Хичээлийн хэрэгслийн сэдвээр ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй. "Сургууль" сэдвээр ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээл.

Зорилтот:

Хүүхдүүдийн сургуулийн талаархи мэдлэгийг тодруулах, хичээлийн хэрэгслийн зорилгыг нэгтгэх, "Сургууль" сэдвээр үгсийн санг тодруулах, хэл, үг хэллэгийн дүрмийн ангиллыг олж авах.

Дууны үгийн дүн шинжилгээ, үгийн синтезийн ур чадвар, нарийн төвөгтэй даалгавруудыг бие даан гүйцэтгэх чадварыг шалгана уу.

Нэгдэл, нөхөрлөл, харилцан туслалцах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

1. Org. мөч.

Сайн уу залуусаа!

2. Үе мөчний гимнастик.

3. Оньсого

Та бол өнгөт харандаа юм
Бүх зургийг будна.
Дараа нь тэдгээрийг засахын тулд
Энэ нь маш ашигтай байх болно ... (баллуур).
***

Би бүх дэлхийг сохорход бэлэн байна -
Байшин, машин, хоёр муур.
Өнөөдөр би захирагч байна -
Надад бий… (пластилин)
***

Би том, би оюутан!
Миний үүргэвчиндээ...(Өдрийн тэмдэглэл)
***

Би бэлтгэл эхлэхэд бэлэн байна,
Би удахгүй сууна...(ширээ)
***

Шулуун шугам, нааш ир,
Өөрөө зур!
Энэ бол нарийн төвөгтэй шинжлэх ухаан юм!
Энд хэрэг болно ...(шугам)
***

Би хайрцаг шиг харагдаж байна
Чи над дээр гараа тавь.
Сургуулийн хүү, чи намайг таньж байна уу?
За, мэдээж би...(үзэгний сав)
***

Усан онгоц, цэрэг хоёрыг нааж,
Уурын зүтгүүр, машин, сэлэм.
Мөн энэ нь танд туслах болно
Олон өнгийн... (цаасан)

Хар Ивашка,
Модон цамц,
Тэр хамраа хаана барих вэ
Тэр тэнд тэмдэглэл тавьдаг. (Харандаа)

Залуус аа, хар даа, бид 12 хэсэгт хуваасан харандааны дүрс бүхий захидал хүлээн авлаа."

4. Сургуулийн тухай хүүхдүүдтэй хийсэн яриа: Сургууль гэж юу вэ?

(Сургууль гэдэг нь анги, ширээ, сурагчид, багш нартай барилга юм)

Хүүхдүүд яагаад сургуульд явдаг вэ?

(Хүүхдүүд сурахын тулд сургуульд явдаг, шинэ мэдлэг олж авдаг. Тэд бичиж, тоолж, бичиг үсэг сурахын тулд сургуульд явдаг).

Сургуульд тоглоом авчрах боломжтой юу?

(Та сургуульдаа тоглоом авчрах боломжгүй, учир нь энэ бол цэцэрлэг биш. Та бүх гэрийн даалгавраа хийж дуусаад гэртээ тоглоомоор тоглож болно.)

Сурагчид сургууль дээрээ хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ?

Сурагчид сургууль дээрээ гүйж, тоглож болохгүй. Тэд бүх даалгавраа биелүүлж, хичээлдээ хоцрохгүй, нөөц гутал, сурах бичиг авчрах, хичээлийн үеэр багшийг анхааралтай сонсох ёстой.)

Хичээлдээ сайн байхын тулд юу мэдэж, юу хийж чадах ёстой вэ?

(Багшийг анхааралтай сонсож, их уншиж, тоолж, асуудлыг шийдэж чаддаг байх ёстой)

Харандааандаа хийсэн зүйлсээ нэрлэ?

(Харандааны хайрцагт бид үзэг, энгийн харандаа, захирагч, баллуур, өнгөт харандаа, тоолох саваа, хайч, сойз тавина.).

Та үүргэвчиндээ хийх зүйлсээ нэрлэнэ үү?

(Оюутан сурах бичиг, дэвтэр, цомог, будаг, өдрийн тэмдэглэл, үүргэвчийг үүргэвчиндээ хийдэг).

Эдгээр объектууд юунаас бүтдэгийг Dunno-д хэлье.

5. “Юу нь вэ?” дасгал. (бөмбөг тоглоом)

Модон харандаа (ямар төрлийн?) - модон.

Арьсан цүнх (аль нь вэ?) - арьс

Хуванцар захирагч (аль нь вэ?) - хуванцар

Резин баллуур (ямар төрлийн?) - резин

Цаасаар хийсэн дэвтэр (ямар төрлийн?) - цаас

Металл хайч (ямар төрлийн?) - металл.

Бяцхан хүүхдүүд амралтаараа сургууль руугаа яарч байлаа. Дунно гартаа бөмбөртэй байсан бөгөөд тэр хүн бүрээс түрүүлж алхаж, чанга дуугаар бөмбөр цохив. Дунно хөгжилтэй болж, бөмбөр нь нүхээр дүүртэл савхаа улам хүчтэй цохив. Засчихъя.

6. "Ямар юм бэ"(бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.)
Хүүхдүүд харандаагаар объект зурдаг.

7. Биеийн тамирын хичээл "Мөр": ул мөрний зам тавигдаж, хүүхдүүд түүгээр алхаж байна.
"Бид зам дагуу явна, бид бүгд дагаж, тэндээс ямар нэг зүйл олно, тийм ээ, бид үүнийг олох болно."
Та янз бүрийн даалгавруудыг гүйцэтгэхээр явж болно: довтолгооноос довтолгоон руу үсрэх; бид шүүдэрийг зайлуулахгүйн тулд хөлөө дээшлүүлж, өндөр алхдаг; шувууг айлгахгүйн тулд бид сэмхэн гүйдэг гэх мэт.

8 . "Хэн хурдан вэ"(анхаарал хуваарилах.)
Зурган дээрх бүх хатагтай, эрвээхэйг олж дугуйл.

9. "Хэн бүх хосыг хурдан олох вэ?"
Хос байхгүй хэсгийг олоорой.

10. “Юунд юу тохирох вэ”

11. DRUM гэдэг үгийн дууны шинжилгээ, нийлэгжилтийг хийдэг.

Бөмбөр гэдэг үг хэдэн үетэй вэ?(Бөмбөр гэдэг үг гурван үетэй)

1, 2, 3-р үеийг нэрлэнэ үү?(1-р үе - БА, 2-р үе - РА, 3-р үе - БАН).

Үгийн эгшиг ба гийгүүлэгчийг нэрлэ.

(Эгшиг авиа - A, A, A - гурван А авиа, гийгүүлэгч авиа - B, R, B, N)

Дуут гийгүүлэгчийг нэрлэ–(B, R, N).

Дууны шинжилгээ хийсний дараа үг унших.

12. Тоглоом "Rhymed" үгс".

Бид түүнд эдгээр үгийг уншихад тусалж чадах уу?

Карттай бие даасан ажил хийх.

2 1 3 4 5 2 1 3 5 4 6 2 3 5 4 1 1 5 4 3 2 6 2 1 4 3 5 7 6

K S H O A L, A L S I T K, N I A G K, A O B L M, A P O L C H I K.

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй, ярианы ерөнхий сул хөгжлийн талаархи ярианы эмчилгээний тайлан.

Лексик сэдэв: "Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл."

Зорилго:

1. Засах, хүмүүжүүлэх:

Сургууль, хичээлийн хэрэгслийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. “Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл."

Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах.

Үг зохиох, унших, дууны дүн шинжилгээ, өгүүлбэрийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг сайжруулах.

Чөлөөт ярианы үйл ажиллагаанд өмнө нь хүргэсэн бүх дууг зөв дуудах, ялгах автоматжуулалт.

2. Засах, хөгжүүлэх:

Хамтарсан яриа, бүх төрлийн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Хүүхдэд төлөвлөгөөний дагуу үлгэр ярих чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдийн уран сэтгэмж, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх;

3. Засах, хүмүүжүүлэх:

Хүүхдэд цэвэр цэмцгэр байдал, хариуцлагын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: хичээлийн хэрэгсэл, тоглоом, Растеряшка, Дунногийн зураг, жинхэнэ цүнх, хичээлийн хэрэгслийн багц, өгүүлбэр бүхий картууд, самбар дээрх өгүүлбэрийн диаграм, Дунногийн бэлэг.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Залуус аа, удахгүй таны амьдралд маш чухал үйл явдал тохиолдох болно - та 1-р ангид орох болно. Сургуульд сайн суралцахын тулд сайн бэлтгэл хийх хэрэгтэй. Цэцэрлэгт байхдаа та бүтэн жил хичээлдээ бэлдэж, үг хэлэх, үлгэр бичих, оньсого тайлах, дуулах, зурах гэх мэт олон зүйлийг сурч байсан.

Өнөөдөр бидэнд зочин байна - Мэдэхгүй. Тэр бас сургуульд орохыг хүсдэг ч сургуульд юу хэрэгтэйг мэддэггүй. Dunno-г бэлдэхэд нь тусалцгаая?

Шаардлагатай хичээлийн хэрэгслийг цуглуулахын тулд та даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Зөв гүйцэтгэсэн ажил бүрийн хувьд бид 1 зүйл хүлээн авдаг.

2. Үндсэн хэсэг.

1. Энд эхний даалгавар байна: Хичээлийн хэрэгслийн талаархи оньсого тааварлаарай.

Зам дагуух цастай талбайд

Ганц хөлтэй морь маань хурдалж байна

Мөн олон жилийн турш

Хар толбо үлдээдэг.

(Үзэг)

Хэрэв та үүнийг хурцалж байвал

Та хүссэн бүхнээ зурж болно!

Нар, далай, уулс, наран шарлагын газар.

Энэ юу вэ?..

(Харандаа)

Гайхалтай вандан сандал байна,

Чи бид хоёр түүн дээр суулаа.

Вандан сандал бид хоёрыг чиглүүлдэг

Жилээс жилд,

Ангиас анги руу.

(ширээ)

Түүнтэй илүү олон удаа ярилц

Та дөрөв дахин илүү ухаалаг болно

(Ном)

Хар цагаан өнгөтэй

Тэд хааяа бичдэг.

өөдөсөөр үрэх -

Хоосон хуудас.

(Самбар)

Шулуун юм бол би хэн бэ

Миний гол зан чанар?

(Шугам)

Одоо би торонд байна, одоо би эгнээнд байна.

Тэдний тухай бичих боломжтой!

(Тэмдэглэлийн дэвтэр)

Хэрэв та түүнд ажил өгвөл -

Харандаа дэмий хоосон байв.

(Резин)

Энэ нарийн хайрцагт

Та харандаа олох болно

Үзэг, хясаа, цаасны хавчаар, товчлуур,

Сэтгэлийн төлөө юу ч.

(Үзэгний сав)

Та даалгавраа гүйцэтгэсэн тул та эхний зүйлийг хүлээн авлаа - ТОВЧХОН.

2. Дараагийн даалгавар бол “Үг цуглуул”.

"Цветик-Семицветик" гарын авлагыг ашигладаг.

Хүүхдүүд нэг удаад нэг дэлбээ "урдаг" бөгөөд үүний ар талд сургуулийн хэрэгслийн нэрэнд тохирсон үсгүүдийг санамсаргүй дарааллаар бичиж, нэрийг нь тааж, бичнэ.

Энэ даалгаврын хувьд та дэвтэр авах болно.

3. "Растеряшка" тоглоом (Растеряшкагийн дүрс бүхий зургийг харуулав)

Бухимдсан хүн үргэлж бүх зүйлээ алдаж, үргэлж ямар нэг зүйлийг мартдаг. Сургууль дээр төөрөгдөл ирэв. Бүх хүүхдүүд сурах бичгээ гаргаж өгсөн боловч түүнд байхгүй (юу?)... Хүүхдүүд дэвтэрээ нээдэг, харин Растеряшка (юу?) байхгүй байна.. Хүн бүрийн харандааны хайрцагт үзэг бий. , гэхдээ түүнд байхгүй (юу?) ... Хүүхдүүд харандаа гаргадаг, гэхдээ түүнд байхгүй (юу?) Растеряшкад юу байхгүй гэж бодож байна вэ?

Сайн хийлээ! Бид даалгавраа биелүүлж, зөв ​​хариулж, ТОРГУУЛЬ авлаа.

4. "Сургууль руу" гадаа тоглоом. Текстийн дагуу хөдөлгөөнийг импровизаци хийх.

Бид удахгүй сургууль руугаа явна

Тэгээд бид цүнхээ аваад явна.

Бид үзэггээр бичих болно.

Биеийн тамирын дасгал хийх,

Бүх зүйлд хамгийн сайнаараа хичээ!

Хүүхдүүд бариул хүлээн авдаг.

5 . Дүрслэх оньсого эмхэтгэх.

Хүүхэд бүр харалгүйгээр зургаа сугалж авдаг. Даалгавар бол тухайн сэдвийг нэрлэхгүйгээр ярих явдал юм. Түүний гадаад төрх байдал, яагаад хэрэгтэй байгааг тайлбарла.

Хүүхдүүд харандаа авдаг.

6. “Схемийг өгүүлбэртэй тааруулна уу.”

Хүүхдүүд "сэнс"-ээс өгүүлбэр бүхий картыг гаргаж аваад уншиж, картыг тохирох диаграммд хавсаргана.

Хүүхдүүд ЗАХИРАГЧ хүлээн авдаг.

7. Хурууны тоглоом "Завсарлага"

Хүүхдүүд РЕЗИН БУУДАА бэлэглэдэг.

8. Одоо сүүлчийн даалгавар "Цүнх цуглуулах".

Та тушаалаар шаардлагатай зүйлсийг сонгож, цүнхэнд хийх ёстой. (Хүүхэд бүр өөрийн цүнхээ цуглуулдаг).

Хүүхдүүд ABC BOOK авдаг.

ABC үгийн дууны диаграммыг хамтдаа гаргаж байна.

3. Дүгнэлт.

Сайн байна залуусаа! Та бүх даалгавраа биелүүлж, сургуульдаа бэлэн байгаагаа харуулж, Данно-д тусалсан. Түүнд одоо суралцахад шаардлагатай бүх хэрэглэгдэхүүн байгаа боловч хамгийн чухал нь түүний өнөөдрийн хичээл дээр олж авсан мэдлэг, суралцах хүсэл эрмэлзэл юм.

Мэдэхгүй ээ, тусалсанд баярлалаа, танд мартагдашгүй бэлэг өгсөн.


Шинэ үгсийн сан

Нэр үг:

сургууль, хичээл, завсарлага, анги, ширээ, ангийнхан, сурагчид, багш, цүнх, сурах бичиг, дэвтэр, харандаа, үзэг,

харандаа, бийр, баллуур, захирагч, өдрийн тэмдэглэл, онц сурлагатан,хөөрхий оюутан

Үйл үг:

сурах, сонсох, ажиглах, бичих, унших, тоолох, шийдэх, асуух, зурах, судлах, хоол хийх (хичээл).

Нэмэлт үг:

хичээнгүй, анхааралтай, хичээнгүй, чадвартай, залхуу, нямбай, хайхрамжгүй, хариуцлагатай,

хатуу, шаарддаг, эелдэг, халамжтай.

Үйл үг:

болгоомжтой, хичээнгүйлэн, хичээнгүйлэн, сайн, маш сайн, муу, бохир, чадварлаг, үзэсгэлэнтэй.

Гадна тоглоом "Хэн хурдан вэ?"

Зорилго: анхаарал, авхаалж самбаа, анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх, "Тоглоом" ба "Сургууль" гэсэн ойлголтуудыг ялгаж салга

дагалдах хэрэгсэл".

Тоглоомын явц. Багш хүүхдүүдэд "Хэн

Цүнхээ хурдан цуглуулах болно." Тэмцээнд хоёр хүн оролцдог бусад нь тангарагтны шүүгчид. Оролцогчдын өмнө хоёр ширээн дээр хэвтэж байна

хичээлийн хэрэгсэл, тоглоом холилдсон. Хүн болгонд байдаг ширээ - цүнх. Багшийн тушаалаар хүүхдүүд гүйж ирдэг

Хүн бүр өөрийн гэсэн ширээнд суугаад "сургуульдаа бэлдэнэ." Хэзээ портфолио цуглуулж, тангарагтны гишүүд хэнийг даван туулж чадсаныг үнэлдэг

Даалгавар илүү сайн (хурд, нарийвчлалыг үнэлдэг даалгаврыг гүйцэтгэх). Дараах оролцогчдын хувьд та боломжтой

ширээн дээрх зүйлсийг нэмэх эсвэл солих.

Харилцан яриа Зорилго: ярианы ерөнхий чадварыг хөгжүүлэх (ярианы амьсгал,

дикцийн тодорхой байдал, ярианы интонацын илэрхийлэл).

ШУНАЛТАЙ

Гриша, Гриша, надад хутга өгөөч.

Чи үүнийг буцааж авахгүй.

Гриша надад харандаа өгөөч.

Чи буцааж өгөхгүй.

Гриша, Гриша, надад резинэн тууз өгөөч.

Та хагасыг нь хаздаг.

Гриша, Гриша, надад бэх өгөөч.

Та дуусч, худалдаж авах хэрэгтэй.

С.Маршак

Тоглоом "Аварга - одойнууд" Зорилго: ярианы дүрмийн бүтцийг бий болгох, заах

багасгах дагаварын хэрэглээ. Тоглоомын явц. Багш хүүхдүүдэд бүгд очдог гэж мэдэгддэг

сургууль. Гномууд болон аварга биетүүд бас сургуульд явсан.

Жишээлбэл:Аварганууд том цүнхтэй, харин гномууд жижиг цүнхтэй байдаг

цүнх.Аварга том номтой, харин гномууд жижиг номтой

бяцхан номнууд.

Аварга том харандаатай, гномууд жижиг харандаатай...

Аварга том дэвтэртэй, гномууд жижиг дэвтэртэй...

Аварга том захирагчтай, гномууд жижиг захирагчтай...

Аварга том гартай, гномууд жижиг гартай...

Аварга том гартай, гномууд жижиг гартай...

Тоглоом "Төөрөгдөл" Зорилго: ярианы дүрмийн бүтцийг бий болгох

(Нэр үгийн удам угсаа үүсэх). Тоглоомын явц.

Багш хүүхдүүдийг охинтой танилцуулдаг (хүүхэлдэй Растеряшка нэртэй.

Төөрөгдөлтэй хүн үргэлж бүх зүйлээ алдаж, үргэлж ямар нэгэн зүйл алддаг мартдаг. Сургууль дээр төөрөгдөл ирэв. Бүх залуус

сурах бичиг гарсан, гэвч түүнд байхгүй (юу?).... Хүүхдүүд нээнэ дэвтэр, гэхдээ Растеряшка (юу?) байхгүй .... Хүн бүрийн харандаа хайрцагт

үзэг, гэхдээ түүнд (юу?) байхгүй .... Хүүхдүүд харандаа гаргадаг, гэхдээ

түүнд байхгүй (юу?).... Түүнд одоохондоо юу байхгүй гэж та бодож байна вэ?

Андуурах уу? Тоглоом "Яаж?"

Зорилго: ярианы дүрмийн бүтцийг бий болгох, заах Тэмдэглэлээс үйл үг үүсгэх

Тоглоомын явц.

Багш хүүхдүүдийг дуусгахыг урьж байна

"Яаж?" Гэсэн асуултад хариулах өгүүлбэрүүд.Хүү сайн сурдаг, сурдаг (яаж?)... (сайн).

Анхааралтай охин үргэлж сонсдог (яаж?) ... (анхааралтай).

Онц дүн авсан хүн сурдаг (яаж?) ... (онц).

Тоглоом "Өөрийг нь хэл"

Зорилго: үгсийн санг баяжуулах, сонгож сурахэсрэг утгатай үгс.

Тоглоомын явц. Багш хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэхийг урьж байна

үгийн өгүүлбэрүүд нь эсрэгээрээ байдаг.

Маша бол нямбай охин, Саша бол ... (халимхай).

Лида хичээнгүй оюутан, Катя бол ... [залхуу).

Женя тарган, Лена ... (туранхай).

Витя хүчтэй, Рома ... (сул дорой).

Коля зоригтой, Костя бол ... (хулчгар).

Даша сайн сурдаг, Олег сурдаг ... (муу).

Олеся шинэ цүнхтэй, Ира ... (хуучин).

Тоглоом "Гэр бүл" Зорилго: үгсийн санг баяжуулах, үг сонгож сурах

өгөгдсөн үгэнд тохирох үг. Тоглоомын явц.

Багш хүүхдүүдийг өгөгдсөн зүйлийг олохыг урьж байна

хамаатан садны хэлснээр.

Үг: сургууль, ном, заах. Тоглоом "Үгийг цуглуул"

Зорилго: харааны анхаарлыг хөгжүүлэх, сайжруулах үг унших, дууны дүн шинжилгээ хийх чадвар.

Тоглоомын явц. Даалгаврыг дэвтэрт хийж гүйцэтгэнэ. Сурган хүмүүжүүлэгч

хүүхдүүдийг сум хаашаа чиглүүлж байгааг дагахыг урьж байна

үсгүүдийг байранд нь тавь. Хүүхдүүд ямар үгийг уншдаг

амжилттай болж, түүнд сайн дүн шинжилгээ хийнэ үү. Тоглоом "Дууг барих"

Зорилго: фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.Тоглоомын явц.

сургууль. Гномууд болон аварга биетүүд бас сургуульд явсан.

Багш хүүхдүүдийг "дууг сонсохыг" урьж байна. Хэрэв энэ дуу нь үгэнд байвал хүүхдүүд алгаа таших ёстой

хаана байгааг тодорхойлох (эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд). үгс).

Дуу [s]: харандаа, баллуур, үүргэвч, анги, сойз, сургууль,

харандаа, ангийн найз. Дуу [h]: сурах бичиг, сургууль, оюутан, үзэг, дэвтэр, сойз,

унших, харандаа, багш.

Тоглоом "Хэн том бэ?" Зорилго: харааны анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх,

дууны анализ, синтезийн ур чадварыг сайжруулах;

үгсийн сангаа идэвхжүүл.

Тоглоомын явц. Багш энэ үгийг хүүхдүүдийн өмнө тавьдаг ба

энэ үгийн аль болох олон үсгийг хийхийг санал болгож байна

шинэ үгс. К А Р А Н Д А Ш И К

Унших шүлэг ба

цээжээр сурахУНШИГЧ

Хэрэггүй

ээжийг гомдоох Эмээг сэгсрэх шаардлагагүй:

"Та үүнийг уншина уу! Үүнийг уншсан!"

Эгчээсээ гуйх шаардлагагүй:

"За

өөр хуудас унш!"

Үгүй ээ

Та залгах хэрэгтэй, хүлээх шаардлагагүй,

В.Берестов

9 САРЫН ЭХНИЙ

Зөөлөн наранд дулаацаж,

Ой мод навчаар бүрхэгдсэн хэвээр байна.

Эгчээсээ гуйх шаардлагагүй:

Нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд цэцгийн баглаатай байдаг.

Өдөр нь гунигтай ч гэсэн хөгжилтэй байдаг.

Та гунигтай байна: - Баяртай, зун!

Мөн та баярладаг;

Сайн уу сургууль!

Серёжа нэгдүгээр ангид орсон.

Серёжатай битгий хошигно!

Бараг арав хүртэл!

Ийм ухаантай хүний ​​хувьд гэмгүй

Хамар хамраа дээшлүүл!

Нэгэн удаа аавын ширээн дээр

Тэгээд тэр асуулт асуув:

Энд хоёр бялуу байна, аав аа?

НЭГ ба ХОЁР" гэж хүү нь дуусгаж, "

Зөвхөн ГУРАВ байх болно!

Сайн хийлээ! - гэж аав хэлэв, -

Тэгээд үнэндээ гурав!

Тийм учраас би хоёрыг авна, А

гурав дахьийг нь ав!

Б.Заходер

АНХ УДАА НЭГДҮГЭЭР АНГИДАА

Өчигдөр тэд чамд л хэлсэн - хонгор минь

Заримдаа тэд түүнийг хошигногч гэж нэрлэдэг.

Өнөөдөр Та аль хэдийн ширээн дээрээ сууж байна,

Бүгдийг чи гэдэг - нэгдүгээр ангийн сурагч!

Ноцтой. Хичээнгүй. Үнэхээр оюутан!

Праймер. Хуудасны ард хуудас байна.

А эргэн тойронд маш олон гайхалтай ном байдаг ...

Сурах сайхан зүйл!..

Р.Фархади

Таавар

Зорилго: сонсголын анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх, заах уялдаа холбоотой монолог хэллэг (оньсогоны тайлбар).

Тоглоомын явц. Багш оньсого хийдэг, хүүхдүүд таамагладаг. Залуусын нэг нь түүний утгыг тайлбарлав. Үлдсэн хэсэг нь нэмэлт юм.

Хар Ивашка -

Модон цамц,

Хамар хаана хүргэдэг вэ

Тэр тэнд тэмдэглэл тавьдаг.

(Харандаа)

А.Рождественская

Энэ ямар амьтан бэ?

Дээш доош алхдаг уу?

Будаг дотор бохир хамар,

Модон урт сүүл.

(давс)

В.Данко

Бяцхан шувууд

Дараалан суулаа

Мөн бага зэрэг үг хэлдэг. (Захидал)

V. Фетисов

Хар талбай дээр

Үсрэх-үсрэх-

Бүүжин алхаж байна - хүүхдийн цагаан (Удирдах зөвлөл байсан)

В.Кремнев

Би хэнд ч нууцаа задлахад бэлэн байна

Гэхдээ чи түүнээс ганц ч үг сонсохгүй.

(Ном)

A. Костаков

Ямар уйтгартай юм бэ ах нараа

Бусдын нуруун дээр мордоорой!

Хэн нэгэн надад хос хөл өгөх болно,

Би ийм бүжиг хийх байсан! ..

Гэхдээ чи чадахгүй, би сургуулийн сурагч... (үүргэвч).

Дахин ярихад зориулсан текст

ЦЭНХЭР НАВЧ

Катя хоёр ногоон харандаатай байв. Ленад байхгүй.

Тиймээс Лена Катягаас асуув:

Надад ногоон харандаа өгөөч!

Катя хэлэхдээ:

Би ээжээсээ асууя.

Маргааш нь хоёр охин хичээлдээ ирдэг. гэж асуув

Лена:

Ээж чинь зөвшөөрсөн үү?

Катя санаа алдаад:

Ээж зөвшөөрсөн ч би дүүгээсээ асуугаагүй.

За ах чинь зөвшөөрсөн үү? - гэж маргааш нь асуувЛена.

Ах минь зөвшөөрсөн ч харандаагаа хугалах вий гэж айж байна.

"Би болгоомжтой байна" гэж Лена хэлэв.

Хараач гэж Катя хэлэв, битгий засаарай, бүү хүчтэй дараарай ...

Лена түүн рүү хараад цааш явав. Би харандаа аваагүй. Уди Катя бөхийж, араас нь гүйв.

За юу хийж байгаа юм бэ? Үүнийг аваарай!

Шаардлагагүй" гэж Лена хариулав.

Асаалттай Хичээл дээр багш асууж байна:

Леночка, яагаад таны модны навчнууд цэнхэр байна вэ?

Ногоон харандаа байхгүй.

Чи яагаад найз охиноосоо аваагүй юм бэ?

Лена чимээгүй байна. Тэгээд Катя улайж, хэлэв:

Би түүнд өгсөн, гэхдээ тэр авахгүй.

Багш хоёуланг нь хараад:

Та авахын тулд өгөх ёстой.

В.Осеевагийн хэлснээр

Асуултууд:

Лена яагаад Катягаас харандаа гуйв?

Катя юу гэж хариулав?

Маргааш нь юу болсон бэ? Гурав дахь нь?

Лена яагаад харандаа аваагүй юм бэ?

Хичээл дээр юу болсон бэ?

Катя яагаад улайсан бэ?

Багш охидод юу гэж хэлсэн бэ?

ЗОРИЛТ:
Pin:

-холимог авиаг ялгах, дуудах ур чадвар (ойр
артикулятор болон акустик шинж чанарууд) үг, өгүүлбэрт; ~
- үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлох чадвар;

- дууны үгийн дүн шинжилгээ хийх, үгийн диаграм зурах чадвар;

- үсгүүдээс үг үүсгэх чадвар;

- угтвар үгсийг зөв хэрэглэх;

- фразеологийн нэгжийн ойлголт, хэрэглээ;

- өгөгдсөн үгсээр өгүүлбэр зохиох чадвар;

Хөгжүүлэх:

-анхаарал, сэтгэхүй, санах ой, фонемик сонсгол;
Хүмүүжүүлэх: өөрийгөө хянах чадвар.

Тоног төхөөрөмж:

Эзэмшигч, сэдэв, сэдэвт зураг, дууны үгийн багц
дүн шинжилгээ, соронзон самбар ба үсэг, "Галт тэрэг" гэсэн үгтэй картууд,
тоглоомон баавгай, "Төөрдөг байшин", таавар, "Шидэт уут".

Арга зүйн техник:

Тоглоомын сэдэл, дидактик тоглоом, асуулт, таавар, дүн шинжилгээ.

    Org. мөч.

Хүүхдүүд хагас тойрогт зогсож байна.
Л .: Хичээл эхлэхээс өмнө та чадах эсэхийг сайтар шалгацгаая
сонсож, хурдан хариулаарай.
Л.: Бод, хариул, үүнийг ингэж нэрлэж болно:
Хавар Зун Намар
Уурын завь, моторт хөлөг онгоц, онгоц
Цөцгийн тос, талх, бяслаг
Алх, сүх, хөрөө
Цамц, банзал, хүрэм
Малгай, Панам, малгай
Хайруулын таваг, таваг, шил
Нарс, хус, царс
Л.: Өөрөөр тоглохыг хичээцгээе:

Гурван объектыг нэрлэ: жимс, байшин. Амьтад, сар, геометр
тоо, хүнсний ногоо, гутал, шавьж.
Л.: Сайн байна!

Л.: Сайхан, зөв ​​ярьж чадаж байгаа эсэхийг чинь сонсъё.
Тоглоом "Болгоомжтой бай, хар, алдаагүй давт":
Шар тахиа
Төмөр цоож
Лара тоглосон
Сойзоор цэвэрлэх
Хар чоно
Ногоон хайрцаг
Любочка банзалтай
Ногоон цох
уулын бүргэд
цагаан туулай
Дугуй толь
Гашуун
Хөгжилтэй хөгшин эмэгтэй
Аймшигтай явдал
Л.: Сайн байна! Суудалдаа оч.

Л .: Картуудыг хар. Суудаг хүн үгсийг зөв өөрчлөх
дээж
- 2 дэвтэр, 3 харандаа гэх мэт.

Л .: Би чамайг хичээлдээ бэлэн байгааг харж байна: зөв сууж, сайхан ярь, сайн
тоолж, хариул.

Л.: Өнөөдөр хичээл дээр танд 2-оос дээш хугацаанд хуримтлуулсан бүх мэдлэг хэрэгтэй болно
жилийн

    Гол хэсэг.

Л .: Тоглоом тоглоцгооё "Таны нэрний эхний ба сүүлчийн дуу нь юу вэ?"

Л.: Залуус аа, бид одоо юу хийж байсан бэ?

Д.: Тэд нэрнээсээ (нэрлэсэн) авиаг хайж байсан.

Асуултууд.

Дуу чимээг ямар хоёр бүлэгт хуваадаг вэ?


Хэдэн эгшиг авиа, тэдгээрийг нэрлэх үү?
-Яагаад бид “эгшиг” гэж нэрлэдэг юм бэ?
-Бид ямар авиаг “гийгүүлэгч” гэж нэрлэдэг вэ? Яагаад?
-Ямар гийгүүлэгч авианууд вэ?

Үргэлж хатуу байдаг гийгүүлэгч авиаг хэн нэрлэх вэ?.., үргэлж зөөлөн байдаг вэ?
Л.: Дараагийн даалгавраа дуусгахаасаа өмнө тодруулъя:
-Дуу авиа үсэгнээс юугаараа ялгаатай вэ?

Д.: Бид дууг дуудаж, сонсдог ч үсгийг харж, бичиж, уншдаг.
Л .: Тоглоом тоглоцгооё "Ямар үгэнд зориулагдсан бэ?"
-Нэг, хоёр, гурав - картыг аваад эргүүлээрэй.

Тоглоомын дүрэм: та зургуудыг нэрлэж, эхний дууг тодруулж, тодорхойлох хэрэгтэй

Та ямар үг бодож олов, чи?

Л.: Одоо зохиоё дууны үений загварэнэ үг.

    Үгийн тоог хэрхэн тодорхойлох вэ?

    Үг гэж юу вэ?

Хүүхэд бүрийг шалгаж, замд нь дараах асуултуудыг тавьдаг.

    1-р үеийг нэрлэ.

    Эгшиг авиаг нэрлэ.

    4-р дууг нэрлэ.

    Түүнд тайлбар өг.

Л.: Харандаа, үзэг, ном, будаг, хуванцар.

    Та эдгээр зүйлсийг юу гэж нэрлэж болох вэ?
    Д.: Хичээлийн хэрэгсэл.
    Л.: Сайн байна!

Л.: Залуус аа, би бас та нарт зориулж сургууль гэсэн үгсийг хэвлэсэн
дагалдах хэрэгсэл. Гэвч тэднийг үүрч явахад тэд салж унасан. Эдгээрийг цуглуул
үгс!

Шугам
Тэмдэглэлийн дэвтэр
Сурах бичиг
Үзэгний сав
Ра-торууд

Л.: 2 үетэй үгсийг уншаарай... 3 үетэй.
Л.: Сайн байна.

(Нэмэлт даалгавар. Үгийг хасч, хүүхдүүд санаж, ерөнхийд нь дүгнэдэг
эдгээр үгс)
3. Физик. Одоохон.

Бид шаргуу ажилласан, бид жаахан амарч болно.

Л.: Та бол ирээдүйн сургуулийн сурагчид, одоо бид сургуулийн хүүхдүүдэд дасгал хийх болно.
Энд сургуулийн сурагчдад зориулсан дасгал байна.
Үүнийг дарааллаар нь хий.
Хурдан босоод инээмсэглэ,
Илүү өндөр, илүү өндөрт сунга.
Алив, мөрөө тэгшлээрэй,
Өргөх, доошлуулах.
Зүүн, баруун тийш эргэв


Тэд суугаад бослоо, тэд суугаад бослоо,
Чамайг ядраагүй гэж найдаж байна уу?
Та илүү чөлөөтэй босох хэрэгтэй
Мөн илүү хялбар амьсгал.
Л.: Бид чимээгүйхэн сууна.
Л.: Бид юу ярьсан бэ?
Д.: Хичээлийн хэрэгслийн тухай.

Л.: Хичээлийн хэрэгсэл хаана хэрэгтэйг та олж мэдэх болно (таасан

оньсого эсвэл үг унших).

Л.: Зөв. Сайн хийлээ.

Л.: Би энэ үгийг бичсэн, унш.

Л.: Алдаагаа засъя.

Тоглоом "Сургууль дээр"

Л.: Цэцэрлэгтээ та маш их тоглож, зурж, баримал хийж, хичээллэдэг байсан. Удахгүй чи
чи сургуульд явах болно. Та тэнд юу сурах вэ?

Л.: Үг, үйлдэл ямар асуултанд хариулдаг вэ?

Л.: Надад хэлээч, сурагч сургуульдаа ямар байх ёстой вэ?

Д.: Цэвэрч нямбай, эелдэг, ухаалаг, зоригтой, хичээнгүй, хичээнгүй,

анхааралтай, зохион бүтээгч, дуулгавартай, хөдөлмөрч, хүмүүжилтэй.

Л.: Та үүнийг юу гэж нэрлэсэн бэ?

Л.: Үг - тэмдэг ямар асуултанд хариулдаг вэ?

Л .: Та бид хоёр үгсийг нэрлэсэн - үйлдэл, үг-шинж тэмдэг, өөр зуун лааз
үгийн төлөө зогсох уу?
Д .: Үг бол объект юм.

Л.: Үг объектууд ямар асуултанд хариулдаг вэ?
Д: Энэ хэн бэ? Энэ юу вэ?

Л.: Үг нь объект, үйлдэл, тэмдгийг илэрхийлж чаддаг гэдгийг бид мэднэ.

Л.: Үгээр юу хийж болох вэ?

Д: Та үгээр өгүүлбэр зохиож болно.

Л.: Тийм шүү, өгүүлбэрийг сонсоорой.

Оюутнууд, сургууль руу яв.
Л.: Энэ санал мөн үү?

Д.: Өгүүлбэрт байгаа үгс нь нөхөрсөг бөгөөд бидэнд ямар нэг зүйлийг хэлж өгдөг.
Л.: Явцгаая Санал дэвшүүльеүгсээс:

    Хичээл, багш, удирдагч.

    Өөрчлөх, асаах, хонх, дуугарах.

    Том, биеийн тамирын заал, сургууль.

    Дуулна, найрал дуу, сургууль, оюутнууд.

Л.: Өгүүлбэр бичих дүрэм юу вэ?

1. Өгүүлбэрийн эхний үгийг том үсгээр бичнэ.


Л.: Өөр ямар үгсийг том үсгээр бичсэн бэ?

      Өгүүлбэр дэх үгсийг тусад нь бичдэг.

      Бид өгүүлбэрийн төгсгөлд цэг тавьдаг.

Л.: Чи бид хоёрын зохиосон өгүүлбэрүүд түүх болох уу?
Яагаад?

Д.: Учир нь өгүүллэг нь гарчигтай, бүх өгүүлбэр нэгээр холбогдсон байдаг
утга учир.

“Удахгүй сургууль руугаа” өгүүллэг дэлгэгджээ.

Бид том болсон. Бид аль хэдийн долоон настай. Бид удахгүй сургуульдаа явна. Бид
сайн, хурдан уншдаг. Бид сургуульдаа сайн байх болно.
Л.: Энэ түүх мөн үү?

    Энэ түүхийн гарчиг юу вэ?

    Чи юу болсон бэ?

    Та хэдэн настай вэ?

    Та удахгүй хаашаа явах вэ?

    Та яаж уншдаг вэ?

    Та сургуульд яаж суралцах вэ?

Л.: Энэ схемд тохирсон өгүүлбэрийг өгүүллэгээс сонго.

Л.: Өгүүлбэрийн 1-р үгийг ..., 2-р үгийг ..., 3-р үгийг нэрлэнэ үү?

Л.: Сайн байна.

Доод шугам.

Л.: Бид ангидаа юу ярьсан бэ? (сургууль, хичээлийн хэрэгслийн тухай)
Л.: Та ямар даалгавар гүйцэтгэсэн бэ?

(Дуу, үе, үг, өгүүлбэр гэж юу болохыг бид санаж байсан
үгийн схемүүд. Бид түүхийг уншсан. Тоглоом тоглосон.)

Л.: Сайн байна! Чи маш сайн уншиж, сайхан суугаад гараа өргөсөн.
Л .: Та маш их зүйлийг мэддэг, чадвартай, сургуульд явахад бэлэн байна. Танд баяр хүргэж байгаадаа баяртай байна.
Л.: Хичээл дууслаа.
Медаль гардуулах.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!