“Жижиг биеийн хэмжээг хэмжих. Дадлага хийх даалгавар, асуултууд

Ó Сивченко Е.И., Светлый хотын 5-р дунд сургуулийн физикийн багш

7-р анги. Хэсэг 2. Хичээл 2. L. r. №2 "Жижиг биеийн хэмжээг хэмжих"

7-р анги

Хэсэг 2. Бодисын бүтцийн талаархи анхны мэдээлэл.

Хичээл 2. Лабораторийн ажил №2 “Жижиг биеийн хэмжээг хэмжих.”

- эгнээний аргыг ашиглан хэмжилт хийхийг заах;

Аргын талаархи санаа бодлыг үргэлжлүүлэн бий болго шинжлэх ухааны мэдлэг;

Оюуны хөдөлмөрийн соёлыг төлөвшүүлэх: хосоороо ажиллах, хэмжилт хийхдээ тэмдэглэл хөтлөх.

Тоног төхөөрөмж:

1. Илтгэл “7-р ангийн Л.Р. №2."Жижиг биеийн хэмжээг хэмжих."

2. Лабораторийн тоног төхөөрөмж: захирагч, вандуй, шар будаа, зүү сурах бичиг.

Хичээлийн явц

I . Давталт.

Материйн бүтцийн талаар та юу мэдэх вэ?

Ямар ажиглалт, үзэгдэл, баримтууд нь бүх бодисоос бүрддэг болохыг харуулж байна жижиг хэсгүүд, тэдгээрийн хооронд цоорхой байна уу? (Тайлбарын хамт жишээ өг)

Яагаад бие нь бидэнд хатуу юм шиг санагддаг вэ?

Молекулууд харагдах боломжтой юу?

II . Сурах даалгавар тавих.

Туршилт хийхдээ эрдэмтэд хэмжилт хийдэг.

Жишээлбэл, ашиглаж буй молекулуудын зургийг хүлээн авсан электрон микроскоп, тэд нэг молекулын хэмжээг хэмждэг.

Хичээлийн зорилго: жижиг биетүүд, түүний дотор молекулуудын хэмжээг тодорхойлж сурах.

III . Шинэ материал.

Слайд 2.

Бидний ажлын хэмжих хэрэгсэл нь захирагч байх болно. Та түүний хуваагдлын үнийг хялбархан тодорхойлж болно. Ихэвчлэн захирагчийн хуваах үнэ нь 1 мм байна.

Тодорхойлъё энгийн хэмжилтбудаа гэх мэт жижиг зүйлийн яг хэмжээг тодорхойлохын тулд захирагч ашиглан.

Хэрэв та зүгээр л үр тарианд захирагч хэрэглэвэл (зураг харна уу) түүний диаметр нь 1 мм-ээс их, 2 мм-ээс бага гэж хэлж болно. Энэ хэмжилт нь маш буруу юм.

Бидний даалгавар бол ижил захирагч ашиглан илүү нарийвчлалтай хэмжилт хийх явдал юм. Үүнийг хийхийн тулд та дараахь зүйлийг хийж болно. Захирагчийн дагуу тодорхой тооны үр тариа байрлуулж, тэдгээрийн хоорондох зай завсаргүй болно. Дараалсан үр тарианы тоог тоолж, эгнээний уртыг мм-ээр хэмжинэ. Үр тариа нь ойролцоогоор байна ижил хэмжээтэй. Тиймээс нэг үр тарианы хэмжээг авахын тулд эгнээний уртыг үр тарианы тоогоор хуваах хэрэгтэй. Энэ аргыг эгнээний арга гэж нэрлэдэг.

Слайд 3.

Үүнтэй адилаар бид гэрэл зураг дээрх молекулын хэмжээг тодорхойлдог.

Зургийг 70,000 дахин томруулж авсан тул жинхэнэ хэмжээмолекулууд гэрэл зураг дээрхээс 70,000 дахин бага байх болно

IV. "Бяцхан биетүүдийн хэмжээг эгнээний аргаар тодорхойлох" лабораторийн ажил гүйцэтгэх.

1. Сурах бичгийн 160-161-р хуудастай ажиллаж, илтгэлийн тэмдэглэл бэлтгэ.

Ажлын зорилго: эгнээний аргыг ашиглан хэрхэн хэмжих талаар сурах.

Төхөөрөмж ба материал:

Хэмжилтийн хүснэгт.

Дүгнэлт.

2. Ажлаа дуусгах

В . Дүгнэж байна.

Асуултууд:

Жижиг хэсгүүдийн хэмжээг ийм байдлаар хэмжих нь туйлын үнэн зөв үү? Яагаад?

2. Жижиг биетүүдийн хэмжээг эгнээний аргаар хэмжих нарийвчлалыг юу тодорхойлдог вэ?

3. Ямар биеийн хэмжээг хэмжихэд микрофотографийн аргыг ашигладаг вэ?

VI . Гэрийн даалгавар:

§§ 7, 8 - давтана.

Ажлын зорилго: эгнээний аргыг ашиглан хэрхэн хэмжих талаар сурах.

Энэ ажлын хэмжих хэрэгсэл нь захирагч юм. Та түүний хуваагдлын үнийг хялбархан тодорхойлж болно. Ихэвчлэн захирагчийн хуваах үнэ нь 1 мм байна. Захирагч ашиглан энгийн хэмжилтээр аливаа жижиг зүйлийн (жишээлбэл, шар будаа) яг хэмжээг тодорхойлох боломжгүй юм.


Хэрэв та зүгээр л үр тарианд захирагч хэрэглэвэл (зураг харна уу) түүний диаметр нь 1 мм-ээс их, 2 мм-ээс бага гэж хэлж болно. Энэ хэмжилт нь маш буруу юм. Илүү ихийг авахын тулд яг үнэ цэнэТа өөр хэрэгслийг ашиглаж болно (жишээлбэл, диаметр хэмжигч

эсвэл бүр микрометр). Бидний даалгавар бол ижил захирагч ашиглан илүү нарийвчлалтай хэмжилт хийх явдал юм. Үүнийг хийхийн тулд та дараахь зүйлийг хийж болно. Захирагчийн дагуу тодорхой тооны үр тариа байрлуулж, тэдгээрийн хоорондох зай завсаргүй болно.

Ингэснээр бид үр тарианы эгнээний уртыг хэмждэг. Үр тариа нь ижил диаметртэй байдаг. Тиймээс үр тарианы диаметрийг олж авахын тулд та эгнээний уртыг түүний бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн үр тарианы тоогоор хуваах хэрэгтэй.

27 мм: 25 ширхэг = 1.08 мм

Эгнээний урт нь 27 миллиметрээс арай урт байгаа нь нүдээр харагддаг тул 27.5 мм гэж үзэж болно. Дараа нь: 27.5 мм: 25 ширхэг = 1.1 мм

Хэрэв эхний хэмжилт нь хоёр дахь хэмжилтээс 0.5 миллиметрээр ялгаатай бол үр дүн нь миллиметрийн зөвхөн 0.02 (хоёр зуу!) -аар ялгаатай байна. 1 мм-ийн хуваагдал бүхий захирагчийн хувьд хэмжилтийн үр дүн маш нарийвчлалтай байдаг. Үүнийг эгнээний арга гэж нэрлэдэг.

Ажлыг гүйцэтгэх жишээ:


Тооцоолол:

энд d диаметр

l - эгнээний урт

n - дараалсан хэсгүүдийн тоо

ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ
Хичээл No7 Хичээлийн сэдэв: Лабораторийн ажил No2 “Жижиг биеийн хэмжээг хэмжих”

Бүтэн нэр: Чиликова Дарья Андреевна

Ажлын байр: Хотын боловсролын байгууллага "УИП 2-р дунд сургууль. V.P. Тихонов" Саратов, Саратов муж

Албан тушаал: Физикийн багш

Сэдэв: физик

Анги: 7а, 7б

Хичээлийн төрөл: дадлагын хичээл, лабораторийн хичээл

Лабораторийн ажил №2 "Жижиг биеийн хэмжээг хэмжих"

Үндсэн заавар

А.В. Перышкин, "Физик", 7, Bustard, 2014 он

Хичээлийн зорилго:

жижиг биетийн хэмжээсийг хэмжих, тэдгээрийг тооцоолох аргуудтай оюутнуудыг танилцуулах

хэмжлийн нэгжийн хувиргалтыг давтан хийнэ.

Даалгаврууд

боловсролын:

хөгжиж буй:

боловсролын:

    жижиг биетүүдийн хэмжээг хэмжих тухай ойлголтыг боловсруулах, тодорхой материалыг ашиглан хэмжигдэхүүнийг хэрхэн зөв тооцоолох талаар олж мэдэх;

    ажиглах, тайлбарлах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх физик үзэгдлүүд, туршилтын үр дүнг нэгтгэн харьцуулах;

    хэлбэрийн элементүүд бүтээлч эрэл хайгуулерөнхийлэх арга техник дээр үндэслэн зохиох, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх;

    дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх боловсролын материал;

    сурагчдын физикийн хичээлийг ашиглах сонирхлыг хөгжүүлэх туршилтын даалгавар;

    ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх багаар ажиллах;

    үүсэхийг дэмжинэ үзэл суртлын санаануудхүрээлэн буй ертөнцийн үзэгдэл, шинж чанарыг танин мэдэх чадвар.

Хичээлийн төрөл ESM ашиглан лабораторийн ажил.

Оюутны ажлын хэлбэрүүд:яриа, урд талын ажил

Шаардлагатай техникийн тоног төхөөрөмжажлын хуудас, туршилт хийх материал: захирагч, шар будаа, вандуй, утас, үс, нимгэн утас.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

Зохион байгуулалтын мөч.(Оюутнуудыг тавтай морилно уу, хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана уу)

Сайн уу залуусаа! Суу. Хичээлээ эхэлцгээе.

Хичээлийн сэдэв, зорилгыг хэлнэ үү.

Өнөөдөр бид лабораторийн ажил хийх болно. Таны ширээн дээр ажлын хуудас байна.

Лабораторийн сэдэв, зорилгыг уншъя. Тоног төхөөрөмжийг хар, бүх зүйл ширээн дээр байгаа эсэхийг шалгаарай.

Ажлаа дуусгах нь:

1. Даалгавруудыг гүйцэтгэх:



__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

Температур м/с

Хурд м

Талбай м3

Эзлэхүүн. кг

1. Тоног төхөөрөмжтэй ажиллах.


2. Шар будаа, вандуй, утас, үс, зүү, нимгэн утас зэрэг диаметрийг тодорхойлно.

туршлага

Бие

Нэг эгнээнд байгаа бөөмсийн тоо

Мөрний урт, мм

Бөөмийн хэмжээ, мм

Нимгэн утас

Сурах бичигт байгаа молекулын зургийг харна уу. Томруулах хэмжээ нь 70000 дахин, тоо нь 10 молекул, 2.8 см урттай бол бөөмийн хэмжээг тодорхойл.



Туршилтын даалгавар.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Дүгнэж байна.

Аюулгүй байдлын асуултанд хариулна уу.

Аюулгүй байдлын асуултууд:

Хийсэн ажлаасаа дүгнэлт хий.

Ажлын дүгнэлт:
В.Ажлын хуудсыг эргүүлнэ үү. Хичээл дууслаа.

7-р анги
Ажлын хуудас руу лабораторийн ажил
Жижиг биеийн хэмжээг тодорхойлох.
Тоног төхөөрөмж:захирагч, шар будаа, вандуй, утас, үс, нимгэн утас.
Сургалтын даалгаварболон асуултууд:
1. Үс, утас, нимгэн утасны диаметрийг захирагчаар хэрхэн хэмжих вэ? Жишээ хэлье.
_____________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Зоос 30 ширхэгээс бүрдэх ба зоосны урт нь 32 см (мм, см, м) байна.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

3. Тохирох физик хэмжигдэхүүнүүдба тэдгээрийн нэгжүүд:

Температур м/с

Хурд м

Талбай м3

Эзлэхүүн. кг

АЖЛЫН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ:

I. Тоног төхөөрөмжтэй ажиллах.

1. Заагчийг C.d.=_____ мм хуваах үнийг тодорхойл
2. Шар будаа, вандуй, утас, үс, нимгэн утасны диаметрийг тодорхойлно.
3. Жижиг биеийн төрөл бүрийн хувьд 2-оос доошгүй удаа хэмжилт хийнэ. Үүнийг хийхийн тулд мөрүүдийг үүсгэ өөр өөр тоо хэмжээтоосонцор.
4. Жижиг бие бүрийн хувьд хэмжсэн хэмжигдэхүүний дундаж утгыг (1-р утга + 2-р утга)/2 томъёогоор тооцоолно.
5. Хэмжилт, тооцооллын өгөгдлийг хүснэгтэд бичнэ үү.

туршлага

Бие

Нэг эгнээнд байгаа бөөмсийн тоо

Мөрний урт, мм

Бөөмийн хэмжээ, мм

Дундаж ширхэгийн хэмжээ

Нимгэн утас

ТООЦОО:________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Сурах бичигт байгаа молекулын зургийг хар. Томруулах хэмжээ нь 70000 дахин, тоо нь 10 молекул, 2.8 см урттай бол бөөмийн хэмжээг тодорхойл.
Эгнээ дэх бөөмийн тоо _________ш.
Эгнээний урт __________ мм = ______________см = ________________ м

Зураг дээрх бөөмийн диаметр ___________ мм = ___________ см = _____________ м
Зураг авахдаа __________ удаа томруулна
Бодит бөөмийн хэмжээ ________мм = ______________ см = ______________ м
Туршилтын даалгавар.
Номон дээрх цаасны зузааныг хэрхэн хэмжих вэ?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Аюулгүй байдлын асуултууд:
1. Нарийн эсвэл ойролцоо хэмжээтэй жижиг хэсгүүдийн хэмжээ нь ямар ач холбогдолтой вэ? Яагаад?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Жижиг биетүүдийн хэмжээг хэмжих нарийвчлалыг юу тодорхойлдог вэ?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ажлын дүгнэлт: _____________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Үнэлгээ: _________Огноо:__________Шалгасан ажил:___________

« Жижиг биетүүдийн хэмжээг хэмжих ».

Хичээлийн зорилго: P -rур чадварыг хөгжүүлэх практик үйл ажиллагаа, жижиг биеийн хэмжээг тодорхойлох ур чадварыг нэгтгэх, ажлын үр дүнд үндэслэн дүгнэлт гаргах;

Д - сайнсурагчдад хэмжих хэрэгсэлтэй харьцах арга барилыг заах, лабораторийн ажлын тайлан гаргах чадвартай байх;

IN -хосоороо ажиллахдаа харилцан ойлголцлыг хөгжүүлэх, тоног төхөөрөмжийг хүндэтгэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Лабораторийн ажил No2

"Жижиг биеийн хэмжээг хэмжих."

Хичээлийн зорилго: P - практик ур чадварыг хөгжүүлэх, жижиг биеийн хэмжээг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх, ажлын үр дүнд үндэслэн дүгнэлт гаргах;

Д - сурагчдад хэмжих хэрэгсэл хэрэглэх арга барилд сургах, лабораторийн ажлын тайлан гаргах чадвартай байх;

IN - хосоороо ажиллахдаа харилцан ойлголцлыг хөгжүүлэх, тоног төхөөрөмжийг хүндэтгэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө.

1. Гэрийн даалгавраа шалгах.

2. Аюулгүй ажиллагааны зааварчилгаа.

3. Лабораторийн ажил гүйцэтгэх.

  1. Мэдлэгийн тест:

1. Жижиг биетүүдийн хэмжээг хэрхэн тодорхойлох вэ?

3. Жижиг биеийн хэмжээг нарийн хэмжих боломжтой юу? Яагаад?

  1. Жижиг биетүүдийн хэмжээг хэмжих.

Ажлын зорилго: эгнээний аргаар хэмжилт хийж сурах.

Төхөөрөмж ба материал:захирагч, фракц (эсвэл вандуй), зүү.

Хэрэглэх заавар

1. Хэд хэдэн (20-25 ширхэг) үрэл (эсвэл вандуй) нь захирагчийн ойролцоо эгнээнд байрлуулна. Эгнээний уртыг хэмжиж, нэг үрлийн диаметрийг тооцоол.

2. Шар будаа тарианы (эсвэл намууны үрийн) хэмжээг ижил аргаар тодорхойлно. Тариа байрлуулах, тоолоход илүү тохиромжтой болгохын тулд зүү ашиглана. Таны биеийн хэмжээг тодорхойлох арга гэж нэрлэдэгэгнээний арга.

3. Молекулын диаметрийг эгнээний аргаар (Зураг 199, 70,000 өсгөлт) ашиглан фото зургийн тусламжтайгаар тодорхойлно.

4. Бүх туршилтын өгөгдөл болон гарсан үр дүнг хүснэгтэд оруулна.

Жижиг биетэй

Мөрний урт, л, см

Дараалсан жижиг биетүүдийн тоо, n

Жижиг биеийн диаметр буюу зузаан, d, см

Шар будаа

Вандуй

Утас

Номын хуудас

Молекулууд

5. Хэмжилтийн алдааг тодорхойлох, бүртгэх.

Алдаа: үнэмлэхүй -Δ d = Δi d + Δо d = ... (см)

харьцангуй - ε = Δ d / d pr *100% = ... % (d pr = d )



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!