Merila in koordinate - samostojno delo. Definicija koordinatnega žarka

Lekcija

Učiteljica: Mishukova Lyubov Alekseevna
Postavka: matematika
Razred: 5
Tema lekcije: Merila in koordinate
Vrsta lekcije: učna ura utrjevanja novega znanja in načinov delovanja
Cilji: spodbujati asimilacijo pojmov "lestvica", "koordinatni žarek", "koordinata", enote mase, utrjevanje veščine določanja koordinate točke, lokacija točke na koordinatnem žarku v skladu z podana koordinata,Načrtovani izobraževalni rezultati

Osebno


Osnovni koncepti, ki se poučujejo v razredu: “lestvica”, “koordinatni žarek”, “koordinata točke”.

št.

Letos je na mojem vrtu veliko jabolk. Želim skuhati marmelado in ugotoviti moram, koliko (po masi) jabolk moram vzeti. Kako narediti?
Iz risbe določimo maso.
Katere druge enote za maso poznate?
Opravimo nalogi št. 116 in št. 117 po možnostih, nato pa si izmenjajmo zvezke in opravimo medsebojno preverjanje.

Včeraj smo obravnavali problem hitrosti avtomobila v kraj, ugotavljali, ali je prehiter ali ne.zdaj pa rešimo naslednji problem.
Minuta telesne vzgoje In zdaj vsi otroci vstanejo, Počasi dvignite roke Stisnite prste, nato jih sprostite, Roke navzdol in stojte tako. Vsi so malo počivali In smo šli na pot.

Možnost I

1. Zapišite koordinate točk D, E, T in TO

A(8), TO(12), R(1), M(9), n(6), S(3).

3. Izrazite v gramih: 5 kg 750 g; 2 kg 60 g

Izraženo v kilogramih: 3 t 180 kg; 4 c 3 kg

Izraženo v kilogramih in gramih: 4370 g; 1030 g

Izrazite v tonah in centnerjih: 853 c; 205 c

__________________________________________________________________________________

Samostojno delo "Lestvice in koordinate"

Možnost II

1. Zapišite koordinate točk M, n, Z in R, označeno na koordinatnem žarku.

2. Nariši koordinatni žarek in na njem označi točke A(6), IN(5), Z(3), D(10), E(2), F(1).

3. Izrazite v gramih: 5 kg 200 g; 1 kg 5 g

Izraženo v kilogramih: 3 t 60 kg; 8 cwt 70 kg

Izraženo v kilogramih in gramih: 6840 g; 3090 g

Izraženo v tonah in centnerjih: 556 kg; 4350 kg.

Matematika.

(Učbenik Vilenkin, Zhokhov, Chesnokov, Schwartzburd)

jazčetrtina.

Test št. 1

na temo »Lestvice in koordinate. Manj ali več" (čas pisanja 20-22.09)

1. Primerjaj števila in odgovor zapiši z znakom >,< :

a) 2657209 in 2654879;

b) 96785 in 354211.

2. Nariši premico MN in žarek CD tako, da se premica in žarek ne sekata.

3. Število zapišite s številkami: tristo petnajst milijonov osem tisoč šeststo.

4. a) Zapišite koordinate točk A, F, K, O, označenih na koordinatnem žarku:

b) Nariši koordinatni žarek, segment enote koga enaka dolžini ena celica zvezka. Na tem žarku označite točke B(8), D(11), P(1), R(16).

5. Zapiši štirimestno število, ki je večje od 9987 in se konča s številko 6.

Test št. 2

na temo "Seštevanje in odštevanje naravnih števil" (pisno obdobje 10-12.10)

1. Sledite tem korakom:

a) 249638 + 83554 b) 665247 – 8296

2. a) Katero število je 28763 večje od 9338?

b) Koliko je število 59345 večje od števila 53568?

c) Koliko je število 59345? manjše število 69965?

3. V enem zaboju je 62 kg jabolk, kar je za 18 kg več kot v drugem. Koliko kilogramov jabolk je v drugem zabojčku?

4. V trikotniku MFK je stranica FK 62 cm, stranica KM 1 dm več strani FK, stranica MF pa je za 16 cm manjša od stranice FK. Poiščite obseg trikotnika MFK in ga izrazite v decimetrih.

5. Ob drevoredu (v ravni črti) je bilo posajenih 15 grmov. Razdalja med dvema sosednjima grmovjema je enaka. Poiščite to razdaljo, če je med zunanjima grmovjema 210 dm.

Test št. 3

na temo “Enačbe” (rok za pisanje 24.10.-25.10.)

1. Reši enačbo:

a) 21 + x = 56; b) y – 89 = 90.

2. Poiščite pomen izraza:

a) a + m, če je a = 20, m = 70;

b) 260 + b – 160, če je b = 93.

3. Izračunajte in izberite priročen postopek:

a) 6485 + 1977 + 1515; b) 863 – (163 + 387).

Na avtobusu je bilo 78 potnikov. Potem ko je na postajališču izstopilo več ljudi, je na avtobusu ostalo 59 potnikov. Koliko ljudi je izstopilo iz avtobusa na postaji?

5. Na odseku MN = 19 cm označi točko K tako, da je MK = 15 cm, in točko F tako, da je FN = 13 CM. Poiščite dolžino odseka KF.

II četrtina.

Test št. 4

na temo “Množenje in deljenje naravnih števil” (pisni rok 24.11.-25.11.)

1. Poiščite pomen izraza:

a) 58 196 d) 17835: 145

b) 4600 · 1760 d) 36490: 178

2. Reši enačbo:

a) x 14 = 112; b) 133 6 let – 19; c) m: 15 = 90

3. Izračunajte, izberite priročen postopek;

a) 25 197 4; b) 8 567 125; c) 50 · 23 · 40.

4. Reši nalogo z enačbo.

Kolja si je zamislil število, ga pomnožil s 3 in od produkta odštel 7. Kot rezultat je dobil 50. Katero število si je zamislil Kolja?

5. Ugani koren enačbe in preveri:

x + x – 20 = x + 5.

Test št. 5

na temo "Poenostavitev izrazov." Kvadrat in kocka števil" (rok 10.-11.12.)

1. Poiščite pomen izraza:

a) 684 · 397 – 584 · 397;

b) 39 58 – 9720: 27 + 33;

2. Reši enačbo:

a) 7y – 39 = 717 b) x + 3x = 76.

3. Poenostavite izraz:

a) 24a + 16 + 13a; b) 25 · m · 16.

4. Knjiga vsebuje dve pravljici. Prvi obsega štirikrat več strani kot drugi, oba pa obsegata 30 strani. Koliko strani obsega vsaka zgodba?

5. Ali ima enačba x2 = x: x korenine?

Test št. 6

na temo “Območje. Zvezek« (rok za pisanje 23.12.-24.12.).

1. Izračunaj:

a) (53 + 132) : 21;

b) 180 94 – 47700: 45 + 4946.

2. Dolžina pravokotnega zemljišča je 125 m, širina pa 96 m. Poiščite površino njive in jo izrazite v hektarih.

3. Poiščite glasnost pravokotni paralelopiped, katerega mere so 4 m, 3 m in 5 dm.

4. S formulo poti poiščite:

a) razdaljo, ki jo prevozi avtomobil v 3 urah, če je njegova hitrost 80 km/h;

b) čas, v katerem čoln prevozi 90 km s hitrostjo 15 km/h.

5. Poišči površino in prostornino kocke z robom 6 dm. Za kolikokrat se bo zmanjšala površina in za kolikokrat prostornina kocke, če njen rob prepolovimo?

Razred: 5

Tema lekcije: Merila in koordinate.

Številka lekcije v sistemu obravnavane teme: prva lekcija

Vrsta lekcije: pouk odkrivanja novega znanja

Cilji lekcije:

Odkritje novega koncepta "lestvice", oblikovanje idej o uporabi tega koncepta.

Razvoj govorna kulturaštudenti, ki obvladajo sposobnost analize, gradnje analogij in reševanja problemov. Razvoj neodvisnosti.

Ustvarjanje pogojev za zagotavljanje pozitivnega čustvena narava učni proces (opiranje na izkušnje učencev, spodbujanje k vrednotenju in izražanju lastnega odnosa do proučevanih dejstev).

Oblike študentskega dela: Frontalni, skupinski, individualni.

Organizacija dejavnosti študentov v lekciji:

samostojno prepoznati problem in ga rešiti;

samostojno določi temo in cilje lekcije;

delo z učbeniškim besedilom;

delo z rezultatski list pri opravljanju nalog;

odgovori na vprašanje;

samostojno reševanje težav;

oceniti sebe in drug drugega;

odraz metod in pogojev delovanja.

Izobraževalni rezultati, ki jih želi doseči učna vsebina:

Predmet: biti sposoben narediti v procesu realno stanje uporabite definicije naslednjih pojmov: poteza, delitev, merilo.

Kognitivni UUD: biti sposoben reproducirati pomen pojma »lestvica«, znati obdelati informacije in jih reproducirati v v vizualni obliki

Regulativni nadzorni sistemi: izbirajo načine za reševanje problemov glede na posebne pogoje; refleksija metod in pogojev delovanja, nadzor in vrednotenje procesa in rezultatov dejavnosti;

NujnoTehnična oprema: računalnik, projektor, učbeniki za matematiko, Izroček (usmerjanje, karte z dodatna naloga, kartice z domačo nalogo)

Učbenik: Vilenkin N.Ya., Zhokhov V.I., Chesnokov A.S., Shvartsburd S.I. Matematika: Učbenik za 5. razred izobraževalne ustanove/ N.Ya Vilenkin in drugi - 16. izd., revidirano. - M.: Mnemosyne, 2009.

MED POUKOM

Faze lekcije, čas

Plošča in oprema

Dejavnosti učitelja

Študentske dejavnosti

1. Organizacijska faza

Učitelj učence pozdravi in ​​preveri njihovo pripravljenost na pouk.
Danes imamo nenavadna lekcija- pouk odkrivanja novih znanj. Za to bomo delali v skupinah.
Med poukom bomo izvajali različne naloge.

2. Posodabljanje znanja.

Na tabli je naloga: odgovoriti na vprašanja po risbi.

Ravnila brez merila

(1. skupina - je ničla, 2. skupina - ničla in številka 10, 3. skupina brez razdelkov, 4. skupina - ničla je).

1. Zelo težko bomo osvojili novo znanje brez sposobnosti uporabe predhodno naučenega znanja.

2. Prepoznajte figure, prikazane na sliki (ravne črte, žarki, segmenti).

3. Točke postavi tako, da dobiš en žarek, eno premico in en odsek, pri čemer premica ne seka niti žarka niti odseka, temveč se sekata žarek in odsek.

Učitelj predlaga določitev velikosti učbenika

Skupina 1 poimenuje segmente;

2. skupina - žarki;

Skupina 3 - naravnost.

4. skupina gradi točke

Učenci ocenijo svoje delo.

3. Ustvarjanje problematično situacijo

Diapozitiv: Učbenik

Učiteljica:»Imate težave z merjenjem? Zakaj tako misliš? Kaj manjka vašim instrumentom?

Učenci se trudijo opraviti nalogo.

4. Oblikovanje problema

Kaj je bilo vprašanje? Kaj moramo izvedeti danes? Kako naj oblikujemo temo lekcije?

Učitelj zapiše temo lekcije "Lestvice in koordinate",
Kakšen cilj si bomo zastavili?
Učitelj povzema imenovane cilje učne ure.

Učenci izrazijo svoje različice.
Učenci ocenijo imenovano uspešno različico.
Učenci oblikujejo vzgojni problem. Ocenite njihovo delo

5. Učenje nove snovi

Diapozitiv: Orodja

Diapozitivi: Naprave

Diapozitiv: Enote za dolžino, maso

1. Učitelj predlaga branje odstavka 21

2. Učitelj postavlja vprašanja:

Katere druge naprave poznate, ki za merjenje uporabljajo tehtnico?

3. Katere nove meritve mase ste srečali v besedilu učbenika?

Učenci glasno preberejo besedilo dva odstavka do pojasnjevalnega besedila, da razmislijo o prebranem.
Učenci odgovarjajo na vprašanja.
V skladu s sl. 19, 20, 21 se ponavljajo vrste lestvic, poimenujejo se njihovi odčitki in vrednosti delitve ter si zapomnijo merske enote.

odgovor:

1t = 1000kg
1t = 100kg Ocenite svoje delo na podlagi vprašanj

6. Primarno razumevanje in utrjevanje znanja.

Diapozitiv: Risbe termometrov

Diapozitiv nalog št. 113,114

Vrnimo se k praktično delo:

1. Izmerite dolžino in širino učbenika. (22 cm je dolžina, 17 cm je širina)

Učitelj predlaga izpolnitev št. 108, 109, 110 (poimenujte odčitke termometra)

št. 113 (izraženo v kilogramih), št. 114 (izraženo v gramih)

(1, 3 skupine - št. 113, 2,4 skupine - št. 114)

Učenci poimenujejo rezultate.

Testiranje v skupinah, ocenjevanje.

7. Telesna vadba

En učenec dirigira vsem ostalim

8. Samostojno delo

Kartice za vsakega učenca

Diapozitiv: Odgovori

Učitelj razdeli posamezne kartice

Odgovori se projicirajo na platno.

Samostojno dokončajte naloge.

Samotestiranje. Samopodoba.

9. Faza ocenjevanja znanja učencev

Učiteljica: Naša lekcija se bliža koncu. Med poukom ste delali v skupinah. Ocenite delo v skupini in svoje individualno delo. Preštejte število pravilnih odgovorov (»+«). Ustno se ocenite po merilih:

Za 5 ali več "+" postavite 5

Za 4 "+" postavite 4

Za 3 "+" postavite 3

Učiteljica: Dvignite roko, kdor je prejel "5", "4", "3".
Učitelj ocenjuje skupinsko delo med poukom in zbira liste samostojnega dela za preverjanje.

Učenci se s svinčnikom označijo po podanih kriterijih.

Učenci dvignejo roke v znak prepoznavnosti svojih ocen.

10. Povzetek lekcije

Kdo je danes dobro razumel temo?

Kdo med lekcijo ni razumel vsega? Kaj?
Ali smo prejeli odgovore na vsa vprašanja o posneti temi?
Učitelj določi perspektivo za naslednjo lekcijo.
V naslednji lekciji bomo govorili o koordinatah.

a) Učenci odgovarjajo na učiteljeva vprašanja.

b) Ugotovite, da ne vedo, kaj so koordinate.

11.Domača naloga

Diapozitiv, vadnica

Da boste lažje razumeli pogoje nalog, preberite 4. odstavek na str. 21-22 in rešite št. 137,138.

Metodološke osnove.

  1. Programi splošnih izobraževalnih ustanov 5.-6. razreda, Moskva "Razsvetljenje", 2008.
  2. Razvoj na podlagi lekcije matematika. Sestavil: Vygovskaya V.V. Moskva "VAKO", 2008
  3. UMK: N.Ya. Vilenkin et al., Matematika, 5. razred, Moskva, 2007.
  4. Internetni viri: – http/school-collection/, – http/fcior.edu.ru/

Namen lekcije: seznanitev učencev s pojmi merilo, koordinatni žarek in koordinatna točka.

Cilji lekcije:

Izobraževalni (formiranje kognitivnega UUD):

  • oblikujejo pojem merilo, merilni razdelek, koordinatni žarek;
  • naučijo se določiti enotski odsek na merilu, konstruirati koordinatni žarek, poiskati koordinate točk in konstruirati točke po danih koordinatah.

Razvojni (formiranje regulatornih nadzornih sistemov):

  • širjenje obzorja učencev;
  • razvoj tehnik duševne dejavnosti, spomina, pozornosti, sposobnosti primerjave, analize, sklepanja;
  • razvijanje zanimanja za predmet s pomočjo elektronskih izobraževalnih virov, kognitivne ustvarjalne dejavnosti študentov;

Izobraževalni (oblikovanje osebnih izobraževalnih veščin):

  • oblikovati SPOSOBNOST čiste in natančne slike koordinatnega žarka;
  • zanimanje za temo, ki se preučuje;
  • odgovoren odnos do vzgojno-izobraževalnega dela.

Vrsta lekcije: Študij novega materiala in začetna konsolidacija.

Oprema: projektor, računalniki z dostopom do interneta, testi, listi za samoocenjevanje.

Med poukom EOR UUD
1. Organizacijski trenutek
2. Posodabljanje temeljnega znanja

Ustne naloge:

– Kako visok je vsak učenec? Kdo je nižji (višji) od Tanye?

– Kako najti dolžino odseka AB? (Izmeri z ravnilom.)

Tema naše lekcije: "Lestvice in koordinate"

Smiselnost

Analizirajte in razumejte besedilo problema

3. Študij novega gradiva.

Seznanili se bomo s pojmi merilo, delitve merila in koordinatni žarek.

- Poglejmo linijo. Na ravnilu so poteze. Ravnilo razbijejo na enake dele. Ti deli se imenujejo delitve.
– Torej, kaj je tehtnica?

Vse delitve tvorijo lestvico.

Na ravnilu je lestvica.

- Fantje, poimenujte naprave, ki imajo tehtnico.
– termometer, tehtnica, merilnik hitrosti, merilni trak

- Izvedba ustne naloge iz slik.

Navedite primere uporabe lestvic v praksi

Uporaba vizualnih pripomočkov za opredeljeno in ceno enega divizija.

Nariši žarek OX tako, da gre od leve proti desni.

– Nad začetkom grede O napišimo številko 0 , nad točko E pa številko 1 . Odsek črte OE klical en segment.

– Nato na isti žarek narišemo odsek AB, enak segmentu enote, in nad točko IN napišimo številko 3 .
– Tako korak za korakom dobimo neskončno lestvico. Pokličejo jo koordinatni žarek.
– Številke 0,1,2,3..., ki ustrezajo točkam O, E, A, IN,..., klical koordinate te točke.

Pišejo: O(0), E(1), A(2), B(3) itd.

– Poimenujte koordinate točk O, E, A, B,... itd.
– Kaj je koordinata točke
- Govori z menoj.

Praktična naloga: S koordinatnim žarkom pokaži njegov začetek, enotski odsek in zapiši koordinate označenih točk.

Znakovno-simbolično modeliranje.

Zapišite koordinate točk v simbolni obliki

Specifikacija.

4. Utrjevanje znanja in spretnosti.

Ustno delo(primer Tanjine višine)

№108, №109, №110

– Primarna konsolidacija.
– Kako sestaviti koordinatni žarek?
- Povej mi.
– Kako na tem žarku konstruirati točko s koordinato 3?

5. Samostojno delo

6. Minuta telesne vzgoje.

7. Vključevanje novih znanj v sistem znanja.

V zvezek nariši koordinatni žarek in na njem označi točke

A(5), B(8), če je enotski odsek dolg 1 cm. Določi dolžino odseka AB.

Analizirati in razumeti, konstrukcija logično vezje sklepanje.

8. Odsev dejavnosti.

Pretvarjanje besedila v matematični zapis.

Model v grafični obliki pojmov, povezanih s pojmom obsega.

Nadzor in vrednotenje vaših dejavnosti.

9. Povzetek lekcije.

Pojasni, kaj je koordinatni žarek. Kaj morate zapomniti pri konstruiranju koordinatnega žarka?

10. Domača naloga

– Izmislite pogoj za nalogo in jo rešite tako, da vključuje temo »Lestvice in koordinate«.

Možnost I

1. Število zapišite s številkami:

a) dvajset milijard dvajset milijonov dvajset tisoč dvajset;

b) 433 milijonov

2. Koliko tisočakov je v milijonu?

3. Koliko različne številke uporablja za pisanje številke 751057?

4. Tri mlekarice so pridelale 127886 litrov mleka. Prva je namolzla 38.804 litrov, druga pa 2.409 litrov več kot prva. Koliko litrov mleka je namosla tretja mlekarica?

_____________________________________________________________________________

Samostojno delo št. 1 "Zapis naravnih števil"

Možnost II

1. Število zapišite s številkami:

a) štiri milijarde štiriinšestdeset tisoč;

b) 2341 tisoč

2. Koliko desetic je v tisočici?

3. Poimenujte število na enoto večje številke 8999.

4. V skladišču je bilo 6340 kvintalov krompirja. Koliko centnerjev krompirja je ostalo v skladišču, potem ko je ena trgovina dobila 2956 kvintalov, druga pa 568 kvintalov manj kot prva?

Predogled:

Možnost I

1. Število zapišite s številkami:

A) štirideset milijard sto milijonov pet;

B) 7 milijonov 37 tisoč;

B) 6027 tisoč

2. Nariši segmente AB in CD, če je AB = 27 mm, CD = 4 cm 2 mm.

3. Express:

A) 3 km 54 m v metrih;

B) 504 dm v decimetrih in metrih.

4. Koliko je štirimestnih števil, ki se končajo s 3?

__________________________________________________________________________________

Samostojno delo št. 2 »Segment. Dolžina segmenta"

Možnost II

1. Zapiši s številkami:

A) dvesto milijard sedem tisoč tri;

B) 20 milijonov 4 tisoč;

B) 3108 tisoč

2. Nariši segmente MK in CE, če je MK = 3 cm 4 mm, CE = 52 mm.

3. Express:

A) 4 m 5 cm v centimetrih;

B) 6085 m v kilometrih in metrih.

4. Koliko je štirimestnih števil, ki se končajo na 7?

Predogled:

Možnost I

1. Poišči in zapiši dva odseka, dve ravni črti, tri žarke.

2. Nariši žarek EK EK , in ga označite. Na vsakem žarku od začetka odložite segment, dolg 2 cm 7 mm.

3. Narišite ravno črto MK, žarek NP in odseka AB in CD tako da premica MK seka odseke AB in CD.

__________________________________________________________________________________

Samostojno delo št. 3 »Letalo. Naravnost. Žarek"

Možnost II

1. Poišči in zapiši dva odseka, dve ravni črti, tri žarke.

2. Nariši žarek CD . Zgradite žarek, dodatni žarek CD , in ga označite. Na vsakem žarku od začetka odložite segment, dolg 3 cm 4 mm.

3. Narišite ravno črto AB, žarek CD in odseka MK in OP, tako da žarek CD prečkal segment MK in ravna AB bi prestopil mejo ALI

Predogled:

Možnost I

1. Zapišite koordinate točk D, E, T in K

A (8), K (12), P (1), M (9), N (6), S (3).

3. Izrazite v gramih: 5 kg 750 g; 2 kg 60 g

Izraženo v kilogramih: 3 t 180 kg; 4 c 3 kg

Izraženo v kilogramih in gramih: 4370 g; 1030 g

Izrazite v tonah in centnerjih: 853 c; 205 c

__________________________________________________________________________________

Samostojno delo št. 4 "Lestvice in koordinate"

Možnost II

1. Zapišite koordinate točk M, N, C in P , označeno na koordinatnem žarku.

2. Nariši koordinatni žarek in na njem označi točke A (6), B (5), C (3), D (10), E (2), F (1).

3. Izrazite v gramih: 5 kg 200 g; 1 kg 5 g

Izraženo v kilogramih: 3 t 60 kg; 8 cwt 70 kg

Izraženo v kilogramih in gramih: 6840 g; 3090 g

Izraženo v tonah in centnerjih: 556 kg; 4350 kg.

__________________________________________________________________________________

Predogled:

Možnost I

A (5), B (2), C (4), D (8).

2. Namesto zvezdic napišite »>« ali »

A) 204 * 2004;

B) 554 * 1;

B) 0 * 512.

3. Koliko je štirimestnih števil, ki se končajo na 3?

__________________________________________________________________________________

Samostojno delo št. 5 "Primerjava števil"

Možnost II

1. Označite točke na koordinatnem žarku: M (5), N (6), P (3), Q (9).

2. Namesto zvezdic napišite »>« ali »

a) 123 * 1230;

b) 1 * 341;

c) 648 * 0.

3. Koliko je štirimestnih števil, ki se končajo na 7?

Predogled:

Možnost I

1. Na koordinatnem žarku označi točke s koordinatami 6, 2, 5, 9. Zapiši vsako točko in njene koordinate.

2. Namesto zvezdice zapiši, da neenakost velja:

a) 307 * 3007; b) 444 * 1; c) 0 * 376.

3. Narišite ravno črto SC, žarek AE in odsek MN tako da je ravno SK prečkal segment MN in ni prečkal žarka AE in žarek je AE bi prestopil mejo MN.

4. Vera, Galya, Nina, Marina in Olya so študirali v razredu. Vsa ta dekleta so bila rojena v različni dnevi januarja eno leto. Najmlajši med njimi je bil rojen 27. januarja. Znano je, da je Olya starejša od Gali, vendar mlajša od Marine, Vera pa je mlajša od Nine, a starejša od Marine. Kateri datum je bila rojena vsaka deklica, če je bila Nina rojena 23. januarja?

__________________________________________________________________________________

Samostojno delo št. 6 »Zapis, primerjava naravnih števil. Merila in koordinate. Naravnost. Odsek črte"

Možnost II

1. Na koordinatnem žarku označi točke s koordinatami 9, 12, 11, 3. Zapiši vsako točko in njeno koordinato.

2. Namesto zvezdice zapiši znak, da bo neenakost pravilna:

a) 70007 * 7007; b) 465 * 1; c) 0 * 124.

3. Narišite ravno črto AB, žarek CE in odsek MN tako da je ravno AB je sekal žarek CE in odsek MN ter žarek CE bi prestopil mejo MN.

4. Pet prijateljic Anya, Ira, Tanya, Katya in Masha se je rodilo istega leta novembra. Najstarejši med njimi je bil rojen 26. Znano je, da je Tanja mlajša od Ire, vendar starejša od Katje, Anya pa je mlajša od Maše, a starejša od Ire. Kateri dan v novembru so bile rojene posamezne deklice?

________________________________________________________________________________

Predogled:

Možnost I

a) 8 009 002; b) 44444.

2. Poišči število, ki se konča z 8, če je manjše od 548 in večje od 428.

3. Dokončajte korake: 17 (377 + 238).

__________________________________________________________________________________

Samostojno delo št. 7 "Razgradnja po vrstah"

Možnost II

1. Število razdelite na števke:

a) 6 708 301; b) 22222.

2. Poišči število, ki se konča s 6, če je manjše od 256 in večje od 176.

3. Dokončajte korake: 19 (254 + 241).

Predogled:

Predogled:

Predogled:

Test št. 2

Možnost 1.

  1. Med vnosi izberite številski izraz:

a) (18-7)+a; c) x+10=28;

b) 36:6+7; d) vaš odgovor.

  1. Vrednost izraza (y-312)+59 pri y = 700 je:

a) 471; c) 437;

b) 447; d) vaš odgovor.

  1. Zhenya je med ribolovom ujel 17 rib, Sasha pa m rib več. Koliko rib sta Sasha in Zhenya ujela skupaj? Izračunajte z m=8.

a) 26; c) 42;

b) 25; d) vaš odgovor.

  1. Komutativna lastnost seštevanja s črkami je zapisana takole:

b) a-b=b-a; d) vaš odgovor.

  1. Lastnost odštevanja vsote od števila s črkami je zapisana takole:

a) a-(b+c)=a-b+c; c) a-(b+c)=a-b-c;

b) (a+b)-c=a-b-c; d) vaš odgovor.

  1. Če je razlika x-18 naravno število, kakšne vrednosti lahko sprejme x?

a) 18; v 20;

b) 13; d) vaš odgovor.

  1. S pomočjo formule poti poiščite vrednost hitrosti υ, če

T=6 h, s=240 km.

a) 30 km/h; c) 40 km/h;

b) 1440 km; d) vaš odgovor.

  1. Enačba se imenuje:

a) številski izraz, katerega vrednost je treba najti;

b) dobesedni izraz, katerega pomen je treba najti;

c) enačba, ki vsebuje črko, katere vrednost je treba najti;

d) vaš odgovor.

  1. Rešiti enačbo pomeni ugotoviti:

a) korenine ali se prepričajte, da jih ni;

b) znesek;

c) korenine;

d) vaš odgovor.

a) x+4=24; c) 5*7-3=32;

B) x+17; d) vaš odgovor.

  1. Če želite najti neznani minus, potrebujete:

a) razliki prištej odštevanec;

b) od razlike odštej odštevanec;

c) razliko pomnoži z odštevancem;

d) vaš odgovor.

  1. Za enačbo 5+x=8 je število 3 koren.

A) da; c) ne vem;

B) ne; d) vaš odgovor.

  1. Koren enačbe x-17=33 je:

A) 50; c) 40;

B) 16; d) vaš odgovor.

  1. Izberite enačbo, katere koren je število 7:

A) 15 = 8; c) 3*x-1=21;

B) 7+x=0; d) vaš odgovor.

  1. V enačbi 128x=35 je neznanka:

A) odštevanje; c) razlika;

  1. Število, ki se zmanjša v enačbi x-25=144, je:

A) 144; c) 25;

B) x; d) vaš odgovor.

  1. Prvi člen je enak 33, vsota je 100, potem je drugi člen enak:

A) 133; c) 67;

B) 77; d) vaš odgovor.

  1. Točka A ima koordinato x+2. kako je številčna vrednost koordinate točke A, če je x=3?

A) 2; pri 3;

B) 5; d) vaš odgovor.

  1. Vsota treh členov je enaka 77.777. En člen je enak 3.333, drugi je 444, potem je tretji člen enak:

A) 74.000; c) 100 444;

B) 81 554; d) vaš odgovor.

  1. Kolikšna je vsota največjega trimestno število in tri naslednje številke?

A) 3606; c) 4002;

B) 3990; d) vaš odgovor.

Test št. 2

Številski in črkovni izrazi. Enačba.

Možnost 2.

  1. Izberite črkovni izraz:

a) (18-7)+a; c) x+10=28;

b) 36:6+7; d) vaš odgovor.

  1. Vrednost izraza (y-312)+59 pri y = 710 je:

a) 461; c) 457;

b) 447; d) vaš odgovor.

  1. Nina je plela 13 gredic, Galja pa manj gredic. Koliko gredic sta Nina in Galya opleli skupaj? Izračunajte za y=5.

a) 31; c) 18;

b) 21; d) vaš odgovor.

  1. Asociativna lastnost seštevanja s črkami je zapisana takole:

a) a+(b+c)=(a+b)+c; c) a+b=b+a;

b) a-b=b-a; d) vaš odgovor.

  1. Lastnost odštevanja števila od vsote s črkami je zapisana takole:

a) (a+b)-c=a+(b-c); c) (a+b)-c=a-b+c;

b) a-(b+c)-c=a-b-c; d) vaš odgovor.

  1. Če je razlika 18 naravno število, kakšne vrednosti lahko sprejme x?

a) 18; c) 13;

b) 20; d) vaš odgovor.

  1. S pomočjo formule poti poiščite vrednost časa t if

υ=80 km/h, s=240 km.

a) 3 ure; c) 19.200 km;

b) 4 ure; d) vaš odgovor.

  1. Enačba, ki vsebuje črko, katere vrednost je treba najti, se imenuje:

A) dobesedni izraz; c) enačba;

b) številski izraz; d) vaš odgovor.

  1. Koren enačbe je vrednost črke, pri kateri enačba daje:

a) pravilno dobesedno enakost;

b) pravilno številsko enakost;

c) pravilno izražanje;

d) vaš odgovor.

  1. Izberite enačbo med vnosi:

a) x+3; c) 9*3-7=20;

B) x-2=10; d) vaš odgovor.

  1. Če želite najti neznani subtrahend, potrebujete:

a) razliki prištej odštevanec;

b) razliko odštej od manjšega;

c) pomnoži odštevanec z razliko;

d) vaš odgovor.

  1. Za enačbo 5+y=18 je število 13 koren.

A) da; c) ne vem;

B) ne; d) vaš odgovor.

  1. Koren enačbe 37-y=16 je enak:

A) 43; pri 21;

B) 53; d) vaš odgovor.

  1. Izberite enačbo, katere koren je število 8:

A) 15 = 7; c) 3*x-1=24;

B) 8+x=0; d) vaš odgovor.

  1. V enačbi x-128=35 ni znano:

A) odštevanje; c) razlika;

B) zmanjšana; d) vaš odgovor.

  1. Število, ki ga je treba odšteti v enačbi 144-x=25, je:

A) 25; c) x;

B) 144; d) vaš odgovor.

  1. eden od členov je enak 44, vsota je 100, potem je drugi člen enak:

A) 144; c) 66;

B) 56; d) vaš odgovor.

  1. Točka B ima koordinato 5. Kakšna je številska vrednost koordinate točke B, če je x=3?

A) 5; pri 2;

B) 3; d) vaš odgovor.

  1. Vsota treh členov je enaka 99.999 En člen je enak

1111, drugi pa 888, potem je tretji člen enak:

A) 101.998; c) 100 888;

B) 98.000; d) vaš odgovor.

  1. Kolikšna je vsota najmanjšega trimestnega števila in treh predhodnih števil?

A) 406; c) 394;

B) 390; d) vaš odgovor.



Vam je bil članek všeč? Delite s prijatelji!