Хичээлээс гадуур унших хичээлийн хураангуй. Хичээлээс гадуурх унших хичээлийн зорилго

Хичээлээс гадуур унших хичээлийн хураангуй

Сэдэв: “Үлгэрийн ертөнцөд” 3-р анги

багш анхан шатны ангиудЗавора А.В.

Пушкино 2014 он

Хичээлээс гадуурх унших хичээл.

Сэдэв : “Үлгэрийн ертөнцөд” 3-р анги

Багш аа : Zavora A.V.

Хичээлийн зорилго:

Ажиглах чадварыг хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриа, анхаарал солих чадвар, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадвар;

Ном тогтмол унших хэрэгцээг бүрдүүлэх, оюутнуудын унших туршлагыг баяжуулах;

Ном унших сонирхол, хамтран ажиллах чадвар, бие даасан, санаачлагатай байх, ярианы соёлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

"Оросын ардын үлгэр" номын үзэсгэлэн;

Үлгэрийн ишлэл бүхий картууд;

Үлгэр тайзнаа тавих зүйлс: ширээний бүтээлэг, таваг, цүнх, хувин, шүүр;

Үлгэрийн объектуудыг дүрсэлсэн харааны материал.

Үлгэрийн нэр бүхий хүснэгтүүд;

Азарган тахиа, хулгана, цасан охины маск;

Оросын ардын үлгэрт зориулсан зургууд.

Хичээлийн явц

"Үлгэр бол худал боловч дотор нь сэжүүр бий! Сайн нөхдөд сургамж."

(А.С. Пушкин.)

1. Зохион байгуулалтын мөч

2. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.

Залуус аа, өнөөдөр бид үлгэрийн тухай ярих болно. Бидний хувьд машин, онгоц, сансрын хөлөг. Хэрэв та дэлхийн төгсгөлд хүргэхийг хүсч байвал зурагтаа асаавал тэд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ өөр өөр улс орнууд, хүмүүс, уулс, тэнгис гэх мэт. Хүмүүс үлгэрийн баатруудаас илүү гайхамшгийг бүтээжээ. Гэхдээ үлгэр яагаад ийм сайхан, нандин хэвээр байна вэ? Хүмүүс яагаад үлгэр бичсээр байна вэ? Үнэн хэрэгтээ бүх насанд хүрэгчид нэг удаа хүүхэд байсан бөгөөд хүүхдүүдэд үргэлж үлгэр ярьдаг. Бид юу зохион бүтээсэн бай, хувь тавилан биднийг хаашаа ч хүргэсэн үлгэр бидэнтэй хамт үлддэг. Үлгэр хүнтэй хамт төрсөн, хүн амьд байгаа цагт үлгэр амьд байх болно.

3. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Залуус аа, бид энэ хичээлд удаан хугацаагаар бэлдсэн, бид маш их уншдаг янз бүрийн үлгэрүүд, үлгэрт зориулсан чимэглэл зурсан. Надад хэлээч, ямар үлгэрүүд байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Эдгээр нь амьтдын тухай үлгэрүүд юм. Тэдэнд ид шидийн өөрчлөлтүүд байдаггүй. Гэхдээ эдгээр үлгэрүүд маш хөгжилтэй байдаг. Тэдний дотор сайхан сэтгэлтэй баавгай, хулчгар туулай, зальтай үнэг, ууртай, хуурсан чоно байдаг.

Мөн эрчүүд, цэргүүд, өнчин хүүхдүүдийн тухай үлгэрүүд байдаг. Тэд бас өдөр тутмын үлгэрт хамаардаг.

Ид шидийн. Тэд юу ч хийж чадна. Хуныг охин болгож, мөнгөн ордон барьж, мэлхийг гүнж, залууг шумуул болго.

Улс үндэстэн бүр өөр өөрийн гэсэн богино, урт, хүн, амьтны тухай, ид шидтэй, бараг ид шидгүй үлгэртэй байдаг.

Үлгэр бидэнд юу заадаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Оросын агуу яруу найрагч А.С. Пушкин хэлэхдээ: "Үлгэр бол худал, гэхдээ үүн дотор сайн хүмүүст зориулсан сургамж байдаг." Үлгэр - худал нь хамгийн үзэсгэлэнтэй үнэн болж хувирдаг, үлгэр нь биднийг илүү эелдэг байхад тусалдаг.

Хэн итгэхгүй байна - тэр итгэгээрэй

Зочин хүлээж байгаадаа баяртай байна!

Үлгэрийн үүд хаалгыг нээж байна

Би бүх залуусыг урьж байна!

4. Үлгэр дээр ажиллах.

Залуус аа, өнөөдөр бид үлгэрийн орон руу аялах болно. Онгоцны хивс бидэнд туслах болно. Нүдээ аниад, хивсэн дээр оюун ухаанаараа зогс, бид "Үлгэртэй уулзах" аялалд гарна. Бид уулс дээгүүр, далай дээгүүр, өтгөн ойн дээгүүр нисдэг. Ойртож байна үлгэрийн орон. Хивс - онгоц аажмаар газарт бууж байна. Бид ирлээ. Нүдээ нээ, үлгэр биднийг угтаж байна. Бид Нууцлаг буудал дээр ирлээ.

"Нууцлаг" буудал (оюутнаас гарах)

Үлгэр, үлгэр, онигоо

Үүнийг хэлэх нь тоглоом биш юм.

Тиймээс эхлээд үлгэр,

Яг л гол урсаж байгаа юм шиг,

Ингээд эцэст нь хуучин ч бай, жижиг ч бай

Тэрнээс болоод унтсангүй.

Оюутан: Сайн байна уу залуусаа. Үлгэрийн оронд тавтай морил. Намайг Алёнушка гэдэг. Миний ямар үлгэрт амьдарч байгааг санаж байна уу? (“Алёнушка эгч, Иванушка ах”, “Галууд бол хун”)

Миний сагсанд гайхалтай зүйлс бий. Тэд Оросын баатруудад харьяалагддаг ардын үлгэр. Та эдгээр баатруудыг сайн мэднэ. Эдгээр зүйлс аль үлгэрээс гаралтайг тааварлаарай?

(хүүхдийн хариулт)

1. "Манжин". 2. “Үнэг ба тогоруу”. 3. "Галуу бол хун". 4. "Тахианы мах - Ряба." 5. "Мэлхийн гүнж." 6. “Муур, азарган тахиа, үнэг” (муур азарган тахиа ятгатай аварлаа)7. “Алим ба амьд усны тухай үлгэр” 8. “Сивка – Бурка”. "Иван бол Царевич ба саарал чоно».

Надад бас гайхалтай захидлууд байгаа ч тэдэнд буцах хаяг алга. Эдгээр захидлыг хэн бичсэн бэ?

1. Хэн нэгэн хэн нэгний төлөө

Тэр чангаас атгаад:

Өө, түүнийг татах арга алга

Өө, гацчихлаа.

Гэхдээ илүү олон туслахууд удахгүй ирэх болно:

Нөхөрсөг хүн зөрүүд хүнийг ялна нийтлэг хөдөлмөр

Хэн ийм чанга гацсан бэ?

Магадгүй энэ нь: (Манжин).

1. Хадгалах. Биднийг саарал чоно идчихлээ. (Хүүхдүүд).

2. “Үнэг намайг үүрээд явж байна харанхуй ой, хурдан голуудын хувьд, төлөө өндөр уулс"(Cockerel).

3. Агуйд орох хаалгыг онгойлгохын тулд юу хэлэх ёстой вэ? (Sim - SIM нээлттэй)

Үлгэрчид үлгэрийн гол дүрүүдэд Оросын ард түмний хамгийн их санаа бодлыг тусгасан байдаг. сайн шинж чанаруудзан чанар. Үлгэрт гардаг үйл явдлууд нь баатрыг дахин дахин сорих байдлаар явагддаг: түүний хүч чадал, эр зориг, эелдэг байдал, хүн, амьтдыг хайрлах хайр.

Өнөөдөр хүүхдүүд Оросын ардын үлгэрийн баатруудын дүрд тоглож байна. Тэд асуулт бэлдсэн.

(Залуус нэг нэгээр нь самбар дээр гарч, ангиас асуулт асууна)

1. Би бол "Галуу ба хун" үлгэрийн Иванушка. Надад хэлээч, эгч бид хоёрыг Баба Ягагаас зугтахад ямар амьтан тусалсан бэ? (Хулгана)

2. Би “Үнэг эгч, чоно хоёр” Оросын ардын үлгэрийн Фокси эгч. Миний асуултад хариул. Чоно загас барихын тулд сүүлээ хаана тавьсан бэ? (Гол руу)

3. I am Frost – “Хоёр хяруу” Оросын ардын үлгэрийн хөх хамар. Би хэнийг хөлдөөсөн бэ? (Барина)

4. Би “Морозко” үлгэрийн хойд охин. Энд миний оньсого байна. Санта Клаус надад юу өгсөн бэ? (Хайрцаг)

5. Би бол “Үнэг ба тогоруу” үлгэрийн Үнэг. Надад хэлээч, би тогорууг ямар будаагаар эмчилсэн бэ? (Манна)

6. Би бол “Муур, азарган тахиа, үнэг” үлгэрийн муур. Миний оньсого бол: Би үнэгний нүхэнд юу тоглож байсан бэ? (Ятга дээр).

7. Би цасан охин. Надад хэлээч, хаврын өдөр намайг юу баярлуулсан бэ? (Град)

Ямар үндэслэлээр тэдгээрийг нэг бүлэгт нэгтгэж болох вэ? (Тэд бүгд Оросын ардын үлгэрүүд).

Багш: Бид хивс онгоцоор цааш нисдэг. Дараагийн станцыг "Снегурочка" гэж нэрлэдэг. Оньсого тааварлаарай:

Үзэсгэлэнт бүсгүй гунигтай байна

Тэр хаварт дургүй

Наранд байх нь түүнд хэцүү байдаг

Нулимс асгарч байна, хөөрхий.

(Цасан охин).

Энэ ямар үлгэр болохыг хэн таасан бэ? (Оросын үлгэр "Цасан охин").

"Цасан охин" үлгэрийн жүжигчилсэн тоглолт (хүүхдүүд үлгэрийг үзүүлдэг).

Багш: Нэршдээ гол шалтгаанЦасан охин алга болсон. (Тэр хайлсан.)

Зүйр цэцэн үг болгонд хүмүүс сайн сайхан, шударга ёс, ая тухтай амьдралыг мөрөөддөг. Ардын үлгэр болгонд мэргэн санаа агуулагддаг. "Үлгэр бол худал, гэхдээ дотор нь ..." гэж зүйр үг хэлээгүй байх. (зөвлөгөө, сайн нөхдөд сургамж)

Хөдөлмөр хүнийг тэжээдэг ч... (залхуурал мууддаг).

Нэг удаа худлаа хэлсэн, үүрд... (худалч болсон).

Бусдыг хайрладаггүй хүн...(өөрийгөө устгадаг).

Ажлаа дуусгалаа... (зоригтойгоор алхах).

Хүн залхуугаасаа болж өвддөг, гэхдээ ... (ажлаас эрүүл болдог).

Энэ нь... (хэнд ч сайн зүйл хийхгүй) түүнд муу юм.

Сайн зүйл сур... (муу зүйл санаанд орохгүй)

Гашуун ажил ... (тиймээ талх амттай).

Сүүлчийн зүйр үг Оросын аль алдартай ардын үлгэрт хамаарах вэ?

Оросын ардын үлгэр "Шпикелет".

"Спикелет" үлгэрийн жүжигчилсэн тоглолт (хүүхдүүд үлгэрийг үзүүлдэг).

Энэ үлгэр юу заадаг вэ? (Энэ үлгэр нь хүн бүр олсон зүйлээ авдаг гэдгийг бидэнд заадаг.)

Үлгэрийн эдгээр үгсийг хэн эзэмшдэг вэ?

1. "Нэг чихээрээ орж, нөгөө чихээр нь гаргавал бүх зүйл бүтнэ." (Үхэр - "Гаврошечка"

2. "Охин минь, чи дулаахан уу, улаан уу?" (Морозко).

3. "Ах аа, битгий уу, чи жаахан ямаа болно." (Алёнушка.)

4. “Фу-фу, Оросын сүнс хэзээ ч дуулагдаж байгаагүй, үзэгдэж байгаагүй, харин одоо Оросын сүнс өөрөө ирсэн”. Баба Яга)

5. "Сивка - бурка, зөгнөгч каурка, өвсний өмнөх навч шиг миний өмнө зогс" (Иван тэнэг)

6. "Намайг үсрэнгүүт, үсрэнгүүт хаягдал арын гудамжаар урсдаг" (Үнэг)

7. "Үнэг намайг харанхуй ой, хурдан гол, өндөр уулс дээгүүр зөөв." (Cockerel)

8. “Бяцхан ямаа, хүүхдүүд ээ, онгой, нээ, ээж чинь ирж сүү авчирлаа” (Чоно)

9. "Би харж байна - би харж байна!" Модны хожуул дээр бүү суу, бялуу идэж болохгүй. Намайг эмээ рүү аваач, өвөөдөө аваач” гэсэн. (Маша)

10. "Намайг холоос, гуч дахь хаант улсаас, гуч дахь мужаас хай." (Гүнж - мэлхий)

Багш: Та Оросын ардын үлгэрийн ямар шинж тэмдгийг мэддэг вэ? (үлгэрийн эхлэл ба төгсгөл, ид шидийн эд зүйлс, тогтвортой хослолуудүгс)

Үлгэрүүд нь янз бүрийн сэдэвтэй байдаг. Ийм сэдэвтэй үлгэрүүдийг санаарай:

шаргуу хөдөлмөрийн тухай (“Морозко”)

Авьяаслаг байдал, авъяас чадварын тухай (“Иван Царевич ба саарал чоно”)

Нөхөрлөл, үнэнч байдлын тухай ("Муур, азарган тахиа, үнэг")

Шунал, харамч байдлын тухай (“Хаврошечка”, “Үнэг ба туулай”)

Даруу байдал, энгийн байдлын тухай (“Алим ба амьд усны тухай үлгэр”)

Эр зориг, эр зоригийн тухай (“Сүхний будаа”)

Эцэг эх, ахмад настнуудад хүндэтгэл үзүүлэх тухай ("Маша ба баавгай")

Багш аа : Бидний хөгжилтэй, сонирхолтой аялал өндөрлөлөө. Нэгэн хүү: “Хэрэв би үлгэр байсан бол үлгэр болох байсан сайхан төгсгөлтэй байгаарайбайхгүй, надад төгсгөл байхгүй, би цаашаа явах болно." Гэхдээ ийм зүйл болохгүй тул уулзалтаа дараах үгсээр дуусгая:

Үлгэрийн баатрууд бидэнд халуун дулааныг бэлэглэе.

Сайн мууг үүрд ялах болтугай!

Бид буцаж нисэх цаг болжээ. Баярлалаа, Алёнушка. Баяртай, чи бид хоёр үлгэрт дахин уулзах болно. (Хүүхдүүдэд) Хүүхдүүд ээ, хивсэн дээр зогсоод нүдээ ань. Бид буцаж ирж байна. Хивс - онгоц улам өндөрсдөг. Доор зүүн үлгэрийн орон. Бид уулс дээгүүр, далай дээгүүр, өтгөн ойн дээгүүр нисдэг. Энэ бол манай тосгон, манай сургууль. Бид газардлаа. Нүдээ нээ, бид дахин гэртээ ирлээ. Биднийг шинэ аялал хүлээж байна. Та эдгээр аялалыг өөрийн хамт хийдэг жинхэнэ найзууд- ном. Бид та бүхэнд үлгэрийн ном өгдөг.

Хичээлийн хураангуй.

Та өнөөдөр ангидаа ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Хичээл хэнд хэцүү байсан бэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Хичээлд идэвхтэй оролцсоныг оноож, бүх сурагчдад тэмдэглэнэ үү

Гэрийн даалгавар.

Орос ардын үлгэрийг үргэлжлүүлэн уншаарай.

Хотын төсөв боловсролын байгууллага

"Алексеевская дунд сургууль дунд сургууль»

Петропавловск дүүрэг Алтайн нутаг

Хичээлийн хураангуй дээр хичээлээс гадуур унших
бага сургуульд


"Оросын ардын үлгэр"

бэлтгэсэн

бага ангийн багш

Прокопьева Людмила Николаевна

-тай. Алексеевка

2014

Сэдэв:Оросын ардын үлгэрүүд.
Зорилтот:
    хүүхдүүдийг орос ардын үлгэрийн төрөл, энэ жанрын онцлог шинж чанаруудтай танилцуулах; хөгжүүлэх танин мэдэхүйн сонирхол, сэтгэлгээ, яриа; бүтээлийн агуулгыг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдэд унших тогтвортой сонирхлыг төлөвшүүлэх, чадварлаг уншигчийн чадварыг хөгжүүлэх; сурагчдын сонирхлыг сэрээх ардын урлаг, Оросын уран зохиол.
    Зохион байгуулалтын мөч.
Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгана уу.
    Зорилго тавих.
- Самбар дээр бичнэ үү: Зарим муж улсын зарим хаант улсад Эрт урьд цагт нэгэн өвгөн, эмгэн хоёр амьдардаг байжээ Эрт урьд цагт нэгэн өвөө амьдардаг байжээМөрүүдийг үг болгон хуваа.Та юу анзаарсан бэ? Танд ямар санал ирсэн бэ?Өнөөдөр бид амлалт өгөх болно сэтгэл хөдөлгөм аялалОросын ардын үлгэрийн ертөнцөд.Ингээд харцгаая тайлбар толь бичигВладимир Иванович Даль. "Үлгэр" гэдэг үгийг толь бичигт хэрхэн тодорхойлсон бэ? (зохиомол түүх, урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй, бүр бодит бус түүх, домог)
    Мэдлэгийг шинэчлэх.
Хүн бүр үлгэрт дуртай, тэр байтугай насанд хүрэгчид хүртэл. Хамгийн эхнээс нь бага насБид үлгэр сонсдог. Чамайг бага байхад ээж, эмээ хоёр чинь чамайг унтуулахдаа үлгэр ярьдаг байсан. Эрт дээр үед эмээ өвөөг чинь бага байхад томчууд бас үлгэр ярьдаг байсан. Үлгэр ярих нь Оросын эртний заншил юм. Эрт дээр үед ч гэсэн үлгэрийн үзүүлбэр нь эрэгтэй, эмэгтэй, хүүхэд, насанд хүрэгчид бүгдэд боломжтой байсан. Гайхалтай өв соёлоо дээдэлж хөгжүүлдэг хүмүүс байсан. Тэд ард түмэндээ үргэлж хүндэтгэлтэй хандсаар ирсэн. Ард түмний дунд авьяаслаг туульчид байсаар ирсэн ч ихэнхийнх нь тухай мэдээлэл алга. Нэгэн дуучин, үлгэрч үлгэр дуулж сонсогчдод хүргэсэн. Өөр нэг нь дахин ярихдаа өөрийн гэсэн зүйлийг нэмж хэлэв. Хэрэв үлгэр амжилттай болсон бол түүнийг санаж, "амнаас аманд" дамжуулдаг. Тиймээс үлгэр нь ардын үлгэр болж, зохиогчийнх нь нэрийг санахгүй байв. Оросын ардын үлгэр бол баялаг юм ардын мэргэн ухаан. Тэрээр санааны гүн, агуулгын баялаг, яруу найргийн хэл, боловсролын өндөр чиг баримжаагаар ялгагдана. Оросын үлгэр нь ардын аман зохиолын хамгийн алдартай, дуртай төрөл юм, учир нь энэ нь зөвхөн зугаатай үйл явдал, гайхалтай дүрүүд төдийгүй үлгэрт ертөнцийг нээж өгдөг жинхэнэ яруу найргийн мэдрэмж байдаг. уншигч хүний ​​мэдрэмжхарилцаа холбоо, эелдэг байдал, шударга ёсыг баталж, Оросын соёл, ардын мэргэн туршлага, төрөлх хэлийг нэвтрүүлдэг.Бага наснаасаа санаж байсан анхны үлгэр юу вэ?Ийм жижигхэн үлгэрт ч хүмүүс сайн сайхан, шударга ёс, ая тухтай амьдрах хүсэл мөрөөдлөө оруулсан. Үлгэр сонсохдоо та гайхалтай, нууцлаг зүйлд нэвтэрч, нууцлаг ертөнц. Ардын үлгэр болгонд мэргэн санаа агуулагддаг. "Үлгэр бол худал, гэхдээ дотор нь ..." гэж зүйр үг хэлээгүй. Зүйр цэцэн үгийг үргэлжлүүл.
    Шинэ материал сурах.
Номын хавтсыг хар. Танд танил болсон дүр, объектууд юу вэ?Номын нүүрэн дээр зохиолчийн нэр байгаа юу?-Яагаад? Номнуудын хуудсыг эргүүл. Таны ном нэг юм уу хэд хэдэн үлгэртэй юу?Хэд хэдэн үлгэр агуулсан номыг үлгэрийн цуглуулга гэж нэрлэдэг.Уншихыг хүссэн үлгэрээ бид хэрхэн олох вэ?
Үлгэрийн нэгийг жүжиг болгоцгооё. Энэ бол "Манжин" үлгэр юм.
Дүрүүдийг хуваарилсан: Өглөгч, өвөө, эмээ, ач охин, алдаа, муур, хулгана; тоглолт тоглож байна.
Үлгэрийг санацгаая
Бид үлгэр тоглох болно.
"Манжин" үлгэрийг үзээрэй.
Мөн баатруудад тусал.
Тэдэнд манжин авах хэрэгтэй,

Хэн хэний ард, хаана зогсох ёстой вэ? Өнөөдөр хичээл дээр бид гэртээ өөр ямар үлгэр уншиж байгааг сонсох болно. Бид ардын үлгэрийн шинж тэмдгийг хайж, зүйр цэцэн үгсийг сонгож, тодорхойлж сурах болногол санаа
    үлгэрүүд
Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.
    Та ардын үлгэрээс дуртай хэсгээсээ дахин тайлагнасан байна. Үлгэрт нэр өгөхгүй байхыг зөвшөөрье. Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг (хүүхдийн дахин ярих) ангийнхандаа таахыг зөвшөөр.
Сурсан зүйлээ нэгтгэх. Та үлгэрт ямар ид шидтэй баатруудтай таарч байсан бэ? (Баба Яга, цурхай, Firebird, Сивка-бурка гэх мэт) Ид шидийнүлгэрийн баатрууд
    - Энэ бол ардын үлгэрийн нэг шинж тэмдэг юм. Бусад үлгэрийн шинж тэмдгүүдийг хайцгаая: олдоц; хуучирсан үгс; тогтвортой хэллэгүүд эхлэл; ид шидийн эд зүйлс; гурван удаа давтах; сайн ба муугийн хоорондох тэмцэл; сайн мууг ялдаг;
үлгэрийн төгсгөл.
Биеийн тамирын минут "Үлгэр"
Хулгана хурдан гүйв
(газар дээрээ гүйх)
Хулгана сүүлээ савлав
(хөдөлгөөний загварчлал)
Өө, би өндөг унагасан (
бөхийлгөх, "төмсөг өргөх")
Хар даа, би эвдсэн

(гараа сунгасан "төмсөг" -ийг харуулах) Энэ бол бидний тарьсан зүйл юм
(тонгойх) Хулгана сүүлээ савлав
Тэгээд тэд түүн дээр ус асгав Манжин сайн, хүчтэй ургасан
(гараа хажуу тийш нь сунга) Хулгана сүүлээ савлав
Одоо татъя Мөн бид манжингаас будаа хийх болно
(дуураймал хоол) Мөн бид манжингаас эрүүл, хүчтэй байх болно

("хүч"-ийг харуулах)
Манайх ямаатай сайхан айл Бид үсэрч, давхих дуртай
(газар дээрээ үсрэх)
Бид гүйж, тоглох дуртай Бид толгойгоо дохих дуртай
    (хосоороо зогсоод хоёр гарынхаа долоовор хуруугаар "эвэр" харуулах)
Уран зохиолын тоглоом. Оросын ардын үлгэрийн мэргэжилтэнг сонгоцгооё. Тоглоцгооё. Хариултуудыг хүлээн авсан тоглогч илүүтокенс бол ялагч юм.
Эхний тойрог. "Үлгэрийг олж мэд."
    Бөмбөг шиг жаахан харагдсан
Тэгээд зам дагуу давхилаа. Бүгдээс холдсон "Улаан"-аас бусад нь ямар инээдтэй вэ!/"Колобок"/
    Гол, цөөрөм байхгүй -
Би хаанаас ус авч болох вэ? Маш амттай ус Туурайны нүхэнд!.. /"Алёнушка эгч, Иванушка ах"/
    Хулгана өөртөө байр олсон,
Хулгана эелдэг байсан: Эцсийн эцэст тэр байшинд Маш олон оршин суугчид байна!/"Теремок"/
    Үзэсгэлэнт охин гунигтай байна:
Тэр хаварт дургүй. Наранд түүнд хэцүү байна! Хөөрхий минь нулимс дуслуулж байна!../"Цасан охин"/
    Өө, Петя - энгийн байдал,
Би жаахан будилчихлаа: Та муурыг сонсоогүй Цонхоор харав... /"Кокерел бол алтан сам"/
    Мөн зам хол байна,
Мөн сагс нь амар биш юм. Би модны хожуул дээр суумаар байна Би бялуу идмээр байна ... /"Маша ба баавгай"/
    Цохиж, цохив
Хамартай тавган дээр - Юу ч залгисангүй Тэгээд би хамартай үлдэв ... /"Үнэг ба тогоруу"/
    Ойн ойролцоо, захад,
Тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг. Гурван сандал, гурван аяга байна, Гурван ор, гурван дэр. Санамжгүйгээр таамаглаж байна Тэд ямар үлгэрийн баатрууд вэ?/"Гурван баавгай"/
    Хүмүүс гайхаж:
Зуух хөдөлж байна утаа ирж байна, Емеля зуухан дээр Том ороомог идэж байна! Цай өөрөө цутгаж байнаТүүний хүслийн дагуу. Үлгэрийн нэр юу вэ? Цурхайн тушаалаар»/
    Алёнушкагийн эгчийнд
Шувууд дүүг минь аваад явсан. Тэд өндөрт нисдэг Тэд холыг хардаг./"Галуу хун"/
Хоёрдугаар тойрог. "Эдгээр үгсийг хэн эзэмшдэг вэ?"
    "Нэг чихээрээ орж, нөгөө чихээр нь гарга - бүх зүйл бүтнэ."
/үхэр/
    "Охин минь чи дулаахан байна уу? Чи дулаахан уу, улаан уу?
/Морозко/
    "Ах аа, битгий уу, чи жаахан ямаа болно."
/Алёнушка/
    "Фу-фу, Оросын сүнс хэзээ ч сонсож байгаагүй, хэзээ ч харж байгаагүй, харин одоо Оросын сүнс өөрөө гарч ирэв."
/Баба Яга/
    “Сивка-бурка, бошиглогч каурка! Өвсний өмнөх навч шиг миний өмнө зогс."
/Тэнэг Иван/
    "Намайг үсрэнгүүт, үсрэнгүүт арын гудамжаар хаягдал урсах болно."
/Үнэг/
    "Үнэг намайг харанхуй ой, хурдан гол, өндөр уулс дээгүүр зөөв."
/Cockerel/
    “Бяцхан ямаанууд аа, залуус аа! Нээх, тайлах! Ээж чинь ирээд сүү авчирч өгсөн” гэв.
/ямаа/
    "Би харж байна, би харж байна! Модны хожуул дээр бүү суу, бялууг бүү ид. Эмээдээ аваач, өвөөдөө авчир” гэсэн.
/Маша/
    "Намайг холоос, гуч дахь хаант улсаас, гуч дахь мужаас хай."
/Мэлхийн гүнж/
Гурав дахь тойрог. "Алдаагаа зас." Үлгэрийн зөв нэрийг санаарай.
    "Нохойн тушаалаар." "Турк гүнж.""Сивка лангуу." "Иван Царевич ба ногоон чоно." "Алёнушка эгч, Никитушка ах." "Cockerel бол алтан хоньчин эмэгтэй." "Нударгатай хүү." "Айдас том чихтэй." "Сүхтэй гоймон." "Хүн зулзагыг хэрхэн хуваасан бэ?"
Дөрөвдүгээр тойрог. "Үлгэрээс нуугдсан амьтдыг ол." ууц (хуц);
Барак (хорт хавдар); тэшүүр (морь);чоно (чоно); hiccup (муур); соно (ямаа); тогтвортой (арслан); шидтэн (Үхэр); Василиса (үнэг). Тав дахь тойрог. "Нэр нь юу вэ
    үлгэрийн баатрууд
    Хичээлийн хураангуй.
, мөн ид шидийн эд зүйлсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Тахианы мах - ... Гүнж - ...
    Баба - ... Дулаан - ...
Сивка –… Хивс –… Галуу - ... Ширээний бүтээлэг - ...Иванушка – … Гутал – …Сэлэм - ... Хулгана - ...
Ялагчдыг шагнаж урамшуулах.
Хичээлийн талаар юу хэлмээр байна? Манай хичээл ямар үнэлгээ авах ёстой вэ?
-Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
Тусгал.
Таны өмнө шидэт алим байна. Үүнийг аль нэгээр нь будна уу гурван өнгө: ногоон, улаан, шар. Хэрэв танд хичээл таалагдсан бол улаан, хэрэв танд ямар нэгэн зүйл таалагдаагүй бол шар, хичээл уйтгартай мэт санагдаж, танд юу ч таалагдаагүй бол ногоон.
- Хичээл өгсөнд баярлалаа!
Хэлэх цаг нь болсон
"Бид дахин уулзах хүртэл"
Бидний гайхалтай багт наадам дууслаа

Бид найрсаг зочдод зочилж байсан,

  1. IN
  2. гайхалтай үлгэр
  3. бүгд зочилсон.

Залуу найз минь! Замдаа аваад яваарай

Таны дуртай үлгэрийн баатрууд

Тэд танд зөв цагт туслах болно Амьдралыг илүү гэрэл гэгээтэй болго.Хичээлийн зорилго:

Сонирхолтой тоглоомын үйл ажиллагаануудаар дамжуулан унших хүслийг хөгжүүлэх. Хүүхдийн номонд дурлах. Алсын хараагаа тэлэх.Тоног төхөөрөмж: "Узнавайкино", "Угадайкино", "Загадайкино", "Развлекайкино", "Умейкино" станцуудын нэрс, дуу хураагуур, хүүхдийн дууны бичлэг. 1. Оршил яриа.Энэ хичээлийн жилУншлагын жил болгон зарласан. Өнөөдөр хичээлээрээ бид тантай номын тухай ярих болно.

Хүн төрсөн өдрөөсөө л суралцаж эхэлдэг. Тэр сурч байна

алхах,

ойлгох ертөнц,ярих, унших.

Голчлон дамжуулан уншиххүн мэдлэг олж авдаг.

Хүмүүс уншиж, бичиж чаддаггүй байсан тэр үед мэдлэгийг амаар дамжуулдаг байв. Бичих нь хүний ​​бодлыг үхэшгүй мөнх болгосон. Ном нь мэдлэгийн эх сурвалж болсон.

Хэвлэх машин (Германд Йоханнес Гуттенберг зохион бүтээсэн) бий болсноор ном хурдан бүтээгдэж эхэлсэн. Илүү олон ном байсан бөгөөд тэдгээр нь хүн бүрт хүртээмжтэй болсон. Орос улсад анхны ном хэвлэгч нь Иван Федоров байв.

Та ном уншихдаа юу гэж бичсэнийг өөрийн төсөөллөөр төсөөлдөг. Ингэж таны төсөөлөл хөгждөг. Хэрэв та номыг уншиж байхдаа ямар нэг зүйлийг ойлгохгүй байвал буцаж очоод мөрүүдийг дахин уншиж болно. Ном таныг гомдоохгүй, чамд уурлахгүй, өмнө нь та ямар нэг зүйлийг мэдэхгүй гэж ичихгүй.

Ном уншихын ач тусын тухай олон зүйр цэцэн үг байдаг. Жишээ нь:

Энэ ном таны ажилд тусалж, бэрхшээлийг даван туулахад тань туслах болно.
Их уншдаг хүн ихийг мэддэг.
Би уншсан шинэ ном- найзтайгаа уулзсан.
Сайн ном бол таны хамгийн сайн найз юм.

2. Аялал тоглоом.

Өнөөдөр бид энэ бяцхан галт тэргээр Редингийн нутаг руу аялах болно. Бидэнд сонирхолтой болгохын тулд бид өөр өөр станцуудаар гарч, даалгавраа биелүүлэх болно. За, явцгаая!

1 станц "Узнавайкино".

Үлгэрийн баатруудын талаархи асуултууд:

  1. Хэн чанамалд хамгийн их дуртай байсан бэ? (Карлсон).
  2. Простоквашино тосгоны шууданчны овог хэн бэ? (Печкин).
  3. Папа Карлод ярих тэмдэглэлийг хэн өгсөн бэ?
  4. (Жузеппе).
  5. Винни Пухын найзыг хэн гэдэг байсан бэ? (Гахайн).

Р.Киплингийн баатруудын аль нь: "Чи бид хоёр нэг цустай" гэж хэлсэн. (Маугли).

"Угадайкино" 2-р буудал.

  1. Бид хэний тухай яриад байна вэ?
  2. Винни Пүүхийн хэлснээр "буруу" зөгий үү?
  3. (Wasp).
  4. Тэд намайг онгоцонд суулгахгүй, "Хөдөлгүүр байгаа тул миний хажууд нис" гэж хэлдэг. (Карлсон).
  5. Доктор Пилюлкины бүх өвчнийг эмчлэх дуртай эмийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Касторын тос). Тавин настай залуу матрын нэр хэн байсан бэ?(Гена).
  6. Жүржийн хайрцагт аялж, суурьшсан амьтан
  7. утасны бүхээг

? (Чебурашка).

Аль хүүг авга ах гэдэг байсан бэ? (Фёдор авга ах).
Юу ч мэдэхгүй мөртлөө алдартай номын баатар болчихсон юм уу? (Мэдэхгүй).
3 станц "Развлекайкино".
Би цэцэрлэг, сургууль руу алхаж,
Би чамтай хашаанд уулзъя.
Хөгжилтэй, хөгжилтэй
Бас чимээ шуугиантай тоглоом.
Надтай хамт чи мартдаг
Таны бүх уй гашуу.
Одоо та давт
Дуугаа дулаацуул.
Эцэст нь хэн илүү нөхөрсөг хашгирах вэ?
Энэ нь илүү хөгжилтэй байх болно.
Мөн үгс нь маш энгийн,
Мөн хөдөлгөөнүүд нь дараах байдалтай байна.
Нэг цэцэг, хоёр цэцэг.
Зараа, зараа.
Хуурамч, хуурамч
Хайч, хайч.
Байр дээрээ гүйх, байрандаа гүйх.
Бөжин, туулай.
Алив, хамтдаа ирээрэй,

Алив, хамтдаа цуглацгаая Охидууд…,
Хөвгүүд...

Учир нь
юу ч эхлээгүй
Гэхдээ дахин оролдоод үзье ...
Бид одоо бараг дүлий болсон
Гэхдээ би чин сэтгэлээсээ хүлээн зөвшөөрч байна:
Охид, хөвгүүд хоёулаа -
Та нар бүгд сайн байсан!
Хөгжилтэй байж, чимээ шуугиан тарь
Та үргэлж тавтай морилно уу.

Хэзээ ч битгий өвдөөрэй.

Тэгээд уйдах үедээ

  1. Би гартаа шинэ байшин барьж,
  2. Байшингийн хаалга цоожтой.
    Эндхийн оршин суугчид цаасаар хийгдсэн байдаг
    Бүгд маш чухал. (цүнх).

  3. Одоо би торонд байна, одоо би эгнээнд байна,
  4. Миний дээр бичээрэй.
    Та бас зурж болно.
    Би хэн бэ? (Тэмдэглэлийн дэвтэр).

  5. Би хүн бүрийг мэддэг, зааж өгдөг.
  6. Гэхдээ би өөрөө үргэлж чимээгүй байдаг.
    Надтай нөхөрлөхийн тулд,
    Бид уншиж, бичиж сурах хэрэгтэй. (Ном).

  7. Би шууд хандах дуртай
  8. Мөн шулуун байна.
    Шулуун шугам хий
    Би хүн бүрт тусалдаг. (Захирагч).

  9. Энгийн харандаа
    Нэг туслах байдаг:
    Хэрэв тэр алдаа гаргавал
    Тэр үүнийг хормын дотор арилгах болно. (Резин).

5 станц "Умейкино".

Өөрийн дуртай үлгэрийн баатруудыг зурж, будаарай.

3. Дүгнэлт.

Ингээд бидний хичээл дууслаа.

Ном уншиж, тэдгээрээс олж мэдсэн сайн сайхан бүхнээ хэрэгжүүл. Амьдралыг илүү сайхан болго. Танд амжилт хүсье!

Би та нарт уриалж байна, нөхдүүд хүүхдүүд ээ!
Дэлхий дээр ном шиг хэрэгтэй зүйл байхгүй!
Номууд гэрт найз нөхөд шиг орж ирэх болтугай.
Насан туршдаа унш, оюун ухаанаа олж ав!

Донецкийн дунд сургууль

I- IIIП.Ф.Батулын нэрэмжит 71-р шат

Хөгжил

хичээлээс гадуур унших хичээл

4-А ангид

Бэлтгэсэн

бага ангийн багш

Ярошевич С.В.

Хичээлийн сэдэв. К.И.Чуковскийн бүтээлч байдал. "Хулгайлагдсан нар" үлгэр.

Хичээлийн зорилго. Оюутнуудад танилцуулах товч намтарболон бүтээлч байдал

К.И.Чуковский, оюутнуудтай танилцах ажлыг үргэлжлүүлээрэй

К.И.Чуковскийн бүтээлүүдтэй харьцах - "Хулгайлах" үлгэр

"шинэ нар." Сургуулийн сурагчдын унших хүрээг тэлэх,

ассоциатив сэтгэлгээ. Сэтгэл хөдлөлийн илэрхийлэлийг хөгжүүлэх

хэсгүүдийг сэтгэл хөдлөлөөр унших, жүжиглэх замаар бүтээлч байдал

ажлын нэг хэсэг. Эерэг байдлыг бий болгох -

зохиолч болон түүний сонирхлыг төрүүлэх уур амьсгал

ажилладаг. Ур чадварыг хөгжүүлэх бие даасан ажилВ

бүлэг. Эелдэг, болгоомжтой байх хүслийг төлөвшүүлэх,

ми, сөрөг хандлагауурлах, шунал, найдах

Таны ажиглах чадвар, харж байгаа зүйлдээ дүн шинжилгээ хийх чадвар

мөн сонссон.

Тоног төхөөрөмж: К.И.Чуковскийн бүтээлүүдийн үзэсгэлэн. хүүхдийн зураг,

даалгавар бүхий картууд, К.И.Чуковын бүтээлүүдийн ханын сонин.

тэнгэр, "Үлгэрт зочлох нь" дууны бичлэг, "Цэнэглэх" бичлэг,

үлгэрийн бичвэр, жүжигчилсэн маск, зураг - жааз

үлгэрийн дасан зохицох.

Хичээлийн төрөл: хичээлээс гадуур унших хичээл.

Хичээлийн явц

I . Зохион байгуулалтын мөч.

"Үлгэрт зочлох нь" дууны үг сонсогддог. (Бичлэг)

II . Үндсэн мэдлэгийг шинэчлэх.

1.Багшийн нээлтийн үг

Үлгэр нь гайхамшгийн тухай өгүүлж, мэргэн ухааныг бидэнд заадаг. Ямар гайхалтай үгс!

Та нарын хүн бүрийн хувьд энэ үгс ямар утгатай вэ?гайхамшиг, гайхамшиг ?

А мэргэн ухаан ?

a) Микрофон арга

(хүүхдүүдийн тавьсан асуултын хариулт)

б) Багш үгийн утгыг (гайхамшиг, мэргэн ухаан) толь бичгээс уншиж байна

С.И.Ожегова.

"Гайхамшиг - Гайхалтай, ер бусын байдлаараа гайхмаар зүйл."

"Мэргэн ухаан "Амьдралын туршлага дээр суурилсан гүн ухаан."

- Миний хувьд эдгээр үгс нь онцлог шинж чанартай мэргэн хүн, бүтээлүүддээ гайхамшгийн тухай ярьдаг.

Энэ нь хэн болохыг олж мэдье? (Оюутнууд номын хавтас, самбар дээрх зургийг харж, дүгнэлт гаргадаг).

2. Хичээлийн сэдвийг илтгэнэ.

Өнөөдөр бидний хичээл зохиолч К.И.Чуковскийн бүтээлүүдэд зориулагдсан болно.

3. Багшийн үг. Намтар мэдээлэл.

К.И.Чуковский 1882 онд Санкт-Петербургт төрсөн. Энэ жил зохиолчийн мэндэлсний 130 жилийн ой тохионо. Энэ нь зохиолчийн жинхэнэ нэр биш гэдгийг мэдэх нь танд сонирхолтой байж магадгүй юм. ЖинхэнэТүүнийг Николай Васильевич Корнейчуков гэдэг. Тэрээр овог нэрээсээ овог нэрээ хоёуланг нь хийсэн. Энэхүү зохиосон нэрийг нууц нэр гэж нэрлэдэг. Корней Иванович Чуковский хүүхдийн уран зохиолын алтан санд зүй ёсоор орсон энэхүү нууц нэрээр бүтээлүүддээ гарын үсэг зуржээ.

Чуковский эрт уншиж сурсан, ахлах сургуулиа эчнээ төгсөж, англи хэлийг аль хэдийн 19 настайдаа сэтгүүл, сонинд хэвлүүлжээ. Шүлэг, оньсого, шүлэгээр үлгэр зохиодог байсан бөгөөд түүнийг эрдэмтэн байсныг мэддэг хүн ховор. Тэр орчуулагч байсан. Тэрээр англи хэлнээс орчуулж хүүхдүүдэд ямар их баяр баясгаланг авчирсан бол.

Чуковский олон удаа тушаал, шагналаар шагнагджээ.

Гэхдээ хамгийн том шагнал бол Чуковскийн номыг хөгшин залуу гэлтгүй уншигчдын хайр сэтгэл юм.

4. “Төсөл” арга.

(К.И. Чуковскийн бүтээлээс сэдэвлэсэн ханын сонины загвар).

а) бүлгээр ажиллах;

б) сонсох асуулт;

в) хариултын сонголт;

г) ханын сонины дизайн.

Асуултууд:

1. К.И.Чуковский хэдэн онд төрсөн бэ? (1882)

2. К.И.Чуковский – зохиолчийн жинхэнэ нэр? (Үгүй ээ, энэ бол нууц нэр)

3. К.И.Чуковскийн жинхэнэ нэрийг хэлнэ үү. (Корнейчуков Николай Васильевич)

4. Зохиолч аль хотод төрсөн бэ? (Санкт-Петербургт)

5. К.И.Чуковский юу бичсэн бэ? (Шүлэг, шүлэгт үлгэр, оньсого)

5. “Таавар” арга.

Сонсож, оньсого тааварлаарай.

Та бүх дэлхийг дулаацуулж,

Та ядрахыг мэдэхгүй

Цонх руу инээмсэглэв

Тэгээд бүгд чамайг ..... (нар) гэж дууддаг.

6. “Холбооны бут” арга.

Нар

Дулаан, гэрэл, баяр баясгалан, амьдрал, инээмсэглэл.

7. Телевизийн хөтлөгч. Ангилал "Та мэдэх үү?

(оюутны уншлага нэмэлт мэдээлэлнарны тухай).

III . Шинэ материалыг эзэмших.

1. “Цэгээр унших” арга

"Үг үсгийн болон үгийн бус асуултуудын систем."

I Хэсэг. Унших техник дээр 1-р бүлгийн сурагчдын чанга унших.

-аас - Нар тэнгэрт алхаж байв ...

руу -Чоно галзууран улиж байна.

a) давтан "шуугиантай унших";

в) ажиллах илэрхийлэлтэй уншиххэсэг (түгшүүр, хүсэлт, уйтгар гунигтай өгүүлбэрүүдийг унших).

a) "Төсөл" арга ("Хулгайлсан нар" үлгэрийн кино дасан зохицох, үлгэрийн хэсэг бүрийг уншсаны дараа сурагчид самбар дээр хүссэн зургийг сонгоно - хүрээ,

4 зураг - 4 хүрээ). Аниматорын мэргэжлийн тухай багшийн яриа.

II Хэсэг. Унших техникээр 2, 3-р бүлгийн сурагчдын чанга унших.

-аас - Эрт, эрт, хоёр хонь....

руу "- "Сайн уу, өвөө, бид энд байна!"

A) дахин унших"чимээгүй";

б) хүүхдүүдийн шууд болон үгийн бус асуулт тавих;

в) хэсгийг илэрхийлэн унших ажил (давж заалдах, тусламж хүссэн өгүүлбэрүүдийг унших; өгүүлбэрийг унших удаан хурдаар, intonning, in хурдан хурд)

г) самбар дээрх сонголт 2 хүрээ;

III Хэсэг. Унших арга техникээр 4-р бүлгийн сурагчдын чанга унших.

-аас - Тэгээд баавгай босож, баавгай архирав ...

- Нар унаж, тэнгэрт эргэв!

а) үгсийн сангийн ажил:

мэдлэггүй (хүмүүжил муутай хүн);

Хавроня (гахай).

б) хүүхдүүдийн шууд болон үгийн бус асуулт тавих;

в) хэсэгчилсэн хэсгийг илэрхийлэх ажил (шаардлагатай аялгуутай өгүүлбэр унших, заналхийлсэн аялгуу, үгсийг унших - баавгай, матрын зан байдлыг илэрхийлдэг үйл үгс);

г) самбар дээр 3 хүрээ сонгох;

IV хэсгүүд. Унших арга техникээр 5-р бүлгийн сурагчдын чанга унших.

-аас - Энэ нь бутны дундуур, хус навчны дагуу гүйв.

Өмнө нь - "За, өвөө, нарны гэрэлд баярлалаа!"

a) "хосоор" давтан унших.

б) хүүхдүүдийн шууд болон үгийн бус асуулт тавих;

в) хэсгийг илэрхийлэн унших ажил (баяр баясгалан, талархлын мэдрэмж бүхий өгүүлбэрүүдийг унших);

г) самбар дээр 4 хүрээ сонгох;

2. Яриа

Танд үлгэр таалагдсан уу?

Баавгай юуг бэлгэддэг вэ? (сайн)

Тэгээд матар уу? (муу)

Та өөртөө ямар ухаалаг, ухаалаг зүйлийг тэмдэглэсэн бэ? (Чи муу, шуналтай, мунхаг байж болохгүй)

3. Багшийн үг.

Нар тэнгэрт дахин гарч ирэв.

Нар над дээр ирж,

Цонхны дэргэд хөгжилтэй инээмсэглэв.

"Би бүгдэд нь эрүүл энх, сайн сайхныг хүсье" -

Өглөө нарны туяа надад шивнэв.

4. Биеийн тамирын хичээлийн минут ("Цэнэглэж байна" дууны бичлэг).

В . Боловсролын материалыг нэгтгэх, системчлэх.

а) бүлгээр ажиллах;

б) бүлгийн төлөөлөгчөөр хамгаалах энэ даалгаврын тухай;

Даалгаврууд:

1 бүлэг. "Үлгэрийг нэрлэ" тэмцээн (үлгэрээс ишлэл унших)

a) - Урт, урт матар

Цэнхэр далай унтарчээ

Бялуу, бин,

Мөн хатаасан мөөг. ("төөрөгдөл")

б) - Баавгай унадаг дугуй унаж байсан.

Мөн тэдний ард арагшаа муур байдаг. ("жоом")

в) - ирсэн Бөөсний ялаа,

Тэд түүнд гутал авчирсан.

Гэхдээ гутал нь энгийн биш юм -

Тэд алтан тэврэлттэй. (" Нисдэг-Цокотуха»).

г) - Нар тэнгэрт алхав

Тэгээд үүлний ард гүйв.

Бүжин цонхоор харав

Бүжингийн хувьд харанхуй болов. ("Хулгайлсан нар")

2-р бүлэг. "Зурагнаас үлгэрийг таних" уралдаан. (хүүхдүүд зураг авдаг, үлгэрүүдийг нэрлэнэ: "Мойдодыр", "жоом", "Ялаа-Цокотуха", "Хулгайлсан"

Нар").

3-р бүлэг. "К.И.Чуковскийн оньсого таавар" тэмцээн.

a) Би хоёр морьтой,
Хоёр морь.
Тэд намайг усан дагуу авч явдаг.
Мөн ус
хатуу,
Чулуу шиг! (тэшүүр)

б) Энэ нь доошоо ургадаг,
Энэ нь зун биш, харин өвлийн улиралд ургадаг.
Гэхдээ нар түүнийг шарах болно -
в) Би нэг чихтэй хөгшин эмэгтэй,
Би зотон дээр үсэрч байна
Мөн чихнээс урт утас,
Аалзны тор шиг би татдаг. (Зүү.)
г) Гудамжинд жижиг байшингууд урсаж байна,
Охид, хөвгүүдийг гэрт нь хүргэж байна. (Машин.)

4-р бүлэг. "Төөрөгдөл" хэсгийг жүжигчилсэн найруулга.

Гахайнууд миулав:
"Мяаа, мяу!"
Муурнууд шуугилдав:
"Өө, ай, ай!"
Нугасууд дуугарав:
"Ква, qua, qua!"
Тахианууд хашгирав:
"Чавх, шоолох, шоолох!"
Бяцхан бор шувуу давхилаа
Тэгээд үхэр ёолон:
"Муу!"

5-р бүлэг. "Би мэднэ" тэмцээн Бүтээлийг сэдвээр нь олж мэдээрэй.

    таваг - Тэдний ард таваг байна... (“Федориногийн уй гашуу”)

    утас - Миний утас дуугарав... (“Утас”)

    саван - Үнэртэй саван урт наслаарай... (“Мойдодыр”)

    термометр - Мөн тэдэнд зориулж термометр суурилуулж, тохируулдаг ... ("Айболит")

    бөмбөлөг - Баавгай унадаг дугуй унаж, араас нь шумуул явж байсан. бөмбөлөг... (“жоом”).

VI . Хичээлийн хураангуй.

1. Яриа.

К.И.Чуковскийн ямар үлгэр танд таалагдсан бэ?

Бяцхан хүүхдүүд яагаад тэднийг хайрладаг вэ?

К.И.Чуковскийн шүлгүүд танд юу таалагдсан бэ?

К.И.Чуковскийн үлгэрүүд юу заадаг вэ?

2. Хичээл дэх сурагчдын үйл ажиллагааны үнэлгээ.

3. Гэрийн даалгавар.

К.И.Чуковскийн үлгэрийг уншиж, ямар ч үлгэрт зориулж зураг зурж, "дуу дуугарга".

"Хулгайлсан зул сарын гацуур мод"

Хичээлээс гадуур унших хичээлийн хураангуй

К.М.Станюковичийн "Зул сарын гацуур мод" үлгэр дээр үндэслэсэн

(Сэтгэцийн зургаан малгай технологи)

Зорилтот : 1. Ёс суртахууны асуудлыг бодит болгох.

2. “Чи хулгайлж болохгүй” гэсэн зарлигтай танилцах.

Даалгаврууд : уран зохиолын тексттэй ажиллахад сургах, хөгжүүлэх бүтээлч сэтгэлгээ, сайн сайханд итгэх итгэлийг төлөвшүүлэх, өргөжүүлэх үгсийн саноюутнууд, формацхувийн, танин мэдэхүйн, харилцааны, бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа

Технологи : хөгжил шүүмжлэлтэй сэтгэлгээ, асуудалд суурилсан сургалт.

Тоног төхөөрөмж: түүхийн текст ба Арван зарлиг, нэг ширээ, таг, интерактив самбар, компьютерийн танилцуулга, хуучирсан үгсийн толь бичиг.

Зохион байгуулалтын арга хэмжээ.

1. Түүхийн бичвэр болон Арван зарлигийг шаардлагатай тоогоор хэвлэ.

2. Зургаан таг хийх (улаан, шар, хар, ногоон, цагаан ба цэнхэр өнгө). Схемийг хавсаргав

Үйл явдлын явц

Слайд 1

Багш: ( зорилго тавих )

Слайд 2

Номын санч:

Залуус аа! Христийн Мэндэлсний Баярын баярын талаар юу мэддэгээ бидэнд хэлээрэй, баяр нь ямар арга хэмжээнд зориулагдсан вэ (Оюутнууд ярьдаг. Шаардлагатай бол Тэдний түүхэнд нэмнэ үү) Христийн мэндэлсний баяр бол Христийн шашны гол баяруудын нэг бөгөөд Бурханы Хүү Есүс Христийн төрсөн өдрийг хүндэтгэн сүмийн сургаалын дагуу байгуулагдсан. Зул сарын баярыг хуучин хуанлийн дагуу 12-р сарын 25-нд, үүний дагуу 1-р сарын 7-нд шинэ хэв маягаар тэмдэглэдэг. Хоёр сайн мэдээг тунхаглагч Матай, Лук нар энэ үйл явдлыг өгүүлдэг. Энэхүү гайхамшигт үйл явдлын тухай олон аман зохиолууд хадгалагдан үлджээ.

Слайд 3

Таны өмнө шидэт алим байна. Үүнийг аль нэгээр нь будна уу жижиг хотИерусалимаас холгүй орших Бетлехемд онгон Мариа ахлагч Иосефын гэрт амьдардаг байв. Нэгэн өдөр Бурханы элч, тэргүүн тэнгэр элч Габриел Мариад үзэгдэж, түүнд: "Чи хүү төрүүлж, түүнийг Есүс гэж нэрлэнэ. Тэр агуу байж, Хамгийн Дээд Нэгэний Хүү гэж нэрлэгдэх болно, мөн Эзэн Бурхан түүнд сэнтий өгөх болно...”

Тэр үед Иудей улс Ромд захирагдаж байв. Ромын зарлигаар

Эзэн хаан Август Иудейд хүн амын тооллогыг эхлүүлсэн бөгөөд хүн бүр өвөг дээдсийнхээ амьдарч байсан газар тооллого хийх ёстой байв. Иосеф, Мариа хоёр Бетлехем хот дахь өвөг дээдсийнхээ нутаг руу явав. Хотод олноор ирсэн хүмүүс хотын гадна, хоньчид амьдардаг агуйд хоргодохоос өөр аргагүй болжээ. цаг агаарын таагүй байдалүхэр тэжээдэг. Энэ бол Есүс Христ төрсөн газар юм. Мариа Түүнийг хөнжилдөө ороож, малын тэвшинд хийв.

Слайд 4

Бетлехемийн хоньчид дэлхийн Аврагчийн төрсөн тухай хамгийн түрүүнд мэдсэн. Тэнгэр элч тэдэнд хурц гэрэлд гарч ирээд: "Бүү ай! Би та нарт агуу баяр баясгаланг авчирдаг: өнөөдөр Аврагч мэндэллээ, тэр нь Христ юм. Та нялх хүүхдийг тэвшинд ороосон, тэвшинд хэвтэж байхыг олох болно." Хоньчид агуй олж, тэвшинд хэвтэж буй нялх хүүхдэд мөргөж, баяр хөөртэйгөөр сүрэгтээ буцаж ирэв. Есүс гэдэг нэр нь "Бурхан авардаг" эсвэл "Аврагч" гэсэн утгатай.

Слайд 5

Домогт өгүүлснээр Каспар, Белшазар, Мелхиор нар нялх Есүст мөргөхөөр зүүн зүгээс ирж, түүнд алт, хүж, мирр зэрэг баялаг бэлгүүдийг авчирчээ.

Христийн Мэндэлсний Баяр бол гайхамшигтай, тод баяр бөгөөд энэ нь зөвхөн түүнд тусгагдсангүй ардын уламжлал, гэхдээ бас уран зохиолд.

Слайд 6

Багш:

19-р зуунд гарч ирэв уран зохиолын төрөл- Зул сарын түүх. Энэ төрлийг үндэслэгч гэж үздэг Английн зохиолчЧарльз Диккенс1843 онд Зул сарын баярын дууг бичсэн хүн. Энэ бүтээлдээ тэрээр "Зул сарын баярын философи"-ийн гол сэдвүүдийг томъёолсон: үнэ цэнэ хүний ​​сэтгэл, санах ой ба мартагдах, нүгэл үйлдсэн хүнийг хайрлах.

Зул сарын баярын түүхийн онцлог нь уг бүтээлийн баатрууд оюун санааны болон материаллаг хямралын байдалд ордог бөгөөд үүнийг шийдвэрлэхэд гайхамшгийг шаарддаг. Мөн энэ гайхамшиг нь Христийн Мэндэлсний Баярын өмнөх өдөр тохиолддог. Түүхийн төгсгөл үргэлж гэрэл гэгээтэй, баяр баясгалантай байдаг.

Слайд 7

Чарльз Диккенс уламжлалыг бүхэлд нь хүлээн зөвшөөрсөн Европын уран зохиол. Энэ жанрын тод жишээ бол Х.Х.Андерсений "Бяцхан шүдэнзчин охин" юм.

Оросын зохиолчдоос зул сарын түүх, үлгэрийг Ф.М.Достоевский, А.П.Чехов, Н.С.

Слайд 8

"Зул сарын гацуур мод" хэмээх эдгээр өгүүллэгүүдийн нэгийг Оросын зохиолч Константин Михайлович Станюкович бичсэн.Станюкович 1843 оны 3-р сарын 18-нд (30) Севастополь хотод төрсөн. Түүний намтар нь түүний бүтээлүүдийн нэгэн адил гайхалтай бөгөөд ер бусын юм. Арван настай хүүхэд байхдаа Станюкович нүдээр үзсэн гэрч болжээ баатарлаг хамгаалалтСевастополь. Бүслэгдсэн хотод аавтайгаа хамт байхдаа шархадсан хүмүүст чадах чинээгээрээ тусалсан. медалиар шагнагджээ. Зохиолчийн аав, адмирал нь бага наснаасаа хүүгээ тэнгисийн цэргийн офицероор томилж, Тэнгисийн цэргийн хүчинд илгээжээ. кадет корпус. Тэрээр хожим нь үлгэр жишээ болсон няцашгүй, хэрцгий дарангуйлагч байсан утга зохиолын баатар"Аймшигт адмирал" түүх.

Станюкович нөлөө бүхий эцгээсээ салж, өв залгамжлалгүй болж, тэтгэвэртээ гарч, зовлон зүдгүүр, шаргуу хөдөлмөрөөр дүүрэн даруухан сэтгүүлчийн амьдралыг эхлүүлэх зоригийг олж авдаг. 1884 онд Станюкович өвчтэй охинтойгоо уулзахаар Францын өмнөд хэсэгт очиж, хувьсгалт цагаачлалд ойртжээ. Хилийн боомтоор буцах замд нь баривчлан авч явсан

Петр, Пол цайзудалгүй Сибирьт цөлөгдсөн.

Далайн түүхүүд нь тэмцэл, эрх чөлөө, гоо үзэсгэлэн, эр зоригийн бэлгэдэл болсон далайн сэтгэл хөдөлгөм романтик байдлаар шингэсэн байдаг; Үүний зэрэгцээ тэд Оросын хязгааргүй өргөн уудам нутгийг хайрлахдаа гүн уянгалаг байдаг. Станюковичийн үеийнхэн түүнийг Айвазовский гэж дууддаг байсан нь гайхах зүйл биш юм.

Сүүлийн жилүүдэдЗохиолч хүүгийнхээ үхэлд өвчин, ядуурал, уй гашуугаар дарагджээ. Гадаадад эмчлүүлэхээр явсан Станюкович 1903 оны 5-р сарын 7 (20)-нд Неапольд нас барав.

Слайд 9

Түүний далай ба далайчдын тухай өгүүллэгүүд одоо ч уншигчдын дуртай байдаг ч Станюковичийн амьд байх хугацаанд хэвлэгдсэн арван гурван боть бүтээлээс "далайн" түүх, үлгэр нь ердөө гуравхан хувийг эзэлдэг гэдгийг цөөхөн хүн мэддэг.

Амьдралыг сайн мэддэг, гайхалтай бүтээмжтэй, шударга ажилчин-сурган хүмүүжүүлэгч, жарны дэвшилтэт үзэл санааг тууштай дэмжигч энэхүү авъяаслаг, ухаалаг зохиолч "Далайн бус" олон бүтээл туурвисаны нэг нь "Зул сарын баяр" түүх юм. Мод".

Номын санч : Залуус аа! Уншихыг хүссэн хүмүүс далайн түүхүүдСтанюкович тэднийг манай сургуулийн номын сангаас авч болно.

Слайд 10

Багш: ( цэнхэр малгай өмсдөг ) Залуус аа! Одоо "Зул сарын гацуур мод" түүхийг ярилцаж эхэлцгээе. (Энэ түүхийг оюутнууд гэртээ уншдаг. Хэрэв үлгэрийг ангид гинжээр чангаар уншвал үлгэр дээр ажиллахын тулд танд хоёр хэрэгтэй болно сургалтын цаг))

Үүнийг хийхийн тулд бид таван бүлэгт хуваагдана. Бүлэг бүр тодорхой өнгийн толгойн даашинзыг хүлээн авдаг. Та энэ эсвэл тэр өнгө ямар утгатай болохыг самбар эсвэл дээрээс уншиж болно дотортагны халхавч.

1.Цагаан малгай (шинжээч). Мэдээлэл. Асуултууд. Сэтгэл хөдлөл, дүгнэлтгүйгээр бодит байдлын талаар шударга мэдэгдэл.

2. Улаан малгай (мэдрэмжтэй хүн). Сэтгэл хөдлөл, зөн совин, мэдрэмж, урьдчилан таамаглал. Тэрээр зөвхөн материалыг судлах явцад үүссэн мэдрэмжийн талаар ярьдаг. Мэдрэмжийн шалтгааныг хэлэх шаардлагагүй.

3.Хар малгай (гутранги үзэлтэн). Анхаар. Шийдвэрүүд. Үнэлгээ. Алдаа дутагдлыг тэмдэглэж, сул дорой, асуудалтай газруудыг хайж олдог. Өөрийн байр сууриа зөвтгөхийг зөвлөж байна.

4. Шар малгай (өөдрөг үзэлтэй). Давуу тал. Энэ нь хэлэлцүүлгийн объектыг өөдрөгөөр төсөөлж, эерэг хэтийн төлөвийг эрэлхийлдэг.

Өөрийн байр сууриа зөвтгөхийг зөвлөж байна.

5. Ногоон малгай (бүтээлч, бүтээлч хүн). Бүтээл.

Янз бүрийн санаанууд. Санал болгож байна. Асуудлын талаархи стандарт бус үзэл бодол.

6.Цэнхэр малгай (зохицуулагч). Зохион байгуулалт, зохицуулалт. Дүгнэж байна. Оролцогчдыг сонгох, үүрэг хуваарилах (малгайны өнгөний дагуу), тэдэнд үг хэлэх, хэд хэдэн асуултыг тодорхойлох, дүгнэлт гаргах, нэгтгэн дүгнэх.

Багш: ( цэнхэр малгай өмсдөг ) Залуус аа! Хэлэлцүүлгийн үеэр та малгай өмсөж, малгайгаа тайлж, сольж болно. Малгай солихыг зөвлөж байна. Би эхлээд шинжээчдийн үгийг сонсохыг санал болгож байнацагаан малгай . Бидэнд аль хэдийн ямар мэдээлэл байгаа вэ?

Гол дүрүүд нь хэн бэ?

Юу болсон бэ?

Үйл ажиллагаа хэзээ болох вэ?

Үйл ажиллагаа хаана явагддаг вэ?

Баатрууд хэрхэн биеэ авч явдаг вэ?

Эхлэл, оргил үе, төгсгөл.

Энэ түүх юуны тухай вэ?

( Ядуусын хорооллын оршин суугч "Хошууч" Зул сарын баяраар мөнгөн халбага хулгайлж, мөнгөөр ​​хамт амьдардаг хүүдээ гацуур мод худалдаж авч байсныг оюутнууд ярьж байна)

Бидэнд өөр ямар мэдээлэл хэрэгтэй вэ? Та бүх үгийг ойлгож байна уу? Толь бичигтэй ажиллацгаая. (Оюутнууд дууддаг ойлгомжгүй үгсмөн "шинжээчид" тэдгээрийг толь бичгээс олдог)

Тайлбар толь бичгийн ажил

1-р хэсэг. Христийн Мэндэлсний Баярын өмнөх орой, ядуусын хорооллын оршин суугч, ямаан, фараон, катсавейка, эрхэмсэг гар, пестун, эргэлзээ,

2-р хэсэг. Хаалгачин, зоогийн газар, харамч, том бүрээтэй малгай, цагдаагийн бэлэвсэн эхнэр, хоригдол гэсэн хэллэгүүдтэй хиллэдэг.

3-р хэсэг. Полштоф

Номын санч: ( цэнхэр малгай өмсдөг ) Одоо мэдрэмжтэй уншигчдад үг хэльеулаан малгай. Таны мэдэгдлийг зөвтгөх шаардлагагүй

Та ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ? Тэд өөрчлөгдсөн үү?

Та ямар мөчүүдэд хамгийн их сэтгэл хөдөлсөн бэ?

Та баатруудын талаар ямар сэтгэгдэлтэй байна вэ? Унших явцад таны хандлага өөрчлөгдсөн үү?

Энэ түүх ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ?

(Хэрэв сурагчид өрөвдөх сэтгэл, өрөвдөх сэтгэлийг нэрлэхгүй бол зохицуулагч өөрөө нэрлэнэ)

Багш: ( цэнхэр малгай өмсдөг ) Бэлтгэлээ аваарай

гутранги үзэлтнүүдхар малгайтай.

Юу нь хэцүү байсан бэ?

Юу нь тодорхойгүй байна вэ?

Баатрууд, үйл явдлын талаар та юуг хүлээн зөвшөөрдөггүй вэ?

Слайд 11

Номын санч: ( цэнхэр малгай өмсдөг ) Залуус аа! "Арван зарлиг" гэж юу байдгийг та нарын хэд нь мэддэг вэ? (Суралцагчид хариулдаг)Библид бичсэнээр, дөрвөн мянган жилийн өмнө Бурхан хүмүүст аз жаргалтай байхын тулд дагаж мөрдөх арван зарлиг өгсөн. Энэ явдал Синай уулан дээр болсон.Зарлигуудыг хоёр чулуун хавтан - шахмал дээр бичжээ.

Слайд 12

Одоо зарлигуудыг анхааралтай уншаад (том үсгээр) тэдгээрийн алийг нь "хошууч" зөрчсөнийг надад хэлээч? (Оюутнууд найм дахь зарлигийг "Чи хулгайлж болохгүй" гэж нэрлээд, өвчтэй хүүгийн төлөө оролдсон тул "хошууч"-ыг зөвтгөдөг. Найм дахь зарлиг нь маш богино, ангилсан бөгөөд үл хамаарах зүйлийг зөвшөөрдөггүй гэдгийг оюутнуудад сануулах хэрэгтэй. Нэмж дурдахад, "хошууч" хагас шил архи, хөнгөн зууш худалдаж авснаа мартсангүй. )

Залуус аа! Түүхийн өөр нэг баатрыг санацгаая. Энэ генералын тогооч. Та түүний талаар юу хэлж чадах вэ? (Залуучуудын хэн нь ч түүнд дургүй байсан ) Гэвч тогооч "хошууч"-д тусалж гал тогооны өрөөнд оруулахыг оролдов. Тэр юу хийсэн бэ? Мөнгөн халбага хулгайлсан. Залуус аа, үлгэрийн өрнөлийг үргэлжлүүлж, генералын эхнэр алдагдлыг мэдээд тогооч юу болохыг төсөөлцгөөе. Тогооч нь "цэвэр харамч хүн" тул ажлаасаа халагдах магадлалтай. "Хошууч" хүү хоёрын аз жаргал нөгөөгийнхөө золгүй явдал дээр тогтдог юм байна. Юу хийх вэ? Нөхцөл байдал үнэхээр тийм найдваргүй гэж үү? Тэд юу хэлэх вэшар малгайтай өөдрөг үзэлтнүүд ?

Юунаас болсон эерэг сэтгэл хөдлөл, ямар мөчүүд эсвэл дүрүүд вэ?

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Та төгсгөлийг хүлээн зөвшөөрч байна уу?

( Оюутнууд: "Бүх зүйл сайхан болж, хүндрэл учруулах шаардлагагүй", "Захирамжууд эрт дээр үеэс бичигдсэн тул тэдгээрийг дагаж мөрдөх шаардлагагүй" гэж хэлж болно.

Багш: ( Цэнхэр малгай өмсдөг ) Залуус аа! Ийм мэдэгдэлтэй санал нийлэхгүй байгаа хүмүүст өмсөхийг санал болгож байнаногоон малгай . Та нөхцөл байдалд ямар стандарт бус шийдлийг санал болгож байна вэ? (Ногоон малгай нь хамгийн алдартай бөгөөд толгойноосоо толгой хүртэл явдаг. Оюутнууд "хошууч"-ыг банкны зээл авч, банк дээрэмдэж, хүүгийн хамаатан саднаас зээл хүсч, гуйлга гуйхыг санал болгодог. Хамгийн анхны санал нь дараах байдалтай байв. “Хошууч”-д ойр хавийн тавернуудад зээлээр архи өгсөн. Тэрээр янз бүрийн тавернаас архи цуглуулж, дараа нь зарж, олсон орлогоороо гацуур мод худалдаж авах ёстой байв. Тэгээд дараа нь гуйж байж өрөө төлж болно)

Номын санч: ( ногоон малгай өмсдөг ) Залуус аа! Би бас асуудлыг шийдэх гарцыг санал болгомоор байна. Магадгүй "хошууч" Бурханд залбирч, найдах ёстой байсан болов уу? Гэвч энэ нь "хошууч"-ын санаанд ороогүй бөгөөд хулгайд унасан.

Сайн мэдээн дэх Христийн үгсийг танд сануулъя: "Ачаалал ихтэй, хүнд ачаатай хүмүүс ээ, бүгд над уруу ир, тэгвэл би та нарт амралтыг өгнө." Бурхан хүнд хүч чадлаасаа давсан шалгалт өгдөггүй гэж тэд хэлдэг.

( цэнхэр малгай өмсдөг ) Залуус аа! Дүгнэж хэлье. Та түүхийн хэлэлцүүлэгт хэр идэвхтэй оролцсоноос харахад танд таалагдсан. Амьдралд сайн муу хоёр хоорондоо нягт холбоотой байдгийг та мэдсэн. Заримдаа тэдгээрийг ялгаж, зөвхөн хүлээн зөвшөөрөх нь маш хэцүү байдаг зөв шийдвэр. Хүн үйлдлээрээ эрх чөлөөтэй төрдөг учраас муу юм хийх үү, сайн уу гэдэг нь зөвхөн чамаас л шалтгаална.

Хэрхэн малгай хийх вэ.

    А 4 хэмжээтэй өнгөт картон хуудас нь нэг төгсгөлд дугуй хэлбэртэй байна.

    Зураг дээрх шиг нугалаа хий.

    Нугалахад таван зүсэлт хийнэ.

    Үүссэн зургаан туузны чөлөөт үзүүрийг цаасан хавчаараар холбоно.

Санаа, текст: Тимербаева М.И.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!