Хүүхдэд зориулсан x үсэг бүхий сонирхолтой даалгавар. Дууны дуудлага, бичиг үсгийн сургалтыг хөгжүүлэх ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "Дуу чимээ -

Хичээлийн зорилго: Бид X үсэг, унших чадварыг хөгжүүлэх, ярианы чадварыг хөгжүүлэх, фонемик ойлголтыг сайжруулах, графикийн анхан шатны ур чадварын үндсийг судлах.

  • сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг X үсэг, дууны зөв дуудлагатай танилцуулах;
  • X үсгийг квадратаар хэрхэн бичихийг заах;
  • шүлэг, оньсого сурах сонирхлыг бий болгох.

Вова хашаанд алхаж байв. Өвөл байсан. Вовагийн гар хөлдсөн байв. Тэр бээлийгээ тайлж гартаа бүлээн агаар үлээж эхлэв: х-х-х-х. Вова гар дээрээ хэрхэн үлээж байсныг давт.
Вова гэртээ ирлээ. Ээж түүнд үзүүлэв хөгжилтэй зураг. Вова удаан инээв: ха-ха-ха! Вова хэрхэн инээж байсныг давт. XXHA - энд хамгийн анхны дуу чимээ юу вэ?

Доорх зурган дээр юу байгааг нэрлэнэ үү.

Шишүүхэй талх Ferret хөргөгч

Над шиг хэлээрэй: HAMster, BREAD. Эдгээр үгсийн эхний дуу нь юу вэ?

[x] дууг дуудах үед амны гүн дэх хэлний ар тал тагнай хүртэл дээшилж, үзүүр нь доод шүдний ард байдаг. XXX гэж хэлээд үүнийг мэдрэхийг хичээ. [x] дууг дуудах үед хэлний ар тал нь амнаас агаар чөлөөтэй гарахаас сэргийлдэг. Энэ нь дуу чимээ [x| - гийгүүлэгч.

  • X үсгийг хараарай. Энэ нь ямар харагдаж байна вэ?
  • Хуруугаараа X үсэг үүсгэ.

Үйл ажиллагаа: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулж хэвлэсэн X үсэг

Х үсгийг агаарт, нэг удаа дэвтэртээ бич.

Энгийн харандаа эсвэл бал үзэг ашиглан зөөгчийг эсийн дагуу болгоомжтой зур.

Хүүхдийг үсэг, үе, үгийн бүхэл бүтэн мөр бичихийг хүсэх тохиолдолд насанд хүрсэн хүн мөрийн эхэнд бичих дээжийг өгдөг.
Хэрэв сургуулийн өмнөх насны хүүхэд бэрхшээлтэй тулгарвал насанд хүрсэн хүн хоёр ойролцоо шугам зурж, эсвэл хүүхдийг шугамаар холбох лавлах цэгүүдийг тавьж, эсвэл бүх үсгийг бичиж, хүүхэд зүгээр л өөр өнгөөр ​​дугуйлж болно. Сургалтын энэ үе шатанд уран бичлэг хийх шаардлагагүй.

Өгүүлбэрийг үргэлжлүүлнэ үү

Алга ташилт - мөн чихэр найлзуурууд.
Их буу шиг!
Энэ нь бүгдэд ойлгомжтой: энэ бол ... (Clapperboard).

Энэ оньсого хялбар биш:
Би үргэлж хоёр K-ээр бичдэг:
Бөмбөг, шайбыг хоёуланг нь саваагаараа цохино.
Миний нэр ... (хоккей).

X үсгийн тухай үлгэр

Бардам шишүүхэй

Нэгэн цагт онгироо шишүүхэй амьдардаг байжээ. Орой бүр олон шишүүхэй толгод дээр цугларч түүний гайхалтай түүхийг сонсдог байв.

Итгэнэ үү, үгүй ​​юу" гэж шишүүхэй яриагаа эхлүүлж, "Нэг өдөр би бүх дэлхийгээр гарц ухаад Африкт гарч ирэв. Ийм хүйтэн байдаг - манайхаас ч дор! Гарангуут ​​заан их биеээ мушгиад гонгиноод зогсож байхыг харлаа.

Би түүнд:

"Чи яагаад хашгирсан юм бэ?!" Чи шишүүхэй харсан уу?" Тэгээд тэр "ойнк-ойнк" болон "ойн-оинк"! Би уурлаад их биенээс нь барьж аваад сайн эргүүлээд модны орой руу шидэв.

Хөөх" гэж шишүүхэй биширдэг.
- Би цааш явж байна. Хөл доорх цас - няцралт. Би харж байна - хоёр том могой хэвтэж, унтаж байна. Африк даяар хурхирч байна! Би чимээгүйхэн мөлхөж, тэдний сүүлийг зангидсан! Тэгээд би…
- Юу, тэгээд яах вэ?! гэж шишүүхэй нэгэн дуугаар асуув.
-Дараа нь...
- Битгий хойшлуул! - шишүүхэй гуйв.
- Сайн ажил! - бардам хүн гомдов.
- Та хэзээ ч харж байгаагүй зүйлийн талаар санаа гаргах нь тийм амархан гэж бодож байна уу?!

Х үсгээр эхэлсэн хүүхдэд зориулсан оньсого

Зун манай аав авчирсан
Цагаан хайрцагт хүйтэн жавар байна.
Тэгээд одоо хяруу саарал өнгөтэй байна
Зун, өвлийн улиралд байшингууд.
Бүтээгдэхүүнийг хамгаална:
Мах, загас, жимс.
(Хөргөгч)

Цагаан, туранхай үндэстэй хүнсний ногоо
Энэ нь газар доор ургадаг.
Хэдийгээр тэр маш их гашуун,
Бид идэх нь сайн:
Насанд хүрэгчдээс эхлээд хүүхэд хүртэл бүгд
Тэд үүнийг вазелинтай махаар иддэг.
(тунхууны)

Хялбар бөгөөд хурдан таах:
Зөөлөн, өтгөн, анхилуун үнэртэй,
Тэр хар, тэр цагаан,
Мөн заримдаа шатдаг.
(Талх)

Хөнгөн, сэвсгэр биш.
Зөөлөн, үслэг биш.
Цас биш цагаан.
Гэхдээ тэр хүн бүрийг хувцаслах болно.
(Хөвөн)

Манай гал тогоонд бүтэн жилийн турш
Санта Клаус шүүгээнд амьдардаг.
(Хөргөгч)

Х үсгээр эхэлсэн зүйр цэцэн үгс

Яаран хийсэн - хөгжилтэй байхын тулд хийсэн.
Талх бол бүх зүйлийн толгой юм.
Талбайн цас - хогийн саванд талх.
Хэдийгээр амжилт нь урт хөлтэй ч амжилтанд хүргэдэггүй.
Бүх зүйлийг мэдэхийг хүсдэг хүнд зааж сургах нь сайн хэрэг.
Залхуу ээрэх хүнд цамц ч байхгүй.
Зун бол найр, өвөл бол найр.
Сайн бүтээгдэхүүн өөрийгөө магтдаг, сайн гэрийн эзэгтэй байшинг босгодог.

Хүүхдэд зориулсан Х үсгийн тухай хөгжилтэй шүлэг

Гарам шишүүхэйд хэлэв:
"Чиний сүүл нарийн, миний сүүл өргөн!.."
(Б. Тимофеев)

Арслан бар хоёрыг номхруулж байна.
Энэ нь ховор боловч тохиолддог.
Гэхдээ одоохондоо хэн ч алга
Би гарамыг номхруулж чадсангүй.
Бурханд талархаж байна, энэ бол гарам юм
Маш жижиг амьтан!
(Б. Заходер)

Гарам чонын гацуур мод руу явав.
Тэр салютыг чимээгүйхэн аваад явлаа.
Одоо гарам салюттайгаа хамт байна
Энэ нь амьтдыг их буу шиг айлгадаг.
(Г. Сапгир)

Та аварга болохыг хүсч байна уу?
Та шон дээр зогсох хэрэгтэй!
Ахи, өө, инээд, инээд.
Буффонууд бүхнээс дээгүүр байна!
(В. Берестов)

Нэг гахай шалбааг дотор байгаа гахайг харав:
- Энэ бол мэдээж би биш, харин найз!
За, миний найз бохир байна!
Би биш байгаа нь үнэхээр гайхалтай!
(В. Орлов)

Талх
Тэнгэр наранд баярладаг.
Туйл наранцэцэг.
Ширээний бүтээлэг хийхэд таатай байна:
Тэр түүн дээрх нар шиг юм.
(Г. Виеру)

Хөх тарианы талх, талх, ороомог
Та алхаж байхдаа үүнийг авахгүй.
Хүмүүс талбайн талхыг дээдэлдэг,
Тэд талхны төлөө ямар ч хүчин чармайлт гаргадаггүй.
(Я. Аким)

Өвлийн улиралд шишүүхэй, хүйтэнд
Нэг минутын турш хөлдөхийг хүсэхгүй байна.
Зальтай
Хүйтэн цаг
Газар доорх харшуудад хурхирдаг.
(В. Лунин)

Хичээлийн хураангуй:

  1. Шинэ үгийн дуудлага нэмэгддэг толь бичигсургуулийн өмнөх насны хүүхэд, яриа, ой санамжийг хөгжүүлдэг.
  2. Эсийн дасгалууд хөгждөг нарийн моторт ур чадваргар
  3. Оньсого нь хүүхдийн оюун ухаан, дүн шинжилгээ хийх, нотлох чадварыг хөгжүүлдэг. Багш нар нарийн төвөгтэй даалгаврын явцад сонирхлыг нэмэгдүүлэхийн тулд хүүхдүүдэд заахдаа оньсого ашигладаг.
  4. Шүлэг нь зөвхөн ой санамжийг хөгжүүлэхэд нөлөөлдөггүй. Хэрэв та өдөр бүр хэдэн мөр сурвал тархинд мэдрэлийн шинэ холбоо үүсч, таны ерөнхий чадварсурах.

Зорилтот:[х], [х′] авианы үе, үг, хэллэгт зөв дуудлагыг бүрдүүлэх, чих, дуудлагын хувьд бусад авианаас ялгах.

Даалгаварууд:

  • Хөгжүүлэх фонемик ойлголт; хүүхдүүдийг яриан дахь [х], [х′] дууг зөв дуудаж, орос хэлний бусад авианаас ялгаж сургах.
  • [х], [х′] дууг тодорхойл. үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд.
  • Дууны үгийн бүрэн шинжилгээг бие даан хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх богино үгс, үгсийг хөрвүүлэх.
  • Хоёр ба гурван үгтэй энгийн өгүүлбэр зохиож, тэдгээрт зориулсан диаграммыг гаргах дадлага хий.
  • Захидал танилцуулна уу X, үсгүүдээс үг үүсгэх.
  • Шүлэг, хэлээр мушгих [х], [х′] авиаг дуудах чадварыг бэхжүүлэх.
  • Анхаарал, ой санамж, сэтгэн бодох чадвар, моторт чадварыг хөгжүүлэх.
  • Хүүхдийг хэт ядрахаас сэргийлнэ.

Нэгдсэн боловсролын бүсүүд:

"Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Нийгэмшил", "Эрүүл мэнд".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: харилцааны, танин мэдэхүйн - судалгаа, тоглоом, мотор.

Үзүүлэх материал: Гахайн тоглоом; үзүүлэнгийн зураг (дээл, их бие, ялаа, ялаа, азарган тахиа, наранцэцэг, хөргөгч, зураач, талх, жигнэмэг); үсэг; Үг унших картууд; өнгөтэй схемийн тэмдэгдуугарна.

Тараах материал: үгийн дүн шинжилгээ хийх, өгүүлбэр байгуулах тэмдэг бүхий харандаа хайрцаг; захидлын кассын машин; толь; утас бичих зориулалттай хилэн цаас; "Амьд захидал" тоглоомын захидал.

GCD шилжих

Зохион байгуулах цаг

Сэтгэлзүйн гимнастик

- Хөгшин эмээ шатаар хэрхэн авирч байгааг төсөөлөөд үз дээ, энэ нь түүнд хэцүү, тэр "Өө, өө, өө!" Гэж ёолно. Чи түүнд тусалж, ээждээ энэ тухай хэлсэн. Ээж баярлан: "Аа, аа, аа!" Баярын үеэр та бүжиглэж байсан: "Өө, өө, өө!" Тэгээд бүрэн ядарсан: "Хөөх, хөөх, хөөх!"

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Гайхамшигт тоглоомон Пигги үзэсгэлэнд тавигджээ.

- Өнөөдөр бидний зочноор Piggy байна. Энэ Пигги үнэхээр онгироо юм! Тэр хүн бүрийн тухай бүгдийг мэддэг гэж хэлдэг.

- Гахай, нэр чинь ямар дуугаар эхэлдгийг мэдэх үү? ([k] дуутай). Та түүнтэй санал нийлж байна уу?

-“Гахай, онгироо” гэдэг үгнээс хамгийн түрүүнд ямар дуу сонсогдов? (Дуу [x]).

Өнөөдөр бид [x] болон [x′] дууг сонсож, дуудна. [x′] дуу нь [x] дууны ах юм. Тэд маш төстэй бөгөөд нэгэн зэрэг ялгаатай. Өнөөдөр бид тэдгээрийг хооронд нь ялгаж сурах болно.

Дууны шинж чанар.

Дууны тэмдэг: өвөө хурхирах нь: ХХХ...

— [x] дууг хэрхэн зөв дуудахыг толинд хар.

- хөвөн, шүд нь үнэ төлбөргүй байдаг;

- хэлний үзүүрийг доош буулгаж, хэлний ар тал нь хатуу тагнай руу хөдөлж, дулаан агаарт цоорхой үүсгэдэг;

- хүзүү нь "чимээгүй".

Онцлог шинж чанар: [x] - гийгүүлэгч (хэл нь агаарт саад учруулдаг), дуугүй, хатуу эсвэл зөөлөн байж болох бөгөөд хонхгүй хөх, ногоон дугуйгаар тэмдэглэгдсэн байдаг ("X" үсэг ба түүний дууны тэмдэглэгээг дээр байрлуулсан болно. самбар).

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

- Piggy-д [x] дууг бусад дуу авианаас ялгахыг зааж өгцгөөе, "Дууг барих" тоглоом тоглоцгооё.

X, P, M, X, K, R, T, X, L, T, K, X

Ха, хо, пу, ки, хи, та, па, ха, аа, ом, өө, ап, эт, э

Талх, сүү, талх, хөвд, чих, нугас, загас, сүүл, үүл, аяга таваг, их бие.

"Дуу дуулах" дасгал.

Шууд уншиж, дуулах ба арын үе[x] дуугаар.

Үгнээс алдагдсан "Дуу нэмэх" тоглоом.

Пету..., паста..., лопу..., горо..., амралт..., зап..., шоро..., мо..., смэ..., стр....

"Эхний дууг нэг үгээр солих" тоглоом [X].

Салат бол нөмрөг, өлсгөлөн бол хүйтэн, хог бол найрал, жил бол дэвшил, хог бол магтаал, бужигнаан бол жингээ хасах, Глеб бол талх.

Үгээр "X" гэж хэлэх.

- Гахай чамаас оньсого асуумаар байна. Тэр хариултууд нь "Х" дууг агуулдаг гэж тэр хэлэв. Бид шалгах уу?

Зөөлөн, анхилуун, амттай шинэхэн, шаржигнуур царцдастай (ТАЛХ).

- Үгийн хаана [x] дуу сонсогддог вэ?

Алаг шаахай мэлхий барьдаг, сэгсэрдэг, бүдэрдэг. (НУГАС)

Жижиг, хар, өрөөний эргэн тойронд нисч, чанга дуугарах. (НИСЭХ).

-Энд ямар зураг дутуу байна вэ? (нугас)

- Эдгээр зургуудыг нэрлэе, аль нь хачирхалтай нь вэ? Яагаад?

Наранцэцэг, гогцоо, дээл, дэгдэмхий.

Зураач, жигнэмэг, таваг, хөргөгч.

- Одоо бид Пигги зөв дуудаж сураагүй үгсийг засах болно.

Мута шилэн дээр сууна. (Үгүй, нисдэг). Зургийг зураач зурсан. (Уран бүтээлч). Сафар энд байна. (элсэн чихэр). Заан фоботтой. (их бие).

- Манай Гахайн найз Хомка шишүүхэй байдаг. Түүнтэй хэд хэдэн дасгал хийцгээе.

Биеийн тамирын дасгал.

Хомка - шишүүхэй, шишүүхэй, судалтай жигүүр.
Шишүүхэй эрт босч, хацраа угааж, хүзүүг нь үрнэ.
Хомка овоохой шүүрдэж, дасгал хийхээр гардаг.
Нэг хоёр гурав дөрөв тав!
Хомка хүчирхэг болохыг хүсдэг.

"Х" үсгийг танилцуулж байна.

-“Х” үсэг ямар харагддаг вэ?

Хуруунаас "X" үсэг: хөндлөн долоовор хуруузүүн ба баруун гар.

Үүнийг ширээн дээр, хөршийнхөө нуруун дээр хуруугаараа бичээрэй.

"X" үсгийн утас бичих.

Үгсийн дууны шинжилгээ.

Пигги, Хомка хоёрт хэрхэн тоглолт хийхээ үзүүлье дууны шинжилгээүгс Охидууд "ялаа" гэсэн үгийг дугуйлан, дараа нь зүссэн цагаан толгойн үсгүүдээс гаргаж, хөвгүүд "гацуур" гэдэг үгийг бүтээдэг.

(Үгийн шинжилгээ: - Нэг үгэнд хэдэн авиа байна? Хэдэн эгшиг байна? Хэдэн гийгүүлэгч? Дуутай? Дуугүй? Хатуу? Зөөлөн?)

Хуваасан цагаан толгойн үсгийг ашиглан үгсийг хөрвүүлэх:

Ялаа - ялаа, гацуур - гацуур.

“Ялаа”, “гацуур” гэсэн үгтэй 2-3 үгтэй өгүүлбэр зохио. ("Өгүүлбэр", "Үг-объект", "Үг-үйлдэл"-ийг схемийн дагуу хэрхэн тэмдэглэж байгааг санацгаая)

Ялаа нисч байна. Гацуур ургадаг.

"Үг нурсан" дэд бүлгийн тоглоом.

Үсгүүдээс үг бүтээцгээе.

(Дууны дагалдах - гаслах салхи). - Үг нь салсан. Үсгүүдээс үг бүтээцгээе. Хараач, хамт урвуу талүсэг нь дүрстэй байдаг. Дүрсэнд тулгуурлан дэд бүлгүүдэд цугларч, үгээ зохио.

1 дэд бүлэг: хөвсгөр. 2 дэд бүлэг: хөвд. 3-р дэд бүлэг: чих. 4-р дэд бүлэг: Хома.

Тоглоом "Амьд захидал".

Үгийг зохиоё: чих, овоохой, цуурай, атгах, ялаа.

Хэл, шүлэгт [х], [х′] авиаг дуудах.

Магтах, инээх сайхан,
Муу тал нь онгирч, орилох явдал юм.
Сүлдтэй бяцхан охид инээж:
Хэ-хэ-хэ, ха-ха-ха, хо-хо-хо, хэ-хэ-хэ.

"Гахайн бэлэг" дасгал.

(Зураг дээр үндэслэсэн).

- Залуус аа, Piggy-д түүний дуртай дууг нэрээр нь бичсэн бэлэг өгцгөөе. Жишээ нь: - Пиггид хоолоо хадгалахын тулд би хөргөгч өгнө. (Хүүхдүүд өгүүлбэр зохиодог)

Хичээлийн хураангуй.

Ирина Бабичкина
Хийсвэр ярианы эмчилгээний сессдуу авианы дуудлага, заах бичиг үсэг тайлах талаар “Дуу авиа [x]-[x’]. x үсэг"

Дууны дуудлага, бичиг үсгийн сургалтыг бий болгох ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.

Бүтээсэн: багш- ярианы эмчилгээний эмч Бабичкина И. А.

Сэдэв: X ба X' дуу чимээ. X үсэг.

Зорилтот: Сайжруулалт дуу авианы дуудлага. Бичиг үсгийн сургалт.

Даалгаврууд: Ур чадвараа бэхжүүлэх тодорхой дуудлагасуралцсан дуугарна. Артикуляторын бүтцийг тодруулах дуугарна. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх. Онцлон тэмдэглэж сур дуу чимээ"X"үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд. Шинжилгээ, синтез дээр ажиллах үе ба үгс. Хөгжүүлэх дүрмийн бүтэц(R ангиллын нэр үгтэй тоонуудыг зөвшөөрөх. p). Танилцуулах X үсэг. Нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: зураг X үсэг; зураг - шишүүхэй, дээл, хурма, хөргөгч, үнэртэй ус, hake (самбар дээр); бүхий объектуудын зураг дуу чимээ"X"үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд (Тараах материал) ; байршлыг тодорхойлох диаграммууд нэг үгээр дуугарна; бэлэн мөнгөний бүртгэл үсэг; Зураг Самбар дээрх үсэг - X,А,У,М,О,П.

Хичээлийн явц:

1. Org. мөч.

Эхлээд залгасан хүн түрүүлж сууна үгээр дуугарна: муур, хүүхэлдэй, танк, бялуу, Катя, халим, сүүдэр.

2. Танилцах дуугарна"X"Тэгээд "Хөө"

Ярианы эмчсамбар дээр тавьдаг Зураг:

дээл, шишүүхэй, хурма, хөргөгч.

Асуулт асуудаг: - Зураг дээр юу харагдаж байна.

Хүүхдийн жагсаалт.

Аль нь дуу чимээЗургийн гарчигнаас ихэвчлэн сонсогддог уу?

(X дуу)

3. Сэдвийн мессеж.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд хэлдэг, юу байгаа талаар тэд ангид байх болно

хамтран ажиллах X ба X дуугаар, мөн түүнчлэн танилцана X үсэг.

4. Артикуляцийн хэв маяг дуу чимээ.

Ярианы эмч тайлбарлаж байна, гэж хэлэх үед дуу X, дулаан агаарын урсгал гадагшилна. Уруул нь хажуу тийшээ бага зэрэг сунадаг.

5. Онцлог шинж чанар дуугарна.

Ярианы эмч тайлбарлаж байна, Юу X авиа гийгүүлэгч, хатуу, дүлий. Үүнийг тайлбарлаж байна дуу чимээХ нь зөөлөн - Хь ч байж болох бөгөөд самар, үнэртэн, хек зэрэг үгэнд байдаг.

6. Сонголт чихээр дуугарах.

Хүүхдүүд онцлох ёстой Хэд хэдэн үгнээс X авиа: ка, та, ха, ма, па, ха, бид, пы, по, хо, хи, ам, ом, ах, өө, ук, ун, эйн, у.

7. Дасгал хийх "Схем сонгох".

Байр сууриа тодорхойлох дуу чимээ"X"үгээр (эхлэл, дунд, төгсгөл).

Хүүхэд бүрт зураг өгч, хүн бүр үгээ хэлдэг.

дараа нь, мөн газрыг нэрлэнэ нэг үгээр дуугарна. Таны зургийг тавина

хүссэн схем. Үг: азарган тахиа, дээл, шишүүхэй, самар, ялаа, чих.

8. Тоглоом "Юу дутуу байна?"

У ярианы эмч тоо барьж байна(2-оос 4 хүртэл)болон зургууд. Эхлээд тэр

харуулж, дараа нь зарим тоо, зургийг устгана. Хүүхдүүд

үгүй юу гэж хариулах ёстой болсон: "Хоёр муур алга болсон. Гурав өөр байхгүй

үүрлэсэн хүүхэлдэй Дөрвөн шоо дутуу байсан. Хоёр алим алга боллоо" гэх мэт.

Үг хэлэх үед: "хоёр", "гурван", "дөрөв"-ийг онцлон тэмдэглэ

9. Биеийн тамирын дасгал.

Дасгал хийх "Амьтдыг дүрсэлцгээе".

"Хамстер". Гар нь цээжний өмнө бөхийлгөж байна. Доош самнадаг.

Биеийг баруун тийш, зүүн тийш эргүүлнэ. Бид хацраа хийсгэдэг.

"Азарган тахиа". Хөлөө өндөрт өргөөд алх. Алга ташилт бөхийв

тохойндоо гараа хажуу тийш нь барина. Толгойгоо өндөрт өргө. Уруулаа сугалж ав.

Байгаа эсэхийг шалгана уу дуу чимээЭдгээр амьтдын нэр дээр X?

10. Танилцах X үсэг.

11. Анхаарах зүйл үсэг.

Энэ нь хэдэн элементээс бүрдэх вэ?

Мөшгих хурууны үсэг.

Зурах агаарт байгаа үсэг.

12. Үгийн шинжилгээ.

Тоглоом « Захидал нуугдав»

Ярианы эмчалга болсон үгсийг самбар дээр байрлуулна X үсэг. Хүүхдүүд

алийг нь тодорхойлох захидал алдагдсан: у...о, му...а, пу....

Тэд үгсийг үе шаттайгаар дууддаг.

13. Дүгнэлт ангиуд.

Ярианы эмчюутай хүүхдүүдэд тодруулж өгдөг дуу чимээтэй уулзсан

анги?

Ямар ч үгийг нэрлэхийг танаас хүснэ X дуугаар.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Дуу [ц]" бэлтгэл бүлгийн зөв дуудлагыг бий болгох ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй. C үсэг"Хөтөлбөрийн агуулга: Ур чадварыг бататгах зөв дуудлагадуу [ts]; Үгэнд [ц] авианы байрлалыг тодорхойлохыг заах;

FFND-тэй хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "[L] ба [L'] дуунууд. L үсэгЗОРИЛГО: Хүүхдэд L, L авиа, Л үсэгтэй танилцуулах ЗОРИЛГО: Залруулах, хүмүүжүүлэх: Хүүхдийг боловсролын механизмтай танилцуулах.

Тусгай хэрэгцээтэй хүүхдүүдэд зориулсан бэлтгэл бүлэгт бичиг үсэг заах ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "Дуу [X] - [X`]. X үсэг"СОНДГОЙ ХҮҮХДИЙН БЭЛТГЭЛИЙН БҮЛГИЙН БИЧИГ ҮСГИЙН ЗААХ ХЭЛНИЙ ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ Сэдэв: “X - X` авиа. X үсэг. Үг хэллэг.

“М үсэг [м] - [м’]” бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй. MDOU цэцэрлэгхосолсон төрөл №24 "Үлгэр" Тамбов хотод бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй бэлтгэл бүлэгСэдэв:.

Бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй “Дуу [c], . C үсэг"“[s], [s’] сонсогдож байна. "С" үсэг Хөтөлбөрийн агуулга: Шинэ дуу [s], [s'] болон "C" үсгийг танилцуулна. Үргэлжлүүлэн хүүхдүүдэд авианы хичээл заах.

Бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй “[l], [l’] дуу авиа. L үсэг. Угтвар үгс"Хичээлийн зорилго: хүүхдүүдийг L үсэгтэй танилцуулах; ухамсартай унших чадварыг хөгжүүлэх; уялдаа холбоотой ярианы хөгжлийг дэмжих; дүрмийг сур.

Сайн байна уу, эрхэм уншигчид минь!

хэсэгт үсэг сурахгийгүүлэгч "X" үсэг" Х үсгийг танилцуулах замаар үйл ажиллагаагаа төрөлжүүлж, эхлээд X авиатай үгсийг гаргаж ирэхийг санал болго. Дашрамд хэлэхэд хүүхдээ энэ үсгийг хэвлэх эсвэл баримал болгоход урь, бараг бүх хичээл дээр энэ аргыг ашигла, зүгээр л материалыг өөрчил тавихын төлөө.

За, урьдын адил би чамд зориулж бэлдсэн практик материал: уран сайхны үг, тоглоом, кроссворд.

"X" үсэг

Хөгжилтэй шүлгүүд

Xхайч шиг харагддаг, гэхдээ ажил дээрээ хэвтэхгүй, хэрэв хүсвэл та үүнийг огтолж болно.

Хүсвэл оёдог.

Хэрэв та хүсвэл үсээ өөрөө тайрч болно.

Степановт

Тэнгэр наранд баяртай байна,

Туйл наранцэцэг.

Ширээний бүтээлэг хийхэд таатай байна:

Тэр түүн дээрх нар шиг юм.

X- хөгжилтэй тоглоом

Модон дугуй.

Модон дугуй -

Чөлөөт салхины найз.

В.Степанов

Бид эвэрт биш, бид хорон муу биш.

Бид бол бөгс биш, хөгийн амьтан.

Бид гартаа гуалин барьж,

Энэ нь унахгүйн тулд.

Э.Тарлапан

Талх! Тэр уйдахгүй гэж үү?

Үүнгүйгээр хийх гэж бүү оролдоорой!

Үүнгүйгээр хүн асуудалд орно!

Үгүй хөдөлмөрөөс илүү чухалтариачин!

Зааны хүүхэд сүүлтэй -

Тэр зүгээр л жижигхэн.

Насанд хүрсэн зааны сүүл

Энэ нь хэзээ ч том болохгүй.

Миний зүрх айдасаар дүүрэн байна! Өө!

Өө, асуудал ирж байна!

Тиймээс удирдах зөвлөл намайг хүлээж байна.

Би дүлий мэт дүр эсгэж үзье!

Ангид гэрэл унтарсан бол!

Хөөх! Өө! Ээ! Өө! Хөөх! .. тэд дуудсангүй.

Ц.Ангелов

Тулзан дээр алхагч

Явган аялалд гарахад бэлдэж байна.

Түргэн хэллэг

Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгс

1. Талх бол бүх зүйлийн толгой юм.

2. Сайн гэрийн эзэгтэй байшин барьдаг.

3. Талбайн цас - хогийн саванд талх.

4. Яаран хийсэн - хөгжилдөхийн тулд хийсэн.

5. Бүх зүйлийг мэдэхийг хүсдэг хүнд сургах нь сайн хэрэг.

Тоглоомууд

Тоглоом "Захидал алдагдсан."

Алга болсон үсгүүдийг оруулна уу:

- алва, - лэб, - итретс, - од, - үндэслэг иш, хүдэр -, пету -, смэ -, шоро -, наспэ -.

Тоглоом "Rhyme".

Зоригтой гэдэг үгийн шүлгийг бодоорой.

Хариулт: сайн хийсэн, оргодол, өргөст хэмх, царцсан, томбой, төгсгөл.

"Дуу чимээ алдагдсан" тоглоом.

1. Му-аас бүү хий рууТэгээд ( му XТэгээд) заан.

2. Голода ( X олода) бүү ай, бэлхүүсээ хүртэл угаа.

Тоглоом "Чамд зориулсан үг".

Үгээр эхэлсэн үгсийг бодоорой:

найрал дуу... (- gadfly, -osho, -omas), хүйтэн... (- нэг, -лм, -ст), гэр... (- ут, -як), зан чанар... (- жүжигчин, -чевня), хал... (- va, -at, -if).

Тоглоом "Үг тархсан".

Тарсан үгийг цуглуул.

B e l h ( талх).

Тоглоом "Үг ол."

1. Лесенка. 2. Т х о в н а б у к а.

– – x – – x – –

– – – x – – x – –

– – – – x – – x – –

– – – – – x – – x – –

Боломжит хувилбарХариулт: Боломжит хариулт:

хөвсгөр, тоос шороо, дарь, хоньчин. Хохма, Осман, цаг, махер.

Тоглоом "Үгийг хувиргах - шидэт хэлхээ."

-аас ахиц дэвшил- Хэнд алхам алхамаар.

Хариулт: хөдөл - код - муур - mot - checkmate - илбэчин - алхам.

"Анаграм" тоглоом.

Халва ( магтаал), эмх замбараагүй байдал ( хагалах).

Тоглоом "Нэг үгнээс хэд хэдэн".

Халва гэдэг үгийг бүрдүүлсэн үсгээр эхэлсэн үгсийг сонго. (X эсвэл өрөвтас, арслан, сэрээ, хан боргоцой.)

Анхаарна уу. Зөвхөн сэдвээр үг сонгох замаар даалгавар нь төвөгтэй байж болно. Жишээ нь: амьтан, ургамал, хувцас, хоол хүнс гэх мэт.

"Хэвлэгч" тоглоом.

Үгийг бүрдүүлдэг үсгүүдээс үгсийг сонгоно уу:

эр зориг (Найраал дуу, гарам, зоригтой, боол, өсөлт, ам, шидэх, ах, ирвэс, соно, хог, зуу, бор, олс.)

нарийн боов (Талх, амбаар, хүйтэн, арслан, усан үзмийн мод, ode, асуудал, цуваа, гадф, ургамал, дуудлага, залгиур, бахлуур, ус, тун.)

Тоглоом "Шинэ үг бүтээцгээе."

Захидлуудаас энэ үгнээсшинэ үг зохиох.

Тоглоом "Үгийг хэл".

Тоглоом "Үгийн дуудлага худалдаа".

Хэхэ... (- инээх), цохих... (- ry, -retz, -өсөлт), хо... (- баян, -бүр), зоригтой... (- ry, -rost, -retz), чих...(- амьдрах).

Тоглоом "Дуу хаана байна?"

1. Дууны байршлыг олох [ X] үгээр: амьсгаадах, талх, нэгдэлчин, хагалах, орох, үнэрлэх.

2. Дууг сонсохдоо алгаа нэг удаа алгадах [ X].

Яаран хийсэн - хөгжилтэй байхын тулд хийсэн. Талх бол бүх зүйлийн толгой юм.

Кроссворд

Эхний кроссворд ургамлын нэрийг, хоёрдугаарт гурван амьтан, нэг мөлхөгчдийн нэрийг бич.

Хариулт: тунхууны, persimmon, хөвөн, chrysanthemum; гахай, шишүүхэй, гарам, хамелеон.

Өөрчлөлтүүд

Сайн байна. Шуурхай.

Чарад

Захидалтай Xтэд намайг дагуулж явдаг

Захидалтай ХАМТхоолны өрөөнд тэд асуудаг.

(XАлат - -тайАлат.)

Таавар

Таахад хялбар бөгөөд хурдан: Зөөлөн, сэвсгэр, анхилуун үнэртэй, Хар, цагаан,

Мөн заримдаа шатдаг.

(Талх.)

Хөнгөн, хөвсгөр биш, зөөлөн, хөвд биш,

Цагаан, цас биш, гэхдээ хүн бүрийг хувцаслах болно.

(Хөвөн.)

Зун манай аав авчирсан

Цагаан хайрцагт хүйтэн жавар байна.

Одоо хүйтэн жавар саарал өнгөтэй байна

Зун, өвлийн улиралд байшингууд.

Бүтээгдэхүүнийг хамгаална:

Мах, загас, жимс.

(Хөргөгч.)

Би өөрийгөө ухаалаг зохион байгуулдаг:

Надтай хамт агуулах байдаг.

Хадгалах өрөө хаана байдаг вэ? Хацрын ард!

Би маш зальтай!

(Шүүшүүр.)

Эхэндээ тэрээр талбай дээр эрх чөлөөтэй өссөн,

Зуны улиралд тэр цэцэглэж, цэцэглэж,

Мөн тэднийг бутлах үед,

Тэр гэнэт үр тариа болж хувирав.

Үр тарианаас эхлээд гурил, зуурсан гурил хүртэл,

Би дэлгүүрт байр авлаа.

(Талх.)

Тэр мод руу дарж, могой шиг эргэлдэж, намар цэцэрлэгт гарна.

Шар кластерууд өлгөөтэй байна.

(Хоп.)

Манай гал тогоонд бүтэн жилийн турш

Санта Клаус шүүгээнд амьдардаг.

(Хөргөгч.)

Цагаан, туранхай үндэстэй ногоо,

Энэ нь газар доор ургадаг.

Хэдийгээр тэр гашуун боловч



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!