Хичээлийн хураангуй “Удахгүй сургууль руугаа. Сэдвийн тойм: Цэцэрлэгийн хичээлийн хураангуй

Зорилго: харилцааны ур чадвар, үе тэнгийнхэн, багштай хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх; боловсролын болон танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны зарим аргыг бий болгох, санах ой, анхаарлын хэмжээг нэмэгдүүлэх; сониуч байдлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Хамтдаа задгай газар алхах нь хөгжилтэй" дууны бичлэг, тараах материалбээлий, улирал, хонхны дүрс бүхий.

(хичээл амрах завсарлагатай 60 минут үргэлжилнэ)

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулалтын мөч.
Бүгд өдрийн мэнд, бид хичээлээ эхлүүлнэ. Хамтдаа хэлье шидэт үгс.
- Нэг, хоёр, гурав - сонсоод үзээрэй!
- Гурав, хоёр, нэг - бид одоо эхэлнэ!

Мэдлэгийг шинэчлэх.
Сургууль болон хичээл дээр ямар зан үйлийн дүрэм сурснаа санацгаая?
Бид яагаад эдгээр дүрмийг дагаж мөрдөх шаардлагатай байна вэ?
Хүн яагаад сургууль хэрэгтэй вэ?

Асуудлын талаархи мэдэгдэл.
Одоо би чамайг сонсохыг хүсч байна "Хамтдаа задгай газар алхах нь хөгжилтэй, мэдээж найрал дуугаар дуулах нь дээр" дууны хэсэг.
- Та дууг сонссон, хамтдаа юу хийх хөгжилтэй байдгийг надад хэлээч?
- Залуус аа, та ганцаараа тоглох дуртай юу?
-Та гэртээ ээжгүй, аавгүй ганцаараа байх дуртай юу?
-Өнөөдөр бид хамтдаа, эв найртай ажиллаж сурна.

Тоглоом "Дохиогоор хосыг сонго"

Би одоо хонх дарах болно, чи завсарлагаанаар тоглох хосоо сонго. Эргэн тойрноо хар, бие биенээ хар. Та бэлэн үү? Дараа нь би дохио өгнө!
-Яагаад ийм хосууд байгуулсан юм бэ? Тайлбарлах.
-Та хэнтэй тоглохыг хүсч байна вэ? Ханиа сонгохыг хүсээгүй хүмүүс байсан уу? -Та яагаад сонголтоо хийхэд хэцүү байсныг тайлбарлана уу?
-Үнэхээр бие биенээ мэдэхгүй байж сонголт хийнэ гэдэг хэцүү. Хосыг бий болгохын тулд нийтлэг ашиг сонирхол, харилцаа хэрэгтэй.
- Бид яах ёстой вэ, яаж бие биенээ илүү сайн мэддэг болох вэ? Та үүнийг хиймээр байна уу? Би одоо хонхыг өнгөрөөх болно, гарт нь байгаа хүн түүнд өөрийнхөө тухай, түүний нэр, юунд дуртайг хэлэх ёстой.
- Хүүхдүүд ээ, бид энэ тоглоомоор юу сурсан бэ?
Дүгнэлт:Бид бие биенээ анхааралтай ажиглаж, бусад хүүхдүүдийн эрх ашгийг хүндэтгэх ёстой. Мэдээжийн хэрэг, нэг хичээлээр хүн бүрийн зан чанарыг олж мэдэх нь бидэнд хэцүү байдаг, гэхдээ ангийнхаа хүүхдүүдтэй илүү ойр дотно танилцах цаг бидэнд маш их байна.
Би хүн бүрийг ажлын ширээний ард, байрандаа очихыг хүсч байна.

Асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх.

Тоглоом "Өнгөлөг бээлий"(тоглоомыг "Танилцуулга" нийтлэлээс авсан сургуулийн амьдрал"Цукерман)

Одоо бид "Олон өнгийн бээлий" тоглоом тоглох болно. Хүүхдүүд ээ, нийт хэдэн бээлий байна вэ? Хос. Тиймээс та бид хоёр хосоороо тоглох болно. Бид бие биенээ хараахан сайн мэдэхгүй байгаа тул бид хосуудыг ширээний хөршүүдээр нь тодорхойлох болно. Бидэнд нэг багц харандаа хэрэгтэй болно. Таны өмнө зөвхөн нэг бээлийтэй хосын зураг хэвтэж байна. Тэд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай - өнгөгүй, чимэглэлгүй. Таны даалгавар бол ширээний хөрштэйгээ тохиролцож, ямар зураг зурахаа сонгох явдал юм. Хүн бүр өөрийн зургийг өнгөөр ​​​​будах хэрэгтэй, гэхдээ таны хэв маяг ижил төстэй, ижил байх ёстой. Энэ даалгаврыг ойлгосон хүмүүс гараа өргө. Тэгээд ажилдаа орцгооё.
-Хосоороо сайн ажилласан эсэхийг харъя ижил төстэй зурагбээлий дээр. Сайн байна, та хамтдаа ажилласан.
Тараах материалтай ажиллах.
— Чи бид хоёр яаж ажиллаж байсан бэ (хосоор) Амьдралд хосоороо юу тохиолддог вэ? Оймс, бээлий, бээлий, гутал... Өөр яаж хос гэж хэлэх вэ? Энэ нь зөв: 2. Зурган дээрээс хоёр объекттой зүйлсийг олж, өнгөөр ​​буд.

Та ямар зургуудыг будсан бэ? Яагаад хоёрыг авсан юм бэ?
Хичээлийн үеэр бид заримдаа хосоороо, заримдаа бүлгээрээ ажиллах боловч ихэнхдээ ганцаараа ажиллах шаардлагатай болдог. Одоо дараагийн даалгавар бол хувь хүн, өөрөөр хэлбэл хүн бүр бие даан ажиллах болно. Таны ширээн дээр даалгаврын хуудас.

- Зургийг хар, ямар улирлыг харж байна вэ? Бидэнд ийм бээлий хэрэгтэй болох жилийн цагийг харуулсан зурагтай ажилла. Өвөл боллоо.
-Одоо манай цагтай таарч буй жилийн цагийг харуулсан зургийг олоорой. Энэ бол ... хавар.
-Одоо зурган дээрх голын усанд сэлж болох цагийг харуулсан зураасыг дугуйл. Энэ ... зун.
-Тэгээд одоо сургуульдаа ирээд нэгдүгээр ангийнхан гэж дууддаг үе. Энэ бол ... намар.

Геометрийн дүрстэй ажиллах

Ширээн дээрх геометрийн дүрсүүдийг хараад зураг авахын тулд тэдгээрийг байрлуул. Хүүхдүүд ижил багцтай геометрийн хэлбэрүүдяст мэлхийн applique. Залуус дүрсийг санамсаргүй дарааллаар байрлуулж, дурын зургийг бүтээдэг.
Та нар ямар мундаг хүмүүс вэ, хэн нэгэн машинтай, хэн нэгэн байшинтай, хэн нэгэн завь барьсан. Та бүгд өөр өөр зурагтай байсан, гэхдээ одоо бид нэг зураг хийх болно.

Сонсооч шүлэг, дараа нь хэнийг хэлэлцэж, өргөдөл дээр дүрслэх болно.

Зам дагуу байшин явж байна
Жалга дагуу давхидаг
Мөн доор нь дөрвөн хөл байна.
Энэ…
Мэлхий!
Бид хэний тухай яриад байгааг та тааж чадах уу? Та энэ амьтны талаар ямар сонирхолтой зүйлийг мэддэг вэ?

Одоо та самбар дээр анхаарлаа хандуулаарай, та хэнийг харж байна вэ аппликейшн? (Мэлхий)

Та ижил яст мэлхийг авахын тулд ландшафтын хуудсан дээр дүрсүүдийг байрлуулж үзээрэй. Энэ нь ажилласан уу? Одоо цомгийн хуудсан дээрх эдгээр тоонуудыг засахын тулд бидэнд цавуу хэрэгтэй.

Сонирхолтой баримтууд:

Яст мэлхий нь урт элэгтэй - 100 гаруй жил амьдрах чадвартай.
Хүмүүстэй харилцахдаа яст мэлхий нүүр царайгаа санаж чаддаг.

Хичээлийн хураангуй.
- Өнөөдөр бид юу сурсан бэ? Бид яаж ажилласан бэ?

Сургуулийн өмнөх бэлтгэлийн талаархи хичээлийн тэмдэглэл.

Сэдэв: Нөхөрлөл гэж юу вэ?

Зорилтот: Ломбард тавих ёс суртахууны зарчимнөхөрлөлийн талаархи санаа бодлыг бий болгох явцад хувь хүмүүс.

Даалгаварууд:

    Үгийн санг синоним, эпитетээр баяжуулах;

    нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийн утгыг амьдралын тодорхой нөхцөл байдалтай холбож сурах;

    сэтгэлгээг идэвхжүүлж, ярианы үйл ажиллагааасуудалтай, ассоциацийн нөхцөл байдал, диаграмм, загвар, тэмдэглэгээг ашиглан хүүхдүүд;

    нийгмийн болон харилцааны чанарыг (хамтын ажиллагаа, уян хатан байдал, хүлцэл) бий болгох.

Хичээлийн явц.

    Зохион байгуулалтын хэсэг

    Багшийн шүлгийг унших.

Хичээлийн сэдвийг тодорхойлоход туслах шүлгийг сонсоорой.

Найз минь, гэгээнтний үгийг сонсоорой.

Зусардаг найзаас дэмжлэг байхгүй.

Анхны азгүйтлээс тэр тоос шороо болж сүйрэх болно

Зөвхөн үгээр л байдаг тэр нөхөрлөл.

Гэхдээ чиний хань чамтай үүрд хамт байна.

Тэр чамтай адилхан хувь тавилантай холбоотой.

Урвах нь алган дээр хүчтэй байдаггүй

Найдвартай жинхэнэ найзгар.

Энэ шүлэг юуны тухай вэ?

Найзууд бий юу?

Хүн яагаад найз нөхөд хэрэгтэй вэ?

Шүлэг дэх мөрийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?"Зсардаг найзаас дэмжлэг байхгүй" гэж үү?

Зусарч гэж хэн бэ?

Та хэнтэй найзалж чадах вэ?

II . Ангидаа ажиллах.

Өнөөдөр манай ангид удахгүй найз болох багш нар ирлээ. Тэдэнд нөхөрлөлийн тухай мэддэг зүйлээ хэлцгээе. Түүхээ тодорхой болгохын тулд бид нөхөрлөлийн байшин барина. Энэ ажил тийм ч энгийн зүйл биш, бид нэгээс олон ажлыг гүйцэтгэх шаардлагатай болно. Та бэлэн үү?

Та юунаас байшин барьж чадах вэ?

Байшингаа бат бөх болгохын тулд бид үүнийг тоосгоор барина.

Бид тоосгон байшинг тоосгоор барьж эхэлдэг.

Даалгавар 1.

(Самбар дээр сэтгэлийн хөдөлгөөнтэй зургууд байдаг.)

Одоо бид юу ярих гэж байгааг та тааж чадах уу?

Өнөөдөр таны сэтгэл санаа ямар байна?

Та яагаад аз жаргалтай, аз жаргалтай байна вэ? (бид олон найзтай)

Таны бодлоор нөхөрлөл хаанаас эхэлдэг вэ? (сайн харцаар, сайн үйлс, тусламж үзүүлсэн, инээмсэглэл).

Нүүр царайг анхааралтай ажиглаж, ганцаардсан хүнийг олоорой.

Түүний нүүрний хувирал ямар байх ёстой вэ? (гунигтай, гунигтай, баяр баясгалангүй, гунигтай).

Түүний сэтгэл санааг юутай зүйрлэж болох вэ? (саарал үүлтэй, үүлэрхэг тэнгэртэй, бороотой, хайлсан мөсөн бүрхүүлтэй, хатсан цэцэгтэй).

Одоо царайны хувирал нь олон найзтай гэдгийг илтгэх хүнийг олоорой.

Түүний сэтгэл санаа ямар байна?

Түүний сэтгэл санааг юутай зүйрлэж болох вэ? (нар, солонго, эелдэг шувуутай ...)

- Сайн байна! Бид аяллын эхний шатыг давж, нөхөрлөлийн байшингийн эхний тоосгоныг тавьж чадна.

Даалгавар 2.

Таны ширээн дээр төөрдөг байшинтай карт байна. Сум нь замын эхлэлийг заадаг. Үсгүүдийг холбож, үгийг унш.

Зөв! Тэгээд тэд энэ даалгавраа биелүүлсэн.

Даалгавар 3.

"Найрамдал" гэдэг үг нь хамаатан садан гэсэн үгтэй байдаг.

Эдгээр үгсийг бодож, нэрлэцгээе. (Найз, найз, найз охин, найз, найз, нөхөрсөг, нөхөрсөг).

Гурав дахь тоосго тавих.

Даалгавар 4.

Би та бүхэнд "Найзгүй ертөнц" тоглоомыг санал болгож байна.

Би өгүүлбэрээ эхлүүлье, чи дуусгах болно.

    Найзгүй ертөнц сонирхолгүй байх болно, учир нь...

    Найзгүй ертөнц бүрхэг газар байх болно, учир нь...

    Найзгүй хорвоо уйтгартай байх болно, учир нь...

Дөрөв дэх тоосгоныг манай нөхөрлөлийн гэрт тавьж болно.

Даалгавар 5.

Одоо нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгс, үгсийг санаж байхыг хичээ.

Сайн байна! Та нөхөрлөлийн тухай олон зүйр цэцэн үг, хэллэг мэддэг.

Даалгавар 6.

Бүтээлч даалгавар.

Зурган дээр үндэслэн үлгэр зохиох хэрэгтэй.

Түүх ямар хэсгүүдээс (эхлэл, үндсэн хэсэг, төгсгөл) бүрддэгийг санацгаая.

Зургийг хараад манай түүхийн баатруудыг тодруулна уу?

Тэдний нэрсийг санал болгоё.

(Хүүхдүүд зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиодог.)

Энэ үлгэрт ямар зүйр үг тохирохыг одоо бодоорой.

Энэ түүх сонирхолтой бөгөөд мэдээлэлтэй болсон. "Найрамдал бол бизнесийн туслах" гэсэн зүйр үг танд тохирсон. Та яагаад бодож байна вэ?

Даалгавар 7.

Тоглоом "Үлгэрийн баатрыг найзаараа сонго."

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, үлгэрийн баатруудыг сонгож, сонголтоо тайлбарлана.)

Танд тийм ч их сонголт байхгүй, гэхдээ зөвхөн сонголт байна гэж төсөөлөөд үз дээ сөрөг баатрууд. Ганцаараа үлдэх үү эсвэл тэдний аль нэгтэй нь найзлах уу та юу шийдэх вэ?

Та найз нөхөдтэй болж чадна, гэхдээ тэдэнд эелдэг байж, муу зүйл хийхгүй байхыг заах хэрэгтэй.

Даалгавар 8.

Нөхөрлөлийн ордонд зөвхөн жинхэнэ найзууд л амьдарч чадна, тэд нэгдмэл ашиг сонирхолд нийцсэн, хэзээ ч бие биедээ муу, доромжлох зүйл хийхгүй.

Одоо "Найрамдлын сэнтий" тоглоом тоглож таныг ямар найзууд болохыг шалгацгаая. (Хүүхдүүд хөгжимд дугуйлан гүйдэг; хөгжим зогсоход хэн нэгэн сандал дээр сууж, бүгд түүнд сайхан үгс хэлдэг.)

Ямар сайхан сэтгэлтэй, тааламжтай, сайхан үгсТа найзууддаа хэлсэн! Тэд бие биедээ ямар эелдэг хандсан бэ! Энэ нь та хоёрын нөхөрлөл сайн, хүчтэй байна гэсэн үг юм. Сайн байна! Тоосго тоосноос үл анзаарагдам манай байшин том, үзэсгэлэнтэй, гэрэл гэгээтэй болжээ. Гэхдээ миний бодлоор нэг зүйл дутуу байна.

Цонх хангалттай биш байна.

Найрамдлын ордны цонхон дээр хэнийг хармаар байна?

(Тэдний найзуудын хөрөг.)

Илүү тод нарны туяа

Дэлхий даяар нөхөрлөл

Найзуудтайгаа илүү хөгжилтэй байдаг

Аль ч гариг ​​дээр!

Зурж эхэлцгээе. Хөрөг зураг нь хүний ​​зан чанар, сэтгэл санааг олж мэдэхэд тусална гэдгийг бүү мартаарай.

III . Тусгал

Гайхалтай бүтээлүүдчи үүнийг хийсэн! Байшин хэрхэн баяр хөөртэй инээмсэглэлээр гэрэлтэж, найрсаг зүрх сэтгэлийн халуун дулаанаар дулаацаж байсныг хараарай.

    Амьдралд юу хэрэгтэй вэ?

    Нар!

    Нөхөрлөлд юу хэрэгтэй вэ?

    Зүрх!

    Зүрхэнд юу хэрэгтэй вэ?

    Аз жаргал!

    Аз жаргалд юу хэрэгтэй вэ?

    Дэлхий!

Эрхэм хүндэт эцэг эхчүүд ээ!

Үүнийг хүүхэддээ уншиж өгөөрэй.

Сайхан сэтгэл, нинжин сэтгэлд зориулсан цөөн хэдэн зүйр цэцэн үгс .

    Сайн зүйл сур - муу зүйл санаанд орохгүй.

    Сайн үйлсийн талаар зоригтой ярь.

    Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг.

    Сайхан үггүй амьдрах нь муу юм.

    Сайн үг эдгээдэг, харин муу үг тахир дутуу болдог.

    Сайн хүн энэ нь новшийн сэтгэлийг өвтгөж байгааг мэдэлгүй сайн үйлддэг юм болов уу.

    Хүнийг хувцас хунар биш харин сайн үйлс нь бүтээдэг.

    Муу хүн атаархлаасаа уйлдаг, сайн нь баяр хөөрөөс уйлдаг.

    Сайхан үг эд баялгаас илүү үнэ цэнэтэй.

    Хэрэв түүнд сайн зүйл байхгүй бол түүнд үнэн бага байдаг.

    Гоо сайхныг бүү хай, сайхан сэтгэлийг эрэлхийл.

    Сайн үйлсэд дуртай хүн түүнд амьдрал сайхан байдаг.

    Буруу зүйл хийж, дуулгавартай байж чадсан.*** Сайхан сэтгэлтэй байх амаргүй Сайхан сэтгэл нь өндрөөс хамаардаггүй. Сайхан сэтгэл нь өнгөнөөс хамаардаггүй, Сайхан сэтгэл бол лууван биш, чихэр ч биш. Сайхан сэтгэл нар шиг гэрэлтдэг бол Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд баярладаг.*** Гэрт сайн үйлсзавгүй,Сайхан сэтгэл чимээгүйхэн алхдагӨглөөний мэндӨдрийн мэнд, сайхан цагОройн мэнд,Сайн шөнө.Өчигдөр сайхан байлааТэгээд хаанаас асуух вэГэрт маш их сайхан сэтгэл байдаг.

Сэдэв: Уншиж байна. Г.Циферов "Казахстан"

Зорилтот: хүүхдийн уран зохиолын бүтээлд сонирхлыг хөгжүүлэх; эх орноо хүндэтгэх, бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; алсын хараагаа өргөжүүлэх, сонсгол, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх; уран зохиолын төрлүүдийг танилцуулах; үгсийн сангаа баяжуулах.

Хичээлийн материал : « Шидэт хайрцаг" гурван түлхүүртэй, "Утга зохиолын хатан хааны захидал", Казахстаны байгалийн тухай өнгөт зураг|,

шарилж, хүдэр, усан цахилгаан станцыг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургууд.

Тайлбар толь бичгийн ажил : Хүдэр, шарилж, усан цахилгаан станц.

Хичээлийн явц:

1. Оршил хэсэг

Багш үүнийг хүүхдүүдэд мэдэгддэг өнөөдөрТэд

маш их танилцаж эхэлнэ сонирхолтой адал явдал, түүхүүд,

шүлэг. Хаалга тогшиж, багш гарч ирэв; орж байна

Групп, хүүхдүүдэд шуудан зөөгч илгээмж авчирсан гэж хэлэв. Үүнийг харуулдаг ба

хаягийг уншдаг сургуулийн өмнөх боловсрол, бүлгийн нэр.

Илгээгчийн хаяг: Утга зохиолын хатан хаанаас "Утга зохиол" вант улс. Тэр илгээмжийг нээж, дугтуй, ном, хайрцаг гаргаж ирэв.

Захидлын текст: Сайн байна уу, эрхэм залуус аа! Би бол утга зохиолын хатан хаан, би “Утга зохиол” хэмээх том сайхан хаант улсад амьдардаг. Миний хаант улсад амьдардаг асар их хэмжээуран зохиолын бүтээл, хамтран

ард түмэн зассан өөр өөр улс орнуудертөнц, зохиолч, яруу найрагчид. Би насанд хүрэгчид, хүүхдүүдтэй найзууд. Олон найз нөхөдтэй болох тусам би баярладаг.

Учир нь хайрладаг, ойлгодог хүмүүс уран зохиолын бүтээлүүд,

Тэд илүү эелдэг, ухаалаг болж, хамтдаа амьдарч, хөгжилтэй байдаг. Би чамайг том болохыг удаан хүлээсэн бөгөөд одоо би танд анхны бэлэг болох "Дусал" хэмээх гайхалтай номоо илгээж байна. Тэгээд нэрлэдэг

Энэ нь маш их агуулагддаг учраас ийм байдаг сонирхолтой бүтээлүүд, хэдийгээр энэ нь "асар том"-той холбоотой "жижиг дусал" юм.

Миний хаант улсад амьдардаг уран зохиолын бүтээлүүдийн "далай" Энэ ном нь шидэт уран зохиолын хайрцагт нуугдсан гурван шидэт түлхүүрээр нээгддэг: үлгэр, богино өгүүллэгүүд. "Дусал" номыг уншиж эхлэхээсээ өмнө шүлэг, та шидэт хайрцгийг онгойлгож, шаардлагатай түлхүүрийг авах хэрэгтэй бөгөөд энэ нь таны хүссэн бүтээлийг олоход туслах болно үгс:

"Түлхүүр, алтан түлхүүр, шинэ үлгэр нээ!" Хэрэв энэ нь мөнгө бол: "Мөнгөн түлхүүр, бидэнд туслаач, түүхийн хуудасны түгжээг хурдан тайлаарай!"

Хэрэв та болор түлхүүр олвол: "Болор түлхүүр, бид яруу найрагт дуртай, Яруу найрагч х зохиосон - та үүнийг олоорой!"



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!