Соловьева “Өдөр ба шөнө. Шүлэг цээжлэх нь П

Хэсгүүд: Бага сургууль

Анги: 1

Зорилтууд:

  • хүүхдүүдийг орос хэлний илэрхийлэх хэрэгсэлтэй танилцуулах: синоним, дүрслэлийн харьцуулалт;
  • сурагчдын яриа, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;
  • хүүхдүүдэд дүгнэлт хийж, ерөнхийд нь дүгнэхийг заа.

Тоног төхөөрөмж:

  • А.В. Поляковагийн найруулсан сурах бичиг "Орос хэл" 1-р анги;
  • бие даасан ажилд зориулсан картууд.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Сурсан зүйлээ давтах.

Миний самбар дээр бичсэн зүйр цэцэн үгсийг зохио.

Эдгээр зүйр үгсийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

(хүүхдийн мэдүүлэг)

III. Шинэ зүйл сурах.

1. Ижил нэр.

1. Самбар дээр дараах үгсийг бичнэ.

Гал түймэр, бизнес, уйтгар гуниг, ажил мэргэжил, аз, уйтгар гуниг, цаг агаар муу, амжилт, цаг агаар муу, дөл.

Үгүүдийг унш.

Эдгээр үгсийн талаар та юу хэлж чадах вэ?

Эдгээр үгсийг нийтлэг шинж чанарт үндэслэн хос болгон нэгтгэ. Энэ ямар тэмдэг вэ?

Сонголтоо тайлбарлана уу.

(эдгээр үгс нь утгаараа төстэй)

Хичээлийн төгсгөлд бичих өнөөдрийн сэдвийнхээ нэг мөрийг алгасаад хоёр дахь дээр нь эдгээр үгсийг бичээрэй.

Утгын хувьд ойролцоо үгсийг нэрлэдэг синоним.

2. Дурын үгтэй өгүүлбэр зохиож бичээрэй.

3. Шалгах.

2. Дүрслэлийн харьцуулалт.

1. Самбар дээр өгүүлбэр бичсэн байна.

Энэ нь хэлний нууцыг агуулдаг. Магадгүй хэн нэгэн үүнийг олох болов уу?

Ой бол будсан цамхаг шиг,

Нил ягаан, алт, час улаан ...

Ойн дүр төрхийг бий болгоход ямар үгс тусалдаг вэ?

Ойг юутай харьцуулах вэ?

Яагаад үүнийг цамхагтай зүйрлэдэг вэ?

Яг л будсан цамхаг шиг - тэд үүнийг нэрлэдэг дүрслэлийн харьцуулалт.

2. Таны өмнө хуудас цаас байна.

Тэдгээрээс дүрслэлийн харьцуулалтыг уншиж, олоорой.

Өвлийн шөнө хар муур шиг,
Өдөр нь саарал хулгана шиг.
Гэхдээ хавар, хавар ирж байна,
Дээвэр дээрээс тод, чанга дуслууд.
Харин одоо эсрэгээрээ:
Шөнө нь саарал хулгана шиг,
Өдөр бол том, гялалзсан муур юм.

(Шөнө бол хар муур, өдөр бол саарал хулгана,

Шөнө бол саарал хулгана, өдөр бол том гялалзсан муур)

Яагаад эхлээд өдөр нь саарал хулгана шиг байсан, тэгээд тэр шөнийг хулганатай зүйрлэсэн юм бэ?

(Хулгана хурдан зугтаж байх шиг байна)

3. Биеийн тамирын дасгал.

4. Саруудын дүрст нэр.

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Хаврын саруудыг нэрлэ.

Гуравдугаар сарыг юу гэж нэрлэдэгийг мэдэх хүн байна уу?

(Гуравдугаар сар. Протальник)

Үүнийг дэвтэртээ бичээрэй.

Яагаад проталник гэж?

Нэг үндэстэй үгсийг сонго.

(хайлсан, гэссэн)

Таны ширээн дээр шүлгийн хэсгээс авсан цааснууд байна.

Хөндий сараана цэцэглэжээ.
Голт бор цэцэглэж байна.
Хашаанд дуслууд дуугарч байна.
Шувууд дуу дуулж эхлэв,
Мөн цасан ширхгүүд цэцэглэв.

Гуравдугаар сард нар илүү өндөр байдаг.
Түүний цацраг нь халуун байдаг.

Энэ сард хамаарах баримт бичгүүдийнхээ хэсгүүдийг олоорой.

(Гуравдугаар сард нар илүү өндөр байдаг.

Түүний туяа халуун байна.)

Мөн дөрөвдүгээр сар? (Дөрөвдүгээр сар. Цасчин. Тоосонцор.)

Тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих.

Дөрөвдүгээр сарын тухай хэсгийг олоорой.

(Гадаа дусал дусаж байна.

Шувууд дуу дуулж эхлэв,

Цасан ширхгүүд цэцэглэв.)

Тэгээд тавдугаар? (Тавдугаар сар. Ургамлын гаралтай. Ургамлын эмч)

Тавдугаар сарын тухай хэсгийг олоорой.

(Хөндий сараана цэцэглэв.

Голт бор цэцэглэж байна.)

Магадгүй хэн нэгэн саруудын нэрс бидэнд хаанаас ирснийг мэдэх болов уу?

Орчин үеийн бүх саруудын нэрс Орос хэл дээр Латин эсвэл Грек хэлнээс гаралтай байдаг.

Эртний Орос хэлэнд саруудад өөр өөр дүрслэлийн нэр байсан. Эртний ном, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгс бидэнд энэ тухай өгүүлдэг.

5. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийнхээ сэдвийг бичихийн тулд нэг мөр алгасахыг хүссэн ч мартчихаж.

Надад хэлээч, та үүнийг юу гэж нэрлэх вэ?

(Хүүхдийн мэдэгдэл)

Татьяна Мельник
П.Соловьевагийн “Өдөр, шөнө” шүлгийг цээжлэх нь

Шүлэг цээжлэх

П. Соловьева« Шөнө, өдөр»

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Хүүхдүүдэд мнемоник хүснэгт ашиглахыг үргэлжлүүлэн заа.

Хүүхдүүдийг танилцуулах шүлэг П. Соловьева« Шөнө, өдөр» .

Илэрхий унших дасгал хийх шүлэг.

Угтвар үгийн зөв хэрэглээг бататгах; хаврын тухай богино өгүүллэг бичих чадвар.

Үгийг үе болгон хуваах, дэвтэр дээр ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: гэрийн даалгавар - 5-6 өгүүлбэрээс хаврын тухай үлгэр зохиох, хөзөр дээр ажиллах, тоглоом хийх "Богино үгс"

Толь бичиг: хавар, гялалзсан муур.

Материал: хүүхэд бүрт зориулсан санах ойн карт, дэвтэр, үзэг, зөөврийн компьютер.

Хувь хүний ​​ажил: хичээл эхлэхээс өмнө дидактик тоглоом явуулна "Богино үгс"

Арга зүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч - Залуус аа, хуруугаа санацгаая гимнастик:

"Мэлхий инээж байна"Санах ой, анхаарал, моторт ур чадвар, хөдөлгөөний хэмнэлийг хөгжүүлэх; мэлхийн зуршлын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Хоёр мэлхий - инээж буй мэлхий

Тэд үсэрч, давхив.

Сарвуугаараа алгадах, нөгөө нь алгадах,

Хацар нь хавдаж байв.

Бид шумуул харсан

Тэд хашгирав:

"Ква-ква-ква!"

Шумуул яг л салхи шиг нисэн одов.

Дэлхий дээр амьдрах сайхан!

Долоовор ба дунд хурууг харуулж, үлдсэнийг нь арилгана.

Алга нь хэмнэлээр хөл дээрээ алгаддаг.

Хацрын эргэн тойронд хуруугаараа дугуйрсан байдлыг харуул.

Тэд гурван хуруугаараа чимхэж, нислэгийн замыг дүрслэн, нүдээрээ зурдаг.

Эрхий хурууг бусад хурууных нь өмнө байрлуулсан бөгөөд амаа нээж, хаахыг илэрхийлдэг.

Гараа урагшаа хурц хөдөлгөөн хий.

Алгаараа цээжээ илнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч - Өвөл урт болдгийг та анзаарсан уу? өдөр эсвэл шөнө? Эндээс түүний хэрхэн харьцуулж байгааг сонсоорой өдөр шөнөгүй Соловьев.

- Шөнөөвлийн улиралд - хар муур шиг,

Өдөр- жижигхэн саарал хулгана шиг.

Ямар сонирхолтой харьцуулалт вэ. Шөнө нь хар муур шиг. Өдөрхэрхэн -... Энэ өгүүлбэрийг янз бүрийн үгээр онцолж янз бүрээр уншиж болно. Уншиж үзээрэй (хүүхдүүд мөрүүдийг дууддаг шүлэг) . Ширээн дээрээ ширээний картуудыг байрлуул (ширээн дээр ажиллах).

Дараах мөрүүдийг сонсоорой -

Гэхдээ хавар, хавар ирж байна,

Дээвэр дээрээс тод, чанга дуслууд.

Бид дараах картуудыг тавиад дөрвөлжин хэсгийг бүхэлд нь уншина.

Хүүхдүүд карт тавьж, 2 хүүхэд дөрвөлжин давтана.

Дараагийн дөрвөн мөрийг сонс -

Би хүйтэн жаварыг барьж чадахгүй

Гол горхины чимээ шуугиантай баяр баясгалан,

Шувууд нисч эхлэв

Бор шувууны жиргээ илүү чанга сонсогддог.

Бид дараах картуудыг тавиад, сонсож, миний араас шивнэж давтана. Хэн үүнийг өөрөө уншиж үзэхийг хүсч байна вэ? (хүүхдүүд уншдаг).

Мөн сүүлчийн дөрвөлжин -

Харанхуй, чимээгүй байдал алга болж,

Одоо харин эсрэгээрээ:

Шөнө- бяцхан саарал хулгана шиг,

Өдөр том байна, гялалзсан муур.

Зохиогч хэрхэн харьцуулж байгааг анзаараарай мууртай өдөр шөнөгүй: « Шөнөөвлийн улиралд - хар муур шиг", мөн хаврын эхэн үед « Өдөр том байна, гайхалтай муур". Том - ойлгомжтой өдөр урт болсон, яагаад гялалздаг вэ? (хүүхдийн хариулт - өдөр илүү гэрэл гэгээтэй болсон, маш их гэрэл, нар хурц гэрэлтэж, бүх зүйл гялалздаг)

Одоо бүгдийг нь сонс шүлэг ба санаж байна -

Гэхдээ хавар, хавар ирж байна,

Дээвэр дээрээс тод, чанга дуслууд.

Би хүйтэн жаварыг барьж чадахгүй

Гол горхины чимээ шуугиантай баяр баясгалан,

Шувууд нисч эхлэв

Бор шувууны жиргээ илүү чанга сонсогддог.

Харанхуй, чимээгүй байдал алга болж,

Одоо харин эсрэгээрээ:

Шөнө- бяцхан саарал хулгана шиг,

Өдөр том байна, гялалзсан муур.

Хүүхдүүд уншдаг шүлэг.

Биеийн тамирын минут.

Хунгууд нисч байна

Тэд далавчаа дэвсэж,

Усан дээгүүр бөхийв

Тэд толгой сэгсэрнэ.

Бардам, зоригтойгоор

Тэд тэсч чадна.

Маш чимээгүй

Тэд усан дээр суудаг.

Тэд гараа эрчимтэй даллаж байна.

Гараа ардаа, урагш бөхийлгөж, толгойгоо сэгсэрнэ.

Туузан дээр гараа, биеийг баруун, зүүн тийш эргүүлнэ.

Доошоо суу.

Үг дээр ажиллаж байна "хавар"

Залуус аа, энэ үг ямар утгатай вэ? "хавар"? (хүүхдийн хариулт). Нэг үгэнд хэдэн үе байдаг "хавар"? Хэдэн дуу чимээ вэ? Хэдэн гийгүүлэгч вэ? Хэдэн эгшигтэй вэ? Дуут гийгүүлэгчийг нэрлэ. Дуугүй гийгүүлэгчийг нэрлэ. Үгийг бичнэ үү "хавар"тэмдэглэлийн дэвтэрт.

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр бие даан ажиллах.

Сурган хүмүүжүүлэгч - Би чамд хаврын тухай богино өгүүллэг зохиох гэрийн даалгавар өгсөн. Хэн хэлэхийг хүсч байна вэ?

2-3 хүүхдийн түүх

Дүгнэлт - Өнөөдөр танд юу хэцүү байсан бэ? Юу хамгийн сайн ажилласан бэ? Танд юу таалагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Е.Благининагийн "Пальто" шүлгийг цээжлэх нь" боловсролын нэгдсэн үйл ажиллагааны хураангуй.Хөтөлбөрийн агуулга. Шүлгийг анхааралтай сонсох, цээжлэх, илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг яруу найрагтай танилцуулах.

Мнемоник хүснэгт ашиглан "Хулгана, бяслаг" шүлгийг цээжлэх "Ер бусын аялал" боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйЗорилго: хүүхдүүдэд шүлэг цээжлэхдээ мнемоник ашиглах чадварыг сургах Зорилтууд: Боловсрол: сайжруулах.

GCD-ийн хураангуй "Цасан хүн" шүлгийг цээжлэх ньСэдэв: Т.Белозеровын "Цасан хүн" шүлгийг сурах (мнемоник хүснэгт ашиглах) Боловсролын чиглэл: урлаг, гоо зүйн хөгжил.

Яриа хөгжүүлэх. Ю.Акимын “Дөрөвдүгээр сар” шүлгийг цээжлэх нь.Зорилго: Хүүхдэд шүлгийг цээжээр уншиж, аялгууг чин сэтгэлээсээ илэрхийлэх, аймхай хаварт эелдэг зөөлөн хандлагыг сургах; үржих.

Хөтөлбөрийн агуулга: Боловсролын зорилго: Хүүхдэд шувууны интоорын цэцэг, хавар ирэх тухай яруу найргийн текстийн агуулгыг ойлгоход нь туслах;

Хичээлийн хураангуй "И.А. Белоусовын "Намар" шүлгийг цээжлэх нь."Яриа хөгжүүлэх" боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй - ахмад бүлгийн хүүхдүүдтэй (5-6 нас) ярианы хөгжил. Сэдэв: “Шүлэг цээжлэх.

Яриа хөгжүүлэх хичээл. Ю.Мировичийн “Навчнууд унах” шүлгийг цээжлэх ньЗорилго: Шүлгийн текстийг ашиглан сайн дурын цээжлэх чадварыг хөгжүүлэх. Интонацын илэрхийлэл ашиглан текстийг хуулбарлахыг хүүхдүүдэд заа.

А.Плещеевийн “Намар” шүлгийг цээжлэх"А. Плещеевийн "Намар" шүлгийг цээжлэх нь" сэдвээр ахлах бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Хөтөлбөрийн даалгавар: Тусламж.

Г.Ладонщиковын "Баавгай сэрлээ" шүлгийг цээжлэх бэлтгэл бүлэгШууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй, боловсролын салбар "Харилцаа холбоо"

Зорилтот.П.Соловьевагийн "Шөнө ба өдөр" шүлэгтэй хүүхдүүдийг танилцуулах; шүлгийг илэрхийлэн унших дасгал хийх.

Хичээлийн явц

"Өвлийн улиралд өдөр, шөнө урт болдгийг та анзаарсан уу?" - багш хүүхдүүдээс асууж уншина:


- Өвлийн шөнө хар муур шиг,
Өдөр нь саарал хулгана шиг.

Ямар ер бусын харьцуулалт вэ: "Өвлийн шөнө хар муур шиг, өдөр ...?" Эдгээр мөрүүдийг өөр өөр үгэнд онцлон тэмдэглэж янз бүрийн аргаар уншиж болно.

Багш мөрүүдийг давтаж, 2-3 хүүхдээс янз бүрийн аргаар дуудахыг хүснэ.

Багш мөрүүдийг дахин давтаж, дараах хоёрыг нэмнэ.


Гэхдээ хавар, хавар ирж байна,
Дээвэр дээрээс тод, чанга дуслууд.

Хүүхдүүд (2-3 хүүхэд) дөрвөлжин уншдаг. Дараа нь багш үүнийг давтаж, дараах дөрвөн мөрийг нэмнэ.


Би хүйтэн жаварыг барьж чадахгүй
Гол горхины чимээ шуугиантай баяр баясгалан,
Шувууд нисч эхлэв
Бор шувууны жиргээ илүү чанга сонсогддог.

Хүүхдүүд багштай хамт эдгээр мөрүүдийг хоёр удаа дуудаж, 1-2 хүүхэд бие даан уншихыг хичээдэг.

Багш сүүлийн дөрвөн мөрийг давтаж, тэдэнд эцсийн дөрвөлжин нэмж оруулав.


Харанхуй, чимээгүй байдал алга болж,
Харин одоо эсрэгээрээ:
Шөнө нь саарал хулгана шиг,
Өдөр бол том, гялалзсан муур юм.

Багш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг шөнө, өдөр хоёрыг мууртай харьцуулж: "Өвлийн шөнө хар муур шиг", харин хавар эхлэхэд "өдөр нь том, гялалзсан муур" гэж хэлдэг.

"Том - ойлгомжтой, учир нь өдөр урт болсон, гэхдээ яагаад гайхалтай гэж?" - гэж багш асуув. (Илүү нартай өдрүүд байна.)

Багш шүлгийг бүрэн эхээр нь уншдаг. Тэр үүнийг давтаж, хүүхдүүдийг түүнтэй хамт уншихыг хүссэн боловч дуугүй (артикуляторын аппаратыг сургах).

Хүүхдүүд ангидаа шүлгээ цээжлэх цаг байдаггүй. Энэ нь тэдэнд 2-3 хоног шаардагдана. Хэрэв багш үе үе давтвал (орой, зугаалахаар бэлдэж байх үед) тэд шүлгийг гуйвуулахгүйгээр унших болно.

Хичээл 5. Лексик тоглоом, дасгал

Зорилтот.Хүүхдийн яриаг идэвхжүүлж, импровиз хийхийг заа.

Хичээлийн явц

"Өнөөдөр цаг агаар сайхан байна" гэж багш хичээлээ эхлүүлэв. - Эсвэл бүр тодруулбал? (Дулаан, нарлаг, үзэсгэлэнтэй ...)



Нөгөө өдөр цаг агаар муу байсан ... (салхитай, нойтон цастай, мөстэй ...).

“Амар тайван тоолох цагираг”-ийг бидний байнга санаж явдаг яруу найрагч Михаил Ясный нэгэн хачирхалтай шүлэг байдаг:


- Сайн уу, сүүл!
Сайн байна уу?
- Сайн уу, царай гарга!
Биднийг битгий хазаарай! ..

Та энэ талаар ямар сэтгэгдэлтэй байна вэ? Та үгсийг давтаж чадах уу сүүл, хазах?


Сүүлтэй гөлөг ингэж хэлэв -
Тэгээд би түүнийг барьж чадаагүй хэвээр байна!

Бид "Бид хаана байгаагаа хэлэхгүй, харин харсан зүйлээ харуулах болно" гэсэн тоглоом тоглоод удаж байна. Тоглоомын дүрмийг санаж байна уу? Тэгээд би эхэлье..."

Жишээлбэл, зурагтаар хөлбөмбөг, хоккейн тэмцээн үзүүлэхэд багш өвчтэй мэт дүр эсгэж болно.

Тэгээд уран бүтээлээ үзүүлэх гэсэн 3-4 хүүхдийг дууддаг.

"Шалгацгаая" гэж багш хэлэв, "чи бид хоёр сонирхолтой үлгэр зохиож сурсан. - Тэгэхээр та үгсийг нэрлэ, би заримыг нь бичье.

Юу вэ, хэн бидний эргэн тойронд, биднээс хол байна ...

Ямар төрлийн биет, амьд биетүүд...

Тэд хаана байж болох вэ ...

Тэд юу хийж чадах вэ ..."

Багш хүүхдүүдэд 3-4 утгагүй зүйлийг санал болгодог.

Хичээлийн төгсгөлд багш хүүхдүүдэд бие даан зохиосон үлгэрүүдийг сонсохдоо баяртай байх болно гэж хэлдэг.

Хичээл 6. Хавар ирж байна, хавар замаа тавь!

Зорилтот.Хүүхдэд хаврын тухай шүлэг уншиж, яруу найргийн ярианы хэв маягтай танилцуулах.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдээс жилийн хэдэн цаг, хаврын хэдэн сар болохыг асууна.

“Та хавар ойртож байгааг мэдэрч байна уу? - багш сонирхож байна. – Хаврын ямар шинж тэмдгийг хэн анзаарсан бэ? Харин хаврын эхэн үеийн тухай шүлэгт ингэж өгүүлдэг” гэж ярилаа.

Багш шүлэг уншдаг: Ф.Тютчев "Өвөл сайн шалтгаанаар уурладаг ...", "Хаврын ус", Е.Баратынский "Хавар! Хавар! Агаар ямар цэвэрхэн юм бэ!”


Өвөл ууртай байдаг нь гайхах зүйл биш юм
Түүний цаг өнгөрсөн -
Хавар цонх тогшиж байна
Тэгээд тэр түүнийг хашаанаас хөөж гаргадаг.

Тэгээд бүх зүйл шуугиан тарьж эхлэв,
Бүх зүйл Өвлийг гадагш гаргахад хүргэдэг -
Мөн тэнгэрт болжморууд
Хонх дуугарах нь аль хэдийн дуугарчээ.

Өвөл завгүй хэвээр байна
Тэгээд тэр хаврын талаар гомдоллодог.
Тэр нүдэндээ инээдэг
Мөн энэ нь илүү их чимээ шуугиан үүсгэдэг ...

Муу шулам галзуурчээ
Мөн цас барьж,
Тэр намайг оруулаад зугтаж,
Хөөрхөн хүүхдэд...

Хавар, уй гашуу хангалттай биш:
Цасанд нүүрээ угаалаа
Тэгээд тэр зөвхөн улайсан болсон,
Дайсны эсрэг.
Ф.Тютчев


Булгийн ус
Талбайд цас цагаан хэвээр байна
Мөн хаврын улиралд ус чимээ шуугиантай байдаг -
Тэд гүйж, нойрмог эргийг сэрээдэг,
Тэд гүйж, гялалзаж, хашгирав ...

Тэд хаа сайгүй хэлдэг:
"Хавар ирж байна, хавар ирж байна,
Бид залуу хаврын элч нар юм
Тэр биднийг түрүүлж явуулсан!

Хавар ирж байна, хавар ирж байна,
Мөн нам гүм, дулаан тавдугаар өдрүүд
Улаан өнгөтэй, тод дугуй бүжиг
Олон түмэн түүнийг хөгжилтэйгээр дагаж байна!.."
Ф.Тютчев


Хавар, хавар! агаар ямар цэвэр вэ!
Тэнгэр ямар цэлмэг вэ!
Түүний азуриа амьд байна
Тэр миний нүдийг сохолдог.

Хавар, хавар! хэр өндөр
Салхины далавч дээр,
Нарны туяаг энхрийлж,
Үүл нисэж байна!

Гол горхи чимээ шуугиантай байна! горхи гэрэлтэж байна!
Архиран, гол урсдаг
Ялсан нуруун дээр
Түүний босгосон мөс!

Мод нүцгэн хэвээр байна,
Харин төгөлд ялзарч буй навч бий.
Урьдын адил хөл доор
Мөн чимээ шуугиантай, анхилуун үнэртэй.

Нарны доор хөөрөв
Мөн тод өндөрлөгт
Үл үзэгдэгч болжмор дуулж байна
Хаврын сайхан дуулал.

Түүнд ямар буруу байгаа юм бэ, миний сэтгэл юу болоод байгаа юм бэ?
Урсгалтай бол тэр урсгал юм
Мөн шувуутай, шувуутай! Түүнтэй бувтнаж,
Түүнтэй хамт тэнгэрт нисч байна!

Тэр яагаад түүнийг ийм аз жаргалтай болгодог вэ?
Мөн нар, хавар!
Тэр элементийн охин шиг баярладаг уу?
Тэр тэдний найранд байгаа юу?

Юу хэрэгтэй вэ! үүн дээр байгаа хэн ч аз жаргалтай
Бодлын ундааг мартах,
Хэн түүнээс хол байна
Тэр, гайхалтай, үүнийг авч явах болно!
Е.Баратынский

Багш хүүхдүүдээс ямар шүлэг таалагдсаныг асууна. Тэрээр ихэнх хүүхдүүдийн дуртай зүйлийг уншдаг. (Ихэнхдээ "Өвөл ямар нэг шалтгаанаар уурладаг ...".)

Уншихаасаа өмнө багш хүүхдүүдийн анхаарлыг ер бусын харьцуулалтад хандуулдаг: хавар бол цасаар угаасан үзэсгэлэнтэй, аз жаргалтай хүүхэд юм; өвөл бол муу шулам, тэр хавар ороход хараахан бэлэн болоогүй байгаа бөгөөд түүнд уурлаж байна.

Багш яруу найргийн яриа нь хичнээн сайхан, дүрслэг, ямар дуу чимээтэй, зохицсон болохыг онцлон тэмдэглэдэг.

“Сайн шүлэг бичиж чадна гэдэг ховор бэлэг. Сайн шүлэг урт насалдаг. Эдгээр хаврын шүлгүүд эрт дээр үеэс бичигдсэн" гэж багш тэмдэглэв.

Дараа нь тэр хүүхдүүдээс шөнө хэрхэн өөрчлөгдсөнийг анзаарсан эсэхийг (хар муур шиг байна уу, үгүй ​​юу?), өдөр ямар харагддаг (саарал хулгана эсвэл ..?) гэж асууна.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!