Дуу, үсэг u ярианы эмчилгээний хичээл. Сэдвийн хичээлийн тойм: "Sound sch" дууны дуудлагын талаархи ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.

Любовь Пронкина
Ш дуу, үсгийг танилцуулах хичээл

Сэдэв ангиуд: Дуу, үсэг"SCH".

Хөтөлбөрийн агуулга:

1 Боловсролын зорилго.

Дуу, үсгийг танилцуулж байна"SCH".

Онцлог шинж чанартай дуу чимээ"SCH"артикулятор болон акустик дээр тэмдэг.

Дуудлага дуу чимээ"SCH"үе, үгээр.

Нэг үгийн дууны шинжилгээ"нөмрөг".

2 Засах даалгавар.

Фонемик дүрслэлийг хөгжүүлэх

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Артикуляторын аппаратын моторт чадварыг сайжруулах.

3 Боловсролын даалгавар.

Урт амьсгалыг бясалгах

Зохион байгуулалтыг төлөвшүүлэх, сургалтын үйл явцад сонирхлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Сэдвийн зургууд. Бие даасан толь. Артикуляцийн профайл дуу чимээ"SCH". Ажлын дэвтэр, харандаа.

Хичээлийн явц.

1 Зохион байгуулалтын мөч.

Бяцхан хөгшин эрчүүд болцгооё. Тэгээд одоо бүлэгт явж байгаа хүүхдүүдэд "Тим хулгана". Шүд, гутал, өмдөө сойзоор хэрхэн цэвэрлэдгийг бидэнд харуулаач?

2. Сэдвийн мессеж

Өнөөдөр бид Шинэ авиа, үсэгтэй танилцацгаая. Мөн та алийг нь таах ёстой.

Сонголт дуу чимээ"SCH"-аас хэл мушгих: "Хоёр гөлөг буланд байгаа сойзоор хацараа хазаж байна.". Аль нь дуу чимээбусдаас илүү олон удаа давтагддаг уу? (SCH)

3. Онцлог шинж чанар артикуляцийн шинж чанарын дагуу дуу авиа.

Артикуляторын профайлыг авч үзье

Биднийг ярих үед уруул юу хийдэг вэ? дуу чимээ"SCH".

Хэл хаана байна? (дээд шүдний ард).

Энэ юу вэ, нарийн эсвэл өргөн үү? (өргөн, аяга). Багшийн үзүүлбэр

миний хийдэг шиг хий.

Хэл, шүд, уруул нь амнаас агаар гарахаас сэргийлдэг. гэсэн үг дуу чимээ"SCH"гийгүүлэгч эсвэл эгшиг дуу чимээ? (гийгүүлэгч)Тэгээд өөр юу дуу чимээ"SH"? (Дуутай эсвэл дуугүй). Дүлий. Үүнийг шалгаж үзье. Гараа хүзүүн дээрээ тавиад хэлье дуу чимээ"SCH". Бид ямар санагдсан бэ? (хүзүү чичирч).

Дуу"SCH"- гийгүүлэгч, дуугүй, үргэлж зөөлөн дуу чимээ.

4. Ярианы хэмнэл, хэмнэлийг хөгжүүлэх. Дуудлага дуу чимээ"SCH"үг хэллэгээр.

Shcha-scha-scha - чимээгүйхэн хэлээрэй

Shcha-scha-scha - илүү чанга хэл

5. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Тоглоом “Ш-г үгэнд нь сонсвол алга таш”.(гөлөг, ширээ, хүнсний ногоо, хайрцаг, машин, алтан шувуу, ном, хавчаар)

6. Байр сууриа тодорхойлох үгээр дуугарна.

Бидний сонсож буй газрыг нэрлэ дуу чимээ"SCH", үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд. (СОГЗ, ТӨГЛ. ГҮРЭЛ, БОРХОН, НӨХЦӨЛ, Нөхөр)

7. Динамик түр зогсолт.

Цурхай голд амьдардаг байв

Сойзоор шохойтой ус,

Би зочдод байцаатай шөл хийсэн,

Тэр миннүүдийг эмчилсэн.

8. Эхлээд үгийг цуглуул үгсийн дуу чимээ.

Дэр, завь, улбар шар, цурхай. (нөмрөг).

9. Нэг үгийн дууны шинжилгээ"нөмрөг".

Аль нь эхнийх вэ? нэг үгээр дуугарах -"p"

Аль нь сүүлчийнх вэ дуу чимээ -"sch"

Аль нь дууны дараа дуу"p" - "би"

Бүх эгшгийг нэрлэ дуугарна. "А"

Бүх гийгүүлэгчийг нэрлэ дуугарна"p,l,sch".

Нийтдээ хэд вэ дуугарна? (4 дуу чимээ) .

Бүгдийг нь нэрлэ дуугарна. (нөмрөг).

10. Захидлын танилцуулга"SCH".

Өнөөдөр бид аль нь болохыг олж мэдэх болно үсэг нь дууг илэрхийлдэг"SCH" (ил гарсан захидал) . Энэ танд юуг сануулж байна вэ? захидал? (хүүхдийн хариулт).

Энэ нь сам шиг харагдаж байна.

Нийт гурван шүд үү? За тэгээд яах вэ?

11. Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Би энэ сойзоор шүдээ угаадаг

Энэ сойзоор гутлыг

Би энэ сойзоор өмдөө цэвэрлэдэг,

Надад гурван багс хэрэгтэй.

Ангаахай дэвтэрт Ш үсэг.

12. Дүгнэлт ангиуд.

Юугаар Бид дуугаар уулзсан? -д баярлалаа анги!

Жемчугова Светлана Юрьевна

Яриа эмчилгээний багш, МАДО No64 "Искорка", Москва муж

Жэмчугова С.Ю. "Дуу ба үсэг [Ш], Ш" бэлтгэл бүлгийн бичиг үсэг заах ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй // Совушка. 2017. N1(7)..2019.02.

Зорилтот:

1. [Ш] авианы зөв дуудлагыг бататгах.

2.Щ үсгийн танилцуулга.

3. Дуу авиа, үсгийг ялгах чадварыг нэгтгэх.

4. Ш үсэгтэй үеийг уншиж сурах.

5. Дуу үсгийн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.

6. Фонемик сонсгол, санах ой, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

7. Оптик дисграфи үүсэхээс урьдчилан сэргийлэх.

8. -ish дагавартай нэр үг үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Үг унших, задлан шинжлэхэд зориулсан зурагт хуудас, сэдэвт зураг (сойз, нөмрөг, цурхай, бамбай, хязаалан), алтан сэрүүцгийн зураг, "муур алт загас агнаж байна" зураг, үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх чип, ярианы материал, илтгэх дууны байшин үгэнд дуу авианы газар , CD тоглуулагч, CD "Шувууны дуу хоолой".

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ярианы эмч:Өнөөдөр бидэн дээр алтан сэрүүн шувуу ирлээ. Алтан финч хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: Ойд.

2. Судалсан үсгийг элементүүдээр нь таних.

Оптик дисграфиас урьдчилан сэргийлэх.

Ярианы эмч:Алтан сэрүүцүүр үсгүүдийг хайрцагны шүүгээнд нууж, жижиг алдаа авирч орж ирээд захидлуудыг зажлав. Самбар дээр ямар үсэг бичигдсэнийг тааварлана уу.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

3. Хайхчихээр шүлэгт [Ш] авиатай үгс.

Ярианы эмч: Одоо шүлгээ сонс.

Гөлөг үнэхээр туранхай байсан!

Би түүнд байцаатай шөл өгсөөр л байлаа.

Намайг гашуун хүйтнээс хамгаалсан,

Гөлөг баярласандаа хашгирав!

Мэдээжийн хэрэг! Тэр аз жаргалтай өссөн.

Одоо миний гөлөг гөлөг биш, харин жинхэнэ нохой болсон!

Э.Благинина

[Ш] авиатай үгсийг олоорой?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Ярианы эмч: [Ш] авиаг тайлбарлана уу.

Хүүхдүүд: Агаарын урсгал нь саадтай тулгардаг бөгөөд энэ нь дуу нь гийгүүлэгч, хүзүү нь чичирдэггүй - дуу нь уйтгартай, үргэлж зөөлөн байдаг.

4. Оньсого таавар.

Ярианы эмч. Хүүхдүүд ээ, та оньсого тааж чадах уу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Ярианы эмч: Дараа нь эдгээр оньсого тааж үзээрэй.

Чих нь цухуйдаг

Сүүлт зүүгээр.

Баяртай хуцна

Тэр намайг гэрт оруулахгүй.

Сүүл нь савлаж,

Хэтэрхий шүдтэй, хуцахгүй

Capricious шаахайнууд

Нэг өдөр тэд надад хэлэв:

-Бид гижигдэхээс айдаг

Хатуу гуталчин....

Одоо чипсийг аваад хариултын үгсийг бичихэд ашиглана уу.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

5. Үгэнд [Ш] авианы байрыг авианы байшин ашиглан тодорхойлох.

Ярианы эмч: Зургийг хараад, [Ш] авианы үгэнд байгаа байрыг тодорхойлж, манай авианы байшингийн зөв цонхонд байрлуул.

Хүүхдүүд объектын зургийг харж, [Ш] дууны үгийн байрлалыг тодорхойлно.

Зураг: сойз, нөмрөг, цурхай, бамбай, sorrel.

6.Ш үсгийн танилцуулга.

Ярианы эмч:Хүүхдүүд ээ, хар л даа, алтан шувуу бидэнд захидал авчирсан. Үүнийг харцгаая.

Хүүхдүүд Ш үсгийг харж, ямар элементүүдээс бүрдэх, ямар харагдахыг ярилцана.

7. Үг үсгийг унших.

Сонгосон үеээр нэр нь эхэлсэн зурагтай үеийг уншиж, тохирох үеийг уншина.

Ярианы эмч: Залуус аа, та нарын өмнө зурагт хуудас байна. Үг сонгож, уншиж, нэр нь энэ үеээр эхэлсэн зургуудыг ол.

Хүүхдүүдийн хариулт.

8. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Алтан шувуу үүрнээсээ унасан,

Одоо тэр асуудалтай байна:

Хар муур тэнүүчилж байна,

Дэгдээхэй, шувуу хайж байна.

Алтан финчийг хар муур харж байна,

Тэр түүн рүү очиж, уухирч,

Маш зөөлөн алхдаг

Савуу тус бүрээр өвсөн дээр...

Алтан финч тусламж хүлээхгүй байна

Мөн цөхрөнгөө барсан - нислэгт ...

Энд аз байна - өндөр

Муурнаас алтан шувууг аварсан.

9. -ish дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэх

Ярианы эмч: Өө, хүүхдүүд ээ, хараач, хэн манай алтан загасыг агнаж байна вэ? (Зураг: муур алтан финчийг агнаж байна).

Хүүхдүүд: Муур

Ярианы эмч: Үгүй ээ, энэ муур биш, харин асар том муур! Тэр шүдгүй ч том шүдтэй...

Хүүхдүүд: Зубисчи

Ярианы эмч: Нүд биш, гэхдээ...

Хүүхдүүд: Глазищи

Ярианы эмч: Сарвуу биш, гэхдээ...

Хүүхдүүд: Сарвуу.

Ярианы эмч: Сахал биш, гэхдээ...

Хүүхдүүд: Усищи.

Ярианы эмч: Алтан сэрүүнд тусалж, муурыг хөөцгөөе. Орилж: "Чшшшххххххххххх"

Хүүхдүүд муурыг хөөж гаргадаг.

10. Тайвшрах нэг минут.

Ярианы эмч:Бид түүнийг асар том муурнаас аварсанд алтан финч маш их баяртай байгаа бөгөөд түүний дууг бидэнд талархан дуулах болно.

Алтан сэрүүцгийн исгэрэх, ойн чимээ шуугиантай бичлэгийг сонсоод хүүхдүүд амарч байна.

11. Хичээлийн үр дүн.

Ярианы эмч: Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр анги дээр ямар дууны талаар ярилцсан бэ?

Хүүхдүүд: Бид Щ-ийн дууны талаар ярилцсан.

Ярианы эмч: Ш үсэг ямар харагдахыг хуруугаараа агаарт зур.

Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг

Ярианы эмч: [Ш] авиатай үгсийг санаж байна уу.

Хүүхдүүдийн хариулт

Ярианы эмч: Хичээл дээр бидэнтэй хамт байсан, бид хоёрыг амарч байхад аль шувууд дуулдаг байсан бэ?

Хүүхдүүд: Хичээлийн үеэр бидэнтэй хамт алтан шувуу байсан.

Ярианы эмч: Энэ шувуу яагаад өнөөдөр бидэн рүү ниссэн гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Энэ шувууны нэр нь [Ш] авиагаар эхэлдэг.

Ярианы эмч: Өнөөдөр та нар бүгд сайн ажилласан. Сайн байна!

Хүүхдэд "Ш" дууг автоматжуулах ярианы материал. Ярианы эмчилгээ

Зорилтот:хүүхдийн ярианд "Ш" дууг автоматжуулах.
Даалгаварууд:
1. Хүүхдийн яриан дахь “Ш” авиаг цэвэр хэллэг, шүлэг ашиглан зөв дуудах дасгалыг хий.
2. Ярианы хэмнэл, аялгууг сайжруулах.
3. Хүүхдийн ярианы идэвхийг нэмэгдүүлэх.
4. Сэтгэл хөдлөлийн дэвсгэрийг оновчтой болгож, сэтгэл санаагаа сайжруул.

Тодорхойлолт:Эрхэм хүндэт хамт олон, би хүүхдүүдтэй ярианы эмчилгээний ажилд ашигладаг хүүхдийн яриан дахь дуу авиаг автоматжуулах энгийн үг хэллэг, шүлгийн цуглуулга үргэлжлүүлэн хэвлүүлсээр байна. Энэ удаад “Ш” авиаг автоматжуулах зорилготой илтгэлийн материалыг та бүхэнд толилуулъя. Энэ ажил нь ярианы эмч, сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд ашигтай байх болно.

Агуулга
Мөн би авианы дуудлага хийх ажлын 2 үе шатанд “Ш” авианы хувьд цэвэр хэллэг ашигладаг.
Би эдгээрийг анх удаа "Ш" авиаг үе дэх автоматжуулах үе шатанд ашиглаж байна. Ажлыг дараах байдлаар гүйцэтгэдэг: насанд хүрсэн хүн текстийг өөрөө уншиж, хүүхэд зөвхөн үеийг дууддаг ("Цуурай" тоглоом).
Жишээ нь: насанд хүрсэн - "Амттай байцаатай шөл", хүүхэд - "Щи-счи-счи"
Ингэснээр та янз бүрийн тохиргооны үеийг нэлээд удаан хугацаанд хөгжилтэй байдлаар дуудах боломжтой бөгөөд хүүхэд үүнээс залхахгүй. Түүнчлэн, цэвэр хэллэгийг дахин дахин хэлэх явцад хүүхэд үүнийг санаж, дараа нь уншлагын уралдаанд уншиж болно.
Хоёр дахь удаагаа би эдгээр хэллэгийг ярианы өгөгдсөн дууг автоматжуулах үед ашигладаг. Эхлээд би цэвэр хэллэг ашигладаг, учир нь тэд хүүхдэд аль хэдийн танил болсон. Одоо л хүүхэд бүх үнэнийг хэлдэг. Хоёрдахь хувилбар бол "Уншигчид" уралдаан юм - өгөгдсөн дууг сайн дууддаг 2-3 хүүхэд цэвэр хэллэг уншихаар өрсөлддөг. Энэ үе шатанд ч бид "Хэн хурдан вэ?" тоглоом тоглодог. - 2-3 хүүхдийг бас авдаг, би нэг үеийг нэрлэнэ, жишээлбэл, "ШУ" гэж нэрлэдэг бөгөөд хүүхэд энэ үе дэх энгийн хэллэгийг санаж, хэлэх ёстой. Хэн түрүүлж хэлсэн нь жетон авдаг. Тоглоомын төгсгөлд ялагчийг жетонуудын тоогоор тодорхойлно. Эхний болон хоёр дахь тоглолтын аль алинд нь зөвхөн тодорхой хэллэг хэлэх нь чухал биш, харин хамгийн чухал нь дууг зөв дуудах явдал юм.

Тэдгээрийн заримыг энд оруулав.
Яг одоо бид талх худалдаж авлаа.
Би хавчуур хайж байна.
Илүү, илүү, илүү - надад дахиад байцаа шөл өг.
Shchi-schi-schi - бид борооны цув худалдаж авсан.
цурхай цурхай - Би цурхайг чирч байна.
Байцааны шөл - байцаатай шөл - бид байцаатай шөл хийхэд sorrel хавчих.
Щи-счи-счи - биднийг битгий хай, ээж ээ.
Яг одоо бид талх авчирч байна.
Shchi-schi-schi - ээж нь байцаатай шөл хийдэг.
Шш-ш-ш-ш - Би борооны цувтай зугаалахаар явлаа.
Би ойд мөөг хайж байна.
Илүү-илүү-илүү - Катя шинэ зүйлтэй болсон.
Өө-өө-өө-ээ ээж борщ чанаж байна.
Илүү-илүү-илүү - торонд бор шувуу баригдав.
As-as-as-asch - борооны цув өмс.
Юш-юш-юш - Би зулзаган ургадаг.

Мөн энд хэдэн цэвэр хэллэг, шүлэг байна
ЗАГАСЧИН
Яг одоо - Би чирж байна, чирж байна.
Sho-scho-scho - Би цурхайг чирсээр л байна.
Shchi-schi-schi - байцаатай шөл дэх цурхай нь тохиромжгүй.
Шахах, шахах, шахах - Би чирч байна, гунигтай биш.

ЦЭВЭР ЗҮЙЛ
Илүү-илүү-илүү - бид ямар ч зүйлийг цэвэрлэх болно.
Asch-asch-asch - миний ээжийн нөмрөг цэвэр болно.
Гэсэн хэдий ч, нөмрөг дээр толбо ч алга.
Илүү-илүү-илүү - өөр юу цэвэрлэх ёстой вэ?
Shchi-schi-schi - цэвэрлэгээ хийх зүйл хайх.

IVY
Yusch-yusch-yusch - байшинд урт ivy ургадаг.
Scha-scha-scha - Ivy дээр маш олон навч байдаг.
Shh-sche-sche - Би зулзагыг асардаг.
Шүргэх - Би чамд ус өгье, би түүнийг шахна.
Илүү-илүү-илүү - маргааш би дахиад л зулзага услах болно.

Дууны автоматжуулалтын үе шатанд цэвэр хэллэгийн дараа би "Ш" авиа ихэвчлэн олддог шүлгийг ашигладаг. Дараа нь энэ материалыг ашиглан "Уншигчид" уралдаан зохион байгуулдаг. Тэдгээрийн заримыг энд оруулав.

Гөлөгний мөгөөрс нь шаржигнуур,
Тэр одоохондоо мөгөөрсийг шахаж байна.

Би гөлөг мөгөөрсөөр эмчилнэ,
Бид түүнтэй дараа тоглох болно.
Пудель аливаа зүйлийг овжин хайдаг,
Миний гөлөг цуст нохой болно.

Голын дээгүүр үүл зузаан,
Бороо улам ширүүсч байна.
Цурхай загас хүртэл
Тэд малгай, борооны цув хайж байна.

Хөвгүүд хачиг хайж байна
Хайрцагт, шүүгээнд.
Тэд хайж, хайж байгаа боловч тэд үүнийг олохгүй.
Энд тэнд хачиг байхгүй.

Цурхай "Scha" үсэг бичдэг
Бичиг үсэгт сургах:
"Цурхай, буталсан чулуу, бамбай, соррел,
Сойз, хацар, гулсуур, хагарал."

Хачиг нь шугуйд модны зүсмэл дор амьдардаг.
Сойзоор хачигны дээлийг цэвэрлэнэ.
Шугуйд ихэвчлэн бороо ордог.
Борооны цувгүй бороонд төөрнө.

Елена Мясникова
Уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй “Абгдижкийн улс руу аялах нь. Дуу [у], Ш үсэг"

Дэд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй-д баригдсан бэлтгэлтусгай хэрэгцээт хүүхдүүдийн сургуулийн бүлэгт багш- ярианы эмчилгээний эмч Мясникова Е. Н.

Сэдэв ангиуд: ABVGdeyka улс руу аялах. Дуу [sch], үсэг Ш.

Төрөл ангиуд: шинэ мэдлэг олж авах тухай.

Зорилтот: тухай мэдлэгийг бий болгох дуу [sch], үсэг Ш.

Даалгаврууд:

засан хүмүүжүүлэх:

акустик-артикуляцийн шинж чанарыг танилцуулах дуу чимээ[y] янз бүрийн төрлийн хяналтанд тулгуурлах;

тодруулах чадварыг бэхжүүлэх [у] дууг үен доторх, үгс;

график тэмдгүүдийг танилцуулах дуу [sch];

үзэл баримтлалыг нэгтгэх: "гийгүүлэгч дуу", "үе", "үг";

засч залруулах, хөгжүүлэх:

дуудлагыг автоматжуулах дуу [sch] тусгаарлагдсан, үе, үг, өгүүлбэрт;

фонемик сонсгол, ойлголтыг хөгжүүлэх;

дисграфи, дислекси үүсэхээс урьдчилан сэргийлэх;

ур чадварыг сайжруулах дуу үсгийн шинжилгээ;

нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтыг сайжруулах;

үндсэн сэтгэцийн хөгжил үйл явц: анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ.

засч залруулах, хүмүүжүүлэх:

сонирхлыг төлөвшүүлэх ангиуд, сониуч зан;

хүчтэй хүсэл зоригтой зан чанарыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (тэвчээр ба сахилга бат);

ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн хүрээг баяжуулах, харилцааны чанарыг хөгжүүлэх;

хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн санаа, бие даасан байдлын ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Фланелограф, хилэн цаасны тууз (нийт. үсэг Ш) ; бөмбөг; тавих саваа тоолох үсэг(тус бүр 4 ширхэг, persimmon үр.

А5 хэмжээтэй карттай үсэг Ш, Ш, Ц.

Ногоон дөрвөлжин (хонхгүй).

Хүүхдийн тоогоор тус тусад нь толь.

Знайка Гномын өнгөт дүрс бүхий А4 карт (Хавсралт 1-ийг үзнэ үү).

Сэдвийн зураг А4 формат дуу авиа, үсгийн тухай дүрмийн дүрслэл(Хавсралт 2-ыг үзнэ үү).

А5 форматтай ижил төстэй объектын зураг бүхий сэдэв өнгөт зургууд үсэг Ш: загварлаг сойз, гөлөг, sorrel (Хавсралт 3-ыг үзнэ үү).

Бичих дарааллыг харуулсан А4 карт үсэг Ш(Хавсралт 4-ийг үзнэ үү).

"Карт"Нэр нь орсон зүйлсийн зураг бүхий А3 формат дуу [sch], болон бусад зүйлс (Хавсралт 5-ыг үзнэ үү).

Өөр өөр бичих сонголттой А4 карт үсэг Ш(зөв, урвуу үсэг)болон түүн шиг бусад хүмүүс үсэг(Хавсралт 6-г үзнэ үү).

Нэр нь багтсан янз бүрийн объектуудыг дүрсэлсэн А4 форматын сэдэвт өнгөт зураг дуу [sch](Хавсралт 7-г үзнэ үү).

Хэл шинжлэлийн материал:

Үе: илүү, илүү, байцаатай шөл, илүү, илүү.

Үг: цурхай, гөлөг, байцааны шөл, сойз, бамбай, чипс, тэмтрүүл, дархан загас, хачиг, гүрвэл, хайрцаг, хүнсний ногоо, нөмрөг, бор, төгөл, сорил, саваа, гулсуур, хагарал, хацар, хагарал.

Байршил: ярианы эмчилгээний өрөө.

Зохион байгуулалтын хэлбэр явуулж байна: уламжлалт.

Боловсролын үйл ажиллагааны логик.

1. Мэндчилгээ (харилцааны сургалт).

Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна анги.

Мэндчилгээний сайхан үгсийг санаж, бие биедээ мэндчилгээ дэвшүүлье.

"Сайн уу" гэж та тэр хүнд хэлдэг.

"Сайн уу!" - тэр хариуд нь инээмсэглэнэ.

Тэр эмийн сан руу явахгүй байх магадлалтай,

Мөн та олон жилийн турш эрүүл байх болно.

– Өнөөдөр биднийг олон сонирхолтой адал явдал хүлээж байна. Бид хамтдаа шинэ зүйл сурч, амжилтаас таашаал авч, бүтэлгүйтлийг хамтдаа даван туулах болно.

Одоо намайг хар.

2. Дидактик тоглоом "Ид шидийн ногоон хаалга улс» .

В.Шаинский, Е.Успенскийн дууны хэсэг сонсогдож байна « АБВГДейка»

Өнөөдөр Одой Знайка бидэн дээр дахин зочлохоор ирсэн бөгөөд одой бидэн дээр ганцаараа ирдэггүй, харин найзуудтайгаа ирдэг гэдгийг бид мэднэ. дуу, үсэг.

(Одой Знайкагийн дүрс бүхий зургийг үзүүлэв - Хавсралт 1-ийг үзнэ үү).

Өндөр ч биш, намхан ч биш, хол ч биш, ойрхон ч биш, яг чиний өмнө - ид шидийн ногоон хаалга улс ABVGDeyku. Өнөөдөр Znayka биднийг дахин энэ гайхамшигт зочлохыг урьж байна улс, тэнд бид шинэ хүнтэй уулзах болно захидал, түүнтэй илүү сайн танилцаж, хөгжилтэй шүлэг уншиж, хэцүү асуултуудад хариулж, хөгжилтэй тоглоом тоглоцгооё. Гэхдээ үүнд орохын тулд улсТа миний асуултад зөв хариулж, энэ ногоон шугамыг давах хэрэгтэй

Энэ хэн зогсож байна, гунигтай байна уу? Тэнд хэн исгэлэн харагдаж байна вэ?

Хөөе залуусаа, миний асуултад битгий эвшээ хариулах:

Гол мөрөнд ямар төрлийн махчин загас байдаг вэ? (цурхай)

Нялх нохойг юу гэж нэрлэдэг вэ? (гөлөг)

Байцааны шөлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (байцааны шөл)

Та хувцас, гутлаа хэрхэн цэвэрлэдэг вэ? (сойз)

Эрт дээр үед дайчид өөрсдийгөө хэрхэн хамгаалдаг байсан бэ? (бамбай)

Мод огтлоход юу нисдэг вэ? (чипс)

Наймаалж олзоо хэрхэн барьдаг вэ? (тэмтрүүлтэй)

Өнгө өнгийн өдтэй дуулах шувууг юу гэж нэрлэдэг вэ? (алтан загас)

3. Дидактик тоглоом "Сайн уу, дуу чимээ.

-Сайн байна. Аль нь түрүүлж байгааг хэн хэлэх вэ? дуу чимээТаны хэлсэн бүх үгээр?

- Зөв. Өнөөдөр бид шинэ зүйл сурах болно дуу [sch]. Бүгд над руу хараарай. Толин тусгалуудыг ав гэж хэлье дуу [sch]. (хүүхдүүд тус тусад нь толь авдаг).

Дуудлага хийх үед уруул ямар байрлалд байдаг вэ? дуу [sch]?

- Уруул "цонх".

- Хэл ямар хэлбэртэй байдаг вэ?

- Хэл нь аяга хэлбэртэй.

- Тэгээд өөр юуг хэлэх үед дуугарнаТаны хэл аяга хэлбэртэй байдаг уу?

- Энэ бүгд дуу чимээ - исгэрэх, [u] дуу бас исгэрч байна.

4. Дидактик тоглоом "Юу дуу чимээ? Хэлэх".

Дуу[у] гийгүүлэгч эсвэл эгшиг үү?

-Би зөвшөөрч байна.

-Яаж тодорхойлох вэ?

- Агаар саадтай тулгардаг. Үүнийг дуулах боломжгүй.

Дуу[u] хоолойтой эсвэл дүлий юу?

- Дүлий.

-Хэрхэн шалгах вэ?

Дуу[u] хатуу эсвэл зөөлөн?

- Зөөлөн.

- Залуус аа, үүнийг санаарай [u] дуу үргэлж зөөлөн байдаг, түүнд хатуу ах байхгүй. Бид яаж тодорхойлох вэ дуу [sch]?

– Хонхгүй ногоон дөрвөлжин.

-Хэн тайлбар өгөх вэ дуу [sch]?

[u] гийгүүлэгч, уйтгартай, зөөлөн.

5. Дидактик тоглоом "Merry Brush".

- Тэгээд одоо би хос шүлгийг дуудна, чи миний араас сүүлчийн үеийг давт.

Ш - бид хогоо сойзоор шүүрддэг,

Бид дууддаг тод сонсогдож байна:

Бид ямар ч зүйлийг цэвэрлэх болно

Сойзнууд бидэнд дуулах болно - MORE.

Илүү-илүү-илүү-илүү.

Та өөр юу цэвэрлэх хэрэгтэй вэ?

Сойзнууд ээжээсээ асуух болно - YET.

Илүү, илүү, илүү.

Цэвэрлэх зүйл хайх.

Сойзыг давтах - байцаатай шөл.

Щи-счи-счи-счи.

Эхийн нөмрөг цэвэр болно.

Сойз нь чанга цэвэрлэгддэг - ASH.

Asch-asch-asch-asch.

Нөмрөг дээр толбо ч биш.

Сойзнууд үнэхээр баяртай байна - YET.

Илүү, илүү, илүү.

6. Дидактик тоглоом "Танилцъя".

ДууБид сонсож, дууддаг, гэхдээ дарааллаар нь "харах" дуу чимээ, юу хийх хэрэгтэй вэ?

- Үүнийг бичээрэй, бичээрэй захидал.

- Зөв. Тэд хэрхэн холбоотой болохыг авч үзье дуу, үсэг. (хуйвалдааны зургийг үзүүлэв - Хавсралт 2-ыг үзнэ үү). Дуу чимээбид сонсож, дууддаг. Бид үсгүүдийг харж байна, уншиж бичих, мөн бид тэдгээрийг зурж болно.

[ш] дууг Ш үсгээр тэмдэглэнэ. Энэ захидалзөвхөн нэг зөөлөн гэсэн үг дуу чимээ.

- Энэ үсэг Ш. Тэр ямар харагддаг вэ?

- Хүүхдүүд сонголт санал болгодог.

Ярианы эмчзураг харуулж, текст уншдаг.

Энэ нь сам шиг харагдаж байна.

Нийт гурван шүд үү? За тэгвэл! (Э. Тарлапан).

Shch бол тоглож буй гөлөг юм.

Тэр сарвуугаа дээш өргөөд хэвтэв. (Г. Виеру).

Ш үсэг бидэнд туслах болно

Өглөө шүдээ угаа. (В. Степанов).

Shch, хүнсний ногооны хүсэлтээр,

Исгэлэн байцаа шөл нь нулимс sorrel. (Н. Толоконников).

(харгалзах зураг дээр үндэслэн Хавсралт 3-ыг үзнэ үү).

-Аль нь? үсэг нь Ш үсэгтэй төстэй?

(Хэл ярианы эмч тодруулж байна, ямар ялгаа байна нэрлэсэн үсгүүдээс Ш үсэг).

- Зөв. Энэ нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? үсэг Ш?

– Гурван урт босоо саваа, нэг урт хэвтээ, нэг богино босоо.

- Бичих дараалал Ш үсэг нь ийм байна: (зурагнаас үзүүлэх) . (Хавсралт 4-ийг үзнэ үү).

- Одоо бид долоовор хуруугаараа бичдэг хамтдаа агаарт захидал; одоо өөрсдөө агаарт; одоо ширээн дээр; хөршийн нуруун дээр.

-Одоо үүнийг танилцуулъя фланелграф дээрх захидал. Хэн үүнийг нийтлэх вэ? захидал? Тэгээд бусад нь нийтэлж байна захидалМиний ширээн дээр саваа, яс байна.

Үүнийг зохицуулъя манай гэрт бичсэн захидал.

7. Динамик түр зогсолт.

- Одоо би чамайг бөмбөгөөр тоглохыг санал болгож байна. Би чамд бөмбөг шидээд нэг үг хэлье, чи энэ үгийн эхнийхийг орлоно дуу авиа[ш] ба гарсан үгийг хэл.

Cap... (хөлс,

халим... (бамбай,

гацсан... (цоорхой,

авга эгч... (сойз,

гол... (хацар,

хэлхээ... (гөлөг,

тавиур … (ангархай).

-Сайн байна. Үргэлжлүүлье анги.

8. Дидактик тоглоом "Чи хаана нуугдаж байсан юм дуу чимээ.

- Самбарыг анхааралтай ажигла (цолсон карт өлгөгдсөн, Хавсралт 5-ыг үзнэ үү). Ямар зүйлс байна дуу [sch]? Би эдгээр зүйлсийг тэмдэглэх болно. Энэ хаана байгааг надад хэлээч дуу чимээ[u] дээд эгнээнд байгаа зургуудын нэрэнд?

- Үгийн төгсгөлд.

-Хаана байрладаг вэ? дуу чимээ[u] дунд эгнээнд байгаа зургийн нэрс?

- Үгийн дунд.

-Хаана байрладаг вэ? дуу чимээ[u] доод эгнээнд байгаа зургийн нэрс?

-Үгийн эхэнд.

- Хуудсыг эргүүл. Цэгүүдийг холбох, бичих дарааллыг давтах үсэг Ш. Сайн байна, та бүх зүйлийг олсон байна [ш] авиа ба Ш үсэгтэй болсон.

9. Дидактик тоглоом "Олох үсэг Ш» .

- Ширээн дээрээс цаас ав. Эргүүл. Таны даалгавар бол ЗӨВХӨН зөв бичсэнийг дугуйлах явдал юм үсэг Ш. (Үүнийг хэрхэн зөв бичихийг дахин харна уу үсэг Ш) . (Хавсралт 6-г үзнэ үү).

10. Дидактик тоглоом "Ол, нэр".

- Зургийг анхааралтай ажигла. Энэ зурган дээр дүрслэгдсэн объектуудыг хэн нэрлэж чадах вэ, тэдгээрийн нэрс орно дуу [sch]? (Хавсралт 7-г үзнэ үү).

– Хүнсний ногоо, хайрцаг, бор шувуу, цурхай, нөмрөг, төгөл, гөлөг, хязаалан, гүрвэл, алт, гөлөг, чипс, саваа.

– Одоо эдгээр үгстэй өгүүлбэр зохио.

(Хүүхдүүд санал болгодог). Таня нэг хайрцаг ногоо барьж байна. гэх мэт.

11. Дүгнэлт. Тусгал.

Энэ бол биднийх аялал Gnome Znayka-тай хамт дуусч байна. Энэ нь сонирхолтой бөгөөд сургамжтай байсан. Баяртай АБВГДейка! Дараагийн удаа хүртэл! Гэхдээ шидэт хаалгаар гарахын тулд та бүгдээрээ үгийг санаж, нэрлэх хэрэгтэй болно дуу [sch]хаалгыг онгойлгохын тулд. (Хүүхдүүд хаалга руу ойртож, үгийг дуудаж, шидэт хаалгаар буцаж гарав. В. Шайнский, Е. Успенский нарын хөгжим сонсогддог. « АБВГДейка» )

- Тэгээд бид цэцэрлэгтээ буцаж ирлээ. Юуны тухай дуу чимээӨнөөдөр бид ярилцсан уу?

- ТУХАЙ дуу [sch].

- Аль нь энэ нь үсгээр тодорхойлогддог?

Ш үсэг.

– Gnome Znayka-гийн аль тоглоом танд хамгийн их таалагдсан бэ?

– …. (хүүхдийн хариулт)

Хичээл дууслаа.

Дотоод сэтгэлгээ.

Дуу авианы шалгалт хийсэн бичиг үсгийн элементүүдтэй хичээл.

Тодорхойлсон зорилго нь заасан сэдэвтэй тохирч байна. Ахиц дэвшил ангиудтөлөвлөсөн төлөвлөгөөтэй тохирч байна. Бүх бүтцийн хэсгүүд хичээлүүд явагдсан.

Ангизасч залруулах үндсэн зарчим дээр суурилдаг боловсрол: энгийнээс нарийн төвөгтэй рүү. Агуулга ангиудмэдлэг, чадвар, ур чадварын түвшин, түүнчлэн энэ бүлгийн хүүхдүүдийн туршлагад нийцдэг. Материалыг логик дараалал, түүний нарийн төвөгтэй байдлыг харгалзан сонгоно.

Замдаа ангиудүйл ажиллагааны өөрчлөлтийг цаг тухайд нь хийсэн.

Бүлэгтэй холбоо тогтоосон. Яриа ярианы эмчилгээний эмч бэлэн байсан, аялгуутай, илэрхийлэлтэй боловч яриа нь бага зэрэг удаан, хэмнэл нь бага зэрэг бага байдаг гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Хүүхдүүдийн ярианд хяналт тавьдаг байсан ч бүлгийн бүх хүүхдүүдэд анхаарал жигд хуваарилахад анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй.

Хүүхдүүд энэ үйл явцад хамрагдаж, сонирхож, идэвхтэй ажилласан анги.

Зорилгодоо хүрсэн. Ярианы эмчажилдаа сэтгэл хангалуун байна ажил мэргэжил.

Уран зохиол:

1. Куликовская Т.А. ярианы эмчилгээхэлээ мушгих, шүлэг тоолох. Дууг автоматжуулах ярианы материал хүүхдүүд: гарын авлага ярианы эмч, эцэг эхчүүд. - М .: Хэвлэлийн газар "GNOM ба D", 2008 – 128 х.

2. Светлова I. E. Гар хийцийн ярианы эмчилгээний эмч. – М., Publishing House ХХК "Эксмо", 2004 - 250 х.

3. Скворцова I. V. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хөгжил, сургалтын хөтөлбөр. Хэцүү дуугарна. Зурган дээрх дүрэм. Ш-Ж сонсогдож байна. 4-6 насны хүүхдэд зориулсан. - Санкт-Петербург: Хэвлэлийн газар "Нева", 2003 – 64 х.

Зорилтот:

  • Дуу авианы зөв дуудлагыг нэгтгэх, үсэгтэй танилцах;
  • Дууны дүн шинжилгээ хийх, үгийн синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх;
  • Хүүхдэд диаграмм болон сэдэвчилсэн хоёр зургийг ашиглан өгүүлбэр зохиохыг үргэлжлүүлэн заах;
  • Өгүүлбэрт угтвар үгийг зөв ашиглах чадварыг бүрдүүлэх;
  • Анхаарал, ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх;
  • Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.

I Зохион байгуулалтын мөч.

Залуус аа, сүүлийн хичээл дээр бид хэл эргүүлэх аргыг судалсан. Түүнийг санацгаая.

Би хайрга дээгүүр алхав

Би торгон үслэг дээл олсон.

- Хөдөлгөөнтэй хэл мушгиа гэж бодъё. Бид түүн рүү алхах болно.

Үүнийг удаанаар хэлье.

Үүнийг хэн ганцаараа хэлэх вэ?

Аль дуу хамгийн түгээмэл вэ?

Тэр ямархуу хүн бэ? Яагаад?

Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Тэр зөөлөн дүүтэй юу?

Тийм ээ, "sh" дуу үргэлж хэцүү байдаг!

Диаграммд хатуу гийгүүлэгчийг ямар өнгөөр ​​тэмдэглэдэг вэ?

II Үндсэн хэсэг:

Оньсого сонс:

Олс буржгар

Төгсгөлд нь толгой бий. (могой)

Могой мөлхөж, зөөлөн исгэрч байна гэж төсөөлөөд үз дээ: "schschschschschschsch"

Могойн хөдөлгөөнийг дүрсэлцгээе. Бид гараа хажуу тийш, урагш сунган долгион шиг хөдөлгөөн хийдэг. Эхлээд баруун гараараа, дараа нь зүүн гараараа хоёр гараараа нэг дор "schschschschsch" гэж дуугарна.

Энэ дууг дуудах үед таны уруул, хэл зөв ажиллаж байгаа эсэхийг толь аваад харцгаая.

Уруулаа амны хөндий болго. Хэлний үзүүр нь булцуу руу өргөгдөж, тэдэнтэй цоорхой үүсгэдэг. Хэлний дундуур дулаан, гөлгөр урт агаарын урсгал урсдаг.

"sch" дууг дуудцгаая. Ямар төрлийн эгшиг, гийгүүлэгч вэ?

Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Тэр хатуу ахтай юу?

"Sch" дуу үргэлж зөөлөн байдаг гэдгийг санаарай!

  1. Дуу чимээтэй танилцах.
  2. Захидлын танилцуулга:

Бичгийн "sch" авиаг Ща үсгээр тэмдэглэдэг.

Түүнийг хар. Тэр ямар харагддаг вэ?

Сам шиг харагдаж байна

Нийт гурван шүд үү? Тэгэхээр яах вэ?

Гөлөг тоглож байна.

Тэр сарвуугаа дээш өргөөд хэвтэв!

Ш үсэг бидэнд туслах болно

Өглөө шүдээ угаа.

Цурхай барьж аваад залгиж чадна -

Тэдэнд өөр шинжлэх ухаан хэрэггүй!

Ширээн дээр хилэн цаасаар хийсэн захидал байна. Захидал дээр хуруугаа гүйлгээд "schschschschsch" гэж хэлье.

SH YSH

Аль дуу нь хачирхалтай вэ? Яагаад?

Танд лонхтой манна байна. Y үсгийг бичье.Ш үсгийг бичье Ш үсгийг авахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Бүх залуус хамтдаа бослоо

Тэгээд тэд газар дээр нь алхаж,

Хөлийн хуруугаа сунгана

Тэгээд тэд бие биендээ гараа сунгав.

Бид булаг шиг л суулаа

Тэгээд тэд чимээгүйхэн суулаа.

Толь аваад миний араас хэлье.

Scha - scho - schu - байцаатай шөл

sch - sch - sch - sch

Шулуухан хэлэхэд:

Shcha - shcha - shcha - Шура нөмрөггүй алхаж байна.

Asch - asch - asch - бид борооны цув өмсөх болно.

Байцааны шөл - байцаатай шөл - байцаатай шөл - sorrel хайх.

Schu - schu - schu - Би гөлөг хайж байна.

Байцааны шөл - байцаатай шөл - байцаатай шөл - хаана дуугарч байна вэ?

Өөрсдөө зүйр цэцэн үгээ гаргацгаая. Би үеийг дуудна, та шүлэгт тохирох үгийг нэмнэ:

Самбар дээр миний араас "u" гэсэн авиатай зургууд байна.

Үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд “ш” авиа байхаар үгсийг олоорой. (3 хүн) Шалгацгаая!

"Цурхай" гэдэг үгийн диаграммыг хийцгээе.

Хэдэн үетэй вэ? Яагаад?

Аль үеийг онцолсон бэ? Тэр хэд вэ?

Өргөтгөлгүй үеийг нэрлэнэ үү? Тэр хэд вэ?

Эхний үеийг хэл.

Бид эхний үений эхний дууг тодруулдаг уу? Онцлог шинж чанартай.

Эхний үеийн хоёр дахь авиа нь юу вэ? Онцлог шинж чанартай.

Хоёр дахь үеийг хэл.

Бид хоёр дахь үеийн эхний дууг онцлон тэмдэглэв. Онцлог шинж чанартай.

Сүүлийн дууг сонгоно уу. Онцлог шинж чанартай.

(Хүүхдүүд тус тусад нь ажиллана. Самбар дээр харуулна. Хүүхдүүд дуу авиаг ялгаж, гинжээр дүрсэлнэ)

Үгийг дахин хэлье.

Энэ диаграмм ямар үгтэй тохирч байна вэ? (бамбай, далбаа)

Одоо бид циркт байна. Эдгээр нь таны бэлтгэгдсэн амьтад юм.

Чи хэн бэ? (сургагч багш нар)

Катя, чи хэн бэ? (дасгалжуулагч)

Семён, чи хэн бэ? (дасгалжуулагч)

Ширээн дээр таны тоглолт хийх амьтад байна. Арена гэж төсөөлөөд үз дээ. Заан дэвжээнд орж ирлээ. “Заан” гэдэг үг хэдэн үетэй вэ? Яагаад? (Хүүхдүүд хүссэн тоог харуулна)

Аль амьтдын нэрэнд 1 үе байдаг вэ?

Морь дэвжээнд орж ирлээ. “Морь” гэдэг үг хэдэн үетэй байдаг вэ Яагаад?

Талбайд нохой орж ирэв. "Нохой" гэдэг үг хэдэн үетэй байдаг вэ Яагаад?

“Алхах шиг...” тоглоом тоглоцгооё.

циркийн морь;

Аварга;

Түүхийг сонсоцгооё.

"U" авиатай үгсийг санаарай.

Катягийн гөлөг.

Нэгэн удаа Катя гэдэг охин байжээ. Түүнд гөлөг өгсөн. Катя түүнийг гэртээ авчирч, хайрцагт хийв. Гөлөг бөмбөрцөг болж унтав. Гөлөг сэрээд хайрцагнаас мөлхөж гарч ирээд ширээн доороос бийр гаргаж ирээд түүгээрээ тоглож эхлэв.

Тэд Катяад хэн өгсөн бэ?

Катя гөлөг хаана тавьсан бэ?

Гөлөг хаана унтсан бэ?

Гөлөг сэрэхэд юу хийсэн бэ?

Та "у" авиатай ямар үгсийг сонссон бэ?

Түүхийг нэг нэгээр нь дахин яръя.

"Галт тэрэг ирж байна" тоглоом тоглоцгооё.

Галт тэрэг ирж байна! (Юугаар?)

Бөмбөгтэй;

Салюттай;

Эргэлтийн үед;

Хел тавих;

Анивчихаар;

Хел тавих;

хазайлттай;

Инээдээр;

Чимээгүйхэн.

Та ямар жижиг үгс эсвэл угтвар үгсийг мэддэг вэ? Схемийн дагуу угтвар үгсийг санацгаая.

Хоёр зураг дээр тулгуурлан жижиг үгээр өгүүлбэр зохио.

Хүүхдүүд хос зурагтай: аяга халбага

цох цэцэг

шувуу тэжээгч

даамын самбар

хүүхдийн чимээ

мэлхий нуур

морины жүчээ

борооны хувцасны өлгүүр

номын тавиур ном

сойз хайрцаг

  1. Мэдрэхүйн мэдрэмж:
  2. Тоглоом "Аль нь сондгой дуугарах вэ?"
  3. Физминутка:
  4. Үгийн мөрүүдийг хуулбарлах:
  5. Цэвэр үгс тоглох нь:
  6. Үгийн дууны найрлага дээр ажиллах:
  7. Үгийн бүрэлдэхүүн дээр ажиллах.
  8. Физминутка:
  9. Түүх дээр ажиллаж байна:
  10. Физминутка:
  11. Угтвар үг дээр ажиллах:
  12. "Биеэ үнэлэгчид" тоглоом:

"Путанки" нэртэй тоглоом тоглоцгооё. Би нэг өгүүлбэр хэлээд алдаа гаргавал чи засаарай.

Ширээн дээр гутал, ширээний доор хавтгай бялуу байдаг.

Би яаж хэлэх ёстой вэ?

Голын хонь, зуухны дэргэдэх загалмай загас.

Зөв зам нь юу вэ?

Ширээний доор хөрөг зураг, ширээн дээрх сандал байдаг.

Гөлөг шүүгээний доор харж байна.

Бөмбөг ширээнээс өнхрөх болно.

Хүү сандлаасаа шаахайгаа авав.

Охин буйдан дээрх хогийг шүүрдэж байна.

III Үр дүн:

Өнөөдөр та ямар дуу чимээтэй тулгарсан бэ? Тэр ямархуу хүн бэ?

Тоглоом тоглоцгооё. Хэрэв та "sh" дууг сонсвол дохионы картыг өргөж үзүүлээрэй:

Чичирхийлэх, битүүмжлэх, зузаан, овоо, хагарах, мэндлэх, чулуулах, эмчлэх.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!