Хөвөх хүчийг тодорхойлох лабораторийн ажил. Таамаглал ба үр дагавар

Сэдэв:Шингэн дотор дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тодорхойлох.

Хичээлийн төрөл: Лабораторийн ажил: шингэнд дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тодорхойлох.

Анги: 7, Перышкин: Прок. Ерөнхий боловсролын 7-р ангийн хувьд. байгууллагууд. М.: Боловсрол, 2007.

Зорилго:

Боловсролын:

Усанд живсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тодорхойлох оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулах;

Ажиллаж байна лабораторийн туршилтбиеийн эзэлхүүнээс хөвөх хүчний хамаарлын талаархи мэдлэгийг оюутнуудад төлөвшүүлэх;

хөвөх хүчний тооцоог тодорхойлох аргын талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх;

Агаар, шингэн дэх биеийн хэмжсэн жинг ашиглан хөвөх хүчийг хэрхэн тодорхойлохыг заах;

Шингэн дотор дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тодорхойлох төхөөрөмжийг угсрах чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

Сурагчдын анхаарлыг татах зөв дизайнлабораторийн ажил, ширээний компьютер дээр эмх цэгцтэй байх.

Боловсролын:

Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээоюутнуудыг хийсэн ажлынхаа талаар өөрсдийн дүгнэлтийг гаргахад урих замаар.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын үе шат (1 мин)

Сайн байна уу!

Суу.

2. Мэдлэгээ шинэчлэх (2 мин)

Сүүлийн хичээл дээр юу сурснаа санацгаая.

3. Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох. (2 мин)

Залуус аа, би та нарт одоо хэлье сонирхолтой түүх. Өдөр нь маш халуун болж, Настя, Таня нар усанд сэлэв. Тэд удаан хугацаанд сэлж, дараа нь голын ёроолыг судалж эхлэв. Хичнээн олон янзын хайрга олдсон бэ! Тэдний нэг нь эгч нарыг онцгойлон сонирхож байв. Энэ бол бүх талаараа гөлгөр асар том бул чулуу байв. Охид түүнийг эрэг дээр гаргахаар шийджээ. Охидууд чулууг усанд хялбархан эрэг рүү ойртуулжээ. Гэвч түүнийг газардуулах нь тийм ч амар ажил биш болов. Чулуу хэтэрхий хүнд байсан. Би хөвгүүдээс тусламж хүсэх хэрэгтэй болсон. Нийтлэг хүчин чармайлтаарТэд зорилгодоо хүрч, удаан хугацаанд амжилтанд хүрч чадсангүй. Охид яагаад чулууг эрэг рүү ойртуулж чадсан ч газар дээр гаргахын тулд өргөж чадаагүй юм бэ?

Усан дахь биеийн жин үнэхээр агаараас бага эсэхийг шалгаж, усанд үйлчлэх хүчний хэмжээг тодорхойлъё.

4.Ажлаа дуусгах.(25 мин)

Дэвтэрээ нээж, хичээлийн сэдвийг бич

Лабораторийн ажил No7

Сэдэв: Шингэн дотор дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тодорхойлох

Ажлын зорилго: Шингэний усанд живсэн биед үзүүлэх хөвөх нөлөөг туршилтаар илрүүлэх, хөвөх хүчийг тодорхойлох.

Тоног төхөөрөмж: динамометр, холбогч, хөлтэй tripod, өөр өөр эзэлхүүнтэй хоёр бие, устай шил, усан дахь давсны ханасан уусмал.

Гүйцэтгэх зааврыг ашиглан шингэнд дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тодорхойлж үр дүнг хүснэгтэд оруулна уу.

Шингэн

Агаар дахь биеийн жин P, N

Шингэн дэх биеийн жин

Хөвөгч хүч F, N

Бид. уралдаан усанд давс

Сайн байна уу!

Хүүхдүүд сууна.

Хөвөх хүч нь шилжсэн шингэний жинтэй Fa=mжg тэнцүү байна

Усанд чулуу нь босоо тэнхлэгт дээш чиглэсэн хөвөх хүчний нөлөөнд автдаг тул илүү хөнгөн байдаг. Эрэг дээр энэ нь агаарын талаас ажилладаг боловч усны талаас бага байдаг.

Оюутнууд ажлын зааврыг анхааралтай сонсож, ажлын шаардлагыг дагаж мөрддөг.

Тэд ажлаа хийж байна.

Сэдэв:Шингэн дотор дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тодорхойлох

Ажлын зорилго: шингэнд живсэн биед үзүүлэх хөвөх нөлөөг туршилтаар илрүүлж, хөвөх хүчийг тодорхойлно.

Тоног төхөөрөмж: динамометр, холбогч ба хөлтэй штатив, өөр өөр эзэлхүүнтэй хоёр бие, устай шил, усан дахь давсны ханасан уусмал.

Ажлын явц:

1.Динамометрийг tripod дээр холбож, биеийг нь утсаар авчирна. Хүснэгтэнд динамометрийн заалтыг тэмдэглэж тэмдэглэ. Энэ нь агаар дахь биеийн жин байх болно.

2. Нэг аяга ус тавиад бүх биеийг усан дор болтол шүүрч авах хэсгийг хөл болон динамометрээр буулгана. Хүснэгтэнд динамометрийн заалтыг тэмдэглэж тэмдэглэ. Энэ нь усан дахь биеийн жин байх болно.

3. Хүлээн авсан өгөгдлүүдийг ашиглан биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тооцоол.

4. Оронд нь цэвэр усханасан давсны уусмал авч, ижил биед үйлчлэх хөвөх хүчийг дахин тодорхойлно.

5. Динамометрт өөр эзэлхүүнтэй биеийг авчирч, заасан аргаар (2 ба 3-р зүйлийг үз) усан доторх хөвөх хүчийг тодорхойлно.

6. Үр дүнг хүснэгтэд бичнэ үү.

Шингэн

Агаар дахь биеийн жин P, N

Шингэн дэх биеийн жин

Хөвөгч хүч F, N

Ханасан уусмалусанд давс

7.Гүйцэтгэсэн туршилтын үндсэн дээр дүгнэлт гаргах. Хөвөх хүч ямар хэмжигдэхүүнээс хамаардаг вэ?

Үндэслэл

Оюутан хэмжилтийн зорилго, явцыг бичиж, хэмжилт хийх хэрэгслийг жагсааж, хэмжилт хийх энгийн тохиргоог угсарч, хэмжих хэрэгслийг ашигласан: "5" гэсэн үнэлгээ өгөх боломжтой гэж би бодож байна. масштабын хуваагдал, уншилтыг авч, харьцангуй ба тодорхойлсон үнэмлэхүй алдаа, хэмжилтийн үр дүнд нөлөөлж буй сөрөг хүчин зүйлийн нөлөөг арилгасан, ажиглагдсаныг тайлбарлав физик үзэгдлүүд, ажлын тайланг хүснэгт хэлбэрээр эмхэтгэсэн. Хэмжилт хийх багаж хэрэгслийн бүтэц, ажиллах зарчим, багаж хэрэгсэлтэй харьцах дүрэм, үүнийг хэмжих аргыг мэддэг байх. физик хэмжигдэхүүн. Би үр дүнд нь бие даан дүн шинжилгээ хийж, дүгнэлт хийсэн.

Өөрөөр хэлбэл, оюутан I, II, III түвшний мэдлэг, чадварыг ашигласан.

MBOU 117-р дунд сургууль Физикийн багш Дмитракова Л.Н.

Снежинск, Челябинск муж

7-р анги

"Лабораторийн ажил №7" сэдэвт хичээл.

"Хөвөх хүчийг тодорхойлох,

шингэнд дүрсэн биед үйлчилдэг"

Хичээлийн зорилго: Шингэний усанд живсэн биед үзүүлэх хөвөх нөлөөг туршилтаар илрүүлэх, хөвөх хүчийг тодорхойлох.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:сурах бичгийн 167-р хуудасны тайлбарын дагуу.

Хичээлийн төрөл: хичээл-судалгаа - лабораторийн ажил.

Боловсролын зорилго:туршлагаар дамжуулан хөвөх хүчийг тодорхойлох онолын болон практик ур чадвар, оюутнуудын чадварыг хөгжүүлэх; харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадвар; агаар, шингэн дэх биеийн жинг хэмжих чадвар.

Хөгжлийн зорилго:хөгжүүлэх танин мэдэхүйн сонирхолоюутнууд физикийн чиглэлээр суралцах, загварын дагуу лабораторийн ажил гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх; хэв маягийг олох чадварыг хөгжүүлэх; хүснэгт бөглөх чадварыг хөгжүүлэх; судалгааны ур чадварыг хөгжүүлэх; хосоор ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын зорилго:үүрэг хариуцлага, нөхдөө хүндэтгэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх, зохион байгуулалтыг төлөвшүүлэх, лабораторийн тоног төхөөрөмжтэй ажиллах соёлыг төлөвшүүлэх.

DZ: L. No 605, 606, 623, 626.

Хичээлийн явц:

I . Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээлдээ дайчлах эхлэл. Тасаагүй хүмүүсийг шалгаж байна. Анхаарлын зохион байгуулалт.

Зорилтот: сэтгэл зүйн хандлагаоюутнууд анги руу. Бичлэг гэрийн даалгавар 626 тоот тайлбартай (биеийн эзэлхүүн = abc).

II . Хичээлийн сэдэв, зорилгыг хэлнэ үү.

Зорилтот: хөвөх хүчийг туршилтаар илрүүлэх; Архимедийн хүч юунаас (биеийн нягтрал ба эзэлхүүнээс) хамаардаг болохыг олж мэдэх үү?

III . Судалсан материалын шингээлтийг шалгах (урд талын судалгааоюутнууд).

Зорилтот: мэдлэгийг шалгах, үнэлэх

Хяналтын асуултууд:

1. Шингэн дотор дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тооцоолох томьёог (самбар дээр) бич.

2. Хөвөх хүч юунаас хамаардаг вэ? Энэ нь юунаас хамаарахгүй вэ?

3. Энэ хүчийг хэрхэн чиглүүлдэг вэ?

4. Хэн анх хөвөх хүч байдгийг онцолж, түүний үнэ цэнийг тооцоолсон бэ?

5. Архимедийн хуульд юу гэж заасан байдаг вэ?

IV . Лабораторийн ажил гүйцэтгэх № 7

« Шингэн дотор дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тодорхойлох"

(сурах бичиг, 167-р хуудасны тайлбарын дагуу гүйцэтгэнэ.).

Зорилтот: судалгаа хийх, хүснэгт бөглөх, сурагчдын дүгнэлт хийх (багшийн удирдлаган дор хосоор ажиллах).

В . Туршилтын дүн шинжилгээ, дүгнэлт.

Зорилтот: туршилтыг харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх (хамтын хэлэлцүүлэг; өөрөө бичлэг хийхдэвтэрт).

Даалгавруудыг харьцуулах:

1. Өөр өөр эзэлхүүнтэй биед үйлчлэх Архимедийн хүч.

2. Архимедийн хүч нь цэвэр, давстай усанд бие махбодид үйлчилдэг.

Дүгнэлт:

1. Архимедийн хүч нь биеийн дүрсэн хэсгийн эзэлхүүнээс хамаарна.

2.Архимедийн хүч нь шингэний нягтаас хамаарна.

3. Биеийг шингэнд дүрэх үед биеийн жин алдагддаг.

VI . Архимедийн домог (хэрэв цаг үлдсэн бол).

Зорилтот: сурагчдын хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх; баримт, үндсэн санааг эзэмших (Уншсан зүйлийн талаар сурагчидтай хийсэн яриа).

VII . Асуудлыг шийдвэрлэх (хэрэв цаг үлдсэн бол).

Зорилтот: чанарын болон тооцооллын асуудлыг шийдвэрлэхдээ Архимед хүчний биеийн эзэлхүүн ба шингэний нягтаас хамаарах мэдлэгийг ашиглах.

АСУУДАЛ ШИЙДЭХ.

Усанд буулгасан ган бөмбөлгүүдийн аль нь хамгийн их хөвөх хүчийг мэдэрдэг вэ?

Тэнцвэрийн цацрагт дүүжлэгдсэн ижил бөмбөгийг нэг нь тосонд, нөгөөг нь усанд дүрнэ. Энэ нь аль бөмбөг дээр ажиллах вэ? агуу хүчАрхимед?

3) Металл эд анги агаарт 44.5 Н жинтэй, керосинд дүрвэл 40.5 Н. Тухайн хэсэгт ямар Архимедийн хүч үйлчлэх вэ? Энэ хэсгийн эзлэхүүн хэд вэ?

Өгөгдсөн:

Агаар дахь P = 44.5 Н

П В керосинд = 40.5 Н

F a —? V т -?

Шийдэл:

Агаар дахь F a = P – керосин дахь P

F a = 44.5 – 40.5 = 4H

F a = ρ k g V t V t = Ф A_

ρ - g

ρ r = 800 кг/м 3 В t = 4 цаг__________= 0.0005 м 3

800 кг / м 3, 10 н / кг

Хариулах: 0.0005 м 3

4 Н

VIII. Хичээлийн хураангуй.

(Чи шинэ юу сурсан бэ? Юу сурсан бэ? Энэ нь танд хэцүү байсан уу? Хичээл танд сонирхолтой байсан уу?). Баталгаажуулахын тулд дэвтэрээ өгнө үү.

Хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ хийх (багшийн хувьд):

Бүтээлч үйл ажиллагааны аргууд:

1. Урам зориг өгөх зургууд.

2. Бие даасан практик үйл ажиллагааоюутнууд.

3. Ажиглалт, дүн шинжилгээ, харьцуулалт, дүгнэлт, хүснэгтийг бөглөх.

4. Хайлтын даалгавар.

5. Хосоор ажиллах.

Байгууллагын хэлбэр:

1. Урд.

2. Уурын өрөө.

3. Хичээл дэх оюутнуудын хамтын үйл ажиллагаа.

Зорилго:

  • шингэнд дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг хэмжих;
  • бие даасан ур чадварыг хөгжүүлэх бие даасан ажилба бүлэгт ажиллах, харьцуулах, ажиглах чадвар;
  • Дүгнэлт гаргах, бүтээлчээр хандах бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх туршилт хийж байна, шинжлэх ухааны танин мэдэхүйн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Даалгаварууд:

  • онолын таамаглалыг туршилтаар шалгаж, F-ийг тооцоол А- Архимедийн хүч;
  • логик сэтгэх, харьцуулах, харьцуулах, бие даан дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх;
  • санаачлага, үйл ажиллагаа, бие даасан байдал, бүтээлч сонирхлыг харуулах.

Тоног төхөөрөмж:компьютер, суулгах диск "Физикийн лабораторийн ажил"; стакан, жин, жин, их бие - ижил эзэлхүүнтэй хөнгөн цагаан ба гууль, динамометр.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

Үгүй х

Арга, техник

1. Шингэн эсвэл хийд дүрсэн биед нөлөөлж буй хөвөх хүчний талаархи асуултуудыг давтах Яриа, урд талын судалгаа.
2. Материалыг танилцуулах, нэгтгэх. Ярилцлага, туршилт үзүүлэх, лабораторийн ажил.
3. Хөвөгч хүч...
Архимедийн хүч.
Хэмжээ F А
Оюутнуудын өргөдөл шинжлэх ухааны аргууд: ажиглалт, харьцуулалт, харьцуулалт, таамаглал, онолын дүгнэлт, онолын таамаглалыг туршилтаар баталгаажуулах.
4. Даалгаврын асуултууд. Карт, дэвтэр дээр бичээрэй.
5. Гэрийн даалгавар. Самбар болон өдрийн тэмдэглэл дээр бич.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Урам зориг. (Мэндчилгээ, тасалсан хүмүүсийг тэмдэглэх, сэдэв, хичээлийн зорилго, эпиграф унших)

- Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв маш чухал бөгөөд сонирхолтой байна. Шингэн эсвэл хийд дүрсэн биед үйлчилдэг хөвөх хүч бид маш олон удаа тулгардаг тул янз бүрийн ажил гүйцэтгэхдээ энэ хүчин зүйлийг анхаарч, хөвөх хүчний хэмжээг тодорхойлж, энэ хүчний хэмжээнд нөлөөлөх нөхцлийг тодорхойлох шаардлагатай. . Өнөөдрийн судалгаа үүнд зориулагдсан болно.
Судалгааны загвар: суурь баримтууд - таамаглал - судалгаа шинжлэх ухааны уран зохиол- туршилт хийх - үр дүнд дүн шинжилгээ хийх - дүгнэлт.

2. Мэдлэгийг шинэчлэх

3. Суурь баримтууд:Тиймээс шингэнд байрлуулсан бие "хөнгөн" болдог

4. Таамаглал дэвшүүлэх:Биед үзүүлэх хүчний үйл ажиллагааны өөрчлөлтийг зөвхөн өөр хүчний үйлчлэлээр хийх боломжтой тул таталцлын хүчний эсрэг эсрэг чиглэсэн хөвөх хүч үйлчилдэг - бидний зорилго бол энэ хүчний хэмжээг тодорхойлох, шалгах явдал юм. томъёо: Ф А.= w V Т g
Янз бүрийн түвшний шингэний даралтын зөрүүгээс шалтгаалан түлхэж гаргах эсвэл Архимедхүч чадал

Цагаан будаа. 1.15.3-д Архимед хүчний харагдах байдлыг тайлбарласан. -ийн өндөртэй тэгш өнцөгт параллелепипед хэлбэртэй бие hба суурь талбай С. Доод ба хоёрын хоорондох даралтын зөрүү дээд ирмэгҮүнд:

Тиймээс хөвөх хүч нь дээш чиглэсэн байх ба түүний модуль тэнцүү байна

Хаана Внь биеэс нүүлгэсэн шингэний эзэлхүүн ба В- түүний масс.

Шингэн (эсвэл хий) -д дүрсэн биед үйлчилж буй Архимед хүч нь биеэс нүүлгэсэн шингэний (эсвэл хий) жинтэй тэнцүү байна.

Энэ мэдэгдлийг гэж нэрлэдэг Архимедийн хууль , ямар ч хэлбэрийн биед хүчинтэй.

Архимедийн хуулиас харахад биеийн дундаж нягт m нь шингэний (эсвэл хийн) нягтаас их байвал бие ёроол руу живнэ. Хэрэв т< , тело будет плавать на поверхности жидкости. Объем погруженной части тела будет таков, что вес вытесненной жидкости равен весу тела. Для подъема халуун агаарын бөмбөлөгагаарт түүний жин нь шилжсэн агаарын жингээс бага байх ёстой. Тиймээс бөмбөлөгүүд нь хөнгөн хий (устөрөгч, гелий) эсвэл халсан агаараар дүүрдэг.

5. Таамаглал, үр дагаврыг дэвшүүлэх

Самбар дээр бичсэн:

6. Туршилт(лабораторийн ажил)

Манай агуу эх орон нэгт М.В. Ломоносов хэлэхдээ: "Би зөвхөн төсөөллөөс үүдэлтэй мянган бодлоос нэг туршлагыг эрхэмлэдэг." Тиймээс бид бүх таамаглалаа туршилтын туршилтанд оруулах болно.
(Ширээн дээр лабораторийн ажлыг шалгах, явуулахад шаардлагатай багаж хэрэгсэл, бүх зүйл байдаг).
Картын дээж - 1-4 тоот санамж бичигт хүүхдүүд үр дүнгээ бичнэ. Таныг картууд дээр ажиллах үед багш үр дүнг самбар дээр тайлбартай бичдэг ( Хавсралт 1 ).

Тиймээс бид өөрсдийн таамаглал, эрдэмтдийн туршилтыг баталж байна.
Виртуал лабораторийн ажлыг хийж Архимедийн хуулийг шалгацгаая ( Хавсралт 2 )

6. Үр дүн:Гүйцэтгэсэн ажил нь Архимедийн хууль хүчин төгөлдөр болохыг баталсан.

Тусгал:

1. Шингэнд бүрэн дүрэгдсэн бие ямар хүчээр шингэнээс түлхэгдэж байгааг туршилтаар хэрхэн тодорхойлох вэ?
2. Энэ хүч хэдтэй тэнцүү вэ?
3. Шингэн болон хийд дүрэгдсэн биеийг түлхэж гаргах хүчийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
4. Архимедийн хүчийг хэрхэн тооцоолох вэ?
5. Архимедийн хүч ямар хэмжигдэхүүнээс хамаарах вэ? Энэ нь ямар хэмжээнээс хамаарахгүй вэ?

7. Гэрийн даалгавар:§48, 49, жишээ нь. 24, 119-р хуудас.

Уран зохиол: "Физик 7" сурах бичиг A.V. Перышкин " Хичээлд суурилсан хөгжүүлэлтфизикийн чиглэлээр" V.A. Волков, С.Е. Полянский.

ЛАБОРАТОРИЙН АЖИЛ.

ТҮЛХЭХ ХҮЧНИЙ ТОДОРХОЙЛОЛТ.

Зорилго : шингэнд живсэн биед үзүүлэх хөвөх нөлөөг туршилтаар илрүүлж, хөвөх хүчийг тодорхойлно.

Төхөөрөмж ба материал : динамометр, холбогч ба хөлтэй штатив, өөр өөр эзэлхүүнтэй хоёр бие, устай шил, усан дахь давсны ханасан уусмал.

Хэрэглэх заавар:

1. Архимедийн хуулийн дагуу шингэнд живсэн биед хөвөх хүч үйлчилдэг.Ф А, жинтэй тэнцүү мгнүүлгэн шилжүүлсэн шингэн:

Ф А = мг. (1)

Харьцуулбал Архимедийн хүчбиеийн жингээр та биеийн жинг хэмжих хэрэгтэйПдинамометр ашиглан Архимедийн хүчийг тооцоолФ А . Архимедийн хүчФ А томъёогоор тодорхойлно:

Ф А = мг = Vg (2),

Хаана - усны нягтрал (= 1000 кг/м 3 ), В- биед нүүлгэн шилжүүлсэн усны хэмжээ;g- хурдатгал чөлөөт уналт (g= 9.81 м/с 2).

Эзлэхүүн ВНүүлгэн шилжүүлсэн усыг хэмжих цилиндр ашиглан судалж буй биеийг усанд дүрж, биегүйгээр усны түвшний зөрүүгээр хэмжиж болно.

Архимедийн хүч Ф.А.Усанд живж буй биед үзүүлэх нөлөөг динамометр ашиглан биеийн жинг хэмжих замаар олж болно.Пагаарт болон хүчиндП 1 , усанд дүрэх үед биеийн тэнцвэрт байдлыг хадгалах:

P=F А 1 , Ф А = P - P 1 .

2. Динамометр ашиглан эхний биеийн P жинг хэмжинэ.

3. Хүчийг хэмжинэ П 1 , цагт динамометрийн дэгээ дээр ажиллаж байна бүрэн дүрэлзэхбиеийг усанд оруулдаг. Үүнийг хийхийн тулд динамометрийг tripod дээр суурилуулж, жинг өлгөх хэрэгтэй. Нэг аяга ус хийж, бүх биеийг усан дор байлгах хүртэл шүүрч авах хэсгийг хөл, динамометрээр буулгана. Энэ нь усан дахь биеийн жин байх болно.

4. Биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тооцоол.

5
. Цэвэр усны оронд ханасан давсны уусмал авч, хөвөх хүчийг тооцоол.

6. Өөр биеийг динамометрт өлгөж, 2 – 5-р алхамуудыг хий

7. Хэмжилт, тооцооны үр дүнг тайлангийн хүснэгтэд бичнэ.

Шингэн

Агаар дахь биеийн жин

Шингэн дэх биеийн жин

Хөвөгч хүч

F , N F =P -P 1

Р

P''

П 1

П 1 ’’

F'

F''

Ус

Усан дахь ханасан давсны уусмал

Гүйцэтгэсэн туршилтууд дээр үндэслэн дүгнэлт гарга.

Туршилтын асуултууд.

1. Ямар усанд сэлэх нь илүү хялбар байдаг ба яагаад: далай эсвэл гол уу?

2. Утасаар дүүжлэгдсэн ган баар нь усанд дүрнэ. Блок дээр үйлчлэх харилцан үйлчлэгч бие ба хүчийг нэрлэнэ үү. Эдгээр хүчийг графикаар дүрсэл.

3. Нэг ширхэг төмрийн эзэлхүүн 0.1 м 3 . Керосинд бүрэн дүрэх үед түүнд ямар хөвөх хүч үйлчлэх вэ?

Сэдэв: Лабораторийн ажил “Шингэнд дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг тодорхойлох”.

Зорилго:

    шингэнд дүрсэн биед үйлчлэх хөвөх хүчийг хэмжиж сурах;

    бие даан ажиллах чадвар, харьцуулах, ажиглах, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;

    тухайн сэдвээр танин мэдэхүйн сонирхлыг төлөвшүүлэх

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч. Зорилго тогтоох

2. Шинэчлэх суурь мэдлэг

3. Лабораторийн ажлыг компьютерийн загвараар гүйцэтгэх.

4. Хичээлийн хураангуй.

5. Гэрийн даалгавар.

Багш: Сайн ууманай агуу эх орон нэгтэн M.V. Ломоносов хэлэхдээ: "Би зөвхөн төсөөллөөс үүдэлтэй мянган бодлоос нэг туршлагыг эрхэмлэдэг."Өнөөдөр бид зөвхөн оюутны дүрд бус, шинжлэх ухааны судлаачийн дүрд өөрсдийгөө сорих болно. Аливаа судалгаа хаанаас эхэлдэг вэ? Мэдээжийн хэрэг, туршилтаас.

Гэхдээ эхлээд хамрагдсан материалыг санацгаая.

Багшийн асуултууд:

Оюутны хариулт:

Шингэн дотор дүрсэн биед ямар хүч үйлчлэх вэ?

Ф Т , Ф А

Ямар хүчийг хөвөх хүч гэж нэрлэдэг вэ?

Биеийг шингэн эсвэл хийд дүрэх үед үүсэх хүч

F хаашаа чиглэсэн вэ? Т ?

Доош

F хаашаа чиглэсэн вэ? А ?

Дээшээ

F томьёог нэрлэ А , түүнд багтсан хэмжээг тодорхойлох

Ф А .= болонВ Т g

Шингэнд дүрсэн биеийн жинг хэрхэн тодорхойлох вэ?

P = F Т – Ф А

Багш:

Хэрэв та биеийг усанд хаявал

Эсвэл зүгээр л доошлуулаарай

Архимедийн хүч байх болно

Түүнийг доороос нь дарамтал.

Хэрэв эзлэхүүн дэх усны жин

Шингэн хэсэг нь мэднэ

Та Архимедийн хүчийг ашиглаж болно

3. Өнөөдрийн хичээл дээр бид үүнийг хийх болно.лабораторийн ажлыг дуусгахашиглах интерактивэнэ загвар .

Тоног төхөөрөмж: компьютер,интерактив загвар.

Эхлэхийн тулд та өнөөдөр ажиллах төхөөрөмжүүдээ хуваах үнийг тодорхойлох хэрэгтэй.ашиглахинтерактив загвар. Дүрмийг санацгаая.

Оюутан:

    хэмжигдэхүүний утгыг бичсэн хамгийн ойрын хоёр мөрийг олох;

    -аас хасах илүү их үнэ цэнэбага тоо болон үүссэн тоог тэдгээрийн хоорондох хуваагдлын тоонд хуваана.

C =- хуваах үнэ

Туршлага 1.

(Бүтээл дэх тайлбар) 1-р хүснэгтийг бөглөнө үү

Хүснэгт 1.

туршлага

P, агаар дахь биеийн жин (H)

Р 1 , усан дахь биеийн жин (H)

Ф Арк

Ф Арк= P - P 1

1.хөнгөн цагаан цилиндр

2. зэс цилиндр

2-р хэсэг

Туршлага 2 .

1. Шилэн аяганд асгасан усны хэмжээг хэмжинэ (Vo).

2. Цилиндрүүдийг тэнд дүрсний дараа хэмжинэ (V б, В м).

3. ТооцоолохВ бие =V-Vо. (V-г м болгон хөрвүүлнэ 3 , 1мл = 1см гэдгийг мэдэж байгаа 3 =0.000001м 3)

4. ТооцоолохФ Арк =Pliquids=Mf*g= ρ болон gV(ρ w= 1000 кг\м 3)

2-р хүснэгтийг бөглөнө үү

Хүснэгт 2.

туршлага

Во, цутгасан усны хэмжээ,

(см 3 )

V, усны хэмжээ

3 )

В Т, биеийн эзэлхүүн, см 3

В Т, эзлэхүүн

бие, м 3

Ф Арк

1.цилиндр том

2. жижиг цилиндр

Гүйцэтгэсэн туршилтууд дээр үндэслэн дүгнэлт гарга

Дүгнэлт:

1. Архимедийн хүч нь биеийг бий болгосон бодисын нягтаас хамаардаггүй

2. Шингэн дотор дүрсэн биед үйлчлэх хүч нь биеийн эзэлхүүнтэй шууд пропорциональ байна.

Тусгал

Өгүүлбэрийг дуусга:

    Өнөөдөр хичээл дээр би …………….. сурсан.

    Мэдэх сонирхолтой байсан …………….

    Хэцүү байсан ……………

5.D/z

    § 48, 49 өмнөх. 24 (1, 2)

Туршлага 1. Биеийн нягтаас хөвөх хүчний хамаарлыг судлах

Хүснэгт 1.

туршлага

P, агаар дахь биеийн жин (H)

Р 1 , усан дахь биеийн жин (H)

Ф Арк

Ф Арк= P - P 1

1.хөнгөн цагаан цилиндр

2. зэс цилиндр

100

Туршлага 2. Усанд живсэн биеийн эзэлхүүнээс хөвөх хүчний хамаарлыг судлах.

Хүснэгт 2.

туршлага

Во, цутгасан усны хэмжээ,

(см 3 )

V, усны хэмжээ

биеийг нь дүрсэний дараа (үзнэ үү 3 )

В Т, биеийн эзэлхүүн, см 3

В Т, эзлэхүүн

бие, м 3

Ф Арк

1.цилиндр том

100

137

0,000037

2. жижиг цилиндр

100

113

0,000013



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!