Намрын бэлтгэл бүлгийн лексико-грамматик дасгалууд. Хэлний лексик, дүрмийн хэрэгслийг боловсронгуй болгох залруулах хичээлийн хураангуй "Бид намрыг угтлаа.

Зорилтот:"Намрын" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах, тодруулах, идэвхжүүлэх.

1. "Намрын" сэдвээр үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх (сэдвийн толь бичиг, тэмдгийн толь бичиг, үйл үгийн толь).

2. Хөгжүүлэх дүрмийн бүтэцяриа (холбогдох үгсийг сонгох, харьцангуй тэмдэгтэй ажиллах).

3. Сэдвийн талаархи мэдлэгийг идэвхжүүлэх: мод, нүүдлийн шувууд, зэрлэг амьтад.

4. Асуултанд дэлгэрэнгүй өгүүлбэрээр хариулах чадварыг хөгжүүлэх.

5. Сонсголын анхаарал, зааврыг дагах чадварыг сайжруулах.

6. Хөдөлгөөний ерөнхий чадварыг хөгжүүлэх.

7. Бие биенээ сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: проектор, дэлгэц, танилцуулга бүхий зөөврийн компьютер, намрын навч: хус, агч, царс, линден.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд оффис руу орж хагас тойрогт зогсдог.

Яриа эмч: Өнөөдөр бид үлгэр рүү явах болно, тэнд очихын тулд шидэт тоглоом тоглох хэрэгтэй. Би ярьж, янз бүрийн үйлдэл үзүүлэх болно, гэхдээ та зөвхөн миний хэлснийг хийх ёстой.

Тоглоомын явц: ярианы эмч харуулж байна - гараа хажуу тийш нь чиглүүлж, гараа хажуу тийш нь харуулна, гараа дээшээ харуулна - гараа доош харуулна гэх мэт.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, сандал дээр сууна.

II. Шинэ материал сурах.

Хүүхдүүд дэлгэцийн өмнө сандал дээр сууна.

Яриа эмч: Чи бид хоёр үлгэрийн оронд ирлээ. Бид 4 найз охинтой уулздаг, та тэднийг хэн гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Эдгээр нь улирал юм.

Ярианы эмч: Зөв. Та яаж таамагласан бэ?

Яриа эмч: Ямар улирал байдаг вэ?

Хүүхдүүд ээлжлэн хариулж, нэг улирлыг нэг нэгээр нь нэрлээд дараа нь нэг хүүхэд хэлсэн зүйлийг нэгтгэн дүгнэдэг.

Яриа эмч: Зуны дараа юу ирдэг вэ?

Үүнтэй төстэй асуултууд:Өвөл зуны хооронд жилийн аль цаг байдаг, өвлийн дараа юу ирдэг гэх мэт.

Хүүхдүүд хариулдаг.

(Слайд №3)

Ярианы эмч:Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд: Одоо жилийн цаг - намар.

(Слайд №4)

Яриа эмч: Намар биднийг үлгэрийн оронд урьсан. Түүнийг манай хотод ирэхэд нь хэзээд танихгүй байх үүднээс эх орноосоо зураг бэлдсэн. Эхний зургийг хар, намар ирснийг яаж ойлгох вэ?

Аня: Намрын улиралд нар тусдаг боловч дулаардаггүй. Өдөр хоног богиносож байна.

(Хажуугийн №5)

Яриа эмч: Дараагийн зургийг хар даа, намар ирснийг өөрөөр яаж ойлгох вэ?

Антон: Цонхны гадаа ихэвчлэн бороо ордог тул намар ирснийг би ойлгосон.

Яриа эмч: Бороо юу хийж чадах вэ?

Хүлээгдэж буй хүүхдүүдийн хариулт: Бороо орж магадгүй, шиврээ бороо орно...

Яриа эмч: Та бороо гэдэг үгийн хамаатан гэж ямар үгсийг мэдэх вэ?

Санал болгож буй хүүхдийн хариулт: бороо, борооны цув, бороотой...

(Слайд №6)

Яриа эмч: Дараагийн зургийг хар.

Диана: Навч шарлаж, улаан болж байсан тул намар ирснийг би ойлгосон.

(Слайд №7)

Яриа эмч: Намар бидэнд өөр ямар зураг бэлдсэнийг харцгаая.

Даша: Модноос навчис унаж байсан тул намар ирснийг би ойлгосон.

Яриа эмч: Навч унах үед ямар үзэгдлийг нэрлэх вэ?

Саша: Модноос навч унах үзэгдлийг навч унах гэж нэрлэдэг.

Яриа эмч: Навч гэдэг үгийн хамаатан гэж та ямар үгсийг мэдэх вэ?

Санал болгож буй хүүхдийн хариулт: навч, навч, навч, навч, навчит, шинэс.

Яриа эмч: Аня, намар ирснийг залуус хэрхэн ойлгосныг надад хэлээч?

Аня: Намар ирснийг бид ойлгосон, учир нь нар тусаж байгаа ч дулаарахгүй байна. Байнга бороо орно. Модны навч шар, улаан болж хувирдаг. Модноос навчис унаж байна.

IV. Биеийн тамирын дасгал.

Хүүхдүүд суудлаасаа босоод урьдчилан бэлтгэсэн цаасыг сонгоно.

Яриа эмч: Намар танд навч авчирч, тэдэнтэй тоглохыг урьж байна. Олег, чи ямар навч вэ?

Би бол агч навч.
Бүх хүүхдүүд ээлжлэн хариулдаг.

Яриа эмч: Чи бид хоёрыг навч гэж төсөөлье.

Бид, намрын навчнууд, (бие биедээ навч харуулах)
Тэд мөчир дээр суув. (навчнуудыг сэгсрэх)
Салхи үлээж, тэд нисэв. Бид ниссэн, бид ниссэн. (дугуйгаар алхаж, навч даллах)
Тэгээд тэд газар дээр чимээгүйхэн суув. (хүүхдүүд сууна)
Салхи дахин ирэв.
Тэгээд тэр бүх навчийг түүв. (тойрог дотор гүйх)
Тэр тэднийг эргүүлж, эргүүлэв. (өөрсдийгөө тойрон хүрээл)
Тэгээд тэр үүнийг газарт буулгав. (хүүхдүүд сууна)

Хүүхдүүд ярианы эмчийн дараа үг, үйлдлээ давтдаг.

Яриа эмч: Одоо навч унах ажлыг зохион байгуулъя. Навчнуудаа алган дээрээ тавиад алган дээрээ үлээлгээрэй.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

III. Шинэ материал сурах.

Хүүхдүүд дэлгэцийн өмнө суудлаа эзэлдэг.

(Слайд №8)

Яриа эмч: Хараач, намрын дараагийн шинж тэмдэг юу вэ?

Аня: Шувууд урагшаа нисдэг.

Яриа эмч: Бүх шувууд урагшаа нисдэг үү?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ, зөвхөн нүүдлийн хүмүүс.

Ярианы эмч: Аль нь вэ? нүүдлийн шувууд, санаж байна уу?

Хүүхдүүд ээлжлэн шувууг нэрлэнэ.

(Слайд №9)

Яриа эмч: Намрын улиралд зэрлэг амьтад юу хийдэг вэ?

Санал болгож буй хүүхдүүдийн хариулт: Амьтад өвөлд бэлдэж байна. Хэрэм нь өвлийн бэлтгэлээ хангадаг. Баавгай өвөлждөг. Бөжин арьсаа сааралаас цагаан болгож өөрчилдөг. гэх мэт.

(Слайд №10,11,12)

Яриа эмч: Намрын улиралд хүмүүс юу хийдэг вэ?

Хүлээгдэж буй хүүхдүүдийн хариулт: Ургац хураах (төмс ухах, алим сонгох гэх мэт), дулаан хувцас өмсөх.

(Слайд №13)

Яриа эмч: Ямар намар байдаг вэ?

Санал болгож буй хүүхдүүдийн хариулт: Алтан, бороотой гэх мэт.

Хэл ярианы эмч: Намрын эхэн ба сүүл хоёрын ялгаа юу вэ?

Хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг.

(Слайд №14, 15, 16)

Ярианы эмч: Юу намрын саруудсанаж байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт: 9-р сар, хүүхдүүд сургуульдаа явах үед, 10-р сар - энэ үед бороо орж, модны навчис унадаг, 11-р сар - намрын орой болж, мод нүцгэн, гадаа бүр хүйтэн болдог.

Намрын бүх саруудын найрал дууны уншлага. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийн хэлсэн бүх зүйлийг нэгтгэн дүгнэдэг.

IV. Дүгнэж байна. Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

(Слайд №17)

Яриа эмч: Намар чамтай баяртай гэж байна. Тэр чамтай хамт үлдэхийг хэзээ ч мэдэж чадна гэж найдаж байна. Бид ангидаа юу ярьсан бэ?

Олег: Намрын шинж тэмдгүүдийн талаар.

Яриа эмч: Намрын ямар шинж тэмдгийг та санаж байна вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг.

Яриа эмч: Аль сарыг намар гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: 9, 10, 11.

Яриа эмч: Бүгдээрээ сайн байна. Одоо ямар намар болж байгааг хэлж чадах хүмүүс л бүлэгт орох боломжтой.

Хүүхдүүд асуултанд хариулж, өрөөнөөс гарна.

"Намрын зураг."Намрын шинж тэмдгүүдтэй танилцах.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг нэг нэгээр нь харуулдаг сэдвийн зурагмөн өгүүлбэрийн эхлэлийг хэлдэг. Хүүхдүүд зураг дээр үндэслэн үүнийг дуусгах ёстой. Дараа нь тэд өгүүлбэрийг бүхэлд нь давтана.

Энэ нь намар болдог ... (бороо).

Энэ нь намар болдог ... (навч унах).

Энэ нь намар болдог ... (хүйтэн).

Энэ нь намар болдог ... (салхи).

Намрын улиралд байдаг ... (хүнсний ногоо).

Намрын улиралд байдаг ... (жимс).

Намрын улиралд байдаг ... (мөөг).

Намрын улиралд байдаг ... (шар навч).

Намрын улиралд байдаг ... (улаан навч).

"Намар ирлээ."Шүлэг цээжлэх. Хэл ярианы эмч намрын "бэлэг" -ийг самбар дээр харуулсан шүлэг уншиж байна.

Намар, намар бидэнд ирлээ!

Тэр бидэнд бэлэг авчирсан:

шар навч,

Амттай мөөг

Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ,

Талх бүтээгдэхүүн!

Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх

Өгүүллэг бичих "Намрын"лавлах сэдвийн зургийн дагуу.

"Намар ирлээ. Катя, аав хоёр ой руу явав. Ойд мод шар, улаан өнгөтэй байдаг. Газар дээр маш олон навч бий. Аав мөөг олсон. Катя тэднийг сагсанд хийв. Намар ойд байх сайхан!"

Мэдрэхүйн хөгжил

« Навчны ул мөрийг үзье."

Хүүхэд бүр ширээн дээр цаас, байгалийн хус эсвэл линден навчтай байдаг. Хүүхдүүд цаасан дээр тавиад тоймыг харандаагаар зурна. Хэл ярианы эмчийн зааварчилгаа:

Ду-ду-ду, ду-ду-ду,

Би харандаа олно.

Ду-ду-ду, ду-ду-ду,

Би навчийг дугуйлна.

Өө-өө-өө, өө-өө-өө,

Миний навч жижигхэн.

Цохилт-үлээлт, үлээх-үлээлт,

Салхи, салхи, бүү хий!

Ай-ай-ай, ай-ай-ай,

Чи, навч, бүү нис!

Хүүхдүүд ярианы эмчтэй хамт эхлэлийг давтаж, дараа нь ажиллаж эхэлдэг.

Ярианы дууны тал дээр ажиллах

"Үржүүлгийн шүлгийг давт."

Шар навч бяцхан цэцэрлэгт нисэв.

Шувууд нисч, дуу дуулж байв.

Дима маш их баяртай байна: тэр навч унахыг харав.

"Нөхөрсөг үгсийг давт":

навч - мөөг;

жимс - бүтээгдэхүүн;

улаан лооль - ялааны агарик;

навч унах - цас орох;

толгойт хулгана шувууд.

Биеийн тамир-логоритмик

Хүүхдүүд товшиж бороо орж байгаа дүр үзүүлнэ долоовор хурууширээн дээгүүр шүлгийн хэмнэл хүртэл "Намрын".

Бороо, бороо

Бүтэн өдөр

Шилэн дээр бөмбөр цохиж байна.

Бүх дэлхий

Бүх дэлхий

Уснаас норсон...

Ю.Аким

Сэдэвчилсэн мөчлөг"Хүнсний ногоо"

(дөрөв дэх долоо хоног)

Хүүхдүүд сурах ёстой:үндсэн хүнсний ногооны нэрс; тэдгээрийн өнгө, хэлбэр, амт; ерөнхий үг хүнсний ногоо;хүнсний ногоо ургадаг газар.

Лексик-грамматик тоглоом, дасгалууд

"Хүнсний ногоотой сагс."Үг хэллэгээр ярих чадварыг бий болгох.

Ширээн дээр нэг сагс хүнсний ногоо байна. Хүүхдүүд ээлжлэн түүн дээр ирж, хүнсний ногоо сонгож, хүүхдүүдэд үзүүлэн: "Сагсанд улаан лооль байна" гэж хэлдэг.

"Бяцхан ногоо."Багасгах дагавар бүхий нэр үг үүсгэх.

Би улаан лоольтой, Таня... (улаан лооль)Учир нь тэр... (жижиг, хүүхэд).

Би өргөст хэмхтэй, Маша ... (өргөст хэмх),Учир нь тэр... (жижиг, хүүхэд).

Би луувантай, Коля ... (лууван)Учир нь тэр... (жижиг, хүүхэд).гэх мэт.

"Хүүхдүүд ногоо сурсан."Бяцхан хэллэг сурах.

Самбар дээр дөрвөн зураг байна (сонгино, лууван, улаан лооль, ялаа агарик). Хүүхдүүд нэмэлт зүйлийг олох ёстой.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв,

Хүүхдүүд хүнсний ногоо сурсан:

Сонгино, лууван, улаан лооль,

Гэхдээ хүнсний ногоо биш - ялаа агарик!

"Ширээн дээр эсвэл ширээн дээр."Санал боловсруулах. Яриа дахь угтвар үгсийг практик эзэмших дээрТэгээд V,Эдгээр угтвар үгсийн ялгаа.

Хэл ярианы эмч хоёр хүнсний ногоо авч, нэгийг нь ширээн дээр, нөгөөг нь ширээн дээр (ширээний шургуулга) тавиад "Улаан лооль ширээн дээр, лууван ширээн дээр байна" гэсэн угтвар үгсийг онцлон тэмдэглэв. Хүүхдүүд ярианы эмчийн дараа өгүүлбэрийг давтаж, дараагийн өгүүлбэрийг өөрсдөө зохиохыг хичээдэг. Шаардлагатай бол ярианы эмч тусалдаг.

Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх

Яриа эмчлэгч багш: Калинина Надежда Александровна, ГБОУ 1566-р сургууль, Москва 2018

Зорилтууд:

  1. Сэдвийн талаархи үгсийн санг идэвхжүүлэх, хуримтлуулах "Хоол" .
  2. Үг бүтээх чадварыг сайжруулах.
  3. Ур чадвараа нэгтгэх практик хэрэглээ харьцангуй нэр үгбие даасан ярианд.
  4. Хүйс, тоо, тохиолдлын нэр үгтэй харьцангуй нэр үгсийг тохирч сурах.
  5. Хүүхдүүдэд нэр үг ашиглах дасгал хий генийн тохиолдолдоторх угтвар үгтэй багажийн хэрэгугтвар үгтэй.
  6. Хөгжил танин мэдэхүйн үйл ажиллагааХүүхдүүд: харааны ойлголт, логик сэтгэлгээ.
  7. Олон нийтийн газар соёлын зан үйлийн ур чадварыг дээшлүүлэх, боловсронгуй болгох.

Тоног төхөөрөмж: Үр тариа бүхий лонхтой, янз бүрийн бүтээгдэхүүнтэй сав, хүнсний ногоо бүхий тавагны хавтгай дүрс, жимс бүхий лааз, шилний хавтгай дүрс, компот бүхий аяганы хэсэгчилсэн зураг, дүр төрх "Хөгжилтэй тогооч" .

Хичээлийн хэлбэр: уламжлалт бус.

Хичээлийн явц.

1. Org. Агшин.

Өнөөдөр бид кафед зочлох болно. Та нарын хэд нь аль хэдийн кафед орсон бэ? Хүмүүс кафед юу хийж байна вэ? (уух, идэх, идэх)

2. Үдийн хоолондоо юу захиалахаа бодож үзээрэй. Дэлгэцийн хайрцагт очиж цэсэнд ямар салат байгааг харцгаая.

Та нэг таваг салат аваад ирээрэй. Та ямар төрлийн салат идэх вэ? (Би луувангийн салат иднэ. Тэгээд би манжингийн салат иднэ. Тэгээд байцаатай салат (сонгино, улаан лооль, өргөст хэмх, сармис, хаш)

Coleslaw-ийн нэр юу вэ? - байцаатай салат.

Луувангийн салатыг юу гэж нэрлэдэг вэ? - луувангийн салат.

Манжингийн салатыг юу гэж нэрлэдэг вэ? - манжингийн салат.

Сонгины салатны нэр юу вэ? - сонгины салат.

Өргөст хэмхний салатыг юу гэж нэрлэдэг вэ? - өргөст хэмхний салат.

Улаан лоолийн салатыг юу гэж нэрлэдэг вэ? - улаан лоолийн салат гэх мэт.

Өргөст хэмх, улаан лооль, байцаа, сонгино, сармис, хаш зэргийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? - Хүнсний ногоо.

Бид ногооны салат иддэг. Эдгээр нь ямар төрлийн салат вэ? - Хүнсний ногоо.

3. Одоо бид шөл идэх болно, та ямар шөл идэхийг таамаглаж байна уу?

Би вандуйтай. Би вандуйтай шөл идэх болно.

Би саванд вермишель байна. Би гоймонтой шөл идэх болно.

Би шоштой. Би буурцагны шөл идэх болно.

Би манжинтай. Би манжинтай шөл идэх болно.

Надад төмс байна. Би төмстэй шөл идье.

Би будаатай. Би будаатай шөл идье.

Надад мах байна. Би махан шөл идье.

Би загастай. Би загасны шөл идэх болно.

4. Хоёр дахь хоолны хувьд будаа байх болно. Будаа юугаар хийдэг вэ? Үр тариан дээрээ үндэслэн будаагаа нэрлээрэй.

Би semolina байна, энэ нь semolina будаа хийдэг. Би Сагагантай, түүнээс Сагаган будаа хийдэг.

Би будаатай, тэр будаа будаа хийдэг. Би сувдан арвайтай, энэ нь сувдан арвайн будаа хийдэг.

Шар будаатай, түүгээрээ шар будаатай будаа хийдэг. Би oatmeal байна, энэ нь oatmeal болгодог.

Би вандуйтай, тэд вандуйн будаа хийдэг.

5. Физик минут буюу динамик түр зогсолт.

Тэгээд одоо чи бид хоёр жаахан амрах болно.

Манай Архипийн гэрт

Өдөр бүр зүгээр л инээдэг

Ороорой. Хаалга нээлттэй - хүн бүрт зориулсан амттан байна.

Хоёр туулай давхиад намайг чацаргана дайллаа.

Азарган тахианууд ирж, эрдэнэ шишийн чихийг цохив.

Ялаанууд ирээд талхны царцдасыг идэв.

Бяцхан туулайнууд гишгэж ирээд бүх гүзээлзгэнэ хулгайлсан.

Яст мэлхий эцэст нь яг гурван цагт мөлхөж оров.

Тэдэнд улбар шар өнгийн зүсмэл л үлдсэн байв.

6. – Бид ямар амттай өдрийн хоол идэв. Гурав дахь өдөр юу болох вэ? Компот.

Та ямар компоттой вэ?

Алимны компот? - алимны чавганы компот? - чавга

Лийрийн компот уу? - лийр интоорын компот? - интоор

Гүзээлзгэнэтэй компот? – гүзээлзгэнэтэй бөөрөлзгөнөтэй компот? - бөөрөлзгөнө

7. Та амттандаа юу идмээр байна?

Би интоорын бялуу идмээр байна.

Тэгээд би бяслагтай бялуу идмээр байна.

Би гүзээлзгэнэтэй вазелин идмээр байна.

8. Та бид хоёр кафед үдийн хоол идсэн. Та өдрийн хоолоо идэв үү? Тэгээд хэн бэлдсэн бэ? - Тогооч

Тогооч оройн хоолоо юунаас бэлдсэн бэ? - Бүтээгдэхүүнээс. Хөгжилтэй тогооч манайд ирсэн бөгөөд тантай янз бүрийн тоглоом тоглохыг хүсч байна.

A) Махнаас юу хийж болох вэ? - шөл, котлет, махан бөмбөлөг, кассерол.

Ямар төрлийн махан шөл вэ? - мах

Мөн котлетууд уу? - мах

Савны талаар юу хэлэх вэ? - мах

B) Зуслангийн бяслагаас юу хийж болох вэ? - cheesecakes, бялуу, casserole.

Ямар төрлийн зуслангийн бяслагтай бин вэ? - ааруул

Бялууг яах вэ? - ааруул

Савны талаар юу хэлэх вэ? - ааруул

А) Та алимнаас юу хийж чадах вэ? – компот, чанамал, жүүс, бялуу.

Ямар төрлийн алимны компот вэ? - алим

Ямар төрлийн алимны чанамал вэ? - алим

Ямар алимны бялуу? - алим

D) Одоо сонсоод нэрлэ - юу нь илүүц вэ?

Лийрийн шүүс, манна будаа, интоорын компот.

Махны шөл, загасны шөл, гүзээлзгэнэтэй бялуу.

Жүржийн шүүс, Сагаган будаа, будаа будаа.

D) Тоглоом "Энэ нь тохиолддог - энэ нь болохгүй" .

Загасны бялуу, махны компот, нухсан төмс, Сагаган саатал.

E) Цангис жимсний ундаа (Аль?)- цангис жимсний ундаа.

Apple Pie (Аль?)- алимны бялуу.

Зуслангийн бяслагны тогоо (аль нь?)- зуслангийн бяслагны тогоо.

Тахианы махны котлет (аль нь?)- тахианы котлет.

Төмсний бин (аль нь?)- төмсний бин.

Загасны шөл (Аль?)- загасны шөл.

Манжин борщ (Аль?)- манжин борщ.

Чавганы компот (Аль?)- чавганы компот.

Жимсний шүүс (Аль?)- жимсний шүүс.

Махны шөл (Аль?)- махны шөл.

9. Хөгжилтэй тогооч танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн. Ширээний бүтээлэгний ирмэгийг өргөж, тэнд байгаа зүйлийг гарга. Энэ бол саатал. Та бүлгээр цай уухдаа ямар чанамал хэрэглэх вэ?

(Би чангаанз, интоор, бөөрөлзгөнө, алим, лийр, чавга, гүзээлзгэнэ, тоорын чанамалтай цай ууна)

10. Хичээлийн хураангуй. - Өнөөдөр бид хаана байсан бэ? _бид өөрсдийгөө юу гэж хандсан бэ? Хөгжилтэй тогоочдоо баяртай гэж хэлээд амттан өгсөнд нь талархал илэрхийлье.

Уран зохиол.

  1. Т.Б. Филичева, Г.В. Чиркина “Тусгай нөхцөлд тусгай хэрэгцээт хүүхдүүдийг сургуульд бэлтгэх цэцэрлэг» М., 1991
  2. Т.Б. Филичева, Н.А. Чевелева, Г.В. Чиркина "Хүүхдийн ярианы бэрхшээл" . М., 1993
  3. Т.А. Ткаченко "Нэгдүгээр ангид - хэл ярианы гажиггүй" . С-П. 1999 он
  4. Т.Б. Филичева, Г.В. Чиркина "Арилгах ерөнхий сул хөгжилхүүхдийн яриа сургуулийн өмнөх нас» . М. 2004 он
  5. Т.А. Матросова "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан залруулах анги зохион байгуулах ярианы эмгэг» М. 2005 он

Сэдэв: "Намрын" сэдвээр лексик ба дүрмийн бүрэлдэхүүнийг бүрдүүлэх.

Дуу О.Дунд бүлэг.

« Намрын навчис уналт» .

Хичээлийг цэцэрлэгт хүрээлэнд явуулдагтэдагарина

"Намрын" сэдвээр үгсийн санг идэвхжүүлж, баяжуулах.

Үений хэллэгийг тодруулж, дууны шинж чанарыг тодорхойлох О. О дуун дээр ярианы хөдөлгөөний дасгал хийх чадварыг бэхжүүлэх.

Дүрмийн үг хэллэгийн ур чадварыг сайжруулах.

Гагарины цэцэрлэгт хүрээлэнгийн ургамлын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх.

Сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх: дууг бусад дуу авиа, үе, үгээр ялгах.

Нийтлэг ба нарийн моторт ур чадвар, яриа, ярианы ой санамж, анхаарал бүхий хөдөлгөөнийг зохицуулах ур чадвар.

Хүмүүжүүл эерэг хандлагатөрөлх нутгийнхаа байгальд.

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулалтын мөч. Гагарины цэцэрлэгт хүрээлэнгийн ярианы эмчтэй хүүхдүүд.

"Паркаар алхах" хөдөлгөөний дасгалууд e".

Тэд цэцэрлэгт хүрээлэнгээр зугаалж, жагсав

Аз жаргалтай алхцгаая.

Бид модны хоорондох "могой" замаар алхдаг

Навч бороо шиг унаж байна.

Савлуурсан гар хөл доор чинь чимээ шуугиантай

Мөн тэд нисдэг, нисдэг, нисдэг

Асуултуудын хариулт

Энд бид дуртай цэцэрлэгт хүрээлэндээ байна! Өнөөдөр ойд цаг агаар сайхан байна: нар тусч, үүлс тэнгэрт хөвж байна. Бүх мод, бут, өвс ногоо намрын хувцастай. Мөн таны хөл дор намрын навчны хивс байдаг.

Манай цэцэрлэгт хүрээлэнд юу их байгааг бидэнд хэлээч? (маш олон мод, навч, өвс, хожуул, мөчир, боргоцой,.)

Цэцэрлэгт хүрээлэнд ямар мод ургадаг вэ? (агч, гацуур, эгнээ, хус, хайлаас.)

- Агч ямар хувцастай вэ? (олон өнгийн навч: шар, шар-улаан, улбар шар, час улаан)

Агч навч ямар харагддаг вэ?

-Ямар хус мод? (алтан навчтай нарийхан). Хус мод ямар их биетэй вэ? (гөлгөр, цагаан, хар зураастай).

– Хайлаас руу очоод гараараа хүр. Хайлаас ямар их биетэй вэ? (ширүүн)

Манай цэцэрлэгт хүрээлэнгийн аль мод намар өнгө төрхөө өөрчилдөггүй вэ? (гацуур,)

Үйлдлийн үгсийн сонголт.

Мод найгаж, зогсож, чимээ шуугиан тарьж, ургадаг. Навчнууд унаж, газар бүрхэж, шарлаж, ялзарч, хатаж, хатаж, сэгсэрнэ.

Хөгжлийн дасгал ярианы амьсгал"Навч унах."

Ветерок бидэнтэй хамт "Навчнууд унах" тоглоом тоглохыг хүсч байна. Навч унах гэж юу болохыг та мэдэх үү? Хүүхдүүдийн хариулт.

Салхи бүдүүн хацрыг нь хийсгэж, хөөргөж, хөөргөв

Мөн би алаг навчис дээр үлээж, үлээж, үлээв.

Амьсгалын дасгал. Хүүхдүүд навч дээр үлээлгэдэг өөр хүч чадал, тушаалаас хамааран: "хөнгөн сэвшээ салхи" ба " хүчтэй салхи" "Навч унана" гэсэн тушаалаар навчис суларч, унана.

"Намрын навчис" ярианы тоглоом

Хүүхдүүд хоёрыг авдаг намрын навч(агч, хайлаас, хус, линден). Яриатай хөдөлгөөн хийх.

Бид намрын навчис (гараа дээш, зүүн, баруун тийш найгасан хөдөлгөөн)

Тэд мөчир дээр суув (тахирлаа)

Салхи салхи үлээв (навчнууд дээр үлээв),

Тэгээд бид ниссэн (өөрсдийгөө тойрон эргэлддэг)

Бид ниссэн, бид ниссэн (аажуухан суусан)

Тэгээд тэд чимээгүйхэн газар суув (суу).

Тоглоом "Таа, тоо" Таавар таавар. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд навч үзүүлж, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн модны талаар оньсого хийдэг. Хүүхдүүд модыг тааж, ойролцоох модыг тоолдог)

Дасгал хийх"Дууг сонсох".

Хэрэв модны навч шар өнгөтэй болсон бол

Хэрэв ирмэг хүртэл алс холын шувуудниссэн,

Тэнгэр гунигтай байвал бороо орвол

Жилийн энэ үед хүүхдүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (намрын)

Хэл ярианы эмч нь хүүхдүүдийг "намар" гэдэг үгэнд ямар дуу чимээ сонсогдож байгааг тодорхойлохыг урьж, дуу авианы илэрхийлэл, түүний шинж чанарыг тодруулдаг. Хүүхдүүд О дууг найрал дуугаар болон тус тусад нь дууддаг.

Дахин давтах, бататгахО дуунд зориулсан ярианы мотор дасгал.

Тоглоом "Шүхэр". Хэл ярианы эмч алгаа дээшлүүлж, хүүхдүүд хуруугаа шүхэр дор тавиад О дууг сонсоход хуруугаа салгах ёстой: а, са, о, у, уа, Оля, намар, өө, нугас ....

Тоглоом "Нуугдах". Хэл ярианы эмчийн зааврыг хэрэгжүүлэх, ярианд угтвар үг ашиглахыг нэгтгэх.

Хэл ярианы эмчийн заавраар хүүхдүүдийн зарим нь модны ард нуугдаж байхад зарим нь ярианы эмчийн заавраар тэднийг хайж байдаг. ("Өндөр модны ард хэн нуугдаж байгааг олоорой, богино, бүдүүн, нимгэн, урт үндэс, богино үндэс гэх мэт.")

Үүний зэрэгцээ угтвар үгсийг дасгал хийдэг: ард, тухай, өмнө, хажууд, учир нь, хооронд, дээр.

Хичээлийн хураангуй

Хүүхдүүд намрын навчнаас баглаа хийдэг.

Уран зохиол:

Выгодская И., Берковская Н.Звукоград. Буквоград. М., 1999.

Картушина М.Ю. 5-6 насны хүүхдүүдтэй логоритмик хичээлийн тэмдэглэл. М.: ТК Сфера, 2005 он.

КоноваленкоV.V.Артикуляци ба хурууны гимнастик.

КрупенчукО.И.Надад зөв ярихыг зааж өгөөч. Санкт-Петербург, 2001 он.

Мухина А.Я. ярианы мотор хэмнэл Москва Astrel 2010

Нищева Н.В. Систем засч залруулах ажилВ ярианы эмчилгээний бүлэгТусгай хэрэгцээтэй хүүхдүүдэд зориулсан S-P "Childhood-press" 2004

Савина Л.П.Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хурууны гимнастик. М., 1999.

Сиротюк АЛ.Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн оюун ухааны хөгжлийн залруулга. М., 1999.

Залруулах, хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааБэлтгэл ярианы эмчилгээний бүлэгт хэлний лексик ба дүрмийн хэрэгслийг бүрдүүлэх, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх талаар

Сэдэв: "Намрын"

Зорилтууд:

намрын гол шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах, нэгтгэх, өргөжүүлэх;

сэдвийн дагуу нэр, үйл үгийн үгсийн санг идэвхжүүлэх;

ярианы үг бүтээх функцийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

схем дээр үндэслэн намрын тухай үлгэр зохиож сурах;

хөгжүүлэх харааны ойлголт, сонсголын анхаарал, сэтгэлгээ;

намрын байгальд хайр сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Намар" улирлыг дүрсэлсэн зураг, улирлыг дүрсэлсэн зураг, лавлагаа диаграммууднамрын тэмдэг, бөмбөлөг, шар картон навч, намрын шинж тэмдгүүд дээр үндэслэн түүх бичих схем, самбар.

Хичээлийн явц

1.Org. мөч

Жишээ нь. "Намайг эелдэгээр дууд"

2. Хичээлийн сэдвийн талаархи мессеж

Оньсого тааварлаарай.

"Шар навчнууд нисч байна,

Тэд хөл дор чимээ шуугиан тарьж байна.

Нар халуун байхаа больсон.

Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (намар)

Өнөөдөр бид намрын тухай ярих болно.

3. Сэдвийн талаархи харилцан яриа

Жилийн хэдэн цагийн дараа намар ирдэг вэ?

Намрын улиралд хүмүүс цэцэрлэг, цэцэрлэг, талбайд юу хийдэг вэ?(Намрын улиралд хүмүүс хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ хурааж авдаг.)

Намрын саруудыг нэрлэ.

Намрын саруудын нэрсийн давталт.

4.Улиралын нэрийг давтах

5. D/i “Тэмдэг сонгох”

Намрын тухай юу хэлэх вэ, ямархуу байдаг вэ?(Намрын - алтан, гоёмсог, гунигтай, хүйтэн, эрт, үзэсгэлэнтэй, бороотой гэх мэт).

Намрын улиралд байгаль ямар байдаг вэ?(Намрын улиралд байгаль сайхан, шаргал өнгөтэй, дэгжин, гэрэл гэгээтэй гэх мэт).

6. Намрын шинж тэмдэг

Намрын шинж тэмдгийг санаж, нэрлэцгээе.

Намрын улиралд нар хэрхэн тусдаг вэ?

Ямар тэнгэр вэ? (Тэнгэр үүлээр бүрхэгдсэн, шиврээ бороо орж байна).

Намрын улиралд цаг агаар ямар байдаг вэ?(Намрын цаг агаар хүйтэн, салхи шуурдаг).

Мод, өвс ногоо юу болох вэ?(Модны навч шарлаж, унаж, өвс хатаж, хатдаг).

Намрын улиралд шувууд юу болдог вэ?(Шувууд урагшаа нисдэг).

Амьтад юу тохиолдох вэ? (Амьтад өвөлд бэлдэж байна).

7. Д/и “Намар” гэдэг үгээр хэл.

Салхи, тэнгэр, цаг агаар, гудамж гэх мэт.(Намрын салхи, намрын тэнгэргэх мэт)

8. Тайлбар ба ойлголт дүрслэлийн утгаүгс(« Алтан намар", " Намрын орой", "Алтан хивс" (навчнаас), "Алтан навч").

9. Хурууны гимнастик

НАМРЫН БАГЛАА

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав

Том эхэлж байна.

Навч цуглуулцгааяНударгаа хэмнэлээр зангидаж, тайл.

Хусан навч, эгнээ навч,Хуруугаа нэг нэгээр нь нугалж,

улиас навч, улиас навч,томоос нь эхлэнэ.

Бид царс модны навчийг цуглуулах болно

Ээждээ намрын цэцгийн баглаабид үүнийг авна.Дунд ширээн дээр "алх" ба

Долоовор хуруу.

10. D/i “Тохиромжтой эсвэл тохиромжгүй”(шар навчтай)

Намрын навчаар тоглоцгооё.

Би үгсийг нэрлэх болно. Хэрэв энэ үг намрын улиралд тохирсон бол намрын навчийг ав.

Унах, хайлах, гуниглах, цэцэглэх, хүйтэн, дулаахан, халуун, нисэх, ногоон болж, боловсорч, шарлах

11 . Биеийн тамирын минут

Гэнэт үүл бүрхэв,Бид хөлийнхөө хуруун дээр босч, дээш өргөдөг

Загалсан гараа.

Хурдан бороо орж эхлэв.Хөлийн хуруун дээр үсэрч, гараа бүсэндээ хавчуулна.

Бороо удаан уйлах болно,

Энэ нь хаа сайгүй лаг шавар тархана.Бид бөхийж, гараа туузан дээр тавьдаг.

Зам дээрх шороо, шалбааг,

Хөлөө өндөрт өргө.Бид өндөр өргөлтөөр тойрог замаар алхдаг

Өвдөг.

12. Жишээ нь. "Цаг агаар ямар байна?"

Намар бороо орвол цаг агаар ямар байх вэ?

...бороотой-бороотой, ..хүйтэн-хүйтэн..., үүлэрхэг-үүлтэй..., чийгтэй-чийгтэй..., гунигтай-бүйтгэлтэй..., нартай-нартай..., цэлмэг-цэлмэг...

13. Жишээ нь. "Жишээний дагуу хэл"

Намрын өдөр ирлээ -Намрын өдрүүд ирлээ.

Модон дээр шар навч байна -мод дээрх шар навч.

Саарал үүл хөвж байна -саарал үүлс хөвж байна.

Хүйтэн бороо байна -хүйтэн бороо орж байна.

Хүчтэй салхи үлээж байна -хүчтэй салхи шуурч байна.

Дулаан хүрэм өлгөөтэй байна -дулаан хүрэм өлгөөтэй.

Шувуудын сүрэг нисэж байна -шувуудын сүрэг нисдэг.

14. D/i "Алдаа засах"(намрын шинж тэмдгүүдийн дагуу)

Намрын тухай миний хэлж буй зөв, бурууг хэлээрэй.

Намрын улиралд нар тод тусдаг уу?(Намрын улиралд нар бага зэрэг гэрэлтдэг, дулаардаггүй).

Тэнгэр үүлээр бүрхэгдсэн, шиврээ бороотой (бороо орж байна).

Намрын улиралд цаг агаар дулаахан байдаг? (Намрын цаг агаар хүйтэн, үүлэрхэг, бороотой).

Модны навчнууд ногоон болж, унаж байна уу?(Модны навч шарлаж, хатаж, унадаг.)

Шувууд урд зүгээс ирдэг үү?(Шувууд урагшаа нисдэг).

15. Намрын тухай дүрсэлсэн үлгэр зохиох(диаграммын дагуу)

Намрын улиралд нар бага зэрэг тусдаг, дулаацдаггүй. Цаг агаар хүйтэн, салхитай. Тэнгэр бараан үүлээр бүрхэгдсэн бөгөөд ойр ойрхон бороо орно. Модны навч шарлаж, унаж, өвс хатаж, хатдаг. Шувууд өмнө зүгт нисдэг, тэнд дулаан байдаг. Амьтад ч өвлийн хүйтэнд бэлдэж байна. Туулай саарал дээлээ цагаан болгон өөрчилдөг. Хэрэм өвлийн улиралд хадгалдаг: самар, мөөг. Баавгай бүхэл бүтэн өвөл үүрэндээ унтдаг.

16. Хичээлийн хураангуй

Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ? Бид ямар тоглоом тоглосон бэ?

17 . Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ

Өнөөдөр бүгд шаргуу хөдөлмөрлөж, хичээсэн. Сайн байна.




Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!