Zanimive razredne ure za dijake tehnične šole. Primeri tem za razredne ure

Razredna ura na temo

"Izberem zdravje"

Cilji učilnice:

    Razviti pozoren odnos do svojega zdravja;

    Povečanje motivacije za zdrav življenjski slog;

    Razvoj ustvarjalnih sposobnosti, širjenje obzorij.

Načrt predavanja:

    Uvod.

    Zdravstveni diagram.

    Naši dosežki. Nastopi fantov.

    Razprava o vprašanju.

    Spraševanje.

    Zaključek.

Predhodna priprava na pouk.

Izdajanje časopisa o športnih dosežkih otrok v razredu, o njihovih hobijih, o družinah, kjer gojijo zdrav način življenja. Vnaprej pripravite besedne zveze na barvnih karticah (glejte točko 2 razredne ure - diagram zdravja), na barvni papir natisnite izreke in izreke o zdravju in zdravem življenjskem slogu, kot so: "Zdravemu človeku je vse super!", "Tam zdravje ni cena”, “Zdrav človek je najdragocenejše delo narave”, “Bogastvo za en mesec, zdravje za vse življenje.”

1. Uvod

Uvod učitelja.

Zdravo družba! Danes je naša razredna ura posvečena našemu zdravju. Začnimo z igro "Sanjski otok"

Predstavljajte si, da smo na otoku, kjer se uresničujejo sanje. Vsak od vas lahko izbere samo eno sanje s seznama: Ljubezen, Prijateljstvo, Zdravje, Bogastvo, Slava, Družina. Izbira je vaša! (fantje izmenično povedo, kaj izberejo). Sešteje se povzetek, kaj in koliko so fantje izbrali.

Večina vas ni izbrala Zdravja. In brez zdravja ne more biti ne slave, ne ljubezni, ne bogastva.

Najdragocenejše, kar človek ima, je življenje, največja vrednost v življenju pa je zdravje. Slovar podaja naslednji pojem zdravja: Zdravje je stanje popolnega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja in ne le odsotnost bolezni.

Če hodimo po ulicah naše vasi, lahko srečamo veliko ljudi, ki s podplati švigajo po asfaltu, težko dihajo, so predebeli, z motnimi očmi. Trepetajo v strahu pred boleznijo in smrtjo. Za večino bolezni ni kriva narava ali družba, ampak le človek sam. Največkrat zboli zaradi lenobe in pohlepa, včasih pa tudi zaradi nerazumnosti.

Ne zanašajte se na zdravila. Dokaj dobro zdravi številne bolezni, vendar človeka ne more ozdraviti. Doslej ne more niti naučiti človeka, kako postati zdrav.

Da postanete zdravi, potrebujete lastna prizadevanja, stalna in pomembna. Oseba je tako popolna, da si lahko povrne zdravje s skoraj katere koli točke svojega upada.

Na žalost se zdravje kot pomemben cilj človeka sooči, ko smrt postane bližnja realnost. Vendar tudi smrt ne more dolgo prestrašiti šibkega človeka.

Za zdravje so enako potrebni štirje pogoji: telesna dejavnost, omejitve v prehrani, utrjevanje, čas in sposobnost počitka. In petič – srečno življenje!

Pravijo, da je zdravje samo po sebi sreča. To ni res: tako enostavno se je navaditi na zdravje in ga nehati opaziti. Vendar pa pomaga doseči srečo v družini in delu. Pomaga, vendar ne definira. Res je, bolezen je zagotovo nesreča, še posebej, če je huda.

2. Sestavine zdravja

Vnaprej pripravite večbarvne kartice s stavki: aktiven življenjski slog; prenajedanje; pravilna prehrana; nočni način življenja; slabe navade; zavrnitev slabih navad; dnevni režim; prosti čas; dober spanec; hrana ponoči; prigrizki; kaljenje; Osebna higiena; pozitivna čustva; stresne situacije; visoko moralen odnos do ljudi okoli sebe, družbe, narave,

Te kartice pritrdite na tablo. Učitelj predlaga, da preberemo in pustimo na tabli samo tiste kartice, katerih izjave lahko povežemo z zdravim načinom življenja. Otroci preberejo in ponudijo, da jih obdržijo. Preostale karte se odstranijo s plošče (na tej stopnji so možne razprave).

Načrt zdravega načina življenja je sestavljen:

    aktiven življenjski slog

    pravilna prehrana

    zavrnitev slabih navad

    dnevni režim

    aktiven počitek, dober spanec

    kaljenje

    Osebna higiena

    pozitivna čustva

    visoko moralni odnos do ljudi okoli sebe, družbe, narave.

3. Nastopi fantov. Naši dosežki

Učiteljica:

Danes bomo govorili predvsem o aktivnem življenjskem slogu, natančneje o športu, telesni dejavnosti in mestu športa v našem življenju.

Gibanje je najpomembnejša potreba našega telesa. V tisočletjih človeške zgodovine so si ljudje prizadevali razviti lastnosti, kot so vzdržljivost, okretnost, moč in hitrost. To so narekovale predvsem težke življenjske razmere: vsakodnevni boj za obstoj in težke naravne razmere. In zdaj? Lahko se pojavi vprašanje: ali človek zdaj potrebuje telesno aktivnost? Vse manj je poklicev, ki zahtevajo fizično delo. (Razprava o problemu)

Zdaj nam bodo naši otroci pripovedovali o svojih obšolskih dejavnostih. Poskušali bodo odgovoriti na naše vprašanje, kaj jim dajejo interesni tečaji? (Otroške predstave, ogled predstavitve.).

Iz pripovedi otrok smo ugotovili, da skoraj vsako dejavnost spremlja tudi nekakšna telesna vadba. Izberete aktivnosti, ki vam pomagajo tako pri ohranjanju zdravja kot uživanju v aktivnostih, t.j. samouresničitev.

4. Razprava o vprašanju

učiteljica.

Imam vprašanje. Ali je mogoče postaviti enačaj med pojmoma šport in zdravje? (Diskusija)

učiteljica: Ko govorimo o športu, so v naših mislih vedno nekje blizu zdravje, utrjevanje in zdrav življenjski slog. Dejansko, ko se ukvarjamo s športom za dušo, za zdravje, zase, ne zaradi zmag in nagrad, potem šport pomaga ohranjati zdravje. Toda v velikem športu so vzponi in padci, poškodbe in nagrade.

Zgodba para umetnostnega drsanja - Elena Berezhnaya in Anton Sikharulidze - je zelo nenavadna. Morda bo nekoč ta zgodba služila kot zaplet za hollywoodski film. Elena Berezhnaya je nastopila z Olegom Shlyakhovom za Latvijo. Med enim od treningov se je zgodil strašen incident: med sinhroniziranim kroženjem para se je partner dotaknil Elenine glave z zobom drsalke. Deklica je dobila hudo poškodbo glave. Po operaciji so ji zdravniki prepovedali sploh razmišljati o športu. Toda sama Lena je skrivaj sanjala in verjela v svoje okrevanje in vrnitev k umetnostnemu drsanju. Pomagali so ji vsi: njena trenerka Tamara Moskvina, njeni starši, prijatelji in njen ljubljeni, umetnostni drsalec Anton Sikharulidze. V bolnišnico je prinesel svoje ljubljene knjige in veliko bral na glas, da bi si govor hitreje opomogel. Tri mesece po operaciji je Leno pripeljal na drsališče, leto kasneje pa sta se vrnila v reprezentanco in ustvarila svoj par: Berezhnaya in Sikharulidze. Leto kasneje so se udeležili svetovnega prvenstva in postali zmagovalci evropskega in svetovnega prvenstva.

Dosežki sodobnih športnikov so izjemno visoki. In da bi dosegli uspeh, morate športu posvetiti vse svoje misli, moč in celo zdravje. Poleg tega resno delo zahteva izjemne fizične podatke, sposobnosti in določen značaj. Hkrati pa ni skrivnost, da pretirana telesna aktivnost v profesionalnem športu pogosto vodi do zelo neželenih posledic. Telesna vzgoja prinaša odlično zdravje, odlično razpoloženje, samozavest, brez katere v današnjem času ni mogoče biti dober strokovnjak ali imeti uspešne kariere. Prosim pa vas tudi, da vas opozorim na dejstvo, da kljub travmatičnosti nekaterih športov naši športniki po poškodbah sanjajo o enem: o vrnitvi v šport. To pomeni, da obstaja nekaj očarljivega, očarljivega, kar človeka ne izpusti, ko okusi veselje zmage. Ne brez razloga mnogi šampioni pravijo, da niti ne morejo opisati občutka ponosa, navdušenja in sreče, ki jih doživijo, ko športnik stoji na piedestalu, ob tem pa zazveni himna naše države.

učiteljica. Znanstveniki so ob upoštevanju vseh dejavnikov, ki vplivajo na zdravje, ugotovili, da je zdravje ljudi odvisno od naslednjih dejavnikov:

    iz zunanjega okolja - za 20-25%

    zaradi genetske predispozicije - za 15-20%

    iz zdravstva – za 8-10 %

    od življenjskega sloga - za 50-55%.

Škodljive življenjske razmere in okolje lahko nadomestimo ali odpravimo s pravilnim življenjskim slogom. Ljudje večinoma vodijo napačen življenjski slog. Za zdravje sta najpomembnejši telesna dejavnost in mobilnost. Po mnenju znanstvenikov celo šoloobvezni otroci prejmejo le 60% norme gibanja, če imajo pouk telesne vzgoje. In odrasli - še manj. Mnogi odrasli in otroci vodijo sedeč način življenja in se ne gibajo. Tudi ko se nam ponudi priložnost, da pokažemo svojo telesno aktivnost, zaradi svojih navad ponujene priložnosti ne izkoristimo.

Na primer, zjutraj, ko se nam mudi v šolo, poskušamo skočiti v očetov avto, namesto da bi šli od hiše 40 minut prej in ta čas porabili za hitro pešačenje v šolo, tj. za okrevanje. Navajeni smo raznih uvoženih izdelkov in polizdelkov, v katerih po predelavi ne ostanejo nobene biološko aktivne snovi. Spomnite se receptov svojih mam in babic, veliko so okusnejši in bolj zdravi. Zato menim, da je za zdravje najpomembnejši pravi življenjski slog.

5. Vprašalnik

učiteljica. Zdaj pa izvedimo anketo v našem razredu in pridobimo nekaj priporočil o tem, kaj je treba storiti, da se približamo idealu zdravega načina življenja.

Vprašalnik Ali ste telesno zdravi?

Za vsako vprašanje morate izbrati eno možnost odgovora.

    Kako pogosto se rekreirate?
    a) štirikrat na teden
    b) dvakrat do trikrat na teden
    c) enkrat na teden
    d) včasih

    Koliko prehodite peš v enem dnevu?
    a) 4 km
    b) približno 4 km
    c) manj kot 1,5 km
    d) 500 metrov

    Ko greš v šolo ali na sekcijo, ti:
    sprehod
    b) delno - hodite, delno - s prevozom
    c) vedno uporabljajte prevoz

    Če imate izbiro med hojo po stopnicah ali uporabo dvigala, vi
    a) vedno pojdi po stopnicah
    b) plezati po stopnicah, če ni bremena
    c) včasih uporabite stopnice
    d) vedno uporabljajte dvigalo

    Ob vikendih ti
    a) večurno delo okoli hiše ali na vrtu
    b) ves dan v gibanju, vendar brez fizičnega dela
    c) naredite več kratkih sprehodov
    d) brati in gledati televizijo

Za odgovor "a" dobite 4 točke, "b" - 3 točke, "c" - 2, "d" - 1.

Povzemanje:

Če ste dosegli 8-13 točk, potem ste leni in morate telovaditi;

Če ste dosegli 14-17 točk, potem je vaša telesna aktivnost na povprečni ravni;

Če dosežete 18 točk ali več, je vaša telesna aktivnost normalna.

Ob koncu razredne ure bi vsem udeležencem zaželela veliko zdravja. In ne pozabite, da je narava do nas zelo radodarna. Konec koncev je dovolj, da telesni vadbi namenite le 20-30 minut na dan, vendar dovolj, da se prepotite in podvojite srčni utrip, da zmanjšate tveganje za srčne bolezni za 2-3 krat. Več se gibajte.

In zaključili bomo našo razredno uro s pesmijo Davida Tukhmanova.

Učenec bere.

Rodili smo se, da bi dolgo živeli na tem svetu:
Žalostno in peto, smeh in ljubezen,
Da pa vse sanje postanejo možne,
Vsi moramo ohraniti svoje zdravje.
Vprašajte se: ali ste pripravljeni delati -
Se aktivno gibati ter zmerno jesti in piti?
Odvreči cigareto? Poteptati drogo?
In to je edini način, da ohranite svoje zdravje?
Poglejte okoli: čudovita narava
Kliče nas, da z njo živimo v miru.
Daj mi roko, prijatelj! Naj ti pomagamo
Naj bo ves planet zdrav!

Zadeva:"Kako uporabljati svoje pravice" (situacijski pogovor-dialog)

"Zakoni so zavezujoči le, če so skladni s pravičnostjo, torej z večnim zakonom."

Leon XIII

Cilj:

Izobraževanje pravne pismenosti študentov izobraževalnih ustanov, duhovnih in moralnih kvalitet posameznika in državljanskega položaja mladostnikov.

Potek razredne ure.

Situacija št. 1: "Ali se morate boriti za svoje pravice?"

Splošno razumete pojem "zakon", svoje pravice in odgovornosti, veste, kateri organi pregona delujejo v Rusiji in kaj točno počnejo.

V nobeni državi ni lahko braniti svojih pravic. Rusija v tem smislu ni izjema. Spremembe na vseh področjih življenja v naši družbi se dogajajo izjemno počasi. To velja tudi za organe pregona. Kot že veste, je Rusija še vedno mlada demokratična država in državljani nimajo dovolj izkušenj z demokracijo.

Dobro razvitega državnega mehanizma prisile in nasilja nad posameznikom ni mogoče ustaviti čez noč. Lahko razglašamo demokratična načela, delimo oblast na zakonodajno, izvršilno in sodno ter razglašamo, da so interesi posameznika postali višji od interesov države. Razglasiti pa še ne pomeni uresničiti, uresničiti. To ni proces enega dne, leta ali celo desetletja.

V praksi se boste včasih srečali z nepripravljenostjo in nesposobnostjo državnih organov, da bi izpolnili svoje neposredne pristojnosti.

Bodite pripravljeni na dejstvo, da vladne agencije ne bodo sprejele vaših vlog in pritožb ne bodo obravnavane ali zanje ne bodo sprejeti potrebni ukrepi.

A odrekanje je najkrajša in najlažja pot. Veliko težje je pokazati vztrajnost in vztrajnost, naprezati moč, ko naletite na oviro. Nimaš druge izbire.

V šoli, vzgojnih ustanovah in doma nas učijo, da moramo biti pošteni, zakoniti, zvesti v prijateljstvu in ljubezni ter spoštovati druge državljane. Toda v življenju se včasih prepričamo, da veliko ljudi živi po povsem drugačnih moralnih načelih. Lahko zavajate in goljufate, ne plačujete davkov in jemljete podkupnine, kradete javni denar in sprejemate odločitve, ki niso namenjene splošnemu dobremu, ampak odražajo interese nekaterih skupin ljudi. Postavljeni ste pred izbiro, kako živeti naprej. Ali branite svoje legitimne interese z vsemi neprepovedanimi metodami ali pozabite na besede "red", "pravičnost", "zakon". V tem primeru bomo živeli po zakonih, po katerih so živeli naši daljni predniki - tisti, ki je močnejši, ima prav.

Izbira je vaša. In preden to storite, pomislite, v kakšni družbi bodo živeli vaši otroci in vnuki.

telovadba. Razmislite in izrazite svoje mnenje.

1. Ali menite, da bi se morali boriti za svoje pravice?

2. Kaj se bo zgodilo z družbo, če državljani ne bodo branili svojih pravic?

3. Ali lahko naša država postane resnično demokratična?

4. Ali je načeloma mogoče zgraditi pravno državo?

5. Kaj bi storili za dodatno zaščito interesov državljanov?

6. Navedite primere ali situacije, v katerih ste se morali boriti za svoje pravice.

Situacija št. 2. Ali lahko najstniki pravno pravilno uporabljajo svoje pravice do prostega dostopa do informacijskega prostora?

Analizirajte spodnje informacije in izrazite svoje mnenje: s čim se strinjate in s čim dvomite.

Ustvarjalno združenje UNPRESS (Moskva) se je začelo zanimati za probleme mladih. Skupaj s skladom ZN za otroke UNICEF je leta 1998 izvedla sociološko raziskavo »Mladostniki v svetu informacij«, katere namen je bil identificirati kanale in oblike posredovanja informacij o zdravem življenjskem slogu in pravicah otrok mladostnikom različnih starostnih skupin. živijo v različnih regijah Rusije.

Analiza rezultatov raziskave v delu, ki je zastavil nalogo ugotoviti pomen informacij o pravicah mladih, drogah, spolnosti, aidsu za mladostnike in oceniti učinkovitost komunikacijskih kanalov, ki mladostnikom posredujejo ustrezne informacije, nam je omogočila naslednje zaključke: :

— informacije o otrokovih pravicah in zdravem življenjskem slogu se večini najstnikov ne zdijo pomembne in relevantne; starši, učitelji, novinarji večine najstnikov niso mogli prepričati, da je treba skrbeti za svoje zdravje; veliko odraslih nima potrebne količine ustreznih informacij; velika večina se ne zna pogovarjati z Otroci in mladostniki o občutljivih temah;

— ker pristopi podajanja informacij, uveljavljeni v informacijsko-komunikacijskem okolju, ne vplivajo na vedenje mladostnikov in njihov odnos do sebe, je treba iskati nove načine in oblike podajanja tem, povezanih z zdravjem mladih, varovanjem in varovanjem mladostnikov. pravice otrok in mladostnikov v medijih;

— treba je široko uporabljati, zlasti ko govorimo o drogah, ne samo novinarske, ampak tudi umetniške oblike podajanja gradiva, ki so privlačne za mladostnike;

— naučiti se vnašati informacije o zdravem načinu življenja neposredno v okolje mladostnikov.

Rezultati študije so tudi pokazali:

— vloga otroških in mladinskih medijev pri obveščanju o perečih družbenih temah je še vedno zanemarljiva;

— za medije postane naloga zagotavljanja zanesljivih, popolnih in kakovostnih informacij občinstvu, tudi o najbolj perečih in kompleksnih družbenih problemih, pogosto drugotnega pomena. Procesi njihovega razvoja in delovanja so spontani: novinarji, voditelji televizijskih in radijskih programov, uredniki in direktorji se ne zavedajo, kakšne informacije in h kateremu občinstvu pošiljajo; nimajo podatkov o tem, katere informacije in s kakšnim rezultatom so bile posredovane prejemniku; kako so jo razumeli in kako je vplivala na stališča in svetovni nazor predvsem otrok in mladostnikov.

Hrana za misli.

Iz zveznega zakona "O osnovnih jamstvih volilnih pravic državljanov Ruske federacije"

65. člen. Odgovornost za kršitev volilne pravice državljanov in pravice državljanov do udeležbe na referendumu.

1. Osebe, ki z nasiljem, prevaro, grožnjami, ponarejanjem ali na kakršen koli drug način posegajo v svobodno uresničevanje pravice državljana Ruske federacije voliti ali biti voljen ali ki državljane prisilijo ali jim preprečijo podpisovanje podpisov. v podporo kandidatu, volilnemu združenju, pobudi za razpis referenduma, kakor tudi tistim, ki sodelujejo pri ponarejanju teh podpisov ali preprečujejo glasovanje na voliščih, referendumskih mestih ali sili volivce, udeležence referenduma, da glasujejo v nasprotju s svojo izbiro, ali kršijo pravice državljanov, da se seznanijo s seznamom volivcev, udeleženci referenduma nosijo kazensko, upravno ali drugo odgovornost v skladu z zveznimi zakoni, Iz odredbe Ministrstva za izobraževanje Ruske federacije št. 2833 z dne 1. julija, 2003 "O zagotavljanju možnosti državnim in občinskim izobraževalnim ustanovam z verskimi organizacijami za poučevanje otrok vere zunaj okvira izobraževalnih programov":

»... nikogar ni mogoče prisiliti, da se pridruži kateremu koli združenju ali ostane v njem (2. del 13. člena, 1. del 14. člena, 2. del 30. člena Ustave Ruske federacije), nihče ne sme biti podvržen prisila pri ugotavljanju odnosa do vere, k izpovedovanju ali zavračanju izpovedovanja vere, k udeležbi ali neudeležbi pri bogoslužju, drugih verskih obredih, slovesnostih in praznikih, pri dejavnostih verskih združenj, pri pouku vere (5. točka 3. 4465. člen; 3029. člen Zveznega zakona o svobodi vesti in verskih združenjih je prepovedano (3. del 13. člena Mednarodnega pakta o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah). 16. december 1966); 4. člen 18. Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah z dne 16. decembra 1966) v verska združenja in jih poučevati vero proti njihovi volji in brez soglasja staršev ali oseb, ki jih namesto njih (5. 3. člena zveznega zakona "o svobodi vesti") in o verskih združenjih"), pa tudi za ustvarjanje ugodnih pogojev za uresničevanje pravic državljanov do svobode vesti v skladu z načeli države politiko na področju izobraževanja, v skladu s 4. odstavkom čl. 5. in 3. odstavek čl. 18 zveznega zakona o svobodi vesti in verskih združenjih naročam:

1.1. Verske organizacije lahko izvajajo verouk za otroke v državnih in občinskih izobraževalnih ustanovah le s soglasjem otrok, ki se šolajo v vzgojno-izobraževalnih zavodih, in na zahtevo njihovih staršev (zakonitih zastopnikov). Priporočljivo je, da se zahteva vloži v obliki pisne vloge, naslovljene na upravo izobraževalne ustanove.

1.2. Zagotavljanje verskim organizacijam možnosti verskega poučevanja otrok v državnih in občinskih izobraževalnih ustanovah se izvaja v soglasju z ustreznim organom lokalne samouprave.«

Mini-rezultati. Razrednik (kustos študijske skupine) pozorno posluša mnenja študentov. Med razpravo se lahko pojavijo različna stališča; pomembno je dati vsakomur možnost spregovoriti.

Umetnost učitelja razrednega pouka je, da učence vodi do pravilne moralne, pravne in etične utemeljitve njihovih stališč.

Teme v razredu za srednješolce in študente

1. "Zvesti sinovi domovine ..." Razredna ura, posvečena dnevu branilca domovine. Praznik je pomemben z vidika razvijanja domoljubja in občutka ponosa do države pri študentih ter spodbujanja služenja vojaškega roka. Zajeta je zgodovina praznika, podvigi ruskih vojakov v veliki domovinski vojni, med boji v Afganistanu, Čečeniji in lokalnih konfliktih.

2. Recimo "Ne" kajenju! Dogodek študente seznani s škodljivostjo kajenja na telo mladeniča (dekleta), oblikuje negativen odnos do te razvade in študente motivira k zdravemu življenjskemu slogu. Eden od ciljev učilnice je naučiti učence ohraniti svojo individualnost in reči "ne", tudi če je učenec pod pritiskom drugih.

3. Kaj nas motivira pri izbiri poklica? Karierna orientacija, namenjena razvijanju idej dijakov o izbiri poklica. Razkriva se razmerje med stopnjo strokovne usposobljenosti in znanjem o sebi in svojih sposobnostih. Otroci se naučijo povezovati rezultate testov z zahtevami določenega poklica. Oblikuje se sposobnost pravilnega ocenjevanja sebe in svojih zmožnosti ter raven komunikacijskih veščin. .

4. "Torej morda nisi pesnik, moraš pa biti državljan ..." Razredna ura je namenjena razvijanju znanja o pravni kulturi pri dijakih in popravljanju moralnega vedenja. Zajete so ne le pravice, ampak tudi dolžnosti državljana Ruske federacije v skladu z ustavo.

5. Simboli ruske države. Učenci se seznanijo z glavnimi državnimi simboli Ruske federacije, zgodovino njihovega nastanka in pomenom. Analiziran je obseg njihove uporabe in prepovedi uporabe. Dogodek spodbuja oblikovanje državljanskega položaja, občutka domoljubja in skrbnega odnosa do zgodovinske dediščine države, ne glede na to, kako protislovna je. .

6. Resnica o drogah. Namen pouka je ugotoviti stopnjo ozaveščenosti učencev o posledicah, ki jih povzroča uživanje drog, povečati to stopnjo s seznanjanjem z dejavniki tveganja za zdravje vsakega posameznika in človeštva kot celote ter prikazati koristi zdravega načina življenja. .

7. Odpuščanje ali maščevanje? Razredna ura, posvečena moralnim problemom človekove izbire. Srednješolci se naučijo razumeti vsebino pojmov »odpuščanje«, »prijaznost«, »krepost«, »humanizem«, »neupiranje zlu z nasiljem«, »velikodušnost«, »plemenitost« in sklepajo, da so večne univerzalne vrednote. Razredna skripta je dostopna na naši spletni strani. .

8. Depresija in načini za spopadanje z njo. Niso najstniška leta vseh zabavna in brezskrbna. To je čas sprememb, ko se morate odločiti, kaj želite dobiti od življenja in kaj morate za to narediti. Vsi nimajo takoj odgovora. Brez izbire učenci izgubijo veselje do življenja in postanejo depresivni. Razredna ura je namenjena poučevanju načinov izhoda iz takih situacij. .

9. "Naj rusko mesto Saratov stoji stoletja, stoletja, stoletja ..." Razredna ura je posvečena 420. obletnici Saratova. Sistematizira se znanje učencev o zgodovini domačega kraja in glavnih mejnikih njegovega nastanka. Navedeni so primeri slavnih rojakov, ki so poveličali mesto. Lahko poteka v obliki počitnic z uporabo pesmi in pesmi domačih avtorjev. (Namesto Saratova lahko izberete katero koli drugo mesto, kraj, vas, vas itd.)

10. Pijanstvo in alkoholizem. Obšolska dejavnost izpostavlja dejavnike tveganja za zdravje dijakov in prihodnjih generacij ob pitju alkohola. Namenjen spodbujanju zdravega načina življenja, ustvarjanju kulture vedenja v skladu z moralnimi standardi. Prej prejete informacije o nevarnostih alkohola konsolidirajo in opredelijo povabljeni strokovnjaki za odvisnost od drog. Razredna skripta je dostopna na naši spletni strani. .

11. Rešimo naš skupni dom! Razredna ura prispeva k oblikovanju okoljske kulture učencev. Človek in narava sta predstavljena kot enotna celota, sistem, katerega razvoj ene povezave je moten, lahko pride do njegovega popolnega uničenja. Identificirani in analizirani so sodobni okoljski problemi in možni načini njihovega reševanja. Ocenjuje se prispevek vsakega k varovanju okolja.

12. "Hvala našim materam ..." Razredna ura posvečena materinskemu dnevu. Cilj je gojiti občutljiv, skrben odnos do matere, ki je dala življenje, glavne osebe v življenju. Bolje ga je izvesti v obliki počitnic s pesniško in glasbeno spremljavo, tekmovanji. Vabljene matere, ki bi morda sodelovale pri dogodku.

13. Kako se upreti agresiji in rešiti konflikt? Zajeti so vzroki agresije in njene posledice v obliki konfliktov. Dijaki pridobijo veščine »gašenja« agresije in preprečevanja konfliktov ter se naučijo obvladovati duševno ravnovesje. Cilj razrednika je ob pomoči šolske psihologinje razviti veščino empatije – empatije in presoje dogodka s stališča nasprotne strani.

14. »Vemo, spominjamo se, verjamemo ...« Praznična razredna ura, posvečena dnevu zmage. Razrednik rešuje probleme vzgoje domoljuba svoje domovine, razvija pri učencih spoštljiv odnos do preteklosti države in ljudi, ki so osvojili njeno svobodo. Poteka v obliki počitnic z uporabo pesmi in pesmi vojnih let ter povabi veterane.

15. "Poveličujemo ta svetel praznik ..." Razredna ura, ki učencem predstavi tradicijo praznovanja velike noči v Rusiji. Bolje ga je izvesti v obliki počitnic z uporabo pesmi, izrekov, pesmi, ki bodo pustile svetlo čustveno sled v dušah učencev, vzbujale spoštovanje, ljubezen in spoštljiv odnos do ljudskih tradicij. Razredna skripta je dostopna na naši spletni strani. .

16. "Virus greha". Razredna ura v obliki diskusije ima pravoslavno usmeritev in rešuje probleme moralne izbire, zdravega načina življenja, preprečevanja priložnostnih spolnih odnosov in vzpostavljanja harmoničnih odnosov med spoloma. Razredna skripta je dostopna na naši spletni strani. .

17. "Moja leta so moje bogastvo ..." Praznična razredna ura ob dnevu starejših. Glavna pozornost je namenjena spoštovanju starejših, starejših ljudi, njihovih izkušenj in zaslug. Uporabljajo se pesmi in pesmi, povabljeni so stari starši, člani javnih organizacij in ugledni rojaki.

18. "Očetje in sinovi". Razredna ura poteka v pogovorni obliki. Identificirani so vzroki medgeneracijskih konfliktov in predlagani načini za njihovo premagovanje. Dogodek je zasnovan tako, da pri dijakih razvije sposobnost razumevanja odrasle generacije, se do njih obnaša topleje, bolj sočutno in jim izkazuje skrb. Razredna skripta je dostopna na naši spletni strani.

19. Novo leto. Takšne dogodke je bolje izvesti na igriv način, kar bo prispevalo k dobremu čustvenemu dojemanju in enotnosti med učenci. Naša spletna stran predstavlja Scenariji za različne novoletne zabave in novoletni scenarij KVN.

20. Nevarnosti, s katerimi se sooča današnja mladina. Razredna ura poteka v obliki tematskega pogovora. V vedenju in življenjskem slogu dijakov so prepoznane nevarnosti, ki lahko negativno vplivajo na razvoj mladega človeka, njegovo oblikovanje kot posameznika, škodijo njegovemu uspešnemu »vključevanju« v družbo.

Vsi ljudje imamo talent, vendar ljudje ne vedo vedno, kateri je. Razredna ura za srednješolce pomaga razširiti ideje dijakov o njihovih sposobnostih in talentih, ki temeljijo na osebnih izkušnjah in zavedanju možnosti za njihov razvoj.
Dolgoletne eksperimentalne raziskave v pedagogiki so pokazale, da ima vsak zdrav človek že od rojstva nagnjenosti k nekaterim talentom. V prihodnosti lahko človek v procesu izobraževanja in usposabljanja razvije svoje talente na različne ravni.
Če želite najti svojo formulo za uspeh, se morate učiti, se iskati na različnih področjih dejavnosti.

Ciljna publika: za 11. razred

V okviru praznovanja 80. obletnice rojstva ruskega pisatelja V.G. Rasputin marca je v šolah v mestu Irkutsk potekala vseslovenska lekcija, posvečena literarni dediščini ruskega dramatika, publicista in javne osebnosti Valentina Grigorijeviča Rasputina.

Predstavitev sem pripravila za razredno prireditev za učence 6. razreda, posvečeno življenju in delu pisatelja.

Valentin Grigorjevič je eden redkih ruskih pisateljev, za katerega Rusija ni le geografski kraj, ampak domovina v najvišjem pomenu besede. Dela Valentina Rasputina bi morala brati in gledati mlajša generacija, ker... učijo ljudi ceniti svojo domovino, skrbeti za starejše, ohranjati naravo, družinsko tradicijo in običaje.

Ciljna publika: za 6. razred

Namen: razvoj in vzgoja domoljubnih čustev z uporabo živih primerov junaštva in življenja vrstnikov med vojno.
Naloge:
. Mlajši generaciji vzbuditi domoljubje in spoštovanje spomina na branilce domovine.
. Razširite znanje učencev o veliki domovinski vojni.
. Razviti najboljše lastnosti osebe: domoljubje, državljanstvo, ponos na svojo domovino, željo po miru.

Razredna ura je namenjena učencem 3.-4. Razvoj vsebuje scenarij in predstavitev, namenjeno predstavitvi raznolikosti poklicev.

Namen razredne ure: razširiti razumevanje otrok o raznolikosti sveta poklicev.

Ciljna publika: za 4. razred

Gradivo pripoveduje o zgodovini Maslenice in različicah izvora palačink, o zabavi in ​​tradiciji Maslenice.

V pustnem tednu ljudje niso skoparili z velikodušno pogostitvijo in nebrzdano zabavo. In ljudje so Maslenico imenovali "poštena", "široka", "požrešna" in "uničujoča".

V maslenem tednu po pravoslavnem običaju ne jedo več mesa, mlečni izdelki pa naj bi okrepili ljudi pred dolgim ​​postom - zato pečejo maslene palačinke.

Ciljna publika: za 5. razred

Predstavitev je namenjena obšolskim dejavnostim. Na kratko predstavlja glavne mejnike v biografiji G.K. Gradivo je predstavljeno v dostopni obliki. To predstavitev lahko uporabite pri komunikacijskih urah od 1. do 11. razreda. Premikajte se od diapozitiva do diapozitiva s klikom.

Namen razreda.
Oblikovati ideje o junaških straneh naše domovine.
Gojiti spoštovanje do oboroženih sil Ruske federacije, ljudi, Rusije, junaške preteklosti in sedanjosti naše domovine; želja po nadaljevanju junaških tradicij večnacionalnega ruskega ljudstva.
Predstavitev je sestavljena iz 22 diapozitivov. Diapozitivi se skozi čas spreminjajo. Predstavitev spremlja pohod Preobraženskega življenjskega gardijskega polka.

Ciljna publika: za 8. razred

Spoštovani kolegi! Ponujamo vam razredno uro, ki je namenjena seznanjanju z osnovami podjetniškega delovanja.

Cilj je pri študentih spodbuditi zanimanje za podjetniški poklic in poslovna vprašanja. Ta vir vsebuje predstavitve, potrebne za izvedbo razredne ure, scenarij in izročke.

Razredna ura vključuje igro »Odpiranje lastnega podjetja«, testiranje »Ali ste sposobni postati podjetnik?«, ekonomske uganke-dodatke, ki pripomorejo k večjemu zanimanju za ta poklic.

Ta vir se lahko uporablja v okviru Tedna podjetništva, ki ga MIZŠ priporoča za izvedbo v študijskem letu 2016-2017. leto

Ciljna publika: za razrednika

Kviz "Legende o rožah" je namenjen učiteljem poletnih šolskih taborov, obšolskim skupinam in staršem, uporablja pa se lahko tudi v obšolskih dejavnostih med tematskimi razredi in dogodki "Rože - živa lepota zemlje."

Vir je predstavitev, ustvarjena s tehnološko tehniko »Puzzles« v programu Microsoft Office 2007.

Cilji in cilji: seznanitev s tradicijami in legendami; razvijanje zanimanja za tradicije in običaje, zgodovinsko preteklost domače dežele; razvoj opazovanja in pozornosti; negovanje ljubezni do narave.

Ciljna publika: za razrednika

Srednja šola je čas odraščanja in opredeljevanja sebe kot posameznika. V tej starosti si otroci prizadevajo zapustiti skrb ne le staršev, ampak tudi učiteljev. Vendar načini njihovega samoizražanja in razmetljivega odraščanja ne vodijo vedno do pozitivnih rezultatov. so namenjene usmerjanju energije šolarjev v pravo smer, pomagajo pri ugotavljanju njihovih želja in zmožnosti.

Učilnice za srednješolce

Študenti višjih letnikov pogosto trdijo, da učilnice kot oblike obšolskega vzgojno-izobraževalnega dela ne potrebujejo več. V večini primerov se to zgodi zato, ker je dogodek slabo pripravljen ali pa je izveden v obliki predavanja, kar pa ga ne popestri.

Pripraviti razredna ura morate biti kreativni in uporabljati izjemne rešitve ... Najprej se morate odločiti za temo. O čem bi bilo zanimivo govoriti in razmišljati starejšim otrokom?

Prva stvar, ki mi pride na misel, je. Da ne boste zgrešili cilja, lahko izvedete preprosto anketo in ugotovite, o katerem poklicu dijaki razmišljajo. Od tod prihajajo teme:

  • Zobozdravnik (pravnik, vojak, oblikovalec, računovodja) je moj prihodnji poklic!
  • Potovanje v deželo poklicev.
  • Pot v jutri.

Da ne boste neutemeljeni, se lahko odpravite na ekskurzijo v katero koli podjetje ali se dogovorite kar v pisarni šole. Uporabite primerne kostume in okolico, da bodo šolarji popolnoma potopljeni v delovno vzdušje.

Razredne ure, ki sovpadajo z nekim dogodkom ali praznikom, vam bodo pomagale razviti obzorja in razširiti vaša zanimanja. Tam bodo šolarji lahko pokazali sebe in svoje talente na različnih področjih. Glavna stvar je biti pameten in v pripravo vključiti čim več študentov.

  • Svet muzejev (časovno sovpada s 120. obletnico odprtja Ruskega muzeja v Sankt Peterburgu).
  • (Leto 2015 je bilo v Rusiji razglašeno za leto literature).
  • Mednarodni dan miru (Od leta 2002 ga praznujemo 21. septembra. Lahko je posvečen 70. obletnici konca druge svetovne vojne).

Ne pozabite na interese srednješolcev. Da bo razredna ura potekala harmonično in bo otrokom všeč, se je treba veliko pripravljati. Izbira tem je lahko ogromna, izhajati je treba iz interesov in hobijev študentov.

Na takšnih tematskih razrednih urah lahko učenci sami postanejo vodniki in govorijo o svojih hobijih ter vodijo mojstrske tečaje.

Socialni vidiki so najpomembnejši člen v razvoju osebnosti. Zato je poudarek na tej plati življenja nujen tudi v obšolskih dejavnostih.

  • 1. oktober je mednarodni dan starejših.

Tu lahko pridejo v poštev projektne dejavnosti šolarjev. Predstavijo lahko svoje raziskovalne naloge ali predstavitve.

Glavna stvar v človekovem življenju ostaja ljubezen. Pevci so jo prepevali že od nekdaj. Zato se tej temi ni mogoče izogniti. Razredne ure za srednješolce o ljubezni lahko ima kakršno koli obliko.

  • Prva ljubezen.
  • Vsem zaljubljenim - valentinovo.
  • Ljubezen na prvi pogled.
  • Dan ljubezni, družine in zvestobe.

Na takšnih obšolskih dogodkih je treba odpirati teme o vrednosti tega večnega občutka, pomenu in dragocenosti družine. Kul ura o ljubezni lahko poteka v obliki šaljive igre, poznane v 90. letih, ko se je na podlagi interesov izbiral par »ljubimcev«. Lahko pa postane pravi pesniški večer, kjer se bodo slišale pesmi in pesmi o ljubezni. Poleg tega bodo učenci lahko nastopili kot ustvarjalci in sami napisali pismo svoji prvi ali neuresničeni ljubezni.

Izdelava učne ure je delovno intenziven proces, ki zahteva veliko znanja in časa. Za lažjo nalogo si oglejte kul modele ur na naši spletni strani.



Vam je bil članek všeč? Delite s prijatelji!