Чихний дагавар байдаг. -yshk-, -ushk-, -yushk дагавар

Залруулах ангийн систем дэх хичээлийн газар:

  • Холбоотой үгс.
  • Үг үүсгэх гинж.
  • -ик- багасгах дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэх.
  • -chik- багасгах дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэх.
  • -chik- -ik- дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэх.
  • -к- багасгах дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэх.
  • -ок- багасгах дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэх.
  • -chik- -ik- -k- -ok- -ийг багасгах дагавар ашиглан нэр үг үүсгэх.
  • -ushk- -yushk- дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэх.
  • -ишк- дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэх.
  • -ushk- -yushk- -yshk- дагавартай нэр үгийн хэрэглээ.
  • Багасгах утгатай нэр үг. Нэгтгэх.

Хичээлийн тэмдэглэл

Сэдэв:"-ushk-, -yushk- дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэх."

Зорилтот:жижигрүүлсэн утгатай нэр үг үүсгэж сурах.

Даалгаварууд:

1) боловсролын:

  • -ушк-, -юшк- дагаврыг ашиглан жижигрүүлсэн утгатай нэр үгийг таних, үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх.
  • нэр үгэнд -ушк-, -юшк- дагавраар өгөгдсөн утгыг ойлгохыг заах.

2) залруулах:

3) боловсролын:

  • хариуцлагын мэдрэмж, туслах чадварыг хөгжүүлэх бие биедээ,
  • тогтоосон дүрмийн дагуу бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:зураг, үгийн карт, үгийн загвар, морфемийн карт, өнгөт үзэг.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Том муурыг төсөөлж, "муур" гэдэг үгийг хэлье, ингэснээр хүн бүр түүнийг том гэдэгт итгэж, бидний дуу хоолойг намуухан, гүнзгий болгож, том муурыг гараараа харуулцгаая.

Оюутнууд багшийн хамт муур-муур гэдэг үгийг дууддаг.

Катя гэдэг үгээр тоглоцгооё. Катя-Катенка.

II. Шинэчлэх суурь мэдлэг. Объектуудын эелдэг нэрсийг бий болгох.

- Бид объектуудыг эелдэг байдлаар нэрлэх болно. Самбар дээр хүснэгт байрлуулсан байна. (Хавсралт 1)

Эд зүйлсэд зориулсан энхрий нэрс

Би зургийг харуулах болно. Нэг хүн объектыг эелдэг байдлаар дууддаг, нөгөө нь эелдэг байдлаар дууддаг. Бид үгийн утгыг дуу хоолойгоороо онцолж өгдөг.

ОЛЯ - ОЛЕНКА

ПЕТЯ - ​​ПЕТЕНКА

САРНАЙ - САРНАЙ

юбка – юбка

НОМ - НОМ

ХАЛБА - ХАЛБА

III. Асуудлын мэдэгдэл, шинэ материалын тайлбар.

Зурах. ӨВӨЛ

-Зураг дээрх жилийн хэдэн цаг вэ? (өвөл) Зургийн хажууд нэртэй карт өлгөгдсөн.

- Сайхан хэлээрэй (өвөл). Эхний картын доор нэр бүхий карт өлгөгдсөн байна.

Хэрэв хүүхдүүдэд хэцүү гэж үзвэл ярианы эмч "Хэрэв IZBA бол HUT бол өвөл мөн үү?"

Өвөл, өвөл гэсэн үгсийг харьцуулж үзье, тэдгээрийн талаар юу хэлэх вэ? (тэд холбоотой, ижил язгууртай -zim-)

– Нийтлэг хэсгийг нэрлэ (-zim-)

- Юу гэж нэрлэдэг вэ? ерөнхий хэсэгүг? (үндэс)

- Ямар үгтэй үг вэ? ижил үндэс? (хамсаатан)

Өвөл-өвөл гэсэн үгс байдаг ерөнхий утга. Эдгээр нь нэг улирлын нэрс бөгөөд нэг нь энхрий, нөгөө нь энхрий биш юм.

– ЗИМУШКА гэдэг үг ӨВӨЛ гэдэг үгнээс хэрхэн үүссэнийг харцгаая.

– WINTER гэдэг үгийн язгуурыг тодруулъя.

Багш ӨВЛИЙН гэсэн үг бичсэн картыг аваад төгсгөл бичсэн хэсгийг нугалав.

ЗИМУШКА гэдэг үг нэг язгууртай, учир нь үг нь нэг язгууртай.

Багш ZIMUSHKA гэсэн үгтэй карт дээр ZIM картыг байрлуулж, ZIMushKA гэсэн үгийн төгсгөлийг тодруулна.

– ЗИМУШКА гэдэг үг яаж үүссэн бэ?

– ЗИМУШКА хэмээх энхрий нэр ямар дагавараар үүссэн бэ? (-чих-)

ПОЛЮШКО гэдэг үгийг үүнтэй адил тайлбарладаг.

Самбар дээр:

- Бид бүрдүүлэх болно эелдэг нэрсхүснэгтийн дагуу.

Оюутнууд самбар дээр нэг нэгээр нь ажилладаг.

- Карт аваад үгийг унш (цаг агаар)

Объектыг эелдэг байдлаар нэрлэ (цаг агаар)

Энэ үг хэрхэн үүссэнийг тодорхойлъё. "Цаг агаар, цаг агаар" гэдэг үгийн үндэс юу вэ? (цаг агаар)

Сурагч уг үндсийг нэрлээд карт дээр төгсгөл бичсэн хэсгийг нугалав.

– Хүснэгт бүрт үндэс тавина. Юу болсныг уншина уу? (ЦАГ АГААР, ЦАГ АГААР)

Аль нь зөв бэ? (ЦАГ АГААР)

Үндэстэй картыг хүссэн хүснэгтэд хавсаргана.

Энэ үгийг дэвтэрт бич.

Сурагчид -ushk -yushk- дагаварыг цэнхэр үзгээр бичнэ. Самбар дээр үүссэн үгсийг аль нэг баганад бичиж, дагаварыг цэнхэр үзэгээр бичнэ.

Самбар дээр:

– Хүснэгтүүдийг ашиглан юу бүтээсэн бэ? (объектуудын эелдэг нэрс)

– Ямар дагавар залгаж байна вэ? (-ушк- -юшк-)

2. Үгийн аман хэлбэр.

Тоглоом тоглоцгооё. Би үгийг хэлж, бөмбөг шидэх болно, чи бөмбөг, үгийн энхрий нэрийг буцааж өгөх болно.

Багш нэр үг хэлдэг. Сурагчид тухайн объектыг хайраар нэрлэх ёстой. Хэрэв хүндрэл гарвал багш үгийн үндсийг харуулах эсвэл самбар дээрх хүснэгтүүдийн аль нэгэнд үндсийг нь тавьдаг.

Тоглоомын үгс:

сахал, асрагч, хуваалц, булбул, өрөө, бургас, болно, толгой, газар, гол .

Картууд:

3. Бие даасан бичихүгс Бичлэг хийх схемүүд.

– Амаар үүсгэсэн үгсээ санаж, багана бүрт нэг үг бич.

– Эхний баганын үгсийг уншина уу.

– Ижил дагавар үүсгэсэн үгсээр?

Үндэс нь ижил эсвэл өөр үү? (өөр)

Үндэс нь өөр байж болох тул бидний диаграммд өөр өөр үндэсийн оронд язгуур тэмдэг зурах болно.

Хэл ярианы эмч нь үндэс тэмдэг бүхий тэмдгүүдийг өлгөдөг.

Бид дэвтэр дээрээ диаграммуудыг бөглөнө. Багш самбар дээр, сурагчид дэвтэр дээрээ бичдэг.

– Дагаврын өмнө, дагаварын ард улаанаар язгуур тэмдэг зурна ногоонтөгсгөлийг нь бич.

Самбар дээр:

Энэ схемийг ашиглан бид нэг үг биш, харин олон үг бичсэн - объектуудын эелдэг нэрс.

- Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (-ushk- -yushk- дагаварыг ашиглан үүссэн)

4. "Үг цуглуулах" тоглоом.

Та эд ангиудын эелдэг нэрсийг цуглуулах болно.

Оюутнууд багаар ажилладаг. Сурагчид карт авч, үгийг цуглуулж, самбарын өмнө жагсаж, үгийн хэсгүүдтэй картуудыг барьдаг. Бүгд хамтдаа энэ үгийг хэлдэг.

-Таны үг ямар үгнээс гаралтай вэ?

Дараа нь дараагийн бүлэг ажиллана.

SWAN, USHK, A хэсгүүдээс "Хун" гэдэг үг нь "Хун" гэсэн үгнээс гаралтай.

ГОСТ, ЮШК, А хэсгүүдээс та "зочин" гэдэг үгийг цуглуулж болно, энэ нь "зочин" гэсэн үгнээс гаралтай.

TRAV, USHK, A хэсгүүдээс "өвс" гэсэн үгийг цуглуулсан бөгөөд энэ нь "өвс" гэсэн үгнээс гаралтай.

В. Дүгнэлт хийх, сурагчдын ажлыг үнэлэх.

-Та ангидаа юу сурсан бэ? (объектуудад эелдэг нэр төрүүлж сурсан)

– Аливаа зүйлийн өхөөрдөм нэрийг үүсгэхийн тулд ямар дагавар ашигласан бэ? (-ушк- -юшк-)

-Танд ямар даалгавар хамгийн их таалагдсан бэ?

Анги дахь оюутнуудын ажлыг үнэлэх.

“Дагавар” - Хүмүүсийг оршин суугаа газраар нь нэрлэ. Дагаврыг юунд ашигладаг вэ? Даалгавар: Алдаа олж засварлах. дагавар. - Дагаврыг юунд ашигладаг вэ? дагавар - чухал хэсэгүгс. Даалгавар: хүмүүсийг ажил мэргэжлээр нь нэрлэсэн нэр үгийг бичиж, дагаваруудыг тодруул. Үг үсгийн минут. Өөрийгөө туршиж үзье: Волгоградер, Тула, Москва.

“Үйл үгийн дагавар дахь эгшгийг зөв бичих” - Үндэслэл бичих жишээ 1. Дүрмийг хэрэглэх дараалал. Гэрийн даалгавар. Үг хэллэгийг давтан хэлье. Батлагдсан..ашигласан..сургагдсан..ашигласан. Агааржуулах - та үйл үгийг 1-р хүний ​​ганцаарчилсан хэлбэрт оруулах хэрэгтэй: I ventilate. Зөвлөгөө өгөхийн тулд та үйл үгийг 1-р хүний ​​ганцаарчилсан хэлбэрт оруулах хэрэгтэй: Би зөвлөж байна. Санаж байна уу. Сурсан дүрэм.

"Үйл үгийн дагавар" - хэлээ үхрийн сүүл шиг эргүүлнэ. Та Степновын морийг жүчээнд байлгаж болохгүй. Цаас тэсвэрлэдэг, үзэг бичдэг. Хэрэв та хоёр туулай хөөвөл нэг ч туулай барихгүй. Тэгээд тэр цус харвадаг, гэхдээ явдаггүй. дагавар зайлшгүй хэлбэрүйл үг. Өөрийгөө туршиж үзээрэй. Хэрэв та хоёр туулай хөөвөл бас барихгүй. Анхны хэлбэр дэх зөв бичих дагавар.

"Онок Ёнок дагавар" - Орос хэл. -онок- эсвэл -ёнок- гэсэн дүрмийг хэрэглэж сурцгаая. Сэдэв: “-ёнок-, -онок- дагавар”. Баавгайн зулзага, хандгайн тугал, барын бэлтрэг, бяцхан дэгдээхэй, дэгдээхэй. Тайлбар толь бичгийн ажилшат, амралт, амттай, аюултай, шударга, гунигтай, нүд, хус, ус, уул, зам. Улаан саарал өнгөтэй.

"Дасгагч N-NN дагавар" - Төмс буцалгана. Мөнгөн гэрэл. Салхин тээрэм. Маалинган цаас. Өвчтэй гар. Зар сурталчилгаа байршуулсан. Эрхэм найз! Туршилт руугаа! Өндөг шарсан юм чинь...ээ. Нуга хадлагдаагүй байна. Саванд хийсэн даршилсан байцаа. Маш сайн мэдлэг! Туршлагатай найз. 2.Асуулт: Хариултын аль хувилбарт үгийн дутуу байранд N гэж бичсэн бэ?

“EK IK дагаврын зөв бичих дүрэм” - Ключ.К. Талбайд цэнхэр хонх дуугарав. Түлхүүр. –эк, -ик дагаваруудын зөв бичих дүрэм (3-р анги). Муур. Түгжээ. Хүснэгтүүд. Түлхүүрүүд. Бөмбөг. Хөвгүүд. Муур. Дагаваруудын хот. Хүснэгт. Хүү. Гломерули. Талбайд бяцхан цэнхэр хонх эргэлдэнэ. Түгжих. Замоч.К.

1. Нар хурц гэрэлтэж байв. 2. Алтан шувуу улаан өдтэй. 3. Залуус охидын дууг сонсов. 4. Тэр маш эелдэгхэн, арай ядан амьсгалж: "Хонгор минь, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!" (Кр.) 5. Хов жив юу вэ? - Тэр тэднийг шууд идэв. (Кр.) 6. Битгий чимээ гарга, ээж ээ, ногоон царс мод, сайн нөхөр намайг бодоход бүү саад бол. (Ардын дуунаас.) 7. Калинушка болон түүний бөөрөлзгөнө усанд автжээ. (Ардын дуунаас.) 8. Гүидон хунтайж дараа нь үсрэн босоод чангаар хашгирав: "Хонгор ээж минь!.. Наашаа хараарай: миний аав наашаа ирж байна!" (P.) 9. Проклушка тэрэг дээр зогсож байгаад Машуткаг авч явав. (Н.) 10. Дарюшка гараараа нарнаас хамгаалан удаан харав. (Н.) 11. Харцайнууд хамраараа хамгийн ойрын горхиноос шавар, шавар зөөвөрлөж, удалгүй өвөлдөө жаахан муудсан үүрээ засаж янзлав. Дараа нь хараацайнууд хөвсгөр, дараа нь өд, эсвэл хөвдний ишийг үүрэндээ оруулж эхлэв. (Уш.) (110 үг.)

1. Чи яагаад мишээгээд байгаа юм бэ, хов жив! (...) Үүнийг хая! Энэ бол хоосон бодол! 2. Кручинушка тантай уулзсан уу? (...) Оринушка надад маш их гунигтай байгаагаа хэлэв. 3. Миний хүү гэнэт буцаж ирэв. 4. Би халуун усны газар халааж, Оринушкад зориулж жигнэсэн бин, би Ванюшкад ханаж чадахгүй байна! 5. Шөнийн цагаар цэрэг ханиалгадаг. 6. "Би сайжирна, ээж ээ!" 7. Иванушка есөн өдрийн турш өвчтэй байсан. 8. Оринушка сэрэв. 9. Тэр баатарлаг биетэй, том биетэй бяцхан залуу байсан. 10. Тэр ганцаараа нарсан гуалиныг энэ овоохой руу зөөв ... Тэгээд Иванушкагийн шаргал буржгар торго шиг унжсан байв. 11. Дуугүй байж болохгүй - уйтгар гунигийг арилга! Хайрт хүүгээ юу сүйтгэсэн бэ - цай гэж та бяцхан хүүгээс асуув уу? 12. Намайг уучлаарай, уучлаарай, цэвэрлэ! Би чамайг залуу насандаа хагалж байсан - Тэгээд миний Иванушка уйлсан! 13. Миний хөл зогсож, бяцхан толгой минь барьж чадсангүй! Бид гэртээ харихын тулд нэг цаг зарцуулсан ... Цаг боллоо - булбул дуулжээ! (106 үг.)

Н.Некрасов.

1. Хажуугаар нь өнгөрч явсан нэгэн энэ хайрга чулууг хажуудаа тавиад хуруугаараа нэг цэгт хүрч, гэнэт том хонх шиг гэрэл тэднийг бүрхэв. (Баж.) 2. Өд нь эргэлдэж, газар унах гэж яарахгүй байна. (Баж.) 3. Охин хоймор дээр суугаад, гараа усан дундуур гүйлгэн бодсоор байв. (Пол.) 4. Олон хайхрамжгүй эрвээхэйнүүд лаа дээр далавчаа аль хэдийн дуулдаг. 5. Амьтад, шувууд, эрвээхэйнүүд хаа сайгүй нуугдаж, өд, далавч, сэвсгэр үсээ хатаахыг оролдов. 6. Хоёр найз охин (үнэг, шаазгай) бүх хайрга чулууг хөдөлгөж эхлэв, (Богд.) 7. Саарал нуруутай, саарал чулуун чулуутай шумбагч цагаан талт далайн нугас хошууны дэргэд сэлэв. (Байна.) 8. Эдгээр өхөөрдөм шувууд (...) чипс, чулуу, хясаа доогуур харж, үе үе ус руу ордог байв. (Байна.) 9. Муур зугаацаж, цатгалан, хов жив рүү явахаар явав. (Кр.) 10. Дулаан наранд дулаацаж, хөгжилтэй хүмүүс шуугина нарс ой. (Н.) 11. Шура гэрийнхээ шил, хайрга, дэгээ, төмөр, нугалж буй хадаас болон бусад олон зүйлийг цуглуулав. (Сансар огторгуй) (124 үг.)

ОЙД ЦАГ АГААР МУУ БАЙНА Гурав дахь өдрөө бага зэргийн бороо орлоо. Модны ногоон навчнууд норж, өвсний ир нь норж, цэцэгтэй орой нь унжсан байв. Модны холтос норсон. Газар чийгтэй байна. Бүх зүйл байсан ...

1. Ойчны гэрээс сунаж тогтсон жижиг жалга. 2. Мастер бидэнд түлхүүр, түгжээг үзүүлэв. 3. Авга ах хүүд улаан харандаа өгчээ. 4. Ваня түлхүүр, хутга, загас барих хөвөгч худалдаж авсан. 5. Нэг үр...

a) 1. Энд гүйдэл байна - хус модны дундах гурвалжин хэлбэртэй жижиг талбай. (Усп.) 2. Илжиг нь булбулыг хараад түүнд хэлэв: "Найз минь, сонс! Чамайг дуулахын их мастер гэж ярьдаг юм билээ. (Kr) 3. Өмнө нь хаана ...

1. Энэ нь яг захын гадна талд эхэлсэн нарс ой. 2. Хүйтэн бүх шалбааг мөсөөр бүрхэв. 3. Зочид буудал, сүм хоёрыг нимгэн банзаар хийсэн. (Хөтөч.) 4. Бид хамгийн орой дээр гараад дараа нь жим...



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!