Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын экологийн паспорт. Бүлгийн байгаль орчны паспорт

Сэдэв: « Алтан намар (сургуулийн бэлтгэл бүлэг)

Зорилго:

Намар, намрын үзэгдлийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх;

Энэ сэдвээр үйл үгийн толь бичгийг идэвхжүүл.

Үргэлжлүүлэн зурган дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиож сурах, мөн тэдгээрээс богино өгүүллэг.

Асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулахыг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заа.

Хөдөлгөөнийг яриатай уялдуулж сур.

Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадварналуу тасархай шугам зурах хуруу.

Хэсгүүдээр нэгтгэх: Танин мэдэхүй, ярианы хөгжил, дүрслэх урлаг.

Тоног төхөөрөмж:цаас, ваар, үүлтэй картууд, бөмбөг, хүүхдийн нэвтэрхий толь, шүлэг бүхий картууд.

Тайлбар толь бичгийн ажил: өнгөлөг завь, шиврээ бороо, цайвар хөх тэнгэр, эргэлдэж буй навчис, алтан хивсэнцэрээр газрыг бүрхэв.

Хичээлийн явц:

1.Org. мөч (Хүүхдүүд хөгжимд багтаж гүйж, сууна )

  • Сурган хүмүүжүүлэгч:

Ямар зочид бидэн рүү яарч байна вэ?

... бүх залуус уу?

Та бүгд энд суу

Бүх зүйл байрандаа байна уу?

Хүүхдүүд: тийм, тийм, тийм!

2. Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өнөөдөр бид юуны талаар ярилцана гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт(3-4 хариултыг сонсох)

Мобертыг хар.

Тэгвэл өнөөдрийн бидний яриа юу вэ?: (Алтан) намар.

Энэ нь зөв, өнөөдөр бид намрын тухай ярих болно, гэхдээ намар өөр байж болно.

Залуус аа, намар эхлэхэд юу тохиолддог вэ? (Намрын улиралд навчис шар, улаан, ягаан болж, унадаг. Шувууд тийшээ нисдэг дулаан бүс нутаг. Амьтад өвөлдөө бэлдэж байна. Нар тусдаг боловч дулаацдаггүй. Ихэнхдээ хүйтэн бороо ордог. Гадаа хүйтэн болсон тул хүмүүс дулаан хувцаслаж эхлэв. Ойд мөөг, жимс жимсгэнэ гарч ирэв. Хүмүүс ургац хурааж байна.)

3. "Үйлдэл авах" тоглоом.

Залуус аа, та нар намрын улиралд ихэвчлэн салхи шуурдаг гэж хэлсэн. Өнөөдөр өглөөнөөс хойш үлээж байна, би түүнтэй зам дээр тааралдсан, тэр надад шидэт бөмбөг өгсөн.

Бөмбөг бол намар, ид шидтэй,

Тэр чиний гарт үсрэх болно

Мөн асуулт асуу.

Залуус аа, намрын нугад очиж тоглоом тоглоцгооё. Би хэнд бөмбөг шидэх вэ, тэр асуултанд хариулж, зөв ​​хариулт өгөхийн тулд би танд намрын навч өгөх болно.

(Би та нарын нэгэнд бөмбөг шидэж, асуулт асуухад та бөмбөгийг барьж аваад хариулах)

Намрын навчис (тэд юу хийдэг вэ?) - Намрын улиралд навч шар болж, унах гэх мэт.

Намрын бороо - Намрын бороо шиврээ бороо, бороо гэх мэт.

Намрын улиралд ургац хураах - Намар ургац хураана.

Намрын шувууд - Намар шувууд нисэн оддог.

Намрын мод - Намрын улиралд мод навчис урсдаг.

Намрын амьтад - Намрын амьтад өвөлдөө бэлтгэж, дээлээ сольдог

Намрын дараа ... (Өвөл)

Тэгээд өвлийн дараа ... (хавар)

Хавар ирсний дараа... (зун)

Зуны дараа ... (Намар)

Дараа нь байгальд бүх зүйл давтагдана.

Аль нь намрын саруудчи мэдэх үү? (9, 10, 11 сар)

Намрын 2-р сарыг нэрлэ (10-р сар)

Намрын 3-р сарыг нэрлэ (11-р сар)

Намрын эхний сарыг нэрлэ (9-р сар)

9-11-р сарын хооронд намрын аль сар вэ? (10-р сар)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хуучин цагт намрын саруудыг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? Хэн мэдэх вэ?

Хэн ч биш үү? Дараа нь сонс!......

1. Есдүгээр сар – талбайн талбай. Үүнийг яагаад хээрийн талбай гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ? (учир нь энэ үед rowan гарч ирдэг).

Одоо миний хэлсэн зүйлийг чи яаж санаж байгааг харцгаая.

Ш. Зурагтай тоглоом (сар бүр 3 зураг).

Хичээл эхлэхээс өмнө та хүүхдийн хувцас дээр дугуй (улаан, шар, цэнхэр) хавсаргана.

Та бүгд цээжиндээ 3 өнгийн тойрог хавсаргасан байгааг анхаарна уу: зарим нь улаан, зарим нь шар, зарим нь цэнхэр. Одоо би танд даалгавраа тайлбарлах болно, гэхдээ та намайг 3 хүртэл тоолсны дараа л дуусгах боломжтой.

Даалгавар: улаан дугуйтай хүмүүс 9-р сарын зургийг сонгох; шар - 10-р сар; цэнхэр - 11-р сар.

Тэгэхээр 1, 2, 3.

Хүүхдүүд хөгжимд зураг сонгодог.

Та даалгаврын зөв эсэхийг шалгаж, магтана. Хэрвээ хүүхэд алдаа гаргавал яагаад ингэж шийдсэн бэ гэж асууна уу?

4. Д.Кайгородовын хэлснээр “Өнгөт завьнууд” өгүүллэгийг унших

Өнөөдөр манай цөөрөм дээр хичнээн олон өнгийн завь байна: шар, улаан, улбар шар - бүхэл бүтэн усан онгоц! Тэд бүгд энд онгоцоор ирсэн. Сайхан найгаж, тэд усан дээр чимээгүйхэн, жигдхэн буув. Мөн шинэ хүмүүс ирсээр байна. Завь ирж, усан дээр бууж, тэр даруй дээш өргөгдсөн далбаатай далайд гарна. Ямар төрлийн завь цөөрөм рүү нисч, яагаад олон өнгөтэй болохыг та бодож байсан уу? Та юу гэж бодож байна вэ, аль модны навч бусдаас илүү завь шиг байдаг вэ?

5.- Одоо Вика намрын тухай А.С.Пушкины шүлгийг унших болно

1. Энэ бол гунигтай цаг юм! Өө сэтгэл татам!

Таны салах ёс гүйцэтгэсэн гоо үзэсгэлэнд би баяртай байна

Би байгалийн өтгөн ялзралд дуртай,

Час улаан, алтаар хувцасласан ой мод.

Ксюша мөн Александр Твардовскийн бичсэн намрын тухай шүлгийг мэддэг.

2. Нимгэн оройнуудын хооронд

Цэнхэр гарч ирэв

Ирмэгээр нь чимээ гаргав

Хурц шар навчис

Залуус аа, эдгээр шүлгүүдэд ямар үгс танд үзэсгэлэнтэйг харахад тусалдаг вэ? намрын ой? ("Гал улаан, алтлаг хувцастай ой мод, "Тод шар навчис.")

6. "Намрын вальс"-д навчтай бүжиглээрэй.

Бидний навч хэрхэн эргэлдэж байгааг төсөөлөөд үз дээ.

(Матвей уншсан)

Бид, намрын навчнууд,

Тэд мөчир дээр суув.

Салхи үлээж, тэд нисэв.

Бид ниссэн, бид ниссэн.

Тэгээд тэд газар дээр чимээгүйхэн суув.

Салхи дахин ирэв.

Тэгээд тэр бүх навчийг түүв.

Тэр тэднийг эргүүлж, эргүүлэв.

Тэгээд тэр үүнийг газарт буулгав.

Хүүхдүүд шүлгийн текстийн дагуу "навчнууд" -ын үйлдлийг дуурайдаг: тэд бөхийж, өрөөг тойрон нисч, чимээгүйхэн сууж, босч, эргэлдэж, дахин сууна. Навчийг баглаа болгон цуглуулдаг.

Та ямар модны навчтай вэ?

Навч дээр судсыг зур. Тэднийг баглаа болгон цуглуулцгаая.

Намар яагаад навч унадаг гэж та бодож байна вэ?

Манай нэвтэрхий толь руу хандъя.

Маш их нарны гэрэлтэй байсан ч нарны туяа, бүх навчийг бүрдүүлдэг жижиг эсүүд ургаж, ногоон өнгөтэй болсон. Гэвч есдүгээр сар ирж, эсүүд дулаанаар дутагдаж эхэлдэг. Бага зэрэг дулаан байх үед навч шар, улаан болж эхэлдэг. Байгаль ийм л зорилготой байсан. Шар, улаан навчийг зөвхөн намрын улиралд төдийгүй зуны улиралд хүйтэн бол зуны улиралд харж болно. Аажмаар гудамжинд хүйтэн, хүйтэн болж, шар, улаан навчнууд хөлдөж, хатаж, унадаг.

7. "Центипед" тоглоом.

Багана дээр зогсоод гараа бие биенийхээ мөрөн дээр тавь.

Хүүхдүүд нэг багананд дараалан зогсож байна.

Зуун алхаж байв

Хуурай зам дагуу (хүүхдүүд ар араасаа мөрөө барин алхдаг)

Гэнэт бороо орж эхлэв: унав!

Өө, дөчин сарвуу норно (зогсоох)

Надад хамар гоожих хэрэггүй

Би шалбааг тойрох болно (тэд алхаж, өвдөгөө өндөрт өргөдөг)

Би байшинд шороо оруулахгүй (тэд зогсоод, гар, хөлөө сэгсэрнэ)

Би сарвуу бүрийг сэгсэрнэ

Тэгээд би живэх болно

Өө, сарвуунаас ямар аянга буув!

Намар ямар бороо ордогийг санацгаая?

Бүх төрлийн - дулаан хүйтэн, урт богино, мөөгөнцөр ба удаан, шиврээ бороотой.

8. Цус харвалт бүхий бороо зурах.

Картуудыг хар. Эхний үүлнээс бороо орж байна. Хоёр дахь цагаасаа бороо орно.

Бид гараа зөв авч, нуруугаа тэгшлээд, яарахгүйгээр сайхан зурсан.

Зурагт үзүүлсэн шиг налуу тасархай шугамыг зур.

9. Зурган дээрх түүхийг эмхэтгэх

Намар ирлээ. Үүлний цаанаас нар улам бүр багасна. Зурган дээрх тэнгэр нь цайвар цэнхэр өнгөтэй байна. Улаан, шар өнгийн навчис наранд шатаж, дараа нь унаж, эргэлдэж, алтан хивсэнцэрээр газрыг бүрхэв. Зарим навчнууд шууд гол руу унадаг. Энд тэндгүй ногоон мод харагдана. Тэд шувууд цугларч, дулаан цаг руу ниссэн байх. Бүх байгаль

10. Хичээлийн хураангуй (эргэн бодох)

Намрын тухай өөр юу мэдмээр байна?

Хүүхдүүд хөгжимд Намрын навчис уналт"Ангиас гарч байна.

Нийтэлсэн огноо: 11/19/17

Яриа хөгжүүлэх GCD-ийн хураангуй

сургуулийн өмнөх бүлэгт.

Сэдэв: "НАМРЫН СЭДЛЭЛ"

Зорилтот:Хүүхдэд нүүр будахад тусална уу дүрсэлсэн түүхүүдчимэглэл дээр үндэслэсэн

- Асуултанд бүрэн хариулт өгөхийг зааж, эмхэтгэхийг дэмжинэ нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүд

- Жилийн цаг, түүний шинж тэмдгүүдийн талаархи намрын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэн дүгнэх

- уялдаа холбоотой яриа хөгжүүлэх, үгсийн санг идэвхжүүлэх: навч унах,намар гунигтай, гунигтай, гунигтай, уйтгартай, бороотой, нил ягаан, алтан, час улаан;

- ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, ажиглалт.

- Ойлголтоо тэлэх дүрслэлийн утгаалтан (алтан намар) үгс.

- Үг бүтээх үндсийг заах: ярианы хэлбэр, хэрэглээ харьцангуй нэр үг

- Намрын байгалийн сайхныг ажиглах хүслийг төлөвшүүлэх

- Хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх уугуул байгаль

Материал: Лесовичийн захидал, Левитаны "Алтан намар" зураг, ном, хавчуурга, Чайковскийн "Октябрь" хөгжим.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд ордог дор бүлэгЧайковскийн "Октябрь" хөгжим.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өдөр бүр үүнээс эхлэх ёстой сайхан сэтгэл. Сэтгэл санааг сайхан болгохын тулд гар барьж, нүдээ аниад бие биедээ хэлцгээе халуун дулаан хайрын оч очдог найзбидний зүрх сэтгэлд юу амьдардаг. Сайхан сэтгэл бидний гараар алганаас алган хүртэл хэрхэн ирдгийг мэдэр. Та аз жаргалтай байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид Лесовичээс захидал хүлээн авлаа. Чи сандал дээр суу, би чамд уншиж өгөх болно: "Нойтон, алтан ойд, намар шүхэр дор алхаж байна ... "Би цөөрөмд ирлээ. Өнөөдөр цөөрөм дээр хэдэн өнгөлөг завь байна: шар, улаан, улбар шар! Тэд бүгд энд онгоцоор ирсэн. Завь ирж, усан дээр бууж, тэр даруй далайд гарна. Тэдний олонх нь маргааш ирнэ. Тэгээд маргааш нь. Дараа нь завь ирэхээ больж, цөөрөм хөлдөх болно."

Надад хэлээч, цөөрөм дээр ямар завь хөвдөг вэ? Яагаад ийм зүйл болсон бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгчЛесовичок бас бидэнд намар илгээсэн оньсого.

Өглөө нь бид хашаа руугаа явцгаая

Навч бороо шиг унаж,

Тэд хөл дор чимээ шуугиантай

Мөн тэд нисдэг, нисдэг, нисдэг. (Намрын)

Тэд над руу байнга залгаж, намайг хүлээдэг,

Тэгээд намайг ирэхэд тэд надаас нуугдаж байна! (Бороо)

Намар тэнгэрт үүлсийг жолоодож байна,

Навчнууд хашаанд бүжиглэж байна.

Өргөс дээрх мөөг

Би нүх рүүгээ чирч байна.

Мөөг хэнд хэрэгтэй вэ, над дээр ирээрэй! (зараа)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, нүдээ аниад намар ямар үнэртэй байдгийг төсөөлцгөөе? (мөөг, жимс, хүнсний ногоо, чийгшил).

Намар жилийн баяр баясгалантай эсвэл гунигтай үе үү? Яагаад? (Байгаль хөлдөж, нойрмоглож, зуны тод өнгөөр ​​баяртай гэж хэлэх шиг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би чамайг урьж байна намрын жижиг галерей.Алдарт зураач Левитаны "Алтан намар" зургийг үзээрэй. Хүүхдүүд зургийг хардаг. Та зурган дээрх шүлгийг уншиж болно

Урт нимгэн сойзтой намар

навчийг дахин будна.

Улаан, шар, алт -

Чи ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ, өнгөт навч!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, таны бодлоор намрын гол өнгө юу вэ? (шар, алт).

Энэ зургийн талаар “Байгалийн алтан гайхамшгийг” дүрсэлсэн гэж хэлэх нь зөв гэж та бодож байна уу? Эндээс алтан юу байгааг олох уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шар, алтан өнгө нь намрын баяр баясгалантай, тод дүр зургийг хэрхэн бүтээж байгааг бид харж байна. Хус модны алт голын хөх, тэнгэрийн хөхийг хэрхэн сайхан тайлж байгааг хараарай. Ой нь алтан арал шиг гялалзаж байна. Газар нь зөөлөн шар ногоон хивсээр хучигдсан байдаг. Одоо бодоод хэлээч, өөр ямар намар байдаг вэ? (гунигтай, гунигтай, гунигтай, уйтгартай, бороотой ...) эдгээр үгсийг хүүхдүүдтэй давтаж үзүүл "Бороотой намар" зураг

Энэ тухай яруу найрагч А.С. Пушкин. Мөн уран бүтээлчид намрын гоо сайхныг бийр, будгаар ярьдаг.

Одоо би таныг мини номын санд урьж байна. Та гэртээ ном үзэж, намрын зурагтай газруудад хавчуурга хийсэн. Эдгээр ном болон таны дуртай зургуудыг харцгаая. Схемийн дагуу:Та эхлээд номынхоо нэрийг хэлээрэй. Зургийг зурсан үлгэр, шүлгийн нэр юу вэ? Тэгээд яагаад энэ зураг таалагдсан бэ? Энэ зургийг тайлбарла. Зураач юу хэлэхийг хүссэн бэ? Түүхдээ өнгөлөг илэрхийлэл, харьцуулалт ашиглах хэрэгтэйг бүү мартаарай (3-4 хүүхэд)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, залуусаа! Та бүгд даалгавраа гүйцэтгэсэн, эмхэтгэсэн сонирхолтой түүхүүдтаны зургуудаас. Хичээлийн төгсгөлд би гайхамшигтай яруу найрагч А.Лысыковын намрын тухай өөр нэг шүлгийг уншихыг хүсч байна.

Би чамд хайртай, намар, урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй гоо сайхны төлөө,

Гоёмсог навч, хоцрогдсон дулааны хувьд,

Ургац хураахын тулд нисдэг тор,

Мөөг, борооны төлөө, жинхэнэ уйтгар гунигийн төлөө,

Номин цэнхэр, саарал манануудын хувьд

Мөн жигдхэн гүйж буй үүлний цувааны ард.

Би чамд хайртай, намар, мөн Пушкин шиг би мөрөөддөг -

Би нутгийнхаа сайхныг яруу найргаар алдаршуулдаг.

Хотын сургуулийн өмнөх боловсрол төсвийн байгууллага

цэцэрлэг№111 Сочи

Хийсвэр нээлттэй хичээл

хүүхдийн ярианы хөгжил бэлтгэл бүлэг"Колобок"

сэдэв: " Намрын сэдэл»

Бэлтгэсэн:

MDOBU No111-ийн багш

Белогорцева Л.В.

Огноо: 2017.11.03

Сэдэв: "Намрын сэдэл"

Бүлэг : бэлтгэл

Тоног төхөөрөмж:

хүүхдүүдэд зориулсан: намрын зураг (таавар), намрын шинж чанарууд (алим, зараа); 2 ширхэг мольберт, 2 ширхэг А-3 хуудас цаас, лав өнгийн харандаа өөр өөр өнгө; нүдийг нь боосон 2 ширхэг, сагсанд амттан.

багшийн хувьд: танилцуулга, чипс агч, хус навч

Боловсролын тэргүүлэх чиглэл: ярианы хөгжил.

Интеграци боловсролын бүсүүд: хэл яриа, танин мэдэхүй, нийгэм-харилцааны, урлаг, бие бялдрын хөгжил.

Зорилтот: намрын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, системчлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

    Эерэг сэтгэл хөдлөлийг сурталчлах

    Хүүхдүүдийн хооронд эерэг харилцааг бий болгох

    Яруу найргаар дамжуулан бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг гоо үзэсгэлэн, эв найрамдал, хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын:

    Хүүхдүүдийн намар, түүний шинж тэмдэг, бэлгүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

    Намрын улиралд байгалийн өөрчлөлтийн дараалал (мөчлөг) -ийн талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх

    Бүтээх чадварыг бэхжүүлэх уран сайхны зургуудцаасан дээр

    Орос хэлний гоо үзэсгэлэн, дуу чимээнд ухамсартай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хөгжлийн:

    Ярианы уялдаа холбоотой, зөв ​​соёлыг хөгжүүлэх

    Намрын байгалийн сайхныг анзаарах чадварыг хөгжүүлэх

    Үргэлжлүүлэн сонсож, асуултанд хариулж сур

Урьдчилсан ажил: Намрын тухай шүлгүүдтэй танилцах нь A.S. Пушкин"Тэнгэр аль хэдийн намар амьсгалж байв ", A.N. Толстой "Намар ", А. Плещеева "Зун өнгөрчээ », « Намар ирлээ ", А. Майкова "Аль хэдийн алтан навчны бүрээстэй байна ", I. Bunina, O. Vysotskaya. Цээжээр сонгон суралцах.Байгаль дахь намрын шинж тэмдгийг ажиглах.Намрын тухай оньсого тааварлах, цээжлэх.Намрын саруудын давталт.

Төлөвлөсөн үр дүн: намар, намрын шинж тэмдгүүд, намрын улиралд байгальд тохиолддог өөрчлөлтүүдийн дарааллын талаар бүрэн ойлголттой байх. Өргөтгөл үгсийн сан, ………..

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, тэдэнтэй мэндчилье. . . Өнөөдөр бид ер бусын үйл ажиллагаа явуулах болно. Энэ нь юу болохыг олж мэдэхийн тулд та оньсого тааварлах хэрэгтэй.

Өдөр нь богиноссон
Шөнө урт болсон
Хэн хэлэх вэ, хэн мэдлээ
Энэ хэзээ тохиолддог вэ?
(намар )

Хүүхдүүдийн хариулт: намар

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм шүү залуусаа. Та бид хоёрын харилцахад илүү таатай байх үүднээс суудалдаа сууна уу. Надад хэлээч, намар хэдэн сартай вэ?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл : 3

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэгээд хэн миний өмнөөс тэднийг нэрлэж чадах вэ?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл : 9, 10, 11.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сайн байна. Намар гурван үетэй, аль нь вэ?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл : эрт, алтан, хожуу

Сурган хүмүүжүүлэгч: Намрын шинж тэмдгүүдийг санацгаая.

Хүүхдүүдийн хариулт: Навч шарлаж, шувууд нисэн оддог ....Зарим шувууд яагаад нисдэг гэж надад хэн хариулж чадах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт......

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар намрыг зөвхөн цонхоор эсвэл зургаар хараад зогсохгүй энэ тухай уншиж болно гэдгийг бүгд мэднэ. Та надтай санал нийлж байна уу?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл …..

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ном, өгүүллэг, шүлэг гэх мэт бичдэг хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл ….Зохиолчид, яруу найрагчид….

Сурган хүмүүжүүлэгч: Намар шиг сайхан жилийн тухай бичдэг зохиолчдыг хэн надад хэлэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: ……..

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яруу найрагчид гэж хэн бэ, алийг нь мэдэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт : яруу найрагчид шүлэг бичдэг хүмүүс юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сайн байна уу залуусаа. Одоо би чамайг хоёр багт хуваахыг санал болгож байна. Нэг баг нь хустай, нөгөө нь агч модтой, бид тоглоно. Даалгавруудыг хамгийн түрүүнд таасан баг аль нь багийн нэрийг хүлээн авна.

Үзүүлэнгийн слайд 1-ээс 6 хүртэл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Намрын тухай шүлэг уншиж өгөөч, та маш анхааралтай сонсох болно, гэхдээ тэр үед та зөв зургийг сонгох хэрэгтэй.

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл :…

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би баг бүрийг зургийн оньсого цуглуулахыг урьж байна.

(Хүүхдүүд хэний багийг цуглуулдаг илүү хурдан цуглуулах болночип хүлээн авдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сайн байна уу залуусаа, та даалгавраа биелүүлэв. Жаахан амарцгаая.

Хурууны гимнастик :

"Навчны уналт"

Навч унах, навч унах!Гараа дээш өргө.

Навчнууд салхинд нисч байна:Бийрээ хажуу тийш нь эргүүлж,

гараа аажмаар доошлуул (навчнууд унах).

Агчаас - агч,Хуруугаа тэгшлээд аль болох хол зайд тараана.

царс модноос - царс,Хуруугаа тэгшлээд хооронд нь чанга дар.

Улиасаас - улиас,Индекс болон эрхий хурууг бөгж хэлбэрээр холбоно.

Rowan-аас - роуан.Хуруугаа тэгшлээд хажуу тийш нь бага зэрэг тараана.

Ой, цэцэрлэг нь навчаар дүүрэн байдагГараа алгадана уу.

Залуус ямар их баяр баясгалантай вэ!

7-оос 11 хүртэлх илтгэлийн слайд

Сурган хүмүүжүүлэгч: суугаад хүүхдүүд аль салбараас байгааг таагаарай. Хүүхдүүд тааж, чипс авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: тоглоцгооё. Би оньсого асууж байна, та сагсанд юу хэлснийг тааж, олж, ширээн дээрээ тавь. Хэний баг илүү хурдан, илүү тааварласан нь чип авах болно.

Хүүхдүүд оньсого тааварладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн нэгэнд хэдэн таамаг байгааг тоолж үзье. Хүүхдүүд тоолж, ялсан баг чип авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би намрын ландшафт зурахыг санал болгож байна. Гэхдээ зөвхөн биш, гэхдээ хамт нүдээ анилаа. Энд нэг хуудас цаастай хоёр мобайл байна, бидэнд баг бүрээс хоёр хүн хэрэгтэй. Нэг нь зурах, хоёр дахь нь зурах шаардлагатай зүйлийг үгээр чиглүүлэхэд тусална.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: ямар үзэсгэлэнтэй болсныг хараарай. Эхний ажлыг дуусгасан багт чип өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэн хэдэн чипс авсныг тоолъё.

Тусгал

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чамд таалагдсан уу? Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ? Тиймээс та нар өнөөдөр маш сайн байсан, хүчин чармайлтынхаа төлөө би та нарт намрын бэлэг өгөхийг хүсч байна.

Анхаарал тавьсанд баярлалаа.


Хийсвэр
Багш, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа
ярианы хөгжлийн талаар.
Эцэг эхчүүдэд зориулсан нээлттэй арга хэмжээ.
"Намрын сэдэл" концерт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: T.I. ЮвгаленкоГол:
- цэцэрлэгт байгаа хүүхдийн театрын үйл ажиллагаатай эцэг эхчүүдийг танилцуулах;
- аюулгүй зөв дуудлагабүх дуу авиа, дикцийг дасгалжуулж, ярианы интонацын илэрхийлэл дээр үргэлжлүүлэн ажиллах;
- театрын үйл ажиллагаанд оролцох замаар хүүхдүүдэд баяр баясгалангийн мэдрэмжийг бий болгох.
Даалгаварууд:
- ярианы гармоник бүтцийг бий болгох;
- хүмүүжил дууны соёлилтгэл;
- монолог ба харилцан яриаг хөгжүүлэх;
- толь бичгийг баяжуулах;
- үг хэлэх үед дуу хоолойны довтолгоог бий болгох. "R" "L" "S" "Ш" "Ч" "Щ" гэх мэт авиан дээр ажиллана.
- дамжуулах чадварыг сайжруулах сэтгэл хөдлөлийн байдалнүүрний хувирал, дохио зангаа, биеийн хөдөлгөөнөөр дүрүүд;
- нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
- хүүхдүүдийн хоорондын сэтгэл хөдлөлийн ойртохыг дэмжих;
- хамтарсан үйл ажиллагаанаас хүүхдүүдэд баяр баясгалан, таашаал авчрах.
- эцэг эхийнхээ өмнө ярихдаа хүүхдэд итгэх итгэлийг бий болгох.
Материал ба тоног төхөөрөмж:
- намрын сэдэвт чимэглэл;
- "Манжин", "Алим" үлгэрийн шинж чанарууд.
Хамтарсан үйл ажиллагааны явц:
Леня К., Настя Ан нар гарч ирэв. Тэд шүлэг уншдаг.
Намар алхаж, намар тэнүүчилж байна,
Салхи агч модны навчийг унагав.
Тэд хөл дор чимээ шуугиантай
Мөн тэд нисдэг, нисдэг, нисдэг.
Навч нисдэг, эргэдэг,
Агаарт нисдэг
Тэр бүгд хүүхдүүд, бүх зочид
Тэр таныг театрт урих болно.
Владик St. И.Токмаковагийн “Царс” шүлгийг уншдаг.
Бороо, салхины царс
Огт айдаггүй
Тэр царсыг хэн хэлсэн бэ?
Ханиад хүрэх нь аймшигтай.
Эцсийн эцэст намрын орой хүртэл
Энэ нь ногоон өнгөтэй байдаг
Энэ нь царс нь тэсвэртэй гэсэн үг юм.
Тиймээс, хатуурсан.
И.Токмаковагийн "Улиас" шүлэг. Уншсан Настя А.
Улиас мод хүйтэн байна,
Салхинд чичирч байна.
Наранд ёолох
Халуунд хөлддөг.
Үүнийг улиас руу өг
Пальто, гутал.
Дулаацах хэрэгтэй
Хөөрхий улиас.
Саша С.И.Мазниний "Намар" шүлгийг уншиж байна
Өдөр бүр салхи улам ширүүсч, Ойн мөчрөөс навч урж... Өдөр бүр орой болж, Нар мандах хүчгүй мэт хоцорсоор л... Тийм ч учраас өглөө газар дээрээс босдог, Бараг үдийн цайны цагаар.
Аня А., Люба С. нар П.Тайцын "Бүгд энд байна" харилцан яриаг уншив.
Зохиогчийн хэлсэн үгийг багш уншина.
Надя эмээтэйгээ хамт өөр талбай руу явав. Үүн дээр эрдэнэ шишийн чих нь харагдах бөгөөд үл үзэгдэх болно. Мөн бүгд бага зэрэг сахалтай. Надя асуув: - Эмээ, энд юу ургадаг вэ? - Талх, ач охин? Бөөрөнхий жигнэмэгүүд нь энд байна уу, ач охин минь. Бүх зүйл энд байна, ач охин, эрдэнэ шишийн сахалтай чих рүү харав. Тэр таахыг хүсч байна: талх хаана байна, ороомог хаана байна, цагаан гаатай талх хаана байна.
Тэд "Кисонка-мурысонка" яриа хэлцлийг Владик Санкт-Петербургт тоглодог. болон Аня В.
-Кисонка - Мурисонка, чи хаана байсан юм бэ? - Бяцхан Kitty - Тэр тэнд юу хийж байсан юм бэ? Ганцаараа идэж болохгүй!
“Манжин” үлгэрийг бид “Амьд гар” хүүхэлдэйгээр пантомим шиг үзүүлэв. Алена В. зохиолчоос үлгэр ярьж өгдөг.
Өвөө - Андрей Зв.
Баба - Настя Ан.
Ач охин - Настя Ак.
Алдаа - Дима Н.
Муур - Леня К.
Хулгана - Аня Н.
В.Сүтеевийн “Алим” үлгэрээс сэдэвлэсэн жүжгийг толилуулж байна.
Шинж чанарууд: маск, малгай, туулай, зараа, хэрээ, баавгай.
Саша С. зохиолчоос үлгэр ярьж өгдөг.
Туулай – Женя Ю.
Хэрээ - Аня А.
Зараа - Владик С.
Баавгай - Никита П.
Бүх хүүхдүүд тайзан дээр гарч, үзэгчдийн өмнө бөхийдөг.
Хүүхдийг дуу хоолой, нүүрний хувиралаараа дүрийн сэтгэл санааг илэрхийлж чаддагийг нь магтдаг. Эцэг эхчүүд хүүхдүүдээ дуу нэгтэй алга ташиж, магтдаг.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!