Judėjimas su 1 laboratorijos vienodu pagreičiu. Fizikos pamokos planas (10 kl.) tema: Laboratorinis darbas „Kūno pagreičio matavimas tolygiai pagreitintam judėjimui“

Fizikos 9 klasei (I.K.Kikoin, A.K.Kikoin, 1999),
užduotis №1
į skyrių " LABORATORINIS DARBAS».

Darbo tikslas: apskaičiuoti pagreitį, kuriuo rutulys rieda nuožulniu lataku. Norėdami tai padaryti, išmatuokite rutulio judėjimo ilgį s per žinomas laikas t. Nuo kada tolygiai pagreitintas judėjimas be pradinio greičio

tada išmatuodami s ir t galite rasti rutulio pagreitį. Jis lygus:

Jokie matavimai neatliekami visiškai tiksliai. Jie visada gaminami su tam tikra paklaida dėl matavimo priemonių netobulumo ir kitų priežasčių. Tačiau net ir esant klaidoms, yra keletas būdų, kaip atlikti patikimus matavimus. Paprasčiausias iš jų yra aritmetinio vidurkio apskaičiavimas iš kelių nepriklausomų to paties dydžio matavimų rezultatų, jei eksperimento sąlygos nesikeičia. Būtent tai ir siūlome padaryti šiame darbe.

Matavimo priemonės: 1) matavimo juosta; 2) metronomas.

Medžiagos: 1) latakas; 2) kamuolys; 3) trikojis su movomis ir kojele; 4) metalinis cilindras.

Darbo tvarka

1. Sutvirtinkite lataką naudodami trikojį, esantį nuožulnioje padėtyje nedideliu kampu horizontaliai (175 pav.). Apatiniame latako gale įdėkite į jį metalinį cilindrą.


2. Atleidę rutulį (kartu su metronomo smūgiu) iš viršutinio griovelio galo, suskaičiuokite metronomo smūgių skaičių prieš kamuoliui atsitrenkiant į cilindrą. Eksperimentą patogu atlikti 120 metronomo dūžių per minutę greičiu.

3. Keisdami latako pasvirimo į horizontą kampą ir atlikdami nedidelius metalinio cilindro judesius, įsitikinkite, kad nuo rutulio paleidimo momento iki jo susidūrimo su cilindru momento būtų 4 metronomo dūžiai (3 intervalai tarp dūžių). ).

4. Apskaičiuokite kamuoliuko judėjimo laiką.

5. Matavimo juostele nustatykite rutulio judėjimo s ilgį. Nekeičiant lovio pasvirimo (eksperimento sąlygos turi išlikti nepakitusios), pakartokite eksperimentą penkis kartus, vėl pasiekdami sutapimą ketvirtasis streikas metronomas, kai kamuolys atsitrenkia į metalinį cilindrą (tam cilindrą galima šiek tiek pajudinti).

6. Pagal formulę


Raskite vidutinę poslinkio modulio vertę ir apskaičiuokite vidutinę pagreičio modulio vertę:

7. Įveskite matavimų ir skaičiavimų rezultatus į lentelę:

vidutinė vertė

Skaičiavimai:


Klaidų skaičiavimas

Tema. Laboratoriniai darbai Nr. 1 „Kūno pagreičio nustatymas, kai judesys tolygiai pagreitintas“

Pamokos tikslas: išmatuoti rutulio, riedančio nuožulniu lataku, pagreitį

Pamokos tipas: žinių kontrolė ir vertinimas

Įranga: metalinis kanalas, trikojis su mova ir spaustuku, plieninis cilindras, matavimo juosta, chronometras arba laikrodis su naudota rodykle

DARBO EIGA

1. Sumontuokite paveikslėlyje parodytą instaliaciją (viršutinis latako galas turi būti keliais centimetrais aukščiau nei apatinis). Į lataką, jo apatiniame gale, įdėkite metalinį cilindrą. Kamuoliui riedant ir atsitrenkus į cilindrą, smūgio garsas padės tiksliau nustatyti kamuoliuko judėjimo laiką.

2. Ant griovelio pažymėkite pradinę rutulio padėtį, taip pat galutinę jo padėtį – viršutinį metalinio cilindro galą.

3. Išmatuokite atstumą tarp viršutinės ir apatinės latako žymių (rutulio nueitas kelias) ir matavimo rezultatą parašykite į lentelę.

4. Užfiksavę momentą, kai sekundinė rodyklė yra padalytoje iš 10, atleiskite rutulį be stūmimo ties viršutine žyma ir išmatuokite laiką t iki kamuoliuko atsitrenkimo į cilindrą.

Pakartokite eksperimentą tris kartus, matavimo rezultatus įrašydami į lentelę. Kiekvieno eksperimento metu paleiskite kamuolį iš to paties pradinė padėtis, taip pat įsitikinkite, kad viršutinis cilindro galas yra atitinkamoje padaloje.

l, m

t, s

t pone, c

5. Apskaičiuokite ir rezultatą parašykite į lentelę.

6. Apskaičiuokite kamuoliuko riedėjimo pagreitį: Skaičiavimų rezultatą parašykite į lentelę.

7. Klaidai apskaičiuoti naudokite klaidų įvertinimo metodą netiesioginiai matavimai ir suraskite ribas amax ir min, kuriose jis yra tikroji prasmė pagreitis:

8. Apskaičiuokite vidutinę reikšmę a sir ir absoliučią matavimo paklaidą Taip, naudodami formules:

9. Apskaičiuokite santykinė klaida išmatavimai:

10. Skaičiavimo rezultatus surašykite į lentelę:

smax

smin

tmin

tmax

amax

amin

acep

11. Užrašykite rezultatą į savo laboratorinių darbų sąsiuvinį a = acp ± ∆ a forma, pakeisdami jį formulėje skaitines reikšmes apskaičiuotos vertės.

12. Išvadą užsirašykite į laboratorinį sąsiuvinį: ką išmatavote ir koks buvo rezultatas.

LABORATORINIS DARBAS→ numeris 1

Darbo tikslas: apskaičiuoti pagreitį, kuriuo rutulys rieda nuožulniu lataku. Norėdami tai padaryti, išmatuokite rutulio judėjimo ilgį s per žinomą laiką t. Kadangi tolygiai pagreitintame judėjime be pradinio greičio

Tada, išmatavę s ir t, galite rasti rutulio pagreitį. Jis lygus:

Jokie matavimai neatliekami visiškai tiksliai. Jie visada gaminami su tam tikra paklaida dėl matavimo priemonių netobulumo ir kitų priežasčių. Tačiau net ir esant klaidoms, yra keletas būdų, kaip atlikti patikimus matavimus. Paprasčiausias iš jų yra aritmetinio vidurkio apskaičiavimas iš kelių nepriklausomų to paties dydžio matavimų rezultatų, jei eksperimento sąlygos nesikeičia. Būtent tai ir siūlome padaryti šiame darbe.

Matavimo priemonės: 1) matavimo juosta; 2) metronomas.

Medžiagos: 1) latakas; 2) kamuolys; 3) trikojis su movomis ir kojele; 4) metalinis cilindras.

Darbo tvarka

1. Sutvirtinkite lataką naudodami trikojį, esantį nuožulnioje padėtyje nedideliu kampu horizontaliai (175 pav.). Apatiniame latako gale įdėkite į jį metalinį cilindrą.

2. Atleidę rutulį (kartu su metronomo smūgiu) iš viršutinio griovelio galo, suskaičiuokite metronomo smūgių skaičių prieš kamuoliui atsitrenkiant į cilindrą. Eksperimentą patogu atlikti 120 metronomo dūžių per minutę greičiu.

3. Keisdami latako pasvirimo į horizontą kampą ir atlikdami nedidelius metalinio cilindro judesius, įsitikinkite, kad nuo rutulio paleidimo momento iki jo susidūrimo su cilindru momento būtų 4 metronomo dūžiai (3 intervalai tarp dūžių). ).

4. Apskaičiuokite kamuoliuko judėjimo laiką.

5. Matavimo juostele nustatykite rutulio judėjimo s ilgį. Nekeičiant lovio pasvirimo (eksperimento sąlygos turi išlikti nepakitusios), pakartokite eksperimentą penkis kartus, dar kartą įsitikindami, kad ketvirtas metronomo smūgis sutampa su rutulio smūgiu į metalinį cilindrą (cilindra gali būti šiek tiek pajudinta). už tai).

6. Pagal formulę

Raskite vidutinę poslinkio modulio vertę ir apskaičiuokite vidutinę pagreičio modulio vertę:

7. Įveskite matavimų ir skaičiavimų rezultatus į lentelę:

Patirties numeris

Tiesiame tolygiai pagreitintame judėjime be pradinio greičio

Kur S yra kūno nueitas kelias, t yra laikas, per kurį jis nukeliauja. Matavimo priemonės: matavimo juosta (liniuote), metronomas (chronometras).

Laboratorijos įrengimas ir darbo atlikimo tvarka išsamiai aprašyta vadovėlyje.

Vidutinė vertė

Skaičiavimai:


Klaidų skaičiavimas

Prietaisų tikslumas: Matavimo juosta:

Chronometras:

Apskaičiuokime absoliučiąsias paklaidas:


Apskaičiuokime santykinę paklaidą:


Absoliuti netiesioginio matavimo paklaida:

Atlikus darbą rastas pagreitis gali būti parašytas taip:

Bet su tam tikra absoliučia klaida paskutinis skaitmuo asp reikšme jis neturi reikšmės, todėl rašykime taip.

  1. Fizikos pamokos planas 9 klasėje

Tema: Laboratorinis darbas Nr.1"Kūno pagreičio matavimas vienodai pagreitinto judėjimo metu."

KSU fizikos mokytojas Vidurinė mokykla Nr. 13": Ganovičeva M. A.

Mokomoji išmokti išmatuoti pagreitį esant vienodam pagreičiui tiesus judesys; Eksperimentiniu būdu nustatyti kelių, kuriuos kūnas kerta tolygiai pagreitintam tiesiam judėjimui, santykį iš eilės vienodais kūno intervalais.

Lavinamieji: skatinti kalbos, mąstymo, pažinimo ir bendrųjų ugdymosi įgūdžių ugdymą: veiksmų planavimas, pasiruošimas darbo vieta, dokumentuoti darbo rezultatus; skatinti įvaldyti mokslinio tyrimo metodus: analizę ir sintezę.

Ugdomasis: formuoti sąžiningą požiūrį į švietėjiškas darbas, teigiama motyvacija mokytis, bendravimo įgūdžiai; prisidėti prie humaniškumo ir disciplinos ugdymo.

Pamokos tipas: Sutvirtinimo pamoka teorinių žinių.

Forma: Tiriamasis darbas.

  1. Pamokos planas:
  2. I. Organizacinis etapas.
  3. 2. Pagrindinių žinių atnaujinimo etapas.
  4. 3.Etapas savarankiškas darbas studentai.
  5. 4. Refleksija.
  6. 5.Baigiamasis etapas.

Kiekvienai grupei reikalinga materialinė pagalba: ataskaitos forma; instrukcijos suskirstytos į frazes;

laboratorinis metalinis lovelis 1,4 m ilgio, metalinis rutulys 1,5-2 cm skersmens, metronomas, liniuotė.

Pamokos eiga:

  1. Organizacinis momentas.

Sveikinimai. Įsteigimas darbo drausme. Pravaikštų žymėjimas. Perduokite tikslus ir pamokos planą. Klasės suskirstymas į grupes naudojant atsitiktinę atranką.

    Nes Šiandien dirbate grupėse, kiekvienas turi stengtis atlikti savo darbo dalį kuo geriau. Patikrinkime d/s. Kiekvienas grupės narys atsako į klausimus po 5 pastraipos savo bendražygiams.

Pakalbėkime apie TB. Siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų, instrumentai ant demonstracinio stalo turi būti pastatyti taip, kad eksperimento metu nebūtų galimybės skraidančių dalių patekti į mokinius.

Prieš pradėdami darbą, supraskite darbo eigą klausydami mokytojo.

Dialogui sukurti siūlau studentams laboratorinių darbų atlikimo instrukcijas, suskirstytas į frazes. 2 priedas. Tam reikėjo ne tik atgaminti anksčiau įgytas žinias, bet ir atskleisti logiką moksliniai tyrimai.

Mokiniai buvo paprašyti diskutuoti praktinė užduotis, apibūdinti būdus, kaip jį išspręsti, įgyvendinti juos praktikoje ir galiausiai pristatyti kartu rastą rezultatą.

Tai apėmė gebėjimo aiškiai reikšti savo mintis (kurti išsamius ir aiškius teiginius) ir suprasti partnerį (išklausyti jo, suvokti ne tik tiesioginę jo frazių reikšmę, bet ir prasmę) ugdymą.

Suklijuokite instrukcijas, užpildykite tuščias eilutes ir stulpelius.

EKSPLOATACIJOS METU

1. Būkite dėmesingi, drausmingi, atsargūs.

2. Neišeiti iš savo darbo vietos be mokytojo leidimo.

3. Tvarkykite darbo vietoje instrumentus, medžiagas ir įrangą, ant stalo neturi būti pašalinių daiktų. Atsargiai tvarkykite metalinį rutulį! Neperveržkite trikojo movų!

Pastebėjus naudojamų prietaisų būklės gedimus, prašome pranešti mokytojui.

Studentai atlieka laboratorinius darbus, iš jų daro išvadas, užpildo ataskaitos formą. 1 priedas. Jei studentai įvaldo mokslinio tyrimo logiką, jie sulipdys instrukcijas toliau pateikta tvarka.

PAŽANGA:

Surinkite instaliaciją pagal brėžinį

Atleiskite rutulį nuo latako viršutinio galo

Išmatuokite atstumą h – latako viršutinio galo aukštį ir rutulio nuvažiuotą atstumą S.

Remdamiesi metronomo dūžių skaičiumi, apskaičiuokite rutulio judėjimo laiką t.

Apskaičiuokite rutulio pagreitį

Pakeiskite latako nuolydį ir pakartokite eksperimentą dar du kartus.

Įveskite matavimų ir skaičiavimų rezultatus į lentelę.

atstumas,

Metronomo dūžių skaičius

Vairavimo laikas

Pagreitis,

Apskaičiuokite vidutinį pagreitį.

Užsirašykite išvadą: ką išmatavote ir koks buvo rezultatas.

Mokytojas veda konsultaciją individualus darbas ir priima ataskaitą bei atsakymus į testo klausimai pirmoji grupė, baigusi ją laiku. Tada šie mokiniai veikia kaip mokytojas ir gauna ataskaitas iš kitų grupių.

4. Refleksija.

Na, mūsų pamoka eina į pabaigą. Atmosferoje ir aplinkoje, kurioje šiandien dirbome, kiekvienas iš jūsų jautėtės skirtingai. O dabar norėčiau, kad įvertintumėte, kaip vidujai patogiai jautėtės šioje pamokoje, kiekvienas kartu, kaip klasė, ir ar jums patiko darbas, kurį atlikome šiandien.

5.Baigiamasis etapas.

Dabar kartu įvertinkime jūsų darbą šios dienos pamokoje. Grupės ir pažymiai yra pavadinti. Kiekvienas iš jūsų per pamoką buvote grupėje, o šiandien gautas pažymys kiekvienam grupės nariui suteikiamas vienodai. Grupes skirsime kitai pamokai. Atliksite eksperimentą, kurį „Galileo“ atliko daug kartų, siekdamas nustatyti krintančių objektų pagreitį. Grupės gauna išplėstinę užduotį: rasti informacijos apie Galileo, paskirstyti vaidmenis ir planuoti grupės darbą.

1 priedas

1 laboratorijos ataskaita

Kūno pagreičio matavimas vienodai pagreitinto judėjimo metu

9 grupės „__“ ____________________________________________________________________________________________________________________

Darbo tikslas: išmatuoti rutulio, riedančio nuožulniu lataku, pagreitį.

APIE
Įranga: metronomas, ________________________________________________________________________________________________________________________

2 priedas

PAŽANGA:

Montavimą surinkome pagal brėžinį

Paleido kamuolį nuo viršutinio latako galo

Išmatavome rutulio nuvažiuotą atstumą S.

Remdamiesi metronomo dūžių skaičiumi, apskaičiavome rutulio judėjimo laiką t.

Apskaičiavo rutulio pagreitį

Mes padidinome latako kampą ir pakartojome eksperimentą dar kartą.

Matavimų ir skaičiavimų rezultatai suvesti į lentelę.

atstumas,

Viršutinio latako galo aukštis, m

Metronomo dūžių skaičius

Vairavimo laikas

Pagreitis,

Apskaičiuotas vidutinis pagreitis.


Laboratorinis darbas Nr.1

Kūno pagreičio matavimas vienodai pagreitinto judėjimo metu.

1. DARBO TIKSLAS


  • Vienodai pagreitinto kūno judėjimo išilgai tyrimas pasvirusi plokštuma.

  • Rutulio, judančio palei pasvirusią lataką, pagreičio nustatymas.

2. TEORIJA

Judėjimas, kurio metu kūno greitis kinta per vienodą laiko tarpą, vadinamas tolygiai pagreitintu. Pagrindinė tolygiai pagreitinto judėjimo charakteristika yra pagreitis: , kuris parodo greičio kitimo greitį. Kai kurių kūnų pagreitį galima nustatyti eksperimentiškai, pavyzdžiui, judančio rutulio pagreitį išilgai latako. Tam naudojama tolygiai pagreitinto judėjimo lygtis:
. Jeigu
, Tai
. Matuojant vertes, leidžiamos kai kurios paklaidos, todėl reikia atlikti kelis eksperimentus ir skaičiavimus bei rasti vidutinę vertę .

3. ĮRANGA


  • latakas;

  • kamuolys;

  • trikojis su movomis ir kojele;

  • metalinis cilindras;

  • liniuotė;

  • chronometras.

^ 4. DARBO ATLIKIMO TVARKA

4.1 Sumontuokite instaliaciją.

4.2 Paleiskite rutulį nuo viršutinio latako galo, nustatykite rutulio judėjimo laiką prieš atsitrenkdami į cilindrą, esantį kitame latako gale.

4.3 Išmatuokite kelionės ilgį kamuolys.

4.4 Keičiamos reikšmės ir , nustatykite pagreitį , pakeičiant į lygtį
.

4.5 Nekeisdami latako pasvirimo kampo, pakartokite eksperimentą dar 4 kartus, nustatykite kiekvieno eksperimento vertę .

4.6 Nustatykite vidutinę pagreičio vertę:
.

4.7 Matavimų ir skaičiavimų rezultatus surašykite į lentelę.

4.8 Užbaikite darbą, padarykite išvadą, atsakykite į testo klausimus, išspręskite užduotį.

^ 5. REZULTATŲ LENTELĖ


Patirtis Nr.

Kelio ilgis

Sn, m


Judėjimo laikas tn, s

Pagreitis



Vidutinė pagreičio vertė

Klaidos

6. SKAIČIAVIMAI

IN šį skyrių reikia surašyti kiekvieno eksperimento skaičiavimus ir užrašyti reikšmę

7. IŠVADA

8. PATIKRINTI KLAUSIMUS

8.1 Kas tai yra momentinis greitis? Vidutinis greitis? Kaip jie nustatomi?

8.2 Parašykite tolygiai pagreitinto judėjimo lygtį ir laisvasis kritimas tel.

8.3 Išspręskite problemą:

Kūnas išmestas vertikaliai aukštyn pradinis greitis 30 m/s. Po kiek sekundžių jis bus 25 metrų aukštyje? (Paaiškinkite atsakymo prasmę).



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!