Vaiko raidos raidė x. "X raidė"

MBOU DOD CDT "Phoenix"

Asociacija „Jaunų šeimų klubas“.

Papildoma edukacinė programa „Septyni+aš“.

Ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos ugdymo ir įvado į grožinę literatūrą programa „Gramoteyka“.

Pamoka p apie dalyką „ABVGDeyka“ (antri studijų metai)

"Raidė "X". Garsai „x-x“ yra priebalsiai.

Tikslai:

  • Įtvirtinti žinias apie balsius ir priebalsius, kietuosius ir minkštuosius priebalsius.
  • Stiprinti gebėjimą atskirti „garso“ – „raidės“ sąvokas.
  • Stiprinti intonacinio garsų pasirinkimo žodžiu ir frazinės kalbos įgūdžius, nustatant garsų vietą žodyje.
  • Įveskite naują raidę „X“.
  • Praktikuokite skiemenų sudarymo įgūdžius.

Pamokoje naudota įranga ir medžiagos.

  • Demonstracinė medžiaga: raudonos, žalios ir mėlynos spalvos apskritimai; tramvajaus nuotrauka; nuotrauka iš ABC serijos.
  • Magnetinė lenta, magnetai, kreida.
  • Didaktinė medžiaga: Kolesnikova E.V. „Darbo knyga 5–6 metų vaikams „Nuo A iki Z“, Kolesnikova E.V. „Mokomasis ir metodinis vadovas „Garsinių raidžių analizės ugdymas 5-6 metų vaikams“.
  • Paprasti ir spalvoti pieštukai, trintukai.

Metodai ir technikos.

I. Veiklos organizavimo ir vykdymo metodai.

  1. Informacijos suvokimo ir perdavimo aspektas:
  • žodinis: pokalbis, istorija
  • vizualinis: demonstravimas, iliustracija
  • praktiniai: pratimai
  1. Mąstymo aspektas:
  • reprodukcinis (reprodukcija): veiksmai pagal modelį.
  1. Valdymo aspektas:
  • dirbti vadovaujant mokytojui
  • savarankiškas darbas: kūrybinis darbas

II. Veiklos stimuliavimo ir motyvavimo metodai

  • susidomėjimas mokymusi: kūrybinės užduotys, mįslės,
  • pareiga ir atsakomybė: vienodi reikalavimai ir jų įgyvendinimo kontrolė, skatinimas ir papeikimas, žinių, įgūdžių ir gebėjimų socialinės ir asmeninės reikšmės išaiškinimas.

III. Kontrolės ir savikontrolės metodai

  • žodžiu: priekinė ir individuali apklausa, vaikų stebėjimas
  • praktinis: įgūdžių ir gebėjimų patikrinimas

IV. Įvairiapusio poveikio sąmonei, jausmams ir valiai metodai

  • asmeninio pavyzdžio metodas
  • įsitikinimai: koučingas

V. Elgesio ir veiklos reguliavimo ir skatinimo metodai

  • Išmokite atidžiai klausytis istorijos ir teisingai atsakyti į klausimus.
  • Išmokite atidžiai klausytis sakinių ir įvardyti paskutinį žodį, atitinkantį prasmę.
  • paskatinimas, papeikimas, bausmė, sėkmės ir pasitikėjimo situacijos kūrimas, teigiamų apraiškų palaikymas.

Pamokos eiga.

1. Organizacinis momentas.

Mokytojas: Sveiki bičiuliai!Šiandien pamokoje vėl kalbėsime apie garsus, prisiminsime kuo skiriasi balsės nuo priebalsių, garsai nuo raidžių, taip pat susipažinsime su nauja raide, išsiaiškinsime, kokie garsai slypi šioje raidėje ir būtinai dirbsime sąsiuvinyje „Nuo A iki Z“.

II. Pagrindinė dalis.

Balsių ir priebalsių, kietųjų ir minkštųjų priebalsių diferenciacija.

Mokytojas: Vaikinai! Jūs ir aš žinome, kad viskas, kas mus supa, gali skambėti!

Kiekvieną dieną su jumis galime išgirsti skirtingus garsus! Pavyzdžiui, kaip urzgia šuo: r-r-r..ar kaip kūdikis verkia vežimėlyje: a-a-a...Garsai yra balsiai ir priebalsiai. Kokius garsus vadiname balsėmis ir kokius priebalsiais?(vaikų atsakymai)

Mokytojas: Teisingai, Galime dainuoti ir ištraukti balsių garsus, ir jokia kliūtis jiems netrukdo, bet negalime dainuoti ir ištraukti priebalsių, nes jiems visada trukdo kažkoks barjeras (dantys, lūpos, liežuvis). Priebalsiai gali būti kieti kaip uola arba minkšti kaip plunksna.

O dabar siūlau žaisti žaidimą „Atspėk garsą“. Kiekvienam iš jūsų įvardinsiu garsą, o jūs pabandysite nustatyti, koks tai garsas – balsis ar priebalsis, kietas ar minkštas.

Priekinė apklausa.

Mokytojas siekia iš mokinio išsamaus atsakymo (pvz.: „kietas priebalsis“).

Mokytojas: Šaunu, vaikinai, padarėte puikų darbą! Vaikinai, ar galime pamatyti garsus?(vaikų atsakymai)

Mokytojas : Taip, mes tik girdime ir tariame garsus, bet galime juos priskirti. Kaip skiriame balsius ir priebalsius?(vaikų atsakymai)

Mokytojas ant lentos pakabina „garso grotuvus“.

Mokytojas : Teisingai! Balses žymime raudonu apskritimu, kietuosius priebalsius – mėlynu, o minkštuosius – žaliu apskritimu. Dabar atėjo laikas žaisti žaidimą „Signaleriai“. Kiekvienam iš jūsų padovanosiu raudonos, žalios ir mėlynos spalvos puodelius. Jei įvardinu balsinį garsą, pakeliate raudoną apskritimą, jei kietas priebalsis yra mėlynas, švelnus priebalsis yra žalias.

Mokytojas prašo vaikų pagrįsti savo pasirinkimą.

Mokytojas: Šauniai padirbėta! O dabar tu ir aš truputį pailsėsime.

Kūno kultūros minutė.

Mes juokingi vaikinai(žingsniai vietoje)

Mes, vaikinai, esame akrobatai!(žingsniai vietoje)

Vienas šuolis, du plojimai(šokinėti, ploti)

Galime pereiti visą pamoką! (šokinėja į vietą)

Sąvokų „garsas“ – „raidė“ diferenciacija.

Mokytojas: Gerai vaikinai! Atsisėskite ant savo kėdžių. Tęskime pamoką.

Kuris iš jūsų gali man pasakyti: be balsių ir priebalsių, kas dar mus supa?

Vaikai: laiškai!

Mokytojas: Teisingai! Kas prisimena, kuo raidė skiriasi nuo garso? ( vaikų atsakymai)

Teisingai, mes tik tariame ir girdime garsą, bet rašome ir matome raidę.

Priekinė apklausa.

Mokytojas, pakaitomis kalbindamas mokinius, arba įvardija garsą, arba užrašo lentoje raidę. Vaiko užduotis yra atsakyti, paaiškinti savo pasirinkimą. Vaikas, gavęs raidę, pasako, kaip ji vadinama, kiek garsų joje „gyvena“ (vienas ar du), juos ištaria, pasako, ar tai balsė, ar priebalsis. Tada jis eina prie lentos, nurodydamas šiuos garsus tam tikros spalvos apskritimais (balsis - raudonas, kietas priebalsis - mėlynas, minkštas priebalsis - žalias).

Toliau seka tų vaikų, kurie gavo garsą ir nespėjo nueiti prie lentos, apklausa. Mokytojas paskambina vaikui ir prašo, įvardydamas raidę ar garsą, nurodyti juos lentoje. Be to, kai ištariamas garsas, vaikas rodo ratą po raide, kurioje jis „slepiasi“.

Skiemenų atskyrimas. Grafinis žodžio modeliavimas (stačiakampis).

Mokytojas: Puiku! Vaikinai, jūs man sakėte, kad mes nematome garsų, bet jie draugauja vienas su kitu ir formuoja skirtingus žodžius. Vaikinai, atsakykite man į šį klausimą: „Ar ežiukas yra garsas ar žodis?(vaikų atsakymai)

Mokytojas: Teisingai, toks žodis. Taip pat žinau šaltą žodį „so-sul-ka“, šlapią žodį „lietus“. Kokius žodžius žinai? ( vaikų atsakymai)

Mokytojas: Mes įvardijome įvairius žodžius, kurie skamba skirtingai ir nėra panašūs vienas į kitą.

(Mokytojas ploja žodžiams „so-sul-ka“ ir „lietus“)

Mokytojas: Žodžiai gali būti ilgi arba trumpi. Kokius žodžius vadiname ilgais, o kuriuos trumpais? ( vaikų atsakymai)

Mokytojas: Dabar apibrėžsime ilgus ir trumpus žodžius.

(Mokytojas išdalina vaikams skiemenų padalijimo formą, vaikai yra vietoje, vienas vaikas prie lentos - ploji žodį, nustato žodyje esančių skiemenų skaičių - pavaizduotą stačiakampį padalinkite į tiek dalių, kiek yra žodyje esantys skiemenys).

Mokytojas : Puikus darbas!

Mokytoja padėkoja vaikams už pirmą pamokos pusę, sustato į traukinį ir palydi į pertrauką, kur jų laukia tėvai.

Pasukite.

Pristatome raidę „X“.

Mokytojas : O dabar noriu jums papasakoti istoriją apie besipuikuojantį žiurkėną. Atidžiai klausytis!

Kartą gyveno žiurkėnas. Kiekvieną vakarą daugybė žiurkėnų susirinkdavo ant kalno pasiklausyti nuostabių jo istorijų. - Tikėkite ar ne, - pradėjo žiurkėnas, - vieną dieną aš iškasiau perėją per visą Žemę ir išėjau į Afriką. O ten toks šaltis – blogesnis nei pas mus! Vos išlipęs pamačiau stovintį dramblį, sukiojantį kamieną ir niurzgiantį. Aš jam sakau: „Kodėl tu niurzgėjai? Nematei Chomyakovo, ar ne? Ir jis: „Oink-oink, oink-oink! Supykau, sugriebiau jį už kamieno, gerai pasukau ir numečiau į pačią medžio viršūnę. - Oho! – sušuko žiurkėnai. „Aš judu toliau“, – tęsia žiurkėnas – sniegas po kojomis – traška, traška. Žiūriu – dvi didelės gyvatės guli, miega ir knarkia visoje Afrikoje! Aš tyliai prisėlinau ir surišau jų uodegas į mazgą! Ir tada...aš...- Kas, kas tada? - vieningai paklausė žiurkėnai. - Aš... tada... - Nedelsk! - maldavo žiurkėnai. -Šaunuolis! - įsižeidė pasigyręs žiurkėnas. – Ar manai, kad taip lengva sugalvoti ką nors, ko dar nematei? Kokia istorija! Ar atidžiai klausėtės istorijos, kur susirinko žiurkėnai pasiklausyti pagyrų žiurkėno istorijų? ( vaikų atsakymai)

Mokytojas : Su kuo žiurkėnas susipažino Afrikoje? ( dramblys)

Mokytojas : Ką padarė dramblys?(Grunt)

Mokytojas : Ar tai tiesa ar ne?(Ne)

Mokytojas : Su kuo dar susipažino žiurkėnas? ( Gyvatė)

Mokytojas : Ką padarė gyvatės?(Knarkė visoje Afrikoje)

Mokytojas : Ar tai tiesa ar ne?(Ne)

Mokytojas : Nuostabu, tu labai dėmesingas! Dabar atsakykite į šį klausimą: „Kokį garsą girdite žodžių „žiurkėnas“, „pagyras“, „knarkimas“, „murkimas“ pradžioje? ( vaikų atsakymai)

Mokytojas : Teisingai! O kas pasakys apie šį garsą, koks tai garsas: balsis ar priebalsis, kietas ar švelnus priebalsis? ( vaikų atsakymai)

Mokytojas : Kas gali pavadinti mažąjį garso broliuką „X“ ir papasakoti apie jį? ( vaikų atsakymai)

Mokytojas : Ar galime matyti garsus „X“ ir „XH“? ( vaikų atsakymai)

Mokytojas : Garsai „X“ ir „H“ yra paslėpti raidėje „Ha“.

Mokytojas ant lentos pakabina raidės „Ha“ paveikslėlį.

Mokytojas : Ha atrodo kaip žirklės

Bet darbe, o ne gulint.

Kaip dar atrodo raidė „Ha“? ( vaikų atsakymai)

Mokytojas : Dabar sukurkime raidę „Ha“ naudodami pieštukus? Kaip manote, kiek pieštukų mums reikės? ( vaikų atsakymai)

Mokytojas : Į kokias dar raides gali virsti raidė „Ha“?(T, L, G)

Mokytojas : Dabar pažiūrėkime, kokiuose žodžiuose paslėpta raidė „Ha“?(Vaikai įvardija objektus iš paveikslėlio, prasidedantį raide „Ha“ ir nustato garso vietą žodyje: žodžio pradžioje, viduryje, pabaigoje)

Mokytojas : Laikas atsipalaiduoti!

Kūno kultūros minutė.

Žiurkėnas-žiurkėnas, žiurkėnas,

Dryžuota statinė.

Khomka keliasi anksti

Jis nusiplauna skruostus ir trina kaklą.

Žiurkėnas šluoja trobelę

Ir išeina įkrauti.

Vienas du trys keturi Penki!

Khomka nori tapti stipri!

Darbas sąsiuvinyje. „X“ raidės tvirtinimo užduotys.

Mokytojas: Vaikinai, dabar jūs ir aš turime dirbti užrašų knygelėje „Nuo A iki Z“.

(Mokytojas pasako vaikams, kuriame puslapyje atsidaryti sąsiuvinį, lentoje užrašydamas numerį.)

Mokytojas: Uždėkite pirštą ant skaičiaus „vienas“ raudoname kvadrate.

(Mokytoja eina pro šalį ir žiūri, ar mokiniai teisingai rado šį numerį.)

Mokytojas: Gerai, galite nuimti pirštus. Po numeriu 1 raudoname kvadrate dailininkas mums nupiešė gražų paveikslą ir net parengė įdomių mįslių, kurias spėję galime sužinoti, ar ten yra pažįstamas garsas „X“ ar „H“.

Mokytojas : Klausyk pirmosios mįslės:

Ant ledo platformos verkia,
Prie vartų skuba studentas.
Visi šaukia: „Pataik!
Linksmas žaidimas...

Vaikai: Ledo ritulys!

Mokytojas: Teisingai!

X ledo ritulys. Ar yra pažįstamas garsas?

Vaikai: Taip!

Mokytojas: Kaip tai skamba?

Vaikai: "X"!

Mokytojas: Kur tai yra?

Vaikai: Žodžio pradžioje.

Mokytojas : Ar tai balsė ar priebalsė?

Vaikai: Sutinku!

Mokytojas : kietas ar minkštas?

Vaikai: Tvirtas!

Mokytojas: Ar jis būna minkštas?

Mokytojas : Klausyk antrosios mįslės: mįslė:

Jei traukiate virvę,
Jis šaudo garsiai, kaip šautuvas,
Ir į viršų ryškus fontanas,
Svečiams ir dovanoms,
Konfeti skubės
Mums nežinomu keliu.
Ši atostogų mergina
Jis vadinamas..... (CLAPPER).

Vaikai: Petardas!

Mokytojas: Teisingai!

X krekeris. Ar yra pažįstamas garsas?

Vaikai: Taip!

Mokytojas: Kaip tai skamba?

Vaikai: "X"!

Mokytojas: Kur tai yra?

Vaikai: Žodžio pradžioje.

Mokytojas : Ar tai balsė ar priebalsė?

Vaikai: Sutinku!

Mokytojas : kietas ar minkštas?

Vaikai: Tvirtas!

Mokytojas: Ar jis būna minkštas?

Kūno kultūra (pirštų gimnastika).

Šis pirštas nori miego

Šis pirštas yra šuolis į lovą,

Šis pirštas užmigo

Šis mažasis pirštelis jau miega.

Tylėk, mažasis piršteli, nekelk triukšmo

Nežadinkite savo brolių!

(Ta pati gimnastika atliekama ant antrojo delno.)

Pirštai pakelti! Sveika!

Pats laikas mums vykti į Parusą!

Mokytojas: Dabar uždėkite pirštą ant skaičiaus du raudoname kvadrate.(Mokytojas užtikrina, kad nurodymai būtų tinkamai vykdomi.)Šauniai padirbėta! Nuimkite pirštus. Po numeriu du raudoname kvadrate menininkas mums pavaizdavo penkių aukštų namą. Šiame name gyvena raidė „Ha“. Paprastu pieštuku taškas po taško atsekime šią raidę ant šio namo stogo. Paimame paprastą pieštuką, taškais nubrėžiame raidę „Ha“ ir prisimename: kiek garsų jame gyvena, vienas ar du. Balsiai „a, o, u, y, e“ aplanko raidę „Ha“ ir kartu dainuoja dainas. Parašykime raidę „Ha“ prieš balses „a, o, u, y, e“ ir skaitykime dainas.(Vaikai, padedami mokytojo, skaito gautus skiemenis.)

Pedagogas: Kaip tai skamba?

Darbas su balsėmis „yu, ya, e, e“ atliekamas panašiai.

Mokytojas: Dabar tuščiuose langeliuose parašykite raidę "X" ir perskaitykite žodžius. Kur ji pasislėpė: žodžio pradžioje, viduryje, pabaigoje?

Darbo vietos valymas.

Savikontrolė: vaikai tikrina savo darbo vietos švarą (stalas, kėdė, grindys).

III. Pamokos rezultatai.

Mokytojas kartu su vaikais apibendrina pamoką ir teigiamai įvertina kiekvieno vaiko veiklą.

Mokytojas: Šiandien prisiminėme, kuo skiriasi balsės nuo priebalsių, raidės nuo garsų, studijavome naują raidę „X“, žinome, kokie garsai slypi šioje raidėje, skirstėme žodžius į skiemenis, nustatėme ilgus ir trumpus žodžius.

Tikiuosi, kad jums visiems patiko užduotys „A iki Z“, kurias atlikote lengvai. Ačiū už jūsų darbą. Tuo tarpu mūsų pamoka baigėsi. Išsirikiuoti į traukinį. Viso gero!

(Atsisveikindami su mokytoja vaikai išeina iš klasės kaip traukinys.)


Pamokos santrauka

skaitymo ir kalbos raida

1 klasėje

Tema „Garsas ir raidė X, x“

Parengė Klimova S.O.

2014

Tema: Garsas ir raidė X, x

Įranga: iliustracijų serija tema „Iš kur atsiranda duona“, duonos gaminiai, individualios kopijų kortelės, vadovėliai, signalinės kortelės

Per užsiėmimus

    Organizacinis ir parengiamasis etapas

Mokytojas: Ilgai lauktas skambutis skambėjo,

Pamoka prasideda.

Sėdėkime tiesiai, nesilenkime,

Pradėsime dirbti.

- Kalbos apšilimas

Cha - cha - cha - pagavo gaidį

Ho-ho - ho - eina Kirkšnis

Hee - hee - hee - jis valgė žuvies sriubą.

Oho, va, va – pūkas muselės.

    Pagrindinė scena

- Įvadas į pamokos temą

Yra tokie žodžiai:

"Jis yra visko galva"

Pasipuošusi traškia plutele

Švelni juoda, balta...(Duona.)

Mokytojas: Tarkime žodį duona choru.

Vaikai: duona

Kuzminas Michailas:

Štai ji – kvapni duona.

Štai jis – šiltas, auksinis.

Jame slypi mūsų sveikata, stiprybė,

Jame slypi nuostabi šiluma.

Kiek rankų jį pakėlė,

Apsaugotas ir apsaugotas! (duonos ekranas)

Mokytojas: Populiari patarlė sako: „Duona yra visko galva! Ar žinai kodėl? (pagal galimus vaikų atsakymus). Be jo neapsieina nei vienas patiekalas, nes duona maitina ir sveika. Mes visi kasdien valgome baltą ir juodą duoną, daugelis mėgsta sausą duoną, sausainius ir įvairius pyragus. Norėdami sužinoti, kaip duona patenka ant mūsų stalo, leisimės į įdomią kelionę.

- Iliustracijų „Iš kur atsiranda duona“ analizė

Mokytojas: Pavasarį, kai tik žemė atšyla ir išdžiūsta, į lauką išvažiuoja traktorius (1 pav.),

kuris giliai aria žemę. Tarkime vieningai žodį traktorius.

Vaikai: traktorius.

Pedagogas: Prie traktoriaus pritvirtinu sėjamąsias, kurios lygiomis tvarkingomis eilėmis deda į dirvą grūdus. (4 pav.) Tarkime žodį sėjamosios choru

Vaikai: sėjamosios.

Laikas eina, grūdai dygsta, atsiranda ūgliai. O dabar visas laukas auksinėmis ausimis uždengtas. (6 pav.). Grūdai subrendo, spygliai pagelsta. Laikas juos nupjauti. Prasideda derliaus nuėmimas. O į lauką įvažiuoja kitos mašinos – kombainai (7 pav.). Tarkime, žodis kombinuoti unisonu.

Vaikai: kombinuoti.

Mokytojas: Norint gauti duonos ir kitų grūdų produktų, grūdai vežami į malūnus arba malūnus, kur sumalami į miltus (9 pav.).

Tada miltai (13 pav.) vežami į kepyklą. Ir tada kepiniai kepami iš miltų (10, 12 pav.) Tada šie gaminiai išvežami į parduotuves, kur mes juos perkame (11 pav.). Tai yra sunkus kelias, kurį mūsų maisto produktas turi eiti, kad patektų ant mūsų stalo.

Mokytojas: Apie kokį maisto produktą mes kalbėjome?

Vaikai: O duona.

- Darbas pamokos tema

    Pabrėžiant garsą „x“ žodyje – duona.

Mokytojas: Koks yra pirmasis garsas, kurį girdite žodyje „duona“?

Mokytojas: Ar manote, kad garsas X yra balsis ar priebalsis?

Vaikai: Garsas X yra priebalsis.

Mokytojas: Garsas X žymimas raide Ha.

    Garso žymėjimas raide. Kaip tai atrodo?

X yra juokingas žaislas,

medinis ratukas -

Draugas laisvam vėjui.

Mokytojas: Ką jums primena raidė X?

Vaikai: malūnas

Mokytojas: Iš kokių elementų susideda spausdinta X raidė?

Vaikai: dvi tiesios linijos, kurios susikerta viena su kita

    Sugalvoti žodžius, prasidedančius raide "X"

Mokytojas: Pagalvokite apie žodžius, prasidedančius raide X

Vaikai: žiurkėnas, chalatas, ledo ritulio žaidėjas ir kt.

- Kūno kultūros minutė

Geras darbas, vaikinai!

O dabar – pasikraukime visi!

Pasukite į kairę, pasukite į dešinę,

Pasilenk, pakilk.

Rankos aukštyn ir rankos į šoną,

Ir šokinėkite vietoje!

O dabar mes praleidžiame,

Puiku, vaikinai!

Sulėtykime, vaikai.

Ir stovėkite vietoje! Kaip šitas!

O dabar susėsim kartu,

Mums dar reikia dirbti!

- Pirštų gimnastika „Duona“

Lietus, lietus, vanduo (bakstelėkite kitą delną rodomuoju pirštu)

Bus kepalas duonos (rankomis suformuokite ratą priešais save)

Bus suktinukai, bus pyragaičiai, (po delną paglostykite)

Bus skanūs sūrio pyragaičiai. (sujunkite nykštį ir rodomąjį pirštus, sudarydami didelį apskritimą)

- Darbas su knygomis

1. X raidės spalvinimas

Mokytojas: Atidarykite knygelę. Kokia spalva dažyti raidę X?

Vaikai: mėlyni

2. Raidė X, x (Sonya Zakharova ir Miša Kuzminas nubrėžia laiško kontūrą)

Mokytojas: paimkite rašiklius į rankas ir parašykite raidę X. Pradedame rašyti nuo viršutinio kairiojo kampo, nubrėžkite tiesią liniją į apatinį dešinįjį kampą. Antrą elementą pradedame rašyti nuo viršutinio dešiniojo kampo, nubrėžiame tiesią liniją į apatinį kairįjį kampą.

3. Garso X apibrėžimas žodžiais

Mokytojas: Pažiūrėkite į paveikslėlį, kas pavaizduota?

Vaikai: musmirė, šaldytuvas

Mokytojas: Kur yra garsas X žodyje musmirė?

Vaikai: garsas X yra viduryje

Mokytojas: Nuspalvinkite norimą kvadratą mėlynai

Mokytojas: kur yra X garsas žodyje šaldytuvas?

Vaikai: Garsas X yra žodžio pradžioje

Mokytojas: Nuspalvinkite norimą kvadratą mėlynai.

Mokytojas: Padėkite korteles į šalį, visas jūsų dėmesys nukreiptas į mane.

- Vizualinė gimnastika

O, kiek laiko mes rašome?

Vaikino akys pavargusios. (mirksėti akimis)

Žiūrėkite visus pro langą. (žiūrėk kairėn)

Oi, koks aukštas dangus. (žiūrėk aukštyn)

Dabar užmerksime akis (uždenkite akis delnais)

Klasėje statysime vaivorykštę (akimis nubrėžsime lanką) į kairę ir į dešinę

Kelkimės vaivorykšte aukštyn

Pasukime į dešinę, į kairę, (judėkime į dešinę, į kairę)

Ir tada mes nusileisime žemyn, (žiūrėk žemyn)

Stipriai primerk akis, bet laikykis. (užmerkite akis, atidarykite ir mirksėkite)

- Darbas su vadovėliu

Skaityti skiemenis su X raide

Mokytojas: Atidarykime žymes. Skaitykime skiemenis su X raide.

(individualus darbas Miša Kuzminas kortomis skaito tekstą „Duona“)

    Galutinis etapas

- Pamokos santrauka

Mokytojas: Kokį garsą šiandien išgirdome klasėje?

Vaikai: garsas X

Mokytojas: Ar X garsas yra balsis ar priebalsis?

Vaikai: Sutinku

Pedagogas: Kas tau patiko pamokoje? Kaip jautiesi išėjus iš pamokos? Parodykite signalo kortelę.

Natalija Vasilevskaja
Pamokos santrauka „Garsas [X] ir raidė X“

Pamokų užrašai"Mūsų miestas" garsas ir raidė"X"

Korekcinis auklėjimas užduotys:

Žinių apie raidė ir garsas"X",

Formavimas garso analizė,

Įgūdžių, skirtų atskirti kietą ir minkštą, formavimas garsas,

Gebėjimų nustatyti vietą formavimas skamba žodžiu.

Korekcinis ir vystomasis užduotys:

Atminties, dėmesio ugdymas,

Smulkiosios ir stambiosios motorikos lavinimas,

nuoseklios kalbos ugdymas,

Foneminės klausos raida

Pataisomoji ir auklėjamoji užduotys:

Geros valios ir iniciatyvos formavimas.

Įranga: projektorius, spalvoti kvadratai, spausdinta laišką"X", veidrodžiai, nuotraukos su garsas"X",elektroninis pristatymas, spalvoti akmenukai,

Pamokos eiga:

Sveiki bičiuliai!

Noriu tau įminti mįslę.

Žydi ant veido

Jis auga su džiaugsmu.

(Šypsena)

Padovanokite vienas kitam šypseną už gerą nuotaiką

Ir šiandien, vaikinai, gavau laišką, paskaitykime ir išsiaiškinkime, kas mums rašo. Ir jis mums rašo laišką"X"

Sveiki vaikinai, labai norėjau pas jus, bet pasiklydau, padėk man rasti kelią į jūsų darželį. Laiškas parašė kad ji gali grįžti, jei atliksite užduotis. Ar padėsime?

Tačiau pirmiausia turime paruošti savo liežuvį darbui.

Paimkite veidrodžius, atlikime pratimus. (Vamzdis, šypsena, laikrodis, sūpynės, skanus uogienė, arklys)

gerai! Dabar pasakyk man garsas"X" balsis ar priebalsis? Jis gali būti kietas, minkštas, patikrinkite, kas tai yra, garsus ar nuobodus. Paimkite mėlynus ir žalius kvadratus.

Na, mūsų liežuvis paruoštas, galite pažvelgti į žemėlapį ir pradėti vykdyti užduotis.

Už kiekvieną atliktą užduotį gausite šį fragmentą, pažiūrėkime, ką gausite pabaigoje.

1. Turite kvadratus rankose, skiemenis pavadinsiu, jei išgirsite tvirtą garsas tada paimkite mėlyną kvadratą, jei jis minkštas, tada paimkite žalią.

(Ha, hee, ho, hoo, hee, hee, ha, ah, oi, oi)

Gerai padaryta vaikinai.

Pažiūrėkime, kokią kitą užduotį turime atlikti.

2. Paskirstykite paveikslėlius į dvi grupes, mėlynas ir vientisas garsas, į žalią su minkštu garsas, patikrinkime kartu. (Radome vietą skamba žodžiu, pilnas atsakymas)

Fiziniai pratimai. "Keistuoliai" (video žaidimas)

3. kita užduotis. Su kiekvienu iš šių žodžių sudarykime sakinį. (naudojamos ankstesnės užduoties nuotraukos)

4. Raskite papildomą žodį. (ekrane)

5. Įvardykite tik tuos žodžius, kurių pavadinimuose yra garsas"X"

tai laišką! Ar ji grįžo pas mus?

Papuoškime savo laišką. (išdėstykite akmenis.)

Apatinė eilutė klases: Jei tu galvoji kad tau viskas pavyko, paimk oranžinę žvaigždę, jei manai, kad ne viskas pavyko, tai geltoną.

Publikacijos šia tema:

Raštingumo pamokos „Garsas [o] ir raidė O“ santrauka Tema: „Garsas (O) ir raidė O“. Tikslas: apibendrinti vaikų mintis apie balses ir priebalses. Užduotys: Mokymosi užduotis: Duotos užduoties identifikavimas.

Pamokos santrauka „Garsas ir raidė Ch“ Tema: Garsas ir raidė Ch Tikslas: Įtvirtinti garso ch tarimo žodžiu įgūdžius; Tikslai: Ugdomasis: - išmokti išryškinti garsą Ch žodžiuose; - mokyti vaikus.

Pamokos santrauka „Garsas ir raidė Z“ Tema. Garsas ir raidė Zh Tikslas: įtvirtinti teisingą garso [Zh] tarimą kalboje. Tikslai: Pataisomoji – ugdomoji: Mokyti teisingai.

Pamokos santrauka „Garsas [a] ir raidė A“ Tikslai: supažindinti vaikus su balsių garsu [a] ir raide A; išmokti nustatyti garso vietą žodyje; praktikuoti intonacijos kirčiavimą.

Pamokos santrauka „Garsas [B] ir raidė B“ Edukacinių veiklų MBDOU Nr.61 parengiamojoje grupėje specialiųjų poreikių vaikams antraisiais studijų metais suvestinė. Logopedė Nosova G.G. Tema: „Garsas ir raidė.

Pamokos santrauka „Garsas ir raidė T. Maistas“ Tikslas: 1. Maisto pažinimas 2. Garso T radimas žodžiuose 3. Skiemenų skirstymas į skiemenis 4. Garso radimas žodyje 5. Atsakymas.

1. Šiuolaikinė rusų kalba abėcėlė apima 33 raidės, 10 iš kurių skirti nurodyti balsių garsus ir atitinkamai vadinami balsėmis. 21 priebalsių garsams žymėti naudojama priebalsinė raidė. Be to, šiuolaikinėje rusų kalboje yra dvi raidės, kurių Nr garsai nenurodomi: ъ(kietas ženklas), b(minkštas ženklas).

2. Visi rusų kalbos garsai skirstomi į balses ir priebalses.

  • Balsės garsai- tai garsai, kurie susidaro dalyvaujant balsui. Yra šeši iš jų rusų kalba: [a], [e], [i], [o], [y], [s] .

  • Priebalsiai- tai garsai, kurie susidaro dalyvaujant balsui ir triukšmui arba vien tik triukšmui.

A) Priebalsių garsai skirstomi į kietas ir minkštas. Susidaro dauguma kietųjų ir minkštųjų priebalsių kietumo-minkštumo poros:

[b] – [b′], [c] – [v′], [d] – [g′], [d] – [d′], [z] – [z′], [j] – [ k′], [l] - [l′], [m] - [m'], [n] - [n'], [p] - [p'], [p] - [p'], [ s] – [s′], [t] – [t′], [f] – [f′], [x] – [x′]

(apostrofas viršuje dešinėje rodo švelnumas priebalsio garsas). Pavyzdžiui, svogūnas - [lankas] Ir liukas - [l′uk] .

b) Kai kurie priebalsiai neturi koreliacinių kietumo-minkštumo porų, tai yra, yra neporiniai kietieji priebalsiai [zh], [sh], [ts](visada tik sunkūs) ir neporiniai minkštieji priebalsiai [ш′], [й], [ч](visada tik minkštus).

Pastabos:

  • prie garsų [th], [h] Neįprasta minkštumą žymėti apostrofu, nors kai kuriuose vadovėliuose tai nurodoma;
  • garsas [w′] raštu nurodė raštu sch;
  • virš garso esanti juosta rodo dvigubas (ilgas) garsas. Kai kuriuose vadovėliuose jie nurodo ilgieji priebalsiai Taigi: [van:a] - vonia.

V) Vadinami priebalsiai, suformuoti dalyvaujant balsui ir triukšmui skambus(pavyzdžiui, [d], [d′], [z], [z′] ir kt.); jei formuojant garsus dalyvauja tik triukšmas, tai tokie garsai vadinami kurčias priebalsių (pavyzdžiui, [t], [t′], [s], [s′] ir kt.). Dauguma balsingų ir bebalsių priebalsių rusų kalba balsinės ir bebalsės poros:

[b] – [p], [b′] – [p′], [c] – [f], [v′] – [f′], [g] – [k], [g′] – [ k′], [d] - [t],
[d′] – [t′], [z] – [s], [z′] – [s′], [g] – [w]
.
Palyginti: mušti – gerti, metus – katę, gyventi – siūti .

G) Garsai [th], [l], [l′], [m], |m′], [n], [n′], [р], [р′] nesudaro koreliacinės poros su bebalsiais priebalsiais, todėl jie yra nesuporuotas balsas (taip pat vadinami neporiniai balsingi priebalsiai skambus, tai garsai, kuriuos formuojant dalyvauja ir balsas, ir triukšmas). Ir atvirkščiai, bebalsiai priebalsiai, nesudarantys porų su balsiniais, yra neporinis kurčias . Tai yra garsai [h], [ts], [x], [x′].

3. Kalbos sraute vieno garso garsas gali būti panašus į kito garso garsą. Šis reiškinys vadinamas asimiliacija. Taigi žodyje gyvenimas garsas [z], stovėdamas šalia minkštojo [n′], taip pat sušvelnėja, ir gauname garsą [z′].

Taigi, žodžio tarimas gyvenimą parašyta taip: [zhyz′n′]. Garsų konvergencija taip pat įmanoma garsams, kurie yra suporuoti pagal garsumą ir kurtumą. Taigi balsingi priebalsiai, esantys padėtyse prieš kurčiuosius ir žodžio pabaigoje, skambesiu yra panašūs į suporuotus kurčiuosius. Todėl taip atsitinka apsvaiginti priebalsių. Pavyzdžiui, valtis - lo[t]ka, pasaka - sk[s]ka, karutis - vo[s]. Galimas ir priešingas reiškinys, kai įgarsinami ir bebalsiai priebalsiai, esantys padėtyje prieš balsinguosius, t. neteisingai pasisakė. Pavyzdžiui, šienavimas – ko[z′]ba, prašymas – apie [z′]ba.

Rašto priebalsių minkštumo nurodymas

Rusu kalba priebalsių minkštumas nurodyta tokiais būdais:

  1. Naudojant raidę ь(minkštas ženklas) žodžio pabaigoje ir viduryje tarp priebalsių: nauda - [pol′za], briedis - [los′] ir kt.

Pastaba. Minkštas ženklas nenurodo priebalsių minkštumo šiais atvejais:

a) jei ji skirta atskirti priebalsius, iš kurių antrasis th(yot): lapai – lapė[t′ya], linas – be[l′yo];

b) išskirti gramatines kategorijas: rugiai (3 klasės, moteriška forma) - peilis (2 klasės, m. forma);

c) atskirti žodžių formas (po šnypščiančių): skaityti (2 litrai, vienaskaita), kirpti (prisakomoji forma), padėti (neapibrėžta veiksmažodžio forma), taip pat prieveiksmius: pašokti, atsigulti.

  1. Per raides i, e, e, yu, i, nurodantis prieš tai buvusio priebalsio garso švelnumą ir perteikiančius balsių garsus [i], [e], [o], [u], [a]: miškas – [l′es], medus – [m′ot], lil – [l ′dumblas], liukas - [l′uk], suglamžytas - [m′al].

  2. Naudojant vėlesnius minkštuosius priebalsius: krumpliaratis – [v′in′t′ik], slyva – [s′l′iva].

Raidžių e, e, yu garsinė reikšmė, t.y

  1. Raidės e, e, yu, i gali reikšti du garsus: [jūs], [yo], [jūs], [ta]. Tai atsitinka šiais atvejais:

  • žodžio pradžioje: pvz., eglė - [ye]l, ežiukas - [yo]zh, yula - [yu]la, duobė - [ya]ma;

  • po balsio garso: plauna - mo[ye]t, dainuoja - po[yo]t, duok - taip[y]t, loja - la[ya]t;

  • po dalybos žodžių ь,ъ: valgyk - valgyk[y]m, gerk - gerk[yo]t, užpilk - l[yu]t, uolus - uolus.

Be to, po išsiskyrimo b raidė reikš du garsus Ir: lakštingala - lakštingala [yi].

  1. Raidės e, e, yu, i rodo ankstesnio priebalsio švelnumą pozicijoje po priebalsių, suporuotas kietumu-minkštumu: kailis - [m′eh], nešiojamas - [n′os], liukas - [l′uk], minkomas - [m′al].

Atmintinė:

  • Garsai [th], [l], [m], [n], [r]- įgarsintas (neturite balsų ir bebalsių poros)
  • Garsai [x], [ts], [h], [w′]- kurčias (neturite balsų ir kurčiųjų poros)
  • Garsai [zh], [w], [ts]- visada sunku.
  • Garsai [th], [h], [sh′]- visada minkštas.

Pamokos santrauka "". Kita tema:

Logopedinės pamokos tema: „Skamba X - X“ santrauka. X raidė“.

Tikslas: Norėdami sustiprinti vaikų supratimą apie garsus [X] ir [X`], supažindinkite juos su raide „X“.

Užduotys:

Švietimo

Įtvirtinti vaikų supratimą apie garsų [Х] ir [Х`] artikuliacinę struktūrą.

Įgūdžio lavinimas atskirti duotą garsą žodyje, nustatyti garso vietą žodyje (naudojant garsų [X] ir [X`] pavyzdį).

Gebėjimo atskirti garsus įtvirtinimas (pagal žodžius su garsais [X] ir [X`])

Tęsiamas dviskiemenių žodžių fonetinės analizės mokymas (naudojant žodžių su garsais [Х] ir [Х`] pavyzdį).

„X“ raidės pažinimas, „X“ raidės vizualinio vaizdo įvaldymas.

Korekcinis

Foneminės klausos raida.

Plėsti ir patikslinti vaikų žodyną.

HMF (dėmesio, atminties) raida.

Regėjimo suvokimo korekcija (atsižvelgiama į regėjimo krūvį ir diagnozę renkantis vaizdinę medžiagą kiekvienam vaikui).

Smulkiosios motorikos ir lytėjimo ugdymas.

Švietimo

Ugdyti teigiamą vaikų požiūrį į logopediją.

Vaikų elgesio kultūros ugdymas pogrupio frontalinėse klasėse.

Įranga: dalykinės nuotraukos su garsais [X] ir [X`] (X - žiurkėnas, persimonas, duona; X` - jūrų lydeka, chirurgas, trobelė) kiekvienam vaikui atskiruose vokuose (paveikslėlių dydis atitinka reikalavimus rekomenduojama vizualinė apkrova); veidrodžiai 9x12cm kiekvienam vaikui; minkštas žaislas - žiurkėnas; mėlynas ir žalias plastilinas, kortelės su raidės „X“ kontūru kiekvienam vaikui; du krepšeliai, daiktai, kurių pavadinimuose yra garsai [Х] arba [Х`]; žymekliai (mėlyna, žalia, raudona).

Pamokos planas

Logopedo veikla

Vaikų užsiėmimai

Pastaba

Laiko organizavimas.

Vaikinai, šiandien mūsų draugas atvyko mūsų aplankyti, ir štai jis!

Kas čia?

Gudrus Khoma neatėjo tuščiomis, jis atnešė jums stebuklingus vokus, kuriuose buvo paslėpti paveikslėliai. Su jų pagalba galime sužinoti mūsų šiandienos pamokos temą.

Matote, kas paslėpta vokuose?

Įvardinkime ant jų pavaizduotus objektus.

Kaip manote, kokius garsus kartosime šiandien?

Gudrus žiurkėnas Khoma

Vaizdai

[X] ir [X`]

Logopedas ant stalo padeda žaislinį žiurkėną.

Logopedas išdalina vokus.

Vaikai vardija žodžius, logopedė paaiškina nesuprantamų ir nepažįstamų žodžių reikšmę.

II. Praneškite apie pamokos temą.

Taigi, Khoma padėjo mums išsiaiškinti, kad šiandien prisiminsime garsus [X] ir [X`], taip pat susipažinsime su raide „X“, kuri raštu žymi šiuos garsus.

III. Garsų charakteristikos pagal artikuliacinius požymius.

Prisiminkime, kas yra garsai?

Teisingai! Išleiskime garsą [X] ir sušildykime rankas.

Taigi, koks tai garsas?

Ar jis kietas ar minkštas?

Dabar ištarkime garsą [X`]

Ką tu jauti? Kaip oras išeina iš mūsų burnos?

Taigi, koks tai garsas?

Ar jis kietas ar minkštas?

Pažiūrėkime, ar stebuklingas varpas suskamba gerklėje, kai ištariame šį garsą, ar ne? Uždėkime ranką tau ant gerklės ir patikrinkime.

Taigi, koks tai garsas, įgarsintas ar bebalsis?

Vaikinai, tarkime, mūsų garsai po vieną: x-x-x-x, ar jie panašūs, ar ne?

Kuo šie garsai skiriasi?

Pakartokime: kas yra garsas [X]?

O kaip garsas [X`]?

Tai mes girdime ir sakome

(oras šiltas, susiduria su kliūtimis, kliūtimis, liežuvio galiukas yra apačioje, šiek tiek atitolsta nuo apatinių dantų, liežuvio nugarėlė formuoja stačią kalvą, neleidžiančią orui laisvai praeiti

Priebalsė

Tvirtas

neskamba

kurčias

Priebalsė

Minkštas

Neskamba

kurčias

Panašus

[X`] yra minkštas, o [X] yra kietas

kietas priebalsis, bebalsis

priebalsis, švelnus, bebalsis

Vaikai, kiekvienas priešais veidrodį, skleidžia garsą

IV. Garsų [Х] ir [Х`] atskyrimas pagal klausą, šių garsų vietos žodyje nustatymas, vaikai sugalvoja žodžius su garsais [Х] ir [Х`].

Khoma nori žaisti su tavimi žaidimą: jis pasakys man žodžius, aš pasakysiu tau, o kai pasakysiu žodį su [X], suplokite rankomis, o jei pasakysiu žodį su [X`], antspauduokite, tada pasakykite, kur yra šis garsas žodyje (pradžia, vidurys, pabaiga).

Žodžiai: pasivaikščiojimas, kailis, gudrumas, žirnis, riešutas, saulėtekio mohera, poezija, petardas, plėšrūnas, chalva, + vaikų sugalvoti žodžiai.

Vaikai po logopedo kartoja žodžius su [X]/[X`, nustato garso vietą žodyje (pradžia, vidurys, pabaiga) ir jį apibūdina.

V. Pristatome raidę „X“.

Vaikinai, mūsų svečias žiurkėnas Khoma atsinešė ką nors kita.

Kaip manote, kas tai yra?

Kokius garsus reiškia ši raidė „X“?

Kaip dar atrodo mūsų laiškas?

Taigi, pakartokime: raidė „X“ reiškia 2 garsus: [X] - priebalsis, kietas, kurčias ir [X`] - priebalsis, minkštas, kurčias.

Dabar atėjo laikas mums sušilti.

kryžius, takai, pėdsakai, pusiau nutemptas lankas

[X] ir [X`]

Logopedas pakabina „X“ raidės paveikslėlį.

Vaikai kartoja po logopedo, logopedas pagiria Khomos vardu.

VI. Kūno kultūros minutė

Vaikinai, dabar mes pasiskirstysime į dvi komandas, pirmoji eilutė yra viena komanda, ji renka nuotraukas su garsu [X], antroji eilutė yra antra komanda, ji renka nuotraukas su garsu [X`]

Chalatas, lydeka, gaidys, gaidžiai, musė, musės...

Objektai, kurių pavadinimuose yra [X] arba [X`, vaikai yra suskirstyti į dvi komandas

VII. Vizualinio laiško įvaizdžio įtvirtinimas, rašytinės kalbos sutrikimų prevencija (užduotys iš Khomos):

Dabar įsivaizduokime, kad esame menininkai, ir nupieškime savo laiško portretą: pirštu į orą nupieškime savo laišką.

Šauniai padirbėta!

Pažiūrėkite, ką dar Khoma mums paruošė.

Kaip manote, ką šiuo atveju galima padaryti?

Jūs ir aš sukursime savo laiško portretą.

Kodėl Khoma paruošė mėlyną ir žalią plastiliną?

Pasirinkite spalvą ir uždenkite laišką plastilinu, stenkitės neperžengti kontūro. Jei raidę puošite žaliu plastilinu, teks sugalvoti žodį su garsu [X`], jei mėlynu – [X].

lipdyti raides

raidė "X" žymi du garsus [X] ir [X`], kietiems - mėlynai, minkštiems - žaliai

Logopedas duoda vaikams atvirutes su raidės „X“ kontūrais ir žaliu bei mėlynu plastilinu.

Vaikai atlieka užduotį

IX. Garso analizės ir skaitymo įgūdžių stiprinimas

Pažiūrėkite, vaikinai, ką dar mums paruošė žiurkėnas Khoma!

Lapo apačioje yra nuotraukos. Ką jie rodo? (skrenda ir skrenda)

Kiek dalių yra žodyje „skristi“? Pavadinkite juos.

O kaip su žodžiu „musės“? Pavadinkite dalis.

Teisingai!

Kas pavaizduota mūsų lapuose po paveikslėliais?

Turime užpildyti šias diagramas. Pradėkime nuo žodžio „skristi“. Savo lapuose nubraižysite schemą, o paskui po vieną apibūdinsite garsus: kas pirmas atliks užduotį, pasakys apie pirmąjį garsą, kas bus antras – apie antrąjį ir t.t.

Prisiminkime, kokia spalva žymi balsių garsus?

Ar priebalsiai kieti?

Ar priebalsiai minkšti?

Gerai, dabar ištiesinkite nugarą. Pradėkime užduotį.

Vaikinai, mes turime dvi schemas, ar jos vienodos, ar skirtingos?

Koks skirtumas?

Nuostabu!

Bet vis tiek turime langelių po diagramomis, kam jos skirtos?

Taip, parašykime ten raides, kurios „aprengia“ mūsų garsus. Tik būkite atsargūs, raidės turi būti tokios pat spalvos kaip ir garsai.

Dabar paskaitykime, ką gavome

Šauniai padirbėta!

Vaikai plojimais nustato, kad dvi dalys „mu“ ir „ha“

taip pat dvi dalys „mu“ ir „labas“

schema



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!