"Өнгөрсөн энгийн" сэдвээр англи хэлний хичээл боловсруулах.

Хичээлийн тайлбар тэмдэглэл

Энэ ажлыг хүмүүнлэгийн чиглэлээр толилуулж байна. Хичээлийн сэдэв нь "Өнгөрсөн энгийн" ажил нь дунд сургуулийн 2-11-р ангид зориулсан "Enjoy English" сурах бичигт М.З. , зохиолч М.З.Биболетова, О.А.Денисенко, Н.Н.Трубанева, долоо хоногт 2 цаг, жилд 68 цаг, сурах бичгийн "Баяр ойртож байна" гэсэн хэсэг.
4-р ангийн англи хэлний хичээлийн санал болгож буй арга зүйн боловсруулалтыг "Өнгөрсөн энгийн" дүрмийн сэдвийг эзэмших, судалж буй материалыг нэгтгэхэд ашиглаж болно.

Гадаад хэл сурах өөр өөр аргууд байдаг: зарим нь анхаарлаа хандуулахыг санал болгож байна ярианы яриа, бусад нь эхлээд дүрмийг илүүд үздэг. Сургуулийн практикт их анхааралХэцүү дүрмийн дүрмийг судлахад зориулагдсан.

Хичээлийн бүтэц(үе шат):

1) Зохион байгуулалтын мөч

2) Фонетик дасгал

3) Гэрийн даалгавраа шалгах

4) Шинэ материал сурах

5) Биеийн тамирын хичээлийн минут

6) Тогтмол ба тогтмол бус үйл үгтэй танилцах.

7) Past Simple-д батлах өгүүлбэр байгуулах

8) Сөрөг ба асуултыг бүтээх

Past Simple хэл дээрх өгүүлбэрүүд

9) Past Simple дээр тусгай асуултуудыг бүтээх

10) Оюутны үйл ажиллагааны үнэлгээ

11) Тусгал

12) Гэрийн даалгавар

Хичээлийн явцад суралцах сонирхлыг өдөөх аргуудыг ашигладаг: тоглоом, багийн тэмцээн, бүлгийн ажил, тараах материал, энэ нь илүү их хувь нэмэр оруулдаг санахад хялбарДүрмийн цогц материал, хичээлийн үйл ажиллагаанд бүх сурагчдын оролцоо. Хичээлийг компьютерийн танилцуулга дагалддаг. Интерактив самбар ашиглах нь материалыг тодорхой, хүртээмжтэй, системтэй танилцуулах зарчмуудыг хэрэгжүүлэх боломжийг олгодог. Энэ нь сурагчдын сэтгэхүйн болон бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, тухайн сэдвийг сонирхох хүсэл эрмэлзэлийг идэвхжүүлж, хичээлийн материалыг үр дүнтэй сурах боломжийг олгодог. Хичээлдээ 4-р ангийн "Enjoy Englis" сурах бичгийн аудио нэмэлтийг ашигласан болно.

"Өнгөрсөн энгийн - Өнгөрсөн энгийн цаг" танилцуулга нь шинэ материалыг тайлбарлахдаа ангид ашиглахад зориулагдсан болно. Үүнээс суралцагчид цаг хугацааны энэ ангиллын утга нь юу болох, туслах үйл үг ямар хэлбэрээр өөр өөр тоогоор хэрэглэгддэг болохыг олж мэдэх болно. Өгүүлбэрээс өнгөрсөн үеийг олох эсвэл өөрөө хэллэг байгуулахын тулд аль хэллэг нь өнгөрсөн энгийн үеийг ашиглах "дохио" болохыг мэдэх хэрэгтэй - хүүхдүүд мөн танилцуулга ашиглан хичээл дээр тэдэнтэй танилцдаг.

Хүүхдүүд эерэг хандлагатай, удирдаачлах сонирхолтой байдаг стандарт бус хичээлмультимедиа мэдээллийг харуулах хэрэгслийг ашиглан.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

"Өнгөрсөн энгийн" сэдвээр англи хэлний хичээл

Зорилтот: Оюутнуудын гадаад хэлний харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Практик:

  • сурагчдын дуудлагын ур чадварыг сургах;
  • дүрмийн ур чадварыг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх
  • унших чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

Боловсролын:

  • сурагчдын хэл шинжлэлийн таамаглал, ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх;
  • оюутнуудын англи хэл сурах сонирхлыг хөгжүүлэх;

Тоног төхөөрөмж: компьютер; интерактив самбар; хичээлийн материалтай компьютерийн танилцуулга; тараах материал.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч

Өглөөний мэнд, охид, хөвгүүд ээ!

Би чамайг харсандаа баяртай байна!

Сайн байна уу? (Бид сайн байна, баярлалаа)

Та сууна уу!

Фонетик дасгал

- Өнгөрсөн жил уулзсан сармагчингаа дурсаж хэл амаа тэнийлгэе.

Манай найз сармагчин - сармагчин хоёр зугаалахаар явлаа.

Тэр хэрэмийг зугаалахыг урьж байна: , , , гэхдээ хонх дуугарав, [n], [n], [n].

Сармагчин, хэрэм хоёр шумуулыг шоглодог: [z], [z], [z].

Шумуулууд уурлаж, сармагчинг хаздаг. Тэр хашгирав:, , .

Шумуулууд сармагчинг өвдөж хазаж, тэр бүр хэцүү ярьдаг: [м], [м], [м].

Зөгий сармагчин руу нисч, түүнийг тайвшруулав: [d], [d], [d].

Сармагчин гэртээ буцаж ирээд хөлдөөсөн сарвуугаа амьсгалаараа дулаацуулна: [h], [h], [h].

Сармагчин орондоо ороод лаагаа үлээв: [w], [w], [w].

Маш сайн байна, хүүхдүүд ээ!

Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

Багш: Гэрийн даалгавраа шалгах цаг болжээ. Одоо би гурван сурагчийг самбар дээр очиж, гэрийн даалгавраа бичихийг хүсч байна.

Шинэ материал сурах

Багш: Өнөөдөр бид Past Simple хотод зочлох гэж байна(2 слайд). Энэ бол маш үзэсгэлэнтэй хот. Энэ хотод хэн амьдардаг вэ? Хараач! Эдгээр нь хөгжилтэй гномууд юм. Тэдний нэр юу вэ? Тэдний нэрийг Тед, Жак, Тим, Бен гэдэг. Тэд сайхан, эелдэг, найрсаг. Тэд бидэнд хотыг харуулах болно. .

(3 слайд)

Past simple гэдэг нь ердийн үйл үгэнд –ed, –d төгсгөл, мөн тогтмол бус үйл үгийн хоёр дахь хэлбэрийг нэмснээр үүсдэг. Сөрөг ба асуултын хэлбэр did туслах үйл үгээр үүсгэгдэх ба Past Simple гэдэг нь аль хэдийн хугацаа нь дууссан хугацааг илэрхийлэх бөгөөд тухайн үйлдлийг цагийг зааж өгч болно.

Багш: Хараач! Эдгээр нь гудамжны нэрс юм. Сонсож, давт. (Уншдаг. Сурагчид найрал дуугаар давтаж, дараа нь нэг нэгээр нь давтана.)

(4 слайд)

Өчигдөр

Өчигдөр өмнөх өдөр

Өнгөрсөн долоо хоногт

Өнгөрсөн сард

Өнгөрсөн жил

Өмнө

Багш: Үг, үгийн хослолын утгыг эргэн санацгаая.(5 слайд)

өчигдрийн өмнөх өдөр;

өнгөрсөн жил;

долоо хоногийн өмнө;

10 хоногийн өмнө;

өнгөрсөн зун; өчигдөр;

сарын өмнө.

Арав хоногийн өмнө

Өнгөрсөн зун

Өчигдөр

Долоо хоногийн өмнө

Өчигдөр өмнөх өдөр

Өнгөрсөн жил

Сарын өмнө

Биеийн тамирын минут

Багш: Тэгээд одоо амрах цаг болжээ

Алга таших, алгадах, алга таших!

Гараа хамтад нь алгадана уу.

Бид алга ташиж байна

Бид алга ташиж байна

Бид алгаа ташиж байна!

Тамга, тамга, хөлөө дар!

Хөлөө хавсарга!

Бид тамга дарж байна, бид тамгалж байна,

Бид хөлөө дарж байна.

Тогтмол ба тогтмол бус үйл үгсийг танилцуулах.(Слайд 6)

Багш: Энэ хотод агуу ажилчид амьдардаг - тогтмол үйл үг. Тэд хэрхэн үүссэнийг хараарай. Одоо төгсгөл нь хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоорой -Эдгээр үйл үгсийн хувьд ed.

Багш: Номынхоо 52-р хуудсыг нээ, дасгал 6.(7 слайд)

Үзсэн

Алхсан

Ярилцсан

Дууслаа

Харсан

Тоглосон

Сурсан

Хичээсэн

Уйлсан

Инээв

Сурсан

Тэшүүрээр гулгасан

Хүссэн

Цуглуулсан

Будсан

Хэрэгтэй

Багш: Яагаад өөр сонсогдож байна гэж та бодож байна вэ? Оюутнууд дүрмийг тайлбарладаг.

Багш: Одойнууд бас загасчлах дуртай. Гэхдээ тэд энгийн загас барьдаггүй. Загас бүр дээр ердийн үйл үг бичдэг. Гномуудад зөв үйл үгсийг сагсанд оруулахад тусалцгаая. (Бичээстэй сагс[t], [d], ).

Үзсэн, сурсан, цуглуулсан, уйлсан, гулгасан, тоглосон, дуусгасан, зурсан, алхсан, хүссэн, харсан, ярьсан, оролдсон, инээмсэглэсэн, хэрэгтэй.

Багш: Мөн энэ хотод дэггүй, залхуу тогтмол бус үйл үгс байдаг. Тэдгээр нь тийм ч олон биш боловч тэдгээрийн хэлбэрийг санах хэрэгтэй(9 слайд).

Багш: Одоо намайг сонсоод миний араас давт: (Оюутнууд найрал дуугаар давтана)(10 слайд).

байх - байсан / байсан - байсан

эхлэх - эхэлсэн - эхэлсэн

авчирсан - авчирсан - авчирсан

худалдаж авсан - худалдаж авсан - худалдаж авсан

барих-баригдах

ир - ирсэн - ир

хийх - хийсэн - хийсэн

уух - уусан - согтуу

идэх - идсэн - идсэн

авах - авсан - авсан

өгөх - өгсөн - өгсөн

явах - явлаа - явлаа

have - had - had

мэдэх - мэддэг - мэддэг

зөвшөөрөх - зөвшөөрөх - зөвшөөрөх

хийх - хийсэн - хийсэн

уулзах - уулзсан - уулзсан

тавих - тавих

унших - унших - унших

харах - харсан - харсан

суух - суух - суу

ярих - ярих - ярих

унтах - унтсан - унтсан

авах - авсан - авсан

хэлэх - хэлсэн - хэлсэн

бодох - бодол - бодол

ялсан - ялсан - ялсан

бичих - бичсэн - бичсэн

Багш: Одоо жигд бус үйл үгийн хэлбэрүүдийг санацгаая. Багш карт дээрх эхний маягтыг харуулж, оюутнууд 2, 3-рыг нэрлэнэ.

Жишээ карт:

эхлэх

эхэлсэн

эхэлсэн

Багш: Номынхоо 53-р хуудсыг нээ, дасгал 9.

Тоглоом "Найзуудыг олох"

Багш: Одоо би танд янз бүрийн хэлбэрийн жигд бус үйл үг бүхий картуудыг өгөх болно. Миний тушаалаар "Нэг, хоёр, гурав, эхэл!" Та нөхдөө олж, гурваараа зогсох ёстой.

Бүлгийн ажил

Багш: Одоо бид 3 бүлэгт хуваагдана. Бүлэг бүр жигд бус үйл үгсийг олж доогуур нь зурах шаардлагатай богино текстийг хүлээн авдаг.

Мэри өчигдөр 7 цагт боссон. Тэр нүүрээ угааж, шүдээ цэвэрлэв. Тэгээд өглөөний цайгаа ууж, цүнхээ аваад сургууль руугаа явлаа.

Жэйн өчигдөр 2 цагт гэртээ ирлээ. Тэр оройн хоол идсэн. Дараа нь тэр өрөөгөө цэвэрлэв. Тэр гэрийн даалгавраа хийлээ. Тэгээд тоглоом тоглов.

Ээж өчигдөр орой 6 цагт ажлаасаа ирсэн. Оройн хоол хийсэн. Тэгээд зурагт үзсэн. Ном уншсан. 10 цагт унтсан.

Past Simple-д батлах өгүүлбэр байгуулах(11 слайд).

Багш: Одойнууд их хөдөлмөрч байдаг. Тэд өдөржин семинар дээрээ ажиллаж, одоогоос өнгөрсөн рүү өгүүлбэрийг дахин бүтээдэг. Тэдэнд тусалцгаая.

Тэд өдөр бүр хашаандаа гулгадаг.

Тэд өчигдөр хашаандаа гулгасан.

Өнөөдөр цаг агаар сайхан байна.

Өчигдөр цаг агаар сайхан байлаа.

Бид өдөр бүр цэцэрлэгт хүрээлэнд очдог.

Бид өчигдөр цэцэрлэгт хүрээлэнд очсон.

Би найз болон түүний ээжийг харж байна.

Би найз болон түүний ээжийг харсан.

Хүүхдүүд өдөр бүр таван хичээлтэй.

Хүүхдүүд өчигдөр таван хичээлтэй байсан.

Багш: Одоо бид багуудад хуваагдах болно. Багийн гишүүн бүр үгтэй карт авдаг. Би: "Нэг, хоёр, гурав, эхэл!" гэж хэлэх бөгөөд багууд өгүүлбэрээ зөв дарааллаар бүрдүүлэх ёстой.

Past Simple-д сөрөг, асуух өгүүлбэр байгуулах(12 слайд).

Багш: Гном Тим онгирох дуртай. Түүнтэй санал нийлэхгүй байцгаая. Үүнийг хэрхэн хийх ёстойг харна уу.

Та шөнө зурагт үзээгүй.

Гар нүүрээ арав дахин угаагаагүй.

Та аваргатай шатар тоглоогүй.

Та найзууддаа гэрийн даалгавраа хийхэд нь туслаагүй.

Та шүдээ гурван удаа цэвэрлээгүй.

Багш: Одоо түүнээс дахин асууя. Үүнийг хэрхэн хийхийг харна уу(13 слайд).

Жишээ: Би шөнө зурагт үзсэн.

Та шөнө зурагт үзсэн үү?

Би гар нүүрээ арван удаа угаасан.

Гар нүүрээ арван удаа угаасан уу?

Би аваргатай шатар тоглож байсан.

Та аваргатай шатар тоглож байсан уу?

Би найзууддаа гэрийн даалгавраа хийхэд нь тусалсан.

Та найзууддаа гэрийн даалгавраа хийхэд нь тусалсан уу?

Би шүдээ гурван удаа цэвэрлэсэн.

Та шүдээ гурван удаа цэвэрлэсэн үү?

Бөмбөг тоглоом

Багш оюутнуудаас асуудаг ерөнхий асуултууд, бөмбөгийг нэг нэгээр нь шидэх. Сурагчид "Тийм, би хийсэн" эсвэл "Үгүй, би тэгээгүй" гэсэн богино хариулт өгдөг.

Past Simple-д тусгай асуултуудыг бүтээх(14 слайд).

Багш: Манай гномуудад юу, хаана, хэзээ, хэн, яаж, яагаад туслахууд байдаг. Тэдэнд хэрхэн тусалж байгааг хараарай.

Би өчигдөр хөлбөмбөг тоглосон.

Та хэзээ хөл бөмбөг тоглосон бэ?

Өчигдөр юу тоглосон бэ?

Өчигдөр хэн хөлбөмбөг тоглосон бэ?

Багш: Номынхоо 60-р хуудсыг нээ, 34-р дасгал.

Оюутны үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Багш: Хичээл өгсөнд баярлалаа. Та маш сайн ажилласан.

Тусгал

Сурагчид хичээлийн талаар санал бодлоо илэрхийлдэг. Тусгай сэтгэл хөдлөлийн тэмдгүүдийг ашиглан тэд өнгөрсөн хичээлд хариу үйлдэл үзүүлдэг (тусгал):

хичээл сайхан боллоо.

Би маш их зүйлийг мэдэж, хийж чадна.

хичээл сайхан боллоо.

Би маш их зүйлийг мэдэж, хийж чадна.

хичээл сайхан боллоо.

Би мэддэг, бага ч гэсэн хийж чаддаг.

Багш: Сурцгаая шинэшүлэг. Хичээлийн төгсгөлд шинэ баяртай шүлэг сурцгаая.

(Оюутнууд тохирох хөдөлгөөнийг гаргаж ирэхийг хүсдэг)

Би үсэрч чадна, гүйж чадна,

Би дуулж чадна, бүжиглэж чадна,

Би сэлж чаддаг, нисч чаддаггүй,

Би авирч, "баяртай!" гэж хэлж чадна.

Багш: Бидний хичээл дууслаа. Баяртай! (16 слайд)

Гэрийн даалгавар

Дасгал хөдөлгөөн хийх 62-р хуудасны 1, 2-ыг бичгээр; дүрмийг давтаж, 53-р хуудаснаас таван жигд бус үйл үг сур.

"Өнгөрсөн энгийн" сэдвээр 4-р ангийн англи хэлний хичээлд зориулсан илтгэлийг англи хэлний багш хийсэн: MBOU "Бакаевская дунд сургууль" Эльвира Нурмухаметовна Шакурова

Өнгөрсөн энгийн хот

Past Simple дүрэм нь ердийн үйл үгэнд – ed, – d төгсгөлийг, мөн тогтмол бус үйл үгийн 2-р хэлбэрийг нэмэх замаар үүсгэгддэг. Сөрөг болон асуух хэлбэр нь туслах үйл үг, to тоосгүйгээр бий болдог. Past Simple гэдэг нь аль хэдийн дууссан хугацааг илэрхийлдэг бөгөөд тухайн цагийг зааж үйлдлийг илэрхийлж болно.

Өчигдөр Өчигдөр Өмнөх өдөр Өнгөрсөн долоо хоногт Өнгөрсөн сард Өнгөрсөн жилийн өмнө

арав хоногийн өмнө өнгөрсөн зун өчигдөр долоо хоногийн өмнө өмнөх өдөр өнгөрсөн жил сарын өмнө 10 хоногийн өмнө өмнөх өдөр өнгөрсөн жил долоо хоногийн өмнө өнгөрсөн зун өчигдөр нэг сарын өмнө

REGULAR ҮЙЛ ҮГ Дүрэм!!! Тогтмол үйл үг нь төгсгөлийг нэмэх замаар үүсдэг - ed

Энгийн үйл үгийн төгсгөл нь: [t] Watch ed Walk ed Talk ed Finish ed Look ed [d] Play ed Learn ed Tri ed Cri ed Smil ed Studi ed Skat ed Want ed Collect ed Paint ed need ed гэж сонсогддог.

[t] [d] [id] тоглож үзсэн тэшүүрээр гулгасан алхсан сурсан хүссэн юм ярьж оролдсон цуглуулсан дууссан уйлсан будсан харагдаж байсан инээмсэглэсэн хэрэгтэй

ТОГТОЛГҮЙ ҮЙЛ ҮГ

байх - байсан/байсан - эхэлсэн - эхэлсэн - эхэлсэн - авчирсан - авчирсан - худалдаж авсан - авчирсан - худалдаж авсан - худалдаж авсан - барьсан - барьсан - ирсэн - ирсэн - ирсэн - хийсэн - хийсэн - уусан - уусан - согтуу идэж - идсэн - идсэн - авсан - авсан - өгсөн - өгсөн - өгсөн - явсан - явсан - явсан - байсан - байсан - мэдэж байсан - мэдэж байсан - зөвшөөрөх - хийе- хийсэн - хийсэн - уулзсан - уулзсан - уулзсан - тавьсан - тавьсан - уншсан - уншсан - уншсан - харсан - харсан - суусан - суусан - ярих - ярисан - ярьсан - унтсан - унтсан - авсан - авсан - хэлсэн - хэлсэн - бодож үзсэн - бодсон - бодсон - ялсан - хожсон - бичсэн - бичсэн - бичсэн

Өгүүлбэрийг Present-ээс өнгөрсөн рүү өөрчлөх 1) Өнөөдөр цаг агаар сайхан байна. 2) Бид өдөр бүр цэцэрлэгт хүрээлэнд очдог. 3) Би найз болон түүний ээжийг харж байна. 4) Хүүхдүүд өдөр бүр таван хичээлтэй.

Past Simple-д сөрөг өгүүлбэр зохио. Жишээ: Би шөнө зурагт үзсэн. Та шөнө зурагт үзээгүй 1) Би аваргатай шатар тоглосон 4) Би гурван удаа шүдээ угаасан.

Past Simple-д асуух өгүүлбэр зохио. Жишээ: Би шөнө зурагт үзсэн. Та шөнө зурагт үзсэн үү? 1) Би гар, нүүрээ арван удаа угаасан. 2) Би аваргатай шатар тоглосон. 3) Би найзууддаа гэрийн даалгавраа хийхэд нь тусалсан. 4) Би шүдээ гурван удаа цэвэрлэсэн.

Юу, хаана, хэзээ, хэн, яаж, яагаад 1) Би өчигдөр хөлбөмбөг тоглосон. 2) Та хэзээ хөл бөмбөг тоглож байсан бэ? 3) Та өчигдөр юу тоглосон бэ? 4) Өчигдөр хэн хөлбөмбөг тоглосон бэ?

Сэдэв:"-д байцаах өгүүлбэр үүсгэх Өнгөрсөн Энгийн»

Зорилго:

1) оюутнуудын харилцан яриа, монолог ярианы ур чадварыг сайжруулахад хувь нэмэр оруулах, тухайн сэдвээр сонсох, бичих талаар бүрэн ойлголттойгоор унших.

2) хяналт, нэгтгэх, системчлэх аргуудын тусламжтайгаар оюутнуудын сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

3) оюутнуудад бие даан ажиллах чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах

Даалгаварууд:

1) ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх аман яриа: Уншсан текстийн агуулгыг Past Simple ашиглан дамжуулж сурах.

2) унших чадварыг хөгжүүлэх:

Текстийг Past Simple-д үйл үг оруулах замаар сэргээж сурах/

3) Оюутнуудад Past Simple-д ерөнхий болон тусгай асуултуудыг бий болгох талаар танилцуулах.

4) Оюутнуудыг хүүхдийн ардын аман зохиолын бүтээлтэй (шүлэг) танилцуулах.

Тоног төхөөрөмж: жигд бус үйл үгсийн хүснэгт, дүрмийн дэмжлэг үзүүлэх хүснэгт, текст бүхий картууд.

Самбар дээр шинэ жигд бус үйл үгс бичигдсэн:

Хичээлийн алхамууд: 1. Зохион байгуулалтын мөч.

    Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх.

    Фонетик дасгал.

    Яриа халаах.

    Боловсролын асуудлыг тодорхойлох, шийдвэрлэх.

    Дүрмийн ур чадварыг сайжруулах.

    Биеийн тамирын хичээлийн мөч.

    Харилцан ярианы чадварыг хөгжүүлэх.

Ярьж байна

    Дүрмийн ур чадварыг нэгтгэх.

    Дүгнэлт.

Хичээлийн алхамууд

Өглөөний мэнд, хүүхдүүд ээ!

Би ч бас чамайг харсандаа баяртай байна.

Суу, гуйя. -Өнөөдөр хэд дэх өдөр вэ?

Өнөөдөр хэн байхгүй вэ? - Эмотиконууд

Самбарыг хараад “Бидний хичээлийн сэдэв юу вэ? (самбар дээрх анаграм) ЭМГЭЭЛЭГЧ ЦЭЭН IMSLEP-За, бидний хичээлийн сэдэв THE Өнгөрсөн ЭНГИЙН ЦАГ. Өнөөдөр бид өнгөрсөн энгийн цаг, тогтмол ба тогтмол бус үйл үг, батлах, асуух өгүүлбэр үүсгэх талаар ярилцах болно.

Кенгуру КенгуруТэр өглөө хэлэхдээ:"Бид хурдан босох хэрэгтэйМөн үйл үгсийг давт:руубичих- бичсэнрууидэх- рууярихруузавсарлагарууир- рууболох- Усанд сэлэх

Залуус аа, үгсийг гурван баганад хуваарилаарай (үгүүдийг өгөгдсөнсамбар) цуглуулсан будсантоглосон харагдсантэшүүр хэрэгтэйинээмсэглэхэд тусалсанярьж амьдарсансуралцаж дууслаа

Дээж асуулт : Та өчигдөр юу хийсэн бэ?Схем хариулах : би…. өчигдөр.

a) асуултын төрлийг давтах:-Та ямар үндсэн асуултуудыг мэдэх вэ?

За, баярлалаа. Одоо самбар дээр асуултуудын томьёог бич.

б) асуултууд үүсэх PastSimpleTenses - Залуус аа, туслах үйл үг юу вэ? PastSimple Бид сөрөг хэлбэрийг бүрдүүлэхэд ашигладаг уу?-Асуулт үүсгэхэд зориулагдсан гэсэн үг PastSimple Бид ямар туслах үйл үг хэрэглэх вэ?

Залуус аа, томьёо бүтээцгээе PastSimpleTenses.

Өгүүлбэрүүдийг уншина уу. Дараа нь асуултуудыг асуу.

Жишээ: Би өнгөрсөн хавар Орост ирсэн. Хийсэнчи өнгөрсөн хавар Орост ирсэн үү?

Тоглоом "Шидэт бөмбөг".Уби чиний гарт шидэт бөмбөг- Би асуулт асууж байна, эхний оюутан түүнийг авч, хариулж, дараа нь бөмбөгийг дамжуулж, хөршөөсөө асуулт асууж, тэр хариулдаг гэх мэт гинжин хэлхээний дагуу сүүлчийнх нь асуулт асуух хүртэл үргэлжилнэ. Гэхдээ эхлээд та өчигдөр, долоо хоногийн өмнө эсвэл өнгөрсөн жил юу хийснээ санаж байх ёстой - энэ бол таны асуулт, хариулт байх болно.

Би танд 3 минутын турш 2 хувилбар дээр ажиллахыг санал болгож байна.Эдгээр захидал дугтуйнд байна.ЗахидалбайнаВжирийндугтуйнууд. Тэднийг аваад ажлаа эхлүүлээрэй.

Залуус аа, би танд санал болгож байна PresentSimple мөн та тэдгээрийг дууддаг PastSimple.

Тэдтэшүүрээр гулгахөдөр бүр хашаанд.

Цаг агаарбайнаөнөөдөр сайн байна.

Бидявөдөр бүр цэцэрлэгт хүрээлэнд.

Би найз болон түүний ээжийг харж байна.

Хүүхдүүдбайнаөдөр бүр таван анги.

Тэрбайнаөдөр бүр хичээл дээр.

Тэндбайнагудамжинд олон хүн.

    Дүгнэж байна

Багш: - Хичээл дээр бид юу хийсэн бэ? - Хүүхдүүд ээ, та ямар асуултуудыг мэддэг вэ? -Өнгөрсөн энгийн цаг дээр асуултуудыг хэрхэн хийсэн бэ? Одоо та цагийг хэрхэн ашиглахаа мэддэг болсон PastSimple яриа, бичихэд.

2. Дүгнэлт, гэрийн даалгавар.

Өнөөдөр та чадах бүхнээ хийсэн, би чамд маш их баяртай байна. Таны оноо дараах байдалтай байна (үнэлгээ).

Өглөөний мэнд, Любовь Ильинична - Бид ч бас тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна.

- THE Өнгөрсөн ЭНГИЙН ЦАГ.

Хүүхдүүд тогтмол бус үйл үгийн хоёр дахь хэлбэрийг нэрлэнэ.

Бичсэн-идсэн-- ярилаа- эвдэрсэн- ирсэн- болсон- гүйсэн- сэлсэн

[t]- харсан, тусалсан, ярьсан,дууссан[г]- тоглож, инээмсэглэж, амьдарч, суралцсан-будсан, шаардлагатай,цуглуулсан, тэшүүрээр гулгасан

Ерөнхий асуултыг бид мэднэ; Тусгай асуулт, Альтернатив асуулт ба Tag-асуулт.

(Ерөнхий асуулт)

(Тусгай асуулт)

Асуулт .sl. ?

(Таг-Асуулт.) , тийм үү?

(Алтернатив асуулт) … эсвэл…?

-д сөрөг хэлбэр үүсгэх SimplePastTenses Бид туслах үйл үг хэрэглэдэгХийсэн.

Асуулт үүсгэхийн тулд PastSimple Бид туслах үйл үг ашиглах болнохийсэн.

+++… хийсэн үү? (Генерал Асуулт).

+++… хийсэн үү? (Тусгай. Асуулт).

V 2…, тийм биш гэж үү +? (The Tag. Ques.).

+ + + … эсвэл … байсан уу?((Сол. Асуулт).

    Бид өчигдөр бадминтон тоглосон.

    Өнгөрсөн шөнө хүүхдүүд сайхан зураг зурсан.

    Жим өнгөрсөн ням гарагт нэгэн сонирхолтой үлгэр уншив.

    Жилл өнгөрсөн долоо хоногт Санта Клаус руу захидал бичжээ.

    Тэд өчигдөр цэцэрлэгт хүрээлэнд цанаар гулгасан.

    Саймон сарын өмнө том загас барьжээ.

Уэль

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав

Өнгөрсөн сард бибаригдсан амьд халим

Зургаа, долоо, найм, ес, арав

Дараа нь би үүнийг дахин явууллаа!

Та яагаад үүнийг орхисон юм бэ?

Учир ньжаахан миний хуруу тийм!

Ямар хуруу хийсэн бэхазах ?

Бяцханбаруун талд хуруу!

Дээж асуулт : Та өчигдөр юу хийсэн бэ?Схем хариулах : би…. өчигдөр.Би…… өнгөрсөн жил.Би…… өнгөрсөн сард.Би……. өнгөрсөн долоо хоногт.

    Өчигдөр би цэцэрлэгт хүрээлэн рүү /яв/________. Би тэнд найзуудтайгаа _________ уулздаг. Бид /цана/________, /тэшүүр/______- цэцэрлэгт хүрээлэнд. Бид үүнд маш их таалагддаг/__________. Би /харж/_________ гайхалтай зүүд. Би ногоон цэцэрлэг рүү /яв/_____. Би /харж байна/__________ харанхуй байшин. Энэ байшинд том арслан байдаг / амьдардаг / ____________.Би нүдээ /нээнэ/ ________.

Тэдтэшүүрээр гулгасанөчигдөр хашаанд.

Цаг агаарбайсанөчигдөр сайн.

Бидявлааөчигдөр цэцэрлэгт хүрээлэн рүү.

Iхарсанминий найз болон түүний ээж.

Хүүхдүүдбайсанөчигдөр таван хичээл.

Тэрбайсанөчигдөр хичээл дээр.

Тэндбайсангудамжинд олон хүн.

Жишээ 11

Энэ хичээлээр бид өнгөрсөн энгийн цаг, Past Simple хэлбэрийг бий болгох дүрэм, түүнчлэн түүнийг ашиглах янз бүрийн тохиолдлуудыг сурах болно. Өнгөрсөн энгийн Past Simple цагийг хэрэглэх хэрэгцээг илэрхийлдэг тэмдэглэгээний үгсийг сурцгаая.

Сэдэв: Англи хэлний үйл үгийн цаг

Хичээл: Өнгөрсөн энгийн цагийг ашиглахӨнгөрсөнЭнгийн

Өнгөрсөн энгийн цагӨнгөрсөнЭнгийн байдал үүсдэгдараах байдлаар (үйл үг тоглох жишээг ашиглан).

Баталгаажуулах өгүүлбэрүүд:

Хүснэгт 2. PastSimple цагийн асуултын өгүүлбэр

Сөрөг өгүүлбэрүүд:

I тоглоогүйөчигдөр хөлбөмбөг

Бид тоглоогүйөчигдөр хөлбөмбөг

Та тоглоогүйөчигдөр хөлбөмбөг

Та тоглоогүйөчигдөр хөлбөмбөг

Тэр/тэр/энэ тоглоогүйөчигдөр хөлбөмбөг

Тэд тоглоогүйөчигдөр хөлбөмбөг

Хүснэгт 3. PastSimple цагийн сөрөг өгүүлбэр

Тиймээс, бүрдүүлэх өнгөрсөн энгийн цагӨнгөрсөнЭнгийн,нийлүүлсэн байх ёстой семантик үйл үгхоёр дахь хэлбэрт оруулна. Тогтмол үйл үгийн хувьд ( тогтмолүйл үг) та эцсийн үгэнд төгсгөл нэмэх хэрэгтэй - ed , мөн жигд бус үйл үгсийн хувьд ( жигд бусүйл үг) энэ хэлбэрийг жигд бус үйл үгсийн хүснэгтийн хоёр дахь баганад харах ёстой.

Асуултын болон сөрөг хэлбэрийг бүрдүүлэхийн тулд та ашиглах ёстой гэдгийг анхаарна уу туслах үйл үгхийсэн. Энэ нь бүх хүмүүст адилхан боловч хэрэглэх үед семантик үйл үг нь анхны хэлбэрт (тогтоомжгүй) байх болно.

Үл хамаарах зүйлүйл үг бүтээдэг руубайх.Тэрээр асуултын болон сөрөг хэлбэрийг бие даан бүрдүүлдэг. Асуултанд энэ нь сэдвийн өмнө хамгийн түрүүнд ирдэг ба сөрөг хэлбэрээр not - was not (wasn't) / were not (weren't) гэсэн бөөмийг авдаг.

Сөрөг хэлбэрийг didn't гэж товчилдог гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй.

Өнгөрсөн энгийн цагӨнгөрсөнЭнгийнхэд хэдэн байна ашиглах тохиолдол:

1. Өнгөрсөн үйл явдлын дарааллыг дүрслэх.

Би босоод угааж, хувцаслаад сургууль руугаа явлаа. - Би босож, угааж, хувцаслаж, сургууль руугаа явлаа.

2. Өнгөрсөнд тодорхой үед болсон үйл явдлыг дүрслэх.

Тэр өнгөрсөн жил сургуулиа төгссөн. -Өнгөрсөн жил сургуулиа төгссөн.

3. Өнгөрсөнд болсон, одоо үетэй ямар ч холбоогүй үйл явдлуудыг дүрслэх. Үйл ажиллагааны тодорхой цагийг ихэвчлэн заадаггүй, гэхдээ ихэнхдээ эдгээр нь амьд байхаа больсон хүмүүсийн тухай ярьж байгаа тохиолдол юм.

Моцарт маш олон гайхалтай хөгжим бичсэн. -Моцарт олон сайхан хөгжим бичсэн.

4. Өнгөрсөн үеийн нөхцөл байдал, зуршлыг дүрслэх.

Бид долоо хоногт хоёр удаа кино театрт явдаг байсан. - Бид долоо хоногт хоёр удаа кино театрт явдаг байсан.

Тэр бороонд дуртай байсан. - Тэр бороонд дуртай байсан.

Байшингийн ойролцоо хөгшин царс мод байв. - Байшингийн ойролцоо царс мод ургадаг байсан.

Үүнтэй ижил утгаараа to + infinitive гэсэн хэллэгийг ашиглаж болно байх үйл үг+ инфинитив

Үйл үгийг тогтворжуулах үйл үгтэй хамт хэрэглэх боломжгүй гэдгийг анхаарна уу.

Бид долоо хоногт хоёр удаа кино театрт явдаг байсан = Бид долоо хоногт хоёр удаа кино театрт явдаг байсан.

Тэр тэгдэг байсан гэх мэтбороо.

Байшингийн ойролцоо хуучин царс мод байсан.

-тэй өгүүлбэрт өнгөрсөнэнгийнцагӨнгөрсөн энгийнИхэнхдээ ийм нөхцөл байдал байдаг - өчигдөр, өмнөх өдөр, нөгөө өдөр, өнгөрсөн жил (сар, долоо хоног), Ням гарагт, 1998 оны 9-р сарын 1-ний өдөр.

  1. Афанасьева О.В., Дули Д., Михеева И.В. Англи хэл (үндсэн түвшин). - Гэгээрэл, 2012.
  2. Биболетова М.З., Бабушис Е.Е., Снежко Н.Д. Англи хэл (үндсэн түвшин). - Гарчиг, 2009 он.
  3. Кауфман К.И., Кауфман М.Ю. Англи хэл (үндсэн түвшин). - Гарчиг, 2010 он.
  4. Голицынский Ю.Б., Дүрэм. Дасгалын цуглуулга. - Каро, 2011 он.
  1. Native-english.ru ().
  2. Англи хэлний дүрэм онлайн ().
  3. Курсууд гадаад хэл ().
  1. Past Simple хэлбэрт үйл үгсийг тавьж хаалтуудыг нээ.

1) Худалдааны төвийн барилга (эхлэх) сарын өмнө.

2) Өчигдөр маш хүйтэн байна. Би дулаан хүрмээ өмссөн ч ханиад хүрсэн хэвээр байна.

3) Шуудангийн ажилтан өглөөний шууданг зөвхөн 10 цагт (аврах).

4) Би чамайг нөгөө өдөр гарч ирэхийг харлаа номын санбөөн номтой. Та шалгалтандаа бэлдэж байна уу?

5) Өчигдөр бид зугаалга хийсэн, гэхдээ бороо бүхэл таашаал авчирсан.

6) Та хүүхэд байхдаа өмнө зүг рүү явдаг уу?

7) Намайг гарч ирмэгц тэд таксинд суугаад (явлаа).

8) Та Египетэд байхдаа ямар үзэмжийг харсан бэ?

9) Ник өвөл болгон Швейцарийн Альп руу цанаар гулгадаг.

10) Тэр (ирж), малгайгаа тайлж, ширээ рүү сандал зөөж, ярианд оролцоно.

11) Тэр хэзээ (ирсэн) вэ? - Онгоц саатсан бөгөөд тэр хоёр цагийн дараа (ирэв).

12) Хэр ихтаны цүнх (зардал)? - Би үүний төлөө 80 доллар төлдөг.

  1. Жишээ нь. 180, 208. Голицынский Ю.Б., Дүрэм. Дасгалын цуглуулга. - Каро, 2011 он.
  2. * Жишээ нь. 210. Голицынский Ю.Б., Дүрэм. Дасгалын цуглуулга. - Каро, 2011 он.

Зорилтот:Оюутнуудын гадаад хэлний харилцааны чадварыг хөгжүүлэх, дүрмийн сэдэвтэй өнгөрсөн энгийн танилцах.

Даалгаварууд:

Практик:

    Сурагчдын дуудлагын ур чадварыг сургах;

    Дүрмийн ур чадварыг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх

    Унших чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын :

    хамтын харилцааны янз бүрийн хэлбэрт харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын:

    сурагчдын хэл шинжлэлийн таамаглал, ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх;

    оюутнуудын англи хэл сурах сонирхлыг хөгжүүлэх;

Тоног төхөөрөмж: компьютер; интерактив самбар; хичээлийн материал бүхий цаасан хуудас танилцуулга; тараах материал.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч

Багш: Өглөөний мэнд, хүүхдүүд ээ!

Өглөөний мэнд! Танд өглөөний мэнд!

Өглөөний мэнд! Өглөөний мэнд!

Бид тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна!

II. Яриа цэнэглэгч

Багш: Та өнөөдөр ямар байна?

Сурагчид (нэг нэгээр нь): Сайн байна, баярлалаа. Тэгээд чи?

III. C хичээлийн зорилго, зорилгыг илэрхийлэх

Багш аа : Өнөөдөр бид Past Simple хотод зочлох гэж байна. Энэ бол маш үзэсгэлэнтэй хот юм. Энэ хотод хэн амьдардаг вэ? Хараач! Эдгээр нь хөгжилтэй гномууд юм. Тэдний нэр хэн бэ? Тэдний нэрийг Тед, Жак, Тим, Бен гэдэг. Тэд сайхан, эелдэг, найрсаг байдаг. Тэд бидэнд хотыг харуулах болно. Хичээл дээр бид дүрмийн зарим дүрмийг сурч, дасгал хийж, дуу дуулж, тоглоом тоглох болно.

IV. Фонетик дасгал(Флипчарт 2)

Багш: Хараач! Эдгээр нь гудамжны нэрс юм. Сонсож, давт. (Уншиж байна. Сурагчид найрал дуугаар давтаж, дараа нь нэг нэгээр нь).

Өчигдөр өмнөх өдөр

Багш аа : Үг, үгийн хослолын утгыг эргэн санацгаая. (Флипчарт 2). Дасгал: Эдгээр үгстэй танилцсаны дараа орчуулгын дагуу тэдгээрийг цэгцлээрэй.

Өчигдрийн өмнөх өдөр; өнгөрсөн жил; долоо хоногийн өмнө; 10 хоногийн өмнө; өнгөрсөн зун; өчигдөр; сарын өмнө.

Өчигдөр өмнөх өдөр

В. Тогтмол ба тогтмол бус үйл үг.(Флипчарт 3)

Мөн энэ хотод агуу ажилчид амьдардаг - ердийн үйл үг. Тэд хэрхэн үүссэнийг хараарай. Одоо төгсгөл нь хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоорой - edЭдгээр үйл үгсийн хувьд.

Дууслаа

Цуглуулсан

Багш: Та яагаад өөр сонсогдож байна гэж бодож байна вэ? Оюутнууд дүрмийг тайлбарладаг.

(Флипчарт 4) Одоо гномуудад зөв үйл үгсийг сагсанд оруулахад тусалцгаая. (Бичээстэй сагс [ т ], [ г ], [ ID ]).

Үзсэн, сурсан, цуглуулсан, уйлсан, гулгасан, тоглосон, дуусгасан, зурсан, алхсан, хүссэн, харсан, ярьсан, оролдсон, инээмсэглэсэн, хэрэгтэй

Багш: Мөн энэ хотод дэггүй залхуу жигд бус үйл үгс амьдардаг. Тэдгээр нь тийм ч олон биш боловч тэдгээрийн хэлбэрийг санах хэрэгтэй. ( Флипчарт 5 )

Одоо намайг сонсоод миний араас давт: (Оюутнууд найрал дуугаар давтана)

байх - байсан / байсан - байсан

эхлэх - эхэлсэн - эхэлсэн

авчирсан - авчирсан - авчирсан

худалдаж авсан - худалдаж авсан - худалдаж авсан

барих – баригдсан

ир - ирсэн - ир

хийх - хийсэн - хийсэн

уух - уусан - согтуу

идэх - идсэн - идсэн

авах - авсан - авсан

өгөх - өгсөн - өгсөн

явах - явсан - явсан

have - had - had

мэдэх - мэдэх - мэдэх

зөвшөөрөх - зөвшөөрөх - зөвшөөрөх

хийх - хийсэн - хийсэн

уулзах - уулзсан - уулзсан

тавих - тавих - тавих

унших - унших - унших

харах - харсан - харсан

суух - суух - суу

ярих - ярих - ярих

унтах - унтсан - унтсан

авах - авсан - авсан

хэлэх - хэлсэн - хэлсэн

бодох - бодол - бодол

ялсан - ялсан - ялсан

бичих - бичих - бичих

Багш: Одоо жигд бус үйл үгийн хэлбэрийг санацгаая. Багш карт дээрх эхний маягтыг харуулж, оюутнууд 2, 3-рыг нэрлэнэ.

Жишээ карт:

эхлэх

эхэлсэн

эхэлсэн

Тоглоом "Нөхөд олох"

Багш: Одоо би танд янз бүрийн хэлбэрийн жигд бус үйл үг бүхий картуудыг өгөх болно. Миний тушаалаар "Нэг, хоёр, гурав, эхэл!" Та нөхдөө олж, гурваараа зогсох ёстой.

Бүлгийн ажил

Одоо бид 3 бүлэгт хуваагдана. Бүлэг бүр жигд бус үйл үгсийг олж доогуур нь зурах шаардлагатай богино текстийг хүлээн авдаг.

    Мэри өчигдөр 7 цагт боссон. Тэр нүүрээ угааж, шүдээ цэвэрлэв. Дараа нь тэр өглөөний цайгаа уулаа. Тэр цүнхээ аваад сургууль руугаа явлаа.

    Жэйн өчигдөр 2 цагт гэртээ ирлээ. Тэр оройн хоол идсэн. Тэгээд тэр өрөөгөө цэвэрлэв. Тэр гэрийн даалгавраа хийсэн. Дараа нь тэр тоглоом тоглосон.

    Ээж маань өчигдөр 6 цагт ажлаасаа ирсэн. Тэр оройн хоол хийсэн. Дараа нь тэр зурагт үзсэн. Тэр ном уншсан. Тэр 10 цагт орондоо оров.

VI. Тайвшрах.

"Гараа алга" дуу

Алга таших, алгадах, алгадах

Аль болох удаан!

Алга таших, алгадах, алгадах

Аль болох хурдан!

Аль болох удаан!

Гараа сэгсрэх, сэгсрэх, сэгсрэх

Аль болох хурдан!

VII. -д батлах өгүүлбэр байгуулахӨнгөрсөн Энгийн

Багш: Одойнууд их хөдөлмөрч. Тэд өдөржин семинар дээрээ ажиллаж, одоогоос өнгөрсөн рүү өгүүлбэрийг дахин бүтээдэг. Тэдэнд тусалцгаая. (Флипчарт 6)

Тэд өдөр бүр хашаандаа гулгадаг.

Тэд өчигдөр хашаандаа гулгасан.

Өнөөдөр цаг агаар сайхан байна.

Өчигдөр цаг агаар сайхан байлаа.

Бид өдөр бүр цэцэрлэгт хүрээлэнд очдог.

Бид өчигдөр цэцэрлэгт хүрээлэнд очсон.

Би найз болон түүний ээжийг харж байна.

Би найз болон түүний ээжийг харсан.

Хүүхдүүд өдөр бүр таван хичээлтэй.

Хүүхдүүд өчигдөр таван хичээлтэй байсан.

Багш: Мөн гномууд загасчлах дуртай. Гэхдээ энэ нь барихад хялбар загас биш юм. Загас болгонд Present эсвэл Past гэж бичсэн өгүүлбэр байдаг. Загасыг хувингаар ялгахад тусалцгаая (Хувин дээр одоо болон өнгөрсөн гэж бичсэн). Сурагчид цаасан загас авч, өгүүлбэрийг уншиж, загасыг зөв хувингаар хийнэ.

Багш: Одоо бид дахин багуудад хуваагдана. Багийн гишүүн бүр үгтэй карт авдаг. Би: "Нэг, хоёр, гурав, эхэл!" гэж хэлэх бөгөөд багууд өгүүлбэрээ зөв дарааллаар бүрдүүлэх ёстой.

VIII. Сөрөг болон асуух өгүүлбэрийг бүтээхӨнгөрсөн Энгийн

Багш: Гном Тим онгирох дуртай. Түүнтэй санал нийлэхгүй байцгаая. Үүнийг хэрхэн хийх ёстойг харна уу. (Флипчарт 7)

Дээж: Би шөнө зурагт үзсэн.

Та шөнө зурагт үзээгүй.

Гар нүүрээ арав дахин угаагаагүй.

Та аваргатай шатар тоглоогүй.

Та найзууддаа гэрийн даалгавраа хийхэд нь туслаагүй.

Та шүдээ гурван удаа цэвэрлээгүй.

Багш: Одоо түүнээс дахин асууя. Үүнийг хэрхэн хийхийг харна уу. (Флипчарт 8)

Дээж: Би шөнө зурагт үзсэн.

Та шөнө зурагт үзсэн үү?

Би гар нүүрээ арван удаа угаасан.

Гар нүүрээ арван удаа угаасан уу?

Би аваргатай шатар тоглож байсан.

Та аваргатай шатар тоглож байсан уу?

Би найзууддаа гэрийн даалгавраа хийхэд нь тусалсан.

Та найзууддаа гэрийн даалгавраа хийхэд нь тусалсан уу?

Би шүдээ гурван удаа цэвэрлэсэн.

Та шүдээ гурван удаа цэвэрлэсэн үү?

Бөмбөг тоглоом. Бөмбөгийг нэг нэгээр нь шидэж байхдаа багш сурагчдаас ерөнхий асуулт асуудаг. Сурагчид "Тийм, би хийсэн" эсвэл "Үгүй, би тэгээгүй" гэсэн богино хариулт өгдөг.

IX. Тусгай асуултуудыг байгуулахӨнгөрсөн Энгийн

Манай гномуудад туслахууд байдаг Юу, хаана, хэзээ, хэн, яаж, яагаад.Тэдэнд хэрхэн тусалж байгааг хараарай. (Флипчарт 9)

Би өчигдөр хөлбөмбөг тоглосон.

Та хэзээ хөл бөмбөг тоглосон бэ?

Өчигдөр юу тоглосон бэ?

Өчигдөр хэн хөлбөмбөг тоглосон бэ?

X. Дүгнэж байна. Хичээлийн төгсгөл.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!