Pamokos pastabos diferencijavimas ir s. Pogrupinės logopedinės pamokos santrauka tema: Balsių garsų diferencijavimas, raidės Ii ir Yy skiemenyse

Tatjana Myzina
Pogrupinės logopedinės pamokos santrauka tema: Balsių garsų [ir], [s] ir raidžių Ii ir Yy diferenciacija skiemenyse

Pogrupinės logopedinės pamokos santrauka

įjungta tema: ", [s] ir raidės Ii ir Yy skiemenyse, žodžiai ir sakiniai"

Tema: « Balsių garsų diferenciacija [ir], [s] ir raidės Ii ir Yy skiemenyse, žodžiai ir sakiniai“.

Tikslas: atskirti garsus [ir], [s] ir raides ir, s.

Užduotys:

Korekcinis:

1. Išmokykite vaikus atskirti pagal artikuliaciją garsai [ir], [s].

2. Ugdykite foneminį suvokimą ir dėmesį.

3. Ugdykite įgūdžius skiemeninis analizė ir vizualinis suvokimas, nuosekli kalba.

praturtinti žodyną pagal temą "Daržovės" Ir "Vaisiai".

Švietimo:

1. Išmokykite vaikus teisingai koreliuoti garsai [ir] ir [s] su raidėmis I ir Y.

Švietimo:

1. Motyvacijos mokytis ir bendravimo įgūdžių ugdymas.

Įranga: raidės i-s, nuotraukos, kamuolys, krepšeliai, liežuvio suktukai, plakatas su laiškus skirtingų spalvų ir dydžių.

Pamokos eiga.

I. Organizacinis momentas.

Mokinių psichologinė nuotaika. Palankios darbo aplinkos kūrimas.

Sveiki vaikinai!

Nusišypsokime vieni kitiems. Tegul pamoka mums visiems teikia bendravimo džiaugsmo.

Šiandien klasėje, vaikinai, rasite daug įdomių užduočių, naujų atradimų ir savo padėjėjų valios: dėmesys, išradingumas, išradingumas.

Pasigirdo ilgai lauktas skambutis,

Pamoka prasideda.

Atėjo garsai su raidėmis,

Norėdami atkurti tvarką.

Tas, kuris daug vardina, atsisės daiktų: (pyragas, pieštukas, krūmas, stalas).

II. Pagrindinė dalis.

1. Įvadas į tema.

Užbaikite sakinius pasirinkdami tinkamus žodžius.

Katė pagavo... (pelė).

Jie nupirko Ninai meškiuką (meška).

žodžiai turi skirtingus garsus?

Šiandien toliau klasė tu ir aš išmoksime atskirti garsai [s], [ir] ir raidės s, ir viduje skiemenų, žodžiai ir sakiniai.

2. Lyginamosios charakteristikos garsai.

Kas mums padeda ištarti

A) garsas [s]

b) garsas [ir]

Kuo jie panašūs? garsai, kuo jie skiriasi?

Kuo jie panašūs? laiškus, kuo jie skiriasi?

3. Foneminio suvokimo ugdymas.

a) Prisiminkite ir aiškiai pakartokite skiemeninis grandinės su skirtingomis smogiamomis pozicijomis.

tee-te-tee-you

pee-pee-pee-pee

pyptelėjimas pyptelėjimas

sy-si-si-si

b) Žaidimas "atvirkščiai".

Pavadinsiu sunku skiemuo, o tu esi švelnus ir atvirkščiai: Aš esu švelnus, o tu – kietas.

Ar -, vi -, dy -, pi -, bi -, tu -, di -….

4. Koreliacija garsas su raide.

a) Apžiūra laiškus(plakatas su skirtingais laiškus, įvairių spalvų, dydžių laiškus).

Raskite tarp jų laišką, kuris reiškia garsas [s], garsas [ir](rodyti spausdintą, mažąją raidę, didžiąją).

b) Darbas sąsiuviniuose.

Klausyk skiemenų, garsas derinius ir tik užsirašykite balsių:

Vli, kty, kri, media, ardor, pli, žr.

Apžiūra: pakabinkite kortelę ant lentos su laiškus: Ir, s, ir, ir, s, ir, ir.

5. Garsų ir raidžių diferencijavimas skiemenyse.

a) Žaidimas "Pagauk garsas» .

Jei girdi garsas[ir] – suplokite rankomis, jei garsas [s] – stomp.

Žodžiai: žuvis, siūlai, pynės, kūdikis, sūris, adata, ramunės.

6. Fiziniai pratimai:

Tikriausiai pavargote?

Na, tada visi kartu atsistojo.

Pasilenkęs

Ištiesinta, pasitempusi,

Ir dabar jie pasilenkė atgal.

Ištiesiame rankas, pečius,

Kad mums būtų lengviau sėdėti,

Ir visai nepavargti.

Mano galva irgi pavargusi.

Taigi padėkime jai!

Dešinė ir kairė, vienas ir du,

Galvok, galvok, galva.

Nors pratimas trumpas, bet šiek tiek pailsėjome.

7. Garsų ir raidžių diferencijavimas žodžiuose.

a) - Šiandien eisime į parduotuvę (žodis lentoje "parduotuvė"- žodyno žodis, kuriame jie parduoda daug įvairių prekių.

Kaip vadinasi ši parduotuvė? (universalus, prekybos centras). Kaip atsispirti ir nepirkti per daug?

Studentai, kurių studijuojame, mums padės tai padaryti balsių(Aš, Y). Dedame daiktus į krepšelius (moliūgai, melionai, agurkai, baklažanai, slyvos, persikai, apelsinai, citrina) pagal skamba su paaiškinimu: „Galiu nusipirkti, nes garsas(ir, s) girdėti žodžio pradžioje, viduryje, pabaigoje.

b) Užrašykite žodžius sąsiuvinyje dviem stulpeliais, daiktus iš vieno krepšelio su garsas - Y, iš kito garsas - aš.

moliūgų slyva

melioninis persikas

agurkai oranžiniai

baklažanų citrina

c) Pažvelkite į pirmojo ir antrojo krepšelio objektus ir pavadinkite juos bendriniu žodžiu (daržovės, vaisiai). Ką galima paruošti iš daržovių ir vaisių?

8. Žodžių darybos darbas.

Slyvų sultys (kuris)– slyva.

Sultys iš citrinų (kuris)- citrina.

Persikų sultys (kuris)– persikas.

Apelsinų sultys (kuris)– oranžinė.

Kuo naudingos daržovės ir vaisiai?

9. Gimnastika akims:

Gėlė miegojo (užmerkite akis, atsipalaiduokite)

Ir staiga pabudau (mirksi akimis).

Aš nebenorėjau miegoti (pakelkite rankas aukštyn - įkvėpkite, pažiūrėkite į rankas,

Jis pasitempė, pasitempė,

Jis pakilo ir skrido. (žiūrėk į kairę ir į dešinę).

10. Garsų ir raidžių diferencijavimas sakiniuose.

Pas mus atėjo kūdikis. Jis padeklamuos trumpą eilėraštį. Įsiminkite eilėraštį, pakartokite ir užsirašykite užrašų knygelė:

Kūdikis buvo labai mielas

Jis nusiplovė rankas su muilu.

III. Rezultatai klases.

Kuris išmoko atskirti garsus ir raides?

Kodėl išmokote atskirti?

Ką naujo išmokote klasė?

kas tau patiko labiausiai?

Gerai padaryta! Man labai patiko jūsų darbo būdas.

MBDOU "Sujungtas darželis Nr. 8" "Snieguolė"

Abstraktus

tiesiogiai švietėjiška veikla

edukacinėje srityje „Pažinimas“

bendrojo vystymosi grupėje

6-7 metų vaikams

Tema: „Garsų [Y] ir [I] diferenciacija“

Pedagogas: Banščikova Yu.S. 2012 m

Programos turinys:

Išmokyti vaikus pateikti akustines-artikuliacines garsų [ ы ] ir [ и ] charakteristikas;

Stiprinti gebėjimą atlikti garso raidžių analizę ir sintezę;

Stiprinti gebėjimą skirstyti žodžius į skiemenis, nustatyti skiemenų skaičių žodyje;

Garsų [ ы ] ir [ и ] diferenciacija;

Ugdykite foneminį suvokimą;

Ugdykite bendravimo įgūdžius – gebėjimą dirbti komandoje, derėtis, bendrauti su suaugusiais ir bendraamžiais.

Įranga:

Dalyko paveikslėliai pagal vaikų skaičių, kortelės-schemos garsui žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje nustatyti, paveikslėliai skiemenų skaičiui nustatyti, raidės pagal vaikų skaičių šešėliavimui.

Pamokos eiga:

Organizacinis momentas (godžių atvykimas)

Pedagogas: vaikinai, einam prie molberto, žiūrėk, šiandien pas mus atvažiavo „Godrusis“. Ji sako, kad nori daug visko (mokytoja žodį taria vienaskaita, o vaikai turi tarti daugiskaita), aš sakau jai savo musę, o ji man atsako mano musės.

Vabalas lapės vabalai

Antis-antys bitės-bitės

Meška meška genys geniai

Elniai-elniai kiškiai-kiškiai

Vilkai-vilkai vapsvos-vapsvos

Varnos-varnos

Pedagogas: Kokius garsus išskleidėme kiekvieno žodžio pabaigoje?

Vaikai: ištarėme garsus [Y] ir [I].

Auklėtojas : Jūs, vaikinai, puikūs, atsisveikinkime su „Greedy“ ir eikime prie stalų (Dunno sėdi šalia mokytojo kėdės) O, vaikinai, pažiūrėkite, kas atėjo pas mus.

Vaikai: jie atsako, kad tai nežinia

Pedagogas: Guys Dunno sako, kad negali atskirti priebalsių ir balsių. Padėkime Dunno, įsivaizduokime, kad rankose turime siūlą ir traukiame jį (vaikai apsimeta, kad traukia siūlą, lėtai išskėsdami rankas į šalis, tardami garsus [Y] ir [I].

Pedagogas: Nutrūko mūsų siūlas?

Vaikai: Ne

Pedagogas: O kai mes su mumis skleidėme garsus, ar oras susidūrė su barjeru?

Vaikai: Ne

Pedagogas: Taigi, jei siūlas nenutrūko ir oras nesutiko jokių kliūčių, tai kokie garsai yra balsės ar priebalsiai?

Vaikai: Balsės (vaikai turi paaiškinti atsakymą)

Pedagogas: Kas gali pasakyti, kokios spalvos yra balsių garsai?

Vaikai: (klausykite vaikų atsakymų)

Pedagogas: Vaikinai, kurie gali atspėti, kuo skiriasi šių garsų tarimas (mokytojas lūpomis paeiliui rodo garsus [Y] ir [I], vaikai bando atspėti), garsas [I] yra šypsena, o garsas [Y] yra langas (plačiai atmerktos lūpos).

Pedagogas: Na, Dunno, ar mes padėjome jums išsiaiškinti, kaip atskirti balses ir priebalses?

Nežinau: taip - labai ačiū. Bet štai aš turiu voką, kurį pasiėmiau pakeliui pas jus su keliomis kortelėmis ir paveikslėliais, tik negaliu suprasti, kam jie skirti.

Pedagogas: Duok Dunno savo voką, vaikinai ir aš tau padėsiu. Taigi, vaikinai, pažiūrėkite, čia yra diagramų ir paveikslėlių. Kaip manote, kam jie skirti?

Vaikai: (klausyk atsakymus)

Pedagogas: Turite teisingai nustatyti, kur yra garsas [I] arba [Y] - žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje (išardykite vieną paveikslėlį kartu su vaikais, tada vaikai tai padarys savarankiškai). užduotį, pakvieskite juos pasikeisti diagramomis ir paveikslėliais su kaimynu ir patikrinti vieni kitus. Prieš tai kalbėdami su vaikais, jei garsas yra žodžio pradžioje, uždarome pirmąjį langelį, jei žodžio pabaigoje uždarome paskutinį langelį, o jei garsas yra antras ar trečias, tada uždarome. vidurinė aikštė.

Pedagogas: Vaikinai, ką mes kalbėjome apie raides ar garsus? Prisiminkime raides, kurias matome ir rašome, ir garsus, kuriuos girdime ir tariame, ir dar apie ką kalbėjome, žinoma, apie garsus. (lentoje apverskite I ir Y raides). Kokios tai raidės, kaip jos vadinamos, kaip atrodo? (klausykite pilnus vaikų atsakymus).

Nežinau: padėkoja vaikams ir kviečia žaisti su juo.

Pedagogas: Vaikinai, eikime prie kilimėlio ir pabandykime nupiešti savo raides ore. Mokytojas atsistoja nugara į vaikus ir rodo vaikams kartoti (iš pradžių dešine ranka, paskui kaire, kaire koja, dešine koja, akimis). Paprašykite vaikų sustoti poromis: „Parašykite laišką draugui ant nugaros“, sukeiskite vietas.

Pedagogas: Dabar vaikinai tampa traukiniu: „Atspėk laišką“. Rašau laišką ant paskutinio vaiko nugaros, jis per grandinę perduoda kitam ir taip iki galo, paskutinis vaikas turi atspėti, kokia tai raidė. Puikiai padirbėjote, puikiai padirbėjote, o Dunno taip pat labai patiko žaisti su jumis.

Pedagogas: Atkreipkite dėmesį į molbertą, ant kurio pritvirtinti 3 paveikslėliai, kuriuose yra vienas, du ir trys skiemenys. Na, vaikinai, Dunno, kaip visada, viskas susimaišė, kai atskubėjo pas mus. Jis sako, kad žodis banginis turi du skiemenis, žodis vištiena – vieną, o žodis laikrodis – tris skiemenis. Kaip patikrinti, kiek skiemenų yra kiekviename žodyje?

Vaikai: Klausykite vaikų atsakymų.

Pedagogas: Gerai padaryta, kuris žodis yra ilgiausias ir kodėl? Kuris trumpiausias ir kodėl?

Vaikai: Klausykite išsamių vaikų atsakymų.

Pedagogas: Guys Dunno sako, kad viską suprato, bet vis tiek yra nusiminęs, nes paruošė staigmeną savo draugams, tačiau vėl viską sumaišė. Pakvieskite vaikus prie stalo.

Pedagogas: Vaikinai, atkreipkite dėmesį, ant stalo yra du krepšeliai su garsais [Y] ir [I]; stalo. Jūsų užduotis yra nufotografuoti po vieną nuotrauką ir įdėti ją į krepšelį su norimu garsu.

Pedagogas: Jūs, vaikinai, tokie puikūs, ar jums patiko Dunno, ar viską prisiminėte? Padovanokime Dunno dovaną, eikite į savo vietas. Vaikų prašoma užtemdyti Y ir I raides.


Pamokos pastabos 1 – 3 klasių vaikams: balsių diferencijavimas skamba Y IR. Foneminio suvokimo ugdymas Ir formavimas aišku foneminės reprezentacijos, analizės ir sintezės įgūdžiai.

Tikslas: išmokyti vaikus atskirti balses Y ir žodžiu bei raštu.

Įranga: individualūs veidrodžiai, individuali mokymo medžiaga, lentelė su 1 ir 2 eilių balsėmis.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas. Mokymosi tikslo nustatymas.

Ant lentos pakabinta lentelė su balsėmisaš irII eilė.

Logopedas. Prisiminkite ir papasakokite, kaip susidarė pirmosios eilės balsės. (Skambina mokiniai pakaitomis). Kaip susiformavo II eilės balsiai?

2. Apimtos medžiagos kartojimas.

Logopedas. Vaikinai, prisiminkite ir papasakokite, kaip formuojasi II E eilės balsis. (Mokiniai atsako.) Pavadinkite žodžius, kuriuose E yra po priebalsių. Kaip šiuose žodžiuose tariami priebalsiai? Kodėl?

3. Darbas su atskirais veidrodžiais.

Logopedas. Vaikinai, pasakykite garsą Y, o tada garsą aš, žiūrint į veidrodį. Ką pastebėjote dėl šių garsų tarimo? Kas nutinka artikuliacijos organams tariant garsą I?

Logopedas paaiškina:

Kai ištariame garsą I, tada:

- lūpos - „šypsena“;

- dantys yra arti vienas kito, bet neužsidarę;

- liežuvis guli burnoje, jo kraštai liečia krūminius dantis;

- kaklas "veikia" (vaiko ranka remiasi į kaklą, kad galėtų valdyti).

Logopedas. Kas nutinka artikuliacijos organams tariant garsą Y?

Logopedas paaiškina:

- lūpos neįtemptos;

- dantys atviri;

- liežuvis įstumiamas giliai į burną;

— kaklas „dirba“;

– Kokią išvadą galite padaryti? (Dviejų garsų tarimas yra panašus.)

Logopedas. Palyginome balsių IR Y porą, ką sužinojote?

Mokiniai: balsės Y ir yra panašios artikuliacijos, bet skiriasi rašyba.

4. Darbas su individualia didaktine medžiaga.

Mokiniai atlieka didaktinės medžiagos užduotis, skaito užduotis po vieną, iškilus sunkumams logopedas padeda, patikslina, paaiškina.

1 užduotyje turėtumėte simbolizuoti skiemenis:

- kietasbalsis priebalsis - t;

- švelnus balsis priebalsis - z;

- bebalsis kietas priebalsis - T;

- bebalsis švelnus priebalsis - Z.

Balsės raštu tradiciškai žymimos apskritimu:

- pirmosios eilės balsės - tuščias apskritimas.

- 2-osios eilės balsiai - užpildytas apskritimas.

1 užduotis.

Perskaitykite skiemenis ir pažymėkite juos simboliais.

Py, ti, li, mes, tu, bi, vi, fy, zy, si.

– Kokiuose skiemenyse slypi žodžiai? Užsirašyk.

2 užduotis.

„Sumišimas“ (išsiaiškinkite ir užsirašykite objektus bei veiksmus).

Pavyzdys: užsidegimas – gėrė.

3 užduotis.

Žaidimas „Vienas ir daug“.

Įrašykite trūkstamus žodžius į ramunėlių žiedlapius, kad sudarytumėte poras.

Pavyzdys: dramblys – drambliai.

Nurodykite kietuosius ir minkštuosius priebalsius prieš Y ir.

4 užduotis.

Sudėkite žodžius į namus pagal šabloną, užrašykite trūkstamus žodžius, kad sukurtumėte poras.

Pavyzdys: sodai – sodai.

Žodžiai: gėlės, krumpliai, rankos, telefonai, automobiliai, tiltai, laikrodžiai, katės.

5 užduotis.

Ištaisyti žodžių junginių klaidas.

Baltos snaigės lengvi pūkai

Draugiški vaikai, bet kokios gėlės

Mieli konfeti juokingi vaikai

6 užduotis.

Pažvelkite į paveikslėlius ir, paskirstydami juos į tris stulpelius, nurodykite garsus prieš raides I Y.

Ir s ir - s

7 užduotis.

Perskaitykite pasiūlymą. Pirmiausia užrašykite žodžius su raide Y, o paskui su raide I.

Tėtis turi muilą. Sode auga slyva. Miške buvo drėgna. Miša turi pieštukus. Viščiukai peša grūdus. Naktį miške staugė vilkas.

8 užduotis.

Užrašykite jį, įterpdami raides Y ir.

Iš vamzdžių.. ..yra storas d..m.

Automobilis yra naujas..e sh..n.. .

Z..mano r..ba nuėjo į upės dugną...

M..sha ir V..tya – mažas..sh.. .

N..na pati rinko r..zh..k.. miške.

9 užduotis.

Užrašykite tekstą, įterpkite I ir Y raides.

Sode

Lysvėse brandintos daržovės: agurkas, pom..dor.., svogūnas. N..pasirinko pomidorus..dėžutėje..į. M..sha surinko..agurką..krepšelyje..na. Vaikai... nunešė daržovę... į rūsį.

10 užduotis.

Istorijos-aprašymo komponavimas pagal objekto paveikslą.

5. Pamokos santrauka.

APIBENDRINIMAS

Logopedas. Ką mes šiandien dirbome, vaikinai? ko išmokai?

Studentai. Mes stengėmės atskirti balses Y ir žodžiu bei raštu.

ŽAIDIMO UŽDUOTIS „Sniego garso kamuolys“ (įjungta klausos dėmesio ugdymas ir suvokimas).

Logopedas. Kaip ir sniego gniūžtę, beveik tą patį rutulį galite „apakinti“ nuo garsų ir pavadinti „sniego garsu“. Norėdami tai padaryti, po išankstinio žaidimo susitarimo - iš kurių, pavyzdžiui, garsai bus tik balsiai, tik priebalsiai ar bet koks, sniego garso kamuolys bus sugalvotas - pirmasis mokinys įvardija garsą. Mūsų tema yra 1 ir 2 eilučių balsiai, todėl naudosime tik šias balses.

Pirmasis mokinys ištaria garsą A, antrasis pakartoja garsą, kurį įvardijo pirmasis mokinys, ir prideda savo – Y, A. Trečiasis pakartoja du pirmuosius garsus A, J, A ir įvardija savo – Y, U, ir tt

Laimi tas mokinys, kuriam pavyksta „apakinti“ didžiausią gumulą, tai yra teisingai atkurti ilgiausią skiemenų grandinę.

, mokytojas-logopedas, Zatobolskas, Kazachstanas.

Tikslas: balsių diferencijavimas s-ir skiemenimis, žodžiais, frazėmis ir nuoseklia kalba.

  • mokyti vaikus atskirti kietuosius ir minkštuosius priebalsius (tarimo, klausymo ir rašymo srityse);
  • praktikuoti priebalsių minkštumą rašant, naudojant 2-os eilės balsę I;
  • lavinti motorinį-klausos dėmesį ir atmintį; verbalinis-loginis mąstymas.
  • praktikuokite žodžių darybą naudojant –ы, -и,

Pamokos eiga.

  1. Organizacinis momentas
  2. Vienas-du – pakelkite galvą

    Trys keturios – rankos platesnės

    Penki šeši – atsisėskite ramiai

  3. Parengiamasis etapas:
    1. Kvėpavimo pratimai: Įkvėpkite – rankomis aukštyn
    2. Iškvėpkite – nuleiskite per šonus (a-a-a-a)

      Įkvėpkite – rankos į šonus

      Iškvėpkite – apkabinkite pečius (oh-oh-oh-oh)

      Įkvėpkite – rankos į priekį

      Iškvėpkite - nuleiskite rankas (oo-oo-oo-oo)

    3. Artikuliacinė gimnastika:

    „varlė“, „tvora“, „blynas“, „vėjas“ „gyvatė“

  4. Pagrindinė dalis.
    1. Pamokos temos paskelbimas.
    2. Į ką tu žiūri, karve?

      Griežtas ir atšiaurus?

      Meškiukas su "a"

      Paskelbė "karova"

      Jūs rašote

      Meškiukas su "s",

      Išmokyk Mishka pamoką -

      Paverskite jį pele.

      Katės griebkite pelę!

      Bus atsisakiusiųjų žinoti.

      Pasirinkite žodžius prieš ir po balsių keitimo, palyginkite žodžius pagal reikšmę ir rašybą

      („Mishka“ yra berniuko vardas, „pelė“ yra laukinis gyvūnas)

    3. - Paryškinkite balses ы-и, patikslinkite garsų artikuliaciją
    4. Kviečiu vaikus ištarti garsą " ir" ir pažiūrėkite į atskirus veidrodžius, kokioje padėtyje yra liežuvis ir lūpos? (liežuvis ties apatiniais dantimis, lūpos „šypsosi“).

      Tada pasigirsta garsas s. (tariant šį garsą liežuvis atitraukiamas nuo dantų).

      Rodyti atitinkančias raides.

      Garsų charakteristikos:

      Y – pirmosios eilės balsis

      Aš – antros eilės balsis. (antros eilės balsių funkcija yra sušvelninti priebalsį priekyje)

    5. 4. Garso diferencijavimo pratimai T - aš skiemenyje
    6. Žaidimas su kamuoliu – „pasakyk atvirkščiai“:

      Buvo – (mušė)

      Muilas – (mil)

      Kaukė – (vil)

      Įkarštis – (gėrė)

      5. Pakelkite grojamą garsą žyminčią raidę.

      Py, ti, ri, būtų, ky, di, bi, mi, sy, tu, mes, ki, dy, pi.

      liepa, sūris, banginis, žuvis, lūpos, liežuvis, rankos.

    7. - Pakartokite ir užsirašykite:
    8. Sy-sy-si, ri-ry-ry, dy-di-dy.

    9. 6. Gimnastika rankoms:
    10. Pirštai yra draugiška šeima,

      Jie negali gyventi vienas be kito

      Tai yra didelis, o šis yra vidutinis,

      Bevardis

      Ir mūsų paskutinis mažasis pirštas yra puikus

      Pamiršau rodomąjį pirštą

      Kad pirštai gyventų kartu

      Sujunkime juos

      Atlikite pratimą.

    11. 7. Diferencijavimas Y - Ižodžiais

Išdėstykite kiekvieno namo žodžių paveikslėlius pagal Y – I buvimą:

Užrašykite žodžius į sąsiuvinio tris stulpelius.

  1. Įdėkite trūkstamas raides Y - Ižodžiais, užrašų knygelėje įrašykite:
  2. R(i)s, m(s)s, m(i)r, s(s)r, r(s)s, l(i)pa, k(i)no, s(s)ro, s( i)la,

    m(s)sl(s), v(s)l(s), p(s)l(s), p(s)l(s).

  3. „Vienas yra daug“. Pavadinkite objektą daugiskaita.

Albumas – albumai

Braid – pintinės

Panama - Panamos skrybėlės

Kepurėlė – kepurės

Valdovas – valdovai

Arklys – arkliai

Į sąsiuvinį rašykite poromis.

10. „Pavadink didelį objektą mažu, koks garsas tavo žodžio gale“:

Žuvys - žuvis,

Burrows – (audinės),

slyvos – (grietinėlė),

letenėlės – (letenėlės).

11. „Pakeiskite paskutinį garsą, užsirašykite porą žodžių“:

Dovanos – dovana (-os),

Nosys – nosis (-ės),

Spygliai - smaigalys (-iai),

Gėlės – spalva (-os),

Sodai – sodas (-ai),

Tuščias – tuščias(s).

  1. I-Y diferenciacija sakinyje.
  2. Sugalvokite žodžius, sugalvokite sakinius

    (Pavasario stotyse Vili lizdai

    Miške staugė alkani vilkai.)

  3. I ir S diferenciacija sujungtoje kalboje.

V. Osejevos istorijos „Tiesiog sena ponia“ skaitymas ir atpasakojimas.

    • Kas ėjo gatve? (Vaikai ėjo gatve. O priekyje ėjo sena moteris)
    • Kas atsitiko senajai panelei? (Staiga senoji ponia paslydo ir nukrito)
    • Ką padarė berniukas? (Berniukas padėjo senajai moteriai atsikelti.)
    • Ko mergina jo paklausė? (Mergaitė paklausė: „Ar tai tavo močiutė?“ „Ne“, – atsakė berniukas)
    • Kodėl mergina nustebo? (Kodėl tu jai padėjai?)
    • Ką berniukas atsakė? (Tai tik sena ponia)
    • Kuris iš vaikinų pasielgė teisingai ir kodėl? (Berniukas pasielgė teisingai. Turime padėti silpniems ir vyresniems.)

Raskite žodžius su tiriamais garsais i-y, nustatykite vietą žodžiuose.

14. Pamokos santrauka.

  1. Dvi mamos turi penkis sūnus.
  2. Vienas vardas visiems.

    Metams vienodas

    Jie skiriasi aukščiu. (rankos ir pirštai)

  3. Raudonos durys mano urve
  4. Prie durų sėdi balti gyvūnai.

    Ir mėsa, ir duona - visas mano grobis -

    Mielai dovanoju baltiems gyvūnams. (lūpos, dantys, burna)

  5. Visada mano burnoje

Bet tu jo neprarysi. (Kalba)

(naudokite žodžių iliustracijas – mįsles)

Raskite skirtingus garsus Y_I.

Naudota literatūra:

  1. Efimenkova L.N. „Pradinių klasių mokinių žodinės ir rašytinės kalbos taisymas“ - M., 2001 m.
  2. Sadovnikova I.N. „Rašytinės kalbos pažeidimai ir jų įveikimas jaunesniems moksleiviams“ - M., Vlados, 1995 m.
  3. Efimenkova L.N. Sadovnikova I.N. „Vaikų disgrafijos korekcija ir profilaktika " M "Švietimas" 1972 m
  4. Rau E.F., Roždestvenskaja V.I. „Tarimo taisymas moksleiviams " M.: "Švietimas" 1980 m.

Pamokos tema: S-I diferenciacija.

Tikslas: gerinant vaikų gebėjimą raštu atskirti garsus I ir Y bei juos atitinkančias raides.

Užduotys: išmokti atskirti garsus ir raides s - i;

praturtinti vaikų žodyną;

ugdyti klausos ir regos dėmesį bei atmintį.

Įranga: kortelės su užduotimis pagal mokinių skaičių.

Pamokos eiga.

    Organizacinis momentas. - Sveiki, vaikinai. Tas, kuris įvardija žodį, prasidedantį garsu I, atsisėda.

2. Pakartokite žodžius keldami atitinkamą balsį (s arba u):

puota, mušti, praustis, tu, miegok, mes, pasaulis, tu, sūris, girgždėk, dulkės, šaudykla, čiulbėk.

3. Klausykite eilėraščio.

O ir Mishkos sąsiuvinyje netvarka.

Į ką tu žiūri, karve?

griežtai ir griežtai?

Meškiukas

per A parašė "karova".

Jūs rašote

"Meška" per s.

Išmokyk Mishka pamoką -

Paversk pele

Katės griebkite pelę!

Bus atsisakiusiųjų žinoti.

(S. Pogorelovskis.)

sl - v- k-t- n-tk- l-p-

r-b-v-sh-m-sh-p-l-

v-lk-hr-p-l –f-sh-n-

5. Žaidimas „Vienas – daug“ (su kamuoliuko metimu).

Logopedas daiktavardį vadina vienaskaita, studentas, grąžindamas kamuoliuką, tą patį žodį vadina daugiskaita ir pabrėžia paskutinį balsės garsą - s arba Ir, Pavyzdžiui:

rėmeliai-rėmai (s), sąsiuvinis – sąsiuviniai (Ir), siena - kaminas (s) ir tt

Tai v-š-, tai sl-v- pats- m- pasodinau-. Šie krūmai-iki maži-n-pusės veleno-. M-sh-zh-l- baltas m-sh-. Liusė turi s-n-e autobusą. Rinkoje yra dauggr-bov. Vištiena nuskabyta-grūdų-shk-. Negalite užrašyti l-st- knygose.Gatvė padengta sniegu. Prie upės girdisi ošimas. D-na nešiojasi jį savo krepšyjed-nu.

11. Pamokos santrauka: – Ką mes šiandien veikėme klasėje?

Kuo panašūs garsai I ir Y?

Kuo skiriasi garsų I ir Y artikuliacinė struktūra?

Pagyrimas, padrąsinimas.

_________________________________________________________

sl - v- k-t- n-tk- l-p- v-lk- l - g-

r-b-v-sh-m-sh-p-l-hr-p-sh-n-

Tai v-š-, tai sl-v- pats- m- pasodinau-. Šie krūmai-iki maži-n-pusės veleno-. M-sh-zh-l- baltas m-sh-. Liusė turi s-n-e autobusą. Rinkoje yra daug miestų. Vištiena nuskabyta-grūdų-shk-. Negalite užrašyti l-st- knygose. Gatvė padengta sniegu. Prie upės girdisi ošimas. D-na krepšyje nešiojasi d-nu.

__________________________________________________________

sl - v- k-t- n-tk- l-p- v-lk- l - g-

r-b-v-sh-m-sh-p-l-hr-p-sh-n-

Tai v-š-, tai sl-v- pats- m- pasodinau-. Šie krūmai-iki maži-n-pusės veleno-. M-sh-zh-l- baltas m-sh-. Liusė turi s-n-e autobusą. Rinkoje yra daug miestų. Vištiena nuskabyta-grūdų-shk-. Negalite užrašyti l-st- knygose. Gatvė padengta sniegu. Prie upės girdisi ošimas. D-na krepšyje nešiojasi d-nu.

________________________________________________________

sl - v- k-t- n-tk- l-p- v-lk- l - g-

r-b-v-sh-m-sh-p-l-hr-p-sh-n-

Tai v-š-, tai sl-v- pats- m- pasodinau-. Šie krūmai-iki maži-n-pusės veleno-. M-sh-zh-l- baltas m-sh-. Liusė turi s-n-e autobusą. Rinkoje yra daug miestų. Vištiena nuskabyta-grūdų-shk-. Negalite užrašyti l-st- knygose. Gatvė padengta sniegu. Prie upės girdisi ošimas. D-na krepšyje nešiojasi d-nu.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!