Leksiko-gramatikos pratimai parengiamosios grupės rudenį. Korekcinės kalbos leksinių ir gramatinių priemonių tobulinimo pamokos santrauka „Sveikiname rudenį

Tikslas:žodyno turtinimas, patikslinimas ir aktyvinimas tema „Ruduo“.

1. Praturtinkite ir aktyvinkite žodyną tema „Ruduo“ (dalykų žodynas, ženklų žodynas, veiksmažodžių žodynas).

2. Tobulėti gramatinė struktūra kalbėjimas (giminingų žodžių parinkimas, darbas su giminių būdvardžiais).

3. Aktyvinti žinias temomis: medžiai, migruojantys paukščiai, laukiniai gyvūnai.

4. Ugdykite gebėjimą atsakyti į klausimą išsamiu sakiniu.

5. Pagerinti klausos dėmesį ir gebėjimą vykdyti nurodymus.

6. Lavinti stambiąją motoriką.

7. Ugdykite gebėjimą klausytis vienas kito.

Įranga: projektorius ir ekranas, nešiojamas kompiuteris su prezentacija, rudeniniai lapai iš: beržo, klevo, ąžuolo, šermukšnio, liepų.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

Vaikai įeina į biurą ir stovi puslankiu.

Logopedas: Šiandien eisime į pasaką, kad ten patektume, turime žaisti magišką žaidimą. Aš kalbėsiu ir rodysiu įvairius veiksmus, bet jūs turite daryti tik tai, ką sakau.

Žaidimo eiga: logopedas rodo - rankas į šonus ir daro rankas į šonus, rodo rankas aukštyn - sako rankas žemyn ir pan.

Vaikai atlieka užduotį ir atsisėda ant kėdžių.

II. Naujos medžiagos mokymasis.

Vaikai sėdi ant kėdžių priešais ekraną.

Logopedas: Jūs ir aš atsidūrėme pasakų šalyje. Mus sutinka 4 draugės, kaip manai, kas jos?

Vaikai: Tai yra metų laikai.

Logopedas: Teisingai. Kaip atspėjote?

Logopedas: kokie yra metų laikai?

Vaikai atsako paeiliui, įvardydami po vieną sezoną, tada vienas vaikas apibendrina tai, kas buvo pasakyta.

Logopedas: kas bus po vasaros?

Panašūs klausimai: koks metų laikas yra tarp žiemos ir vasaros, kas ateina po žiemos ir pan.

Vaikai atsako.

(Skairė Nr. 3)

Logopedas: Koks dabar metų laikas?

Vaikai: Dabar metų laikas – ruduo.

(Skairė Nr. 4)

Logopedė: Ruduo pakvietė mus į savo pasakų šalį. Ji paruošė nuotraukas iš savo šalies, kad visada atpažintumėte ją atvykus į mūsų miestą. Pažvelkite į pirmą nuotrauką, kaip suprasite, kad atėjo ruduo?

Anya: Rudenį saulė šviečia, bet nešildo. Dienos trumpėja.

(pusė Nr. 5)

Logopedas: Pažvelkite į kitą paveikslėlį, kaip dar galite suprasti, kad atėjo ruduo?

Antanas: Supratau, kad atėjo ruduo, nes už lango dažnai lyja.

Logopedas: ką gali padaryti lietus?

Laukiami vaikų atsakymai: Gali lyti, šlapdriba...

Logopedas: kokius žodžius žinote, kurie yra žodžio lietus giminaičiai?

Siūlomi vaikų atsakymai: lietus, lietpaltis, lietaus...

(Skairė Nr. 6)

Logopedas: pažiūrėkite į kitą paveikslėlį.

Diana: Supratau, kad atėjo ruduo, nes lapai gelsta ir raudonuoja.

(Skaidra Nr. 7)

Logopedas: Pažiūrėkime, kokį kitą vaizdą mums paruošė ruduo.

Daša: Supratau, kad atėjo ruduo, nes nuo medžių krito lapai.

Logopedas: kaip vadinasi reiškinys, kai krenta lapai?

Sasha: Reiškinys, kai nuo medžių krenta lapai, vadinamas lapų kritimu.

Logopedas: Kokius žodžius žinote, yra žodžio lapas giminaičiai?

Siūlomi vaikų atsakymai: lapas, lapelis, lapelis, lapija, lapuočių, maumedžio.

Logopedė: Anė, papasakok, kaip vaikinai suprato, kad atėjo ruduo?

Anya: Supratome, kad atėjo ruduo, nes saulė šviečia, bet nešildo. Dažnai lyja. Lapai ant medžių tampa geltoni ir raudoni. Nuo medžių krenta lapai.

IV. Fizinis pratimas.

Vaikai pakyla iš savo vietų ir pasirenka iš anksto paruoštus popieriaus lapus.

Logopedas: Ruduo atnešė jums lapus ir kviečia žaisti su jais. Olegai, koks tu lapas?

Aš esu klevo lapas.
Visi vaikai atsako paeiliui.

Logopedas: Įsivaizduokime, kad esame lapai.

Mes, rudens lapai, (rodome lapus vieni kitiems)
Jie sėdėjo ant šakų. (kratyti jų lapus)
Pūtė vėjas ir jie skrido. Mes skridome, skridome. (vaikščioti ratu, mojuoti lapais)
Ir jie ramiai atsisėdo ant žemės. (vaikai sėdi)
Vėl atėjo vėjas.
Ir jis nuskynė visus lapus. (bėgti ratu)
Jis vartė juos ir aplink. (sukite aplink save)
Ir nuleido ant žemės. (vaikai sėdi)

Vaikai po logopedo kartoja žodžius ir veiksmus.

Logopedas: Dabar sutvarkykime lapų kritimą. Padėkite lapus ant delno ir nupūskite juos nuo delno.

Vaikai atlieka užduotį.

III. Naujos medžiagos mokymasis.

Vaikai sėdi priešais ekraną.

(Skaidra Nr. 8)

Logopedas: Žiūrėk, koks kitas rudens ženklas?

Anya: Paukščiai skrenda į pietus.

Logopedas: ar visi paukščiai skrenda į pietus?

Vaikai: Ne, tik migruojantys.

Logopedas: kokie? migruojančių paukščių, ar prisimeni?

Vaikai pakaitomis įvardija paukščius.

(Skaidra Nr. 9)

Logopedas: ką laukiniai gyvūnai veikia rudenį?

Siūlomi vaikų atsakymai: Gyvūnai ruošiasi žiemai. Voverės pasirūpina atsargomis žiemai. Meškos žiemoja. Zuikiai keičia savo odą iš pilkos į baltą. ir kt.

(Skaidrės Nr. 10,11,12)

Logopedas: ką žmonės veikia rudenį?

Laukiami vaikų atsakymai: Nuimkite derlių (kaskite bulves, skinkite obuolius ir pan.), apsirenkite šiltais drabužiais.

(Skaidra Nr. 13)

Logopedas: koks čia ruduo?

Siūlomi vaikų atsakymai: Auksinis, lietingas ir kt.

Logopedas: kuo ankstyvas ir vėlyvas ruduo skiriasi?

Vaikai išsako savo spėjimus.

(Skaidrės Nr. 14, 15, 16)

Logopedas: Ką rudens mėnesiai ar prisimeni?

Vaikų atsakymai: rugsėjis, kai vaikai eina į mokyklą, spalis – tokiu metu dažnai lyja ir nuo medžių krenta lapai, lapkritis – ateina vėlyvas ruduo, medžiai pliki, o lauke darosi dar šalčiau.

Visų rudens mėnesių chorinė deklamacija. Logopedas apibendrina viską, ką vaikai sako.

IV. Apibendrinant. Vaikų veiklos vertinimas.

(Skaidra Nr. 17)

Logopedas: Ruduo atsisveikina su tavimi. Ji tikisi, kad dabar jūs visada žinosite, kada ji ateis pas jus. Apie ką mes kalbėjome klasėje?

Olegas: Apie rudens ženklus.

Logopedas: Kokius rudens ženklus prisimenate?

Vaikai atsako į klausimą.

Logopedas: Kurie mėnesiai vadinami rudeniu?

Vaikai: rugsėjis, spalis, lapkritis.

Logopedas: Puiku visiems. Dabar prie grupės galės prisijungti tik tie, kurie gali pasakyti, koks ruduo.

Vaikai atsako į klausimą ir išeina iš kambario.

„Rudens nuotraukos“. Rudens ženklų pažinimas.

Logopedas vaikams parodo po vieną temos paveikslas ir sako sakinio pradžią. Vaikai turi jį užpildyti pagal paveikslėlį. Tada jie kartoja visą sakinį.

Tai vyksta rudenį... (lietus).

Tai vyksta rudenį... (lapų kritimas).

Tai vyksta rudenį... (šalta).

Tai vyksta rudenį... (vėjas).

Rudenį yra... (daržovės).

Rudenį yra... (vaisiai).

Rudenį yra... (grybai).

Rudenį yra... (geltoni lapai).

Rudenį yra... (raudoni lapai).

„Atėjo ruduo“. Eilėraščio išmokimas mintinai. Logopedas skaito eilėraštį, lentoje iškabina rudens „dovanas“.

Ruduo, ruduo atėjo pas mus!

Ji atnešė mums dovanų:

geltoni lapai,

Skanūs grybai

Daržovės ir vaisiai,

Duonos gaminiai!

Darnios kalbos ugdymas

Istorijos rašymas "Ruduo" pagal nuorodų temos nuotraukas.

„Atėjo ruduo. Katya ir tėtis nuėjo į mišką. Miške medžiai geltoni ir raudoni. Žemėje daug lapų. Tėtis rado grybų. Katya įdėjo juos į krepšį. Smagu rudenį būti miške!

Sensorinis vystymasis

« Susekime lapą“.

Kiekvienas vaikas ant stalo turi popieriaus lapą ir natūralų beržo ar liepos lapą. Vaikai uždeda jį ant popieriaus ir pieštuku nubrėžia kontūrą. Logopedo nurodymai:

Doo-doo-doo, doo-doo-doo,

Aš rasiu pieštuką.

Doo-doo-doo, doo-doo-doo,

Apsuksiu lapą.

Oi, oi, oi,

Mano lapas mažas.

Pūsk-pūsk-pūsk, pūsk-pūsk,

Vėjas, vėjas, nepūsk!

Ay-ay, ay-ay,

Tu, lapeli, neskrisk!

Vaikai kartu su logopedu pakartoja pradžią, po kurios pradeda dirbti.

Darbas su garsine kalbos puse

„Pakartokite vaikų eilėraščius“.

Geltonas lapas nuskrido į sodelį.

Paukščiai skraidė ir dainavo dainas.

Dima labai labai laimingas: matė, kaip krenta lapai.

„Pakartokite draugiškus žodžius“:

lapai - grybai;

vaisiai - produktai;

pomidoras - musmirė;

lapų kritimas - sniegas;

zylės paukščiai.

Kūno kultūra-logoritmika

Vaikai apsimeta lietų bakstelėdami rodomieji pirštai per stalą eilėraščio ritmu "Ruduo".

Lietus, lietus

Visą dieną

Būgnavimas ant stiklo.

Visa žemė

Visa žemė

Sušlapo nuo vandens...

Y. Akim

Teminis ciklas"Daržovės"

(ketvirtoji savaitė)

Vaikai turi išmokti: pagrindinių daržovių pavadinimai; jų spalva, forma ir skonis; bendras žodis daržovės; kur auga daržovės.

Leksiko-gramatiniai žaidimai ir pratimai

"Krepšelis su daržovėmis". Frazinės kalbos įgūdžių formavimas.

Ant stalo yra daržovių krepšelis. Vaikai pakaitomis prieina prie jos, išsirenka daržovę, parodo vaikams ir sako: „Krepšelyje yra pomidoras“.

„Mažytės daržovės“. Daiktavardžių su mažybinėmis priesagomis daryba.

Aš turiu pomidorą, o Tanya turi... (pomidoras), nes jis... (mažas, kūdikis).

Aš turiu agurką, o Maša... (agurkas), nes jis... (mažas, kūdikis).

Turiu morkų, o Kolia... (morka) nes ji... (mažas, kūdikis). Ir taip toliau.

„Vaikai išmoko daržovių. Mokymasis rimuoti miniatiūrą.

Ant lentos yra keturi paveikslėliai (svogūnas, morka, pomidoras, musmirė). Vaikai turi rasti papildomą daiktą.

Vienas, du, trys, keturi,

Vaikai išmoko daržovių:

Svogūnai, morkos, pomidorai,

Bet ne daržovė – musmirė!

"Ant stalo arba ant stalo". Pasiūlymų rengimas. Praktinis prielinksnių įvaldymas kalboje įjungta Ir V,šių prielinksnių diferencijavimas.

Logopedas paima dvi daržoves, vieną padeda ant stalo, o kitą į lentelę (stalo stalčių) ir komentuoja, artikuliuodamas prielinksnius: „Pomidoras ant stalo, o morka – ant stalo“. Vaikai pakartoja sakinį po logopedo, o kitą sakinį bando sudaryti patys. Jei reikia, padeda logopedas.

Darnios kalbos ugdymas

Logopedė mokytoja: Nadežda Aleksandrovna Kalinina, GBOU mokykla 1566, Maskva 2018 m.

Tikslai:

  1. Temos žodyno aktyvinimas ir kaupimas "Maistas" .
  2. Žodžių darybos įgūdžių tobulinimas.
  3. Įgūdžių įtvirtinimas praktinis naudojimas giminingi būdvardžiai savarankiškoje kalboje.
  4. Mokymasis derinti santykinius būdvardžius su daiktavardžiais lytimi, skaičiumi ir didžiąja raide.
  5. Pratinkite vaikus vartoti daiktavardžius genityvus atvejis su prielinksniais in instrumentinė byla su prielinksniais.
  6. Plėtra pažintinė veikla vaikai: vizualinis suvokimas ir loginis mąstymas.
  7. Kultūrinio elgesio viešose vietose įgūdžių ugdymas ir tobulinimas.

Įranga: Stiklainiai su grūdais, puodai su įvairiais produktais, plokščias lėkščių su daržovėmis vaizdas, plokščias skardinių ir butelių su vaisiais vaizdas, fragmentiškas puodelių su kompotais vaizdas, personažas „Linksmasis virėjas“ .

Pamokos forma: netradicinė.

Pamokos eiga.

1. Org. Akimirka.

Šiandien užsuksime į kavinę. Kiek iš jūsų jau buvote kavinėje? Ką žmonės veikia kavinėje? (gerti, valgyti, valgyti)

2. Pagalvokite, ką norėtumėte užsisakyti pietums. Eikime prie vitrinos ir pažiūrėkime, kokios salotos yra meniu.

Ateik ir pasiimk lėkštę salotų. Kokias salotas valgysite? (Valgysiu morkų salotas. Ir valgysiu burokėlių salotas. Ir valgysiu kopūstų salotas (svogūnų, pomidorų, agurkų, česnakų, baklažanų)

Kaip vadinasi kopūstų salotos? - kopūstų salotos.

Kaip vadinamos morkų salotos? - morkų salotos.

Kaip vadinamos burokėlių salotos? - burokėlių salotos.

Kaip vadinasi svogūnų salotos? - svogūnų salotos.

Kaip vadinasi agurkų salotos? – agurkų salotos.

Kaip vadinasi pomidorų salotos? – pomidorų salotos ir kt.

Kaip vienu žodžiu galima pavadinti agurkus, pomidorus, kopūstus, svogūnus, česnakus, baklažanus? - Daržovės.

Valgome daržovių salotas. Kokios čia salotos? - Daržovės.

3. Dabar valgysime sriubą, o kokią sriubą valgysite?

Turiu žirnių. Valgysiu žirnių sriubą.

Aš turiu vermišelius puode. Valgysiu makaronų sriubą.

Aš turiu pupelių. Valgysiu pupelių sriubą.

Aš turiu burokėlių. Valgysiu burokėlių sriubą.

Turiu bulves. Valgysiu bulvių sriubą.

Aš turiu ryžių. Valgysiu ryžių sriubą.

Aš turiu mėsos. Valgysiu mėsos sriubą.

Aš turiu žuvies. Valgysiu žuvies sriubą.

4. Antram patiekalui bus košė. Iš ko gaminama košė? Pavadinkite košę pagal savo grūdus.

Turiu manų kruopų, tai manų košę gamina. Turiu grikių ir iš jų verdu grikių košę.

Aš turiu ryžių, ji gamina ryžių košę. Aš turiu perlines kruopas, iš jos gaminu perlinių kruopų košę.

Turiu sorų, iš jų verdu sorų košę. Aš turiu avižinių dribsnių, tai daro avižinius dribsnius.

Turiu žirnių, jie gamina žirnių košę.

5. Fizinė minutė arba dinaminė pauzė.

O dabar tu ir aš truputį pailsėsime.

Mūsų Arkhipo namuose

Kiekvieną dieną tai tik juokas

Užeik. Durys atviros – skanėsto rasite kiekvienam.

Du zuikiai šuoliavo ir vaišino mane šaltalankiu.

Atėjo gaidžiai ir nuskabė kukurūzų varpas.

Musės atvyko ir suvalgė duonos plutą.

Įėjo maži zuikiai ir pavogė visas braškes.

Vėžliai galiausiai įslinko lygiai trise.

Jiems beliko tik apelsino griežinėlis.

6. – Kokius skanius pietavome. Kas bus trečią dieną? Kompotas.

Kokį kompotą turite?

Obuolių kompotas? – obuolių slyvų kompotas? - slyva

Kriaušių kompotas? - kriaušių vyšnių kompotas? – vyšnia

Braškių kompotas? – braškių aviečių kompotas? – avietės

7. Ką norėtum valgyti desertui?

Norėčiau valgyti vyšnių pyragą.

Ir aš norėčiau valgyti sūrio pyragą.

Norėčiau suvalgyti braškių želė.

8. Jūs ir aš pietavome kavinėje. Ar jums patiko pietūs? Ir kas jį paruošė? - Virkite

Iš ko virėja ruošė vakarienę? – Iš produktų. Linksmas virtuvės šefas atėjo pas mus ir nori su jumis žaisti įvairius žaidimus.

A) Ką galima virti iš mėsos? - sriuba, kotletai, kotletai, troškinys.

Kokia mėsos sriuba? – mėsa

O kotletai? – mėsa

O kaip su troškiniu? – mėsa

B) Ką galima pagaminti iš varškės? - sūrio pyragaičiai, pyragas, troškinys.

Kokie sūrio pyragaičiai gaminami iš varškės? – varškė

O tortas? – varškė

O kaip su troškiniu? – varškė

Kl.) Ką galite virti iš obuolių? – kompotas, uogienė, sultys, pyragas.

Koks obuolių kompotas? – obuolys

Kokia obuolių uogienė? – obuolys

Koks obuolių pyragas? – obuolys

D) Dabar klausykite ir įvardinkite - kas yra nereikalinga?

Kriaušių sultys, manų kruopų košė, vyšnių kompotas.

Mėsos sriuba, žuvienė, braškių pyragas.

Apelsinų sultys, grikių košė, ryžių košė.

D) Žaidimas "Taip atsitinka - tai neįvyksta" .

Žuvies pyragas, mėsos kompotas, bulvių košė, grikių uogienė.

E) Spanguolių gėrimas (kuris?)- spanguolių gėrimas.

Obuolių pyragas (kuris?)- obuolių pyragas.

Varškės troškinys (kuris?)- varškės troškinys.

Vištienos kotletai (kuris?)- vištienos kotletai.

Bulviniai blynai (kuris?)- bulviniai blynai.

Žuvies sriuba (kuris?)- žuvies sriuba.

Burokėlių barščiai (kuris?)- burokėlių barščiai.

Slyvų kompotas (kuris?)– slyvų kompotas.

Vaisių sultys (kuris?)- vaisių sultys.

Mėsos sultinys (kuris?)- mėsos sultinys.

9. Linksmasis šefas paruošė jums staigmeną. Pakelkite staltiesės kraštą ir išimkite tai, kas yra. Tai uogienė. Su kokia uogiene eisite gerti arbatos grupėje?

(geriu arbatą su abrikosų, vyšnių, aviečių, obuolių, kriaušių, slyvų, braškių, persikų uogiene)

10. Pamokos santrauka. – Kur mes buvome šiandien? _ kuo mes pasilepinome? Atsisveikinkime su savo linksmu virėju ir padėkokime už skanėstus.

Literatūra.

  1. T.B. Filicheva, G.V. Chirkina „Specialiųjų poreikių vaikų ruošimas mokyklai specialiomis sąlygomis darželis» M., 1991 m
  2. T.B. Filicheva, N.A. Cheveleva, G.V. Chirkina "Kalbos sutrikimas vaikams" . M., 1993 m
  3. T.A. Tkačenka „Pirmoje klasėje – be kalbos defektų“ . S-P. 1999 m
  4. T.B. Filicheva, G.V. Chirkina "Pašalinimas bendras neišsivystymas kalba vaikams ikimokyklinio amžiaus» . M. 2004 m
  5. T.A. Matrosova „Pataisos užsiėmimų organizavimas ikimokyklinio amžiaus vaikams su kalbos sutrikimai» M. 2005 m

Tema: Leksinio ir gramatinio komponento formavimas tema „Ruduo“.

Garsas O.Vidurinė grupė.

« Rudens lapų kritimas» .

Pamoka vyksta parkejuos.Gagarina

Suaktyvinkite ir praturtinkite žodyną tema „Ruduo“.

Patikslinkite artikuliaciją ir apibūdinkite garsą O. Stiprinkite įgūdžius atlikti kalbos motorikos pratimus garsu O.

Gramatinio linksniavimo įgūdžių tobulinimas.

Gilinti vaikų žinias apie augalus Gagarino parke.

Ugdykite klausos suvokimą: atskirkite garsą tarp kitų garsų, skiemenų, žodžių.

Plėtoti bendrus ir smulkiosios motorikos įgūdžius, judesių derinimo su kalba įgūdžiai, kalbos atmintis, dėmesys.

Auklėk teigiamas požiūrisį savo gimtojo krašto gamtą.

Pamokos eiga.

Organizacinis momentas. Vaikai su logopedu Gagarino parke.

Judėjimo pratimai „Pasivaikščiojimas parke“ e".

Jie išėjo pasivaikščioti į parką ir žygiavo

Vaikščiokime linksmai.

Einame taku „gyvatėle“ tarp medžių

Lapai krenta kaip lietus.

Svyrančios rankos šiugžda po kojomis

Ir jie skrenda, skrenda, skrenda

Atsakymai į klausimus

Štai mes esame mūsų mėgstamiausiame parke! Šiandien miške oras nuostabus: šviečia saulė, dangumi plaukia debesys. Visi medžiai, krūmai, žolės yra rudeniškai apsirengę. O po kojomis rudens lapų kilimas.

Papasakokite, ko mūsų parke yra daug? (daug medžių, lapų, žolės, kelmų, šakų, kūgių,.)

Kokie medžiai auga parke? (klevas, eglė, šermukšnis, beržas, guoba.)

– Kokią aprangą turi klevas? (įvairių spalvų lapai: geltoni, geltonai raudoni, oranžiniai, tamsiai raudoni)

Kaip atrodo klevo lapas?

- Koks beržas? (lieknas su aukso spalvos lapais). Kokį kamieną turi beržas? (lygus, baltas su juodais brūkšneliais).

– Eik prie guobos, paliesk ją ranka. Kokį kamieną turi guoba? (šiurkštus)

Kurie mūsų parko medžiai rudenį nepakeičia savo išvaizdos? (eglė,)

Veiksmo žodžių parinkimas.

Medžiai siūbuoja, stovi, triukšmauja, auga. Lapai krenta, dengia žemę, pagelsta, pūva, džiūsta, nuvysta, ošia.

Vystymo pratimas kalbos kvėpavimas"Lapų kritimas".

Veterok nori su mumis žaisti žaidimą „Krentantys lapai“. Ar žinote, kas yra lapų kritimas? Vaikų atsakymai.

Vėjas išpūtė storus skruostus, išpūtė, išpūtė

Ir aš pūčiau, pūčiau, pūčiau ant margų lapų.

Kvėpavimo pratimas. Vaikai pučia ant lapų su skirtingo stiprumo, priklausomai nuo komandos: „lengvas vėjelis“ ir „ stiprus vėjas“ Gavus komandą „lapų kritimas“, lapai paleidžiami ir jie nukrenta.

Kalbos žaidimas „Rudens lapai“

Vaikai paima du rudens lapai(klevas, guobos, beržas, liepa). Atlikite judesius su kalba.

Mes esame rudens lapai (rankos aukštyn, siūbuojantys judesiai į kairę ir į dešinę)

Jie sėdėjo ant šakų, (atsisėdo)

Pūtė vėjelis (pučia ant lapų),

Ir mes skridome (apvalūs sukimai aplink save)

Mes skridome, skridome (lėtai pritūpkite)

Ir jie tyliai atsisėdo ant žemės (atsisėsti).

Žaidimas „Atspėk ir suskaičiuok“ Mįslių spėjimas. Logopedė vaikams rodo lapus ir užmeta mįsles apie parko medžius. Vaikai atspėja medį ir skaičiuoja šalia esančius medžius)

Pratimai„Išgirsk garsą“.

Jei medžių lapai pagelsta,

Jei iki krašto tolimi paukščiai skrido,

Jei dangus niūrus, jei lyja,

Kokie yra vaikų vardai šiuo metų laiku? (ruduo)

Logopedas kviečia vaikus nustatyti, kokį pirmą garsą išgirstame žodyje „ruduo“, paaiškina garso artikuliaciją ir jo ypatybes. Vaikai garsą O taria chore ir individualiai.

Kartojimas ir sustiprinimas kalbos motorikos pratimas garsui O.

Žaidimas „Skėtis“. Logopedas kelia delną aukštyn, o vaikai pakiša pirštus po skėčiu ir turi juos nuimti, kai išgirsta garsą O: a, sa, o, u, ua, Olya, ruduo, oi, antis….

Žaidimas „Slėpynės“. Logopedo nurodymų įgyvendinimo ir prielinksnių vartojimo kalboje įtvirtinimas.

Logopedo nurodymu dalis vaikų slepiasi už medžių, o kiti, logopedo nurodymu, jų ieško. („Surask, kas slepiasi už aukšto medžio, žemo, storo, plono, prie ilgos šaknies, prie trumpos šaknies ir pan.“)

Tuo pačiu metu praktikuojami prielinksniai: už, apie, prieš, šalia, dėl, tarp, ant.

Pamokos santrauka

Vaikai daro rudens lapų puokštes.

Literatūra:

Vygodskaja I., Berkovskaja N.Žvukogradas. Bukvogradas. M., 1999 m.

Kartushina M.Yu. Logoritminių užsiėmimų su 5-6 metų vaikais užrašai. M.: TC Sfera, 2005 m.

KonovalenkoV.V. Artikuliacija ir pirštų gimnastika.

KrupenčukasO.I. Išmokyk mane taisyklingai kalbėti. Sankt Peterburgas, 2001 m.

Mukhina A.Ya. kalbos motorinis ritmas Maskvos Astrel 2010

Nishcheva N.V. Sistema pataisos darbai V logopedinė grupė specialiųjų poreikių vaikams S-P „Vaikystė-spauda“ 2004 m

Savina L.P. Pirštų gimnastika ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbai lavinti. M., 1999 m.

Sirotyukas AL. Ikimokyklinio amžiaus vaikų intelekto raidos korekcija. M., 1999 m.

Korekcinis ir vystomasis švietėjiška veikla dėl leksinių ir gramatinių kalbos priemonių formavimo ir rišlios kalbos ugdymo parengiamojoje logopedinėje grupėje

Tema: "Ruduo"

Tikslai:

išsiaiškinti, įtvirtinti ir išplėsti vaikų idėjas apie pagrindinius rudens ženklus;

aktyvinti temos būdvardžių ir veiksmažodžių žodyną;

toliau plėtoti kalbos žodžių darybos funkciją;

išmokite pagal schemą parašyti pasakojimą apie rudenį;

vystytis vizualinis suvokimas, klausos dėmesys ir mąstymas;

ugdyti meilę rudeninei gamtai.

Įranga: paveikslas, vaizduojantis sezoną „Ruduo“, paveikslai, vaizduojantys metų laikus, atskaitos diagramos rudens ženklai, rutulys, geltoni kartoniniai lapai, diagrama istorijos rašymui pagal rudens ženklus, skydelis.

Pamokos eiga

1.Org. akimirka

Pvz. „Paskambink man maloniai“

2.Pranešimas pamokos tema

Atspėk mįslę.

„Skrenda geltoni lapai,

Jie ošia po kojomis.

Saulė nebekaitina.

Kada tai įvyksta? ( rudenį)

Šiandien kalbėsime apie rudenį.

3. Pokalbis šia tema

Po kurio metų laiko ateina ruduo?

Ką žmonės veikia soduose, daržuose ir laukuose rudenį?(Rudenį žmonės skina daržoves ir vaisius.)

Įvardinkite rudens mėnesius.

Rudens mėnesių pavadinimų kartojimas.

4.Metų laikų pavadinimų kartojimas

5. D/i „Pasirinkite ženklą“

Ką galite pasakyti apie rudenį, koks jis?(Ruduo – auksinis, elegantiškas, niūrus, šaltas, ankstyvas, gražus, lietingas ir pan.).

Kokia gamta rudenį?(Rudenį gamta graži, geltona, elegantiška, šviesi ir pan.).

6.Rudens ženklai

Prisiminkime ir įvardinkime rudens ženklus.

Kaip rudenį šviečia saulė?

Koks dangus? (Dangus padengtas debesimis, šlapdriba (lyja) lietus).

Koks oras rudenį?(Oras rudenį šaltas, pučia vėjas).

Kas atsitiks su medžiais ir žole?(Medžių lapai pagelsta ir nukrenta, žolė nuvysta ir išdžiūsta).

Kas nutinka paukščiams rudenį?(Paukščiai skrenda į pietus).

Kas nutinka gyvūnams? (Gyvūnai ruošiasi žiemai).

7. D/i „Pasakykite žodžiu „ruduo“

Vėjas, dangus, oras, alėja ir kt.(Rudens vėjas, rudens dangus ir tt)

8. Paaiškinimas ir supratimas perkeltine prasmežodžius(« Auksinis ruduo“, „ Vėlyvas ruduo“, „Auksinis kilimas“ (iš lapų), „Auksiniai lapai“).

9.Pirštų gimnastika

RUDENS puokštė

Vienas, du, trys, keturi, penki

Pradedant dideliu.

Rinkkime lapusRitmiškai sugniaužkite ir atgniaužkite kumščius.

Beržo lapai, šermukšnio lapai,Sulenkite pirštus po vieną,

tuopos lapai, drebulės lapai,pradedant nuo didžiojo.

Rinksime ąžuolo lapus

Mamai rudens puokštė mes paimsime.„Pasivaikščiokite“ ant vidurinio stalo ir

Rodyklės pirštai.

10. D/i „Tinka arba netinkama“(su geltonais lapais)

Žaiskime su rudeniniais lapais.

Vardinsiu žodžius. Jei žodis tinka rudeniui, tai nuskinkite rudens lapus.

Kristi, ištirpti, niūrus, žydėti, šalta, šilta, karšta, nuskristi, pažaliuoti, sunokti, pagelsti

11 . Kūno kultūros minutė

Staiga dangų užklojo debesys,Kylame ant kojų pirštų, keliame aukštyn

Sukryžiuotos rankos.

Pradėjo lyti spygliuotas lietus.Šokinėja ant kojų pirštų, rankos ant diržo.

Lietus verks ilgai,

Visur paskleis šlamštą.Pritūpę, rankas ant diržo.

Purvas ir balos kelyje,

Pakelkite kojas aukščiau.Einame ratu aukštu pakėlimu

Kelio.

12. Pvz. — Koks oras?

Koks oras rudenį, jei lyja – lyja,

...lietingas-lietingas, ..šaltas-šaltas..., debesuotas-debesuotas..., drėgnas-drėgnas..., niūrus-niūrus..., saulėtas-saulėtas..., giedras-giedras...

13. Pvz. „Pasakyk pagal pavyzdį“

Atėjo rudens diena -Atėjo rudens dienos.

Ant medžio yra geltonas lapas -geltoni lapai ant medžio.

Pilkas debesis plaukia -plaukia pilki debesys.

Šaltas lietus -ateina šalti lietūs.

Pučia stiprus vėjas -pučia stiprūs vėjai.

Kabo šilta striukė -kabantys šiltos striukės.

Paukščių pulkas skrenda -skraido paukščių pulkai.

14. D/i „Ištaisykite klaidas“(pagal rudens ženklus)

Pasakyk man, ką aš sakau apie rudenį teisingą, o kas blogą.

Ar rudenį skaisčiai šviečia saulė?(Rudenį saulė šviečia mažai ir nešildo).

Dangus apaugęs debesimis, šlapdriba (lyja).

Oras šiltas rudenį? (Oras rudenį šaltas, debesuotas, lietingas).

Ar medžių lapai žali ir krenta?(Medžių lapai pagelsta, nudžiūsta ir nukrinta.)

Ar paukščiai ateina iš pietų?(Paukščiai skrenda į pietus).

15. Aprašomosios istorijos apie rudenį sudarymas(pagal schemą)

Rudenį saulė šviečia mažai ir nešildo. Oras šaltas ir vėjuotas. Dangų dengia tamsūs debesys, dažnai lyja. Medžių lapai pagelsta ir nukrinta, žolė nuvysta ir išdžiūsta. Paukščiai skrenda į pietus, kur šilta. Gyvūnai taip pat ruošiasi šaltai žiemai. Kiškis pakeičia pilką kailį į baltą. Voverė žiemai kaupia: riešutus, grybus. Meška eina miegoti savo guolyje visą žiemą.

16. Pamokos santrauka

Apie ką mes šiandien kalbėjome? Kokius žaidimus žaidėme?

17 . Vaikų veiklos vertinimas

Šiandien visi sunkiai dirbo ir stengėsi. Gerai padaryta.




Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!