Тоглоом хэлбэрээр орос хэл. Бага сургуулийн орос хэлний хичээлийн дидактик тоглоомууд

Оюуны хувьд - боловсролын тоглоом"Орос хэл"

Орос хэлний 5-7-р ангийн хичээлээс гадуурх ажил

Ажлын байрны тодорхойлолт:Би 5-7-р ангийн сурагчдад зориулсан "Орос хэл" оюуны болон боловсролын тоглоомыг хөгжүүлэх талаар та бүхэнд хүргэж байна. Энэ материал нь орос хэлний багш, ангийн багш нарт хэрэг болно.
Зорилтот: сурагчдын орос хэл сурах сэдлийг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
Даалгаварууд:
1. Логик, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
2. Анхаарал, санах ой, ажиглалт, сэтгэлгээний үйл явцыг хөгжүүлэх.
3. Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Тайлбар тэмдэглэл.
Оюуны тоглоомын хэлбэр нь ямар ч насны оюутнуудад маш сонирхолтой байдаг, учир нь энэ нь өрсөлдөөний хурц сэтгэлийг агуулдаг. Ийм тоглоом хийх нь нэмэгдэхэд тусалдаг оюуны түвшинсургуулийн сурагчид, эвристик чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдийн багуудын эв нэгдэл. Энэ маягтыг ангид болон хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд ашиглаж болно.

1 тэмцээн. ДУЛААХ.
Тэргүүлэх:
Хэн, юу ярьж байна гэж хариул.
1) Эцэг эхийнхээ албан ёсны хэрэгцээнд зориулж оюутны "хувийн хэрэг" (өдрийн дэвтэр).
2) Үзэг хадгалах гэж юу вэ? (харандаа хайрцаг).
3) Хэн ч эргэдэг Дэлхий (бөмбөрцөг).
4) Түүний удаан хүлээсэн дуу бол сургамж аваагүй сургуулийн сурагчдад зориулсан бурханлаг хөгжим юм (хонх).
5) Сургуулийн шохойн чулууг юу гэж нэрлэдэг вэ? (шохой).
6) “Үзгээр бичсэнийг сүхээр таслахгүй” (баллуур) гэдэг үгийг үгүйсгэсэн зүйл.
7) Хар гэдэг үгтэй холбоотой цагаан үг (антоним).
8) Энэ нь адилхан бичигдсэн боловч утга нь өөр (омоним).
9) Ойд ургасан мод, цаасан дээр бичсэн мод гэдэг үг ямар утгатай вэ? (үндэс).
10) Үндэс ба төгсгөлийн (дагавар) хооронд тохиолддог.
11) Цас хайлах бүтээгдэхүүнийг авахын тулд гэрээ хэлцлийг аль үсгээр бичих ёстой вэ? (Өө тийм.)
12) Ярианы хэсэг болох энэхүү "хэрэгсэл"-ийн тусламжтайгаар A.S. Пушкин "хүмүүсийн зүрх сэтгэлийг шатаах" гэж уриалав (үйл үг).

2 Тэмцээн. АРДЫН МЭРГЭН УХААНЫ ОЙЛГОЛТ.
Тэргүүлэх:
Орос хэл бол дэлхийн хамгийн баян хэлтэй гэдэгтэй хэн ч маргахгүй удаж байна. Түүний үнэт зүйлсийн нэг нь асар их хэмжээЭрт дээр үеэс бидэнд ирсэн зүйр цэцэн үгс, үг хэллэгээр бүтээгдсэн хэвээр байна ардын урлаг. Тэд илэрхийлдэг ардын мэргэн ухаан, мөн тэдгээрийг яриандаа ашиглах нь илүү эрч хүчтэй, анхны, сонирхолтой болгоход тусална.
Одоо би таныг асуултуудад хариулахыг урьж байна: холбогдох зүйр цэцэн үгсийг санаж, үгчлэн томъёолоорой. Даалгавар нь мөн багтаж болно фразеологийн нэгжүүд, ойролцоо байдаг
үгс.
1. Тэр эрүүл байна, in эрүүл бие... (эрүүл оюун ухаан).
2. Илүү өргөн байлгахыг зөвлөдөг хувцасны хэсэг... (халаас нь өргөн).
3. Түүний нүд том ... (айдас).
4. Зөвхөн тэнд үнэгүй бяслаг байдаг ... (хулганы хавханд).
5. Тэд түүнийг хүлээж, далайн эрэг дээр сууж байна ... (цаг агаар).
6. Объектын энэ хэсэг нь алт байж болно ... (дунд).
7. Гутал заримдаа азгүй эзнээсээ ямар хоол идэхийг хүсдэг вэ? (будаа - "гутал нь будаа гуйж байна").

3 Тэмцээн. "ЭНЭ ЮУ ВЭ? ЭНЭ ХЭН БЭ?"
Тэргүүлэх:
Асуултанд хариул: энэ юу вэ? энэ хэн бэ?
Энэ зохиолч цүнхэнд унтдаг... УОРГОГТ ҮЗЭГ
Энэ одой морь долоо хоногийн өдөр... ДАВАА
Энэ сал нь маалинган даавуугаар хийгдсэн ... АЛЧВАР
Энэ хорт хавдар заанаас ч хүчтэй... ТРАКТОР
Энэ брэнд банана иддэг... МОНГОЛ
Энэ бяслаг нь ойн талбайгаас... РУСТУЛ

4 Тэмцээн. ЭГГИЙГ БАЙРЛ.
Тэргүүлэх:
Энэхүү тэмцээн нь танаас тодорхой төсөөлөл, том үгсийн сан шаарддаг. Гэхдээ эхлээд аль үсгийг эгшиг гэж нэрлэдэгийг санаарай.
Одоо та бүхэнд санал болгож буй бүтээц дэх эгшгийг цэгцлээрэй.
Жишээ нь:
E үсэг
BRT - BERET
SVR - Sever
VR - VeeR
Хачиг - Хачиг
Багууд картууд дээр даалгавар хүлээн авдаг:

5 Тэмцээн. РЕДАКТОР.
Тэргүүлэх:
Энэ тэмцээнд би таны өгүүлбэрийг зөв бүтээх чадварыг шалгах болно.
Хүүхдийн зохиолоос ишлэлүүдийг танд санал болгож байна. Өгүүлбэр бүр дээрх алдааг олж, яагаад ингэж бичиж чадахгүй байгаагаа тайлбарла.
Сургагч багш нь багуудад текстийг тарааж өгдөг.
1) Би хүрмээ өмсөөд зугааллаа (би өөрөө өмсөв).
2) Манай анги сургууль даяар сайн үнэлгээтэй (сургууль даяар алдартай) давалгаа үүсгэж байна.
3) Замын хажууд хөгшин мөөг (хуучин) зогсож байв.
4) Манай баг тэргүүлэгч 2 тамирчин ирээгүйгээс (учир нь) хожигдсон.
5) Тэр чадвардаа итгэлтэй байдаг (чадвартаа итгэлтэй байдаг).

6 Тэмцээн. АМЫН ЯРИА.
Тэргүүлэх:
Энэ тэмцээнд та холбогдох хэрэгтэй фразеологийн хослол(тоо) тайлбарын хамт (захидал).
1. Нүүр царайгаа бүү алдаарай.
2. Өөрийгөө хянаж бай.
3. Аянга мэт гялалзах.
4. Тоглоом нь лааны үнэ цэнэтэй зүйл биш юм.
5. Алгагүй буудна.
6. Ямар ч байсан.
7. Өөртөө газар олох хэрэггүй.
8. Толгойгоо унжуулж байна.
A. Өөрийгөө зөвтгөхгүй үйл ажиллагаа.
B. Мэдээж.
V. Маш хурдан.
Г. Онилсон яг онож.
D. Тайван байдлаа хадгалах.
E. Өөрийгөө хамгийн сайн талаас нь харуул.
Г.Их догдлолын байдалд байх.
З. Уур уцаартай бай.
Түлхүүр: 1E, 2D, 3B, 4A, 5G, 6B, 7G, 8Z.

7 Тэмцээн. ОНИГОО ДҮРЭМ.
Тэргүүлэх:
О.Высоцкаягийн шүлгийг уншдаг
Нэр үг - сургууль,
Сэрдэг - үйл үг.
Хөгжилтэй гэсэн үгтэй
Хичээлийн шинэ өдөр ирлээ.
Бид бослоо - төлөөний үг,
Энэ тоо долоог давж байна.
Суралцахын тулд эргэлзээгүй
Хүн бүрийг хүлээн зөвшөөрөх хэрэгтэй.
Бид үүнийг маш сайн гэж нэрлэх болно
Бид хичээлдээ талархаж байна.
Бид ердийнхөөрөө дагаж мөрддөг
Сахилга бат, дэглэм.
Бидэнд бөөмс байхгүй,
Бид тэдгээрийг давтах хэрэгтэй
Мөн залхуурах хэрэггүй
Мөн нэг цаг битгий үрээрэй!
Хичээлийн дараа, таны мэдэж байгаагаар
Бид чарга унаж байна.
Энд ялангуяа тохиромжтой
Өө, өө!
Тэгээд дулаан зуухны дэргэд
Ярианы хэсгүүдийг давтъя!

Тэргүүлэх:
Ярианы хэсгүүдтэй ажиллацгаая. Өгөгдсөн нэр үгээс нэр үг үүсгэ.
Зоригтой - эр зориг, хүчтэй - хүч чадал, бардам - ​​бардам, ухаалаг - мэргэн ухаан, бүдүүлэг - бүдүүлэг, хөгжилтэй - хөгжилтэй, ухаалаг - ухаалаг, зоригтой - зоригтой, эелдэг - сайхан сэтгэл, баян - эд баялаг, залхуу - залхуу.

Дүгнэж байна.

Тэргүүлэх:
И.С.Тургеневийн хэлсэн үгийг уншина: "Бидний хэлийг анхаарч үзээрэй, энэ бол бидний өмнөх үеийнхэнд өвлүүлсэн баялаг юм. Энэ хүчирхэг зэвсгийг чадварлаг хүмүүсийн гарт хүлээн ав гайхамшгуудыг бүтээхийн тулд."

Бүх оролцогчдод "Орос хэл" товхимол өгдөг.

Стелмаченок Людмила ДмитриевнаMBOU "27-р дунд сургууль", ПермБага сургуулийн багш

« Дидактик тоглоомуудорос хэлний хичээл дээр"

“Тоглоомгүй бол сэтгэцийн бүрэн хөгжил байхгүй, байж ч болохгүй. Тоглоом бол асар том тод цонх юм сүнслэг ертөнцХүүхэд эргэн тойрныхоо ертөнцийн талаархи санаа, ойлголтын амьдралыг өгдөг. Тоглоом бол сониуч зан, сониуч байдлын галыг асаадаг оч юм."

В.А. Сухомлинский

Орос хэлний хичээлийг хэрхэн сонирхолтой, зугаатай, хүүхдийн дуртай хичээл болгох вэ?

Тоглоом бол хүүхдийн гол үйл ажиллагаа юм. Энэ нь оюун ухаан, сэтгэл хөдлөл, бие бялдрын хөгжил, төлөвшилд ихээхэн үүрэг гүйцэтгэдэг бүтээлч байдалхүүхэд. Тоглоом нь ой санамж, сэтгэхүй, төсөөлөл, анхаарлыг хөгжүүлэхэд тусалдаг.үүсэхэд тусалдаг фонемик ойлголтүг, хүүхдийг шинэ мэдээллээр баяжуулж, идэвхжүүлдэг сэтгэцийн үйл ажиллагаа, анхаарал, яриаг идэвхжүүлдэг. Үүний үр дүнд хүүхдүүд орос хэлийг сонирхдог. Орос хэл дээрх дидактик тоглоомууд нь бага насны хүүхдүүдийн зөв бичгийн дүрмийг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг гэдгийг энд дурдахгүй.

Дидактик тоглоом бол хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх үнэ цэнэтэй хэрэгсэл юм сэтгэцийн үйл явц, сурагчдын сургалтын үйл явцад ихээхэн сонирхлыг төрүүлдэг. Үүнд хүүхдүүд ихээхэн бэрхшээлийг дуртайяа даван туулж, хүч чадлаа сургаж, чадвар, ур чадварыг хөгжүүлдэг. Тэр юу ч хийхэд тусалдаг боловсролын материалсэтгэл хөдөлгөм, оюутнуудад баяр баясгалантай ажлын сэтгэл хөдлөлийг бий болгож, мэдлэг сурах үйл явцыг хөнгөвчилдөг.

Дидактик тоглоомд хүүхэд ажиглах, харьцуулах, зэрэгцүүлэх, объектыг тодорхой шинж чанараар нь ангилах, түүнд байгаа дүн шинжилгээ, синтез хийх, ерөнхий дүгнэлт гаргадаг.

Тоглоомын үйл ажиллагааХичээлийн элемент болгон гэрийн даалгавраа шалгахаас эхлээд дуусгах хүртэлх аль ч үе шатанд ашиглаж болно туршилтын ажилболон ерөнхий дүгнэлт.

1. "Хатуу - зөөлөн" дидактик тоглоом

Зорилго: хатуу ба зөөлөн тэмдгүүдийн зөв бичгийн дүрмийг давтах.

Оюутнууд хоёр багт хуваагдана. Нэг багийг “Чулуун” гэдэг, нөгөөг нь “Вата” гэдэг хатуу тэмдэг, хэрэв би үг уншвал зөөлөн тэмдэг, "Вата" баг босч байна.

Үг: их хурал, машин орох, цасан шуурга, цутгах, орох, цутгах, зарлах, гадас, гүйгчид, тойруу зам, эрдэнэ шишийн чих, уух, буудах гэх мэт.

2. "Болгоомжил" дидактик тоглоом.
Зорилго: санах ой, анхаарлыг идэвхжүүлэх, үгсийн сандүрмийн мэдлэг дээр үндэслэсэн.

Санал болгож буй шүлгүүдээс жи, ши хослол бүхий үгсийг бич.

1. Тэд сикин овоохойд амьдардаг байсан,

Хулгана, зараа, хурдан,

Моржууд тэдэнтэй уулзахаар ирдэг

Мөн анааш, могойнууд.

2. Хантааз, амьтан, гэдэс,

Анааш, уран зураг, амьдрал,

Сарнай хонго, дугуй, зэгс,

Машин, харандаа

Хүрээлэн, үйлчилж, найзалж, амьдарч,

Хурдлаарай, инээлгээрэй,

Чичиргээ, оёдол.

ZHI болон SHI-ийн бүх хослолууд

Зөвхөн I үсгээр бичээрэй!

3. "Бумеранг" тоглоом

хүүхдийн анхаарал, хариу урвалын хурдыг хөгжүүлдэг: сурагч санаж байх хэрэгтэй зөв үгТэгээд багшид "буцааж өг".

Синонимийг олоорой.

Энгийн хүн(боловсронгуй), энгийн даалгавар(гэрэл),энгийн үнэн(капитал);тайван бус хүн(тайван бус),тайван бус харц(түгшүүртэй);хүчтэй нөхөрлөл(найдвартай),хүчтэй ул(бат бөх).

Антонимийг олоорой.

Хаах эрэг(хол),ойр дотны хүн(танихгүй);хөгжилтэй инээдмийн(уйтгартай), хөгжилтэй байдал(гунигтай); гүний худаг(жижиг), гүн гүнзгий мэдлэг(өнгөцхөн);жижиг загас(том), гүехэн гол(гүн).

4. “Үг хэллэгийн хэрэгсэл” .

Зорилго: оюутнуудын үгсийн санг өргөжүүлэх.

Алга болсон үгийг нэмнэ үү - амьтны нэр. Өлсөж байна ... (чоно). Зальтай... (үнэг). Аймхай хулчгар... (туулай). Тэнэг мэт... (загас). Өргөст шиг ... (зараа). Эрүүл ... (бух).

5. “Хэдэн оноо - маш олон дуу чимээ"

Тоног төхөөрөмж: шоо, түүний тал дээр өөр тооцэгүүд: хоёр, гурав, дөрөв, тав, зургаа; нэг тал нь хоосон байна.

Хүүхдүүд ээлжлэн шоо шидэж, дууны тоо нь дээрх цэгийн тоотой тэнцүү үгсийг дууддаг. дээд ирмэгшоо. Хэрэв тэг эргэлдвэл тоглогч ээлжээ алгасаад дараагийн тоглогч руу үхлийг дамжуулна.

6. Дидактик тоглоом: "Нэг үгээр."
Зорилго: хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх.
Оюутнууд үг, өгүүлбэрийн хослолыг нэг үгээр солихыг ча, ща, chu.schu гэсэн үеээр солихыг хүснэ.

1. Модны хожуул - ... (блок).

2. Жаран минут-…(цаг).

3. Өтгөн ойр ойрхон ой - ... (зузаан).

4. Хурц шүдтэй махчин загас - ... (цурхай).

5. Хүнд хайруулын таваг гэж юу вэ -... (цутгамал).

6. Нүдээ нарнаас халхлах - ... (нимхий).

7. Буцалж буй ус эсвэл цай чанах бариултай, хошуутай сав - ... (цайны аяга) ба

7. Дидактик тоглоом: "Бүх зүйл эсрэгээрээ."
Зорилго: -chn- хослол бүхий үгсийн зөв бичгийн дүрмийг нэгтгэх.
Багш хүүхдүүдийг нэр + нэр үг гэх мэт санал болгож буй хэллэгүүдийг өөр үгээр солихыг урьж, нэг үгэнд -chn- хослолыг оруулахыг урьдаг.

Зул сарын гацуур модны тоглоом-...(зул сарын гацуур модны тоглоом)

Үлгэрийн баатар бол... ( үлгэрийн баатар)

Алимны шүүс -... (алимны шүүс)

Сүүтэй шөл -...(сүүтэй шөл)

Гүзээлзгэний чанамал-… (гүзээлзгэний чанамал)

Сагаган будаа-... (Сагаган будаа)

Голын ус-... (голын ус)

Цайзын нүх -...(түлхүүрийн нүх)

Улаан буудайн гурил -... (буудайн гурил) гэх мэт.


8. Дидактик тоглоом: "Үсгийг солих".

Зорилго: оюутнуудын сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх, зөв ​​бичгийн болон дуудлагын сонор сэрэмж, анхаарал болгоомжтой байх, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдэд анхны үгийг зөв бичгийн дүрмээр санал болгодог бөгөөд тэд нэг эсвэл хоёр авиаг сольж, -chk- хослолыг хадгалж, шинэ үг авдаг. Ялагч бол дуусгасан хүн юм хамгийн их тооүгс

охин үзэг
баррель гол

шөнийн лаа

гүдгэр зуух

цэгийн бөөр

үүл охин

машины шөнө
9. “Алдаагаа ол” дидактик тоглоом.
Зорилго: объектыг илтгэх ярианы үгсийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх.

Багш объектын нэрийг илэрхийлсэн хэд хэдэн үгийг нэрлээд нэг "алдаа" гаргадаг. Сурагчид аль үг нь сондгой, яагаад гэдгийг тодорхойлох ёстой.
1. Хүүхэлдэй, байшин, далай, гарч ирэв, оюутан.

2.Газрын зураг, нар, төмөр, хаалга, далайчин.

3.Бүсгүй, шохой, илүү, харандаа, бах.

4.Цайз, хүнд, азарган тахиа, таваг, интоор.

5. Гүйлт, ном, цонх, хаалга, заан гэх мэт.

10. "Хос олоорой" дидактик тоглоом.
Зорилго: объектын нэр, үйлдлийг зөв уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: сурагч бүр ширээн дээрээ нэг баганад: цасан шуурга, аянга, нар, аянга, салхи, бороо, цас, үүл, манан, хяруу, нөгөө баганад бичигдсэн карттай. үг-үйлдэл: дуслах, хөвөх, унах, тархах, хөвөх, шүүрдэх, аянга, жигнэх, гялалзах, үлээх, шажигнах.

Аливаа үзэгдлийн нэрийг илэрхийлсэн үг бүрийн хувьд сурагчид тухайн объектын үйлдлийг илэрхийлэх үгийг сонгож сумаар тэмдэглэнэ.

11. Дидактик даалгаварболон дасгалууд.
Зорилго: "Зөөлөн тэмдэгийг хуваах" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

1. Эхлээд төгсгөлд нь, дараа нь голд нь b үсэг бичих шаардлагатай үгсийг нэрлэнэ үү.

2. Зөөлөн тусгаарлагчтай үгсийг олоорой. Тэдгээрийг онцлон тэмдэглэ: уух, оёх, зодох, гэр бүл, бөгж, жад, одой морь, хувцас, цув, бор шувуу, оёх гэх мэт.

3. Тусгаарлагч b-тэй үгсийг бич.

Тамга өдөржин хэвтэж,

Тэгээд тэр хэвтэхээс залхуу биш.

Харамсмаар юм, тамга зүтгэл

Үлгэр жишээ биш.

(Б. Заходер)

Чи үнэгний шүдтэй байсан бол, туулай!

Чи саарал, чонын хөлтэй байсан бол!

Энд байна, хусуур, шилүүс хумс!

-Өө, надад соёо, хумс юу хэрэгтэй вэ?

Миний сэтгэл туулай шиг хэвээрээ.

4. Чарадес.

Би зөөлрүүлсэн L-тэй - газар доорх Хатуу L-тэй би ханан дээр байна

Би чулуун эсвэл бор байж болно. (жишээ нь миний тухай номууд),

Мөн хатуу нэг нь - өрөөнд байгаа хэн ч, Харин та нэн даруй L зөөлрүүлж,

IN геометрийн дүрс. Үүнийг даруй бүжиг болгон хувирга.

(Нүүрсний булан) (Полка-тавиур).

М-гүй - би ойд гайхуулах ёстой;

S M - шүүх надаас айдаг.

(гацуур хайлах).

Хүүхдүүд эдгээр будах хуудсанд үнэхээр дуртай:

Сэдэв: Хөгжилтэй тоглоомуудорос хэл дээр.

Зорилтууд:

Хичээлийн явц

Тоглоомонд 2 анги оролцож байна:

  • 1 баг - 4 "а" анги
  • 2-р баг - 4-р "д" анги

Баг бүрээс ахлагч сонгогддог.

Өнөөдөр бид ангидаа чухал арга хэмжээ зохион байгуулж байна. Зочид, шүтэн бишрэгчид, туслахууд бидэн дээр ирэв. Тэд тэмцээн бүрийн дараа оноогоо тоолно. Биднийг эхлэхээс өмнө баг бүр тоглолтонд оролцох чадвараа батлах ёстой.

Ахмад дугтуйг сонгоно (дотор нь даалгавар байна).

1. Үсгүүдээс багийн нэрийг зохио.

1 дугтуй:

Мэдлэгтнүүд.

2 дугтуй:

Ухаалаг залуус аа.

Тэргүүлэх:

Эндээс тоглоом эхэлнэ.
Одоо цаг нь болсон гэж бодож байна
Багууд тулалдаж эхэлнэ
Үг тоглоомд дадлага хийх.

1 даалгавар: "Үгийн тоглоом"

Баг бүр хуудсан дээрх даалгавар хүлээн авдаг.

Шинэ үг үүсгэхийн тулд үг бүрт нэг үсгийг соль. Жишээ нь: сод бол шар шувуу юм.

ЛАВ, МОТ, ОЙ, ГОЛ, БАМБАЙ, НАВЧ, САРНАЙ, ТИТЭМ, САЙД.

Хариултууд: ЛАВ – (ЧОНО), МОТ – (МУР), ОЙ – (АРСЛАН), ГОЛ – (ҮХЭР), БАМБАЙ – (ХАЛИМ), НАВЧ – (ҮНЭГ), САРНАЙ – (ЯМАА), ТИТЭМ – (ҮХЭР), САЙД - (МИНК).

Сайн байна, бүгд үүнийг хийсэн. Хөгжим. Оноо (фенүүдэд зориулсан асуулт).

Даалгавар 2: "Эмбэрэгч"

Байгаа үгсийг гаргаж ирээрэй жижиг үг ГАГЦС(самбар дээр бич ГАГЦС)

Хариултууд:утас, хонгил, вермишель, пальто, Даваа гариг, жүрж, хагарал, зөгий, өрөм, зорилго, хантааз, ор, бууз, зээр, тээрэм.

Хэрвээ хүүхдүүдэд хэцүү санагдаж байвал оньсого эсвэл тэргүүлэх асуултуудыг ашиглан үг олоход нь тусал.

Хөгжим. Оноо (фенүүдэд зориулсан асуулт).

Даалгавар 3: "Хэн хурдан вэ?" тэмцээн.

Оньсого асуултуудыг сонсож, тааж, оньсого үгсийн эхний үсгийг мөрөнд бичээрэй. Хэрэв та бүх зүйлийг зөв хийвэл хүлээн авсан 15 үсгээс 3 үг бий болно. Хариулт: Тэд тус бүр нь ярианы аль хэсэгт хамаарах вэ?

(Дэлгэц дээр)

  • Би шидэт тойргийг эргүүлж, найз маань намайг сонсох болно. (утас)
  • Энэ үлгэрийн баатар зуухан дээр унах дуртай байв. (Емеля)
  • Эдгээр нь жижиг морьд бөгөөд нэр нь энгийн ... (Одой морь)
  • Би өөрөө иддэггүй, гэхдээ би хүмүүсийг хооллодог. (халбага)
  • Зун хэрхэн дуусдаг вэ? (ТУХАЙ)
  • Хулганы дуртай амттан? (бяслаг)
  • Бөмбөгийг цохиураар тоглох. (Теннис)
  • Зөгийн сүргийг... (Сүрэг) гэдэг.
  • Аймшигтай, соёотой далайн махчин амьтан. (Акул)
  • Таван алхам - шат, гишгүүр дээр - дуу (Тэмдэглэл).
  • Тэд бидэн дээр амтат гуа, судалтай бөмбөгтэй ирсэн. (тарвас)
  • Хатаасан усан үзэм. (үзэм)
  • Үүнийг тэд модны болон шүдний нүх гэж нэрлэдэг (Duplo)
  • Таны хичээлийн ажил үргэлж эмх цэгцтэй байх ёстой (Тэмдэглэлийн дэвтэр)
  • Салочки гэж юу вэ? (Тоглоом)

Одоо 3 үг таа. Бүгдээрээ хамтдаа таамаглацгаая.

ДУЛААН– нэр үг ба үйл үг байж болно;

УЛС- нэр үг;

ЯВ- үйл үг.

Хуудсуудыг баталгаажуулахын тулд тангарагтны шүүгчид өгөх ёстой. Оноо. Хөгжим.

Даалгавар 4: "Зүйр цэцэн үг зурах" тоглоом

Зүйр цэцэн үгийн утгыг харуулахын тулд зураг зурах шаардлагатай. Хүүхдүүд зүйр цэцэн үгийн утгыг хэр зөв ойлгож, илчилсэнийг харгалзан үздэг.

Багуудад дугтуй өгдөг. Ахмад нэгэн зүйр цэцэн үг зурдаг.

  1. "Нэг толгой сайн, харин хоёр нь дээр."
  2. "Хоёр туулай хөөх юм бол бас барихгүй."

Хуудаснуудыг шүүгчдэд өг. Оноо (фенүүдэд зориулсан асуулт).

Даалгавар 5: Ахмадын тэмцээн “Зүйр цэцэн үг бид чамайг мэднэ...».

Сургаалт үг, бид чамайг мэднэ
Гэхдээ чи тийм биш байсан
Үнэхээр дэггүй захидал биш
Та дахиад хэн нэгний байрыг эзэлсэн үү?

(Алдаагаа зас.)

  1. Хоёр гутал - сав.
  2. Сахал нь сайн, харин хоёр нь дээр.
  3. Эхний шаантаг нь бөөн юм.
  4. Та Сашаг тосоор муутгаж болохгүй.

(Хэний ахмад алдаагаа хурдан засах вэ.)

Хөгжим. Оноо.

Даалгавар 6: Тоглоом: "Зүйр цэцэн үг зохио"

Баг бүр үгтэй картуудыг хүлээн авдаг. Бид зүйр цэцэн үгс цуглуулах хэрэгтэй.

(Аль баг илүү хурдан зүйр цэцэн үг цуглуулах вэ.)

Оноо. Хөгжим.

Даалгавар 7: Тоглоом: "Хосыг ол"

Баг бүр карт авдаг. Энэ нь хоёр баганад байгаа үгсийг агуулдаг. Эхний баганад байгаа үг бүрийн хувьд багаас хоёр дахь баганаас үг сонгож, хосуудыг бичихийг хүснэ.

Хэний баг хамгийн түрүүнд даван туулах нь гараа өргөдөг.

Хөгжим. Оноо.

Даалгавар 8: "Үгийг таах" тэмцээн.

Баг бүрт даалгавар бүхий цаас өгдөг: гажигтай асуудлыг шийдэж, үгийг бичиж, найрлагын дагуу ангилах.

1 баг:

Миний үндэс ҮЛГЭР,
CARRIER гэдэг үгийн дагавар нь
CONSUMPTION гэдэг үгийн угтвар,
Төгсгөл нь HOME гэдэг үгэнд байна.

(Хариулт - ӨГҮҮЛЭГЧ)

2-р баг:

Цасан ширхгийн үгийн үндэс,
DRIVEN гэдэг үгийн угтвар,
ОЙН АЖИЛ гэдэг үгийн дагавар,
TABLE гэдэг үгийн төгсгөл.

(Хариулт - ЦАСНЫ УНАЛ).

Эдгээр оноог онооны самбарт оруулсан болно.

Даалгавар 9: "Сонирхолтой хэллэгүүд"

Үг хэллэг эсвэл хэлц үг хэллэг гэж нэрлэгддэг хэллэгийн утгыг илчлэх. Даалгаврыг амаар ээлжлэн гүйцэтгэдэг. Ахмад илэрхийлэл бүхий карт гаргаж авдаг

Хөгжим. Оноо.

10. Гэрийн даалгавар: Бичгийн машин

Үгнээс ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА 40 орчим үг (ганц болон олон тооны нэр үг) зохиох шаардлагатай байв.

Багууд ээлжлэн үгсийг уншдаг.

Хуудсыг шүүгчдэд өг. Дүгнэж байна. Шагналтай.

Бидний хичээл дууслаа. Таныг харуулж чадсанд баяртай байна хамгийн сайн чанарууд- хурдан ухаан, хурдан хариу үйлдэл, тэсвэр тэвчээр, мэдээжийн хэрэг бие биедээ туслах мэдрэмж. Хэрэв зарим ажил танд хэцүү байсан бол шантарч, шантарч болохгүй. Санаж байгаарай: та авъяаслаг, ухаалаг, хүн бүр цорын ганц өвөрмөц зан чанар. Таны бүх буруу хариултыг шалтгааныг нь шинжлэх шалтгаан, урам зориг болгон авч үзье цаашдын ажилтаны бүтээлч байдлыг сайжруулах.

Уран зохиол

  1. "5000 тоглоом, таавар."
  2. В.Волина “Праймерын баяр”.

Сурах сонирхлыг өдөөх үнэ цэнэтэй арга бол ашиглах арга юм янз бүрийн тоглоомуудзохион байгуулалтын тоглоомын хэлбэрүүд танин мэдэхүйн үйл ажиллагааоюутнууд болон сургуулийн сурагчидтай хичээл дээр.

Хамгийн их төсөв тоглоомын хэлбэрбайна хэлний тоглоом, нэг хэсэг нь аман (жүжиглэх биш) болон аман дүрд тоглох тоглоомууд юм.

Мөн хэл шинжлэлийн боловсролын тоглоомуудыг тодруулахыг зөвлөж байна.

Ялгаа нь юу вэ?

Үг тоглоомүгтэй тоглоом юм. Тоглоом нь зөвхөн тоглогчдын харилцан яриагаар явагддаг. Аман тоглоом нь зөвхөн хэл шинжлэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэхэд төдийгүй анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг.
Аман дүрд тоглох тоглоомууд-- төрөл бүрийн дүрд тоглох тоглоомууд-тай бүрэн байхгүйМатериаллаг бүрэлдэхүүн хэсэг: Тоглоом нь зөвхөн дүрийнхээ үйлдлийг дүрсэлсэн тоглогчид болон хүрээлэн буй ертөнцийн бодит байдал, мастер дүрүүдийн хариу үйлдлийг дүрсэлсэн мастерын хоорондох ярианы харилцан үйлчлэлээр явагддаг.
Хэл шинжлэлийн тоглоомхэл сурах, яриаг баяжуулах, хөгжүүлэхтэй холбоотой хэлний тоглоом юм логик сэтгэлгээ, харилцааны онцлогүг хэллэг, хэл зүй, орфоэпийг харгалзан үзэх үүднээс яриа, синтакс шинж чанаруудяриа.

Тиймээс, хэл шинжлэлийн тоглоомуудбайдаг:орфоэп, лексик, хэл зүйн, синтакс.

Хэл шинжлэлийн тоглоом "Нуугдсан сэдэл"

Хүн бүрийн амьдралд ямар нэгэн үйлдэл хийсэн, яагаад ийм юм хийснээ тайлбарлаж чадахгүй байх тохиолдол байсан нь лавтай. Боломжтой шийдэл далд сэдэлөмнөх үйл явдлуудад дараалсан дүн шинжилгээ хийх замаар боломжтой.

Бидний ажиллаж байгаа зүйл:ярианы логик.

Дүрэм: Бид бүлгийг хос болгон хуваадаг (заримдаа хосоороо биш, гурав дахин нэгдэх нь илүү хялбар байдаг). Хос болгонд оролцогчдын нэг нь тайлбарлаж чадахгүй байгаа нөхцөл байдлыг хэлдэг. Түнш нь тэргүүлэх асуултуудаар дамжуулан баримтуудыг олж мэдээд тэдгээрийг силлогизм болгон холбохыг хичээдэг.

Силлогизм нь "хоёр үндэслэл эсвэл дүгнэлтээс гуравдахь нь дүгнэлт гарах үед дүгнэлт, үндэслэлийн хэлбэр" юм.
Жишээлбэл, хүн бүроюутнууд зуны улиралд шалгалт өгдөг. Би оюутан болохоор зун шалгалттай гэсэн үг.

Хоёр дахь шатанд ярилцагчид байраа сольдог. Дараа нь тусгал ирдэг.

Үг тоглоом "Амьдралын нэг өдөр"

Тоглоомын мөн чанар: оюутнуудтайгаа ямар ч мэргэжлийг сонго. Та хамтдаа зөвхөн нэр үг (үйл үг, тэмдэг) ашиглан үлгэр зохиодог ажлын өдөрмэргэжлийн.

Жишээлбэл, багшийн өдрийн тухай түүх: хонх-өглөөний цай-хичээл-асуулт-хариулт-А-анги-багшийн-захирал-скандал-хичээл-хонх-гэрийн бэлтгэл-унтах.

Чухал нөхцөл:Шинэ нэр нэрлэхийн өмнө тоглогч бүр өмнө нь нэрлэсэн бүх зүйлийг давтах ёстой. Дараа нь зохиол нь бүрэн бүтэн бүтээл гэж ойлгогдоно. Нэрлэсэн нэр үгсийг илүү сайн санахын тулд энэ үгийг тодорхой хүнтэй холбож байгаа мэт бүх илтгэгчийг анхааралтай харахыг танд зөвлөж байна.

"Шинэ толь бичиг" үгийн тоглоом

Бид ихэвчлэн ямар ч хичээлд бие халаалт болгон сурагчидтай дугуйлан тоглодог.

Энэ тоглоомын мөн чанар нь энгийн болон бүх танил үгсийн шинэ утгыг олох явдал юм.

Жишээ нь: найз залуу бол загасны шөлөнд дурлагч, мангас бол галт уул, санваартан бол хоол идэх дуртай эмэгтэй гэх мэт.

Хамгийн их цуглуулсан хүн ялна сонирхолтой үгс. Бэлтгэл ажилд хуваарилсан цагийг урьдчилан тохиролцсон.

Үг тоглоом "Хорио"

Би сонсогч/оюутан, сурагчдыг ярилцах, хичээлийн сэдэв рүү оруулах, эсвэл өмнө нь судалсан материалыг давтах шаардлагатай үед би ашигладаг. үгийн тоглоом"ХОРОО".
Дүрэм нь энгийн:оюутан/оюутан дээр бичсэн үг бүхий картыг хүлээн авна. Үүнийг тайлбарлах хэрэгтэй. Мөн энэ үгийн доор эсвэл хажууд нь тайлбарт ашиглах боломжгүй хэд хэдэн үг бий.
Бусад оюутнууд энэ үгийг таах ёстой.

Тодорхой сэдвээр (жишээлбэл, эссэ-үндэслэл - оюутнуудад, эсвэл ерөнхий шинжлэх ухааны нэр томъёо - оюутнуудад) картуудыг өөрөө бэлтгэх нь дээр.

Хэл шинжлэлийн тоглоом "Дууны дүрс"

Зохиолч Э.Замятин: “Бүхэлэй нютагайнгаа хүдэлмэрилэгшэ” гэжэ багша уншажа/үзэнэ.
“Хүний дуу хоолойны авиа, үсэг бүр нь тухайн хүнд тодорхой санааг төрүүлж, дууны дүрсийг бий болгодог. Гэсэн хэдий ч би дуу авиа бүрт нарийн тодорхойлогдсон утгын болон өнгөт утгыг хамааруулахаас хол байна
Дуу [r] нь чанга, тод, улаан, халуун, хурдан ямар нэг зүйлийн талаар тодорхой хэлж өгдөг.

[l] - цайвар, цэнхэр, хүйтэн, гөлгөр, цайвар зүйлийн тухай.

[n] дуу нь ямар нэг зөөлөн зүйл, цас, тэнгэр, шөнийн тухай:

[d] ба [t] дуу чимээ нь ямар нэг бүгчим, хүнд, манан, харанхуй, ямар нэг юмны тухай юм.

Дуу [м] нь сайхан, зөөлөн, эхийн тухай, далайн тухай юм.

[a]- өргөрөг, зай, далай, манан, хамрах хүрээ зэрэгтэй холбоотой.

C [o] - өндөр, хөх, умай:

S [i] – ойр, намхан, шахаж байна.”

Даалгавар: RLNDTMAOI үсгээр эхэлсэн үгсийг олоорой. Суралцагчдаас дуут дүрсээ дуугаар хэлэхийг хүс.

Үг тоглоом "Захидал-Захидал"

Нэг оюутан нөгөө үгээ бодож, бусдад тайлбарлах ёстой, гэхдээ тэр зөвхөн нэг үсгээр эхэлсэн үгсийг ашиглаж болно, жишээ нь "p" (ижил язгууртай үгнээс бусад нь). Өөрөөр хэлбэл, "байшин" гэдэг үгийг "барьсан - би амьдардаг" гэх мэтээр тайлбарлах шаардлагатай болно.

Хэрэв та нэн даруй таамаглах боломжгүй бол "барилга, өрөө, орон зай, хамгийн энгийн ойлголт ..." гэсэн нэмэлт холбоог үүсгэж, эцэст нь, жишээ нь, "Perignon" -ыг Dom Perignon шампан дарстай холбож болно.

Хэрэв таамаглагчид ялахад ойрхон байвал багш "ойролцоогоор", "ойролцоогоор", "бараг зөв" гэх мэт тайлбаруудыг ашиглана. эсрэг нөхцөл байдал: "Муу, хүлээ!" Ихэвчлэн энэ үгийг таамаглаж дууссаны дараа тайлбарлаж буй хүн шинэ үг гаргаж ирээд түүнийг таасан хүний ​​чихэнд шивнэдэг - тэр дараагийн удирдагч болдог.

Үг болон хэлний тоглоомууд гайхалтай байдлаартанхимын сургалтын үр нөлөөг нэмэгдүүлэх. Тэдгээрийг хичээлийн янз бүрийн үе шатанд ашиглаж болно: эхэнд - бүтээх таатай уур амьсгалХичээлийн дундуур эсвэл төгсгөлд ярианы явцад ашиглах материалыг давтах - ядаргаа тайлах, хичээлийн төгсгөлд, хонх дуугарахад хэдхэн минут үлдэж, эхлэх нь утгагүй үед. илүү ноцтой дасгал хийх.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!