Бүтээлч бүлгүүдэд судалгааны ажил хийх. IV

2-р ангийн орос хэлний хичээлийн хураангуй танилцуулгатай

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэгийг нээх
Технологи:асуудал-харилцан сургах
Зорилтот:үгийн хэлбэрийг өөрчлөх, ижил язгууртай үгсийг сонгох замаар хос гийгүүлэгчийг шалгах аргыг нэвтрүүлэх
Даалгаварууд:
Танин мэдэхүйн:
дүлий болон дуу хоолойд хосолсон гийгүүлэгч авиатай үгсийн дуудлага, зөв ​​бичгийн алдааг олж харах чадварыг хөгжүүлэх, сонгох туршилтын үгсшалгалтын үг сонгох замаар шалгагдаж буй үгийн зөв бичгийн дүрмийг зөвтгөх;
Үгийн төгсгөл ба дунд хэсэгт хосолсон гийгүүлэгчийг шалгах дүрмийг гаргаж, практикт хэрэгжүүлэх
Зохицуулалт:
хичээлийн зорилгоо тодорхойлох, боловсруулах чадварыг хөгжүүлэх;
үйл ажиллагааны зөв байдлыг зохих үнэлгээний түвшинд үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;
Даалгаврын дагуу үйлдлээ төлөвлөх, хосын ажлын явцад хэрэгжилтийг хянах чадварыг хөгжүүлэх
Хувийн:
боловсролын үйл ажиллагааны амжилтын шалгуурт үндэслэн өөрийгөө үнэлэх чадвартай байх.
Харилцааны:
багаар, хосоороо ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх, харилцан туслалцаа, харилцааны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;
бусдыг сонсох, ойлгох, харилцан яриа өрнүүлэх чадварыг хөгжүүлэх; бодлоо албан ёсны болгох
Төлөвлөсөн үр дүн:
сурагчид үгийн үндэс дэх хос хоолойт болон дуугүй гийгүүлэгчийг шалгаж сурах;
үгийн дуудлага, зөв ​​бичгийн дүрмийг харьцуулах;
үгэнд гийгүүлэгч хосолсон үгсийн жишээг сонго
Хэрэгжүүлэх хугацаа: 45 минут
Ашигласан мэдлэг, ур чадвар, ур чадвар:
гийгүүлэгч авианы мэдлэг (дуутай, дуугүй);
дуут болон дуугүй гийгүүлэгчийн шинж чанарын талаархи мэдлэг;
гийгүүлэгч авиаг дуу хоолой, дуугүй байдлын дагуу хослуулах мэдлэг
Шинэ ойлголт, ур чадвар:
хос гийгүүлэгчийг шалгах аргуудын талаархи мэдлэг
Цахим нөөц:
мультимедиа эх сурвалж "Үгийн үндэс дэх хос гийгүүлэгчийг шалгах" (PowerPoint танилцуулга)
биеийн тамирын бэлтгэл МУГЖ Медиаfile.avi
нүд засах гимнастик (PowerPoint, mp3)
Мэдээллийн эх сурвалж:
"Орос хэл" сурах бичиг (2-р анги). Зохиогчид: V.P. Kanakina, V.G
Хичээлд суурилсан хөгжүүлэлторос хэл дээр (2-р анги). Зохиогчид: T.N.Sitnikova, I.F Yatsenko, N.Yu
Орос хэлний хичээлүүдийг ашиглана мэдээллийн технологи. Зохиогчид: О.А.Архипова, О.С
Цахим өргөдөл V.P Канакина, В.Г.Горецкий "Орос хэл" сурах бичигт (2-р анги)
Интернет (зураг, танилцуулга хийх дэвсгэр зураг, биеийн тамирын дасгал, нүдийг засах гимнастик)
Шаардлагатай тоног төхөөрөмж, материал:
компьютер
мультимедиа проектор
дэлгэц, чанга яригч
бүхий картууд түлхүүр үгссамбарын хувьд соронз - 6 - 11 ширхэг
хос ажлын картууд
хосолсон гийгүүлэгчтэй фенүүд
дэвтэр
Зохион байгуулалтын мөч.
(Слайд1) - Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр би чамд орос хэлний хичээл заах болно. Намайг Елена Алексеевна гэдэг. Таныг тав тухтай доторлогоо (слайд 2) хийх хөлөг онгоцонд урьж байгаадаа баяртай байна сэтгэл хөдөлгөм аялалухаалаг залуус, ухаалаг охидын орон руу.
Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.
- Өнөөдрийн аяндаа бие биедээ амжилт хүсье (оюутнууд хөршийнхөө ижил хуруунд ээлжлэн хүрнэ. эрхий хуруу, мөн тэд хэлэхдээ):
- Хүсэл ( эрхий хуруу)
- амжилт ( долоовор хуруу)
- том ( дунд хуруу)
- бүх зүйлд ( цагираган хуруу)
- мөн хаа сайгүй (бяцхан хуруу).
-Одоо бид оюутан биш, жинхэнэ аялагчид болсон. Бидний аялал амаргүй, зарим газар бага зэрэг аюултай ч сонирхолтой, сургамжтай байх болно гэж найдаж байна. Тиймээс та бүхний мэдлэг, хичээл зүтгэл, бие биедээ туслах хүсэл эрмэлзэл бидэнд хэрэгтэй болно.
- Явахаасаа өмнө гаалийн үзлэгт хамрагдах ёстой. Таныг бэлдье дэвтэрБид нээлтээ тэмдэглэх аялагчид. (Тэмдэглэлийн дэвтэр нээх).
Мэдлэгээ шинэчлэн найруулах нэг минут.
-Өө, залуус аа, замд гарахын тулд хүчирхэг багийг элсүүлэх хэрэгтэй гэдгийг хэлэхээ мартчихаж. Тэр манай хөлөг онгоцонд суугаад үүргээ гүйцэтгэхэд бэлэн болсон гэж би сонссон. Тэдэнтэй танилцацгаая (Слайд 3) Гэхдээ эхлээд далайчин олохын тулд шаргуу ажиллах хэрэгтэй юм шиг байна.
б -? Т -? w -? з - ? Г -? ? - f
- Эдгээр нь ямар далайчид вэ? (Хосолсон гийгүүлэгч).
- Тэд юу гэсэн үг вэ? (Тэдгээр нь дүлий, дуу авианы хувьд хосолсон гийгүүлэгч авиаг илэрхийлдэг).
- Залуус аа, бүх багийг цуглуулаарай.
b – p d – t g – w h – c g – k c – f
- Багаа тавцан дээр жагсаацгаая. (Шалгах, слайд 3)
- Эдгээр захидал бичихэд аюултай байж болох уу? (Тийм ээ, учир нь дуудлага нь зөв бичгийн дүрэмтэй үргэлж таардаггүй).
-Та бидний аяллын зорилгыг аль хэдийн тодорхойлсон уу? (Хосолсон гийгүүлэгч).
Тиймээс тодорхойгүй тохиолдол цөөн байх болно
Тиймээс муу хариулт байхгүй болно
Гийгүүлэгчийн дууг сонс
Дуутай, дүлий хүмүүсийг төөрөлдүүлэхгүйн тулд.
- Залуус аа, одоо бид аюулгүй далайд гарах боломжтой боллоо. Бүтэн хурд урагшаа!
Бидний дарвуул хөгжилтэй дүүжин
Ус зөөлөн долгионоор гялалзаж,
Гэхдээ зөвхөн тогооч надад яаралтай мэдэгддэг
Манай хөлөг дээрх хачирхалтай зүйлсийн тухай.
Асуудлын нөхцөл байдал (Оюутнууд тэмдэглэл уншиж байна).

Д
“Тогооч хоёулаа (...), үдийн хоол хийсэн
Т
г
Тэгээд тэд бүгдийг унтраасан (...). гэрэл
Т
б
Би загас чанахыг хүссэн
n
б
Гэтэл хэн нэгэн obs(…)ku хулгайлсан!” цацах
n
- Манай хөлөг дээр хэн ажиллаж эхэлсэн бэ? (Хосолсон гийгүүлэгч).
- Одоо бид эдгээр шоглогчдыг барих болно. Залуус аа, унш сүүлчийн үгсмөр бүрт. (Үдийн хоол, хөнгөн, загас, шүрших.)
- Эдгээр үгсийг бичихэд танд хэцүү санагдаж байна уу? (Тийм).
- Эдгээр үгээр юуг тодорхойлоход хэцүү санагдаж байна вэ? (Хосолсон гийгүүлэгч бичих).
-Яагаад? (Үг үсэг нь дуудлагатай үргэлж таарч байдаггүй).
-Тэгвэл бид эдгээр үгсийг яах хэрэгтэй вэ? (Шалгах).
- Өнөөдөр бид ямар асуултын хариуг хайх вэ? (Хосолсон гийгүүлэгчийн зөв бичгийн алдааг хэрхэн шалгах вэ).
- Магадгүй хэн нэгэн эрх чөлөө авч, бидний аяллын хичээлийн сэдвийг дуугарах болов уу (Хосолсон гийгүүлэгчийг шалгаж байна).
- Тэгэхээр хичээлийн сэдэв нь "Хосолсон гийгүүлэгчийг шалгах" юм.
Сурах.
- Залуус аа, та эдгээр үгсийг шалгахын тулд ямар таамаг дэвшүүлсэн бэ?
Баталгаажуулах аргууд
1) үгийн хэлбэрийг өөрчлөх
2) нэг язгуур үг сонгох
ураг төрлийн үг
энхрий язгуур үг
үгийн утга
3) асуултын тушаалаар - олон хүн үү? юу?
хэн ч биш үү? юу?
- Таны санал болгосон баталгаажуулах аргуудыг ашиглан эдгээр үгсийг шалгахыг оролдъё.
үдийн хоол - үдийн хоол (тоо) загас - бяцхан загас (хайртай)
хөнгөн – (маш их) хөнгөн цацах – цацах (үгний утга)
-Хэн тоглоом тоглож, бүх үсгийг хольсон юм бэ? (Хосолсон гийгүүлэгч).
(слайд
"Тогооч оройн хоол бэлдэж байсан
Тэгээд гэрэл унтарлаа
Би загас чанахыг хүссэн
Гэхдээ хэн нэгэн хогийг хулгайлсан!")
- Тогоочоо баярлуулцгаая, ингэснээр тэр бидэнд оройн хоол бэлдэж, аль хэдийн зассан тэмдэглэлийг түүнд буцааж өгье. Үүний шийтгэл болгон манай далайчид одоохондоо тавцангаа угаах бөгөөд сэтгэл хангалуун тогооч тусалсанд талархан бидэнд ваартай чанамал өгсөн бөгөөд одоо бид бүгд хамтдаа амтлах болно. Харин чанамал идэхдээ үгийг анхааралтай сонсож, хос гийгүүлэгчтэй үгсийг сонсохыг хичээгээрэй.
Биеийн тамирын дасгал "Савтай чанамал".
- Залуус аа, та хоёрын хэн нь дуунаас хос гийгүүлэгчтэй үгсийг сонссон бэ? (хатаагч, үйрмэг, хулгана). Эдгээр үгсийг бүгдийг нь шалгаад бичье боломжит арга замууд.
Бид...ки - хулгана, (олон) хулгана, хулгана, хулгана, хулгана.
Аяга - (олон) аяга, аяга.
Бүтээгдэхүүний илэрхийлэл.
- Бид тестийн үгсийг сонгосон ("Туршилт" тэмдгийг байрлуулсан), одоо бид дүгнэлт хийх болно: тестийн үгсэд яагаад хосолсон гийгүүлэгчийн зөв бичгийн талаар эргэлздэггүй, яагаад бид гийгүүлэгч авиаг тод сонсдог вэ? ? (Учир нь гийгүүлэгчийн дараа эгшиг байдаг). Хосолсон гийгүүлэгчийн дараа юу гарах вэ?
- Харцгаая: үдийн хоол - үдийн хоол. Хосолсон гийгүүлэгчийн дараа ямар авиа гарах вэ? (эгшиг – ы, доогуур зураас гэх мэт)
үдийн хоол үдийн хоол
гэрэлтэх гэрэл
бяцхан загас бяцхан загас
цацаж цацах
хулгана бяцхан хулгана
аяга аяга
- Одоо бид энэ хосолсон гийгүүлэгч орж байгааг харж байна хүчтэй байр суурь. ("Хүчтэй байрлал" хавтан).
- Мөн бид эдгээр үгсийг шалгасан ("Шалгах боломжтой" тэмдгийг байрлуулсан). 1-р бүлгийн үгийн төгсгөлд эсвэл дунд ямар хосолсон гийгүүлэгч авиаг сонсдог вэ - дуут эсвэл дуугүй? (дүлий).
-Тийм ээ, тэд бүгд орсон сул байрлалшалгаж байгаа үгсээр ("Сул байрлал" хавтан)
Уйтгартай дуу чимээ нь догдолж,
Тэд амар амгалан амьдрахыг хүсэхгүй байна
Тэд чанга хөрш рүү тэмүүлдэг
Ямар ч байсан чимээгүй болго.
-Тэгвэл бид хичээлийн эхэнд ямар асуулт тавьсан бэ? (Хосолсон гийгүүлэгчийг хэрхэн шалгах вэ?)
- Үгийн үндэс дэх хос гийгүүлэгчийг шалгах дүрмийг хамтдаа боловсруулж үзье? Хэн эхлэх вэ? (Хосолсон гийгүүлэгчийг шалгахын тулд... сул байрлалд...)
- Сайн байна! Гэтэл чи бид хоёрыг чанамал идээд сууж байтал бүх хэрэгсэл маань доголдож, зорилгоо алдсан. Тиймээс би Кэйп Грамотеевын хажуугаар явж, тэднээс чиглэл асуухыг санал болгож байна. Түүнээс гадна, нутгийн оршин суугчидБид хөлөг онгоцондоо цугларсан багийн талаар олж мэдсэн. Хэрэв бид даалгавраа зөв гүйцэтгэвэл тэд бидэнд Ухаалаг, Ухаалаг эмэгтэйчүүдийн улс руу явах замыг харуулахад бэлэн байна. Би дөрвөлжин хэсгийг унших болно, та үүнийг утга учиртай үгээ оруулаад дуусгах ёстой бөгөөд мэдээжийн хэрэг язгуурт хосолсон гийгүүлэгчтэй үгсийг олж, манай дүрмийг ашиглан шалгаж, надад үзүүлэхээ мартуузай. хүссэн үсэгфен. (Хэн нэгэн алдаа гаргасан бол шалгахын тулд би тестийн үгсийг асууна).
Шүлэг зөөлөн, жигд урсаж,
Гэнэт тэр бүдэрч, чимээгүй болов.
Тэр хүлээгээд санаа алдан:
Үг хангалттай биш байна!
Буцах гэж сайн аялал
Шүлэг гол мэт урсаж,
Түүнд бага зэрэг тусал
Надад үг хэлээч.
Би онгирохгүйгээр хэлье:
Би бүх найзуудаа залуу болгоно!
Гутарсан хүмүүс над дээр ирдэг -
Үрчлээтэй, атираатай,
Тэд маш сайхан явж байна,
Хөгжилтэй, зөөлөн!
Тиймээс би найдвартай найз
Цахилгаан ... (төмөр).
Тэр хавар угтаж байна -
Тэр ээмэг зүүдэг.
Ар талд нь наасан -
Ногоон ороолт.
Мөн даашинз нь судалтай.
Та таньж байна ... (хус мод).
Би дүүдээ: - Өө!
Тэнгэрээс вандуй унаж байна!
"Ямар хачин юм бэ" гэж ах инээв, "
Чиний вандуй ... (мөндөр).
Одоо цаг нь болсон
"Эсрэгээрээ" тоглоом тогло.
Би "өндөр" гэдэг үгийг хэлье
Мөн та хариулах болно ... (бага).
Би "хол" гэдэг үгийг хэлье
Тэгээд та хариулах болно ... (хаах).
Ном унших гэж
Навчийг бүү нугал,
Энэ асуудалд дэг журмын төлөө
Бидэнд үргэлж хэрэгтэй...(хавчуурга)
Энэ араатан танд танил байна -
Хулгана иддэг, сүү уудаг.
Гэхдээ тэр муур шиг харагддаггүй
Урт нуруугаар хучигдсан ... (зараа).
-Бичиг үсэгт тайлагдсан хүмүүс танд сэтгэл хангалуун байгаа бөгөөд талархалтайгаар бидэнд чухал санааг хэлж байна. "Ухаалаг, ухаалаг эмэгтэйчүүдийн нутаг руу явахдаа замдаа гарах Бермудын гурвалжингаас болгоомжил." Үүнийг бид мэдээж анхааралдаа авч, болгоомжтой байх болно.
Биеийн тамирын дасгал.
- Сайн байна, залуусаа! Бид тантай хамт байна зөв зам. Биднийг хүрээлж буй гоо үзэсгэлэнг хараарай.
- Багийнхан, анхаарлаа хандуулаарай! Урагшаа Бермудын гурвалжин. Олон хөлөг онгоц энд ямар ч ул мөргүй алга болжээ. Тэдний багийн гишүүд хичээлдээ муу, нөхөрсөг ханддаггүй байсан бололтой. Бид энэ газрыг аюулгүйгээр өнгөрч чадах болов уу? Энд бид харуулах хэрэгтэй сайн мэдлэгхосолсон гийгүүлэгчтэй үгсийг шалгах арга. Бид хамтдаа, хосоороо ажиллах болно, танд үгтэй картууд өгдөг. Мөр бүр 3 үгтэй. Нэг үг нь шалгалтын үг, нөгөө хоёр нь шалгах боломжтой. Хосолсон гийгүүлэгч хүчтэй байрлалд байгаа шалгалтын үгийг олж дугуйлж, шалгаж буй үгсэд дутуу үсгийг оруулж, хосолсон гийгүүлэгчийн зөв бичгийн дүрмийг доогуур нь зурах хэрэгтэй. Үүнийг хурдан хийх ёстой, эс тэгвээс манай хөлөг далайн гүн рүү татагдах болно. Энэ даалгаврыг гүйцэтгэх хугацаа 1 минут байна).
lo...ka lo...ki lo...бүтэн цагаар
сосе…сосе…ка сосе…ба
хот...болон хот...хот...тэнгэр
морь ... өөр морь ... морь ...
тетра... тетра... оноо тетра... ка
зу... зу...ки зу...асти
ю...ки ю...ка ю...оноо
шу...а шу...ка шу...ки
doo...ok doo...doo...ki
gri...gri...ok gri...ki
амжилт хүсье... амжилт хүсье... амжилт хүсье...
гар... гар... дэгдээхэйн гар... a
бэлдээрэй...бэлдээрэй...бэлтгэлтэй байгаарай...ка
хурц... мөн хурц... хурц...
хар... ky хар... за хар... яс
(Оруулсан үсгээр шалгана уу).
Текстийг хуулж байна.
-Залуус аа, ухаалаг залуус, ухаалаг охидын орон өмнө нь аль хэдийн харагдаж байна. Энэ улсын оршин суугчид бидэнд "Эрхэм найз минь! Нумаар дамжина. Баруун талд нь модон жимстэй мөчир байх болно. Авцгаая!"
(Тэмдэглэлийг уншиж буй суралцагчаар чанга уншихыг хүс).
-Энэ мессеж биднийг хаашаа хүргэх бол гэж бодож байна. Бид алдааг олж, засч залруулах эсэхээ олж мэдэх боломжтой. Манай далайчид энд бас тоглоом тоглож амжсан юм шиг санагдаж байна.
- Залуус аа, энэ зурваст манай дүрэмд ямар нэг үг бий юу? (Тийм.)
- Тэднийг нэрлэ (Найз, нум, цөөрөм, сал, урагш).
- Тэмдэглэлийн агуулгыг хэн ойлгосон бэ? (Үгийн утгын талаархи асуултууд: Найзтайгаа бол бүх зүйл ойлгомжтой, гэхдээ та ямар нум яриад байна вэ? бид ярьж байна? Энэ нь бидний иддэг сонгино биш гэж үү? Сал гэдэг үг өөр ямар утгатай байж болох вэ?
-Энэ бичвэрийг алдаагүй хуулна уу. Хэн нэгэн хүндрэлтэй байна уу? Би аврахаар ирж байна!
- Шалгацгаая (Зөв тексттэй слайд).
(Хэрэв танд хангалттай цаг байхгүй бол тестийн үгсийг чангаар сонгоорой).
-За залуус аа, бид яг төвд, Ухаалаг хүмүүс, Ухаалаг эмэгтэйчүүдийн эх орны зүрх сэтгэл болох шидэт алимны мод руу ирлээ. Энэхүү алимны мод дээр энгийн алимнаас гадна 12 ер бусын алим ургадаг. Тэд бусдаасаа том юм. Та тэднээс юу харж байна вэ? (Хосолсон гийгүүлэгч).
- Хэрэв та өнөөдөр хос гийгүүлэгчтэй нөхөрлөж чадсан бол өөрийгөө сайн ажилласан гэж бодож байвал: та хос гийгүүлэгчийг шалгаж сурсан бол алимаа аваад алимны модонд аль болох өндөрт өлгө. Хэрэв танд бэрхшээл тулгарвал доод мөчрүүдэд өлгөх хэрэгтэй, ингэснээр таны мэдлэг илүү боловсронгуй болж, бататгах болно, хэрэв та хос гийгүүлэгчийг шалгаж сураагүй гэж бодож байвал алимыг аваад алимны модны доор тавь. Ингэснээр таны мэдлэг танин мэдэхүйн ид шидийн хүчээр шингэсэн болно.
-Одоо хичээлийнхээ талаарх сэтгэгдлээ хуваалцъя.
-Өнөөдөр ямар нээлт хийсэн, ямар шинэ зүйл сурсан бэ?
- Үгийн үндэс дэх хос гийгүүлэгчийг шалгах дүрмийг хэн гаргах гэж оролдох вэ? (Хэрэв хосолсон гийгүүлэгч нь үгийн төгсгөлд эсвэл өөр нэг гийгүүлэгчийн өмнө үгийн дунд байгаа бол түүнийг шалгах шаардлагатай).
- Хосолсон гийгүүлэгчийг шалгах аргуудыг хэн нэрлэхийг оролдох вэ?
- Бидний хичээлийн дараа танд баяр хөөртэй, алим шиг сэтгэлийн байдал, хүчтэй мэдлэгтэй үлдэхийг хүсч байна. Эцэст нь би дараахь зүйлийг нэмж хэлмээр байна: та бид хоёр ийм агуу зүйл хийсэн хол зам, Ухаалаг, Ухаалаг эмэгтэйчүүдийн оронд орохыг хичээж байсан ч жинхэнэ Ухаалаг, Ухаалаг хүмүүс энэ бүх хугацаанд миний хажууд байсан. Энэ бол та нар, хайрт залуус минь. Таны ажилд баярлалаа.
Гэрийн даалгавар.
- Гэртээ "Ухаалаг хүмүүсийн орноор аялах нь" сэдвээр гийгүүлэгч хосолсон үгсийг агуулсан 5 өгүүлбэр бодож олоод бичээрэй.
- Бидний хичээл дууслаа.
Нэмэлт материал:
- Ухаалаг залуус биднийг “Далайн хясаа” тоглоом тоглохыг урьж байна. Асаалттай далайн хясаахос гийгүүлэгчтэй үгсийг бичнэ. Нэг сурагч самбар дээр гарч, бүрхүүл авч, үгийг уншиж, ямар үсэг оруулах ёстойг бодож, энэ үсгээр ямар дуу авиаг зааж байгаагаас хамааран чихэвч эсвэл хонх зүүдэг. Үлдсэн оюутнууд зөвшөөрвөл алга ташина, зөвшөөрөхгүй бол тонгойно. Бэлэн! Эхлээд нэр нь эгшигээр эхэлсэн, дараа нь дуут гийгүүлэгчээр эхэлсэн, дараа нь дуугүй гийгүүлэгчээр эхэлсэн хүмүүс бос.
цагаан хос...
элсэрхэг наран шарлагын газар ...
өргөст ...
толботой наймаалж...
маш их зөгийн бал ...
найрсаг хамт олон...
судалтай улаан ...

2-р ангид орос хэлний хичээл дээр хүүхдүүд үг задлан шинжилж, тэдгээрийг ялгаж сурдаг лексик утга, синоним, антоним. Хоёрдугаар ангийн сурагчид үгсийг бүтцээр нь ангилах замаар зөвхөн язгуур төдийгүй дагавар, угтвар, төгсгөлийг ялгаж сурдаг. Тэд бичих дүрмийг судалж, тестийн үгсийг сонгож сурдаг. Илүү дэлгэрэнгүй авч үзэхярианы хэсгүүд нь бас нөлөөлдөг.

IN энэ хэсэгбагш нарын хичээлийг зохион байгуулах туршлагыг цуглуулж, нэгтгэн дүгнэв баталгаажуулах ажилхоёрдугаар ангид орос хэл дээр. Энд хичээлийн тэмдэглэл байна; тухайн сэдвээр тест, даалгавар, дасгал, төлөвлөлт, боловсруулалт.

2-р ангид орос хэл: хичээлийн тэмдэглэл, төлөвлөлт, хөгжил

Хэсэгт багтсан:

Нийт 95-аас 1-10 хүртэлх нийтлэлийг харуулж байна.
Бүх хэсгүүд | Орос хэл, 2-р анги

2-р ангийн орос хэлний "Угтвар үгийн алдаа" хичээлийн хураангуйХичээлийн хураангуй дээр Орос хэл 2"IN" анги(Хэл ярианы бэрхшээлтэй болон сурахад бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан хөтөлбөр 3 анги) Сэдэв: Угтвар үгийн зөв бичих дүрэм. Даалгаврууд: 1. Хүүхдийн угтвар, үгэнд гүйцэтгэх үүргийн талаарх мэдлэгийг гүнзгийрүүлж,... гэсэн ойлголтыг үргэлжлүүлэн бататгах.

2-р ангийн орос хэлний хичээл “Жи-ши үсгийн зөв бичих дасгал. Үг үсгийн тэмдэглэгээ" орос хэлЗИ-ШИ ҮСГИЙН ХОЛБОЛТЫН ДАСГАЛ. ҮГ БИЧГИЙН ТОДОРХОЙЛОЛТ. Сэдэв: Үсэг бичих болон zh, w-ийн дараа хийх дасгалууд. Үг үсгийн тэмдэглэгээ. Зорилтот: – зөв бичгийн болон j, w-ийн дараа орсон үг бичих чадварыг хөгжүүлэх, зөв ​​бичгийн дүрмийг тайлбарлах, ямар...

Орос хэл, 2-р анги - 2-р ангид орос хэлний "Онцлох" хичээлийн хураангуй

Нийтлэл “Орос хэлний хичээлийн хураангуй “Эфэсс” 2...”Хураангуй 1. Сэдэв: Орос хэл 2. Анги: 2-р анги 3. Хичээлийн сэдэв: “Стресс” 4. Хичээлийн зорилго: Үгэнд стрессийн үг бүтээх үүргийг ойлгох нөхцлийг бүрдүүлэх 5. Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн: Хувийн: олж авах сэдэл байгаа эсэхэд хандах хандлагыг хөгжүүлэх...

"MAAM-зураг" зургийн сан

2-р ангийн орос хэлний хичээл "Үгийн төгсгөлд зөөлөн гийгүүлэгчтэй үгс"сэдэв: “Үгийн төгсгөлд намуухан гийгүүлэгч авиатай үг” Зорилго: ь үсгийг ашиглан үгийн төгсгөлд зөөлөн гийгүүлэгчтэй үг бичиж сурах Зорилго: төгсгөлд ь үсэгтэй үг бичих чадварыг хөгжүүлэх үг, үсгийн алдааг зөвтгөх; сэтгэн бодох, дүн шинжилгээ хийх,...

2-р ангийн орос хэлний хичээлийн хураангуй "Өнгөрсөн цаг дахь үйл үгийн хүйс"Орос хэлний хичээлийн технологийн зураг Багш: Антинг Валентина Германовна Огноо: 2015 оны 4-р сарын 22. Сэдэв. Өнгөрсөн цагт үйл үгийн хүйс. Хичээлийн төрөл: Шинэ мэдлэг, үйл ажиллагааны арга барил эзэмших хичээл (шинэ материал сурах. Сэдвийн боловсролын...

2-р ангийн орос хэлний хичээл “Шилжүүлж болохгүй үг. Үгийн дунд Ү үсэгтэй үгсийг таслах"Сэдэв: Шилжүүлэх боломжгүй үгс. Үгийн дунд Ү үсэгтэй үгсийг таслах. Хичээлийн төрөл: хосолсон. Зорилго: голд нь Ү үсэгтэй үгсийг таслах дүрэм. Боловсролын зорилтууд: зураасаар зурж болохгүй үгсийн онцлог, Ү үсэгтэй үгийг таслах дүрэмтэй танилцана уу...

Орос хэл, 2-р анги - Сэтгэцийн хомсдолтой сурагчдад зориулсан ганцаарчилсан гэрийн сургалтын 2-р ангийн орос хэл дээрх ажлын хөтөлбөр (сонголт 7.2)

Тайлбар тэмдэглэл Ажлын хөтөлбөрОрос хэл дээр 2-р ангид ганцаарчилсан сургалтСэтгэцийн хомсдолтой оюутны гэртээ (сонголт 7.2) дараахь баримт бичгүүдийн үндсэн дээр боловсруулсан: 1. Холбооны муж боловсролын стандартбага ерөнхий боловсролын...

2-р ангийн орос хэлний хичээл-тоглоом "Акитаммарг руу аялах"Сэдэв: "Хурдсан зүйлийг давтах." Хичээлийн зорилго: 1. Мэдлэгээ нэгтгэх, нэгтгэх дүрмийн онол, өргөдөл гаргах чадвар онолын материалпрактик дээр. 2. Сурагчдын яриа, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх. 3. Тухайн сэдвийг сонирхох, эерэг сэдэл төрүүлэх. Асаалттай...

Хичээлийн сэдэв: Нэр үг.Мэдлэгийг системчлэх хичээл

ЗОРИЛГО: 1) нэр үгийн талаархи анхны мэдлэгийг нэгтгэх;

хэн гэсэн асуултад хариулсан үгсийг ялгах чадварыг нэгтгэх. гэсэн асуултад хариулах үгс юу вэ?

2) ур чадварыг сайжруулах зөв бичгийн дүрмийн сэрэмж; сурагчдын яриа, логик сэтгэлгээг сайжруулах;

3) бидний эргэн тойрон дахь ертөнцөд сонирхлыг хөгжүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

ОРОС ХЭЛНИЙ ХИЧЭЭЛ

2-р АНГИ

Багш Чеканова Нина Трофимовна

Хотын боловсролын байгууллага Зареченская дунд сургууль

СЭДЭВ: Нэр үг.

/Мэдлэгийг системчлэх хичээл/

ЗОРИЛГО: 1) нэр үгийн талаархи анхны мэдлэгийг нэгтгэх;

Хэн гэдэг асуултад хариулсан үгсийг ялгах чадварыг бэхжүүлэх. Тэгээд

Юу гэсэн асуултад хариулах үгс?

2) зөв бичгийн дүрмийн сэрэмжийг дээшлүүлэх;

Сурагчдын яриа, логик сэтгэлгээг сайжруулах;

3) бидний эргэн тойрон дахь ертөнцөд сонирхлыг хөгжүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

I. Хичээлийн сэдэв, зорилтыг таниулах.

- Өнөөдөр та бид хоёр эхний бүлгийн үгсийн тухай - нэр үгийн талаар олж мэдсэн бүх зүйлийг санаж байх ёстой.

Манай зочин бол Данно, даалгавар, асуултынхаа хамт. Дуннотой хамт "Орос хэл дээрх үгсийн бүлгүүд" номыг унших болно. (Слайд 2)

  1. Үг үсэг 5 минут.

– Хичээлээ бага зэрэг халаалтаар эхэлцгээе: 5 минутын зөв бичих дасгал.

Энэ үед бие даасан ажилкартууд дээр.

1. Диктантын дор үгсийг баганад бичих /1 – самбарт/

туулай чих, сүүл, холтос

ямааны эвэр, сүү

үнэгний сүүл, нүх

үнээний эвэр, сүү

хонины ноос, оймс

– Үгээр стрессийг зааж, зөв ​​бичгийн дүрмийг онцлон тэмдэглэ.

- Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? / хэнийг асууя? - амьтад/

2. Үг бүрд ямар хариулт өгөхөөр үг сонгоорой? мөн энэ үгтэй холбоотой байсан. Тэдний хажууд байгаа үгсийг бич.

3. Шалгах /хүүхдүүд үгээ унших/

  1. Ерөнхий ойлголт онолын мэдлэгнэр үгийн тухай.

1) – Та бүх бичигдсэн үгсийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? /амьтны нэрс./

Үүнийг ингэж нэрлэдэгМанай номын 1-р бүлэг "Нэр үг"

(Слайд 3)

– Ямар үгсийг нэр үг гэж нэрлэдэг вэ?

- Үүнийг бид номынхоо дараагийн хуудсанд оруулах болно.

2 хуудас хэн бэ? Юу? зүйлс

(Слайд 4)

2) – Та 1-р баганад байгаа үгсийг амьтдыг нэрлэсэн гэж хэлсэн. Тэдгээрийг ямар 2 бүлэгт хувааж болох вэ? /гэрийн болон зэрлэг/

– Зэрлэг амьтдыг илэрхийлсэн үгсийг уншина уу?

-Та өөр ямар зэрлэг амьтдыг мэдэх вэ?

– Эдгээр амьтдыг яагаад зэрлэг гэж нэрлэдэг вэ?

– Гэрийн тэжээвэр амьтдыг ямар үгээр илэрхийлдэг вэ? Нэмэх.

-Яагаад тэжээвэр амьтан гэж?

IV. Гэмтсэн тексттэй ажиллах.

1) Тоглоом "Юмыг эмх цэгцтэй болгох" Мэдэхгүй

Чанга дуугаар .......Мурка

Алдаа

Нугад хуцаж байна ......Аянга

Охин

– Өгүүлбэр зохиож, тус бүрийг хоёр үгээр гүйцээнэ.

2) Өгүүлбэр бичих /бие даан/

– Үг үсгийн ямар зүй тогтол олдсон бэ?

  1. Нэр үгийг тодруулах.

– Хэн гэдэг асуултад хариулах нэр үгийг олоорой.

– Хэн гэдэг асуултанд ямар нэр үг хариулдаг вэ?

-Тэгээд юу гэсэн асуултад?

3-р хуудас хэн бэ? (Слайд 5, 6)

  1. Тоглоом "Хэн нуугдаж байгааг таагаарай?"

– Бид ямар амьтны тухай ярьж байгааг олж мэдээрэй.

Энэ амьтан ойд амьдардаг. Тэр маш ухаалаг, зальтай, болгоомжтой байдаг.

Хулгана агнах дуртай. Энэ амьтан улаан үстэй, сэвсгэр сүүлтэй.

- Ямар үгс танд таамаглахад тусалсан бэ?

  1. Тексттэй ажиллах/дэлгэцэн дээр/ (Слайд 7)

Үнэг. Фокси.

Бяцхан үнэг нь хурц шүдтэй, нимгэн гутаан доромжлолтой.

Үслэг дээл нь дулаахан, сүүл нь сэвсгэр.

Текстийг уншина уу.

Хоёр гарчиг өгсөн. Аль гарчиг нь текстэд хамгийн сайн тохирох вэ, яагаад?

- Энэ ямар текст вэ? /текст-тайлбар/

- Гарчиг бичнэ үү. Текстээс хэн гэдэг асуултад хариулах нэр үгийг бич. нэг баганад, мөн юу гэсэн асуултад хариулах нэр үг вэ? - өөр баганад.

Фокси.

ДЭМБ? Юу?

Үнэгний шүд

Үнэгний хоншоор

Үнэгний үслэг цув

Бяцхан үнэгний сүүл

Та ямар үгэнд болгоомжтой хандах хэрэгтэй вэ? /үг үсэг/

– Багана бүрийн үгийг унш.

- Нэгийг бодож олоорой холбоотой үгсДашрамд хэлэхэд, бяцхан үнэг. Үүнийг нэмнэ үү.

VII. Асуултуудын хариултыг эмхэтгэх, бичих.

Дэлгэц дээрх асуултууд: (Слайд 8)

-Үнэг хаана амьдардаг вэ?

- Тэр юу иддэг вэ?

Үнэг ойд амьдардаг. Үнэг бол зэрлэг амьтан юм.

Түүний гэр нь нүх юм. (Слайд 9)

Үнэг хулгана иддэг, үнэг бол махчин амьтан юм.

туулай, шувууд. (Слайд 10)

Зөвлөмж - мессеж.Саналууд - дүгнэлт.

Энэ нь: Үнэг хаа сайгүй амьдардаг: ойд, ууланд, тал хээр, намагт.

Энэ нь: Үнэг нь ойн шүүслэг жимснээс татгалздаггүй: гүзээлзгэнэ, нэрс, алим. Гэхдээ түүний гол хоол нь жижиг амьтад юм.

– Өгүүлбэр бичих – дүгнэлт.

VIII. Хичээлийн хураангуй

– Бид ангид ямар бүлэг үгсийн талаар ярилцсан бэ?

- Ямар үгсийг нэр үг гэж нэрлэдэг вэ?

- Хичээлийн юу нь танд таалагдсан бэ?




Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!