Урлагийн бүтээл дээр тулгуурлан дүрслэх монолог зохиож сурах. Орос хэл дээр харилцан яриа, монолог гэж юу вэ?

Энэ харилцан ярианы хуулбар бүр шинэ мөр, зураасаар эхэлдэг.

Ярилцлага үүсч болох нөхцөл байдлын жишээ: эмч ба өвчтөн, багш ба оюутан, худалдагч ба худалдан авагч, хүүхдийн тоглоом (Зураг 3).

Цагаан будаа. 3. Ярилцлага үүсч болзошгүй нөхцөл байдлын жишээ ()

Ихэнх яриа нь асуулт хариултаас бүрддэг. Жишээлбэл, "Теремок" үлгэрийн үлгэрийн баатруудын харилцан яриаг эргэн санацгаая (Зураг 4).

Цагаан будаа. 4. "Теремок" үлгэрийн ярианы жишээ ()

Бид харилцан яриа, монологтой танилцаж, монолог нь нэг хүний ​​яриа, харилцан яриа нь хоёр ба түүнээс дээш хүний ​​яриа гэдгийг олж мэдсэн.

Гэрийн даалгавар

  1. Монолог гэж юу вэ, түүний зорилго юу вэ?
  2. Хэлэлцүүлэгт юу хэрэгтэй вэ?
  3. Зургийн хувьд харилцан яриа үүсгэ.

Ном зүй

  1. Климанова Л.Ф., Бабушкина Т.В. Орос хэл.2. - М.: Боловсрол, 2012.
  2. Бунеев Р.Н., Бунеева Е.В., Пронина О.В. Орос хэл.2. - М.: Балас, 2012
  3. Рамзаева Т.Г. Орос хэл.2. - М .: тоодог, 2013 он
  1. Shpora07.narod.ru ().
  2. Thedifference.ru ().
  3. Detskiysad.ru ().

9-р ангийн сурагчдад зориулсан "Текст-монолог" сэдэвт орос хэлний хичээл. Хийсвэр

Подольская Ирина Александровна, Дорнод Казахстан мужийн Семей хотын 4-р сургуулийн КСУ-ийн орос хэл, уран зохиолын багш.
Мэдэгдэл.
Ерөнхий боловсролын сургуулийн 9-р ангийн сурагчдад зориулсан “Текст-монолог” хичээл. Хичээлийн материалыг ярианы соёлын хичээлд болон оюутнуудад эх оронч хүмүүжил олгох хичээлээс гадуурх арга хэмжээнд бэлтгэхэд ашиглаж болно.

Зорилтот.Уран зохиолын текстийн онцлог, тухайлбал К.Воробьев, М.Шолохов нарын бүтээлийн баатруудын монолог, харилцан яриаг судлах замаар ёс суртахууны чанар, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.
Даалгаврууд.
1. 5-8-р ангийн сурагчдын хэл ярианы шинжлэх ухааны эзэмшсэн мэдлэгийг системчлэх.
2.Үг үсгийн алдаа, цэг таслалыг шийдвэрлэхдээ схем, алгоритмыг ашиглах, зөв ​​бичгийн дүрэмд сонор сэрэмж, ур чадварыг хөгжүүлэх.
3.Ярианы монолог, харилцан ярианы онцлогийг судлах.
4.Монологийн яриа нь харилцан яриатай нягт холбоотой болохыг нотлох.
5. Текстийг хүлээн авах-аналитик ур чадвар, ялангуяа текстийн төрөл бүрийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг сайжруулах: агуулга-бүрэлдэхүүн, стилист, хэв зүй, өгүүлбэрийг холбох арга, хэрэгслийн дүн шинжилгээ, филологийн, бүрэн, цогц текстийн дүн шинжилгээ.
6. Уран зохиолоор дамжуулан эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, ард түмний түүхэн өвийг хүндэтгэх, эх орныхоо өмнө хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
7. Хамтран ажиллах орчинг бүрдүүлж, харилцааны ур чадвар, харилцан ярианы чадварыг хөгжүүлнэ.
8. Оюутнуудад “Аугаа их ялалтад элэг нэгтнүүдийн минь оруулсан хувь нэмэр” судалгааны ажлыг зохион байгуулах, явуулахад урамшуулах.
Арга зүйн хөгжлийн тодорхойлолт.
Энэ сэдвийг судлах цагийн тоо: 2 цаг.
Боловсролын ажлын хэлбэр: ангийн хичээл.
Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн.
Синтез: Орос хэл - уран зохиол - түүх - компьютер шинжлэх ухаан - дүрслэх урлаг.
Субъект хоорондын холболтууд: үгийн сан – зөв бичих дүрэм – зөв бичих зүй – синтакс – ярианы соёл.
Арга зүйн техник: Мэдээллийн, тайлбарлах, тайлбарлах, харааны заах арга, аналитик яриа, кластер, үг хэллэгийн ажил.
Давталт.
Ярианы хэв маяг, ярианы төрлүүд. Текстийн талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх: харилцааны арга, хэрэгсэл.
Оюутнуудын олж авсан ур чадвар.
Үг үсгийн сонор сэрэмжтэй байх чадварыг дадлагажуулах, оюутнуудын үгсийн санг өргөжүүлэх, хүлээн авсан мэдээллийг бие даан хайх, боловсруулах, дүгнэлт гаргах, монолог хариултыг боловсруулах; багаар ажиллах чадвар, бие даан зорилго тавих, өөрийгөө үнэлэх чадвар.
Сургалтын үр дүн.
Текст дэх өгүүлбэрүүдийг холбох янз бүрийн арга хэрэгслийн талаар ойлголттой байх. Текстийн хэлний шинжилгээ. Холбогдох бичвэрийг илэрхий уншиж, амаар дахин ярих. Эссэ жанрын гэрийн даалгаварт бэлтгэх.
Хичээл хийх өргөдөл.
Илтгэл, хичээлийн маршрутын зураг. Танилцуулга нь хэд хэдэн шалтгааны улмаас тусгайлан хар улаан дэвсгэр дээр хийгдсэн: Би Ялалтын баярын өмнөх өдөр болсон бүх арга хэмжээг улаан өнгөтэй, 5-6-р ангид маш тод өнгөтэй, бэлгэдлийн өнгөөр ​​хослуулахыг хүссэн. дэвсгэр нь сэтгэлээр унахгүй.
Хичээлийн технологийн онцлог.
МХХТ ашиглах хичээл:компьютер, проектор, интерактив самбар, танилцуулга, Canon камер.
Дидактик материал– оюутнуудад: сурагчдад зориулсан хичээлийн маршрутын зураг, хичээлийн үр дүнг хянах газрын зураг; багшийн хичээлийн ажлын хуудас; "Ард түмний олон зууныг туулах эр зориг" номын үзэсгэлэн.
Ажлын зохион байгуулалт:
- Зохион байгуулах цаг. Ажилдаа эерэг хандлагатай.
- Таван минутын үсэг.
-Шинэ материал дээр ажиллаж байна.
- Олж авсан мэдлэгээ дадлагажуулах: тексттэй ажиллах, харилцан яриа, өөрийгөө үнэлэх.
- Гэрийн даалгавар бэлтгэх заавар.
- Дүгнэлт, ерөнхий дүгнэлт.
- Хичээлийн өөрийгөө эргэцүүлэн бодох.

Хичээлийн үеэр.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээлдээ эерэг хандлага. Хичээлийн зорилго.
Хичээлийн үндсэн асуулт:"Ямар хэв маяг нь монолог, харилцан яриатай холбоотой вэ?"
Хичээлийн асуулт:"Харилцан ярианы текст нь хүүрнэх текст байж чадах уу?"
1. Таван минут зөв бичих.
Уран зохиол(n, nn) ​​текст, m...nologue, d...alogical, d...bats, p...lemy, di...ku(s,ss)ia, s(a, o) )b...sednik, in...t...review, pub...cystika, a(n,nn)otats(i,s)i, тойм, аргумент...ntirova(n,nn) )ost , af...ristic, t...sis, r...toric төхөөрөмж, k...ntakt, k...nts(e,i,s)ptual, re(s,ss)kaz, a/ o(p,pp) нэгдэл (20 үг).


Сурагчид хичээлийн туршид ажиллах маршрутын зургийг өгдөг. Сурагчид дутуу үсгийг бөглөсөн тул ажил хурдан явагддаг тул бүх оюутнууд нэгэн зэрэг ажиллаж эхэлдэг.
Энэ ажлыг бүлэг - хос - ганцаарчилсан ажлыг зохион байгуулах замаар хийж болно.
Өөрийгөө шалгах, харилцан тест хийх, нэг оюутны сорилт - энэ бүхэн хичээлийн энэ үе шатанд багшийн тавьсан зорилго, даалгавараас хамаарна.

Өөрийгөө тусгах. Үгийн сангийн диктантыг шалгасны дараа бүх оюутнууд маршрутын хуудсан дээр бие даан үнэлгээ өгдөг. Үнэлгээний журмын талаар оюутнуудад асуулт байхгүй байхын тулд ажлын үнэлгээний шалгуурыг маршрутын хуудсан дээр зааж өгсөн болно.


Дүгнэлт ба ерөнхий дүгнэлт.
2. Гэрийн даалгавар гүйцэтгэх заавар.
Хоёр дахь хичээлийн төгсгөлд үүсч болзошгүй сэтгэлийн түгшүүр, сүнслэг уур амьсгалыг алдагдуулахгүйн тулд эхний хичээлийн эхэнд оюутнуудад гэрийн даалгавар өгөхийг би санал болгож байна.
Гэрийн даалгавраа бичих нь маш их цаг зарцуулдаг тул хэвлэж аваад хичээлийн маршрутын зурагтай хамт өгөхийг зөвлөж байна.

- Сура. § 47. Текст дэх монолог ба харилцан яриа, дахин өгүүлэх. Хуудас 264-266.
- 9-р ангийн сурах бичгийн 241, 246, 268, 269-р хуудсанд судалсан сэдвээр үг сурч, лавлах толь бичигт (суралцагч бүр 5-р ангиасаа эхлэн тус тусад нь толь бичиг хөтөлдөг) бичих.
-Бичгээр. Дасгал No2 44 (даалгавар дээр) хуудас 262 – 9-р анги.
-Амаар. Текст-монологи, текст-харилцааны онцлогуудын талаар монолог хариулт бэлтгэ.
- Бүтээлч даалгавар. Дайны тухай бүтээлээс өгүүлбэр / ишлэлийг ашиглан жишээнүүдийг дүрслэн харуулах: текст-монологи эсвэл текст-харилцан яриаг бий болгох.
3. Шинэ сэдвийг ухамсартайгаар хүлээн авахад бэлтгэх.
Тестийн зарчимд суурилсан тестийн асуултууд. Ердөө 3 асуулт.
Асуулт 1.Уран сайхны техникийг нэрлэ.


Асуулт 2.Текстийн хэв маягийг зааж өгнө үү.


Асуулт 3.Текстийн төрлийг зааж өгнө үү.


Асуултуудын хариулт: 1с; 2 г; 3 б.
Дүгнэлт ба ерөнхий дүгнэлт.
Багш аа.Бид орос хэлний сонирхолтой хэсгийг үргэлжлүүлэн судалж байна "Текст. Төрөл бүрийн хэв маягийн текстийн зохион байгуулалтын онцлог, хичээлийн сэдэв "Текст-монолог". Сурагчид толь бичгийн лавлах номонд хичээлийн сэдвийг бичдэг.

II. Шинэ сэдвийн тайлбар.

Яриа.
- Өгүүлбэрээс бие биенээсээ хамааралгүй бие даасан үгс юугаараа ялгаатай вэ?
Хариулт.Өөр хоорондоо холбоогүй тусдаа үгс нь бүрэн санааг илэрхийлж чадахгүй.
- Үгийн лексик ойлголт юуг илүү гүнзгийрүүлдэг вэ?
Хариулт.Үг хэллэг.
- Саналыг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хариулт:Бүрэн санааг илэрхийлэх үгийн хослол эсвэл ганц үг.
Дасгал хийх.Бие даасан үгс хэрхэн текст үүсгэж болох алгоритмыг үүсгэ.
Оюутнууд багаар ярилцдаг. Тэд өгүүлбэр дэх үгсийг холбох өөрсдийн алгоритмыг санал болгож, хариултыг бичнэ
лавлах толь бичигт.


Дүгнэлт ба ерөнхий дүгнэлт.
Бүлгийн ажил.
Дасгал хийх.Тайлбар толь бичиг, интернетийн толь бичгүүдийг ашиглан ажилдаа энэ үгийн тайлбарыг өг. Даалгаврыг гүйцэтгэхэд 3 минут.
Бүлэгт зориулсан даалгавар:
1-р бүлэг - үг;
2-р бүлэг - хэллэг;
3-р бүлэг - санал;
4-р бүлэг - текст.
Багшийн үүрэг:ажлыг ажиглаж, зохицуулдаг.
Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа бүлгийн илтгэгчид хүлээн авсан мэдээллийг дуу хоолойгоор илэрхийлдэг.
Бүлэг оруулах, хариулах жишээ.


Дүгнэлт ба ерөнхий дүгнэлт.
Багш аа.
- Зохиогчийн ерөнхий санааг хэрхэн илэрхийлэх вэ?
Хариулт.Зохиогчийн ерөнхий санаа зорилгыг зохиолд өгүүллэг, ажил хэргийн захидал, шүлэг, төлбөрийн баримт, зүйр цэцэн үг, дипломат бичиг, цахилгаан утас, сурталчилгаа зэрэг хэлбэрээр илэрхийлж болно.
- Текстийн сэдэв юу вэ?
Хариулт.Текстийн сэдэв нь сэдэв, текстийн гол агуулга юм.
- Энэ сэдэвт өөр юу багтаж болох вэ?
Хариулт.Текстийн сэдэв нь бичил сэдвүүдийг агуулж болно.
Дасгал хийх.Сурах бичгийн 226-227-р хуудасны сурах бичигт заасан мэдээллийг судал. § 40-ийн 226-227-р хуудсан дээрх мэдээллийг судалсны дараа хариултаа үйл явцын диаграм хэлбэрээр үзүүл.
Сурагчид хүлээн авсан хариултаа лавлах толь бичигт оруулна.


Багш аа.
- Монолог гэж юу вэ? харилцан яриа? Оюутны хариулт.
- Сурах бичгийн § 47, хуудас 264-266 дахь мэдээллийг шалгана уу. Мэдээлэл унших 2-3 минут.
- Ямар төрлийн бичвэрт монолог, хэзээ харилцан яриаг ашигладаг вэ? Оюутны хариулт.
Дүгнэлт ба ерөнхий дүгнэлт.

III. Олж авсан мэдлэгээ хөгжүүлэх.

Уран зохиолын тексттэй ажиллах.
Дасгал хийх.“1941” гэсэн үгийг сонсох эсвэл уншихад гарах холбоо үгсийг эргэлзэлгүйгээр нэрлэнэ үү.
Оюутнууд холбоо үгсийг нэрлэнэ. Оюутан эсвэл багш самбар дээр бичдэг.


Дүгнэлт-нийтлэл.
Дасгал хийх.


- Бэлтгэсэн текстийг уншина уу.
- Текстийн хэв маягийг тодорхойлох.
- Эхний өгүүлбэрт байгаа цэг таслалыг тайлбарла.
- Өдрийн тэмдэглэл, сүүлчийн өгүүлбэрийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?
-“Энэ бол бид, Эзэн минь...” өгүүллэг яагаад уншигчиддаа хүрэхгүй удсан бэ?
Сурагчид хичээлийн маршрутын зураг дээр байгаа текстийг уншина. 2-р сонголт. Материалыг слайдаар бэлтгэсэн бөгөөд танилцуулгад дуу хоолойгоо нэмбэл уншиж, сонсох боломжтой.
Текст дээр ажиллах: бүлгийн хэлэлцүүлэг → илтгэгчдийн хариулт → дүгнэлт-дүгнэлт.
Багш аа.К.Воробьевын мэдэгдлийг сонсоорой.


Яриа.
- Зохиолчийн хэлсэн зүйлийн талаар та юу хэлэх вэ? Оюутны хариулт.
Багш аа.Сонсогчидтой холбоо тогтоохын тулд яриаг үр дүнтэй болгохын тулд харилцан яриа өрнүүлэх янз бүрийн арга хэрэгслийг ашигладаг: риторик асуултууд, уриалга, танилцуулга үг, бөөмс, үг хэллэг, асуулт хариулт.
- Зохиолч уншигчдад өөрийг нь сонсгохын тулд юу ашигладаг вэ?
Хариулт.Зохиогч дотоод харилцан яриа, монологийг ашигладаг.
Багш аа.К.Воробьевын бүтээлээс өөр нэг хэсэгтэй танилцацгаая.


Багш аа.
- Сергей яагаад: "...Үхэл бол үхэл!" гэж хэлээд гэнэт бодлоо таслан өөрөө: "Тэгэхээр тэр зүгээр л гацсан уу? Оюутны хариулт.
Ангийн нэг ч сурагч үүнийг хулчгар зан гэж хэлээгүй.
Дүгнэлт ба ерөнхий дүгнэлт.
Багш аа.Залуус аа, би та бүхэнд 7-р ангидаа сурч байсан бүтээлийн хэсгээс үзэхийг санал болгож байна.
М.Шолоховын ижил нэртэй зохиолоос сэдэвлэсэн “Хүний тавилан” уран сайхны киноны кадруудыг үзэж байна. Тайзны найруулагч: С.Бондарчук.


А.Соколовыг байцаалтад дуудсан ч үнэн зөвөөр хариулсны дараа Германы генерал гол дүрд хорих лагерьт ямар ч үнэ төлбөргүй амьдрал төдийгүй, талх, гахайн өөхний зүсэм өгч байгаа хэсэг. Андрей Соколов хуаранд талх, гахайн өөх авчирч, ядарч унасан.
Яриа.
- Бидний сая үзсэн хэсэг болох бүтээлийн зохиогч, нэрийг хэн нэрлэх вэ?
Хариулт.М.Шолохов "Хүний хувь заяа".
-Та Андрей Соколовын талаар юу гэж бодож байна?
Хариултууд.Зоригтой, эрэлхэг, тууштай, жинхэнэ цэрэг, эх орондоо үнэнч, ялзрахгүй, шударга...
Эдгээр нь оюутнуудын хариултанд сонсогдсон гол үгс юм. Одоогийн байдлаар сахилга батыг эрэлхийлэх шаардлагагүй (гараа өргөх, "цэрэг" гэсэн хариулт). Оюутнууд хамтдаа ярилцъя. Тэднийг ярь. Энэ нь хүүхдүүд дэлгэцэн дээр харж, уншсан зүйлдээ хайхрамжгүй хандахгүйн тулд маш чухал юм.
- Генерал Соколовыг яагаад алдаггүй юм бэ?
Хариултууд.Тэд "ялалт"-ыг тэмдэглэдэг. Тэд сайхан сэтгэлтэй байна. Тэд хүч чадал, хүч чадлаа харуулахыг хүссэн. Оросын олзлогдогчийн зоригтой хариултууд генералын хүндэтгэлийг төрүүлэв.
- Араас нь ямар нэгэн зүйл товших үед Соколов яагаад цочив?
Хариулт.Нацистууд ар тал руугаа буудах дуртай байв.
- Тэр амьд, бас талхтай буцаж ирсэн тул хоригдлууд яагаад түүнийг урвагч гэж үзээгүй юм бэ?
Хариулт.Найзуудынхаа үгийг тэр биш, харин Германы жанжинд хэлсэн үгийг нь дамжуулсан юм. Соколов шиг орос цэрэг гахайн өөх, талхны төлөө эх орноосоо урваж чадахгүй.
-Соколов ухаан алдаж унахдаа юу гэх вэ? Хариулт. Хүн бүрт.
Дүгнэлт-нийтлэл.
Багш аа.К.Воробьевын бүтээлээс өөр нэг өрнөлтэй танилцацгаая.



Дасгал хийх.М.Шолоховын “Хүний хувь тавилан” өгүүллэг, К.Воробьевын “Энэ бол бид, Эзэн минь...” өгүүллэгийн өрнөлүүдэд харьцуулсан дүн шинжилгээ хийх Ярилцах хугацаа - 4 минут.
Бүлгийн ажил. Сурагчид ярилцаж, сэтгэгдлээ хуваалцаж, дүгнэлтээ зөвтгөж, Венн диаграммыг бөглөнө.
Багшийн үүрэг:ажиглагч.
Цаг хугацаа өнгөрсний дараа оюутнууд ярилцаж, таамаглалаа дэвшүүлж, дүгнэлт гаргадаг.
Дүгнэлт ба ерөнхий дүгнэлт.
Багш аа.Ингээд уг бүтээлийн дараах өрнөлтэй танилцацгаая.


Энэ хэсгийн үгсийг уншсаны дараа (цаг хугацаа хэмнэхийн тулд ганц ч үг алдахгүйн тулд би энэ хэсгийг өөрөө уншсан!) багш "Саласпилс" дууг тоглодог. Хөгжим: А.Тимошенко, Е.Кузинер. Голяковын үг.
Та Б.Слуцкийн "Кельн нүх" шүлгийг уншиж болно, гэхдээ сурагчдын анхаарлыг хичээлийн гол санаа, сэдвээс сатааруулахгүйн тулд гэртээ үүнийг хийхийг зөвлөж байна.
Оюутнууд энэ дууг анх удаа сонсож байна. Дуунд зориулж бэлтгэсэн бичлэгийг үзээрэй (6 танилцуулгын хүрээ).
Оюутан. 1941 онд Константин Дмитриевич Кремлийн бусад курсантуудын хамт Москваг хамгаалав. Тэрээр Клиний ойролцоо баригдаж, Литва дахь хорих лагерьт оров. Саласпилс бол нацистуудад эзлэгдсэн Латви дахь үхлийн лагерь юм. 1943 онд тэрээр хуарангаас зугтаж чадсан бөгөөд дараа нь партизаны бүлэг зохион байгуулжээ. 1943 онд К.Воробьев "Аавын гэрт хүрэх зам" хэмээх анхны өгүүллэгээ бичсэн бөгөөд 1986 онд "Энэ бол бид, Эзэн минь!" гэсэн гарчигтайгаар хэвлэгджээ.
Багш аа.Хичээл дууслаа. Гэвч бидний ирээдүйн амьдрал, аз жаргал, хайрын төлөө амиа өгсөн хүмүүсийн тухай бидний яриа дуусаагүй байна. Бүгдэнд нь баярлалаа. Би "Амьдыг баталгаажуулах - Үхэгсдийн алдар" арга хэмжээг тэсэн ядан хүлээж байна.

Сэдвийг судлах технологийн газрын зураг

Зүйл

Орос хэл

Анги

5б,к

Хичээлийн төрөл

яриа хөгжүүлэх хичээл

Хичээлийн барилгын технологи

асуудал-харилцааны

Сэдэв

Диалог ба монолог. Харилцан ярианы цэг таслал.

Зорилтот

Монологи ба харилцан ярианы онцлог шинж чанарууд, ярианы цэг таслалыг бичгээр мэддэг.

Үндсэн нэр томъёо, ойлголт

Харилцан яриа, монолог

Төлөвлөсөн үр дүн

Хувийн шинж чанар: бие даасан, бүлэг, хосолсон ажлын хэлбэрээр шинэ төрлийн үйл ажиллагааг эзэмших, тусгах, аналитик чадварыг хөгжүүлэхийн тулд бүтээлч, бүтээлч үйл явцад оролцох хүсэл.

Зохицуулалт: сургалтын даалгаврыг хүлээн авч, хадгалах; Төлөвлөгөөг (багш, ангийнхантай хамтран эсвэл бие даан) шаардлагатай арга хэмжээ, үйл ажиллагаа, төлөвлөгөөний дагуу хийх.

Танин мэдэхүйн: танин мэдэхүйн даалгаврыг ойлгодог; уншиж, сонсож, шаардлагатай мэдээллийг гаргаж авах, мөн сурах бичиг, ажлын номноос бие даан олох; хоёр ойлголтын хоорондын хамаарлыг тодорхойлохын тулд ерөнхий хосын залруулга хийдэг: харилцан яриаТэгээд монолог.

Харилцаа холбоо: жижиг монолог өгүүлбэр зохиож, боловсролын болон танин мэдэхүйн тодорхой даалгавруудыг харгалзан хос, ажлын бүлгүүдэд хамтарсан үйл ажиллагаа явуулдаг.

Хичээлийн алхамууд

Дидактик даалгавар

1. Зохион байгуулалтын

(сэдэл төрүүлэх үе шат)

Оюутнуудыг ангид ажилд бэлтгэх: боловсролын үйл ажиллагааны зохицуулалтын шаардлагыг биелүүлэхэд дотоод бэлэн байдлыг хувь хүний ​​хувьд чухал түвшинд хөгжүүлэх.

2. Суурь мэдлэг, ур чадвараа шинэчлэх

Холбогдох сэтгэцийн үйл ажиллагаа (шинжилгээ, ерөнхий дүгнэлт, ангилал гэх мэт) болон танин мэдэхүйн үйл явцыг (анхаарал, санах ой) идэвхжүүлэх.

3. Боловсролын асуудлын талаархи мэдэгдэл

Суралцагчдад боловсролын болон танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны зорилгыг хүлээн зөвшөөрөх сэдлийг бий болгох.

4. Асуудлыг томъёолох, үйл ажиллагааг төлөвлөх

Хичээлийн зорилгыг тодорхойлох, боловсролын зорилтуудыг тодорхойлох нөхцлийг бүрдүүлэх.

5. Шинэ мэдлэгийг нээх

Судалгааны объект дахь мэдлэг, холбоо, харилцааны талаархи ойлголт, ойлголт, анхан шатны цээжлэлтийг хангах.

6. Ойлголтын эхний шалгалт

Боловсролын материалыг зөв эзэмших, ухамсарлахуйц байдлыг бий болгох, дутагдал, буруу ойлголтыг олж илрүүлэх, тэдгээрийг арилгах.

7. Шинэ мэдлэгийг ашиглах

Өөрчлөгдсөн нөхцөл байдалд хэрэглээний түвшинд шинэ мэдлэг, үйл ажиллагааны арга барилыг шингээх.

8. Сурах үйл ажиллагааны талаархи эргэцүүлэл

Зорилгодоо хүрэх амжилтын дүн шинжилгээ, үнэлгээ; мэдлэг эзэмшүүлэх чанар, түвшинг тодорхойлох.

Хичээлийн алхамууд

Хөгжүүлсэн ур чадвар

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

L. Сурах болон бусад үйл ажиллагаанд эерэг хандлагатай байх

П. танин мэдэхүйн даалгаврыг мэддэг

R. шаардлагатай арга хэмжээг төлөвлөх

Сайн байцгаана уу, хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана уу

Багшийг сонсож, хичээлд бэлэн байгаагаа харуул

P. оюун ухаанд боловсролын үйл ажиллагаа явуулах, логик даалгавар гүйцэтгэх

R. Сурах даалгаврыг хүлээн авч хадгал

K. Асуулт асууж, хариулж, сонсож, өөрийн бодлыг томъёолж, өөрийн үзэл бодлыг зөвтгөж, илэрхийлэх

Тоогоо бичээрэй, сайн ажил.

d/z шалгаж байна. № 78

Дасгалд хэдэн нэр үг байсан бэ?

Аль нь?

Нэрлэсэн үгс нь үнэхээр нэмэлт үг гэдгийг батал.

!!! Гурван сурагч текстийг илэрхийлэлтэй уншихаар бэлтгэж байна.

Асуултанд хариулж, ойлгомжтой үг хэллэг зохиож, текст уншиж, ангийнхны ажлыг үнэл

3,4

P. Багш, ангийнхныхаа мэдэгдлээс шаардлагатай мэдээллийг гаргаж авах, мэдлэгээ системжүүлэх

K. өөрийн бодлоо илэрхийлж, өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлдэг

Одоо бяцхан үлгэр сонсоцгооё.

---------

Энэ ярианд хэдэн дүр оролцож байна вэ?

Тэгээд нэр үгийн тухай хэлэлцүүлэгт?

Тэгэхээр нэг хүний ​​яриа, хэд хэдэн хүний ​​яриа байж болохыг бид харж байна.

Хичээл дээр юу ярилцана гэж та бодож байна вэ?

Хичээлийн сэдвийг бичнэ үү.Диалог ба монолог.

Гэхдээ өнөөдөр хичээл дээр бид харилцан яриа, монолог гэж юу болохыг санахаас гадна эдгээр ярианы хэлбэрүүд текстээс хаанаас олддог, харилцан яриаг бичгээр хэрхэн яаж хийдэг болохыг олж мэдэх ёстой.

Үлгэр рүүгээ буцаж орцгооё. Та үүнийг харилцан яриа эсвэл монолог гэж бодож байна уу?

Тэд яагаад үүнийг шийдсэн бэ?

Тэгэхээр харилцан яриа нь хоёр ба түүнээс дээш хүмүүсийн яриа, монолог бол нэг хүний ​​яриа юм.

Үлгэрт өвөө, ач хүү гэсэн хоёр дүр байдаг гэж бид хэлсэн. Өөр дүрийг хэн анзаарсан бэ?

Зохиогчийн үгийг харилцан ярианд ямар зорилгоор ашигласан бэ? ( хэн ярьж байгааг тайлбарлаж, юу болж байгааг дүгнэж, дүрүүдийн үйлдлийн талаар бодоход хүргэ

Асуултанд хариулах, хичээлийн төлөвлөгөө гаргах

P. Сурах бичгээс мэдээлэл гаргаж авдаг

L. шинэ мэдлэг, ур чадвар эзэмших, байгаа мэдлэгээ сайжруулах хүсэл

К. нь түншүүдэд ойлгомжтой монолог хэллэгийг бүтээж, хосоороо хамтарсан үйл ажиллагаа явуулдаг

Сурах бичгээ нээцгээехуудас 13. 3-р догол мөрийг уншъя.

?Та догол мөрөөс өөр юу сурсан бэ?

Бид яриа хэлцлийг хэзээ илүү ашигладаг гэж та бодож байна вэ? монолог?

Бид бичихдээ юуг ихэвчлэн ашигладаг вэ? аман яриа?

Багш, ангийнханаа сонсож, монолог зохио

Сурах бичгийн нийтлэл унших

Мета субьект (UDD)

зохицуулалт:

Зөв гүйцэтгэсэн ажлыг буруугаас ялгах;

Өөрийгөө хянах дасгал хийх;

боловсролын:

Боловсролын материалд дүн шинжилгээ хийх;

харилцаа холбоо:

- бусдын яриаг сонсож, ойлгох;

-

Жишээ нь. 11. Хосоороо мөрийн дарааллыг сэргээж, уншихад бэлтгэ.

Захидал дахь харилцан ярианы загварт анхаарлаа хандуулцгаая. ?Юу нь онцгой вэ?

Дасгал 12

Бид диаграммуудыг бүтээдэг.

Би үүнийг мөрийн дараа тавьж болох уу? Уншаад үзье. Би үүнийг бичиж байнадиаграмм, схемийн дагуу өгүүлбэрийг дахин бичнэ үү.

Хосоороо "Сургуулийн цайны газар" сэдвээр харилцан яриа зохио. самбар дээрх диаграммууд)бичээрэй.

Шалгацгаая.

Одоо тексттэй ажиллацгаая. Уншицгаая.

Үүнийг бид харилцан яриа гэж нэрлэж болох уу? Яагаад? Ямар ч хариулт алга.

Харилцан яриа өрнүүлэхийн тулд эхлээд өгүүлбэрүүдийг амаар гүйцээцгээе. Уншицгаая

Энд алдаа байна уу? Үг үндэслэлгүй давтагдах. Үгийн давталтыг арилгаж, харилцан яриаг тэмдэглэ.

Тэд дасгал хийж, ангийнханынхаа ажлыг үнэлж, өөрсдийнхөө мэдэгдлийг боловсруулж, хүнд хэцүү мөчүүдийг өөрсдөө тодорхойлдог.

Хувийн:

Үйл ажиллагааны зорилго ба түүний үр дүнгийн хоорондын холбоог бий болгох.

Мета субьект (UD):

зохицуулалт:

Өөрийгөө хянах дасгал хийх;

Багш, ангийнхантайгаа хамт хичээл дээрх үйл ажиллагааг үнэлэх;

Юуг аль хэдийн сурсан, юуг сурах шаардлагатай байгааг олж мэдэх;

харилцаа холбоо:

- өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвар.

За, та өнөөдөр ангидаа юу сурсан бэ?

Харилцан яриа -

Монологи -

Мөр бүр бичигдсэн байдаг

Харилцан яриа ашигладаг

Дахин давтахаас зайлсхийж харилцан ярианы зөв үгсийг сонгох хэрэгтэй.

Ангиараа олж авсан мэдлэгээ ярьж, ажлаа дүгнэдэг.

Энэ нийтлэл нь "Харилцан яриа ба монолог гэж юу вэ?" Гэсэн асуултад хариулдаг. Энэ нь ярианы эдгээр хоёр хэлбэрийн шинж чанар, тодорхойлолт, тэдгээрийн сорт, цэг таслал болон бусад шинж чанаруудыг тусгасан болно. Бидний нийтлэл танд тэдгээрийн ялгааг аль болох нарийвчлан ойлгож, өөртөө шинэ зүйлийг сурахад тусална гэж найдаж байна.

Харилцан яриа: Тодорхойлолт

Ярилцлага хийх нөхцөл

Харилцан яриа өрнүүлэхийн тулд нэг талаас оролцогчид хуваалцах мэдээллийн анхны нийтлэг бааз шаардлагатай бол нөгөө талаас тухайн ярианд оролцогчдын мэдлэгийн ялгаа бага байх шаардлагатай. харилцан үйлчлэл. Үгүй бол тэд харилцан ярианы сэдэвтэй холбоотой мэдээллийг бие биедээ дамжуулах боломжгүй бөгөөд энэ нь харилцан яриа үр дүнгүй болно гэсэн үг юм. Өөрөөр хэлбэл, мэдээллийн хомсдол нь ярианы энэ хэлбэрийн бүтээмжид сөргөөр нөлөөлдөг. Үүнтэй төстэй хүчин зүйл нь ярианы оролцогчид ярианы чадвар муутай үед төдийгүй харилцан яриа эхлүүлэх, хөгжүүлэх хүсэлгүй байх үед гарч ирж болно.

Ёс суртахууны хэлбэр гэж нэрлэгддэг ярианы ёс зүйн хэлбэрүүдийн зөвхөн нэг нь байдаг харилцан яриа нь албан ёсны утгатай, өөрөөр хэлбэл энэ нь мэдээлэлгүй байдаг. Энэ тохиолдолд оролцогчид мэдээлэл авах шаардлагагүй, гэхдээ зарим тохиолдолд харилцан яриа нь өөрөө албан ёсоор хүлээн зөвшөөрөгддөг (жишээлбэл, олон нийтийн газар уулзах үед):

Сайн уу?

Юу байна да?

За баярлалаа. Тэгээд чи?

Бүх зүйл сайхан байна, би удаан ажиллаж байна.

За, баяртай, баяртай!

Шинэ мэдээлэл олж авахад чиглэсэн харилцан яриа үүсэх зайлшгүй нөхцөл бол харилцааны хэрэгцээ юм. Энэ хүчин зүйл нь оролцогчдын хоорондын мэдээлэл, мэдлэгийн боломжит зөрүүгээс үүсдэг.

Харилцан ярианы төрлүүд

Даалгавар, зорилго, ярилцагчдын үүрэг, харилцааны нөхцөл байдлаас хамааран дараахь төрлийн яриа хэлэлцээг ялгадаг: бизнесийн яриа, өдөр тутмын яриа, ярилцлага.

Өдөр тутмын яриа хэлэлцээний онцлог шинж чанарууд нь сэдвээс хазайх, төлөвлөөгүй байх, зорилгогүй байх, аливаа шийдвэр гаргах хэрэгцээ шаардлага, хэлэлцүүлгийн олон янз байдал, хувийн илэрхийлэл, аман бус (амаар бус) харилцааны хэрэгсэл, аргыг өргөн ашиглах,

Бизнесийн яриа гэдэг нь харилцан ярианы хоёр оролцогчийн хоорондох харилцаа холбоо бөгөөд энэ нь ихэвчлэн хүмүүс хоорондын шинж чанартай байдаг. Энэ тохиолдолд оролцогчдын бие биедээ амаар болон аман бус нөлөө үзүүлэх янз бүрийн арга, аргыг ашигладаг. Бизнесийн яриа нь үргэлж тодорхой сэдэвтэй байдаг ч илүү хувийн шинж чанартай байдаг (жишээлбэл, нэг компанийн төлөөлөгчдийн хооронд тохиолддог.

Ярилцлага гэдэг нь олон нийтийн сонирхлыг татсан хэвлэлийн төлөөлөгч болон хэн нэгэн хүний ​​яриаг хэлнэ. Үүний өвөрмөц шинж чанар нь хоёр чиглэлтэй, өөрөөр хэлбэл ярилцлага авагч (ярилцагч) шууд хүлээн авагчид хандахдаа ирээдүйн уншигчдын ойлголтын онцлогийг харгалзан харилцан ярианы тусгай драматурги үүсгэдэг.

Харилцан ярианы цэг таслал

Орос хэл дээрх зөв бичгийн дүрмийн харилцан яриа нь маш энгийн сэдэв юм. Хэрэв илтгэгчдийн хэлсэн үг шинэ догол мөрөөр эхэлсэн бол тэдгээрийн өмнө зураас бичнэ, жишээлбэл:

Диалог ба монолог гэж юу вэ?

Эдгээр нь ярианы хоёр хэлбэр юм.

Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ?

Оролцогчдын тоо.

Хэрэв тэмдэглэгээг тухайн хүнд хамаарахыг заахгүйгээр сонгосон бол тус бүрийг хашилтанд хийж, дараагийнхаас зураасаар тусгаарлана. Жишээ нь: "Харилцан яриа ба монолог гэж юу вэ?" - "Ярианы хэлбэрүүд." - "Зөвлөгөө өгсөнд баярлалаа!"

Хэрэв мэдэгдлийн ард зохиогчийн үг орсон бол зураасыг дараагийнхаас нь өмнө хасна: "Чи яаж амьдарч байна вэ?" гэж Мария Петровна асуув. "Юу ч биш, аажмаар" гэж Игорь Олегович хариулав.

Эдгээр энгийн дүрмийг мэдэж, практикт хэрэгжүүлснээр та харилцан яриаг үргэлж зөв зохиож чадна.

Монологи: тодорхойлолт

Монолог нь цаг хугацааны хувьд харьцангуй урттай (энэ нь утга, бүтэцтэй холбоотой өгүүлбэрүүд болох янз бүрийн боть хэсгүүдээс бүрддэг) бөгөөд үгсийн сангийн олон талт, баялаг байдлаараа ялгагдана. Монологийн сэдэв нь маш өөр бөгөөд түүний хөгжлийн явцад аяндаа өөрчлөгдөж болно.

Монологийн төрлүүд

Монологийн хоёр үндсэн төрлийг ялгах нь заншилтай байдаг.

1. Зорилготой, ухамсартай харилцах, сонсогчдод уриалах үйл явц болох монолог яриа нь номын ярианы аман хэлбэрээр голчлон хэрэглэгддэг: шинжлэх ухааны аман яриа (жишээлбэл, илтгэл, боловсролын лекц), олон нийтийн болон шүүхийн аман яриа . Монолог нь уран сайхны ярианы хамгийн том хөгжлийг олж авсан.

2. Монолог гэдэг нь өөртэйгөө ганцаараа, өөрөөр хэлбэл шууд сонсогчдод биш, харин өөрт нь чиглэсэн яриа юм. Энэ төрлийн яриаг "дотоод монолог" гэж нэрлэдэг. Энэ нь хэн нэгний хариу үйлдлийг өдөөх зорилготой биш юм.

Олон тооны жишээнүүд байдаг монолог нь аяндаа, бэлтгэлгүй (ихэнхдээ ярианы ярианд ашиглагддаг) эсвэл урьдчилан төлөвлөсөн, бэлтгэсэн байж болно.

Зорилтоор нь монологийн төрлүүд

Уг мэдэгдлийн зорилгын дагуу мэдээллийн илтгэх, ятгах, сэдэл төрүүлэх гэсэн үндсэн гурван төрөл байдаг.

Мэдээллийн гол зорилго бол мэдлэгийг дамжуулах явдал юм. Энэ тохиолдолд илтгэгч нь юуны түрүүнд сонсогчдын текстийн оюун ухаан, ойлголтыг харгалзан үздэг.

Төрөл бүрийн мэдээллийн монологууд нь янз бүрийн илтгэл, илтгэл, лекц, тайлан, мессеж юм.

Итгэл үнэмшилтэй монолог нь юуны түрүүнд сонсогчийн сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжид чиглэгддэг. Илтгэгч юуны түрүүнд түүний хүлээн авах чадварыг харгалзан үздэг. Энэ төрлийн ярианд дараахь зүйлс орно: хүндэтгэлийн, баяр хүргэх, салах ёс гүйцэтгэх.

Өдөөгч монолог (түүний жишээ нь бидний цаг үед маш их алдартай улс төрийн илтгэлүүд) нь юуны түрүүнд сонсогчдыг янз бүрийн үйлдэлд өдөөх зорилготой юм. Үүнд: эсэргүүцлийн илтгэл, улс төрийн илтгэл, үйлдэлд уриалах илтгэл орно.

Монологийн найруулгын хэлбэр

Бүтцийн хувьд хүний ​​монолог нь функциональ-семантик эсвэл жанр-стилистик хамаарлаас хамааран найрлагын хэлбэрийг илэрхийлдэг. Дараах төрлийн жанрын монологийг ялгаж үздэг: орос хэл дээрх уран илтгэх яриа, албан ёсны ажил хэрэг, уран сайхны монолог, түүнчлэн бусад төрлүүд. Функциональ-семантик нь өгүүлэмж, дүрслэл, үндэслэлийг агуулдаг.

Монологууд нь албан ёсны болон бэлэн байдлын зэрэгтэй байдаг. Жишээлбэл, уран илтгэл нь үргэлж урьдчилан төлөвлөж, бэлтгэсэн монолог байдаг бөгөөд үүнийг албан ёсны орчинд хэлэх нь гарцаагүй. Гэхдээ ямар нэг хэмжээгээр энэ нь ярианы зохиомол хэлбэрийг төлөөлж, үргэлж харилцан яриа болгохыг эрмэлздэг. Тиймээс аливаа монолог нь харилцан яриа өрнүүлэх янз бүрийн арга хэрэгсэлтэй байдаг. Үүнд жишээлбэл, риторик асуултууд, уриалга, ярианы асуулт хариултын хэлбэрүүд гэх мэт орно. Өөрөөр хэлбэл, энэ нь илтгэгчийн өөрийн хаяг хүлээн авагч-харилцагчийн ярианы идэвхийг нэмэгдүүлэх, өдөөх хүсэл эрмэлзлийн тухай өгүүлдэг бүх зүйл юм. түүний хариу үйлдэл.

Монологийн хувьд танилцуулга (ярианы сэдвийг илтгэгч тодорхойлсон), үндсэн хэсэг ба дүгнэлт (илтгэгч яриагаа дүгнэсэн) байдаг.

Дүгнэлт

Ийнхүү монолог ба харилцан яриа нь ярианы үндсэн хоёр хэлбэр бөгөөд харилцан ярианд оролцож буй субьектүүдийн тоогоор бие биенээсээ ялгаатай болохыг тэмдэглэж болно. Хэлэлцүүлэг нь оролцогчдын хооронд санал бодол, бодлоо солилцох үндсэн бөгөөд байгалийн хэлбэр бөгөөд монолог нь зөвхөн нэг хүн өгүүлэгч болох өргөтгөсөн хэллэг юм. Монолог болон харилцан яриа хоёулаа аман болон бичгийн хэлбэрээр байдаг боловч сүүлийнх нь үргэлж, харилцан яриа нь аман хэлбэрт суурилдаг.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!