Бэлтгэл бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Сэдэв: "Бидний эргэн тойрон дахь ус. Ус бол амьдралын эх үүсвэр" Сурган хүмүүжүүлэгч: Горбан О

Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

"Хүний амьдрал дахь ус"

Зорилтот: усны ач холбогдлын талаарх хүүхдийн мэдлэгийг сайжруулах хүний ​​амьдрал, усанд болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгаврууд:

Усны эх үүсвэр болох талаар хүүхдүүдэд мэдлэг олгох хүний ​​амьдрал;

тухай хүүхдийн мэдлэгийг сайжруулах өөр өөр мужуудус;

Туршилтаас олж авсан нээлтүүдээс хүүхдүүдэд баяр баясгаланг бий болгох;

Усыг эх сурвалж болгон хүндэтгэх хүний ​​амьдрал;

Аюулгүй байдлын үндсийг эргэн харах амин чухал үйл ажиллагаа.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:

харилцааны чадвартай;

танин мэдэхүйн судалгаа;

ойлголт уран зохиол.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Усны тухай яриагаа дагалдаж болно сэтгэл хөдлөлийн яриа;

Шалтгаан, үзэл бодлоо илэрхийлэх;

Хөгжмийн ноорог дээр сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлдэг "Цасан ширхгүүд" 4

Сонирхсон эцсийн үр дүнтуршилт.

Хичээлийн явц.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд танхимд орж, сандал дээр сууна. Усны чимээ гарч байна.

"Та усны тухай сонссон уу?

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!

Шалбагар, далай, далайд.

Мөн усны цоргонд.

Мөс хөлддөг шиг

Манан ой руу мөлхөж,

Энэ нь зууханд буцалж байна,

Данхны уур исгэрнэ.

Үүнгүйгээр бид өөрсдийгөө угааж чадахгүй.

Битгий ид, согтох хэрэггүй!

Би танд тайлагнаж зүрхлэх болно:

Бид усгүйгээр амьдарч чадахгүй."

Залуус аа, бид өнөөдөр юуны талаар ярилцана гэж бодож байна вэ?

Ус, түүний хүн төрөлхтний болон дэлхий дээрх бүх амьд биетүүдийн амьдрал дахь ач холбогдлын талаар туйлын зөв.

Хүн яагаад ус хэрэгтэй вэ?/уух, угаах, усанд орох, аяга таваг угаах гэх мэт/

Тийм ээ, цэцэг услах, аяга таваг угаах, хүүхдээ усанд оруулах, амттай хоол хийх, зүгээр л уухын тулд бидэнд ус байнга хэрэгтэй байдаг.

Мөн зөвхөн цэвэр ус л хүн уухад тохиромжтой.

Манайд хаана байна цэцэрлэгус авдаг уу?/усан хангамжаас/

Цоргоноос ямар ус урсдаг вэ?/тунгалаг, хүйтэн, халуун/

1-р слайдыг харуулах.

Ус нь усан хангамжид хэрхэн ордог вэ?

Ус нь голын ус хангамжийн системд ордог: хүчтэй шахуургуудаар шахаж, шорооноос цэвэрлэж, усны хэсэг нь халсан тул хүйтэн, хүйтэн ус хоёулаа цорго руу урсдаг. халуун ус.

2-р слайдыг харуулах.

Голын уснаас цэвэр ус авахад маш хэцүү байдаг тул үүнийг хэмнэж, хамгаалах ёстой.

Та бид хоёр усаа яаж хэмнэх вэ?/Дэмий урсахгүйн тулд цоргыг хаасан нь сайн/.

Энэ тэмдэг / усны цорго, зурсан дусал ус / ус авдаг газарт өлгөцгөөе.

II. Усны тухай яриа.

Одоо дэлхий дээр гэнэт нэг ч дусал ус байхгүй гэж төсөөлөөд үз дээ.

Тэгвэл юу болох вэ?/Бүх амьд амьтан үхнэ/.

Яагаад?/Бүх амьд амьтан: ургамал, амьтан, хүнд ус хэрэгтэй/.

Эрдэмтэд: Хүн хоолгүй 3-4 долоо хоног, усгүй бол 3-4 хоног амьдарч чадна, дараа нь үхнэ гэж тогтоосон. Үс нь бараг л уснаас бүрддэг - 80%.

Багш таныг ширээн дээр байгаа бөмбөрцөгт ойртохыг урьж байна.

Дэлхий дээр ус хаа сайгүй байдаг. Дэлхийн загварыг хар.

Сансрын нисэгчид манай дэлхийг сансраас хэрхэн хардаг вэ?/цэнхэр/

Тийм ээ, далай, далай нь манай гарагийг цэнхэр өнгөөр ​​​​буддаг. Тийм ч учраас манай гарагийг нэрлэдэг "цэнхэр гариг".

Залуус аа, бөмбөрцөг дээр цагаанаар юу бичигдсэнийг хэн мэдэх вэ?/цас мөс/.

Цас, мөс гэж юу вэ?/ бас ус/.

Багш хүүхдүүдийг сандал дээр суулгахыг урьж байна.

Ус зөвхөн биш сайн найзмөн хүн, амьтан, ургамлын туслах.

3-р слайдыг харуулах.

Энэ бол тохиромжтой зам юм: усан онгоц, моторт хөлөг онгоцууд далай, далайг гатлан ​​явдаг.

4-р слайдыг харуулах.

Рашааны ус нь эдгээх нөлөөтэй. Хүмүүс эрүүл мэндээ хадгалах, өвчнийг эмчлэхийн тулд уудаг.

5-р слайдыг харуулах.

III. Тоглоом "Юу болж байнаус» .

Сонирхолтой нь тэнд ямар ус байдгийг та мэдэх үү? Тоглоом тоглоцгооё!

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Одоо бид бөмбөгийг дамжуулж, ямар ус байгааг нэрлэх болно.

Ус - тунгалаг, өнгөгүй, үүлэрхэг, халуун, хүйтэн, дулаан гэх мэт.

Ус нь өтгөн - түүн дээр алхахад хэцүү, та үүнийг туршиж үзсэн үү?

Гэхдээ та сэлж чадна.

Ус биднийг хаа сайгүй хүрээлж байдаг. Одоо бид үүнд итгэлтэй байх болно.

IV. Лаборатори дахь туршилтын үйл ажиллагаа.

Одоо бид лабораторидоо очоод усны тухай яриагаа үргэлжлүүлнэ.

Дидактик тоглоом» "Надад үг хэлээч".

"Чимээгүй, нам гүм, зүүд шиг

Газар унана.../цас/.”

"Залуусдаа хөгжилтэй зүйл байна -

Хүндэрч байна.../цас/.”

"Тэнгэрээс хөвсгөр урсаж байна

Олон өнгийн.../цасан ширхгүүд/.”

Эдгээр тааварт та ямар үгсийг таасан бэ? Давт. Эдгээр бүх үгс хэрхэн төстэй вэ?/ үг сонсогддог "цас"/.

Цасны талаар юу хэлэх вэ, энэ нь ямар байна вэ / цагаан, цайвар, сэвсгэр гэх мэт.

Цас ямар ашиг тустай вэ?/Газрын хөрсийг бүрхэх, ургамлын үндсийг хамгаалах, сэтгэл санааг өргөх гэх мэт/

Цас идэх боломжтой юу? Бид одоо үүнийг шалгах болно.

Хүүхдүүд ширээ тойрон зогсдог.

Явган явахдаа авчирсан цасаа аваад тавганд хийцгээе.

Юу болсон бэ? / Цас хайлж, ус болж хувирсан / одоо бид усан дотор шороо, тоос шороог харж байна.

Энэ нь цас орох үед цас нь агаараас тоос, шороог цуглуулдагтай холбоотой юм.

Тиймээс цас цасан цагаан мэт харагддаг ч олон тооны бичил биетүүдийг агуулдаг. Үүнээс болж та цас идэж чадахгүй. Та зөвхөн ханиад хүрэхээс гадна гэдэсний халдвар авах боломжтой.

Тэгэхээр цас бол ус юм.

Мөс гэж юу вэ?/хатуу ус/.

Ямар мөс вэ?/хатуу, тунгалаг, хэврэг гэх мэт/

Алган дээрээ мөсөн шоо тавь! Мөсөнд юу тохиолдох вэ? Энэ нь юу болж хувирдаг вэ?

Цас, мөсийг аль нь илүү хурдан хайлсан бэ?

Цас, мөс бол ус!

V. Сурах "Цасан ширхгүүд".

Гадаа хичнээн их цас байгааг хараарай! Цасан шуурга хэрхэн үүссэнийг та мэдэх үү?

Тайвширсан хөгжмийн зэмсэг тоглодог. Хүүхдүүд бүжиглэж, эргэлддэг.

Та нарыг цасан ширхгүүд гэж төсөөлөөд үз дээ. Хойд зүгээс хүйтэн салхи үлээж, цасан ширхгүүд тэнгэрээс унаж эхлэв. Цасан ширхгүүд агаарт хөвж, бүжиглэж, эргэлддэг.

Нэг нь нөгөөгөөсөө үзэсгэлэнтэй: энд цэцэг, энд зургаан туяатай од, энд хамгийн нимгэн хавтан, энд зүгээр л сэвсгэр цасан ширхгүүд, задгай цасан ширхгүүд байна.

Тэд аажмаар хүүхдийн алган дээр унаж, тунгалаг дусал болж хувирдаг. Цасан ширхгүүд гайхалтай болж хувирав.

VI. Тусгал.

Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ? Бид яагаад ус хэмнэх ёстой вэ? Ямар ус байдаг вэ?

Амьд биетийн амьдрал дахь усны ач холбогдол, ус байшинд орохоос өмнө ямар замаар явдаг тухай хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох. Усны талаархи мэдлэгийг нэгтгэхийн тулд: энэ нь хэнд хэрэгтэй, хүмүүс үүнийг хэрхэн ашигладаг. Усыг болгоомжтой, зохистой ашиглахыг дэмжинэ.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Ус бол амьдралын эх үүсвэр юм

(бэлтгэл бүлэг)

Зорилтот: Амьд биетийн амьдрал дахь усны ач холбогдол, ус байшинд орохоосоо өмнө ямар замаар явдаг тухай хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох. Усны талаархи мэдлэгийг нэгтгэхийн тулд: энэ нь хэнд хэрэгтэй, хүмүүс үүнийг хэрхэн ашигладаг. Усыг болгоомжтой, зохистой ашиглахыг дэмжинэ.

Материал: * бөмбөрцөг

  1. 3 литрийн лонхтой ус
  2. Apple
  3. Далайн болон хоолны давс
  4. Цорго, далайн устай тавиур, аяга
  5. 4 тунгалаг шил, бохир устай тунгалаг лонхтой
  6. 4 цаасан салфетка, 4 юүлүүр
  7. Дуу хураагуур, усны чимээг бүртгэх (далайн, горхи, усан оргилуур)
  8. "Хүн хаана ус хэрэглэдэг" дэлгэц

Хөдлөх

Сурган хүмүүжүүлэгч Залуус аа, би та нараас нэг оньсого асуумаар байна:

Тэр нууранд байна, тэр шалбаагт байна,

Манай данханд бас буцалгана,

Тэр гол руу гүйж, чимээ гаргадаг.

Энэ юу вэ? Энэ нь зөв, энэ бол ус юм.

Залуус аа, надад сонирхолтой бичлэгүүд байна.

Хэн нэгэн тантай ярилцахыг хүсч байна. Сонсооч. (дамжуулалтын бичлэгийг асаах)

Та хэн болохыг олж мэдсэн үү?

Хүүхдийн хариулт (урсгал)

Одоо сонс, хэн чамтай ярьж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт (далайн)

Нүдээ аниад, юу сонсож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт (усан оргилуур)

Тийм ээ, энэ бол усан оргилуур юм. Тэр ямар царайлаг болохыг хараарай. Түүнд хичнээн жижиг тунгалаг дуслууд тоглодог вэ. Үүнийг биширдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч - Залуус аа, зун би хөвгүүдийн яриаг сонссон(та бичлэгийг идэвхжүүлж болно)

"Сайн уу, Петя! Тэгээд залуус бид хоёр яг одоо маш сайн тоглосон. Тэд бүхэл бүтэн ванны ус асгаж, тэнд завь гаргав. Тэгээд тэд бие бие рүүгээ усан гар буугаар буудсан. Тэд маш их ус асгасан.

Та усны цоргыг хаасан уу?

Яагаад? Ийм их ус байна. Үүнийг урсга, тэгвэл бид хаах болно. Бид ямар их хөгжилтэй байсныг чи мэднэ."

Сурган хүмүүжүүлэгч - Залуус аа, та эдгээр хөвгүүдийн зан байдлыг хэрхэн дүгнэсэн бэ? Тэд сайн ажилласан уу? Яагаад?

Хүүхдүүд (хариулт) учир нь усыг хэмнэх ёстой цэвэр усДэлхий дээр цөөхөн байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч - Шүлэг сонс

Та усны тухай сонссон уу?

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!

Бид түүнийг анзаардаггүй

Бид ус гэдэг зүйлд дассан

Бидний үргэлж хамтрагч.

Залуус аа, хэнд ус хэрэгтэй вэ?

(мод, шувууд, амьтан, хүмүүс)

Бүгдийг жагсаасан эсэхийг шалгацгаая.

("Ус" дэлгэцийг харуулах)

Сурган хүмүүжүүлэгч - Цэцэрлэгт ус хэрэгтэй юу? Юуны төлөө?

(угаах, цэцэг услах, шал угаах, тоглоом угаах, гараа угаах, үдийн хоол хийх)

Тийм ээ, залуус аа, усгүй бол дэлхий дээрх бүх амьдрал үхэж, хатах болно. Ус бол амьдрал бөгөөд хамгаалагдах ёстой. Үүнийг зөв, ухаалаг зарцуулах ёстой. Хүн хоолгүй гурван долоо хоног, усгүй нэг долоо хоног амьдарч чадна.

Сурган хүмүүжүүлэгч - Дэлхий дээр маш их ус байдаг гэж та бодож байна уу, энэ нь хүн бүрт хангалттай байх болов уу? Бөмбөрцгийг харцгаая.

Дэлхий дээрх ус ямар өнгийг төлөөлдөг вэ?(цэнхэр)

Та юу гэж бодож байна, энэ их үү, бага уу?(олон)

Залуус аа, миний гарт алим байна. Энэ бол бидний Дэлхий гэж төсөөлөөд үз дээ.¼ дэлхийн нэг хэсэг нь хуурай газар боловч энэ ихэнх нь- энэ бол ус.

Манай гариг ​​дээр ус их эсвэл бага байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч - Нааш ир, энд далайн булан байна.

Далай, далай дахь ус ямар амттай байдгийг та нарын хэд нь мэдэх вэ?

Мэдэхийг хүсч байна уу? (оролдох)

Ус ямар амттай вэ?(давстай, гашуун, амтгүй)

Та үүгээр ууж эсвэл хоол хийж чадах уу?(Үгүй)

Одоо энэ усыг туршаад үзээрэй.

Энэ нь ямар амттай вэ?(амттай, цэвэр, давсгүй - шинэхэн)

Далайн ус нь гашуун амттай байдаг далайн давс,

Үүнд уусдаг.

Хараач, тэр ийм л хүн(далайн давсыг харуулах)

Хоол болгон ашигладаг ширээний давс. Түүнийг бас хар.

Одоо ширээний болон далайн давсыг харьцуулж үзье.

Далайн давсны талаар юу хэлэх вэ, энэ нь ямархуу байдаг вэ?(том,

Саарал, гашуун).

Гал тогооны талаар юу хэлэх вэ? (цагаан, жижиг, давсалсан)

Байгалийн цэвэр ус хаана байдаг вэ?(гол мөрөн, нуур,

урсгал).

Бөмбөрцөгт очиж түүн дээр хичнээн гол мөрөн байдгийг харцгаая?

(гол мөрний хүүхдийг харуулах)

Тэд олон уу эсвэл цөөхөн байна уу?

Хэрэв бид манай гараг дээрх бүх усыг 3 литрийн саванд хийнэ гэвэл зөвхөн хагас шил нь шинэхэн байх болно гэж төсөөлөөд үз дээ.

Цэвэр ус их байна уу, бага байна уу?(цөөн)

Ус бол дэлхийн бүх оршин суугчдад ус өгөх нь маш их санаа зовдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч - Тоглоцгооё(биеийн минут)

Свифтүүд усан дээгүүр нисч, гар нь хажуу тийшээ

Руфууд усан дор сэлдэг. суулаа

Завь хөвж байна - гоо үзэсгэлэн -

Гарын будсан далбаа нь цээжний урд хавсарч,

Биеийн жигд хөдөлгөөн.

Цэвэр усны урсгал, текстийн дагуух хөдөлгөөн

Бид өөрсдийгөө хэрхэн угаахаа мэддэг.

Бид шүдний нунтаг авдаг,

Шүдээ сайтар угаа.

Хүзүүгээ угаа, чихээ угаа,

Дараа нь бид өөрсдийгөө хатаацгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч - Залуус аа, голын ус манай гэрт орохын тулд ус өнгөрөх ёстой хол зам. Гэрт ус хэрхэн орж ирж байгааг харцгаая.

(дэлгэцийг харуулах)

  1. насос нь үүнийг голоос ус авах руу шилжүүлдэг
  2. дараа нь холигч руу ордог бөгөөд тэнд нь цэвэрлэгддэг
  3. дараа нь хоолойгоор дамжин зумп руу ордог
  4. үүнээс хөлөг онгоц руу орж, шүүлтүүрээр дамжин өнгөрдөг

Залуус аа, та зун голд сэлж байсан уу? Голын ус ууж байсан хүн байна уу?

Та үүнийг цэвэр гэж бодож байна уу?

Энд надад голын ус лонхтой байна, энэ нь ямар байгааг харцгаая.

Шүүлтүүр гэж юу байдгийг хэн мэдэх билээ.

Одоо бид хамтдаа жижиг шүүлтүүр хийх болно.

(шилэнд юүлүүр хийж, дээр нь цаасан салфетка хийнэ).

Би лонхтой усыг цэвэрхэн шилэнд хийнэ, шүүлтүүрээр дамжуулж байгаа юм шиг.

Та салфетка дээр юу харж байна вэ? (бүх шороо салфетка дээр үлдсэн).

Шилэн доторх ус ямар байсан бэ? (цэвэр)

Салфетка нь шүүлтүүр шиг бүх шороог барьж авав. Та дахин цэвэр салфеткааар усаа асгаж болно, энэ нь илүү цэвэрхэн болно.

  1. цаашлаад хоолойн дагуу усыг саванд хийнэ цэвэр усзөвхөн эндээс насосууд цэвэр ус дамжуулах хоолойгоор дамжуулан манай байшин, орон сууцанд хүргэдэг.

Энэ нь голын ус бидэнд хүрэхэд хэр хугацаа зарцуулдаг. Энэ замаар ус аялахад туслахын тулд олон хүн ажилладаг. Үүнийг цэвэрлэхийн тулд маш их хүчин чармайлт гаргадаг.

Тэгэхээр усыг яаж эмчлэх ёстой вэ?

(болгоомжтой, эдийн засгийн хувьд, эдийн засгийн хувьд, ухаалаг)

Хэрэв та бүхэл өдрийн турш цоргоноос ус дусвал бүхэл бүтэн хувин дүүргэх боломжтой гэдгийг та мэднэ. Хэрэв та шүдээ угааж, энэ үед ус урсаж эхэлбэл бүхэл бүтэн 3 литрийн сав дуусна.

Ус бага хэрэглэхийн тулд юу санал болгох вэ?

(нимгэн усны урсгалыг асааж, гэрт ажиллаж байгаа цорго байхаар цоргыг сайтар хаа)

Тэгээд бид яриагаа нэгэн зүйр үгээр дуусгах болно.

"Усыг бүү үр, усыг хэрхэн үнэлж сур"

Бүлгээрээ усаа хэмнэх ёстой газруудыг олж, тэнд хийсэн том сүлднүүдээ нааж, жижиг хэсгийг нь гэртээ аваачиж, эцэг эхтэйгээ хамт гэртээ ус хэмнэх шаардлагатай газруудад байрлуулцгаая.


1. Боловсролын:

  • ан амьтдын амьдралд усны ач холбогдлыг харуулах;
  • Ус, түүнийг хэрхэн ашиглах талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

2. Хөгжүүлэх:

  • ажиглах чадварыг хөгжүүлэх;
  • анхаарал, санах ой, логик сэтгэлгээг сайжруулах;
  • хүлээн зөвшөөрөх тоглоомын нөхцөл байдалмөн үүнд оролцох.

3. Боловсролын:

  • усанд болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Туршилтын үйл ажиллагааны зорилго:

  1. Судалгаа хийж сур.
  2. Үр дүнд хүрэх.
  3. Бодоод үз, өөрийн гэсэн бодолтой байгаарай.
  4. Туршилтын үр дүнг нэгтгэн дүгнэ.

Хичээлийн материал:

  • бөмбөрцөг;
  • усны тухай дүрслэл;
  • далайн чимээ, горхины шуугиантай бичлэг хийх;
  • тоглоомын дүрүүд Cap болон Droplet.

Туршилт хийх материал:

Хүүхэд бүрт: 2 лонхтой, пипетк, модон хусуур, хайрга, гуаш, нунтагласан элсэн чихэр, давс, голын элс.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд хагас тойрогт сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэгэн цагт Cap, Droplet хоёр амьдардаг байсан. Cap том, зузаан, Дусал жижиг, хөгжилтэй байв.

Борооны дараа тэд баяртайгаар навчнаас цэцэг рүү, мөчрөөс өвс рүү үсрэв. Тэдний дүрс нь гялалзсан, ил тод байдаг. Нартай өдөр ойн амьтад: туулай, үнэг, хэрэм, толинд байгаа мэт тэднийг харав. Өнөөдөр Кап, Дроплет нар бидний зочин боллоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, тэд хаана амьдардаг гэж та бодож байна вэ? Тийм ээ! Усанд.

Та усны тухай сонссон уу?
Тэд түүнийг хаа сайгүй байгаа гэж хэлдэг
Бид түүнийг анзаардаггүй
Бид ус гэдэг зүйлд дассан
Бидний үргэлж хамтрагч.

Ус хаана амьдардаг вэ? (Хүүхдийн өмнө бөмбөрцөг байрлуулсан)

Тийм ээ, ус гол мөрөн, далай, далайд амьдардаг. Бөмбөрцгийг харцгаая. Дэлхий дээрх ус ямар өнгөтэй вэ?

Манай гариг ​​дээр 4 далай, 30 далай, олон гол мөрөн, нуурууд байдаг. Энэ их эсвэл бага гэж та бодож байна уу?

Далайд ямар ус байдгийг та мэдэх үү?

Давстай!

Та ууж чадах уу?

Бид ямар ус уудаг вэ?

Давстай биш!

Бид ууж байна цэвэр ус. Энэ нь гол мөрөн, цөөрөм, нууранд олддог. Хараач, залуус аа, би та нарт өөр юу авчирсан бэ (хүүхдүүд гол мөрөн, нуур, хүрхрээ гэх мэт тод зургуудыг хардаг).

Залуус аа, Дусал хэнд ус хэрэгтэйг мэдэх үү гэж гайхаж байна.

Тийм ээ! Мод, шувууд, хүмүүс, амьтан, ургамал. Бид цэцэрлэгт ус хэрэгтэй юу?

Тэгээд юуны төлөө?

Нүүрээ угаах, шал угаах, оройн хоол хийх, угаалга хийх, тоглоом угаах, цэцэг услах.

Тийм ээ, залуус аа, усгүй бол дэлхийн бүх амьд амьтан үхэх болно. Ус бол амьдрал!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ус бол дэлхийн бүх оршин суугчдад ус өгөхөд маш их санаа зовдог.

Залуус аа, та усны дууг санаж байна уу? Бүгдээрээ хамтдаа дуулцгаая:

s-s-s-s-s
glug-glug-glug-glug
дусал-дусал-дусал-дусал.

Одоо Droplet таныг далайн дууг сонсохыг урьж байна. Тэр ямар их чимээ шуугиантай вэ! (Бичлэгийг идэвхжүүлнэ).

Залуус аа, та суухаас залхаж байна уу? Би танд "Цэцэг ургуулах" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Биеийн тамирын минут.

Та үр, харин би эзэгтэй байх болно. Би газарт үр тарьдаг. Нар хурц гэрэлтэж байна, гадаа дулаахан байна. Би усаар услах сав аваад үрийг усалдаг. Тэд хавдаж, аажмаар нахиалж эхэлдэг. Эхний найлзуурууд аль хэдийн гарч ирсэн. Тэд дээшээ сунгаж эхэлдэг. Би одоо хүртэл усалж байна. Цэцэг ургаж сайхан нахиа нээжээ. Эргэн тойрон үнэхээр үзэсгэлэнтэй, шинэхэн бөгөөд та амархан, гүнзгий амьсгалж чадна.

Хүүхдүүд ээ, ус ид шидтэй гэдгийг та мэдэх үү? Та түүнтэй тоглож, янз бүрийн заль мэх, туршилт хийж болно. Та усаар тоглохыг хүсч байна уу?

Дараа нь ширээн дээр ирээрэй!

Туршлага №1"Ус цутгаж, дуслах үед"

Бид пипеткээр ус авч, хоосон саванд хийнэ: дусал-дусал-дусал. Мөн дээвэр дээрээс бороо дуслуулж байна.

Одоо савнаас саванд хийнэ. Ус нь цоргоноос, хүрхрээнд, савнаас хөлөг онгоц руу урсдаг.

Туршлага №2"Бүх бодис усанд уусдаггүй"

Бид нэг саванд нунтагласан элсэн чихэр, нөгөө саванд голын элс хийнэ. Холих.

Туршлага №3"Нуугдах"

Бид хайрга чулууг устай саванд хийнэ, та үүнийг харж болно, ус тунгалаг байна. Нэг саванд будаг нэмээд холино. Хайрга харагдахаа больсон. Яагаад?

Туршлага №4Цас ус болж хувирдаг.

Бид алган дээр цас тавьдаг. Алга дулаан, цас хайлж байна.

Туршлага №5Өнгөт мөсөн шоо хийх.

Ус мөс болж хувирдаг.

Учир нь ус хүйтэн байна.

Тэр нууранд байна, тэр бас шалбаагт байна
Тэр бидний дээгүүр цасан ширхэг шиг эргэлдэж байна
Манай данханд бас буцалгана
Тэр гол руу гүйж, урсдаг.

Залуус аа, танд хичээл таалагдсан уу?

Та юуг хамгийн их санаж байна вэ?

(Хүүхдүүдийн хариулт).

Та усны талаар ямар шинэ зүйлийг сурсан бэ?

(Хүүхдүүдийн хариулт).

Кап, Дроплет нар найз охиддоо бэлэг дурсгалын зүйл болгон "Дусал" бэлэглэдэг.

Тэдэнтэй найзалж, тэдэнд анхаарал халамж тавь!

Дэлгэрэнгүй Зохиогч: Людмила Васильевна Благодырева, ОХУ-ын MBDOU Тацинскийн "Солнышко" цэцэрлэгийн багш, Ростов муж Ангилал: Нийтлэгдсэн нийтлэл: 2017 оны 4-р сарын 21 Үзсэн: 1590
Оноо 1 Оноо 2 Оноо 3 Оноо 4 Оноо 5

Зорилтот:

Даалгаварууд:

Хичээлийн материал:

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Слайд - 2

Чи бид хоёрын амьдардаг нутаг!

Бид бүх гайхамшгийг тоолж чадахгүй,

Тэд нэг нэртэй:

Ой мод, уулс, далай -

Бүх зүйлийг Дэлхий гэж нэрлэдэг!

Хэрэв та сансарт нисвэл

Тэр пуужингийн цонхноос

Та манай цэнхэр бөмбөгийг харах болно.

Дуртай гараг!

Дэлхийтэй танилцах.

Бөмбөрцгийг хар.

Оньсого:

Би үүл, манан хоёулаа

Мөн горхи ба далай,

Би нисч, гүйж,

Ор байгаа ч унтдаггүй,

Энэ нь тогоо биш, харин буцалж байна,

Энэ нь аянга цахилгаан биш, харин аянга цахилгаантай байна.

Мөс ус танд ус өгдөг. (хавар)

Талбайн голд толь байдаг:

Слайд №3 -4 – 5

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд:Агаар, хүчилтөрөгч.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд:Үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд:Ойд, далайн эрэгт, ууланд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд:

Vos-l:

Хүүхдүүд:

Салхинаас болгоомжил

Хаалганаас гарч ирэв

Цонх тогшлоо

Дээвэр дээгүүр гүйв

Жаахан тоглосон

Шувууны интоорын мөчрүүд,

Ямар нэг юманд загнуулсан

Бор шувууны танилууд

Тэгээд хөгжилтэйгээр засаж байна

Залуу далавчнууд

Хаа нэгтээ ниссэн

Тоос шороотой уралдах.

Vos-l:

Хүүхдүүд:Үгүй

Vos-l:

Туршлага:

Сурган хүмүүжүүлэгч: (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүдийн хариулт.)

Биеийн тамирын дасгал.

Талбайд мод ургасан. ( Гараа дээш өргө)

Эрх чөлөөнд өсөх сайхан!

Бүгд л хичээж байна

Тэнгэр өөд, наранд хүрч байна.

Хөгжилтэй салхи үлээв

мөчрүүд тэр даруй найгаж, (хүүхдүүд гараа даллах)

Бүр зузаан хонгил

Тэд газарт бөхийв. (Урагшаа бөхийх)

Баруун-зүүн, урагш хойш-

Салхи модыг ингэж нугалж байна. (

Тэр тэднийг эргүүлж, эргүүлдэг.

Салхи намдав. Сар мандлаа.

Чимээгүй байлаа. (хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: (хүүхдийн хариулт).

Та усны тухай сонссон уу? Слайд № 6 – 7 - 8

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!

Шалбагт, далайд, далайд

Мөн усны цоргонд.

Мөсөн бүрхүүл шиг хөлддөг,

Манан ой руу мөлхөж байна.

Зуухан дээр буцалж байна.

Данхны уур исгэрч,

Үүнгүйгээр бид өөрсдийгөө угааж чадахгүй.

Битгий ид, согтох хэрэггүй!

Би танд тайлагнаж зүрхлэх болно:

Бид усгүйгээр амьдарч чадахгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

(Бид ууж, гараа угааж, усанд сэлэх,

Гол яаж үүсдэг вэ?

(Дон) Слайд дугаар 9 – 10

Уулын дор булаг байдаг

Тэр хүмүүсийг өөр рүүгээ дууддаг Слайд №11 -12 -13

Тэгээд тэд түүнийг гэрт нь хүргэж өгдөг.

Ямар ил тод, цэвэрхэн юм бэ

Аль аль нь сэрүүн, амттай

Булгийн ус.

(Тийм услах нүх)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Нуур!" дохиогоор.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Туршлага №1 "Ус ямар ч үнэргүй."

Туршилт No2 "Ус амтгүй".

Туршлага №3 "Ус тунгалаг."

Дүгнэлт:

Туршлага №4

Дүгнэлт:

III. Хичээлийн хураангуй:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

(хүүхдийн хариулт).

(Хүүхдүүдийн хариулт)

Зургаан зөвлөгөө ус хэрхэн хэмнэх вэ :

Бүгд : "Тиймээс ямар ч асуудал гарахгүйс - т Та бага ус хүсч байна!"

Ус хэмнээрэй!

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

1 "Гараг бол бидний гэр юм." Дэлхий бидний эргэн тойронд байдаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан экологийн үндэс сурах бичиг бага сургуулийн сурагчид. Т.А.Сидорчук. Ульяновск, 2001 он

2 О.Д.Ушаковын “Тааварууд, тоолох шүлэгүүд, хэлэнүүд”.

Зорилтот:

Экологийн ертөнцийг үзэх үзэл, хариуцлагатай хандлагын үндэс суурийг бүрдүүлэх орчин(ус) хүүхдэд. Эцсийн эцэст ус бол манай улсын баялаг, хүн, амьтан, ургамлын эрүүл мэндийн түлхүүр юм. Бичиг үсгийн ур чадварыг хөгжүүлэх ба аюулгүй зан үйлбайгальд.

Даалгаварууд:

Хүүхдүүдэд дэлхийн гаригийн тухай ойлголт өгч, дэлхийн бөмбөрцөгтэй танилцуул. Хүний амьдрал дахь усны үүргийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах. Хүүхдүүдэд юу болох талаар ойлголт өгөх их үнэ цэнэДэлхий дээрх бүх амьтдын хувьд булаг шанд болон бусад цэвэр усны эх үүсвэртэй. Цэвэр ус бол байгалийн үнэлж баршгүй бэлэг бөгөөд үүнийг анхааралтай хамгаалах ёстой гэдгийг ойлгуулж сур.

Крантны усыг хэрхэн хэмнэх талаар хүүхдүүдийн мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриа, бүтээлч байдалхүүхдүүд.

Цэвэр ус, байгаль орчны соёлд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн материал:

Бөмбөрцөг; танилцуулга - "Ус бол үнэлж баршгүй бэлэг", нуур, гол мөрөн, булаг шандыг дүрсэлсэн зураг; оньсого; хүүхэд бүрийн цомгийн хуудас, харандаа; салхи, усны чимээ, шувууны дууны аудио бичлэг; d/i "Агаар, ус, дэлхий"

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Багш шүлэг уншдаг: Слайд - 2

Бидний гэр бол эрхэмсэг, бидний нийтлэг гэр юм

Чи бид хоёрын амьдардаг нутаг!

Бид бүх гайхамшгийг тоолж чадахгүй,

Тэд нэг нэртэй:

Ой мод, уулс, далай -

Бүх зүйлийг Дэлхий гэж нэрлэдэг!

Хэрэв та сансарт нисвэл

Тэр пуужингийн цонхноос

Та манай цэнхэр бөмбөгийг харах болно.

Дуртай гараг!

Дэлхий гэж юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Дэлхийтэй танилцах.

Багш бөмбөрцөг харуулж байна.

Манай дэлхий сансар огторгуйгаас иймэрхүү харагдаж байна. Энэ бол манай дэлхийн загвар бөгөөд зөвхөн олон удаа буурсан.

Энэ загварыг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? (бөмбөрцөг)

Бөмбөрцгийг хар.

Одоо миний оньсогонуудыг сонсоорой:

Оньсого:

Би үүл, манан хоёулаа

Мөн горхи ба далай,

Би нисч, гүйж,

Тэгээд би шил байж чадна! (Ус)

Хөл байхгүй, гэхдээ тэр зогсдоггүй,

Ор байгаа ч унтдаггүй,

Энэ нь тогоо биш, харин буцалж байна,

Энэ нь аянга цахилгаан биш, харин аянга цахилгаантай байна.

Ам байхгүй ч тэр хэзээ ч дуугүй байдаггүй. (Гол)

Мөс ус танд ус өгдөг. (хавар)

Талбайн голд толь байдаг:

Шил нь цэнхэр, хүрээ нь ногоон өнгөтэй. (Нуур.)

Юуг зааж өгсөн цэнхэр, далай ба далай юм. Залуус аа, бас гол мөрөн, нуурууд байдаг. Олон нуур маш цэвэрхэн, газар доорх булаг шандтай, уснаас нь ууж болно. Слайд №3 -4 – 5

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, байгаль гэж юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, эдгээр нь гол мөрөн, ой мод, талбайнууд, тэнгэр, нар, амьтад; өөрөөр хэлбэл хүний ​​гараар бүтдэггүй бүх зүйл. Мөн хүн бол байгалийн нэг хэсэг юм. Мөн хамгийн жижиг алдаа нь мөн байгалийн нэг хэсэг юм. Байгаль нь хүнийг тэжээж, хувцаслаж, сургаж, амьдралд нь хэрэгтэй бүхнийг өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид юугаар амьсгалж байна вэ?

Хүүхдүүд:Агаар, хүчилтөрөгч.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар агаар байдаг вэ? (Хүүхдүүд: бохир, цэвэрхэн.) Агаар үргэлж цэвэр байдаг уу?

Хүүхдүүд:Үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та цэвэр агаарыг хаанаас олох вэ?

Хүүхдүүд:Ойд, далайн эрэгт, ууланд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би хаана уулзаж болох вэ бохир агаар?

Хүүхдүүд: IN том хотууд, маш олон машин, үйлдвэрүүд байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөн үүний тулд юу хийж болох вэ? Агаар ямар цэвэр байх вэ?

Хүүхдүүд:Мод тарих, үйлдвэрийн хоолойд шүүлтүүр тавих.

Vos-l:Залуус аа, надад хэлээч, бид агаарыг сонсож чадах уу, хэзээ сонсох вэ?

Хүүхдүүд:Салхи салхилах үед бид үүнийг сонсож чадна.

Салхинаас болгоомжил

Хаалганаас гарч ирэв

Цонх тогшлоо

Дээвэр дээгүүр гүйв

Жаахан тоглосон

Шувууны интоорын мөчрүүд,

Ямар нэг юманд загнуулсан

Бор шувууны танилууд

Тэгээд хөгжилтэйгээр засаж байна

Залуу далавчнууд

Хаа нэгтээ ниссэн

Тоос шороотой уралдах.

Vos-l:Надад хэлээч, бид агаар харж чадах уу?

Хүүхдүүд:Үгүй

Vos-l:Мөн би танд агаарыг харж, сонсох боломжтой туршилт хийхийг санал болгож байна.

Туршлага:

Нэг аяга ус, шүүсний сүрэл ав. Хоолойнуудыг нэг аяга усанд хийж, хоолой руу аажмаар үлээлгэнэ. Бөмбөлөг нь агаар бөгөөд бид үүнийг хардаг гэдгийг тайлбарла. Дараа нь бид үлээж байна өөр өөр хүч чадалагаарыг сонсох. Агаарын шинж чанар нь янз бүрийн хүчээр хөдөлгөөн юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, одоо надад хэлээч, хэнд агаар хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дэлхий дээр зөвхөн бохир агаар байвал юу болох вэ? ( Хүүхдүүдийн хариулт.)

Биеийн тамирын дасгал.

Талбайд мод ургасан. ( Гараа дээш өргө)

Эрх чөлөөнд өсөх сайхан! (сунгах - гараа хажуу тийш нь сунгах)

Бүгд л хичээж байна

Тэнгэр өөд, наранд хүрч байна. (сунгах, гараа өргөх, хөлийн хуруун дээр зогсох)

Хөгжилтэй салхи үлээв

мөчрүүд тэр даруй найгаж, (хүүхдүүд гараа даллах)

Бүр зузаан хонгил

Тэд газарт бөхийв. (Урагшаа бөхийх)

Баруун-зүүн, урагш хойш-

Салхи модыг ингэж нугалж байна. ( зүүн, баруун, урагш, хойшоо хазайдаг)

Тэр тэднийг эргүүлж, эргүүлдэг.

Хэзээ амрах вэ? (Их биеийн эргэлт)

Салхи намдав. Сар мандлаа.

Чимээгүй байлаа. (хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүн өөр юугүйгээр амьдарч чадахгүй вэ? Та алдаж байна уу? (хүүхдийн хариулт).

Одоо шүлгээ сонс.

Та усны тухай сонссон уу? Слайд № 6 – 7 - 8

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!

Шалбагт, далайд, далайд

Мөн усны цоргонд.

Мөсөн бүрхүүл шиг хөлддөг,

Манан ой руу мөлхөж байна.

Зуухан дээр буцалж байна.

Данхны уур исгэрч,

Үүнгүйгээр бид өөрсдийгөө угааж чадахгүй.

Битгий ид, согтох хэрэггүй!

Би танд тайлагнаж зүрхлэх болно:

Бид усгүйгээр амьдарч чадахгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гуравдугаар сарын 22-нд болдог “Усны баяр” байдгийг та мэдэх үү.

Бидэнд ус яагаад хэрэгтэй вэ, бид үүнийг хэрхэн ашиглах вэ? (Бид ууж, гараа угааж, усанд сэлэх, Бид угаалга хийдэг, шал угааж, цэцэг усалдаг.)

Хүүхдүүд ээ, цоргоны ус хаанаас гардаг талаар бодож үзээрэй? Бид энэ усыг өдөр бүр хэрэглэдэг ч энэ нь хэзээ ч дуусашгүй урсаж, урсаж байдаг. Цоргонд голын ус бий. Бидний гараа угаадаг дуслууд дууссан том зам. Эхлээд тэд голд сэлж, дараа нь эр тэднийг хоолой руу чиглүүлэв.

Гол яаж үүсдэг вэ?

Дэлхий дээр олон бий өөр өөр голууд, том жижиг бүгд хаа нэгтээ гүйж байна.

Олон жижиг гол горхиноос том гол үүсдэг.

Хүүхдүүд ээ, манай Дон муж ямар байдгийг надад хэлж өгөөч гол гол?

(Дон) Слайд дугаар 9 – 10

Та өөр ямар голуудыг мэдэх вэ? ( Северский Донец, Калитва, Быстрая)

Манай ард түмэн гол усаа хайрлан хамгаалж, бас булаг шандаа хамгаалж, чулуугаар хүрээлж, хашаа хатгаж, дээгүүр нь халхавч хийдэг.

Залуус аа, хэн та нараас булгийн ус уусан бэ?

Хаврын улиралд ямар ус байдаг вэ? (тунгалаг, цэвэр, болор)

- Одоо шүлгийг сонсоорой:

Уулын дор булаг байдаг

Тэр хүмүүсийг өөр рүүгээ дууддаг Слайд №11 -12 -13

Тэгээд тэд түүнийг гэрт нь хүргэж өгдөг.

Ямар ил тод, цэвэрхэн юм бэ

Аль аль нь сэрүүн, амттай

Булгийн ус.

Хүмүүс рашаанаас ус уух дуртай.

Амьтан, шувуудад булаг шанд яагаад хэрэгтэйг та мэдэх үү? (Тийм услах нүх) Хүүхдүүд ээ, та усыг маш болгоомжтой хандах хэрэгтэй, гэхдээ энэ нь үргэлж тийм байдаггүй. Манай булаг шанд, гол мөрөн, нуур, далай нь хүний ​​​​үйл ажиллагааны улмаас ихэвчлэн зовж байдаг: үйлдвэр, үйлдвэр гэх мэт.

Слайд №14 -15-16 -17 -18 -19

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Булаг шанд нь цэвэрхэн байх ёстой бөгөөд ингэснээр ус нь гол руу чөлөөтэй урсдаг. Байгалийн гоо үзэсгэлэн, цэвэр ариун байдлыг үл хайрладаг хүмүүсээс тэднийг хамгаалах хэрэгтэй.

Хавар бол үнэлж баршгүй бэлэг юм. Булаг битүүрвэл яаралтай цэвэрлэх хэрэгтэй, тэгвэл гол, нуурууд маань дүүрнэ.

Одоо би гадаа тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Гадна тоглоом "Гарснууд - нуурууд"

Хүүхдүүд хоёр, гурван баганад зогсож, ижил тооны тоглогчид тоглодог өөр өөр хэсгүүдтанхимууд нь горхи юм.

"Гол горхи урслаа!" Дохиогоор. - хүн бүр өөр өөр чиглэлд бие биенийхээ араас гүйдэг (тус бүр өөрийн баганад).

"Нуур!" дохиогоор. - Тоглогчид зогсоод, гар барьж, нууранд тойрог үүсгэдэг. Тойрог барьсан хүүхдүүд ялна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгэхээр ус гэж юу вэ? Энэ нь ямар шинж чанартай вэ? Үүнийг мэдэхийн тулд бид суудалдаа сууна.

Туршлага №1 "Ус ямар ч үнэргүй."

Хүүхдүүдийг усны үнэрийг үнэрлэж, хэлэхийг урь. Энэ нь ямар үнэртэй вэ (эсвэл огт үнэртдэггүй). Тэд ямар ч үнэр байхгүй гэдэгт итгэлтэй болтол дахин дахин үнэрлээрэй. Гэхдээ ус дамжуулах хоолойн усыг тусгай бодисоор цэвэршүүлж, эрүүл мэндэд аюулгүй болгодог тул үнэртэй байж болно гэдгийг онцолоорой.

Туршилт No2 "Ус амтгүй".

Хүүхдүүдийг дэрсээр ус ууж үзэхийг урь. Асуулт: Тэр амттай юу?

Ихэнхдээ хүүхдүүд ус маш амттай гэж итгэлтэйгээр хэлдэг. Харьцуулахын тулд тэдэнд сүү эсвэл шүүсийг амтлаарай. Хэрэв тэд итгэлгүй байвал усаа дахин туршиж үзээрэй. Та тэдэнд ус амтгүй гэдгийг батлах ёстой. Хүүхдүүд томчуудаас ус маш амттай гэдгийг ихэвчлэн сонсдог. Хүн маш их цангасан үедээ ус ууж, таашаалаа илэрхийлэхийн тулд "Ямар амттай ус вэ" гэж хэлдэгийг тайлбарлаж, үнэндээ амтыг нь мэдэрдэггүй.

Туршлага №3 "Ус тунгалаг."

Хүүхдүүдийн өмнө хоёр шил байна: нэг нь устай, нөгөө нь сүүтэй. Kinder тоглоомыг хоёр аяганд хийнэ. Энэ аяганы аль нь харагдаж байна, аль нь харагдахгүй байна вэ? Бидний өмнө сүү, ус байдаг, аяга усанд бид тоглоом хардаг, гэхдээ аяга сүүнд биш.

Дүгнэлт:Ус нь тунгалаг ч сүү нь тунгалаг.

Туршлага №4 "Зарим бодис усанд уусдаг бол зарим нь уусдаггүй."

Хоёр аяга ус авч, хүүхдүүд аль нэгэнд нь ердийн элс хийж, халбагаар хутгахыг оролдох болно. Юу болдог вэ? Элс ууссан уу, үгүй ​​юу? Өөр нэг шил аваад нэг халбага хийнэ нунтагласан элсэн чихэр, хутгацгаая. Одоо юу болсон бэ? Элс аль аяганд ууссан бэ?

Дүгнэлт:ус бол хамгийн гайхалтай бодисуудын нэг юм. Энэ нь олон шинж чанартай: ил тод, амтгүй, үнэргүй, уусгагч юм.

III. Хичээлийн хураангуй:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, бид өнөөдөр усны талаар ямар шинэ зүйл сурсан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Чи бид хоёр энэ байгалийн өчүүхэн хэсэг учраас бид зүгээр л бүх амьд биетэд анхаарал тавьж, эх дэлхийгээ халамжлах ёстой.

Гол мөрнийг цэвэр байлгахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

(Хүүхдүүдийн хариулт)

· Ус, эрэг орчмын цэвэр байдлыг хамгаалах, бохирдуулахгүй байх шаардлагатай: гол мөрөнд хог хаяхгүй, машин, дугуйгаа угааж болохгүй.

· Пикник дууссаны дараа хогоо уутанд хийгээд аваад яваарай.

· Эцсийн эцэст ус бол манай улсын баялаг, хүн амьтан, ургамлын эрүүл мэндийн түлхүүр юм.

· Дэлхий дээр цэвэр ус бага байдаг тул усыг хэмнэх хэрэгтэй.

· Илүү цэвэр ус бий болгохын тулд бид юу хийж чадах вэ? (Асгахгүй байх нь дэмий юм, цоргыг хаа)

Залуус аа, таны ширээн дээр ландшафтын хуудас, харандаа, тэмдэглэгээ байгаа тул сэдвийн дагуу жижиг зурагт хуудас зурцгаая.

"Бид гол, нуурыг гомдоохгүй."

Дараа нь та бид хоёр үзэсгэлэн гаргаснаар бүх хүүхэд, эцэг эхчүүд ус хэмнэх хэрэгтэй гэдгийг ойлгуулах болно.

Одоо би танд санаж байх хэдэн зөвлөгөө өгөх болно:

Зургаан зөвлөгөө ус хэрхэн хэмнэх вэ :

Ø - Гараа угаахдаа тийрэлтэт онгоцыг хэт асааж болохгүй. Энэ нь угаахад саад болохгүй, ус бага гоожих болно.

Ø - Шүдээ угаахдаа аяганд ус хийнэ. Аяганаас амаа зайлах нь маш тохиромжтой бөгөөд та маш их ус хэмнэдэг!

Ø - Нэг шил нимбэгний ундаа хөргөхдөө хөргөгчинд хийнэ, хүйтэн урсгал усны дор бүү барь.

Ø - Зуслангийн байшинд гараа угаалтуураас угаах нь дээр, тэгвэл та бага ус үрэх болно.

Ø - Машин угаалгын газар угааж, голын ойролцоо угааж болохгүй.

Ø -Тасалгааны цэцгийг хайлсан цас эсвэл борооны усаар услаарай!

Бүгд : "Тиймээс ямар ч асуудал гарахгүйс - т Та бага ус хүсч байна!"

Ус хэмнээрэй!

Хотын захиргааны сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага Kupinsky дүүргийн "Теремок" цэцэрлэг

Хийсвэр

шууд боловсролын үйл ажиллагаа

бэлтгэл бүлэгт

Сэдэв: "Бидний эргэн тойрон дахь ус. Ус бол амьдралын эх үүсвэр"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Горбан О.П.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Ус, түүний хүний ​​амьдрал дахь үүрэг, байгаль дахь усны янз бүрийн төлөв байдлын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх.

Хүүхдүүдэд усны шинж чанарыг танилцуулах: тунгалаг, амтгүй, үнэргүй, ус нь уусгагч, ус нь санах ойтой байдаг.

"Манай гэрт ус яаж ордог вэ?" диаграммыг танилцуул.

Байгаль дахь усны эргэлтийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах.

Боловсролын:

Яриа, танин мэдэхүйн судалгаа, үр бүтээлтэй үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадваргар, зохицуулалтын чадвар.

Боловсролын:

Байгальд, ялангуяа усанд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх.

Экологийн соёлын эхлэлийг бүрдүүлэх.

Хөгжүүлэх нийгмийн ур чадвар: хамтрагчийн санаа бодлыг харгалзан бүлэгт ажиллах, хэлэлцээр хийх чадвар.

^ Интеграци боловсролын бүсүүд: “Уран зохиол унших”, “Харилцаа”, “Танин мэдэхүй”, “Нийгэмшил”, “Эрүүл мэнд”, “Аюулгүй байдал”, “Хөгжим”.

^ Урьдчилсан ажил:

Үүл, бороо, борооны дараах байгалийн байдал (намар) -ын ажиглалт. Уншиж байна урлагийн бүтээлүүдусны тухай. Сонсож байна хөгжмийн бүтээлүүд. "Дусалын аялал" дидактик тоглоом. "Цэцэрлэгт усны дусал хаана амьдардаг вэ?" сэдвээр хүүхдүүдтэй хийсэн яриа. Төрөл бүрийн усны биетүүдийн зургийг слайд хэлбэрээр үзэх. Гэрийн цасны байдлыг хянах.

Тайлбар толь бичгийн ажил:насос, шүүлтүүр, эргэлт, усны хаягдал.

Тоног төхөөрөмж:


  • схем,

  • дуу хураагч,

  • бичлэг,

  • Гадна тоглоомын шинж чанарууд: (хүүхдэд зориулсан "Дусал" малгай, багшийн хувьд "Үүлэн" таг),

  • даавууны урт ба богино цэнхэр тууз, нарийн цэнхэр тууз.

  • хүүхэлдэй "Дусал",

  • колбо, ус, сүү, элсэн чихэр, жижиг тоглоом, аяга ундны ус.
Төлөвлөгөө - тойм

Хүүхдүүд цөөрөм, том гол мөрөн, даавуугаар хийсэн жижиг горхины зургуудаар чимэглэсэн бүлгийн өрөөнд ордог.

Зохион байгуулалтын мөч.

"Хөгжилтэй эрчүүд" хурууны тоглоом

(Хүүхдүүд хосуудад хуваагдана)

Хөгжилтэй хүмүүс голын хажуугаар гүйв

Үсэрсэн - үсэрсэн

Бид нартай уулзсан

Бид гүүрэн дээр авирав

Тэгээд тэд хадаас цохив

Дараа нь бид гол руу унана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид юу ярих гэж байгааг олж мэдэхийн тулд оньсого тааварлаарай.

Тэр нууранд байна, тэр бас шалбаагт байна

Манай данханд бас буцалгана,

Тэр гол руу гүйж, чимээ шуугиантай байдаг.

Энэ юу вэ? (Ус)

Энэ нь зөв, энэ бол ус юм. Эргэн тойрноо хар, чи юу харж байна вэ? (Ус).

Өө тэр горхины дэргэд суугаад уйлаад байгаа хэн бэ?

Энэ бол жижиг дусал ус юм! Тэр эгч нараасаа хоцорсондоо гунигтай байна. Түүнтэй тоглоцгооё!

^ Тоглоом "Ус бол ус биш"

Хэрэв би ямар нэг зүйлийг илэрхийлсэн үгийг нэрлэвэл, хэрэв объект эсвэл үзэгдэл нь устай шууд холбоотой бол та хоёр гараа өргөхөд, хэрэв энэ нь устай холбоогүй бол та гараа өргөхгүй; (Бороо, цас, шил, шүхэр, харандаа, шигшүүр, мөс, хувин, хөлөг онгоц, тоос сорогч).

За, одоо гайхамшигтай голын ойролцоох хайрга дээр суугаад "Дусал" дууны хамт Н.Рыжовагийн усны тухай шүлгийг сонсоорой.

Та усны тухай сонссон уу?

Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг үү?

Шалбагт, далайд, далайд

Мөн усны цоргонд,

Мөс хэрхэн хөлддөг

Манан ой руу мөлхөж,

Зуухан дээр буцалж байна

Данхны уур исгэрнэ.

Үүнгүйгээр бид өөрсдийгөө угааж чадахгүй.

Битгий ид, согтох хэрэггүй!

Би танд тайлагнаж зүрхлэх болно:

Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй!

Залуус аа, хэн усны тухай оньсого мэддэг вэ? Энэ нь ямар нөхцөлд байж болох вэ? Тэднийг тааж үзье, мөн "Дусал" би таахыг хичээх болно.


  1. Энэ нь галд шатдаггүй, усанд живдэггүй. (Мөс)

  2. Эхлээд нисдэг, дараа нь гүйдэг,
Дараа нь тэр гудамжинд хэвтэж байна ...

Дараа нь гутал, галошгүй

Та үүнийг хуурай гатлахгүй. (Бороо)


  1. Тэр доошоо ургадаг
Энэ нь зун биш, харин өвлийн улиралд ургадаг.

Нар түүнийг бага зэрэг дулаацуулж,

Тэр шатаж, үхэх болно. (Мөсөн бүрхүүл)


  1. Эдгээр нь ямар төрлийн одод вэ?
Пальто, ороолт дээр үү?

бүхэлд нь - таслах,

Та гартаа ус авах уу? (Цасан ширхгүүд)


  1. Тэнгис, далайд амьдардаг,
Гэхдээ энэ нь ихэвчлэн тэнгэрт нисдэг.

Тэр яаж нисэхээс залхах вэ?

Энэ нь дахин газарт унана. (Ус)


  1. Чиний дээр, миний дээр
Нэг ууттай ус нисэн өнгөрөв.

Алс холын ой руу гүйв

Тэр жингээ хасаад алга болсон. (борооны үүл)


  1. Хашаанд шуугиан дэгдээж байна -
Тэнгэрээс вандуй унаж байна. (мөндөр)

  1. Цагаан хилэн мод -
Мөн хашаа, мод.

Мөн салхи дайрах үед,

Энэ хилэн унах болно. (хүйтэн)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Манай “Дусал” яагаад ч юм нэг газар суухаас залхаж байна. Голын нөгөө эрэг рүү явцгаая. Үүнийг хийхийн тулд та ус руу орохын тулд хайргагаас хайрга руу үсрэх хэрэгтэй (Хүүхдүүд үсрэх). Одоо гараа хажуу тийш нь тавиад гүүрээр хөлийнхөө хуруун дээр, харин өсгий дээрээ алх. Бид энд байна! "Капелки" байшин энэ эрэг дээр байрладаг.

Одоо "Дусал" танд ус хаанаас ирдгийг хэлэх болно!

ХҮҮ:Бид өдөр бүр ус хэрэглэдэг ч энэ нь хэзээ ч дуусашгүй урсаж, урсаж байдаг. Голын цоргонд ус бий. Бидний гараа угаадаг дуслууд маш хол замыг туулдаг. Эхлээд тэд голд сэлж, дараа нь эр тэднийг хоолой руу чиглүүлэв.

Гол яаж үүсдэг вэ? Мэдэхийг хүсч байна уу?

Над дээр ирээрэй. (Хүүхдүүд тус тусад нь байрлуулсан цэнхэр даавууны гол, горхи руу ойртоно).

Дэлхий дээр том, жижиг олон гол мөрөн байдаг, бүгд хаа нэгтээ урсдаг. Олон жижиг гол горхиноос том гол үүсдэг.

Та өөрөө хиймээр байна уу том гол?

Энэ өргөн урт зурвас нь гол гол, нарийн зурвас нь горхи юм. Гол горхи нь том гол руу урсах тул тэдгээрийг байрлуул (Хүүхдүүд зохион байгуулдаг).

Голын ус байшинд хэрхэн орж байгааг олж мэдэхийн тулд диаграммыг харна уу.

(хүүхдүүд сандал дээр сууна)

^ Схемийн дагуу ажиллана.

Голоос насос нь усыг асар том сав, тунгаах сав руу шахаж, сайтар цэвэрлэж, шүүдэг. Цэвэрлэсний дараа ус нь хоолойгоор дамжин цэвэр усны сав (усан сан) руу урсдаг бөгөөд зөвхөн эндээс манай орон сууцанд ус дамжуулах хоолойгоор ус шахдаг.

Энэ бол голын ус манай орон сууцанд ороход хэр хугацаа зарцуулдаг.

Одоо "Дусал бүжиг" тоглоомыг тоглож, энэ тоглоомоор дуслууд байгальд тойрог хэлбэрээр хэрхэн хөдөлж байгааг харуулцгаая. (Байгаль дахь усны эргэлт).

IN:Би Үүлэн ээж, та бол миний "Дусал" бөгөөд бид замд гарах цаг болжээ. (Хөгжим борооны чимээ шиг сонсогддог).

Дуслууд үсэрч бүжиглэдэг.

"Дуслууд" газар руу нисэв ...

Тэд нэг нэгээр нь үсрэх нь уйтгартай болсон. Тэд хамтдаа цугларч, жижиг горхинд урсаж байв. Тэд уулзаж, том гол болсон. Дуслууд хөвж байна том гол, аялах. Гол урсаж, унасан том далай. (Тэд дугуй бүжиг удирддаг).

Тэгээд "Дусал" ээж нь "Үүл" тэднийг гэртээ хүлээж байсныг санав. Тэгээд нар гарч, дулаарч, "Дусал" гэрэл гэгээтэй болж, орой руу сунгав. (мэхийх, босох, гараа дээш өргөх)

Тэд нарны туяанд ууршиж, ээждээ буцаж ирэв.

Одоо бид "Дусал" лаборатори руугаа явна.

(Хүүхдүүд цагаан дээл өмсөж, ширээн дээр сууна).

Сурах

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тоглоомоо сүүтэй аяганд хийнэ. Тэр харагдаж байна уу? (Үгүй)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тоглоомоо нэг аяга усанд хийнэ. Та тоглоомуудаа тод харж чадаж байна уу? (тодорхой харагдах)

Дүгнэлт: Усны шинж чанаруудын нэг нь тунгалаг байдал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ус амттай юу? Усыг туршаад үзээрэй. (амтгүй ус)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ус үнэртэж байна уу? (Үгүй)

Дүгнэлт: Ус амт, үнэргүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэг хэсэг элсэн чихэрийг усанд дүрнэ. Түүнд юу болоод байгаа юм бэ? (элсэн чихэр уусдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үүнийг бид амьдралынхаа хаанаас ажиглаж болох вэ? (Жишээ нь өглөөний цайн дээр бид цайнд элсэн чихэр хийхэд элсэн чихэр уусч, цай чихэрлэг болдог)

Дүгнэлт: Усны өөр нэг шинж чанар нь уусдаг янз бүрийн бодисууд. Ус бол уусгагч юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ус санах ойтой. Энэ талаар дэлхийн бүх эрдэмтэд ярьж байна. Ус гэрэл, дуу чимээ, үг, бодлыг хүртэл санаж чаддаг.

Бидний эрүүл мэнд, сэтгэл санаа, амьдрал бидний бие биетэйгээ хэрхэн харьцахаас хамаарна.

Сайн байна уу залуусаа!

Одоо ус ашиглах дүрмийг нэрлэе. Эцсийн эцэст ус бол амьдрал бөгөөд үүнийг хамгаалж, зөв, ухаалаг ашиглах ёстой.


  1. Усны цоргыг хаа.

  2. Хүчтэй урсгалд ус гаргаж болохгүй.

  3. Яг шаардлагатай хэмжээгээр ус авна.

  4. Гол мөрөн, нуур, цөөрмийг цэвэр, эмх цэгцтэй байлгах, усны сан хөмрөгт хог хаяхгүй байх.
"Ус бүү үр, усыг үнэлж сур!" гэсэн зүйр үгээр ярилцлагаа өндөрлөе. Үүнийг нэгэн дуугаар хэлье. (Олон хувь хүний ​​хариулт).

Одоо бид "Дусал" -тай баяртай гэж хэлээд гэртээ харих цаг болжээ.

Дүгнэлт: Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ?

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Бид гол дээр хэнтэй уулзсан бэ?

Бидний алхалтаас юу хамгийн их санаж байна вэ?



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!