Би бүтээлдээ оньсогоын гарал үүсэл, тэдгээрийн төрөл, сэдэв, бүтээх аргыг судалж үзсэн. Оньсого нь хоорондоо ойрхон олон янзын тодорхойлолттой. Оньсого гэдэг нь аливаа зүйлийг богино шүлэг эсвэл асуух өгүүлбэр хэлбэрээр таах ёстой товч шифрлэгдсэн дүрслэл гэж би үздэг.

Оньсого нь хүмүүст зорилгоо байгалиас болон дайснуудаас нуух боломжийг олгодог нууц яриа хэлбэрээр үүссэн.

Бүтцийн хувьд оньсого нь: оньсого-тайлбар, оньсого-зохиол, оньсого-асуулт, оньсого-даалгавар.

Оньсогоны сэдэв нь олон янз байдаг: амьтан, ургамал, байгалийн үзэгдэл, хүний ​​амьдрал. Нууцлагууд өөрчлөгддөг: хуучин нь үхдэг, харин шинэ нь төрдөг.

"Оросын ардын оньсого" сэдвийг судалсны дараа тэрээр оньсого бүтээх аргыг ашиглан оньсого бодож, оньсогоын сэдэв, төрлийг тодорхойлж сурсан.

Тайлбарлах оньсого: "Нар шиг, гэхдээ жижиг,

Хөгжилтэй, гэхдээ хол.

Хөвсгөр хүүхэд

Түүний нэрийг "тахиа" гэдэг.

"Саарал, сахалтай,

Судалтай хантаазтай" (барын бамбар).

"Чи үүнийг сургуульд аваач

Ар талын оосор дээр.

Өө! Хайрцаг ямар хүнд вэ!

Чиний оюун ухаан тэнд байна!" (цүнх).

"Чи түүнд хүр -

Нүд хаагдана.

Зүгээр л хэвт -

Чи тэр даруй үлгэр мөрөөддөг" (дэр).

"Энэ шувуу хүйтэн цаг агаарт манайд ирдэг.

Тэр улаан цээжээрээ гайхуулж, хүн бүрийн анхаарлыг татдаг." (бухын шувуу).

Орлуулах оньсого: “Цонхны дэргэд шавар саванд ургадаг

Ногоон зараа. Толгойгүй, хөлгүй" (кактус)

“Нар миний байранд амьдардаг.

Товчлуурын тушаалаар нар манддаг" (чийдэн).

Үгүйсгэх оньсого: “Эрхэм ээ, гэхдээ чоно биш.

Урт чихтэй, гэхдээ туулай биш.

Морь биш туурайтай" (илжиг)

Оньсого - харьцуулалт: "Далавч нь дэлбээтэй адил,

Сахал нь соно шиг юм

Мөн шувуу шиг нисдэг.

Тэр чамаас бид хоёроос айдаггүй" (эрвээхэй).

Оньсого - зүйрлэл: "Тэд ах нарт шинэ гэр өгсөн.

Ингээд бид тавуулаа хамт амьдрах болно.

Том ах зөвшөөрөөгүй

Тэгээд тэр тусдаа суурьшсан" (гар).

“Төмөр овоохойнууд хоорондоо наалддаг.

Тэдний нэг нь гаанстай хүн бүрийг дагуулан явдаг" (галт тэрэг).

6. Бүтцийн хувьд бүрэн бус, шийдлийг олохтой холбоотой оньсого

шүлэг сонгох замаар.


1. Илларионова Ю.Хүүхдэд оньсого тааж сургах. Москва. Боловсрол. 1985, х. 15.

Тиймээс оньсогонуудыг дараахь байдлаар ангилдаг.

I Гарал үүслээр.

II Хэлбэрийн дагуу.

III Дүрслэх төрөл, аргын тухай.

IY Сэдвээр (агуулгын хувьд).


Оньсого зохиолын нэг төрөл болохын онцлогийг авч үзэх, тодорхойлох

уран сайхны өвөрмөц байдлын хувьд уран сайхны дүрсийн систем чухал,

тэдгээрийг оньсого болгон бүтээх арга замууд. Тиймээс миний зорилго бол бага ангийн сурагчдын уран зохиолын хөгжил, яриаг хөгжүүлэх зорилготой тул бид оньсого дүрсийг бүтээх арга, хэл ярианы янз бүрийн дүрслэл, илэрхийлэлийн хэрэгслээр ангилахыг илүүд үзсэн.

Оньсого яруу найргийн хэлбэрийн онцлог нь тэдний жанрын шинж чанартай холбоотой байдаг.

Оньсого тааварт дүрс нь оньсого объектыг шууд нэрлэхгүй байхаар бүтээгдсэн байдаг.

Тааварлагчийг төөрөгдүүлж, зөв ​​замд нь чиглүүлэх олон арга бий.

1. Төрөл бүрийн мөн чанараар нэг зүйлийг нөгөөтэй нь харьцуулсан оньсого нь янз бүрийн харьцуулах хэлбэрээр тодорхойлогддог.

A) Би харшид сууж байна,

Хулгана шиг жижигхэн

Цус шиг улаан

Зөгийн бал шиг амттай.

Тэр муур шиг муруйж,

Мөн энэ нь зам хүртэл уртасна.

(олс)

Энэ нь үнэндээ харьцуулалт эсвэл эерэг харьцуулалт юм

B) Таазан дээр

Өргөгдсөн шигшүүр

Гараар хийгдээгүй.

(вэб)

Мод биш, харин буржгар зүйл (эвэртэй буга) - дүрсийг бүтээх энэ аргыг сөрөг харьцуулалт гэж нэрлэдэг бөгөөд ийм оньсого тааварыг тайлах гол түлхүүр нь далд объект нь орлуулахтай төстэй боловч тийм биш юм. түүний бүх шинж чанарууд байдаг:

Цэвэр, гэхдээ ус биш

Цавуу, гэхдээ давирхай биш,

Бела, гэхдээ цас биш,

Амтат, гэхдээ зөгийн бал биш,

Тэд эвэртээс нь авдаг

Тэгээд малд өгдөг.

Бөмбөг биш дугуй,

Хулгана биш сүүлтэй,

Зөгийн бал шиг шар

Гэхдээ амт нь ижил биш юм.


Тариачин биш, дархан биш, мужаан биш,

Мөн тосгоны анхны ажилчин.

(морь) -

ижил төстэй объектуудыг таамаглалаас хасах гэж нэрлэгддэг зүйл энд байна.

Тухайн объектын шинж чанар, шинж тэмдэг, чанарыг үгүйсгэж болно.

Би далавчтай, гэхдээ би нисдэггүй,

Би хөлгүй, гэхдээ би алхаж байна,

Би газар алхдаггүй

Би тэнгэр рүү хардаггүй

Би оддыг тоодоггүй

Би хүмүүсээс зайлсхийдэг.

2. Дүрс бүтээх өөр нэг арга бол зүйрлэл, нууцлаг объект юм

өөр зүйлээр солигдоно, жишээлбэл: өргөст хэмх - дээд өрөө, сар - хоньчин.

A) Орлуулахдаа амьд объектыг илүүд үздэг боловч амьгүй объектууд оньсого дээр ярьж, хөдөлдөг.

Тарган эмэгтэй зогсож байна -

Модон гэдэс

Төмөр бүс.

B) Оньсогоонд дүрслэх үүрэг маш их байдаг: сүх "ой руу явдаг", "нум"

гоймон "халбага дээр сууна." Зөв нэрийг ашиглан дүрслэх хэлбэрээр олон оньсого байдаг.

Антошка байна (Трошка, Тимошка)

Нэг хөл дээр;

Тэд түүнийг хайж байна

Тэгээд тэр юу ч хэлэхгүй.

Энэ бол хувь хүний ​​дүр төрхийн тодорхой төрөл юм.

C) Тайлбарт оньсого, орлуулалтын объектуудын шинж чанарууд мөргөлдөх үед оньсого дээр нууцлаг, хачин, гайхалтай дүр зургийг бүтээдэг.

Шувуу газар доор үүрээ зассан,

Тэр өндөг түрхэв.

(төмс)

Цас шиг цагаан

Үслэг шиг хөөрч

Хүрз бариад алхдаг

Тэгээд тэр эвэртэй иддэг.

Зургийг тодосгогч ашиглан бүтээдэг.

Уран сайхны төгс байдал, оньсого яруу найраг нь яаж байгаагаас хамаарна

Дүрсийг илэрхий, оновчтой, анхааралтай сонгосон. Онцлогуудыг сонгох нь санамсаргүй биш, бусад объектод байхгүй хамгийн онцлог шинж чанаруудыг сонгосон (эсвэл хэд хэдэн таамаглал гарах боломжтой). Орлуулах сэдвийг таах түлхүүр болох шинж чанар, шинж чанар, функц, холболтын дагуу сонгоно.

D) Нэг тэмдэг байж болно:

Цурхай шумбаж байна


Өвс зэргэлдээ.

D) эсвэл магадгүй хэд хэдэн, үүний дагуу өөр өөр зургууд гарч ирдэг:

Эгц гуу жалганд

Догшин ноход -

Энд зөгий нохой хаздаг шиг хатгадаг гэж тэмдэглэсэн бөгөөд оньсого дээр:

Би Шарашины хашааны хажуугаар өнгөрөв.

Шарашины залуус намайг гайхшруулсан -

залуус хэлбэртэй зөгий.

Оньсого объектын янз бүрийн чанарыг дүрсэлсэн нь нэг объектын талаар өөр өөр оньсого үүсгэдэг бөгөөд өөр өөр орлуулах объектыг сонгох нь оньсогоын өөр өөр хэвлэл, хувилбаруудыг бий болгодог. Жишээлбэл, тариалалтын тухай оньсого:

Би чамд оньсого хэлье,

Би үүнийг цэцэрлэгийн орны дээгүүр хаях болно,

Миний оньсого өсөх болно

Энэ нь өнхрөх шиг өсөх болно -

Боломжтой:

Би үүнийг цэцэрлэгийн орны ард хаяна, нэг жил хүлээ.

Би жилийн ойг (жилийн ойг) хурааж авна (би үүнийг өөр зүйлээр авна).

Ургац хураах нь жилийн настай (нэг настай - нэг настай, түүнээс дээш настай амьтан) зүйрлэдэг. Бусад хувилбаруудад өөрөөр хэлбэл:

Миний оньсого явах болно -

Тэр зуун рубль олох болно.

Хавтгай талхны үнэ цэнэтэй

Нэг хөл дээр

Хэн хажуугаар нь өнгөрөхгүй вэ?

Хүн бүр бөхийх болно - энд мөөгийг гаднах ижил төстэй байдал, хэлбэр, хэмжээгээрээ хавтгай талхтай зүйрлэдэг.

Улаан гутал газарт шатаж байна -

нишингэ нь өнгө, хэлбэрийн хувьд улаан гуталтай зүйрлэдэг.

E) Зөвхөн тухайн объектын шинж чанар төдийгүй түүнийг үйлдвэрлэх, ашиглах арга, намтар зэрэгт үндэслэсэн олон оньсого:

Тэд намайг модоор зодсон

Тэд намайг чулуугаар шидэв

Тэд намайг галтай агуйд байлгадаг

Тэд намайг хутгаар зүссэн.

Тэд яагаад намайг ингэж сүйтгэж байгаа юм бэ?

Хайртай болсныхоо төлөө.

G) Объектийн үйл ажиллагаа, түүний үйлдэж буй үйлдлийг зааж, энэ нь юу болохыг тааварлах замаар оньсого үүсгэх арга нь бас түгээмэл байдаг.

Хавар хөгжилтэй байдаг,

Зун хүйтэн байна,

Намрын улиралд тэжээл өгдөг

Өвөл дулаарна.



Уулан дээр

Хоёр хөгшин эмэгтэй зогсож байна

Хэрэв тэд амьсгаадвал,

Хүмүүс дүлий болж байна.

H) Оньсогоын уламжлалт шинж чанар нь тэдгээрт тогтвортой зүйрлэлийн тогтолцоо илт агуулагдаж байдгаараа илэрхийлэгддэг. Бие биетэйгээ төстэй объектуудыг ах, эгч дүүс гэж нэрлэдэг.

Ах дүү хоёр усанд орохоор усанд оров.

Дэлхий дээрх дөрвөн ах:

Хоёр жижиг нь урд байна

Ард нь хоёр том

Тэд яарч, гүйж,

Тэд бие биенээ гүйцэхгүй.

Хоёр эгч зовж байна

Тэд шүүгээ рүү харж,

Тэд орж зүрхлэхгүй байна.

(хаалганы тавцан ба босго)

"Эгч" болон "ах" нь дараахь нэртэй байж болно.

Дариа, Мариа хоёр бие биенийхээ нүд рүү уйгагүй ширтэв.

(шал, тааз)

Хоёр Питер овоохойд.


3. Оньсого нь ихэвчлэн метоними хэлбэрийн зүйрлэл байдаг.

Уулын дээгүүр, хөндий дээгүүр

Үслэг цув, кафтан алхаж байна -

Орлуулах нь дотоод холболтыг илтгэх тэмдэг дээр суурилдаг

харьцуулж болохуйц зүйл (үслэг дээл, кафтаныг хонины ноос, арьсаар хийсэн).


4. Олон тооны оньсого нь нөхөн үржихүйн зарчим дээр суурилдаг

Чимээгүй зүйлсийн бие даасан шинж тэмдэг:

A) Хар, бага,

Дэлхий даяар сайхан.

(нэрс)

Дээрээс нь ногоон

Дунд нь зузаан

Эцсийн эцэст нарийн.

Энд тэмдгүүдийн жагсаалт байна.

B) Энэ нь ихэвчлэн өргөн хүрээтэй тайлбар болж хувирдаг: "Бөөвөр, хөвөн, уруултай, бөгтөр, исгэлэн, хүнд, шинэхэн, амттай, улаан, дугуй, хүнд, хөнгөн, хатуу, хэврэг , хар цагаан аль аль нь, мөн бүх хүмүүст сайхан" (ка-равай).

C) Хэрэв тухайн сэдэв нэрлэгдээгүй бол төлөөний үг хэрэглэнэ.

Дотор нь цутгаж, цутгаж,

Тэр ганцаараа газраар гүйдэг.


5. Заримдаа аливаа зүйлийн шинж тэмдгийг энэ үйл явдалд зориулж зохиосон үгсийн хэлбэрээр дамжуулдаг: "Ба тогшигч, ба тонгорог, дөрвөн шуугиан, мөн сүлд, маххор, могой" - энэ Оньсого гэдэг нь шажигнадаг, тогшдог тэрэг, шуугидаг дугуйны тухай, морь, дэл (сүрд), сүүл (махор), сүүлтэй ташуур (сүлд могой) тухай. Ийм үгс - орлуулалт нь худалдаа, өдөр тутмын хориг, нууц ярианаас үүдэлтэй: "Би tuh-tuh-tu-д очиж, taf-taf-tu-г аваад, хурхирах-тах-туг олов; Хэрэв таф-таф-та байгаагүй бол би хурхирах-тах-тад идэгдэх байсан" гэж тэр анд явж, нохой авч яваад баавгай олов.


6. Оньсого нь объектын тухай үлгэрийн оронд заримдаа харилцан яриа агуулсан байдаг: "Энэ нь муруй, өнгөрсөн, хаана гүйсэн бэ? “Ногоон бол зальтай, болгоомжтой байгаарай” (захын болон талбай), “Хөөе, сахал минь хаашаа явж байгаа юм бэ? "Болгоомжтой байгаарай, би чамайг духангаараа барина!" (ямаа).


7. Оньсого нь монолог хэлбэртэй байж болно: “Намайг хэн хийсэн бэ - надад хэлэхгүй, хэн намайг танихгүй - намайг хүлээж авдаг, хэн мэддэг - намайг хашаанд оруулахгүй байна” (хуурамч мөнгө) ), "Би дэвсгэр тавиад, вандуй тарина, боодол талх тавина, хэнд ч авахгүй" (тэнгэр, од, сар).


8. Оньсого бол асуултын мөн чанар нь "Хэн шалтгаангүйгээр гүйдэг вэ?" гэсэн шууд асуултын хэлбэрээр илэрдэг. (гол), "Ойгоос өндөр, гэрлээс илүү үзэсгэлэнтэй, гал түймэргүй шатдаг юу вэ?" (Нар), "Чи юуг уулыг өнхрүүлж, шигшүүрээр авч, гартаа барьж болохгүй гэж?" (ус), "Юу дээш доош ургадаг вэ?" (мөс).


9. Орлуулах зүйлийг сонгоход танил ардын аман зохиолын дүр төрх чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Өвөл, хүйтэн жавартай холбоотой оньсого дээр Санта Клаусын дүр төрх нь уламжлалт бөгөөд тэд ямар ч дүрийг нэрлэдэггүй, эсвэл "өвгөн", "өвөө", "өвөө" гэж хэлдэг: "Өвөөгийн ач хүү ирлээ" (өвлийн хаврын цас цас), "Хаалганы өвгөн халууныг татав. Тэр гүйдэггүй, зогсохыг хэлдэггүй" (хүйтэн). Ардын аман зохиолын уламжлалт дүрслэлд "эмэгтэй", "эмэгтэй", "ээж", "өвгөн", "эзэн", "бух", "морь", "хуц", "хоньчин" гэх мэт: "Алтны эзэн Талбайд байна, мөнгөн хоньчин - талбайгаас" (нар, сар), "Эхийн ширээний бүтээлгийг цуглуулж чадахгүй, эцгийн морийг барьж чадахгүй" (тэнгэр, сар).


10.Тааварт заримдаа уламжлалт үлгэрийн дүрсийг ашигладаг. Тэд баавгайн тухай: "Бүхнийг дар" гэж хэлдэг, энэ нь бяцхан цамхагийн тухай үлгэрийн баавгайг санагдуулдаг. Тэд анжисны тухай хэлэхдээ: "Баба Яга зогсож, хөл нь нээгдэж, тэр бүх дэлхийг тэжээдэг - тэр өөрөө өлсөж байна." Шарсан галууны тухай оньсого: "Печерское, Горшенское, Крышинскийн ойролцоо Курлин Курлинович сууж байна" гэдэг нь мэдээжийн хэрэг, харамч хөгшин эмэгтэй, ухаалаг цэргийн тухай үлгэртэй холбоотой юм.

Таны харж байгаагаар үүнийг ялгахад хэцүү байдаг: харьцуулалт дээр үндэслэсэн оньсого нь үйл ажиллагааны тайлбарыг ашигладаг, зүйрлэл, үлгэрийн зургууд хоорондоо нягт уялдаатай байдаг. Оньсого хэлбэрээр дүрс бүтээх арвин арга техникийг харуулахын тулд бид ангиллыг зориудаар өргөжүүлж, төвөгтэй болгов.


Бидний сонирхдог оньсого өөр нэг тал нь тэдний дуу авиа, хэмнэлтэй зохион байгуулалт бөгөөд энэ нь ихэвчлэн хүссэн дүр төрхийг илтгэдэг. Заримдаа цэвэр албан ёсны шинж тэмдгүүд нь шийдлийг хайх, хүссэн дүр төрхийг олоход тусалдаг.


1. Оньсогуудын хэмнэлийн бүтцийн хэлбэрүүд нь олон янз байдаг.

A) “Суну, посуну, аяга тавгаа угаа; Би үүнийг гаргана - Би үүнийг цохиж, бүгдийг нь алтадуулна" - оньсогоны хэмнэлтэй бүтэц нь жигд, чадварлаг, хурдан ажил - хуурамчаар үйлчилдэг. Оросын ардын оньсого тоглоомын хэмнэл нь “хоёр ба гурван үет хөлийн үнэ төлбөргүй, давтагдах хувилбар юм. Тэдгээрийн товчлол нь дүрслэлийг даван туулах, өгүүлбэрийн бие даасан хэсгүүд, холбоосыг орхих замаар бий болдог."1

Худлаа/ бөөн гахай/ 2, 2, 3

Хэн/ хүрнэ/ хашгирах болно./ 2, 2, 3

Гүүрний доор,/ гүүр,/ 3, 2

Сүүлтэй худлаа,/ 3, 3

Аль нь ч авахгүй, / эсвэл өргөхгүй, / 2, 3

Тэргэн дээр биш /таав./ 3, 3

Ажилдаа орлоо/ 2, 2, 2, 2

Viz/sting/ болон дуулсан/ 2, 2, 2, 2

Идсэн,/ идсэн/ царс, царс,/ 2, 2, 2

Поло/жижиг/шүд, шүд/2, 2, 2

B) Бүтээлийн хэмнэлийг хуулбарлахын тулд, заримдаа эх хувь нь байдаг

ономатопой үгс: "Төмс, төмс! Токату, токату! Өндөг нь бөөнөөрөө нисдэг” (үтрэм).


2. Ихэнхдээ оньсого нь дуу авианы дүрс, ономатопея: "Галууд нисч байв, царс оймс нисэв: "Чок, чокоцууд гүтгэж байна"."


3. Хариулах замыг аллитерац, ассонансаар харуулав: "Сэмсон өөрөө гүүрийг өөрөө зассан, сүхгүй, шаантаггүй, шаантаггүй" (хяруу), "Зөгийн балнаас илүү амттай, илүү хүчтэй гэж юу вэ? арслан?" (мөрөөдөл).


Өгөгдсөн жишээнүүдээс харахад манай ангиллын бүлгүүдэд янз бүрийн бүтэцтэй оньсого байдаг: энгийн (нийтлэг ба нийтлэг бус) ба нийлмэл өгүүлбэрүүд, өгүүлэмж, асуух, өргөх; монолог, харилцан яриа гэх мэт хэлбэрээр.

Бидний санал болгож буй ангилал нь янз бүрийн төрлийн оньсоготой танилцах, оньсого нь төрөл зүйл, түүний хэл шинжлэл, уран сайхны хэрэгслийг судлах, улмаар Оросын ардын оньсого зохиолыг утга зохиолын боловсролын зорилгод нийцүүлэн ашиглах боломжийг олгодог.

Унших чадвар, уншиж ойлгох чадвар дээр ажиллах. Энэ тохиолдолд боловсролын материал бол уран зохиолын бүтээлийн текст юм. 2.3 Бага сургуулийн сурагчдын унших чадварыг хөгжүүлэх талаархи мэдээллийг статистик боловсруулах. Энэ үе шатанд бид тодорхойлох үе шаттай ижил даалгавруудыг ашигласан боловч агуулгыг нь өөрчилсөн. Хяналтын шатны өгөгдлийг хүснэгт 2 Түвшин...

... – аналитик (эсвэл дүр). Дүгнэлт Урлагийн бүтээл нь хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх асар их чадамжтай байдаг. Бага сургуулийн сурагчдын урлагийн бүтээлийг хэрхэн хүлээж авах сэтгэл зүйн онцлогийг судлаачид тогтоожээ. Сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх, арга зүйн уран зохиолын дүн шинжилгээ нь "бүрэн ойлголт" гэсэн ойлголтыг авч үзэх боломжийг олгосон. Энэхүү судалгаанд зориулж...

Хэцүү параллелизм дээр тулгуурлан удаан зүйрлэл (хажуу тал руу чиглүүлдэг шифрлэлт), логикгүй үг хэллэг дээр суурилсан энгийн бодлуудад дүрслэлийн болон ассоциатив метафорик хэлбэрийг өг.

ОНЬВЭР БҮТЭЭХ АРГЫН ДИАГРАМ.

ЗҮЙЛ Тааварын төрөл МЕТАФОР НУУЦ
1. Хулгана Нууцлаг объектыг нэг зүйрлэл дүрстэй харьцуулдаг. Бөмбөг Жижиг бөмбөг вандан сандал дор эргэлдэж байна.
2. Хүн Нууцлаг объект нь хэд хэдэн зүйрлэлээр илэрхийлэгддэг. Stumps Barrel Hump Forest Imp Хоѐр хожуул, Хожуул дээр нь торх, Торхон дээр довцог, Довжин дээр ой, Ойд чөтгөр байдаг.
3. Зөгий эрвээхэй соно Хэд хэдэн нууцлаг объектыг нэг зүйрлэлээр илэрхийлдэг. бутлах Олон өнгийн хэсэг жижигхэн цэцэг дээр суугаад түүний үнэрийг амьсгалав ... Тэгээд сэтгэл хангалуун нисэв ...
4. Шүдний хэл Хэд хэдэн оньсоготой объектыг хэд хэдэн зүйрлэлээр илэрхийлдэг. Хүчтэй яриач Цагаан хүчтэнүүд, ороомог хагалах.

Улаан яригч үүнийг оруулдаг. Даалгавар No3:

оньсого бүтээх.

Үүнийг хийхийн тулд та дөрвөн алхам хийх хэрэгтэй.

1) хүсч буй зүйл, үзэгдлийн талаар бод. Холд

түүнээс (анх удаа харж байгаа юм шиг) тодорхойлолтыг өгөх;

2) энэ объект эсвэл үзэгдэл юутай холбоотой болохыг бодох;

3) тохиромжтой зүйрлэлийг олох;

4) оньсого нь сэтгэл татам хэлбэрийг өгөх.

Оньсого бүтээхийн тулд та дараахь зүйлийг анхаарч үзэх хэрэгтэй.

· хэлбэр, хэмжээ;

· Төлөвлөж буй объект, үзэгдэл, дүрсийн үүрэг, чанар.

1) зэрлэг цэцэг - эрдэнэ шишийн цэцэг (энэ нь нимгэн иштэй, нимгэн иштэй ургамал юм.

навч, сийлсэн цэнхэр дэлбээнүүд, нүдтэй төстэй, ялгаруулдаг

нарийн үнэр. Өвс, улаан буудайн дунд ургадаг. Шавжнууд үүнд дуртай);

2) тодорхойлолтод эрдэнэ шишийн цэцэг нүдтэй төстэй гэж хэлсэн бөгөөд энэ нь явдаг гэсэн үг юм

хэлбэр, өнгөөр ​​нүдтэй харьцуулах - "цэнхэр нүд";

3) одоо бид эрдэнэ шишийн цэцгүүдэд "ургаж байгаа" гэсэн зүйрлэлийн тодорхойлолтыг өгч болно.



Цэлмэг газар, гайхалтай цэнхэр нүдтэй";

4) оньсого шүлгийн хэлбэрийг өг: "Толгод дээр, өвсний хооронд,

Гайхамшигтай цэнхэр нүд.

Эдгээр нь ямар цэцэг вэ?

Тааж үзээрэй."

Оньсого бодож олоорой:

· хамт суралцагчийнхаа тухай;

· судалж буй сэдвийн онцлог;

· өдөр тутмын үйлдэл (хариулт үйл үг);

· дуртай хоол;

· таны дуртай өнгө (солонгын зөвхөн долоон өнгийг ашигла).

____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________

Ф.И. оюутан ______________________________________

Дугаар ___________________________________________

Даалгаврын зэрэг ________________________________

"Фото, видео бүтээлч" мэргэжлээр.

Хөтөлбөрийн хэсэг: “Кино жүжгийн үндэс.”

Сэдэв: "Уран зургийн урлагт суурилсан видео ноорог"

Зорилтот:видео скрипт үүсгэхийн тулд алхам алхмаар жүжигчилсэн найруулга хийх, бэлтгэх

уран зургийн урлагт суурилсан ноорог дүрслэлийн видео үзүүлбэрт.

Ажлын нөхцөл.

Урлагийн бүтээлийг бие даан сонгож, кино зохиолын багшаар баталгаажуулж, ноорог зургийн видео скриптийг боловсруулах үндэс суурь болдог.

Ажил нь хоёр хэсгээс бүрдэнэ: I- онолын; II - практик.

I хэсэг - онолын:

· хавтсанд эмхэтгэсэн, 7 үе шаттай;

· үе шат бүр нь тайзны нэр бүхий шинэ хуудаснаас эхэлдэг;

· хэвлэсэн текст, фонт No14;

· видео скрипт дэх тайлбарыг шинэ догол мөрөөс хаалтанд оруулсан,

фонтын дугаар 12;

· ажлын онолын хэсгийг ноорог зураг авахаас 8 долоо хоногийн өмнө хамгаалж, баталгаажуулсан;

II хэсэг - практик.

· ажлын практик хамгаалалт - сахилгын хэсгийн шалгалт;

· шалгалт нь видео үзүүлэх хэлбэрээр явагддаг;

· ноорог видеог үзүүлэх хугацаа 5-7 минут;

· зураг авалтын үндэс нь найруулагчийн багшийн баталсан найруулагчийн болон найруулгын зохиол юм.

Ажлын онолын хэсгийг дараах схемийн дагуу боловсруулсан болно.

1-р шат Судалгааны ажил.

  • Уран зургийн өнгөт хуулбар.
  • Бүтээлийн зохиогчийн тухай мэдээлэл.
  • Бүтээлийн талаарх мэдээлэл (шүүмжлэгчид ба орчин үеийн хүмүүсийн санал бодол).
  • Сонгосон сэдвийн сэдэл.
  • Сонгосон сэдвийг шинэчилж байна.

2-р шат Аналитик ажил.

Баатрын дүрийн гурван хэмжээст дүрсний ойролцоо диаграм.

Асуулт Дүр
ФИЗИОЛОГИ
Шал.
Нас.
Өндөр ба жин
Үс, нүд, арьсны өнгө.
Биеийн хэлбэр, бүтэц, дуртай позууд.
Гадаад төрх: аятайхан, нямбай, эмх замбараагүй гэх мэт. Бүтэн, туранхай, толгой, нүүр, мөчний хэлбэр
Согог: гажиг, төрөлхийн тэмдэг гэх мэт өвчин эмгэг.
Удамшил.
Социологи
Анги: доод, дунд, дээд.
Мэргэжил: ажлын төрөл, ажлын цаг, орлого, хөдөлмөрийн нөхцөл, үйлдвэрчний эвлэл байгаа эсэх, ажлын зохион байгуулалтын зэрэг, энэ ажлыг хийх чадвар.
Боловсрол: хэдэн анги, ямар сургууль, анги, дуртай хичээл, хамгийн дургүй хичээл, авъяас чадвар, хобби.
Гэрийн амьдрал: эцэг эхийн амьдралын хэв маяг, орлого, өнчрөл, салсан эцэг эх, эцэг эхийн зуршил, эцэг эхийн оюуны хөгжил, тэдний муу муухай, хайхрамжгүй байдал, хайхрамжгүй байдал (хүүхдэд).
Баатрын гэр бүлийн байдал.
Шашин.
Арьс өнгө, үндэстэн
Бүлгийн байр суурь: найз нөхдийн дунд, клубт, спортод удирдагч.
Улс төрийн өрөвдөх сэтгэл.
Үзвэр үйлчилгээ, хобби: түүний уншдаг ном, сэтгүүл, сонин.
СЭТГЭЛ ЗҮЙ
Бэлгийн амьдрал, ёс суртахууны дүрэм.
Хувийн зорилго, хүсэл эрмэлзэл.
Ялагдал, урам хугарал, бүтэлгүйтэл.
Темперамент: холерик, хайхрамжгүй, гутранги, өөдрөг.
Амьдралд хандах хандлага: хүлцэнгүй, идэвхтэй, ялагдалтай.
Цогцолборууд: хий үзэгдэл, хэлмэгдсэн дүр төрх, өрөөсгөл үзэл, фоби.
Экстроверт, интроверт, дундаж төрөл.
Чадвар: хэлний мэдлэг, онцгой авьяас.
Чанар: төсөөлөл, болгоомжтой, амт, тэнцвэртэй байдал.

IQ түвшин

Анхаарна уу.

Видео ноорог дээрх дүр бүрийн хувьд тусдаа тайлбарыг эмхэтгэсэн.

Дүрүүдийн төрлүүд.

RAMPANT (заавал муу хүн биш): Газрын зураг дээр ямар нэг чухал зүйл – Буцаж болохгүй – Шийдэмгий байдал – Амбиц – Цөхрөл – Өнцөгт баригдсан – Урхинд баригдсан – Ялагдахаас айх – Цэргийн үнэнч байдал – Агуу хүсэл тэмүүлэл (хайр, үзэн ядалт) – Ганц бодол – Хувиа хичээх – Нэг талыг барьсан сэтгэлгээ – Урьдчилан бодох – Өш хонзонтой байх – Шунал.

ТУСГҮЙ: Зүүд зүүдлэх - Санаачлагагүй байх - Залхуурал - Амьдралд ямар ч зорилго байхгүй - "Магадгүй бүтэх байх."

УХААЛАГ: Зальтай - Ухаалаг - Итгэх чадвар - Ажиглалт - Оюун ухаан - Авьяас - Сайн сэтгэл зүйч.

Уйтгартай: Дүлий - Хувиа хичээсэн байдал - Эгоцентризм - Түгшүүр эсвэл айдас - Ажиглах чадваргүй, мэдрэмжгүй.

Цочромтгой: Бусдад хайхрамжгүй ханддаг - Ууртай - Мэдрэмжтэй - Мэдрэмжгүй - Тэвчээргүй - Ялагдагч - Ууртай - Өвчтэй - Зоригтой - Муухай - Авхаалжтай.

ТАНСАГ ХЭРЭГЛЭЛИЙН ХАЙР: Уйтгартай - Мэдрэмжтэй - Өөрийгөө илэрхийлэх хүсэл эрмэлзэл - Гоо сайхныг цангах - Уналт - Донтолт.

ӨӨРТӨӨ ИТГЭЛ: Сонгодог - Тэвчишгүй - Аймшигтай - Аймшигтай - Доод талтай - Давамгайлах хүсэл тэмүүлэл - Хувиа хичээсэн - Хар доромжлол - Тэмцэгч.

СЭЖЭГТЭЙ: Сэтгэл түгшсэн байдал – Гэм буруутай – Эргэлзээтэй байдал – Муухай байдал – Дэмий зан – Аймхай – Аз жаргалгүй – Нөхцөл байдлыг дүгнэж чадахгүй – Доод байдлын цогцолбор.

ФАНАТизм: Бусдыг зөвхөн өөрийн жишгээр шүүдэг – Үнэн алдартны үзэл – Төсөөлөн бодох чадвар дутмаг – Хүйтэн уур хилэн – Зохистой байдал – Уян хатан бус байдал – Урвалт – Формализм – Эелдэг байдал – Гэм буруутай.

ХАМ: Хувиа хичээх – Шударга бус – Атаархах – Найдваргүй байдал – Дэмий зан – Өөрчлөгдөж болох – Ганцаардал – Доод байдлын цогцолбор – Бүтээлч чадвар дутмаг.

АМБИЦ: Байгаа байдлын эсрэг бослого - Хүлээн зөвшөөрөгдөх цангах - Өөрийнхөө оршин тогтнохыг зөвтгөх цангах - Сэтгэл ханамжгүй байдал - Эрх мэдэлд хүрэх хүсэл - Атаархал - Өөрийгөө биелүүлэх хүсэл - Хэрцгий байдал - Аюулгүй байдал, найдвартай байдлыг хүсэх.

3-р шат. Төрөл бол драматургизмын сэдэвчилсэн бүрэлдэхүүн хэсэг юм.

· Төрөл.

(гоо зүйн үзэл бодол).

Сонгосон жанрын онцлогийг заана уу.

· Сэдэв (юуны тухай?)

(Зохиомжийг бүрдүүлдэг, тодорхой бөгөөд хувь хүн байдаг).

· Санаа (яагаад?)

("Амьдралын сургамж" гэсэн үндсэн санаа, асуудал).

· Зөрчилдөөн (юу, юуны хооронд)

(Баатрууд, хувь тавилан, үзэл бодлын зөрчилдөөн, анхны нөхцөл байдал, нийгэм соёлын эсвэл оюун санааны болон ёс суртахууны харилцааг өөрчлөхөд хүргэдэг үр дүнтэй бэлгэдлийн үйлдэл).

4-р шат. Драмтуризмын үйл явдлын бүрэлдэхүүн хэсэг .

Санамж.

Фабула бол түүхийн бүтэц юм. Зохиол зохиох гэдэг нь "хийсвэр" орон зай, цаг хугацаа, дүрүүдийн зан авираар үйл хөдлөлийг - сэдэл, зөрчилдөөн, шийдэл, үгүйсгэлийг зурах гэсэн үг юм. Зохиол нь үйлдлийг дүрсэлдэг. Үүний дагуу ангиудыг илүү их эсвэл бага хатуу схемийн дагуу сонгож, дараалуулдаг.

Зохиол бол цаг хугацааны дарааллаар зохион байгуулагдсан үйл явдлын тухай түүх юм.

(Патрис Павис. Театрын толь бичиг. - М. "ГИТИС" -2003. 445-р хуудас)

5-р шат. Видео тоймыг жүжигчилсэн найруулгад нийцүүлэн найруулах бүрэлдэхүүн хэсэг.

(Үзэсгэлэн, өрнөл, үйл ажиллагааны хөгжил, оргил үе, төгсгөл, төгсгөл).

- Үзэсгэлэн (Нэр).

Гарал үүслийн үйл явдал

(ашиглалтанд оруулах, уур амьсгалыг бий болгох)

- Эхлэл (Нэр)

Гол үйл явдал

(1-р анги, мөргөлдөөний хөгжлийн эхлэл).

- Үйл ажиллагааны хөгжил (үйл явдал бүрийн нэр).

(оргилдоо хүргэх хэд хэдэн үйл явдал)

- Оргил цэг (Нэр)

Төв үйл явдал

(мөргөлдөөний хурцадмал байдлын хамгийн дээд цэг)

- Татгалзах (Нэр)

Эцсийн арга хэмжээ

(сүүлийн анги, зөрчилдөөнийг шийдвэрлэх арга).

- Финал(Нэр)

Гол үйл явдал

6-р шат. Видео скрипт .

Санамж.

Зохиолын хууль тогтоомжийн дагуу сэдэв, санаа, зөрчилдөөн, төрлийг харгалзан зохиолын үндсэн дээр, төрөл, үйлдлээс хамааран нарийвчилсан тайлбар бүхий (театр-драм; хүүрнэл-зохиомол, яруу найраг- уянгын) эмхэтгэсэн. ).

Тайзны найруулга гэдэг нь дэлгэцэн дээр юу дүрслэх ёстойг харьцангуй богино боловч нарийн дүрсэлсэн дүрслэл юм.

7-р шат. Видео тоймны найруулагчийн болон найруулгын скрипт.

Сахилга батын шалгалт

“Драмын зохиол ба жүжгийн үндэс”



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!