Ахмад бүлгийн l үсгийг танилцуулж байна. Тусгай хэрэгцээтэй бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан урд талын бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй

Бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээлийн тойм: "L-L сонсогдож байна. захидал"

Зорилго: l-l дууг зөв дуудах чадварыг нэгтгэх

L үсгийг танилцуулна уу.

Даалгаварууд:

Залруулах боловсрол

1). Дуу авианы зөв дуудлагын хэв маягийг бүрдүүлэх

л ба л.

2). "Ггийгүүлэгч авиа" гэсэн ойлголтыг бий болгохын тулд судалж буй дууг үгийн эхнээс тусгаарлах чадвар.

3). l ба l авианы хэллэгийг тодруул.

4). Дуу авиаг хатуу зөөлөн байдлаар нь ялгаж сур.

5). "сонгино", "үнэг" гэсэн үгсийн дүн шинжилгээ, нийлэгжилтийг заа.

6). Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсгэж сур.

7). Дууны дүрс ба харааны (график) хоорондын холбоог бэхжүүлэх.

8).Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

9). Хүүхдүүдийн үгсийн санг сурч буй дуугаар үгээр дүүргэ.

10). Анхны унших чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, хөгжүүлэх

1). Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх.

2). Сонсголын ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх.

3). Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх

Хичээлдээ эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, бие даасан байдал, яриагаа хянах.

Тоног төхөөрөмж:Дунно тоглоом, мультимедиа систем, зурагтай байшин, дохионы карт, тоолох саваа, L үсэг бүхий карт, бие даасан толь, үгийн хүснэгт.

Хичээлийн явц:

1 Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд ээ, тойрог дээр зогсоод гараа барь. Гарынхаа дулааныг мэдэр. Бие биенийхээ нүд рүү харж, хамгийн дулаахан, эелдэг инээмсэглэлээ.

2.Давталт.

Л.: - Бид ямар гийгүүлэгч авиаг мэддэг болсон бэ? Тэднийг яагаад гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг вэ?

3. Артикуляцийн гимнастик.(слайд №1)

Л .: - Залуус аа, би та нарт хэлэх мэдээ байна. Өнөөдөр бид ангид зочинтой байх болно.

Бидэн дээр хэн ирснийг хараач?

Д.: - Энэ бол мэдэхгүй.

Л.: - Залуус аа, Дунно надад хэзээ ч хичээлд сууж байгаагүй, та нарыг яаж сурахыг хармаар байна гэж хэлсэн.

Түүнд уруул, хэлээ хэрхэн дасгал хийж болохыг үзүүлье.

Хүүхдүүд дасгал хийдэг. Дэлгэц дээр тэмдэг бүхий зургууд гарч ирнэ

үе мөчний дасгалууд.

- "Дээд шүдээ угаах"

- "Дарвуулт"

- "Савлуур"

- "амттай чанамал"

- "морь"

- "Зураач."

4. Шинэ сэдвийг танилцуулах (слайд №2).

Л.: -Залуус аа, Дунно та нарт оньсого авчирсан бөгөөд та үүнийг хэрхэн тайлж болохыг хармаар байна. (Дэлгэц дээр цээж гарч ирнэ).

Л .: -Цээжинд зургийн ул мөр байна. Хэрэв бид зөв таамаглавал эдгээр зургууд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ.

Таазан дээр өлгөөтэй

Тэр бидэн рүү харж байна. (булцуу).


Тавдугаар сард хэн наасан

Цонхны дээгүүр бээлий,

Тэр тэнд түрээслэгчдийг байрлуулж,

Тайвширдаггүй дэгдээхэйнүүд. (Мартин).

Өвөө зуун үслэг дээл өмсөж сууж байна.

Хэн түүний хувцсыг тайлах вэ

Тэр нулимс унагадаг. (сонгино).

Би өөрөө иддэггүй, гэхдээ би хүмүүсийг хооллодог. (халбага).

Хэл ярианы эмч зургуудын нэрийг дахин хэлдэг.

Л.: -Үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ?

Д.: - “Л” авианаас.

Л.: - Өнөөдөр хичээл дээр бид "л" авиатай танилцах болно.

Би "l" дууг хэрхэн дууддагийг анхааралтай ажигла.

Хэл ярианы эмч "l" дууг дууддаг.

Л.: - Одоо та "l" дууг дуудна.

Хүүхдүүд дууддаг, ярианы эмч зөв дуудлагыг хянадаг.

Л.: - Надад хэлээч, "л" гэж юу вэ?

Хүүхдүүд схемийн дагуу тайлбар хийдэг.

Л.: - Бид энэ дууг дуулж чадах уу? Үүнийг нэг туршаад.

Д.: - Үгүй ээ.

Л .: -Тэгвэл ямар дуу чимээ вэ?

Д.: -Би зөвшөөрч байна.

Л.: - “Л” авиа нь дүүтэй, “л” зөөлөн авиа.

Бид "l" дууг цэнхэр дугуйгаар, "l" дууг ногооноор тэмдэглэнэ

тойрог дотор.

("l" ба "l" дууны тэмдэгтүүд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ (слайд №3).

5. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дохиочид".

Л .: Би үеийг дуудна, та цэнхэр эсвэл ногоон дохиог өргөх ёстой (ла, ло, ли, лу, ле, ла, ly гэх мэт).

6. "Байшингаа тохижуулъя" тоглоом.

Л.: - Залуус аа, Данно төрсөн өдрөөрөө байшингаа чимэглэхийг үнэхээр хүсч байгаагаа надад хэлсэн. Тэр дуртай тоглоомуудаа цонхон дээрээ тавьсан ч хөшгөө өлгөхөө мартжээ. Түүнд тусалцгаая.

(Хүүхдүүд ширээн дээрээ тоглоом байрлуулсан байшин, цонхны зурагтай картууд байдаг. Тоглоомын нэр хатуу "l" дуугаар эхэлсэн бол цэнхэр хөшиг, зөөлөн "l" -ээр эхэлсэн бол - ногоон.

(Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг).

7. –й, –я, –ь, ь дагавраар үгийн бүрэлдэх, эзэмших тэмдэгийн хэрэглээ.

Үнэг - үнэг, үнэг, үнэг, үнэг.

Хэрэм - хэрэм, хэрэм, хэрэм, хэрэм, хэрэм.

Чоно - чоно, чоно, чоно, чоно.

Тоглоом: "Дунногийн алдааг зас."

Үнэгний толгой. Чонын сүүл. Хэрэм сарвуу гэх мэт.

8. Динамик түр зогсолт. "Ялаа - нисдэггүй" тоглоом.

Хэн нисдэг, хэн нисдэггүй вэ?

Хэн гуйхгүйгээр хариулах вэ?

Тоглолтод байгаа нь ялах болно.

Хэл ярианы эмч дараахь үгсийг санал болгодог.

Онгоц, шат, хун, хандгай, завь, хотон, үнэг, нисдэг тэрэг, буга, эрвээхэй.

9. Үгийн дууны шинжилгээ. Тоглоом "Амьд дуу чимээ".

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг дуудаж, ямар дууг илэрхийлэхийг тус бүрд нь хэлдэг.

Жишээ нь: Ваня - "L" дуу, Даша - "U" дуу, Кирилл - "К" дуу.

Хүүхдүүд "сонгино" гэдэг үгийг бүрдүүлдэг. Хүүхэд бүр ширээн дээр ирээд дууны тэмдэглэгээ бүхий малгай авч, толгой дээрээ тавиад байрандаа зогсдог. Хүүхдүүд эгшиг, гийгүүлэгчийн тоог тоолдог. "Үнэг" гэдэг үгийн диаграммыг ижил төстэй байдлаар зурсан.

10.."Л" үсгийг танилцуулж байна. (слайдын дугаар 4).

Л .: - Бичгийн "л" авиаг "Л" үсгээр тэмдэглэдэг.

(Дэлгэц дээр L үсэг гарч ирнэ).

Л.: - "Л" үсэг ямар харагддаг вэ?

Л.: -Үсэг хэдэн элементээс бүрддэг вэ?

Л.: - Эдгээр элементүүд юу вэ?

Л.: - Агаарт үсэг зуръя.

Л .: - Одоо өнгөт хоншоороос захидал гаргацгаая.

11. Хурууны гимнастик "Хуруугаараа үсэг хийцгээе."

12. Амьсгалын дасгал (слайд No5).Дэлгэц дээр хаврын ойн зураг гарч ирнэ.

(Хүүхдүүд хамраараа амьсгалж, амаараа амьсгалж, хаврын агаарын үнэрийг амьсгална).

13. Дидактик тоглоом "Үе бичих" (слайд №5).

Цэцэгт “А” үсэг, шоргоолжны үүрэнд “О” үсэг, бутанд “У” үсэг, хожуулд “I” үсэг, цэвэрлэгээнд “Ү” үсэг бий.

Л .: - Залуус аа, "Л" үсэг хаврын ойгоор зугаалж, уулзах дуртай байсан

эгшиг. "Л" үсэг дэлгэцэн дээр хөдөлж байх үед хүүхдүүд la - lo - lu - li - ly гэсэн үгсийг уншдаг.

14. Хичээлийн хураангуй "Хаврын нуга".

Л.: - Цэлмэг газрыг цэцгээр чимэглэцгээе.

Хэрэв энэ нь танд хялбар байсан бөгөөд та бүх даалгавраа биелүүлсэн бол цэвэрлэгээг шар цэцэгээр чимэглээрэй.

Хэрэв танд бага зэрэг хэцүү байсан бол - улбар шар.

Хэрэв энэ нь маш хэцүү бол - улаан.

Та ямар төрлийн цэвэрлэгээ авсан бэ? (хавар, өнгөлөг).

Мэдэхгүй таны ажил үнэхээр таалагдсан бөгөөд тэр танд амттан бэлдсэн. (хүүхдэд чихэрлэг чихэр өгдөг).

"L" үсгийн төрсөн өдөр" сэдвээр ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн тэмдэглэл.

1) Залруулах-сурган хүмүүжүүлэх:сайжруулах: танил үсгийг ер бусын байрлалд таних чадвар; унших, бичих ур чадвар, анхан шатны дууны шинжилгээ, синтез. Дуу авианы хэллэгийг тодруулах Хүүхдэд үгийн хэв маягийн дагуу үг олохыг заа. "L, l" үсгийн дүрстэй танилцаж, "L, l" үсгийн дүрсийг бэхжүүл.
2) Залруулах, хөгжүүлэх:уялдаа холбоотой яриа, логик сэтгэлгээ, фонемик мэдрэмж, харааны анхаарал, ойлголтыг хөгжүүлэх.
3) Засах, хүмүүжүүлэх:нямбай байдал, тууштай байдал, эхлүүлсэн ажлаа дуусгах чадвар, санаачлага, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулалтын мөч.
- Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр бид ер бусын үйл ажиллагаа явуулж байна - зочид бидэн дээр ирсэн тул тэдэнтэй мэндчилж байна уу. Тэд чамайг хэр ухаалаг, хурдан ухаантай, ажилсаг болохыг харахыг хүсдэг.
- Одоо бүх анхаарал над дээр байна - чих бүгдийг сонсож, сонсож, нүд нь бүгдийг харж, харж байна. Нуруу нь шулуун байна. Сайн хийлээ.
Хүүхдүүд:Нэг хоёр гурав дөрөв тав -
Бид одоо дахин тэнд байх болно:
Харж, сонс, бодож,
Мөн бие биедээ бүү саад бол.
Тодорхой, тодорхой ярь
Битгий догдолж, дэггүй байж болохгүй.
Одоо миний араас үгээ давтаж хэлэх хүн (па - тав, по - пио, ла - ла гэх мэт) сууна.
2. Үндсэн хэсэг.
Нэгэн хараацай бидэн дээр ирж, дугтуй авчирсан. Үүнд юу байгаа вэ? Захидал.
"Сайн уу, эрхэм залуусаа! Намайг Буквод өвөө гэдэг. Би үл үзэгдэх тул би танай ангид ирэхэд та намайг харахгүй байна. Чамайг их ухаантай, ажилсаг байгаа гэдэгт итгэлтэй байж бэлэг бэлдлээ. Гэхдээ та миний даалгавруудыг биелүүлбэл энэ нь юу болохыг олж мэдэх болно.

Дасгал 1: 6 үсгийн цувралаас нэмэлт үсгийг тодорхойлох (бүлэгт - эгшиг - гийгүүлэгч, дуугүй - дуут, эгшиг - хоёр хоолой, зөөлөн - хатуу).
P O K V H L
Ф С П Ш К Р
F Y U O YA
K G R L C B
Залуус аа, үсэг авиа хоёрын ялгаа юу вэ? (бид дуу авиаг сонсож, дуудаж, үсэг бичиж, хардаг)
Даалгавар 2: - Эдгээр зургуудын хажууд яагаад “L” үсэг байгааг анхааралтай ажиглаад хариулна уу? (Учир нь эдгээр үгс бүгд "L" авиатай байдаг.)
"Захиа цуглуул" даалгавар (захиа хайч)
Дууны шинж чанар
.
Миний дууг хэрхэн дуудаж байгааг анхааралтай сонс [l-l". Толин тусгалаа авч, толинд харж байхдаа эдгээр дууг дууд. Тэдгээрийг хэрхэн дууддагийг надад хэл. (Хүүхдүүд дууны артикуляцияд дүн шинжилгээ хийдэг: уруул нээлттэй, шүд нь хоорондоо ойрхон, Хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард, дууны утас чичирдэг).
Үгүүдийг уншина уу: lo, la, lu, ly, le - энд авиа хатуу сонсогддог. Ла, ле, лю, ли, ле - энд зөөлөн байна. Эдгээр дуу чимээний талаар ямар дүгнэлт хийж болох вэ? Энэ нь "л" авиа нь гийгүүлэгч, дуут, хатуу, зөөлөн байж болно гэсэн үг юм.
Артикуляцийн гимнастик.Зүү, Шүдээ угаа, Уурын завь, Турк.
Даалгавар 3:Өвөө - Захидал идэгч бидэнд үгсийн зураг, диаграммыг илгээсэн. Тэр биднийг зургуудаас [l-l" авиатай үгсийг олоосой гэж хүсч байна. Гэхдээ үүний зэрэгцээ диаграммд үзүүлсэн үетэй үгсийн адил олон үетэй байх ёстой. Хэрэв би нэг үетэй схемийг үзүүлбэл, та нэг үеээс бүрдсэн [ l-l"] авиатай үгсийг олоорой. Хэрэв би хоёр хонгортой диаграммыг үзүүлбэл, та хоёр үеээс бүрдэх [l-l"] авиатай үгсийг олох ёстой. Хэрэв би гурван хонгортой диаграммыг үзүүлбэл ямар үг олох вэ?
Физминутка
Нүдэнд зориулсан гимнастик хийх.

-Сандлынхаа дэргэд зогсоо, бидний нүдийг жаахан амраа.
"Нүд дээшээ - нүд доошоо.
Нүд баруун тийш - нүд зүүн тийш.
Тэд 5 хүртэл тоолохдоо хурдан нүдээ анив.
Бид нүдээ аниад 5 хүртэл тооллоо.
Таны өмнө хуруу - над дээр, хуруун дээр нүд. 3 удаа".
Даалгавар 4. Залруулгын тест
Та бүх l үсгийг зурж, зүйр үгийг унших хэрэгтэй.
Даалгавар 4. "Амьд үсэг".
Хүүхэд бүрт үсэг бүхий өнгөт карт өгдөг. Хүүхдүүд хивсэн дээр гарч, хөзрийн өнгөний дагуу бүлэгт хуваагдаж, үг зохиодог.
Залуус аа, үсгийн хэлхээг анхааралтай ажиглаарай. Хэрэв та эдгээр бүх үсгийг нийлүүлбэл үгсийг уншиж болно. Одоо энэ бүх үгсээс сонирхолтой өгүүлбэр зохио
Сургууль улаан өнгөтэй.
Ном шар өнгөтэй.
Захирагч - ногоон
Дуртай өгүүлбэрийнхээ диаграммыг гаргаж, угтвар үгийг нэрлэж, тоонуудын тусламжтайгаар өгүүлбэр дэх үгсийн тоог тодорхойл.
Хурууны гимнастик
Даалгавар 6. "Үгэнд байгаа авианы байрлалыг ол".
Үсгийн картуудыг соронзон самбар дээр дараалан байрлуулсан байна
Даалгавар: өгөгдсөн дууны газрыг үгээр нэг нэгээр нь нэрлэ, хэрэв дууны газрыг зөв дуудсан бол картыг эргүүлнэ. Даалгаврын төгсгөлд эргүүлсэн картуудаас үг хэлнэ "САЙН ХИЙЛЭЭ."
3. Доод шугам.Өнөөдөр бид ямар дуугаар тоглосон бэ? Аль ажил нь танд хамгийн их таалагдсан бэ? Ямар хүндрэлүүд гарсан бэ? Бидний хичээл дууслаа, бэлэг авах цаг боллоо.
Бүгдээрээ над дээр ирээрэй... Би та бүхэнд алтан түлхүүр өгмөөр байна. Гэхдээ энэ түлхүүр нь энгийн зүйл биш, юунд зориулагдсан болохыг та мэдэх үү? Мэдлэгийн шидэт хайрцагнаас. Өнөөдөр гэртээ түлхүүрээ нууц газар нуух бөгөөд есдүгээр сарын 1-нд сургуульдаа явахдаа заавал авч яваарай. Энэ нь танд илүү их А оноо авч, шинэ мэдлэгийг илүү сайн сурахад тусална!

MBDOU 16-р цэцэрлэг "Залгих" хэл ярианы эмчийн хичээл 2014-2015 он.

Сэдэв: Дуу ба L үсэг

Ахлах бүлэг

Зорилтот: Л үсгийг танилцуулж байна.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • [L] дууг гийгүүлэгч болгон, түүний тэмдэг - цэнхэр тойрог;
  • Дууны хэллэгийг тодруулах [L].

Залруулах:

  • Ярианы моторт ур чадвар, фонемик ойлголт, фонемик анализыг хөгжүүлэх;
  • Харааны ойлголт, орон зайн чиг баримжаа, нарийн моторт чадварыг бий болгох.

Боловсролын:

  • Хөгжилтэй дасгалуудыг ашиглан үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : толь, зүссэн үсэг (L, U, O, A, M, S), тоглоом - Лунтик цэнхэр тойрог, улаан дугуй, оньсого чипс, тоглоом (нимбэг, морь, арслан, халбага, алим, сэрээ, хүүхэлдэй, заан, таваг , сандал)

Хичээлийн явц

Org. мөч

Хонх аль хэдийн дуугарсан,

Би бүх хүүхдүүдийг хичээлдээ дуудсан.

Тэд бие бие рүүгээ харав

Тэгээд тэд ширээнийхээ ард чимээгүйхэн суув.

Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.

– Нарны дүрсийг анхааралтай ажигла. Та 1, 2, 3-т аль нь илүү дуртай вэ?

Самбар дээр нарны зураг байна (баяр хөөртэй, гунигтай, бодолтой).

(Хүүхдийн хариулт.)

- Таны сэтгэлийн байдал надад таалагдаж байна, бид хичээлийн төгсгөлд эдгээр зургууд руу буцах болно.

Хараач, залуус аа, өнөөдөр ямар баатар бидэнтэй хамт аялах вэ?

Хүүхдүүд текстийг сонсдог.

Нэгэн удаа саран дээр ер бусын хүүхэд мэндэлжээ. Тэрээр төрж, дэлхий рүү ниссэн. Тэр нисэхдээ мөс биш шууд манай цэцэрлэгийн усан сан руу унасан. Энэ бяцхан залуу одоохондоо сайн мэдэхгүй байна. Бид түүнтэй хамт аялж, түүнд тусалж, шинэ бүхнийг сурах болно.

Олж авсан мэдлэгээ шинэчлэх

Залуус аа, Лунтик эдгээр мөсөн цасан ширхгийг оллоо. Мөн тэдэн дээр юу дүрслэгдсэнийг тэр ойлгохгүй байна. Энэ юу вэ? Захидал.

Захидал өөр ямар эгчтэй вэ? Дуу.

Үсэг авианаас юугаараа ялгаатай вэ?

Үсэг нь харагдаж, бичигддэг, дуу нь сонсогдож, ярьдаг.

Хуудсыг эргүүлж, үсгийг нэрлэ.

Ямар дуу чимээ байдаг вэ?

Эгшиг ба гийгүүлэгч

Цаасан дээр харуулсан үсгүүдийг 2 бүлэгт хуваа. Үсгүүдийг нэрлээд тэдгээрийг тайлбарла.

а - эгшиг,

у - эгшиг,

м - гийгүүлэгч, дуут,

o - эгшиг,

s - гийгүүлэгч, дүлий,

x - гийгүүлэгч, дүлий,

sh - гийгүүлэгч, дүлий,

r - гийгүүлэгч, дуут

Сэдвийн мессеж

Надад хэлээч, манай үлгэрийн баатрын нэр ямар авиагаар эхэлдэг вэ? Л-ийн дуунаас.

Бид энэ үсгийг аль бүлэгт нэмэх вэ? Хэн нэгэн мэдэх үү? Бид үүнийг судлаагүй. Үгүй

Тэгээд яагаад?

Өнөөдөр бид ангид ямар дуу авиа, үсгийн талаар сурах вэ? Дуу болон L, l үсэгтэй.

Тэгвэл өнөөдөр бид та бүхэнд шинэ дуу [L]-г танилцуулж байна.

Сэдэв дээр ажиллах

Тэд бидэнд ямар нэгэн зүйл авчирч байна. Эдгээр нь зургууд юм. Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Үнэг, навч, морь, нум.

Эдгээр бүх үгс ямар дуугаар эхэлдэг вэ?

Л-ийн дуунаас.

Дууг дүрсэлнэ үү [l]. [l] дууны талаар Лунтикт хэлээрэй. гийгүүлэгч, дуут (гараа хоолой дээр тавиад шалгах)

Лунтик бидэнтэй хамт "Дуу хаана байгааг таах" тоглоом тоглохыг хүсч байна. Би энэ үгийг нэрлэх бөгөөд та үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд l үсэг хаана байрлаж байгааг таах ёстой.

Цана -?

Халбага -?

Хүснэгт -? Үгийн эхэнд

Залуус аа, цасан ширхэг дээр юу дүрслэгдсэнийг хараарай? Захидал

Залуус аа, энэ бол Л үсэг юм. Хүүхдүүд хариулдаг

Надад хэлээч, тэр ямар харагддаг вэ?

Хэвлэсэн L үсэг ямар элементүүдээс бүрдэх вэ? Хоёр саваагаас.

Физминутка

L үсэг, хөл нь тусдаа

Бүжиглэж байгаа юм шиг - гараа ташаандаа

Зүүн, баруун тийш хазайсан

Зүүн-баруун, зүүн-баруун.

Энэ нь гайхалтай болж байна.

Хурууны гимнастик

Хуруунууд зугаалахаар гарав. 1,2, 3,4,5

Хуруунууд хашаанд гарч, цастай эмэгтэйг бүтээв

Шувуудыг үйрмэгээр тэжээж байв.

Бид толгод уруудаж,

Тэгээд тэд цасанд эргэлдэж байв.

Бүгд цасанд дарагдаж гэртээ ирлээ

Бид шөл идчихээд орондоо орлоо.

Лунтик юу хэвтэж байгааг хараарай? Цаасан хуудас.

Эдгээр хуудсанд танд зориулсан даалгавар байна.

L үсгийг өнгөөр ​​будаж, бусад үсгүүдээс олоорой. Даалгавраа гүйцээнэ үү

(Хавсралт 1)

Сурсан зүйлээ нэгтгэх

Залуус аа, Лунтик бид хоёр ийм чимээ гаргаснаар Пискар Иванович цөөрмөөс мөлхөж гарав. Тэр биднийг чимээгүй байхыг харааж зүхэж байна. Мөн тэр бидэнд энэ талаар туслах болно. Тэр бидэнд оньсого бэлдсэн.

"Үгийг хэл" оньсого:

1. Хаалганы дэргэдэх вандан сандал дээр

Лена гашуун нулимс унагав ... (цутгах)

2. Өтгөн ойд саарал чоно

Би улаантай уулзсан ... (үнэг).

3.Андрейка цэцэрлэгтээ

Цэцгийг... (услах сав) -аас услав.

4. Миний эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүсийг уйлуулсан

Хэдийгээр тэр тулаанч биш, гэхдээ ... (нум).

Ла-ла-ла - жижүүрт байна

ДЭР.

Ла-ла-ла - Зөгий цэцгийн дээгүүр шуугиж байна.

Ло-ло-ло - бид ГЛАСС-ыг савангаар угаасан.

Лу-лу-лу - Би ХЗА олж чадахгүй байна

Ла-ла-ла тэд ширээний бүтээлгийг ШИРЭЭНЭЭС авав

Ол-ол-ол- хаалгач ГОЛ оруулсан.

Ly-ly-ly- гутал миний хувьд ЖИЖИГ болсон

Лу-лу-лу - бид зүүг зүү рүү залгана.

Тэрээр мөн зурагтай навч авчирсан. Та зөвхөн энэ үсгээр эхэлсэн L үсэгтэй зургуудыг холбох хэрэгтэй.

Зургийг үсэгтэй холбоно уу.

(Хавсралт 2)

Сайн байна залуусаа. Та сайн ажилласан. Пискар Иванович гэртээ буцаж ирэв. Лунтик маш их ядарсан тул цэцгийн навчны дор унтжээ. Бид түүнд саад болохгүй, дараагийн хичээл дээр бид түүнтэй уулзах болно.

Изобильный хот, Ставрополийн нутаг дэвсгэр MBDOU IMR SC "14-р цэцэрлэг"

Зорилтот:

  • [L] дууг зөв дуудах ур чадварыг бэхжүүлж, үе, үгээр тодруул.
  • Дууны артикуляцийн загварыг танилцуулж байна [L].
  • [L] дууны загварыг уншиж, L үсгээр тэмдэглэж сур.
  • Загвар ашиглан фонемик ойлголт, фонемик дүрслэлийг хөгжүүлэх. Дууны анализ, синтез хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.
  • Хүүхдүүдийн танил дууг шинэ эсвэл давтахад чиглэсэн анхаарлыг бий болгох.
  • Үг бүтээх чадварыг бэхжүүлэх.
  • Хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй чанаруудыг төлөвшүүлэх: тэсвэр тэвчээр, тэсвэр тэвчээр.

Материал:Дууны загвар, үгийн загвар, үсгийн багц, Soundwood газрын зураг, клиринг, чипс, зураг, дэвтэр, харандаа.

Хичээлийн явц.

Залуус та бүхэн ид шидийн “Звуколесье” нутагт очиж шинэ дуугармаар байна уу? (Тийм). Гэхдээ тэнд хүрэхийн тулд та даалгавраа дуусгах хэрэгтэй. Звуковички газрын зураг бидэнд энэ талаар туслах болно. Чи бэлэн? (Тийм). Тэгээд явцгаая.

1. Даалгавар.

Та ямар ярианы дууг мэддэг вэ? (эгшиг гийгүүлэгч). Тэднийг нэрлэ. (хүүхдүүд эхлээд эгшиг, дараа нь гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг).

2. Даалгавар.

Загварын дагуу дууг нэрлэ. (Ярианы эмч дууны загварыг харуулж, хүүхдүүд харгалзах үсгийг харуулж, нэрлэнэ)

3. Даалгавар.

Үгийн эхний дууг нэрлэнэ үү (лама, лак, нум, шалбааг, цана, залгих ...). Бид ямар дууны төлөө Soundwood руу явах гэж байгааг та таасан уу? (тиймээ, L дууны ард)

4. Даалгавар.

Та тодорхой хэлэх хэрэгтэй:

Ла - ла - ла - зөгий бидэн рүү нисэв;

Lo - lo - lo - уулан дээр тосгон байдаг;

Лу - лу - лу - бид зөгий харсан;

Ly - ly - ly - хүүхдүүд ширээн дээр суув.

5. Даалгавар.

Хурууны гимнастик "Полянка"

Цэлмэг газар, зүлгэн дээр

Бүжин өдөржин давхиж байв.

Тэгээд зүлгэн дээр өнхрөв

Сүүлээс толгой хүртэл.

Туулайнууд ингэж удаан давхив.

Гэхдээ бид үсэрч, ядарсан.

Могойнууд мөлхөж өнгөрөв

"Өглөөний мэнд!" - тэдэнд хэлсэн.

Би цус харваж, энхрийлж эхлэв

Бүх туулай эх туулайтай байдаг.

Баавгай нойрмог алхаж байв

Мөн түүний ард баавгайн бамбарууш байдаг.

Тэгээд хүүхдүүд ирэв

Тэд цүнхэндээ ном авчирсан.

Тэд ном нээж эхлэв

Мөн тэмдэглэлийн дэвтэрт бичээрэй:

Е үсэг ба О үсэг

Та бид хоёр эртнээс мэддэг.

Мөн бид үүрд санах болно

U болон A үсэгтэй хамт

Сүүлийн үсэг нь Y

Бид хамтдаа бичсэн.

Бүгд! Тэмдэглэлийн дэвтэрүүдийг устгасан

Тэгээд бид үдийн хоол руу гүйв.

Сайн хийлээ. Та бүх даалгавраа биелүүлж, Soundwood Castle-д хүрлээ. Дууны загвартай танилцах [L] (Ярианы эмч [L] дууны артикуляцийн загварыг харуулж, үсгийг харуулдаг).

6. Даалгавар.

Самбар дээрх НУМ гэдэг үгийн дууны шинжилгээ. (Хүснэгтүүд дээр хүүхдүүд загвар ашиглан үгийг байрлуулж, НУМ гэдэг үгийн тоймыг дэвтэр дээрээ засаарай).

7. Даалгавар.

Та бүгдэд оньсого хийх даалгавар байна.

Ямар үг шифрлэгдсэнийг загвараас уншина уу?

(бөмбөг, илбэчин, өөрөө, сахалт загас, ком, хорт хавдар, ...).

Сайн байна залуусаа! Та бүх даалгавраа биелүүлж, Дууны ойн оронд ирлээ. Бид загвар болон L үсэгтэй танилцсан.

Гэрийн даалгавар. [L] дуутай үгсийг гаргаж ирээрэй, загвар үг бичээрэй: сонгино, лак.

    Энэ сэдвээр дэлгэрэнгүй:

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

"Ивушка" бага сургуулийн цэцэрлэг

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

бичиг үсэг заах талаар “Л, Л. L үсэг."

Лексик сэдэв: Эх орон хамгаалагчдын өдөр

бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан

хэл ярианы эмчилгээний багш бэлтгэсэн

Мельникова Наталья Ивановна

Новый Уренгой

2013

ЗОРИЛТ: Хүүхдүүдийг L, L, L үсэгтэй танилцуулах. "Эх орноо хамгаалагчдын өдөр" лексик сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүл.

ДААЛГАВАР: Боловсролын:

    Хүүхдүүдэд [l] - [l’] дуу авиа үүсэх механизм, шинж чанарыг танилцуулах, EL үсэг;

    [l] - [l’] дууг акустик болон артикуляцийн шинж чанарт үндэслэн ялгах чадварыг хөгжүүлэх;

Залруулах, хөгжүүлэх:

    Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

    Артикулятор, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

    Дууны анализ, синтез хийх чадварыг сайжруулах;

    "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх.

    Ур чадвараа дадлагажуулахижил утгатай үгсийг сонгох;

    дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах[л] - [l’] үе болон үгэнд.

Боловсролын:

    Оросын армиар бахархах, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

    Хүчтэй, зоригтой, зоригтой, зоригтой байх хүслийг бий болго.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Нэрийг нь сонссон хүн сууна....

2. Үе мөчний гимнастик (толины өмнө хийсэн):

"Инээмсэглэл" - Уруулаа инээмсэглэж байгаарай. Шүд нь харагдахгүй байна.
"Гамш"
- Битүү уруулаа урагш татах.

"Гамшны инээмсэглэл" -ээлжлэн

Инээмсэглээрэй хүмүүсээ
Дараа нь уруул - урагшаа!
Мөн бид үүнийг зургаан удаа хийдэг.
Бүгд! Би чамайг магтаж байна! Энэ бол эхлэл!


"Савлуур"

- Амаа нээлттэй. Хэл нь чангарч, хамар, эрүү рүүгээ хүрч,

Тэгээд одоо савлуур босч байна
Бид татдаг, бид тэнгэрт татдаг.
Тэдний нислэг одоо бууж байна
Мөн хэн ч хоцордоггүй.

"Амттай чанамал"

- Амаа бага зэрэг нээж, дээд уруулаа хэлний урд талын өргөн ирмэгээр долоох (хэл өргөн, хэлний хажуугийн ирмэг нь амны булангуудад хүрнэ).

Саатал дахь дээд хөвөнӨө, би хайнга идсэн.Та долоох хэрэгтэй болноӨөр хийх юм байхгүй юм шиг.


"Зураач"

- Амаа нээлттэй. Хэлний өргөн үзүүрийг сойз шиг ашиглан бид дээд шүднээс зөөлөн тагнай руу шилждэг.

Бидний хэл бол гогцоо, тагнай бол тааз юм.
Сойзны дараа сойз нь тагнайг цайруулна.
Маш их зүйл хийсэн, сойз ядарсан байна.


"Морь"

- Хэлээ амныхаа орой хүртэл сорж, хэлээ дар. Удаан, хүчтэй дарж, hyoid холбоосыг татна.

Энд морь хурдан давхиж байна,
Морь ур чадвартай!
Циркт олон жил ажилласан,
Мөн бүх залуусдаа энэ өдрийн мэндийг хүргэе!

3. Шинэ сэдвийг танилцуулах.

Надад хэлээч, бид 2-р сарын 23-нд ямар баяр тэмдэглэсэн бэ?(Эх орон хамгаалагчдын өдөр)

Эх орон хамгаалагчид гэж хэн бэ?(Эх орноо хамгаалдаг хүмүүс: цэрэг, хилчин, нисгэгчид...)

Эдгээр хүмүүст ямар чанарууд байх ёстой вэ?(эр зориг, авхаалж самбаа, эр зориг, хүч чадал).

Хэн нь хамгийн анхааралтай бөгөөд үг бүрт ямар авиа байгааг хэлэх болно: ХҮЧ, АВЧАН, ЗОРИГ (L дуу)

Өнөөдөр бид ямар дуу чимээтэй танилцахыг хэн таасан бэ? (L дуу)

Дууны онцлог: гийгүүлэгч, эгшигтэй, хатуу, зөөлөн байж болно. (том онгоц LLLLLLL нисдэг, жижиг нь LLLLLLL нисдэг)

L, L авиаг дуудах үед хэл хаана байна вэ? (дээд шүдний ард)

Л үсгийг танилцуулж байна.

4. Фонемик сонсголын хөгжил:

Би хөлөө цохих, алгаа таших, толгой дохих, гараа цохих зэрэг олон удаа L(L) дууг давтана...)

Үгүүдийг давт (тусгалтайгаар):

ла-ла-ла - ла-ла-ла

lo-lo-lo - le-le-le

лу-лу-лу - лу-лу-лу

ly-ly-ly - ly-ly-ly

Үг хэллэгийг давт:

ла-ла-ла - онгоц нь хоёр далавчтай

lo-lo-lo - хугарсан далавч

лу-лу-лу - жанжны алдар

ly-ly-ly -дайчид хүчтэй

ли-ли-ли -танкууд тулалдаанд оров

лю-лю-лю -Би эх орондоо хайртай

ле-ле-ле -нисдэг тэрэгнүүд хол зайд

5. Харааны гимнастик.

Одоо бид том онгоцоор нисэх болно. Түүний замыг нүдээрээ дага. Бидний анхны зогсоолыг "Дохиочин" гэж нэрлэдэг.

6. "Дохиочин" тоглоом

Зорилго: дуу авиаг ялгаж сургах[l] - [l’] акустик шинж чанарт үндэслэсэн үгээр.

Хүүхдүүд үгийн аль нь хатуу эсвэл зөөлөн дуу чимээ байгааг тодорхойлж, тохирох зургийг (цэнхэр эсвэл ногоон хонх) авах хэрэгтэй.

Үг: Онгоц, цэрэг, жигүүр, нисдэг тэрэг, завь, хөлөг онгоц, жанжин, дуран, хөлөг онгоцны зогсоол, хантааз, хөдөлгүүр.

7. Тоглоом "Энэ хэн бэ?"

Зорилго: "Эх орноо хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, үгсийн санг өргөжүүлэх.

Бидний дараагийн зогсоолыг "Энэ хэн бэ?"

1 .Хэн бэ, залуусаа, хил дээр байна

Тэр манай газар нутгийг хамгаалж байна уу?

Ажиллах, суралцах

Бүх хүмүүс тайван байж чадах уу? (Хилийн цэрэг)

2 .Хэн хөлөг онгоцон дээр явж байна вэ?

Тэр газар нутгийг хүсдэггүй.

Тэр салхи, долгионтой нөхөрлөсөн

Эцсийн эцэст далай бол түүний гэр юм.

Тэгвэл тэр хэн бэ залуусаа?(далайчин)

3 .Онгоц шувуу шиг нисдэг

Тэнд агаарын хил байдаг.

Өдөр шөнөгүй жижүүр хийдэг

Манай цэргийн цэрэг...(нисгэгч)

4 . Машин дахин тулалдаанд яарч байна,

Caterpillars газрыг огтолж байна.

Тэр машин задгай талбайд

Хяналттай...(танкчин)

Шүхрээс үсрэх нь......

Тагнуулсаар байна....

Нисдэг тэргээр нисч байна...

Агаарын цэргийн ангид алба хаадаг....

8. Хурууны гимнастик.

Тэд бидэн рүү дайн ирэхийг зөвшөөрөхгүй (хоёул алгаараа чамаас харсан)

Тэд эх орноо хамгаалах болно (таны өмнө гараа нийлүүлнэ)

Хил хамгаалагч, нисдэг тэрэгний нисгэгч (жижиг хуруунаас эхлээд хуруугаа нугалах)

Цэргийн эмч, танкийн жолооч,

Мөн шүхэрчин, нисгэгч,

Мэргэн буудагч, их буучин.

9. “Давхар өрсөлдөгч”-ийг зогсоо.

Зорилго: үгсийн эсрэг утгатай үгсийг сонгох чадварыг нэгтгэх.

Энэ өгүүлбэр дэх хоёр үгийг эсрэг утгатай болгон өөрчлөх шаардлагатай.

Хүйтэн өвөл - дулаан зун.

Урт өдөр - богино шөнө.

Гунигтай хүү - хөгжилтэй охин.

Зоригтой найз бол хулчгар дайсан юм.

Гашуун үнэн - чихэрлэг худал.

Жижиг одой бол том аварга юм.

Үнэнч мэргэн бол худалч тэнэг юм.

Уйтгартай эхлэл - сонирхолтой төгсгөл.

10. "Rebus"-ыг зогсоо.

Зорилго: дууны шинжилгээг хөгжүүлэх, үгийн дууны диаграммыг бий болгох чадварыг нэгтгэх.

Шифрлэгдсэн үгийг тааварлаарай.

үгийн эхний үсэг зүүн дээд буланд байна

хоёр дахь нь баруун доод буланд байна

гуравдугаарт - баруун дээд буланд

дөрөв дэх - зүүн доод буланд

тавдугаарт - зүүн дээд буланд байгаа үсгийн доор

зургаа дахь нь баруун дээд буланд байгаа үсгийн доор байна.

Та ямар үг авсан бэ? (цэрэг) Энэ талаар сайн дүн шинжилгээ хийцгээе,Үе болгон хувааж, онцлон тэмдэглэ.

Энэ үгээр өгүүлбэр зохио.

11. Хичээлийн хураангуй:

"Тийм эсвэл үгүй?"
Би чамайг хэр анхааралтай байгааг шалгах болно!
-Манай арми хүчирхэг үү? (Тийм)
- Тэр дэлхийг хамгаалдаг уу? (Тийм)
-Хөвгүүд цэрэгт явах уу? (Тийм)
- Тэд охидыг дагуулж явах уу? (Үгүй)
-Хил дээр нисгэгч байна уу? (Үгүй)
- Тэр шувуунаас өндөр нисдэг үү? (Тийм)
- Бид тантай хамт баяраа тэмдэглэсэн үү? (Тийм)
-Ээж ээ, та охидод баяр хүргэсэн үү? (Үгүй)
-Дэлхий дээрх энх тайван юу юунаас илүү чухал гэж үү? (Тийм)
-Хүүхдүүд хүртэл үүнийг мэддэг үү? (Тийм)

Ном зүй:

    Кузнецова Е.В. , Тихонова I. A. Хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах. Хичээлийн тэмдэглэл. М.: ТК Сфера, 2008. -128 х.

    33 лексик сэдэв. Хурууны тоглоом, хөдөлгөөнтэй үгсийг зохицуулах дасгал, хүүхдүүдэд зориулсан оньсого (6-7 нас) / Зохиогч-комп. А.В. Никитина.- Санкт-Петербург: KARO, 2008.-128х.

    Коноваленко В.В., Коноваленко С.В. Фонетик-фонемикийн хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан бэлтгэл бүлгийн урд талын ярианы эмчилгээний ангиуд. Хэл ярианы эмч нарт зориулсан гарын авлага. – М.: GNOM ба D хэвлэлийн газар, 2005. -80 х.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!