Дунд бүлгийн объектуудын геометрийн дүрсийг харьцуулах. "Геометрийн дүрс"-ийн зангилааны хураангуй

FEMP хичээл орж байна дунд бүлэг №7

Сэдэв дээр: "Квадрат"

Зарцуулсан:

MBDOU №46-ийн багш Нутфуллина Л.М.

СЭДЭВ: "Квадрат"

ЗОРИЛТ:

1. Хүүхдүүдийг дөрвөлжин талбайтай сэдэвчилсэн байдлаар танилцуулах, геометрийн дүрсүүдийн талаар хүүхдүүдийн мэддэг мэдээллийг нэгтгэх.

2. 4-ийн дотор оноог засах, 1-4 хүртэлх тоог тоо хэмжээтэй харьцуулах чадвар.

3. Объектуудын ижил төстэй болон ялгаатай шинж тэмдгүүдийг олох чадварыг хөгжүүлэх.

4.Хүүхдийн хөгжлийг дэмжих бодлын үйл явц: санах ой, сэтгэлгээ, төсөөлөл.

5. Математикийн хичээлд сонирхолтой, багаар ажиллах хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлнэ.

АРГА ЗҮЙН АРГА ХЭМЖЭЭ: асуулт, тайлбар, үзүүлэн харуулах, ерөнхий дүгнэлт, үнэлгээ, биеийн тамир, гэнэтийн мөч, диаграмм.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ: тоолох саваа, геометрийн дүрсүүд, ном, шоо.

ГАНЦААРЧИЛСАН АЖИЛ:Илүү идэвхжүүлэх: Саша, Слава, Дариа. Артем, Саша нартай хамт өнгө, геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгээ үргэлжлүүлэн бататгах.

ХҮҮХДИЙН СУУДЛЫН ГЭДЭГ:

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр залуус бидэнтэй уулзахаар ирлээ. Зочдод мэндчилгээ дэвшүүлье.

Хүүхдүүд: Сайн уу.

В.: “Эрт урьдын цагт тойрог гурвалжин байж байгаад нэг өдөр явж байгаад нэг дөрвөлжин харав. Тойрог ба гурвалжин айж, бутны ард нуугдаж: Энэ хэн бэ?

Энэ нь тойрог шиг харагдаж байна уу? (Үгүй)

Яагаад? (булангууд байдаг)

Энэ нь гурвалжин шиг харагдаж байна уу? (Үгүй)

Өнцгийг тоол.(4)

Тойрог: Явцгаая, түүний нэрийг хэн болохыг асууя?

Ингээд л тэд уулзсан.

"Би тойрог байна. Надад ямар ч булан байхгүй. Би нар шиг, би эргэлдэж чадна."

“Би гурвалжин. Би 3 булан, 3 талтай, би дээвэр шиг харагдаж байна."

“Миний нэр дөрвөлжин. Би ямар харагддаг вэ? (шоо...)"

Сайн байна залуусаа.

А: Залуус аа, одоо ширээний ард суугаад геометрийн дүрсийг хэрхэн ойлгодогийг олж мэдье?

А: Залуус аа, таны ширээн дээр тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин дүрс байна. Ногоон талбайг надад үзүүлээч?

Цэнхэр тойрог уу? Улаан гурвалжин уу? Шар дөрвөлжин?

НҮДНИЙ ДАСГАЛ МИНУТ

ТОГЛООМ "ЗУРАГ ТОГЛОО УУ?"

V .: Залуус аа, зургийг хар, энд нэг дүрс зурсан байна. Эдгээр тоонуудыг ширээн дээр байрлуулахын тулд та тоолох саваа ашиглах хэрэгтэй.

Физик МИНУТ

V .: Залуус аа, одоо бид суухгүй, харин уулзсан геометрийн дүрсүүд хэрхэн байгааг харахаар буцаж ирээрэй.

Бид хэнтэй уулзсан бэ?

D: Гурвалжин, тойрог, дөрвөлжин хэлбэртэй. В .: Зөв. Бидэнд зориулж бүтээсэн дөрвөлжин, гурвалжин, тойрог математикийн тоглоом"Дөрөвдүгээр дугуй" тоглоцгооё.

А: Залуус аа, хуудсыг хар, ямар зүйл илүү байгааг, яагаад гэдгийг хэлж өгөөч?

Сайн хийлээ.

V .: Залуус аа, геометрийн дүрс бидэнд бас нэг тоглоом байна. "Дөрвөлжинтэй төстэйг нь ол" гэдэг. Та энэ сагснаас дөрвөлжин хэлбэртэй зүйлийг олж авах хэрэгтэй.

(Хүүхдүүд үүнийг авдаг)

В .: Одоо гараа дээшээ өргөөд надад үзүүл. Сайн хийлээ.

Үр дүн:

А: Залуус аа, ямар геометрийн дүрсүүд манайд ирсэн бэ?

D: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин.

А: Тойрог булантай юу? (Үгүй). Тэр ямархуу хүн бэ? (дугуй).

Гурвалжин хэдэн өнцөгтэй вэ? (гурван) тал? (гурав) Дөрвөлжин хэдэн булантай вэ? (дөрвөн) тал? (дөрөв)

Ямар тоглоом танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Залуус аа, танд хичээл таалагдсан уу?


Тамара Гапеева
"Геометрийн дүрс" дунд бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй

Зорилтот:

талаарх мэдлэгээ нэгтгэх геометрийн хэлбэрүүд, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, гурвалжин, тойрог, 4-ийн дотор тоолж сур

Хөтөлбөрийн агуулга:

Боловсролын:

Бэлэн дүрсээс хэрхэн зураг зурах талаар үргэлжлүүлэн суралцах;

Картон суурин дээр бэлэн хэлбэрийг наах чадварыг бэхжүүлэх.

Хөгжлийн: Үйл ажиллагааны нэг төрөл болох хэрэглээний сонирхлыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Бидний тусламж хэрэгтэй байгаа бусдад туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Гайхалтай цүнх геометрийн дүрсүүд, авсан зураг геометрийн хэлбэрүүд.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

дугуй, дугуй, дөрвөлжин, дөрвөлжин, гурвалжин.

Арга, техник: аман, харааны, практик

GCD шилжих:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, харагтун, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Зочдод мэндчилгээ дэвшүүлье. Гараа бариад, тэгшхэн тойрог хийж, бие бие рүүгээ инээмсэглэж, өнгөрцгөөе сайн төлөв байдалНөхөддөө бид ямар нүд гялбам инээмсэглэж чаддагаа харуулъя.

Шүдээ үзүүлье.

Бид өдөржин инээлддэг

Бид инээмсэглэхээс залхуурдаггүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, залуусаа, хэн нэгэн тогшихыг сонсож байна уу? Энэ хэн болохыг харцгаая?

Хүүхдүүд: Энэ бол мэдэхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи яагаад ингэж бухимдаад байгаа юм бэ?

Мэдэхгүй: Подуль хүчтэй салхимөн миний найзуудын байшинг сүйтгэсэн - геометрийн хэлбэрүүд. Би бүгдийг нь энэ гайхалтай цүнхэнд цуглуулсан

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид Дунно яаж туслах вэ? Бид шинэ байшин барьж чадах болов уу?

Шинэ байшин барьдаг хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Барилгачид.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Өнөөдөр бид барилгачдын дүрд тоглож, Данно шинэ байшин барихад туслах болно. Данногийн цүнхэнд хичнээн их байгааг хараарай геометрийн хэлбэрүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо оньсого сонсоод аль нь болохыг таагаарай зураг-аас гайхалтай цүнхирж байна яриа:

1. Би багаасаа чиний танил байсан,

Энд байгаа өнцөг бүр зөв байна.

Дөрвөн тал нь ижил урттай.

Та бүхэнд өөрийгөө танилцуулж байгаадаа баяртай байна

Тэгээд миний нэр ... (дөрвөлжин).

Залуус аа, байшинд юу дутагдаж байгааг хараарай?

Хүүхдүүд; байшингууд хангалттай дээвэргүй байдаг

2. Миний оньсого богинохон:

Гурван тал, гурван булан

Би хэн бэ? (гурвалжин)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манайд өөр юу дутагдаж байна геометрийн хот?

Хүүхдүүд: д манай геометрийнхотод нарны гэрэл, цонх дутмаг

3. Бид одоо юу үзэх вэ?

Миний бүх өнцөг зөв

Дөрвөн талтай

Гэхдээ тэд бүгд адил тэгш биш юм.

Би дөрвөн өнцөгт

Аль нь?. (тэгш өнцөгт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байцгаана уу залуусаа, одоо тэнгэрт хурц нар тусна

4. Надад булан байхгүй

Тэгээд би таваг шиг харагдаж байна

Таваг болон таган дээр,

Бөгж дээр, дугуй дээр.

Би хүмүүсийн эртний найз

Тэд намайг дууддаг .... (тойрог).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, залуусаа, тэд Дунно байшин барихад тусалсан. Тэр ямар их баяртай байгааг хараарай. Тэднийг тоолж үзье

D/тоглоом "Нийт хэд вэ?"

Хүүхдүүд:Тэд гэртээ 4-ийг нь тоолдог

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! За амарцгаая м:

Нэг хоёр гурав дөрөв тав!

Бид бас яаж амрахаа мэддэг -

Гараа ардаа тавицгаая,

Толгойгоо өндөрт өргөцгөөе

Тэгээд амархан амьсгалцгаая.

D/тоглоом "Тоглолтоо ол"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Бүгдийг таамагласан геометрийн дүрсүүд, ер бусын бүтээсэн геометрийнхотод очиж, тэдэнтэй уулзахаар ирэв. Одоо ширээн дээр сууцгаая, би чамд хэлье үлгэр: Нэг удаа манай найзууд дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин гэрт нь суугаад цай ууж байлаа.

Залуус аа, тэдний таваг юутай төстэй вэ?

Хүүхдүүд: Тойрог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Жигнэмэг ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: Дөрвөлжин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд цай уучихаад гадуур зугааллаа. Бид нуугдаж тоглож эхэлсэн. Тэд бүгдийг нуусан боловч бие биенээ олж чадахгүй. Бид тэдэнд тусалж чадах уу? Бүгдийг нь олъё зураг дээрх дүрсүүд?

Гурвалжин хаана нуугдаж байгааг надад харуулах уу? (дээвэр)

Тойрог хаана нуугдаж байсан бэ? (Нар)

Талбай хаана байна? (байшингийн хана)

Эсвэл өөр хэн нэгэн тэгш өнцөгт хаана нуугдаж байгааг хардаг болов уу? (цонх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байцгаана уу залуусаа, бид өнөөдөр хэнтэй уулзахаар явсан эцэг эхдээ юу хэлэх гэж байна?

Хүүхдүүд: Геометрийн хэлбэрүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аль нь?

Хүүхдүүдийн хариулт. Дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин, тэгш өнцөгт, аль тоогоор 4-тэй танилцсан бэ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та тэдэнтэй уулзах дуртай байсан уу? Одоо Дуннотой баяртай гэж хэлцгээе, түүнтэй болон бидний сэтгэл хөдөлгөм танилтай баяртай гэж хэлцгээе. геометрийн хэлбэрүүд төгсгөл болсон.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Геометрийн дүрс" дунд бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй IEO: танин мэдэхүй, харилцаа холбоо, нийгэмшүүлэх, унших уран зохиол. Үйл ажиллагааны төрөл: тоглоом, харилцааны, боловсролын.

"Геометрийн дүрсүүд" хоёрдугаар бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуйБОЛОВСРОЛЫН САЛБАРЫН НЭГДСЭН ХУРААНГУЙ “Танин мэдэхүй. FEMP" хоёрдугаарт залуу бүлэг No5 ЭЦСИЙН ХИЧЭЭЛ “ГЕОМЕТРИЙН ЗУРГҮҮД: ТОЙРОГ, Квадрат,.

Төслийн зорилго: хүүхдийн геометрийн дүрс (тойрог, дөрвөлжин) талаархи санаа бодлыг бий болгох. Зорилго: Мэдлэгийн туршлага бий болгох.

"Геометрийн дүрсүүд" бага бүлгийн FEMP-ийн OOD-ийн хураангуй"Геометрийн дүрсүүд" бага бүлгийн FEMP дээрх OOD-ийн хураангуй Бэлтгэсэн: Сурган хүмүүжүүлэгч I. N. Pologutina Зорилго: таатай зүйлсийг бий болгох.

"Геометрийн дүрсүүд" хоёрдугаар бүлгийн FEMP-ийн OOD-ийн хураангуйСэдэв: "Геометрийн хэлбэрүүд" Зорилтот: хүүхэд хоёр бүлгийн объектуудын тоон харьцааг зөв тодорхойлдог; ойлгодог.

Оксана Попова
FEMP "Геометрийн дүрс"-ийн GCD-ийн хураангуй

"Геометрийн дүрсүүд" сэдвээр FEMP-д зориулсан GCD-ийн хураангуй

Зорилго: Геометрийн дүрсүүдийн нэрийг бататгах

Даалгаврууд

Боловсрол: Геометрийн дүрсүүдийн нэрийг бататгах.

10 дотор тоолж сур.

Боловсролын:

Сэтгэн бодох чадвар, график ур чадвар, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Долоо хоногийн өдрүүд, жилийн цаг, саруудын талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Математикийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдийн хоорондын хамтын ажиллагааг хөгжүүлэх.

Арга, арга барил: Тоглоом, харааны, практик үйл ажиллагаа

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн уу баруун гар- бид урагш сунгаж,

Сайн уу зүүн гар- бид урагш сунгаж,

Сайн байна уу найз - хөрштэйгээ гар нийлэцгээе,

Сайн уу найзаа - нөгөө гараараа авцгаая

Сайн уу, сайн уу нөхөрсөг тойрог - гараа сэгсэрнэ үү.

Бид гар барьж, хамтдаа том тууз,

Бид жижиг байж болно - бид бөхийж,

Бид том байж чадах уу - босцгооё,

Гэхдээ хэн ч ганцаараа үлдэхгүй

2. Үндсэн үе шат

Өнөөдөр би математикийн хичээлээ цуцалж байна! Мөн би таныг эрэл хайгуулд урьж байна! Эрэл бол Англи үгявган аялал, эрэл хайгуул, даалгавар гэсэн утгатай. Бид математикийн эрдэнэс хайх болно. Миний гарт цээж байна. Авдар дээрх бүх эрдэнэс алга болжээ. Гэхдээ дугтуйнууд байдаг. ямар даалгаварт. Даалгаврыг зөв гүйцэтгэсний дараа та газрын зургийн хэсгийг хүлээн авах болно. Газрын зургийн бүх хэсгийг цуглуулсны дараа бид эрдэнэсийг олох болно. Гэхдээ эрэл хайгуул бол бас аялал бөгөөд хүмүүс юугаар аялдаг вэ (хүүхдийн хариулт)

Даалгавар №1 Таны ширээн дээр математикийн багц байгаа тул та геометрийн хэлбэрээс бус аялах машин хийх хэрэгтэй. адилхан найзнайз дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Далайн болон хуурай газрын аль аль нь, тэр ч байтугай агаарын аль аль нь сонирхолтой болсон. Тиймээс бид газрын зургийн эхний хэсгийг олсон бөгөөд энэ нь тээврийн байгаа бүлгийн хэсэгт байрладаг. (тоглоомын төвд, хуванцар завинд)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараах даалгавар нь дугтуйнд байгаа бөгөөд тоонуудыг дарааллаар нь байрлуулсан хүн авдраас дугтуйг сонгоно. тооны цуврал 1-ээс 10 хүртэл (тоонууд математикийн багц) Дугтуйг дугаарын цувралыг илүү хурдан гүйцэтгэсэн хүүхэд сонгоно

Даалгавар 2 D/I “Алга болсон үгийг нэрлэ”

Багш бөмбөгийг тоглогчдын нэгэнд шидэв:

Өдрийн цагаар нар гэрэлтэж, сар...

Өглөө нь би ирлээ цэцэрлэг, тэгээд гэртээ харьсан ...

Өчигдөр баасан гариг ​​байсан бол өнөөдөр...

Даваа гарагаас хойш Мягмар гараг байсан бол Пүрэв гарагаас хойш...

Өвөл ирнэ...

Намрын сарууд - 9-р сар.

Зун зам тавьж өгнө...

Цас орж байна...

Хаврын сүүлчийн сар...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, газрын зургийн дараагийн хэсэг нь хаана байна зуны нарцас хамтдаа уу? Яг байгалийн булангийн зогсоол дээр.

3. Биеийн тамирын дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аялах, эрэл хайгуул хийхийн тулд та хүчтэй, авхаалжтай байх хэрэгтэй, биеийн тамирын дасгал хийцгээе

Манай группын найзууд

охид хөвгүүд

Бид тантай найзлах болно

жижиг хуруунууд.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав -

Тав, дөрөв, гурав, хоёр, нэг -

бид дахиад сууж байна.

Эхлээд та бид хоёр

Бид зөвхөн толгойгоо эргүүлдэг.

(Толгойгоо эргүүл).

Бид мөн биеийг эргүүлдэг.

Мэдээжийн хэрэг бид үүнийг хийж чадна.

(Баруун, зүүн тийш эргэх).

Тэгээд одоо бид бөхийж байна.

Бид маш сайн ойлгодог -

(Бид бөхийж байна).

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.

Эцэст нь бид гараа сунгалаа

Дээш ба хажуу тийш. Бид дотогш орлоо.

(Дээш, хажуу тийшээ сунгах).

Халаахаас болж улайсан

Тэгээд тэд дахин суув.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараагийн дугтуйг хамгийн олон оньсого таасан хүн зурах болно.

Миний дүү Серёжа,

Математикч, зураач -

Баба Шурагийн ширээн дээр бүх төрлийн зураг байдаг. (дүрс)

Тэр удаан хугацааны турш миний найз байсан,

Түүний өнцөг бүр зөв,

Дөрвөн тал нь ижил урттай

Би танд өөрийгөө танилцуулж байгаадаа баяртай байна, гэхдээ миний нэр ... (дөрвөлжин)

Бид талбайг сунгав

Мөн нэг харцаар танилцуулсан,

Тэр хэнтэй адилхан байсан бэ?

Эсвэл маш төстэй зүйл үү?

Тоосго биш, гурвалжин биш -

Энэ нь дөрвөлжин болсон ... (тэгш өнцөгт).

Энд гурван оргил харагдаж байна,

Гурван булан, гурван тал, -

За, энэ нь хангалттай байж магадгүй юм! -

Чи юу харж байна? -. (гурвалжин)

Тарвасны зүсмэл нь хагас тойрог,

Хагас тойрог, нэг хэсэг, нэг хэсэг.

Маягтын талаар мэдэх нь маш чухал, найз аа.

Эдгээр мөрүүдийн дунд байгаа нь гайхах зүйл биш юм!

Хэрэв би тойрог авбал,

Би үүнийг хоёр талаас нь бага зэрэг шахаж,

Хүүхдүүдэд хамтдаа хариулах -

Энэ нь ажиллах байсан. (зууван)

Гурвалжин бичигдсэн байна

Тэгээд бид зураг авсан:

Дотор нь хоёр мохоо өнцөг

Хоёр халуун ногоотой - хараарай.

Дөрвөлжин биш, гурвалжин биш,

Мөн энэ нь олон өнцөгт (трапец) шиг харагдаж байна.

Бага зэрэг хавтгай дөрвөлжин

Таныг тодорхойлохыг урьж байна:

Хурц ба мохоо өнцөг

Хувь тавилангаар мөнхөд хүлэгдсэн.

Энэ юуны тухай болохыг та таасан уу?

Бид дүрсийг юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (ромб).

Зургаан мохоо өнцөгдотор

Зургийг хар

Үүнийг квадратаас төсөөлөөд үз дээ

Бид түүний дүүг авсан.

Энд хэтэрхий олон өнцөг байна

Та түүнийг нэрлэхэд бэлэн үү? (зургаан өнцөгт)

Бид дахин ажилдаа орж байна

Бие махбодийг дахин судалцгаая:

Магадгүй тэр бөмбөг болох байх

Тэгээд бага зэрэг нис.

Маш дугуй, зууван биш.

Та таамагласан уу? Энэ бол... (бөмбөг).

Бид яаж түүнийг эргүүлэхгүй байх вэ?

Яг зургаан ижил царай байна.

Бид түүнтэй сугалаанд тоглож болно,

Зөвхөн болгоомжтой байцгаая:

Тэр энхрий, бүдүүлэг ч биш

Учир нь энэ нь ... (шоо)

Дээрээс нь таглаад, доод талд нь таглана.

Хоёр тойрог холбогдсон

Тэгээд бид зургийг авсан.

Бид биеийг юу гэж нэрлэх ёстой вэ?

Бид хурдан таах хэрэгтэй (цилиндр)

Даалгавар No3 Хүүхэд дугтуй гаргаж, дугтуйнд хүүхэд бүрт зориулсан картууд байна

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, картуудыг хараарай, та юу харж байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Энэ нь зөв, цэгүүд. Тэдгээрийг холбож, геометрийн хэлбэрийг авахыг хичээ. Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг. Та ямар геометрийн дүрс авсан бэ? (хүүхдийн хариулт: тойрог, зууван, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Газрын зургийн дараагийн хэсэг хаана байгааг таагаарай

Энэ нь маш халуун ногоотой байж болно

Мөн тэрээр тод, өнгөлөг зурдаг.

Бүх талаас нь шифер

Модоор хүрээлэгдсэн.

Энэ бол таны найдвартай найз

Мөн зураач -. (харандаа)

газрын зургийн дараагийн хэсэг нь ISO-ийн буланд байна

Даалгавар No4 “Жишээ гарга”

Багш сүүлчийн дугтуйг гаргаж, хүүхдүүдэд өгнө. (дугтуйнд лаваар бичсэн тоо бүхий картууд байна.) Хүүхдүүд, багшийн зөвлөгөөгөөр картуудыг гуашаар будах хэрэгтэй гэж таамаглаж байна. Залуус хөзрийг будна. Тоо, тэмдэг гарч ирнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр картуудыг бид юу хийх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Бид үлгэр жишээ үзүүлэх хэрэгтэй. Учир нь тэмдгүүд байдаг: тэнцүү, нэмэх. Жишээ зохиож, шийд: 4+2=6

Сурган хүмүүжүүлэгч: Газрын зургийн сүүлийн хэсэг нь 6-р лангуунд байна

Сурагчид газрын зургийн бүх хэсгүүдийг нэгтгэж, спортын булангаас олдог шинэ тоглоом"Арифметик"

4. Хичээлийн хураангуй

Залуус та нар шаргуу хөдөлмөрлөж, бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн, аль даалгавар нь хамгийн их таалагдсан бэ? Аль нь хамгийн хялбар байсан бэ? Юу нь хэцүү вэ? Сайн байна залуусаа.

Хөтөлбөрийн агуулга:
- Геометрийн дүрсүүдийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт, зууван, "дөрвөлжин" гэсэн ойлголт.
- Объектыг судлах, түүний онцлог шинж чанарыг тодруулах чадварыг бэхжүүлэх.
- 5 хүртэл тоолж, тоонуудыг дарааллаар нь хэлэх.
- Хүүхдүүдийн "Аль нь вэ?" Гэсэн асуултанд хариулах чадварыг бэхжүүлэх.
- Хоёр бүлгийн объектын тэгш ба тэгш бус байдлыг тоо хэмжээгээр тодорхойлох чадварыг нэгтгэх, тэгш бус бүлгүүдийг тэнцүүлэх.
- Сонсголын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
Хувь хүний ​​ажилГлеб, Вероника нартай хамт - дөрвөлжин хэрхэн төстэй, тэгш өнцөгтөөс юугаараа ялгаатай болохыг тэмдэглэ.
Демо материал:геометрийн хэлбэрүүд: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт, зууван; геометрийн дүрстэй төстэй объектуудын зураг; зөөлөн тоглоом-Дельфин, захидал бүхий дугтуй, металлофон, "Танграм" тоглоомын диаграм.
Тараах материал: Геометрийн дүрс, хоёр чөлөөт судалтай картууд, "Танграм" тоглоом.

GCD шилжих:
Залуус аа, өнөөдөр бид математикийн орон, геометрийн дүрсүүдийн хот руу аялах болно. Бид шидэт хөлөг онгоцондоо аялах болно.
Багш хүүхдүүдийг хөлөг онгоцонд сууж, аялалд явахыг урьж байна. (Хөгжмийн дагалдах - "Далайн чимээ").
Уулзалтын үеэр далайн гахай гарч ирвэл дугтуйтай байна. Багш захидлыг уншаад: "Эрхэм залуус аа! Та геометрийн дүрсүүдийн хот болох Математикийн нутагт ойртож байна. Найзууд таныг энэ хотод хүлээж байна."
Бид энд байна! Зангуу хая! Далайн эрэг дээр гар (хүүхдүүд ширээн дээр байраа эзэлдэг).
Тиймээс бид өөрсдийгөө геометрийн хэлбэрийн хотод олж мэдсэн бөгөөд энд хэн амьдардагийг та оньсогоноос олж мэдэх болно.
Надад булан байхгүй, би таваг шиг харагдаж байна,
Медаль биш, хуушуур биш,
Улиас навч биш
Бодоод үз дээ найзуудаа
Тэгээд надад хэлээч би хэн бэ? (дугуй).
Багш тойргийн зурагтай зургийг өлгөдөг. Хүүхдүүдийг тойрог авч, шалгаж үзэхийг урьж, дугуй унахыг санал болгодог.
Дараагийн оньсого:
Миний гурван тал өөр өөр урттай байж болно.
Хажуу талууд нийлж байгаа газарт өнцөг үүсдэг.
Юу болсныг хараач! Эцсийн эцэст, бас гурван булан байдаг.
Найзуудаа бодоод үз, би хэн бэ? (гурвалжин)
Багш гурвалжингийн зургийг самбар дээр өлгөв. Хүүхдүүдийг гурвалжинг судлахыг урьж байна.
Сайн хийлээ! Цааш нь сонсоорой.
Дараагийн оньсого:
Дөрвөн булан, дөрвөн тал
Тэд яг эгч дүүс шиг харагдаж байна.
Энэ дүр нь олон залууст танил юм
Чи түүнийг таньсан учир нь... (дөрвөлжин)
Багш дөрвөлжингийн зургийг самбар дээр өлгөв. Дараа нь тэр хүүхдүүдийг талбайг судлахыг урив.
Эдгээр нь Математикийн нутагт амьдарч байсан тоонууд юм. Гэвч нэг өдөр тэд гарч ирэв гайхалтай тоо. Нэг хэлбэр нь дөрвөлжин хэлбэртэй байсан.
Миний бүх өнцөг зөв
Дөрвөн талтай
Гэхдээ тэд бүгд адил тэгш биш юм.
Би дөрвөн өнцөгт
Аль нь? ...(тэгш өнцөгт).
Багш тэгш өнцөгтийн зургийг самбар дээр өлгөв. Түүнийг шалгахыг санал болгож байна.
Бас нэг зураг, маш ер бусын.
"Хүү тойрог зураад зугтав.
Хажуугаар нь нялх заан өнгөрч ирээд ирлээ
Тэгээд тойрог нь зууван болж хувирав!"
Багш зууван хэлбэрийн зургийг самбар дээр өлгөв. Түүнийг шалгахыг санал болгож байна.
Сайн байна уу залуусаа, та нар геометрийн дүрсийг сайн мэддэг тул тэд та нартай "Объектыг дүрсэл" гэсэн тоглоом тоглохыг хүсч байна (багш нь тухайн объектын зургийг харуулдаг, хүүхдүүд энэ объектын талаар ярьдаг, энэ объект ямар геометрийн дүрстэй төстэй вэ).
Хурууны гимнастик:
1, 2, 3, 4, 5 хуруугаа тоолъё
Мөн тоонуудыг нэрлэ:
Энд дөрвөлжин, энд тойрог байна
Гурвалжин ба зууван
Мөн тэгш өнцөгт,
Мөн тоолоход хэцүү биш юм
Тэдний яг тав нь байна.
Өглөө бүр дүрсүүд дасгал хийдэг.
Биеийн тамирын хичээл: Багш геометрийн дүрсүүдийг нэг нэгээр нь харуулж, хүүхдүүд дараахь хөдөлгөөнийг гүйцэтгэдэг.
Гурвалжин - алхах,
Дөрвөлжин - хонгил
За, дугуйлан найз бол яах вэ?
Үсрэлтийг хурдан хий.
Өө, залуусаа, бидний тоонуудыг ачаалсны дараа бидний тоо эргэлзэж байна, тэдэнд тусламж хэрэгтэй байна. "Аль нь вэ" гэсэн асуултанд хариулж, геометрийн дүрсүүдийг байршлыг нь хэлье.
Эхнийх нь тойрог, дөрөв дэх нь тэгш өнцөгт, гурав дахь нь дөрвөлжин, хоёр дахь нь гурвалжин, тав дахь нь зууван юм. Одоо бол захиалга.
Одоо бид "Анхаарал сонс" гэсэн тоглоом тоглох болно. Багш хүүхдүүдийг урдаа карт, геометрийн дүрс тавихыг урьж байна.
Багш хүүхдүүдэд хандан: Та хамгийн дээд тавиур дээр алх цохих тусам олон тойрог тавих хэрэгтэй. Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа багш шалгаж, дараах зааврыг өгнө: Доод тавиур дээр алх цохихын хэрээр олон дөрвөлжин тавь (хүүхдүүд алх цохихыг хардаггүй, металлофон дэлгэцийн ард байдаг).
Хүүхдэд зориулсан асуултууд:
Дээд талын туузан дээр хэдэн тойрог байна вэ? (4)
Доод туузан дээр хэдэн квадрат байна (5)
Тойрог эсвэл дөрвөлжин гэж юу вэ? Тойрог, квадратын тоо тэнцүү байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?
Сайн байна уу залуусаа, та маш анхааралтай байна.
Залуус аа, одоо манай геометрийн дүрсүүд та нартай "Аль дүрс нуугдаж байгааг таагаарай" гэсэн тоглоом тоглох болно.
Багш самбар дээр бүх хэсгүүдийг байрлуулж, дараа нь хүүхдүүдээс нүдээ аниад нэг хэсгийг нуухыг хүснэ, хүүхдүүд нүдээ нээж, аль хэсэг нь нуугдаж байгааг тааварлана (тоглоом 2-3 удаа давтагдана).
Залуус аа, геометрийн дүрсүүд тантай тоглох үнэхээр дуртай, тэд танаас тэдний зургийг гаргахыг хүсч байна - "Танграм" тоглоом (багш самбар дээр харуулав. ерөнхий дээж, хүүхдүүд ширээн дээрээ хэвтээд дараа нь юу тавьсан, аль дүрсээс нэрлэнэ).
Харааны гимнастик:
Бид дүрсүүдтэй тоглодог (хүүхдүүд нүдээ чангалахгүйгээр байнга анивчдаг)
Бидний бяцхан нүд ядарч байна.
Нэг хоёр гурав дөрөв тав,
Нүдээ анивчихъя.
Тэднийг бага зэрэг амраагаарай (Хүүхдүүд нүдээ аних)
Тэгээд тэд дахин анивчих болно. (Нүдээ нээж, ердийнхөөрөө анивчих)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид найзуудтайгаа хөгжилтэй, сайхан санагдаж байна, гэхдээ бид цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ.
Багш хүүхдүүдийг геометрийн дүрст хоттой баяртай гэж хэлээд шидэт хөлөг онгоцоор цэцэрлэгтээ буцаж ирэхийг урьж байна.
Үр дүн: Багш хүүхдүүдэд амаа зураагүй "эмотикон" өгч, хүүхдүүд "нүүр" дээр амаа нэмж, сонголтоо зөвтгөдөг.

Математикийн хичээлийн тэмдэглэл.
Сэдэв:Зуслангийн аялал: Геометрийн дүрсүүд. (бэхэлгээ.)
Насны ангилал:Дунд бүлэг.
Маягт хамтарсан үйл ажиллагаа: нэгдсэн хичээл.
Байгууллагын хэлбэр:бүлэг

Зорилтот:Дараах геометрийн дүрсүүдийг ялгаж, нэрлэж сурах: дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин, тэгш өнцөгт, тоолох дасгал хийх; сансар огторгуйд жолоодох чадвартай байх.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
Хүүхдүүдийн дүрсийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх. Тэдгээрийг өнгө, хэмжээгээр нь бүлэглэж сур.
Боловсролын:
Анхаарал, ажиглалтыг хөгжүүлэх.
Ой тогтоолт, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
Багаар ажиллахдаа нэгдэл, харилцан туслалцааг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.
Математикийн сонирхлыг өдөөх.
Нийгэмд соёлын зан үйлийн ур чадварыг хөгжүүлэх.
Материал:
Хүүхдэд зориулсан - ногоон, цэнхэр, шар, улаан гэсэн дөрвөн өнгийн дөрвөн судалтай, тойрог (том, жижиг) бүхий карт; геометрийн дүрсүүд.
Багшид: Дүрс бүхий наалттай дөрвөн сагс (жишээлбэл, эхний сагс нь гурвалжин, хоёр дахь нь дөрвөлжин ...) Хүүхдийн тоогоор геометрийн дүрс өөр өнгө. Өөр өөр өнгийн дөрвөн уут: ногоон, цэнхэр, шар, улаан. Гурван түлхүүр. Зөөлөн тоглоом.
Хичээлийн явц.
Багш хүүхдүүдийг дэвсгэр дээр урьж, дугуйлангийн төвд зогсож, тэднийг энгийн биш, харин ид шидийн, геометрийн орон руу явахыг урьж байна; Энэ улс бүх зүйл хэлбэр дүрсээс бүрддэг. Энэ газар руу орох хаалга нь ид шидийн орон руу орохын тулд та гурван шидэт түлхүүр авах хэрэгтэй.
А: Би бүх хүүхдүүдийг урьж байна
Тэр удахгүй замд гарна
Туршилтууд таныг хүлээж байна
Хэцүү даалгавар.
Бидний зам саад бэрхшээлээр дүүрэн байх болно. Залуус та энэ аялалд гарахад бэлэн үү?
Д: Тийм ээ, бэлэн байна.
А: Энэ тохиолдолд та зам дээр гарч болно. Багш, хүүхдүүд эхний ширээн дээр ирдэг. Ширээн дээр геометрийн дүрс байдаг.
А: Бидний эхний даалгавар: Ширээн дээр янз бүрийн дүрс байгаа тул та нэг нэгээр нь авч, нэрлэх хэрэгтэй.
Д: Бүгд ээлжлэн ширээнээс хэсэг авч, авсан хэсгийг тодорхой нэрлэнэ.
А: Сайн байна уу залуусаа, та бүгд зөв хариуллаа. Бид эхний даалгавраа зөв биелүүлж, эх орондоо хүрэх зам богиносч байна, бид эхний түлхүүрээ авлаа. (түлхүүр нь сүүлчийн зургийн доор байсан.) Хоёр дахь даалгавар руугаа орцгооё:
Бүлгийн сандал дээр дөрвөн сагс байдаг бөгөөд тус бүр дээр наасан дүрсүүд (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт) байдаг.
Асуулт: Залуус аа, та нарын гарт нэг дүрс байгаа, бидний даалгавар бол бүх дүрсийг хэмжээгээр нь бүлэглэх явдал юм. Үүнийг хийхийн тулд хэнд дөрвөлжин байгаа, тэр дөрвөлжинтэй сагсны дэргэд зогс. Тойрогтой хэн боловч тойрогтой сагсны дэргэд зогс. Тэгш өнцөгттэй хэн ч байсан тэгш өнцөгттэй сагсны дэргэд зогс. Мөн хэн гурвалжинтай бол гурвалжинтай сагсны дэргэд зогс.
Д: Тэд сагсаа олоод босчихлоо.
А: Залуус аа, хэрэв та бэлэн байгаа бол тоогоо дээшлүүлээрэй. Сайн байна, одоо хэсгүүдийг сагсандаа хий. Мөн нэг сагсанд хүүхдүүд хоёр дахь түлхүүрийг олдог. Одоо бид урагшлах боломжтой.
Тэд хивс рүү ойртож, тэнд хивс бүхэлдээ тархсан байна өөр өөр тооөөр өнгө. (хүүхдүүд даалгавар хийж байх үед бага багшдэвсгэр дээр дүрсүүдийг асгав.)
Дөрвөн уут өөр өөр өнгийн дэвсгэр дээр байна.
А: Залуус аа, энэ бол бидний сүүлчийн даалгавар. Гурав дахь түлхүүрийг авахын тулд та дүрсийг өнгөөр ​​нь цуглуулж, бүлэглээд дараа нь уутанд хийх хэрэгтэй.
Г: Тэд даалгавраа биелүүлж, нэг уутнаас гурав дахь түлхүүрийг олдог.
А: Сайн байна уу залуусаа, та даалгавраа биелүүлэв. Ид шидийн орон сэтгэл алдагдаж байна!!!
Залуус аа, улс орон "аяга таваг" дэлгүүрт ид шидтэй байсан бол та дэлгүүрээ цэвэрлэхэд туслах хэрэгтэй, хүүхэд бүр дөрвөн судалтай карттай ба 14 тойрог.
Багш тайлбарлаж байна. “Эдгээр нь (аяга руу заалаа) Том, жижиг аяга.
Тэднийг хүссэнээрээ тавиур дээр байрлуулах хэрэгтэй."
Сонголтууд нь:
- аяга тавиур бүр дээр эмх замбараагүй хэвтдэг;
-аяга хоёр тавиур дээр (том, жижиг)
- аягануудыг дөрвөн тавиур дээр өнгөөр ​​нь байрлуулсан.
Багш хүн бүрээс аягануудыг хэрхэн зохион байгуулсан, аль тавиур дээр илүү, аль тавиур дээр цөөн байгааг асуудаг.
Та хүүхдүүдийг тавиур бүрт ижил өнгийн "аяга" байхаар байрлуулахыг урьж болно. Аль "аяга" илүү болохыг асуу: улаан эсвэл цэнхэр; шар эсвэл ногоон.
А: Сайн байна уу залуусаа, тэд дэлгүүрээ цэвэрлэсэн, одоо оршин суугчид ид шидийн газардэлгүүрт ирээд аягаа хялбархан сонгох боломжтой болно. Би чамд тоглоомоо цэгцэлж, зугаалахыг санал болгож байна, тэнд илүү олон сонирхолтой зүйл байх болно.
Та гудамжинд "Нуугдсан тоглоомоо ол" гэсэн тоглоом тоглож болно.
Тоолуур ашиглан удирдагчийг сонгоно.
Цахлайнууд усан онгоцны зогсоол дээр амьдардаг байв.
Гол тэднийг усаар шахав.
Нэг хоёр гурав дөрөв тав-
Тэднийг тоолоход минь туслаач.
Хөтлөгч хаалгаар гарна. Хүүхдүүд тоглоом нуудаг. Үүнийг олохын тулд жолоочид: "Савлуураас хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчинд очиж, хамгаалагдсан хязгаарлагдмал талбайгаас баруун тийш эргэж, гурван алхам алхаж, тийшээ хар."
Тоглоомын сонголтууд: Багш янз бүрийн өнгийн сумаар асфальтын чиглэлийг заана.: Хүүхэд чиглэлийг зааж өгнө: "Эхлээд цэнхэр сум заасан газар очоод, гурван алхам алхаж, тийшээ хар."
Эргэх үед хүүхэд хаашаа эргэхээ хэлэх ёстой: баруун эсвэл зүүн.
Тоглоомыг хүүхдүүдийн хүсэлтээр хэд хэдэн удаа тоглодог.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!