Mësimi i leximit letrar nga N. Nosov "Kapelë e gjallë" (klasa e dytë e kompleksit arsimor "Shkolla e Rusisë")

Mësimi i leximit letrar në klasën e dytë.

Tema: N.N. Nosov. "Kapelë e gjallë"

Objektivat e mësimit:

Vazhdoni punën në veprën e N.N. Nosov "The Living Hat"

të zhvillojë aftësinë për të përcaktuar dhe analizuar përbërjen e një vepre;

të zhvillojë aftësinë për të analizuar karakterin dhe veprimet e heronjve;

të zhvillojë aftësinë për të krahasuar, përgjithësuar dhe nxjerrë përfundime;

të përmirësojë aftësitë e të lexuarit shprehës.

Gjatë orëve të mësimit

I. Momenti organizativ.

I. Qëndrimi psikologjik.

Çdo ditë - gjithmonë, kudo,

Gjatë orës së mësimit në lojë

Ne flasim me guxim dhe qartë

Dhe ne ulemi të qetë.

Lundërza u hodh nga kova,

Uji doli nga kova.

Ajo u hodh jashtë,

Ajo shpërtheu jashtë,

Por nuk mund të hidhesha përsëri brenda dhe të futesha brenda.

II. Përcaktimi i qëllimit të mësimit.

PPPEEEEEPPPPPPEEEEEEEEPPPPPPPPPPP

Kujdes! Detyrë e rëndësishme: kryqëzoni të gjitha shkronjat P dhe E. Lexoni fjalën.

Merreni me mend kush është? (Nosov) (rrëshqitje 1)

Pse? (Ne lexojmë tregimet e tij)

Cilat histori të Nikolai Nosov janë të njohura për ju?

– Shikoni ekspozitën tonë të librave të shkrimtarit N.N. Librat që kam marrë nga biblioteka e shkollës sonë nuk duken të reja, janë më të shkretë, më të lexuarit. Pse mendon?

- Ashtu është, lexohen, nuk ulen kurrë në rafte.

Ne do të vazhdojmë të njihemi me ta në mësimet e ardhshme. Dhe sot do të vazhdojmë të punojmë me tregimin "Kapelja e Gjallë" e lexoni në shtëpi, por tani le të kontrollojmë se sa me kujdes e keni lexuar.

III. Kontrollimi i të kuptuarit të punës.

(Fotot janë postuar në tabelë: makinë, kapele, patate, kotele, ski, shkop hokej, sajë, shtyllë skijimi, djem)

– Gjeni ato objekte dhe ato personazhe që u shfaqën në tregim. Emërtoni artikujt shtesë.

Kontrollimi i detyrave të shtëpisë

1. Test i bazuar në tregimin "Kapela jeton" nga Nikolai Nosov. (Rrëshqitja 3)

1) Emri i maces në tregim është:

a) Borka; b) Vaska; c) I qetë.

2) Macja ra nën:

një shall; b) pallto; c) kapelë.

3) Për të shpëtuar, djemtë morën nga kapela:

a) shtyllë skijimi; b) poker; c) bord.

4) Me çfarë qëlluan djemtë në kapelë:

a) karota; b) patate; c) trangujve.

5) Kush ishte nën kapelë:

a) qenush; b) kotele; miu i vogël.

Le të kontrollojmë nëse e keni përfunduar saktë detyrën. Ndërroni gjethet. (Rrëshqitja 4)

2. Detyrat zhvillimore. Anagram - ndryshimi i renditjes së shkronjave dhe njohja e një fjale.

Zgjidh anagrame. Jo të gjitha fjalët nga kjo listë u ndeshën në tregimin "Kapela e Gjallë". Gjeni fjalën "shtesë". (Punë në çift)

natakom (dhoma)

tokarshka (patate)

modco (komodë)

zicorna (shportë)

çergako (poker)

watkro (krevat)

nokçoko(kotele).

3. Minuta e edukimit fizik. Ushtrime për sytë.

Para se të fillojmë të lexojmë, le të bëjmë një ngrohje me sytë tanë.

Ngrini sytë "lart - poshtë", "djathtas - majtas".

Bëni lëvizje rrethore me sytë tuaj.

bëj tetë dembelë

IV. Mësimi i materialit të ri.

– Hapni tekstin shkollor në f. 54

– Pse mendoni se shkrimtari e quajti historinë e tij kapela e gjallë? (Poshtë saj ishte një kotele, ajo dukej e gjallë. Lëvizte si të ishte gjallë).

-Si quhej kotelja? (Vaska)

– Si quheshin djemtë - heronjtë e kësaj historie? (Volodya dhe Vadik)

Çfarë po bënin djemtë? (Po luanin)

- Çfarë ndodhi papritur? (Ata dëgjuan se diçka ra diku)

– Çfarë arme zgjodhën për të luftuar kapelën? (patate)

– Çfarë ndodhi kur djemtë filluan të hidhnin patate në kapelë? (Ata dëgjuan një mjaullimë ankuese)

– Nga kush kishin vërtet frikë djemtë? (Kotele)

– Cila fjalë e urtë është e përshtatshme për të përshkruar sjelljen e djemve?

(Puna e mjeshtrit ka frikë. Frika ka sy të mëdhenj. Koka është e madhe, por truri është i vogël. Një lepur frikacak nuk shkon me ujkun. - shkruhen fjalë të urta në tabelë)

– Në sa pjesë mund të ndahet kjo histori? Mos harroni se çdo pjesë duhet të përmbajë idenë kryesore. (Për katër). Le të krijojmë një plan historie së bashku.

Pse planifikojmë një histori? (Për ta bërë më të lehtë kujtimin e zhvillimit të veprimit në tregim, për ritregim)

– Për çfarë bëhet fjalë kjo pjesë e tregimit? (Rreth mënyrës se si kotelja kapi mizat)

– Si mund ta titulloni këtë pjesë? (Kotele luan)

– A e dinin djemtë se kush fshihej nën kapelë? (Jo). Po lexuesit? (Po)

- Pra, ai donte që lexuesit ta dinin se frika ishte e kotë, kështu që ai e filloi historinë e tij me mënyrën se si kotelja u fut nën kapelë. Kjo pjesë e tregimit është shumë e rëndësishme, quhet hyrje.

Çfarë përshtypje keni për personazhet e tregimit?

A janë ata djem të guximshëm apo frikacakë (Fëmijët japin përgjigje të ndryshme).

– Sa personazhe ka? (Vadik, Vova, autor)

– Përgatitni leximin (Pas 1-2 minutash leximi gumëzhitës, fëmijët lexojnë pjesën e dytë në role). (Fëmijët lexojnë fjalët " U hodh nga divani dhe doli me vrap nga dhoma”.)

– Për çfarë bëhet fjalë kjo pjesë e tregimit? (Për mënyrën se si djemtë u trembën)

- Ejani me një titull për këtë pjesë. (Trimë)

– Lexoni pjesën e tretë të tregimit personalisht, d.m.th. dialogu. Sa pjesëmarrës janë në dialog? (Dy) Shikoni se çfarë fjalësh thotë secili personazh në tregim. (Pas 1-2 minutash leximi gumëzhitës, fëmijët lexojnë me dialog) (Fëmijët lexojnë derisa fjalët "...vrapuan në kuzhinë.")

– Për çfarë bëhet fjalë kjo pjesë e tregimit? (Rreth mënyrës se si djemtë hedhin patatet në një kapelë)

- Ejani me një titull për këtë pjesë. (Vendimi i djemve)

– Lexoni me radhë pjesën e katërt.

– Për çfarë bëhet fjalë kjo pjesë e tregimit? (Rreth asaj se si një bisht gri doli nga poshtë kapelës)

- Ejani me një titull për këtë pjesë. (Djemtë zbuluan "sekretin" e kapelës së gjallë)

Çfarë ndjenë djemtë kur mësuan “sekretin” e kapelës? (Lehtësim).

1. Kotelja po luan.

3. Vendimi i djemve.

4. Djemtë zbuluan “sekretin” e kapelës së gjallë.

- Tani krahasoni planin e tregimit që kemi hartuar me atë të dhënë në tekstin shkollor, pyetja nr.6 f. 59. Të lumtë, apo jo?

Minuta fizike

– Goditeni veten me dorën e djathtë në pjesën e pasme të kokës, përpara dhe me dorën e majtë në bark, në drejtim të akrepave të orës. Vendosni kapakun tuaj të të menduarit - 4 herë.

V. Konsolidimi i materialit të studiuar.

– Kjo është një histori argëtuese, me humor, së bashku me autorin, ne qeshim me personazhet që gjenden në një situatë qesharake.

Aksioni këtu zhvillohet shumë shpejt, ngjarjet pasojnë njëra pas tjetrës. Ne thamë në mësimet e mëparshme se është shumë e vështirë të përshkruash një veprim në një foto. Por shikoni si doli artisti nga një situatë e vështirë. Për ta bërë këtë, shikoni ilustrimet për tregimin. (Fëmijët shikojnë ilustrimet).

– Artisti krijoi një seri fotografish, secila prej të cilave korrespondon me një moment të veprimit në vazhdim, dhe së bashku ata tregojnë historinë e asaj që ndodhi.

Çfarë tregohet në foton e parë?

– Cili nga djemtë mendoni se është Vadik dhe cili është Volodya? Provoni mendimin tuaj me fjalë nga teksti.

Shpjegimi i shprehjes “u dridheshin nga frika” (kishin frikë).

– Si e përcjell artisti se djemtë “dridheshin nga frika”?

Krahasoni se si janë ulur djemtë në foton e dytë.

A thotë historia në çfarë pozicioni janë ulur personazhet? (Jo).

Dhe artisti ishte në gjendje të përcjellë në vizatim gjendjen shpirtërore të fëmijëve në atë moment, detyra e artistit është të "përkthejë" gjuhën e shkrimtarit - fjalën - në gjuhën e tij, gjuhën e ngjyrave. Na bëhet më e qartë se çfarë ka shkruar autori duke parë ilustrimet.

Djema, ne shikuam fotot dhe bëmë një plan për historinë. Tani le të luajmë një lojë të vogël "Blitsopoll". Dua të kontrolloj nëse e njihni mirë përmbajtjen.

Loja "Blitsoporos".

- Më thuaj, kështu ishte gjithçka në tregimin e N.N. Nosov "Kapela e gjallë" (Fëmijët u përgjigjen pyetjeve shpejt):

1. Kotelja Vaska ishte ulur në dysheme apo në dollap?

2. A e panë apo nuk e panë Volodya dhe Vadik se si kotelja u fut nën kapelë?

3. Kush donte të ngrinte kapelën e tij: Volodya apo Vadik?

4. Kapela u zvarrit drejt Volodya apo drejt Vadikut?

5. Vadik e goditi kapelen apo Volodya me patate?

6. Vaska gërhiti dhe këputi sytë nga drita apo u drodh nga frika?

Te lumte! Dhe tani detyra tjetër.

Lojë "Riku fjalën"

- Të gjitha këto fjalë ndeshen në tregim, rivendosini duke shtuar zanore. (Rrëshqitje 9,10)

(punoni me opsionet)

k m d V l d V d k

sh l p s t l d v n

k x n k m n t k r z n

k t n k k r t sh k N s në

- Le të kontrollojmë se sa i vëmendshëm je ndaj fjalëve që lexon. Vetë fillimi i tregimit shkruhet në tabelë. Disa shkronja mungojnë. Çfarë shkronjash duhet të fus? (Rrëshqitja 11)

K...tenk Vaska s...duke bere ne p...lu prane k...modes dhe l...miza me shkelm. Dhe në modë, në buzë... kapela thumbon...

Kontrollo (rrëshqitje 12)

VI. Reflektimi

Për çfarë do ta lavdëronit veten?

Çfarë keni bërë më mirë?

VII. Duke përmbledhur mësimin.

– Me historinë e cilit shkrimtar punuam sot në klasë?

– Për çfarë bëhet fjalë kjo histori?

– Cila pjesë e kësaj historie ju kujtohet më shumë? Pse?

VIII. Detyre shtepie.

Përgatitni një ritregim sipas planit

Kompleksi arsimor dhe arsimor "Shkolla e Rusisë"

Lexim letrar me temën “Heronjtë janë bashkëmoshatarë për jetën e fëmijëve, miqësinë dhe shoqërinë e tyre” klasa e dytë

N.N. Nosov "Kapela e gjallë"

klasat fillore

Institucioni arsimor komunal "Gjimnazi nr. 166 i Novoaltaisk

Territori i Altait"

Novoaltaysk 2010

Synimi : prezantoni studentët me përmbajtjen e veprës së N. N. Nosov "Kapela e gjallë".

Detyrat:

    Të formohet një nxënës i shkollës fillore si një lexues i ndërgjegjshëm që demonstron

interes për lexim, me aftësi të forta leximi (në nivelin e dhënë

mosha), metodat e punës së pavarur me tekst të lexueshëm dhe të fëmijëve

një libër me një nivel të caktuar erudicioni.

    Sillni fëmijët të kuptojnë se frika nga e panjohura mund të kthehet

situatë komike.

    Zhvilloni aftësinë për të bërë supozime, për të krahasuar dhe argumentuar mendimin tuaj.

4. Zhvilloni të menduarit kritik, kujtesën, imagjinatën, të folurit.

5. Kultivoni një qëndrim tolerant ndaj njëri-tjetrit, bashkëpunim të ndërsjellë.

Lloji i mësimit : mësimi i materialit të ri.

Pajisjet: media projektor, ekran, prezantim.

Mjete mësimore të përdorura, literaturë:

    Kaleidoskopi i datave të përvjetorit: Një koleksion shkrimesh për mbajtjen e ngjarjeve publike në bibliotekat e shkollave dhe fëmijëve - M.: Biblioteka e shkollës, 2006.-240 f.

    Shkolla fillore: Manuali për nxënësit e shkollës: Teksti mësimor. ed. për klasat 1-4. / Komp. Biryukova A.A., Sinitsyna E.I.

    – M: Filolog. rreth “Slovo”: Kompania “Klyuch-S”: AST, 1999 – 640 f.

    Ozhegov S.I. Fjalori i gjuhës ruse. M.: Rus.yaz., 1989 - 750 f.

Gjuha amtare, klasa e 2-të: Libër mësuesi. për 2 klasa arsimi i përgjithshëm

    institucionet / M.V. Golovanova, V.G. Goretsky, L.F. Klimanova - M.: Arsimi, 2006.

    Teknologjitë pedagogjike:

    mësimdhënie shpjeguese dhe ilustruese;

    veprimtari verbale prodhuese dhe krijuese;

pedagogjia e bashkëpunimit (dialog arsimor, diskutim edukativ);

    teknologjia e informacionit dhe komunikimit.

    Rezultatet e pritura:

    rritjen e aktivitetit në mësime;

përmirësimi i rezultateve të të nxënit;

zhvillimi i krijimtarisë tek nxënësit.

1. Momenti organizativ. Gjendja psikologjike e studentëve. .

Le të buzëqeshim me njëri-tjetrin. Le të na sjellë mësimi të gjithëve gëzimin e komunikimit dhe le të jenë ndihmësit tuaj: vëmendja, shkathtësia dhe zgjuarsia.

2. Vendosja e qëllimit

(Rrëshqitja nr. 2)

Shikoni me kujdes foton dhe përpiquni të kuptoni se si ishte personi i paraqitur në rrëshqitje. Fytyra pasqyron jetën. Kushtojini vëmendje syve, buzëqeshni. Cilat janë ato?

A keni libra të Nikolai Nikolaevich Nosov në shtëpi?

(Rrëshqitje nr. 3-4)

Ka shkrimtarë, veprat e të cilëve janë më të gjatë se vetë autorët. Unë dua t'i lexoj dhe rilexoj këto libra. Nikolai Nikolaevich Nosov është një nga këta autorë. Pavarësisht se shkrimtari është larguar prej shumë vitesh, ai mbetet një nga autorët më të njohur dhe më të dashur nga fëmijët. Kushtojini vëmendje veprave të tij. Unë mendoj se ju keni takuar tashmë disa prej tyre.

(Rrëshqitje nr. 5-6-7)

Nikolai Nikolaevich Nosov lindi në 1908 në Ukrainë në familjen e një aktori. Pas mbarimit të shkollës, ai punoi si punëtor në fabrikë. Por ai u tërhoq fort nga arti, por ai hyri në institutin e artit, më pas u transferua në institutin e kinematografisë, pas së cilës punoi si regjisor i filmave të animuar, shkencorë dhe edukativë. Nikolai Nikolaevich Nosov u bë shkrimtar si rastësisht: kur lindi djali i tij, atij iu desh t'i tregonte shumë përralla. Djali u rrit dhe kërkonte gjithnjë e më shumë përralla. Në qendër të veprave të N. Nosov janë djem vizionarë, shpikës të shqetësuar, të papërmbajtshëm, bashkëmoshatarë tuaj, të cilët shpesh ndëshkohen për idetë e tyre. Situatat më të zakonshme të jetës shndërrohen në tregimet e Nosovit në histori mësimore jashtëzakonisht qesharake. A kupton gjithçka në historinë time?

Aktori – artist – interpretues i roleve në shfaqje teatrale, kinema, televizion

Instituti - arti i riprodhimit në ekran të imazheve lëvizëse të kapura në film që krijojnë përshtypjen e realitetit të gjallë.

Drejtori - punëtor krijues, drejtor i programeve teatrore dhe argëtuese.

Bashkëmoshatar - një person në të njëjtën moshë me dikë,bashkëmoshatar.

Historitë qesharake i bëjnë njerëzit të buzëqeshin dhe të qeshin. Por e qeshura është një çështje serioze. Nuk është aspak qesharake nëse një fëmijë qesh me një mik që është në telashe ose me një plakë të rënë. Është e rëndësishme të mësoni të shihni gjërat me të vërtetë qesharake në jetë, të kuptoni shakatë e njerëzve përreth jush dhe të jeni në gjendje t'i tregoni vetes ndonjë incident qesharak. Ne do ta mësojmë këtë në klasë, duke përdorur historitë e Nikolai Nosov si shembull.

(Rrëshqitje nr. 8-9)

Në bazë të veprave të tij janë krijuar filma të animuar.

(Sllajdi numër 10)

Lexoni fjalinë. Çfarë kombinimi fjalësh ngjall interes apo duket i pazakontë? A besoni se ka kapele të gjalla?

Por autori beson se mundet. Nikolai Nosov shkroi shumë histori qesharake për fëmijë që mund t'i ndodhin secilit prej jush. Sot do të njihemi me njërën prej tyre. U ka ndodhur djemve si ju kur ishin ulur në shtëpi.

Ku të fillojmë të punojmë?

Çfarë duhet të bëj?

Çfarë po mësoj sot në klasë?

3. Parashikimi i përmbajtjes sipas titullit.

A mund të thoni nga titulli i tregimit se për çfarë bëhet fjalë? (shkruani përgjigjet e sugjeruara në tabelë)

Punë fjalori

Do të ketë fjalë në tekst, le të sqarojmë kuptimin e tyre

(Sllajdi nr. 11)

Komodinë - një dollap i ulët me sirtarë për liri dhe sende të ndryshme të vogla shtëpiake.

Poker - një shufër hekuri me një fund të rrumbullakosur për përzierjen e karburantit në sobë.

plasaritje - goditi.

Rrit poshtë - vështirë të ulesh, bie.

4. Ushtrime fizike

"Piramida"

Këtu është një piramidë e madhe (arriteni lart)

Dhe një top i gëzuar kumbues (duke kërcyer në vend)

Ariu i butë me këmbë shkopi (hapa në vend, në pjesën e jashtme të këmbës)

Të gjithë jetojnë në një kuti të madhe (trego katrorin e madh)

Por kur shkoj në shtrat (duart nën faqe, mbyll sytë)

Të gjithë fillojnë të luajnë (imazhoni çdo lëvizje)

5. Lexim nga mësuesi + parashikimi i zhvillimit të komplotit.

(Mësuesi dhe fëmijët që lexojnë mirë lexojnë, pjesa tjetër e nxënësve ndjekin tekstin. Gjatë leximit mësuesi bën ndalesa, fëmijët mendojnë se si do të zhvillohen më tej ngjarjet.)

Leximi i pjesës 1 (përpara fjalëve "ata panë një kapelë pranë komodisë")

Leximi i pjesës 2 (deri në fjalët "Vovka është pas tij")

Çfarë do të bëjë më pas kapela?

A do të jenë në gjendje djemtë të kapërcejnë frikën e tyre?

Leximi i pjesës 3 (përpara fjalëve "epo, shko dhe shiko")

A ka ndonjë ndryshim në kuptimin e fjalëve:trembem, dridhem nga frika. Çfarë shprehje përdor shkrimtari?

A do të kthehen djemtë në dhomë?

Si do të mbrohen nëse kapela i sulmon?

Leximi i pjesës 4 (deri në fjalët "kapelja do të kërcejë")

Si do të përfundojë puna? Cili është sekreti i një kapele të gjallë?

(Sllajdi nr. 12)

Pjesa 5 (mësuesi tregon)

6. Analizë e veprës, lexim përzgjedhës.

Ju pëlqeu historia? Si? Si ndryshoi disponimi i djemve?

A e dinin djemtë se kush fshihej nën kapelë? Vërtetoni me fjalë nga teksti.

Po lexuesit?

Çfarë përshtypje keni për personazhet e tregimit?

Çfarë lloj karakteri ishin ata?

Për të kuptuar karakterin e personazheve dhe qëndrimin e autorit ndaj tyre, le të shohim se si Nosov portretizon veprimet e djemve, çfarë dhe si flet për to.

Çfarë i trembi djemtë?

A e kuptuan se kapelet nuk janë të gjalla? Gjeni fjalë në tekst që flasin për këtë.

A keni përjetuar ndonjëherë frikë? Kur? A ju kanë ndodhur ndonjëherë histori të tilla të pazakonta, ku ishte e frikshme dhe më pas qesharake?

Si mund ta kapërceni frikën tuaj?

Cila fjalë e urtë i përshtatet më shumë përmbajtjes së tregimit?

(Sllajdi nr. 13)

    Nëse keni frikë nga ujqërit, mos shkoni në pyll.

    Shtatë herë matni prerë një herë.

    Frika ka sy të mëdhenj.

Përcaktoni idenë (ideja kryesore e tregimit).

Kjo do të thotë se ata kishin frikë se një objekt i zakonshëm, i njohur po sillej çuditërisht dhe në mënyrë të pakuptueshme.

Si u sollën fëmijët në momentin e parë kur panë kapelën “live”?

Gjeni fjalë që përshkruajnë sjelljen e tyre.

Shkruani në tabelë: 1. I frikësuar

Pse u frikësuan në fillim, madje vrapuan në kuzhinë dhe më pas filluan të sulmojnë kapelën?

Pasi në kuzhinë, a ndryshuan sjelljen e tyre?

Le të lexojmë dialogun në kuzhinë.

Si u ndjenë djemtë kur mësuan “sekretin” e kapelës?

Shkruani në tabelë: 2. U trimëruam.

Pse Vadik filloi të përqafonte kotelen dhe ta përkëdhelte?

Shkrimi në tabelë: 3. Ishim të lumtur.

Çfarë do të bënit nëse do të ishit në vendin e heronjve të veprës?

Kjo është një histori argëtuese, me humor, ne, së bashku me autorin, qeshim me personazhet që gjenden në një situatë qesharake.

7. Përmbledhje e mësimit. Reflektimi

Si quhet tregimi që lexojmë? Kush e ka shkruar?

A mund t'i rekomandoni miqtë tuaj ta lexojnë këtë vepër dhe pse?

Le të kthehemi te deklaratat tuaja dhe të shohim nëse ka ndonjë rastësi në përgjigjet tuaja me qëllimin e autorit?

Ka edhe mospërputhje të vogla. Por të gjithë jemi të ndryshëm, nuk mund të mendojmë njësoj, secili ka mendimin e vet.

A mendoni se është e lehtë të jesh një lexues i mirë?

Vazhdo fjalinë:

Ishte interesante për mua…

Desha…

Kam marrë vesh që….

E menaxhova…

Në mësimin tjetër do të vazhdojmë të punojmë në këtë pjesë. Faleminderit për bashkëpunimin në klasë.

8. Detyrë shtëpie: lexoni tekstin sipas rolit, vizatoni një figurë: si e imagjinoni një kotele.

Institucioni arsimor komunal shkolla e mesme nr.2

Kirzhach

Abstrakt

lexim i hapur i leximit,

shpenzuar në klasën 2B

për mësuesit e shkollave

mësuese Isakova E.M.

Tema: “N.N. Nosov. Kapelë e gjallë."

/mësimi 2/

Kirzhach

2010

Objektivat e mësimit:

Depërtim i thellë në përmbajtjen e veprës, zbulimi i idesë së saj, hartimi i një plani tregimi për ritregim të mëtejshëm në shtëpi.

Objektivat e mësimit:

  1. Formimi i aftësisë për të përcaktuar dhe analizuar përbërjen e një vepre;
  2. Aftësia për të analizuar karakterin dhe veprimet e heronjve;
  3. Krijoni një plan historie;
  4. Të zhvillojë aftësinë për të krahasuar, përgjithësuar dhe nxjerrë përfundime;
  5. Përmirësimi i aftësive të leximit shprehës;
  6. Edukimi i cilësive morale të individit.

Pajisjet:

Portreti i shkrimtarit N.N

Ekspozita e librave të shkrimtarit

Një grup letrash me titujt e veprave të tij

Fragmente nga vepra për leximin e ngrohjes

Kartat me fjalë të urta, sinonime për trajnimin e shumërrokëve

Fjalë nga një histori

"Fjalor shpjegues i gjuhës ruse" nga S.I. Ozhegov

Kaseta me një regjistrim nga filmi për Dunno për edukimin fizik

Piktograme dhe rrathë për të përcaktuar gjendjen shpirtërore të fëmijëve në fillim dhe në fund të mësimit

  1. Momenti organizativ.

Mësues

Thirrja e shumëpritur u dha,

Fillon mësimi.

Puna me piktograme. (Shënoni në turi numrin e piktogramit që pasqyron gjendjen tuaj shpirtërore në fillim të mësimit).

  1. Zhytja në mësim.

Mësues

Kemi një mysafir të pazakontë në klasë sot.

Shkurtër keq

Në një kapelë blu të ndezur.

Injorant dhe arrogant

Dhe emri i tij është... Nuk di.

(Tingëllon muzika, shfaqet personazhi i përrallës Dunno).

Nuk e di

Ç'kemi djema! Më njohe? Unë jam Dunno! A e dini se kush më shpiku mua dhe të gjithë miqtë e mi nga Qyteti i Luleve? Ky është shkrimtari Nikolai Nikolaevich Nosov. Por ai shkroi libra jo vetëm për ne - njerëz përrallash, por edhe për djem si ju.

Mësues

Djema, sot Dunno ka përgatitur për ju shumë detyra dhe pyetje në lidhje me veprën e shkrimtarit. Ai ju fton të lexoni fragmente nga veprat e N.N. Nosov dhe të mbani mend emrat e tyre.

  1. Ngrohja e lexuesit.(Fëmijët lexojnë në mënyrë të pavarur tekste të shtypura në fletë të veçanta letre).

Mësues

Disa prej jush mund të jenë të panjohur me këto vepra. Për t'ju ndihmuar, rreth klasës ka karta me emrat e këtyre veprave. Ju lutemi ngrihuni, shikoni përreth dhe gjeni kartën që ju nevojitet. (Fëmijët lexojnë fragmente nga tregimet: "Qulli i Mishkinës", "Stuko", "Lollipop", "Arnim", "Kranguj", "Krap krucian").

Djema, librat e N. Nosovit në bibliotekë janë gjithmonë më të dobëtit. Pse mendon? Ashtu është, lexohen, nuk ulen kurrë në rafte.

Nuk e di : "Djema, çfarë dini për vetë shkrimtarin N.N. Nosov?" (Shprehjet e lira të fëmijëve).

  1. Informacion biografik për N.N.

Mësues

N.N. Nosov tha: "Doja të bëhesha shkrimtar sepse kisha një jetë interesante dhe kisha shumë gjëra për t'u treguar njerëzve."

Studenti

Ai dinte shumë dhe natyrshëm kishte talente të ndryshme dhe duhej të përpiqej shumë në jetë. Edhe në rininë e tij, ai ishte marinar dhe kositës, shofer trungjesh dhe punëtor në fabrikë tullash, interesohej për kiminë dhe fotografinë, mësoi të luante violinë dhe mandolinë, luante shah dhe botoi një revistë të shkruar me dorë "X. “. Dhe më pas ai hyri në Institutin e Kinematografisë në Moskë dhe filloi të punojë në kinema, duke bërë filma të ndryshëm arsimorë, shkencorë dhe të animuar.

Ashtu si shumë shkrimtarë të famshëm, N.N Nosov për herë të parë kompozoi përralla dhe tregime ashtu si - për djalin e tij të vogël. Dhe më pas ai mori një nga tregimet e tij, "Argëtuesit", në revistën "Murzilka". Kjo ishte në vitin 1938.

  1. Njohja me ekspozitën e librave nga N.N.

Mësues

Kjo histori u pasua nga të tjera. Hidhini një sy ekspozitës sonë të librit. Autori fitoi popullaritet të gjerë për tregimet e tij për jetën shkollore: "Familja e gëzuar", "Ditari i Kolya Sinitsyn", "Vitya Maleev në shkollë dhe në shtëpi", si dhe një seri e tërë romanesh - përrallash "Aventurat". i Dunno dhe miqve të tij”, “Dunno in the Sunny City” , “Dunno on the Moon”. Personazhet e këtyre librave u dashuruan jo vetëm nga fëmijët tanë, por edhe nga fëmijët e huaj. Ata janë të njohur në Holandë, Poloni, Republikën Çeke dhe Sllovaki. Argjentina, Bullgaria, India, Franca, Vietnami, Rumania dhe madje edhe Japonia. Pra, kushdo që nuk është ende i njohur me to, shkoni në bibliotekën tonë. Ju siguroj se nuk do të pendoheni, madje do ta harroni TV-në.

  1. Njoftimi i temës së mësimit, vendosja e një qëllimi.

Mësues

Në qendër të veprave të N. Nosov janë djem vizionarë, shpikës të shqetësuar, të papërmbajtshëm, të cilët shpesh ndëshkohen për idetë e tyre. Situatat më të zakonshme të jetës shndërrohen në tregimet e Nosovit në histori mësimore jashtëzakonisht qesharake.

Sot do të vazhdojmë të punojmë në një nga këto histori.

Çfarë lloj historie është kjo?

- "Kapelë e gjallë".

  1. Kontrollimi i detyrave të shtëpisë.

Mësues

Ju tashmë keni përvojë në leximin e tregimeve "qesharake" dhe "të frikshme". Mbani mend ata (L.N. Tolstoy "Kitten", E.I. Charushin "Një histori e frikshme", N.N. Nosov "Argëtuesit" dhe të tjerë).

Mendoni se tregimi i N. Nosovit “Kapela e gjallë” është qesharak apo i frikshëm?

Pse ndodh frika? (shpesh kjo ndodh për shkak të injorancës)

Me çfarë ndjesie e shkroi këtë tregim N. Nosov?

Le të kujtojmë se çfarë është humori?Puna me tekstin shkollor f.68.

Puna me titullin.

A ishte vërtet e gjallë kapela nga tregimi i Nosovit?

Pse shkrimtari e titulloi tregimin në këtë mënyrë?

A pasqyrohet tema apo ideja kryesore në titullin e tregimit?

Mësues

Le të përpiqemi të thellohemi më thellë në përmbajtjen e tregimit. Por së pari, Dunno dëshiron të kontrollojë se sa të vëmendshëm jeni si lexues.

Nuk e di

Kush jetonte në apartament: Volodya apo Vadik?

Kush ishte i pari që zbuloi sekretin e kapelës "të gjallë"?

Vadik e goditi kapelen apo Volodya me patate?

  1. Minuta e edukimit fizik.
  2. Puna në temën e mësimit.
  1. Punë fjalori.

Cilat fjalë ishin të paqarta?

Kush është në detyrë në fjalor?

Komodinë – një mobilie e përbërë nga disa sirtarë të vendosur njëri mbi tjetrin (për liri dhe sende të ndryshme të vogla).

Ilustrimi në tekstin shkollor f.55.

Një poker është një pajisje për përzierjen e karburantit në një sobë - një shufër hekuri e trashë me një fund të drejtë të përkulur.

  1. Praktikimi i teknikave të leximit.

(Një ushtrim me fiksim të shikimit në vijën e mesme, që synon zhvillimin e shikimit anësor, i cili është i nevojshëm për zhvillimin e një fushe shikimi të qartë).

Mësues

Përqendroni shikimin në vijën e mesit, "nxirrni" çdo rrokje nga cepi i syrit dhe lexoni fjalët nga lart poshtë, duke rregulluar vazhdimisht vijën e mesme.

  1. Lexim analitik i tregimit.

(Libër mësuesi f.54)

Mësues

Në sa pjesë mendoni se mund të ndahet historia?

Leximi i pjesës së parë në një zinxhir.

Me cilin episod fillon historia?

(Kjo është hyrja nga e cila mësojmë të gjithë situatën ku do të zhvillohet veprimi).

Përcaktoni vendndodhjen e veprimit.

Emërtoni heronjtë e tregimit. Cili është kryesori? Pse?

Si e imagjinonit kotelen në fillim të tregimit?

Si u ndjetë gjatë leximit të fragmentit? Pse?

Emërtoni fjalët e veprimit që ju ndihmuan të imagjinoni më qartë shakatë e koteles.

Çfarë po bënin djemtë?

(Ky është fillimi i veprimit, nga i cili bëhet e qartë se si kapelja "erdhi në jetë.")

Titulloni këtë pjesë me fjalë nga teksti.

Dramatizimi i pjesës së dytë.

Le të shohim se si shkoi.

Si u ndjenë djemtë? Vërtetoje.

Rregulloni fjalët sipas radhës së rritjes së ndjenjave.

panik

frikë

duke u dridhur

frika

tmerri

frikë

Pse nuk u trembëm unë dhe ti?

(Ne tashmë e dimë se çfarë ka nën kapelë.)

Përshkruani djemtë. Cilat janë ato?

Titulloni këtë pjesë.

Leximi i pjesës 3 në fytyra.

Pse Volodya vendosi të largohej?

Çfarë e ndaloi?

Gjeni një fragment nga i cili është e qartë se djemtë me qetësi, në një mënyrë biznesi, diskutojnë situatën aktuale dhe marrin një vendim.

Çfarë arme zgjodhën djemtë për të luftuar kapelën?

Kujt i lindi ideja për të hedhur patate? Pse?

Gjeni një proverb që përshkruan sjelljen e djemve.

  • Ai që guxoi e hëngri.
  • Frika ka sy të mëdhenj.
  • Koka është e madhe, por truri është i vogël.
  • Lepuri frikacak merr një trung nga ujku.

Cili është momenti më i tensionuar në histori?

(Ky është kulmi).

Titulloni këtë pjesë.

Leximi i pjesës 4.

Çfarë sekreti ruante kapela “e gjallë”?

Shpjegoni pse Vadik përkëdhel dhe përqafon macen Vaska?

Lexoni se çfarë fjalësh përdor për t'iu drejtuar.

Si ndihen djemtë për kafshët?

Si i shohim ne në fund të tregimit?

Titulloni këtë pjesë të fundit. (Ky është përfundimi nga i cili zbulojmë se kush fshihej nën kapelë).

  1. Përmbledhja e mësimit.

E keni gjetur ndonjëherë veten në një situatë si ajo e përshkruar në tregim?

Çfarë do të bënit nëse do të ishit djemtë?

Pra, a është kjo histori qesharake apo e frikshme?

Për çfarë qëllimi e shkroi Nosov?

  1. Detyre shtepie.

Faqe 54-59, dramatizim i fragmentit, ritregim, shirit filmi.

  1. Lamtumirë Dunno.

A ju pëlqeu vizita juaj me ne?

Ngrini duart lart, kush mendon se ata ishin aktivë në klasë dhe gjithmonë jepnin përgjigje të plota dhe të sakta?

Kush mendon se ai nuk ishte gjithmonë aktiv, se mund të kishte punuar më mirë, se përgjigjet e tij nuk ishin gjithmonë të sakta?

Dhe kush mendon se nuk ka punuar mjaftueshëm sot dhe do të përpiqet të bëjë më mirë në mësimin e ardhshëm.

Puna me piktograme.

Shënoni numrin e piktogramit në turi që pasqyron disponimin tuaj në fund të mësimit.

  1. Fundi i organizuar i orës së mësimit.

Institucion arsimor i pushtetit komunal
"Shkolla e mesme bazë Krasnodubrovskaya"

Përmbledhje e një mësimi të hapur për leximin letrar në klasën 2

me temë: "N. Nosov. Kapelë e gjallë".

Mësuesja e shkollës fillore Marina Pavlovna Zhukova

Drejtimi

EMRI I PLOTË. mësuesit: Zhukova Marina Pavlovna

Shkolla: MKOU "Shkolla e mesme Krasnodubrovskaya"

Artikulli: Lexim letrar

Klasa: 2

UMK: "Shkolla e Rusisë"

Subjekti: N. Nosov "Kapelë e gjallë"

Lloji i mësimit: Zbulimi i njohurive të reja

Objektivat e mësimit: Të formojë një nxënës të shkollës fillore si një lexues të ndërgjegjshëm, që shfaq interes për të lexuar, zotëron aftësi të forta të të lexuarit (në nivelin e një moshe të caktuar), mënyra për të punuar në mënyrë të pavarur me tekst të lexueshëm dhe libra për fëmijë dhe zotëron një nivel të caktuar erudicioni.

Detyrat:

1. Prezantoni studentët me përmbajtjen e veprës së N. N. Nosov "Kapela e gjallë".

2. Sillni fëmijët të kuptojnë se frika nga e panjohura mund të kthehet në një situatë komike.

3. Zhvilloni aftësinë për të bërë supozime, për të krahasuar dhe argumentuar mendimin tuaj.

4. Zhvilloni të menduarit kritik, kujtesën, imagjinatën, të folurit.

5. Kultivoni një qëndrim tolerant ndaj njëri-tjetrit, bashkëpunim të ndërsjellë.

Formulari UUD:

- Personale: shprehni emocionet tuaja nga tregimi i N.N. Nosov "Kapela e gjallë", lidhni veprimet e heronjve me parimet etike,

- Rregullatore: të përcaktojë dhe të formulojë qëllimin në mësim me ndihmën e mësuesit; planifikoni veprimin tuaj në përputhje me detyrën.

- Komunikimi: të dëgjojë dhe të kuptojë fjalimin e të tjerëve; shprehni mendimet tuaja me gojë; të negociojë me shokët e klasës së bashku me mësuesin për rregullat e sjelljes dhe të komunikimit dhe t'i zbatojë ato.

- Njohës: navigoni sistemin tuaj të njohurive; analizoni objektet; gjeni përgjigje për pyetjet në tekst dhe ilustrime; transformoni informacionin nga një formë në tjetrën: hartoni përgjigje për pyetjet.

Rezultatet e planifikuara:

Tema: vazhdoni të mësoni të ndani tekstin në pjesë, të hartoni një plan, të izoloni idenë kryesore të secilës pjesë, të punoni në lloje të ndryshme leximi, në leximin sipas rolit.

Metasubjekt: do të kenë mundësi të mësojnë: Të ndajë tekstin në pjesë semantike, të hartojë një plan; gjeni në mënyrë eksplicite informacione specifike në tekst; shprehni gjykime vlerësuese dhe shprehni mendimin tuaj, ritregoni tekstin.

Personale: formuloni mendimet tuaja në nivelin e fjalisë, dëgjoni dhe kuptoni fjalimin e të tjerëve, lexoni dhe ritregoni tekstin në mënyrë shprehëse, punoni në dyshe dhe grupe.

Format e punës: kolektive, grupore, individuale.

Pajisjet: kapele, fjalor, prezantim, laptop, projektor, zarfe me detyra.

Hapat e mësimit

Veprimtaritë e mësuesve

Veprimtaritë e nxënësve

UUD e formuar

1. Momenti organizativ.

Gjendja psikologjike.

Përshëndet nxënësit, kontrollon gatishmërinë e tyre për mësimin Krijon një humor emocional për mësimin.

ra zilja,

Një mësim i ri po fillon tani.

Fëmijët janë me nxitim, vrapojnë në klasa.

Në shkollë i presin njohuri të reja.

- Djema, kur janë mësimet interesante? ?

*Prandaj sot dëshiroj të uroj që të ndiheni rehat dhe komod në klasë, të punoni me kënaqësi, të ndihmoni miqtë tuaj dhe të merrni shumë informacione të dobishme dhe të nevojshme.

Fëmijët u përgjigjen pyetjeve. Shprehin këndvështrimin e tyre ( Kur materiali i mësimit është interesant, kur mund të mendoni për pyetjet dhe të gjeni përgjigjen vetë, etj.)

Personal:

formimi i një qëndrimi pozitiv ndaj procesit mësimor, vlerave morale të studentëve: vullneti i mirë, mirësia, dashuria;

Rregullatore:

duke synuar aktivitetet e suksesshme

2.Krijimi i një situate problematike.

(motivimi)

Organizon dialog me nxënësit.

Lexon një poezi duke mbajtur një kapele.

Një kapele është shoku më i mirë në botë

Të rriturit dhe fëmijët e dinë.

Ndihmon me një grup të ndritshëm

Dhe të qenit në modë ndihmon.

Do të fshihet nga shiu dhe era,

Na uron fat!

*Sa prej jush e dinë se çfarë është një kapele?

*Tani dëgjoni se si interpretohet kuptimi i fjalës “kapelë” në fjalorin shpjegues (KAPEKE - KOKE ME BUZË TË LARTË. Sipas Ozhegov)

Dëgjoni një poezi. Ata konsultohen në dyshe. Ata shprehin mendimin e tyre.

Rregullatore:

Të jetë në gjendje të përgjithësojë, të nxjerrë përfundime, Komunikuese:

Të jeni në gjendje të shprehni qartë dhe konciz mendimin tuaj dhe të ndërtoni struktura të të folurit

Njohës:

Navigoni sistemin tuaj të njohurive

3. Përditësimi i njohurive.

Mesazhi i temës, vendosja e qëllimeve të mësimit.

Identifikimi i vendndodhjes dhe shkakut të problemit

Organizon një dialog me nxënësit, i udhëheq ata të formulojnë qëllimin e orës së mësimit

*Puna për të cilën do të mësojmë sot në klasë është shkruar nga një shkrimtar i mrekullueshëm. Ju e dini emrin e tij. E takuam në mësimet e mëparshme. Mundohuni të merrni me mend se për cilin shkrimtar do të flas tani.

Ai nuk u bë menjëherë një shkrimtar profesionist. Në moshën 30-vjeçare, ai kishte zotëruar shumë profesione - gërmues, tregtar gazetash. Ai mund të bënte shumë, dinte shumë dhe përdori njohuritë e tij të gjera dhe përvojën e pasur të jetës kur shkruante libra për fëmijët. Në "Aventurat e Dunno", ky shkrimtar flet për makina, pajisje dhe instrumente të tilla që ende nuk janë shfaqur.

Për cilin shkrimtar e kemi fjalën? (rrëshqitje 1)

*Shkrimtari V. Kataev tha fjalë të mrekullueshme për të:

"Ky person i talentuar ka një shpirt përjetësisht të ri, fëmijëror dhe të mrekullueshëm."

Le të kujtojmë se çfarë dimë tjetër për shkrimtarin.

-Kur dhe ku lindi shkrimtari? (rrëshqitje 2)

- Kush ishin prindërit e tij? (rrëshqitje 3)

-Çfarë veprash të shkruara nga N. Nosov dini? (rrëshqitje 4)

Karikaturat janë bërë bazuar në shumë prej veprave të shkrimtarit. (rrëshqitje 5)

Çfarë mendoni ju djema, çfarë lloj veprash ka ky shkrimtar?

Sot do të njihemi me një histori tjetër të këtij shkrimtari të mrekullueshëm, të quajtur "Kapela e Gjallë" Jepni arsyet për deklaratat tuaja. _Djema, sipas jush, a mund të përcaktohet nga titulli i kësaj vepre se për çfarë do të bëhet fjalë?

Sot në klasë do të zbulojmë nëse kapelet janë të gjalla duke lexuar tregimin.

Çfarë detyre i vendosim vetes?

Analiza, sinteza, kërkimi i informacionit, vërtetimi, bërja e supozimeve

Rreth N. Nosov

Përgjigjuni pyetjeve të bëra

Pranë Kievit në Ukrainë

Baba-artist, nënë-mjeshtre dhe këngëtare

- “Argëtuesit”, “Kastravecat”, “Telefoni”, “Aventurat e Dunno-s”, etj.

Opsionet e përgjigjeve: qesharake, gazmore, humoristike, etj.

Nxënësit shprehin mendime, japin prova...

(nëse fryn erë e fortë dhe kapelja bie, do të merret me vete... domethënë do të “ikë”)

Ata i përgjigjen pyetjes së parashtruar.

Formuloni objektivat e mësimit:

-Mendoni dhe shpjegoni pse tregimi është emërtuar në këtë mënyrë.

Njohës:

Jini në gjendje të lundroni në sistemin tuaj të njohurive.

Rregullatore:

Pranoni dhe ruani detyrën mësimore.

Komunikuese:

4.Zbulimi i njohurive të reja.

A) faza e të kuptuarit.

B) fiksimin primar

Çfarë është një poker? ( rrëshqitja 6)

Kush do të shpjegojë kuptimin e fjalës KOMODA (rrëshqitje 6)

Cila fjalë mund të zëvendësojë fjalën Crack?

Po fjala PLOT?

Mësuesi/ja e ndan tekstin paraprakisht në pjesë semantike.

Mësuesi lexon pjesën 1- tek fjalët "Diçka ra dhe ra"

*Çfarë mendoni se ra në dysheme?

*Kush do të përpiqet të marrë me mend se çfarë do të ndodhë më pas?

Leximi i pjesës 2- tek fjalët "Ata vrapuan në kuzhinë dhe mbyllën derën pas tyre"

Çfarë i trembi kaq shumë djemtë?

A e kuptuan se kapelet nuk janë të gjalla? Vërtetoni me fjalë nga teksti.

Atëherë çfarë i trembi kaq shumë?

Mendoni nëse djemtë do të jenë në gjendje të kapërcejnë frikën e tyre?

Leximi i pjesës 3 - tek fjalët "tani do ta godas me shkop"

Parashikimi i kujt doli i vërtetë?

Cili nga djemtë ishte më i guximshëm: Volodya apo Vadik arsyetoni përgjigjen tuaj.

Leximi i pjesës 4 - përpara fjalëve "kapelja do të kërcejë lart"

Cili prej jush kishte të drejtë?

Çfarë veprimesh bënë djemtë për të zbuluar sekretin e kapelës së gjallë?

Si u soll kapela? Pse?

Cili është momenti më stresues?

Merreni me mend se si do të përfundojë puna.

Mësuesi duke lexuar pjesën e fundit.

(MËSUESHA E NJER NGA KAPELE NJË KOTELE)

Çfarë ndjenjash përjetuan djemtë kur zbuluan sekretin e kapelës?

Pra, cila është ideja kryesore e tregimit?

Përmbledh përgjigjet e fëmijëve.

*Ashtu është... mësoni të përballeni me frikën tuaj dhe më pas do të gjeni një rrugëdalje nga një situatë e vështirë.

Ata u përgjigjen pyetjeve dhe shpjegojnë kuptimin e fjalëve.

Një mjet i bërë prej hekuri ose materiali tjetër rezistent ndaj zjarrit.

Përdoret për të nxjerrë qymyr dhe për të lëvizur dru në një oxhak ose sobë të ndezur. Zakonisht kjo është një shufër hekuri e trashë, e përkulur në një kënd të drejtë në fund.

Dollap i ulët me sirtarë për liri dhe sende të ndryshme të vogla shtëpiake.

Goditi

Bie, vështirë të ulesh

Mësuesit dëgjojnë, u përgjigjen pyetjeve dhe parashikojnë zhvillimet.

Dëgjoni leximin e shokëve të tyre, përgjigjuni pyetjeve të parashtruara, parashikoni vazhdimin e tregimit

Ata u trembën nga kapela, e cila lëvizte.

Po, e kuptuam, sepse një nga djemtë tha "ajo kapelet nuk janë gjallë"

Një objekt i zakonshëm, por sillet çuditërisht.

(shpreh mendime)

Ata u përgjigjen pyetjeve të mësuesit dhe shprehin mendimet e tyre.

Vadik është më i guximshëm. Vovka donte të shkonte në shtëpi dhe të linte shokun e tij.

Janë dhënë opsionet e përgjigjeve.

(ata donin të plasnin, goditën me shkop, bërtitën..)

Ajo nuk lëvizi sepse kishte frikë.

Kapela do të kërcejë lart...

Shprehja e mendimeve

-Më vjen mirë që gjithçka përfundoi mirë. Është turp që kishin frikë nga kapelja. Është për të ardhur keq - Vaska e mori kot.

Ata japin përgjigje.

Njohës:

Të jetë në gjendje të gjejë përgjigjet e pyetjeve në tekst;

Të jetë në gjendje të konvertojë informacionin nga një formë në tjetrën (të hartojë përgjigje për pyetjet);

Rregullatore:

Të jetë në gjendje të dëgjojë në përputhje me vendosjen e objektivit;

Komunikuese:

Mund të shprehni mendimet tuaja me gojë

5. Minuta e edukimit fizik

Kujdes si një kotele

Unë do të eci me gishtat e mi.

Unë do të përkul shpinën time pak

Do të drejtohem dhe do të shtrihem.

Dhe qumësht nga tigani

Unë lëpij gjuhën time.

Putrat e gjoksit dhe barkut

Do ta laj si mace.

Dhe pastaj do të përkulem në një unazë

Dhe do të bie në gjumë pranë sobës së ngrohtë.

fëmijët ecin në majë të gishtave

Përkulni shpinën

Shtrihu

Kryeni lëvizjet e kokës

lart poshtë

Ledhatimi

pëllëmbë në bark

Squatting

Ata ulin kokën në gjunjë

Personal:

aftësia për të zbatuar rregullat për mbrojtjen e shëndetit të dikujt

6. Përfshirja e njohurive dhe përsëritja në sistem.

Punë e pavarur me vetëtest sipas mostrës

Djema, tani do të kontrollojmë se sa të vëmendshëm keni qenë kur punonit me veprën e N. Nosov "The Living Hat"

Ndaheni në 3 grupe.

Secili grup tani do të marrë një detyrë. Kini kujdes kur kryeni punë.

MËSUESI KA SHPËRNDARË ZARFET ME DETYRA. ( CM. APLIKACION)

- E mbaruam punën. Tani kontrolloni nëse i keni përfunduar saktë detyrat tuaja.

Nxënësit ndahen në grupe.

Filloni të përfundoni detyrat

Vetëtestimi sipas mostrës

Njohës:

Të jetë në gjendje të paraqesë informacionin e përgatitur në formën e përgjigjeve me shkrim ose me gojë.

Të jetë në gjendje të gjejë informacion shtesë për temën e mësimit

Komunikuese:

Zhvillimi i aftësive për të punuar në grup, për të shpërndarë role. Formimi i aftësisë për të dëgjuar dhe dëgjuar, për të shprehur qartë dhe qartë mendimin tuaj.

Rregullatore:

Të jetë në gjendje të përgjithësojë dhe të nxjerrë përfundime

7. Reflektimi.

A e dini se mund të përdorni një kapelë për të shprehur zemërimin dhe gëzimin?

Ndoshta e keni dëgjuar shprehjen “HIDH KAPELE”?

(Në kohët e vjetra ata në fakt ia bënin këtë një personi me të cilin ishin të zemëruar, duke shprehur përbuzjen e tyre për veprën e tij të keqe.)

Por me ndihmën e kapelave ata shprehën gëzim dhe kënaqësi. Ata u hodhën lart.

Ju sugjeroj të përfitoni nga ky zakon Sa i kënaqur jeni me punën tuaj në mësim, vlerësojeni veten si lexues, student aktiv, nëse keni qenë i interesuar për mësimin, fiksoni kapelën tuaj kaq lart në tabelë.

Shprehni opsionet e tyre të përgjigjes.

Vlerësoni rezultatet e punës së tyre

Rregullatore:

Ushtroni kontroll, vlerësoni rezultatet e performancës, formoni vetëvlerësim adekuat .

Komunikuese:

Të jetë aktiv në aktivitete, të jetë në gjendje të shprehë mendimet me gojë

Personal:

Vlerësoni aktivitetet tuaja arsimore, arritjet tuaja, shkallën e pavarësisë, arsyet e dështimeve

8.Përmbledhja e mësimit

Si quhet tregimi që lexojmë? Kush e ka shkruar?

Le të kthehemi te deklaratat tuaja dhe të shohim nëse ka ndonjë rastësi në përgjigjet tuaja me qëllimin e autorit?

Ka edhe mospërputhje të vogla. Por të gjithë jemi të ndryshëm, nuk mund të mendojmë njësoj, secili ka mendimin e vet.

Ata u përgjigjen pyetjeve të bëra.

Njohës:

Të jetë në gjendje të formulojë përfundime të thjeshta bazuar në tekst.

9. Detyrë shtëpie

Fëmijët bëjnë zgjedhje dhe shkruajnë detyrat e shtëpisë

Rregullatore:

Të jetë në gjendje të bëjë një zgjedhje

APLIKACION.

Detyra nr. 1. - rregulloni këto fotografi në përputhje me zhvillimin e komplotit të tregimit të N. Nosov "Kapela e gjallë"


Detyra nr. 2 - Nga këto fjalë të urta zgjidhni vetëm ato që i përshtaten përmbajtjes së tregimit:

    FRIKA KA SY TË MADHË.

    SHTATË HERË MASET PRET NJË HERË.

    MOLLA NUK BIEN LARG NGA PEMA.

    PËR TË KINI FRIKË NGA UJQRIT - MOS SHKONI NË PYLL.

NDJENJET E DJEMVE

Dhe Volodya dhe Vadik ishin ulur në dhomë. I ngjyrosën fotot.

Papritur kapela u zvarrit drejt e drejt tij. Vadik do të bërtasë:

Aj! - dhe u hodh mbi divan.

"Unë jam hoo-ho!", thotë Volodya.

Ku?

Unë do të shkoj në shtëpinë time.

Pse?

Kam frikë nga kapelet. Kjo është hera e parë që kam parë një kapele duke ecur nëpër dhomë.

Vadiku e kapi Vaskën dhe le ta përqafojmë:

Vaska, e dashur, si u fute nën kapele?

FJALET PËR REFERIM: PASION, FRIKË, GËZIM, FRIKË

Përmbledhje për orën e leximit letrar

Institucioni arsimor komunal "Shkolla e mesme Ferzikovskaya"

mësuesja e shkollës fillore Anna Viktorovna Frolikova

Mësimi i leximit letrar në klasën e dytë

Tema e mësimit: N. N. Nosov. "Kapelë e gjallë" (mësimi i 2-të)

Synimi: depërtim i thellë në përmbajtjen e veprës, zbulimi i idesë së saj, hartimi i një plani tregimi për ritregim të mëtejshëm në shtëpi.

Objektivat e mësimit:

    vazhdoni të njiheni me veprën e N. Nosov;

    fzhvillimi i aftësisë për të punuar me tekst dhe për të ndërtuar zinxhirë logjikë;

    aftësia për të analizuar karakterin dhe veprimet e heronjve;

    bëni një plan historie;

    të zhvillojë aftësinë për të krahasuar, përgjithësuar dhe nxjerrë përfundime;

    zhvillimi i të folurit koherent oral, aftësitë e të lexuarit, të menduarit logjik;

    krijimin e kushteve për zhvillimin e interesit për të lexuar, kultivimin e ndjenjës së miqësisë dhe ndihmës reciproke.

Llojet kryesore të veprimtarive edukative:

përcaktoni idenë e veprës, qëndrimin e autorit dhe qëndrimin e vet ndaj personazhit letrar. Analiza e titullit të veprës. Hartimi i një plani fotografik.

Rezultatet e planifikuara të zotërimit të materialit:

tregoni mendimin tuaj; flisni për heronjtë, duke shprehur qëndrimin tuaj ndaj tyre; hartoni një skicë të punës, ritregoni tekstin në detaje bazuar në skicën, planin e figurës.

Aktivitete të të mësuarit universal:

shkëmbejnë mendime me shokët e klasës për veprat që lexohen,të kryejë një analizë të objekteve duke theksuar veçori thelbësore dhe jo thelbësore. Krahasoni vepra me tema të ngjashme. Krahasoni personazhet që janë të ngjashëm në temë me veprat.

Pajisjet:

Libër mësuesi "Leximi letrar" nga L. F. Klimanova, V. G. Goretsky, M. V. Golovanova, klasa 2 (pjesa e dytë).

    Prezantimi për mësimin

    Portreti i N. Nosov

    Ekspozita e librit

    Detyrat për tabelën e bardhë interaktive

Gjatë orëve të mësimit.

    Koha e organizimit .

Rrëshqitja 2

Gjendja psikologjike.

Le t'i themi përshëndetje diellit (duart lart), erës (duart anash), njëri-tjetrit (kthehet koka). Ju uroj të gjithëve një humor të mirë.

Rrëshqitja 3

Pse mendoni se N. Nosov e quajti tregimin e tij "Kapela e gjallë"? (Për shkak se kishte një kotele poshtë, kapela në fakt dukej e gjallë. Ajo lëvizi si e gjallë.)

2. Kontrollimi i detyrave të shtëpisë.

Rrëshqitjet 4 – 16

1) test bazuar në tregimin e N. Nosov "Kapela e gjallë"

1. Emri i maces në tregim është:

a) Borka;

b)Vaska;

c) I qetë.

2. Macja ra nën:

një shall;

b) pallto;

V)kapelë.

3.Ku ishte kapela?

a) në tryezë;

b)në komodinë;

c) në raft.

4. Kapelja ra sepse:

A)macja e kapi atë;

b) frynte era;

c) djemtë më goditën.

5.Ku vrapuan djemtë nga dhoma?

a) në korridor;

b) në kuzhinë;

c) në ballkon.

6. Për të shpëtuar, djemtë morën nga kapela:

A)shtyllë skijimi;

b)poker;

c) bord.

7. Me çfarë qëlluan djemtë në kapelë:

a) karota;

b) kastraveca;

V)patate .

8.Çfarë bishti kishte kotelja?

A)gri;

b) e bardhë;

c) e zezë.

9. Kush ishte nën kapelë:

a) qenush;

b)kotele;

c) miun.

10.Kush ishte i pari që zbuloi sekretin e “kapelës së gjallë”?

a) Volodya dhe Vadik;

b) Vadik;

V)Volodya .

Le të kontrollojmë nëse e keni përfunduar saktë detyrën.

Rrëshqitja 17

2) Fjalë me fjalë

KOMBËTARE(com)

Divan(shelg)
erdhi duke vrapuar
(iriq)

SHKETUAR(eci)
SHIKONI(shikoni, tre)

TANI(orë)
PËRFUNDIMTARI(fundi, fundi)

VOLODYA (kau)
I ndrydhur sytë(llum)

AFER(OBSH)

3) luajtje me role

Çfarë mësuam nga kjo pjesë?( Kotele Vaska po kapte miza.)

Çfarë mësuam nga ky fragment i veprës?( A është kapelja gjallë?)

Për çfarë është kjo pjesë e tregimit? (Djemtë morën një poker dhe një shtyllë skish. Djemtë hedhin patate në kapelë.)

Çfarë mësuam nga pjesa e fundit?( Një bisht gri doli nga poshtë kapelës.)

Minuta e edukimit fizik.

A jeni ndoshta të lodhur?

Epo, atëherë të gjithë u ngritën së bashku.

Ata shkelën këmbët e tyre,

Duart e përkëdhelura.

I rrotulluar, i rrotulluar

Dhe të gjithë u ulën në tavolinat e tyre.

Ne mbyllim sytë,

Ne numërojmë deri në 10.

Le ta hapim. Le të mbyllim sytë

Dhe ne vazhdojmë të punojmë.

    Konsolidimi i asaj që është mësuar.

Rrëshqitja 18

Si u treguan djemtë kur takuan kapelën "e gjallë"?

Kjo është një histori argëtuese, me humor, ne, së bashku me autorin, qeshim me personazhet që gjenden në një situatë qesharake.

Aksioni këtu zhvillohet shumë shpejt, ngjarjet pasojnë njëra pas tjetrës. Ne thamë në mësimet e mëparshme se është shumë e vështirë të përshkruash një veprim në një foto. Por shikoni si doli artisti nga një situatë e vështirë. Për ta bërë këtë, shikoni ilustrimet për tregimin.

Artisti krijoi një seri fotografish, secila prej të cilave korrespondon me një moment të veprimit dhe së bashku ata tregojnë historinë e asaj që ndodhi.

Slides 19 - 20

1) Puna në grupe (kontrolloni në tabelën e bardhë interaktive)

Mendoni dhe rregulloni këto ilustrime në përputhje me ngjarjet që ndodhin në tregim. Fëmijët diskutojnë detyrën në grup. Më pas fëmijët dalin dhe hartojnë një plan vizatimor për tregimin, duke shpjeguar se cilat episode janë paraqitur në figurë.

Rrëshqitja 21

2) Punoni në grupe

Rivendos sekuencën e saktë të planit.

Provoni veten.

Planifikoni

1. Kotele Vaska po kapte miza.

2. A është kapelja gjallë?

3. Djemtë morën një poker dhe një shtyllë skish.

4. Djemtë hedhin patate në kapelë.

5. Një bisht gri i nxjerrë nga poshtë kapelës.

Rrëshqitja 22

3) Zgjidh anagramet!

natamok (dhoma)

shtëpi (komodë)

zirkona (shportë)

torkashka (patate)

cherogak (poker)

noteokok (kotele)

Rrëshqitja 23 - 28

4) Puzzles

Kapelë, mizë, Vaska, komodë, poker, patate, Vadik, Volodya, djem, shportë, kotele.

Rrëshqitja 29

5) Lojë "Typesetter"

KOSH (shportë, kinema, lëvore, shkëmb, kon, zonë, fund)

Rrëshqitja 30

6) Fjalë për një temë të caktuar

KAPELE.

Për secilën shkronjë, dilni me pseudonimin e një koteleje.

Rrëshqitja 31

7) Numërojeni sa personazhe dhe objekte të ndryshme takuam në tregimin e N. Nosov "Kapela e gjallë"(çdo fëmijë ka një printim)

8) Loja "Çiftet" (interaktive)

    Reflektimi.

Rrëshqitja 32

Për çfarë do ta lavdëronit veten?

Çfarë keni bërë më mirë?

5. Përmbledhja e mësimit.

Çfarë mësuat në mësim?

Çfarë ju duk veçanërisht interesante?

    Detyre shtepie.

Përgatitni një ritregim të tekstit, vizatoni një figurë.



Ju pëlqeu artikulli? Ndani me miqtë tuaj!