Дууны автоматжуулалтын тухай хичээл l товчлол. "Үг, хэллэг дэх l дууг автоматжуулах" сэдвээр ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй.

DO №10 "Алма"

Ярианы эмч: Балмагамбетова.Г.К.

Бие даасан хичээлүүдийн хураангуй
"Дууны автоматжуулалт [L]"

Зорилго: Үг, үг, хэллэг дэх [l] дууг автоматжуулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

[l] дууг дуудахдаа зөв артикуляцийн хэв маягийг хөгжүүлэх.

[l] авиаг үе, үг,

Залруулах, хөгжүүлэх:

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх,

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх

Сонсголын болон харааны анхаарлыг хөгжүүлэх,

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах - сурган хүмүүжүүлэх:

Тэвчээртэй байх, өөрийгөө хянах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: үе мөчний гимнастик бүхий шоо, устай сав, ширээний теннисний өнгөт бөмбөг, хайрцаг, саваа, цэцгийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл (цагаан ба өнгөт), фламинго, тор, цайз, нүх хэлбэртэй хайрцаг.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын мөч.

- Сайн уу. Сандал дээр суу. Өнөөдөр чи бид хоёр үлгэрт явна. Үүнд орохын тулд нүдээ ань (Ярианы эмч ширээн дээр цоож, шувуутай тор тавьдаг). Нүдээ нээгээд үлгэрийн эхлэлийг сонс. Эрт урьд цагт нэгэн сайхан шувуу амьдардаг байжээ. Тэр L дууг хэлж чадсангүй. Тэд түүнд энэ дууг дуудахад нь туслах шидтэн шилтгээнд амьдардаг гэж хэлэв. Тэгээд шувуу түүн рүү явав. Гэвч энэ нь муу ёрын шидтэн болж хувирав. Тэр түүнийг торонд хорьжээ. Фламингог аврах хэрэгтэй.

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

- Бид туслах уу? Түүнийг илбэчинээс аваръя? Чи бид хоёр L авиаг дуудаж сурах болно. Үүний зэрэгцээ бид шувууг сургах болно. Гэхдээ цайз руу хүрэх зам тийм ч амар биш юм. Илбэчин бидэнд урхи тавьсан бөгөөд тэдгээрийг тойрон гарахын тулд бид даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Гэхдээ та тэдгээрийг амархан зохицуулж чадна гэдэгт би итгэлтэй байна.

Үндсэн хэсэг.

Артикуляцийн гимнастик.

– Бидний замд эхний хавх байна. Чулуу. Чулуу нь энгийн зүйл биш гэдгийг та харж байна. Эдгээр бүх ажлыг гүйцэтгэсний дараа бид түүнийг замаас нь эргүүлэх болно.

Кубын тал бүр дээр үе мөчний дасгалд тохирсон зураг байна.

Хашаа

Жолооч ирдэг
За, урд нь хашаа байна.
Энэ нь мөн хойшоо тоормослох болно.
Ингээд найман удаа дараалан.

Амаа илүү өргөн нээ

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв барина.

Хэл үсэрч байвал

Бид "А-а-а" гэж дуулж, тэр хэвтэж байна!

Бид хэдэн бин жигнэсэн

Цонхон дээр хөргөнө,

Бид тэднийг цөцгийтэй хамт идэх болно,

Ээжийг оройн хоолонд урьцгаая.

Би хэлээ өргөнө

Тэгээд би таазаа будна

Нааш цааш хөдөл

Бидний хэл маш их баяртай байна!

Сайн байна, чи сайн хийлээ. Чи бид хоёр чулууг арилгасан.

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх.

- Тэгээд бид голд хүрэв. Гэвч илбэчин гүүрийг эвдсэн тул одоо бид нөгөө тал руугаа гарч чадахгүй. Завь үлдсэн нь сайн хэрэг.

(Хүүхдийн өмнө устай тэгш өнцөгт сав, усан дээр өнгөт теннисний бөмбөг байдаг. Хүүхэд бөмбөгийг үлээж өгдөг).

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дууг барих"

- Одоо бид дараагийн урхинд ирлээ. Энэ бол янз бүрийн амьтад унахын тулд мэргэ төлөгчийн ухсан нүх юм. Үүнийг чамаар дүүргэцгээе. Би одоо танд үгсийг хэлэх болно. Анхааралтай сонс. Хэрэв үгэнд L авиа байвал нүх рүү чулуу шиддэг.

Лак, намуу, ширээ, зогсоол, холтос, лав, буйдан, цонх, шохой, сандал, байшин, сарвуу.

Та маш сайн ажиллаж байна. Одоо амьтад урхинд орохгүй нь гарцаагүй.

Су-Жок эмчилгээ "Гномууд"

Хараач, энд бас нэг саад байна. Муу шидтэн зам дээр гарц хаасан байна, энэ асуудлыг шийдье.

Нэгэн цагт гномууд байсан

Гайхалтай байшинд.

Одой аав мод жижиглэсэн,

Одой хүү тэднийг гэрт нь оруулав.

Гномын ээж шөл чанаж,

Одой охин давсалсан,

Гном эмээ сүлжмэл байсан,

Гномын авга эгч угаалга хийж байсан,

Өвөө цонхоо онгойлгож,

Бүх найзуудаа зочлохыг урьсан

Тоглоом "Өнгөгүй цэцэг".

"Чи бид хоёр цоорхойд очсон, гэхдээ хараарай: цэцэгс өнгөгүй байна." Илбэчин энд ч бас хичээсэн бололтой. Гэхдээ бид цэцгэнд хэрхэн өнгө оруулдгийг би мэднэ. Өнгөт дэлбээ авахын тулд та L авиатай хоёр үеийг зөв дуудах хэрэгтэй.

ал-ол, ол-ул, ул-эл, эл-ал, ла-ло, ло-лу, лу-лы, лы-ла,

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг хэллэгийг давтаж, цагаан дэлбээг өнгөтэй болгон өөрчилдөг).

Биеийн тамирын дасгал.

"Чи бид хоёр шидтэний урхинаас зайлсхийж жаахан залхсан гэж би бодож байна." Жаахан амарцгаая.

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг, хөдөлгөөнийг давтдаг)

Дэлгэцийг анхааралтай ажиглаад "L" авиатай зургуудыг нэрлээрэй.

Дэлгэц дээр зургууд гарч ирнэ. Хүүхэд хариулдаг.

Тоглоомын цагаан "Өнгө"

Тоглоом "Алла юу хийсэн бэ"

– За, чи бид хоёр муу шидтэний ордонд ирлээ. (Торыг зайлууллаа, нялх заан шилтгээний өмнө зогсож байна). Тэр биднийг энэ бүх хугацаанд ажиглаж байсан бөгөөд та түүний урхинаас хэрхэн овжин зайлсхийж байгааг, тэр айж, зугтаж байгааг харсан.

Хичээлийн хураангуй.

-Чи ямар мундаг залуу вэ. Тэгээд тэр урхинд унасангүй, шидтэнг хөөж, Шувууг суллав. Хичээл таалагдсан уу? Ямар даалгавар таалагдсан бэ? Юу хийхэд хэцүү байсан бэ?

Зорилтот:Үг, үг, хэллэг дэх [л] дууг автоматжуулах.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

[l] дууг дуудахдаа зөв артикуляцийн хэв маягийг хөгжүүлэх.

[l] авиаг үе, үг,

Залруулах, хөгжүүлэх:

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх,

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх

Сонсголын болон харааны анхаарлыг хөгжүүлэх,

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах - сурган хүмүүжүүлэх:

Тэвчээртэй байх, өөрийгөө хянах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : үе мөчний гимнастик бүхий шоо, устай сав, ширээний теннисний өнгөт бөмбөг, хайрцаг, бүтээлч байдалд зориулсан бөмбөг, хосолсон зураг, цэцгийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл (цагаан ба өнгөт), заан, тор, цайз, нүх хэлбэртэй хайрцаг, бог амьтан: арслан , тахө, хиппопотам, сармагчин, бар.

Урьдчилсан ажил : “Мэдээчин” бие халаалтад суралцах/

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч.

- Сайн уу. Сандал дээр суу. Өнөөдөр чи бид хоёр үлгэрт явна. Үүнд орохын тулд нүдээ аниад ( Хэл ярианы эмч цоож, зааны нялх хүүхэдтэй торыг ширээн дээр тавьдаг). Нүдээ нээгээд үлгэрийн эхлэлийг сонс. Эрт урьд цагт зааны хүүхэд амьдардаг байжээ. Тэр Л дууг хэлж чадсангүй. Тэд түүнд энэ дууг дуудахад нь тус шилтгээнд амьдардаг шидтэн байдаг гэж хэлэв. Тэгээд нялх заан түүн дээр очив. Гэвч энэ нь муу ёрын шидтэн болж хувирав. Түүнийг торонд хорьжээ. Зааны нялх хүүхдийг аврах хэрэгтэй.

II. Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

-Заанд туслах уу? Түүнийг илбэчинээс аваръя? Чи бид хоёр Л авиаг дуудаж сурна.Үүний зэрэгцээ зааны нялх хүүхдэд сургана. Гэхдээ цайз руу хүрэх зам тийм ч амар биш юм. Илбэчин бидэнд урхи тавьсан бөгөөд тэдгээрийг тойрч гарахын тулд бид даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Гэхдээ та тэдгээрийг амархан зохицуулж чадна гэдэгт би итгэлтэй байна.

III. Үндсэн хэсэг.

1. Үе мөчний гимнастик.

– Бидний замд эхний хавх байна. Чулуу. Чулуу нь энгийн зүйл биш гэдгийг та харж байна. Эдгээр бүх ажлыг гүйцэтгэсний дараа бид түүнийг замаас нь эргүүлэх болно.

Кубын тал бүр дээр үе мөчний дасгалд тохирсон зураг байна.

Хашаа

Жолооч ирдэг
За, урд нь хашаа байна.
Энэ нь мөн хойшоо тоормослох болно.
Ингээд найман удаа дараалан.

Цонх

Амаа илүү өргөн нээ

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв барина.

Хэл үсэрч байвал

Бид "А-а-а" гэж дуулж, тэр хэвтэж байна!

Хуушуур

Бид хэдэн бин жигнэсэн

Цонхон дээр хөргөнө,

Бид тэднийг цөцгийтэй хамт идэх болно,

Ээжийг оройн хоолонд урьцгаая.

Зураач

Би хэлээ өргөнө

Тэгээд би таазаа будна

Нааш цааш хөдөл

Бидний хэл маш их баяртай байна!

Сайн байна, чи сайн хийлээ. Чи бид хоёр чулууг арилгасан.

2. Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх.

- Тэгээд бид голд хүрэв. Гэвч илбэчин гүүрийг эвдсэн тул одоо амьтад нөгөө тал руугаа гарч чадахгүй. Тэднийг тантай хамт тээвэрлэнэ үү. Завь үлдсэн нь сайн хэрэг.

(Хүүхдийн өмнө устай тэгш өнцөгт сав, усан дээр өнгөт теннисний бөмбөг байдаг. Хүүхэд бөмбөгийг үлээж, хэл ярианы эмч амьтдыг нэг нэгээр нь засдаг).

Бүгдийг зөөвөрлөө, сайн байна.

3. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дууг барих"

- Одоо бид дараагийн урхинд ирлээ. Энэ бол янз бүрийн амьтад унахын тулд мэргэ төлөгчийн ухсан нүх юм. Үүнийг чамаар дүүргэцгээе. Би одоо танд үгсийг хэлэх болно. Анхааралтай сонс. Хэрэв үгэнд L авиа байвал нүх рүү чулуу шиддэг.

Лак, намуу, ширээ, зогсоол, холтос, лав, буйдан, цонх, шохой, сандал, байшин, сарвуу.

Та маш сайн ажиллаж байна. Одоо амьтад урхинд орохгүй нь гарцаагүй.

4. “Өнгөгүй цэцэг” тоглоом.

"Чи бид хоёр цоорхойд очсон, гэхдээ хараарай: цэцэгс өнгөгүй байна." Илбэчин энд ч бас хичээсэн бололтой. Гэхдээ бид цэцгэнд хэрхэн өнгө оруулдгийг би мэднэ. Өнгөт дэлбээ авахын тулд та L авиатай хоёр үеийг зөв дуудах хэрэгтэй.

ал-ол, ол-ул, ул-эл, эл-ал, ла-ло, ло-лу, лу-лы, лы-ла,

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг хэллэгийг давтаж, цагаан дэлбээг өнгөт болгон өөрчилдөг).

5. Биеийн тамирын дасгал.

"Чи бид хоёр шидтэний урхинаас зайлсхийж жаахан залхсан гэж би бодож байна." Жаахан амарцгаая.

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг, хөдөлгөөнийг давтдаг)

Муу шидтэн ойд ирэв.
Тэр аймшигтай, том юм.

Тэр гараа даллав
Тэгээд тэр амьтдыг ид шидэв.
Гэхдээ миний хүүхэд насны найзууд ирсэн.
Муухай бяцхан охид,
Тэд бодож, шийдэж эхлэв.
Даалгавруудыг хэрхэн гүйцэтгэх.
Эцэст нь тэд шийдсэн
Тэгээд амьтдыг чөлөөлөв.
Одоо найзууд аа, бүжиглэ,
Бид сэтгэлээр унах шаардлагагүй.

Газар дээрээ алхаж байна

Тэдний нүүрэн дээр уураа харуулж, гараараа том тойрог хий

Тэд шившлэг хийж байгаа юм шиг гараа даллана

Хөгжилтэй үсэрч байна

Тэдний юу бодож байгааг харуул

Тэд асуудлыг шийдсэн гэдгээ харуул

Тэд гар бариад бүжиглэдэг

6. "Нэг олон" дидактик тоглоом.

– За, чи бид хоёр муу шидтэний шилтгээнд ирлээ. ( Торыг зайлуулж, нялх заан цайзын өмнө зогсож байна). Тэр биднийг энэ бүх хугацаанд ажиглаж байсан бөгөөд та түүний урхинаас хэрхэн овжин зайлсхийж байгааг, тэр айж, зугтаж байгааг харсан. Тэгээд тэр гүйж очоод ширээн дээрх зургуудыг шүүрдээд бүгд холилдсон ( Хэл ярианы эмч нь мэргэжлийн сэдвээр хосолсон зургуудыг нийтэлдэг). Мэдээжийн хэрэг, та бид хоёр зааны нялх хүүхдэд тусалсан, тэр танд тусалсанд баярлалаа. Гэхдээ бид энд ийм замбараагүй байдлыг орхиж болохгүй. Ойн бүх амьтдыг шидтэний ордонд амьдруулъя.

(Хосолсон мэргэжлийг олж, нэг юмуу олон нэрлэнэ үү).

IV. Хичээлийн хураангуй.

-Чи ямар мундаг залуу вэ. Тэгээд тэр урхинд орсонгүй, шидтэнг хөөж, заан нялх хүүхдийг суллав. Хичээл таалагдсан уу? Танд ямар даалгавар таалагдсан бэ? Юу хийхэд хэцүү байсан бэ?

(Хүүхдийн хариулт.)

Дууны автоматжуулалтын GCD-ийн хураангуй [l]
"Лунтиктай далайн аялал."

Емельянова Н.В.-ийн тэмдэглэл, багш-ярианы эмч, MADOU "273-р цэцэрлэг", Пермь.
Би та бүхэнд дууны автоматжуулалтын талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг танилцуулж байна.
Энэхүү хөгжил нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажилладаг сурган хүмүүжүүлэгч, ярианы эмч нарт сонирхолтой байх болно [l]. Залруулах, хүмүүжүүлэх:[л] авианы зөв илэрхийлэл, шинж чанарыг нэгтгэх, [л] авиаг тусгаарлагдсан хэлбэрээр, үг, үе, өгүүлбэр, хэллэгээр автоматжуулах, угтвар үгийн бүтцийг зөв ашиглах дасгал хийх, олон тооны нэр үгийг нэрлэж сурах.
Залруулах, хөгжүүлэх:үе мөчний моторт ур чадвар, нүүрний булчинг хөгжүүлэх, авианы сонсголыг хөгжүүлэх, санах ой, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
Залруулах, хүмүүжүүлэх:тэсвэр тэвчээр, тэвчээрийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:"Лунтик" зураг, Лунтик зураг, "Завь", су-жок булаг, "Хоол" зургийн багц, бөмбөг, будах зураг.
GCD шилжих:
1.Байгууллагын мөч.Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг угтан авч, өнөөдөр тэдний хичээлд хэн ирж, хэнтэй хамт далайн аялалд гарахыг таахыг хүсэв.
Ярианы эмч:Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр бид тантай хамт далайн аялалд явах болно. Гэхдээ бид ганцаараа далайд гарахгүй. Бид хэнтэй хамт аялалд гарахыг мэдмээр байна уу? Үүнийг хийхийн тулд та хэд хэдэн зургаас нэг бүтэн зургийг цуглуулах хэрэгтэй.
2. Мэдрэхүйн бүрэн бүтэн байдлыг хөгжүүлэх.
Тоглоом "Зургийг цуглуул."
Ярианы эмч:
Дэлхий даяар хүүхдүүд мэддэг
Тэдний дээр сарнаас хэн унасан бэ
Энэ бол жижиг амьтан
Хэн таамаглаж чадах вэ?
Хүүхдүүд Лунтикийн зургийг цуглуулдаг.
Ярианы эмч:
Зөв, энэ бол Лунтик. Тэр сарнаас бидэн дээр ирсэн. Түүний зам урт бөгөөд хэцүү байсан бөгөөд тэрээр маш их ядарсан байв. Лунтикийг жаахан амраагаарай, бид түүнд аль хэдийн сурсан зүйлээ харуулах болно.
3. Сэтгэлзүйн гимнастик.
Ярианы эмч:Лунтикийн дүр төрхөд бид хичнээн их баярласанаа харуулцгаая: "А-А-А!" гэж баяр хөөртэй хэлцгээе.
Одоо хамтдаа Лунтик руу инээмсэглээд: "Бас - Тэгээд - Тэгээд!" Гэж хэлцгээе.
Одоо бид түүний манай гариг ​​дээрх дүр төрхийг гайхшруулах болно: "O - O - O!"
Одоо түүнийг буцаж нисэхэд бид хичнээн их бухимдахаа харуулъя: "У-У-У"
4. Артикуляцийн гимнастик.
Ярианы эмч:
Лунтик амарч, бидэнтэй хамт далайн аялалд гарахад бэлэн боллоо. Гэхдээ аялалын өмнө та идэх хэрэгтэй. Хуушуур жигнээд амтат чанамалаар идэцгээе (хүүхдүүд "Хуушуур", "Амттай чанамал" дасгал хийдэг), одоо далайн хөдөлгөөнийг хэрхэн зохицуулж чадахаа шалгацгаая ("Савлуур" дасгал)
Энд манай хөлөг онгоц байна.
Завины зургийг харуулав.
Манай завь дээр ямар том далбаа байгааг хараарай ("Дарвуулт" дасгал)
5. Дууны тусгаарлагдсан дуудлагыг нэгтгэх [l].
Ярианы эмч:Бид маш сайн бэлтгэлтэй, замд гарахад бэлэн байна.
Тоглоом "Усан онгоц".
Ярианы эмч:Бид хөлөг онгоцондоо суугаад “L – L – L” завины дуугаар далайн аялалд гарлаа.
Хүүхдүүд L дууг дууддаг
Ярианы эмч: L авиаг хэрхэн зөв дууддагийг Лунтикт хэлээч?
Хэл ярианы эмч хүүхдүүдтэй хамт L дууны зөв илэрхийлэлийг давтана: уруул нь инээмсэглэж, шүд нь нээлттэй, хэл нь өргөн, хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрладаг, бид хацар руу үлээж байна.
Ярианы эмч:Надад хэлээч, [l] авиа нь эгшиг үү эсвэл гийгүүлэгч үү?
Хүүхдүүд:гийгүүлэгч.
6. Үе дэх автоматжуулалт [L].
Ярианы эмч:Биднийг L дууг давтаж байх хооронд хөлөг онгоц маань арал руу залгав. Энэ арал дээр хичнээн сайхан хясаа байдгийг хараарай. Лунтикт зориулж хясаа цуглуулцгаая. Энэ хооронд бид цуглуулж байна, миний дараа үеийг давт: ала - улу - или - оло. (Хүүхдүүд хясаа цуглуулж, ярианы эмчийн дараа үг хэллэгийг давтана.)
7 Автоматжуулалт [l] үгээр.
Ярианы эмч:
Бид хэдэн хясаа цуглуулсан бэ? Одоо та тоглож болно. Лунтик бөмбөг тоглох дуртай. Түүнд "Нэг - Олон" тоглоомыг үзүүлцгээе.
"Нэг - олон" тоглоом (ярианы эмч хүүхдүүдэд бөмбөг шидэж, үгсийг ганц тоогоор нэрлэж, хүүхдүүд олон тооны тоог гаргадаг)
Зөгий - зөгий
Чулуу - чулуу
Акул - акулууд
Хөрөө - хөрөө
Сургууль - сургуулиуд
Унтдаг хүмүүс - унтдаг хүмүүс
8. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.
Тоглоом "Feed Luntik"
Ярианы эмч:Сайн байна! Та энэ даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн. Тэгээд одоо жаахан амрах цаг болжээ. Лунтик маш их өлсөж байв. Бид түүнийг тэжээх үү?
Хүүхдүүд:Тиймээ.
Ярианы эмч: Нэр нь [l] дууг агуулсан бүтээгдэхүүнийг Luntik-д сонгоцгооё.
Хүүхдүүдээс нэр нь L авиа (алим, хиам, сүү, гүзээлзгэнэ, боов) агуулсан зургуудыг сонгохыг хүсдэг.
9.Биеийн тамирын минут.
Ярианы эмч:Өдрийн хоолны дараа Лунтик биднийг түүнтэй тоглохыг урив.
Тоглоом "Хөрөө" Хүүхдүүд хоёр хосоороо гараа хөндлөн барьж, "лог" (доод хос гар) хараад:
Хөрөө ажиллаж эхлэв
Зөгий шиг бужигналаа
Би хэсэг хөрөөдөж үзсэн
Би мөчир рүү гүйв
Энэ нь хагарч, болсон
Шинээр эхэл!
10. Автоматжуулалт [l] өгүүлбэрт.
Тоглоом: "Лунтик хаана нуугдсан бэ?" Угтвар үгтэй өгүүлбэр зохиох.
Ярианы эмч:Лунтик янз бүрийн объектуудыг нуух дуртай.
Зургийг хараад асуултанд хариулна уу:
Лунтик луувангаа хаана нуусан бэ? (алим, хулуу)
Хүүхдүүдийн хариулт(Лунтик луувангаа сандал дээр нуув.
Лунтик алимыг хайрцагт нуув. Лунтик вандан сандлын доор хулуу нуув.)


Ярианы эмч:Сайн байна! Та даалгавраа биелүүлсэн, одоо хөлөг онгоц руугаа буцъя. Бид буцах цаг болжээ. Буцах замдаа бид Лунтикийн тухай шүлэг хэлэх болно.
11.Автоматжуулалт [l] цэвэр хэлээр.
Хүүхдүүд ярианы эмчийг дагаж, хэллэгийг давтаж, хуруугаа Су-Жок булгаар массаж хийдэг.
Ла-ла-ла, Лунтик ширээний ард зогсож байна.
Лу-лу-лу, ширээ рүүгээ явцгаая.
Лай-ли-ли, Лунтик бүх ширээг угаав.
Ла - ла - ла, зөгий Лунтик руу зөгийн бал авчирдаг
Ла-ла-ла, Лунтик, бүх зүйл яаж байна?
12.Хичээлийн хураангуй.
Ярианы эмч:Бидний аялал өндөрлөлөө.
Ямар даалгавар танд хэцүү байсан бэ?
Та ямар тоглоомд дуртай байсан бэ?
13.Хүүхдийн ажлын үнэлгээ.
Ярианы эмч:
Та гайхалтай тоглосон бөгөөд Лунтик танд маш их талархаж, бидний аяллын дурсгал болгон өнгөт зургийг өгч байна.

Ганцаарчилсан хичээл

Сэдэв: "Үг, хэллэг дэх [l] дууны автоматжуулалт"

Хичээлийн зорилго:

Залруулах боловсрол:

Дуу үүсэх механизмын тухай ойлголтыг бататгах [L].

Хүүхдэд дуу авианы акустик-артикуляцийн шинж чанарыг өгөхийг заа.

Үе, хэллэг дэх L авиаг зөв дуудах чадварыг бэхжүүлэх.

Залруулах, хөгжүүлэх:

Нарийн, үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх - санах ой, анхаарал, харааны ойлголт.

Нэр үгийг тоогоор зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Хэл ярианы эмчилгээний хичээлд сонирхолтой байх.

Картууд, артикуляторын профайл - L дууны диаграмм, үг карт, толь.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Үе мөчний гимнастик.

    Ээлжит гүйцэтгэл "Инээмсэглэл" ба "Хоолой";

    "Хусуур" - инээмсэглэж, амаа бага зэрэг ангайж, хэлнийхээ өргөн урд ирмэгийг доод уруул дээрээ тавиад 1-5, 1-10 гэж тоолж барина.

    "Дэггүй хэлийг шийтгэ" - Хэлний байрлал нь "Scapula" дасгалын адил байна, - хэл нь доод уруул дээр хэвтэж, уруулаараа алгадаж, "PYa-PYA-PYA-PYA" гэж дуудна. Энэ үед хэл нь чангарч, амандаа "зугтахгүй" байх ёстой.

    "Амттай чанамал" - амаа бага зэрэг нээ, хэл нь дээд уруулын дагуу доороос дээш хөдөлдөг, гэхдээ хажуу тийшээ биш (чанамал долоох мэт). Доод эрүү нь хөдөлгөөнгүй байх ёстой.

    "Савлуур" - инээмсэглэх, шүдээ харуулах, амаа бага зэрэг ангайх, өргөн хэлээ доод шүднийхээ ард (дотоод талаас) тавиад 1-ээс 5 хүртэл тоолоход энэ байрлалд барь, дараа нь өргөн хэлээ дээд шүднийхээ ард өргөж, мөн барина. 1-ээс 5 хүртэл тоолно. Зөвхөн хэл нь ажиллаж, доод эрүү, уруул нь хөдөлгөөнгүй хэвээр байгаа эсэхийг шалгаарай.

    "Морь" - инээмсэглэх, шүдээ харуулах, амаа бага зэрэг ангайх, хэлний үзүүрийг дарах (морь товших гэх мэт).

    "Чимээгүй товш" - "Морь" дасгалын адил хэлний хөдөлгөөн, гэхдээ чимээгүйхэн.

    « Уурын завь дуугарч байна" Амаа бага зэрэг ангайж, [s] дууг удаан дууд (уурын хөлгийн чимээ гэх мэт). Хэлний үзүүрийг доошлуулж, амны гүнд байрлаж, нуруу нь тагнай руу өргөгдсөн эсэхийг шалгаарай.

    Ярианы зөв амьсгалыг хөгжүүлэх дасгал хийх.

Бид нүдээ нээдэг

Амьсгалах - удаан хугацаагаар барих: А-А-А...

Өглөө нар мандсан

Доод талаас нь бид татна: O-O-O...

Өдрийн цагаар бид толгод өгсөж: Ө-Ө-Ө...

Шөнөдөө бид од руу хардаг - Энэ нь дээрээс доош нисдэг: У-У-У...

Цасан шуурга шуурч байна

Та юу ч харж чадахгүй байна: Би-Би-Би...


Хичээлийн сэдвийг зарлаж байна.

Оньсого тааварлаарай:

Өвөө сууж байна

Зуун үслэг дээлтэй,

Хэн түүний хувцсыг тайлах вэ?

Тэр нулимс урсгаж байна (НУМ)

LUK (L) гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ?

Зурагт үзүүлсэн объектуудыг нэрлэнэ үү? (Хүрз, чийдэн, халбага)

Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (L дуугаар эхлэх)

Өнөөдөр хичээл дээр бид Л дууг хэрхэн зөв дуудах талаар үргэлжлүүлэн сурах болно.

3. L. дууны үе мөчний шинжилгээ (үе мөчний профиль)

L авиаг зөв дуудахын тулд уруул, шүд, хэлээ юу хийх ёстой вэ?

Уруул- бага зэрэг инээмсэглэн

Шүд- ойртуулсан.

хэлний үзүүр- дээд шүдэнд тулгуурладаг.

Хэлний дунд хэсэг ба хажуугийн ирмэгүүдорхигдуулсан.

Арын төгсгөл хэлөсгөсөн.

Агаарын тийрэлтэт онгоцхэлний хажуугаар урсдаг.

Диаграмыг өөрөө тайлбарла.

L дууг дахин дахин, огцом хэлээрэй.

L авиаг дуудахдаа уруул, шүд, хэлээ зөв ажиллаж байгаа эсэхийг шалгаарай.

4. Дууны автоматжуулалт.

1. Үг цээжлэх, давтах:

AL-OL-UL-YL BLA-BLO-BLUE

OL-UL-YL-AL KLA-KLO-KLU

UL-YL-AL-OL PLA-PLO-PLU

YL-AL-OL-UL EVIL-EVIL-ZRU

2. ФОНЕМИК ОЙЛГОЛТ ХӨГЖҮҮЛЭХ ДАСГАЛ.

Би үгсийг хэлэх болно, та L авиатай үгийг сонсохдоо алгаа ташин:

ТАВИГЧ НУУХ

УСНЫ АЛДАР

БӨМБӨГ ХУДАГ

ГЭРЭЛТ ТАРвас

СҮҮНИЙ майхан

2).Алга болсон L үсгийг оруулан үгсийг уншина уу:

ОТО ЯБ...ОКО БУ...ЫЖНИК

АК КРИ...О Б...нарийн

UPA PO...KA GA...KA

АМА СТО...БИК МЭТ...А

АДЖА КУ..АК К..АСС

OKOT KAB...UK P...OT

3) "1-2-5-7-9-10" тоглоом

Тооцоогоо хий БАГАНА.

ЦАМЦ, ТООХОЙ.

4) - Алим, сонгино хоёрын хооронд юу байдгийг надад хэлээч?

Алимны дээр юу байдаг вэ?

Нумын доор юу байгаа вэ?

Шилний дээгүүр юу байгаа вэ?

5)Тоглоом "Эсрэгээр нь хэл".Бүтэн өгүүлбэрээр хариулж, [l] авиаг зөв дуудахаа бүү мартаарай.

Хус нимгэн их биетэй, царс .....

Туулай хулчгар, арслан бол …….

Шөл нь халуун, зайрмаг нь...

Нохой сайн хооллодог, чоно .......

Бөмбөлөг хөнгөн, жин нь …….

Аварга хүчтэй, Эрхий хуруу......

Настенка сайхан сэтгэлтэй, Марфуша......

Нүүрс нь хар, шохой ...

6).Үг-объектыг утгын хувьд тохирсон үг-шинжээр холбоно. Үүссэн хэллэгүүдийг уншина уу

АЛИМ

Дугуй сандал

ЭВЭРСЭН ЗААВАР

ШИДИЙН НАР

7). Тоглоом "Насанд хүрсэн хүнийг засах"

Хоолой нь уснаас гоожсон.

Михаил цайны газар kebab идэв.

Клава цөцгийн тос авахаар дэлгүүрт очив.

Луша сургуульд явсан.

5. Дүгнэлт.

Хичээл дээр бид аль авианы зөв дуудлагыг бататгасан бэ?

L авиаг зөв дуудахын тулд үе мөчний эрхтнүүд юу хийх ёстой вэ?

(өөртөө дүн шинжилгээ хийх)

Зэрэг.

Сайн байна, өнөөдөр та L авиаг зөв дуудаж, үе мөчний эрхтнүүдээ хянаж, бүх дасгалуудыг хийж дуусгалаа.

Гэрийн даалгавар.Хэл мушгиа сур: Клава сонгиноо тавиур дээр тавиад Николка руу залгав.

Өргөдөл

Даалгавар №1.Алга болсон L үсгийг оруулаад үгсийг уншина уу:

ОТО ЯБ...ОКО БУ...ЫЖНИК

АК КРИ...О Б...нарийн

UPA PO...KA GA...KA

АМА СТО...БИК МЭТ...А

АДЖА КУ..АК К..АСС

OKOT KAB...UK P...OT

Даалгавар №2. АСУУЛТАНД ХАРИУ

- Алим, сонгино хоёрын хооронд юу байдаг вэ?

Алимны дээр юу байдаг вэ?

Нумын доор юу байгаа вэ?

Шилний дээгүүр юу байгаа вэ?

Сэрээний дээд ба доор юу байдаг вэ?

Доод тавиур дээр юу байгаа вэ?


Тендер

АЛИМ

САЙХАН

ДАРГА

Эвдэрсэн

WAND

ИД ШИДТЭЙ

АЛИАЛАА

ОНИГОО

Хэл ярианы эмчийн багш боловсруулсан

Илюхина Ольга Васильевна

MBDOU "Хосолсон "Теремок" цэцэрлэг"

Зорилтот: Үг, үг, өгүүлбэр дэх [л] дууг автоматжуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Үе, үг, өгүүлбэрт [л] дууны зөв дуудлагыг бататгах.

Тооныг нэр үгтэй тохиролцох чадварыг хөгжүүлэх;

Залруулах:

Бүхэл бүтэн ойлголт, ой санамж, нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;

Үгийн санг баяжуулах, өргөжүүлэх;

Дууны дүн шинжилгээ, синтезийн ур чадварыг бэхжүүлэх;

Боловсролын:

Бие даасан байдал, үйл ажиллагааны сонирхлыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж: артикуляторын гимнастикийн зураг-тэмдэг, цэцэг дүрсэлсэн зураг (хөндий сараана, сарнай, цахилдаг, хонх, гладиолус, нил цэцэг, намуу, chamomile, алтанзул цэцэг, мартаж болохгүй, phlox); шувуудын зураг: булбул, ориол, тоншуул, алтан шувуу, булбул; Стеллагийн дүрс бүхий хайчилбар зураг"; сэдвийн зургуудын багц: гутал, сэрээ, морь, унадаг дугуй, илжиг, хөл бөмбөг, хараацай, хөрөө, алх, чоно, саваа, шохой, сэрвээ, боов, ягаан, ширээ, гогцоо, нум, завь.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Өнөөдөр манай ангид шинэ зочин ирлээ. Оньсого сонсож, хэн болохыг таахыг хичээнэ үү?

Тэр цэцгийн дээгүүр шуугиж,

Тэр үүр рүү маш хурдан нисдэг,

Тэр зөгийн сархинагаас зөгийн балаа өгсөн;

Түүний нэр хэн бэ?... (зөгий).

Тийм ээ, энэ бол хөгжилтэй, эелдэг зөгий юм. Стелла гэдэг. Тэрээр цэцгийн тоос цуглуулж, түүнээс зөгийн бал хийх дуртай. Тэр [l] дууг хэрхэн дууддагийг сонсож, чамтай янз бүрийн тоглоом тоглохоор ирсэн.

2. Үе мөчний гимнастик.

Гэхдээ эхлээд хэлний дасгал хийцгээе. Мөн "хөгжилтэй зургууд" танд үүнд тусална. Тэднийг хараад мөн адил хий.

"Хусуур"

Хусуураар хэлээ тавь

Тэгээд бага зэрэг барь.

Хэлийг тайвшруулах хэрэгтэй

Мөн тоолж байгаарай.

"Зүү"

Би хэлээ зүүгээр татдаг.

Битгий ойрт! Би тариа хийнэ!

"Үзэх"

Зүүн - баруун, зүүн - баруун,

Миний хэл зальтай гулсаж:

Цагийн дүүжин шиг

Тэр савлахад бэлэн байна.

"Савлуур"

Би савлуур дээр дүүжинэ.

Би дээшээ нисээд доошоо буудаг.

"Уурын завь дуугарч байна"

Уурын завь нь жижиг,

Гэхдээ тэр үнэхээр зоригтой!

Долгионууд түүнээс айдаггүй,

Тэр баяртайгаар: "Ө-Ө-Ө."

"Инээмсэглэл"

Манай Таня бол заваан юм,

Чих рүү уруулаа татна.

Над руу хараач -

Би одоо мэлхий болсон!

"Амттай чанамал"

Хараал ид, бид баяртайгаар идсэн -

Сааталанд бохирдсон.

Уруулынхаа сааталыг арилгахын тулд,

Амаа долоох хэрэгтэй.

3. Үе дэх [L] дууг автоматжуулах.

Зөгий зүлгэн дээр нисч, дуу дуулах дуртай. Мөн тэр чамайг түүнтэй хамт дуулахыг хүсч байна.

ла-ла-ла ала-ала-ала

лу-лу-лу улу-улу-улу

ly-ly-ly yly-yly-yly

lo-lo-lo оло-оло-оло

4. Үгээр [L] дууг автоматжуулах.

Bee таныг шүлэг бичиж сурахыг урьж байна. Шүлгийг бүтнээр нь давтсан үг бодоод үзээрэй. [L] гэж тодорхой бөгөөд зөв дуудахаа бүү мартаарай.

Ла-ла-ла, амттай зөгийн бал зөөдөг ... (зөгий).

Лу-лу-лу, бид харсан... (зөгий).

Ly-ly-ly, бид айж байсан ... (зөгий).

5. Хурууны гимнастик.

ЗӨГИЙ

Зул сарын гацуур мод дээрх жижиг байшин

Зөгийд зориулсан байшин, зөгий хаана байна?

Бид байшин тогших хэрэгтэй

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав.

Би мод тогшиж, тогшиж байна,

Энэ зөгий хаана байна?

Тэд гэнэт нисч эхлэв:

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав!

Нэг гар нь ширээн дээр зогсож, тохойн дээр хэвтэж, хуруугаа дэлгэсэн (зул сарын гацуур мод). Хоёр дахь талаас нь хуруунууд нь цагираг (зөгий үүр) руу ойртдог. "Зөгний үүр" -ийг "Зул сарын гацуур мод" -ын эсрэг дарж, хүүхэд "үүр" рүү хардаг.

Тэр нударгаа зангиддаг. Тэр гараа ээлжлэн бие биенийхээ эсрэг нударгаараа тогшдог. Тэр гараа дэлгэж, хуруугаа дэлгэж, хөдөлгөдөг (зөгий нисдэг.)

6. Дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг бүрдүүлэх.

Зүлгэн дээр хичнээн цэцэг ургадаг вэ. Стелла нэг цэцэгнээс нөгөө цэцэг рүү нисч, цэцгийн шүүсийг цуглуулахын тулд алийг нь сонгохоо мэдэхгүй байна. Нэр нь [L] дууг агуулсан цэцэг сонгоход түүнд тусалцгаая.

(хөндий сараана, сарнай, цахилдаг, хонх, гладиолус, нил, намуу, chamomile, алтанзул цэцэг, мартаж болохгүй, phlox).

7. Биеийн тамирын дасгал.

Зөгий бага зэрэг ядарсан байна. Түүнтэй хамт амарцгаая.

Энд зөгий дасгал байна.

Үүнийг дарааллаар нь хий.

Хурдан босоод инээмсэглэ.

Илүү өндөрт хүрч, илүү өндөрт хүр.

За, мөрөө тэгшлээрэй,

Өргөж, буулгана.

Зүүн тийш, баруун тийш,

Өвдөгнөөрөө гараа хүр.

8. "Дуу чимээ хаана нуугдаж байсан" тоглоом.

Стелла сайхан хайрцаг авчирсан. Үүнд юу байгааг хараарай. Тийм ээ, энд объект бүрийн нэрэнд [L] дууг нуусан олон зураг байна. Үг дэх авианы байршлыг тодорхойл: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.

(Бапс, сэрээ, морь, унадаг дугуй, илжиг, хөл бөмбөг, хараацай, хөрөө, алх, чоно, саваа, шохой, сэрвээ, боов, ягаан, ширээ, өлгүүр, нум, завь).

9. "Тоолох" тоглоом.

Зүлгэн дээр хичнээн шувуу ниссэнийг хараарай! Тэднийг тоолъё. Надад хэлээч: аль шувууд илүү, аль нь цөөн байна.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!