Дунд бүлгийн ургамалд бүлээн ус өгнө. Харааны бэрхшээлтэй хүмүүст зориулсан "шидэт ус" хувилбарын дунд бүлгийн нээлттэй хичээл

  1. Спирикова Ирина Петровна
  2. Сурган хүмүүжүүлэгч
  3. MBDOU d/s No 20
  4. Тимашевск
  5. Дүрслэх урлагийн хичээлийн тэмдэглэл 1 залуу бүлэгуламжлалт бус зургийн техник. Сэдэв: "Frost эцэг"

Зорилго: уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан хүүхдийн урлаг, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. "Алганы зураг" .

Даалгаварууд:

  • Боловсрол: хүүхдүүдийг технологитой танилцуулах "Алганы зураг" .
  • Хөгжүүлэх: ойлголт, төсөөлөл, ой санамжийг хөгжүүлэх.
  • Боловсрол: материалд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, тэдгээрийг зөв ашиглах: ажил дууссаны дараа тэдгээрийг байранд нь буцааж тавь.

Боловсролын тэргүүлэх чиглэл: уран сайхны - гоо зүйнхөгжил.

Интеграци боловсролын бүсүүд: « Бие махбодийн хөгжил» , "Харилцаа холбоо" .

Тоног төхөөрөмж: палитр, гуаш: цагаан, улаан, ягаан, хар. Сойз, аяга ус, нойтон салфетка, А5 хуудас цэнхэр.

Урьдчилсан ажил: цувралын зургуудыг судлах "Өвөл" .

GCD шилжих:

Сайн уу залуусаа! Гадаа өвөл болж байна, тун удахгүй Шинэ жил! Манай гацуур дээр хэн ирж бэлэг авчрах вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Мэдээжийн хэрэг, Санта Клаус. Залуус аа, тэр зүгээр л бэлэг өгдөггүй, шүлэг уншиж, бүжиглэх хэрэгтэй, та бэлэн үү?

(Хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, бид бүлгээ тохижуулж болох уу? Яаж?

(Хүүхдүүд бүлгийг хэрхэн яаж чимэглэхийг санал болгодог)

Тийм ээ, бид цасан ширхгүүд, зураг өлгөх болно. Бид шүүгээгээ тохижуулбал ямар вэ? Надад хэлээч, бидэнд ямар материал байгаа вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

Алгаараа зурж сургамаар байна уу? Тэгээд бид ийм зүйл зурж болно, Хүүхдийн Frost (дээжийг харуулж байна).

Гэхдээ ийм сайхан Frost авахын тулд бид хэлэх хэрэгтэй шидэт үгс, миний араас бүгдийг давт.

Би хүйтэн жавараас айдаггүй (Бид байрандаа алхаж)

Би түүнтэй дотно найзууд болно. (Бид алгаа таших)

Хүйтэн надад ирэх болно, (Суух)

Гараа хүр, хамартаа хүр (Гар, хамар харуулсан)

Тиймээс бид эвшээх ёсгүй, (Бид алгаа таших)

Үсэрч, гүйж, тогло. (Газар дээрээ үсрэх).

Та нар мундаг шүү, одоо бүх зүйл бүтнэ! Залуус аа, сойзоо цагаан гуашаар дүрээд алгаа ингэж будаарай. Одоо бид алгаа цаасан дээр тавиад энэ дардасыг авдаг. Энэ нь нүүр ба сахал байх болно. Салфетка аваад алгаа арчина. Нүдээ зурцгаая, таны нүд ямар өнгөтэй байх вэ, миний нүд хар өнгөтэй байна. Би хурууныхаа дэвсгэрийг хар будгаар дүрж, дээр нь эдгээр жижиг цэгүүдийг тавина. Чи нүдийг нь авсан уу?

(Хүүхдэд үзүүлэх ганцаарчилсан тусламж)

Одоо хацраа зурж, дэрээ дүрье ягаанбас үүнтэй төстэй хэдэн цэг тавья. Амаа улаан будгаар зурцгаая. Залуус аа, бид малгай зурах уу? Надад хэлээч, малгай ямар өнгөтэй байх вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

Би улаан өнгөтэй болно, би улаан будаг аваад хуруугаараа ийм малгай, цагаан бубо зурна.

(хүүхдүүд малгай зурах, хувь хүний ​​тусламж)

Энд юу байна сайхан хяруу, бид үүнийг хийсэн. Шүүгээгээ хурдан тохижуулцгаая. Frost ирж, энд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг харж, бидэнд илүү олон бэлэг өгөх болно ...

Нэр:"Намрын" зургийн хичээлийн хураангуй
Нэр дэвших: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, зураг, Нэгдүгээр бага бүлэг, 1-2 жил

Албан тушаал: багш
Ажлын байр: МАДОУ МО СГО д/с No7 “Огонёк”
Байршил: Калининград муж, Светлый хот

"Намрын" нэгдүгээр бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:Намрын улирал, түүний шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд: 1) оруулах идэвхтэй яриахүүхдийн үгс: намар, бороо, үүл, шалбааг. ( Яриа хөгжүүлэх)

2) Улирлын дүр төрхтэй ажиллах, намрын онцлогийг улирал болгон анзаарч, дуудах чадварыг хөгжүүлэх (Танин мэдэхүйн хөгжил)

3) Зургийн нарийн ширийн зүйлийг анхаарч, цаасан дээр харуулах чадварыг хөгжүүлэх. Будаг, сойзтой ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. (Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил)

5) Ангийнхантайгаа хамтран ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх (Ярианы хөгжил, нийгэм, харилцааны хөгжил)

6) Хөдөлгөөнийг үгээр зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийг бусад хүүхдүүдтэй тоглоомонд оролцохыг урамшуул. (Биеийн хөгжил).

Арга, техник:

- аман яриа (хэллэг дуудах, дуу дуулах, харилцан яриа, асуултууд)

- харааны (шалгалт, "Намрын" гэрэл зургийн үзэсгэлэн);

- практик (бороо зурах);

Материал: "Тучка" тоглоом, намрын гэрэл зураг, цаас, будаг, дуу хураагуур

Хичээлийн явц:

Багш хүүхдүүдийг сандал дээр суугаад хуруугаа бага зэрэг сунгахыг урьж байна. Хүүхдүүд багштай хамт үг ​​хэлж, хөдөлгөөнийг давтана.

Бороо, бороо, хөгжилтэй байгаарай! (зүүн гарынхаа хурууг баруун алган дээр ээлжлэн товш)

Дуслах, дуслах, харамсах хэрэггүй! (хуруугаараа ээлжлэн баруун гарзүүн алган дээр товших)

Зүгээр л биднийг бүү ал! (“хуруугаараа цацах”)

Дэмий хоосон цонх тогших хэрэггүй! (зүүн нударга баруун тийш 2 удаа тогшиж, дараа нь өөрчлөгдөнө)

Талбайд илүү зузаан цацах: (“хуруугаараа цацах”)

Өвс зузаан болно! (гараа хөндлөн гар - хуруугаа хажуу тийш нь сунга)

Багш хүүхдүүдийг хийсэн ажлынх нь төлөө магтдаг.

  • Сэдвийн талаархи сэдвийн үгсийн санг тодруулах.

Гэнэтийн мөч: хэн нэгэн хаалгыг тогших үед багш хүүхдүүдэд: "Хүүхдүүд ээ, хэн нэгэн бидэн дээр ирсэн байх ёстой, хэн байгааг харцгаая." Багш "Үүл" тоглоомыг бүлэгт авчирдаг: "Хараач! Энэ үүл бидэнтэй уулзахаар ирлээ!" Дараа нь үүл хүүхдүүдийг намар, бороо, шалбааг дүрсэлсэн гэрэл зургийн үзэсгэлэнд ойртохыг урьж байна. Багш хүүхдүүдтэй хамт ярьж, танилцуулдаг идэвхтэй толь бичигнамар, бороо, үүл, шалбааг, дусал гэх мэт үгс.

Багш үүл ба борооны дуслуудын зураг дээр хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж, дараах үгсийг хэлэв: "Хүүхдүүд ээ, зургийг хараарай, энд үүлнээс бороо дуслуулж байна, гэхдээ манай үүлэнд борооны дусал байхгүй. Бяцхан үүлэндээ тусалж, түүнд дусал зурцгаая!" Хүүхдүүд ширээн дээр сууж, тус бүр нь үүлний (борооны дусалгүй) урьдчилан бэлтгэсэн зурагтай байдаг. Залуус хуруугаа будгаар (цэнхэр эсвэл цайвар цэнхэр) дүрж, борооны дусал (цэг) зурдаг. Ажил дууссаны дараа үүл бүх хүүхдүүдийг магтдаг. Багш, хүүхдүүд зурсан зургуудаа өлгөж, тэдний ажлыг биширэх цаг өгдөг.

Мөн сонирхолтой үйл ажиллагаа 1-р ангид зургийн чиглэлээр сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын бүлэг:

  • "Бороо" дууг дуулж байна

Тучка хүүхдүүдийг борооны тухай дараах дууг дуулахыг урьж байна

дусал дуслаар, дусал дуслаар,

Дусал дуслаарай, дусал дуслаарай!

Бороо, бороо, дусал-дусал-дусал.

Нойтон замууд.

Бид зугаалж чадахгүй

Бид хөлөө норгох болно.

Дусал-дусал-дусал!

Дусал дуслаар дуслаар дуслаарай.

Тучка хүүхдүүдтэй баяртай гэж хэлээд дахин тэдэн дээр ирнэ гэж амлав.

  • Дүгнэлт.

Багш хүүхдүүдээс өнөөдөр юу сурсан, ямар шинэ үг сурсан, өнөөдөр юу зурсан, ямар дуу дуулсан талаар хэлэхийг хүснэ. Ярилцлагын төгсгөлд тэр хүн бүрийг магтдаг.

Дүрслэх урлагийн үйл ажиллагаанд зориулагдсан

Зурах хичээлийн тэмдэглэл
1-р бага бүлэгт
"Зөгийд зориулсан сайхан цэцэг"

Эмхэтгэсэн: MDOU Георгиевскийн цэцэрлэгийн багш
Кострома мужийн Межевский дүүргийн ерөнхий хөгжлийн төрөл зүйл
Маркова Марина Витальевна.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Сонирхлыг хадгалах дүрслэх урлаг;
  • Цаасан дээр алга, хуруугаараа зурж сурна;
  • Улаан, ногоон өнгөний талаархи мэдлэгээ бататгах;
  • Төсөөллийг хөгжүүлэх;
  • Цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.

Материал:цомгийн хуудас, хурууны будаг, салфетка.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр зөгий бидэн дээр ирж, цэцэг дээр суув. Түүнийг хараарай, тэр ямар царайлаг юм бэ. Ямар өнгөтэй вэ? (улаан) Энд түүний зогсож буй хөл байна. Үүнийг "иш" гэж нэрлэдэг. Мөн эдгээр нь навчнууд юм. Иш, навч ямар өнгөтэй вэ? (ногоон). Цэцэг рүү очоод хуруугаараа хүр. Одоо үнэрлэе. Өө, ямар амттай үнэртэй вэ!

Одоо бид бага зэрэг тоглох болно:

"Бидний гар цэцэг шиг,

Хуруунууд нь дэлбээ шиг.

Нар сэрдэг -

Цэцэг нээгдэж байна.

Харанхуйд тэд дахиад л байна

Тэд маш тайван унтах болно.

Залуус аа, одоо ширээ рүү яв.

Зөгий биднийг түүнд зориулж олон цэцэг зурахыг үнэхээр хүсч байна. Чи түүнд туслахыг хүсч байна уу? Бидэнд ямар өнгө хэрэгтэй вэ? (улаан ногоон)

Намайг хэрхэн зурахыг анхааралтай ажигла.

Би алгаараа цэцэг зурах болно. Үүнийг хийхийн тулд би алгаа улаан будгаар дүрж, хуудасны дээд хэсэгт түрхэнэ. Одоо би алгаа алчуураар арчих болно. Дараа нь надад ногоон будаг хэрэгтэй болно. Би хуруугаа будганд дүрж, цэцэгнээс дээрээс доош зурна ногоон шугам- иш. Цэцэг ингэж гарч ирэв. Одоо цаасан дээрээ цэцэг зурж үзээрэй. Улаан будгаар гараа дүрнэ...

Сайн байна, залуусаа! Сайн байна. Одоо зөгий нисч, цэцэг рүү чинь харна.

Одоо гараа цэвэр байлгахын тулд гараа угаацгаая.

"Цагаан нар" 1-р бага бүлгийн дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй.

Зохиогч: Буланова Ирина Владиславовна, 1-р ангиллын багш, MBDOU "Огонёк 7-р цэцэрлэг", Свердловск муж, Лесной хот.
Сэдэв:Нар гэрэлтдэг
Зорилтот:
- Хүүхдүүдэд нарны дүрсийг бүтээх, хуруугаараа туяа зурахыг заах; будаг хэрэглэж сурах;
- Хүүхдийн нарыг харах сонирхол, хүслийг хөгжүүлэх;
- Хүмүүжүүл сайхан мэдрэмжүүдболон баяр баясгалан бий болгох ба сэтгэл хөдлөлийн байдалангиасаа.
Тоног төхөөрөмж:нарны загвар, шар будаг, цаас.

Залуус аа, сонс шүлэг.
Үүл ойн ард нуугдаж байна,
Нар тэнгэрээс харагдана
Бас маш цэвэрхэн
Сайн гэрэлтдэг.
Хэрэв бид түүнийг авч чадвал
Бид түүнийг үнсэх болно.

Залуус аа, шүлэг юуны тухай байсан бэ?
-Нарны тухай
-Ямар нартай вэ?
-(Шар, дугуй, гэрэлтсэн, дулаахан... гэх мэт)
Нарыг зурах.
Багш хүүхдүүдэд цаас тарааж өгдөг.
- Залуус аа, цаасан дээр юу зурсныг хараарай.
- Тойрог.
- Тойрог бол нар, дугуйл шар, бид хуруугаараа зурдаг. (Багш мольберт рүү заана)
- Бид шар тойрог авсан, гэхдээ бид юу зурахаа мартсан бэ?
- Туяа.
- Зөв. Одоо бид туяа зурах болно.
- Тэгээд одоо чи бид хоёр амарна.
Тоглоом "Нар"
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Нар, нарны туяа,
Цонхоор гэрэлтүүлж,
Бид бүгдээрээ зугаална
Гүйж тоглоцгооё.
Хүүхдүүд:
Нарны гэрэл, хувцасла
Sunny, өөрийгөө харуул!
(Багш нарны загварыг үзүүлэв. Нар алга болно. Тоглоом 2-3 удаа давтагдана)
Зургийн шинжилгээ.
-Залуус аа, бидний зурсан зургууд хуурай байна. (Бид зургийг хивс эсвэл ширээн дээр тавьдаг)
-Бид ямар том нартай болохыг хар л даа. Энэ нь илүү дулаан, хөнгөн болсон.
Уран зохиол.
1. О.Г.Жукова “Хүүхдэд зориулсан урлагийн үйл ажиллагааны төлөвлөлт ба тэмдэглэл бага нас»
2. Д.Н.Колдина "2-3 насны хүүхдүүдтэй загварчлах, зурах"
3. В.И. Мирясова " Төрөлхийн байгальшүлэг, оньсого"
4. I. E. Averina " Биеийн тамирын хичээлийн минутцэцэрлэгт"



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!