Дунд бүлгийн геометрийн дүрсүүдийн сэдэв нь давталт юм. "Дүрсүүдийн ид шидийн орон" дунд бүлгийн математикийн хичээлийн хураангуй Сэдэв: Геометрийн дүрсүүд орноор аялах.

Евгения Мочалова
FEMP-ийн талаархи хичээлийн тэмдэглэл дунд бүлэг"Геометрийн хэлбэрүүд. Объектуудын харьцуулалт. тав хүртэл тоолж байна"

Давталт. Геометрийн хэлбэрүүд. Объектуудыг өргөн, өндрөөр нь харьцуулах. Тав хүртэл тоолж байна. Гадна тоглоомууд.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Танин мэдэхүй" (Анхан шатны математик үүсэх мэдүүлэг)

"Биеийн соёл", "Харилцаа", "Нийгэмшил".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглоом тоглох, харилцах чадвартай.

Зорилго: таних дадлага геометрийн хэлбэрүүд, В тав хүртэл тоолно, орон зайд чиг баримжаа олгох, өргөн, нарийн, өндөр, нам гэсэн ойлголтыг нэгтгэх.

Төлөвлөсөн үр дүн: үндсэн байна геометрийн хэлбэрийн тухай санаа, математикийн үйлдлүүдийн үед санах ойд хадгалагдана шаардлагатай нөхцөлТэгээд төвлөрсөн 15-20 минутын турш тоглодог, гадаа тоглоомд сонирхолтой оролцдог.

-д зориулсан материал ангиуд: бүхий картууд геометрийн хэлбэрүүд, эрвээхэй, судал нь өргөн, нарийн, өндөр, намхан, том тойрог, шалан дээр тоглох ширээний бүтээлэг, цагираг.

IN бүлэгАлс холын хаант улсаас Анна гүнжээс захидал иржээ. Үүнд тэрээр хүүхдүүдээс гэртээ буцаж ирэхэд нь туслахыг хүсдэг. Түүнийг үзэсгэлэнт нугад цэцэг түүж алхаж явахад нэг муу шулам гэрийнх нь түлхүүрийг түүнээс авав. (таван түлхүүр байсан). Тэр чамайг таван даалгавраа биелүүлэх хүртэл түлхүүрийг өгөхгүй гэж хэлсэн. Даалгавар бүрийг гүйцэтгэхэд илбэчин нэг түлхүүр илгээнэ.

Багш хүүхдүүдэд ханддаг

Залуус аа, Аннаг гэртээ харихад нь тусалцгаая, бид эелдэг, сайхан сэтгэлтэй.

Даалгавар №1

Бид эрвээхэйг дотор нь байрлуулах хэрэгтэй геометрийн хэлбэрүүд, тодорхойтус бүрийн тоо хэмжээ зураг, дараа нь 12345 гэж дарааллаар өргөжүүлнэ

Дөрвөлжин 2

Гурвалжин 4

Тэгш өнцөгт 5

Сайн байна уу залуусаа, бид энэ даалгаврыг гүйцэтгэсэн бөгөөд үүний тулд бид эхний түлхүүрийг авлаа.

Даалгавар №2

Өргөн, нарийн, урт, богино туузыг тараана. Бие биенээ давхцуулах аргад та туузыг зөв зохион байгуулах хэрэгтэй.

Эхлээд өргөн урт

Хоёр дахь нарийн богино

Гурав дахь нарийн урт

Дөрөв дэх өргөн богино

Та энэ даалгавраа дуусгаад хоёр дахь түлхүүрийг хүлээн авлаа.

Даалгавар №3

Орон зай дахь чиг баримжаа. Том тойргийг гарга.

Та мөн энэ даалгаврыг биелүүлж, гурав дахь түлхүүрийг хүлээн авна.

Даалгавар No4

Тоглоом " Байшин дахь геометрийн дүрсүүд"

Хүүхдүүдэд харуулсан картуудыг өгдөг геометрийн хэлбэрүүдболон холбоотой тоо: жишээлбэл, 1-ийн тооны доорх бүх цэнхэр гурвалжин, шар тойрог 2, улаан тэгш өнцөгт 3, ногоон дөрвөлжин 4, таван өнцөгт 5. Хөгжим дуусахад хүүхдүүд хөгжимд бүжиглэж, тэд ямар өнгөтэй байгааг хурдан хардаг тоомөн харгалзах байшинг эзэлнэ. Тоглоом хоёр удаа тоглогддог.

За, чи ямар хурдан бөгөөд авхаалжтай, ухаалаг, анхааралтай юм бэ.

Үүний тулд та дөрөв дэх түлхүүрийг хүлээн авах болно.

Даалгавар №5

Тоглоом "Задаргаа шинж чанарт суурилсан геометрийн хэлбэрүүд"

Хэмжээгээр нь

Сайн байна уу залуусаа, та энэ даалгаврыг амжилттай давлаа. Үүний тулд та сүүлийн тав дахь түлхүүрийг авах болно.

За залуусаа, бид бүх даалгавраа биелүүлж, бүх таван түлхүүрийг цуглуулсан. Одоо тэднийг Анна руу явуулъя, тэгвэл түүнийг аль болох хурдан гэртээ харь.

Хүүхдүүд захидалд түлхүүрүүдийг хийж, битүүмжилнэ. Багш хэлж байна

Тэр шууданчинд тэр даруй захидлыг өгөх болно. Шуудангийн ажилтан Аннад шууд хүргэж өгөх болно.

Багш санаа алдаад, өнөөдөр бидэнд адал явдал тохиолдов. Тийм ээ залуусаа? Танд таалагдсан уу? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ, ямар даалгавар вэ? (хүүхдийн хариулт)

Бүгдэд нь баярлалаа!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Ахлах ярианы эмчилгээний бүлгийн FEMP-ийн эцсийн хичээлийн хураангуй "Тоолох. Тоо хэмжээ, тоо, тоо. Геометрийн хэлбэрүүд"Зорилго: Ээлжит тооллогыг ялгах дасгал хийх; Асуултанд зөв хариулна уу: хэд, ямар газар? Харагдах байдлыг тогтооно.

Дунд бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй “Талбайд зочлоход. 4 хүртэл тоолох. Тоо хэмжээ, тоо, тоо. Геометрийн хэлбэрүүд"Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллагаМоскаленскийн хотын дүүрэг Омск муж цэцэрлэг"Фонтанелл."

Хөтөлбөрийн зорилтууд: Боловсрол: Объектуудыг хэмжээгээр нь (том-жижиг) харьцуулах дасгалыг үргэлжлүүлэх. Үр дүнг ярианд тусга.

FEMP-ийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй “Нягтлан бодох бүртгэл. Тоо хэмжээ, тоо, тоо. Геометрийн хэлбэрүүд"Хөтөлбөрийн агуулга: - 4-ийн дотор тоолох чадварыг бэхжүүлэх, тооны дарааллын утгыг танилцуулах, “Хэр их вэ?” гэсэн асуултад хэрхэн хариулахыг заах.

FEMP “Lost Digit” хичээлийн хураангуй. 10 дотор тоолох. Геометрийн дүрс. Долоо хоногийн өдрүүд. Улирал I. Хөтөлбөрийн агуулга: Боловсролын даалгавар: 10 дотор тоолох дадлага хийх. Долоо хоногийн өдрүүдийн дараалал, тоо, тухай мэдлэгээ бататгах.

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан FEMP-ийн хичээлийн хураангуй "Намрын ойд алхах. Тав хүртэл тоол. Хоёр бүлгийн объектын харьцуулалт"“НАМРЫН ОЙД АЛХАХ” Хичээлийн зорилго: Тав хүртэл тоолох дасгал хийх; жижиг бүлэгт дутууг нэмэх замаар хоёр бүлгийн объектыг харьцуулах.

FEMP-ийн хичээлийн тэмдэглэл “Хоёр багцыг тоо хэмжээгээр харьцуулах. 3 хүртэл тоолох. Объектуудыг урт, өргөнөөр нь харьцуулах"Сэдвийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй: “Хоёр багцыг тоо хэмжээгээр харьцуулах. Гурав хүртэл тоол. Объектуудыг урт, өргөнөөр нь харьцуулах." Програм хангамж.

МДХГЗ 4-р “Алтан түлхүүр” цэцэрлэг

Константиновск, Ростов муж.

GCD-ийн хураангуй дунд бүлэгт FEMP дагуу.

Сэдэв: "Геометрийн дүрсүүд. Нэгтгэл"

1. Геометрийн дүрсийг (тойрог, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, зууван, гурвалжин) нэрлэж, таньж сурах;

2. 5 дотор тоолох дадлага хийх;

3. Төсөөлөл, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

4. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Геометрийн хэлбэр, зөөлөн модуль, бөмбөг

Тараах материал: тоолох саваа, геометрийн дүрсээр хийсэн бөмбөлгүүдийг

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Крюкова Светлана Юрьевна

Сурган хүмүүжүүлэгч

МДХГЗ 4-р “Алтан түлхүүр” цэцэрлэг

Дунд бүлгийн FEMP-ийн хичээл.

Сэдэв: "Геометрийн дүрсүүд. Нэгтгэл"

Зорилтууд:

  1. Геометрийн дүрсийг (тойрог, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, зууван, гурвалжин) нэрлэж, таньж сурах;
  2. 5 дотор тоолох дадлага хийх;
  3. Төсөөлөл, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
  4. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Геометрийн хэлбэр, зөөлөн модуль, бөмбөг

Тараах материал: тоолох саваа, геометрийн дүрсээр хийсэн бөмбөлгүүдийг

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр манай цэцэрлэгт захидал ирлээ. Уншиж, хэн илгээснийг олж мэдье.

“Эрхэм залуус аа! Хүчтэй хар салхи манай геометрийн дүрст улсыг дайрчээ. Олон тоо алдагдаж, зарим нь сүйрсэн. Та бидэнд туслаач.

Дугуй, зууван.

Залуус аа, бид тоонуудад тусалж чадах уу?

Гэхдээ бид яаж тус улсад орох вэ? Геометрийн хэлбэрүүд?

Хараач, тасалбар байгаа, энд галт тэрэг байна. Вагонд суудлаа аваарай, гэхдээ болгоомжтой байгаарай, таны тасалбар вагон дахь суудал дээрх зурагтай тохирч байх ёстой.

Хараач, би улаан тэгш өнцөгттэй, энд миний газар байна.

(Хүүхдүүд өөрсдийн дүр төрхийг хэлдэг.) Бүгд суудалдаа суун, бүсээ бүслээрэй, замд гарцгаая.

Бид энд байна. Залуус аа, хар даа, тэнд гол байна. Бид үүнийг яаж даван туулах вэ? Тийм ээ, гүүр барь. Мөн энд гүүрний диаграмм байна. Мөн барилгын материал.

Та үйлдлээ хэлэх хэрэгтэй. Би цэнхэр тэгш өнцөгт тавьж байна ...

Сайн байна, залуусаа! Одоо бид голыг гаталж, тоонуудад тусалж чадна.

Залуус аа, өөр захидал. "Салхи бидний найзуудыг эвдлээ, тэднийг цуглуулахад тусална уу."

Мөн зарим картууд. Залуус аа, энэ юу вэ? (дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, гурвалжин) эдгээр бариултай дүрсүүдийг цуглуулцгаая. Ширээнүүд рүү оч. Бид хэдэн тоо авсан бэ? Зураг бүр хэдэн өнцөгтэй вэ?

Сайн байна! Хүн бүр үүнийг хийсэн!

Одоо бид "Зураг ямар объекттой төстэй вэ?" тоглоом тоглох болно.

Би чамд бөмбөг шидэж, дүрсийг нэрлэ, та энэ дүрстэй төстэй зүйлийг хэлээд бөмбөгийг надад буцааж өг.

Дөрвөлжин (цонх, зураг, дэр, сандал, хайрцаг)

Тойрог (дугуй, нар, цаг, гурилан бүтээгдэхүүн)

Тэгш өнцөгт (хивс, хаалга, ширээ, ном)

Гурвалжин (дээвэр, ороолт, бяслаг, туг)

Зууван (өндөг, өргөст хэмх, цагираг)

Сайн байна уу залуусаа, та маш сайн ажилласан.

Залуус аа, өөр захидал.

"Залуус аа, бид маш найрсаг амьдарч байсан ч салхи биднийг тараасан. Биднийг хамтдаа цуглуулаарай. Бөмбөлгүүдийг." бид танд тусалж чадах уу? Мөн энд бөмбөлгүүдийг диаграмм байна.

Ширээнүүд рүү оч. Хамтдаа үргэлжлүүлэн амьдрахын тулд бөмбөлгүүдийг цуглуулцгаая.

Эдгээр бөмбөлгүүдийг юугаар хийгдсэн бэ? Диаграммыг анхааралтай ажиглаж, бөмбөлгүүдийг зөв угсарна.

За, одоо бид тоон үзүүлэлтүүдэд тусалсан, бид буцаж болно. Тасалбараа аваад вагон дотор суудлаа олоорой. Бид суудалдаа суугаад тэврэлтээ зүүгээд замдаа гарлаа.

Энд бид бүлэгт байна.

Үр дүн: Өнөөдөр залуус хаашаа явсан бэ? Та юу хийсэн бэ? Мөн геометрийн дүрсүүд таныг мартахгүйн тулд өөрийн дүрс бүхий наалтыг бэлэг болгон илгээсэн.

“Эрхэм залуус аа! Хүчтэй хар салхи манай Геометрийн дүрст улсыг дайрчээ. Олон тоо алдагдаж, зарим нь сүйрсэн. Та бидэнд туслаач.

Дугуй, зууван.

Геометрийн дүрсийн оронд очихын тулд та галт тэргээр явах хэрэгтэй, энд таны тасалбар байна."

"Салхи бидний найзуудыг эвдлээ, тэднийг цуглуулахад тусална уу."

"Залуус аа, бид маш найрсаг амьдарч байсан ч салхи биднийг тараасан. Биднийг хамтдаа цуглуулаарай. Бөмбөлгүүдийг."


Шууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа FEMP-ийн дагуу "Геометрийн дүрс" дунд бүлэгт.

Зорилтот. Геометрийн дүрсийн талаархи ойлголтоо бэхжүүлэх.
Боловсролын бүс: "Танин мэдэхүй"
Салбаруудыг нэгтгэх: "Нийгэмшил", "Харилцаа холбоо".
Нэгдсэн програм хангамжийн даалгавар:
Боловсролын:
геометрийн хэлбэрийн тухай хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх;
тав дотор тоолох чадварыг бэхжүүлэх;
хэмжигдэхүүнийг тоонуудтай харьцуулах чадварыг нэгтгэх.
Боловсролын:
геометрийн хэлбэрийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг хөгжүүлэх: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт, зууван;
анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх;
Боловсролын:
хүмүүжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагааба сайн санааны байдал;
хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг төлөвшүүлэх.
Тараах материал:
геометрийн дүрсүүдийн багц: дөрвөлжин, гурвалжин, зууван, тойрог, тэгш өнцөгт.
геометрийн дүрсийг дүрсэлсэн картуудын багц (картуудыг дүрсэлсэн өөр өөр тоо хэмжээзураг, нэг тойрог, хоёр квадрат гэх мэт)
1-ээс 5 хүртэлх тооны багц.
Геометрийн дүрс бүхий 5 хайрцаг (тойрог, зууван, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, гурвалжин).
Урьдчилсан ажил: хичээл, геометрийн дүрс бүхий тоглоом, объектын тоог тоотой харьцуулах чадварыг сурах.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ! Бидэн дээр хэн ирснийг хараарай. Энэ бол толгойт шувуу бөгөөд хошуунд нь юу байдаг вэ? Дугтуй, дотор нь юу байгааг харцгаая? (багш дугтуйг нээж, тэндээс геометрийн дүрсүүдийг гаргаж авдаг). Хүүхдүүд ээ, энэ юу болохыг та мэдэх үү?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, геометрийн дүрсүүд. Мөн дугтуйнд захидал байна, би үүнийг одоо унших болно: "Эрхэм залуус аа, манай толгой хулгана эдгээр дүрсийг юу гэж нэрлэдэгийг мэдэхгүй, нэрийг нь олж мэдэхэд нь туслаач." Залуус аа, бид цагаан толгойт хулгана тусалж чадах уу?
Хүүхдүүд: Тийм ээ!
Сурган хүмүүжүүлэгч: За, толгой хулгана, ширээний ард суугаад анхааралтай сонсож, санаарай.
2. Шинэ дүрсийг танилцуулж байна - тэгш өнцөгт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нарын өмнө ширээн дээр геометрийн дүрс байна. Одоо би дүрсийг нэрлэе, чи надад үзүүлээрэй. Тойрог, тэгш өнцөгт, гурвалжин, дөрвөлжин.
Хүүхдүүд дүрсийг харуулдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Катя, чи ямар дүрс үзүүлсэн бэ? Ваня, хар даа, Катя талбайг зөв харуулсан уу?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо надад тэгш өнцөгтийг үзүүл. Алина, чи ямар дүр үзүүлсэн бэ? Настя ямар дүр үзүүлсэн бэ? Мэдээжийн хэрэг, энэ нь гурвалжин, байшингийн дээвэр шиг харагдаж байна. Настя, бидэнд тэгш өнцөгтийг үзүүл, зөв, сайн байна.
Багш хүүхдүүдийн хариултын зөв эсэхийг шалгадаг бол хариултууд нь буруу байвал засдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо надад зууван дүрс үзүүлээрэй.
Хүүхдүүдэд хэцүү байдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, намайг хараарай. (зууван хэлбэрийг харуулж байна). Энэ бол зууван юм. Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, зууван ямар харагддаг вэ?
Хүүхдүүд: Гуа, өндөг, өргөст хэмх, чавга, хан боргоцой, толь.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, амтат гуа, өндөг, өргөст хэмх зууван хэлбэр. Одоо дахин зууваныг хараад өөрийнх нь газраас олоод надад үзүүл.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа, бүгд зууван олжээ. Никита, таны гарт барьж буй дүрсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Энэ нь зөв, энэ нь зууван юм. Хүүхдүүд бүгд энэ дүрсийн нэрийг санаж байсан уу? Үүнийг юу гэж нэрлэснийг бүгдээрээ дахин хэлье.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо зургийг харцгаая. Зураг дээр юу харж байгаагаа хэлээч?
Хүүхдүүд: Уурын зүтгүүр.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо илүү сайн хараарай, дугуйнууд ямар хэлбэртэй байна вэ?
Хүүхдүүд: Дугуй нь дугуй хэлбэртэй харагдаж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, харагтун, зураг бүхэлдээ геометрийн хэлбэрээс бүрддэг. Маша, зурган дээр очоод заагч аваад ямар дүрс харж байгааг харуулж, тэдгээрийг юу гэж нэрлэдэгийг надад хэлээрэй. (хүүхэд дүрсүүдийг нэрлэнэ).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, Маша, газар руугаа яв. Залуус аа, Маша бүх дүрсийг нэрлэсэн үү?
Хүүхдүүд: Үгүй ээ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн тэдэнд үзүүлэхийг хүсч байна вэ?
Багш идэвхгүй хүүхдүүдээс тоонуудыг харуулахыг хүснэ, хэрэв хариулт нь буруу бол тэр хүүхдүүдийг засаж, нэрийг нь дууддаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Титмаус, бүх хүүхдүүд геометрийн дүрсүүдийн нэрийг санаж байсан, гэхдээ та санаж байна уу? Залуус аа, толгойт хулгана ямар их баяртай байгааг хараарай, тэр дүрсүүдийн нэрийг сурсан, та түүнд тусалсан. Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, ядарч байна уу? Титмич шиг жаахан үсэрцгээе. Бид болгоомжтой босоод дэвсгэр дээр алхаарай.
3. Биеийн тамирын хичээл “Чамбагар хөхөө давхиж байна”.
Чадварлаг хөх үсэрч байна, (Хоёр хөл дээрээ үсэрч байна.)
Тэр зүгээр сууж чадахгүй байна, (Зүүн хөл дээрээ үсэрч байна.)
Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх, (Баруун хөл дээрээ байрандаа үсрэх.)
Топ шиг эргэлдэв. (Бид байрандаа эргэлддэг.)
Тиймээс би нэг минут суулаа, (Суу.)
Тэр цээжээ хошуугаараа маажив, (Босч, толгойгоо зүүн, баруун тийш хазайлгав.)
Мөн замаас хашаа руу, (Зүүн хөлөөрөө байрандаа үсрэх.)
Тири-тири, (баруун хөл дээрээ байрандаа үсрэх.)
Сүүдэр-сүүдэр-сүүдэр! (Хоёр хөл дээрээ байрандаа үсрэх.)
(А. Барто)

3. Хөгжилтэй тоолох.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид тоолох болно. Таны өмнө геометрийн дүрс бүхий картууд, тэдгээрийн хажууд тоонууд байна. Та карт дээр хэдэн тоо байгааг тоолж, дээр нь тавих ёстой хүссэн тоо. Эхлээд энэ даалгаврыг хамтдаа хийцгээе. Миний картыг хар, бид хамтдаа тойрог тоолдог: нэг тойрог, хоёр тойрог, гурван тойрог, дөрвөн тойрог. Бид дөрвөн дугуйлантай, энэ картанд хэдэн тоо тавих ёстой вэ? Энэ нь зөв, дөрөв. Энэ тоог олъё. (багш хүүхдүүдэд тоонуудыг үзүүлж, энэ зөв тоо эсэхийг асууна). Одоо бид дөрөвний тоог картанд оруулав. Дараа нь бид дараагийн карт дээрх тоонуудыг тоолж эхэлнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бүгд даалгаврыг ойлгосон уу? Дараа нь бид үүнийг хийдэг.
Багш хүүхдүүдтэй хамт даалгаврыг шалгаж, буруу гүйцэтгэсэн хүүхдүүдэд алдааг тайлбарладаг.

4. Дидактик тоглоом"Геометрийн дүрсийг цуглуул."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, одоо тоглоцгооё. Дэвсгэр дээр болгоомжтой гар.
Хивс дээр 3 хайрцаг байдаг өөр өөр өнгөмөн геометрийн дүрс бүхий хайрцаг. Дөрвөлжин дүрс бүхий хайрцагт дөрвөлжин, тойрог дүрстэй хайрцагт тойрог, энэ нь гурвалжин байхаар геометрийн дүрсүүдийг цэгцлэх хэрэгтэй. Бид энэ хайрцагт юу хийх вэ? Энэ нь зөв, зууван, гэхдээ энэ нь яах вэ? Тийм ээ, тэгш өнцөгтүүд. Би хайрцгийг дэвсгэр дээр тавиад ойролцоох дүрсүүдийг тараана. Та тэдгээрийг хайрцагт зөв байрлуулах ёстой. Тит хулгана чиний хажууд суугаад чамайг харах болно. Одоо, анхааралтай, бид даалгавраа гүйцэтгэж эхлэв.
Тоглоомын төгсгөлд хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, багш, хүүхдүүд гүйцэтгэсэн даалгаврын зөв эсэхийг шалгана.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа, одоо суудалдаа чимээгүй суу.

5. Дүгнэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидний хичээл дууслаа. Титмаустай баяртай гэж хэлье, түүний ой руу нисэх цаг болжээ.
Хүүхдүүд баяртай гэж хэлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр юу хийснээ санацгаая? (Хүүхдийн хариулт).
Бидэн дээр хэн ирсэн бэ?
Өнөөдөр бид ямар геометрийн дүрс сурсан бэ?
Бид ямар тоглоом тоглосон бэ?
Хичээл танд юу таалагдсан бэ?

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн математикийн эцсийн хичээлийн хураангуй, сэдэв: "Геометрийн дүрсийн оронд"

Зорилтууд:

Хичээлийн жилд хүүхдүүдийн олж авсан мэдлэг, санаа, ур чадвараа тодорхойлох.
Тоонуудыг тоо хэмжээтэй харьцуулах, популяцийг харьцуулах, тэдгээрийн хооронд тэгш байдлыг тогтоох чадварыг сайжруулах;
Геометрийн дүрс, объектын хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг сайжруулах;
Онцлог шинж чанарт үндэслэн танилцуулсан цувралаас объектуудыг шинжлэх, сондгойг нь тусгаарлах чадварыг сайжруулах;
Хөгжүүлэх сэтгэцийн үйл ажиллагаа, анхаарал, орон зайд жолоодох чадвар, объектыг хэмжээгээр нь харьцуулах, тоонуудын бие даасан байдлыг ойлгох.
Хүүхдийн сониуч зан, харилцан туслалцаа, өөрийгөө үнэлэх чадвар, бүдүүлэг, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Демо материал:

Зургууд динамик түр зогсолт, "Геометрийн тугны" зураг, "Ширээн дээр хэн сондгой вэ?", Нүдэнд зориулсан гимнастикийн зураг.

Тараах материал:

Ажлын хуудсанд геометрийн мод, геометрийн байшин, геометрийн савлуур, геометрийн загас агнуур орно.
Хайч, цавуу, цаасан хуудас, өнгөт цааснаас хайчилж авсан геометрийн хэлбэрүүд.
Өнгөт харандаа, тоо бүхий фенүүд, будах хэлбэр бүрт өгөгдсөн өнгө бүхий геометрийн дүрс бүхий зураг.

Хичээлийн явц:

"Бидний ухаалаг толгой" мэндчилгээний тоглоом

Бидний ухаалаг толгойнууд
Тэд маш их ухаантай сэтгэх болно.
Чих сонсох болно
Ам тодорхой ярьдаг.
Гар алгадах болно
Хөл гишгэнэ.
Нуруу нь шулуун,
Бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

Тоглоомын нөхцөл байдал "Геометрийн дүрсийн нутаг руу аялах"

Өнөөдөр бид геометрийн дүрсүүдийн орноор аялах болно. Та ямар геометрийн дүрсийг мэддэг вэ? Тойрог, зууван, гурвалжин, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин нь хавтгай дүрс юм. Мөн гурван хэмжээст дүрсүүд байдаг - шоо, бөмбөг, цилиндр.
IN геометрийн улсГеометрийн хэлбэрүүд хаа сайгүй байдаг.

Тоон ба дарааллын тоолол, тоо

"Геометрийн мод" дасгал

Таны өмнө геометрийн дүрс шиг титэмтэй моднууд байна. Зураг дээр хэдэн мод байгааг тоолоорой? Таван мод.
Дугуй хэлбэртэй (зууван, гурвалжин, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин) титэмтэй модыг үзүүл.
Ямар төрлийн мод дугуй титэмтэй (зууван, гурвалжин, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин) байдаг вэ?

Хэмжээ, тоо

"Геометрийн байшин" дасгал

Геометрийн орны байшингуудыг авч үзье.

Ямар геометрийн дүрс аль байшинд амьдардаг гэж та юу гэж бодож байна вэ?
Хэний байшин хамгийн өндөр (хамгийн нам) вэ?
Хэний байшин хамгийн өргөн (хамгийн нарийн) вэ?
Хамгийн урт (хамгийн богино) зам хэний байшин руу хөтөлдөг вэ?
Дөрвөлжин байшинд (тэгш өнцөгт, гурвалжин) давхрын тоог харуулсан тоог сэнс дээр харуул.

Орон зай дахь чиг баримжаа

Дасгал "Геометрийн дүрсийг хуудсан дээр байрлуулах"

Одоо цаасан хуудсыг цэвэрхэн ар тал руу нь эргүүлж, картонон геометрийн хэлбэрийг ажилд бэлтгэ.

Квадратыг баруун дээд буланд байрлуул.
Хуудасны дунд тойрог байрлуул.
Зүүн доод буланд гурвалжинг байрлуул.
Зүүн дээд буланд зууван байрлуул.
Баруун доод буланд гурвалжинг байрлуул.

"Тоолж, хий" динамик түр зогсолт
Ногоон гацуур модонд хэдэн гурвалжин байдаг вэ?
Маш олон нугалаа нэн даруй хий. (3)

Тавган дээр хэдэн зууван бялуу байдаг вэ?
Ижил тооны үсрэлтүүдийг нэн даруй хийнэ. (5)

Зочдод зориулж хэдэн тэгш өнцөгт шил байдаг вэ?
Аль болох хурдан squat хийх. (4)

Тавиур дээр хэдэн дугуй ваар байгаа вэ?
Аль болох олон удаа алгаа таших. (1)

Тэд бидэнд зориулж хичнээн дөрвөлжин туг өлгөв,
Одоо маш олон эргэлт хий. (2)

Бодож байна

Дидактик тоглоом "Ширээн дээр хачин хүн хэн бэ?"

Дугуй ширээн дээрх сондгой геометрийн дүрсийг юу гэж бодож байна вэ? Олон өнцөгт ширээн дээр ямар сондгой дүрс гарч байна гэж та бодож байна вэ?

Тооны бие даасан байдал

"Геометрийн туг" дасгал

Аль дөрвөлжин тугнууд том, цэнхэр эсвэл улаан вэ? Тэдний тоо тэнцүү байна. Энэ нь тугны тоо өнгөнөөс хамаардаггүй гэсэн үг юм.
Тэгш өнцөгт хэлбэртэй тугуудын аль нь илүү олон, жижиг эсвэл том вэ? Тэдний тоо тэнцүү байна. Энэ нь тоо хэмжээ нь хэмжээнээс хамаардаггүй гэсэн үг юм.
Гурвалжин хэлбэртэй тугуудын аль нь илүү том вэ, тойрог хэлбэрээр жагсаасан эсвэл дараалсан тугуудын аль нь вэ? Тэдний тоо ижил байна. Энэ нь тоо хэмжээ нь байршлаас хамаарахгүй гэсэн үг юм.

Хүн амын харьцуулалт

"Геометрийн савлуур" дасгал

Геометрийн дүрс нь савлуур дээр унадаг. Савлуурын зүүн талд гурван тойрог байрлуулж, унах боломжтой. Тэгээд цаашаа баруун талургамлын зууван, дугуйлангаас нэгээр бага. Тойрог болон зуувануудын тоог тэнцүү болгохын тулд юу хийж болох вэ? Нэг зууван нэмэх эсвэл нэг тойрог хас.

Нарийн моторт ур чадвар, нүд

"Загас барих" дасгал

Загас бүрийн дунд харандааны цэг тавьж, энэ цэгийг дэгээтэй холбоно.

Гурвалжин (тойрог, дөрвөлжин, зууван, тэгш өнцөгт) хэлбэртэй төстэй зүйлийг нүдээрээ олоорой.

"Геометрийн дүрсийг" хайчаар хайчилж ав

Хайч ашиглан дөрвөлжин гурвалжин хэрхэн хийх вэ?
Хайч ашиглан тэгш өнцөгтийг хэрхэн яаж хийх вэ?
Тойрогоос хоёр хагас тойрог хэрхэн хийх вэ?

Дизайн "Геометрийн зураг"

Үүссэн геометрийн дүрсүүдээс зураг хийж, цаасан дээр наа. Энэ зураг танд геометрийн дүрсийн орноор аялахыг сануулах болно.

Мөн энэ будах номыг гэртээ авчир. (Дүрс бүрийг будахад зориулж өгөгдсөн өнгө бүхий геометрийн дүрсүүдээс бүрдсэн зурагтай зураг).

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Америкт Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "Хуульчин дуу" кино гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид дүрүүдтэйгээ тун төстэй...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.

Крюкова Светлана Юрьевна

Багш, MBDOU CRR цэцэрлэгийн №4 "Алтан түлхүүр", Ростов мужийн Константиновск

Крюкова С.Ю. Геометрийн хэлбэрүүд. Нэгтгэл: дунд бүлгийн FEMP-ийн хичээл // Совушка. 2018. N2(12)..2019.02.

86467 тоот тушаал

  1. Геометрийн дүрсийг (тойрог, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, зууван, гурвалжин) нэрлэж, таньж сурах;
  2. 5 дотор тоолох дадлага хийх;
  3. Төсөөлөл, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
  4. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Геометрийн хэлбэр, зөөлөн модуль, бөмбөг

Тараах материал: тоолох саваа, геометрийн дүрсээр хийсэн бөмбөлгүүдийг

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр манай цэцэрлэгт захидал ирлээ. Уншиж, хэн илгээснийг олж мэдье.

“Эрхэм залуус аа! Хүчтэй хар салхи манай геометрийн дүрст улсыг дайрчээ. Олон тоо алдагдаж, зарим нь сүйрсэн. Та бидэнд туслаач.

Дугуй, зууван.

Залуус аа, бид тоонуудад тусалж чадах уу?

Гэхдээ бид геометрийн дүрсийн оронд яаж хүрэх вэ?

Хараач, тасалбар байгаа, энд галт тэрэг байна. Вагонд суудлаа аваарай, гэхдээ болгоомжтой байгаарай, таны тасалбар вагон дахь суудал дээрх зурагтай тохирч байх ёстой.

Хараач, би улаан тэгш өнцөгттэй, энд миний газар байна.

(Хүүхдүүд бие биенийхээ дүр төрхийг хэлдэг.) Бүгд суудалдаа суун, бүсээ бүслээрэй, замд гарцгаая.

Бид энд байна. Залуус аа, хар даа, тэнд гол байна. Бид үүнийг яаж даван туулах вэ?

Тийм ээ, гүүр барь. Мөн энд гүүрний диаграмм байна. Мөн барилгын материал.

Та үйлдлээ хэлэх хэрэгтэй. Би цэнхэр тэгш өнцөгт тавьж байна ...

Сайн байна, залуусаа! Одоо бид голыг гаталж, тоонуудад тусалж чадна.

Залуус аа, өөр захидал. "Салхи бидний найзуудыг эвдлээ, тэднийг цуглуулахад тусална уу."

Мөн зарим картууд. Залуус аа, энэ юу вэ? (дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, гурвалжин) эдгээр бариултай дүрсүүдийг цуглуулцгаая. Ширээнүүд рүү оч. Бид хэдэн тоо авсан бэ? Зураг бүр хэдэн өнцөгтэй вэ?

Сайн байна! Хүн бүр үүнийг хийсэн!

Одоо бид "Зураг ямар объекттой төстэй вэ?" тоглоом тоглох болно.

Би чамд бөмбөг шидэж, дүрсийг нэрлэ, та энэ дүрстэй төстэй зүйлийг хэлээд бөмбөгийг надад буцааж өг.

Дөрвөлжин (цонх, зураг, дэр, сандал, хайрцаг)

Тойрог (дугуй, нар, цаг, гурилан бүтээгдэхүүн)

Тэгш өнцөгт (хивс, хаалга, ширээ, ном)

Гурвалжин (дээвэр, ороолт, бяслаг, туг)

Зууван (өндөг, өргөст хэмх, цагираг)

Сайн байна уу залуусаа, та маш сайн ажилласан.

Залуус аа, өөр захидал.

"Залуус аа, бид маш найрсаг амьдарч байсан ч салхи биднийг тараасан. Биднийг хамтдаа цуглуулаарай. Бөмбөлгүүдийг." бид танд тусалж чадах уу? Мөн энд бөмбөлгүүдийг диаграмм байна.

Ширээнүүд рүү оч. Хамтдаа үргэлжлүүлэн амьдрахын тулд бөмбөлгүүдийг цуглуулцгаая.

Эдгээр бөмбөлгүүдийг юугаар хийгдсэн бэ? Диаграммыг анхааралтай ажиглаж, бөмбөлгүүдийг зөв угсарна.

За, одоо бид тоон үзүүлэлтүүдэд тусалсан, бид буцаж болно. Тасалбараа аваад вагон дотор суудлаа олоорой. Бид суудалдаа суугаад тэврэлтээ зүүгээд замдаа гарлаа.

Энд бид бүлэгт байна.

Залуус өнөөдөр хаашаа явсан бэ? Та юу хийсэн бэ? Мөн геометрийн дүрсүүд танд өөрийн дүрс бүхий наалтыг бэлэг болгон илгээсэн бөгөөд ингэснээр та боломжтой болно



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!