"Х том үсгээр бичих" хичээл. Үсэг, хэв маяг, X үсгийн элементүүдийг бич

1-р ангийн бичгийн хичээл "Х" жижиг, том үсэг бичих

Зорилтууд:

    Хүүхдэд x жижиг үсгийн тод дүрсийг бий болгох.

    Х үсгийг бусад үсэгтэй холбох бүх аргыг ашиглан бичиж сур.

    График сонор сэрэмжийг бий болгох, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

    Хосоор, бүлгээр ажиллах, сургалтын үйл ажиллагаанд сонирхлыг бий болгох чадвар.

Хичээлийн явц

1. Сурах нөхцөлийг бүрдүүлэх

Ямар хичээл?

Хичээлд бэлдэхэд юу хэрэгтэй вэ?

Бид ангидаа хэрхэн ажиллах вэ?

Яагаад ийм гэрээ хэрэгтэй байна вэ?

Бичгийн хичээл дээр бид ямар даалгавар өгөх гэж та бодож байна вэ?

d) Хүүхдүүдийн бичсэн 2-3 захидлыг тайлбарлах.

2. Х жижиг үсгийн үсэг.

Х үсгийг бичих жишээг үзүүлэв.

Х үсэг ямар элементүүдээс бүрдэх вэ?

Х үсгийн зөв бичгийн дүрмийг хэн тайлбарлах вэ? (Би бариулыг дээд ажлын шугамын доор 1/3-аар байрлуулна. Би булцууг баруун тийш хөдөлгөж, дээд ажлын шугам руу аваачиж, шулуун налуу шугамын дагуу доошоо бууж, "зөөгч" -ийг зүүн тийш тавина. Бид "зөөгч" дагуу дээшээ дээшээ дээшээ, ажлын дээд шугамын 1/3 хүрэхгүй, бид сүрьеэгээ дээшээ баруун тийш хөтөлж, 1/3 доошоо бууж, булцууны дагуу буцаж, шулуун доош налуу шугамаар, Бид үүнийг доод ажлын шугам руу аваачиж, бид эргүүлж, дэгээгээр дундуур нь хүргэдэг.)

Оюутнуудыг суулгах дүрэм, ширээн дээрх дэвтрийн байрлалыг давтана.

Тэмдэглэлийн дэвтэр дэх x үсэг. Хүүхдүүд зөв гэж үзсэн үсгээ дугуйлна.

физик минут.

Хосоор ажиллах. Хосоор ажиллах дүрмийг эргэн харах.

(x, e)-he (дууны шинж чанарыг өгсөн)

4. Эдгээр үеийг тайлбар бүхий дэвтэрт бичих.

5. Х үсэгтэй үг бичих.

Хүүхдүүд үсгүүдээс үг зохиодог: a y x, e x m зохиосон үгсийн дууны шинжилгээг хийдэг: талх ба феррет - Үгсийн шинжилгээ. Би үгийг дуудаж, өөрийгөө сонсдог: (y x a).

Би эхний дууг (ууууха) онцлон тэмдэглэв - эгшиг. Дүрсээр тэмдэглэсэн.

Би хоёр дахь дууг (uhhhha) онцолж байна - гийгүүлэгч, уйтгартай, хатуу. Дүрсээр тэмдэглэсэн.

Би гурав дахь дууг (uhaaaa) онцолж байна - эгшиг.

Би үгийн бүх дууг тодруулсан эсэхийг шалгадаг.

Би үгийг үе болгон хуваадаг.

Би онцолсон үеийг олдог. Феррет гэдэг үгийн дууны шинжилгээг энэ үг ямар утгатай болохыг олж мэдсэний дараа ижил төстэй байдлаар хийдэг. Үслэг гэдэг үгийн утгыг толь бичгээс уншина. Том үсэг X үсэг.

6. Саналын захидал.

Самбар дээр: Шишүүхэй нүхэнд унтдаг гэсэн үгс байдаг.

Даалгавар: энэ загварт тохирох үгсээс мэдэгдэл хий.

Бид ярианы үечилсэн загварыг зохиодог.

Тайлбарын хамт тэмдэглэлийн дэвтэрт мэдэгдэл бичих.

7. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

Сүүл, дээл, хими, хуурай, зальтай, эзэн, талх, шишүүхэй.

Сискинс ойд дуулж байв. Дима машинтай. Залуус цай ууж байв.

8. Хичээлийн хураангуй:

Хичээл дээр юу сурсан бэ?

Та яаж ажилласан бэ?

Хэн ангийнхаа ажилд сэтгэл хангалуун байдаг вэ?

Дараагийн бичгийн хичээлээр бид x үсгийг бичих дасгалаа үргэлжлүүлнэ.

Сэдвийн хичээл: "(x), (x*) авиа ба X, x үсгүүдийг танилцуулах."

Хичээлийн зорилго:

    1.Таван хэлийг хөгжүүлэх: бүдүүн моторт ур чадвар, нарийн моторт ур чадвар, нүд, хэл, авианы сонсгол.

    2. Үгийн санг өргөжүүлэх.

    3. Х, х үсэг бичих чадварыг хөгжүүлэх.

    4.Үгийн синоним дээр ажиллах.

Хичээлийн явц:

1. Хичээлийн сэдвийн мессеж.

2. Шинэ дуу авиаг тусгаарлаж, ажиглах.

* Оньсого тааг -

Хашаан дээр сууж буй сэрүүлэг

Цагийн механизм маш сайн ажилласан(азарган тахиа)

*диаграммын дагуу хатуу, зөөлөн дуу авиаг тодруул

"Дуу сонсох" тоглоом нь зальтай, исгэрэх, шажигнах, сайн, угаах, унах, уурлах, үнэрлэх, талх, чимээ гаргах, хөвд, торго, хими, овоохой, бөжин юм.

* цэвэрхэн хэлэхэд

Ха ха ха бидэнд азарган тахиа авч өгсөн

Woo-hoo-hoo азарган тахиа далавчаа хийв

* дууны шинж чанар

*үнэртэн, зураач, сайн, хурма гэдэг үгэнд хатуу, зөөлөн авиа байгаа эсэхийг тодорхойлох. Муу, махчин, хөвд, гутал.

* үсгийг харуулах ба түүний захидлын соронзон хальс дээрх байр

3.Шинэ үсэгтэй үе, үг унших

* үеийг уншиж, дууны хатуу, зөөлөн байдлыг харуулах (х)

* сурах бичгээс үг унших

*сурах бичгээс хос үг зохиох

4. Нүдэнд зориулсан дасгал

7.Ажил интерактивтэй самбар

8. Текст дээр ажиллаж байна

V. Сурах бичигтэй ажиллах.
1. Хичнээн талхны бүтээгдэхүүн шатаасан бэ! Талх гэдэг үг өөрөө хэд хэдэн утгатай.
Нэгдүгээрт, шатаасан талх, хоёр дахь утга нь оньсого таахад тусална.
Тэр алтан сахалтай,
100 халаас, 100 залуус.
Энэ юу вэ? (чих)
Тиймээс талх гэдэг үгийн хоёр дахь утга нь үр тарианы толгой юм, учир нь тэд ихэвчлэн: "Талх ургадаг!" - талхны чих ургаж байна гэсэн үг.
"Хар" талхыг хөх тарианы үрээр, "цагаан" талхыг улаан буудайн үрээр хийдэг.
2. Талхны тухай олон зүйр цэцэн үг байдаг. Талхны тухай зүйр үгийг унш:
Бялууны том хэсэг биш
Мөн маш их хөдөлмөр зарцуулдаг.
Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ?
Тийм ээ, өглөө бүр сэрэхдээ ширээн дээр чинь зөөлөн боов байдаг тул хичнээн хүн ажиллах ёстой вэ. Хүмүүс жилийн аль ч үед талх тариалах гэж ажилладаг. Бидний ширээнд хүрэх талхны зам хэр урт болохыг бид аль хэдийн ярьсан.
Шүлгийг уншиж энэ замаар явцгаая: (гинжээр, нэг мөр нэг дор унш)

Ширээн дээрх талх хаанаас ирсэн бэ?

Өвлийн орой, хамгийн сайхан цаг
Яагаад мастеруудыг тогших вэ - алтан гар
Бид тракторыг засдаг, засдаг,
Бид анжисыг хурцалж, хурцалж,
Үрийг шалгаж байна
Удахгүй ирээрэй, хавар!
Хавар бидэн дээр ирлээ.
Тракторууд хээр талд гардаг
Шороог самна.
Үр тариа бэлтгэх
Дулаан ор.
Түүхээ үргэлжлүүлье
Та сайн цагт тарьж болно.
Тиймээс зун өнгөрөв,
Улаан буудай ургасан
Тэр аль хэдийн цутгасан
Энэ нь улам хүчтэй болж, алтан өнгөтэй болдог.
Талбай дахь намар
Холын зайд юу байдаг вэ?

Ургац хураагчид тал руу хөвж байна
Далайд байгаа хөлөг онгоцууд шиг.
Замууд дээр машины гэрэл гэрэлтэж байна
Мөн тэд замыг мэдэрдэг
Яаралтай, машин жолоодож байгаа энэ хэн бэ?
Энэ бол хэн нэгний идэж байгаа талх биш!
Үр тариа хурааж авлаа
Энэ хараахан талх болоогүй байна.
Тээрэмд улаан буудай байна
Энд түүнд ийм зүйл тохиолдож байна.
Тэд үүнийг эргэлтэд оруулдаг
Тэд үүнийг нунтаг, гурил болгон нунтаглана.
Том нарийн боовны газар
Та зуурсан гурил, гурил болно
Тэгээд зууханд оч
Төрсөн, талх!
За, одоо аялал богино байна
Энд тавиур дээр байгаа талх нарийн боовны дэлгүүрт байна
Одоо таны ширээн дээр
Тэр ирсэн, тэр ирсэн

Талх тариалахын тулд хүмүүс ийм их хөдөлмөр зарцуулдаг. Мөн ургац арвижихын тулд үүнийг бордох шаардлагатай. Хөрсөнд органик бордоо байдаг бөгөөд апатит нь эрдэс бордоо юм. Грекийн "хууран мэхлэлт" гэсэн үгнээс гаралтай, учир нь гадаад төрхөөрөө энэ нь заримдаа мэдээлэлгүй хүмүүсийг хуурч мэхэлж, бусад ашигт малтмал гэж андуурдаг. Тиймээс хуурмаг ашигт малтмалын апатит нь улаан буудайн ургацыг хоёр дахин нэмэгдүүлсэн маш сайн бордоо болж хувирав. Манайх апатит олборлодог газрын хажууд амьдардаг. Мөн манай хот энэ ашигт малтмалын нэрээр нэрлэгдсэн.
VI. Текст уншиж байна. (самбар дээрх текст).
1. Хэцүү үгс:
талх болгон
одоо царцдас
хүүхдээ халамжил
замд хэлэв
2. Одоо текстийг уншъя.
Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Талхдаа анхаарал тавь.

Скирда- задгай агаарт хадгалах зориулалттай гонзгой хэлбэртэй өвс, сүрэл эсвэл боовны нягт эвхэгддэг масс. Скирдахэлбэрийн хувьд хадлангаас ялгаатай. Хэрэв стек нь ихэвчлэн дугуй хэлбэртэй байдаг бол стекгонзгой

Бидэнд талхны тухай хэлсэн. Одоо бид талх тариалах нь хичнээн хэцүү болохыг мэддэг болсон.
Үүнийг хэрхэн арчлах хэрэгтэй вэ - царцдас, үйрмэг бүр.
Талхаа үнэлээрэй!

10. Хичээлийн хураангуй:

Зүйл:орос хэл

Анги: 1-А

Хичээлийн сэдэв: Том үсэг X.

Хичээлийн төрөл: Шинэ мэдлэгийг "нээх" хичээл .

Хичээлийн зорилго: Жижиг, том үсгээр бичих чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлнэX, x; фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хувийн:

Жижиг, том үсэг, хэвлэсэн болон бичсэн үсгийг харьцуулах; хэв маягийг тасралтгүй зурах; үгийн үгийн авианы шинжилгээ хийх; өгүүлбэр бичих, өгүүлбэрийн хил хязгаарыг бичгээр зааж өгөх; унших үед аялгуу; загвар диаграммд кодлогдсон үг бүхий өгүүлбэрийг гүйцээх; зохих нэрэнд том үсгийг ашиглах; хэвлэсэн текстээс хуулбарласан.

Зохицуулалт: үүрэг даалгавар, түүнийг хэрэгжүүлэх нөхцөлийн дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлөх.

Танин мэдэхүйн: ерөнхий боловсрол - аман болон бичгийн хэлбэрээр үгийн мэдэгдлийг ухамсартай, сайн дураараа бүтээх;логик - Үг - [x] дуутай үгсийн дууны дүн шинжилгээ хийх; саналын онцлогийг онцлон тэмдэглэ.

Харилцаа холбоо : харилцааны хувьд тэд хамтрагчдаа ойлгомжтой мэдэгдлийг бий болгож чаддаг.

Танин мэдэхүйн сонирхол, боловсролын сэдлийг харуулах.

Тоног төхөөрөмж:

Проектор, дэлгэц, В.Г.Горецкийн "Propis 4", зөөврийн компьютерLenovo, тараах материал.

Хичээлийн явц.

Сайн байцгаана уу. Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгах (ширээн дээрх "Хуулбарын дэвтэр 4", үзэг, харандаа байгаа эсэх).

Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ -

Хичээл эхэлж байна.

Өдөр бүр - үргэлж, хаа сайгүй

Хичээл дээр, тоглоомонд

Бид зоригтой, тодорхой ярьдаг

Тэгээд бид чимээгүйхэн сууна.

Сэтгэл санаагаа тэмдэглэцгээе. Ширээн дээр үүл, нар байгаа тул таны сэтгэл санаанд илүү ойр байгаа зүйлийг сонго.

Багш нар бие биетэйгээ мэндчилж, хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана.

Тэд сэтгэлийн хөдөлгөөнөө тэмдэглэж, хичээлд сэтгэл хөдлөлөө дасан зохицдог.

2. Боловсролын даалгаврын мэдэгдэл.

Өнгөрсөн хичээл дээр бид ямар захидал бичсэн бэ?

Бяцхан Орос инээж, инээмсэглэв.

Самбар дээр юу бичсэн бэ?

Энэ бол санал гэдгийг нотлох.

Асуудалтай асуулт:

Та энэ өгүүлбэрийг бичиж чадах уу? Яагаад?

Туслах үгсээ ашиглан хичээлийнхээ зорилгоо тодорхойлъё.Танилцах….

Бичиж сур...

Харьцуулж чаддаг байх...

Яагаад том үсэг хэрэгтэй байгааг надад хэлээч?

- Жижиг үсэг x.

- Санал.

- Энэ нь том үсгээр эхэлж, цэгээр төгсдөг.

- Үгүй Бид Х үсгийг томоор яаж бичихээ мэдэхгүй байна.

- Нэр, овог, хотын нэр болон бусад нэрийг зөв бичих. Зөв бичих чадвартай, хэрэв энэ үсэг өгүүлбэрийн эхэнд байгаа бол бичих чадвартай байх.

3.Шинэ мэдлэг, үйл ажиллагааны аргыг өөртөө шингээх.

1. Хурууны гимнастик.

Одоо гараа бичихэд бэлдье, үүний тулд бид хийх болно ...

Нэг орой баавгай руу

Хөршүүд бялуунд ирэв:

Зараа, дорго, элбэнх, "налуу",

Зальтай үнэгтэй чоно.

Гэвч баавгай чадсангүй

Бялууг хүн болгонд хуваа.

Хуулбарын 16-р хуудсанд контурын дагуу хээ бичье.

2 . Бичиж байхдаа ширээний ард суух дүрэм.

Бид тохирох байдал, бариултай ажиллах дүрмийг шалгадаг.

3. X үсгийн том үсгийн бичлэгийг танилцуулж байна.

X ба харьцуулалт X (хэвлэсэн болон бичсэн том үсэг X).

Ийм хэвлэсэн захидлыг хэвлэх зотон дээрээс хайж олоорой, хэвлэсэн болон бичсэн захидлыг хараарайX , тэдгээрийг харьцуулах, i.e. ижил төстэй ба ялгааг олох.

Бас надад хэлээч, тэр ямар харагддаг вэ?

Бид ямар ур чадвар ашиглаж байна вэ?

График шинжилгээ.

Бичсэн том X үсгийг анхааралтай ажиглаад хэдэн элементээс бүрдэхийг надад хэлээч? Та алийг нь нэрлэж болох вэ?

Том X үсгийн элементүүдийг бичье.

Багшийн тайлбар бүхий захидал.
-
Том үсэг X Бид өргөн туслах шугамын дундаас доош бичиж эхэлдэг. Бид баруун тийшээ хөдөлж, туслах шугамын голд аваачиж, зүүн тийш нь дугуйруулж, хагас зууван бичнэ. Дараа нь бид зөв хагас зууван бичнэ. Хоёрдахь хагас зууван нь эхнийх нь хүрэхийн тулд бид туслах шугамын дундаас доош бичиж эхэлдэг. Бид гараа зүүн тийшээ хөдөлгөж, ажлын шугамын доод мөрөнд хүрч, доошоо хөдөлгөж,
баруун тийш дугуй, хагас зууван бич.

Эдгээр элементүүдийг агаарт бич.

"Жор 4" (х. 16) дээр ажиллана. X үсэг.

X үсэг бичих жишээг хар.

Сумнууд юунд зориулагдсан вэ?

1-р мөрөнд байгаа үсгүүдийг бөглөнө үү. Дүрмийг санаарай: захидал ижил зайд бичигдсэн байх ёстой.

Та ямар ур чадвар ашигласан бэ?

Захиагаа яг үүнтэй адил зөв бичсэн бол үсгийн доор цэг тавьсан байх туслагчийн маань захидлын даавуугаар бичсэнийг харьцуулж үнэлье. Үнэлгээний шалгуур нь: хэрэв 6-7 үсэг зөв бичсэн бол "Амжилтын мод" дээрээ 2 навч, 4-5 үсэг байвал 1 навч, 3 ба түүнээс бага үсэг байвал 2 навч наана. Бид одоохондоо юу ч наааагүй байна.

Үе бичих (х.16).

2-р мөрөнд юу бичигдсэнийг хараад надад хэлээч?

Үгүүдийг уншина уу.

Анхааралтай ажиглаад, бичихдээ бүх үгэнд ямар холбоо ашиглагдаж байгааг хэлж өгнө үү?

Үсгийн хослолыг анхаарч, үеийг бичээрэй.

Бие биенээ дүгнэх, дэвтэр солилцох, бие биенийхээ үг үсгийн алдаа, тэдгээрийн холболтыг шалгах. Зөв бичсэн үеийг доор цэгээр тэмдэглэ. Хуулбарын дэвтрийг бие биедээ буцааж өг. Зөв бичсэн үгийн тоог тоол.

Үнэлгээний шалгуур нь: хэрэв 3 үеийг зөв бичсэн бол "Амжилтын мод" дээрээ 2 навч, 2 үетэй бол 1 навч, 1 ба түүнээс бага бол юу ч наахгүй. хараахан.

Хэрэв та юу ч наааагүй бөгөөд юу ч ажиллахгүй бол яах ёстой вэ?

Одоо бидэнд ногоон, цэнхэр гэсэн хоёр харандаа хэрэгтэй байна, үе дэх гийгүүлэгчийг хатуу эсвэл зөөлөн аль нь ч ялгаж, шаардлагатай харандаагаар тодруулцгаая.

Биеийн тамирын дасгал.

Бид бие биенээ тойрон алхдаг.

Хөөе залуусаа, битгий эвшээ!

Лёша бидэнд үзүүлэх бүх зүйл

Хамтдаа давтъя.

- Хурууны гимнастик.

Багшийг дагаж буй текстийн дагуу хурууны гимнастик, хөдөлгөөн хийх.

Тэд энгэрийг нугалж тоолдог.

Контурын дагуу хэв маягийг бич.

Тэд бичихдээ ширээний ард хэрхэн суух, үзэг хэрхэн зөв барих, хуулбарлах дэвтрийн байрлал зэргийг харуулдаг.

Тэд хэвлэсэн захидал хайж, бичсэн захидалтай харьцуулдаг.

Энэ захидал ямар байх талаар таамаглалаа хэлээрэй.

- үсгийг харьцуулах чадвар.

- Хоёроос. Хагас зууван.

Элементүүдийг бичнэ үү.

Багшийн тайлбарыг сонсож, ажигла.

Агаарт бичих элементүүдийг гүйцэтгэнэ.

-Гарын хөдөлгөөний чиглэлийг сум харуулдаг.

Тэд дүрэм журмын дагуу бичдэг.

- Загварын дагуу бичих чадвартай.

Тэд тосон даавууг тохируулж, үсгүүдийг харьцуулж, дээжтэй тохирохыг тэмдэглэнэ.

Би үсгийн зөв бичсэн гэж бодож байна

-

- X том үсэгтэй үе.

- Дээд.

Тэд үе бичдэг.

- Сурсан үсгээ бичих дадлага хий

Тайлбар бүхий шаардлагатай харандаагаар гийгүүлэгч авиаг онцлон тэмдэглэ.

Багшийг дагаж текстийн дагуу хөдөлгөөн хийнэ

4. Мэдлэг, үйл ажиллагааны аргуудыг нэгтгэх.

Нэрийн зөв бичих дүрэм. Үгийн авианы шинжилгээ (х. 16)

– 3-р мөрөнд байгаа үгийг унш.

– Яагаад том үсгээр бичсэн юм бэ?

Нэг үгэнд хэдэн үе байдаг вэ? Онцлох байр суурь.

– Мөрийн хоосон хэсэгт нэрийг бичнэ.

- Өгүүлбэрийг уншина уу. Та юу анзаарсан бэ?

– Энэ схемд аль үг тохирох вэ?

– Хувилбараа шалгаад үгээ гүйцээ
үгийн дууны дүн шинжилгээ. Ганцаараа.

Хэрэв та өөрийн гараар ажлыг зөв хийж гүйцэтгэсэн бол хэн нэгний туслалцаатайгаар 2 цаас нааж, даалгавраа биелүүлээгүй бол 1 цаас; юу ч биш.

– Цэгний оронд өвөөгийнхөө нэрийг бич.

9-р өгүүлбэртэй ажиллах (х. 16)

– Харитон өвөөтэй үргэлжлүүлэн танилцацгаая.

-Та энэ үгийн талаар юу хэлэх вэ?Тэр , энд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?

– Энэ мэдэгдлийн зорилго юу вэ?

– Санал бичих, бичгээр зөв хэлбэржүүлэх. Энэ нь юу гэсэн үг вэ?

Өгүүлбэрээ өгөгдсөн өгүүлбэртэй харьцуулж, хэрэв та зөв бичсэн бол өгүүлбэр бичих дүрмийн дагуу 1 цаасыг манай "Амжилтын мод" дээр наа. Үгүй бол юу ч биш.

- Дараагийн өгүүлбэрийг уншина уу.

Энэ саналыг доор тоймлон хүргэе.

Самбартай харьцуул.

Одоо ажлынхаа гүйцэтгэлийг шалгаж, үнэлье.

– Сүүлийн мөрөнд байгаа өгүүлбэрийг уншина уу.

– Өгүүллийн зорилгод үндэслэн ялыг тогтооно.

– Энд ямар фонт ашигласан бэ?

Тариа тариалагч гэж хэн бэ?

Энэ саналыг бид яах ёстой вэ, ямар ур чадвар ашиглах ёстой вэ?

Үүнийг хэвлэснээс бичгийн хэлбэрт шилжүүлж бичнэ үү.

Одоо самбарыг хараад өөрийнхөө өгүүлбэрийг миний өгүүлбэртэй харьцуул. (стандартаар шалгах)

Хэрэв та өөрийн гараар ажлыг тусламжгүйгээр зөв хийж дуусгасан бол бид 1 цаас нааж, хэрэв та хэн нэгний эсвэл ямар нэг зүйлийн тусламжтайгаар ажлыг гүйцэтгэсэн бол даалгавраа биелүүлээгүй бол юу ч биш.

Энэ бол нэр.

- 3 үетэй

Үгийг сольсон
схем.

Харитон

"Амжилтын мод" дээр навчийг наа.

Нэрийг нь бичээрэй.

Үг Тэр үгийг орлоно өвөө .

Өгүүллэг.

- Өгүүлбэрийн хил хязгаарыг хүндэтгэн бичихдээ том үсгээр эхэлж, төгсгөлд нь өгүүлбэр дууссаныг илтгэх тэмдэг байх ёстой.

Би даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн гэж бодож байна

"Амжилтын мод" дээр навчийг наа.

Саналын диаграммыг зур.

Би даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн гэж бодож байна

"Амжилтын мод" дээр навчийг наа.

Дуудлага.

Хэвлэсэн

Таамаглалаа илэрхийл

Бичсэн үсгээр хэвлэсэн фонтоос хуулбарлана.

Тэд үүнийг бичдэг.

Би даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн гэж бодож байна

"Амжилтын мод" дээр навчийг наа.

5. Рефлексив - үнэлгээ өгөх.

Одоо моднуудаа хараарай, ширээний хөршдөө, багшид, зочдод үзүүлээрэй, заримд нь бүгд навчаар хучигдсан байдаг, тэд бүрэн хучигдаагүй, навчаар бүрхэгдээгүй хүмүүст юу хэрэгтэй вэ; хийх үү?

- Өнөөдөр бид ямар захидалд зочилсон бэ?

- Захидал X Би таны ажилд сэтгэл хангалуун байна. Чи яах вэ?

- Юу болсон бэ? Өөр юу дээр ажиллах шаардлагатай вэ?

– Захидалд зочлоход таатай байсан уу?X ?

Тэд өөрсдийн таамаглалыг илэрхийлдэг.

-Инээмсэглэсэн царай зур.

Багшийн асуултад хариулна уу

Сэтгэл санаагаа үнэл.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээл эхэлж байна
Энэ нь залууст ашигтай байх болно.
Сонирхолтой даалгавар
Тоглоом, хошигнол - бүх зүйл танд зориулагдсан!
Ажилд нь амжилт хүсье!

2. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг мэдээлэх.

Өнөөдөр бичгийн хичээлээр та бид хоёр шинэ зүйл сурч, мэддэг мэдлэгээ нэгтгэх болно. Энэ талаар Jolly Beetle бидэнд туслах болно.<Рисунок 1>.

Манай Хөгжилтэй Буг цэцэгтэй найзтай. Гэхдээ нэг хортой катерпиллар<Рисунок 2 >Цэцгийн бүх дэлбээг таслав<Рисунок 3 >, даалгавруудыг бичиж, тараасан. Цэцгийг сэргээхийн тулд Хөгжилтэй Буг-д дэлбээ цуглуулахад нь тусалцгаая. Та Жукт туслахад бэлэн үү? (хүүхдийн хариулт)

3. Суурь мэдлэгийг шинэчлэх.

Дараа нь бид эхний дэлбээ аваад "Захиаг таагаарай" гэсэн даалгавар бичнэ.

Энэ захидал өргөн байна

Тэгээд тэр цох шиг харагдаж байна

Үүний зэрэгцээ энэ нь гарцаагүй цох юм

Дуу чимээ гаргана:

У-у-у-у-у-у-у!

Бид ямар захидлын тухай ярьж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Та энэ захидлын талаар аль хэдийн мэдсэн үү? (дууны шинж чанарыг өгсөн болно)

Z үсэг ямар үсэгтэй төстэй вэ? (Оюутны хариулт)

Практик ажил.

Харандаа, үзэггүйгээр цаасан дээр х үсгийг хэрхэн бичиж болохыг санацгаая? (дөрвөлжин хэлбэртэй навчийг тарааж, дөрвөлжин диагональ нэмэх)

Одоо хэн х үсгийг w үсэг болгож чадах вэ?

Хэрхэн хөрвөснөө надад харуулах уу? (дөрвөлжин хэсгийг дундуур нь нугалах)

Та хэрхэн захидал бичихээ мэдэх үү?

Хуулбарын дэвтрийг нээнэ үү. 19

Би дэвтэрээ нээе
Мөн шаардлагатай бол би тавих болно.
Би шулуун сууна, би бөхийхгүй,
Би ажилдаа оръё.

Эхний мөрөнд x ба z үсгүүдийг бич.

4. Шинэ материал судлах.

Бид нэг дэлбээ хавсаргасан, хоёр дахь нь: "Том үсэг ZH ба X."

Залуус аа, надад хэлээч, бид яагаад том (том) үсэг X, F бичих чадвартай байх ёстой вэ?

Жижиг, том үсгүүдийг x ба z-г харьцуулж үзье. Бид юу хэлж чадах вэ?

Хуулбарын дэвтэрт X, F гэсэн том үсгийг дугуйл, дараа нь өөрөө мөрийн төгсгөл хүртэл бич. - - Х үсгээр эхэлсэн үгсийг унш.

Энэ юу вэ? (хот)

Тэд яагаад том үсгээр бичигдсэн бэ?

Тэдгээрийг бичиж, том үсгийн доогуур зур.

Хоёр дахь мөрөнд байгаа үгсийг уншина уу. Эдгээр үгс юу вэ? (хот, нэр)

Жостово хот юугаараа алдартай болохыг хэн мэдэх вэ? (таваг харуулах)<Рисунок 4 >

Эдгээр үгсийг бичиж, үсгийн доогуур зур.

Хоёр дахь дэлбээ хавсаргав. Гурав дахь дэлбээ ав: "Цохтой хамт тайвшир"

Физминутка

Зүлгэн дээр, chamomile дээр
Цох нь өнгөт цамцтай нисч байв (гар, биеэ хөдөлгөж)
Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Би Daisy-тэй найзууд.
Би салхинд чимээгүйхэн найгадаг (хажуу тийш хазайсан)
Би доошоо бөхийлгөх (урагш бөхийлгөх).

Бид гурав дахь дэлбээ хавсаргана. Дөрөв дэх дэлбээ дээр юу бичсэнийг би гайхаж байна уу? "Ж ба ш үсэг."

Энэ хоёр үсэг яагаад хамт байгаа юм бэ? (хосолсон гийгүүлэгч)

Тэд яагаад хосоороо явдаг вэ? (бид нэг дууг сонсдог, гэхдээ өөр үсэг бичдэг)

Эдгээр үгэнд ямар үсэг бичихээ яаж мэдэх вэ?

гара. opu.ka e. kry.ka ном

Хувилбараас хоёр дуу тоглуулагчийг ол. Үгийг уншиж, аюултай газруудын доогуур зурж, хажууд нь тестийн үгсийг бичье.

Сайн байна. Бид дөрөв дэх дэлбээгээ аль хэдийн хавсаргасан. Дахиад хоёр дэлбээ үлдэж, Аз жаргалтай цохын найз Цэцэг цуглуулах болно.

5 дэлбээ аваад даалгаврыг уншина уу: "Жи-шигийн үгс"

Жи, ши хоёртой эдгээр үгс юу вэ?

zh, sh үсэг нь дур булаам, залхуу бөгөөд зөвхөн нэг авиаг илэрхийлдэг. Тэд эгшигтэй хэрэлдэв с.Тэдний хэрүүлийн дараа захидал с"zh", "sh"-ийн дараа зогсохоос татгалзав. Тэд бүр ийм шүлгийг гаргаж ирэв:

Жи, Ши, Жи, Ши хоёр

Үргэлж захидал бичээрэй.

Хуулбарын дэвтэрт бид эдгээр хослолыг агуулсан үгсийг бичиж, доогуур нь зурах болно.

5. Хамрагдсан материалыг нэгтгэх.

Залуус аа, би та нарт дараагийн даалгаврыг санал болгож байна.

Энд та бүхэл үг үүсгэх үгсийн хэсгүүд байна.<Рисунок 5 >. Та хосоороо ажиллах болно. Ажлын төгсгөлд бид аль хосыг анхааралтай ажиглаж байгааг олж мэдэх болно. Та эдгээр хослолоор аль болох олон үг зохиож, бичих хэрэгтэй. Хөгжим дуусахад бичиж дуусга. Эхэлцгээе. (хөгжим 2 минутаас илүүгүй үргэлжилнэ)

Хэн хэдэн үг авсныг шалгацгаая. Сайн байна. Тав дахь дэлбээ хавсаргана. Хамгийн сүүлд үлдсэн нь зургаа дахь нь. "Өөрийгөө туршиж үзээрэй" гэж бичсэн байдаг.

Хүн бүрийн ширээн дээр цаас байдаг, энэ хуудсан дээр үгс бичигдсэн байдаг, гэхдээ зарим үгэнд алдаа байдаг. Та эдгээр алдааг олж, засах хэрэгтэй. (Оюутан бүрт "Ж, ш-ийн дараа эгшиг" бичих 5 үг өгдөг).

Сайн байна. Би таны үгийг дараа шалгана. Бүх алдааг засна гэж найдаж байна.

6. Тусгал.

Тиймээс бид Хөгжилтэй хорхойд найз Цэцгээ цуглуулахад нь тусалсан. Тэд дахин хамтдаа их хөгжилтэй байх болно.

Цэцгийг цуглуулахад хэн тусалсан бэ?

Үүний тулд бид юу хийсэн бэ?

Бид ямар даалгавруудыг гүйцэтгэсэн бэ?

Та Beetle-д туслах дуртай байсан уу?

Тэр бидэнд Цэцэг цуглуулахад тусалсанд баярлалаа гэж хэлмээр байна.<Рисунок 6 >

Сайн байна, та сайн ажилласан!

Өнөөдөр бүгд онц байлаа! Бүгдэд нь баярлалаа!



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!