Mažybiniai susižavėjimo žodžiai su priesaga yushk. Savarankiškas žodžių rašymas

Pamokos vieta pataisos klasių sistemoje:

  • Susiję žodžiai.
  • Žodžių darybos grandinė.
  • Daiktavardžių daryba naudojant mažybinę priesagą -ik-.
  • Daiktavardžių daryba naudojant mažybinę priesagą -chik-.
  • Daiktavardžių daryba naudojant priesagas -chik- -ik-.
  • Daiktavardžių daryba naudojant mažybinę priesagą -k-.
  • Daiktavardžių daryba naudojant mažybinę priesagą -ok-.
  • Daiktavardžių žodžių daryba naudojant mažybines priesagas -chik- -ik- -k- -ok-.
  • Daiktavardžių daryba naudojant priesagas -ushk- -yushk-.
  • Daiktavardžių daryba naudojant priesagą -ishk-.
  • Daiktavardžių su priesagomis -ushk- -yushk- -yshk- vartojimas.
  • Daiktavardžiai, turintys mažybinę reikšmę. Konsolidavimas.

Pamokų užrašai

Tema:Daiktavardžių formavimas naudojant priesagas -ushk-, -yushk-.

Tikslas: išmokti sudaryti mažybinę reikšmę turinčius daiktavardžius.

Užduotys:

1) edukacinis:

  • lavinti gebėjimą atpažinti ir sudaryti mažybinę reikšmę turinčius daiktavardžius naudojant priesagas -ushk-, -yushk-
  • mokyti suprasti daiktavardžių priesagų -ushk-, -yushk- suteikiamą reikšmę.

2) pataisos:

3) edukacinis:

  • ugdyti atsakomybės jausmą ir gebėjimą padėti vienas kitam,
  • ugdyti gebėjimą dirbti grupėje pagal nustatytas taisykles.

Įranga: piešiniai, žodžių kortelės, žodžių modeliai, morfemų kortelės, spalvoti rašikliai.

Pamokos eiga

. Organizacinis momentas.

Įsivaizduokime didelį katiną ir pasakykime žodį „katė“, kad visi patikėtų, kad jis didelis, padarykime žemą, gilų balsą ir rankomis parodykime didžiąją katę.

Mokiniai kartu su mokytoja taria žodžius katė-katė.

Žaiskime su žodžiu Katya. Katya-Katenka.

II. Atnaujinti pagrindines žinias. Meilių objektų pavadinimų formavimas.

– Meiliai pavadinsime daiktus. Lentelėje iškabinta lentelė. (1 priedas)

Mieli daiktų pavadinimai

Parodysiu piešinį. Vienas daiktą vadina nemandagiai, kitas – meiliai. Balsu pabrėžiame žodžių reikšmę.

OLYA – OLENKA

PETYA – PETENKA

ROŽĖ – ROŽĖ

SIJONAS – SIJONAS

KNYGA – KNYGA

Šaukštelis – Šaukštelis

III. Problemos išdėstymas, naujos medžiagos paaiškinimas.

Piešimas. ŽIEMA

– Koks metų laikas nuotraukoje? (žiema) Prie piešinio pakabinama atvirutė su vardu.

- Pasakyk maloniai (žiema). Po pirmąja kortele pakabinama kortelė su vardu.

Jei vaikams sunku, logopedas pateikia pavyzdį: „Jei IZBA yra trobelė, tai žiema yra?

Palyginkime žodžius žiema ir žiema, ką apie juos galima pasakyti? (jie yra giminingi, turi tą pačią šaknį -zim-)

– Pavadinkite bendrąją dalį (-zim-)

– Kaip tai vadinasi? bendroji dalisžodžius? (šaknis)

– Kokie yra žodžių pavadinimai ta pati šaknis? (giminiškas)

Žodžiai žiema-žiema turi bendrą reikšmę. Tai vieno sezono pavadinimai, vienas – meilus, kitas – ne.

– Pažiūrėkime, kaip iš žodžio ŽIEMA susidarė žodis ZIMUSHKA.

– Išryškinkime šaknį žodyje ŽIEMA.

Mokytojas paima kortelę, kurioje parašyta ŽIEMA, ir užlenkia tą dalį, kurioje parašyta pabaiga.

Žodis ZIMUSHKA turi tą pačią šaknį, nes žodžiai turi tą pačią šaknį.

Mokytojas uždeda ZIM kortelę ant kortelės su žodžiu ZIMUSHKA, tada paryškina žodžio ZIMUSHKA galūnę.

– Kaip susikūrėte žodį ZIMUSHKA?

– Su kokia priesaga susidarė meilus vardas ZIMUSHKA? (-ausis-)

Panašiai interpretuojamas ir žodis POLYUSHKO.

Ant lentos:

– Formuosim meilūs vardai pagal lentelę.

Mokiniai po vieną dirba prie lentos.

- Paimkite kortelę, perskaitykite žodį (oras)

Pavadinkite objektą meiliai (oras)

Išsiaiškinkime, kaip atsirado žodis. Kokia yra žodžių „oras, oras“ šaknis? (oras)

Mokinys įvardija šaknį ir užlenkia tą dalį, kur ant kortelės parašyta galūnė.

– Į kiekvieną lentelę įdėkite šaknį. Skaitykite, kas atsitiko? (ORAS, ORAS)

Kuris teisingas? (ORAS)

Pritvirtinkite kortelę su šaknimi prie norimos lentelės.

Užrašykite žodį sąsiuvinyje.

Mėlynu rašikliu mokiniai užrašo priesagas –ushk –yushk–. Prie lentos suformuoti žodžiai užrašomi viename iš stulpelių, priesagos rašomos mėlynu rašikliu.

Ant lentos:

– Ką formavote naudodamas lenteles? (malonūs objektų pavadinimai)

– Kokias priesagas naudoti? (-ushk- -yushk-)

2. Žodžių daryba žodžiu.

Pažaiskime žaidimą. Aš pasakysiu žodį ir messiu kamuolį, o tu grąžinsi kamuolį ir meilų žodžio pavadinimą.

Mokytojas įvardija daiktavardį. Mokiniai turėtų meiliai pavadinti objektą. Jei kyla sunkumų, mokytojas parodo žodžio šaknį arba įdeda šaknį vienoje iš lentos lentelių.

Žodžiai žaidimui:

Barzda, aukle, pasidalink, lakštingala, kambarys, gluosnis, valios, galva, žemė, upė .

Kortelės:

3. Savarankiškas rašymasžodžius Įrašymo schemos.

– Prisiminkite žodžius, kuriuos sudarėte žodžiu, ir kiekviename stulpelyje parašykite po vieną žodį.

– Perskaitykite pirmojo stulpelio žodžius.

– Žodžiais, kurie sudarė tas pačias priesagas?

Ar šaknys vienodos ar skirtingos? (skirtinga)

Šaknys gali būti skirtingos, todėl mūsų diagramoje vietoj skirtingų šaknų nubrėžsime šaknies ženklą.

Logopedas pakabina ženklus su šaknies ženklu.

Diagramas pildysime savo sąsiuviniuose. Mokytojas rašo ant lentos, mokiniai – į sąsiuvinius.

– Raudonai nupieškite šaknies ženklą prieš galūnę ir po galūnės žalias užsirašyk pabaigą.

Ant lentos:

Naudodami šią schemą užrašėme ne vieną žodį, o daug žodžių – meilūs daiktų pavadinimai.

– Ką bendro turi šie žodžiai? (sudaryta naudojant priesagas -ushk- -yushk-)

4. Žaidimas „Rink žodžius“.

Iš dalių rinksite meilius daiktų pavadinimus.

Mokiniai dirba grupėje. Mokiniai paima korteles, surenka žodį, išsirikiuoja prieš lentą, laiko korteles su žodžio dalimis. Visi kartu sako žodį.

– Iš kokio žodžio kilęs jūsų žodis?

Tada dirba kita grupė.

Iš dalių SWAN, USHK, A surinktas žodis „gulbė“ yra kilęs iš žodžio „gulbė“.

Iš GOST, YUSHK, A dalių galite surinkti žodį „svečias“, jis kilęs iš žodžio „svečias“.

Iš TRAV, USHK, A dalių buvo surinktas žodis „žolė“, jis yra kilęs iš žodžio „žolė“.

V. Studentų darbų apibendrinimas, įvertinimas.

– Ko išmokote klasėje? (išmoko formuoti meilius daiktų pavadinimus)

– Kokios priesagos buvo naudojamos meiliems daiktų pavadinimams formuoti? (-ushk- -yushk-)

– Kokios užduotys jums patiko labiausiai?

Mokinių darbų įvertinimas klasėje.

"priesaga"- Įvardinkite žmones pagal gyvenamąją vietą. Kam naudojama priesaga? Užduotis: Raskite ir ištaisykite klaidas. Priesaga. – Kam naudojama priesaga? Priesaga – reikšminga dalisžodžius. Užduotis: užsirašykite daiktavardžius, įvardijančius žmones pagal profesijas, paryškinkite priesagas. Rašybos minutė. Išbandykime save: volgograderis, tūlas, maskvietis.

„Balsių rašyba veiksmažodžių galūnėse“ – samprotavimo pavyzdys 1. Taisyklės taikymo tvarka. Namų darbų užduotis. Pakartokime frazeologiją. Įrodyta..naudota..išmokyta..naudota. Vėdinti – veiksmažodį reikia įrašyti į vienaskaitos 1-ojo asmens formą: aš ventiliuoju. Norint patarti, veiksmažodį reikia įrašyti į vienaskaitos 1-ojo asmens formą: aš patariu. Prisimink. Išmoktas taisykles.

"Veiksmažodžių priesagos"- Jis sukioja liežuvį kaip karvės uodega. Jūs negalite laikyti Stepnovo arklio arklidėse. Popierius ištveria, rašiklis rašo. Jei persekioji du kiškius, nepagausi nė vieno. Ir glosto, bet neina. Priesagos imperatyvi forma veiksmažodis. Išbandykite save. Jei persekioji du kiškius, taip pat nepagausi. Pradinės formos priesagų rašyba.

"Priesagos Onok Yonok"- rusų kalba. Išmokime taikyti taisyklę: -onok- ar -yonok-? Tema: „Priesagos –yonok-, -onok-“. Meškiukas, briedžio veršelis, pelė, tigras, jauniklis, ančiukas. Žodyno darbas laiptai, atostogos, skanus, pavojingas, sąžiningas, liūdnas, akys, beržai, vanduo, kalnas, kelias. Rausvai pilkšva.

"Treneris Н-НН priesagose"- Išvirkite bulves. Sidabrinė šviesa. Vėjo malūnas. Lininis popierius. Sergančios rankos. Paskelbti skelbimai. Mielas drauge! Pirmyn į testą! Keptas kiaušinis perkepęs...eh. Pievos dar nenušienautos. Rauginti kopūstai stiklainyje. Puikios žinios! Patyręs draugas. 2.Klausimas: Kuriame atsakymo variante trūkstamoje žodžio vietoje parašyta N?

„Priesagų rašyba EK IK“ - Klyuch.K. Lauke supasi mėlynas varpas. Raktas. Priesagų –ek, -ik rašyba (3 klasė). Kat. Spynos. Lentelės. Raktai. Kamuolys. Sūnūs. Katės. Priesagų miestas. Lentelė. Sūnus. Glomeruli. Lauke supasi mažas mėlynas varpelis. Užraktas. Zamochas.K.

1. Skaisčiai švietė saulė. 2. Auksakidės turi raudonas plunksnas. 3. Vaikinai klausėsi merginų dainos. 4. Ir taip saldžiai, vos kvėpuodamas, sako: „Brangioji, kaip gražu! (Kr.) 5. O apkalbos – iš karto jas suvalgė. (Kr.) 6. Netriukšmuk, mama, žalia ąžuole, netrukdyk man, geram bičiuli, nuo mąstymo. (Iš liaudies dainos.) 7. Kalinuška ir jos avietės buvo užtvindytos vandeniu. (Iš liaudies dainos.) 8. Princas Guidonas tada pašoko ir garsiai sušuko: „Mieloji mama!.. Žiūrėk: čia ateina mano tėvas! (P.) 9. O Proklushka, stovėdamas ant vežimo, pasiėmė su savimi Mašutką. (N.) 10. Darjuška ilgai žiūrėjo, ranka apsisaugodama nuo saulės. (N.) 11. Kregždės į nosį nešdavo iš artimiausio upelio molį ir dumblą, o netrukus per žiemą kiek pablogėjęs lizdas buvo iš naujo papuoštas. Tada kregždės į lizdą pradėjo nešti arba pūkus, tada plunksną, arba samanų stiebelį. (Ush.) (110 žodžių.)

1. Kodėl tu susirauki, apkalbinėji! (...) Numesk! Tai tuščia mintis! 2. Ar Kručinuška tave aplankė? (...) Ir Orinuška man pasakė savo didelį liūdesį. 3. Staiga grįžta mano sūnus. 4. Karštą pirtį kūrenau, Orinuškai kepiau blynus, negaliu atsigerti Vaniuškos! 5. Naktį kareivis kosėja. 6. Sako: „Aš pasveiksiu, mama! 7. Ivanuška sirgo devynias dienas. 8. Orinuška atsikvėpė. 9. Jis buvo didvyriško kūno sudėjimo mažas vaikinas. 10. Jis vienas pušies rąstus nešė į šią trobelę... O Ivanuškos šviesios garbanos kabojo kaip šilkas. 11. Netylėk – išsklaidyk liūdesį! Kas sužlugdė tavo brangų sūnų – arbata, paklausei mažylio? 12. Atleisk, atleisk, kliringa! Jaunystėje tave nušienavau - Ir mano Ivanuška verkė! 13. Mano kojos negalėjo stovėti, mano maža galva negalėjo išsilaikyti! Prireikė valandos, kol grįžome namo... Atėjo laikas – dainavo lakštingala! (106 žodžiai.)

N. Nekrasovas.

1. Praeivis padėjo šį akmenuką šalia, pirštu palietė vieną vietą ir staiga šviesa juos uždengė, kaip didelį varpelį. (Bazh.) 2. Plunksnos sukasi ir neskuba kristi ant žemės. (Baž.) 3. Mergina sėdėjo laivagalyje, mąsliai braukdama ranka per vandenį. (Pol.) 4. Daug nerūpestingų kandžių jau sugiedojo savo sparnus ant žvakės. 5. Visur slėpėsi gyvūnai, paukščiai ir drugeliai, stengdamiesi išdžiovinti savo plunksnas, sparnus ir pūkuotą kailį. 6. Dvi draugės (lapė ir šarka) ėmė kilnoti visus akmenukus, (Bogd.) 7. Prie kyšulių plaukiojo nardančios baltosios jūrinės antys pilkomis nugaromis ir pilkais akmeniniais akmenimis. (Are.) 8. Šie mieli paukščiukai (...) pažiūrėjo po drožlėmis, akmenimis ir kriauklėmis ir karts nuo karto įleisdavo į vandenį. (Are.) 9. Katinas linksminosi, pasisotino ir eina aplankyti paskalų. (Kr.) 10. Šiltos saulės sušildyti linksmieji triukšmauja pušynai. (N.) 11. Šura rinko savo buitį: stiklą, akmenukus, kabliukus, geležies gabalėlius, sulenktas vinys ir daug kitų daiktų. (Kosmosas) (124 žodžiai.)

Blogu oru MIŠKE Jau trečią dieną lijo negausus lietus. Sušlapo žali medžių lapai, sušlapo ir žolės stiebai, o jų viršūnės su žiedais nukaro. Medžių žievė sušlapo. Žemė šlapia. Viskas buvo...

1. Nuo girininko namo driekėsi nedidelė dauba. 2. Meistras mums parodė raktą ir spyną. 3. Dėdė berniukui padovanojo raudoną pieštuką. 4. Vania nusipirko raktą, peilį ir žvejybos plūdę. 5. Viena sėkla...

a) 1. Štai srovė – nedidelė trikampė proskyna tarp beržų. (Usp.) 2. Asilas pamatė lakštingalą ir tarė jam: „Klausyk, bičiuli! Tu, sako, esi puikus dainavimo meistras“. (Kr) 3. Kur anksčiau...

1. Tai prasidėjo tiesiai už pakraščio pušynas. 2. Šaltis visas balas aptraukė ledu. 3. Ir viešbutis, ir bažnyčia buvo iš plonų lentų. (Vadovas.) 4. Užlipome į pačią viršūnę ir tada pamatėme, kad takas...



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!