Simonas yra naujas valdymo sprendimų mokslas. Pažiūrėkite, kas yra „Simonas, Herbertas“ kituose žodynuose

Norėdami naudoti pristatymų peržiūras, susikurkite „Google“ paskyrą ir prisijunkite prie jos: https://accounts.google.com


Skaidrių antraštės:

Mįslė yra išraiška, kurią reikia įminti.

Mįslė – mėgstamiausias vaikų ir suaugusiųjų folkloro žanras. Mįslė niekada tiesiogiai neįvardija objekto ar reiškinio. Jis gulėjo ir gulėjo, o tada įbėgo į upę. (sniegas)

Dauguma mįslių yra pagrįstos metafora. Metafora (iš graikų kalbos – perkėlimas) yra paslėptas palyginimas. Virš dangaus kabėjo spalvotas rokeris. (vaivorykštė)

Virš dangaus kabėjo vaivorykštė, tarsi spalvotas spindulys. Vaivorykštė = spalvotas rokeris

Kaip „konstruojama“ mįslė 1. Metafora Baltieji dvarai, raudonos atramos. (žąsis)

Kaip „sukonstruojama“ mįslė 2. Garsinis vaizdas Dantytas gyvūnas svirduliuodamas graužia ąžuolą. (pamačiau)

Kaip „statoma“ mįslė 3. Palyginimas Penki karstai yra kaip penkios spintos. (pirštinės)

Kaip „sukonstruojama“ mįslė 4. Tiesioginis klausimas: Kas bėga be laido? (upė)

Rašome mįslę apie sniegą. Galite pakeisti žodį „sniegas“ kitu. Kurią? Mes sakome: sniegas iškrenta, guli, dengia žemę.

Parašykite esė apie savo gimtąjį kraštą, baigdami mįsle. Pieškite mįsles piešinių pavidalu, bet taip, kad jas būtų galima atpažinti. Namų darbai

Peržiūra:

Abstraktus

literatūros pamoka

„Paslapčių pasaulyje“

Sukūrė:

Rusų kalbos mokytojas ir

Literatūros

MBOU "Vidurinė mokykla Nr. 1" Safonovo

I.V. Sidorenkova

2015 m

Klasė: 5

Tema: literatūra

Vadovėlis: Literatūra. 5 klasė. Vadovėlis bendrojo ugdymo organizacijoms. Autoriai – V.Ya. Korovina, V.P. Žuravlevas, V.I. Korovinas. M.: Švietimas, 2015 m.

Skyriaus pavadinimas, tema:"Folkloras"

Pamokos tema: „Paslapčių pasaulyje“

Pamokos tikslai: žinoti, kas yra mįslė, jos skiriamieji bruožai; mįslės kūrimo būdai.

Planuojami rezultatai:

kognityvinis UUD:reikalingos informacijos paieška ir parinkimas, sąmoningas ir savavališkas kalbos posakio konstravimas žodine forma, laisva orientacija ir meno kūrinio teksto suvokimas, semantinis skaitymas;

asmeninis UUD : apsisprendimas, moralinė ir etinė orientacija, gebėjimas įsivertinti savo veiksmus ir veiksmus;

reguliavimo UUD:tikslo nustatymas, planavimas, savireguliavimas, mokinių išryškinimas ir suvokimas to, kas jau išmokta ir ko dar reikia išmokti;

komunikabilus UUD: planavimas ugdomasis bendradarbiavimas su mokytoju ir bendraamžiais, kalbos elgesio taisyklių laikymasis, gebėjimas reikšti ir pagrįsti savo požiūrį.

Mokymosi įrankiai:kompiuteris, projektorius, vadovėlis, pristatymas.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

  • Psichologinė vaikų nuotaika pamokai.
  • Skamba liaudies muzika.

Vaikinai, pamokos pradžioje įsiklausykime į save, savo nuotaiką ir atspindėkime tai ženklų pagalba. Kokia tavo nuotaika: gera ar bloga?Jei gerai, tai pakelk saulę, jei blogai – pasiimk debesį.

2. Motyvacija edukacinei veiklai.

Šiandien klasėje nebus pažymių, kaip įprasta. Vietoj jų yra saulės. Už kiekvieną teisingą atsakymą – saulė, kuri tau šypsosi. Kas surinks tris ar daugiau žetonų, gaus „5“ už pamoką.

3. Žinių atnaujinimas.

  • Mokytojo pokalbis.

Kokį skyrių šiuo metu studijuojame literatūros pamokose?

Apibrėžkite žodį „folkloras“.

Su kokiais tautosakos žanrais susipažinome ankstesnėse pamokose?

4. Tikslo nustatymas (tikslo nustatymas).

Spėkite: „Jis gulėjo ten, gulėjo ir tada įbėgo į upę“ (Sniegas)

Kaip manote, apie kokį folkloro žanrą šiandien kalbėsime?

Kokius tikslus galite išsikelti pamokai?

Kokie pagrindiniai pamokos tikslai?

5. Naujos medžiagos suvokimo veiklos organizavimas.

Kas yra mįslė?

6. Studentų naujų žinių atradimas.

Paslaptis – vaikų ir suaugusiųjų mėgstamas folkloro žanras. Mįslė niekada tiesiogiai neįvardija objekto ar reiškinio.

Dauguma mįslių yra pagrįstos metafora. Jis sustiprina objekto atributą – atsakymą, lygindamas jį su kitu, padarydamas jį ryškesnį ir ryškesnį.

Metafora (iš graikų kalbos - perdavimas) - paslėptas palyginimas.

Virš dangaus kabojo spalvotas rokeris (Vaivorykštė)

Pažiūrėkime, kaip sukonstruota mįslė.

Mįslių kūrimo būdai:

1. Metafora (pavyzdys)

2. Garso vaizdas (pavyzdys)

3. Palyginimas (pavyzdys)

4. Tiesioginis klausimas (pavyzdys)

7. Pirminis konsolidavimas su tarimu išorinėje kalboje.Darbas grupėse.

- Nuspręskite, kaip sukurti mįslę. Kortelės

  • Baltųjų avių tvartas pilnas. .
  • Baltas kaip sniegas, jie jį pabučiuos, bet jis tirpsta.
  • Kas neša namą?
  • Kas matoma tik naktį?
  • Ji valgė ir valgė ąžuolą, ąžuolą ir sulaužė dantį, dantį.
  • Viduryje lauko guli veidrodis, mėlynas stiklas, žalias rėmas.

8. Įtraukimas į žinių ir kartojimo sistemą.

  • Mįslė apie sniegą.

koks jis?

Galite pakeisti žodį „sniegas“ kitu. Kurią?

Kokius veiksmus atlieka sniegas?

Sugalvok mįslę

9. Savarankiškas darbas su savikontrole pagal standartą.

  • Remdamiesi žanro dėsniais, sugalvokite mįsles:
  • apie drabužius,
  • apie muzikos instrumentus,
  • apie maistą.

10. Veiklos atspindys.

Refleksijos technika „Saulė“.

Vaikinai, pamokos pabaigoje vėl įsiklausysime į save, savo nuotaiką ir atspindėsime tai ženklų pagalba. Prie lentos pritvirtintas ratas nuo saulės, turite geltonos ir žalios spalvos spindulius. Spindulius reikia pritvirtinti prie saulės: geltona - labai patiko pamoka, gavau daug įdomios informacijos; žalia - veikla nebuvo įdomi, nebuvo naudingos informacijos.

11. Namų darbai.

  • Parašykite esė apie savo gimtąjį kraštą, baigdami mįsle.
  • Pieškite mįsles piešinių pavidalu, bet taip, kad jas būtų galima atpažinti.

Mįslė – tai savotiškas dialogas: vienas žmogus užmeta mįslę, kitas atspėja. Daugelyje pirmosios dalies mįslių nėra tiesioginio klausimo: jose pateikiamas sudėtingas objekto, apie kurį reikia atspėti, aprašymas. Be to, pirmoji dalis būtinai suponuoja atsakymą. Pavyzdžiui: Be rankų, be kojų, bet vartai atsidaro(vėjas).

Kartais mįslės konstruojamos tiesioginio klausimo forma: Kas matoma tik naktį?(žvaigždės); Kokia būtybė maitina žmones ir apšviečia žmones bažnyčioje?(bitė).

Daugumoje mįslių objekto, kurį reikia atspėti, savybių aprašymas pateikiamas trečiuoju asmeniu. Dažnai yra mįslių, kuriose aprašymas pateikiamas pirmuoju asmeniu – atspėjamas objektas. Pavyzdžiui:

Mane muša, bado, apverčia, pjauna – aš viską ištveriu ir verkiu su viskuo, kas gera (žemė).

Yra mįslių, pagrįstų dialogu:

- Ar tai juoda?

- Ne, raudona.

- Kodėl balta?

- Nes žalias(raudonųjų serbentų).

Dažnai yra mįslių, kuriose atspėtas objektas apibūdinamas neigimu:

Apvalus, ne mėnuo, Geltonas, ne sviestas, Su uodega, ne pele(ropė).

Yra mįslių, kuriose aprašymas pateikiamas sąlygine forma:

Jei tik aš atsistočiau -

Pasiekė dangų

Jei tik rankos ir kojos -

Suriščiau vagį.

Jei tik burna ir akys -

papasakočiau viską(kelias).

Mįslėse naudojamos įvairios meninės raiškos priemonės ir būdai. Tarp jų pirmiausia reikėtų paminėti metaforą.

M. A. Rybnikova pažymėjo, kad mįslėse metafora semiasi medžiagą iš ekonominių įspūdžių rato. Rankos - avis, kur-la - krūva:

Penkios avys ėda krūvą,

Penkios avys pabėga.

adata - kiaulė, auksiniai šeriai, plūgas - Karvė ragais suplėšė visą lauką. Tarp metaforinių gyvūnų atvaizdų vyrauja naminiai, tarp jų – karvė, jautis ir arklys (kumelė, eržilas). Jie naudojami labai įvairiai, visuose „komponentuose“: raguose, uodegoje, karčiuose, kanopose, piene, kakstant, riaumodami, bėgiojant ir tt Laukiniai gyvūnai – lokys, vilkas, lapė, kiškis – užduoda nedidelį mįslių skaičių. . Paukščių metaforų gausu, jose taip pat dažniausiai sutinkami naminiai paukščiai: vištiena, gaidys, žąsis. Kur kas rečiau pasirodo tetervinas, vėgėlė, erelis ir sakalas.

Metonimijos mįslėse yra mažiau paplitusios nei metaforos. Mįslė įvardija medžiagą, iš kurios pagamintas objektas:

Ten stovi medis(lentelė)

Kanapės ant medžio(staltiesė)

Ant kanapių yra molio,(puodas)

Kopūstai ant molio(kopūstų sriuba)

Ir kopūstuose yra kiaulė,(kiauliena)

Mįslėse naudojami įvairūs palyginimai, nors ir ne itin dažnai:

Balta kaip sniegas

Visų garbei(cukrus).

Kai kuriose mįslėse palyginimui naudojami Šventojo Rašto ir senosios bažnytinės slavų kalbos žodyno vaizdai:

Paimta iš žemė, kaip Adomas;

Atmesta V kūrenama krosnis kaip trys jaunuoliai;

Jis buvo paimtas iš krosnies ir pasodintas ant vežimo, kaip Elijas;

Jis buvo greitai atvežtas į turgų, kaip ir Juozapas;

Jis buvo uždėtas ant kaktos ir sumuštas per galvą, kaip Jėzus;

Jis sušuko dideliu balsu, ir išgirdusi jo balsą, atėjo viena moteris:

kaip Marija Magdalietė,

Ir nusipirkęs už varinę monetą, parnešk namo;

Bet jis apsipylė ašaromis dėl savo motinos, kuri mirė,

Ir iki šios dienos jo kaulai guli nepalaidoti(puodas,).

Mįslėse yra ir priešybių. Pavyzdžiui:

Mama pavasarį su spalvota suknele.

Motina žiemą drobulėje viena (lauke).

Kai kurios mįslės konstruojamos pakeitus mįslės pavadinimą, išsaugant pradinius garsus, tačiau labai pakeičiama žodžio pabaiga:

Tai kainuoja pendra.

Dendra guli ant pendros

O condre sako:

„Nelipk ant pendros.

Yra daugiau nei viena kandra -

Ir yra undra"(viryklė, senelis, katė, košė ir antis).

Iš aukščiau pateiktų pavyzdžių aišku, kad mįslės dažnai rimuojasi. Dviejų eilučių mįslėse eilutės gali rimuotis. Kelių eilučių rimuose rimo schema yra įvairi. Susijęs rimas:

Lauke užaugo namas.

Namas pilnas grūdų.

Sienos paauksuotos.

Langinės užkaltos lentomis;

Namas dreba

Ant auksinio stulpo(rugiai).

Kartais pirmoji eilutė nėra rimuojama, kitos – rimuojamos:

Mažas, kuprotas.

Aš bėgiojau aplink visą lauką,

bėgau namo -

Ten gulėjau ištisus metus(pjautuvas).

Dažnai mįslėse yra epitetų, aliteracijos ir onomatopoejos (pavyzdžiui, skaitykloje rasite mįslės versijas apie akmuo dalgiui galąsti).

Kiekviena mįslė yra atskiras meno kūrinys, turintis savo poetinių savybių.

Mįslė – trumpas alegorinis objekto vaizdas, kurį reikia atspėti.

Enciklopedijoje užfiksuota tokia sąvoka: „mįslė yra sudėtingas poetinis objekto ar reiškinio aprašymas, tikrinantis spėliotojo išradingumą“.

Ir garsus folkloristas V. I. Čičerovas rašė, kad „mįslė yra alegorinis objekto ar reiškinio aprašymas, paprastai pateikiamas klausimo forma“.

Kitas folkloristas V. P. Anikinas mįslę apibrėžia kaip „sudėtingą klausimą, siunčiamą kaip sudėtingas, trumpas, paprastai ritmiškai organizuotas objekto ar reiškinio aprašymas“.

Mįslės buvo plačiai žinomos Rusijoje, jas žinojo seni ir jauni. Ilgais žiemos vakarais mįsles, kartu su pasakomis ir dainomis, buvo galima išgirsti darbiniuose susibūrimuose, kuriuose rinkdavosi paaugliai ir jaunimas. Ir dabar daugelis iš mūsų mėgsta mįsles ir mįsles.

Kaip atsirado paslaptis? Kodėl žmonėms reikėjo sugalvoti šias mažas alegorijas? Norėdami atsakyti į šiuos klausimus, turime atsigręžti į senovės laikus.

Eidamas į mišką pirmykštis medžiotojas bandė nuslėpti savo ketinimus. Gyvūnus ir paukščius jis vadino kitais, netikrais vardais. Tada šis įprotis tapo įprastas. Ir net ten, kur gyvūnai negirdėjo, iš atsargumo apie juos buvo kalbama alegoriškai.

Iš pradžių žmogus savo planus slėpė tik nuo gyvūnų. Tačiau vėliau žmonės pradėjo galvoti, kad miškai, laukai ir upės turi savo nematomus šeimininkus – dvasias. Miško dvasia vadinama goblinu. Laukas turėjo savo nematomą dievybę – vidurdienį. Namuose taip pat gyveno nematoma dvasia. Pirtyje gyveno banikas. Šie nematomi meistrai taip pat turėjo saugotis, nepykti ir slėpti nuo jų savo ketinimus.

Bet kadangi šios dvasios žmogų supa iš visų pusių, daug ką teko slėpti. Ir žmonės pradeda alegoriškai kalbėti apie įrankius, apie namų apyvokos reikmenis, apie žvejybos ir medžioklės reikmenis.

Medžiotojai ypač išlaikė daug alegorijų. Pavyzdžiui, varną jie vadino jojančiu, katę - troškintuvu, karvę - rykuša, kiaulę - žemaakę.

Slapta kalba leido žmonėms slėpti savo ketinimus ne tik nuo gamtos, bet ir nuo priešų. Todėl tarp karių buvo vartojama slapta kalba.

Senovėje mįslių įminimas buvo suvokiamas kaip labai svarbus įgūdis. Daugelis tautų turėjo specialias perėjimo į pilnametystę apeigas. Šie ritualai apėmė ir išminties išbandymą: mįslių spėjimą, alegorinės kalbos įvaldymą. Jei žmogus šio egzamino neišlaikė, tai net 30-40 metų amžiaus jis buvo vadinamas vaiko vardu, nebuvo laikomas suaugusiu ir neturėjo teisės turėti savo šeimos.

Mįslių tipai.

Mįslė – tai alegorinis daiktų ar reiškinių vaizdas, kurį prašoma atspėti. Tikrai! Pavyzdžiui, mįslėje „Matrioška stovi ant vienos kojos, suvyniota, susivėlusi“ pateikiamas kopūstas.

Yra ir kitų rūšių mįslių: „Be ko žmogus negali gyventi? Atsakymas: „Be vardo“. Arba: „Kas yra švelniausias dalykas pasaulyje? Pasirodo, tai delnas. Tai mįslės, reikalaujančios iš spėliotojo nepaprasto mąstymo. Juk iš daugybės atsakymų reikia duoti vieną, bet tokį, su kuriuo visi sutiktų. Atsakymas turi būti originalus, netikėtas; dažnai sukelia šypseną. Ir yra daug mįslių, į kurias atsakoma humoristinių atsakymų. Pavyzdžiui: „Kuris mėnuo yra trumpiausias? Atsakymas: „gegužė“ (tik trys raidės).

Tokio tipo mįsles būtų galima pavadinti: alegorinėmis mįslėmis, aprašymo mįslėmis, klausimų mįslėmis. Tačiau yra ir kita mįslių rūšis – užduočių mįslės. Pavyzdžiui: „Ežiukas ėjo per mišką ir pietums rado grybų:

Du yra po beržu, vienas - prie drebulės.

Kiek jų bus pintinėje pintinėje?

Šiose mįslėse siūlomos užduotys reikalauja greito proto ir netradicinio mąstymo: įprastame įžvelgti nepaprastą, o neįprastame – įprastą. Keturių tipų mįslių panašumas slypi jų konstrukcijoje. Visų be išimties mįslių kompozicija yra dviejų dalių: pirmoji dalis – klausimas, antroji – atsakymas. Tai labai aiškiai matyti mįslių-klausimų ir mįslių-užduočių pavyzdyje. Klausimo forma uždengta mįslėmis-alegorijomis ir mįslėmis-aprašymais.

Mįslių tema.

Mįslės turėjo svarbų tikslą. Kai nebuvo vadovėlių, mįslių pagalba žmonės perteikdavo žinias apie juos supantį pasaulį, įskaitant gyvūnus, elgesio ypatybes, įpročius.

Pirmieji žmonių užsiėmimai buvo medžioklė ir rinkimas. Tai reiškia, kad mįslės apie laukinius gyvūnus yra istoriškai ankstesnės. Žmogus, pradėjęs prijaukinti gyvūnus, atrado jų sandarą, elgesio ypatumus ir visa tai užminė mįslėse: „Atėjo iš miško paukštinė moteris raudonu kailiu skaičiuoti vištų“ (lapė) arba „Visi pūkuoti, keturi kojos, pati su ūsais“.

Mįslėse apie augalus žmonės pastebėjo daržovių, medžių ir gėlių struktūrinius ypatumus: „Be langų, be durų kambarys pilnas žmonių“ (agurkas) arba „Kaip lauke, piliakalnyje stovi mergina su auskarais“ (beržas).

Žmogus negalėjo paaiškinti daugelio gamtos reiškinių, tokių kaip vaivorykštė, griaustinis, debesys. Kai kurie iš šių reiškinių jį džiugino, kiti sukėlė baimę ir gąsdino. Dažniausiai žmogus bandė išsiaiškinti, kaip atrodo tas ar kitas reiškinys: „Virš upės pakibo raudonas rokeris“.

Vyras atkreipė dėmesį į dangiškųjų ir žemiškųjų reiškinių santykį: „Žemėje girdėti, jei beldžiasi į dangų“ (griaustinis).

Daugelis mįslių yra skirtos įrankiams ir daiktams, kurie supo žmogų namuose ar kieme: „Naujas indas, bet jis pilnas skylių“.

Tokiose mįslėse įprasčiausi daiktai kartais būdavo vaizduojami kaip skirtingi, žmonės mokėsi pastebėti ir vertinti jų savitumą, grožį.

Mįslės užfiksuoja daugybę objektų, kurie jau išnyko iš šiuolaikinio gyvenimo. Tokios mįslės mums yra istorinis šaltinis. Jie neša savo informaciją ne tik apie pačius objektus, bet ir apie tai, kaip šie objektai buvo išdėstyti: „Aš stovėsiu virš arklio, o gulėsiu žemiau vištos“ (lanka). Arba „Baba Yaga naudoja šakę, kad pamaitintų visą pasaulį, bet pati yra alkana“ (plūgas).

Laikas bėgo, o kartu su juo iš kasdienybės dingo daugybė daiktų. Mįslės apie juos tapo nesuprantamos ir žmonės nustojo jų klausinėti. Bet atsirado naujų: „užjūryje paukštis gieda, čia žinias neša“ (radijas).

Perskaitę mįslę galite sužinoti, kaip paprasti žmonės elgėsi su žiniomis, raštingumu, gebėjimu skaityti ir rašyti. Knyga buvo labai vertinama ir apie ją buvo sukurtos mįslės:

„Ne krūmas, o su lapais,

Ne marškinius, o pasiūtus.

Ne žmogus, o pasakotojas“.

Mįslių kūrimo būdai.

Mįslės kuriamos įvairiais būdais. Pirmasis mįslių kūrimo būdas – apibūdinti objekto savybes, ypatybes ar savybes: „Juodas, mažas, mielas visam pasauliui“ (vyšnia). Arba „Du galai, du žiedai, smeigės viduryje“ (žirklės).

Kitas būdas yra palyginimas. Panašumas yra vaizdinė išraiška, kai vienas objektas lyginamas su kitu. Lyginant yra du objektai: tas, kuris yra apibrėžtas, ir tas, su kuriuo jie lyginami. Kiti ženklai yra žodžių buvimas: tarsi, tarsi, tarsi:

"Balta kaip sniegas,

Juodas kaip vabalas

Sukasi kaip demonas

Pasukite į mišką“ (šarka).

Mįslėse yra neigiamo palyginimo technika. Šią techniką lengva atpažinti, nes ji paneigia lyginamų objektų požymius ar savybes: „Jis ne siuvėjas, bet visą gyvenimą vaikščiojo su adatomis“.

Yra ir kitas mįslių kūrimo būdas – vieno įvaizdžio pakeitimas kitu. Pavyzdžiui, mįslėje žodis „grybas“ pakeičiamas savo „Antoshka“: „Antoshka stovi ant vienos kojos“.

Aš esu paslapčių pasaulyje.

Savo darbe nagrinėjau mįslių kilmę, jų rūšis, temas ir kūrimo būdus. Mįslė turi daug skirtingų apibrėžimų, kurie yra artimi vienas kitam. Manau, kad mįslė – tai trumpas šifruotas objekto aprašymas trumpo eilėraščio ar klausiamo sakinio forma, kurį reikia atspėti.

Mįslės kilo kaip slapta kalba, kuri leido žmonėms nuslėpti savo ketinimus nuo gamtos ir priešų.

Pagal savo sandarą mįslės yra: mįslės-aprašymai, mįslės-alegorijos, mįslės-klausimai, mįslės-užduotys.

Mįslių temos įvairios: gyvūnai, augalai, gamtos reiškiniai, žmogaus gyvenimas. Paslaptys keičiasi: senos miršta, bet gimsta naujos.

Išstudijavusi temą „Rusų liaudies mįslės“, ji sugalvojo mįsles naudodama mįslių kūrimo būdus, išmoko nustatyti mįslės temą ir tipą.

Aprašomos mįslės: „Kaip saulė, bet maža,

Linksmas, bet tolimas.

Pūkuotas kūdikis

Jo vardas yra „vištiena“.

„Pilka, ūsuota,

Dryžuotoje liemenėje“ (tigro jauniklis).

„Nešiok į mokyklą

Ant dirželių už nugaros.

O! Kokia sunki dėžė!

Tavo protas slypi ten! (portfelis).

"Tu ją liesi...

Akys užsimerkia.

Tiesiog gulėk ant jo -

Iš karto sapnuoji pasaką“ (pagalvė).

„Šis paukštis atskrenda mūsų aplankyti šaltuoju metų laiku.

Jis puikuojasi raudona krūtine ir patraukia visų dėmesį. (buliukas).

Pakeitimo mįslės: „Auga prie lango moliniame puode

Žalias ežiukas. Nėra galvų, nėra kojų“ (kaktusas)

„Saulė gyvena mano bute.

Mygtuko paspaudimu saulė teka“ (lempa).

Neigimo mįslės: „Pone, bet ne vilkas.

Ilgaausis, bet ne kiškis.

Su kanopomis, o ne arkliu“ (asiliukas)

Mįslės - palyginimai: „Sparnai yra kaip žiedlapiai,

Ūsai kaip vapsvos,

Ir skrenda kaip paukštis.

Jis nebijo tavęs ir manęs“ (drugelis).

Mįslės – alegorijos: „Broliams davė naujus namus.

Kad galėtume gyventi kartu penkiese.

Didysis brolis nesutiko

Ir apsigyveno atskirai“ (ranka).

„Geležinės trobelės viena prie kitos pritvirtintos.

Vienas iš jų su vamzdžiu visus veda kartu“ (traukinys).

6. Mįslės, kurios yra struktūriškai neišsamios ir susijusios su sprendimo paieška

pasirinkdami rimą.


1. Illarionova Yu G. Išmokykite vaikus įminti mįsles. Maskva. Išsilavinimas. 1985, p. 15.

Taigi, mįslės klasifikuojamos:

I Pagal kilmę.

II Pagal formą.

III Apie aprašymo tipus ir būdus.

IY Pagal temą (pagal turinį).


Apsvarstyti mįslės, kaip literatūros žanro, bruožus, identifikuoti

jos meniniam originalumui svarbi meninių vaizdų sistema,

jų konstravimo būdai mįslėje. Todėl mes pirmenybę teikėme mįsles klasifikuoti pagal įvaizdžio kūrimo metodą, įvairių vaizdinių ir išraiškingų kalbos priemonių naudojimą, nes mano tikslas yra pradinių klasių mokinio literatūrinis ugdymas ir kalbos ugdymas.

Mįslių poetinės formos ypatumai siejami su jų žanrine prigimtimi.

Mįslėje vaizdas konstruojamas taip, kad būtų išvengta tiesioginio mįslės objekto įvardijimo.

Yra daug būdų, kaip suklaidinti spėjusįjį ir nukreipti jį teisingu keliu.

1. Pagal žanro prigimtį mįslė, lyginanti vieną objektą su kitu, pasižymi įvairiomis palyginimo formomis:

A) Aš sėdžiu dvare,

Mažas kaip pelė

Raudona kaip kraujas

Skonis kaip medus.

Jis susirangys kaip katė,

Ir tęsis tol, kol kelias.

(virvė)

tai iš tikrųjų yra palyginimas arba teigiamas palyginimas,

B) ant lubų

Kabantis sietas

Pagaminta ne rankomis.

(žiniatinklis)

Ne medis, o gumbuotas daiktas (elnias su ragais) – toks vaizdo konstravimo būdas vadinamas neigiamu palyginimu, raktas į tokias mįsles įminti žinutėje, kad paslėptas objektas panašus į pakeitimą, bet ne turi visas savo savybes:

Švarus, bet ne vanduo

Klijai, bet ne derva,

Bela, bet ne sniegas,

Saldus, bet ne medus,

Jie paima jį iš raguoto

Ir jie atiduoda jį gyvuliams.

Apvalus, o ne kamuolys,

Su uodega, o ne pele,

Geltona kaip medus

Bet skonis ne tas pats.


Ne ūkininkas, ne kalvis, ne stalius,

Ir pirmasis darbininkas kaime.

(arklys) -

čia yra vadinamasis panašių objektų pašalinimas iš spėjimo.

Galima paneigti objekto savybes, ženklus, savybes:

Turiu sparnus, bet neskraidau,

Neturiu kojų, bet vaikštau,

Aš nevaikštau žeme

Aš nežiūriu į dangų

Aš neskaičiuoju žvaigždžių

Aš vengiu žmonių.

2. Kitas būdas sukurti įvaizdį yra metafora, paslaptingas objektas

pakeičiamas kitu, pvz.: agurkas – viršutinis kambarys, mėnuo – piemuo.

A) Keičiant pirmenybė teikiama gyviems objektams, bet negyvi objektai taip pat kalba ir juda mįslėje:

Stora moteris stovi -

Medinis pilvukas

Geležinis diržas.

B) Mįslėse personifikacijos vaidmuo yra puikus: kirvis „eina į mišką“ ir „lenkiasi“

makaronai „sėdi ant šaukšto“. Yra daug mįslių, susijusių su asmeniškumu, naudojant tinkamus vardus:

Yra Antoshka (Troshka, Timoshka)

Ant vienos kojos;

Jie jo ieško

Ir jis nieko nesakys.

Tai yra tam tikras personifikacijos tipas.

C) Mįslėje sukuriamas paslaptingas, keistas, fantastinis paveikslas, kai aprašyme susiduria mįslės ir pakeitimo objektų savybės:

Paukštis pastatė lizdą po žeme,

Ji uždėjo kiaušinius.

(bulvių)

Balta kaip sniegas

Išpūstas kaip kailis

Vaikščioja su kastuvais

Ir valgo su ragais.

Vaizdas sukurtas naudojant kontrastą.

Meninis tobulumas, mįslės poezija priklauso nuo to, kaip

Vaizdas parinktas išraiškingai, taikliai ir įdėmiai. Požymiai pasirenkami neatsitiktinai, pasirenkami būdingiausi, kurių nėra kituose objektuose (kitaip galima spėti kelis kartus). Pakeitimo objektas parenkamas pagal tas charakteristikas, savybes, funkcijas ir ryšius, kurie bus atspėjimo raktas:

D) Gali būti vienas ženklas:

Lydeka neria


Šalia yra žolė.

D) o gal keli, atitinkamai atsiranda skirtingi vaizdai:

Stačioje įduboje

Nuožmūs šunys -

čia pažymima, kad bitės įgelia kaip šunys, o mįslėje:

Ėjau pro Šarašino kiemą,

Šarašino vaikinai mane pribloškė -

bitės vaikinų pavidalu.

Pavaizdavus skirtingas mįslės objekto savybes, apie tą patį objektą sukuriamos skirtingos mįslės, o pasirinkus skirtingus pakaitinius objektus – skirtingi mįslės leidimai ir variantai. Pavyzdžiui, mįslė apie sėją:

Pasakysiu tau mįslę,

Messiu jį virš sodo lysvės,

Mano mįslė augs

Jis pakils kaip ritinys -

Galima įsigyti:

Messiu jį už sodo lysvės, palaukiu metus -

Pjausiu vienmetį (metų sukaktį) (paimsiu kitą).

Derliaus nuėmimas prilyginamas vienmečiui (vienerių metų – vienerių metų, vyresnio amžiaus gyvūnas). Kitos versijos sako kitaip:

Mano mįslė įmins -

Jis suras šimtą rublių.

Verta paplotėlio

Ant vienos kojos

Kas nepraeis pro šalį?

Visi nusilenks – čia grybas savo išoriniu panašumu, forma ir dydžiu prilyginamas paplotėliui.

Raudonas batas dega žemėje -

burokėliai pagal spalvą ir formą prilyginami raudonam batui.

E) Daugelis mįslių, pagrįstų ne tik objekto savybių, bet ir jo gamybos bei naudojimo būdų aprašymu, savotiška biografija:

Jie mane mušė lazdomis

Jie mane užmėto akmenimis

Jie laiko mane ugningoje oloje

Jie supjaustė mane peiliais.

Kodėl jie mane taip žlugdo?

Už tai, kad esi mylimas.

G) Taip pat paplitusi mįslės kūrimo technika, nurodant objekto funkciją, jo atliekamą veiksmą, pagal kurį reikia atspėti, apie ką kalbama:

Pavasarį smagu,

Vasarą šalta,

Maitina rudenį

Šildo žiemą.



Ant kalno kalno

Stovi dvi senutės

Jei jie užknisa,

Žmonės kurčia.

H) Tradicinis mįslių pobūdis išreiškiamas tuo, kad jose yra pastebimas stabilios panašumų sistemos buvimas. Objektai, kurie yra panašūs vienas į kitą, vadinami broliais ar seserimis:

Du broliai įėjo į vandenį maudytis.

Keturi broliai pasaulyje:

Priekyje du mažesni

Du dideli už nugaros

Jie skuba, bėga,

Jie vienas kito nepasiveja.

Dvi seserys kenčia

Jie žiūri į spintą,

Jie nedrįsta įeiti.

(sąramos ir durų slenkstis)

„Sesuo“ ir „broliai“ gali turėti vardus:

Daria ir Marya nenuilstamai žiūri vienas kitam į akis.

(grindys ir lubos)

Du Petrai trobelėje.


3. Dažnai mįslėse yra alegorija metonimijų pavidalu:

Per kalnus, per slėnius

Kailinukas ir kaftanas vaikšto -

Pakeitimas pagrįstas ženklu, kuris rodo vidinį ryšį

panašių daiktų (iš avių vilnos ir odos buvo gaminami kailiniai ir kaftanai).


4. Daug mįslių yra pagrįstos dauginimosi principu

atskiri tylių daiktų ženklai:

A) juoda, maža,

Gražu visam pasauliui.

(mėlynė)

Žalia viršuje

Storas per vidurį

Subtiliai galų gale.

Čia yra ženklų sąrašas.

B) Jis dažnai išsivysto į platų apibūdinimą: „Gumstas, purus ir lipnus, ir kupras, ir rūgštus, ir sunkus, ir šviežias, ir skanus, ir raudonas, ir apvalus, ir sunkus, ir lengvas, ir kietas, ir trapus. , ir juoda, ir balta, ir maloni visiems žmonėms“ (ka-rawai).

C) Jei subjektas neįvardytas, naudojami įvardžiai:

Pila į jį, išpila iš jo,

Ji pati laksto žeme.


5. Kartais daikto ženklai perteikiami šiai progai sugalvotais žodžiais: „Ir beldėjas, ir skardis, ir keturi triukšmadariai, ir ketera, ir machoras, ir gyvatė su ketera“ - tai mįslė yra apie karutį, kuris barška, beldžiasi, o ratai, kurie kelia triukšmą, apie arklį, jo karčius (keturą), uodegą (makhor) ir botagą su uodega gale (gyvatė su ketera). Tokie žodžiai - pakaitalai yra dėl prekybos ir kasdienių draudimų, slaptos kalbos: „Nuėjau į tuh-tuh-tu, pasiėmiau taf-taf-tu ir radau knarkimą-tah-tu; jei ne taf-taf-tah, būčiau suvalgęs knarkimas-tah-tah“ – jis išėjo į medžioklę, pasiėmė su savimi šunį ir rado lokį.


6. Vietoj pasakojimo apie objektą mįslėse kartais yra dialogas: „Jis kreivas ir kur jis nubėgo? „Žalia yra gudri, saugokis tavęs“ (užmiestyje ir lauke), „Ei, kur tu eini, barzda? „Būk atsargus, aš šuoliuosiu ir sugriebsiu tave kakta! (ožka).


7. Mįslė gali būti monologo formos: „Kas mane padarė - nesako, kas nepažįsta - priima, o kas žino - neįleidžia į kiemą“ (padirbti pinigai ), „Paklosiu kilimėlį, pasėsiu žirnius, įdėsiu duonos vyniotinį, ne bet kam“ (dangus, žvaigždės, mėnuo).


8. Mįslė – tai klausimas, kurio klausiamoji esmė atskleidžiama tiesioginio klausimo forma: „Kas bėga be priežasties? (upė), „Kas aukščiau už mišką, gražiau už šviesą, dega be ugnies? (saulė), „Ko negali užversti kalno, neštis sietelyje ir laikyti rankose? (vanduo), „Kas auga aukštyn kojomis? (varveklis).


9. Renkantis pakaitinį daiktą, svarbų vaidmenį atlieka pažįstami tautosakos vaizdai. Mįslėse apie žiemą ir šalčius Tėvo Šalčio įvaizdis yra tradicinis, jie arba neįvardija jokio veikėjo, arba sako „senelis“, „senelis“, „senelis“: „Atėjo senelio anūkas“ (žiemai pavasarinis sniegas). sniegas), „Senis vartai atitraukė šilumą. Jis nebėga ir neliepia stovėti“ (šalnas). Tradiciniai folkloro įvaizdžiai apima „moteris“, „dama“, „motina“, „senis“, „šeimininkas“, „jautis“, „arklys“, „avinas“, „piemuo“ ir kt.: „Aukso savininkas yra lauke, sidabrinis piemuo - iš lauko“ (saulė ir mėnuo), „Motinos staltiesės negalima surinkti, tėvo arklio negalima pagauti“ (dangus, mėnuo).


10.Mįslėse kartais naudojami tradiciniai pasakų vaizdai. Apie mešką sakoma: „Prislėgk visus“, tai mums primena lokį iš pasakos apie bokštelį. Jie sako apie plūgą: „Baba Yaga stovi, jai perpjauta koja, ji maitina visą pasaulį - ji pati alkana“. Mįslė apie keptą žąsį: „Pečerskoje, Goršenskoje, netoli Krišinskio, sėdi Kurlynas Kurlynovičius“, be abejo, yra susijusi su pasaka apie šykščią senutę ir protingą kareivį.

Kaip matote, sunku atskirti: palyginimais paremtose mįslėse naudojamas veiksmo aprašymas, metafora ir pasakų vaizdiniai glaudžiai susipynę. Sąmoningai išplėtėme ir sukomplikavome klasifikaciją, kad parodytume daugybę technikų, kaip mįslėje sukurti vaizdą.


Kitas aspektas, kuriuo mus dominančios mįslės skiriasi, yra jų skambesys ir ritminė struktūra, kuri dažnai nurodo norimą vaizdą. Kartais grynai formalūs ženklai padeda ieškant sprendimo, ieškant norimo įvaizdžio.


1. Mįslių ritminės struktūros formos yra įvairios:

A) „Sunu, posunu, išplauti indus; Išskirsiu – įveiksiu ir viską paauksuosiu“ – ritminė mįslės struktūra atitinka sklandų, sumanų, greitą darbą – kalimą. Rusų liaudies mįslių ritmas – „laisva ir kartojama dviskiemenių pėdų variacija. O lakoniškumas juose pasiekiamas įveikiant apibūdinimus, praleidžiant atskiras sakinio dalis ir jungtukus.“1

Melas/ krūva/ paršelių,/ 2, 2, 3

Kas/ palies/ rėks./ 2, 2, 3

Po tiltu,/ tiltas,/ 3, 2

Guli su uodega,/ 3, 3

Nei imk, nei nekelk, / 2, 3

Ne ant krepšelio /dėti./ 3, 3

Ėmiau dirbti,/ 2, 2, 2, 2

Viz/sting/ ir dainavo/ 2, 2, 2, 2

Ate,/ valgė/ ąžuolas, ąžuolas,/ 2, 2, 2

Polo/mažas/dantis, dantys/2, 2, 2

B) Siekiant atkurti darbo ritmą, kartais išrandami originalūs

onomatopoetiniai žodžiai: „Potatu, potata! Tokatu, tokatu! Ir kiaušiniai skraido krūvomis“ (kūlimas).


2. Neretai mįslėse yra garsinis vaizdas, onomatopoėja: „Žąsys skraidė, ąžuolinės kojinės skraidė: „Chok, chokots šmeižė“.


3. Kelią į atsakymą rodo aliteracija ir asonansas: „Pats Samsonas, pats nutiesė tiltą, be kirvio, be pleišto, be pleišto“ (šalnas), „Kas saldesnis už medų, stipresnis už liūtas?" (svajonė).


Kaip matyti iš pateiktų pavyzdžių, mūsų klasifikacijos grupėse yra įvairių struktūrų tipų mįslių: paprastų (įprastų ir neįprastų) ir sudėtingų sakinių, naratyvinio, klausiamojo ir šaukiamojo; monologo, dialogo ir kt.

Mūsų siūloma klasifikacija leidžia susipažinti su įvairiomis mįslių rūšimis, tyrinėti mįslę kaip žanrą, jos kalbines ir menines priemones, todėl panaudoti rusų liaudies mįsles pagal literatūrinio ugdymo tikslus.

Skaitymo įgūdžiai ir darbas su skaitymo supratimu. Mokomoji medžiaga šiuo atveju yra literatūros kūrinio tekstas. 2.3 Pradinių klasių mokinių skaitymo įgūdžių ugdymo duomenų statistinis apdorojimas. Šiame etape naudojome tas pačias užduotis kaip ir nustatymo etape, tačiau pakeitėme jų turinį. Valdymo etapo duomenys pateikti 2 lentelėje Lygiai...

... – analitinis (arba charakteris). Išvada Meno kūrinys turi didelį vystymosi ir edukacinį potencialą. Mokslininkai nustatė psichologines pradinių klasių mokinių meno kūrinio suvokimo ypatybes. Psichologinės, pedagoginės ir metodinės literatūros analizė leido apsvarstyti „visiško suvokimo“ sąvoką. Šiame tyrime skirta...

Suteikite įprastoms mintims perkeltinę ir asociatyvią metaforinę išraiškos formą, pagrįstą lėta metafora (šifravimas, vedantis į šoną), žaibišku alogizmu, pagrįstu sunkiu paralelizmu.

Mįslės KŪRIMO METODO SCHEMA.

ITEM Mįslės TIPAS METAFORA MISTERIJA
1. Pelė Paslaptingas objektas lyginamas su vienu metaforiniu vaizdu. Kamuolys Po suolu čiulba mažas kamuoliukas.
2. Žmogaus Paslapties objektas išreiškiamas keliais metaforiniais vaizdais. Kelmai Barrel Hump Forest Imp Yra du kelmai, Ant kelmų yra statinė, Ant statinės yra kauburėlis, Ant kauburio yra miškas, Miške yra demonas.
3. Bičių drugelis laumžirgis Vienu metaforiniu vaizdu išreiškiami keli paslaptingi objektai. susmulkinti Įvairiaspalvis gabalėlis atsisėdo ant mažos gėlės, įkvėpė jos aromato... Ir patenkintas nuskrido...
4. Dantų liežuvis Keli įspūdį turintys objektai išreiškiami keliais metaforiniais vaizdais. Stiprus kalbėtojas Baltieji stipruoliai, kapodami ritinius.

Raudonasis pašnekovas jį įdeda. Užduotis Nr. 3:

konstruojant mįslę.

Norėdami tai padaryti, turite atlikti keturis veiksmus:

1) pagalvokite apie objektą ar reiškinį, kurio norite palinkėti. Pasitrauk

iš jo (tarsi pirmą kartą matote) ir pateikite apibrėžimą;

2) pagalvoti, su kuo susijęs šis objektas ar reiškinys;

3) rasti tinkamą metaforą;

4) suteikti mįslei patrauklią formą.

Kad mįslė pavyktų, turite atsižvelgti į:

· forma, dydis;

· kontempliuojamo objekto, reiškinio, vaizdo funkcijos, savybės.

1) laukinė gėlė - rugiagėlė (tai augalas ant plono stiebo, plonu

lapai, raižyti mėlyni žiedlapiai, panašūs į akis ir skleidžiantys

subtilus aromatas. Auga tarp žolių, kviečių varpų. Vabzdžiai tai mėgsta);

2) apibrėžime buvo pasakyta, kad rugiagėlės primena akis, vadinasi, eina

formos ir spalvos palyginimas su akimis - „mėlynos akys“;

3) dabar rugiagėlėms galime suteikti metaforinį apibrėžimą: „tai, kas auga“



proskynoje, turi nuostabiai mėlynas akis“;

4) suteikti mįslei eilėraščio formą: „Ant kalvos, tarp žolės,

Nuostabiai mėlynos akys.

Kokios tai gėlės?

Pabandykite atspėti“.

Sugalvok mįsles:

· apie savo bendramokslį;

· studijuojamo dalyko charakteristikos;

· kasdienis veiksmas (atsakymo veiksmažodis);

· mėgstamas patiekalas;

· mėgstamiausia spalva (naudokite tik septynias vaivorykštės spalvas).

____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________

F.I. mokinys _________________________________________

Numeris ____________________________________________________

Užduoties pažymys ____________________________________

Už specializaciją „Foto ir vaizdo kūryba“.

Programos skyrius: „Kino dramaturgijos pagrindai“.

Tema: „Vaizdo eskizas pagal tapybos meną“

Tikslas:žingsnis po žingsnio dramaturgija kuriant vaizdo scenarijų ir paruošimas

į tapybos menu paremto eskizo vaizdo demonstravimą.

Darbo sąlygos.

Tapybos darbas parenkamas savarankiškai, patvirtintas scenarijaus rašymo mokytojo ir yra pagrindas kuriant eskizo vaizdo scenarijų.

Darbą sudaro dvi dalys: I- teorinė; II- praktiška.

I dalis – teorinė:

· sudarytas į aplanką ir susideda iš 7 etapų;

· kiekvienas etapas prasideda nauju lapu su scenos pavadinimu;

· spausdintas tekstas, šriftas Nr.14;

· pastabos vaizdo įrašo scenarijuje pateikiamos iš naujos pastraipos skliausteliuose,

šrifto numeris 12;

· teorinė darbo dalis apginama ir patvirtinama likus 8 savaitėms iki eskizo filmavimo;

II dalis – praktinė.

· praktinis darbo gynimas - egzaminas disciplinos skyriuje;

· egzaminas vyksta vaizdo demonstravimo forma;

· eskizo vaizdo demonstravimo laikas 5 - 7 minutės;

· filmavimo pagrindas – režisieriaus mokytojo patvirtintas režisieriaus ir gamybos scenarijus.

Teorinė darbo dalis suplanuota pagal šią schemą.

1 etapas Tiriamasis darbas.

  • Spalvotas paveikslo atkūrimas.
  • Informacija apie kūrinio autorių.
  • Informacija apie kūrinį (kritikų ir amžininkų nuomonė).
  • Motyvacija pasirinktai temai.
  • Pasirinktos temos atnaujinimas.

2 etapas Analitinis darbas.

Apytikslė herojaus personažo trimačio atvaizdo schema.

Klausimas Charakteris
FIZIOLOGIJA
Grindys.
Amžius.
Ūgis ir svoris
Plaukų, akių, odos spalva.
Kūno tipas, sudėjimas, mėgstamos pozos.
Išvaizda: maloni, tvarkinga, netvarkinga ir kt. Pilnumas, plonumas, galvos, veido, galūnių forma
Defektai: deformacijos, apgamai ir kt. Ligos.
Paveldimumas.
SOCIOLOGIJA
Klasė: žemesnė, vidurinė, aukštesnė.
Profesijos: darbo pobūdis, darbo valandos, pajamos, darbo sąlygos, yra profesinė sąjunga ar ne, darbo organizavimo laipsnis, gebėjimas dirbti šį darbą.
Išsilavinimas: kiek klasių, kokia mokykla, pažymiai, mėgstami dalykai, mažiausiai mėgstami dalykai, gabumai, pomėgiai.
Namų gyvenimas: tėvų gyvenimo būdas, uždarbis, našlystė, išsiskyrę tėvai, tėvų įpročiai, tėvų intelektinė raida, jų ydos, nepriežiūra, nedėmesingumas (vaikui).
Personažo šeiminė padėtis.
Religija.
Rasė, tautybė
Grupės pozicija: lyderis tarp draugų, klube, sporte.
Politinės simpatijos.
Pramogos, pomėgiai: knygos, žurnalai, laikraščiai, kuriuos jis skaito.
PSICHOLOGIJA
Seksualinis gyvenimas, moralės taisyklės.
Asmeniniai tikslai, siekiai.
Pralaimėjimai, nusivylimai, nesėkmės.
Temperamentas: cholerikas, nerūpestingas, pesimistiškas, optimistiškas.
Požiūris į gyvenimą: nuolankus, aktyvus, pralaimėtojas.
Kompleksai: obsesijos, užgniaužti vaizdiniai, išankstiniai nusistatymai, fobijos.
Ekstravertas, intravertas, vidutinio tipo.
Gebėjimai: kalbų mokėjimas, ypatingi gabumai.
Savybės: vaizduotė, apdairumas, skonis, pusiausvyra.

IQ lygis

Pastaba.

Kiekvienam vaizdo eskizo veikėjui sudaromas atskiras aprašymas.

Simbolių tipai.

siaučiantis (nebūtinai blogas žmogus): Žemėlapyje kažkas svarbaus – Negaliu atsigręžti – Ryžtingumas – Ambicijos – Neviltis – Įstrigus į spąstus – Pralaimėjimo baimė – Karingas tikrumas – Didelė aistra (meilė, neapykanta) – Vientisumas – Savarankiškumas – Vienpusis protas – Numatymas – Kerštingumas – Godumas.

NEGALIMA: Svajojimas – iniciatyvos stoka – Tinginystė – Nėra tikslo gyvenime – „Gal pavyks“.

PROTINGAS: Gudrus – Intelektas – Gebėjimas įtikinti – Stebėjimas – Intelektas – Talentas – Geras psichologas.

Nuobodu: durnumas – savanaudiškumas – egocentrizmas – nerimas ar baimė – stebėjimo trūkumas, jautrumas.

DIRGUS: nedėmesingumas kitiems – piktas – nervingas – nejautrus – nekantrus – nevykėlis – piktas – ligonis – valingas – išlepintas – išradingas.

MEILĖ PRABANGAI: Neblaivus – Jausmingas – Potraukis saviraiškai – Grožio troškulys – Dekadansas – Priklausomas.

PASITIKĖJIMAS SAVIMI: Išrankus – Netolerantiškas – Bauginantis – Baisus – Nepilnavertiškumo kompleksas – Aistra dominuoti – Savanaudiškas – Atsargiai – Kovotojas.

ĮTARIMAS: nerimas – kaltė – skepticizmas – niekšiškumas – tuštybė – bailumas – nelaimingas – negali įvertinti situacijos – nepilnavertiškumo kompleksas.

FANATIZMAS: kitus vertina tik pagal savo standartus – Stačiatikybė – Vaizduotės stoka – Šaltas pyktis – Padorumas – Nelankstumas – Reakcingumas – Formalizmas – Mandagumas – Kaltė.

KUMPIS: Egoizmas – Nesąžiningumas – Pavydas – Nesaugumas – Tuštybė – Keičiamasis – Vienatvė – Nepilnavertiškumo kompleksas – Kūrybiškumo stoka.

AMBICIJOS: Maištas prieš status quo - Pripažinimo troškulys - Troškulys pateisinti savo egzistavimą - Nepasitenkinimas - Valdžios troškimas - Pavydas - Savirealizacija - Negailestingumas - Saugumo, patikimumo troškimas.

3 etapas. Žanras yra teminis dramaturgijos komponentas.

· Žanras.

( Estetinis požiūris).

Nurodykite pasirinkto žanro ypatybes.

· Tema (apie ką?)

(Suformuoja siužetą, yra konkretus ir individualus).

· Idėja (kodėl?)

(Pagrindinė mintis su „gyvenimo pamokos“ tikslu, problema).

· Konfliktas (tarp ko ir ko)

(Simbolių, likimų, nuomonių susidūrimas, efektyvus simbolinis veiksmas, vedantis į pradinės situacijos, sociokultūrinių ar dvasinių bei moralinių santykių pasikeitimą).

4 etapas. Dramaturgijos siužetinė dalis .

Atmintinė.

Fabula yra istorijos struktūra. Sukurti siužetą reiškia piešti veiksmą – motyvus, konfliktus, sprendimą, baigtį – „abstrakčioje“ erdvėje, laike ir veikėjų elgesyje. Siužetas apibūdina veiksmą. Pagal jį epizodai atrenkami ir išdėstomi pagal daugiau ar mažiau griežtą schemą.

Siužetas yra pasakojimas apie įvykius, išdėstytus laiko seka.

(Patrice Pavis. Teatro žodynas. - M. "GITIS" -2003.p. 445)

5 etapas. Kompozicijos komponentas pagal siužetą vaizdo eskizo dramaturgijai.

(Ekspozicija, siužetas, veiksmo raida, kulminacija, pabaiga, finalas).

- Ekspozicija (vardas).

Kilmės įvykis

(paleidžiama, sukuria atmosferą)

- Pradžia (vardas)

Pagrindinis įvykis

(1-as epizodas, konflikto raidos pradžia).

- Veiksmo vystymas (kiekvieno įvykio pavadinimas).

(įvykių serija, vedanti į kulminaciją)

- Kulminacija (vardas)

Centrinis renginys

(aukščiausias konflikto įtampos taškas)

- Nutraukimas (vardas)

Baigiamasis renginys

(paskutinis epizodas, konflikto sprendimo būdas).

- Galutinis(vardas)

Pagrindinis įvykis

6 etapas. Video scenarijus .

Atmintinė.

Jis sudarytas pagal siužetą, atsižvelgiant į temą, idėją, konfliktą, žanrą, pagal kompozicijos dėsnius, su išsamiomis pastabomis, priklausomai nuo žanro ir veiksmo (teatrinis-dramatinis; pasakojimas-prozinis; poetinis-lyrinis). ).

Scenos režisūra yra gana trumpas, bet tikslus aprašymas to, kas turi būti pavaizduota ekrane.

7 etapas. Video eskizo režisierius ir gamybos scenarijus.

Egzaminas apie discipliną

„Scenarijaus rašymas ir dramaturgijos pagrindai“



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!