FGOS бичиг үсгийн ангиуд. Сургуулийн өмнөх бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй

Сэдэв : “[E] дуунд зочилж байна.”

Даалгаварууд:

· хүүхдүүдэд шинэ Е үсэг, шинэ дуу [E], түүний тухай танилцуулахангилал;

· өгөгдсөн авиатай үгсийг чихээр таних чадварыг хөгжүүлэх;

· үг, тэдгээрийн дууны хэв маягийг бий болгох чадварыг нэгтгэх, үгсийг үе болгон хуваах, үгийн үе, дуу авиа, үсгийн тоог тодорхойлох;

· кроссворд шийдвэрлэх дадлага хийх, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

· мэдрэмжийг төлөвшүүлэхнөхөрлөл, харилцан туслалцаа, найздаа туслах хүсэл.

Тоног төхөөрөмж : том форматтай үсгийн бүртгэл, хувь хүний ​​үсгийн бүртгэлхүүхэд бүр, шоштой таваг, олон өнгийн дөрвөлжин багцууд нь улаан, цэнхэр, ногоон гэсэн үгний дууны загварыг бий болгохөнгө, оньсого, бие даасан ажилд зориулсан карт, харандаа, чимэглэл.

Хөдлөх

I . Зохион байгуулах цаг.

(Тоглоомуудыг ширээн дээр тавьдаг )

Залуус аа, ширээгээ хараад, хүссэн тоглоомоо сонгоод, аваад тойрог дээр зогс. (хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг)

- Дасгал: сонгосон тоглоомыг нэрлэх, энэ үгийн эхний дууг нэрлэх, дүрслэх.

II . Оршил хэсэг.

Залуус аа, одоо бид танд бичиг үсгийн хичээлтэй байна. Энэ хичээлээр бид юу сурч байна вэ? (дуу, үсэг)

Дуу авиа үсэгнээс юугаараа ялгаатай вэ?

Ямар дуу чимээ гарч байна вэ?

Эгшиг авианы жишээг өг. (A O U Y I)

Ямар авиаг гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг вэ?

Янз бүрийн гийгүүлэгч авианууд юу вэ? (ХООЛОЙ БА дүлий)

Тоглоомын дасгал "Хосолсон дууг нэрлэ"

Зорилтот: хосолсон гийгүүлэгч авианы талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Явц: V-l дуут гийгүүлэгчийг нэрлэх ба хүүхдүүд дуугүй гийгүүлэгчийг дуудаж хариулна.

B – P Z - S V - F G - K F - WД-Т

III . Гол хэсэг.

1.Шинэ дуу авианы танилцуулга.

Эрик гэдэг хүүгийн тухай түүхийг би та нарт хэлмээр байна. Сонсооч:

Эрик өвөөтэйгээ хамт ойд алхаж байв.

Эрик чангаар хашгирав: "Өө-өө" гэж ойгоос хэн нэгэн чимээгүйхэн: "Өө-өө" гэж хариулав.

Тэнд хэн хашгирав? гэж Эрик асуув.

"Энэ бол цуурай" гэж өвөө хэлэв.

Залуус аа, Эрик юу гэж хашгирсан бэ? (Хүүхдүүд чанга дуугаар хариулдаг: "өө-өө.")

Тэд ойгоос түүнд хэрхэн хариулав? (Хүүхдүүд чимээгүйхэн хариулдаг: "Өө-өө.")

Өнөөдөр бид шинэ дууг сурах болно[E].

Та энэ авиаг эгшиг эсвэл гийгүүлэгч гэж бодож байна уу? (эгшиг)

Чи яагаад ингэж бодоов?

2. Дууны хэллэг [E].

Эрик хашгирахыг хэл нь сонсов. Тэр байшингаа нэлээд өргөн онгойлгож, шалан дээр хэвтээд, нуман хаалга руу бөхийж, өвөөгийнхөө араас "өө-өө" гэж давтаж эхлэв. Хүзүүний байшингаас агаар чөлөөтэй гарч, замдаа ямар ч саад бэрхшээл тулгардаггүй.

Хэл хэрхэн давтагдсан бэ? (Хүүхдүүд дууг давтана[E].)

3. "Дууг сонсох" тоглоомын дасгал

Зорилтот: Өгөгдсөн авиатай үгсийг чихээр таних чадварыг нэгтгэх.

Явц: V-l өөр өөр үгсийг нэрлэж, хүүхдүүд [E] дуутай үгийг сонсохдоо алгаа ташин дууддаг.

(Би үгсийг уншсан: ширээ, байшин, цуурай, хашаа, хивс, экскаватор, зулзага, цох, попсикл, дээл, урсдаг шат, сандал, ном, буухиа уралдаан, эвкалипт, дэлгүүр, тоглоом, эскимо, аялал)

4.Е үсгийн танилцуулга.

Залуус аа, бидний дууддаг дуу авиа гэдгийг та мэднэ. Гэхдээ дуу бүрийг тодорхой үсгээр тэмдэглэдэг. Хараач (захиаг харуулж байна):

Э

Энэ бол Э:

Амаа ангайгаад

Бас том хэлээр.

(Г. Юдин)

5. Агаарт захидал бичих . - Одоо долоовор хуруугаа бэлдээрэй. Бид агаарт Е үсгийг бичнэ. (Би хүүхдүүд рүү нуруугаараа зогсож, баруун гараа дээшээ өргөж, долоовор хуруугаараа агаарт захидал бичнэ, миний үйлдлүүдийн талаар тайлбар бичнэ: цэг тавьж, зүүнээс баруун тийш, доош, дугуй хэлбэртэй хагас тойрог зур. , зүүн тийш, зогсоод, дундуур нь шулуун зураасаар хүүхдүүд миний араас давтана.)
6. Хурууны гимнастик.
Нэг эрхий хуруугаараа бослоо

Долоовор хуруу нь түүний ард,
Дунд нь нэргүйг сэрээдэг,

Тэр бяцхан хуруугаа өргөв.
Бүгд босоод - "Уррай!", "Уррай!"

Тэд ажилдаа явах цаг болжээ..
Удирдамж:
Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа сунгана

Хуруугаа илүү өргөнөөр сунга

Хуруугаа сайн дураараа хөдөлгө.
7. Буурцагнаас Е үсэг хийх .
- Буурцаг аваад E үсгийг урд талын ширээн дээр тавь (ажлын төгсгөлд хүүхдүүд шошыг буцааж байранд нь тавьдаг).

Залуус аа, Цасан цагаан бидэн дээр ирлээ. Тэр биднээс тусламж гуйж байна. Гномууд түүнтэй тоглохоор шийдэж, түүнд зориулж янз бүрийн даалгавар гаргаж, даалгавар бүрийг тусад нь дугтуйнд хийжээ. Хэр их байгааг хараарай (дугтуйг харуулж байна). Цасан цагаан дангаараа эдгээр бүх ажлыг гүйцэтгэхэд маш хэцүү байдаг. Түүнд тусалцгаая.

Дугтуй 1, даалгавар 1.

Тоглоомын дасгал "Зураг зурах"

Зорилтот: Хэсэг хэсгүүдээс бүхэл бүтэн зураг зохиох, хамтдаа ажиллах, үгэнд тодорхой үсгийн байрыг олох, үгийг үе болгон хуваах, даалгаврыг эв найртай, эв найртай гүйцэтгэх чадварыг нэгтгэх.

Явц: Зүссэн зургуудыг ширээн дээр тавьдаг. Хүүхдүүд хоёр багт хуваагддаг бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн хэсгүүдээс (экскаватор, цахилгаан галт тэрэг) зураг хийдэг. Төгсгөлд нь үг бүрийг үе болгон хувааж, тоог нь тодорхойлж, онцолсон үгийг тодруулах ёстой.

Дугтуй 2, даалгавар 2.

Тоглоомын дасгал "Кроссворд шийд".

Зорилтот : кроссворд шийдвэрлэх, зургийг үгээр солих чадварыг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, хурдан оюун ухааныг хөгжүүлэх.

Хөдлөх : V-l соронзон самбар дээр кроссвордуудыг нэг нэгээр нь өлгөх ба хүүхдүүд тэнд шифрлэгдсэн үгсийг зохиодог. Зохиосон үг бүрийг үе болгон хуваадаг.

Эрвээхэй


Дэлгэц


Шуурга

Эскимо

Харааны гимнастик

Нэг удаа - зүүн тийш,

Хоёр - баруун тийш,

Гурав дээш

Дөрөв - доош

Одоо бид тойрог руу харж байна,

Дэлхийг илүү сайн харахын тулд. (Хүүхдүүд нүдээрээ дасгал хийдэг).

Дугтуй 3, даалгавар 3.

Хуваагдсан цагаан толгойн үсгээр ажиллах.

1. Модон дээр, цаасан дээр,

Шоколадтай цамцтай

Энэ нь зүгээр л авахыг хүсдэг.

Энэ юу вэ?., (булхай)

Оньсого таавар. Хайрцагт үг зохиох, дууны диаграмм хийх.

6 дуу, 6 үсэг.

2. Харанхуй ойд, ямар ч нарсны ард

Ойн гайхамшигт гайхамшиг нуугдаж байна

Би хашгирах болно: "Өө!" мөн энэ нь хариулах болно,

Би инээх болно, инээх болно. (цуурай)

Оньсого таавар. Хайрцагт үг зохиох, дууны диаграмм хийх.

3 дуу, 3 үсэг.

Дугтуй 4, даалгавар 4.

Тоглоомын даалгавар "Үе болгон хуваах."

Зорилтот: Үгийг үе болгон хуваах, үгийн хэдэн үеийг тодорхойлох чадварыг бэхжүүлэх.

Явц: V-l нь объект, түүний доор ижил хэмжээтэй 5 квадратыг дүрсэлсэн бие даасан зургуудыг тараадаг. Хүүхдүүд үгээ үе болгон хувааж, өгөгдсөн үгэнд хэдэн үсэг байгаа бол тэр хэмжээгээрээ дөрвөлжин өнгөөр ​​будах хэрэгтэй).

Сайн байна уу залуусаа, тэд цасан цагаанд бүх даалгавраа шийдвэрлэхэд тусалсан. Одоо тэр гэртээ харьж, гномууд орой ажлаасаа буцаж ирэхэд тэр эдгээр бүх даалгаврыг тэдэнд хэлж, харуулах боломжтой болно.

III . Доод шугам.

Залуус аа, бид өнөөдөр ямар шинэ дуутай танилцсан бэ?
- Энэ ямар чимээ вэ?

Е үсгээр эхэлсэн орос үгс
Манай толь бичигт бага зэрэг:
хөөе, бас энэ нь.
Мөн экватор, буухиа уралдаан,
цахилгаан, дэлгэц
Тэд алс холын орнуудаас бидэнд ирсэн.
Гэхдээ бидний хэл тэдэнд дассан,
Манай хэл улам баялаг болсон.

Тусгал:

· өнөөдрийн үйл ажиллагаанд дуртай хүүхдүүд ногоон талбай босгоно

· үйл ажиллагаанд тийм ч их дургүй байсан хүүхдүүд цэнхэр дөрвөлжин өргөдөг

· Үйл ажиллагаанд дургүй хүүхдүүд улаан талбайг өргөв.

Нэр дэвших:бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах, Журовын хичээлийн тэмдэглэл.
Нэр:"Б үсэг" бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээл.

"Б үсэг" боловсролын зохион байгуулалттай үйл ажиллагааны хураангуй

Зорилго: Хүүхдүүдийг шинэ үсэгтэй танилцуулах. Хүүхдүүдэд хэвлэмэл үгсийг онцлон тэмдэглэж, онцолсон дагуу уншихыг үргэлжлүүлэн заа. Хүүхдийн унших чадварыг сайжруулах.

Материал: бөглөсөн үсэг бүхий кассын машин, "б" үсэг, заагч, унших ном, харандаа, онцлох үгс бүхий карт.

Хичээлийн явц.

Бид долоо хоногийн огноо, сар, өдрийг хоёр хэлээр санаж байна.
- Залуус аа, та нар мэдэж байгаа, би асуудалтай байна. Би нэг үг мартчихаж. Би цэцэрлэгт ирээд үүнийг санаж эсвэл самбар дээр уншина гэж бодсон. Би өчигдөр бичсэн. Гэхдээ үгүй, Буквоежка миний төлөө бүх зүйлийг сүйтгэсэн, тэр зарим захидлыг идсэн. Захидал бөглөхөд надад туслаач.
- Мэдээжийн хэрэг, залуусаа, сайн уу! Ямар сайхан, сайхан үг вэ. Та эсрэг утгатай үг мэдэх үү?
- Зөв. Баяртай. Ингээд та бид хоёр эелдэг (хаалга тогших, боодол) гэдэг үгийг санав.
- Би гайхаж, илгээмж хэнээс ирсэн бэ? Уншаарай, Стасик.
Унших - хот. Таны найзууд бол захидал.
-Хүүхдүүд ээ, захидлуудад тэдний нэг найз болох захидал нь асуудалд орсон, зөвхөн бид л түүнд тусалж чадна гэсэн бяцхан захидал байна. Захидлууд бидэнд даалгавар илгээдэг бөгөөд бид тэдгээрийг гүйцээж дуусмагц аль захидалд бидний тусламж хэрэгтэй байгааг олж мэдэв.

1. Хатуу гийгүүлэгчийн ард ямар эгшгийг бичдэг вэ? Зөөлөнгийн дараа?
- Та ямар нэгэн үл хамаарах зүйлийг мэдэх үү? ZHI-IIII, ЧУ-ЩУ, ЧА-СЧА.

2. ХОНХ, СУРГУУЛЬ, ТОРГУУЛЬ, ХИЧЭЭЛ, ҮЗЭГ, ОЮУТАН гэсэн хэвлэмэл үгсийг онцлон тэмдэглэ. (Харандаа авч, зураастай эгшгийн дээгүүр үгэнд өргөлт тавь)

Дараа нь хүүхдүүд стресст орсон дууг онцлон тэмдэглэсэн үгсийг ээлжлэн уншиж, стресст орсон авиа болон стресс тавьсан үсгийг нэрлэнэ.

Даалгаврыг хийж дуусаад бичгийн самбар хөдөлж, судалтай хуудас гарч ирнэ.

Залуус аа, энэ хуудасны сүүлчийн мөрөнд биднийг асуудалтай байгаа үсэг рүү зааж өгөх үг байх болно. Бид үгэнд нэг үсгийг өөрчлөх шаардлагатай болно. Дээд талын туузан дээр хоёр хумстай амьтанд хамаарах үг байдаг. Хүмүүс “улайсан...” гэж хэлдэг.
ХАВДАР. Сайхан улаан цэцэг хийхийн тулд ямар үсгийг өөрчлөх хэрэгтэйг бодоорой.
POPPY. Энэ алдрын сүүлчийн үсгийг өөрчил, тэгвэл та өөрөөсөө намхан хүний ​​тухай ярихыг сурах болно.
МАЛ. Үгийн голд байгаа үсгийг солиод гартаа зурахад үнэхээр дуртай бөөн юм байна.
ШОХОЙ.
"Бид маш их ажиллаж, ядарсан, одоо бид амрах болно."

Биеийн тамирын дасгал.

Бид гараа дээш өргөж, дараа нь доошлуулж,
Дараа нь бид тэдгээрийг салгаж, хурдан өөрсдөдөө ойртуулна.
Дараа нь, илүү хурдан, илүү хурдан, алга ташиж, илүү баяр хөөртэй гишгэцгээе.
"Шохой" гэдэг үгийн дууны шинжилгээ.

Нэг хүүхэд самбарт, үлдсэн нь кассанд ажилладаг.
-Одоо "шохой" гэсэн үгийн доор бид "шохой" гэсэн үгийг оруулна (хүүхдүүд бие даан ажилладаг).
-“Учирсан” гэж юу байдгийг хэн мэдэх вэ?
- "Шохой" гэдэг үгийн сүүлчийн авиа юу вэ? Л.
-Энэ чимээ хатуу юмуу зөөлөн сонсогдож байна уу?
-Утастай гэдэг үгийн сүүлчийн авиа юу вэ? LY.
-Энэ ямар гийгүүлэгч вэ? Зөөлөн. Залуус аа, энэ бол асуудал! Яаж байх вэ, L зөөлөн гэдгийг яаж харуулах вэ? Магадгүй захидал туслах болов уу?
-Зөв. Та b үсэг (үсгийн тухай шүлэг) тавих хэрэгтэй.
-Б үсэг ямар харагддаг вэ? Би та нарт зургийг харуулж байна.
-Б үсгийн нууц нь юу вэ гэдэг нь тодорхой болсон. Дуугүй ч өмнөх гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлэхийн тулд байрлуулсан уу?
-Тэгвэл CHALK, MEL гэдэг үг авиагаараа юугаараа ялгаатай вэ?
- Захидал дээр үү?
- Та өнөөдөр ямар үсэг сурсан бэ?
- Дуу байна уу? - b юу харуулж байна?
- Кассын машиныг онгойлгож, б үсгийг олж зөв тавь.

Унших ном дээрх текстийг унших.

- Одоо хүүхдүүд ээ, би энэ үгийг нэрлэх болно, та энэ үг аль баганад, аль мөрөнд байгааг хэлэх ёстой.
Улаанбурхан - 3 tbsp., Zstr.
MEL - b зүйл, 3 хуудас.

Одоо та 2 мөрийн 5-р баганад (морь), 2 мөрийн 3-р баганад (мэнгэ) байгаа үгийг унших болно.
- Эрвээхий гэж юу вэ? Сайн байна уу залуусаа, та маш сайн ажилласан. Өнөөдөр уулзсан захидлын тухай шүлгийг санаж байгаа хүн байна уу?
— Б бичгээр ямар үед хэрэглэдэг вэ?
-Энэ захиаг бичих үгээ олоорой.
-Сайн хийлээ! Бидний хичээл дууслаа.

Нэр:
Нэр дэвших:сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах хичээлийн тэмдэглэл.

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: "Солнышко" ясли-цэцэрлэг төрийн өмчит үйлдвэрийн газар
Байршил: Бүгд Найрамдах Казахстан Улс, Хойд Казахстан муж, Петропавловск

Бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй
Сэдэв: "Бичиг үсэг"

Даалгаварууд:
1. Засах, хүмүүжүүлэх:
Хүүхдүүдийн дуу авианы талаархи мэдлэгийг нэгтгэх - эгшиг, гийгүүлэгч (хатуу, зөөлөн); -Эх хэлний бүх авиаг чих, дуудлагаар нь ялгах чадварыг дээшлүүлж, эгшиг авиаг ялгаж сурна.
- Үгэнд авианы байршлыг тогтоох чадварыг бэхжүүлэх. Үгийг хэсэг (үе) болгон хуваах чадварыг бэхжүүлэх.
-Төлөний үгийг хүйс, тоогоор харьцуулах.
2. Засах, хөгжүүлэх:
-Хүүхдийн логик сэтгэлгээ, анхаарал, авианы сонсголыг хөгжүүлэх.
-Хүүхдийн зөв яриаг хөгжүүлэх, түүнийг харилцааны хэрэгсэл болгон сайжруулах.
3. Засан хүмүүжүүлэх:
-Хүүхдийн бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх, уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх сонирхолтой байх, нөхөрсөг ярилцагч байх, ашиг тусыг анхааралтай авч үзэх.
Материал ба тоног төхөөрөмж: байгалийн дуу авианы бичлэг, "Бид эмээгийнд амьдардаг байсан ..." дууны фонограмм, фанфар; хааны дүрс бүхий чимэглэл, клирингийн загвар, үзүүлэнгийн байшин, амьтны дүрс бүхий картууд; тоглох жижиг тоглоомууд: хүүхэлдэй, мэлхий, шоо, муур, гөлөг, баавгай, дэгдээхэй, үхэр, аалз, онгоц.
Арга зүйн техник:
тоглоом - гэнэтийн мөчүүдийг ашиглах.
харааны - карт, тоглоом ашиглах.
аман - ярианы эмчийн асуулт, хүүхдийн хариулт, заавар, ерөнхий ойлголт.
Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи:хурууны гимнастик, хөгжим эмчилгээ, биеийн тамирын минут.
Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: "Ярианы хөгжил", "Бие бялдрын хөгжил", "Нийгэм, харилцааны хөгжил", "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил"

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.
Багш-ярианы эмчтэй хүүхдүүд танхимд орж, хагас тойрогт зогсдог.
-Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр хичээлд хичнээн зочин ирснийг хараарай. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье.
Хүүхдүүд хариулдаг.
-Өнөөдөр надад цахим шуудангаар захидал ирсэн. Хүн бүрийг "Грамотейка" орноор хийх ер бусын аялалд урьж байна. Энд та олон сонирхолтой, зугаатай зүйлийг сурч мэдэхээс гадна мэдлэгээ харуулах боломжтой.
-Хүүхдүүд ээ, та надтай хамт энэ улс руу явмаар байна уу? (хүүхдийн хариулт).
-Эрдмийн замаар явж, улсын хаан “Грамотейка”-тай хамт үлдэнэ. Аялалын төгсгөлд таныг гэнэтийн бэлэг хүлээж байна.
-Тэгээд энэ улсад очихын тулд бид ямар байх ёстой гэж бодож байна (хүүхдийн хариулт)
-Ухаалаг, хурдан ухаантай, зоригтой. Таны хэлсэн үг болгонд бид нэг алхам урагшилдаг.
Тэгэхээр бид мэдлэгийн замаар явж байна. Энэ зам хэцүү, урт байх болно. Тэгээд тийшээ явахаасаа өмнө хийцгээе хурууны гимнастик.
"Уулан дээрх байшин" хурууны гимнастик хийж буй хүүхдүүд:
Уулан дээр бид байшинг харж байна (гараа ашиглан байшинг дүрсэл)
Эргэн тойрон маш олон ногоон байгууламж (гарын долгион шиг хөдөлгөөн)
Энд мод, энд бут байна (гараараа мод, бутыг харуулах)
Энд анхилуун цэцэг байна (нахиагаа хуруугаараа харуул)
Хашаа бүх зүйлийг хүрээлдэг (хашаагаа хуруугаараа харуул)
Хашааны ард цэвэрхэн хашаатай (нэг алгаараа нөгөөг нь цохино)
Бид хаалгыг онгойлгоно (хаалга хэрхэн нээгдэж байгааг харуулахын тулд сойз ашиглана уу)
Бид хурдан байшин руу гүйв (бид зүүн гарынхаа хурууг баруун гараараа гүйлгэнэ)
Бид хаалгыг тогшдог - тогших-тогших (гарынхаа алган дээр нударгаараа тогших)
Хэн нэгэн биднийг тогшихоор ирж байна (алгаа баруун чихэндээ наана)
Бид найздаа зочлохоор ирсэн бөгөөд бэлэг авчирсан (ямар нэгэн зүйл бэлэглэж байгаа мэт гараа урагшл)
2. Эгшиг ба гийгүүлэгч.
Хөгжим тоглож байна.
- Залуус аа, та юу сонсож байна вэ? (дуугарч байна). Энэ нь зөв, бид дуу чимээг сонсдог. Та мэднэ,
Грамотейка улс өөрийн гэсэн дуу чимээтэй байдаг.

“Хангинах дуунд эгшиг сунадаг
Тэд уйлж, хашгирч болно
Харанхуй ойд дуудаж, дуудаж байна
Алёнкаг өлгийд нь рок,
Гэхдээ тэд шүгэлдэж, гомдоллохоо мэддэггүй."
- Энэ шүлэг ямар авианы тухай вэ (эгшиг авианы тухай)
-Тийм ээ, эгшиг авианы тухай, дуулж чаддаг.
-Сандлууд дээр очоод захиагаа аваад суу. (үсэгүүд нь сандал дээр байдаг).
Над дээр нэг нэгээр нь ирж, таны үсгийг илэрхийлж буй дууг нэрлээрэй. (Хүүхдүүд багш дээр ирж, үсгийг өгч, дууг нэрлэж, багш үсгүүдийг самбар дээр тавьдаг).
-Чи мэднэ дээ, та бид хоёр сая нэг дууны үгийг бичсэн. Сонсооч, би дуулах болно. Багш “Бид эмээтэйгээ амьдардаг байсан...” арын дуунд эгшгийн дуу дуулна.
-Одоо хамтдаа дуулцгаая (хөгжмийн дагалдахгүйгээр хүүхдүүдтэй дуулна)
-Сайн байна залуусаа, та эгшгийг сайн дуулсан.
-Тэд ямар дууг дуулж чадахгүй вэ? (хүүхдийн хариулт: гийгүүлэгч).
-Тийм ээ, гийгүүлэгч.
Хэл ярианы эмч шүлэг уншдаг:
"Тэгээд гийгүүлэгчид санал нэг байна
Шүгэл, шивнэх, шүгэлдэх
Гэхдээ тэд дуулж чадахгүй."
-За тэгээд цаашаа явцгаая.
3. "Гэрт суурьшсан" дидактик тоглоом
- Хүүхдүүд ээ, бид байшингаа орон сууцанд оруулах хэрэгтэй. 1-р цонхонд бид "тэр минийх", 2-т "энэ бол минийх", 3-т "тэр минийх" гэж хэлж болох объектуудыг байрлуулж, бүх "Тэд минийх" хаалгаар орж ирнэ.
- Сайн байна, залуус аа, та даалгавраа биелүүлэв. Одоо бид цаашаа явж болно. Бид Грамотека улсад хараахан хүрээгүй байгаа ч хаан өөрөө бидэнтэй аль хэдийн уулзаж байна.
-Хоёулаа босоод хаантай мэндэлцгээе. (охид Куртси, хөвгүүд бөхийж)
-Хаан гэдэг үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ? (хүүхдийн хариулт)
-Манай хаан гутал, шаахай өмсөх дуртай. Одоо хаан хэрхэн гуталтай алхаж байгааг сонс.
Хэл ярианы эмч [K] гэж хатуу хэлж, хөлийнхөө өсгийг дарна.
- Таны бодлоор [K] дуу ямар сонсогдож байна вэ?
- Одоо хаан шаахай өмсөж, гишгүүр нь зөөлөн сонсогдож байна [K"].
Хэл ярианы эмч хөлийн хуруугаараа гишгэж, [K] дууг зөөлөн дууддаг.
- Одоо бүгдээрээ хамтдаа хатуу [K] болон зөөлөн дуу [K] хэрхэн сонсогддогийг харцгаая.
Хэл ярианы эмч хүүхдүүдтэй хамт зөөлөн, хатуу дууг [K] ээлжлэн дуудаж, хөдөлгөөнөөр дамжуулдаг. Даалгаврыг гүйцэтгэх явцад ярианы эмч хүүхдийн хөдөлгөөний зөв гүйцэтгэлийг хянадаг.
4. Тоглоомоор тоглох.
- Хааны хамгийн дуртай зугаа цэнгэл бол талбай дээр тоглоом тоглох явдал юм.
- Цэлмэг газар очоод дуртай тоглоомынхоо дэргэд суу.
- Залуус аа, клирингийн үеэр хаан зөвхөн [К] дууг агуулсан тоглоомоор тоглодгийг та мэдэх үү?
-Нэр нь [K] авиаг агуулсан тоглоомыг талбай дээр байрлуулж, энэ авиа хаана байгааг тайлбарла: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.
Даалгаврын үеэр ярианы эмч хүүхдүүдээс асуудаг.
- Та яагаад энэ тоглоомыг авсан бэ? (Учир нь тоглоомын нэр нь [K] дууг агуулдаг.
- [K] дуу хаана байна?
Тоглоомыг сонгож, клирингт байрлуулахдаа хүүхэд сонголтоо тайлбарладаг.
- чи яагаад тоглоомоо тавиагүй юм бэ? (Учир нь "нисэх онгоц" гэдэг үгэнд [K] авиа байхгүй.)
- Зөв!
-Сайн байна, энэ даалгавраа дуусгах нь хаанд таалагдсан тул бид цаашаа явж болно.
- Хараач, бид үгийн пирамид руу ирлээ
Хэл ярианы эмч шүлэг уншиж, амьтдын зурагтай картуудыг хүүхдүүдэд тарааж өгдөг
"Уйтгар гунигтай амьтад зогсож байна
Тэд байшинд орохыг хүсч байна
Гэхдээ тэд мэдэхгүй: Яаж? Хаана?
Туслаач, хүүхдүүд ээ!
Энэхүү ид шидийн пирамид хэд хэдэн давхартай ч одоохондоо хэн ч амьдардаггүй.
- Энэ байшингийн амьтдыг давхарт хуваарилахад тусалцгаая, ингэснээр нэгдүгээр давхарт нэр нь нэг үе, хоёрдугаарт хоёр үе, гуравдугаарт гурван үеээс бүрддэг амьтад байх болно.
- Таны картанд хэн байгаа вэ? "Арслан" гэдэг үг хэдэн үетэй вэ? (хүүхдийн хариулт)
- Энэ амьтныг аль давхарт тавих ёстой гэж та бодож байна вэ? (1)
-Яагаад? ("арслан" гэдэг үг 1 үетэй).
Дараа нь хүүхэд бүр өөрийн картаараа байшинд ойртож, хүссэн шалан дээр байрлуулж, өөрийн сонголтын талаар санал бодлоо илэрхийлдэг. Төгсгөлд нь бид хүүхдүүдтэй хамт даалгавраа нэгтгэн дүгнэдэг.
-Залуус, 1-р давхарт хэн амьдардаг вэ (Нэр нь нэг үеээс бүрддэг амьтад).
- Сайн байна, залуусаа, тэд амьтдыг шалан дээр зөв байрлуулсан байна.
-Бид яарах цаг болсон.
5. Биеийн тамирын дасгал.
“Манай хаан хоёр гараа хажуу тийш сунган,
Нударгаар болон хажуу талд
Зүүн гараа дээш доош
Баруун гараа дээш доош
Зүүн тийшээ бөхийлгөж, баруун тийшээ нугалав
Гараа хажуу тийш, тохойгоороо нугалав
Мөн мөр нь эргэлддэг
Гараа доошлуулан хамраараа амьсгалах,
Амаар амьсгалсан"
6. Тоглоом "Захидал алдагдсан"
- Бидний замд шинэ саад тотгор тулгараад байгаа тул "Грамотейка" руу дахин хүрч чадахгүй байна. Хараач, энд эхний үсэг нь дутуу бичсэн үгс байна. бид түүнийг олох хэрэгтэй.
Самбар дээр үгсийг бичсэн: таваг, сандал, аяга таваг, загас, хүрэм, шүүгээ, халбага, анааш, сэрээ
- Сайн байна, одоо бид цаашаа явж болно.
7. Үгийн дууны шинжилгээ.
- Хараач, энд дахиад ямар нэгэн захидал байна. Энэ нь танаас оньсого тайлахыг шаарддаг. Мөн бид үгэнд дууны дүн шинжилгээ хийх хэрэгтэй.
Ойн захад
зам дээр
байшин үнэ цэнэтэй
тахианы хөл дээр. (овоохой)
Хүүхдүүд үүнийг задлан шинжилсний дараа хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд "Грамотейка" улсад байдаг.
8. OOD-ын үр дүн
- Хүүхдүүд ээ, бид хаана байсан бэ?
- Тэд юу хийж байсан бэ?
-Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
- Та ямар даалгавруудыг дахин давтахыг хүсч байна вэ?
Хүүхдүүдийг "Залуу бичиг үсгийн" медалиар шагнадаг. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийн ажилд талархаж байна.

Сургуулийн өмнөх насны багшийн ажлын чухал чиглэлүүдийн нэг бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх явдал юм.

Энэхүү ажлын хамаарлыг таван наснаас эхлэн танилцуулах, сургуулийн өмнөх болон бага насны боловсролын хоёр түвшний ажлын тасралтгүй байдлын шаардлага, хэтийн төлөв, хүүхдийн ярианы хөгжил, төрөлх хэлээ эзэмших орчин үеийн шаардлага зэргээр тодорхойлогддог. хэлийг харилцааны хэрэгсэл болгон ашигладаг.

Хүүхдэд уншиж, бичиж сургах үйл явц нь сэтгэл судлал (Л. Выготский, Д. Эльконин, Т. Егоров гэх мэт), хэл шинжлэлийн мэргэжилтнүүд (А. Гвоздев, А. Реформацкий, А.) зэрэг янз бүрийн салбарын эрдэмтдийн судалгааны сэдэв байсаар ирсэн. Салахов), сургуулийн өмнөх боловсролын сонгодог (Е. Водовозов, С. Русова, Ю. Тихеева гэх мэт), орчин үеийн багш, арга зүйчид (А. Богуш, Л. Журова, Н. Варенцова, Н. Вашуленко, Л. Невская, Н.Скрипченко, К.Стрюк гэх мэт).

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсгийн боловсрол олгох асуудлын талаархи багш нарын үзэл бодол

Ихэнхдээ эдгээр асуудлын талаархи багш нарын үзэл бодол эрс ялгаатай байдаг: бүрэн батлахаас эхлээд бүрэн үгүйсгэх хүртэл. Энэ хэлэлцүүлгийг эцэг эхчүүд ч бас өдөөдөг бөгөөд багш нараас байнга шаарддаг.

Энэ нь олон эцэг эхчүүд, ихэвчлэн бага ангийн багш нарын хувьд хичээл эхлэхээс өмнө унших чадвар нь гол үзүүлэлтүүдийн нэг байдагтай холбоотой юм.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн одоогийн хөтөлбөрөөр тодорхойлсон бичиг үсгийн сургалтын агуулгыг ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд механикаар шилжүүлэх гэсэн сургуулийн өмнөх боловсролын эрдэмтэд, мэргэжилтнүүдийн оролдлого нь бас эргэлзээ төрүүлж байна.

Уран зохиолд (А. Богуш, Н. Вашуленко, Горецкий, Д. Эльконин, Л. Журова, Н. Скрипченко гэх мэт) сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх нь хүүхдийн анхны сэтгэхүйг хөгжүүлэх үйл явц гэж тодорхойлсон байдаг. унших, бичих анхан шатны ур чадвар.

Унших, бичих чадвар нь орчин үеийн хүний ​​​​соёлын болон гоо зүйн хэрэгцээг бүрдүүлэх, хангахад чухал ач холбогдолтой бөгөөд мэдлэгийг бие даан эзэмших, хөгжүүлэх, өөрийгөө хөгжүүлэх тэргүүлэх суваг юм. бие даасан үйл ажиллагааны гол холбоос болох хувь хүн.

Эрдэмтэд бичиг үсгийн боловсрол эзэмших үйл явцын туйлын нарийн төвөгтэй байдал, хоорондоо холбоотой хэд хэдэн үе шат байдгийг хүлээн зөвшөөрдөг бөгөөд тэдгээрийн ихэнх нь бага сургуульд тохиолддог.

Гэсэн хэдий ч сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх нь зайлшгүй шаардлагатай бөгөөд уншиж, бичиж сурахтай холбоотой уламжлалт ур чадварын ихэнх нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хөгжиж эхлэх ёстой гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй.

Сургуулийн өмнө хүүхдэд юу хэрэгтэй вэ?

Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийг бичиг үсэгт сургах, хүүхдүүдэд уншиж, бичиж сургах нь бага сургуулийн үндсэн ажил гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Үүний зэрэгцээ сургуулийн нэгдүгээр ангид элсэн орж буй хүүхдийг уншиж, бичиж сурахад сайтар бэлтгэх, тухайлбал:

  • аман харилцаа сайн байх;
  • хөгжсөн фонемик сонсгол;
  • Хэл шинжлэлийн үндсэн нэгжүүдийн талаархи анхан шатны санаа, өгүүлбэр, үг, дуу авиатай ажиллах аналитик болон синтетик шинж чанартай анхны ур чадвар;
  • бичих графикийг эзэмшихэд бэлтгэгдсэн.

Тиймээс сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын үйл ажиллагаа явуулж буй бараг бүх хөтөлбөрт ("Би дэлхийд байна", "Хүүхэд", "Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд", "Итгэлтэй эхлэл" гэсэн үндсэн бүрэлдэхүүн хэсэгт сургуулийн өмнөх боловсролыг тодруулах нь логик юм. ”, “Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд”) жил” гэх мэт), сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх гэх мэт ажлууд.

Бичиг үсэг заахдаа пропедевтик ажлын даалгавар

  1. Хүүхдүүдийг ярианы үндсэн нэгжүүдтэй танилцуулж, "өгүүлбэр", "үг", "дуу", "үе" гэсэн нэр томъёог зөв ашиглахыг заах.
  2. Үг нь ярианы харилцааны үндсэн нэгж болох үг ба нэрлэсэн утгын талаархи үндсэн санааг бий болгох (объект, үзэгдэл, үйлдэл, объект, үйл ажиллагааны шинж тэмдэг, тоо хэмжээ гэх мэтийг нэрлэж болно); бие даасан утгагүй, хүүхдийн ярианд үгсийг хооронд нь холбоход хэрэглэгддэг үгсийн талаар санаа өгөх (холбоо, угтвар үгийн жишээг үзүүл).
  3. Өгүүлбэрийг ярианы урсгалаас салгаж сурах, бүрэн санааг илэрхийлсэн утгатай холбоотой хэд хэдэн үг гэж ойлгож сурах.
  4. Өгүүлбэрийг үг болгон хуваах, тэдгээрийн доторх үгийн тоо, дарааллыг тогтоох, тусгаарлагдсан үгээр өгүүлбэр зохиох, өгөгдсөн үгээр өгүүлбэрийг өргөжүүлэх дадлага хийх; өгүүлбэрийн схемтэй ажиллахдаа хүүхдүүдийг өгүүлбэрийн загварчлалд оролцуулах.
  5. Ярианы болон ярианы бус дуу чимээтэй танилцах; фонемик сонсголыг сайжруулах, дууны дуудлагыг сайжруулах үндсэн дээр ярианы дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.
  6. Үгийн эхний ба сүүлчийн авиа, үг дэх авиа бүрийн байрлалыг чихээр таньж сурах, өгөгдсөн авиаг үгээр ялгаж, байрлалыг нь (үгний эхэнд, дунд, төгсгөлд) тодорхойлж сурах. текстэд илүү олон удаа сонсогддог; тодорхой байрлалд өгөгдсөн дуутай үгсийг бие даан сонгох; үгийн утга нь дуу авианы дараалал, өөрчлөлтөөс хамааралтай болохыг харуулах (муур-ток, карт-ширээ); үгийн ерөнхий дууны загварыг бий болгох, өгөгдсөн загварт тохирох үгсийг нэрлэх.
  7. Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх, тэдний боловсролын ялгааг ойлгоход үндэслэн эгшиг, гийгүүлэгчийн талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх; нэг буюу хэд хэдэн авианаас бүтсэн үгийн нэг хэсэг болох найруулгын тухай ойлголт, эгшиг авианы үүргийг өгнө.
  8. Чанга авиан дээр анхаарлаа төвлөрүүлж үгсийг үе болгон хуваах, үений тоо, дарааллыг тодорхойлох дасгал хийх; үгийн утгын үгийн дарааллаас хамаарах хамаарлыг харуулах (бан-ка - ка-бан. Ку-ба - ба-ку); үгэнд онцолсон ба онцгүй үеийг тодорхойлохыг заах, стрессийн утгын үүргийг анзаарах (за’мок - замок); үгийн үечилсэн хэв маягийг зурж, өгөгдсөн загварт тохирох үгсийг сонгох дасгал хийх.
  9. Хатуу, зөөлөн гийгүүлэгч авиаг нэвтрүүлэх; үгийн дууны шинжилгээг чихээр хэрхэн хийхийг заах, тэмдэг, чипээс үгсийн дууны хэв маягийг дарааллын дагуу (эгшиг эсвэл гийгүүлэгч, хатуу эсвэл зөөлөн гийгүүлэгч) бий болгох.

Тиймээс хөтөлбөрт заасан хүүхдийг хүмүүжүүлэх даалгаврыг хэрэгжүүлэхийн тулд төрөлх хэлээр хичээл зохион байгуулах орчин үеийн хандлагын шинжлэх ухаан, онол, бичгийн онцлогийг, тухайлбал сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг сурахад бэлтгэхийг гүнзгий ойлгох шаардлагатай байна. уншиж бичих.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд бичиг үсэгт тайлагдах бэлтгэлээ хаанаас эхэлдэг вэ?

Хүүхдэд уншиж, бичиж сургахтай холбоотой сурган хүмүүжүүлэгчдийн практик үйл ажиллагааны хэд хэдэн чухал асуудлыг онцолж үзье.

Юуны өмнө унших, бичих үйл явцын сэтгэлзүйн мөн чанар, хүний ​​ярианы үйл ажиллагааны эдгээр төрлүүдийн механизмыг ойлгох хэрэгтэй.

Унших, бичих нь хүүхдийн аль хэдийн бий болсон хоёр дахь дохионы системд суурилж, түүнд нэгдэж, түүнийг хөгжүүлдэг шинэ холбоо юм.

Тиймээс тэдний үндэс нь аман яриа бөгөөд уншиж, бичиж сурахын тулд хүүхдийн ярианы хөгжлийн бүх үйл явц чухал юм: уялдаа холбоотой яриа, үгсийн санг эзэмших, ярианы соёлыг төлөвшүүлэх, дүрмийн бүтцийг бий болгох.

Хүүхдүүдэд хэн нэгний болон өөрсдийнхөө мэдэгдлийг мэдэж байх, тэдгээрийн доторх бие даасан элементүүдийг тусгаарлахыг заах нь онцгой ач холбогдолтой юм. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд бүрэн эзэмшдэг аман ярианы тухай ярьж байна.

Гэхдээ 3.5 нас хүртлээ хүүхэд хэл яриаг бие даасан үзэгдэл гэж хараахан анзаардаггүй, харин үүнийг ойлгодоггүй нь мэдэгдэж байна. Яриа ашиглан хүүхэд зөвхөн хэл шинжлэлийн нэгжийн тусламжтайгаар дүрсэлсэн семантик талыг нь мэддэг. Энэ нь тэд зорилтот шинжилгээний сэдэв болдог.

Эрдэмтдийн үзэж байгаагаар (Л.Журова, Д.Эльконин, Ф.Сохин гэх мэт) үгийн авиа, утгын талыг “салгах” шаардлагатай бөгөөд үүнгүйгээр унших, бичих чадварыг эзэмших боломжгүй юм.

Унших, бичих сэтгэл зүйн мөн чанар

Багш нь аман яриаг кодлох, тайлах үйл явц гэж тооцогддог унших, бичих механизмын сэтгэлзүйн мөн чанарыг гүнзгий ойлгох нь чухал юм.

Хүмүүсийн үйл ажиллагаандаа ашигладаг бүх мэдээлэл нь кодлогдсон байдаг. Аман ярианд ийм код нь бидний оюун санаанд тодорхой утгатай холбоотой дуу авиа эсвэл дууны цогцолбор юм.

Аливаа үгэнд ядаж нэг авиаг нөгөө дуугаар орлуулангуут ​​утга нь алдагдаж, өөрчлөгддөг. Бичгийн хувьд үсгийн кодыг ашигладаг бөгөөд үсэг, үсгийн цогцолбор нь ярианы үгийн дууны найрлагатай тодорхой хэмжээгээр хамааралтай байдаг.

Илтгэгч нэг кодоос нөгөө код руу байнга шилждэг, өөрөөр хэлбэл үсгийн дууны цогцолборыг (бичих үед) эсвэл үсгийн цогцолборыг дууны цогцолбор болгон (унших явцад) дахин кодчилдог.

Тиймээс унших механизм нь хэвлэмэл эсвэл бичмэл тэмдгийг семантик нэгж, үг болгон дахин кодлохоос бүрдэнэ; бичих гэдэг нь ярианы утгын нэгжийг бичиж (хэвлэх) ердийн тэмдэг болгон дахин кодлох үйл явц юм.

Д.Эльконин унших эхний шатны тухай

Оросын нэрт сэтгэл судлаач Д.Эльконин уншлагын эхний шатыг үгийн авианы хэлбэрийг график бүтэц (загвар)-ын дагуу дахин бүтээх үйл явц гэж үздэг. Уншиж сурч байгаа хүүхэд үсэг, нэрээр биш, харин ярианы дууны тал дээр ажилладаг.

Үгийн дууны хэлбэрийг зөв сэргээн засварлахгүйгээр үүнийг ойлгох боломжгүй юм. Тиймээс Д.Эльконин маш чухал дүгнэлтэд хүрчээ - сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх нь хүүхдүүдийг үсэг сурахаас өмнө хэл шинжлэлийн өргөн бодит байдалтай танилцахаас эхлэх ёстой.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсгийн мэдлэг олгох арга

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсгийн боловсрол олгох үйл явцыг зохион байгуулахад арга сонгох асуудал чухал юм. Сурган хүмүүжүүлэгчид сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсгийн боловсрол олгох хэд хэдэн арга, тухайлбал: Н.Зайцевын уншиж сургах арга, Д.Эльконины бичиг үсэг заах арга, сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх, Глений дагуу бага насны уншлага заах зэрэгт туслахыг санал болгож байна. Доманы систем, Д.Эльконины бичиг үсэг заах арга - Л.Журова болон бусад.

Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх, бичиг үсэг заах аргыг сонгох нь аман болон бичгийн яриа, тухайлбал дуу авиа, үсэг хоорондын харилцааг хэр зэрэг харгалзан үзэхээс хамаарна гэдгийг эрдэмтэд тэмдэглэж байна.

Үүсгэн байгуулагч нь нэрт багш К.Ушинский байсан хүүхдүүдэд уншиж, бичиж сургах дууны аналитик-синтетик арга нь хэлний авиа болон график системийн шинж чанарыг бүрэн хангадаг.

Мэдээжийн хэрэг, энэ аргыг сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх, хэл шинжлэлийн шинжлэх ухааны ололт амжилт, шилдэг туршлагыг харгалзан сайжруулсан боловч өнөөг хүртэл энэ нь нэгдүгээр ангийн сурагчдад бичиг үсэг заах боловсрол, хүмүүжлийн болон хөгжлийн цогц асуудлыг шийдвэрлэхэд хамгийн үр дүнтэй байдаг. сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.

Дууны аналитик-синтетик арга

Дууны аналитик-синтетик аргын шинж чанарыг авч үзье. Энэ аргыг ашиглан сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх нь хөгжлийн шинж чанартай бөгөөд аналитик-синтетик дасгалын системээр дамжуулан сэтгэцийн хөгжлийг хангадаг; хүрээлэн буй орчны идэвхтэй ажиглалт дээр үндэслэсэн; Энэ арга нь амьд харилцаа холбоо, хүүхдүүдэд аль хэдийн бий болсон ярианы ур чадвар, чадварт найдах явдал юм.

Аргын шинжлэх ухаан, арга зүйн зарчим

Энэ аргыг үндэслэсэн шинжлэх ухаан, арга зүйн үндсэн зарчмууд нь дараахь зүйлүүд юм.

  1. Унших сэдэв нь үсгээр тэмдэглэгдсэн үгийн дууны бүтэц юм; Ярианы дуу чимээ нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд болон нэгдүгээр ангийн сурагчид бичиг үсгийн мэдлэг олж авах эхний үе шатанд ажилладаг хэлний нэгжүүд юм.
  2. Хүүхдүүд хэл шинжлэлийн үзэгдлийн талаархи анхны санааг амьд харилцааны холбогдох нэгжүүдийн идэвхтэй ажиглалтын үндсэн дээр, тэдгээрийн үндсэн шинж чанаруудыг сайтар ухамсарлаж авах ёстой.
  3. Хүүхдүүдийг үсэгтэй танилцахын өмнө эх хэлний дуудлагын системийг практик эзэмшсэн байх ёстой.

Дууны аналитик-синтетик аргын шинжлэх ухааны үндэслэлд үндэслэн унших сэдэв нь үсгээр тэмдэглэгдсэн үгийн дууны бүтэц юм.

Дууны хэлбэрийг зөв сэргээн засварлахгүйгээр үгсийг уншигчдад ойлгох боломжгүй нь ойлгомжтой. Үүний тулд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх, хүүхдүүдийг дуу авианы бодит байдалтай танилцуулах, төрөлх хэлнийхээ бүх дууны системийг аман ярианд эзэмшүүлэхэд бэлтгэх шаардлагатай.

Тиймээс хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сургах эхний үе шатанд дууг аналитик болон синтетик ажлын үндэс болгон авдаг нь санамсаргүй хэрэг биш юм (үсгийг танил болсны дараа дуу авианы тэмдэглэгээ болгон нэвтрүүлсэн).

Хүүхдүүдийн дууны нэгжийг ухамсартайгаар эзэмших үндэс нь тэдний авианы сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх явдал гэдгийг анхаарна уу.

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх

Хүүхдийн ярианы тусгай судалгааны үр дүн (В. Гвоздев, Н. Швачкин, Г. Лямина, Д. Эльконин гэх мэт) нь фонемик сонсгол маш эрт хөгждөг болохыг нотолсон.

2 настайдаа хүүхдүүд төрөлх ярианыхаа бүх нарийн ширийн зүйлийг ялгаж, зөвхөн нэг фонемээр ялгаатай үгсийг ойлгож, хариу үйлдэл үзүүлдэг. Фонемикийн энэ түвшний мэдлэг нь бүрэн харилцахад хангалттай боловч унших, бичих чадварыг эзэмшихэд хангалтгүй юм.

Дуу авианы сонсгол нь хүүхэд ярианы урсгалыг өгүүлбэрт, өгүүлбэрийг үг болгон, үгийг дуу авиа болгон хуваах, үг дэх авианы дарааллыг тодорхойлох, авиа тус бүрийн үндсэн шинж чанарыг өгөх, үгийн дуу авиа, үгийн загварыг бий болгох; санал болгож буй загваруудын дагуу үг сонгох.

Д.Эльконин эдгээр тусгай үйлдлүүдийг үгийн фонемик ойлголтын дууны талыг шинжлэхтэй холбоотой гэж нэрлэжээ.

Дууны шинжилгээний үйлдлийг хүүхдүүд өөрсдөө аяндаа олж авдаггүй, учир нь тэдний ярианы харилцааны практикт ийм даалгавар хэзээ ч гарч байгаагүй.

Ийм үйлдлийг эзэмших даалгаврыг насанд хүрэгчид тавьдаг бөгөөд үйлдлүүд нь тусгайлан зохион байгуулсан сургалтын явцад үүсдэг бөгөөд энэ үеэр хүүхдүүд дууны шинжилгээний алгоритмыг сурдаг. Анхдагч фонемик сонсгол нь түүний илүү төвөгтэй хэлбэрүүдийн урьдчилсан нөхцөл юм.

Тиймээс сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншиж, бичиж сургах гол ажлуудын нэг нь тэдний фонемик сонсголыг хөгжүүлэх, үүний үндсэн дээр хүүхдийн хэлний үйл ажиллагаанд өргөн чиг баримжаа олгох, дууны дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадварыг багтаасан фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх явдал юм. , хэл ярианы талаархи ухамсартай хандлагыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийг үгийн авианы хэлбэрээр чиглүүлэх нь бичиг үсгийн үндсийг эзэмшихэд бэлтгэхээс илүү чухал гэдгийг бид онцолж байна. Хүүхдэд хэлний дуу авианы бодит байдал, үгийн дуу авианы хэлбэрийг илчлэх үүргийн талаар Д.Элькониний бодлыг сонсох нь зүйтэй, учир нь төрөлх хэлийг цаашдын бүх судалгаа - дүрмийн болон холбогдох зөв бичгийн дүрэм нь үүнээс хамаардаг. .

Хэлний үндсэн нэгжийн танилцуулга

Хүүхдийг дууны бодит байдалтай танилцуулах нь хэл шинжлэлийн үндсэн нэгжүүдтэй танилцах явдал юм.

Хүүхдүүд хэл шинжлэлийн үзэгдлийн талаархи анхны санааг амьд харилцааны холбогдох нэгжүүдийн идэвхтэй ажиглалтын үндсэн дээр, тэдгээрийн үндсэн шинж чанаруудыг ухамсартайгаар хүлээн авах ёстой гэдгийг санаарай.

Энэ тохиолдолд сурган хүмүүжүүлэгчид фонетик болон графикийн онцлогийг харгалзан үзэх ёстой. Хэл шинжлэлийн гүнзгий сургалтгүйгээр багш хүүхдүүдэд анхан шатны мэдлэг олгохгүй, харин хэл шинжлэлийн үндсэн нэгжүүд болох өгүүлбэр, үг, үе, дуу авианы талаархи шинжлэх ухааны санаа бодлыг бий болгож чадахгүй нь тодорхой юм.

Хэлний фонетик, графиктай танилцах

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэгт сургах практикт хийсэн ажиглалт нь сурган хүмүүжүүлэгчид хүүхдүүдийг төрөлх хэлний дуудлагын график системтэй танилцуулах үе шатанд хамгийн их алдаа гаргадаг болохыг баттай харуулж байна.

Тиймээс дуу авиа, үсгийг таних, хүүхдийн анхаарлыг фонемийн чухал бус шинж чанаруудад татах, дуу авиа, үсгийн хоорондын хамаарлын талаар буруу ойлголт төрүүлэх гэх мэт тохиолдол байнга гардаг.

Орчин үеийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын бичиг үсгийн хичээлд багш нь төрөлх хэлний фонетик, графикийн чиглэлээр ийм хэл шинжлэлийн мэдлэгтэй чөлөөтэй ажиллах ёстой.

Манай хэлэнд 38 авианы нэгж байдаг. Фонем гэдэг нь ярианы үндсэн дуу авиа бөгөөд тэдгээрийн тусламжтайгаар үгс (байшин - утаа, гар - гол) болон тэдгээрийн хэлбэр (ах, ах, ах) ялгадаг. Акустик шинж чанараас хамааран ярианы дууг эгшиг (орос хэл дээр 6 нь байдаг - [a], [o], [u], [e], [ы], [i]) ба гийгүүлэгч ( тэдгээрийн 32 нь байдаг).

Эгшиг болон гийгүүлэгч нь гүйцэтгэх үүрэг (эгшиг нь нэг үеийг бүрдүүлдэг, гийгүүлэгч нь найрлагын зөвхөн нэг хэсэг) болон бүтээх арга барилаараа ялгаатай.

Амны хөндийгөөр амьсгалсан агаар чөлөөтэй дамжих замаар эгшиг үүсдэг; Тэдний үндэс нь дуу хоолой юм.

Гэгээг дуудах үед ярианы эрхтнүүд (оро-хаалтын эрхтнүүд) бүрэн буюу хэсэгчлэн хаагдсаны улмаас агаарын урсгал нь саад бэрхшээлтэй тулгардаг. Эдгээр шинж чанарууд дээр үндэслэн багш хүүхдүүдэд эгшиг, гийгүүлэгчийг ялгахыг заадаг.

Эгшиг авиа нь хурцадмал, өргөлтгүй, гийгүүлэгч нь хатуу, зөөлөн байдаг. Захидал нь том, жижиг, хэвлэмэл, гараар бичсэн байдаг. Тиймээс "эгшиг, гийгүүлэгч", "хатуу (зөөлөн) үсэг" гэсэн хэллэгийг хэлэх нь буруу юм. “Эгшиг авиаг илэрхийлэх үсэг”, “эгшиг авиаг илэрхийлэх үсэг”, “эгшигт авианы үсэг”, “эгшигт авианы үсэг” гэсэн хэллэгийг хэл шинжлэлийн үүднээс авч үзвэл зөв.

32 гийгүүлэгч авиаг хатуу, зөөлөн гэж хуваадаг. [l] - [l'], [d] - [d'], [s] - [s'] гэх мэт авианууд бие даасан дуу авиа хэлбэрээр оршдог гэдгийг онцлон тэмдэглэе, гэхдээ зохиогчид үүнийг сургалтын хэрэглэгдэхүүнд ихэвчлэн тэмдэглэдэг. нэг үгэнд хатуу, нөгөө үгэнд намуухан дуудагддаг нэг авиа.

Орос хэл дээр зөвхөн шүд, хэлний урд үзүүрээр дууддаг авианууд зөөлөн байж болно: [d'], [s'], [y], [l'], [n'], [g. '], [s '], [t'], [ts'], [dz']. Ла, ня, ся, зя, энэ гэсэн нийлбэр байдаг ч бя, ме, вя, кя гэж байдаггүй.

Уншиж, бичиж сурах эхний үе шатанд зөөлөн гийгүүлэгч авиа нь зөвхөн [d'], [s'], [th], [l'], [n'], [g'] багтдаггүй гэдгийг санах нь зүйтэй. , [s'], [t'], [ts'], [dz'], гэхдээ [i] эгшгийн өмнөх байрлалд байгаа бусад бүх гийгүүлэгч авиа, жишээлбэл: азарган тахиа, эмэгтэй, зургаа , хэрэм, морь гэх мэт.

Уншиж, бичиж сурах хугацаанд хүүхдүүд гийгүүлэгчийн хатуу, зөөлөн байдлын талаархи практик ойлголтыг л авдаг.

Фонетик дүрслэл

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хэлний үзэгдлийн ажиглалтыг зохион байгуулах замаар практикийн үндсэн дээр дуудлагын анхны ойлголтыг бий болгодог. Тиймээс сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эгшиг, гийгүүлэгчийг дараах шинж чанаруудаар таньдаг;

  • дуудлагын арга (амны хөндийд саад тотгор байгаа эсвэл байхгүй);
  • найрлага үүсгэх чадвар.

Үүний зэрэгцээ хүүхдүүд хатуу, зөөлөн гийгүүлэгч авиаг сурдаг. Энэ тохиолдолд дуу авиаг үгээр болон чихээр тусад нь хүлээн авах (хүү - хөх), үгэн дэх дуу авиаг тусгаарлах, хатуу ба зөөлөн авиаг харьцуулах, хэллэгийг ажиглах, хатуу, зөөлөн гийгүүлэгч авиатай үгсийг бие даан сонгох зэрэг аргуудыг ашигладаг.

Хэл дээр үсгийн дууны агуулга нь зөвхөн бусад үсгүүдтэй хослуулан гарч ирдэг тул үсгийг үсгээр унших нь уншихад байнга алдаа гаргадаг.

Үг унших

Тиймээс бичиг үсэг заах орчин үеийн аргуудад үечилсэн (байрлалын) унших зарчмыг баримталсан. Унших арга техник дээр ажиллаж эхэлснээс хойш хүүхдүүд задгай агуулахыг унших нэгж болгон удирддаг.

Тиймээс бүтээлийн үүднээс авч үзвэл, амьсгалсан агаарын нэг импульсээр дуудагддаг хэд хэдэн авиаг (эсвэл нэг авиа) илэрхийлдэг үе нь хүүхдийг уншиж, бичиж сургахад арга зүйн асуудлыг шийдвэрлэхэд чухал ач холбогдолтой юм.

Үг бүрийн гол авиа нь эгшиг бөгөөд энэ нь үеийг бүрдүүлдэг.

Үеийн төрлүүд нь эхний болон эцсийн дуугаар ялгагдана: нээлттэй үе нь эгшигт дуугаар төгсдөг (тоглоомууд): хаалттай үе нь гийгүүлэгч авиагаар төгсдөг (жил, хамгийн бага).

Хамгийн энгийн үе нь нэг эгшгээс эсвэл хосолмол эгшгээс бүрддэг (эгшигтэй гийгүүлэгчийг нэгтгэх, жишээлбэл: о-ко, дже-ре-ло. Үгийг үе болгон хуваах нь хүүхдэд ямар ч хүндрэл учруулдаггүй.

Үгийн хуваагдал

Эгшигт авианы нийлмэл үгсийг үе болгон хуваахдаа үг хэллэгийн гол шинж чанар болох нээлттэй үе рүү татагдахыг баримтлах хэрэгтэй: гийгүүлэгч нийлсэн үед үе хоорондын зааг гийгүүлэгчийн өмнөх эгшгийн дараа дамждаг (ри- чка, ка-тока-ла, навч-нуруу гэх мэт). Үүний дагуу үгийн ихэнх үе нь нээлттэй байдаг. Хүүхдэд яг ийм маягаар үг хэллэг хуваах хэрэгтэй.

Хичээлийг хэрхэн зохион байгуулах вэ?

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншиж, бичиж сургах амжилт нь багшийн хичээлийг зохион байгуулах, зохион байгуулах, арга зүйн хувьд зөв явуулах чадвараас ихээхэн хамаардаг.

Ахлах бүлэгт бичиг үсгийн хичээл долоо хоногт нэг удаа явагддаг бөгөөд үргэлжлэх хугацаа нь 25-30 минут байна. Хичээлийн үеэр хүүхдүүдэд шинэ материал, өмнө нь олж авсан мэдлэг, ур чадварыг давтаж, нэгтгэх материалыг санал болгодог.

Бичиг үсгийн хичээлийг бэлтгэх, явуулахдаа багш нь олон сайн мэддэг дидактик зарчмуудыг баримтлах ёстой. Гол нь: шинжлэх ухааны шинж чанар, хүртээмжтэй байдал, системчилсэн байдал, тодорхой байдал, хүүхдийн мэдлэгийг олж авах ухамсар, үйл ажиллагаа, түүнд хувь хүний ​​хандлага гэх мэт.

Хүүхдийг уншиж, бичиж сургах арга зүйд зарим уламжлалт зарчмуудыг өөрөөр тайлбарлаж эхэлснийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Жишээлбэл, хүүхдүүдийн насыг үл харгалзан шинжлэх ухааны зарчмыг сайн мэддэг, тэдэнд хэлний системийн нэгжийн талаар анхан шатны боловч чухал мэдээлэл өгдөг.

Тиймээс багшийн "[o] авиа бол эгшиг, учир нь дуулж, зурж болно" гэх мэт тайлбар нь орчин үеийн авиа зүйн шинжлэх ухааны үүднээс алдаатай бөгөөд заасан дидактик зарчмыг бүдүүлгээр зөрчиж байгааг харуулж байна.

Хүүхдийн алгаа таших, тоолох саваа тавих, онцлон тэмдэглэсэн үеийг харуулах гэх мэт үг хэллэгийг үе болгон хуваах арга зүйн арга барилын оронд гараа эрүүний доор байрлуулах, далдуу модыг байрлуулах гэх мэт арга зүйн аргууд алдаатай байдаг Амны урд талын гарыг хэл шинжлэлийн нэгжийн хувьд үгийн чухал шинж чанарыг харгалзан үзэхэд үндэслэсэн байдаг тул ангид нэвтрүүлэх хэрэгтэй.

Сурах явцад харагдах байдал

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн аливаа үйл ажиллагааг дүрслэлгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй. Бичиг үсэгт суралцах явцад энэ зарчим нь хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаанд хэд хэдэн анализатор, ялангуяа сонсгол-амаар оролцохыг шаарддаг.

Энэхүү анализаторын ажил нь хүүхдийн фонемик сонсголыг хөгжүүлэх, дууны дүн шинжилгээ хийхэд сургах, ярианы дуу чимээ, өгүүлбэр, үг, найруулгатай танилцах явцад идэвхждэг. Дуу авиа, тэдгээрийн шинж чанарыг судлах, хүүхдүүдэд өгүүлбэр, үг, үений онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг бий болгох, өгүүлбэрийг зөв бичихэд сургах нь сонсголын анализаторын үйл ажиллагааг үе мөчний эрхтнүүдийн хөдөлгөөнөөр баяжуулсан тохиолдолд илүү амжилттай явагдана. - дуудлага.

Харааны анализатор нь зарим дидактик асуудлыг шийдвэрлэхэд тусалдаг. Алсын хараатай бол хүүхэд аман ярианы элементүүдийг бус харин түүнийг тусгасан тэмдэгтүүдийг ойлгодог. Тиймээс өгүүлбэр эсвэл үгийг схемийн дагуу янз бүрийн урттай туузаар, үгийн дуу авиа, дууны бүтцийг гурваас дөрвөн нүднээс бүрдсэн чип, диаграммд харуулав.

Ийм тодорхой байдлын талаархи харааны ойлголт, түүнчлэн үүнтэй холбоотой үйлдэл нь хүүхдэд эхлээд "харж", дараа нь тэдэнтэй ухамсартайгаар ажиллах боломжийг олгодог.

Бичиг үсгийн хичээл дээр багш харааны хэрэглүүрийг зөвхөн дүрслэх зорилгоор төдийгүй хэл шинжлэлийн нэгж, үзэгдэл, тэдгээрийн холбоо, харилцааны шинж чанарыг бүртгэх хэрэгсэл болгон ашигладаг.

Бичиг үсэгт сургахад харагдах байдал нь хүүхдүүдэд аман ярианы элементүүдийг харуулах явдал юм. Багш нь тэмдэглэсэн (түлхүүргүй) үе, гийгүүлэгчийн хатуулаг (зөөлөн байдал), үгэнд тодорхой авиа байгаа (байхгүй) гэх мэтийг харуулдаг.

Тиймээс багшийн яриа, хүүхдийн яриа, дидактик түүх, үлгэр, шүлэг гэх мэт зүйлс нь харааны хэрэглүүр болж чаддаг. Хэл шинжлэлийн тодорхой байдал нь дүрслэх, дүрслэх (хуулбарлах, зураг, диаграмм), түүнчлэн объект (тоглоом, чипс, саваа, тууз гэх мэт) дүрслэлийг ашиглахыг үгүйсгэхгүй.

Дидактикийн ерөнхий шаардлага

Сурган хүмүүжүүлэгч нь бага сургуульд хүүхдийн цаашдын бичиг үсгийн боловсролыг амжилтанд хүргэхийн тулд бичиг үсгийн хичээл бүрийн анхаарлын төвд байх, зохион байгуулалтын бүрэн байдал, арга зүйн ур чадвар, үр дүнтэй байдлыг хангах ерөнхий дидактик шаардлагыг дагаж мөрдөх ёстой.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд заахдаа 1-р ангийн орчин үеийн хичээлд тавигдах шаардлагын талаархи дидакт, профессор А.Савченкогийн практик санаа бодлыг мөн харгалзан үзэж болно.

  • Хичээлийн үеэр (сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ахлах бүлгийн анги) багш (сурган хүмүүжүүлэгч) хүүхдүүдэд юу хийх, яагаад хийх, дараа нь үнэлгээ хийсний дараа юу хийсэн, яаж хийхээ хэлэх ёстой. Профессор А.Савченко хичээлийн анхаарлыг төвлөрүүлэхийн тулд юуны өмнө түүний зорилгыг зөв тодорхойлох шаардлагатай гэж үзэж байна. Түүний бодлоор хичээлийн эхэнд хүүхдүүдийн анхаарлыг идэвхжүүлж, түүнийг хэрэгжүүлэх харааны төлөвлөгөөг санал болгох нь чухал юм. Үүнтэй ижил төлөвлөгөөг хичээлийг дүгнэхдээ харааны дэмжлэг болгон ашиглаж болно;
  • Даалгавар, асуултуудыг багш тусгайлан, богино хэллэгээр боловсруулдаг. Сургуулийн өмнөх болон нэгдүгээр ангийн сурагчдын дуураймал үйлдэл нь шинэ боловсролын материал дээр ажиллахад чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Тиймээс хүүхдүүд аливаа зүйлийг хийх шинэ арга барилд суралцахдаа түүнийг хэрэгжүүлэх жишээг харуулах нь зүйтэй. Жишээлбэл, "Үгийг ингэж дууддаг ...", "Энэ дууг надтай хэлээрэй."

Бичиг үсгийн хичээлд хамтын ажлын хэлбэрүүд давамгайлж байгаа ч хүүхдүүд багштай хамтран бие даан, тараах материалаар бие даан ажиллах боломжтой.

"Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх" ангиудад хүүхдүүдийн боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах бүлгийн хэлбэрийг хосоор эсвэл дөрвөн бүлэгт нэгтгэдэг. Хүүхдийг багаар ажиллахад сургах үнэ цэнэтэй туршлагыг хөгжлийн боловсролын технологийн зохиогч Д.Эльконин, В.Давыдов нар тайлбарлав.

Бүлгийг хэрэгжүүлэхийн тулд танилцуулсан схемийн дагуу өгүүлбэр, үг зохиох, өгүүлбэрийг тараах, багшийн эхлүүлсэн өгүүлбэрийг дуусгах гэх мэт даалгавруудыг санал болгох боломжтой гэж тэд үзэж байна.

Хичээлийн (сесс) үеэр хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлийг хэд хэдэн удаа өөрчлөх шаардлагатай. Үүний ачаар энэ нь илүү динамик болж, хүүхдийн анхаарал илүү тогтвортой байдаг. Түүнчлэн, ээлжлэн дасгал хийх нь хүүхдийг хэт ядрахаас урьдчилан сэргийлэх найдвартай хэрэгсэл юм.

Харааны хэрэглүүр, дидактик материал, тоглоомын даалгаврыг багш нарт боловсролын зорилгодоо хүрэхэд нь туслахын тулд ашиглах ёстой бөгөөд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг бичиг үсэгт сургах нь хүүхдүүдэд хүртээмжтэй, сонирхолтой үйл явц болно.

Бичиг үсгийн хичээл төлөвлөх

Бичиг үсгийн хичээлийн ажлыг төлөвлөхдөө бүх хүүхэд, хүүхэд бүрийн бэлэн байдлын түвшин, бодит чадварыг харгалзан үзэх шаардлагатай.

Багш нь хүүхдүүдийн бичиг үсгийг эзэмшихэд нь өчүүхэн ч гэсэн дэмжлэг үзүүлэх ёстой. Гэсэн хэдий ч "Сайн байна!", "Гайхалтай!" гэх мэт хэллэгийг хэт их ашигласан. болон бусад проф. А.Савченко хүүхдэд богино хугацааны сэтгэл хөдлөлийн нөлөөлөл үзүүлэхээс гадна өдөөгч үнэ цэнэгүй байдаг.

Харин алдаа дутагдлыг арилгах, хүндрэл бэрхшээлийг даван туулахад чиглэсэн тодорхой зөвлөмжийг агуулсан нарийвчилсан үнэлгээний дүгнэлт өгөх шаардлагатай; хүүхдийн бүтээлийг харьцуулах; Хичээлийн төгсгөлд шилдэг бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулах; найзуудынхаа даалгаврын гүйцэтгэлийг үнэлэхэд хүүхдүүдийг оролцуул. Хамгийн гол нь багшийн үнэлэмж нь хүүхдэд ойлгомжтой, урам зоригтой байх явдал юм.

Бичиг үсгийн хичээлийн агуулга, бүтэц, арга зүйг тодорхойлсоноор бичиг үсгийн хичээлийг ярианы зөв соёлыг төлөвшүүлэх хичээлтэй шинжлэх ухааны үндэслэлгүй механик хослуулахаас сэрэмжлүүлж байна.

Ахимаг насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг уншиж, бичиж сурахад ийм бэлтгэл хийх нь эдгээр хоёр төрлийн ангиудын тодорхой даалгаврыг бүрэн хэрэгжүүлэх боломжийг олгодоггүй, агуулгыг нь хэт ачаалж, бүтцийг тунгалаг болгодог. Эдгээр ангиудын бие даасан зорилгууд ижил төстэй (жишээлбэл, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх), арга, техникийн нийтлэг байдал гэх мэтийг үл харгалзан тэдгээрийг тус бүрээр нь барьж, хэрэгжүүлэх ёстой. Тиймээс, бичиг үсгийн хичээлд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хэл шинжлэлийн нэгж (өгүүлбэр, үг, үе, авиа), тэдгээрийн үндсэн дээр анапитик-синтетик ур чадварын талаархи санаа бодлыг бүрдүүлэхэд анхаарал хандуулах шаардлагатай байна.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг үсэгтэй танилцаж, уншиж сургах замаар бичиг үсгийн хичээлийн агуулгыг баяжуулах арга зүйч, дараа нь сурган хүмүүжүүлэгчид удаа дараа оролддог. Энэ нь одоо байгаа хөтөлбөрүүдийн шаардлагыг хэтрүүлэн үнэлж байгаа тул хүлээн зөвшөөрөх боломжгүй гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Унших чадварыг эзэмших бүх ажлыг зөвхөн хувь хүний ​​үндсэн дээр зохион байгуулах ёстой. Агуулга, бүтэц, арга зүйн ийм хичээл нь нэгдүгээр ангийн үсгийн үеийн унших хичээлийг санагдуулдаг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг бичиг үсгийн боловсролд бэлтгэх: дидактик зорилго

Бичиг үсгийн хичээлийн дидактик зорилгыг зөв боловсруулах хэрэгцээнд бид сурган хүмүүжүүлэгчдийн анхаарлыг хандуулж байна. Юуны өмнө та энэ хичээлийн эцсийн үр дүнг тодорхой төсөөлөх хэрэгтэй, тухайлбал: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хэлний нэгжийн талаар ямар мэдлэг олж авах ёстой, энэ мэдлэгийн үндсэн дээр ямар ур чадварыг хөгжүүлэх вэ.

Дээр дурдсан зүйлийг нэгтгэн дүгнэхэд 5-6 насны хүүхдүүдийн боловсролыг амжилттай зохион байгуулах нь багш хүүхдэд уншиж, бичих орчин үеийн технологи, хэл шинжлэлийн мэдлэгийг хэр сайн эзэмшсэн, хэл шинжлэлийн мэдлэгийг хэрхэн харгалзан үзэхээс хамаарна гэдгийг бид тэмдэглэж байна. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад боловсролын үйл явцыг зохион байгуулахад орчин үеийн сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх шинжлэх ухааны шаардлага.

Би "Бичиг үсэг" хэсэгт бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг толилуулж байна. Энэхүү хураангуй нь бэлтгэл бүлгийн багш нарт хэрэг болно.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"харилцаа", "уран зохиол", "танин мэдэхүй", "нийгэмшил", "эрүүл мэнд".

Хичээлийн зорилго: “Бичиг үсгийг заах нь” хэсэгт мэдлэг, чадвар, чадварыг нэгтгэнэ.

Даалгаврууд:

Боловсролынд: Бичиг үсгийн хичээлээр хүүхдийн эзэмшсэн мэдлэг, ур чадвар, чадварыг шалгах;

Яриа: Судлагдсан дуу авиаг ялгах дасгал хийх; үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх дасгал хийх; өгүүлбэрийн диаграмм зохиох, дүн шинжилгээ хийх чадварыг нэгтгэх; унших чадварыг эзэмших түвшинг тодорхойлох; ерөнхий ойлголтыг нэгтгэх; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах;

Боловсролын:дэвтэр болон самбар дээр ажиллах чадварыг нэгтгэх;

Боловсролын: бие биенээ таслахгүй, нөхдүүдийг сонсох чадварыг төлөвшүүлэх.

Демо материал: үгтэй картууд: ROCKET, COBRA, KOLOBOK, EDGE, DINNER; биеийн тамирын карт.

Тараах материал. "Чихэр" - чипстэй амттан (эгшигт авиа, хурцадмал, зөөлөн гийгүүлэгч авиа, хатуу гийгүүлэгч авиа, дуут гийгүүлэгч авиа, дуугүй гийгүүлэгч авиа, үе (стресстэй, дарамтгүй), муур загас, цурхай, загасны мөрөг, акулын зурагтай хөзөр; өнгөт харандаа, дэвтэр эсвэл хоосон цаас, "Алдагдсан захидал" тоглоом бүхий дугтуй;

Асуулт: Залуус аа, зочид бидэн дээр ирлээ, олон зочид, тэднийг харж, мэндчилээрэй. Чамайг ямар ухаантай, бичиг үсэгт тайлагнасан хүүхдүүд вэ гэдгийг хармаар байна.

B. Хивс дээр суугаад бүх анхаарлаа над дээр төвлөрүүл.

Q. Би чамайг дүрмийн оронд очихыг урьж байна. Тэнд хүрэхийн тулд та дуу авиа, үсэг, үений талаар мэддэг бүх зүйлээ санаж, хэлэх хэрэгтэй. Бэлэн үү?

А. Ямар дуу авиаг надад хэлэх вэ? Тэд юу вэ? Хүүхдүүдийн хариулт. (эгшиг ба гийгүүлэгч: хатуу ба зөөлөн, дуут ба дуугүй).

Q. Үсэг гэж юу вэ? Тэд дуу авианаас юугаараа ялгаатай вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (бид дууг сонсож, дууддаг, үсэг бичдэг, хардаг гэх мэт)

V. Сайн байна.

V. Энд бид дүрмийн оронд ирлээ. Энэ улсын оршин суугчид танд зориулж амттан бэлдсэн боловч амттан нь энгийн зүйл биш, ширээ рүүгээ очиж, нэг ширхэг чихэр аваад задлаарай, чи дотор нь чипс харагдана, эдгээр чипсийн талаар юу мэддэгээ ээлжлэн хэлээрэй. Хүүхдүүд эгшиг, өргөлттэй авиа, намуухан гийгүүлэгч, хатуу гийгүүлэгч, дуут гийгүүлэгч, дуугүй гийгүүлэгч, эгшиг (таралттай, дарамтгүй) -ийг задалж, хэлдэг.

V. Сайн байна!

B. Ширээнүүдэд сууна уу. Үг авианаас бүтдэг гэдгийг та бид ч мэднэ. Үгийг хуваах боломжтой юу? Үгийн ийм авиа хэсгүүдийг үе гэж нэрлэдэг. Үгийг зөв дуугарахын тулд бид ... онцлон тэмдэглэдэг. Онцлогыг хэрхэн зөв тавих вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (үгийг дуудах шаардлагатай бөгөөд үргэлжилсэн, онцлох үг)

Q. Энэ улсын оршин суугчид танд зориулж бэлтгэсэн даалгавар юм - үгсийг үе болгон хувааж, онцлон тэмдэглэ. Багш жишээ үзүүлэв. гол (гол)

(Хүүхдүүд карт дээрх бүх үгсийг хийдэг, үгс нь: муур загас, цурхай, далайн загас, акул)

V. Сайн байна, залуусаа! Тэгээд ажиллаж байсан үгээ нэг үгээр яаж дуудах вэ (загас) Загасыг хэн барьдаг вэ, энэ хүнийг хэн гэдэг вэ? (загасчин) Энэ үгийг бичээд дууны шинжилгээ хийцгээе. Хүүхдүүд ширээн дээр, нэг нь самбар дээр ажилладаг.

V. Ухаалаг охид. Одоо над дээр ирээрэй, тоглоцгооё. I. Nikolaevich-ийн шүлгүүд дээр үндэслэсэн биеийн тамирын хичээл

Дэгээ дээр хорхой сууж байна (хүүхдүүд бөхийж байна)

Загасыг айлгаж, нүүр царай гаргадаг. ("Турк" үе мөчний гимнастик)

Үүнээс - хагас өдрийн загасчин

Юу ч барьж чадахгүй. (хүүхдүүд үсрэх)

Хүүхдүүд хивсэн дээр сууна.

B. Үг бичсэн самбарт анхаарлаа хандуулаарай, үүнийг уншина уу Пуужин. Энэ үг нь юу гэсэн үг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (сансарт хөдөлдөг онгоц)

Энэ үгэнд ямар амьтан нуугдаж байна вэ? ХАВДАРТАЙ хүүхдүүдийн хариулт

КОБРА. Энэ үг нь юу гэсэн үг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (дэлхийн хамгийн том хортой могой)

Кобра ямар ханын чийдэн авч явдаг вэ? Хүүхдийн хариулт хөхний даруулга

КОЛОБОК. Энэ үг нь юу гэсэн үг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (ардын үлгэрийн дүр)

Энэ үгэнд хүний ​​нүүрний ямар хэсэг нуугдаж байна вэ? Хүүхдүүдийн хариулт

EDGE. Энэ үг нь юу гэсэн үг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (ойн зах)

Ойн захад ямар их буу нуугдсан бэ? Хүүхдүүдийн хариулт CANNON

ОРОЙН хоол. Энэ үг нь юу гэсэн үг вэ? Хүүхдийн хариулт (Үдшийн хоол)

Оройн хоолонд ямар хоргүй могойнууд мөлхөж ирсэн бэ? Хүүхдүүдийн хариулт UZHI.

V. Сайн байна! Одоо ширээн дээр очоод ямар нэгэн мессеж агуулсан дугтуйг ав. Хүүхдүүд уншиж байна.

Оройн хоолонд зараа цох хэрэгтэй.

V. Гайхалтай. Надад хэлээч, чи юу уншсан, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт Зөвлөмж.

А. Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ? Энэ өгүүлбэрийн диаграммыг зурцгаая (нэг хүүхэд самбар дээр гардаг, үлдсэн хэсэг нь цаасан дээрээ бичдэг).

Өгүүлбэрийн эхний үгийг яаж бичих вэ? (Өгүүлбэрийн эхний үгийг том үсгээр бичсэн). Өгүүлбэрийн төгсгөлд юу ирдэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (үе) Өгүүлбэрийн төгсгөлд ямар цэг таслал тэмдэглэгдсэн бэ? (!?)

V. Сайн байна! Над дээр гараад ир. Одоо хамтдаа энэ хэлний мушгиралтыг зөв дуудцгаая (чимээгүй, тайван, хурдан, чанга, эцэст нь асуултын тэмдэг байгаа мэт, баяртайгаар). Дараа нь багш хүүхдүүдээс нэг бүрчлэн асууна.

V. Сайн байна. Энд ямар дуу чимээ нийтлэг байдаг вэ? [F] энэ дууны талаар та юу хэлж чадах вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? Хүүхдүүдийн хариулт (Зөвшөөрч байна, үргэлж хатуу, чанга) Гайхалтай!

B. Ширээнүүдэд суу. Баяртай энэ сайхан орны оршин суугчид танд "Алдагдсан захидал" хэмээх сүүлчийн даалгаврыг бэлдлээ.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!