Гал дүрэлзсэн гялалзсан цэнхэр тэнгэрт. Сэдэв: Өгүүлбэр, өгүүлбэрийн стандарт бүтэц

Огноо: Сэдэв: Сонгох хичээл “Уугуул үг” Анги: 10 Сэдэв: Текст дэх өгүүлбэрийг холбох арга Зорилго: Текст дэх өгүүлбэрийг холбох арга замыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.


Гэрийн даалгаврыг шалгах: 1) орос хэл дээрх улсын нэгдсэн шалгалтанд бэлтгэхийн тулд ажлын дэвтрийн текст дэх өгүүлбэрүүдийг холбох хэрэгслийг зааж өгөх; 2) олон сонголттой тест "Текст дэх өгүүлбэрийг холбох лексик арга хэрэгсэл": a) антоним, үйл үг; б) холбоот үгс, тоосонцор; в) шууд давталт, синоним; г) холбоо үг, төлөөний үг.


Схемийн хувьд гинж болон зэрэгцээ холболттой бичвэрүүдийг дараах байдлаар дамжуулж болно. 1) Гинжин холбоогоор өгүүлбэрүүд нь ижил утгатай үг, төлөөний үг, давталтын үгээр утгын хувьд давхцдаг: Сэдэв Гинжин холбоо (Хүүхдүүд арслан руу харав. Араатны хаан агуу, ач ивээлээр нь ялгарчээ.) Зэрэгцээ холбоогоор өгүүлбэрүүдийг харьцуулан бичнэ. хоорондоо уялдаатай байхаас илүүтэй: Сэдэв Зэрэгцээ холболт ( Өдрүүд саарал байв. Гэнэт нар тусав.) Ярианы практикт харилцааны хосолсон арга бүхий бичвэрүүд илүү түгээмэл байдаг: зэрэгцээ элементүүдтэй гинж эсвэл эсрэгээр.


Практик ажил: Текст дэх өгүүлбэрүүдийг холбох сэдэв, арга замыг тодорхойлох. Эх орноо гэсэн чин сэтгэлийг хэлээ хайрлахгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй. Хэлэндээ хайхрамжгүй ханддаг хүн бол зэрлэг юм. Түүний хэлэнд хайхрамжгүй ханддаг нь ард түмнийхээ өнгөрсөн, одоо, ирээдүйг үл тоомсорлодогтой холбон тайлбарладаг. (К. Паустовский) Бидний эцэг эх, эх орон бол Орос эх юм. Бидний аав, өвөө нар эрт дээр үеэс амьдарч байсан болохоор бид үүнийг Эх орон гэж нэрлэдэг. Төрсөн нутаг, тэд эх хэлээрээ ярьдаг, бүх зүйл нь төрөлх нутаг учраас бид эх орон гэдэг. (К. Ушинский) Цаг хугацааг өнгөрсөн, одоо, ирээдүй гэж анхдагч байдлаар хуваадаг заншилтай. Гэхдээ ой санамжийн ачаар өнгөрсөн нь одоо руу ордог бөгөөд ирээдүй нь одоогийн байдлаар урьдчилан таамаглаж, өнгөрсөнтэй холбоотой байдаг. Санах ой бол цаг хугацаа, үхлийг ялах явдал юм. (Д.Лихачев) Ёроолгүй, нүд гялбам хөх тэнгэрт наран галд дүрэлзэж, байгалийн бус цагаан ховор үүлс. Зам дээр танкийн мөрний өргөн хонхорхой харагдана. Удаан унтаагүй ядарсан зуун арван долоо орчим цэрэг хээрийн гашуун тоосыг залгисаар алхав. (М. Шолохов) Хүйтэн бороо авчирсан намар ирлээ. Шавжнууд нуугдав. Үр, жимс нь удахгүй цасанд дарагдана. Хэрэм нь мөөгийг мөчир дээр өлгөж, өвлийн улиралд хатаана. Шишүүхэй талбайгаас овъёос, вандуй авчирч, агуулахаа дүүргэв. Хүн бүр өвөлдөө бэлдэж байна. (Н. Сладков)

Огноо: 03.10.2011

Сэдэв: Орос хэл

Анги: 11

Багш:Тимкова Татьяна Степановна
Сэдэв: Өгүүлбэр, өгүүлбэрийн стандарт бүтэц
Зорилтот:хэллэг, өгүүлбэр бүтээх арга замыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:хэллэг, өгүүлбэрийн төрлийг үргэлжлүүлэн судлах;

гинжин ба зэрэгцээ харилцааны үндсэн хэрэгслийг нэвтрүүлэх;

текст дэх өгүүлбэрүүдийг холбох арга замыг олох чадварыг хөгжүүлэх;

зөв бичих чадварыг сайжруулах.

^ Хичээлийн төрөл:тайлбарын элементүүдтэй давталт.

Тоног төхөөрөмж:тараах материал, нэгдсэн бэлтгэлд зориулсан ажлын дэвтэр

Орос хэлний улсын шалгалт, И.С.Тургенев "Эцэг хөвгүүд",

Орос хэлний синонимын толь бичиг, хувийн компьютер, мультимедиа самбар.
^ Хичээлийн төлөвлөгөө:




Хичээлийн үе шат

Хичээлийн үе шатны агуулга, зорилго

Цаг хугацаа

1

Зохион байгуулалтын мөч

Сурагчдыг хичээл дээр төвлөрүүл

1 минут

2

Тайлбар толь ба лексикийн ажил

Оюутнуудын зөв бичгийн болон үгийн бичгийн мэдлэг, ур чадвар, чадварыг шалгах

5 минут

3

Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

Оюутнуудын тексттэй ажиллах чадварыг шалгах, текст дэх өгүүлбэрүүдийг холбох хэрэгслийг олох

7 минут

4

Урд талын яриа

Текстийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг шинэчлэх

2 минут

5

Багшийн үг

Текст дэх хэллэг, өгүүлбэрийг холбох аргуудын талаархи оюутнуудын мэдлэгийг шинэчлэх, нэгтгэх

10 минут

6

Практик ажил

Текстэд дүн шинжилгээ хийх чадвараа дадлага хий

14 минут

7

Хичээлийг дүгнэж байна

Хичээл дээр хүлээн авсан онолын мэдээллийг нэгтгэн дүгнэх

5 минут

8

Гэрийн даалгавар

Оюутнуудад гэрийн даалгаврын агуулгыг тайлбарлах

1 минут

^ Хичээлийн явц


  1. ☺ Зохион байгуулалтын мөч

  2. Тайлбар толь ба лексикийн ажил: (слайд)
үгийн синонимыг олох Эх орон(эх орон, эх орон, уугуул нутаг; эх орон,

эцгийн газар, эцгийн газар) ба одоогийн(сэдэвчилсэн, орчин үеийн, шатаж буй,

гашуун, боловсорч гүйцсэн, шатаж буй, цочмог);

Орос хэлний синонимын толь бичгийг шалгана уу.

III.☺ ^ Гэрийн даалгавраа шалгаж байна :

1) ажлын дэвтрийн текст дэх өгүүлбэрийн харилцааны хэрэгслийг зааж өгөх

орос хэлний улсын нэгдсэн шалгалтанд бэлтгэх;

2) олон сонголттой тест "Текст дэх өгүүлбэрийг холбох лексик хэрэгсэл": ( слайд)

а) антоним, үйл үг;

б) холбоот үгс, тоосонцор;

в) шууд давталт, синоним;

г) холбоо үг, төлөөний үг.

3) хариултыг давтах, үнэлэх асуултууд.

IV. ☺ ^ Урд талын яриа :


  1. Энэ жил Оросын мессенжер сэтгүүлд хэвлэгдсэний 150 жилийн ой тохиож байна.
Иван Сергеевич Тургеневын "Эцэг хөвгүүд" роман. ( слайд)

Энэ ажлыг яагаад текст гэж нэрлэж болох вэ?

(Энэ бол семантик болон бүтцийн хувьд бүрэн ярианы ажил юм)


  1. Энэ текстийн гадаад, илчилсэн бүтэц нь юу вэ?
(28 бүлэг, бүлэг - догол мөрөөс бүрдэнэ)

  1. Эхний бүлэгт өгүүлбэрүүдийг холбох ямар хэрэгслийг тодорхойлж болох вэ?
(Lexical: "- ^ Харагдахгүй байна? - гэж мастер давтан хэлэв.

- Харагдахгүй байна, - гэж зарц хоёр дахь удаагаа хариулав. - шууд давтах.

Морфологи: " Багш аасанаа алдаад сандал дээр суув. Ингээд та бүхэнд танилцуулъя түүнийгуншигч ..." - хувийн төлөөний үг)


  1. Текст дэх өгүүлбэрүүдийг холбох ямар аргуудыг та мэдэх вэ?
(Гинж ба зэрэгцээ)

V. ☺ ^ Багшийн үг:

Схемийн хувьд гинж болон зэрэгцээ холболттой бичвэрүүдийг дараах байдлаар дамжуулж болно.

1) Гинжин хэлхээнд өгүүлбэрүүд утгын хувьд давхцдаг

синоним, төлөөний үг, давталт: ( слайд)

Сэдэв

1 2 3 4
Гинжин холбоос

(Хүүхдүүд харав арслан Араатны хаансүр жавхлан, ач ивээлээрээ ялгагдана.)


  1. Зэрэгцээ холболтын хувьд өгүүлбэрүүдийг бие биентэйгээ харьцуулж үздэггүй
бие биетэйгээ холбогдож :( слайд)

Сэдэв

Зэрэгцээ харилцаа холбоо

(Өдрүүд саарал байв. Гэнэт нар тусав.)

Ярианы практикт текстүүд хосолсонхарилцааны арга:

зэрэгцээ элементүүдтэй гинж эсвэл эсрэгээр.
Биеийн тамирын минут

VI. ☺ Практик ажил: (слайд)

сэдэв, хэлц, өгүүлбэрийн төрөл, өгүүлбэрийг холбох арга замыг тодорхойлох

текст дэх хэллэгүүд.






VII. ☺ ^ Хичээлийг дүгнэж байна :
- Та хэллэг, өгүүлбэрийг холбох ямар аргуудыг мэддэг вэ?
- "Щученский" слайдад зориулсан хэллэг, өгүүлбэр зохиож жишээ өгөх

гүүрний толгой". ( слайд)

VIII. ☺ ^ Гэрийн даалгавар : (слайд)
- "Сургуульд" сэдвээр текст зохиож, хэллэгүүдийг холбох арга замыг зааж өгнө үү

текст дэх өгүүлбэрүүд;

Хувь хүний ​​даалгавар - "Эдгээр үгсийг санаж байх ёстой" толь бичгийн диктант зохиох.

Эх орноо гэсэн чин сэтгэлийг хэлээ хайрлахгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй. Хэлэндээ хайхрамжгүй ханддаг хүн бол зэрлэг юм. Түүний хэлэнд хайхрамжгүй ханддаг нь ард түмнийхээ өнгөрсөн, одоо, ирээдүйг үл тоомсорлодогтой холбон тайлбарладаг. (К. Паустовский)

Бидний эх орон, бидний эх орон бол Орос эх юм. Бидний аав, өвөг дээдэс эрт дээр үеэс амьдарч байсан болохоор бид үүнийгээ Эх орон гэж нэрлэдэг. Төрсөн нутаг, тэд эх хэлээрээ ярьдаг, бүх зүйл нь төрөлх нутаг учраас бид эх орон гэдэг. (К. Ушинский)

Цаг хугацааг өнгөрсөн, одоо, ирээдүй гэж анхдагч байдлаар хуваадаг заншилтай. Гэхдээ ой санамжийн ачаар өнгөрсөн нь одоо руу орж, ирээдүй нь одоогийн байдлаар урьдчилан таамаглаж, өнгөрсөнтэй холбоотой байдаг. Санах ой бол цаг хугацаа, үхлийг ялах явдал юм. (Д. Лихачев)

Ёроолгүй, нүд гялбам хөх тэнгэрт галаар төөнөсөн нар, байгалийн бус цагаан өнгийн ховор үүлс. Зам дээр танкийн мөрний өргөн хонхорхой харагдана. Удаан унтаагүй ядарсан зуун арван долоо орчим цэрэг хээрийн гашуун тоосыг залгисаар алхав. (М. Шолохов)

Хүйтэн, бороотой намар айсуй. Шавжнууд нуугдав. Үр, жимс нь удахгүй цасанд дарагдах болно. Хэрэм нь мөөгийг мөчир дээр өлгөж, өвлийн улиралд хатаана. Шишүүхэй талбайгаас овъёос, вандуй авчирч, агуулахаа дүүргэв. Бүгд өвөлдөө бэлдэж байна. (Н. Сладков)

Эх орноо гэсэн чин сэтгэлийг хэлээ хайрлахгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй. Хэлэндээ хайхрамжгүй ханддаг хүн бол зэрлэг юм. Түүний хэлэнд хайхрамжгүй ханддаг нь ард түмнийхээ өнгөрсөн, одоо, ирээдүйг үл тоомсорлодогтой холбон тайлбарладаг. (К. Паустовский)
Бидний эх орон, бидний эх орон бол Орос эх юм. Бидний аав, өвөг дээдэс эрт дээр үеэс амьдарч байсан болохоор бид үүнийгээ Эх орон гэж нэрлэдэг. Төрсөн нутаг, тэд эх хэлээрээ ярьдаг, бүх зүйл нь төрөлх нутаг учраас бид эх орон гэдэг. (К. Ушинский)
Цаг хугацааг өнгөрсөн, одоо, ирээдүй гэж анхдагч байдлаар хуваадаг заншилтай. Гэхдээ ой санамжийн ачаар өнгөрсөн нь одоо руу орж, ирээдүй нь одоогийн байдлаар урьдчилан таамаглаж, өнгөрсөнтэй холбоотой байдаг. Санах ой бол цаг хугацаа, үхлийг ялах явдал юм. (Д. Лихачев)
Ёроолгүй, нүд гялбам хөх тэнгэрт галаар төөнөсөн нар, байгалийн бус цагаан өнгийн ховор үүлс. Зам дээр танкийн мөрний өргөн хонхорхой харагдана. Удаан унтаагүй ядарсан зуун арван долоо орчим цэрэг хээрийн гашуун тоосыг залгисаар алхав. (М. Шолохов)
Хүйтэн, бороотой намар айсуй. Шавжнууд нуугдав. Үр, жимс нь удахгүй цасанд дарагдах болно. Хэрэм нь мөөгийг мөчир дээр өлгөж, өвлийн улиралд хатаана. Шишүүхэй талбайгаас овъёос, вандуй авчирч, агуулахаа дүүргэв. Бүгд өвөлдөө бэлдэж байна. (Н. Сладков)

Долдугаар сарын нар хөх, нүд гялбам хөх тэнгэрт галаар асч байв. Гайхамшигтай цагаан өнгөтэй ховор үүлс салхинд түүний энгэр дагуу эцэс төгсгөл хүртэл тархана. Замын хажуу тал дээр халуунд унтарсан тал мэт: ядарсан өвс ногоо, уйтгартай, амьгүй гялалзсан давслаг намаг, алс холын ойн дээгүүр утаатай, чичиргээт манан, эргэн тойронд ийм чимээгүй байдал, алсаас сонсогддог. гоферын исгэрэх, нисч буй царцаан улаан далавчны хуурай исгэрэх чимээ халуун агаарт байнга чичирнэ.

Морины туурай нь замын хагарсан гялбаанаас нимгэн тоос үүлсийг тас цохиж, гялалзсан талыг нь бүдгэрүүлнэ. Морь, унаач нар халуунд ядарч, наалдамхай ялаа, чихний хажууд шуугиан дэгдээж, нойрмог чичирнэ. Замын тууз нь утас болтлоо нарийсч, хөхөвтөр уурын манан дунд умбах тэр газарт өндөр хонхны цамхагийн цонхны харанхуй завсартай цагаан ханатай, улаан бөмбөгөр сүм тэнгэрийн хаяанд хөвж байв. Тэд бараг таамаглаж байсан ч одоо ойртох тусам овоохойн дээвэр, хажуугийн ногоон бөөгнөрөл цэцэрлэгийн илүү бодит тоймыг авав. Тэд сэтгэл татам сэрүүн байдал, хүлээгдэж буй амралт, ёроолгүй худгаас амьдрал өгөх чийгээр нүдийг нь энхрийлж байв.

Бид анхны тосгоны хүнтэй уулзахдаа бага зэрэг баярлав. Замаас холгүй наранд хоёр гараа суга таяг дээр түшиж, саарал сахалтай хоньчин хөдөлгөөнгүй зогсож байв - бүдгэрсэн улаан даавуунд толгойгоо боосон, бохир даавуун өмд өмссөн, өвдөг хүртэл урт өмд өмссөн өвгөн. , намхан бүстэй цамц. Түүний сүрэг замын хоёр талаар өргөн тархаж, өвс ногоо хазан алхаж, нэг зүгт аажуухан тэнүүчлэв - улаавтар хээр талд харагдах толбо шиг бүдүүн зэгстэй бараан маргад чулуулаг жалга руу. Энэ мөнхийн танил зураг дээр эртний, библийн зүйл байсан. Өвгөн уяачдын хойноос удаан харж, нарны туяанаас далдуугаараа харлаж, борлосон, шорооноос хамгаалж, хангалттай харсан тул толгой сэгсрэн зугтсан сүргийн араас тэнүүчилж одов.

Эхний байшингуудыг өнгөрсний дараа бид сүмд ирлээ. Толботой тугалууд үл тоомсорлосон том цэцэрлэгийн унасан хашааны дэргэд шатсан өвсийг залхуухан хазаж байв. Хаа нэг тахиа ядаргаатай дуугарав. Хаа нэгтээгээс эмэгтэй хүний ​​хашгирах, шилэн аяга шажигнах чимээ сонсогдов. Долоо орчим настай, хөл нүцгэн, цагаан толгойтой хүү ойртон гүйж ирээд зэвсэглэсэн морьтон руу бишрэн харав. Найрсаг туурайны чимээ нам гүм болж зогсоход замын хажуугийн улаан буудайн өвс рүү хошуугаа сунгасан морины хормойх чимээ л сонсогдов. Ахмадын дохиогоор тэд мориноос бууж, морьдыг цэцэрлэгийн халхавч руу хөтөлж эхлэв. Худаг нэн даруй хүрээлэгдсэн байна. Тэд хүйтэн, бага зэрэг давстай усыг бага багаар ууж, ихэвчлэн салж, дахин шуналтайгаар хувингийн ирмэг рүү унаж, адууных шиг том, чимээ шуугиантай балгаж уудаг байв.

Намхан, халзан, хөл муутай дэд дарга морийг эмээлээс нь салгаж, өвсөнд хүргэхийг зөвшөөрч, худаг руу түлхэж, хувингаас нь цацаж, бүтэн нэгийг нь шүүрэн авч, ахмадыг нүдээрээ хайж, хальт харав. морьтон цэргүүдийн тэвчээргүй цангасан царайг хараад ууж эхлэв. Саарал сүрэлээр ургасан Адамын алим нь хөдөлж, саарал товойсон нүд нь аз жаргалтай нарийв. Согтуудаа архируулж, уруул, нойтон эрүүгээ дээлийнхээ ханцуйгаар арчаад дургүйцсэн байртай хэлэв.

Ус нь тийм ч сайн биш. Үүний цорын ганц сайн зүйл бол хүйтэн, нойтон бөгөөд давсыг багасгаж болно.

Ахмад цэцэрлэгийн дундуур аль хэдийн алхаж, навчны цаана үл үзэгдэх шувуудын исгэрэх чимээг сонсож, жимс дүүргэх өтгөн үнэрийг тааламжтайгаар амьсгалж байв. Тэр залуу байсан ч нимгэн уруултай амныхаа дээгүүр саарал сахалтай байв. Тэрээр жижиг офицерын хонхорхойтой час улаан гуталтай, даавуун өмд, үйлчилгээний хүрэм өмссөн, зүүн талд нь мөнгөн оосортой сэлэм, баруун талд нь модон туузан бүстэй маузер, малгай нь хойшоо түлхэгдсэн байв. толгойных нь ар талд, нүдэнд нь цэнхэр дөл байв. Хэд хэдэн өдөр үнэхээр унтаагүй, хоол тэжээлийн дутагдалд орж, эмээл дээрээ гурван зуу гаруй бээр ядаргаатай марш хийсэн ч тэр агшинд сэтгэл нь их л байлаа. Дайны үед хүнд ямар их зүйл хэрэгтэй вэ гэж тэр бодлоо - үхлээс ердийнхөөсөө жаахан холдох, амрах, унтах, сайхан хоол идэх, гэрээсээ мэдээ хүлээн авах, түүдэг галын дэргэд удаан тамхи татах - энэ бол хоромхон зуурын баяр баясгалан юм. цэрэг.

Цэцэрлэг нь адилхан том, гадна талдаа үл тоомсорлосон байшингаар төгсөв. Саравч руу гурван алхмын зайд өгсөхдөө хаалгыг чимээгүйхэн тогшсон боловч зөвшөөрөл хүлээхгүйгээр бүдэг гэрэлтэй хонгилоор орж, өөр хаалгаар өрөөнд оров.

Гэрт хүн байна уу? гэж тэр асуув
- Тийм ээ, гэхдээ та юу хүссэн бэ? – дутуу махлаг, намхан тахилч хурдан алхсаар түүнтэй уулзахаар гарч ирэв.

Ахмад Сапрыкин... Александр Васильевич. - гэж ахмад өөрийгөө танилцуулав. - Бид жагсаж байна. Хэрэв та хүсвэл цэцэрлэгт чинь дулааныг хүлээгээд орой нь хөдөлцгөөе.

Зочин хүлээж байгаадаа баяртай байна" гэж тахилч үл ялиг толгойгоо бөхийлгөв. - Аав Александр... Александр Сергеевич.

Танай тосгоны ус ямар муу вэ - та үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? "Давстай" гэж ахмад хэлээд малгайгаа тайлж, нойтон духаа алчуураар арчиж, танилцуулах ёслол дууссан гэж үзэв. "Халуун байна, би замаас цангаж байна, ус нь зүгээр л сайн биш байна." - Тэгээд тэр зэмлэн "Яагаад чамд сайн ус байдаггүй юм бэ?"

Давстай юу? гэж эзэн гайхан асуув. -Ямар худгаас авсан юм бэ? Цэцэрлэгт үү? Тийм ээ, зөвхөн услах, бас үхэр.

Гэхдээ халбагаар" гэж тэр гараа бүдэгхэн даллаж, "бүх бүс нутаг Логачевын худгаас ус авдаг." Тэр яагаад өнөөдөр амиа алдсан байж болох юм бэ? Өчигдөр би үүнийг авчирсан - хөнгөн ус, сайн. Тийм ээ, үзээрэй. Маша! Мария Степановна!

Үүдэнд нь нөхрөө таарсан махлаг залуу эмэгтэй гарч ирэн тэр офицер руу ичингүйрэн инээмсэглэж, духнаас нь хүзүү хүртэл улайв.

Зочинтой уулзаарай, ээж ээ, би үлдсэнийг нь хариуцна.

"Сайн эзэд ээ, бид гурван хувин төмс, талх, давс юм уу" гэж шийдэмгий хэлэв. Цэргийн ходоод нь дүр эсгэдэггүй.

Энэ болно, тийм байх болно" гэж эзэн толгойгоо дохиод хаалга руу чиглэв.

Ахмад гэрийн эзэгтэйн "Өө, чи юу яриад байгаа юм бэ, миний газар эмх цэгцгүй байна!" гэж хашгирахад гутлаа хурдан тайлж, цэцэрлэг рүү онгорхой цонх руу алхаж, өндөр дуугаар хашгирав.

Кутейников, заалтуудыг аваарай!
Нээлттэй цонхоор бүлээн салхи үлээв. Тэр хөвж, туль хөшгийг сэгсэрч, өрөөнд алимны мод, боловсорч гүйцсэн интоор, уушгины ургамал, наранд нухсан шарилжны ширүүн гашуун үнэрийг авчирлаа. Таазны ойролцоо хаа нэгтээ нисч буй зөгий яг ижилхэн нотоор дуугарав. Цонхны хаалт нимгэн бөгөөд гунигтай шаржигнана. Хоолноос ядарсан, чихэрлэг ястай квасс ууж, ахмад нойртойгоо тэмцэж, гэрийн эзэдтэй санамсаргүй яриа өрнүүлэв. Тэд энэ жил талх хаа сайгүй сайхан байна, тосгонд эрчүүд хангалтгүй, эмэгтэйчүүд ургац хураах ажилд хүндрэлтэй байна, магадгүй намар ихтэй, үр тариа унаж, цасанд дарагдах болно.

"Би зүгээр л ойлгохгүй байна, ноён офицер аа" гэж улайсан тахилч зочинд бургунди бөөрөлзгөнөтэй таваг өгөөд, "Украинд германчууд, Кавказын цаана байгаа туркууд байдаг, Оросын ард түмэн бид хоорондоо тулалдаж байна. ” Энэ яаж байна?

Бүх оросууд, гэхдээ бүх хүмүүс биш. Зарим нь сүүлийн Турк хэлнээс ч дор байна. Большевикууд, социалист хувьсгалчид, меньшевикүүд болон төрөл бүрийн анархистууд... Тэд чиний хувьд хэн бэ? Дайснууд биш гэж үү? Илүү муу. Тэд ард түмнийг "Тариачдад газар, ажилчдад үйлдвэр!" гэж ухуулж байна. Үүний тулд зөвхөн уриа лоозон байж болно - ташуур, дүүж, бууд! Тэд Зөвлөлт засгийн эрх мэдэл гэж юу болохыг бүрэн мартах хүртэл. Бүх язгууртан, шударга сэхээтнүүд боссон. Тэмцэл ноцтой байна: өөр сонголт байхгүй - тэд бид, эсвэл бид. Эдгээр тээрмийн чулуу нь хөндлөнгийн оролцооноос ч дор юм.

Тэгээд аль хэдийн унтаад, толгойгоо урдуур нь тавиад:
"Та өөр хүний ​​хоолойгоор дуулж байна, хатагтай, гэхдээ та үнэхээр дуулж чадахгүй."

Тэгээд өөрийгөө сэгсэрч:
- Уучлаарай. Маршаар. Би сайн унтаагүй удаж байна.

Тийм ээ, тийм ээ, одоо" гэж эзэд нь шуугиж эхлэв.
Ганцаараа үлдсэн ахмад хүрэмээ тайлж, орон дээр баясгалантай сунгав. Зузаан хөшиг чимээгүйхэн найгаж, таазанд гэрлийн тусгал хэрхэн тоглуулж байхыг тэр харав. Тэр бага зэрэг толгой нь эргэж, нүдээ аниад, тахилчийн цагаан дүүрэн гарыг хараад хэсэг зуур өнгөрснөө бодож, гүн, сайхан нойронд автав.

Хоёр цаг өнгөрчээ. Халуун одоохондоо буураагүй байна. Нар дэлхийг хайр найргүй шатаасан хэвээр байна. Хөнгөн анхилуун сэвшээ салхи хаа нэгтээгээс азарган тахианы тунгалаг, дуугарах дууг авчирлаа. Ахмад Сапрыкин бүх биеэр ер бусын хөнгөн сэрлээ. Хөшиг чимээгүйхэн хөдөлж, хачирхалтай өөрчлөгдөж буй гэрлийн тусгал таазны дээгүүр гулссаар байв. Тосгоны овоохойн ичимхий, даруухан цэвэрхэн байдал, цэцэрлэгийн анхилуун үнэрээр дүүрсэн агаар, бага наснаасаа танил болсон азарган тахиа дуу хоолой - бүхнийг чадагч амьдралын энэ бүх жижиг илрэлүүд зүрх сэтгэлийг баясгаж, гандах шарилжны гашуун үнэрийг мэдрэв. ухаангүй уйтгар гуниг сэрээсэн. Дээш хаа нэгтээ, сүмийн бөмбөрцөг дээр тагтаанууд хоорондоо зөрчилдөж байв. Цэцэрлэгт дуу хоолой, инээд сонсогдов.

Юу вэ, өвөө, би энэ чанга амны толгойг мушгивал харамсалтай байх болов уу?

Эрхэм хамгаалагчдынхаа төлөө зарим тахиануудыг үнэхээр өрөвдөж байна уу? Тийм ээ, хэрэв та Зөвлөлтийг энд зөвшөөрөхгүй бол бид бүх зүйлийг өгөх болно. Тэгээд энэ гутамшигийг хэдий болтол тэвчихийг хэлэх гэж байна. Хатуу дэг журам тогтоох цаг болсон. Муухай үгэнд бүү гомдоо, гэхдээ чамайг харах нь гутамшигтай.

За тэгэхээр би оролдоод үзье, өвөө?
-Хонгор минь оролдоод үз дээ.
Хөл гишгэх, азарган тахиа түгшээх чимээ сонсогдоно. Инээх, тамгалах нь эмэгтэй хүний ​​дуугаар тасалддаг:

Тэгээд та юу бодож байсан бэ! Бурханаас ай! Бэлэвсэн эмэгтэйчүүд, бяцхан өнчин хүүхдүүд дээрэмдэх. Тэгээд чи, поп нүдтэй чөтгөр, чи яагаад инээгээд байгаа юм бэ? Кошегоо авчир. Хараач, чи танихгүй хүмүүст эелдэг болсон байна.

Дахин морин цэргийн танил хоолой:
- Аймшигтай тэнэг шувуу - азарган тахиа! Дуу нь илүү чанга, түүнийх нь маш чанга, харин минийх - ядаж битгий асуугаарай гэж хөрштэйгээ маргалддаг байсан. Үгүй бол тэр шөнө дунд гэрэлтэж, чихний чинь доор толгойгоо цухуйлгах болно. Пекер Нето цохино. Чиний нуруу түүнд байгаа бөгөөд тэр аль хэдийн чиний дээр гарч, толгойны чинь оройг цохихыг оролдож байна. Би хорвоод амьдарч байгаа цагтаа азарган тахиануудыг үзэн ядах болно. Хараач, улаан сүүлт новш үзүүлбэр үзүүлж байна.

Айж байгаарай, хөөрч байна" гэж танихгүй хүн баскаар "Тэр араас ирж байна, тэр чамайг гишгүүлэхийг хүсч байна" гэж баяр хөөртэй хэлэв.

Үгүй ээ, тэр надад энэ асуудалд хэрэггүй. Мөн хазсан бол тэр даруй толгойгоо хажуу тийш нь эргүүлдэг. Одоо авга эгчээ, битгий гомдоо, зүгээр л гоймон дууд.

Залуус аа, та нар эзний нутгаас хангалттай шүүрч чадсан уу? Хараач, манай ахмад хатуу чанд, тэр дэг журамд дуртай - тэр тэр даруй сэтгэлийнхээ хамт олзыг сэгсэрнэ.

Олз... - гэж хэн нэгэн дуурайв. -Эзэн нь байхгүй болохоор тэр яагаад хоосон байх ёстой гэж? Хамгаалагч та нарыг хэн тэжээх вэ?

Хөөе, хүн минь, чи сэтгэн бодохдоо сайн. Тиймээс эзэн нь байхгүй бол цагтаа хэнийг нь барьж ав. Тэгэхээр яах вэ?

Тийм биш, гэхдээ тийм ...
- За тэгвэл чи миний эмээлтэй, хол байхад миний хүүхэнтэй таарна.

За тэгээд эмэгтэй хүн эх дэлхий биш ч гэсэн хүүхэд төрүүлдэг...
Хувцсаа өмсөж, эзэдтэй нь уулзаагүй ахмад цэцэрлэгт гарав. Байгальд юу ч өөрчлөгдөөгүй: цаасан шувуу тосгоны дээгүүр яг л өндөр бөгөөд жигдхэн эргэлдэж, наранд гялалзсан өргөн далавчаа хааяа хөдөлгөж, хясаатай төстэй, нил ягаан өнгийн доторлогоотой цагаан үүл, хамгийн эмзэг эхийн хамт гялалзаж байв. Сувдан оргилд зогссон хэвээр, нүүгээгүй юм шиг, болжморын энгийн шуугиан бэлчээрийн хаа нэгтээгээс сонсогддог байсан ч зүрхэнд хүрэх зам нь эргэлзээгүй, алс холын ойн дээгүүр манан ил тод харагдаж байв. мөн тэд ойртож, барзгар нягтралтай болсон юм шиг санагдав.

Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! - гэж ахмад Сапрыкин өөртөө хэлэв.

Хажуугаар нь өнгөрөхдөө эрчүүд үг солилцов:
-...зарим хэсэг нь шинэхэн. Тэдний өмссөн өмд, цамц, цувисан пальто бүгд цоо шинэ, бүх зүйл гялалзаж байна. Хувцасласан, чөтгөрүүд, зүгээр л уяачид.

Офицерыг анзаарсан тэд түр зогсоод, анхааралтай харж, толгой дохин мэндлэв.

"Тэд малгайгаа ч тайлаагүй" гэж ахмад хэлэв. "Ард түмэн завхарсан."

Энэ хооронд цэцэрлэгийн маргаан улам ширүүсэв.
"Тэгээд би тушаалыг ойлгож байгаа болохоор" гэж дугуй царайтай, үл тоомсорлож, "Чи цэрэг винтовтой байх ёстой, харин би тариачин газартай байх ёстой" гэж итгүүлэв. Хэрэв энэ нь хөндлөнгөөс оролцохгүй бол энэ нь миний хувьд ийм хүч юм ...

Ахлагч ойртож ирэхийг хараад чимээгүй болов.
"Хамгийн цэвэр усны догдлол" гэж Сапрыкин бодоод, амьдралын баяр баясгалантай баяр ёслолын гүнд нээгдсэн сэтгэлд нь өргөс шиг гомдох мэдрэмж төрж байв. Тэр ярих дуртай, яаж хийхээ мэддэг байсан. Одоо тэр бодлоо цуглуулан цэцэрлэгт цугларсан тосгоныхныг нүдээ цавчив.

"Талх эзэгтэйчүүд ээ" гэж ахмад дуугүй болж, зөв ​​үг хайж, өөр дуугаар гайхамшигтайгаар хүчирхэгжсэн, агуу дотоод хүч чадлаар дүүргэж, "Хараач, эрчүүд ээ, талбайнууд ямар манантай вэ!" Харж байна уу? Тэнд, манай Орост большевикуудын дор шаналж буй ард түмнийг яг ижил манангаар хар уй гашуу тээж байна. Хүмүүс шөнө унтдаг ч унтаж чаддаггүй, өдрийн цагаар энэ уй гашуугаар цагаан гэрлийг олж хардаггүй нь ийм уй гашуу юм. Бид үүнийг үргэлж санаж байх ёстой: одоо, жагсаж байхдаа, дараа нь улаан новштой мөргөлдөхдөө. Мөн бид үргэлж санаж байна! Бид баруун тийш явж, бидний нүд Москваг харж байна. Тэнд очоод сүүлчийн комиссар манай сумнаас чийгтэй газар унах хүртэл харцгаая. Эрчүүд бид ухарсан ч ёстой л тулалдсан. Одоо бид урагшилж, ялалт манай байлдааны дэглэмийг далавчаараа шүүрдэж байна. Бид эелдэг хүмүүсийн нүд рүү харахаас ичдэггүй. Битгий ичих... Миний цэргүүд яг чам шиг тариачин, газар шороо, амар амгалан хөдөлмөрийг тэмүүлдэг. Харин манайхны хувьд сэлэм нөмрөн, анжис морь уяхад эрт байна. Зэвсэгт морилоход эрт байна! .. Ариун Эх Орост зохих дэг журам тогтоох хүртэл бид зэвсгээ орхихгүй. Одоо бид танд шударга бөгөөд хүчтэй дуугаар: "Бидний хайр, итгэлийн эсрэг гараа өргөсөн хүнийг бид дуусгах гэж байна, Ленинийг үхүүлэхийн тулд дуусгах болно!" Биднийг зоддог байсан, наад зах нь гэхэд хороод нь эхлээд сайн зоддог байсан. Харин би та нарын дунд байгаа залуу боловч өвгөн цэрэг морины гэдсэнд биш дөрвөн жил эмээл дээр суусан, бурханд талархаж, амьд яс үргэлж махаар дарагдсаар байх болно гэдгийг би мэднэ. Ялзарсан нэгийг нь үндсээр нь сугалж аваад дараа нь германчуудын шүдийг тоолъё. Улаануудын дайсандаа худалдсан Украин болон бусад бүх газар нутгаа буцааж өгье. Бид хүнд алхмаар алхаж, Зөвлөлтийн хөл дор газар доргих болно. Мөн бид энэ дэлхийн тахал, үхлийн аюултай халдварыг хаа сайгүй үндсээр нь устгах болно.

Ахмад чимээгүй болж, хоолой нь хамгийн дээд цэгт хүрч, хоолойгоо нударгаараа засаад чимээгүйхэн, сэтгэлээр хэлэв:

Эрчүүд та нар бидний алхмыг сонсох болно... Тэгээд ялалтын аянга танай тосгонд хүрнэ...

Тэд түүнийг анхааралтай сонсов: зарим нь сонирхож, зарим нь итгэлгүй, зарим нь гунигтай байв. Энэ нь ахмад Сапрыкины хурц харцнаас мултарсангүй.

Тэгэхээр хэнд хамаатай юм бэ, ноён офицер аа, новшийг усанд оруулаарай” гэх дуу олны дундаас сонсогдов. – Газрын тухай яриач: одоо хэнийх вэ...

Улаанууд танд буухыг амласан уу?
-За тэгээд амлаад зогсохгүй тараасан...
-Чи ч бас улаан уу, новш? - ахмадын нүд аймшигтай анив.

Тэр урагш алхаж, галт улаан үс, цоолж, зэрлэг нүдтэй, муу хувцасласан боловч царайлаг залуугийн өмнө зогсов.

Хэнийх вэ?
- Баландин... Василий... Петровын хүү...
- Василий Баландин, чи энд юу суртал ухуулга хийж байгаа юм бэ? Чамайг итгүүлэхэд удаан хугацаа хэрэгтэй гэж бодож байна уу? Дайны хууль тогтоомжийн дагуу би түүнийг эх орны болон бүх улс төрийн дайсан хэмээн гогцоонд оруулсан. Ойлгосон уу?

Баландин хөдөлсөнгүй. Эхлээд тэр сонсож, аажуухан улайж, ахмадын цэнхэр нүд рүү ширтэж, уйтгартай гангаар гялалзаж, дараа нь тэр өөр тийш харан, ямар нэгэн байдлаар сааралдуу цонхийсон нь хацар, эрүүг нь бүрхэж, хацрын ясыг нь бүрхэв. нар, үхлийн аюултай, муу хөх гарч ирэв. Зүрх сорогч айдсаа даван туулж, сөөнгө хоолойгоор хэлэв.

Газаргүй бол би жаахан гогцоотой, жаахан гогцоотой... Эрхэм ноёнтон минь, та ч бас сэлэмгүй дайчин хүн биш л дээ...

За, хангалттай! Ахмад өөртөө хэлээд эргэн тойрноо хараад: "Кутейников, вандан сандлын ард байгаа байшин руу хурдан очиж, үүнийг ав!"

Үйлчлэгчийн араас эцэг Александр цэцэрлэгт гарч ирэв. Тэрээр ярьж байхдаа сэтгэл хөдөлж, дохиж байв:

Ноён ахмад аа, зогсоо! Бурханы төлөө сэтгэлдээ нүгэл бүү үүр. Ямар суртал ухуулга вэ? Манай тосгонд түүн шиг толгой нь гэмтсэн ганц л байдаг. Тэр ямар улайсан бэ, ноён ахмад, тэр тэнэг учраас Бяцхан Улаан.

Хоёр зоригтой морьт цэрэг Баландиныг вандан сандал руу бөхийлгөхөд тэр нэг л шуналтай харцаар нарны тусгалтай тэнгэрийн захаас шүүрэн авч, одоо шарилжны хөх ишнүүд хацарт нь маш ойрхон найгаж, цаашлаад нарийн нэхмэл өвсний ард, Цэргийн гутал сүндэрлэв. Тэр шалтаг тоосонгүй, уйлсангүй, өршөөл гуйсангүй, үнсэн саарал хацраа вандан сандал дээр нааж хэвтээд "Тэд түүнийг эрт эсвэл ямар нэгэн зүйлээр алах ёстой байсан ..." гэж салгаж бодов. Гэвч эхний цохилт нь мөрний ирний ойролцоох арьсыг урахад тэрээр заналхийлж, сөөнгө хэлэв.

Гэхдээ, гэхдээ, тайван бай... ташуураа даллана.
-Юу, үнэхээр тийм их өвдөж байна уу? – гэж харуул дооглонгуй асуув. -Та тэвчихгүй байна уу?

Өвддөггүй, гижигддэг, би багаасаа гижигдэхээс айдаг байсан болохоор тэвчихгүй байна” гэж Баландин шүдээ хавиран бувтнан толгойгоо эргүүлж, хацрыг нь даган урсах нулимсаа арчихыг оролдов. түүний мөрөн дээр.

Тэвчээртэй байгаарай, эр хүн минь, ухаанаа олж ав" гэж сквер ярвайсан царай руу илт таашаалтайгаар харж, эелдэг зөөлөн инээмсэглэв.

Херод, би чамаас суралцах ёстой биш гэж үү?
Гэвч дараа нь офицер товч бөгөөд эрх мэдэлтэй зүйл хэлэхэд морьт ташууруудын цохилт нь хамгаалалтгүй биеийг муу ханашгүй дөлөөр долоож, яс руу нь хүртэл хүрч байгаа мэт болж байв.

Тэрээр зүрх шимшрүүлэх хашгирах чимээнээсээ хурдан суларч байгаагаа мэдэрсэн ч хүчтэй бөгөөд ойр ойрхон цохилтын дор чимээгүй байж чадсангүй.

Би цагаан хүмүүсийн дор байхыг хүсэхгүй байна! .. Ээжийг минь тамд хүргээрэй!.. Бурхан минь намайг ямар их өвтгөж байна вэ!..

Тэр өөр ямар нэгэн зүйл хашгирч, аль хэдийн ойлгомжгүй, дэмийрч, ээжийгээ дуудаж, уйлж, шүдээ хавиран харанхуй усанд орж, ухаан алдлаа.

Илья Муромец дууслаа! – гэж Кутейников сөөнгө хэлээд ташуураа буулгаад ахмад руу эргэв.

Түүнийг тэвэрсэн сэтгэлийн хөөрлөөсөө тэр сэргэж чадсангүй: хацар нь мэдрэлийн цочролоор чичирч, биеийн дагуу унжсан гар нь чичирч байв. Сэтгэлийн хөөрлөө дарж, чичирсэнээ нуух гэж хамаг чадлаараа хичээсэн ч амжилт олоогүй. Духан дээр нь жижиг бөмбөлгүүдийг шиг хөлс гарч ирэв. Хоолой нь бүтэлгүйтэх вий гэж айгаад гүйгч рүү гараа даллав.

Баландин чичирхийлэл, зэрлэг өвдөлтөөс сэрж, бүх биеийг нь гал мэт тараав. Тэр сөөнгөхөн санаа алдаж, амьсгал хураасан мэт ханиалгаж, гаднаас нь түүний чимээгүй, амьсгал боогдох ханиалгах, дотроос нь гүн гинших чимээ сонсогдов. Тэр үл ялиг хөдөлж, энэ сул хөдөлгөөн нь шатаж буй өвдөлтийг 10 дахин ихэсгэж, тэр үед л түүнийг амьд гэдгээ харанхуйлсан ухамсарт нь мэдрэв. Хөдлөхөөс аль хэдийн айж байсан тул миний цамц цусаар ханаж, биенд минь наалдаж байгааг нуруу, цээж, гэдсэнд мэдэрсэн. Дахин хэн нэгэн түүнийг түлхэж, татав. Василий уруулнаас нь мултрахад бэлэн болсон ёолох дуугаа дарав. Тэрээр хичээн зүтгэсээр зовхио нээж, нулимсны хөшигний дундуур хүргэний дэгээтэй хамар, халзан толгойг ойроос харав. Кутейников түүн рүү ширтэж буй харцыг анзааран гараа боолтноос нь салгаж, Баландины тохойг өрөвдөв.

Со-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о---- Тэр залууд нарийн эмчилгээ хийсэн. Тэд жаахан галзуурсан, новшнууд, тийм үү?

Василий амаа нээж, ямар нэгэн зүйл хэлэхийг оролдож, хүзүүгээ сунган, толгойгоо эргүүлэв. Жижиг улаан үстэй ургасан Адамын алим нь ховор бөгөөд чанга чичирч, бүдэг сөөнгө дуу хоолойд нь цохилж, хөөсөрч байв.

Цугласан олны мэдээ алдрав. Василий Баландин эрчүүдээр хүрээлэгдэж, босоход тусалж, хавдсан уруул руу нь шанагатай ус шахав. Тэрээр бага багаар балтанд залгиж, шанагыг нь авсны дараа ээжийнхээ хөхнөөс тасарсан хөх шиг дэмий дахин хоёр удаа залгив.

Ахмад морьдыг эмээллэх тушаал өгсөн. Тэрээр бүхэл бүтэн тосгоныг ташуурдах, эсвэл тариачдын хөлд унаж, уучлал гуйх гэсэн ямар ч туйлын шийдвэр гаргах чадвартай толгой эргэм тогтворгүй сэтгэлийн байдлыг мэдэрсэн. Тэд салах ёс гүйцэтгэлгүй чимээгүйхэн машинаараа явав. Миний ард тэд бүдэгхэн хоолойгоор хэлэв:

Хамгаалагч нар... ээж чинь... эцэст нь зам чинь чиний булш болно.

Морины туурайн доороос саарал тоос эргэлдэнэ. Нарыг гонзгой үүл бүрхэж, салхи сэвэлзэж, сэрүүн болов.


Шолохов Михаил

Тэд эх орныхоо төлөө тулалдсан (Ромын бүлгүүд)

Михаил Шолохов

Тэд эх орныхоо төлөө тэмцсэн

Зохиолын бүлгүүд

"Тэд эх орныхоо төлөө тулалдсан" роман (1943-1969), "Хүний хувь тавилан" (1956-1957) өгүүллэгийн бүлгүүд нь Аугаа эх орны дайнд Зөвлөлтийн ард түмний баатарлаг эр зоригийн сэдэвт зориулагдсан болно. социалист реализмын уран зохиолын гарамгай мастер Михаил Александрович Шолоховын бүтээл ба "Эх орны тухай үг" (1948) зохиолын гол бүтээлүүдийн нэг нь зохиолч асар том зүйлийн тухай хатуу үнэнийг дэлхий нийтэд хэлэхийг эрмэлздэг. Зөвлөлтийн ард түмэн хүн төрөлхтний ирээдүйн эрхийн төлөө төлсөн үнэ.

Цэнхэр, нүд гялбам цэнхэр тэнгэрт - 7-р сарын наран галд дүрэлзэж, гайхалтай цагаан өнгөтэй ховор, салхинд тарсан үүлс. Зам дээр саарал тоосонд тод дарагдсан, машины мөрөөр таслагдсан танкийн замуудын өргөн зам байдаг. Хажуу талд нь - халуунд унтарсан тал мэт: ядарсан өвс ногоо, уйтгартай, амьгүй гялалзсан давслаг намаг, алс холын дов толгод дээр хөх, чичиргээн манан бүрхэж, эргэн тойронд ийм нам гүм байх нь алсаас исгэрэх чимээ сонсогддог. гофер болон нисдэг царцааны улаан далавчны хуурай чимээ халуун агаарт удаан хугацаанд чичирнэ.

Николай урд эгнээнд алхав. Тэр өндрийн оройд эргэж хараад Сухой Ильмений фермийн төлөөх тулалдаанд амьд үлдсэн бүх хүмүүсийг нэг харцаар нь авав. Сүүлийн тулалдаанд харгис хэрцгийгээр цохиулсан дэглэмийн үлдэгдэл нэг зуун арван долоон цэрэг, дарга нар зам дээгүүр эргэлдэж буй хээрийн гашуун тоосыг залгиж, хөлөө ядруухан хөдөлгөж, хаалттай баганад алхав. Мөн хошууч нас барсны дараа дэглэмийг удирдаж байсан хоёрдугаар батальоны командлагч ахмад Сумсков бага зэрэг доголж, замын хажуугаар алхаж, түрүүч Любченкогийн өргөн мөрөн дээр эргэлдэж байв. , хоёрдугаар ээлжийн гэдсэнд хаа нэгтээгээс ухрахын өмнө дөнгөж олж авч, дэглэмд авчирсан бүдгэрсэн бүрхүүлд ороосон дэглэмийн тугийн шон, одоо ч гэсэн хоцрогдолгүй хөнгөн шархадсан цэргүүд боолттой бохирджээ. тоосноос эгнээнд алхав.

Ялагдсан дэглэмийн удаан хөдөлгөөн, тулаан, халуун, нойргүй шөнө, урт алхалтад ядарсан хүмүүсийн хэмжүүртэй алхалтад ямар нэгэн сүр жавхлантай, сэтгэл хөдөлгөм зүйл байв. дахин.

Николай танил, бүдүүлэг, харласан царай руу хурдан харав. Эдгээр хараал идсэн таван өдрийн дотор дэглэм хичнээн их алдсан бэ! Халуунд хагарсан уруул нь чичирч байгааг мэдэрсэн Николай яаран эргэж харав. Гэнэтийн богино гиншилт хоолой нь зангирах мэт агшиж, нөхдүүд нь нулимсыг нь харахгүйн тулд толгойгоо бөхийлгөж, улайсан дуулгаа нүдэн дээрээ татав... "Би мултарсан, бүрэн доголон болсон.. Энэ бүхэн нь халуун, ядаргаа юм" гэж тэр бодлоо, ядарсан, тугалга дүүрсэн хөлөө хөдөлгөж, алхаагаа богиносгохгүйн тулд бүх хүчээ дайчлав.

Одоо тэр эргэж харалгүй алхаж, хөл рүүгээ тэнэг харан зогсох боловч түүний нүдний өмнө дахин зүүдэнд байгаа мэт энэ агуу ухралтын эхлэлийг тавьсан саяхны тулалдааны тухай тархай бутархай, гайхалтай тод дүрслэгдсэн зургууд гарч ирэв. Уулын бэлээр хурдацтай мөлхөж буй Германы танкуудын цасан нуранги, тоос дээгүүр гүйж буй автомат буучид, хар дэлбэрэлтүүд, хөрш батальоны ухарч буй цэргүүд тариалангүй буудайн дундуур эмх замбараагүй байдлаар тархаж байхыг тэр дахин харав. Дараа нь - мотоциклийн дайсантай тулалдах, хагас бүслэлтээс гарах, жигүүрээс нь сүйтгэх гал, хэлтэрхийгээр таслагдсан наранцэцэг, гүехэн тогоонд хавиргатай хамраа булсан пулемёт, шидэгдсэн пулемётчин. Дэлбэрэлтийн хажуугаар нуруун дээрээ хэвтэж, бүгд алтан наранцэцгийн дэлбээтэй, хачирхалтай, аймшигтай цусаар цацагдсан ...

Тэр өдөр Германы бөмбөгдөгч онгоцууд полкийн сектор дахь фронтын шугамыг дөрвөн удаа бөмбөгдөв. Дайсны дөрвөн танкийн дайралтыг няцаав. "Бид сайн тулалдсан, гэхдээ бид эсэргүүцэж чадаагүй ..." гэж Николай гашуунаар бодов.

Нэг минутын турш тэр нүдээ анин, дахин цэцэглэж буй наранцэцэгүүдийг харав, тэдний хатуу эгнээний хооронд сул газар мөлхөж буй захирагч, алагдсан пулемётчин ... Тэр наранцэцэгийг хогийн ургамлаас устгаагүй гэж ойлгомжгүй бодож эхлэв. хамтын фермд хангалттай ажилчид байхгүй; олон нэгдлийн фермүүдэд одоо хавраас хойш хэзээ ч хогийн ургамалгүй, хогийн ургамлаар ургасан наранцэцэг байдаг; Мөн пулемётчин бол жинхэнэ залуу байсан бололтой, эс бөгөөс цэргийн үхэл яагаад өршөөл үзүүлж, түүний дүр төрхийг алдагдуулсангүй, гараа сунгасан, бүхэл бүтэн, оддын туг шиг алтан наранцэцгийн дэлбээгээр бүрхэгдсэн хэвтэж байсан юм бэ? Дараа нь Николай энэ бүхэн дэмий хоосон зүйл гэж бодов, тэр олон жинхэнэ залуусыг харсан, бүрхүүлийн хэлтэрхийд урагдсан, харгис хэрцгий, жигшүүрт дүр төрхтэй байсан бөгөөд пулемётчтой бол зүгээр л тохиолдлын асуудал байсан гэж бодож байв. тэсэлгээний давалгаа - мөн эргэн тойрон унаж, алагдсан залуу руу зөөлөн нисч, залуу наранцэцгийн цэцэг түүний нүүрэнд хүрч, дэлхийн сүүлчийн энхрийлэл шиг болов. Магадгүй энэ нь үзэсгэлэнтэй байсан ч дайны үед гадаад гоо үзэсгэлэн нь доромжилсон мэт харагддаг тул тэрээр цагаан, бүдгэрсэн дээл өмсөж, хүчтэй гараа халуун газарт дэлгэн, наранд хөх, уйтгартай нүдээр сохроор ширтэж байсан энэ пулемётчийг удаан хугацаанд санаж байв. нүд...

Николай хүслийн хүчээр шаардлагагүй дурсамжуудаа зайлуулав. Тэр одоо юу ч бодохгүй, юу ч санахгүй байх, харин нүдээ анин алхах, алхааныхаа хүнд хэмнэлийг чагнаж, уйтгартай байдлаа мартах гэж аль болох хичээсэн нь дээр гэж шийдэв. нуруу нь өвдөж, хөл хавдсан.

Тэр цангаж байгаагаа мэдэрсэн. Ганц ч балгасан ус байхгүйг мэдсэн ч гараа сунган хоосон колбыг сэгсэрч, аманд нь урсаж байсан өтгөн, наалдамхай шүлсээ арай ядан залгилаа.

Өндрийн энгэрт салхи замаа долоож, цэвэрлэж, тоосыг нь зөөв. Гэнэт нүцгэн хөрсөн дээр тоос шороонд живж, урьд өмнө нь бараг сонсогдохгүй алхмууд чанга дуугарав. Николай нүдээ нээв. Доор та цэцэрлэгээр хүрээлэгдсэн тавин цагаан казак овоохой бүхий тариалангийн талбай, далан хээр голын өргөн хэсгийг харж болно. Эндээс, дээрээс харахад гэрэлт цагаан байшингууд өвсөн дээгүүр санамсаргүй тархсан голын хайрга шиг харагдаж байв.

Чимээгүйхэн алхаж буй цэргүүд сэрлээ. Дуу хоолой сонсогдов:

Энд зогсох ёстой.

Яахав өөр байх билээ дээ, өглөө гучин километр зам туулсан.


Огноо: 03.10.2011

Сэдэв: Орос хэл

Анги: 11

Багш:Тимкова Татьяна Степановна
Сэдэв: Өгүүлбэр, өгүүлбэрийн стандарт бүтэц
Зорилтот:хэллэг, өгүүлбэр бүтээх арга замыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:хэллэг, өгүүлбэрийн төрлийг үргэлжлүүлэн судлах;

гинжин ба зэрэгцээ харилцааны үндсэн хэрэгслийг нэвтрүүлэх;

текст дэх өгүүлбэрүүдийг холбох арга замыг олох чадварыг хөгжүүлэх;

зөв бичих чадварыг сайжруулах.

Хичээлийн төрөл:тайлбарын элементүүдтэй давталт.

Тоног төхөөрөмж:тараах материал, нэгдсэн бэлтгэлд зориулсан ажлын дэвтэр

Орос хэлний улсын шалгалт, И.С.Тургенев "Эцэг хөвгүүд",

Орос хэлний синонимын толь бичиг, хувийн компьютер, мультимедиа самбар.
Хичээлийн төлөвлөгөө:




Хичээлийн үе шат

Хичээлийн үе шатны агуулга, зорилго

Цаг хугацаа

1

Зохион байгуулалтын мөч

Сурагчдыг хичээл дээр төвлөрүүл

1 минут

2

Тайлбар толь ба лексикийн ажил

Оюутнуудын зөв бичгийн болон үгийн бичгийн мэдлэг, ур чадвар, чадварыг шалгах

5 минут

3

Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

Оюутнуудын тексттэй ажиллах чадварыг шалгах, текст дэх өгүүлбэрүүдийг холбох хэрэгслийг олох

7 минут

4

Урд талын яриа

Текстийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг шинэчлэх

2 минут

5

Багшийн үг

Текст дэх хэллэг, өгүүлбэрийг холбох аргуудын талаархи оюутнуудын мэдлэгийг шинэчлэх, нэгтгэх

10 минут

6

Практик ажил

Текстэд дүн шинжилгээ хийх чадвараа дадлага хий

14 минут

7

Хичээлийг дүгнэж байна

Хичээл дээр хүлээн авсан онолын мэдээллийг нэгтгэн дүгнэх

5 минут

8

Гэрийн даалгавар

Оюутнуудад гэрийн даалгаврын агуулгыг тайлбарлах

1 минут

Хичээлийн явц


  1. ☺ Зохион байгуулалтын мөч

  2. Тайлбар толь ба лексикийн ажил: (слайд)
үгийн синонимыг олох Эх орон(эх орон, эх орон, уугуул нутаг; эх орон,

эцгийн газар, эцгийн газар) ба одоогийн(сэдэвчилсэн, орчин үеийн, шатаж буй,

гашуун, боловсорч гүйцсэн, шатаж буй, цочмог);

Орос хэлний синонимын толь бичгийг шалгана уу.

III.☺ Гэрийн даалгавраа шалгаж байна:

1) ажлын дэвтрийн текст дэх өгүүлбэрийн харилцааны хэрэгслийг зааж өгөх

орос хэлний улсын нэгдсэн шалгалтанд бэлтгэх;

2) олон сонголттой тест "Текст дэх өгүүлбэрийг холбох лексик хэрэгсэл": ( слайд)

а) антоним, үйл үг;

б) холбоот үгс, тоосонцор;

в) шууд давталт, синоним;

г) холбоо үг, төлөөний үг.

3) хариултыг давтах, үнэлэх асуултууд.

IV. ☺ Урд талын яриа:


  1. Энэ жил Оросын мессенжер сэтгүүлд хэвлэгдсэний 150 жилийн ой тохиож байна.
Иван Сергеевич Тургеневын "Эцэг хөвгүүд" роман. ( слайд)

Энэ ажлыг яагаад текст гэж нэрлэж болох вэ?

(Энэ бол семантик болон бүтцийн хувьд бүрэн ярианы ажил юм)


  1. Энэ текстийн гадаад, илчилсэн бүтэц нь юу вэ?
(28 бүлэг, бүлэг - догол мөрөөс бүрдэнэ)

  1. Эхний бүлэгт өгүүлбэрүүдийг холбох ямар хэрэгслийг тодорхойлж болох вэ?
(Lexical: "- Харагдахгүй байна? - гэж мастер давтан хэлэв.

- Харагдахгүй байна, - гэж зарц хоёр дахь удаагаа хариулав. - шууд давтах.

Морфологи: " Багш аасанаа алдаад сандал дээр суув. Ингээд та бүхэнд танилцуулъя түүнийгуншигч ..." - хувийн төлөөний үг)


  1. Текст дэх өгүүлбэрүүдийг холбох ямар аргуудыг та мэдэх вэ?
(Гинж ба зэрэгцээ)

V. ☺ Багшийн үг:

Схемийн хувьд гинж болон зэрэгцээ холболттой бичвэрүүдийг дараах байдлаар дамжуулж болно.

1) Гинжин хэлхээнд өгүүлбэрүүд утгын хувьд давхцдаг

синоним, төлөөний үг, давталт: ( слайд)

Сэдэв

1 2 3 4
Гинжин холбоос

(Хүүхдүүд харав арслан Араатны хаансүр жавхлан, ач ивээлээрээ ялгагдана.)


  1. Зэрэгцээ холболтын хувьд өгүүлбэрүүдийг бие биентэйгээ харьцуулж үздэггүй
бие биетэйгээ холбогдож :( слайд)

Сэдэв

Зэрэгцээ харилцаа холбоо

(Өдрүүд саарал байв. Гэнэт нар тусав.)

Ярианы практикт текстүүд хосолсонхарилцааны арга:

зэрэгцээ элементүүдтэй гинж эсвэл эсрэгээр.
Биеийн тамирын минут

VI. ☺ Практик ажил: (слайд)

сэдэв, хэлц, өгүүлбэрийн төрөл, өгүүлбэрийг холбох арга замыг тодорхойлох

текст дэх хэллэгүүд.






VII. ☺ Хичээлийг дүгнэж байна:
- Та хэллэг, өгүүлбэрийг холбох ямар аргуудыг мэддэг вэ?
- "Щученский" слайдад зориулсан хэллэг, өгүүлбэр зохиож жишээ өгөх

гүүрний толгой". ( слайд)

VIII. ☺ Гэрийн даалгавар: (слайд)
- "Сургуульд" сэдвээр текст зохиож, хэллэгүүдийг холбох арга замыг зааж өгнө үү

текст дэх өгүүлбэрүүд;

Хувь хүний ​​даалгавар - "Эдгээр үгсийг санаж байх ёстой" толь бичгийн диктант зохиох.

Эх орноо гэсэн чин сэтгэлийг хэлээ хайрлахгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй. Хэлэндээ хайхрамжгүй ханддаг хүн бол зэрлэг юм. Түүний хэлэнд хайхрамжгүй ханддаг нь ард түмнийхээ өнгөрсөн, одоо, ирээдүйг үл тоомсорлодогтой холбон тайлбарладаг. (К. Паустовский)

Бидний эх орон, бидний эх орон бол Орос эх юм. Бидний аав, өвөг дээдэс эрт дээр үеэс амьдарч байсан болохоор бид үүнийгээ Эх орон гэж нэрлэдэг. Төрсөн нутаг, тэд эх хэлээрээ ярьдаг, бүх зүйл нь төрөлх нутаг учраас бид эх орон гэдэг. (К. Ушинский)

Цаг хугацааг өнгөрсөн, одоо, ирээдүй гэж анхдагч байдлаар хуваадаг заншилтай. Гэхдээ ой санамжийн ачаар өнгөрсөн нь одоо руу орж, ирээдүй нь одоогийн байдлаар урьдчилан таамаглаж, өнгөрсөнтэй холбоотой байдаг. Санах ой бол цаг хугацаа, үхлийг ялах явдал юм. (Д. Лихачев)

Ёроолгүй, нүд гялбам хөх тэнгэрт галаар төөнөсөн нар, байгалийн бус цагаан өнгийн ховор үүлс. Зам дээр танкийн мөрний өргөн хонхорхой харагдана. Удаан унтаагүй ядарсан зуун арван долоо орчим цэрэг хээрийн гашуун тоосыг залгисаар алхав. (М. Шолохов)

Хүйтэн, бороотой намар айсуй. Шавжнууд нуугдав. Үр, жимс нь удахгүй цасанд дарагдах болно. Хэрэм нь мөөгийг мөчир дээр өлгөж, өвлийн улиралд хатаана. Шишүүхэй талбайгаас овъёос, вандуй авчирч, агуулахаа дүүргэв. Бүгд өвөлдөө бэлдэж байна. (Н. Сладков)

Эх орноо гэсэн чин сэтгэлийг хэлээ хайрлахгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй. Хэлэндээ хайхрамжгүй ханддаг хүн бол зэрлэг юм. Түүний хэлэнд хайхрамжгүй ханддаг нь ард түмнийхээ өнгөрсөн, одоо, ирээдүйг үл тоомсорлодогтой холбон тайлбарладаг. (К. Паустовский)
Бидний эх орон, бидний эх орон бол Орос эх юм. Бидний аав, өвөг дээдэс эрт дээр үеэс амьдарч байсан болохоор бид үүнийгээ Эх орон гэж нэрлэдэг. Төрсөн нутаг, тэд эх хэлээрээ ярьдаг, бүх зүйл нь төрөлх нутаг учраас бид эх орон гэдэг. (К. Ушинский)
Цаг хугацааг өнгөрсөн, одоо, ирээдүй гэж анхдагч байдлаар хуваадаг заншилтай. Гэхдээ ой санамжийн ачаар өнгөрсөн нь одоо руу орж, ирээдүй нь одоогийн байдлаар урьдчилан таамаглаж, өнгөрсөнтэй холбоотой байдаг. Санах ой бол цаг хугацаа, үхлийг ялах явдал юм. (Д. Лихачев)
Ёроолгүй, нүд гялбам хөх тэнгэрт галаар төөнөсөн нар, байгалийн бус цагаан өнгийн ховор үүлс. Зам дээр танкийн мөрний өргөн хонхорхой харагдана. Удаан унтаагүй ядарсан зуун арван долоо орчим цэрэг хээрийн гашуун тоосыг залгисаар алхав. (М. Шолохов)
Хүйтэн, бороотой намар айсуй. Шавжнууд нуугдав. Үр, жимс нь удахгүй цасанд дарагдах болно. Хэрэм нь мөөгийг мөчир дээр өлгөж, өвлийн улиралд хатаана. Шишүүхэй талбайгаас овъёос, вандуй авчирч, агуулахаа дүүргэв. Бүгд өвөлдөө бэлдэж байна. (Н. Сладков)



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!