Aplinkinio pasaulio pamoka „Gyvoji ir negyvoji gamta. Gyvų daiktų savybės

Tema: Gyvas ir negyvoji gamta.

Tikslas: mokyti vaikus atskirti gyvąją ir negyvąją gamtą.

Užduotys:

  1. Parodykite skirtumus tarp natūralių ir dirbtinių objektų.
  2. Paaiškinkite nenutrūkstamas ryšysžmonija ir jos aplinka.
  3. Ugdykite gebėjimą tyrinėti mus supantį pasaulį prieinami būdai (stebėjimas, patirtis, palyginimas, klasifikavimas).
  4. Ugdykite įgūdžius nustatyti ir užmegzti priežasties ir pasekmės ryšius jus supančiame pasaulyje.
  5. Ugdyti rūpestingą ir pagarbų požiūrį į supantį gamtos ir gyvūnų pasaulį.

Pamokos žingsniai:

  1. Organizacinis momentas (epigrafinio eilėraščio skaitymas).
  2. Įvadas į temą, problemos išdėstymas.
  3. Žaidimo momentas: bendras „naujų“ žinių atradimas.
  4. Kūno kultūros minutė.
  5. Temos plėtojimo tęsinys.
  6. Savarankiškas įgytų žinių apibendrinimas.
  7. Namų darbai.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas

Šiuos eilėraščius galima skaityti kaip epigrafą:

  • L. Daineko „Čia didžiulis namas žemėje“.
  • V. Kalačiovas „Gamta niekada negyva!
  • N. Bugaenko „Nevaikščiok su timpa, Kolka“.
  • O. Romanenko „Žemė kenčia“.
  • O. Romanenko „Grožis“.
  • E. Kiliptari „Džiaugiuosi rytu. Džiaugiuosi saule“.

2. Įvadas į temą, problemos išdėstymas

Mokytojas užduoda klausimus, vedančius į pagrindinę temą:

Kas yra gamta? (mokiniai daro prielaidas, įvardija konkrečius objektus)

Kas nėra gamta? (viskas, kas padaryta žmogaus rankomis)

Ar automobilis/daugiaaukštis pastatas/namas kaime laikomas gamta?

Ar gamta gali būti vadinami naminiai gyvūnai: karvė, arklys, šuo ir pan.?

Mokytojas daro trumpa išvada: gyvoji gamta yra tai, kas egzistavo ir gali egzistuoti be žmogaus įsikišimo, kiti objektai yra negyvoji gamta.

3. Žaidimo momentas

Mokytojas gali pasiūlyti vaikams atvirutes su mįslėmis. Pavyzdžiui:

Jie skraido, bet sparnų nėra,

Jie bėga, bet nėra kojų,

Jie plūduriuoja, bet burių nėra (Debesys)

Ne vanduo, ne žemė:

Jūs negalite išplaukti valtimi,

Ir jūs negalite vaikščioti kojomis (pelkė)

Gyvena jūrose ir upėse,

Tačiau jis dažnai skrenda per dangų.

Kaip jai nusibosta skraidyti?

(Vanduo) ir panašiai vėl krenta ant žemės.

Alternatyvus žaidimo momentas: mokiniai turi sugalvoti trumpi palyginimai gamtiniai objektai ir negamtiniai. Mokytojas duoda pirminius nurodymus, t.y. pavyzdys:

Povandeninis laivas atrodo kaip banginis

Ir malūnsparnis yra ant laumžirgio.

Mokinių užduotis – tęsti seriją. Pratimą geriau atlikti grandinėje.

4. Kūno kultūros minutė

Galima atlikti įvairiomis formomis:

  • mokiniai pritūpę ar šokinėja nelyginiam pritūpimui ar šuoliui, kiekvienas turi įvardyti vieną gyvą objektą, lyginį - negyvąjį;
  • atlieka vaikai fizinis pratimas, nesusijęs su pamokos tema, paremtas eilėraščiais („Ir miške auga mėlynės“, „Gandras“, „Ir laikrodis eina ir eina“ ir kt.);
  • jei pamoka vyksta lauke, daugiau aktyvus užsiėmimas su kamuoliu: vaikai mėto kamuoliukus vieni į kitus, vardydami aplink juos esančius daiktus – jei daiktas dirbtinis, reikia pataikyti į kamuolį, o jei natūralus – pagauti kamuolį.

5. Tęsiamas temos vystymas

Apima žaidimo akimirką. Mokiniai suskirstyti į tris grupes, kiekvienai grupei užduodamas vienas kryžiažodis tema „Gyvoji ir negyvoji gamta“. Tai ugdo įgūdį komandinis darbas, o žaidimo fonas prisideda prie didesnio žinių įsisavinimo.

Išsprendęs kryžiažodžius ir patikrinęs atsakymus, mokytojas parodo vaikams korteles su atvaizdu skirtingi objektai(gyvūnai, medžiai, automobiliai, pastatai ir kt.), užduodami mokiniams du klausimus:

Gyvas arba negyvas objektas nupiešta ant kortelės?

Kodėl tai gyva ar negyva?

Kuo gyvi objektai skiriasi nuo dirbtinių?

Jis vėl naudojamas kaip papildomas temos pastiprinimas. žaidimo uniforma. Mokiniai atsistoja, mokytojas taria žodžius, žyminčius gyvosios ir negyvosios gamtos objektus, o vaikai stovi vietoje, jei objektas yra dirbtinis, ir juda, jei objektas natūralus.

Ar žmogus priklauso gyvajai ar negyvajai gamtai? (žmogus kartu yra ir aplinkos dalis gamtos pasaulis ir dirbtinio pasaulio variklis)

Mokytojas mokiniams aiškina, kaip svarbu saugoti gamtą ir elgtis su ja pagarbiai, kad žmonės ir juos supantis pasaulis yra tarpusavyje susiję: be gamtos nebus žmonijos.

6. Savarankiškas įgytų žinių apibendrinimas

Siekdamas paskatinti kūrybinius ir psichinius procesus, mokytojas užduoda klausimą:

Kas nutiks žmonijai, jei išnyks augalai ir gyvūnai?

Vaikai spėlioja, mokytojas juos patvirtina arba paneigia. Tada mokytojas paprašo mokinių savarankiškai suformuluoti išvadą apie pamoką:

Ko išmokote ir išmokote šiandien?

Su kokiais sunkumais teko susidurti?

Trumpai kiekvienas vaikas išsako savo nuomonę apie pamoką ir kalba apie problemas, jei jų iškyla. Išvadą galite paprašyti užrašyti į sąsiuvinį.

7. Namų darbai

Suteikta kūrybinė forma. Galimi keli variantai:

  • savo sąsiuviniuose nubraižykite schemą apie gyvų būtybių santykį ir dirbtiniai pasauliai;
  • per savaitę į specialų sąsiuvinį nubraižyti gatvėje randamus gyvosios/negyvos gamtos objektus;
  • sugalvokite mįsles, kaip atpažinti gyvus ir dirbtinius objektus, įgarsinkite jas kitos pamokos pradžioje;
  • parašyti esė tema „Žmogaus ryšys su išoriniu pasauliu“ ir kt.

Julija Dautova
Aplinkinio pasaulio pamoka „Gyvoji ir negyvoji gamta. Gyvų būtybių savybės"

21 pamoka

Tema pamoka: Gyvoji ir negyvoji gamta. Gyvų daiktų savybės.

Tikslas pamoka: supažindinkite vaikus su gyvosios gamtos savybės. Ugdykite stebėjimo, loginio ir kūrybinio mąstymo įgūdžius. Ugdykite rūpestingą požiūrį į viską, kas gyva aplink mus.

Suformuokite UUD:

- Asmeninis: gebėjimas įsivertinti pagal sėkmės kriterijus švietėjiška veikla.

- Reguliavimo UUD: nustatykite ir suformuluokite tikslą pamoka su mokytojo pagalba; planuoti savo veiksmus pagal užduotį.

- Komunikabilus UUD: klausytis ir suprasti kitų kalbą; organizuoti savo mintis į žodžiu; kartu su mokytoju tartis su klasės draugais dėl elgesio ir bendravimo taisyklių bei jų laikytis.

- Kognityvinis UUD: naršyti savo žinių sistemoje; analizuoti objektus; rasti atsakymus į klausimus tekste ir iliustracijose; konvertuoti informaciją iš vienos formos į kitas: sudaryti atsakymus į klausimus.

Pamokos eiga.

Etapai pamoka

Pamatinė medžiaga pamoka

Studentų veikla

UUD etapais pamoka

1. Organizacinis momentas

Vėl suskambo varpas.

Jauskitės patogiai

Pradėkime dabar pamoka! Vaikai atsako

; derėtis su klasės draugais kartu su mokytoju dėl elgesio ir bendravimo taisyklių bei jų laikytis (komunikacinis UUD).

2. Temos formulavimas pamoka, tikslų nustatymas

Žiūrėk. Mano mielas drauge

Kas yra įsikūrusi rajonas?

Dangus šviesiai mėlynas,

Auksinė saulė šviečia,

Vėjas žaidžia su lapais,

Danguje sklando debesis.

Laukas, upė ir žolė,

Kalnai, oras ir lapija,

Paukščiai, gyvūnai ir miškai,

Perkūnija, rūkas ir rasa.

Žmogus ir sezonas -

Tai viskas aplink... gamta. (1 skaidrė)

Prisiminkite, kaip mes galime žinoti mus supantį pasaulį?

Kaip manote, kokia tema? pamoka?

Kokį tikslą išsikelsite sau? Vaikai atsako Gebėti palyginti pagal duotus kriterijus (Kognityvinis UUD).

Gebėti reikšti savo mintis žodžiu (komunikacinis UUD).

Gebėti apibrėžti ir suformuluoti tikslus pamoka su mokytojo pagalba(Reguliavimo UUD).

3. Išmokite pritaikyti savo žinias

Kviečiu į kelionę į nuostabus pasaulis gamta. Išmoksime stebėti ir daryti išvadas. Bet pirmiausia atlikime apšilimą. 1 grupė: kopūstas, kregždė, debesis, skruzdėlė, katė. 2 grupė: krokodilas, kėdė, langas, automobilis, lėkštė. 3 grupė: pirštinės, stiklas, vaivorykštė, striukė, rašomasis stalas. 4 grupė: smėlis, kalnai, ugnikalnis, upė, valtis. 5 grupė: arbatinukas, varna, beržas, rožė, voverė. 6 grupė: saulė, sakalas, žemė, akmuo, sniegas.

Pažiūrėk į paveikslėlį (2 skaidrė)

Pavadinkite objektus gyvus ir negyvoji gamta.

Ir pagal kokius požymius mes nustatome. Tas vienas dalykas yra gyvas. Ir kitas negyvas(vaikų tęsiniai)

Darbas pagal vadovėlio 70-71 psl. Vaikų atsakymai ir paaiškinimai

(Reguliavimo UUD).

(asmeninis UUD).

4. kūno kultūros minutė

5. konsolidavimas Kas taikoma gamta(3 skaidrė)

Žaidimas "Gyvai - negyvas»

Atspėkite mįsles, nustatykite, ar ji gyva, ar negyvas.

1. Ką matai naktį (4 skaidrė)

2. Dangumi plaukia balti laiveliai, balti laiveliai neša lietų. (5 skaidrė)

3. Kvėpuoja, auga, bet negali vaikščioti. (6 skaidrė)

4. Kas šildo visus žmones Žemėje (7 skaidrė)

5. Ant vienos kojos į mišką išaugo plokščias pyragas. (8 skaidrė)

6. Jis sėdi ant visų ir nieko nebijo. (9 skaidrė) atsakymas Gebėti dirbti pagal mokytojo pasiūlytą planą (Reguliavimo UUD).

Sugebėti atlikti reikiamus veiksmo koregavimus jį užbaigus, remdamasis savo įvertinimu ir atsižvelgdamas į padarytų klaidų pobūdį (Reguliavimo UUD).

Gebėti atlikti įsivertinimą pagal ugdomosios veiklos sėkmės kriterijų (asmeninis UUD).

6. Mokymosi veiklos refleksija

Papasakokite, kokie ženklai padeda atskirti gyvenimą gamta iš negyvos?

Ką naujo išmokote pamoka?

kas tau patiko labiausiai?

Gebėti reikšti savo mintis žodžiu (komunikacinis UUD).

Gebėti įvertinti veiksmo teisingumą tinkamo retrospektyvaus vertinimo lygiu (Reguliavimo UUD).

Gebėjimas įsivertinti pagal sėkmės ugdomojoje veikloje kriterijų (asmeninis UUD).

Publikacijos šia tema:

Šiandien ypač populiarėja vaikų eksperimentavimas. Jo pagrindinis privalumas yra tai, kad jis suteikia vaikui tikrą.

Visapusiškas ilgalaikis planavimas antroje jaunesniųjų grupėje pagal programą „Vaikystė“. Savaitės tema: „Gyvoji gamta“ Baigiamasis renginys. NOD "Kur saulė praleidžia naktį?" resp. Čerepenina A. V. Kompleksas ryto mankšta Nr.5, žr. kūno kultūros mokytojo komplekso planą.

Parengiamosios grupės Negyva gamta „Akmeniniai žemės drabužiai“ integruotos pamokos santrauka Integruotos pamokos santrauka parengiamoji grupė Negyva gamta „Akmeniniai žemės drabužiai“ TIKSLAS: tęsti pažintį su kūnais.

Tikslas: Toliau supažindinti vaikus su gyvosios gamtos savybėmis. Tikslai: - Išmokyti vaikus teisingai atsakyti į mokytojo klausimus dalykiniais klausimais.

GCD santrauka apie ekologiją vidurinėje grupėje „Gyvoji ir negyvoji gamta“ Savivaldybės autonominė ikimokyklinė įstaiga ugdymo įstaiga Nr. 241" Darželis kombinuotas tipas“ „Gyvoji ir negyvoji gamta“.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!