Толин тусгал, сармагчингийн үлгэр домогт бичнэ. "Толь ба сармагчин" үлгэр: бүтээлийн дүн шинжилгээ

Хотын боловсролын байгууллага

"Дундаж дунд сургууль№13"

Хичээлийн хураангуй уран зохиолын уншлага 3-р анги

Сэдэв: "Толь ба сармагчин". Ерөнхий тоймүлгэрийн тухай, түүний барилгын онцлог.

Хичээл нь хүүхдүүдэд материалыг бие даан ойлгох, дүгнэлт, ерөнхий дүгнэлт гаргах, практикт туршиж үзэх шаардлагатай танин мэдэхүйн асуултуудтай байхаар зохион байгуулагдсан. Сургалтын систем-үйл ажиллагааны хандлагыг зохион байгуулах арга барилыг танилцуулав. Уран зохиолын унших хичээлийн энэхүү хураангуй нь бага ангийн багш нарт зориулагдсан болно.

Хичээлийн зорилго: Хүний муу муухайг тохуурхахад ямар арга хэрэглэсэн болохыг олж мэд.

1. Бүтээлч байдалтай үргэлжлүүлэн танилцах.

2. Үлгэрийн үлгэрийн утга санааг олж харж сур.

3. Үлгэрийг утга зохиолын төрөл гэж тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх онцлог шинж чанарууд; бүтээлээс ёс суртахууныг олох.

4. Үзэл бодлоо илэрхийлэх, сэтгэгдлээ хуваалцах хандлага, өөртөө итгэх чадварыг хөгжүүлэх.

5. Сурган хүмүүжүүлэх ёс суртахууны чанарууд, хосоороо ажиллах соёл.

Төлөвлөсөн үр дүн: мэдэх өвөрмөц онцлогүлгэр; үлгэрийн ёс суртахууны утга учир, баатруудын зан чанарыг ойлгох.

Хичээлийн хэрэгсэл:

1) самбар дээр: хөрөг;

2) даалгавар бүхий картууд;

3) "Толь ба сармагчин" үлгэрийн аудио бичлэг;

4) илтгэлүүд: 1 нь хичээлийн тухай, 2 нь зохиолчийн хөшөөний тухай;

5) проектор, дэлгэц, нэтбүүк.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Бидний хичээлд зочид ирсэн. Сайн уу гэж хэлээрэй. Инээмсэглэл. Хүн болгонд байдаг сайхан сэтгэл. Таныг өдрийн турш сайхан сэтгэлтэй байхыг хүсч байна.

Уран зохиолын унших хичээлээ эхлүүлцгээе.

Би яагаад яг эдгээр үгсийг өнөөдрийн хичээлийн уриа болгосон гэж та бодож байна вэ?

Зүйр цэцэн үгийг тайлбарла. (Эх бичвэрийн талаар бодолгүй, мэдлэг гаргалгүй уншаад зүгээр л нүдээрээ гүйлгэж, өөрөөр хэлбэл өнгөцхөн, дээрээс доош уншвал уншаад ямар ч ашиггүй. Ойлгох нь чухал.)

2. Мэдлэгийг шинэчлэх. d/z шалгаж байна.

Бидний судалж байгаа хэсэг юу вэ? (Оросын агуу зохиолчид)

Энэ хэсэгт бидний бүтээлтэй танилцсан Оросын агуу зохиолчийг нэрлэнэ үү? () (хөрөг)

Та ямар төрлөөр бичсэн бэ? (самбар дээр "үлгэр" карт байдаг)

Өнөөдөр бид энэ гайхалтай уран зохиолын төрөл зүйлийн талаар үргэлжлүүлэн ярих болно.

Хэсэг сонсоорой. (Хувь хүний ​​д/з. “Сармагчин ба нүдний шил” үлгэрийн жүжиг)

"Сармагчин ба нүдний шил" үлгэрт тэр ямар чанарыг хүлээн зөвшөөрөөгүй, хүмүүст харагдахыг хүсээгүй вэ?

(хүмүүсийн боловсрол дутмаг байгааг хүлээн зөвшөөрөөгүй)

Эдгээр хүмүүсийг өөр юу гэж нэрлэдэг вэ? (Мэдэхгүй хүн бол боловсролгүй хүн юм)

Та Крыловын ямар үлгэрийг аль хэдийн мэддэг болсон бэ? (“Хун, цурхай ба хавч”, “Сискин ба тагтаа”, “Соно ба шоргоолж”).

"Соно ба шоргоолж" үлгэрт (слайд) зохиолч ямар чанарыг шоолж байна вэ? (залхуурал)

"Хун, цуурхай, хорт хавдар" (слайд) үлгэрт ямар чанарыг шоолж байна вэ? (хүмүүсийн санал зөрөлдөөн)

Иван Андреевич хүмүүст маш их хайртай, тэднийг илүү сайн байлгахыг хүсдэг байв. Тэр хүмүүсийн ямар зан чанарыг олж харахыг хүсээгүй вэ?

Энэ асуултад хариулахын тулд дараахь зүйлийг хийцгээе.

Нэтбүүкээ нээ, унш, хүмүүсийн янз бүрийн чанарууд жагсаагдсан байна.

1) - Тэднийг хоёр бүлэгт хуваа.

1-рт: яруу найрагчийн шоолж байсан, хүлээн зөвшөөрөөгүй, хүмүүст харагдахыг хүсээгүй чанарууд;

2-рт: яруу найрагчийн зөвшөөрч чадах чанарууд;

(худал, үнэн, тэнэг, сайхан сэтгэл, шунал, зориг, хулчгар, зусардал, залхуурал, мунхаг байдал, хүмүүсийн хоорондын санал зөрөлдөөн, хэн нэгний азгүйтлийг тохуурхах, үнэнч байх) (нэтбүүк дээр хосоороо ажиллах)

2) Тэргүүлэх яриа хэлцэл

– Үгүүдийг хэрхэн бүлэгт хуваасаныг шалгацгаая (самбар дээр ажиллаж байсан хос хэлж байгаа эсэхийг шалгана уу)

ДҮГНЭЛТ: - Тэгэхээр Крылов шунал, тэнэглэл, худал хуурмаг, хоёр нүүр гаргах, зусардах, цаг үрэх, мунхаглал, хүмүүсийн хоорондын санал зөрөлдөөнийг хүлээн зөвшөөрдөггүй байв.

Та энэ бүх үгийг нэг үгээр яаж нэрлэж чадах вэ?

Тийм ээ, эдгээр нь хүмүүсийн дутагдал эсвэл муу муухай юм. (самбар дээр "муу" гэсэн карт байдаг)

3. Нүдэнд зориулсан гимнастик.

Миний хажууд нэг хөрш маань ширээн дээр сууж байв.

Би нүдээ анихад хөрш маань байхгүй болсон.

Хүлээж аваарай баруун гартөлөө зүүн мөр. Зүүн гараа баруун мөрөн дээрээ тавь. Гүнзгий амьсгаа аваад мөрөө буцааж эргүүлээрэй. Толгойгоо цээжиндээ хазайлгана.

Толгойгоо өргөж, зүүн, баруун тийш хазайж, хүссэнээрээ эргүүл.

Одоо толгойгоо эргүүлээрэй - бүү эргүүл

Тэгээд бид ангидаа хэнийг ч олохгүй байна!

Бид багшаас хэлэхийг хүсч байна:

"Залуусаа нүдээ нээцгээе!"

4. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох, хичээлийн зорилго, асуудлууд.

Самбар дээр бичээс байна: (зөвхөн бүтээлийн гарчиг илэрсэн)

Иван Андреевич Крылов "Толь ба сармагчин"

Хичээлийн сэдвийг боловсруулах (Иван Андреевич Крылов "Толь ба сармагчин")

Бид ямар ажил сурах вэ? ("Толь ба сармагчин")

Сурах бичгийн зураг дээрх зургийг харна уу. 137.

Хичээлдээ бэлдэж байхдаа номнуудаас өөр нэг дүрслэлийг олж харлаа. Би энэ тухай бодсон.

Хоёр дүрслэлийг харьцуулж үзээрэй, яагаад нэг зураг дээр сармагчин хүний ​​хувцас өмссөн, хоёр дахь нь зүгээр л нэг амьтан шиг дүрслэгдсэн гэж та бодож байна вэ? (слайд дээр зураг харуулах)

И.А Крылов үлгэр домогт шоолж байна хүний ​​муу муухай, нэлээд ер бусын техникийг ашигладаг. Энэ заль мэхийг хэн мэдэх вэ?

Хичээлийн зорилгыг хэлнэ үү?

Үлгэрт хүний ​​муу муухайг тохуурхахдаа ямар арга хэрэглэж байсныг олж мэдье?

Сэдэв, зорилгыг мэдсэнээр бид хичээлийнхээ төлөвлөгөөг гаргана.

Бид "Толь ба сармагчин" бүтээлийг хараахан сайн мэдэхгүй байна.

Бид хичээлээ хаанаас эхлэх ёстой вэ?

2. Бүтээлийн агуулга дээр ажиллахдаа үлгэрийн гол санаа, ямар муу муухайг шоолж байгааг тодорхойлж, үлгэрийн онцлогийг шинж чанараар нь тодорхойлох болно.

3. Дүр болгон унших

4. Зохиолчийн хөшөөнд виртуал аялал хийх Зуны цэцэрлэгСанкт-Петербург хот руу.

By энэ төлөвлөгөөмөн бид ажилладаг.

5. Шинэ материал сурах

1) Гарчиг дээр үндэслэн агуулгыг урьдчилан таамаглах чадвар.

– Сурах бичгийг нээнэ үү. 136. Гарчгийг уншина уу. ("Толь ба сармагчин")

Гарчиг нь юу гэсэн үг вэ? (гол дүрүүд).

Яагаад тэдгээрийн хооронд "ба" холбоос байдаг вэ (дүрүүдийн хооронд үйлдлүүд явагдах болно).

Толин тусгал ба Сармагчин хоёрын хооронд ямар үйл явдал тохиолдож болохыг тааварлаарай? (таамаглал дэвшүүлэх)

Яагаад танд толь хэрэгтэй байна вэ?

Сармагчинд толь юу хэрэгтэй вэ?

ДҮГНЭЛТ: - Сармагчинд яагаад толь хэрэгтэйг уншиж, олж мэдье.

2) Анхан шатны уншлага.

- Харандаагаа бэлдээрэй. Сурах бичгийн дагуу ОХУ-ын Ардын жүжигчин Валентин Гафтын хийсэн үлгэрийг сонсож, энгийн харандаагаар тэмдэглээрэй. ойлгомжгүй үгс(аудио програм)

3) Анхны уншилтыг шалгах.

Гол дүрүүд нь хэн бэ?

Юу нь танд инээдтэй санагдсан бэ?

4) Тайлбар толь бичгийн ажил.

Бусдын адил энэ ажилд ч бий хэцүү үгс, хуучирсан, ойлгомжгүй.

Эхлээд үгсийг нэрлэе: (самбар дээрх үгс, хос бүрт хавчуургатай толь бичиг байна)

Тэдгээр нь юу гэсэн үг болохыг, орчин үеийн орос хэлнээс ямар үг сольж болох талаар бодож, толь бичгээс лавлана уу. (хосоор ажиллах, дуудагдсан оюутан тодорхойлолтыг уншина, энэ нь слайд дээр гарч ирнэ)

Таны ажиллаж байсан толь бичгийн нэр юу вэ? (Тайлбар, зохиогч С. Ожегов)

Үг хэллэгийн тайлбарыг толь бичгээс олцгооё: (илэрхийллийн самбар дээр, хос бүрт хавчуургатай толь бичиг байна) (хосоор ажиллана, дуудагдсан оюутан тодорхойлолтыг уншина, энэ нь слайд дээр гарч ирнэ)

Эдгээр илэрхийлэлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (фразеологизм)

Үг хэллэгийн нэгжийн утгыг олж мэдсэн толь бичгийн нэр юу вэ? (фразеологи)

5) Дахин уншихчангаар. Бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, сонгон унших.(Ёс суртахуунгүйгээр бүрэн чангаар унших).

Үлгэр хэдэн хэсгээс бүрдэх вэ?

Үлгэрийн эхний хэсгийн нэр юу вэ? (богино өгүүллэг) 1-р хэсгийг уншина уу.

Яагаад толин тусгал том үсэг? (Энэ бол сармагчинд өөрийгөө харахад тусалдаг баатар юм) (толин тусгал тусгадаг бодит амьдрал, хэн нь хэн болохыг харуулдаг)

Сармагчин толинд хэнийг харсан бэ? (өөрийгөө, таны дүр төрх)

Толинд туссан нь сармагчинд таалагдсан уу? (Үгүй)

Тэр түүний дотор өөрийгөө таньсан уу? (Үгүй)

Текстээс үгээр батална.

Сармагчин энэ нь өөрөө гэдгийг ойлгосонгүй, өөрийгөө шоолж эхлэв. Тэр ухаантай юм уу тэнэг юм уу? (тэр тэнэг)

Сармагчин толинд харсан дүр төрхийг хэрхэн тодорхойлдог талаар зөвхөн эдгээр үгсийг уншина уу. (antics, үсрэх, аяга - муухай, муухай царай, antics).

Сармагчин хэний тухай яриад байна вэ? (хов живийн тухай) Текстээс үгээр батална уу.

Тэр үнэхээр хэнд энэ тайлбарыг өгч байна вэ (өөртөө)

Сармагчны бусдаас давуу байдлын тухай өгүүлсэн мөрүүдийг уншаарай (Түүнтэй жаахан ч гэсэн адилхан байвал уйтгартай дүүжинэ. Өөртөө итгэлтэй байсан гэж хэлж болно)

Крылов ямар төрлийн сармагчинг дүрсэлсэн бэ? (тэнэг, муруй, өөртөө итгэлтэй)

Тэнэг байдал, өөртөө итгэх итгэл бол муу муухай зүйл, бид тэднээс салах хэрэгтэй.

Сармагчин өөрийнхөө дутагдлыг харж чадах болов уу? (Үгүй)

Та хүмүүсээс энэ чанарыг олж харсан уу? (Тийм)

Та өөрийнхөө дутагдлыг үргэлж олж хардаг уу эсвэл зөвхөн бусдаас л анзаардаг уу?

Сармагчны үгсийг уншиж, цэг таслалыг ажигла.

Энд бас нэг баатар байна. Гарчиг нь энэ талаар юу ч хэлдэггүй. Тэр хэн бэ? (баавгай)

Мишка түүнд ямар зөвлөгөө өгснийг уншина уу? Та яаж ойлгох вэ?

Түүний үгийг бид ямар өнгөөр ​​унших ёстой вэ?

Залуус аа, өөрөө бусдаас илүү сайн зүйл хийдэггүй ч бусдыг шүүдэг хүнд та ямар зөвлөгөө өгөх вэ?

Юу вэ гол санааүлгэр? Уншаад үз. (“Загалмайлсан эх яагаад ажиллах ёстой вэ? Загалмайлсан эцэг минь, өөрийнхөө төлөө ажилласан нь дээр биш гэж үү?”

Дүгнэлт: Энэ бол баавгайн зөвлөгөө байсан. Зохиогч нь баавгай бөгөөд энэ нь сармагчингийн зан байдлын талаархи түүний үнэлгээ юм.

Гэрэл гэгээ, дүрслэлийн ачаар утга зохиолын хэл, уг бүтээлийн энэ хэллэг түгээмэл болж, танигдаж, өдөр тутмын ярианд хэрэглэгддэг.

Бид энэ үг хэллэгийг хэзээ ашиглаж болох вэ?

Таныг илүү сайн хүн болоход тань туслах үгс таны ой санамжинд удаан хадгалагдана гэдэгт найдаж байна.

2-р хэсэг рүү орцгооё. Энэ хэсгийн нэр юу вэ? (ёс суртахуун) Ёс суртахуун гэж юу вэ? (Ёс суртахуун бол гол санааг илэрхийлсэн дүгнэлт, сургаал юм.)

Крылов "Толь ба сармагчин" үлгэрийн ёс суртахууны талаар үлгэрийн жанрын бүх дүрмийн дагуу бүтээлийнхээ төгсгөлд дүрсэлсэн байдаг.

– Бие даан унших (багшийг дуудаж чангаар уншина)

Мөн сармагчин шиг олон хүмүүс байдаг.

Эдгээр үгсийг дэмжихийн тулд Крылов ямар жишээ өгсөн бэ? Үүнийг хэрхэн ойлгосноо өөрийн үгээр хэлээрэй.

Ёс суртахууныг л унш. Хэн ч хошигнолоор өөрийгөө таних дургүй.

Дүгнэлт: Крылов өөрийн баатруудыг дүрсэлсэн инээдтэй нөхцөл байдал. Алдаа дутагдлыг шоолон инээж засахад тусалдаг. (

Слайд дээрх дүгнэлт)

Энэхүү үлгэрийн сармагчин нь "Сармагчин ба нүдний шил" үлгэрийн сармагчинтай маш төстэй юм. Сармагчингууд ямар төстэй байдаг вэ? (Түүний мунхаг байдал нь Крылов хүмүүсийн доог тохуу хийх дуртай. Энэ муу муухайг маш тааламжгүй гэж үздэг. Мэдлэггүй байдал бол боловсрол дутмаг)

6) Дүрээр унших. (1-2 удаа)

Тэдний нүүрэн дээрх үлгэрийг уншъя. Үүрэг хуваарилах.

Илэрхий унших чадварыг үнэлэх шалгуурууд:

1.Өөрийнхөө үүргийг мэдэх.

2.Зөв аялгуугаар унших.

ФИЗМИНУТ

6. Материалыг анхдагч нэгтгэх.

Үлгэрийн гол дүрүүд хэн бэ? (амьтад)

Энэ нь Крылов хүмүүсийн дутагдлын талаар шууд биш харин зүйрлэлээр ярьдаг гэсэн үг юм: үлгэр нь ихэвчлэн амьтдыг агуулдаг бөгөөд бид хүмүүсийг амархан таньдаг. Энэ нь хүний ​​хувьд доромжилсон зүйл биш бөгөөд хүн бүр инээж өөрийн дутагдлыг олж хардаг.

Энэ тухай сурах бичгийн 165-р даалгавраас уншина уу. (Оюутан дуудсан чангаар унших) Фабулистууд амьтдыг дүрсэлсэн мөртлөө хүнийг дүрслэхдээ ашигладаг техникийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Энэ техникийг зүйрлэл (карт өлгөх) гэж нэрлэдэг бөгөөд өөрөөр хэлбэл муу муухайгийн талаар шууд бусаар ярьдаг.тодорхой хүн

7. , эс бөгөөс үүнийг амьтдад шилжүүлж, амьтны дүрсний ард нуун далдлах.Бие даасан ажил

дараа нь баталгаажуулалт. "Кластер" техник (хосоор ажиллах)

"Толь ба сармагчин" ямар төрөлд бичигдсэн бэ? (үлгэр)

Үлгэртэй холбоотой хөзрүүдийг олж, "Толь ба Сармагчин" үлгэр болохыг батал. (ширээн дээрх картууд)

Баримт бичгийн камер ашиглан шалгаж, нэг хосын кластерыг дэлгэцэн дээр харуул, хос хариултыг нотолно. (Үлгэр бол... хүүхдүүд хөзрийн тусламжтайгаар ярьдаг)

Иван Андреевич яагаад энэ төрөлд бичсэн бэ? (үлгэр нь хүмүүсийн муу муухайг шоолох боломжийг олгодог)

Бузар мууг тохуурхахад ашигладаг аргыг нэрлэ. (зүйрлэл)

Би бас С.Ожеговын толь бичигтэй ажиллаж байсан бөгөөд үлгэрийн тайлбарыг түүн дотор өгсөн.

Үлгэр гэдэг нь ёс суртахууны шинж чанартай богино өгүүллэг эсвэл шүлэг юм.

Энэ бол Ожеговын толь бичигт байгаа тодорхойлолт юм.

Тодорхойлолтууд нь адилхан уу? (Тийм) Бусад төрлөөс ялгаатай нь тодорхойлолтод юу чухал вэ? ()

Аллегорийн

ҮР ДҮН: Хүмүүс бусдын дутагдлыг олж харах хандлагатай байдаг ч өөрийнхөө дутагдлыг анзаардаггүй. Тиймээс Сармагчин толинд жинхэнэ луйварчинг олж хардаг, гэхдээ үүнийг хүлээн зөвшөөрөх боломжгүй байдаг. Тэр Баавгайн зөвлөгөөг үл тоомсорлодог.

8. Зуны цэцэрлэгт хүрээлэнгийн дурсгалт газар руу виртуал аялал хийх.

Залуус аа, зохиолчийн авъяас чадварыг хүндэтгэх, Крыловын үлгэрийн алдар нэр яруу найрагчийн амьдралын туршид асар их байсан. Тэд тэдгээрийг цээжээр сурч, бие биедээ хэлж, бие биенээ шоолон инээж, мөн цэргийн генералууд, мөн жирийн цэргүүд, бага албан тушаалтнууд, тэр ч байтугай эзэн хаан Александр 1, Николас 2 хүртэл уншиж байсан. Яагаад? Эдгээр үлгэрт хүн бүрт сургамж байдаг учраас энд хүн бүр өөрийгөө толинд байгаа мэт харж, дутагдлаа эргэцүүлэн боддог.

Энэ бол 19-р зууны Оросын агуу домогт зохиолч юм.

Санкт-Петербургт, Зуны цэцэрлэгт хүрээлэнд, гайхамшигт зохиолчийн хүрэл хөшөө босгосон бөгөөд энэ нь амьтдаар хүрээлэгдсэн байдаг - Оросын агуу зохиолчийн цорын ганц анхны хөшөө юм.

Зуны цэцэрлэгт хүрээлэнгийн хөшөө рүү виртуал аялал хийцгээе

(мэдээжийн текстийг 2 оюутны хэлсэн)

1844 онд Иван Андреевич Крыловыг нас барахад Петербургт “Өвөө Крылов”-ын хөшөөг босгох хэрэгтэй гэж ярьж байсан. Тэр үед Орост зохиолчийн хөшөө нэг ч байгаагүй. Эзэн хаан I Николасын засгийн газар мөнгөөр ​​​​ʹ x татгалзсан бөгөөд дараа нь тэд ард түмнээс хөшөө босгох хөрөнгө босгохоор шийджээ. Хөрөнгө босгох ажил хоёр жил үргэлжилсэн.

Энэхүү хөшөөг алдарт уран барималч Петр Карлович Клодт бүтээжээ.

Крыловын хөшөөг үлгэрийн баатруудаар чимэглэх санаагаа дэвшүүлсэн Клодт үлгэрийн зохиолчийн бүх бүтээлийг анхааралтай уншиж, уран баримлын найрлагад дүрс нь заавал байх ёстой амьтдын жагсаалтыг гаргажээ. Клодт амьтнаас амьтдыг баримал хийхийг илүүд үздэг байв. Хөшөөг бүтээх явцад уран барималчны гэрт бүхэл бүтэн малын амьтан байрлаж байсан: илжиг, муур, нохой, чоно, сармагчин, хургатай хонь, үнэг, тогоруу, мэлхий, барималчийн захиалгаар баавгай, бамбаруушийг хүргэж өгсөн. Энэ бүх алаг нийгэм тэр бүр торонд суудаггүй, заримдаа цехийн эргэн тойронд чөлөөтэй алхдаг байв. Тэгээд ганцхан асрагч зочилж байсан. Ойролцоох хөгшин эмэгтэйн авчирсан ямаа. Семинарын үүдэнд ямаа маш их эсэргүүцэж эхлэв - үүнийг ойлгож болно, чоно, баавгай тэнд амьдардаг. Эсэргүүцсэн ч эмээ ямааг урлан руу түлхсэн - тэр бяцхан саарал ямаагаа хүрэл цутгахыг үнэхээр хүсч байсан. Уран барималчийн хүчин чармайлт үр дүнгээ өгсөн: Крыловын хөшөөний индэрийг чимэглэсэн амьтад маш байгалийн бөгөөд үнэмшилтэй харагдаж байна.

Фабулист нас барснаас хойш 10 жилийн дараа хөшөөг барьж дуусгаж, Санкт-Петербург хотод Зуны цэцэрлэгт хүрээлэнд суурилуулжээ.

ДҮГНЭЛТ: Крылов сандал дээр суугаад ямар нэг зүйлийн талаар гүнзгий бодож, хүрэл амьтад түүний хөлд бөөгнөрөв.

Яагаад үүнийг амьтадтай дүрсэлсэн бэ? - Эдгээр нь түүний үлгэрийн баатрууд юм.

9. Хичээлийн хураангуй.

Ажлын эхэнд ямар даалгавар өгснийг санацгаая?

1. “Толь ба сармагчин” үлгэрийн танилцуулга.

2.- Бүтээлийн агуулга дээр ажиллахдаа үлгэрийн гол санаа, ямар дутагдалтай талуудыг шоолж байгааг тодорхойлж, үлгэрийн онцлогийг шинж чанараар нь тодорхойлох болно.

4. - Бид Санкт-Петербург дахь зуны цэцэрлэгт хүрээлэн дэх зохиолчийн хөшөөнд виртуал аялал хийх болно.

Та даалгавраа дуусгасан уу?

10. Тусгал.

Хичээлийн үеэр танд ямар санагдсан бэ? Муу, сайн, агуу гэж мэдэрсэн хүмүүст гараа өргө.

https://pandia.ru/text/80/164/images/image007_13.png" өргөн "78" өндөр "105">

Би мэднэ ……………

Дуусаагүй өгүүлбэрүүдийг үргэлжлүүлээрэй.

1. Би сурсан …….. (Крылов үлгэр бичсэн, үлгэр гэж юу вэ, ёс суртахуун, зүйрлэлийн арга техник….)

2. Би чадна.......(Үлгэр үлгэрээс ёс суртахууныг олж, ангийнхаа хүүхдүүдийг ажлынх нь төлөө магтаарай…..)

3. Үлгэрийг уншаад би …….. тухай бодлоо.

11. Үнэлгээ.

- Нударгаа зангидаж, гараа дээш өргө. Одоо баруун гараа тайлж, бидний хичээлд хэдэн оноо өгөхөө харуул. Зүүн гараа тайлж, хичээл дээр хийсэн ажлаа дүгнэ.

Би оюутнуудын дүнг дууддаг.

Үлгэрийг анхааралтай уншиж, хичээнгүйлэн ажилласан бүх хүмүүст баярлалаа!

12. Гэрийн даалгавар.

Ялгаатай d/z: 1 г. - цээжээр, 2 гр. - Үлгэр (заавал биш) уншиж, ямар чанарыг шоолж байгаа талаар бодож, ёс суртахууныг олох.

Нэвтэрхий толь бичиг далавчтай үгсболон илэрхийлэл. - М.: "Түгжээтэй дарах". Вадим Серов. 2003 он.


"Загалмайлсан ээжүүд яагаад ажиллах ёстой вэ?" гэж юу болохыг хараарай, загалмайлсан ээж ээ? бусад толь бичигт:

    Холбоо. 1. Хувьсгал эсвэл үйлдлийг хавсаргана. өгүүлбэр харьцуулах, хэнтэй, юутай харьцуулах, l. гол зүйл дээр юу гэж хэлсэнтэй хамт. Ердийнхөөс илүү чанга ярь. Өмнөд хэсэгт одод хойд хэсгээс илүү тод байдаг. Уулс хэний ч бодож байснаас өндөр байв. 2... Нэвтэрхий толь бичиг

    Эргэн тойрон эргэх, эргэх, эргүүлэх, бүрэн эргүүлэх. (эргэх) (энгийн). 7-оос бусад бүх утгууд болон 1 ба 2-р утга руу шилжихтэй адил. "Загалмайлсан эцэг шиг ажиллахын оронд өөртөө хандсан нь дээр биш гэж үү?" Крылов. “Энд тэр зорилгодоо хүрч байна ... ... Толь бичигУшакова

    Холбоо. 1. харьцуулах. Найрлагад танилцуулж байна энгийн өгүүлбэр харьцуулсан эргэлт, тайлбарлах нь аль l. хэлбэрээр илэрхийлсэн энэ өгүүлбэрийн гишүүн харьцуулсан зэрэгнэр үг, үйлдэхүй, түүнчлэн үгс: "өөр", "өөр", "өөрөөр" гэх мэт ... Жижиг академик толь бичиг

    Тэр хэн нэгний дээврийг бүрхсэн ч өөрийн дээврээс ус гоождог. Авга ах өөрийгөө хараад амьсгаадах юм. Лхагва. Загалмайлсан ээжүүд яагаад шаргуу ажиллах ёстой юм бэ, загалмайлсан ээж ээ? Крылов. Толин тусгал ба сармагчин. Лхагва. Willst du fremde Fehler zählen, heb an deinen an zu zählen: Ist mir recht,… … Мишельсоны том тайлбар ба хэлц үгийн толь бичиг

Толин тусгал ба сармагчингийн зураг

Толин тусгал ба сармагчин хоёр зохиолыг онлайнаар уншдаг

Сармагчин толинд түүний дүр төрхийг хараад,
Баавгайг хөлөөрөө чимээгүйхэн түлхэж:
"Хараач" гэж тэр хэлэв, "хайрт загалмайлсан эцэг минь!
Тэр ямар царайтай юм бэ?
Түүнд ямар онигоо, үсрэлт бий!
Би уйдсандаа өөрийгөө дүүжлэнэ
Түүнтэй жаахан ч гэсэн адилхан байсан бол.
Гэхдээ байгаа гэдгийг хүлээн зөвшөөр
Миний хов живээс ийм луйварчид тав, зургаан байна.
Би тэднийг хуруугаараа хүртэл тоолж чадна." -
"Хов жив яагаад ажиллах ёстой гэж
Өөрийгөө эргүүлсэн нь дээр биш гэж үү, загалмайлсан эцэг?
Мишка түүнд хариулав.
Гэхдээ Мишенкагийн зөвлөгөө дэмий хоосон байв.

Дэлхий дээр ийм олон жишээ бий:

Би өчигдөр үүнийг харсан:
Климичийг шударга бус гэдгийг бүгд мэддэг;
Тэд Климичт хээл хахуулийн тухай уншсан.
Тэгээд тэр нууцаар Петр рүү толгой дохив.

Толин тусгал ба сармагчин - Иван Крыловын үлгэрийн ёс суртахуун

Дэлхий дээр ийм олон жишээ бий:
Хэн ч хошигнолоор өөрийгөө таних дургүй.

Ёс суртахууныг өөрийн үгээр, "Толь ба сармагчин" үлгэрийн гол санаа, утга санаа

Ихэнхдээ хүмүүс өөрийнхөө дутагдлыг анзаардаггүй ч бусдыг шууд шүүмжилдэг.

Толин тусгал ба сармагчин үлгэрийн дүн шинжилгээ

"Толь ба сармагчин" үлгэрт домогт зохиолч И.А.Крылов хоёр амьтны хооронд энгийн яриа өрнүүлж, баавгай сармагчингийн мунхаглал руу нүүрээ цохьсон бөгөөд хүмүүсийн дутагдлыг заажээ. Сармагчин түүний тусгалыг хараад яагаад ч юм бүх найз нөхөд, танилуудынхаа дутагдлыг олж харав, гэхдээ өөрийнх нь биш.

Зохиолч бүтээлээрээ дамжуулан ийм хүмүүсийг шоолж, тэдний зан авирыг нэг юмуу өөр амьтны дүр болгон хувиргадаг. Гэхдээ ихэнхдээ тэнэг, тааламжгүй орчинтой харьцуулахад өөрсдийгөө хэт өндөр үнэлдэг хүмүүс байдаг. Өөрийнхөө дутагдлыг ч анзаардаггүй мөртлөө бусдын дутагдлыг идэвхтэй хэлж, шоолон инээдэг ийм мунхаг хүмүүстэй ядаж нэг удаа тааралдсан нь олон бий. Тиймээс энэ үлгэрт сармагчин өөрийн харсан бяцхан амьтанаа өөрөө гэдгээ хүлээн зөвшөөрч чадахгүй бөгөөд баавгайн зөвлөгөөг огтхон ч үл тоомсорлож, чихэнд нь унана.

Үлгэрт баавгайн дүрээр дүрслэгдсэн хүмүүс ихэвчлэн чимээгүй байж, "сармагчингууд" -ын зан авирт саад учруулахгүй байхыг хичээдэг нь тэдний зөв гэдэгт итгэх итгэлийг улам бүр тодотгож өгдөг. Гэхдээ тийм биш байх зөв шийдвэрмөн ийм мунхаглал, бардам занг таслан зогсоох хэрэгтэй.

Үлгэрийн баатрууд

Сармагчин

Бусдын дутагдлыг л хардаг өөрийгөө өндөр үнэлдэг хүмүүсийг төлөөлдөг

Баавгай

Гаднаас нь ихийг харж чаддаг, өгдөг ухаантай хүн сайн зөвлөгөө, гэхдээ сармагчин түүнийг сонсохгүй байна.

Толин тусгал ба Сармагчин үлгэрээс гарсан далавчтай илэрхийллүүд

Иван Крыловын "Толь ба сармагчин" үлгэрийг сонсоорой

Дууны хальс. Ильинский уншсан


Крыловын "Толь ба сармагчин" үлгэрт тэнэг Сармагчин толинд туссан өөрийнхөө тусгалыг хэрхэн жигшсэн тухай өгүүлдэг.

Үлгэрийн текстийг уншина уу:

Сармагчин толинд түүний дүр төрхийг хараад,
Баавгайг хөлөөрөө чимээгүйхэн түлхэж:
"Хараач" гэж тэр хэлэв, "Миний хайрт загалмайлсан эцэг!"
Тэр ямар царайтай юм бэ?
Түүнд ямар онигоо, үсрэлт бий!
Би уйдсандаа өөрийгөө дүүжлэнэ
Түүнтэй жаахан ч гэсэн адилхан байсан бол.
Гэхдээ байгаа гэдгийг хүлээн зөвшөөр
Миний хов живээс ийм луйварчид тав, зургаан байна.
Би тэднийг хуруугаараа хүртэл тоолж чадна." -
\"Яагаад хов жив ажиллах ёстой гэж?
Өөрийгөө эргүүлсэн нь дээр биш үү, загалмайлсан эцэг?\" -
Мишка түүнд хариулав.
Гэхдээ Мишенкагийн зөвлөгөө дэмий хоосон байв.

Дэлхий дээр ийм олон жишээ бий:
Хэн ч хошигнолоор өөрийгөө таних дургүй.
Би өчигдөр үүнийг харсан:
Климичийг шударга бус гэдгийг бүгд мэддэг;
Тэд Климичт хээл хахуулийн тухай уншсан.
Тэгээд тэр нууцаар Петр рүү толгой дохив.

"Толь ба сармагчин" үлгэрийн ёс суртахуун:

Үлгэрийн ёс суртахуун: хэн ч өөрсдийгөө хошигнол, зэмлэлээр харахыг хүсдэггүй. Зэмлэлийг сонссон хүн юуны түрүүнд түүнийг өөр хэн нэгэнд хандсан гэж боддогийг үлгэрч харуулдаг. И.А.Крылов амьтны дүрсийг ашиглан хүний ​​дутагдлыг шоолох дуртай байв. Тэр үүнийг ямар нэг шалтгаанаар хийсэн гол дүрсармагчингийн үлгэрүүд. Тэр "бусдын нүдэн дэх туяаг" анзаардаг мунхаг хүмүүс шиг өөрийнхөө онигоог шоолдог. Цөөхөн хүн тэдний дутагдлыг анзаарч, засч залруулдаг. Хүн бүр бусдыг шүүхдээ сайн.


Крыловын "Толь ба сармагчин" үлгэрт тэнэг Сармагчин толинд туссан өөрийнхөө тусгалыг хэрхэн жигшсэн тухай өгүүлдэг.

Үлгэрийн текстийг уншина уу:

Сармагчин толинд түүний дүр төрхийг хараад,
Баавгайг хөлөөрөө чимээгүйхэн түлхэж:
"Хараач" гэж тэр хэлэв, "Миний хайрт загалмайлсан эцэг!"
Тэр ямар царайтай юм бэ?
Түүнд ямар онигоо, үсрэлт бий!
Би уйдсандаа өөрийгөө дүүжлэнэ
Түүнтэй жаахан ч гэсэн адилхан байсан бол.
Гэхдээ байгаа гэдгийг хүлээн зөвшөөр
Миний хов живээс ийм луйварчид тав, зургаан байна.
Би тэднийг хуруугаараа хүртэл тоолж чадна." -
\"Яагаад хов жив ажиллах ёстой гэж?
Өөрийгөө эргүүлсэн нь дээр биш үү, загалмайлсан эцэг?\" -
Мишка түүнд хариулав.
Гэхдээ Мишенкагийн зөвлөгөө дэмий хоосон байв.

Дэлхий дээр ийм олон жишээ бий:
Хэн ч хошигнолоор өөрийгөө таних дургүй.
Би өчигдөр үүнийг харсан:
Климичийг шударга бус гэдгийг бүгд мэддэг;
Тэд Климичт хээл хахуулийн тухай уншсан.
Тэгээд тэр нууцаар Петр рүү толгой дохив.

"Толь ба сармагчин" үлгэрийн ёс суртахуун:

Үлгэрийн ёс суртахуун: хэн ч өөрсдийгөө хошигнол, зэмлэлээр харахыг хүсдэггүй. Зэмлэлийг сонссон хүн юуны түрүүнд түүнийг өөр хэн нэгэнд хандсан гэж боддогийг үлгэрч харуулдаг. И.А.Крылов амьтдын дүрсийг ашиглан хүний ​​дутагдлыг шоолох дуртай байв. Тэрээр сармагчинг үлгэрийн гол дүр болгосон нь шалтгаангүй юм. Тэр "бусдын нүдэн дэх туяаг" анзаардаг мунхаг хүмүүс шиг өөрийнхөө онигоог шоолдог. Цөөхөн хүн тэдний дутагдлыг анзаарч, засч залруулдаг. Хүн бүр бусдыг шүүхдээ сайн.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!