Rusų kalbos pamokų planai. Pamokos temos ir tikslo nustatymas

Pamokos užrašai apie rusų kalbą. Sudarė: Alekseeva L.V.

Tema : Netariami priebalsiai žodžių šaknyje.

Tikslas: išmokti taisyklingai rašyti žodžius su neištariamais priebalsiais žodžio šaknyje.

Užduotys:

    Švietimo :

      ugdyti gebėjimą nustatyti rašybos užduotį, susijusią su rašybos „netariamo priebalsio žodžio šaknyje“ atpažinimu;

      ugdyti gebėjimą išspręsti rašybos problemą, susijusią su neištariamo priebalsio žymėjimu žodžio šaknyje;

      prisidėti prie mokinių sąmoningumo ugdymo edukacinėje veikloje, gebėjimo lavintis;

    besivystantis :

    rašybos budrumo, pažintinės veiklos, savarankiškumo ugdymas;

    vaikų kalbos ugdymas ir žodyno turtinimas;

    refleksijos ir tinkamos savigarbos ugdymas;

    edukacinis:

    ugdyti gebėjimą apginti savo požiūrį ir priimti kitų nuomonę (bendradarbiauti);

    ugdyti teigiamą ir vertybinį požiūrį į supantį pasaulį ir žmones, šeimą.

Pamokos tipas: naujų žinių atradimas.

Veiklos požiūrio technologija.

Metodas:probleminis-dialoginis.

Įranga: vadovėlis: T.G. Ramzajevas „Rusų kalba. 3 klasė, 1 dalis", kompiuteris, multimedijos projektorius.

Pamokos struktūra:

    Mokinių dėmesio organizavimas. Psichologinis požiūris

    Rašymo minutė.

    Žodyno darbas.

    Ugdymo problemos teiginys.

    Probleminė situacija su mokinių nuomonių susidūrimu.

    Problemos sprendimas skatinant dialogą.

    Tikslo nustatymas.

    Naujų žinių atradimas. Žodžių su neištariamais priebalsiais žodžio šaknyje stebėjimas.

    Mokymosi problemos sprendimo paieška.

    Pamokos temos nustatymas. Darbas su vadovėliu. Koreliuoti savo požiūrį su moksliniu.

    Pratimai akims.

    Pokalbio vedimas prie taisyklės formulavimo.

    Savarankiškas taisyklių formulavimas. Pirminis konsolidavimas.

    Dinaminis fizinis pratimas.

    To, kas išmokta, įtvirtinimas.

    Darbas su deformuotais sakiniais.

    Darbas žodžiu naudojant ekranus (atsiliepimo priemones).

    Darbas poromis.

    Savarankiškas darbas.

    Apibendrinant.

    Išvados ir apibendrinimai.

    Vaikų savigarba.

    Linkiu vaikinams rudens.

    Namų darbai.

Pamokos eiga.

    Mokinių dėmesio organizavimas. Psichologinė nuotaika.

Vaikinai, aš tau šypsausi, tu man. Šypsena padės sušildyti kitus savo šiluma, parodys jūsų draugiškumą ir pagerins visų nuotaiką. Jie sako, kad gera nuotaika visada padeda susidoroti su bet kokia užduotimi ir pasiekti gerų rezultatų.

Pabandykime patikrinti šią taisyklę šios dienos pamokoje.

Siūlau šiandien vesti pamoką su šūkiu: Siaubinga, bet įdomu, bet viskas, kas nežinoma. Vaikinai, ar jūs ką nors nustebinote šiame užraše, kodėl, jūsų nuomone, suskirstau raides į dvi grupes?

Aoi e i vdt l? Kartais priebalsiai

Jie žaidžia su mumis slėpynių.

Jie nėra išreikšti

Ir mums neaišku ką rašyti...

Kartais priebalsiai žaidžia su mumis slėpynių,
Jie netariami, o užrašomi į sąsiuvinį.

Kaip pavadintumėte tokius priebalsius? (Negirdimas, tylus, tylus, paslėptas...)

Atsiverskite vadovėlius 59 puslapyje ir palyginkite savo pasiūlymus su tuo, ką mums siūlo vadovėlių autoriai.

Taigi koks yra tokių priebalsių garsų mokslinis pavadinimas? (Neištariama)

Tema: žodžiai su neištariamais priebalsiais šaknyje.

Taigi ko mes dar nežinome? (Nesvarbu, ar žodyje reikia parašyti priebalsį, jei jo negirdi)

Šiandien klasėje bandysime ištirti šią problemą.

Koks mūsų pamokos tikslas? Ką šiandien veiksim? (Mokymasis taisyklingai rašyti žodžius)

    Žodyno darbas.

Kortelėje nuspalvinkite nekirčiuotą balsį.

Pasiimk kortelę. Apibūdinkite, kokius garsus reiškia ši raidė.

    Rašymo minutė.

Akimirkai parašykime mažąsias raides s.

Rašykite 3 kartus po 7 s.

Kiek laiškų buvo parašyta? Kodėl? Jei pridėsite aš prie septynių, ką gausite? (šeima)

Kokios rašybos? Ant minkštojo skyriklio parašykite 2 žodžius.

Laimingos šeimos taisyklė

    Užduočių atnaujinimas

Parengiamasis žaidimas „Pašalink papildomą žodį“

Perskaitykite ir pašalinkite iš grandinių dėl bet kokios priežasties nereikalingus žodžius, kad juose liktų vienas žodis (pagrįskite priežastį):

    Liepos, kibirai, lapai, ašara

    Beržas, drebulė, raketa, kelmas

    Ryžikas, sniego gniūžtė, Čižikas, Bobikas

Užsirašykite papildomus žodžius ir užrašykite bandomuosius žodžius.

Kelmas – kelmas; sniego gniūžtė - sniegas; ašara – ašaros.

Tarpusavio peržiūra

Keistis sąsiuviniais. Patikrinkite savo draugo darbą.

Kodėl kaip bandomuosius žodžius pasirinkote būtent šiuos žodžius? (nes nekirčiuotas balsis tapo kirčiuotas, patikrinkite lentą)

Ieškokite sprendimų.

Taigi, koks yra mūsų klausimas? Sužinokite, kaip rašyti šiuos žodžius.

Atlikime tyrimą.

1. Saulė mums linksmai nusišypsojo. (Raskite pagrindinius sakinio narius.)

2. Į kambarį pateko saulės spindulys. (Nurodykite kalbos dalis ir pažymėkite jas)

3. Iš už debesų išlindo ryški saulė. (Užrašykite žodžius su ta pačia šaknimi (sunny, sunshine, sol n tse)).

Garsiai perskaitykite žodžius „sau“.

ką pastebėjai? (tai žodžiai su ta pačia šaknimi). Įrodyk. (Jie turi tą pačią šaknį ir reikšmę). Užrašykite šiuos žodžius į savo bloknoto stulpelį. Pasirinkite šaknį.

Suskaičiuokite raidžių ir garsų skaičių

Taigi ar būtina žodyje rašyti priebalsį, jei jis negirdimas? Ką prisimename apie rašymo šaknis? (Šaknys parašytos vienodai)

Gerai padaryta! Jie sugalvojo įdomių pavadinimų.

Patikrinkime savo prielaidą moksliniu tekstu vadovėlyje. (Perskaičius taisyklės formuluotę vadovėlyje) Ar mūsų prielaida buvo teisinga?

Darbas poromis.

Užrašykite tik tuos žodžius, kuriuose yra neištariamas priebalsis. Nurodykite raidžių ir garsų skaičių.

Vamzdis, siena, pasiuntinys,

kaulas, miškininkas, širdis,

labas, kraunasi, žeme,

Tarpusavio peržiūra. Keiskitės sąsiuviniais ir patikrinkite vieni kitus. Įvertinkite savo bendražygius.

Pasiekite ranka

Žvaigždėtas dangus

miela gėlė

Aukštaitijos garsus rašytojas

Kolektyvinė apžvalga to, kas parašyta.

Grupinis darbas

Kūrybinės užduotys (diskusija grupėje, savęs patikrinimas, abipusis testas, savitarpio pagalba)

O dabar kūrybinė užduotis. Kiekviena grupė turi pasiūlymų ant kortelių. Paryškintus žodžius pakeiskite tinkamais sinonimais netariamais priebalsiais. Norėdami kontroliuoti savo sprendimą, galite naudoti užuominų korteles.

D EVIZ: Kartu mąstyti įdomiau!

Mes bendradarbiaujame kartu!

Už nugaros juokinga vasara. Auksinis ruduo praėjo. Jie stovi lietingas dienų. Išpūstas gūsingas vėjas. Išgirdau, kaip kažkas skambina.

žiaurus

įsiutęs

džiaugsmingas

Sveiki, ryto saule! Bet veltui tai žema šviesa nori išlaikyti šiltus orus. Dažnai pasitaiko nakties šalnos – pirmosios pasiuntiniai žiema ateina. Jie atnešė labiausiai lauktas šalnas.

Sveiki

pasiuntiniai

V. Namų darbai

Neprivalomas p.118 pratimas 233; p.122.valdymas 243

Ačiū už bendrą darbą.

Mano palinkėjimai:

Būk kaip saulė, gražuole!
Būkite MIELOS, mielosios!
SĄŽININGI tarpusavyje!
Visada būk LAIMINGAS!

Mes daug išmokome! Dabar prisiminkime mūsų pamokos šūkį. Dabar galite savarankiškai įterpti trūkstamas raides vietoj klaustukų. „Tai siaubingai įdomu, viskas, kas nežinoma!

Metodas: bandymas

Priėmimas: kontrolinis testavimas

Tačiau pirmiausia apžvelkime tai, ko išmokome anksčiau, kad sužinotume, kiek įvaldėte ankstesnių pamokų temas. Norėdami tai padaryti, atliksime trumpą testą.

Metodas: mokytojo žodis

Pirmiausia suskirstysime į parinktis, bus 4 parinktys, pradedant nuo pirmojo stalo - 1 ir 2 parinktys, antrojo stalo - 3 ir 4, 3 stalai - 1 ir 2 variantai ir tt.

Užduotys surašytos ant lentos, jos visiems vienodos, bet turi skirtingą kalbos medžiagą, dabar ją duosiu tau. Taigi, jūsų užduotis – sudėti skyrybos ženklus, įterpti trūkstamas raides, atlikti kiekvieno sakinio sintaksinę analizę ir paprastais sakiniais nurodyti visų tipų komplikacijas, jei tokių yra (galite tiesiog pasirašyti viršuje pieštuku).

Kas turi klausimų? Kas nežino, ką reikia daryti?

Turite 5-7 minutes dirbti, tada pereiname prie naujos temos.

Studentų rašto darbo organizavimas.

Metodas: mokytojo žodis

Technika: pagrindinis mokytojo žodis

Taigi, vaikinai, atsiverskite savo vadovėlius į 62 puslapį. Atsakykime į vadovėlyje pateiktus klausimus.

1. Kas tiriama teksto studijų skyriuje? Kam tai, jūsų nuomone?

2. Kokie reikalavimai, kuriuos žinote, yra būtini konstruojant tekstą?

3. Kodėl, jūsų nuomone, reikalingas teksto (esė, pristatymo ir pan.) konstravimo planas. Kokius planus žinote?

Bet kokia kalba yra tekstas. Perskaitykime diagramą ir prisiminkime, kokie kalbos tipai egzistuoja.

Gerai, dabar klausykite dviejų variantų ir nustatykite, kuris iš perskaitytų bus tekstas.

Išraiškingas skaitymas balsu:

Kačiukas sudaužė vazą. Lauke smarkiai lijo. Aš nieko nežinau. Mama nuėjo į parduotuvę.

Vitalikas gyveno su linksmu kačiuku Murziku. Kačiukas buvo pilkas ir pūkuotas. Murzik mėgo žiūrėti į akvariumą su žuvimis.

Metodas: pokalbis

Priėmimas: reprodukcinis pokalbis

Vaikinai, kurį variantą galime pavadinti žinute? Kodėl?

Atsiverskime vadovėlį 63 puslapyje ir pabandykime išanalizuoti abu variantus pagal pagrindines teksto ypatybes.

Pirmasis yra temos vieningumas, norėdami nustatyti, ar čia yra tema, pabandykime išsiaiškinti, kas sakoma pirmąja kalba. medžiaga, o antrajame?

Taigi jūs ir aš galime pasakyti, kad antrasis variantas yra tekstas.

Antrasis ženklas yra pagrindinės idėjos buvimas. Norėdami nustatyti pagrindinę teksto mintį, pabandykime pavadinti abu variantus.

Kaip galite pavadinti pirmąją medžiagą?

O antrasis?

Taigi nustatėme, kad antrasis tekstas turi temos vienybę.

Trečias požymis – santykinis užbaigtumas.

Vaikinai, ar galime pasakyti, kad antrojo pavyzdžio mintis baigta? Ką sako tekstas? Aprašytas kačiukas, kurį turi Vitalikas. Ką sako pirmasis pavyzdys? Tai reiškia, kad jame negali būti išbaigtumo, nes nėra pagrindinės minties.

Ketvirtas požymis – gramatinis ir semantinis sakinių ryšys. Kuris iš dviejų pavyzdžių turi semantinį ir gramatinį ryšį?

Penktasis ženklas – loginis dalių ryšys. Tai yra, antrajame tekste jūs ir aš galime nustatyti mikrotemas, kokias?

Gerai, vaikinai, viskas teisinga, antrasis pavyzdys yra tekstas ir mes tai įrodėme remdamiesi pagrindinėmis savybėmis.

Metodas: mokytojo žodis

Technika: pagrindinis mokytojo žodis

Taigi, vaikinai, norėdami sustiprinti medžiagą, atlikime 144 pratimą. Perskaitykite tekstą, pavadinkite jį, t.y. išryškinkite pagrindinę teksto mintį.

Vaikinai, kaip galite pavadinti šį tekstą?

Gerai, vaikinai, šis tekstas turi žiedo kompoziciją, kokia jos ypatybė?

Kokias dar žinote kompozicijų rūšis? Kokios yra kiekvienos savybės?

Metodas: mokytojo žodis

Technika: mokytojo įvertinimo žodis

Metodas: mokytojo žodis

Technika: pagrindinis mokytojo žodis

Dabar, vaikinai, atidarykite savo vadovėlio 67 puslapį. Patikrinkite lentelę. Prisiminkime, kuo unikalus kiekvienas sakinių sujungimo būdas tekste.

Lygiagretus?

Serijinė (grandinė)?

Kombinuotas?

Metodas: mokytojo žodis

Technika: mokytojo pamokomasis žodis

Dabar atlikime 150 pratimą konsoliduoti.

Perskaitykite užduotį. Padalinkime tekstus į eilutes, pirmoje eilutėje analizuojamas pirmasis tekstas, antroje – antrasis, trečioje – trečiasis tekstas. Dirbame savarankiškai, vėliau tikriname kartu. Į darbą užtrunka apie 5 minutes. Kas nesupranta, ką reikia daryti?

Metodas: mokytojo žodis

Technika: pagrindinis mokytojo žodis

Vaikinai, dabar patikrinkime. Vova, prašau, kaip išanalizavote tekstą numeris vienas?

Nastya, kas tau atsitiko su tekstu numeris antras?

Vaikinai, kas nesutinka? Patikrinkite, kas suklydo.

Polina, kaip išanalizavote trečiąjį tekstą?

Vaikinai, kas nesutinka? Patikrinkite, kas suklydo.

Metodas: mokytojo žodis

Taigi, mes įtvirtinome žinias teksto charakteristikų tema. Išskyrėme 5 teksto charakteristikas, prisiminėme bendravimo būdus ir dirbome su kalbine medžiaga. Puikiai sekėsi ir įrodėte savo žinias.

Metodas: mokytojo žodis

Technika: mokytojo komentaro žodis

Vaikinai, dabar užsirašykime namų darbus. Vaikinai, rašybos minimumas, kurio prašiau praeitą pamoką, lieka kitai pamokai, tai yra rytojui, kad būtum gerai pasiruošęs, taip pat priminsiu, kad namie turėjai rasti bent 10 sakinių su žodžiais, kurie yra įvadiniai žodžiai ir narių pasiūlymai. Tikiuosi, kad visiems sekėsi gerai. Taip pat atlikite 152 pratimą namuose. Turite pataisyti tekstą ir užrašyti teisingą versiją.

Metodas: mokytojo žodis

Technika: bendras mokytojo žodis

Taigi, vaikinai, apibendrinkime, šiandien pamokoje dirbome gerai ir produktyviai.

Dar kartą įvardinkime pagrindinius teksto bruožus.

Ar šiandien pamokoje išmokote ko nors naujo?

Puiku, vaikinai! Ačiū už darbą! Pamoka baigta!

Metodas: Diktantas

Technika: girdimas diktantas (rašymas iš atminties)

Vaikinai, dabar atliksime užduotį lavinti atmintį ir dėmesį.

Dabar aš perskaitysiu jums pasiūlymą, atidžiai klausykite.

Kalbos medžiaga:

Piktasis verkia iš gailesčio, o gobšus iš pavydo.

Dabar, vaikinai, pabandykite užrašyti sakinį iš atminties.

Dabar patikrinkime. Kas tai padarė?

Pabandykime dar kartą.

Įdėmiai klausykime.

Pagalvokite apie stebuklą:

Kiek yra seserų laiškų?

33, kiek žmonių

Ar jie gali iš jų pagaminti žodžius?

Dabar užrašome tai, ką prisimename.

Vaikinai, perskaitykite, ką turite?

Patikrinkim.

Ši rusų kalbos pamoka „Veiksmažodžių morfologinė analizė“ skirta 4 klasės mokiniams. Pamokos tipas – naujos medžiagos mokymasis.

Pamokos metu sukuriamos probleminės situacijos, kurios suaktyvina mokinių protinę veiklą savarankiškai ieškoti naujų rašybos formavimo būdų. Jie atveria studentams netradicinius informacijos šaltinius, didina savarankiško darbo efektyvumą, suteikia visiškai naujų galimybių kūrybiškumui, įgūdžių įgijimui ir įtvirtinimui, leidžia įgyvendinti iš esmės naujas mokymo formas ir metodus.

Pamoka pastatyta naudojant kompiuterines technologijas, kurios leidžia mokiniams lengviau suvokti naują medžiagą ir vėliau pritaikyti įgūdžius praktiškai.

Pamokos tema: Morfologinė veiksmažodžio analizė.

Pamokos tikslas (mokytojui): ugdyti mokinių gebėjimą atlikti veiksmažodžio morfologinę analizę.

Pamokos tikslai:

Švietimas:

    ugdyti mokinių gebėjimą atpažinti veiksmažodžio požymius;

    ugdyti mokinių gebėjimą pagal planą atlikti veiksmažodžio morfologinę analizę.

Švietimas:

    ugdyti mokinių tikslų siekimą;

    plėtoti studentų analizės ir sintezės veiksmus;

    ugdyti mokinių gebėjimą konstruoti kalbos teiginius žodžiu.

Švietimas:

    draugiško požiūrio vienas į kitą puoselėjimas;

    ugdyti susidomėjimą ir pagarbą gimtajai kalbai.

Planuojami rezultatai:

Tema:

    jaunesni moksleiviai išugdė gebėjimą pagal planą atlikti veiksmažodžio morfologinę analizę;

    Mokiniai išsiugdė gebėjimą atpažinti veiksmažodžio požymius.

Metasubject:

    mokiniai sukūrė tikslo siekimo veiksmą;

    Studentai išugdė analizės ir sintezės veiksmus;

    Mokiniai išsiugdė gebėjimą konstruoti kalbos teiginius žodžiu.

Asmeninis :

    jaunesni moksleiviai rodo susidomėjimą ir pagarbą savo gimtajai kalbai.

Pamokos tipas: mokytis naujos medžiagos

Metodai ir metodai:žodinis (pokalbis, paaiškinimas); vizualinis (iliustracijų demonstravimas); užduoti mokiniams individualiai tarti žinomas taisykles ir apibrėžimus, jei reikia, naudojant juos sprendžiant pratimus; nukreipti mokiniams klausimus, skatinti juos atnaujinti žinias ir veiksmų metodus;

Pamokoje plėtojamos sąvokos: morfologija.

Pamokos įranga mokytojui: vadovėlis, kortelės, lipdukai, skaidrių pristatymas, interaktyvi lenta, projektorius.

Mokiniams skirta pamokų įranga: vadovėlis, darbo knyga.

Pamokos žingsneliai

Kiekvieno pamokos etapo didaktinė užduotis

Planuojami pamokos etapo rezultatai

Mokytojų veikla

Studentų veikla

. Organizacinis momentas

Paruoškite mokinius darbui klasėje.

Laba diena, vaikinai! Šiandien turime dar vieną susitikimą su rusų kalba.

Tikiuosi, kad esate nuostabios nuotaikos ir turite pakankamai žinių. Visa tai jums tikrai padės pamokoje.

Mūsų šiandieninės pamokos šūkis yra: „Žinios yra galia“.

Kaip jūs suprantate šių žodžių prasmę?

Vaikinai, atsiverskime sąsiuvinius ir užsirašykime numerį ir „Šaunus darbas“.

Linkėjimai nuo mokytojų.

Tas, kuris daug žino, gali daug padaryti. Tik protingas žmogus pasiekia didelę sėkmę.

- mokiniai susiformavo draugišką požiūrį vienas į kitą;

II. Leksikos ir rašybos darbas

Išmoktos rašybos konsolidavimas.

Atkreipkite dėmesį, kad žodžiai užrašyti lentoje : taip...ntse,

tr..spyris, ko...sekcija, darbas..darbas, vanduo..vyras, ranka...i.

Išsiaiškinkime, reikia įterpti trūkstamą raidę ir paryškinti rašybą.

taigi...ntse – saulė – saulė – netariamas priebalsis

tr...rožinis – kelias – žodis su nekirčiuotu balsiu žodžio šaknyje

rinkinys – rinkinys – dvigubas priebalsis

vanduo...laz – naras – jungiamasis priebalsis

darbas – darbas – nekirčiuotas balsis, nepatikrintas kirčiu

ruk..i – upeliai - – atskiras minkštas ženklas

Dabar atidžiai pažiūrėkite į lentą ir pasakykite, kuris žodis yra papildomas?
-Kodėl?

Kaip atspėjote? Išbandykime save. Norėdami tai padaryti, turite užduoti klausimą apie žodžius.

Teisingai. Papildomas žodis yra darbas.

Užpildykite trūkstamas raides. Rašybos modeliai paryškinti.

Darbas.

Nes tai veiksmažodis.

Užduokite klausimus:

saulė (kas?)
kelias - (kas?)
Šeštadienis (kas?)
sodininkas (kas?)
dirbti (ką daryti?)

pūga (kas?)

Jaunesni moksleiviai domisi ir gerbia savo gimtąją kalbą;

Mokiniai išsiugdė gebėjimą konstruoti kalbos teiginius žodžiu.

III. Žinių atnaujinimas

Remiantis anksčiau įgytų žinių atnaujinimu, atskleiskite pamokos temą.

Prisiminkime, ką jau žinome apie veiksmažodį.

Ką tu žinai šia tema?

Mes žinome, kaip rasti veiksmažodį ir nustatyti jo leksinę reikšmę.

Ar žinai gramatines veiksmažodžio reikšmes?

Ar žinote, kaip juos atpažinti?

Pabandykite suformuluoti pamokos temą.

(Jei turite kokių nors sunkumų, galite užduoti pagrindinius klausimus:

Ką reiškia veiksmažodis?

Į kokius klausimus atsako veiksmažodis?

Kokį vaidmenį sakinyje atlieka veiksmažodis?)

Apie veiksmažodį.

Objekto būsena arba veiksmas.

Ką daryti? Ką daryti? ir tt

Veiksmažodis yra pagrindinis sakinio narys.

Atlikite užduotį.

Studentai išugdė analizės ir sintezės veiksmus;

Jaunesni moksleiviai rodo susidomėjimą ir pagarbą savo gimtajai kalbai.

IV. Mokymosi užduoties nustatymas

Pamokos temos nustatymas.

Kokias gramatines veiksmažodžių ypatybes žinote?

Mūsų pamokos tema yra „Veiksmažodžio morfologinė analizė“.

Morfologija. Ar kas nors žino, kas tai yra?

Morfologija yra kalbos mokslo šaka, tirianti žodį kaip kalbos dalį.

Kokią užduotį išsikelsime sau šioje pamokoje?

Morfologinė analizė atliekama tam tikra tvarka, kaip ir morfologinė, pavyzdžiui, daiktavardžių analizė, kurią galime atlikti mes.

Galime nustatyti veiksmažodžio laiką. Veiksmažodžiai turi esamą. ir pumpuras. laiku galime nustatyti asmenį ir numerį. O būtojo laiko veiksmažodžiams galime nustatyti lytį ir skaičių.

Apie veiksmažodžių gramatines ypatybes.

Išmokime atlikti veiksmažodžių morfologinę analizę.

Mokiniai išsiugdė gebėjimą konstruoti kalbos teiginius žodžiu.

V. Naujos medžiagos mokymasis

Suteikite mokiniams konkrečią veiksmažodžio morfologinės analizės idėją.

Vaikinai, pereikime prie teksto (1 priedas).

Ką mes turime daryti?

Pradėkime.

Patikrinkime, ar teisingai radote veiksmažodžius.

Ar teisingai paskirstėte veiksmažodžius?

Jūsų užduotis – išmokti atlikti žodžio morfologinę analizę.

Morfologinė žodžio verksmas analizė.

Prisiminkime anksčiau naudotą kalbos dalių analizavimo tvarką?

Ką mes gavome?

Prie jūsų atmintinės pridedama dar viena analizė (2 priedas).

Atkreipkite dėmesį į įrašo pavyzdį. Įrašas mūsų sąsiuviniuose turėtų atrodyti taip.

Grįžkime prie savo žodžio.

Pirmiausia nustatome kalbos dalį. Kaip tai darome?

Iš kokio žodžio sudarytas veiksmažodis? Pradinė forma.

Mes nustatome laiką.

Nustatykite skaičių.

Mes nustatome lytį.

Taigi mes analizavome veiksmažodį.

Rasti veiksmažodžius. Viename stulpelyje užrašykite esamojo laiko veiksmažodžius, o į kitą – būtąjį laiką.

Išmok atlikti veiksmažodžių morfologinę analizę.

Aš užduodu klausimą.

    Aš nustatau, kad tai yra veiksmažodis.

    Aš nustatau veiksmažodžio požymius: laikas, skaičius, lytis (būtajame laike vienaskaitoje).

Algoritmas.

Užduokime klausimą. ka tu darai? (verkiu)

Verkti.

Pateikti.

Vienaskaita.

Studentai išugdė gebėjimą konstruoti kalbos teiginius žodžiu;

Mokiniai išsiugdė gebėjimą atpažinti veiksmažodžio požymius.

VI.

Sustiprinti išmoktą medžiagą

Sustiprinkite pamokoje įgytas žinias.

Savarankiškas darbas.

Vaikinai, norėdami įtvirtinti įgytas žinias, turite patys atlikti veiksmažodžio morfologinę analizę.

Patikrinkite poromis. Keiskitės sąsiuviniais, patikrinkite ir nurodykite klaidas, jei jų yra.

Viską patikrinkime kartu (mokiniai komentuoja savo atsakymus) – (surūšiuokite pagal planą, pagrįsdami savo atsakymą).

Vaikinai, kam viskas gerai?

Kas padarė 1 klaidą? Kas turi daugiau nei 2 klaidas?

Kas sužlugdė pastatą?

Atlikite konsolidavimo užduotį.

Jaunesniųjų klasių mokiniai išugdė gebėjimą pagal planą atlikti veiksmažodžio morfologinę analizę;

Mokiniai išugdė gebėjimą atpažinti veiksmažodžio požymius;

Mokiniai išsiugdė gebėjimą konstruoti kalbos teiginius žodžiu.

VII.

Pamokos santrauka.

Atspindys

Jie atsako į klausimą ir atlieka temos įsisavinimo savianalizę. Jūsų veiklos įvertinimas.

Ko šiandien išmokote?

Ką mes išmokome daryti šiandien?

Prisiminkime ir kartokime veiksmažodžių ženklus.

Įvertinkime savo veiklą klasėje.

Atlikite veiksmažodžio morfologinę analizę.

Algoritmas.

Laikas, skaičius, lytis.

- mokiniai susiformavo draugišką požiūrį vienas į kitą;

Mokiniai išsiugdė gebėjimą konstruoti kalbos teiginius žodžiu.

VIII.

Namų darbai.

Atlikite bet kurių 5 veiksmažodžių morfologinę analizę.

1 priedas. Darbas su tekstu

Pratimas: Perskaitykite tekstą, suraskite veiksmažodžius. Viename stulpelyje užrašykite esamojo laiko veiksmažodžius, o į kitą – būtąjį laiką.

Saulė pasirodė iš už miško. Miško proskyna pasidarė linksma. Rasos lašeliai pradėjo žibėti kiekvienoje gėlėje, kiekviename žolės stiebe.
Bet tada atėjo debesis ir apėmė visą dangų. Gamta liūdna. Dulkių stulpelis nuskriejo ežero link. Dėl stipraus vėjo nuo medžių nukrito sausos šakos. Miškas nuobodžiai ir grėsmingai ošimo. Ant žemės atsirado šlapios dėmės. Nuo kalvų tekėjo upeliai. Perkūno griausmai apkurtino visą rajoną.
Tačiau audra greitai praėjo. Ir vėl saulė šviečia virš miško.


Veiksmažodžio kaip kalbos dalies analizavimo tvarka

    Aš užduodu klausimą.

    Aš nustatau, kad tai yra veiksmažodis.

    Aš įvedžiau veiksmažodį neapibrėžta forma.

    Aš nustatau veiksmažodžio požymius: laikas, skaičius, lytis (būtajame laike vienaskaita)

Įrašo pavyzdys:

Išplaukė – (ką padarė?), vb., n.f. plaukimas, pr.v., vienaskaita, s.r.

2 priedas.

Aiškinamasis raštas

Rusų kalbos pamoka

Pamokos tema:„E-I raidės šaknyse su kaitaliojimu“. 113 §.

Pamokos tipas: ONZ

Klasė: 5.3

Pamokos metodinis komentaras. Ši pamoka yra aštunta pagal pamokų sistemą tema „Veiksmažodis“.

Metodinis pagrindas: mokymo komplekso autorius: M.T. Baranovas, T.A. Ladyzhenskaya, L.A. Trostentsova, rusų kalba. 5 klasė - M.,: Išsilavinimas, 2014 m

Pamokos tikslai:

    Mokytojui:

Organizuoti mokinių paieškos veiklą ir vesti juos į savarankišką naujų žinių atradimą;

Ugdyti rašybos įgūdžius nustatant E-I rašybos pasirinkimo metodą šaknyje su kaitaliojimu ir gebėjimą grafiškai pažymėti tiriamą rašybą;

Ugdykite bendravimo įgūdžius ir pažintinį susidomėjimą

2) Studentams:

Išsiaiškinkite raidžių E-I pasirinkimo sąlygas šaknyse su kaitaliojimu;

Išmokite taikyti taisyklę rašydami žodžius ir grafiškai paryškinkite rašybą.

Laukiami rezultatai:

asmeninis: supratimas apie būtinybę studijuoti temą "Raidės e - ir šaknyse su kaita" ir jos platus praktinis pritaikymas gyvenime, kritiškas gauto rezultato įvertinimas;

meta tema:

- edukacinis: reikalingos informacijos analizė ir išgavimas, paprasčiausios loginės samprotavimo grandinės kūrimas; bandymas tiksliai ir kompetentingai reikšti savo mintis,

- reguliavimo: mokomosios užduoties atlikimas pagal algoritmą, klausimo formulavimas mokomojoje medžiagoje, ugdomosios veiklos abipusio vertinimo ir įsivertinimo vykdymas;

tema: mokinių šaknų sąrašo įsisavinimas su kaitaliojimu, įgūdis „matyti“ šaknis su kaitaliojimu E-I, ugdomas gebėjimas rašyti žodžius rašyba „Raidės e - ir šaknyse su kaitaliojimu“ ir grafiškai jį pažymėti, gebėjimas atskirti. ši rašyba iš kitų;

komunikabilus: gebėjimas argumentuoti savo nuomonę ir priimti bendrą sprendimą bendroje veikloje.

Sąvokos: rašyba, nekirčiuotas tikrinamas, nepatikslinamas, kaitaliojantys balsiai

Metodinė pagalba pamokai:

Pamokos „Raidės e - ir šaknyse su kaitaliojimas“ pristatymas;

Dalomoji medžiaga;

Signalų kortelės

Vadovėliai, sąsiuviniai.

Įranga: multimedijos projektorius, kompiuteris, pristatymas, individualios užduočių kortelės.

Pamokos etapas,

scenos tikslas

Mokytojų veikla

Studentų veikla

Planuojami rezultatai UUD

1. Organizacinis momentas.

Tikslas: Pagrindinis ugdymo(si) veiklos motyvacijos (apsisprendimo) etapo tikslas – ugdyti asmeniškai reikšmingu lygmeniu vidinį pasirengimą vykdyti ugdomosios veiklos norminius reikalavimus.

Norint pasiekti šį tikslą, būtina:
1) sudaryti sąlygas atsirasti vidiniam poreikiui įtraukti į veiklą („noriu“)

2) atnaujinti reikalavimus mokiniui ugdomosios veiklos atžvilgiu („privalai“)

3) nustatyti edukacinių veiklų teminį pagrindą („Aš galiu“)

Įėjimas į verslo ritmą. Mokytojo žinutė žodžiu

Klasės paruošimas darbui

Asmeninis: apsisprendimas; reguliavimo: tikslų nustatymas; komunikabilus: ugdymo bendradarbiavimo su mokytoju ir bendraamžiais planavimas

2. Žinių atnaujinimas ir veiklos sunkumų fiksavimas

Tikslas: mokinių mąstymo paruošimas, jų vidinio poreikio konstruoti edukacinius veiksmus suvokimo organizavimas ir kiekvieno iš jų individualaus sunkumo fiksavimas bandomajame veiksme.

Atskleidžia žinių lygį, nustato būdingus trūkumus

Atlikite užduotį, kuri lavina individualius gebėjimus mokymosi veiklai, protines operacijas ir mokymosi įgūdžius

Atnaujinti žinias apie anksčiau tyrinėtas rašybą „O raidės - a šaknyse su kaitaliojimu“.Vaikai pasakoja taisykles ir poromis diktuoja žodžius su šaknimis -lag-, -lozh-; -rast-, -rasch-. -užaugęs-. Tarpusavio peržiūra.

Asmeninis:
- saviraiškos ir savirealizacijos poreikio, teigiamos moralinės savigarbos ir moralinių jausmų formavimas.

Komunikacinis:
- gebėjimas užduoti klausimus,
- suformuoti savo nuomonę,

- ugdymo bendradarbiavimo su mokytoju ir bendraamžiais planavimas;

Kognityvinis:
- informacijos paieška ir parinkimas,
- gebėjimas konstruoti kalbos posakį,
- objektų analizė, siekiant nustatyti savybes,
- sintezė,
- palyginimo pagrindų ir kriterijų parinkimas,
- objektų klasifikavimas,
- apibendrinant koncepciją,
- palyginimas, klasifikavimas, sintezė.

Reguliavimo:
- planuoti savo veiksmus,
- atskirti metodą ir veiksmų rezultatą,
- atlikti būtinus veiksmų pakeitimus.

3. Ugdymo užduoties išdėstymas

Tikslas: organizuoti studentų susidariusios situacijos analizę ir pagal tai nustatyti sunkumų vietas ir priežastis, suvokti, kas tiksliai yra jų žinių, įgūdžių ar gebėjimų nepakankamumas.

Aktyvina mokinių žinias, sukuria probleminę situaciją: Pamokos temos formulavimas ir užrašymas lentoje bei sąsiuvinyje.

Perskaitykite lentoje užrašytus žodžius:

Ką bendro turi šie žodžiai? Paryškinkite šaknis ir pabrėžkite jose besikeičiančias balses. ką pastebėjai? (Skatina suvokti prieštaravimus)

Kuo šie žodžiai skiriasi? (Žodžiuose kairiajame stulpelyje šaknyse rašoma raidė i, o dešiniajame – e.) Kodėl? Paaiškinkite. (Skatina suvokti sunkumus).

(Paskatinimas suformuluoti probleminį klausimą) Ko jūs ir aš turime išmokti šiandien? Koks klausimas kyla? (Kokiomis sąlygomis raidė i rašoma kintamomis šaknimis ir kokiomis sąlygomis – e?)

Kurdama probleminę situaciją, įvesdama prieštaravimą, pasiekiu netikėtumo ir sunkumo reakciją, taip sužadindama daugumos vaikų susidomėjimą ir norą dalyvauti procese.

Tai padeda įgyvendinti Pagrindinis tikslas žinių suteikimo etape yra pasiekti maksimalią dėmesio koncentraciją.

Išsikelkite tikslus, suformuluokite pamokos temą, Skatinami atpažinti sunkumus, vaikai atlieka eilę loginių operacijų (atnaujina anksčiau įgytas žinias ir prieina prie išvados, kad trūksta naujų), dėl kurių suformuluojamas probleminis klausimas. Tai svarbiausias pamokos etapas, nes vaikai išsikelia savo tikslus, kurie nėra primesti iš išorės, o vidiniai motyvuojami poreikio atrasti naujas žinias. Jie sugeba išsikelti užduotis šiam tikslui pasiekti, tai yra, gali savarankiškai organizuoti savo veiklą, kad jos pasiektų .

Išardyti

Aš sutvarkysiu

Atrakinti

atrakinti

Patyčios

patrauksiu aukštyn

Nuvalykite

nuvalykite

Užšaldyti

užšaldyti

Blizgesys

blizgėti

išsiskleidė

išsiskleidė

Perdegti

išdegė

Asmeninis:
- asmenybės savigarba,
- savęs identifikavimo, adekvačios teigiamos savigarbos, pagarbos sau ir savęs priėmimo formavimas.

Reguliavimo: tikslų nustatymas;

komunikabilus: klausimų uždavimas; edukacinis: bendrojo lavinimo (savarankiška atranka – pažinimo tikslo formulavimas); loginis – problemos formulavimas

4. Projekto, kaip išeiti iš problemos, kūrimas

Ugdomosios veiklos tikslų išsikėlimas ir tuo remiantis jų įgyvendinimo būdo bei priemonių parinkimas.

Organizuoja mokinius probleminei situacijai tirti:

Pabandykite rasti raidžių e rašybos modelį ir šaknis. (Skatinimas formuluoti hipotezes, kiekvienos hipotezės priėmimas ir patikrinimas)

Mokytojui labai svarbu priimti visas hipotezes, parodyti taktą ir geranoriškumą. Vaikas pats supras savo klaidas tikrindamas. Tai padeda mokiniams įsisavinti objektyvaus vertinimo ir įsivertinimo būdus. Hipotezė, kuri išlaiko testą, tampa ieškomomis žiniomis. Vaikai, kaip ir tikri tyrinėtojai, gali patirti atradimo džiaugsmą, kuris prisideda prie teigiamos motyvacijos formavimo

Sudarykite planą tikslui pasiekti ir nustatykite priemones

Kiekviena hipotezė tikrinama tol, kol paaiškėja teisinga. (Jei po šaknies yra galūnė -a-, tai šaknyje reikia rašyti raidę i, o jei galūnės nėra, tai - e.) Vaikai tikrina. Hipotezė pasitvirtina. Ši sąlyga paryškinta grafiškai.

Mokymosi problemos sprendimo etape studentai daro prielaidas, kurias būtina patikrinti. Šis etapas padeda organizuoti savanorišką judėjimą naujų žinių link maksimaliu kiekvieno vaiko sėkmės lygiu. Tikrindamas savo hipotezę, studentas pateikia atsakymą samprotavimo forma, kuri lavina kalbą ir loginį mąstymą .

Asmeninis:
- ugdomosios veiklos vertybinių gairių ir prasmių formavimas remiantis: pažintinių interesų ugdymu, ugdymosi motyvais, pasiekimų motyvų formavimu, savo žinių ribų formavimu ir „nežinojimu“.

Komunikacinis:
- atsižvelgiant į skirtingas nuomones ir norą bendradarbiaujant derinti įvairias pozicijas.

Reguliavimo:
- mokymosi užduoties priėmimas ir palaikymas,
- planuoti savo veiksmus pagal užduotį ir jos įgyvendinimo sąlygas.

Kognityvinis:
- išryškinti esminę informaciją,
- problemos formulavimas, savarankiškas problemos sprendimo būdų kūrimas;
- ieškoti įvairių būdų, kaip išspręsti problemą,
- struktūrizuoti žinias.

5. Studentų naujos medžiagos suvokimas ir supratimas

Mokiniai konstruoja naują veiksmo metodą ir ugdo gebėjimus jį taikyti tiek sprendžiant sunkumų sukėlusią problemą, tiek apskritai sprendžiant šios klasės ar tipo uždavinius.

Koordinuoja darbą grupėse

Darbas grupėse.

Palyginkime išvadą su taisykle, esančia vadovėlyje 354 p.

Įvardykite identifikuojančią rašybą.

Papasakokite apie šaknų rašybą besikeičiančiomis balsėmis e - i.

Reguliavimo: savireguliacija kaip gebėjimas sutelkti jėgas ir energiją, išreikšti valią ir įveikti kliūtis.

Kognityvinis: valdyti partnerio elgesį – kontroliuoti, koreguoti, vertinti jo veiksmus; gebėjimas pakankamai išsamiai ir tiksliai reikšti savo mintis pagal užduotis ir bendravimo sąlygas, dalyvauti kolektyviniame problemų aptarime

6.Pirminis konsolidavimas

Studentų naujo veikimo metodo įsisavinimas sprendžiant standartines problemas.
Norėdami įgyvendinti, studentai:
grupėse išspręskite keletą standartinių naujo veiksmo metodo užduočių, tuo pačiu garsiai deklamuodami atliktus veiksmus ir jų pagrindimą – algoritmą.

Sukuria suvokimo suvokimą. Pirminis apibendrinimas

Grupinis darbas

Algoritmo sudarymas.

Vaikinai, kaip elgsitės, kad šiuos žodžius parašytumėte be klaidų? Sukurkime savo veiksmų algoritmą.

Grupinis darbas

Algoritmą sudaro 2 grupės.

    Rašybą raskite pagal jos identifikavimo požymį – nekirčiuotą balsio padėtį šaknyje. Pasirinkite šaknį. Pabrėžkite vietą.

    Prisiminkite besikeičiančias šaknis ir jų reikšmes.

    Patikrinkite, ar po šaknies yra priesaga -a-. Grafiškai paryškinkite rašybos sąlygą.

    Jei priesaga -a- yra po šaknies, rašoma raidė i, o jei ne - e.

2 grupės sudaro diagramą

1 grupė sudaro lentelę.

Pirminis konsolidavimas.

1) Sudarykite tos pačios šaknies netobulus veiksmažodžius su raide ir šių žodžių šaknyje. Užsirašykite ir grafiškai paaiškinkite rašybos pasirinkimo sąlygas.

Nušluosčiau, nunešiu, išmirė, surasiu kaltę, paguldysiu, atrakinau, blizgėjo, sudeginau.

Trys mokiniai dirba prie lentos, naudojasialgoritmas. Kolektyvinis patikrinimas.

Jie išsprendžia tipiškus pastatus garsiai ištardami algoritmą.

a) pratybos 383, paskirstymo darbas, 2 žmonės prie valdybos, likusieji savarankiškai. Mokinių, dirbančių prie lentos, pranešimas. Kolektyvinis testavimas ir savęs patikrinimas

b) 388 pratimas. darbo tikrinimas poromis, darbų ataskaita.

Tikslas: ugdyti gebėjimą pritaikyti naujas žinias.

Reguliavimo: koregavimas – būtinų veiksmų plano ir būdo papildymų ir koregavimo atlikimas, kai neatitiktų standartas, faktinis veiksmas ir jo rezultatas; vertinimas - mokinio atpažinimas ir suvokimas to, ko jau išmoko ir ko dar reikia išmokti, įsisavinimo kokybės ir lygio suvokimas (algoritmo sudarymas, darbas pagal algoritmą, gebėjimas išreikšti savo požiūrį).

Kognityvinis: savarankiškas kūrybinio ir tiriamojo pobūdžio problemų sprendimo būdų kūrimas.

Komunikacinis: valdyti partnerio elgesį – kontroliuoti, koreguoti, vertinti jo veiksmus; gebėjimas pakankamai išsamiai ir tiksliai reikšti savo mintis pagal užduotis ir bendravimo sąlygas, dalyvauti kolektyviniame problemų aptarime

7. Kūno kultūros minutė

Organizuoja kūno kultūros veiklą

Mokinys veda kūno kultūros pamoką

8. Savarankiškas darbas su savikontrole pagal standartą

Naujo veikimo metodo perėjimas iš išorės į vidų ir vykdomoji refleksija (kolektyvinė), siekiant bandomojo ugdymo veiksmo tikslo, naujų žinių pritaikymas atliekant standartines užduotis.

Organizuoja veiklą naujoms žinioms pritaikyti

Nukopijuokite įterpdami trūkstamas raides ir skyrybos ženklus. Pagal variantus: 1, 3, 5, 7 – I variantas; 2, 3,4, 6 – II variantas. Patikrinkite poromis.

Savarankiškas darbas.

    Rožė užmiega, šviečia visur, ir ateina vakaras. Miegok mano vaikeli!

    Visi medžiai spindi įvairiaspalve suknele. (K.D. Balmontas)

    Mirkime prie Maskvos, kaip mirė mūsų broliai! Ir mes pažadėjome mirti... (M.Yu. Lermontovas)

    Langas trinktelėjo ir žaibas blykstelėjo kaip ugnis. (I. A. Buninas)

    Stepė aplinkui plati, plačiai guli, plunksna žolė. (A. Kolcovas)

    Iš po kanopų tryško sniegas, sniego gumulai degino mano veidą. (M.I. Priležajeva)

    Šventosios musės įžiebia piktas šviesas. (B. Belova)

savęs patikrinimas pagal standartą

Asmeninis:
- asmeninės savigarbos ugdymas,
- tinkamos teigiamos savigarbos formavimas;
- savo „žinojimo“ ir „nežinojimo“ ribų formavimas.

Reguliavimo:
- planuoti savo veiksmus pagal užduotį;
- atsižvelgiant į sprendimo metodo valdymo taisykles,
- galutinio ir laipsniško valdymo įgyvendinimas pagal rezultatą.
- veiksmo teisingumo įvertinimas tinkamo retrospektyvaus vertinimo lygmeniu,
- atlikti būtinus veiksmo koregavimus jį užbaigus, remiantis jo įvertinimu ir padarytų klaidų pobūdžiu.

9. Apibendrinimas

Organizuoja veiklą išvadoms formuluoti

Įvardykite pagrindinius pamokos temos žodžius. Pasakykite man, kokiomis sąlygomis laiškas yra parašytas šaknyse su kaitaliojimu Ir o prie ko - e?

Suformuluokite išvadas

10.Namų darbų instrukcija

    Išmokite „Raidės“ algoritmą e-išaknyse su pakaitomis"

    Parašykite miniatiūrinę esė „Kaip aš tvarkau savo kambarį“. Rašinyje naudokite pagalbinius žodžius su kintamomis balsėmis šaknyje: pritvirtinkite, išardykite, nuvalykite, paskleiskite ir pan. Nurodykite balsių raidžių pasirinkimo sąlygas šaknyse su kaitaliojimu.

Įrašas į dienoraščius

11.Atspindys

Mokinių įsivertinimas apie savo edukacinės veiklos rezultatus, konstravimo metodo ir naujo veikimo metodo taikymo ribų suvokimas.

Organizuoja refleksiją

Atsakykite į klausimus: darbas pamokoje buvo vaisingas, nes...

Man įdomiausia buvo... nes...

Taip pat norėčiau sužinoti apie... nes...

Arba sudaryti sinchronizaciją tema „Pamoka».

1. Pamoka

2. Vaisingas ir įdomus

3. Susitikome, dirbome, pasipildėme

4. Tyrėjai patyrė atradimo džiaugsmą.

5.Nauja rašyba.

Asmeninis : gebėjimas teisingai emociškai įvertinti savo veiklą klasėje,savo „žinojimo“ ir „nežinojimo“ ribų formavimas.

Reguliavimo: vaikų savo veiklos vertinimas, mokinio padėties nustatymas.

Kognityvinis: vidinio veiksmų plano formavimas, gaunamos informacijos struktūrizavimas, veiklų analizė pamokoje.

Komunikacinis: gebėjimas pakankamai išsamiai ir tiksliai reikšti savo mintis pagal užduotis ir bendravimo sąlygas

Pamokos savianalizė

Ši pamoka yra viena iš pamokų, mokomų studijuojant temą „Veiksmažodis“ 5 klasėje ir sukurta pagal federalinių valstijų švietimo standartų reikalavimus.

Pamokoje naudojami mokymo metodai:

    žodinis, vizualinis, praktinis;

    psichologijos metodai – psichikos operacijų kūrimas: klasifikavimas ir sisteminimas, palyginimas ir apibendrinimas;

    pedagoginiai metodai - edukacinės veiklos organizavimo ir skatinimo metodai;

    informaciniai metodai – darbas su algoritmu.

Studentų veiklos organizavimo forma: frontalinis, savarankiškas, darbas poromis. Šios darbo formos užtikrina, kad kiekvienas studentas įsisavintų medžiagą prieinamu lygiu.

Švietimo veiklos organizavimo forma: klausytis, stebėti, apibendrinti, skaityti, rašyti.

Vaizdinės medžiagos naudojimas klasėje.

Šioje pamokoje nuorodų diagramų naudojimas daro pamoką įdomią ir įdomią mokiniams. Jų naudojimas didina mokinių motyvaciją ir įsitraukimą į mokymosi procesą.

Iš anksto paruoštos schemos leis nesugaišti daug laiko rašant tekstą lentoje ar sąsiuvinyje.

Pasirinktos technologijos ir formų tinkamumas pamokos tikslui pasiekti.

Pamokoje naudojamos į asmenybę orientuotos technologijos leidžia atsižvelgti į mokymosi motyvus ir supažindinti mokinius su praktiniu dalyko žinių poreikiu.

Didžiulį vaidmenį sprendžiant pagrindines problemas, su kuriomis susiduria rusų kalbos pamokos, vaidina mokinių susidomėjimo šia tema ugdymas. Remiantis vaikų rodomu susidomėjimu rusų kalbos pamokomis, galima sėkmingiau spręsti mokinių ugdymo klausimus, taip pat per trumpesnį laiką pasiekti geresnių mokymosi rezultatų.

Pamokos metu siūlomas rimas apie smulkias sakinio dalis sukels neabejotiną mokinių susidomėjimą, padės išlaikyti ir ugdyti susidomėjimą nagrinėjama tema.

Mokinių įgūdžiai ir gebėjimai, reikalingi darbui pamokoje:

Darbo su etaloninėmis diagramomis įgūdžiai.

Sanitarinių ir higienos normų laikymasis.

Pamokos metu, siekiant išvengti pervargimo, atliekami akių mankšta.

Literatūra:

    Diktantai rusų kalba su papildomomis užduotimis. 5 klasė / A.B. Malyushkin, S.G. Airapetova. – M.: TC Sfera, 2008 m.

    Aforizmai ir posakiai. Moksleivių žinynas/ O.D. Ušakova. – Sankt Peterburgas: Litera, 2005.

Rusų kalbos pamokos santrauka Rusijos mokykloje. 4 klasė

Tema:"Bendra prieveiksmio samprata".
Pamokos tikslai:
1. Švietimas:
a/ supažindinti mokinius su nauja kalbos dalimi – prieveiksmiu;
b/ pagerinti gebėjimą atskirti prieveiksmį nuo kitų kalbos dalių;
c/ plėsti mokinių žodyną.
2. Vystymasis:
a/ ugdyti pažintinį ir kūrybinį susidomėjimą pamokos medžiaga;
b/ sutelkti moksleivių dėmesį į leksinę žodžių reikšmę;
c/ ugdyti rašybos budrumą.
3. Pedagogai:
a/ ugdyti meilę ir pagarbą rusų kalbai;
b/ supažindinti mokinius su rusų kalbos grožiu ir įvairove;
Įranga: nešiojamas kompiuteris, multimedijos projektorius, medžiaga klasteriui kurti, muzikinė kompozicija poilsiui, teminė medžiaga iš vadovėlio.

Pamokos eiga.

1. Įvadas į temą.
Paklausykite A. A. Feto eilėraščio „Vakaras“ ir pagalvokite, kokie žodžiai jame patraukė autorių? Teisingas atsakymas į šį klausimą bus šios dienos pamokos tema.
Skambėjo virš skaidrios upės,
Suskambo užtemdytoje pievoje.
Riedėjo per tylią giraitę,
Jis užsidegė kitoje pusėje.
Toli, prieblandoje, per pievas
Upė teka į vakarus.
Degęs auksiniais kraštais,
Debesys išsisklaidė kaip dūmai.
Ant kalno arba drėgna, arba karšta,
Dienos atodūsiai yra nakties alsavime.
Bet žaibas jau skaisčiai šviečia
Mėlyna ir žalia ugnis.
– Kokie žodžiai, jūsų nuomone, patraukė autoriaus dėmesį?
/ Toli, drėgna, karšta, šviesu./
– Kaip nustatėte, kad tai buvo būtent tie žodžiai? Ką jie turi bendro?
/Jie atsako į tą patį klausimą ir yra labai svarbūs eilėraščio rimui./
– Jau anksčiau buvome susidūrę su panašiais žodžiais, sakiau, kaip jie vadinasi. Kas prisimena jų vardą?
/ Prieveiksmiai./
– Taip, taip.
Užsirašykite datą ir temą į sąsiuvinį.
2. Naujos medžiagos studijavimas.
1) Prieš jus yra žodžių serija: lėtai, šiandien, aukštyn, iš ten, į priekį.
– Pagalvokite, į kokius klausimus atsako šie žodžiai?
/ Į klausimus: kaip?, kada?, kur? iš kur?, kur?/.
- Sudarykite sakinius iš šių žodžių ir pasakykite, kokia sakinio dalis jie gali būti?
/ Aplinkybė./
- Pabandykite pakeisti prieveiksmių formą pagal skaičių, lytį, raidę ar asmenį.
/ Prieveiksmių forma nesikeičia./
– Todėl kokių savybių galite suteikti šiai kalbos daliai?
Pirminė studentų išvada.
/ Prieveiksmis – nekeičiama kalbos dalis. Atsako į klausimus: kur?, kada?, kur?, iš kur?, kaip? Sakinyje tai yra aplinkybė./
2) Dabar atidžiai pažiūrėkite į ekraną. Perskaitykite sakinius ir palyginkite juos.
* Lietus netrukus liovėsi. * Lietus liovėsi.
* Televizoriaus ekrane greitai * Televizoriaus ekrane -
pasikeitė personalas. pasikeitė personalas.
* Vaikinai stovykloje gyveno kartu. * Vaikinai gyveno stovykloje.

Kurie sakiniai, jūsų nuomone, yra įdomesni gramatikos požiūriu?
/ Kairiajame stulpelyje, nes jie papildyti prieveiksmiais./
Dabar išsiaiškinkime, su kuria kalbos dalimi siejami prieveiksmiai?
veiksmažodis adv. veiksmažodis adv.
/ Sustojo (kaip?) greitai. Jie greitai pakeitė (kaip?).
veiksmažodis adv.
Mes gyvenome (kaip?) draugiškai./
Papildymas prie pradinės išvados.
/ Prieveiksmiai reikšme susiję su veiksmažodžiais./
3) Užsirašykite sakinius į sąsiuvinį.
4) Istorijos puslapis apie prieveiksmį.
„Prieveiksmis“ yra senas žodis, kuris buvo žinomas senojoje rusų kalboje. O jei atsigręžtume į etimologiją, tai yra į žodžio kilmę, išryškinsime šaknį – kalbą-. Žodis „kalba“ turėjo keletą reikšmių, viena iš jų buvo žodis „veiksmažodis“. Matyt, tai neatsitiktinai: pats žodis „prieveiksmis“ rodo jo artumą veiksmažodžiui.
3. Atsipalaidavimas pagal kompozitoriaus Sergejaus Griščiuko muziką
„Pasaulis rasos laše“.
4. Naujos medžiagos konsolidavimas.
Prieveiksmių vaidmens rusų kalboje nustatymas.
- Perskaitykite ekrane ištrauką iš nuostabaus vaikų rašytojo Samuilo Jakovlevičiaus Maršako pasakos „Dvylika mėnesių“, kurią jis parašė dar 1942 m.
...“ Mergina pažvelgė į savo pamotę: ar ji juokavo, ar tikrai?
siunčia ją į mišką? Dabar miške baisu! Ir kokios
snieguolės žiemą? Jie pasirodys ne anksčiau kaip kovo mėn.
į šviesą, kad ir kiek jų ieškotum.
– Koks bus tekstas be prieveiksmių?
/ Jis bus ne toks tikslus, neišsamus./
– Todėl kokią išvadą galima padaryti?
/ Prieveiksmių vaidmuo rusų kalboje labai didelis. Jie de-
lokite jų kalbą ryškiai ir išraiškingai./
5. Žodžių darybos darbas.
Atlikti pratimą iš vadovėlio.
Užduotis: pasirinkite prieveiksmių, tai yra žodžių, sinonimus
panašios reikšmės, užsirašykite juos.
/ Negiliai (negiliai), staiga (netikėtai), tyliai (negirdima-
bet, arti (ne toli), sunku (nelengva), skubiai (iš karto)
lėtai, laisvai (lengvai), ramiai (neįmanomai -
Timo.)
- Patikrinti, kas buvo baigta.
6. „Klasterio“ technika.
- Primenu studentams, kad šis žodis išverstas iš anglų kalbos -
Angliškai tai reiškia krūva, žvaigždynas. Tai yra atspindžiai
apie šią temą.
- Pavadinkite bet kurį prieveiksmį.
/ Pavyzdžiui: „gerai“./
– Atsakome į klausimus ir formuojame klasterį.
(Kolektyvinis darbas.)
Klausimai.
– Ar prieveiksmis yra kintamoji kalbos dalis? / Nekeičiama./
– Ar tai savarankiška kalbos dalis? /Taip./
– Į kokį klausimą tai atsako? /Kaip?/
– Su kokia kalbos dalimi tai susiję? / Su veiksmažodžiu./
– Koks tai sakinio narys? /Predikatas./
Bendras klasterio vaizdas.

Nekintama Savarankiška
kalbos dalis. kalbos dalis.

ADVERB

Priklauso nuo sakinio nario – atsakymai
iš veiksmažodžio. aplinkybė. į klausimus:
kaip?, kada?,
iš kur?, kur?, kur?
7. Savarankiškas studentų darbas.
Užduotis: nukopijuokite eilėraščio eilutes, suraskite prieveiksmius ir juos pabraukite.
Nenoromis ir nedrąsiai
Saulė žiūri į laukus.
Chu! Griaudėjo už debesies,
Žemė susiraukė.
- Patikrinti, kas buvo baigta.
8. Pamokos santrauka.
– Šiandien klasėje buvote tyrinėtojai, tyrinėjote vardus
bandėme suprasti jo ypatybes.
Kaip galite apibūdinti šią kalbos dalį?
(Studentų atsakymai.)
9. IDZ (informaciniai namų darbai.)
Parašykite trumpą žinutę (3-5 sakiniai) tema: „Kas bus, jei rusų kalboje „dings“ prieveiksmiai?

Atsisiųsti pamokos užrašus rusų kalba tema "Bendroji prieveiksmių samprata" 4 klasė



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!