Сэдвийн хичээлийн төлөвлөгөө (ахлах бүлэг): Сансрын нисэгчдийн өдөр сэдвээр цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн боловсролын хичээлийн конспект. Сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан нээлттэй хичээл

Зорилго: "Сансар огторгуй" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, холбогдох үгсийг сонгох чадварыг дадлагажуулах, дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг бататгах, нэр үгийг тоонуудтай хэрхэн уялдуулах, эсрэг үг сонгох, хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, баяжуулах; фонемик сонсгол, логик сэтгэлгээ, санах ой, үндэслэлийг хөгжүүлэх; ёс суртахууны мэдрэмжийн боловсрол.

Тоног төхөөрөмж: сансрын нисгэгчдийн хөрөг зураг, дууны шинжилгээ хийх диаграмм, сэдэвт зураг: таталцлын хүчгүй сансрын нисгэгч, скафандр, сансрын хөлөг, сар

Хичээлийн явц.

I.Зохион байгуулах цаг.

Бие биенээ энхрийлэн дууд.

II.Гол хэсэг

1. Оршил яриа

Залуус аа, 4-р сарын 12-нд улс орон даяар ямар баяр тэмдэглэдэг вэ? ( хүүхдийн хариулт). Энэ нь зөв - Сансрын нисгэгчдийн өдөр.

Хүмүүс үргэлж үл мэдэгдэх зүйлд татагддаг. Хүн төрөлхтөн сансар огторгуйг судлах ажил нэлээд эртнээс эхэлсэн. Эхлээд хиймэл дагуулуудыг сансарт хөөргөж, дараа нь хүн төрөлхтнийг сансарт байлдан дагуулахаар илгээсэн.

-Анхны сансрын нисгэгч хэн бэ? (Юрий Гагарин). Бид энэ эр зоригийг үргэлж санаж байх болно. Хичнээн шинэ эр зориг гаргасан ч тэр үргэлж баатар хэвээр үлдэнэ.

Залуус аа, та анхны эмэгтэй сансрын нисэгчийг мэдэх үү? ( Валентина Терешкова). Та өөр ямар сансрын нисэгчдийг мэдэх вэ? ( Самбар дээр сансрын нисгэгчдийн хөргийг нэг нэгээр нь харуулав.). (Хоёр дахь эмэгтэй бол сансарт нисэгч Светлана Савицкая, сансарт гарсан анхны сансрын нисгэгч - Леонов).

Сансрын нислэгийг бэлтгэхэд олон хүн тусалсан: эрдэмтэд, зохион бүтээгчид, цэргийн албан хаагчид, сансрын буудлыг барьж, пуужин угсарч, сансрын нисгэгчдийг сургасан олон барилгачид, ажилчид.

Хүн бүр сансрын нисгэгч байж чадна гэж та бодож байна уу? Сансарт нисэхээр бэлтгэж байгаа хүн ямар байх ёстой вэ? ( Чанар).

Сансрын нисэгчид нисдэг тээврийн хэрэгслийн нэр юу вэ?

Сансрын нисгэгч нисдэг хувцасны нэр юу вэ?

Таны аялал хаанаас эхэлдэг вэ?

Сансрын нисгэгчийн сансарт байгаа байдлыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Та бид хоёр ямар гариг ​​дээр амьдарч байгаагаа надад хэн хэлж чадах вэ?

Залуус аа, та нарын зарим нь эдгээр гаригуудын нэрийг санаж байгаа болов уу?

2. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг хэлнэ үү.

Нислэгт бэлтгэхийг хичээцгээе. Магадгүй ирээдүйд хэн нэгэнд ийм боломж олдох байх.

3. Тоглоом "Ямар үг бусдаас ялгаатай вэ?"

Та нэмэлт үг сонсохдоо дохионы тугийг өргөх ёстой.

1) Одон орон судлаач, одон орон судлаач, одон орон судлаач, гастрономич, одон орон судлаач.

Аль үг дутуу байна вэ?

Одон орон судлаач гэж хэн бэ?

Хүнсний дэлгүүр гэж юу вэ?

2) Хиймэл дагуул, хиймэл дагуул, аялагч, хиймэл дагуул, хиймэл дагуул.

Аль үг дутуу байна вэ?

Аялагч гэж хэн бэ?

Хиймэл дагуул гэж юу вэ?

Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?

4. Үгийн дуу авианы шинжилгээСАР.

Оньсого тааварлаарай.

Шөнөдөө тэнгэрт ганцхан цайвар царайтай... (сар) л байдаг.

Тэд MOON гэдэг үгийн дуу авианы хэв маягийг гүйцээхийг санал болгож байна.

Бид САР гэдэг үгийн диаграммыг гаргав. Зураг гарч ирнэ.

Биеийн тамирын дасгал.

Саран дээр нэгэн зурхайч амьдардаг байсан - ("Дурангаар харах")

Тэр гаригуудыг хянаад: (Гараараа тэнгэр рүү зааж)

Мөнгөн ус - нэг удаа (гараараа тойрог дүрслээрэй)

Сугар-хоёр, (Хөвөн)

Гурав - дэлхий, дөрөв - Ангараг, (Суух)

Тав - Бархасбадь, зургаа - Санчир, (баруун-зүүн тийш хазайсан)

Долоо - Тэнгэрийн ван, найм - Далай ван, (Урагшаа бөхийлгөж, хойшоо бөхийлгөнө)

Хэрэв та үүнийг харахгүй бол гараад ир! (Гараа хажуу тийш нь сунга)

5. 5 хүртэл тоол

Залуус аа, сансрын нисгэгч цонхоор юу хардаг вэ? (од, гариг, сүүлт од)

Хэдэн одны орд харсныг тоолъё?

Нэг од, хоёр од, гурван од, дөрвөн од, таван од);

Нэг алс холын гариг, хоёр ... .

Нэг хиймэл дагуул,... .

6. Тоглоом "Холбогдох үгс".

Та сарны гадаргуу дээр байна, надад хариул, чи юу хийсэн бэ? - тэд саран дээр газардсан.

Та ямар газар дээр буусан бэ? - сар руу.

Сарны оршин суугчдын өөр нэр юу вэ? - нойрмоглогчид.

Саран дээр ямар тээврийн хэрэгсэл явдаг вэ? - сарны ровер.

Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? Бид тэднийг юу гэж нэрлэх ёстой вэ?

7. Тоглоом "Эсрэгээр нь хэл".

Хол ойр,

өндөр - бага,

нисэх - нисэх,

хөөрөх - газар,

тод - бүдэг,

давчуу - өргөн.

III.Хичээлийн хураангуй.

График диктант "Пуужин"

"Лучик" MBDOU цэцэрлэгийн ярианы эмч-багш

хосолсон төрөл

Орёл муж, Болхов, Орос

Сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан сэдэвчилсэн хичээл "Хэрэв бид үнэхээр хүсч байвал сансарт ниснэ!" цэцэрлэгийн ахлах болон бэлтгэл бүлгүүдэд.

Зохиогч Набокова Е.И.
Энэ материал нь цэцэрлэгийн сурган хүмүүжүүлэгч, хөгжмийн найруулагч нарт хэрэг болно.
Зорилтот: сансар огторгуй, сансрын нисэгчийн мэргэжлийн талаархи мэдлэг, санаа бодлыг өргөжүүлэх.
Даалгаварууд:хүүхдүүдэд эх оронч үзэл, эх орноороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;
Хүүхдэд сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн талаархи санаа бодлыг бий болгох;
МХХТ, хөгжим, гадаа тоглоомын тусламжтайгаар хүүхдийн сэтгэн бодох, биеийн хөдөлгөөн, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: танилцуулга хийх проектор, дэлгэц, цагираг, элсний уут, бөмбөлөг, маркер.

Хөгжмийн найруулагч. Залуус аа, өнөөдөр бид баярын өдөр - Сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэхээр танхимд цугларлаа.
Эрт дээр үеэс хүмүүс "Орон зай гэж юу вэ?" Гэсэн асуултын талаар бодож эхэлсэн.
Дэлхийгээс өөр гариг ​​дээр амьдрал байвал яах вэ?"
Дараа нь Зөвлөлтийн эрдэмтэд, зохион бүтээгчид анхны сансрын хөлгийг бүтээжээ
"Восток" хөлөг онгоц.
Хэн анх сансарт ниссэнийг та мэдэх үү?
Хүн сансарт нисэхээс өмнө амьтад тэнд байсан.
Лайка нохой сансарт анх гарсан.
Харамсалтай нь Лаика дэлхийд буцаж ирж чадаагүй ч сансар судлалын хөгжилд маш их тусалсан тул Москвад түүнд зориулж хөшөө босгожээ.


Лаика нохой амжилтгүй ниссэнээс хойш 3 жилийн дараа Белка, Стрелка гэсэн хоёр нохойг аль хэдийн сансарт илгээв. Тэд сансарт ганцхан хонож, амжилттай газарджээ.


1961 оны дөрөвдүгээр сарын 12-нд түүхэндээ анх удаа хүнтэй “Восток” хөлөг Байконурын сансрын буудлаас хөөрч, дэлхийг тойрон нисчээ.

Нислэг ердөө 108 минут үргэлжилсэн. Түүнээс хойш 4-р сарын 12-ны энэ өдөр бид Сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэдэг. Бид энэ өдрийг санаж, сансар огторгуйг анх эзэлсэн манай орос хүн байсан гэдгээрээ бахархаж, агуу эх орондоо хайртай, бахархаж байна.
Ахлах хамтлагийн бидэнд зориулж хийх Оросын тухай дууг сонсоцгооё.
"Манай Орос үнэхээр үзэсгэлэнтэй."
Хөгжмийн найруулагч. Одод руу ниссэн анхны сансрын нисгэгч хэн байсныг та мэдэх үү?
Хүүхдүүд. Юрий Алексеевич Гагарин.


Хөгжим хянагч.Хөгжмийн зохиолч А.Пахмутова, яруу найрагч Н.Добронравов нар зориулав
Юрий Гагарин "Тэр ямар залуу байсныг чи мэднэ" хэмээх гайхалтай дуу.

Хөгжмийн найруулагч.Юрий Гагарин бүх дэлхийн баатар болжээ.
Тэр бол бидний нүдээр харсан анхны хүн юм
Дэлхий гараг үнэхээр дугуй бөгөөд маш үзэсгэлэнтэй юм.
Та сансрын аялалд гарахыг хүсч байна уу?
Залуу сансрын нисгэгч ямар шинж чанартай байх ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт)
Хэн сансрын нисгэгч болохыг хүсдэг вэ?
Тэр маш их зүйлийг мэддэг байх ёстой
Хүнд идэж, дасгал хий.
Чадварлаг, хор хөнөөлтэй, ууртай
Бид үүнийг тойрог замд оруулахгүй.
Бид зөвхөн найрсаг хүмүүсийг л авна.
Бидэнд уйтгартай хүмүүс хэрэггүй!
Та нөхөрлөлийн дүрмийг мэдэх үү?
Нэг нь бүхний төлөө, бүгд нэгний төлөө! (найрал дуугаар давтах)
Хөгжмийн найруулагч. Нислэгийн өмнө бие халаалт хийхийг зөвлөж байна.
Сансрын халаалт.
Хөгжмийн найруулагч. Сансарт нисэхийн тулд,
Мэдэх зүйл их байна!
Одоо би таны сансрын талаар юу мэддэгийг шалгах болно. Оньсого таавар:
(хүүхдүүд зөв хариулт өгсний дараа хариултууд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ)
1. Тэнгэрт шар өнгийн тойрог харагдаж байна
Мөн туяа нь утас шиг юм.
Дэлхий эргэн тойрон эргэдэг
Соронз шиг.
Би хөгширөөгүй ч гэсэн
Гэхдээ аль хэдийн эрдэмтэн -
Энэ бол тойрог биш, бөмбөг гэдгийг би мэднэ,
Маш халуун. (Нар).
2. Хүн пуужинд сууж байна.
Тэр зоригтойгоор тэнгэрт нисч,
Тэгээд бидэн рүү сансарын хувцастайгаа
Тэр сансраас харж байна. (Сансрын нисгэгч).
3. Сансарт хайруулын таваг байхгүй,
Бас тогоо байхгүй.
Энд будаа, майга байдаг,
Мөн борщ, винегретт -
Цөцгий шиг савласан!
Би сансрын нисгэгч болно.
Би ямар нэг юм идэх болно
Аяга таваг огт байхгүй. (Хоолойноос).
4. Цэнхэр тэнгэрт гэрэл асч байна
Бүх анхаарлыг татсан
Тэр дэлхийг тойрон нисдэг
Бидэнд мэндчилгээ дэвшүүлж байна. (хиймэл дагуул).
Залуус аа, нарны аймагт ямар гаригууд багтдагийг та мэдэх үү?
Хүүхдүүдийн хариулт.


Сайн хийлээ! Та сансар огторгуйн талаар маш их зүйлийг мэддэг болсон!
Нарны аймгийн гаригуудын тухай богино хэмжээний хүүхэлдэйн кино үзэхийг санал болгож байна.

Нарны эргэн тойронд гаригууд хэрхэн хөдөлдөг талаар илүү сайн ойлголт өгөхийн тулд
энэ тоглоомыг тоглоцгооё:
Тоглоом "Нар, Дэлхий, Сар".
Юуны өмнө та хүүхдүүдтэйгээ хамт юу эргэлдэж байгааг санаж байх хэрэгтэй.
3 хүн тоглодог. "Сансрын" хөгжим сонсогдож байна.
Эхний хүүхэд хөдөлгөөнгүй зогсож, нар (улбар шар эсвэл шар бөмбөг) гартаа барьдаг.
Хоёр дахь хүүхэд гартаа ногоон бөмбөг барьж, нарны эргэн тойронд алхаж байна (Энэ бол дэлхий эргэдэг),
Энэ үед гурав дахь хүүхэд гартаа цэнхэр бөмбөг барьж, ногоон бөмбөг барьсаар хүүхдийг тойрон гүйж байна (энэ бол Дэлхийг тойрон эргэдэг сар юм).

Хөгжмийн найруулагч.Тиймээс бид сансарт гарахын тулд сансар огторгуйд очдог.


Тоглоом "Пуужин хөөргөгч"
Бүлэг бүрээс хэд хэдэн хүн дуудагддаг бөгөөд тэд хөгжмийн фрагментийн төгсгөлд пуужинд (цагираг) байраа эзлэх ёстой. Пуужингийн багийн гишүүд 3-аас илүүгүй хүн байна. Цагирагны тоо аажмаар буурч байна.

Хөгжмийн найруулагч.Сансрын хөлөг хөөрөхөд бэлэн байна,
Багийнхан тушаал хүлээж байна.
Нэг минут ч дэмий үрэлгүй,
Хөөрцгөөе.
Фонопедийн дасгал "Пуужин"
Шатахууныг шалгаж байна хүүхдүүд "ш-ш-ш" гэж хэлдэг
Хаалтыг нээх, хаах "a" дээр дээш доош "glissando"
Радио шалгаж байна богино, хурц "у" авиаг дуудна
Хөдөлгүүрийг асаана уу "r" гэж дуугарч, нударгаа эргүүлээрэй
Хөгжмийн найруулагч.Анхаар! Анхаар! Би сансрын хөлөг хөөрөх тушаал өгч байна! 5, 4, 3, 2, 1! Эхлэх!
Сансрын хөгжим сонсогддог


Хөгжмийн найруулагч.Бид аль хэдийн нисч байна! Гаригуудыг "цонх"-оор харцгаая.
Тэд найрал дуугаар ярьдаг:
Бүх гаригууд дарааллаар
Бидний хэн нь ч нэрлэж болно:
Нэг - Мөнгөн ус, хоёр - Сугар,
Гурав - Дэлхий, дөрөв - Ангараг!
Тав нь Бархасбадь, зургаа нь Санчир,
Долоо нь Тэнгэрийн ван, найм нь Далай ван юм.
Мөн ес дэх гараг -
Плутон гэж нэрлэдэг!
(А. Хайтын шүлгүүд)
Хөгжмийн найруулагч. Бид Санчир гаригт ойртож байна.


Санчир гаригийг хамгийн нууцлаг гаригуудын нэг гэж үздэг.
Залуус аа, бид Санчир гаригийн хөрсний дээж авч илгээх хэрэгтэй
судалгаанд зориулж дэлхий рүү.
Бид энэ хэсэгт хөдөлгөөн хийх тусгай төхөөрөмж ашиглах шаардлагатай болно - эдгээр нь сансрын үсрэлт юм.
"Санчир гаригийн араар бөмбөг унах" буухиа уралдаан
Хөгжмийн найруулагч. Сайн хийлээ! Мөн бидний аялал үргэлжилсээр байна. Манай пуужин Ангараг гараг руу чиглэж байна.
Сансрын хөгжим сонсогддог.
Хөгжмийн найруулагч.Ингээд бид Ангараг гараг дээр ирлээ.


Ангараг бол цөлийн гариг ​​юм
Мөн хэмжээ нь Сарнаас арай том юм.
Энэ нь улаан өнгөнөөс болж,
Дайны бурхны нэрээр нэрлэгдсэн.
Мөн дэлхийн хаана ч уул байхгүй
Тэр гараг дээрхээс өндөр.
Залуус аа, энэ цөл гаригийг Ангарагчуудаар дүүргэцгээе.
Тоглоом "Ангараг гараг"
Тоглоомын хувьд хэд хэдэн улаан бөмбөг ав - аль болох олон Ангараг эрчүүдийг бөмбөгөнд зур. Хэн хамгийн их зурсан бол ялагч болно.
Хөгжмийн найруулагч.Залуус аа, бид нислэгийн үеэр сансрын роботуудтай уулзаж, дуртай тоглоомоо тоглосон гэж төсөөлөөд үз дээ.
Тоглоом "Робот ба одод"
Хөгжмийн найруулагч. Энд сансрын нислэг дуусна. Дэлхий рүү буцах цаг боллоо!
Сансрын хөгжим сонсогддог.

Виктория Хозякина
"Сансрын нисгэгчдийн өдөр" хичээлийн хураангуй

Зорилго:

Хүүхдүүдийг баярын түүхтэй танилцуулах Сансрын нисгэгчдийн өдөр.

талаар анхан шатны мэдлэг олгох орон зай, гаригууд, эхлээд сансрын нисэгчид.

Толь бичгийг баяжуулах: гаригууд, орон зай, сансрын хөлөг, солир, дуран.

Даалгаврууд:

Баярын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх « Сансрын нисгэгчдийн өдөр» .

Мэргэжлийн талаар ойлголттой байх сансрын нисгэгч.

Геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгээ бататгах.

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Төсөөлөл, логик сэтгэлгээ, бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг ойлгох сонирхлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Ю Гагарин, В.Терешкова, Белка, Стрелка нохойн хөрөг, солир, пуужин, нарны системийг дүрсэлсэн зургууд.

Гель бөмбөг.

Энэ сэдвээр хүүхдийн зураг: "Гаригуудын хүрээлэнд хийсэн аялал".

Өнгөт цаас, цавуу, хайч, цомгийн багц.

Пуужингийн жишээ.

Хичээлийн явц:

Эрт дээр үед хүмүүс шувуу ажиглаж байхдаа нисэхийг мөрөөддөг байв. Одтой тэнгэр рүү хараад, яаж илүү өндөрт нисэх талаар бодож, тэнд юу байгааг олж мэдсэн үү?

Дедал, Икарын тухай эртний Грекийн домог байдаг.

Мастер Дедалус өөрөө болон хүү Икардаа зориулж далавч хийж, тэнгэрт нисэхийн тулд лаваар бэхлэв. Нислэгийн өмнө ч Дедал асуув хүү: "Хэтэрхий өндөрт бүү гар, нар лав хайлуулна. Хэт доогуур нисч болохгүй, далайн ус өд рүү орж, норно." Гэвч нислэгийн үеэр Икар эцгийнхээ зааврыг мартаж, маш өндөрт хөөрч, наранд дөхөж очжээ. Нарны туяа лавыг хайлуулж, Икарыг унаж, далайд живжээ. Эртний Грекчүүд Дедалус анхны нисдэг дугуйг зохион бүтээсэн гэж үздэг байсан бөгөөд үүнийг тэд түүний бүтээл гэж нэрлэдэг байв.

Маш их цаг хугацаа өнгөрч, хүмүүс эцэст нь нисдэг машин хэрхэн бүтээхийг сурсан. Дараа нь тэд туршилт хийж эхлэв. Анхны туршигчид амьтад байсан. Хамгийн алдартай ноход нь Белка, Стрелка нар байв.

(Фото шоу).

Тэгээд зөвхөн үүний дараа орон зайхүмүүс үүнийг эзэмшиж эхлэв. Хамгийн анх 1961 оны 4-р сарын 12-нд пуужин дээр "Зүүн"В орон зайЮрий Гагарин нисэв. Тэр пуужин дээрээ дэлхийг тойрон ниссэн бөгөөд энэ нь бидний амьдарч буй гаригийн нэр юм.

(Фото шоу)

Шүлэг уншиж байна (1 хүүхэд):

IN сансрын пуужин

Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм

Би одод хүртэл гарч чадсан.

Энэ тухай дуу дуулдаг

Хаврын дусал:

Үүрд ​​хамт байх болно

Гагарин, дөрөвдүгээр сар.

Гэхдээ дотор орон зайЗөвхөн эрчүүд төдийгүй эмэгтэйчүүд ч нисдэг.

Мөн анхны эмэгтэй сансрын нисгэгчВалентина Терешкова байв.

(Фото шоу).

Мэдээж одоо сансрын нисэгчидТэд гар хийцийн онгоцонд биш, харин пуужингаар нисдэг.

(Фото шоу).

Пуужин яаж хөөрдөг вэ? Гель бөмбөгний жишээг ашиглан үүнийг харцгаая.

Багш гель бөмбөгийг гаргаж аваад шалан дээр тавиад суллаж, бөмбөг тааз хүртэл дээшилнэ.

Бөмбөг бол бидний пуужин, тааз бол тэнгэр гэж төсөөлөөд үз дээ. Манай пуужин тэнгэрт хэрхэн өндөрссөнийг бид харж байна. Жинхэнэ пуужин л гель биш, харин түлшээр тэжээгддэг.

Гэхдээ зөвхөн биш сансрын нисэгчидхолыг харж чаддаг орон зай. Анхны нислэг хийхээс нэлээд өмнө одон орон судлаачид дурангаараа харвал алс холд орон зайолон од, гариг, солир байдаг. Солир бол одноос тасарсан асар том хэсэг бөгөөд тэдгээр нь маш том юм.

(Зураг харах).

Эрдэмтэд гаригууд нарыг тойрон эргэдэг, манай гараг ч мөн адил эргэдэг болохыг олж тогтоосон. Гэхдээ бусад гариг ​​дээр хэн ч амьдардаггүй. Зөвхөн манай Дэлхий дээр таны амьдралд хэрэгтэй бүх зүйл бий (агаар, ус).

(нарыг тойрсон гаригуудын парад зургийг үзэх).

Шөнийн тэнгэрийг харахад бид олон оддыг харж болно. Зарим нь маш тод гэрэлтэж, маш том харагддаг, зарим нь сул гэрэлтэж, жижиг мэт харагддаг нь дэлхийгээс хэр ойрхон эсвэл хол байгаагаас хамаарна. Гэхдээ тэднээс илүү тод харагддаг нэг од байдаг бөгөөд тэр нь чиглүүлэгч од юм. Далайчид үүнийг гэртээ харих замаа олохын тулд ашигладаг байсан.

Шүлэг уншиж байна (2 хүүхэд).

Тэнгэрт нэг од бий,

Би алийг нь хэлэхгүй,

Гэхдээ орой болгон цонхноос

Би түүн рүү харж байна.

Энэ нь маш тод гялалзаж байна!

Мөн далайн хаа нэгтээ

Одоо тэр далайчин болсон байх

Зам тавьж өгдөг.

Дэлхий бол хамгийн үзэсгэлэнтэй гараг, зөвхөн түүнд далай, гол мөрөн, нуур, уул, тал байдаг. Зөвхөн үүн дээр л хүмүүс, амьтад амьдарч, мод, цэцэг ургаж болно.

Хүмүүс байшин, сургууль, цэцэрлэг барьж болно. Мэдээжийн хэрэг тэд нисэхийг мөрөөддөг орон зай.

Шүлэг уншиж байна (4 хүүхэд).

Цомогт зурах

Манайх бол сургууль, цэцэрлэг.

Сургуулийн дээгүүр, цэцэрлэгийн дээгүүр

ялаа сансрын нисгэгч.

Одтой тэнгэр рүү

Бид удаан хугацаанд хайж байна:

Руу явах орон зай

Бид ч бас хүсч байна.

Одоо бид авах болно

Өөр харандаа

Мөн энэ нь тэнгэрт гарах болно

Манай багийнхан.

Сургуулийн дээгүүр, цэцэрлэгийн дээгүүр

Замд гарцгаая

Тиймээс тэнгэрээс газар хүртэл

Миний унаган төрхийг хараарай.

Бүгд л очихыг хүсдэг орон зай?

(залуус хариулдаг).

Тэгвэл тус бүр өөрийн гэсэн бүтээн байгуулалтыг хийгээд алс хол руу нисье орон зай.

Гэхдээ эхлээд бид сайн бэлтгэл хийх хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик « Сансрын нисгэгч» .

Харанхуй тэнгэрт одууд гэрэлтдэг

Сансрын нисгэгч пуужинд нисч байна. (Алганы алган дээр үрнэ)

Өдөр нисч, шөнө нисдэг. (нударгаа зангидаж, тайлах)

Тэгээд тэр доошоо газар харав. (дурран дуурайлган)

Тэр талбайнуудыг дээрээс хардаг (Бид гараа хажуу тийш нь сунгаж, алгаа доошоо)

Уулс, гол мөрөн, далай тэнгис

(бид гараа дээш өргөөд, уулсын өндрийг харуулна. Бид алгаа холбож, голыг дуурайлган долгион шиг хөдөлгөөн хийдэг. Гараа алгаа дээш нь сунгана).

Тэр дэлхийг бүхэлд нь хардаг (Гараа толгой дээрээ холбоно).

Дэлхий бол бидний гэр юм. (Ээлжлэн гар барих).

Одоо пуужингаа бүтээж эхэлцгээе.

Багш геометрийн хэлбэрээс бүрдсэн пуужингийн дээжийг үзүүлэв. Тэрээр хүүхдүүдийг өнгөт цааснаас багшийн урьдчилан хайчилж авсан геометрийн дүрсийг авахыг урьж байна. (дөрвөлжин, зууван, гурвалжин, тэгш өнцөгт)мөн пуужингийн загварыг хийж, дараа нь цавуугаар ландшафтын хуудсан дээр наа.

Пуужингууд баригдсан.

Яв! Эхлэхийн өмнө Юрий Гагарин ингэж хэлсэн.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

4-р сарын 12-нд сансрын нисгэгчдийн өдөр тохиодог. Манай цэцэрлэгийн 8-р бэлтгэл, 2-р дунд бүлгийн хүүхдүүд энэ өдрийг тохиолдуулан маш хариуцлагатай бэлтгэсэн.

Дөрөвдүгээр сарын 12-нд манай улс сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэв. Энэ бол үндэсний баяр юм! 1961 оны 4-р сарын 12 Дэлхийд анх удаа "Восток" сансрын хөлөг дээр.

Биеийн тамирын "Сансрын нисгэгчдийн өдөр"Биеийн тамирын чөлөөт цаг "Сансрын нисгэгчдийн өдөр" Зорилго: бие бялдрын чанарыг хөгжүүлэх, эрүүл мэндийг дэмжих, биеийн тамир, спортын сонирхлыг бий болгох;

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Сансрын нисгэгчдийн өдөр" биеийн тамир, амралт чөлөөт цагийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: 1. Хөдөлгөөний төлөвлөгөөг хэрэгжүүлэх арга зам, арга хэрэгслийг хайхад бие даасан байх хүслийг бий болгох. 2. Хурд хөгжүүлэх.

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр" нэгдсэн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйЗорилго, зорилтууд: Хүүхдэд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх. Хүүхдэд орон зайн тухай үндсэн ойлголт өгөх. Үүний тулд толь бичгийг идэвхжүүлнэ үү.

Танхимыг сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулан чимэглэсэн байна. Хөшигний дээр одод байдаг. Төв ханан дээр Ю.А-гийн том хөрөг байдаг. Гагарин сансрын нисгэгчдийн жижиг хөрөг зургийн гэрэлд. Хөргийн зүүн талд оддыг чиглүүлсэн "Восток" пуужин, дэлхийг тойрон тойрог замдаа нисч буй анхны хиймэл дагуулын зураг байна. Баруун талд Королев хотын сүлд, С.П.-ын хөшөөг дүрсэлсэн том гэрэл зургийн босоо эгнээ байна. Королевын нэрэмжит өргөн чөлөө, олон улсын сансрын станц, "Наукоград Королев" гэсэн тэмдэг.

Хананы баруун талд цэнхэр даавуугаар хучигдсан туузан ширээ байх бөгөөд үүн дээр дараах үзмэрүүдийг байрлуулсан байна: сансрын нисгэгчтэй сарны гадаргуугийн хэлтэрхий; сансрын зочид буудлын загвар, "Сансар огторгуй" сэдэвт тэмдэг, хошуу: "Гагарин сансарт ниссэний 50 жил", "Пуужин ба сансрын корпораци Энержиа", R-7 пуужин (домогт "долоо"), баримал гартаа гариг ​​барьсан хүний. Ширээний дэргэд Луноходын загвар бий. Зүүн талын хананд сансрын сэдэвтэй хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн бий.

Хичээлийн эхний хэсэг

“Эхлэхээс арван дөрвөн минутын өмнө” (хөгжмийг О.Фельцман, үгийг В.Войнович) дууны хөгжимд хүүхдүүд танхимд орж, том дэлгэцийн өмнө сууна.

Тэргүүлж байна.Залуус аа! Та бид хоёр өнөөдөр ер бусын, баяр ёслолоор чимэглэгдсэн манай танхимд цугларлаа. Манай улс ямар баяр тэмдэглэдгийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд. Өнөөдөр сансрын нисгэгчдийн өдөр.

Сургагч багш дараах асуултаар хүүхдүүдтэй харилцан яриа өрнүүлнэ.

♦ Сансрын нисгэгч гэж юу вэ?

♦ Орон зай гэж юу вэ?

♦ Сансрын нисэгчид гэж хэн бэ?

♦ Королев хотыг яагаад Оросын сансрын нийслэл, нисгэгчтэй сансрын нисгэгчдийн нийслэл гэж нэрлэдэг вэ?

♦ Анхны пуужинг хаана зохион бүтээж, угсарсан бэ?

♦ Хэн анх сансарт гарсан бэ?

♦ Дэлхий дээрх анхны сансрын нисэгчийн нэр хэн бэ?

♦ Таны мэдэх сансрын нисгэгчдийн нэр юу вэ?

Тэргүүлж байна(шүлэг өгүүлдэг)

Манай Галактикт юу байдгийг бид бүгд мэднэ

Сая сая од, гариг, сүүлт од байна!

Королев бол сансрын нисгэгчдийн түшиц газар юм.

Миний сэтгэл эдгээр одод руу чиглэж байна!

Том дэлгэцэн дээр Е.Волковын “Королевын оддын хот” хөгжмөөр хотын болон улс орны түүхэн дэх эрин үеийг харуулсан хуучин болон шинэ гэрэл зургууд, Королевын гудамж, орон нутгийн үзвэрүүдийг харуулсан болно. , иргэд гэх мэт.

Хатан хааны яруу найрагчид, хөгжмийн зохиолчид манай "хүнтэй сансрын нисгэгчдийн нийслэл"-ийн тухай олон шүлэг, дуу, дуулал хүртэл бичсэн. Чи түүнийг сайн мэднэ. Хамтдаа дуулцгаая?

Сүлд дууны хөгжим тоглогддог. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, баярын зохион байгуулагч, зочид "Королев хотын дуулал" дууг дуулдаг (үг И. Яковлева).

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд одод, одны орд, "хар нүх", сүүлт од, солир, нарны аймгийн гаригууд, сансрын хөлөг, С.П. Королев, анхны сансрын нисгэгчдийн нислэгийн тухай: Юрий Гагарин, Алексей Леонов, Валентина Терешкова, өнөөдөр сансар огторгуйг байлдан дагуулж буй хүмүүсийн тухай: Олег Скрипочка, Дмитрий Кондратьев нар.

Та сансрын тухай шүлэг мэддэг үү?

Та цэцэрлэгт дуртай юу?

Ээж, аав, бүх хүүхдүүд?

Одод, цэнхэр тэнгэрт нар,

Манай эх орон Орос уу?

Мөн сансар огторгуй, дэлхийн тухай,

Сансрын эфирийн тухай...

Залуус бүх шүлгийг мэддэг

Тэд нэн даруй унших болно!

Залуус аа, цэцэрлэгийн музейд тавигдсан манай төгсөгчдийн бүтээлүүд танд үнэхээр таалагдсаныг би мэднэ. Саяхан эцэг эхтэйгээ хамтран гаргасан таны бүтээлийн үзэсгэлэнг сурагчид, томчууд бүгд үзэж сонирхлоо. Энэхүү үзэсгэлэн нь хүн бүрт гайхалтай сэтгэгдэл төрүүлэв. Сансар огторгуйн талаарх шинэ мэдлэгийг бүтээлдээ тусгаж, зурсан зургууд чинь ямар их илэрхийлэлтэй болсон бэ! Сансрын хөлөг, гариг, сансрын нисгэгчид, оддын оддын онцлогийг зурж, будгийн өнгө, түүний сүүдрийг хичнээн чадварлаг сонгож авав.

Одоо та манай музейн үзэсгэлэнд тавигдах шинэ зураг зурахад шаардлагатай бүх зүйлийг бэлтгэсэн бүлгийн өрөөнд очих болно. Салахдаа би чамд "Мөрөөдөгч" шүлгийг унших болно.

Мөрөөдөгч

Цонхны гадаа бороо орж байна, бид алхаж чадахгүй.

Тэд ширээгээ тойрог хэлбэрээр байрлуулж, зурахаар суув.

Энд өнгөний палитр байна, цомгийн хуудас цэвэр байна,

Цоо шинэ сойз саванд норсон...

Би энд сууж байна. Би юу зурахаа гайхаж байна уу?

Магадгүй би бодлоо өөрчилж, номыг эргүүлэх хэрэгтэй болов уу?

Цэнхэр тэнгэр дэх оддын зургийг хар,

Мөн тэдний ард нуугдаж байсан гаригууд алсад.

Би гүйлгэж харлаа - сониуч залуу...

Сансрын нисгэгч Гагарин өөрөө хуудаснаас харав.

Түүнийг дэлхий дээр хамгийн түрүүнд хөөрсөндөө би бахархаж байна.

Тэрээр Орост амьдарч, бусад хүүхдүүдийн адил өссөн.

Тэгээд тэр сансрын нисгэгч болж чадсан - цэргийн нисгэгч.

Би насанд хүрсэн хойноо заавал сансарт ниснэ.

Би бас эх орноо алдаршуулах болно -

Та бусад гараг дээр ийм хүн олохгүй.

Би нисэж буй оддыг судлах болно,

Мөн МСК-д шинжлэх ухааны тайлан илгээ...

Би сансарт нисээд буцаж ирнэ

Манай цэцэрлэг бүхэлдээ надаар бахархах болно!..

Би нүдээ салгалгүй зургаа хараад:

Валя Терешковын хөрөг дээрээс над руу харж байна ...

Миний элэнц өвөө Саша түүнийг ингэж дууддаг

Энэ "сансрын нисгэгч" бол бидний бахархал гэж тэр хэлэв!

"Хангалттай!" - Би өөртөө хэлсэн. Би зурахаар явсан ...

Учир нь би зурах сэдвийг олсон!

Би бодож, шийдсэн - Би хоромхон зуур гуниглахгүй -

Би "Восток"-ыг тойрог замд дахин гаргана.

Би дэлхий болон оддыг зурна - "Восток" тэдгээрийн дундуур нисдэг ...

Орчлон ертөнц мөнхийн нууцыг чимээгүйхэн хадгалдаг ...

Гагарин өөрийн төрөлх Галактикийн тухай дуу дуулжээ.

Тэр: "Явцгаая!" - мөн дэлхийг тойрон нисэв ...

Энд миний пуужин миний төрөлх гараг руу нисч байна.

Түүнийг томчууд ч, хүүхдүүд ч баяртайгаар угтдаг...

Миний зурсан зураг үнэхээр сайхан байна! Би хувьдаа баяртай байна.

За одоохондоо миний тойрог зам бол цэцэрлэг.

Цаг хугацаа хурдан урсан өнгөрдөг: сургууль, коллеж...

Тэгээд би сансрын отрядад бахархалтайгаар орно.

Би 20 жилийн дараа сансарт гарна

Миний дуртай цэцэрлэг, би танд мэндчилгээ дэвшүүлье -

Би сансрын хувцастай гараа даллаж, хурдан онгоцондоо сууна...

Багш миний зурсан зургийг музейд аваачна.

Хичээлийн хоёр дахь хэсэг

Зорилтот:мэдлэг, зурах чадварыг бүтээлчээр ашиглахыг заах.

Даалгаварууд:

- сойз, гуаштай ажиллах ур чадварыг нэгтгэх;

- бусад хүүхдүүдтэй хамтран ажлаа төлөвлөж сурах (зураг дээр дүрсэлсэн объектын хэмжээ, түүний өнгө, цаасан дээрх байршлыг харгалзан үзэх); дүрсэлсэн объект, объектын онцлог шинж чанарыг зураг дээр илэрхийлэх;

- харилцааны ур чадварыг бэхжүүлэх: хэлэлцээр хийх, зургийн санаа, найруулгыг хамтран гаргах, бие биетэйгээ зөвлөлдөх;

- ажилдаа болгоомжтой, тайван байхыг заах.

Тоног төхөөрөмж: цаас, гуаш, сойз, хайч болон бүтээлч ажилд шаардлагатай бүх зүйл (хөтөлбөрийн шаардлагын дагуу), одтой тэнгэрийн газрын зураг, нарны аймгийн гаригуудын зураг бүхий соронзон самбар, нар, олон улсын сансрын станц , пуужин хөөрөх, түүн дээр байрлуулсан гаригуудын парад.

Ажил эхлэхийн өмнө бүтээлч уур амьсгал бий болдог: зүүн талын ханыг цэцэрлэгийн музейн гэрэл зургуудаар чимэглэж, цонхны тавцан дээр Луноход, пуужин, сансрын зочид буудлын загваруудыг байрлуулсан байна. Хүүхдүүдийн өөрийгөө илэрхийлэх чадварыг сайжруулахын тулд чимээгүй хөгжим тоглодог, жишээлбэл, А.Рыбников: "Оддын гэрэл", "Цэнхэр гариг", "Сүүн зам", "Мөрөөдлийн сэдэв" зэрэг алдартай кинонууд. Багш хүүхдүүдтэй хамт нийтлэг ажилд зориулж хуудсыг хар хөх (гадаа орон зай) болгон урьдчилан будсан.

Тэргүүлж байна. Эрхэм залуусаа! Таныг сансар огторгуйн талаар маш их мэдлэгээ харуулж, гайхалтай дуу дуулж, шүлэг уншсанд би маш их баяртай байсан. Таны гар урлал, гар урлалын үзэсгэлэн бүгдэд таалагдсан. Одоо би та бүхнийг энэ бүх мэдлэг, бодол санаа, хүсэл мөрөөдөл, уран зөгнөлөө зурсан зургууддаа тусгаж, бусад хүүхдийн зургийн хамт хамтын ажлын ерөнхий сэдвийг нөхөхийг хүсч байна. Энэ бол "Сансар огторгуй" бөгөөд энэ нь гариг, пуужин, солиртой од, сүүлт од, сансрын станц, хиймэл дагуул зэрэг юуг ч зурж болно гэсэн үг юм.

1-р шат. Хүүхдүүд юунд дуртай, юу нь тэдэнд хамгийн их сэтгэгдэл төрүүлснийг дүрсэлдэг. Насанд хүрсэн хүн шаардлагатай бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд тусалж, төлөвлөгөөгөө цаасан дээр хэрхэн яаж хийхийг хэлж өгдөг.

2-р шат.Хүүхдүүдийн ажил хатаж байх хооронд биеийн тамирын богино хичээл хийдэг.

Тэргүүлж байна(шүлэг өгүүлдэг)

Асар их хурдаар

Пуужингууд алсад нисч байна.

Бид удахгүй зочлох болно

Бусад гаригууд дээр.

Эхлэхэд бэлэн байгаарай!

Хүүхдүүд.Эхлэхэд бэлэн байна! (Гараа толгой руу нь тавь.)

Тэргүүлж байна. Бүсээ бэхлээрэй!

Хүүхдүүд.Суудлын бүсээ бүсэлээрэй! (Бүсэнд бэхлэх бүсийг дуурай.)

Тэргүүлж байна.Гал асаацгаая!

Хүүхдүүд. Гал асаацгаая! (Шилжүүлэгчийг асаахыг дуурай.)

Тэргүүлж байна. Тооллогоо эхлүүлцгээе!

Хүүхдүүд.Тав, дөрөв, гурав, хоёр, нэг - эхлэх! (Эрхий хуруугаараа урагшлах товчлуурыг дарж дуурайна. Суух байрлалаас үсэрч, пуужингийн хамрыг дуурайлган гараа дээш сунгана.)

Тэргүүлж байна. Нислэг хэрхэн явагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд.Дэлхий, нислэг амжилттай болж байна!

Тэргүүлж байна. Таны сэтгэл ямар байна вэ?

Хүүхдүүд.Надад гайхалтай байна!

Тэргүүлж байна

Би танд мэдээ өгье:

Та тэнцвэрийг хадгалах хэрэгтэй.

Эцсийн эцэст жингүйдлийн байдалд байна

Энэ бүхэн энэ тухай болохоос хурдны тухай биш ...

Эмх замбараагүй хөдөлж буй хүүхдүүд жингүйдэлтэй байгаа хүний ​​хөдөлгөөнийг дуурайлган янз бүрийн дасгал хийдэг.

3-р шат.Таслах. Өмнө нь сансар огторгуй мэт өнгөөр ​​будаж байсан том ватман цаасыг шилжсэн ширээн дээр тавьжээ. Хүүхдүүд суудалдаа суугаад загвараа хайчилж эхэлдэг. Багш яарах шаардлагагүй, харин зурсан объектоос илүүдлийг таслахгүй, шулуун ирмэгийг үлдээж, болгоомжтой зүсэх хэрэгтэй гэдгийг сануулж байна. Хүүхэд бүр ватман цаасан дээр гарч ирэн ажлаа хавсаргаж, ерөнхий дэвсгэр дээр туршиж үзэх боломжтой.

Насанд хүрсэн хүн бүтээлч үйл явцыг шууд бусаар удирдаж, шаардлагатай бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үйл ажиллагааг тэргүүлэх асуултуудаар удирддаг (жишээлбэл, нарны аймгийн төвд нар байгаа эсэх, аль гаригууд түүнийг тойрон хөдөлдөг, аль нь наранд хамгийн ойр байдаг вэ) , аль нь хол байна, пуужин хаашаа чиглэж байна гэх мэт. .P.).

Бүх зургийг хайчилж, ватман цаасны том хуудсан дээр тавихад насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдийг ажлын шийдвэрлэх үе шатыг эхлүүлэхийг урьж байна.

4-р шат.Зүссэн зүйлийг нааж байна. Нэгдүгээрт, насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдийг ватман цаасны баруун талд хайчилж авсан зургуудаа тавьсан ширээн дээр ирэхийг урьж байна. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд ширээн дээр ирж, зурсан зурган дээрээ бага хэмжээний цавуу түрхэж, бага зэрэг дарж (хүүхдүүд хуурай өөдөс хэрэглэдэг) тэдгээрийг гаднах орон зай шиг харагдуулахын тулд будсан хуудсан дээр наа. Үүнтэй төстэй ажлыг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хийдэг бөгөөд зураг нь ватман цаасны зүүн талд байдаг. Ажил ахих тусам насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдийг үйл ажиллагаандаа болгоомжтой байхыг сануулдаг.

Цавуу хатаж байхад насанд хүрсэн хүн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй богино яриа өрнүүлдэг.

Тэргүүлж байна. Залуус аа, одоо та маш хэцүү ажлыг дуусгалаа: та "сансрын уран зөгнөлөө" зурж, будаж, хайчилж, наасан байна. Өнөөдөр гэртээ байгаа өдрийнхөө тухай ярьж өгөөд, эцэг эх чинь чамайг цэцэрлэгээс авахаар ирэхэд ватманы цаасны одтой орон зайд зурсан зургаа үзүүлэхээ бүү мартаарай.

Дууссан ажлыг ерөнхийд нь авч үзэх: энэ бол найзынхаа ажлын харьцуулсан дүн шинжилгээ, юуны түрүүнд өөрөө дүн шинжилгээ хийх явдал юм. Хэрэв хүүхэд ажлынхаа үр дүнд тийм ч их сэтгэл хангалуун бус байвал түүнийг зөв дэмжиж, дараагийн удаа тэр даалгавраа даван туулах болно гэж найдаж байгаагаа илэрхийлэх хэрэгтэй.

Одоо сансар огторгуйн тухай хэдэн шүлгийг сонсоорой. (Шүлэг уншдаг.)

Дэлхий гариг

Нэг цэцэрлэгт гариг ​​байдаг

Энэ хүйтэн орон зайд.

Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,

Нүүдлийн шувуудыг дуудаж,

Энэ бол тэдний цэцэглэдэг цорын ганц зүйл юм

Ногоон зүлгэн дэх хөндийн сараана,

Мөн соно зөвхөн энд байна

Тэд гайхан гол руу харна...

Өөрийн гарагийг халамжил -

Эцсийн эцэст үүнтэй адил хүн байхгүй!

Ю.Аким

Би сар руу явмаар байна

Хэрэв та үнэхээр их хичээвэл

Хэрэв та үнэхээр хүсч байвал

Та диваажинд очиж болно

Тэгээд нар руу ниснэ.

Мөн нухацтай хэлэхэд хөгжилтэй байхын тулд биш

Сартай танилц

Үүнийг тойрон бага зэрэг алхаарай

Тэгээд дахин гэртээ харь.

С.Баруздин

Сансрын дуран

Энэ нь огтхон ч муу биш байх болно:

Санчир гаригийн тойрог замыг ажигла,

Лира одны ордыг биширч,

Хар нүхийг илрүүлэх

Мөн зохиол бичихээ мартуузай:

"Орчлон ертөнцийн гүнийг судлах"

Нина Болдыр
Хичээл "Сансрын нисгэгчдийн өдөр. Сансарт аялах"

Зорилтот: хүүхдийн сонирхлыг хөгжүүлэх орон зай ба хүмүүстүүний өргөн уудам байдлыг хэн байлдан дагуулав.

Даалгаврууд:

Сурах даалгавар:

Хүүхдүүдийг танилцуулах орон зай(нарны систем);

Хүүхдүүдийн дэлхий дээр амьдардаг тухай мэдлэгийг нэгтгэх;

Хүүхдийг хөгжлийн түүхтэй танилцуулах сансрын нисгэгч;

Үгийн санг идэвхжүүлэх (од, нар, орон зай, пуужин);

Хөгжлийн даалгавар:

Юуны түрүүнд юу болох талаар хүүхдүүдийн мэдлэгийг бэхжүүлэх сансрын нисгэгчОХУ-ын иргэн Юрий Гагарин байсан.

Орон зайн төсөөллийг хөгжүүлэх;

Эерэг сэтгэл хөдлөлийн суурь, сайн санааны уур амьсгалыг бий болгох;

Боловсролын даалгавар:

Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх.

Эх орон, шинжлэх ухааны ололт амжилт, Оросын ард түмний баатарлаг байдлын төлөө бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Материал: мультимедиа.

Сайн байна уу, эрхэм залуусаа. Өнөөдөр бид явлаа сансрын аялал. (слайд 1)

Гэртээ номтой, цэцэрлэгт

Хөвгүүд мөрөөддөг, охидууд мөрөөддөг

Сар руу нис.

Тэд сарыг тууштай мөрөөддөг

Тэд бүр нисдэг, гэхдээ зөвхөн зүүдэндээ л.

Манай улс дөрөвдүгээр сарын 12-ны өдрийг тэмдэглэдэг Сансрын нисгэгчдийн өдөронд хүн төрөлхтний анхны нислэгийг хүндэтгэн орон зай. (Слайд 2)

Юу болов орон зай? Орон зайод, гариг ​​болон бусад объектуудын нууцлаг ертөнц юм. (слайд 3)

Орой тэнгэрийг хар. Тэнд маш олон сайхан одод бий. Тэд бидэнд жижигхэн, гялалзсан цэгүүд шиг санагддаг. (Слайд 4)

Тэнгэрт алс холын одод шатаж байна,

Тэд манай залуусыг зочлохыг урьж байна.

Бид аялалдаа бэлдэхэд удаан хугацаа шаардагдахгүй -

Одоо бид нисэхэд бэлэн боллоо.

Илтгэгч тушаал өгнө: "Анхаарал - хөөрөх!",-

Мөн бидний пуужин урагшлах болно.

Тэд салах ёс гүйцэтгэн нүдээ анивчиж, алсад хайлна

Хайрт дэлхийн алтан гэрэл.

Бид чамтай найзлахыг хүсч байна, Луна,

Ингэснээр та ганцаараа уйддаггүй!

Нууцлаг Ангараг, биднийг жаахан хүлээ.

Бид таныг замдаа зогсоод уулзах боломжтой.

Одод бол халуун бөмбөг юм. Тэд жижиг, том, аварга том гэж ирдэг.

Тэнгэрт тийм ч том биш ч гэсэн хамгийн чухал од байдаг. Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Та оньсого таахад тусална уу. (Слайд 5)

Би өглөө эрт сэрэх болно,

Би хараад инээх болно

Эцсийн эцэст миний цонхон дээр

Хурц гэрэлтэж байна ... (Нар)

Нар бол бас од юм. Нарнаас болж бид өдрийн цагаар оддыг харж чадахгүй. Гэвч үнэн хэрэгтээ 9 гариг, түүнчлэн астероид, сүүлт од нар нарыг тойрон эргэдэг. Тэд нарны эргэн тойронд байдаг бөгөөд жижиг, жижиг. Гараг бүр өөрийн гэсэн нэртэй бөгөөд бие биенээсээ тодорхой зайд байрладаг.

Бүх гаригууд дарааллаар

Бидний хэн нэг нь залгах болно:

Нэг - Мөнгөн ус,

Хоёр - Сугар,

Гурав - Дэлхий,

Дөрөв - Ангараг.

Тав - Бархасбадь,

Зургаан - Санчир гариг,

Долоон - Тэнгэрийн ван,

Түүний ард Далай ван байдаг.

Тэрээр дараалан найм дахь нь юм.

Тэгээд түүний дараа,

Мөн ес дэх гараг

Плутон гэж нэрлэдэг.

Та бид хоёр ямар гариг ​​дээр амьдарч байгааг чи мэдэх үү? Дэлхий дээр. Бусад гаригуудын дунд 3-р байранд ордог. Энэ бол газар устай цорын ганц гараг юм. (Слайд 6-7)

Нэг гараг байдаг - цэцэрлэг.

Тэр нь хүйтэн орон зай.

Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,

Нүүдлийн шувуудыг дуудаж байна.

Зөвхөн түүн дээр л тэд цэцэглэдэг,

Ногоон зүлгэн дэх хөндийн сараана,

Мөн соно зөвхөн энд байна

Тэд гайхан гол руу харна.

Өөрийн гарагийг халамжил -

Эцсийн эцэст, өөр

Үүнтэй төстэй зүйл байхгүй!

Хүмүүс үргэлж үзэх сонирхолтой байдаг орон зай. Хэдэн зуун жилийн өмнө нэгэн хотод Константин Эдуардович Циолковский хэмээх энгийн нэгэн багш амьдардаг байжээ. (Слайд 8)Тэрээр аль нэг гариг ​​руу нисэх онгоц зохион бүтээхээр шийджээ. Тэр зураг зурсан (слайд 9-10)мөн нисдэг машин зохион бүтээжээ. Харамсалтай нь түүнд барих боломж байгаагүй.

Гэвч Циолковскийн туршилтаас олон жилийн дараа Сергей Павлович Королевын удирдлаган дор Оросын эрдэмтэд (слайд 11)анх 1956 оны 10-р сарын 4-нд хөөргөсөн пуужин үйлдвэрлэсэн сансрын хиймэл дагуул.

Тэгээд олон тооны туршилт хийсний дараа тэд явуулахаар шийдсэн амьтны орон зай. Эхнийх нь туулай, нохой, хулгана байв. Нохойг нислэгт маш болгоомжтой сонгосон. Тэд чимээ шуугиан, чичиргээнээс айхгүй байх ёстой байсан бөгөөд гэрэл асах үед идэх ёстой байв.

Нисдэг анхны ноход орон займөн Белка, Стрелка нар дэлхийд буцаж ирэв. (Слайд 12)Тэдний араас хүмүүс өөрсдөө нисэхээс айхаа больсон сансрын нисгэгчдийг сургаж эхлэв. Энэ нь ямар байх ёстой гэж та бодож байна вэ? сансрын нисгэгч?

У сансрын нисэгчид, тусгай горим.

Цэнэглэж байна өдөр, мөн тэд цагтаа унтдаг.

Энэ нь эрүүл мэндэд маш чухал юм

Энэ онцгой дэглэмийг дагаж мөрдөөрэй.

Гүйлт, түлхэлт, суулт,

Хүйтэн усаар угаана.

Эхлээд сансрын нисгэгчхэн рүү нисэв орон зай, Юрий Гагарин болсон.

(Слайд 13,14,15)

IN сансрын пуужин

Гарчигтай "Зүүн"

Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм

Би одод хүртэл гарч чадсан.

Энэ тухай дуу дуулдаг

Хаврын дусал:

Үүрд ​​хамт байх болно

Гагарин, дөрөвдүгээр сар.

Залуус аа, би бөмбөгний жишээн дээр пуужин хэрхэн нисдэгийг харуулахыг хүсч байна уу.

Бөмбөлөг хийлж, нүхийг хуруугаараа хавчих. Тэгээд бид хуруугаа тайлж, бөмбөг гэнэт дээшээ татагдана.

Залуус аа, манай бөмбөг пуужин шиг ниссэн - дотор нь агаар байгаа бол урагш хөдөлсөн. Гэхдээ пуужинд агаар биш, харин түлш байдаг. Тиймээс тэр дэлхийг тойрон нисч, буцаж ирж чадна.

Энд ийм ер бусын байдлаар аялал, бид өнөөдөр тантай уулзлаа. Бид зөвхөн түүхэнд умбаад зогсохгүй бас судалж үзсэн орон зай, манай гарагаас гадна өөр олон гараг байдгийг мэдсэн. Хүмүүс, шувууд амьдардаг өөр гаригууд байдгийг эрдэмтэд нотлох байх. Гэхдээ бусад гаригуудын оршин суугчид бид "хайртай"Бид тэднийг харь гарагийнхан гэж нэрлэдэг. (Слайд 16)

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Дөрөвдүгээр сарын 12-нд манай улс сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэв. Энэ бол үндэсний баяр юм! 1961 оны 4-р сарын 12 Дэлхийд анх удаа "Восток" сансрын хөлөг дээр.

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр" боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйЗорилго: Хүүхдийн сансрын сонирхлыг бий болгох; Хүүхдүүдэд нарны аймгийн од эрхэс, бүтэцтэй танилцуулах; Хүүхдүүдийн нарны тухай мэдлэгийг нэгтгэх.

Хүүхдийн сансрын талаарх мэдлэгийг бататгах хичээл "Одон орон судлаачтай уулзах"Зорилго: эх орноо хайрлах, эх орноороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх. Зорилго: хүүхдийн сансрын талаархи санаа, мэдлэгийг нэгтгэх; өргөжүүлэх.

Сансрын нисэгчдийн өдөр энэ жил анх удаа сансарт ниссэний 55 жилийн ой тохиож байна. Орос залуу дэлхийн өнцөг булан бүрт пуужингаар хөөрөв.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!